Udarnaja sila


Pravidelní čtenáři mého blogu a mnozí příznivci vojenské techniky vědí, že Udarnaja sila je mimořádně zajímavá ruská série dokumentárních filmů, kterou vyrobila produkční společnost Ostankino a poprvé odvysílala televizní stanice Pěrvyj kanal. Seriál se zabývá hlavně moderní ruskou vojenskou technikou, ale také některými vojenskými útvary, legendárními konstruktéry zbraní a dalšími osobnostmi a aspekty ruské vojenské historie. Díky silně prokremelskému postoji (který je však logický, protože Pěrvyj kanal je státním médiem) získali tvůrci přístup i k materiálům, které byly až do té doby neveřejné. Prakticky v každém dílu cyklu se proto objevují unikátní filmové záběry, které donedávna zahalovalo nejpřísnější utajení. Kvalitu celého projektu ještě silně podtrhuje jeho autor a současně skvělý vypravěč Aleksandr Iljin, který se své role zhostil skutečně mistrovsky. (Fascinuje mě zejména to, s jakou pohodou se např. prochází po podzemních skladech, střílí z RPG‑7 nebo podává miny.)

Seriál je velmi vlastenecky laděný, takže občas sklouzává do mírné propagandy, ale v únosné míře. Co se týče techniky, samozřejmě jsou neustále zdůrazňovány kvality ruských zbraní a opakuje se, že v té či oné kategorii je právě tato ruská zbraň nejlepší na světě, překonává veškerou konkurenci, neexistuje proti ní obrana... Ale která (super)velmoc by se vyjadřovala jinak? Pokud jde o politiku, celkem často se vyskytují různá protiamerická "rýpnutí", která ale nepůsobí příliš tvrdě. Právě naopak, znějí vlastně trochu přátelsky, je z nich cítit jakási nostalgická úcta k bývalému protivníkovi ze studené války, s nímž má sice Rusko stále určité neshody, ale nejde o nic, co by se nedalo vyřešit nad pár skleničkami vodky. Měl jsem možnost zhlédnout některé americké nebo západoevropské dokumentární filmy o vojenství, které působily podstatně více propagandistickým stylem a v nichž se o ruské vojenské technice povídají někdy skutečně neuvěřitelné bláboly. Za opravdový klenot pokládám např. tvrzení, že komplet S‑300V je "similar in performance to the American Patriot". :‑) A na to, co z politického hlediska říká o Rusku většina západních médií, je snad zbytečné ztrácet slova.

Všechny díly seriálu lze nalézt a zdarma stáhnout z Internetu. Na této stránce najdete kompletní přehled jednotlivých částí se stručným popisem obsahu a odkazy pro stažení filmů ve formátu AVI. Musím ale upozornit na dvě významné skutečnosti: 1. Velikost filmů se pohybuje mezi 300 a 500 MB a přenosová rychlost je velice proměnlivá, takže na stažení jednoho dílu počítejte s několika hodinami. 2. Jednotlivé části jsou kódované různými algoritmy, takže se můžete setkat s určitými potížemi při přehrávání. Proto doporučuji freeware přehrávač KMPlayer, který nespoléhá na systémové kodeky Windows a má svou vlastní sadu. V mém případě si perfektně poradil se všemi díly cyklu.

A ještě jedna poznámka: Seriál Udarnaja sila se kromě pozoruhodného obsahu vyznačuje i originalitou názvů jednotlivých dílů. Často jde o nepřeložitelné nebo obtížně přeložitelné slovní hříčky toho druhu, o kterém by Milan Šteindler a David Vávra asi řekli: "V ruštině je to velmi vtipné..." :‑)


Udarnaja sila No. 1: Smertělnoje oružije (Smrtící zbraně)
První díl seriálu se zaměřuje na ruské revolvery a pistole legendárních konstruktérů Nagana, Makarova, Tokareva a především dvojice Arkadije Šipunova a Vasilije Grjazeva. Ti společně stvořili supermoderní zbraň jménem GŠ‑18, bez nadsázky pistoli pro 21. století.
http://f1.army.lv/video/300.avi

Udarnaja sila No. 2: Lazernaja vojna (Laserová válka)
Dějiny ruských zbraní využívajících lasery, ani ne tak jako prostředky ničení, ale spíše jako naváděcí a zaměřovací přístroje. Vedle protitankových řízených střel nebo nového obrněnce BMP‑4 se zde objeví i mobilní systém protivzdušné obrany Pancir‑S1.
http://f1.army.lv/video/301.avi

Udarnaja sila No. 3: Letajuščij tank (Létající tank)
Složitá historie vzniku bitevního letounu Su‑25, který se zpočátku vůbec netěšil podpoře vedení SSSR a byl vyvíjen téměř ilegálně. Později si ovšem získal skvělou pověst v Afghánistánu a dnes na jeho místo nastupuje nový bitevník Su‑39. Ve filmu je zmíněna také jedna dnes málem zapomenutá aféra, ve které hrál ústřední roli časopis Letectví & kosmonautika.
http://f1.army.lv/video/302.avi

Udarnaja sila No. 4: Puť k Triumfu (Cesta k Triumfu)
S‑400 Triumf je nejmodernějším prostředkem ruských Vojsk protivzdušné obrany státu. Film popisuje vývoj jejich zbraní od nejstaršího kompletu S‑25 přes S‑75, S‑125, S‑200 a S‑300P až k nejnovějšímu Triumfu, který je bezesporu nejlepším typem své kategorie na světě.
http://f1.army.lv/video/303.avi

Udarnaja sila No. 5: Čjornyj prizrak (Černý přízrak)
Touto přezdívkou se označuje převratný vrtulník Kamov Ka‑50, první bitevní helikoptéra se souosými protiběžnými nosnými rotory a též první s jednočlennou osádkou. Dalším vývojem tohoto stroje vznikl dvoumístný bitevník Ka‑52 neboli Alligator.
http://f1.army.lv/video/304.avi

Udarnaja sila No. 6: Oružije XXI věka (Zbraně 21. století)
Všeobecné pojednání o válkách počátku 21. století a některých supermoderních typech ruských zbraní. Jsou zde zmíněny současné i perspektivní typy ručních zbraní, obrněných vozidel (včetně tanku T‑95), dělostřelectva, protivzdušné obrany, letecké i námořní techniky.
http://f1.army.lv/video/305.avi

Udarnaja sila No. 7: Beskontaktnaja vojna (Bezkontaktní válka)
Podívejme se na ruské bezpilotní průzkumné letouny. Většina filmu se věnuje strojům značky Tupolev, např. letounům Jastreb, Rejs a Striž. Na konci se objeví menší typ Jakovlev Pčela.
http://f1.army.lv/video/306.avi

Udarnaja sila No. 8: Oružije antitěrrora (Zbraně proti terorismu)
Ruské speciální protiteroristické jednotky používají řadu unikátních typů ručních střelných zbraní. Patří mezi ně mj. pistole GŠ‑18, automatický granátomet AGS‑30, odstřelovačská puška OSV‑96 nebo tichá puška VSK‑94. Všechny jsou výtvory konstruktérů Grjazeva a Šipunova.
http://f1.army.lv/video/307.avi

Udarnaja sila No. 9: Zvjozdnaja katapulta (Hvězdný katapult)
Ruská firma Zvjozda se zabývá vývojem a produkcí zařízení pro ochranu nebo záchranu životů letců a kosmonautů. Nejznámější z nich je nejspíše vystřelovací sedačka K‑36, ale podstatně méně už se ví, že Zvjozda dodává také kosmické skafandry.
http://f1.army.lv/video/308.avi

Udarnaja sila No. 10: Krylataja raketa (Křídlatá raketa)
Tímto pojmem Rusové souhrnně označují protilodní střely a střely s plochou dráhou letu. Uvidíme zde mj. obávané protilodní střely Ch‑22 a Moskit a střelu s plochou dráhou letu Ch‑55.
http://f1.army.lv/video/309.avi

Udarnaja sila No. 11: Kompleks Něpobědimogo (Něpobědimyjův komplex)
Film je věnován taktické balistické raketě Oka (v NATO známé jako Spider) a jejímu tvůrci, kterým je Sergej Něpobědimyj. Název dílu je ovšem také zajímavou slovní hříčkou, jelikož příjmení konstruktéra znamená v ruském jazyce "neporazitelný".
http://f1.army.lv/video/310.avi

Udarnaja sila No. 12: Ogněnnyje strely (Ohnivé šípy)
Dějiny společnosti KBM (Konstruktorskoje bjuro mašinostrojenija), která vytvořila operačně‑taktickou raketu Točka, protitankovou raketu Maljutka, stíhač tanků Chrizantema, systém aktivní ochrany Arena, protiletadlový komplet Džigit a mnoho dalších zbraní.
http://f1.army.lv/video/311.avi

Udarnaja sila No. 13: Něotvratimaja rasplata (Neodvratná odveta)
Rusko jako jediný stát na světě vyrobilo mezikontinentální balistické rakety na mobilních odpalovacích zařízeních. Střely jako Temp‑2S, Pioněr, Topol a supermoderní Topol‑M svou pohyblivostí a účinností vždy zaručovaly, že případného útočníka by stihla neodvratná odveta.
http://f1.army.lv/video/312.avi

