Postřehy ze života


30. června 2021
Po publikaci Novičok nebo kulka: Jak umírají Putinovi kritici jsem sahal se zvědavostí, ale i s určitými obavami, že to možná bude jakási patologická protiruská agitka. V tomto smyslu jsem byl ale příjemně překvapen, jelikož kniha je sice samozřejmě kritická vůči ruské politice a Vladimiru Putinovi, avšak je to kritika racionální, věcná a vesměs dobře podložená. Popisuje mj. případy Litviněnko, Skripal a Navalnyj, pokus o převrat v Černé Hoře či kauzy Vrbětice, dotýká se též fungování skupiny Bellingcat. Na některé věci mám jiný názor, ale i tak bych řekl, že se jedná o velice kvalitní produkt investigativní žurnalistiky.

29. června 2021
Děkuji za možnost promluvit na videokonferenci o 4. průmyslové revoluci. Pro ty, kdo znají mě a moje názory, tam zřejmě nic přelomového a objevného nezaznělo, avšak pokud bych měl zdůraznit něco, co ostatně naznačili i další účastníci, pak je to nutnost zásadního politického rozhodnutí a dlouhodobé strategie. Inspirace Izraelem a jeho metodami podpory výzkumu, vývoje a výroby znamená, že se výsledky dostaví až po určité době, resp. až po několika volebních obdobích. To ale logicky vyžaduje prozíravé státníky schopné prosazovat velké plány, za které sklidí většinu zásluh až jejich nástupci. Každopádně je však nutné začít co nejdříve, protože už se musíme připravovat na příští světový řád po brzkém "novém rozdání karet".

27. června 2021
U Železného se včera uskutečnila další rekonstrukce bitvy z války Severu proti Jihu, ovšem doznívající opatření proti pandemii způsobila, že se formálně jednalo (podobně jako loni) pouze o neveřejný výcvik. Navzdory tomu nějací diváci přišli, byť pro mě byla hlavní úžasná atmosféra a zábava. Mohl jsem strávit krásný den v nádherné přírodě se skvělými lidmi, kteří se nadšeně a s nasazením věnují zajímavému koníčku. Veliké díky za excelentní zážitek a další symbolický krok zpět do normálního života.

26. června 2021
Tornádo, které zasáhlo jižní Moravu, představuje strašlivou katastrofu, ale také další příležitost, která prokazuje fascinující, takřka podmanivou schopnost Čechů držet při sobě. Obdobně jako při loňském vzestupu koronaviru se zdvihla ohromná vlna solidarity a účasti. Děkuji a vyjadřuji velký respekt všem, kteří nyní jakkoliv pomáhají, ať již pracovníkům IZS, nadacím, firmám či prostým občanům. Teď jen doufám, že se politici omezí na apely a poskytování peněz a že nebudou zasahovat do práce profesionálům.

24. června 2021
Diskuse o NATO. Ačkoliv si pořád myslím, že členství v Alianci je (přinejmenším symbolicky) důležité, některé záležitosti, jimiž se nyní Aliance chce zabývat, mi připadají naprosto absurdní a nesmyslné. Mám na mysli např. pokusy vymýšlet tanky na solární pohon či už bezmála psychopatické otázky typu genderové rovnosti. Zdroj se evidentně nalézá nahoře. Někdo jako Jens Stoltenberg se nikdy neměl stát generálním tajemníkem, protože jeho nápady a výroky jsou napůl k smíchu a napůl k pláči. Koneckonců to zapadá do současné garnitury evropského politického mainstreamu, kterému již odtikává finále existence.

22. června 2021
Připomínáme si 80 let od počátku operace Barbarossa, která určitě představovala jeden ze zlomových momentů druhé světové války a dodnes představuje téma mimořádně zajímavých debat. Kromě toho, že jsem přesvědčen o Stalinových útočných plánech, jsem také přesvědčen, že Hitler mohl skutečně uspět, kdyby se však nedopustil několika zásadních chyb. Možnosti a následky asi nejlépe ukazuje kniha The Moscow Option, ovšem i v češtině vyšla docela dobrá publikace Hitlerovy tanky na Východě.

21. června 2021
Kvůli psaní reportáže z vojenské přehlídky v Libyi jsem se musel značně hluboko ponořit do tématu soudobých lehkých obrněných vozidel, postavených vesměs na podvozcích běžných komerčních automobilů. Problém tkví naneštěstí v tom, že takových typů nyní existují vysoké desítky, spíše stovky, a navíc jich většina vypadá velice podobně, takže identifikace konkrétního obrněnce na snímku je někdy nesmírně složitá. Upřímně řečeno, včera jsem byl v některých chvílích téměř zoufalý. Jako člověk vysoce tvrdohlavý jsem se ale snažil dál a jako člověk hluboce věřící jsem snahu doplnil modlitbami, a tudíž se výsledky dostavily. A mimochodem, stále si myslím, že maršál Haftár je "správný chlap" a že by měl vést celou Libyi.

19. června 2021
Množí se zprávy, že do USA přeběhl náměstek čínského ministra státní bezpečnosti Tung Ťing‑wej. Pokud jsou pravdivé, byl by to zdaleka nejvýše postavený čínský funkcionář, jenž by něco takového provedl. Většina médií se zaměřuje na to, že Tung potvrdil únik koronaviru z laboratoře (což je asi tak jako tak stále jasnější), avšak to by určitě nebylo to nejcennější. Jako faktická hlava čínské kontrarozvědky by Tung mohl znamenat mimořádně hodnotné aktivum, jelikož samozřejmě zná všechny postupy čínských zpravodajských služeb. Ve skutečnosti by to byl vlastně vůbec nejcennější přeběhlík od konce studené války.

