Postřehy ze života
Postřehy ze života


29. září 2021
Ještě jednou Ghost in the Shell. Tento japonský fenomén se dočkal i hraného zpracování v Hollywoodu. Zřejmě nepřekvapí, že výsledek nemá zdaleka takovou filozofickou hloubku a nijak nepřesahuje standardní limity žánru akčního sci‑fi. Příběh se poněkud liší, ačkoli některé scény byly více či méně převzaty z originálu, jemuž vcelku odpovídá též provedení cyberpunkového prostředí. Efekty jsou výtečné a herecké výkony poměrně dobré. Dalo se to asi zvládnout i lépe, avšak zklamání to rozhodně není.

27. září 2021
Parlamentní volby v Německu s napětím sledovala celá Evropa, výsledek však není nikterak překvapivý, jelikož bohužel pokračují negativní trendy. Zelení totiž nakazili ekofašismem téměř všechny strany, pochopitelně kromě pravicové AfD, jež pořád čelí mediálnímu lynči, kterým by se mohlo pyšnit i Rudé právo. Každopádně lze čekat další postup zeleného šílenství, které vážně poškozuje německou ekonomiku i ekonomiky dalších zemí, jež jsou na tu německou navázané, což se logicky týká i Česka. Ve spojení s islamizací západní Evropy to vede k úvaze, že některé příčetné německé firmy (jako Rheinmetall) se snaží přenášet vývoj a výrobu na východ mj. proto, že v samotném Německu již brzy nebude možné rozumně fungovat.

26. září 2021
Animovaný film Mortal Kombat Legends: Scorpion's Revenge znamenal obrovské pozitivní překvapení a zajisté potěšil především fanoušky tohoto herního fenoménu. Nedávno se tedy dočkal i pokračování, které dostalo titul Battle of the Realms a čerpá především z třetí bojové hry, byť přebírá také prvky odjinud. Na příběhu tu ovšem vlastně tolik nezáleží, jelikož na takové filmy se samozřejmě díváme zejména kvůli nádherným akčním scénám, kterých je tady vskutku spousta. Tvůrci opět odvedli mimořádně dobrou práci, takže milovníci Mortal Kombatu budou nepochybně nadšeni. Jen víc takových R‑filmů! :‑)

24. září 2021
Donald Trump má přesvědčivou podporu pro prezidentskou kandidaturu v roce 2024, což znamená, že by mohl být teprve druhým prezidentem, jenž by uspěl pro dvě po sobě nenásledující volební období (dosud jediným byl Grover Cleveland). Jeho šance podtrhuje též zjištění, že v současnosti má větší popularitu než Joe Biden, jemuž zjevně nesmírně ublížilo afghánské fiasko. Mainstreamová média sice pokračují ve vrhání špíny, ale je otázkou, jak dlouho jim to ještě vydrží, než ztratí i ty poslední zbytky důvěry. Pokud jde o mě, podporoval jsem Trumpa v letech 2016 i 2020, takže to rád udělám i v roce 2024. :‑)

22. září 2021
Děkuji za tip na skvělý film Šarlatový a černý, jehož hlavním hrdinou je Hugh O'Flaherty, vatikánský kněz, jenž za německé okupace Říma zachránil tisíce Židů, zajatců a odbojářů. Nejsilnější stránkou filmu jsou nepochybně výborné herecké výkony představitelů obou hlavních postav (tzn. O'Flahertyho a nacistického velitele Kapplera) a k diváckému zážitku přispívá i velice kvalitní český dabing. Mohu říci, že tento film výrazně přispěl i k posunu mého dříve negativního názoru na kontroverzního papeže Pia XII., o němž jsem si nyní trochu více přečetl. Ne, nebyl to "Hitlerův papež", ve skutečnosti pomohl spoustě Židů a jeho špatná pověst je především produkt KGB. Za své dřívější výroky na adresu Pia XII. se dodatečně omlouvám.

20. září 2021
Zpráva o nové alianci Austrálie, USA a Velké Británie, díky níž Australané získají mj. nukleární ponorky a střely Tomahawk, vyvolala skutečně široké spektrum reakcí. Za pozornost stojí nejen stížnosti Číny, ale také emotivní odpověď Francie, která tímto přišla o velký kontrakt. Dámy a pánové v Paříži by však měli nejlépe vědět, že na mezinárodní scéně to bývá drsné a že velmoci občas prosazují své zájmy velice tvrdě. Osobně už dlouho říkám, že Austrálie takové zbraně potřebuje a že (navzdory oficiálnímu ujišťování) určitě patří i na jedno z čelních míst seznamu budoucích jaderných mocností. A jestliže bude Čína pokračovat v hysterických hrozbách, dosáhne tím jedině toho, že "Klokany" v jejich úmyslech ještě více ujistí.