Udarnaja sila No. 14: Morskoj razrušitěl (Mořský ničitel)
Největšími a nejlépe vyzbrojenými loděmi na vzduchovém polštáři na světě jsou ruská plavidla Bora a Samum z loděnic Almaz. Dosahují rychlosti 50 uzlů a nesou osm protilodních střel Moskit.
http://f1.army.lv/video/313.avi

Udarnaja sila No. 15: Vozdušnyj Těrminator (Vzdušný Terminátor)
Strategický bombardér Tupolev Tu‑160 je rozhodně největším a možná i nejlepším úderným letounem všech dob. Představuje vrchol vývoje ruských strategických bombardérů.
http://f1.army.lv/video/314.avi

Udarnaja sila No. 16: Smertělnyj Grad (Smrticí Krupobití)
Film je věnován dělostřeleckému raketometu BM‑21 Grad. V roce 2003 uplynulo 40 let od jeho vzniku, ale Grad je stále nejrozšířenější zbraní svého druhu na světě. A stále je i vysoce účinný.
http://f1.army.lv/video/315.avi

Udarnaja sila No. 17: Ogněnnyj Smerč (Ohnivá Smršť)
Jednou z nejvýkonnějších dělostřeleckých zbraní světa je 300mm dělostřelecký raketomet Smerč. Střílí na vzdálenost 90 km a prakticky se vyrovná i taktickým raketám. Navíc je stále modernizován a podle svých tvůrců zůstane na špičce minimálně do roku 2010.
http://f1.army.lv/video/316.avi

Udarnaja sila No. 18: Smertělnyj luč (Paprsek smrti)
Vývoj laserových zbraní za studené války zůstává velice obskurní záležitostí. Tento film odhalí alespoň část závoje tajemství a poskytne některé údaje o ruských vojenských laserech, např. o protidružicovém laseru umístěném na polygonu v Sary Šaganu.
http://f1.army.lv/video/317.avi

Udarnaja sila No. 19: Pistolet specialnogo naznačenija (Samopal zvláštního určení)
Ruština pro samopal užívá termín "pistolet‑pulemjot" (někdo možná ví, že i u nás se za první republiky říkalo "kulometná pistole"). Představí se nám nejen kompaktní samopal Kaštan, původně vyvinutý pro vojska ministerstva vnitra, ale i další zbraně ze závodu v Kovrově.
http://f1.army.lv/video/318.avi

Udarnaja sila No. 20: Posledňaja pregrada (Poslední překážka)
Ruský průmysl jednoznačně dominuje na poli vývoje dynamického pancíře pro tanky. V tomto dílu je popsána historie jeho vzniku a jsou předvedeny pancíře i pro další kategorie techniky. Unikátní záběry ze zkoušek dynamických ochran série Kontakt!
http://f1.army.lv/video/319.avi

Udarnaja sila No. 21: Artillerijskij specnaz (Speciální dělostřelectvo)
Žádná země na světě nemá tak rozvinutý systém obrany pobřeží jako Ruská federace. Do jeho výbavy dnes patří i unikátní samohybný 130mm dělostřelecký komplet Bereg.
http://f1.army.lv/video/320.avi

Udarnaja sila No. 22: Oslepitělnyj MiG (Ohromující MiG)
Pojednání o ruských přepadových stíhačích, jejichž vývoj vyvrcholil letounem MiG‑31. Tento typ dnes na světě díky svým výkonům nemá obdobu. Už např. jen proto, že čtyři taková letadla dokážou zajistit protivzdušnou ochranu území o šířce 800 kilometrů!
http://f1.army.lv/video/321.avi

Udarnaja sila No. 23: Stratěgičeskij rezerv (Strategická rezerva)
Film se zabývá vývojem a výrobou různých materiálů a součástí balistických střel. Komplex dodavatelů byl v 90. letech v rozkladu a teprve v posledních letech opět nabírá na síle.
http://f1.army.lv/video/322.avi

Udarnaja sila No. 24: Dalnij dozor (Dálkový dozor)
Ruské radiolokační hlídkové letouny, z nichž nejlepším je nepochybně A‑50 s radiolokátorem Šmel. Po některých stránkách se vyrovná americkému E‑3 a uplatňuje se i v boji proti terorismu.
http://f1.army.lv/video/324.avi

Udarnaja sila No. 25: Sdělano v Rossii (Vyrobeno v Rusku)
Tentokrát něco o ruském vojensko‑průmyslovém komplexu, zbrojním exportu a obchodu se zbraněmi. Jak si vedou ruské zbraně na světovém trhu? Zjevně skvěle, když Rusko stojí na prvním místě v počtu vyvezených zbraní a dodává techniku do 67 států.
http://f1.army.lv/video/325.avi

Udarnaja sila No. 26: Ljogkaja broňa (Lehký pancíř)
Pro výsadkové bojové vozidlo potřebujeme pancíř odolný, ale současně lehký. Podíváme se, jak tento problém konstrukce vozidel řady BMD vyřešili odborníci ve výzkumném ústavu NII Stali, kteří kromě pancéřování pro vozidla vyvíjejí i špičkové neprůstřelné vesty.
http://f1.army.lv/video/326.avi

Udarnaja sila No. 27: Supertank T‑90 (Supertank T‑90)
V roce 2004, poprvé za posledních deset let, koupila ruská armáda nové tanky. Byly to špičkové tanky typu T‑90, který podle svého tvůrce obdržel jméno Vladimir. V tomto dílu se podíváme na vývoj T‑90, který v podstatě představuje supermoderní verzi T‑72.
http://f1.army.lv/video/327.avi

Udarnaja sila No. 28: Jaděrnyj ščit (Jaderný štít)
Páteří vojenské moci Ruska je strategická nukleární triáda, znamenající ohromnou odstrašující i ničivou sílu. Jednotlivými částmi této triády jsou pozemní mezikontinentální balistické střely, balistické střely na jaderných ponorkách a nukleární zbraně na palubách dálkových bombardérů.
http://f1.army.lv/video/328.avi

Udarnaja sila No. 29: Gonki po vertikali ‑ Jak‑141 (Závody o kolmý vzlet ‑ Jak‑141)
Popis ruských letounů s kolmým nebo velmi krátkým startem. Potomkem problémového typu Jak‑38 je nadzvukový stíhač s kolmým startem Jak‑141, který drží celou řadu rekordů.
http://f1.army.lv/video/329.avi

Udarnaja sila No. 30: Aviabomby (Letecké bomby)
Je málo známou skutečností, že Rusko disponuje moderními naváděnými leteckými pumami. Využívají laserové, televizní i družicové navádění a plně se vyrovnají svým západním protějškům.
http://f1.army.lv/video/330.avi

Udarnaja sila No. 31: Zvjozdnyj navigator (Hvězdný navigátor)
Konstrukční kancelář OKB Mars se specializuje na vývoj a výrobu navigačních komplexů pro letecké a kosmické prostředky. O některých z nich pojednává tento film; musím upozornit především na unikátní záběry startů mezikontinentální křídlaté střely Burja.
http://f1.army.lv/video/331.avi

Udarnaja sila No. 32: Trajektorija ogňa (Trajektorie ohně)
Zase jedna slovní hříčka. Ruské slovo "ogoň" totiž znamená nejen oheň, ale i střelbu. Tenhle dvojsmysl dokonale popisuje téma tohoto dílu, který se zabývá plamenomety, a to zejména těmi reaktivními, které jsou v ruské armádě nanejvýš oblíbenou zbraní.
http://f1.army.lv/video/332.avi

Udarnaja sila No. 33: Ličnoje oružije Makarova (Osobní zbraně Makarova)
Nikolaj Makarov nepochybně patří k těm nejvýznamnějším tvůrcům ručních střelných zbraní. Poněkud méně je ovšem známo, že se významně podílel též na vývoji 23mm leteckých kanonů a protitankových raketových kompletů Fagot či Konkurs.
http://f1.army.lv/video/333.avi

Udarnaja sila No. 34: Kosmičeskije snajpery (Vesmírní odstřelovači)
Moskva je jediné město na světě, které se může pochlubit efektivní ochranou proti mezikontinentálním balistickým střelám. Právě o vývoji ruské protiraketové obrany pojednává tento film.
http://f1.army.lv/video/334.avi

Udarnaja sila No. 35: Rožďonnyj poběždať (Zrozen k vítězství)
O kvalitách ruského stíhacího letounu MiG‑29 je už asi zbytečné hovořit. Je známo, že v manévrových soubojích na krátké vzdálenosti spolehlivě poráží americké F‑15 i F‑16. Rusové si samozřejmě nemohli odpustit spekulativní příběh o sestřelení F‑117 srbským stíhačem MiG‑29.
http://f1.army.lv/video/335.avi

Udarnaja sila No. 36: Istrebitěl tankov (Stíhač tanků)
Poněkud matoucí a dvojsmyslný název. Film se nejdříve zabývá kanonovými stíhači tanků, aby posléze přešel k samohybným houfnicím ze závodu Transmaš v čele s typem Msta‑S. Tyhle systémy jsou totiž údajně tak přesné, že dokážou precizně zasahovat i jednotlivé tanky.
http://f1.army.lv/video/336.avi

Udarnaja sila No. 37: Admiral Kuzněcov (Admirál Kuzněcov)
Kdo čeká detailní rozbor stejnojmenné ruské letadlové lodě, bude zklamán. Ne že by se toto plavidlo ve filmu vůbec neobjevilo, ale tento díl se primárně věnuje muži, po kterém je plavidlo pojmenováno, tedy admirálu námořnictva Sovětského svazu Nikolaji Gerasimoviči Kuzněcovovi.
http://f1.army.lv/video/337.avi