18. června 2021
Debata o atentátu na prezidenta J. F. Kennedyho. Je dobře známo, že jsem nepřítelem konspiračních teorií, toto je však patrně jediný případ, u kterého jsem ochoten připustit, že na těch teoriích může být něco pravdy. Ačkoli se pořád kloním spíše k tomu, že Oswald konal sám (a proto neexistoval žádný druhý střelec), těch podezřelých indicií a okolností je skutečně velké množství, takže... Vím, že nejoblíbenější jsou teorie typu "inside job", resp. že to provedla nějaká část CIA, mafie apod., ale osobně bych hledal spíše někde u KGB. Stejně si však myslím, že celou pravdu o téhle záležitosti nebudeme znát nikdy.

16. června 2021
Omezení kvůli (naštěstí snad již končící) pandemii měla přece jen i některé pozitivní důsledky, např. ten, že lidé zahájili kuchařské experimenty, jelikož se začali učit doma tvořit to, na co nemohli jít do restaurace. My jsme se s mou drahou naučili dělat (překvapivě dobrou) pizzu, ale pustili jsme se též do větší exotiky, jako je mj. ramen, jedno z tradičních japonských jídel. Příprava není zrovna jednoduchá, ale za pokus to rozhodně stojí, neboť jde o skvělý (a výživný) příklad "páté chuti". Velmi doporučuji.

14. června 2021
Diskuse o maďarském zbrojení. Není zas tak vzdálená doba, kdy mělo Maďarsko nejslabší armádu v rámci V4, avšak již několik let cílevědomě směřuje mezi regionální vojenské velmoci, nakupuje moderní zbraně a buduje i domácí zbrojní průmysl. Celkově tedy sleduje příklad Polska (ač není motivováno primárně strachem z Ruska), což vedle nákupů zahrnuje i pochopení elementární teze, že ze Západu patrně žádná relevantní pomoc nepřijde. Západní mocnosti zkrátka nemají zájem bránit středovýchodní Evropu, a i kdyby měly, brzy budou mít spoustu vlastních starostí. Jedinou možností je proto budování silných domácích armád, které budou garantovat reálnou suverenitu a svobodu rozhodování. Přesně to musíme dělat i my.

13. června 2021
Animovaný film Atlantida: Tajemná říše patří mezi ty, jež v době své premiéry zaznamenaly rozpačité výsledky, ale po nějaké době se dočkaly velkého ocenění a takřka kultovního statusu. Zápletka sice není nějak originální a kombinuje klasický dobrodružný příběh o honbě za pokladem a prvky od Julese Verna, avšak pochvalu si určitě zaslouží výrazné postavy, krásná hudba a zejména vizuální provedení, jež je vlastně i nejsilnější stránkou filmu. Mně osobně se nejvíce líbily excelentní designy plovoucích a létajících strojů, které jsou sice fantastické, ovšem jaksi zvláštně "funkční". Kéž by takových snímků bylo více...

11. června 2021
Děkuji za možnost zúčastnit se on‑line diskuse 80 let od Hitlerovy invaze do SSSR. Zaznělo několik zajímavých příspěvků, které se týkaly mj. ideologické (až náboženské) roviny války nebo změn mezinárodních vztahů, jež s operací Barbarossa souvisely. Já jsem se zaměřil především na operaci Bouře (tzn. na sovětské ofenzivní plány) a na scénář, že by Němci v roce 1941 uspěli (resp. že by stihli zavčas dobýt Moskvu). Byla to velice příjemná a podnětná debata, za kterou děkuji všem organizátorům i účastníkům.

10. června 2021
Publikace Černobyl: Historie jaderné katastrofy představuje zřejmě nejlepší popis oné nukleární havárie a jejích následků, a tudíž se dá použít i jako vynikající doplněk k excelentnímu televiznímu seriálu. Oproti němu se více zaměřuje na historický a politický kontext a dochází k závěru, že události 26. dubna 1986 téměř zákonitě vzešly z kombinace vlastností reaktoru RBMK a slabin sovětského systému, k jehož pádu značně přispěly. Kniha tudíž zachycuje i ohromný vliv černobylské tragédie na rozpad SSSR. Nešetří nikoho a občas je až brutálně otevřená, ale u tak závažného tématu je to asi jediná správná možnost.

9. června 2021
Diskuse o budoucnosti tanků v Armádě ČR. Občas se vyskytuje nápad, abychom (když máme zcela mimořádné vztahy s Izraelem) zvážili možnost zavést tanky řady Merkava. Patrně to působí nesmírně lákavě, avšak osobně to nepokládám za dobrý nápad. Merkava je nesporně úžasná konstrukce, jenže vznikla podle velmi specifických izraelských požadavků a pro většinu jiných států se moc nehodí. Už kvůli její vysoké hmotnosti si myslím, že je nutno hledat jinde, a proto stále prosazuji jihokorejský K2 Black Panther. Od Izraelců bych však zajisté kupoval mj. bojové drony, systémy PVO/PRO nebo dělostřelecké rakety.

7. června 2021
Debata o chystaném summitu Biden‑Putin v Ženevě. Dostal jsem otázku, co od této záležitosti očekávám, jenže mám-li být upřímný, nečekám takřka nic. Vztahy USA a Ruska se zkazily natolik, že už samo setkání (pokud se tedy opravdu uskuteční) bude úspěchem, jelikož oba prezidenti spolu budou alespoň mluvit. A co se Česka týče, naše vztahy s Ruskem jsou takřka na historickém minimu, což zajisté ještě nějakou dobu vydrží, a tudíž Joeovo a Voloďovo rande nad sýrem toho tady asi moc nezmění.