19. září 2021
Krátce po přečtení mangy Ghost in the Shell jsem dostal cennou příležitost navštívit velmi zajímavou přednášku Michaely Pexové, specialistky komunikace nakladatelství Crew, jež onen komiks vydalo česky. Pochopitelně šlo především o téma komiksu jako specifického druhu umělecké tvorby, který vlastně stojí (svým způsobem) mezi literaturou a filmem. U nás komiks dosud trpí určitým "stigmatem" jakéhosi méně hodnotného "braku", přestože realita je úplně odlišná, jelikož kvalitní komiksy mohou být výtečnou cestou ke čtenářství. Crew v tomto odvádí skutečně mimořádnou práci, za což má mou hlubokou poklonu. :‑)

17. září 2021
Zhlédnutí skvělého anime filmu Ghost in the Shell mě přimělo přečíst si i původní mangu, podle níž vznikl. Byla to vlastně vůbec první manga, kterou jsem v životě přečetl, a poskytla mi skutečně výborný zážitek. Film je (asi trochu překvapivě) myšlenkově hlubší, avšak manga nabízí složitější a velmi rozvětvenou špionážní a politickou zápletku, jež odkazuje (mj.) na změny v Japonsku na přelomu 80. a 90. let. O úrovni knihy hodně vypovídá též množství poznámek pod čarou (i jinde) a vlastně také některé kontroverze, které vzbudila, ovšem navzdory nim (nebo spíše kvůli nim?) si zaslouží velkou chválu a úctu.

16. září 2021
Amerikou hýbou úryvky z nové knihy od Boba Woodwarda, podle kterých generál Milley údajně podnikl kroky, kterými chtěl Donaldu Trumpovi zabránit v rozpoutání (nukleární) války proti Číně. Upřímně řečeno, vypadá to velice bizarně, spíš jako zápletka špionážního thrilleru, nehledě k tomu, že Milleyho kroky by se mohly nápadně blížit definici vlastizrady. Bob Woodward je nepochybně výborný novinář, jenže slova bývalých či zneuznaných funkcionářů bývají jako prameny značně sporná a Woodward je vůči Trumpovi dlouhodobě kritický, takže jeho knihu je nutno podle toho brát. Mediální "palba" proti Doníkovi prostě pokračuje. Někdy mám dojem, že kdyby Trump neexistoval, novináři by si ho asi museli vymyslet. :‑)

14. září 2021
Diskuse o české politice a politicích. Andreji Babišovi lze vytýkat spoustu věcí, ale nepochybně je to velmi silná, výrazná a charismatická osobnost. Do stejné kategorie patří i Miloš Zeman či Tomio Okamura, kdežto ty údajně "demokratické" opoziční strany mají vesměs v čele nýmandy a šedé myši. Silné osobnosti bývají kontroverzní a polarizující, a tudíž mají vášnivé fanoušky i stejně vášnivé odpůrce, jenže postavičky v čele ODS či ČSSD budí leda znechucení, lítost či posměch, zatímco nadšené příznivce jaksi postrádají. Z obou těchto stran navíc odešly dvě skutečně výrazné osobnosti (Junior a Boxer), které následovala i část voličů. Andrej Babiš má tedy snadnou práci, když proti němu stojí převážně jen trapné a slabé figurky.

12. září 2021
Generál George S. Patton patří mezi mé nejoblíbenější historické postavy a také mezi mé největší vzory, a tudíž jsem rád, že jsem se konečně dostal ke knize Podivná smrt generála Pattona. Autoři rozvádějí hypotézu, že smrt tohoto výjimečného velitele nebyla nehodou, nýbrž úkladnou vraždou, takže hledají možné pachatele, kterých si kontroverzní generál nadělal víc než dost. Výsledkem je ohromně čtivé pojednání o závěru druhé světové války, v němž sehrál Patton velmi důležitou úlohu. Hypotéza o vraždě zůstává jen hypotézou, avšak Pattonova smrt se rozhodně měla vyšetřit důkladněji, aby všechny pochybnosti zmizely.

11. září 2021
Od nejhorších teroristických útoků v dějinách uplynulo dvacet let. Odchod vojáků z Afghánistánu se nyní někdy popisuje jako symbol porážky ve válce proti terorismu, avšak takové pojetí je těžce zavádějící a zjednodušující, mj. už tím, že budí dojem, že hlavní zdroj hrozeb se stále nalézá v Afghánistánu. Terorismus je ale "jen" jednou z řady metod politického islámu, s nímž by se dal udělat velice krátký proces, kdyby ovšem Západ neoslabovala progresifašistická lůza, jež se zjevně inspiruje u nacistů (viz např. pálení knih). Nejprve je tedy potřeba zbavit se vnitřního nepřítele, teprve pak lze s někým úspěšně válčit.

10. září 2021
Manga Ghost in the Shell se stala bez nadsázky kultovním dílem a rovněž jedním ze základů žánru cyberpunku, což lze konstatovat též o její anime adaptaci, kterou jsem nedávno zhlédl. Troufám si říci, že většina pochval na plné vystižení tohoto díla nestačí, protože i navzdory relativně krátké stopáži se jedná o myšlenkově mimořádně hluboký a inspirující film. Co je vlastně život? Co dělá člověka člověkem? Kde se nachází hranice mezi strojem a člověkem? Ghost in the Shell klade provokativní otázky, avšak nabízí i kvalitní špionážní zápletku a překrásné provedení. Navíc jde o dílo velice prorocké, neboť předvídá propojování lidí s informačními technologiemi, což nese četné pozitivní i negativní důsledky. Podívejte se a přemýšlejte.

8. září 2021
Jižní Korea vypustila balistickou raketu z konvenční ponorky. Všechny ostatní státy s ponorkovými balistickými raketami ovšem vlastní i nukleární zbraně, což logicky vyvolává některé všetečné otázky. Jestliže navíc vezmete v úvahu obnovení jaderných aktivit v KLDR a výrazný pokles důvěry v bezpečnostní záruky USA, tak to podle mě znamená velice důležitý krok směrem k domácímu jihokorejskému jadernému arzenálu. Dokonce bych řekl, že se Korejská republika tímto posouvá na čelo pomyslného žebříčku budoucích nukleárních velmocí. A mám‑li být upřímný, na jejich místě bych to zřejmě udělal už dávno.