Udarnaja sila No. 38: Něbesnyj meč (Nebeský meč)
Padesáté výročí asi nejlepšího komplexu protivzdušné obrany světa: Protivzdušné obrany Moskevského vojenského okruhu. Tématem jsou proto zbraně chránící oblohu nad ruským hlavním městem.
http://f1.army.lv/video/338.avi

Udarnaja sila No. 39: Ukus kobry (Uštknutí kobry)
Něco pro milovníky tanků. Film je věnován tankům T‑64 a T‑80 především v souvislosti se zavedením plynové turbíny, která dělá z T‑80 zřejmě nejrychlejší tank světa. Ona "kobra" v názvu filmu odkazuje na stejnojmenný systém protitankových střel, jímž je T‑80 vybaven.
http://f1.army.lv/video/339.avi

Udarnaja sila No. 40: Trezubec morskogo ďavola (Trojzubec mořského ďábla)
"Mořští ďáblové" se přezdívá ruským vojenským potápěčům. Ti pro své akce dostali skutečně speciální zbraně, jako je podvodní pistole SPP‑1 a podvodní automatická puška APS.
http://f1.army.lv/video/340.avi

Udarnaja sila No. 41: Snajperskij pulemjot (Odstřelovačský kulomet)
Rusko vždy sázelo na mohutnou palebnou sílu, kterou představují i těžké kulomety. Jejich nejnovějším zástupcem je 12,7mm zbraň Kord, která se vyznačuje nejen mimořádnou ničivostí, ale také výjimečnou přesností srovnatelnou s puškami odstřelovačů.
http://f1.army.lv/video/343.avi

Udarnaja sila No. 42: Psy vojny (Váleční psi)
Přestože tato přezdívka se obvykle používá pro žoldnéře, tento díl seriálu ji bere doslova a zaměřuje se na vojenské využití nejlepších přátel člověka. Služební psi byli úspěšně používáni ve Velké vlastenecké válce i v průběhu studené války a neztrácejí význam ani dnes.
http://f1.army.lv/video/344.avi

Udarnaja sila No. 43: Kalašnikov (Kalašnikov)
Název snad nikoho nenechá na pochybách, o co jde. Ano, fenomenální Michail Timofejevič Kalašnikov a jeho legendární automatické zbraně, které zcela bez nadsázky změnily svět.
http://f1.army.lv/video/345.avi

Udarnaja sila No. 44: Broňa dlja Skorpiona (Pancíř pro Škorpiona)
Dozvíme se něco o lehkých terénních automobilech ruské armády. Bez vozidel GAZ a UAZ si nejspíše ani nelze ruské vojáky představit. Vývoj se však nezastavil a jeho novým produktem je moderní terénní vůz pro speciální síly Skorpion s výzbrojí a lehkým pancířem.
http://f1.army.lv/video/346.avi

Udarnaja sila No. 45: Intěllekt vojny (Intelekt války)
Přesně naváděné zbraně, inteligentní munice, elektronické systémy. Právě tyto termíny se v tomto dílu skloňují ve všech pádech. A co je snad nejdůležitější, je zde jednoznačně vyvrácen všeobecně oblíbený (a mnou nenáviděný) mýtus o tzv. zaostalosti Ruska v oboru elektroniky.
http://f1.army.lv/video/347.avi

Udarnaja sila No. 46: Ochotnik za Jastrebami (Lovec Jestřábů)
Podle jedné teorie byl letoun F‑117 Nighthawk (Jestřáb) nad Srbskem sestřelen raketou protiletadlového systému Kub. Bez ohledu na pravdivost této teorie ale nelze pochybovat, že Kub je povedenou zbraní. Seznámíme se i s jeho nástupcem, protivzdušným systémem Buk.
http://f1.army.lv/video/348.avi

Udarnaja sila No. 47: Snajperskij akkord (Odstřelovačský akord)
Tento název dílu už je téměř šifrou. Devátý hudební interval se rusky nazývá "nona". Ale Nona je také jménem ruské 120mm výsadkové dělostřelecké zbraně 2S9, jejíž přesnost je srovnávána s odstřelovači. Nona je unikátní tím, že kombinuje schopnosti kanonu, houfnice a minometu.
http://f1.army.lv/video/349.avi

Udarnaja sila No. 48: Oružije specnaza (Zbraň speciálních jednotek)
Slyšeli jste někdy o bojovém umění zvaném "systém Kadočnikova"? Není to vlastně jen bojové umění, ale soubor dovedností ruských elitních jednotek, který v sobě spojuje boj zblízka, střelbu, překonávání překážek, schopnost maskování a umění přežít.
http://f1.army.lv/video/350.avi

Udarnaja sila No. 49: Vertikalnyj preděl (Vertikální překážka)
V Rusku má vývoj pásových terénních vozidel dlouhou tradici, která sahá až do 19. století. Dnes patří mezi nejlepší stroje tohoto druhu pásové kloubové vozidlo Viťaz, které může plavat, překonávat široké příkopy a kolmé překážky vysoké až půldruhého metru.
http://f1.army.lv/video/351.avi

Udarnaja sila No. 50: Gněv bogov (Hněv bohů)
Protilodní střela Ch‑35 Uran dostala jméno po jednom z ne právě příjemných starořeckých bohů. Nyní bývá pokládána za snad nejlepší podzvukovou protilodní zbraň na světě.
http://f1.army.lv/video/352.avi

Udarnaja sila No. 51: Podvodnyj ochotnik (Podmořský lovec)
Tentokrát jeden film pro fanoušky lodí. Zabývá se ruskou jadernou stíhací ponorkou Projekt 671, která nese v kódu NATO označení Victor. Jde o první třídu podmořských plavidel zkonstruovanou speciálně proti americkým ponorkám s balistickými střelami.
http://f1.army.lv/video/353.avi

Udarnaja sila No. 52: Sezon kosmičeskoj ochoty (Sezóna vesmírného lovu)
Pro mě jeden z nejlepších dílů. Tématem je studená válka ve vesmíru, zejména protidružicové zbraně. Vůbec poprvé se na obrazovce objevuje ruský "zabiják družic" IS. V první polovině jsou prezentovány záběry letů pokusné pilotované verze protilodní rakety KS‑1 Kometa.
http://f1.army.lv/video/355.avi

Udarnaja sila No. 53: Triumf letučich lisic (Triumf kaloňů)
A zase slovní hříčka. Kaloň se anglicky řekne "foxbat", což je zároveň kód NATO pro ruský přepadový stíhací letoun MiG‑25, kterému je tento dokument věnován. Na prvním místě se zaměřuje na nasazení těchto rychlých a hrozivých strojů v Egyptě.
http://f1.army.lv/video/356.avi

Udarnaja sila No. 54: Tank Vělikoj Pobědy (Tank velkého vítězství)
Legendárnímu tanku T‑34 se oprávněně říká "tank vítězství". Dozvíte se něco nejen o něm samotném, ale i o jeho geniálním tvůrci Michailu Iljiči Koškinovi.
http://f1.army.lv/video/357.avi

Udarnaja sila No. 55: Bog vojny (Bůh války)
U nás se dělostřelectvu přezdívá "královna bojiště", ale smysl je velice podobný. Dělostřelectvo sehrálo nesmírně významnou roli v operacích, které vedla Rudá armáda ve druhé světové válce.
http://f1.army.lv/video/359.avi

Udarnaja sila No. 56: Rostok cvěta chaki (Výhonek v barvě khaki)
Dějiny ruských obrněných automobilů a obrněných transportérů řady BTR, z nichž zatím posledním je typ BTR‑90 Rostok (mimochodem, může se točit na místě stejně jako tank). Film se zmiňuje i o osudu obrněného vozu, z něhož při revoluci v roce 1917 vyřvával Lenin.
http://f1.army.lv/video/360.avi

Udarnaja sila No. 57: Raketa Ch‑25 (Raketa Ch‑25)
Řízená střela vzduch‑země Ch‑25 se stala základem celé rodiny raket, které se liší způsoby navedení na cíl. Nejvíce prostoru dostává verze naváděná na odraz laserového paprsku.
http://f1.army.lv/video/361.avi

Udarnaja sila No. 58: Solo dlja Fagota (Sólo pro Fagot)
Fagot je nejen žesťový dechový nástroj, ale také ruský pěchotní komplet protitankových řízených raket s poloautomatickým naváděním. Na jeho úspěchy navazují systémy Metis a Kornet.
http://f1.army.lv/video/362.avi

Udarnaja sila No. 59: Soldat buduščego (Voják budoucnosti)
Přestože ústředním tématem je výzbroj a výstroj ruského "vojáka 21. století" (včetně nové automatické pušky AN‑94 Abakan), ve filmu se objevuje dlouhá řada současných i budoucích typů techniky (včetně dálkově řízeného tanku!), se kterými bude voják budoucnosti spolupracovat.
http://f1.army.lv/video/363.avi

Udarnaja sila No. 60: Povělitěl něbes (Vládce nebes)
Podíváme se na komplety protivzdušné obrany vojsk na bojišti, jako jsou Krug, Osa, Tor a S‑300V. Ve filmu se poprvé objeví záběry systému S‑300VM Antej‑2500 a je tady vyprávěna i podezřelá historka o údajném sestřelení letounu F‑117 iráckou raketou Osa v roce 1991.
http://f1.army.lv/video/364.avi