6. června 2021
Loňský rok velkým akcím nepřál, a proto se nemohla uskutečnit ani burza minerálů v Tišnově. Letos pořadatelé učinili odvážný a trochu riskantní krok, který se ale nakonec vyplatil. Burza totiž proběhla venku, takže ji mohlo zkazit počasí, ale přívalový déšť přišel naštěstí až pozdě odpoledne, což již akci téměř neovlivnilo. Osobně jsem nadšený a šťastný, protože podle mě šlo o velký úspěch. A dokonce bych řekl, že jarní burza by se mohla konat venku vždycky (zatímco podzimní bych nechal uvnitř). Každopádně děkuji organizátorům za báječnou akci, jež (alespoň pro mě) symbolizuje návrat k normálnímu životu. Super!

4. června 2021
Dávejte si pozor, co si přejete, mohlo by se vám to splnit. Tohle by si měli uvědomit všichni ti, kdo nenechali nit suchou na Benjaminu Netanyahuovi a přáli si jeho pád. Novou izraelskou vládu totiž vede Naftali Bennett, ostrý pravičák, proti němuž "Bibi" působí ještě jako velmi umírněný. Stejně jako velká většina izraelských politických špiček má Bennett za sebou i působivou vojenskou kariéru, protože sloužil mj. u elitního útvaru Sayeret Matkal. Bude to asi ještě hodně zajímavé. Tenhle sekáč se nezakecá... :‑)

2. června 2021
Japonský animovaný film Future War 198X částečně čerpá z knihy The Third World War: The Untold Story, je to však inspirace opravdu jen velmi volná. Popravdě řečeno, sám bych na tu příbuznost asi ani nepřišel, protože v podstatě jde o generické téma III. světové války mezi USA a SSSR, do níž se ale pochopitelně zapojují i další země. Zápletka se točí okolo vesmírného protiraketového obranného systému a (jak je u Japonců obvyklé) sahá k tématu napětí mezi vlasteneckou povinností a osobními závazky. Patrně to není film pro každého, pokud však máte tuhle kategorii tvorby rádi, mohl by se vám líbit.

1. června 2021
Včera jsem obdržel první dávku vakcíny Pfizer‑BioNTech Comirnaty. Vedlejší účinky (zatím) minimální. Lhůta čekání v tišnovské nemocnici je příliš dlouhá, takže jsem zamířil do očkovacího centra na brněnském výstavišti. Musím pochválit opravdu dokonalou organizaci celého procesu. Každopádně jsem si vyhodnotil přínosy a rizika očkování a výhody ve výsledku převažovaly. Očkování je prostě ze zdravotního hlediska bezpečnější volba a je to i cesta k návratu návratu do (plus minus) normálního života.

29. května 2021
Leonid Brežněv zde je a navždy bude především tím, kdo dal povel k invazi, které rozdrtila pražské jaro, což je také důvod, proč kniha Martina Nováka o Brežněvově éře nese mírně bulvární titul Kati pražského jara. Kromě této spíše kosmetické výhrady však mám takřka jen slova chvály, protože jde o velice fundovaný a čtivý pohled do zákulisí sovětské moci. Jednotlivé kapitoly nabízejí pojednání o různých epochách dějin či o různých sférách života, do kterých Brežněvova "věrchuška" zasahovala. Publikací o Brežněvově éře existuje překvapivě málo, a proto je na místě tuto povedenou knihu tím více pochválit.

28. května 2021
Debata o Jihoafrické republice a Rhodesii. Řekl jsem to už mnohokrát a musím to říci znovu, neboť mám pocit, že někdo zřejmě chápe mé názory chybně: Apartheid byl špatný, špatný, špatný. Ale pozor, to ještě neznamená, že špatné bylo nutně také všechno, co se v éře apartheidu stalo, a že všichni, kteří proti apartheidu bojovali, byli dobří a měli ve všem pravdu. Rhodesie je pak úplně jiná kapitola, jelikož tam (v rozporu s propagandou) rasový apartheid nikdy nebyl. Fungoval tam specifický politický systém, jenž se nápadně podobal Evropě v 19. století a měl být spíše kopírován. Apartheid v JAR byl špatný, avšak režimy různých psychopatů byly ještě daleko horší, takže Rhodesie v těch afrických poměrech vychází vlastně nejlépe.

26. května 2021
Ministři zdravotnictví zjevně patří mezi obnovitelné zdroje. Určitě nejsem sám, kdo konec ministra Arenbergera považuje za jeden z prvních tahů volební kampaně ANO. Volby se blíží a Andrej Babiš je potřebuje vyhrát, což znamená mj. nutnost co nejvíc omezit opatření a zbavit se nepopulárních osob s nimi spojených. Adam Vojtěch je naopak spojený se zvládnutím loňské první vlny pandemie, takže z pohledu marketingu jde o dobrý krok. Do volební kampaně patrně zapadá i politická smrt Dominika Feriho. Též pro neomarxisty zřejmě platí, že revoluce požírá své děti. Bez ohledu na (ne)pravdivost těch obvinění mě opravdu těší sledovat, jak se progresivisté žerou mezi sebou a zjišťují, jak chutnají jejich vlastní metody. :‑)

24. května 2021
Polsko potvrdilo plán pořídit 24 bezpilotních bojových letadel Bayraktar TB2. Z historického hlediska může být docela zajímavé, že se tím do určité míry navazuje na dříve existující vztahy leteckého průmyslu obou států, ale větší roli zřejmě hraje fakt, že se tiše vytváří pragmatická kooperace Polska a Turecka. Dvě regionální mocnosti na vzestupu mohou mít (dočasně) společné jisté zájmy, zejména zadržování Ruska či ovládnutí Ukrajiny. Navíc za tím vším možná stojí čínské peníze. Soupeření velmocí nabírá na obrátkách a já bych opravdu rád věděl, jak se k tomu hodlají postavit příslušní činitelé v České republice.