7. září 2021
Maséři většinou nemají velký vliv na světové dějiny, existovala však přinejmenším jedna obrovská výjimka. Byl to Felix Kersten, který pečoval o Heinricha Himmlera a kterému se věnuje kniha Himmler a jeho finský buddha. Nabízí mnoho cenných "zákulisních" informací o vůdci SS, o fungování nacistického Německa, o jeho vztazích s Finskem a Švédskem či o záchraně vězňů z koncentračnách táborů. Kersten byl kontroverzní postavou, ale do historie zasáhl skutečně výrazně a jeho život připomíná spíš román.

5. září 2021
Ještě ke stále dokola rozebíranému Afghánistánu. Vím, že se znovu opakuji, ale hlavním důvodem neúspěchu je podle mě fakt, že se ta válka vedla (podobně jako ve Vietnamu) "s jednou rukou za zády". Stále hájím koncepci prezidenta Eisenhowera, že válka má být až poslední možností, avšak pokud se do války opravdu jde, pak se to má udělat s plnou silou, resp. s nasazením všech prostředků, jež vedou k vítězství. Jinak řečeno, buď nestřílejte vůbec, nebo střílejte ze všech hlavní a do totálního zničení nepřítele. Západní armády by mohly rozdrtit Tálibán za pár měsíců, jenže to by jim nesměli bránit zbabělí politici, novináři a aktivisté. Raději nechci vědět, jak by asi při podobných omezeních skončila druhá světová válka.

4. září 2021
Oproti loňskému roku krásně vyšlo počasí na letošní tišnovskou Přehlídku elegance historických vozidel, a tudíž dorazilo mnoho krasavců na čtyřech, třech a dvou kolech. Uvedu např. dva pozoruhodné závodní automobily, a to Saab 96 Sport a Fiat 131 Supermirafiori, dále též dlouhou limuzínu Mercedes‑Benz 250 Pullman nebo docela nenápadný, ale dosti vzácně vídaný vůz Škoda 633. Velice komicky ovšem působil fakt, že hlavní sponzor, totiž prodejce vozů Škoda, nejvíc propagoval největší nesmysl své nabídky, tzn. elektromobil Enyaq iV, a tak se daly hezky srovnávat úspěchy minulosti se slepou uličkou současnosti.

3. září 2021
Volební kampaň se rozjíždí, protože všechny strany chtějí "ulovit" co největší část nerozhodnutých voličů, jichž je letos mimořádně vysoký podíl, údajně snad až 40 %. To je zřejmě zejména "zásluha" ODS a STAN, které se spojily se subjekty, jež jsou pro spoustu pravicově či středově smýšlejících voličů nepřijatelné. Navíc se zdá, že jejich základní téma tvoří negace Andreje Babiše, kdežto jejich nabídka pozitivních alternativ je značně nejasná. ANO naopak vede (opět) důraznou a profesionální kampaň, dobře působí i SPD a Přísaha. Pokud tedy ony dvě volební koalice nezískají vládní většinu (což nynější průzkumy napovídají), tak to bude jen jejich vlastní chyba, ačkoli z toho zajisté budou obviňovat Babiše, popř. Putina.

1. září 2021
Právě dnes vychází vysoce zajímavá kniha Politické neziskovky a jejich boj proti západní civilizaci, kterou jsem si už stihl také přečíst. O politické činnosti lidskoprávních, multikulturních, ekologických či jiných neziskovek se samozřejmě často mluví, avšak opravdu kvalitních a komplexních textů na toto téma existuje málo, takže děkuji Robertu Kotzianovi, že tuto odborně fundovanou a současně velmi čtivou publikaci napsal. V dnešní době to asi chtělo i pořádný kus odvahy. Každopádně všem doporučuji.

31. srpna 2021
Ještě jednou děkuji za všechny pochvaly rozhovoru, který jsem poskytl úžasné Martině Kociánové, a rovněž za pochvaly podcastu ze série Lidé z Brna, který se zabýval víceméně podobnými tématy. Zřejmě jste si všimli, že jsem se již velmi dlouho (přes tři roky) neobjevil na vysílání České televize. Vysvětlením je prostý fakt, že jsem se tam po svém vystoupení v únoru 2018 ocitl na "černé listině", tedy na seznamu lidí, které ČT nezve, protože se jejich (a tedy i moje) názory neshodují s politickou agendou ČT. Tím spíše jsem vděčný jiným médiím, která se těmto cenzurním praktikám vyhýbají. A jsem také rád, že jsem freelancer, a tudíž se nemusím bát říkat, co si myslím, jelikož progresifašisté mě jaksi nemohou vyhodit z práce.

29. srpna 2021
Jsem opravdu rád, že se mi povedlo sehnat původní film Bitva v Japonském moři (míněno originál z roku 1969, nikoli remake Bitva u Cušimy z roku 1983). Jde o klasický válečný film "staré školy", který velmi střízlivě a bez romantických zápletek či patetických projevů ukazuje chlapy, kteří dělali svou práci a sloužili své vlasti. Spíše je to hraný dokument, jehož hlavním tématem je admirál Togo Heichiharo. Velkou pochvalu zaslouží také na svou dobu ohromující trikové scény, pro něž byl postaven mj. model bitevní lodě Mikasa dlouhý 13 m a které měl na starosti Tsuburaya Eiji, tvůrce Godzilly. Vynikající dílo!