Udarnaja sila No. 61: Zvěroboj (Lovec kožešin)
Za Velké vlastenecké války získala tuto přezdívku 12,7mm protitanková puška Děgťarjov. Film nabízí informace nejen o ní a jejím tvůrci, ale i o moderní těžké pušce ASVK‑KORD.
http://f1.army.lv/video/365.avi

Udarnaja sila No. 62: Bronirovannyj kulak (Obrněná pěst)
Můj patrně nejoblíbenější díl popisuje vývojová a experimentální obrněná vozidla. Tanky s pomocnými proudovými a raketovými motory, létající tank, tank s vodními křídly, podzemní tank, obrněné vozidlo pro politbyro, tanky pro jadernou válku, hybrid tanku a vznášedla... Mimochodem, ruské slovo "kulak" původně opravdu znamená pěst, až později je komunisté použili pro bohatého sedláka.
http://f1.army.lv/video/366.avi

Udarnaja sila No. 63: Čjornyje berety (Černé barety)
Dokument vyrobený u příležitosti 300 let existence ruské námořní pěchoty, jejímž typickým znakem je právě černý baret. Film se zabývá její činností za studené války a poprvé zveřejňuje utajené informace o bojovém nasazení "černých baretů" v Etiopii v roce 1977.
http://f1.army.lv/video/367.avi

Udarnaja sila No. 64: Besšumnoje oružije (Bezhlučné zbraně)
Zbraně, jejichž tichá střelba nebudí pozornost, tvoří důležitou část arzenálu speciálních jednotek. V této epizodě se objevuje řada neobvyklých ruských zbraní této kategorie, a to nejen bezhlučná pistole PSS a pušky Vintorez a Val, ale dokonce i vojenský luk.
http://f1.army.lv/video/368.avi

Udarnaja sila No. 65: Nikto, kromě nas! (Nikdo kromě nás!)
Za elitu ruských ozbrojených sil platí výsadkáři (Vozdušno‑děsantnyje vojska). Tento díl nabízí mnoho informací o jejich historii a nasazení i jejich reformátorovi, generálu Margelovovi. Unikátní záběry mj. z invaze do ČSSR v roce 1968 (podávané jako "stabilizace poměrů").
http://f1.army.lv/video/369.avi

Udarnaja sila No. 66: Lunnyj tank (Měsíční tank)
Málokdo ví, že Američané i Sověti se vážně zabývali plány na vojenské využití Měsíce. Uvažovalo se o stálých vojenských základnách a měsíčních bojových vozidlech. Takovým "měsíčním tankem" měl být i známý Lunochod, který se až později změnil v převážně vědecký stroj.
http://f1.army.lv/video/370.avi

Udarnaja sila No. 67: Lazernyj uravnitěl (Laserový vyrovnávač)
Výzkumný ústav leteckých systémů GosNIIAS hraje hlavní roli ve vývoji ruských střel vzduch‑vzduch a řídicích systémů letadel. Tento díl je proto věnován právě práci GosNIIAS. Objeví se v něm mnohé zajímavé záběry včetně počítačových simulátorů ruských letounů.
http://f1.army.lv/video/371.avi

Udarnaja sila No. 68: Morskoj zubr (Mořský zubr)
Největším vojenským vznášedlem světa je gigantický ruský Zubr. Právě jím vyvrcholila vývojová řada ruských vznášedel, v rámci které se kromě výsadkových typů pracovalo také na vznášedlech nesoucích protilodní střely, a dokonce i mezikontinentální balistickou raketu Topol!
http://f1.army.lv/video/372.avi

Udarnaja sila No. 69: Na ostrije ogňa (Na ostří ohně)
Život bývalého maršála raketových a dělostřeleckých vojsk Michalkina může sloužit jako obraz vývoje ruských taktických a operačně‑taktických raket. Pod jeho velením operovaly raketové komplexy Temp, Točka, Oka i nejmodernější Iskander.
http://f1.army.lv/video/373.avi

Udarnaja sila No. 70: Bitva za okean (Bitva o oceán)
Konstruktéři ruských ponorek z kanceláří Rubin a Malachit podají nejzasvěcenější informace o průběhu studené války pod hladinou oceánů. V těch temných vodách si sovětské a americké ponorky hrávaly na kočku a myš a často byly jen krůček od zahájení jaderné války.
http://f1.army.lv/video/374.avi

Udarnaja sila No. 71: Morskoj drakon (Mořský drak)
Ekranoplány obdivované i zatracované. "Létající lodě", prostředky připomínající letadla letící těsně nad vodní hladinou patří k unikátním ruským výtvorům. "Kaspické monstrum" oprávněně děsilo Američany a ještě větší hrůzu naháněl ekranoplán Luň s protilodními střelami Moskit.
http://f1.army.lv/video/375.avi

Udarnaja sila No. 72: Něprevzojďonnoje oružije (Nepřekonané zbraně)
Jednou z méně zřejmých stránek studené války byly vojenské rekordy. Nukleární bomba "Car" se silou 58 megatun, nejrychlejší ponorka Ančar, stíhací letoun MiG‑25, výsadkáři na hoře Pik Lenina... Lidé i technika pro slávu a moc SSSR posunovali hranice možného.
http://f1.army.lv/video/376.avi

Udarnaja sila No. 73: Ďavolskije polja vojny (Ďábelská bojiště)
Miny se řadí k nejzákeřnějším zbraním. Rusko je použilo poprvé za rusko‑japonské války a dnes patří k vedoucím mocnostem ve vývoji nejen samotných min, ale i odminovacích zařízení.
http://f1.army.lv/video/377.avi

Udarnaja sila No. 74: Podvodnyj meč (Podmořský meč)
Film natočený u příležitosti sta let od založení ruské podmořské flotily se zabývá ponorkami nesoucími balistické rakety. Popisuje řadu incidentů z doby studené války včetně potopení ponorky K‑129, požáru plavidla K‑19 či srážky K‑314 s americkou letadlovou lodí.
http://f1.army.lv/video/378.avi

Udarnaja sila No. 75: Posledněje preduprežděnije (Poslední varování)
Prostředky včasné výstrahy proti raketovému úderu patři k nejvíce utajovaným částem ruské vojenské moci. V tomto dílu seriálu jsou poprvé veřejně a oficiálně prezentovány.
http://f1.army.lv/video/380.avi

Udarnaja sila No. 76: Něbesnyj ščit (Nebeský štít)
Během studené války vybudoval Sovětský svaz ohromující soustavu protivzdušné obrany. Vytvářely ji řízené střely země‑vzduch, radiotechnické prostředky, přepadové stíhačky, a dokonce i prvky kosmické obrany. Spousta informací o sestřelech za studené války!
http://f1.army.lv/video/381.avi

Udarnaja sila No. 77: Lovuška dlja solnca (Past na slunce)
Činnost podniku NPO Kvant se dá shrnout jako "hon na energii". Jeho experti se účastnili vývoje téměř všech významných vojenských a kosmických projektů SSSR. Vrchol jejich práce představují sluneční baterie, které dodávají elektřinu všem ruským kosmickým prostředkům.
http://f1.army.lv/video/382.avi

Udarnaja sila No. 78: Nočnoj chiščnik (Noční dravec)
Film se věnuje vývoji vrtulníků značky Mil od nejmenšího Mi‑1 přes bitevní Mi‑24 po gigantický V‑12. Za zmínku stojí vrtulníky, které měly nosit jaderné rakety! Co je ten "Noční dravec", kupodivu sděleno není, ale patrně má jít o některou z nových verzí Mi‑24 pro noční operace.
http://f1.army.lv/video/383.avi

Udarnaja sila No. 79: Vělikolepnaja semjorka (Velkolepá sedmička)
Ruská pancéřovka RPG‑7 je bezesporu nejrozšířenější ruční protitankovou zbraní všech dob. Tento díl vypráví nejen o ní, ale i o jejích předchůdcích a potomcích.
http://f1.army.lv/video/384.avi

Udarnaja sila No. 80: Jaděrnyj skalpel (Jaderný skalpel)
Opět trochu matoucí název. Hlavním předmětem je mezikontinentální balistická střela UR‑100, která se v kódu NATO označuje jako Stiletto, zatímco Scalpel je kód pro raketu RT‑23. To však nic nemění na skutečnosti, že UR‑100 je nadále vysoce účinnou strategickou zbraní.
http://f1.army.lv/video/385.avi

Udarnaja sila No. 81: Utinaja ochota (Lov na kachnu)
Asi nejvtipnější jméno dílu. Supermoderní stíhací bombardér Su‑32/34 je kvůli své ploché přídi známý i jako Platypus (Ptakopysk), tedy tvor s kachním zobákem. Kromě něj dokument nabízí také informace o jeho předchůdci, frontovém bombardéru Su‑24.
http://f1.army.lv/video/386.avi

Udarnaja sila No. 82: Atomnaja artillerija (Atomové dělostřelectvo)
Dělostřelectvo střílející nukleární granáty bylo v Rusku velmi oblíbené. Film popisuje některé z těžkých samohybných dělostřeleckých zbraní, např. 240mm minomet 2S4 Ťulpan, 203mm houfnici 2S7 Pion a její modernizovanou variantu Malka.
http://f1.army.lv/video/387.avi