23. května 2021
Už nějakou dobu mám možnost účastnit se vysoce zajímavých a inspirujících diskusí o evangeliích, křesťanství a různých souvisejících tématech. Tyto debaty mnohdy přesahují i do historie, filozofie a osobního rozvoje, což je činí ještě přínosnějšími. Křesťanská dogmatika může působit podivně či nudně, avšak já ji opravdu pokládám za intelektuálně velice hodnotné téma. Ostatně to byly teologické disputace, jež kdysi vytvořily jeden ze základů svobodné a férové argumentační debaty, která samozřejmě neodmyslitelně patří k západní civilizaci. Jsem proto za tuto příležitost vděčný a všem zúčastněným děkuji. :‑)

21. května 2021
Jsem rád, že se podařilo sehnat jeden z posledních exemplářů již téměř rozebrané knihy Stalin: Krev a sláva, jež má být údajně nejúplnějším a nejobjektivnějším životopisem sovětského diktátora. Takové hodnocení se mi zdá jako dosti sporné, ovšem hodnotu této objemné publikace spatřuji v něčem jiném. Její autor Svjatoslav Rybas je totiž antisovětský ruský vlastenec, takže jeho prezentace Stalina bude nejspíše hodně blízká oficiálnímu narativu Kremlu, což se může hodit mj. pro analýzu ruské propagandy.

20. května 2021
Polsko se pravděpodobně chystá kupovat turecké bojové drony Bayraktar TB2. Je správné dělat takový byznys s rádoby‑sultánem Erdoganem? Z polského hlediska a prizmatem realistické politiky ano. Pro Polsko je hlavním zdrojem hrozeb Rusko (a pak zřejmě budoucí islámský emirát Německo), kdežto Turek je (aspoň zatím) daleko a prodává kvalitní a osvědčenou techniku. Podobná je proto i motivace Maďarů, kteří kupují turecké obrněnce. Stranou ovšem nezůstává ani Česko, jelikož nový turecký automobil Anadolu Savunma Seyit využívá podvozek firmy Tatra. Takhle zkrátka byznys funguje. Obchodního partnera určitě nemusíte milovat, ale pokud nekoupíte nebo neprodáte vy, tak zcela zákonitě koupí nebo prodá někdo jiný.

18. května 2021
Příkladem reálné svobody tvorby a vědeckého bádání je tzv. spekulativní evoluce, jak se označuje "konstrukce" hypotetických biologických druhů, které by se mohly vyvinout na Zemi (buď v budoucnosti, nebo v alternativní historii), popř. na jiné planetě. Snad nejznámější ukázkou je televizní seriál Divoká budoucnost, kromě něhož se dají zmínit mj. knihy Dougala Dixona či projekt Rhinogradentia. Obdobně jako u alternativní historie platí, že to může být nejen zajímavá umělecká fikce, ale i cenný příspěvek k vědeckému poznání. Znovu se tím prokazuje, že nejlepší výsledky produkuje metodologický anarchismus.

17. května 2021
Debata o systémech (radio)elektronického boje, tedy EW, popř. REB, jak říkáme my a také Rusové. Je potřeba brát na vědomí, že právě Rusové reprezentují v tomto oboru absolutní špičku a jejich schopnosti jsou obrovské, což přiznávají i důstojníci a experti v NATO. Samozřejmě se to musí chápat v celém kontextu, jelikož už Sověti značně zaostávali z hlediska schopností detekce, velení, řízení a spojení, kdežto Západ v tomto exceloval, takže SSSR přišel s asymetrickou reakcí v podobě výkonných systémů REB, jež mířily na schopnosti Západu, a tudíž jaksi "vyrovnávaly šance". Rusko dnes postupuje takřka stejně. Nejvýkonnější ruské systémy REB se zpravidla přísně utajují, ale občas se vyskytnou zajímavé výjimky. :‑)

15. května 2021
Děkuji za všechny pochvaly mého včerejšího článku o mezinárodní a zahraniční politice. Myslím, že ti, kteří již znají mé názory na toto téma, tam asi nic nového či průlomového nenašli, každopádně jsem ovšem rád, že jsem něco takového mohl sepsat a publikovat. Můžete to chápat i jako svého druhu "důvodovou zprávu" ke koncepci "politiky všech azimutů", k níž se hlásím a v níž si beru příklad zejména z Izraele. Jenom pro úplnost, Izrael má samozřejmě stále mou absolutní podporu jako hraniční pevnost západní civilizace. A činy Hamásu jsou ukázkou toho, co brzy nevyhnutelně potká také zaslepenou západní Evropu.