27. srpna 2021
Debata o unijním "Zeleném údělu". Vidím asi dva základní způsoby, jak se k němu postavit. Zatím se evidentně jde takříkajíc "typicky českou" cestou, což znamená jednat, manévrovat, navrhovat kompromisy a slibovat, a to v naději, že se celá ta volovina zhroutí dříve, než by nás někdo nutil něco reálně udělat. (Myslím, že podobně to vnímají i další země, např. Polsko.) Osobně ale takové "švejkování" nemám příliš rád a tvrdím, že bychom měli konečně zaujmout zásadový postoj. Měli bychom říct, že je to idiotský výmysl chorých mozků progresifašistů a ekoteroristů, na kterém se žádným způsobem nebudeme podílet.

26. srpna 2021
Dostávám otázky, co způsobilo neúspěch v Afghánistánu a jaké metody by vedly k úspěchu. Především se musí zdůraznit, že je to (stejně jako Vietnam) porážka politická, a nikoli vojenská, protože Američané nebyli poraženi v bitvě. Neexistovalo jasné politické zadání, jednalo se bez znalosti specifik této divoké země a volily se metody vhodné pro civilizovanou společnost, zatímco Afghánistán je dosud v podstatě středověký konglomerát kmenů a klanů. Metody, které by fungovaly, by ale vypadaly velice ošklivě v televizi, a proto k nim (skoro) nikdo nechtěl sáhnout. A samozřejmě by se muselo tvrdě zasáhnout proti Pákistánu, zejména proti jeho tajné službě ISI (která Tálibán stvořila), jenže na to opět chyběla politická vůle.

25. srpna 2021
Ukrajina včera oslavila 30 let nezávislosti a v Kyjevě se uskutečnila velká vojenská přehlídka, o níž samozřejmě budu psát i do ATM. Za zmínku stojí rozsáhlá česká a slovenská účast, protože oba státy poslaly pěší útvary, ze Slovenska dorazila letecká a pozemní technika a Česko je významný dodavatel pro ukrajinské ozbrojené složky. Armáda kupuje vozy Tatra a policie má Škodovky, ovšem velmi zajímavým překvapením byly terénní autobusy pohraniční stráže Torsus Praetorian, jejichž výrobce sídlí v Praze. Vůbec neskrývám potěšení z toho, že se nám daří využívat lukrativní ukrajinský trh. Jak praví klasik: Na mír! :‑)

23. srpna 2021
Diskuse o Afghánistánu a následcích dění tamtéž. Jednoduché generalizace vztažené k jiným státům či regionům mohou být velmi zavádějící (koneckonců, po americkém odchodu z Vietnamu také nedošlo k sovětskému útoku v Evropě), avšak rozhodně se již nedá počítat s tím, že se Američané přetrhnou ve snaze pomáhat někomu, kdo se sám příliš nesnaží. USA stojí o schopné spojence, na které se lze spolehnout, a nikoli o přítěž, kterou je často lepší odhodit. Z toho zákonitě vyplývá, že se musíme (podobně jako Maďaři či Poláci) velmi snažit, abychom si případnou pomoc zasloužili. Tím spíše je tedy třeba pokračovat v modernizaci a rozvoji schopností Armády ČR a perspektivně zahájit i seriózní debatu o projektu Kladivo.

22. srpna 2021
Touha objevovat, soupeření mocností, okultismus, nacionalismus, rasistické teorie, to vše se na konci 30. let 20. století propojilo a vedlo k nacistické expedici do Tibetu, jež se následně stala námětem spousty spekulací. Celou expedici podrobně mapuje nesmírně vysoce kniha Himmlerova křížová výprava, která popisuje také život jejího stále kontroverzního vůdce Ernsta Schäfera. Oficiálně se jednalo jen o vědu, ovšem ve skutečnosti šlo o součást německých plánů expanze, války a genocidy. Nacistická mytologie nám dnes může připadat groteskní a směšná, jenže právě tento příklad ukazuje, že mýty mohou být i nebezpečné.

20. srpna 2021
Diskuse o japonské kultuře. Zajisté sice nejsem to, čemu se říká otaku či japanofil, není ovšem žádné tajemství, že mě japonská historie a kultura velmi zajímá. Jsem nostalgický fanda žánru kaiju a hodně se mi líbily i některé anime (mj. Porco Rosso či Zvedá se vítr, zatímco obecně chválenou Cestu do fantazie jsem patrně nepochopil). Mohu mít k Japoncům i nějaké výhrady, ale vážím si jich za to, že hrdě hájí své tradice a že hledí s odporem na západní progresifašismus. V tom by nám měli být příkladem.