Udarnaja sila No. 83: Čjornaja dyra v okeaně (Černá díra v oceánu)
Nejde tu o sex v moři, nýbrž o dieselelektrickou ponorku Projekt 877 Varšavjanka, na Západě známou jako Kilo. Výše zmíněnou přezdívku získala díky své mimořádné tichosti. Ukáže se i její následovník, supermoderní ponorka Sankt Petěrburg patřící do třídy 4. generace Lada.
http://f1.army.lv/video/388.avi

Udarnaja sila No. 84: Ščit i meč pěchoty (Štít a meč pěchoty)
Není zase tak obtížné uhádnout, že tématem tohoto filmu jsou bojová vozidla pěchoty od revolučního BMP‑1 přes BMP‑2 po současné BMP‑3, které na světě nemá konkurenci. A jakoby mimochodem se zde hovoří také o BMP vybaveném laserovým paprskometem!
http://f1.army.lv/video/389.avi

Udarnaja sila No. 85: Serdce samoljota (Srdce letounu)
Tato část je věnována leteckým motorům z kanceláře Saturn a jejich hlavnímu tvůrci, inženýru Archipu Ljulkovi. I díky jeho motoru AL‑31 má stroj Su‑27 své fantastické manévrovací schopnosti. Dokument obsahuje také mj. záběry neúspěšného hydroplánu s kolmým startem VVA‑14.
http://f1.army.lv/video/390.avi

Udarnaja sila No. 86: Zaoblačnyj grom (Vzdálené hřmění)
Pojednání o strategických bombardérech a raketonosných letounech Tupolev. Všechno směřuje k typu Tu‑22M‑3 Backfire, zřejmě nejrychlejšímu bombardéru na světě.
http://f1.army.lv/video/391.avi

Udarnaja sila No. 87: Vintokrylyj Těrminator (Vrtulníkový Terminátor)
Přezdívka nového víceúčelového bojového vrtulníku Mi‑8AMTŠ. Dokument se zabývá vývojem Mi‑8, který se dosud dočkal více než 200 variant a je nejrozšířenějším vrtulníkem na světě. Ve filmu uvidíte spoustu unikátních záběrů z letových a střeleckých testů strojů značky Mil a získáte informace o dlouho utajovaných ruských operacích spojených s vrtulníky.
http://f1.army.lv/video/392.avi

Udarnaja sila No. 88: Vozdušnyj Kentavr (Vzdušný Kentaur)
Výsadková bojová vozidla rodiny BMD nemají na Západě konkurenci. Jsou to jediná vozidla, která lze vysadit na padáku (který se jmenuje Kentavr) s osádkou a mužstvem uvnitř. Film nabízí též premiérové záběry nejnovějšího člena řady, supermoderního BMD‑4.
http://f1.army.lv/video/393.avi

Udarnaja sila No. 89: Fantastičeskoje oružije (Fantastické zbraně)
Patrně nejvíce spekulativní díl se zabývá rozmanitými futuristickými principy zbraní. Elektromagnetické bomby (jedna je přímo ukázána), seismické zbraně, umělé zásahy do počasí, roboti o velikosti hmyzu, antigravitace, ovlivnění lidského chování, genetické zbraně a další obludnosti.
http://f1.army.lv/video/394.avi

Udarnaja sila No. 90: Gromověržec (Hromovládce)
Film byl natočen krátce po zahájení sériové produkce nového stíhacího bombardéru Su‑34, který jasně překonává veškerou konkurenci. Skvělé záběry z výroby i ze zkoušek.
http://f1.army.lv/video/395.avi

Udarnaja sila No. 91: Ostrov raketnych sekretov (Ostrov raketových tajemství)
Účinnost balistických raket závisí na jejich přesnosti. A ta zase závisí na kvalitě naváděcích prostředků. Tento díl popisuje gyroskopy a jiné přístroje pro ruské mezikontinentální střely. Tím ostrovem v názvu je míněn ostrov Gorodomlja, kde kdysi pro Sověty pracovali zajatí němečtí vědci.
http://f1.army.lv/video/396.avi

Udarnaja sila No. 92: Bojevyje životnyje (Bojová zvířata)
Obě supervelmoci se věnovaly a patrně i věnují vojenskému využití zvířat. Delfíni, tuleni a lachtani pro podmořské operace, ptáci navádějící rakety, prapodivné projekty využití netopýrů, krysy jako ženisté a hmyz v roli špionů. To vše a ještě více nabízí tento díl.
http://f1.army.lv/video/397.avi

Udarnaja sila No. 93: Okno v kosmos (Okno do vesmíru)
Okno je oficiální název soustavy obřích teleskopů, jež se nachází v Tádžikistánu a tvoří prvek systému kontroly vesmíru. Metrový objekt zaměří dokonce i ve výšce 40 000 km!
http://f1.army.lv/video/398.avi

Udarnaja sila No. 94: Raketnyj bastion (Raketová bašta)
Ruské pobřeží už dlouho chrání pobřežní baterie protilodních řízených střel. Tento film popisuje historii jejich vývoje, který nedávno vyústil v komplet Bal s raketami Uran.
http://f1.army.lv/video/399.avi

Udarnaja sila No. 95: Energija vzryva (Energie výbuchu)
Ruský Institut termofyziky extrémních stavů (ITES) mnoho let studuje chování materiálů při explozích. Díky jeho výzkumům vznikají pancíře a další ochranné prostředky pro vojenskou techniku. Nyní ITES intenzivně pracuje na ochraně před elektromagnetickými impulzy.
http://f1.army.lv/video/400.avi

Udarnaja sila No. 96: Nočnoj ochotnik (Noční lovec)
Polooficiální název bitevního vrtulníku Mi‑28N jasně uvádí, co je tématem tohoto dílu. Je zajímavé, že Mi‑28 vznikl už před 40 lety (současně s Mi‑24), ale z několika různých důvodů se jeho realizace velice opozdila, a tak do výzbroje Ruska vstupuje až nyní.
http://f1.army.lv/video/401.avi

Udarnaja sila No. 97: Něobyčnyje submariny (Neobyčejné ponorky)
Jeden z mých oblíbených dílů popisuje různé nerealizované projekty ponorek. Velký prostor je věnován ponorkám pro vyloďovací operace a kladení min. Jiným pozoruhodným nápadem byla ponorka Delfin, která měla díky vodním křídlům dosahovat vysoké rychlosti i na hladině. Velmi ambiciózní jsou návrhy ponorkových tankerů, které by mohly operovat i v nebezpečných oblastech.
http://f1.army.lv/video/402.avi

Udarnaja sila No. 98: Stratěgičeskaja aviacija (Strategické letectvo)
Strategické (či dálkové) letectvo bylo a dosud je jednou ze tří složek jaderné triády obou supervelmocí. Tento díl vypráví o některých málo známých aspektech jeho vývoje a nabízí také unikátní informace o některých (poměrně vážných) incidentech za studené války.
http://f1.army.lv/video/403.avi

Udarnaja sila No. 99: Chvatka Albatrosa (Schopnosti Albatrosa)
Berijev A‑40 Albatros je největším proudovým hydroplánem světa a jeho menší verze Be‑200 získává četné úspěchy. Tento film nabízí popis vývoje hydroplánů a obojživelných letounů Berijev.
http://f1.army.lv/video/404.avi

Udarnaja sila No. 100: Pojezda osobogo naznačenija (Vlaky zvláštního určení)
Krásný eufemismus pro vojenské vlaky. V zásadě jde o dvě kategorie vlaků. První jsou obrněné vlaky, které si získaly slávu ve Velké vlastenecké válce a stále se používají. A tou druhou jsou soupravy, které po širých ruských pláních vozily mezikontinentální balistické rakety Moloděc.
http://f1.army.lv/video/405.avi

Udarnaja sila No. 101: Morskije Mili (Mořské Mily)
Námořní vrtulníky byly převážně doménou firmy Kamov, ale i kancelář Mil vyrobila jednu mimořádně úspěšnou námořní helikoptéru. Mi‑14 (vlastně Mi‑8 s člunovým trupem) si získal výbornou pověst jako záchranný stroj, ale na moři plní i mnoho dalších úkolů.
http://f1.army.lv/video/406.avi

Udarnaja sila No. 102: Umnyje snarjady (Chytré střely)
Není příliš známou skutečností, že ruské dělostřelectvo už celou řadu let disponuje moderními střelami s koncovým laserovým navedením. Ruské granáty Smelčak, Krasnopol a Santimetr se mohou měřit i se známějším americkým projektilem Copperhead.
http://f1.army.lv/video/407.avi

Udarnaja sila No. 103: Vsěviďaščij glaz (Vševidoucí oko)
Součástí ruského systému včasné výstrahy před raketovým útokem jsou i mimořádně výkonné radary typu Darjal. Na vzdálenost 6000 km mohou zaměřit objekt velikosti fotbalového míče!
http://f1.army.lv/video/408.avi

Udarnaja sila No. 104: Stratěgičeskij dožď (Strategický déšť)
"Poručíme větru, dešti..." slibovali komunisté. Ne každý však ví, že se jim (a nejen jim) to do jisté míry i dařilo. Vyvolávání deště a naopak roztrhání dešťových mraků, pokusy zlikvidovat hurikán nukleárním výbuchem (!), meteorologické rakety, vliv klimatu na vedení války a další záležitosti.
http://f1.army.lv/video/409.avi