13. května 2021
Diskuse o trhu práce. Fascinují mě představy a snahy některých lidí, kteří se domnívají, že se trh práce vrátí do stavu před pandemií, takže se snaží "zachraňovat" i pracovní místa, jež už dříve směřovala k zániku, který tedy bude čínským virem jedině urychlen. Navíc ignorují fakt, že zákonitě vznikne i množství nových míst (podobně jako při střídání koní a aut), ale ta budou samozřejmě žádat jinou kvalifikaci. Obrazně řečeno, místo absurdních snah udržovat místa kočích se musí provádět příprava řidičů. Investice by měly směřovat do vzdělávání, jelikož jen takto lze v nastupujícím modelu ekonomiky uspět.

12. května 2021
Francií nyní silně hýbe kauza dopisů, v nichž vysloužilí i aktivní vojáci varují před islamizací a rozpadem země, která by se mohla propadnout do občanské války. Ačkoliv s naprostou většinou obsahu dopisů souhlasím, vojáci se podle mě (bohužel) mýlí v tom posledním. Občanská válka ve Francii nehrozí, jelikož podle mě už je zkrátka zcela neodvratná. Povstání islamistů v jižních oblastech a na předměstích velkoměst je jen otázkou času. Klidně to může vypuknout třeba zítra a nakonec to samozřejmě bude muset vyřešit armáda. Totéž záhy čeká také další západní státy, ve kterých se rozšířil vysoce nebezpečný virus tzv. progresivismu a politické korektnosti. Dále viz knihy jako Krvavé levandule, Řád nebo Kronika zániku Evropy.

11. května 2021
Mezi vůbec nejzajímavější články za poslední dobu náleží velký rozhovor s Viktorem Orbánem. Jde o poměrně dlouhé, avšak mimořádně fascinující a hodnotné čtení. Vyvrací řadu mýtů a ukazuje maďarského premiéra jako státníka s dlouhodobou vizí a jasnými názory, ale současně jako pragmatického realistu, který chápe geopolitiku a princip národních zájmů. Jako maďarský politik samozřejmě prosazuje maďarské zájmy, ale usiluje o dohody. Takových postav se dnes Evropě zoufale nedostává, ovšem Viktor Orbán představuje jednu z největších nadějí. Ale kde je nějaký český politik srovnatelného formátu?

10. května 2021
Děkuji za všechny pochvaly mého komentování vojenské přehlídky v Moskvě a zároveň se všem omlouvám za technické potíže. (Doufám, že příští rok už budu zase normálně ve studiu.) Ruská režie ale opět těžce selhávala, protože střihy souvisely s komentářem spíše náhodně. Z moskevské přehlídky paradoxně nejvíce zaujala nikoliv technika, nýbrž hodně "bojovný" Putinův projev, ale o to zajímavější byly přehlídky v několika dalších městech Ruska (a Donbasu). Na článku pro ATM se už pracuje. :‑)

7. května 2021
Ještě něco k vesmíru... Po přečtení románů The Kremlin Strike a Eagle Station jsem zjistil, že mám zřejmě jisté mezery ve znalostech oběžných drah a jejich terminologie, a proto bylo potřeba si doplnit vzdělání. Každopádně si myslím, že ve vesmíru (resp. na Měsíci) se bude válčit a že k tomu (zatím) nedošlo jenom proto, že na Měsíc (zatím) doletěly kosmické lodě jen jedné velmoci. Seriál For All Mankind to vidí realisticky a obsahuje i spoustu jiných dobrých nápadů, mj. nosič Sea Dragon, byť zážeh jaderného motoru raketoplánu Pathfinder v atmosféře by úplně dobrý nápad nebyl. Potěšující ovšem je, že už se oficiálně říká to, co bylo komukoli příčetnému stejně dávno jasné, tedy že k Marsu nás dostane jedině nukleární pohon.

6. května 2021
Je možné, že se tady vytváří jeden potenciálně vážný problém. Vláda vydává nesmyslná nebo přímo nezákonná opatření, jež se tedy masově porušují. Roušky venku nenosí skoro nikdo (já taky ne), navzdory zákazu otevřela velká část obchodů, spousta hospod, fitness center atd. funguje vlastně ilegálně... Porušování právních norem je nyní standardem, lidé to přijali a policisté to většinou ignorují (jelikož si zjevně myslí totéž co většina populace). Ve vztahu k současným nesmyslům je to sice v pořádku, dlouhodobě to však může mít vážné negativní dopady, jelikož to podkopává elementární podstatu právního státu. Lidé se totiž úplně oprávněně ptají: Pokud vláda není schopna dodržovat vlastní zákony, proč bychom měli my?

4. května 2021
Vedle nového filmu Mortal Kombat se objevil i další film Mortal Kombat Legends: Scorpion's Revenge, který se vyznačuje zejména tím, že je animovaný (a to opravdu excelentně). Na Západě bere animované filmy vážně jen málokdo, ale fandové Mortal Kombatu mezi ně patrně patří, protože tento snímek vznikl zcela evidentně pro ně a dočkal se velké chvály. Nabízí trochu jiný pohled na klasický příběh turnaje, pořádnou várku bojové brutality, spoustu odkazů a samozřejmě úžasně dynamickou zábavu. Pro milovníky této slavné série bojových her (a také pro milovníky poctivé 2D animace) je to jednoznačná povinnost!