18. srpna 2021
Ještě k Afghánistánu: Přes všechny výhrady a pochybnosti je nutno uznat, že prezident Joe Biden má do značné míry pravdu, když tvrdí, že američtí vojáci by neměli bojovat a riskovat své životy tam, kde nebojuje ani místní armáda a kde to okamžitě vzdávají i domácí politici. Afghánci dělají to, co dělali už stovky let, resp. přidávají se k aktuálně silnější straně, jež jim zkrátka nabídne víc. Současný Tálibán se navíc od toho před dvaceti lety dosti odlišuje a patrně se bude chtít vyhnout čemukoli, co by mohlo vést k nové zahraniční vojenské intervenci, která se rozhodně nedá vyloučit. Afghánistán se totiž nachází na křižovatce zájmů několika velmocí, a proto teď bude na místě především pragmatismus. Alespoň bude co analyzovat. :‑)

17. srpna 2021
Diskuse o české politické scéně. Pokládám za velice nešťastné, že ve skutečně konzervativní a vlastenecké části spektra je takříkajíc mnoho náčelníků na málo indiánů. Osobní ambice a animozity komplikují nebo znemožňují smysluplnou spolupráci, a tudíž se jednotlivé strany a hnutí takto pouze vzájemně oslabují. Jsem si jist, že SPD, Trikolóra, Svobodní a různé výrazné nezávislé osobnosti by mohly vytvořit jednu kandidátku či koalici, která by měla potenciál na 20 %, ale nejdříve by se muselo chtít.

15. srpna 2021
Tálibán vstupuje do Kábulu, zatímco Američané odcházejí z Afghánistánu. Podle některých jde o správný krok, zatímco jiní mluví o selhání, porážce a zradě. Osobně stále váhám, jak to hodnotit, ale aktuálně mám dojem, že do afghánské pasti strkají hlavu Číňané a Rusové (a mj. též Turci), kteří se tam chtějí (či spíše musí) angažovat víc a víc. Zejména soudruzi v Pekingu mají asi velmi zkreslené představy o tom, co pozice supervelmoci obnáší a jak se za ni platí. Už z misí OSN se totiž mladí Číňané někdy vracejí v černých pytlích a v Afghánistánu by to mohlo být ještě daleko horší. A možná nebudou mít na výběr.

14. srpna 2021
Možná jste zaznamenali zprávy, že Čína vyzbrojuje vojáky v Tibetu i chladnými zbraněmi. Jelikož jde o vysoce zajímavé téma, jež bude zmíněno také v mém článku v ATM 9/2021, začal jsem se pídit po dalších informacích o starých čínských zbraních. To posléze vedlo k sehnání knihy Starověké čínské zbraně, která detailně popisuje různé kategorie těchto válečných nástrojů. Jedná se o nesmírně široké spektrum někdy hodně podivných zbraní, které navíc mívají i nezvyklé poetické názvy. Speciálně chválím fakt, že kniha obsahuje české i anglické přepisy čínských termínů, což usnadňuje další rešerše. Opravdu doporučuji.

12. srpna 2021
Debata o volebních kampaních. Nijak mě nepřekvapuje, že veřejnému prostoru opět dominuje ANO, jelikož má prostě nejlepší marketing. Piráti naopak páchají obrovské chyby, které navíc Andrej Babiš může snadno obracet proti nim (jako v případě zmrzliny), a také je opakovaně dohání jejich minulost. Koalice SPOLU působí zoufale nevýrazně. Nepochybuji, že opozice by mohla Andreje Babiše porazit, musela by ovšem postupovat zcela jinak, resp. musela by proti němu nasadit jeho vlastní prostředky.

10. srpna 2021
Kniha Druhá světová válka: Za zavřenými dveřmi nesporně patří mezi nejzajímavější publikace o druhé světové válce, které jsem za poslední roky četl. Nabízí velmi fundovaný a současně čtivý pohled do zákulisních jednání, která probíhala mezi Stalinem, Churchillem a Rooseveltem a rozhodovala o osudech evropských zemí a národů. Západní politici museli udělat spoustu kompromisů a ustoupit od vlastních zásad, neboť museli udržet Stalina ve válce, aby mohli porazit Hitlera. Nakonec konali vesměs podle svých politických zájmů, nikoliv podle morálních zásad, jenže je otázkou, zda měli jinou realistickou možnost.

9. srpna 2021
Jestliže se někdy dostanete do Žďáru nad Sázavou, zaručeně navštivte Muzeum nové generace, jež získalo řadu ocenění, a to zcela oprávněně. Jedná se o moderní multimediální expozici, jež spojuje klasické statické exponáty s mluveným slovem, promítáním a technologiemi virtuální reality. Muzeum vypráví o historii tamějšího kláštera, o unikátním Poutním kostelu sv. Jana Nepomuckého nebo o rozvoji umění a vědy v období baroka. Myslím, že právě takhle vypadá budoucnost muzejnictví a popularizace vzdělání.

6. srpna 2021
Diskuse o mezinárodní politice. Evidentní stahování USA z regionů, které pro ně nemají takový význam (což se pochopitelně týká také Evropy), není ve skutečnosti ničím novým a začalo už za Obamy, ne‑li dříve. Američané prostě ztrácejí zájem a trpělivost neustále řešit cizí problémy a riskovat kvůli tomu, čemuž se ostatně nelze příliš divit. Mezi logické důsledky bude patřit to, že země, jež spoléhaly či pořád spoléhají na americké záruky, budou hledat jiné metody zajištění své bezpečnosti. Proto považuji za takřka nevyhnutelné, že v dohledné době značně vzroste počet států, které se rozhodnou pořídit si nukleární zbraně.