Udarnaja sila No. 105: Plazmennaja ataka (Plazmový útok)
Nejznámějším vojenským využitím plazmy (plazmatu?) je tzv. plazmový stealth na některých ruských vojenských letounech. Ale to není vše. Tento díl seriálu popisuje též vliv plazmy na aerodynamiku, její využití pro protivzdušnou obranu, a dokonce i záběry testu plazmové zbraně!
http://f1.army.lv/video/410.avi

Udarnaja sila No. 106: Kosmičeskoje Oko (Vesmírné Oko)
Družicový systém Oko patří do ruské strategické obrany. Je určen pro včasné varování před raketovým úderem, a to prostřednictvím detekce startu mezikontinentální rakety. Jeho schopnost se dají přirovnat ke zjištění hořící cigarety na vzdálenost několika kilometrů.
http://f1.army.lv/video/411.avi

Udarnaja sila No. 107: Atakujuščij Burevěstnik (Útočící Buřňák)
Hlídkové lodě (fregaty) Projekt 1135 Burevěstnik byly původně zkonstruovány k vyhledávání a ničení ponorek, ale díky své univerzální výzbroji mohou plnit mnohem širší spektrum úkolů. O jejich kvalitách svědčí i fakt, že z nich vycházejí nové indické fregaty třídy Talvar.
http://f1.army.lv/video/412.avi

Udarnaja sila No. 108: Oružije Rossii (Zbraně Ruska)
Rusko vyvíjelo a vyvíjí nejmodernější zbraně přes to, že jeho vojensko‑průmyslový komplex byl v 90. letech na pokraji propasti. Vznikají nové řízené rakety, obrněná vozidla a letecká technika. Dokument zmiňuje i velké úspěchy Ruska na multipolární mezinárodně‑politické scéně.
http://f1.army.lv/video/413.avi

Udarnaja sila No. 109: Něvidimaja vojna (Neviditelná válka)
Studená válka byla vnímána jako konflikt dvou nesmiřitelných politických systémů, z nichž každý měl k dispozici obrovskou nukleární sílu. Ale kromě této vojenské konfrontace probíhala i válka informační, kterou Sovětský svaz nakonec prohrál. Jak a proč?
http://f1.army.lv/video/414.avi

Udarnaja sila No. 110: Glaz oružija (Oko zbraní)
Málokdo ví, že Rusko dosáhlo velkých úspěchů v oblasti automatického řízení a navádění. Dokazuje to automatické přistání kosmoplánu Buran i špičkové zaměřovače v bojových letounech. Film se soustředí na moderní přístroje, které dávají bombardérům nevídanou přesnost.
http://f1.army.lv/video/415.avi

Udarnaja sila No. 111: Reaktivnyj udar (Reaktivní úder)
Ruský podnik Splav už řadu let vyvíjí a vyrábí dělostřelecké raketomety. 122mm Grad, 220mm Uragan a 300mm Smerč představují po všech stránkách skvělé zbraně. V závěru je zmíněn i nyní připravovaný komplet Tornado, který má na jedné platformě spojit typy Uragan a Smerč.
http://f1.army.lv/video/416.avi

Udarnaja sila No. 112: Vozdušnaja spiral (Vzdušná spirála)
Chybělo jen málo, aby Sovětský svaz zařadil do výzbroje vojenský raketoplán Spiral. Mohl sloužit jako průzkumný i bojový prostředek. Nakonec tento projekt nepokračoval, ale jeho výsledky velmi pomohly při vývoji známého kosmického plavidla Buran. Unikátní záběry letových testů!
http://f1.army.lv/video/417.avi

Udarnaja sila No. 113: Ogněnnyj Sprut (Ohnivá Chobotnice)
Už je z toho skoro refrén, ale tady vidíme další ruskou zbraň, která nemá na světě obdobu. Samohybný protitankový výsadkový kanon Sprut‑SD disponuje palebnou silou na úrovni tanku T‑90 a vyznačuje se téměř neuvěřitelnou rychlostí a pohyblivostí.
http://f1.army.lv/video/418.avi

Udarnaja sila No. 114: Krov aviacii (Krev letectva)
Co je onou "krví letectva"? Samozřejmě palivo. Tento film popisuje doplňování paliva za letu, nejdříve jen pro strategické bombardéry a později i pro stíhače. Obsahuje také krátké pojednání o dost bizarním projektu Burlak, který měl bombardérům poskytnout ochranu parazitních stíhačů.
http://f1.army.lv/video/419.avi

Udarnaja sila No. 115: Kosmičeskij navigator (Vesmírný navigátor)
Uplynulo 40 let od začátku užívání kosmické navigace. Dokument sleduje její vývoj od těchto počátků až do současnosti. Ruským protějškem amerického systému GPS/NAVSTAR je soustava GLONASS, která v optimálním případě dosahuje přesnosti jednoho metru.
http://f1.army.lv/video/424.avi

Udarnaja sila No. 116: Poljot Berkuta (Let Zlatého orla)
Nejde o futuristický letoun Su‑47 Berkut, nýbrž o 344. středisko bojového využití vrtulníků v Toržoku. Právě odtud vzešla veleúspěšná akrobatická skupina Berkuty, která létá na Mi‑24 a jejíž piloti navazují na bojové úspěchy bitevních vrtulníků v Afghánistánu a Čečensku.
http://f1.army.lv/video/426.avi

Udarnaja sila No. 117: Sokrušitělnyj rezerv (Ohromující zásoby)
Ruský systém Státních rezerv zahrnuje obří podzemní skladiště, kde jsou uloženy zásoby 10 000 druhů životních potřeb pro obyvatelstvo Ruska na 90 dnů. Za Velké vlastenecké války zachránil miliony lidí a pro případ potřeby je stále udržován v plné připravenosti.
http://f1.army.lv/video/430.avi

Udarnaja sila No. 118: Oružije‑něvidimka (Neviditelné zbraně)
Dokument popisuje ruské technologie obtížné zjistitelnosti (stealth) pro letadla i další techniku a zároveň se zabývá ruskými prostředky a postupy kategorie "anti‑stealth".
http://f1.army.lv/video/474.avi

Udarnaja sila No. 119: Morskoj zmej (Mořský had)
A nyní se podíváme na ruské námořní hlídkové letouny. Opravdovou legendou mezi nimi je Il‑38, který svou rolí plní už čtyřicet let. Ovšem tato doba rozhodně neznamená, že by se měl chystat do výslužby. Díky novému senzorovému systému Morskoj zmej je účinnou zbraní i ve 21. století.
http://f1.army.lv/video/475.avi

Udarnaja sila No. 120: Židkaja broňa (Tekutý pancíř)
Na začátku můžete zhlédnout testy "kapalného pancíře". Následují informace o některých materiálech a technologiích důležitých pro vojenství, jako jsou např. tranzistory. Závěr je pak věnován ohromujícím změnám, které může přinést nanotechnologie.
http://f1.army.lv/video/476.avi

Udarnaja sila No. 121: Oružije Pobědy (Zbraně vítězství)
Tenhle díl popisuje některé zbraně, které přispěly k vítězství ve Velké vlastenecké válce. Ale snad ještě důležitější je fakt, že všechny tyto zbraně dnes mají důstojné pokračovatele.
http://f1.army.lv/video/679.avi

Udarnaja sila No. 122: Kosmičeskij Buran (Vesmírná Bouře)
Jak známo, opakovaně použitelný kosmický prostředek Buran byl sovětským ekvivalentem amerického Space Shuttle. Málokdo si ovšem uvědomuje, že původní poslání obou strojů bylo vojenské a že USA i SSSR rozvíjely rozsáhlé programy kosmického zbrojení.
http://f1.army.lv/video/679.avi

Udarnaja sila No. 123: Šturm něbes (Útok na nebesa)
Firma Saljut už desítky let vyvíjí a staví motory pro ruská vojenská letadla. Nyní náme možnost projít celou její historií od obřích vrtulových motorů z třicátých let přes agregáty pro první proudové stíhačky až po moderní pohonné jednotky soudobých bojových letounů.
http://f1.army.lv/video/679.avi

Udarnaja sila No. 124: Car‑raketa (Car‑raketa)
Mezikontinentální balistická raketa R‑36 Vojevoda (v kódu NATO Satan) je pokládána za nejsilnější a nejtěžší vojenskou raketu na světě. Při startovací hmotnosti přes 200 tun může nést 10 jaderných hlavic a desítky klamných cílů a dokáže prorazit jakoukoli protiraketovou obranu.
http://f1.army.lv/video/679.avi

Udarnaja sila No. 125: Něpobědimoje oružije (Neporazitelné zbraně)
Stejně jako v případě 11. dílu slovní hříčka se jménem konstruktéra Sergeje Pavloviče Něpobědimyje, který navrhl více než dvacet vynikajících typů raket. Seznámíme se tu např. s balistickou raketou Oka, systémem ochrany tanků Arena či protitankovým kompletem Chrizantema.
http://f1.army.lv/video/834.avi

Udarnaja sila No. 126: Kosmičeskaja Krona (Vesmírná Koruna)
Unikátní komplex radarových, optických a laserových senzorů Krona slouží pro sledování kosmických objektů na oběžných dráhách až do výšky 3500 km nad povrchem.
http://f1.army.lv/video/835.avi