2. května 2021
Ve vesmíru bude velmi živo. Před několika dny odstartovala první část čínské orbitální stanice Tiangong, kdežto Rusko publikovalo spoustu informací o programu své nové stanice ROSS. Kromě toho v Rusku existuje projekt další orbitální stanice, avšak tentokrát umístěné nad Měsícem. (Někdo tam musí mít hodně rád Thora, když dal návrhu název Asgard.) Tamtéž by měla záhy fungovat i americká stanice Lunar Gateway, jež má urychlit návrat lidí na Měsíc. Jsem zvědavý, jestli "druhé kolo" závodů vyhrají znovu USA, nebo jestli je nyní předběhne Čína, každopádně však takticky fandím i Číně. Její kosmické úspěchy (stejně jako kdysi ty sovětské) totiž představují nejlepší motivaci pro Západ, aby se do toho pustil naplno. :‑)

1. května 2021
Život se pomalu, ale jistě vrací k normálu. Některá opatření uvolňuje vláda, zatímco u jiných tak učinili občané, ale klíčový je pochopitelně výsledek. Každopádně jsem nesmírně rád, že se tady v Tišnově (konečně!) obnovily pravidelné farmářské trhy, kde si lze pořídit kvalitní potraviny a současně podpořit lokální ekonomiku. Vždycky raději dám svoje peníze přímo drobnému českému zemědělci než supermarketu, který dováží přes půlku světa i produkty, jež lze bez problémů vypěstovat tady v Česku.

29. dubna 2021
Ještě několik postřehů ke kauze Vrbětice... Samozřejmě nevím, kolik ruských agentů tady může působit, ovšem desítky osob to téměř jistě budou. Někteří zajisté pracují i v českých tajných službách, a proto se klidně mohou podílet i na zpravodajských hrách (včetně této kauzy). Moskva nás zřejmě zařadí mezi "nepřátelské země", což se může odrazit v povaze ruských operací, protože by mohlo zeslábnout "pozitivní" působení (tedy snaha si nás naklonit) ve prospěch "negativního" (neboli snahy nás poškodit). Ale popravdě, jsem těm Rusům skoro vděčný, protože špionáž je rozhodně mnohem lepší téma než čínský virus!

28. dubna 2021
Mezi nejoblíbenější počítačové hry mého mládí patří série Mortal Kombat a stále nedám dopustit ani na skvělou filmovou verzi z roku 1995. Byl jsem tedy mimořádně zvědav, jak dopadne nové filmové zpracování, u kterého již předem zaujal rating R. Tvůrci jej využili skutečně naplno, takže slabší povahy budou zřejmě zděšeny, avšak milovníci her budou nepochybně nadšeni, což se týká i provedení postav, choreografie bojových scén, krásných efektů a mnoha odkazů na originální hry. Cením si rovněž překvapivě podrobného zpracování rivality Scorpiona a Sub‑Zera. Nový Mortal Kombat je (v rámci možností) výborný, a ačkoliv patrně nedosáhne statusu kultu jako ten první, já jako starý fanoušek chválím. Get over here! :‑)

26. dubna 2021
Debata o dostavbě Dukovan. Objevují se hlasy, že po vyřazení ruského Rosatomu je výběrové řízení víceméně mrtvé, protože ostatní uchazeči nesplňují požadavky. Nastává bizarní situace, protože pokud by se odhlíželo od politické a bezpečnostní roviny, pak po technické a ekonomické stránce by byl Rosatom zřejmě nejlepší volbou, ovšem politiku a bezpečnost samozřejmě ignorovat nelze. Osobně bych pořád preferoval Jihokorejce, ale začíná mě jaksi strašit scénář, že se nakonec nebude stavět nic. Nukleární energetika je pro Česko naprostá nezbytnost a neúspěch tendru by znamenal potenciální strategickou katastrofu.

24. dubna 2021
Ještě jednou Liou Cch'‑sin. Přečetl jsem jeho román Věk supernovy, v němž záření z exploze supernovy usmrtí všechny dospělé, takže na světě zůstávají jenom děti mladší třinácti let. Představa, že hravé dětské duše vytvoří harmonickou budoucnost, se ukazuje jako tragicky chybná. Děti si chtějí hrát, jenže jejich zábava rychle nabere groteskně krutou formu. Děti se rozhodnou hrát si na válku, a sice s opravdovými zbraněmi... Ne, není to černá komedie, nýbrž spíše mrazivá hrůza. Jediná výtka ke knize se týká nepodařeného překladu vojenských termínů, ovšem Liou Cch'‑sin dokazuje, že je vynikajícím autorem, který rozumí nejen špičkové fyzice, ale i modernímu válčení a temným zákoutím lidské (resp. dětské) duše.

23. dubna 2021
Nějak moc hlasitě jsem se tím nechlubil, ale k Vánocům jsem dostal nejnovější model čtečky Kindle Paperwhite (za což samozřejmě velice děkuji). Chvíli mi trvalo si na tento přístroj zvyknout, ale postupně jsem se s ním sžil a nyní se téměř neustále nachází v mém dosahu. Pořád jsem "konzerva" ve smyslu, že preferuji papírové knihy, ale často prakticky prostě není na výběr. Čtečka má navíc nepochybné výhody zahrnující např. skvělý kontrast, pohodlné držení či schopnost pojmout obrovskou zásobu knih. Dal jsem Kindlu šanci a mihu říci, že se opravdu hodně osvědčil. Zrovna čtu romány Dalea Browna. :‑)

21. dubna 2021
Čínský sci‑fi film Země na scestí vznikl podle novely, kterou napsal slavný Liou Cch'‑sin, a často je popisován i jako tamější protějšek amerického snímku Armageddon. Myslím, že je to srovnání vskutku výstižné, což platí o pozitivních i negativních stránkách. Bizarní příběh "stěhování Země" ze Sluneční soustavy asi nemá smysl blíže zkoumat, na diváka se valí obrovské počítačové efekty a bezostyšně se vykrádá spousta slavných filmů. Celé to je vlastně úplná blbost, avšak zároveň to není nudné, dvě hodiny utečou rychle a působí to překvapivě zábavně. Jako nenáročné strávení dlouhého večera proto mohu doporučit.