4. srpna 2021
Kultovní filmová sága Rychle a zběsile pokračuje devátým dílem nazvaným stručně F9. Už jsme tady měli tank, letadlo i ponorku, takže co zbývá? Ano, podíváme se do vesmíru! A kromě toho i na spoustu dalších míst světa, kam tým hrdinů přivede celkem generická zápletka, kterou však záhy zkomplikují návratů zmizelých či domněle mrtvých postav z minulosti. To mimochodem žádá dobrou znalost předcházejících filmů, protože jinak se v tom rychle ztratíte, ačkoli nádherné a místy totálně šílené akční sekvence si patrně vychutnáte i tak. Filmy téhle řady pořád excelují v tom, že dokážou propojovat vážná témata (včetně zas a znovu zdůrazňované myšlenky rodiny) a groteskně zábavné automobilové honičky. Jen tak dál! :‑)

3. srpna 2021
Děkuji za všechny pochvaly rozhovoru, který jsem poskytl Rádiu Svobodné Universum a v němž jsem mluvil o bezpečnosti a perspektivách světa, Evropy a České republiky. Ti, kteří mě dobře znají, tam patrně nic nového či průlomového nenajdou, ale jsem samozřejmě rád, že jsem dostal možnost oslovit i jiné publikum. Jestliže každý takový příspěvek dovede někoho k přemýšlení či prozření, beru to jako úspěch. A abych nezapomněl, nesmírně děkuji i Martině Kociánové za příjemné a profesionální moderování.

1. srpna 2021
Jako velkého milovníka knih mě mimořádně pobavila a potěšila komiksová kniha Ze života knihomolky, protože minimálně na polovině stránek jsem poznával vlastní názory, pocity a zkušenosti. Autorka velice vtipně ukazuje, jak žijí a přemýšlejí knihomolové (a to bez ohledu na pohlaví, jelikož navzdory titulu je kniha "unisex"), resp. ti, kdo nejraději tráví čas čtením, popř. v knihkupectví či knihovně. Takhle to zkrátka se mnou je a koneckonců to platí i o mojí partnerce, jež také miluje knihy. Konkrétně to prokazuje např. fakt, že před několika dny jsme si z Brna přivezli celkem osm koupených a půjčených knih. :‑)

30. července 2021
Akční film Tom Clancy: Bez výčitek sice svým názvem odkazuje na výtečnou knihu slavného spisovatele, jenže z jejího obsahu zůstalo vlastně jen několik jmen postav a náznak zápletky. Místo boje proti narkomafii v období vietnamské války se zde rozehrává nelítostný boj amerických a ruských zpravodajských služeb a speciálních sil, v němž je jen máloco takové, jaké se to zdá. Několik povedených přestřelek, ovšem také spousta klišé a několik podivných chyb. Není to nic úžasného, ale dívat se na to dá.

29. července 2021
Debata o současnosti a budoucnosti značky MiG. Na aerosalonu MAKS‑2021 se téměř vše točilo kolem nového projektu Suchoj Checkmate, a tudíž si ne každý všiml, že firma MiG vystavila tři modely perspektivních letadel. Vypadá to zajímavě, zvláště ten nový palubní stíhač, který zjevně navazuje na koncepci MFI, jenže MiG se teď nachází ve složité situaci, jelikož MiG‑35 si moc dobře nevede a celkově dominuje Suchoj. Hlavní šancí značky MiG je teď program nové přepadové stíhačky PAK DP alias MiG‑41. Jeho realizace je sice nejistá, ale nevěřím, že by Kreml opravdu nechal padnout tak slavné a tradiční jméno.

27. července 2021
Po přečtení románu Chamtivost si už troufám říci, že Marc Elsberg je výtečným nástupcem Michaela Crichtona jako autor napínavých thrillerů, jež se zabývají využíváním a zneužíváním vědy a techniky. Jeho knihy nabízejí nejen excelentní zápletky, ale též jasné postoje k velkým otázkám současnosti. Po energetice, sociálních sítích a genetice tedy přichází na řadu témata z ekonomie a ekonomiky, zejména růst a rozdělování bohatství. Co je pro lidi výhodnější, konkurence, nebo naopak spolupráce? Rovnost, nebo nerovnost? Lze to vědecky dokázat? A co je nejdůležitější, dá se takový model prakticky uskutečnit?

26. července 2021
Diskuse o opatřeních proti pandemii. Vím, že se mnoho lidí obává dalšího lockdownu na podzim, avšak já jsem relativně klidný. Kombinace očkování, promoření a nízké faktické nebezpečnosti mutace delta znamená, že pro plošná opatření nebude důvod. Navíc vláda pro taková opatření nemá nástroje (kromě nouzového stavu, ovšem s tím se asi počítat nedá). A zejména jsem si celkem jistý, že lidé už by plošná opatření prostě nepřijali a chovali by se převážně úplně normálně. Lockdowny totiž vlastně byly vysoce účinným "očkováním", jelikož jsme takto pochopili, že můžeme velice rychle pozbýt spoustu samozřejmých svobod. Lidé si to budou pamatovat, a pokud by to někdo chtěl zopakovat, mohl by ho potkat hodně ošklivý konec.

24. července 2021
Američané souhlasili s dostavbou plynovodu Nord Stream 2, což u mnohých způsobilo překvapení, jenže pokud mám být upřímný, já nijak moc šokovaný nejsem. Stejně jako pokračující stahování z Afghánistánu to dokládá, že se Američané stále méně angažují v oblastech, kterým nepřisuzují tak velký význam (a s trochou škodolibosti přenechávají ten afghánský chaos Moskvě a Pekingu), aby se mohli plně zaměřit na asijsko‑pacifický region. To přece požadovali ti, kteří volali po "multipolárním řádu" a "světě bez dominance USA", že? Takže teď jej budou konečně (částečně) mít. Jsem zvědav, jak se jim bude líbit!