Udarnaja sila No. 127: Bitva za něbo (Bitva o oblohu)
V roce 1947 se svět dozvěděl, že i Sovětský svaz provozuje proudové stíhací letouny. Začalo soupeření supervelmocí o to, které stroje budou vládnout nebi. Seznámíme se s pěti generacemi ruských bojových letounů od stíhaček z korejské války po typy blízké budoucnosti.
http://f1.army.lv/video/841.avi

Udarnaja sila No. 128: Bojevyje roboty (Bojoví roboti)
Vojenské prostředky bez osádky jsou hitem posledních let. O ruských kapacitách v tomto oboru se ale ví celkem málo. Můžeme alespoň krátce nahlédnout za oponu tajemství, která dosud obklopuje ruskou robotiku a její vojenské aplikace. Spousta unikátních záběrů!
http://f1.army.lv/video/853.avi

Udarnaja sila No. 129: Něprobivajemyj Pancir (Neprorazitelný Pancíř)
Mezi nejzajímavější ruské zbraně určitě patří samohybný protiletadlový hybridní systém Tunguska‑M1. Tento díl nabízí seznámení s ním i s jeho nástupcem, systémem Pancir‑S1.
http://f1.army.lv/video/864.avi

Udarnaja sila No. 130: Jaděrnyje straži (Jaderné stráže)
Tzv. Služba zvláštní kontroly je oddělením 12. hlavní správy ruského ministerstva obrany a více než 60 let odpovídá za výrobu a skladování ruských nukleárních zbraní.
http://f1.army.lv/video/871.avi

Udarnaja sila No. 131: Bogiňa vojny (Bohyně války)
Ruské dělostřelectvo oslavilo 625 let existence. Od kanonů knížete Dmitrije Donského přes vítězná děla druhé světové války po nejmodernější samohybné houfnice s naváděnými granáty, ruská děla byla vždy na špičce vývoje. (Tedy alespoň Rusové to tvrdí.)
http://f1.army.lv/video/911.avi

Udarnaja sila No. 132: Okeanskij chiščnik (Oceánský dravec)
Torpédoborce Projekt 956 Saryč (známé spíše jako třída Sovremennyj) patří k nejlépe vyzbrojeným na světě. Jejich osmi protilodních střel Moskit se právem obávají i Američané.
http://f1.army.lv/video/928.avi

Udarnaja sila No. 133: Ochotniki na Čjornych ptic (Lovci Černých ptáků)
Úžasné manévrovací schopnosti stíhačky Su‑27 jsou dobře známy. Poněkud méně se však ví o vysoké úrovni jejího přístrojového vybavení. V tomto dílu se dozvíme, jak se rodí elektronika pro ruské bojové letouny, která se přinejmenším vyrovná té západní.
http://f1.army.lv/video/973.avi

Udarnaja sila No. 134: Bitva za oružije (Bitva o zbraně)
Zbrojní výstavy a veletrhy jsou místem tvrdých bojů o miliardové zakázky. Rusové to dobře chápou a snaží se na takových akcích vystupovat co nejvíce a co nejlépe. Máme nezvyklou možnost nahlédnout do pozadí ruské účasti na světovém zbrojním trhu.
http://f1.army.lv/video/974.avi

Udarnaja sila No. 135: Škola bojevych samoljotov (Škola bojových letadel)
Supervelmoci se připravovaly na třetí světovou válku a piloti se učili, jak operovat v prostředí nukleární války a jak pronikat nepřátelskou protivzdušnou obranou. Nahlédneme do tajemství výukového centra v Lipecku, kde se školili a stále školí nejlepší ruští vojenští letci.
http://f1.army.lv/video/975.avi

Udarnaja sila No. 136: Sputniki v kamufljaže (Družice s kamufláží)
Nemálo družicových systémů s původně vojenským určením začalo poskytovat cenné služby i v civilní sféře. Není to jen navigační soustava GLONASS, ale také např. komunikační družice. Většinu ruských družic vyvinula kancelář Michaila Fedoroviče Rešetňova.
http://f1.army.lv/video/982.avi

Udarnaja sila No. 137: Oružije Titanov (Zbraně Titánů)
Znovu balistické střely, tentokrát ponorkové rakety z dílny Viktora Makejeva. Budeme sledovat jejich vývoj od prvních nesmělých pokusů až po moderní raketu R‑29RM Siněva.
http://f1.army.lv/video/1021.exe

Udarnaja sila No. 138: Chvatka krokodila (Schopnosti krokodýla)
Další díl věnovaný vrtulníkům, které navrhl geniální Michail Leontěvič Mil a v jejichž vývoji pokračují jeho následovníci. Vrtulníky značky Mil slouží ve více než 80 státech světa! Název odkazuje na (u nás z nějakého důvodu nepříliš známou) přezdívku typu Mi‑24.
http://f1.army.lv/video/1042.exe

Udarnaja sila No. 139: Těrritorija Drakona (Území Draka)
Jako nestvůrní mořští draci mohou působit ekranoplány, unikátní prostředky kombinující výhody lodí a letadel. Jednotky FSB dnes zkoušejí nový hlídkový ekranoplán Ivolga. Tento díl se věnuje nejen jemu, ale i (ještě nedávno tajným) projektům bojových typů.
http://f1.army.lv/video/1043.exe

Udarnaja sila No. 140: Pogoňa za giperzvukom (Honba za hypersonikem)
Už desítky let se konstruktéři snaží vyvinout prostředky, které by dosahovaly hypersonických rychlostí. Rusko v tomto oboru dosáhlo velkých úspěchů a chce dosáhnout dalších.
http://f1.army.lv/video/1075.exe

Udarnaja sila No. 141: Ogněnnyje strely pěchoty (Ohnivé střely pěchoty)
Přenosné protiletadlové řízené střely jsou účinnými a právem velmi obávanými zbraněmi. Seznámíme se s ruskými systémy této kategorie Strela a Igla a také nejnovějším typem SuperIgla, který je schopen efektivně napadat i střely s plochou dráhou letu.
http://f1.army.lv/video/1085.exe

Udarnaja sila No. 142: Povělitěl okeana (Vládce oceánu)
První návrh umístění letadel na lodě prý pocházel z hlavy ruského důstojníka. Ať už je to pravda, nebo ne, ruské letadlové lodě prošly složitým vývojem, na jehož konci je nyní nosič Admirál Kuzněcov. Ale Rusko už pracuje na další generaci letadlových lodí.
http://f1.army.lv/video/1086.exe

Udarnaja sila No. 143: Něbesnyje dospěchi (Nebeská brnění)
Materiály ke stavbě letadel procházejí bouřlivým vývojem. Kovové slitiny, skla, plastické hmoty a dnes i nanomateriály významně přispívají ke kvalitě moderních létajících strojů.
http://f1.army.lv/video/1087.exe

Udarnaja sila No. 144: Svěrchzvukovoj preděl (Nadzvuková bariéra)
Stejně jako díl 85 se i tento věnuje leteckým motorům, jež konstruoval Archip Michailovič Ljulka. Jeho výtvory pomohly sovětským letounům překonat rychlost zvuku.
http://f1.army.lv/video/1092.exe

Udarnaja sila No. 145: Něbesnyje Gladiatory (Nebeští Gladiátoři)
Kódy Gladiator a Giant označují dvě části ruského systému protivzdušné obrany Antej‑2500. Dozvíme se, jak vznikal tento fenomenální raketový komplex schopný sestřelovat letadla, střely s plochou dráhou letu, balistické rakety i jejich samostatné hlavice.
http://f1.army.lv/video/1112.exe

Udarnaja sila No. 146: Superglaz (Superoko)
Málokdo ví, že na počátek 90. let byla naplánována mise sovětských robotů na Mars. Neuskutečnila se, avšak během jejího plánování bylo vyvinuto mnoho špičkových optických a laserových přístrojů, které dnes slouží v rozmanitých civilních i vojenských aplikacích.
http://f1.army.lv/video/1146.exe

Udarnaja sila No. 147: Stremitělnyj MiG (Dravý MiG)
Nový bojový letoun MiG‑35 patří k nejpokročilejším a nejvýkonnějším na světě. V tomto dílu budeme sledovat vývoj strojů značky MiG, které se staly symboly ruského vojenského letectví.
http://f1.army.lv/video/1145.exe

Udarnaja sila No. 148: Kopja Poseidona (Poseidonova kopí)
Torpéda vždy představovala důležitou součást výzbroje ponorek, hladinových lodí i námořních letadel. A tajemství vývoje torpéd byla chráněna stejně jako vývoj nukleárních zbraní.
http://f1.army.lv/video/1173.exe

Udarnaja sila No. 149: Elektronnaja pautina (Elektronická pavučina)
Přehledové radiolokátory a prostředky elektronické rozvědky představují "oči a uši" ruské protivzdušné obrany. Poznáme komplexy, které zajišťují včasnou výstrahu a v případě narušení vzdušného prostoru nasměrují na nepřítele řízené střely a přepadové stíhačky.
http://f1.army.lv/video/1174.exe

Udarnaja sila No. 150: Naslednicy Afiny (Následnice Afiny)
V roce 1918 získaly ruské ženy stejná práva jako muži, a to včetně možnosti sloužit v armádě. Od těch dob mají ženy v ruském vojenství nemalý význam, a to nejen jako příslušnice ozbrojených sil, ale také jako pracovnice ve zbrojním a leteckém průmyslu.
http://f1.army.lv/video/1175.exe