19. dubna 2021
Ještě k výbuchům ve Vrběticích a účasti GRU. Samozřejmě už se množí různé konspirační teorie, protože nelze pochybovat, že dopady na česko‑ruské vztahy budou ohromné. Je otázkou, jestli Rusové opravdu chtěli vyhodit do vzduchu celé skladiště munice a jestli spíše nedošlo k něčemu nechtěnému, ale každopádně strašlivě riskovali a dlouhodobý výsledek pro Kreml bude patrně katastrofální. Rusko nás nechápe jako nepřítele, nýbrž jako zemi ve své tradiční zóně zájmů, kde chce mít vliv, avšak tahle událost pochopitelně zničí dlouhé roky snahy tady ten vliv budovat. Jsem si jistý, že to bude ještě hodně zajímavé.

18. dubna 2021
Zprávy o ruském podílu na explozích ve Vrběticích přišly jako obrovský šok. Bližší analýza však ukazuje, že to dává smysl, protože Rusové tak zřejmě chtěli zarazit prodej zbraní a munice na Ukrajinu (ačkoliv se spekuluje i o Sýrii), popř. zlikvidovat bulharského překupníka Emiliana Gebreva. Jinou věcí je načasování celého odhalení, na němž se takřka jistě podílejí i zahraniční zpravodajské služby, ale každopádně se to nápadně hodí do nynější atmosféry vyhrocených vztahů. Zeměpisná poloha ve střední Evropě je skutečně nebezpečná, protože Česko se (opět) mění v "bojiště" různých mocností a podmocností. Proto také nutně potřebujeme efektivní tajné služby a ozbrojené složky, které takovým zhůvěřilostem dokážou zabránit!

17. dubna 2021
Absurdní odsouzení Ondřeje Kúdely za údajný rasismus zapadá do současného šílenství, ovšem tamtéž bohužel patří i naprosto chybná reakce Slávie. Neomarxistická lůza je zvyklá na to, že jí každý ustupuje, takže tady platí klíčová zásada: Nikdy jim neustupovat, neomlouvat se, žádné tresty nepřijímat, eskalovat konfrontace, soudit se a nevzdávat se! Také by se dala vymyslet řada zajímavých odpovědí. Zaplacení a podplacení právníci, novináři, influenceři a hackeři by určitě dokázali vyrobit kauzy, po nichž by se příslušní funkcionáři styděli vylézt na ulici. Původcům toho všeho by se tímto vyslala jasná zpráva, že nejsou nedotknutelní a že metody, kterými oni jiným lidem ničí životy, se mohou velmi snadno obrátit proti nim.

16. dubna 2021
Diskuse o vakcínách (nejen) proti koronaviru. Jak jsem říkal před časem, z vakcín se zřejmě stane další obor se strategickým významem, který bude sloužit pro prosazování zájmů mocností. Pro Česko z toho logicky vyplývá závěr, že v zájmu podpory reálné suverenity by mělo vyrábět vakcíny na domácím území. Vhodné by také bylo vytvořit nějakou vlastní vakcínu, následně budovat i kapacity pro další vývoj či úpravy a spolupracovat s jinými menšími státy, na prvním místě pochopitelně s Izraelem. Nepochybně by si to žádalo velké investice, ovšem ten potenciální medicínský i geopolitický přínos by mohl být obrovský.

14. dubna 2021
Děkuji za všechny pochvaly mého včerejšího vystoupení v Rozstřelu na téma Ukrajiny a Ruska. Jak se již stalo zvykem, přišla i řada výtek směřujících na můj údajně nízký věk (který je ale ve skutečnosti výrazně vyšší, než se zdá, neboť z genetických důvodů patrně pomaleji stárnu) a údajné opakování propagandy té či oné strany. Je ovšem vtipné, že mě zhruba stejnou měrou kritizují fanatičtí zastánci i nepřátelé Ruska, což asi znamená, že mé vystoupení bylo vyvážené, takže i to je forma pochvaly. :‑)

13. dubna 2021
Tomio Okamura poskytl rozhovor o zahraniční a bezpečnostní politice, který vyvolal velké diskuse. Přestože se v něm vyskytuje mnoho nepravd, nepřesností, generalizací a ideologických floskulí (a je z něj zřejmá příliš silná orientace na Rusko), bylo by velkou chybou jej odmítnout jako celek. Obsahuje totiž hluboce pravdivé základní jádro. Česko by mělo bránit a prosazovat primárně svoje vlastní národní zájmy, uskutečňovat aktivní zahraniční politiku a snažit se něco těžit ze sporů velmocí. Prostě to, co se často shrnuje pojmem "politika všech azimutů". Ano, já vím, jsou to jednoduché, vlastně banální teze, ale tím smutnější výpovědí o české politice je skutečnost, že tuto koncepci u nás obhajuje prakticky jen Okamurova SPD.

12. dubna 2021
Co je vlastně kulový blesk? Originální řešení této záhady nabízí Liou Cch'‑sin v románu Kulový blesk, který lze pokládat za volné předkračování jeho trilogie Vzpomínka na Zemi. Tentokrát nejde o kontakt s mimozemšťany, nýbrž "jen" o řešení problémů na hranici možností současné fyziky, resp. vlastně za ní, ovšem příběh není o nic méně působivou kombinací napětí, špičkové vědy a hluboké filozofie. Zkoumání kulového blesku je totiž cesta, na které hrdinové nacházejí sami sebe a bojují s vlastními démony. Na mě osobně román zapůsobil také tím, že řeší morální dilemata okolo vývoje zbraní. Skvělé čtení!