22. července 2021
Někdy člověk zhlédne film, který je technicky vzato perfektně natočený, ale současně je tak podivný, že vlastně nevíte, co si o něm myslet. Právě takový je snímek C.S.A.: The Confederate States of America, jenž nabízí vizi alternativní Ameriky, kde kdysi zvítězili Jižané, a proto bylo otrokářství obnoveno i na Severu a funguje dodnes. Jde samozřejmě o satirickou parodii, avšak ten humor je někdy tak černý (doslova!), že vám jaksi mrzne úsměv na rtech a ptáte se sami sebe, proč a jak to vzniklo a co si z toho máte odnést. Po striktně filmařské stránce není co vytknout, jenže celý ten koncept je prostě totálně bizarní.

21. července 2021
Včerejší den byl hodně náročný, ale stálo to za to! Jeff Bezos odstartoval do vesmíru, zatímco Rusko zveřejnilo první záběry raketového kompletu S‑500. Hlavní show však přišla až večer, protože po spoustě náznaků, úniků, zmatků a odkladů se světu představil nový bojový letoun páté generace Suchoj Checkmate. Jedná se o poměrně originální design, což v záplavě jinak téměř stejně vypadajících letadel určitě potěší, také jeho parametry působí slibně, avšak místy velmi optimisticky, takže doporučuji opatrnost. Stejně bude trvat ještě řadu let, než tento typ dosáhne fáze sériové výroby. Mimochodem, sama prezentace byla krásná, ale její streamování bylo tak strašlivě špatné, že by za to někdo měl jít počítat šišky na Sibiř!

19. července 2021
Bez ohledu na to, zda (ne)máte rádi Andreje Babiše, si určitě stáhněte jeho knihu Sdílejte, než to zakážou! Je to nejen poměrně zajímavá ukázka politického marketingu, který předseda ANO zvládá opravdu na výbornou (a to se mu, marná sláva, přiznat musí), ale také zdroj informací o projektech Armády ČR. Z nejvyšších míst je takto potvrzen vývoj stratosférického balonu STRATOM a vojenských průzkumných družic GOLEM. Do složitých a neklidných časů, které nás čekají, se domácí senzorové kapacity tohoto druhu budou nepochybně hodit, a navíc s nimi lze uspět na světovém trhu, takže já jsem 100% pro.

18. července 2021
Děkuji za tip na výbornou divadelní hru Audience u královny, která naštěstí existuje i jako televizní záznam. Jde o pohled do zákulisí britské monarchie, konkrétně na pravidelná setkání královny a britského premiéra, na nichž se probírají různé (nejen) politické otázky. Naprosto exceluje Iva Janžurová v roli Alžběty II., kromě které se na jevišti objeví mj. tradicionalista Churchill, proletářský Wilson, ostrá Thatcherová či hyperaktivní Brown. Jde ale především o samotnou královnu, jež čelí ohromné odpovědnosti a těžkým dilematům, např. když musí podpořit premiéra navzdory svým osobním postojům. Suchý anglický humor doplňuje hlubokou úvahu o monarchii, jež i v tom dnešním bláznivém světě představuje jakousi pevnou jistotu.

16. července 2021
Plán EU na konec aut se spalovacími motory do roku 2035 je typickou ilustrací tzv. kolektivní stupidity. Kromě menšiny fanatiků, byrokratů a hlupáků všichni vědí, že je to absurdní nesmysl, který nelze uskutečnit, jelikož se nachází zcela mimo ekonomickou a technologickou realitu. Přesto ale většina kýve, buď ze snahy o konformitu, nebo kvůli vidině zisků, případně i ze strachu. Náraz do reality je nevyhnutelný a bude tím tvrdší, čím později k němu dojde. Bylo by potěšující, kdyby se to obešlo bez nás.

15. července 2021
Polsko kupuje 250 tanků Abrams špičkové varianty M1A2 SEPv3 s výhledem na celkový počet až 700 vozidel. Údajně jde o řešení urgentních potřeb, ačkoliv důležitou roli nesporně hraje i politika. Každopádně se potvrzuje, že Polsko cílevědomě postupuje mezi (nejen) vojenské mocnosti, protože takto bude provozovat více tanků než Německo a Francie dohromady. Akvizice tanků K2PL se přinejmenším odkládá, což je samozřejmě nepříjemné pro Česko, protože tím klesají i šance na pořízení K2 pro AČR, ale nové tanky nepochybně potřebujeme, takže bude třeba pečlivě plánovat. Uvidíme, jak do toho všeho zasáhne politika, ovšem vzhledem k nízké hmotnosti a tříčlenné osádce by asi určitou logiku dával francouzský Leclerc.