Udarnaja sila No. 151: Stalnoj děsant (Ocelový výsadek)
Lehká obrněná vozidla se objevila přibližně před sto lety a dosud jsou nejrozšířenější kategorií obrněné techniky. Na světě je ve výzbroji zhruba 140 000 pancéřovaných automobilů, obrněných transportérů a bojových vozidel pěchoty. V tomto dílu se seznámíte s některými z nich.
http://f1.army.lv/video/1177.exe

Udarnaja sila No. 152: Atomnyj ispolin (Atomový obr)
S výjimkou letadlových nosičů jsou nukleární bitevní křižníky třídy Orlan největší a nejlépe vyzbrojená bojová plavidla postavená po druhé světové válce. A řada odborníků (včetně mé maličkosti) je pokládá i za vůbec nejlepší hladinové válečné lodě všech dob.
http://f1.army.lv/video/1176.exe

Udarnaja sila No. 153: Morskije Ikary (Mořští Ikarové)
Palubní letectvo je chloubou ruského námořnictva a jeho vývoj je těsně spojený s vývojem letadlových lodí. Představí se nám palubní letadla značek Jakovlev, Mikojan, Suchoj a Kamov.
http://f1.army.lv/video/1178.exe

Udarnaja sila No. 154: Raketnyj specnaz (Speciální raketa)
9. května 2008, poprvé po osmnácti letech, projela po Rudém náměstí špičková výzbroj ruské armády. Objevil se také operačně taktický raketový systém Iskander‑M, který je nejlepší zbraní svého druhu na světě. Odkryjeme alespoň část clony tajemství, která jej halí.
http://f1.army.lv/video/1179.exe

Udarnaja sila No. 155: Bojevyje NLO (Bojové UFO)
Neidentifikované létající objekty? V tomto případě jsou identifikovány naprosto jasně. Tato epizoda se zabývá málo známými ruskými létajícími stroji diskového tvaru EKIP a Těrmoplan, které jsou vyvíjeny pro široké spektrum úkolů v civilní i vojenské sféře.

Udarnaja sila No. 156: Kosmičeskij meč (Vesmírný meč)
Rusko je jedinou zemí, která vlastní mobilní pozemní mezikontinentální balistické rakety. V této části je popsán jejich rozvoj až k nejmodernějšímu komplexu Topol‑M.

Udarnaja sila No. 157: Ochota na Zverja (Lov na zvíře)
Tvůrci seriálu mají zjevně v mimořádné oblibě geniálního konstruktéra Arkadije Šipunova, jelikož tento díl je již několikátý věnovaný jeho životu a dílu. Představí se nám dlouhá řada zajímavých hlavňových i raketových zbraní z dílny této výjimečné osobnosti.

Udarnaja sila No. 158: Strěmitělnyj Albatros (Dravý Albatros)
Projekt 1124 Gríša (čili Albatros) patří k nejpočetnějším třídám hladinových bojových lodí ruské flotily. Jde o výkonné protiponorkové korvety, které chrání pobřežní vody Ruska.

Udarnaja sila No. 159: Gromověržcy Posejdona (Hromovládci Poseidona)
Páteří ruského námořnictva jsou raketonosné ponorky Projekt 667BDRM Delfin, které i přes své stáří stále představují účinné zbraně. Seznámíme se s vývojem, službou a modernizací těchto plavidel, která pocházejí ze světoznámé petrohradské konstrukční kanceláře Rubin.

Udarnaja sila No. 160: Něbesnyje chiščniki (Nebeští dravci)
Vrtulníky značky Kamov s dvojicí souosých rotorů se za 60 let své historie staly pojmem. Patří mezi ně nejen stroje námořní a bitevní, ale i transportní a víceúčelové. Během dvaceti let by mělo ruské letectvo od firmy Kamov získat helikoptéry nové generace.

Udarnaja sila No. 161: Stratěgija Anakondy (Strategie Anakonda)
Toto jméno dostal americký plán porážky SSSR pomocí jeho "obklíčení". Vyprávění o vývoji a výrobě zbraní, závodech ve zbrojení a přípravách na jadernou válku.

Udarnaja sila No. 162: Specnaz - Oružije vozmezdija (Specnaz - Zbraň odplaty)
Speciální a protiteroristické jednotky dosud obklopuje mnoho mýtů. Tento díl je věnován nejen ruským útvarům, jako je Alfa a Vympel, ale i jejich zahraničním protějškům.

Udarnaja sila No. 163: Ščit avianosca (Štít letadlové lodě)
Ruské nosiče letadel se tradičně označují jako letadlové křižníky. A má to svůj význam, protože kromě letectva disponují i silnou palubní výzbrojí. Tvoří ji výkonné protilodní a protiletadlové rakety, systémy blízké obrany a také prostředky proti ponorkám.

Udarnaja sila No. 164: Raketnaja pautina (Raketová pavučina)
Historie ruských taktických a operačně‑taktických balistických raket. Seznámíme se s nejstarším typem Luna, střelami Točka a Oka a nejmodernějším komplexem Iskander.

Udarnaja sila No. 165: Zaoblačnyje peregruzki (Nebeské přetížení)
Jak pomoci pilotům překonat vysoká přetížení? Jak zachránit letce při nouzovém přistání či katapultáži? O těchto a dalších úkolech konstruktérů a zdravotníků vypráví tato epizoda.

Udarnaja sila No. 166: Grom s něbes (Hrom z nebes)
Součástí ruských výsadkových vojsk je i lehké dělostřelectvo. Vedle tažených houfnic a minometů jsou to i samohybné systémy, jejichž vývoj začal známými "samochodkami" ASU‑57 a ASU‑85, pokračoval kompletem Nona‑S a vrcholí novými zbraněmi Věna a Sprut‑SD.

Udarnaja sila No. 167: VDV - Nět zadač něvypolnimych (VDV - Nejsou nesplnitelné úkoly)
V prosinci 2008 by oslavil sto let Vasilij Margelov, proslulý velitel Vzdušných výsadkových vojsk, která jsou stále nesmírně respektovanou a účinnou bojovou silou. V této epizodě jsou obsaženy i informace o jejich nasazení v té nešťastné válce o Jižní Osetii.

Udarnaja sila No. 168: Okeanskij Atlant (Oceánský Atlant)
Dokument nabízí poučení o raketových křižnících Projekt 1164 Atlant (známých též jako Slava), které díky své výzbroji patří k nejničivějším válečným lodím dneška.

Udarnaja sila No. 169: Vladyka gidrosfery (Vládce hydrosféry)
15. srpna 2009 oslavil 90 let Sergej Nikitič Kovaljov, hlavní konstruktér CKB Rubin. Tato konstrukční kancelář vytvořila mnoho z nejvýznamnějších tříd ruských ponorek, a to včetně největší ponorky všech dob, raketonosného obra Projekt 941 Akula (kód Typhoon).

Udarnaja sila No. 170: Pušečnych děl mastěr (Mistr výroby děl)
Tato část je (opět) věnována životu a dílu Vasilije Petroviče Grjazeva, který konstruoval střelné zbraně pro pozemní, vzdušné i námořní síly Ruska. Podílel se mj. na leteckých kanonech, systémech výzbroje obrněnců řady BMD či na hybridních protivzdušných kompletech.

Udarnaja sila No. 171: Vysokogornyj specnaz (Vysokohorský specnaz)
V roce 2006 byla zřízena speciální horská vojska pro Severní Kavkaz, ale dějiny tohoto druhu jednotek jsou přes sto let dlouhé. Právě jim je věnována tato epizoda.

Udarnaja sila No. 172: Pravo na vystrel (Právo na výstřel)
Tento díl se věnuje odstřelovačům a jejich výzbroji. Kromě slavné pušky SVD od Jevgenije Dragunova se představí i novější a výkonnější zbraň SV‑98.

Udarnaja sila No. 173: Okeanskije chameleony (Oceánští chameleoni)
Unikátní seznámení s nejneobvyklejší technikou ruského námořnictva. Mimo jiné ekranoplány, plavidla vyzbrojená lasery, průzkumná loď s jaderným pohonem Ural, "maskované" raketonosné lodě Skorpion nebo rychlý hybrid ponorky a raketového člunu Delfin.

Udarnaja sila No. 174: Jak vsěmoguščij (Jak všemohoucí)
Za 80 let své existence vytvořila kancelář Jakovlev přes 200 typů létajících strojů. Mezi nejnovější patří Jak‑130, letoun (nejen) pro výcvik pilotů stíhaček 5. generace.

Udarnaja sila No. 175: Istrebitěl submarin (Stíhač ponorek)
Tento díl se zabývá palubním vrtulníkem Ka‑27, který stále předsatvuje vynikající nástroj pro boj proti ponorkám. Dokáže však plnit i řadu jiných úkolů.

Udarnaja sila No. 176: Ochotnik za Tomagavkami (Lovec Tomahawků)
Mezi ruské vojenské "speciality" patří i mobilní komplety protivzdušné obrany, které jsou "hybridní", tj. spojují kanony a rakety na jedné platformě. První z nich byla oblíbená Tunguska, na niž dnes navazuje typ Pancir‑S1, který slaví také exportní úspěchy.

Alternativní zdroje
http://docvid.ru/news/2010-02-24-17
http://rl-team.net/1146452040-udarnaya-sila-1-176-serii-2002-2008.htmlNa úvodní stránku