10. dubna 2021
Diskuse o třech strategických bombardérech tří supervelmocí. Když tak čtu a zkoumám informace o americkém typu B‑21 Raider, ruském projektu PAK DA a čínském letounu H‑20, dostavuje se určitý povědomý pocit. Mají nést širokou škálu senzorů a zbraní (včetně energetických a protivzdušných) a mají je doprovázet bojové drony, což umožní průnik i hustou protivzdušnou obranou a ničení různých cílů. Nevím jak kdo, ale já bych řekl, že se jaksi nenápadně uskutečňuje Brownova koncepce Megafortress. :‑)

8. dubna 2021
Včerejší den se zapíše černým písmem do paměti (nejen) fandů kosmonautiky a zpravodajských služeb. Zemřel Karel Pacner, vynikající znalec a popularizátor těchto dvou atraktivních oborů, autor mnoha povedených knih o těchto tématech a také velice příjemný a noblesní pán. Přihlížel startu výpravy Apollo 11 a mnohá jeho díla jsou dosud nepřekonaná. Psal fundovaně a současně čtivě, dokázal oslovovat lidi nejrůznějších názorů a vždy věřil v obrovský potenciál využívání vesmíru. Čest jeho památce.

7. dubna 2021
Hans Kammler patřil mezi nejvlivnější postavy Třetí říše, dodnes však zůstává osobou poměrně málo známou a velmi záhadnou, k čemuž přispívají i nejasnosti kolem jeho smrti. Opravdu spáchal sebevraždu, nebo ho zajali a vyslýchali Američané? Televizní dokument Hans Kammler, šéf projektu Hitlerových tajných zbraní nabízí četné a dosti přesvědčivé důkazy ve prospěch druhé teorie. Jeho znalosti o nových vojenských technologiích měly pro USA zjevně větší význam než jeho zločiny. Nemohu ale říci, že by mě to nějak překvapovalo, protože takhle se v boji velmocí a zpravodajských služeb konalo, koná a konat bude.

5. dubna 2021
Jsou tu už druhé Velikonoce ovlivněné opatřeními proti pandemii čínského koronaviru, ovšem konec omezení je nepochybně blízko. Slibům vlády lze sice obtížně věřit, ale čísla vypadají příznivě a zejména se zlepšuje počasí, což logicky povede k rozvolnění, ať již oficiálnímu, nebo živelnému. Ostatně nedávné záběry z Prahy lze použít jako ukázku spontánního konce lockdownu. Nebojím se omezení v létě (která by stejně nikdo nedodržoval), ale spíše destruktivních podzimních dopadů ekonomické krize.

4. dubna 2021
Na film Godzilla vs. Kong se kvůli pandemii čekalo velmi dlouho, ale čekání za to rozhodně stálo, jelikož přesně takhle to má vypadat. Nádherné souboje obřích monster, které vyvolávají střídavě obdiv, napětí a salvy smíchu, zatímco lidské postavy jsou (záměrně) vedlejší. Vedle mnoha klasických prvků, které samozřejmě nejvíce ocení fandové žánru kaiju, film poněkud nečekaně nabízí i velkou porci parodování "amerických" konspirací a vysoce zajímavou (a opravdu krásně zpracovanou) aplikaci hypotézy o duté Zemi. Výborný je též soundtrack a designy některých záležitostí (ale nechci více prozrazovat). Je to prostě excelentní film a já jsem ohromně zvědavý, kam se bude MonsterVerse ubírat nyní, protože má obrovský potenciál.

3. dubna 2021
Jak chápat návštěvu čínského ministra obrany v zemích východní Evropy? Je to jen propagandistická hra, nebo jde o něco víc? Nepochybné je, že čínský vliv dnes výrazně expanduje do řady regionů, mj. do Střední Asie, na Balkán či do okolí Černého moře, kde se evidentně doplňuje s tím tureckým. Stejně nepochybné však je, že jde vesměs o tradiční zóny vlivu Ruska, které to logicky nesleduje právě s nadšením, ačkoli to (zatím) nedává příliš hlasitě najevo. Čína je proti Rusku ekonomicky mnohem silnější a dokáže nabízet i atraktivní technologie, jenže to ještě neznamená, že Rusko bude pouze nečinně hledět. Každopádně je vhodné toto skryté soupeření sledovat a snažit se z něj i něco vytěžit pro zájmy České republiky.

1. dubna 2021
Už druhý průzkum ukázal, že ANO v preferencích prohrává s koalicí Pirátů a STAN. Leckdo se raduje, že je to začátek konce Andreje Babiše, avšak pokud pominu to, že Piráti nejsou zrovna velká výhra, tak bych byl stejně hodně opatrný. Za prvé, Piráti sázejí převážně na mladé, a tudíž enormně nespolehlivé voliče, zatímco ANO má velmi pevnou základnu. Za druhé, kombinace oteplení, očkování a promoření logicky způsobí, že virus ustoupí, takže se zruší i nepopulární opatření. A za třetí, to je asi nejdůležitější, volební kampaň stále prakticky nezačala, takže marketingový "válec" ANO se ještě nerozjel. Uvidíme.


Postřehy z ledna, února a března 2021

Archiv postřehůNa úvodní stránku

WebZdarma.cz