14. července 2021
Za šest dní začne aerosalon MAKS‑2021, kde se zřejmě předvede nový ruský bojový letoun 5. generace. Nelze asi počítat s prototypem, bude to spíše jen maketa (a možná ani to ne), ale reklamní filmeček aspoň ukazuje, že se Rusové už umí dělat poměrně dobrý marketing a že půjde o lehký až střední jednomotorový stroj s primárně exportním určením. V tomto sektoru trhu bude asi hodně rušno, protože vedle F‑35 tam budou působit mj. typy FC‑31, KF‑21 či TF‑X, ovšem Rusko zajisté nebude bez šancí. Koneckonců ty čtyři ve filmečku ukázané země cosi naznačují... Každopádně se na tu show velmi těším. :‑)

12. července 2021
Debata o Viktoru Orbánovi a Evropské unii. Pořád jsem přesvědčen, že evropská integrace přinesla víc dobrého než špatného, dokud faktickou moc nezískali fanatičtí progresivisté a debilní byrokraté. Ale co teď s tím? Czexit podle mě není správné řešení. Měli bychom zůstat, odmítat stupidity a hledat partnery pro provedení hlubokých systémových reforem EU. Jejich základem by mělo být Orbánových sedm bodů. Začínající dekáda nepochybně přinese konflikty, které smetou nynější unijní establishment a vytvoří příležitost pro nový začátek, který umožní zachovat většinu toho dobrého a eliminovat většinu toho špatného.

10. července 2021
Marc Elsberg se ve svém dalším románu Helix zaměřuje na genové inženýrství. Změny v genomu rostlin, zvířat a nakonec i lidí mohou přinášet impozantní výsledky, ale je to správné? Pokud něco dokážeme udělat, znamená to také, že bychom měli? Jestliže byste dostali šanci zvolit svému budoucímu dítěti vlastností pro lepší život, jak byste se rozhodli? Měli by tu šanci mít všichni? A co když už se to děje? Helix je napínavý thriller, pokládá však i velice znepokojivé etické otázky. Rozhodně doporučuji.

9. července 2021
Debata o automobilech, vyvolaná setkáním s docela vzácným jihokorejským vozem Asia Motors Rocsta. Dobře si vzpomínám, když se v Evropě před lety objevily čínské automobily. Vzbuzovaly kritiku a posměch, jelikož se vesměs jednalo o nekvalitní kopie západních vzorů. Lidé naneštěstí hodně rychle zapomněli, že také japonská či jihokorejská auta kdysi budila (oprávněně) podobné pocity, ovšem postupně se vypracovala na světovou špičku. Také čínský automobilový průmysl dlouho produkoval spíše odstrašující příklady, ale prodělal obrovský pokrok v kvantitě i kvalitě. Některé soudobé čínské vozy jsou již tedy na pozoruhodně vysoké úrovni a prokazují, že se s Čínou prostě musí (a nejen v tomto sektoru) velmi vážně počítat.

7. července 2021
Pamatujete si ještě na knížku Lepší dějiny Česka, která elektronicky vyšla roku 2013? Její autor Jiří Macoun se rozhodl ji přepsat, výrazně rozšířit a vydat vlastním nákladem pod názvem Ještě lepší dějiny Česka. Hlavní idea se nemění a řada pasáží zůstává vlastně shodná, přibyla však spousta věcí včetně zábavných odkazů na reálnou historii i současnost. Kniha se nebojí ironizovat a provokovat, ale přesto (nebo možná právě proto) se dobře čte, a co je ještě důležitější, nutí k přemýšlení. Plní tak jedno z hlavních poslání alternativní historie, tedy ukázat, co a proč se nestalo, protože tak lépe pochopíme, co a proč se stalo.

5. července 2021
Diskuse o stranách, preferencích a kampaních. Za jakési symbolické zahájení volební kampaně bych považoval dopis Andreje Babiše, takže teď nás zřejmě čekají tři měsíce marketingové smrště se značkou ANO, byť zpátky se určitě nebudou držet ani ostatní, protože jde o hodně. Vůči výraznému vítězství Pirátů jsem byl a pořád jsem skeptický, což koreluje i s čerstvými průzkumy. Zajímavý je vzestup Šlachtovy Přísahy, jež ale celkově zůstává těžko čitelná. Spojenectví TSS osciluje, úplně beznadějné to však není. Ale bylo by roztomilé, kdyby komunisté ke 100. výročí vzniku strany dostali od voličů vyhazov. :‑)

4. července 2021
KLDR navzdory embargům udržuje ekonomické a vojenské vztahy v Africe, a to převážně se zeměmi, které se o jakési sankce zkrátka moc nestarají. Ve skutečnosti to není žádná novinka, protože Severní Korea má na státy třetího světa dlouhodobé, silné a dobře zmapované vazby a rozsáhle dodávala různé zbraně a technologie (a to i např. do Emirátů). Vztahy se subsaharskou Afrikou jsou relativně méně známým faktem, což se ovšem výrazně posunulo díky fascinujícímu televiznímu dokumentu The Mole. V kontextu toho všeho by tak nemělo být nějak překvapivé, že některé moderní severokorejské zbraně (jako těžký raketomet KN‑25 či nový tank) mají pouštní zbarvení, protože možná zamíří i do některých exotických destinací.

2. července 2021
Začínají se plnit prognózy, že se koronavirus bude chovat podobně jako jiné viry, a tudíž bude mutovat do verzí s vyšší nakažlivostí, avšak nižší smrtností. Indická mutace, nyní politicky korektně zvaná delta, tomu odpovídá. Pro část politiků a novinářů je to však špatná zpráva, protože už nebudou moci udržovat atmosféru strachu. Pro většinu lidí to znamená, že konečně mohou (při zachování přiměřené odpovědnosti, případně i s očkováním) žít jako dříve. Koronaviru se asi nikdy úplně nezbavíme a musíme být ostražití, a to jak vůči viru samotnému, tak i vůči těm, kteří by dopady pandemie chtěli sobecky zneužít.


Postřehy z dubna, května a června 2021

Archiv postřehůNa úvodní stránku

WebZdarma.cz