Postřehy ze života


31. prosince 2020
Dostal jsem dotaz, zda bych před rokem věřil, kdyby mi někdo sdělil prognózu pandemického roku 2020. Může to asi vypadat překvapivě, ale ano, zřejmě bych věřil. Zapomíná se, že seriózní předpovědi nové pandemie se tu vyskytovaly řadu let, neboť je to prostě nevyhnutelná součást fungování přírody. Obvykle se odhadovalo, že by to mohla být nová mutace chřipky, což byl omyl, naopak správné byly prognózy, že to přijde z Asie, jelikož tam leží původ většiny respiračních pandemií. Naštěstí se ale mýlila očekávání smrtnosti, které mluvila o jednotkách procent, kdežto Covid‑19 leží (díky Bohu) o řád níže.

29. prosince 2020
Dvoudílný televizní film Rašín získal trochu kontroverzní hodnocení, ovšem já za sebe říkám, že se mi opravdu líbil. Snad jediná vážnější výtka spočívá v tom, že tvůrci se soustředili jenom na období do založení republiky a podání poválečných let omezili jen na atentát. Jinak však mohu jen chválit. V celém filmu samozřejmě dominují Ondřej Vetchý a Miroslav Donutil jako Alois Rašín a Karel Kramář, tedy představitelé dvou různých politických koncepcí, a mezi vedlejšími postavami je zajisté nejlepší rakouský vojenský žalobce v podání Tomáše Töpfera. Snímek je (nikoli překvapivě) hodně tendenční, ale na filmových kvalitách se to naštěstí neprojevuje a rozhodně jde o jedno z nejkvalitnějších děl soudobé české kinematografie.

28. prosince 2020
Existuje mnoho knih o rodu Habsburků i mnoho knih o Adolfu Hitlerovi, jenže pouze hrstka publikací se věnuje jejich vztahu. K těmto výjimkám náleží studie s prostým titulem Hitler a Habsburkové, která v podstatě ukazuje dějiny Rakouska a střední Evropy ve 20. století prizmatem životů dětí arcivévody Františka Ferdinanda d'Este a nenávisti nacistického diktátora k nim a k celé habsburské říši. Je to málo známý, ale nesmírně působivý příběh, který vypráví o obrovských tragédiích jednotlivců i národů, ale zas a znovu nabízí také statečnost, víru a naději. Všem fandům historie (a)nebo monarchie vřele doporučuji.

26. prosince 2020
Jeden ryze pragmatický až cynický komentář. Předem vylučovat ruské a čínské společnosti z výběrového řízení na dostavbu českých jaderných elektráren je podle mě krátkozraké nebo přímo hloupé. Šance, že by vyhrály, je patrně velice nízká (což pochopitelně dobře vědí i sami Rusové a Číňané), avšak už kvůli prestiži se budou chtít zúčastnit, což může pro Česko přinášet jenom pozitiva. Víc nabídek totiž zákonitě rozšiřuje vyjednávací prostor zákazníka a nutí uchazeče "odkrývat karty", což by poskytlo příležitost pro zpravodajské služby. Dovolilo by to zjistit něco o ruských a čínských technologiích či postupech, popř. by to mohla být i šance na verbování agentů. Každopádně bych žádného zájemce ze soutěže předem nevyřazoval.

24. prosince 2020
Vím, že v současné atmosféře je to asi velice složité, ale přesto všem přeji (v rámci možností) příjemné a veselé Vánoce, Slunovrat či jakýkoli jiný zimní svátek. Nebudu již zde apelovat na dodržování vládních opatření, která se často míjejí se zdravým rozumem, a místo toho budu apelovat právě na ten zdravý rozum. Chovejte se proto racionálně, přiměřeně a zodpovědně, resp. tak, abyste ochránili svoje bližní a sami sebe. A pokud vám to situace dovolí, zkuste vzpomenout také na ty, které tato krize těžce zasáhla. Vánoční svátky jsou nepochybně správnou příležitostí poskytnout konkrétní podporu těm méně šťastným.

23. prosince 2020
Ruský film Neznámá bitva (v originále Ržev) na první pohled vypadá jako standardní ruský válečný film, avšak ve skutečnosti je to spíš psychologické drama zasazené do válečných kulis. Bojové scény jsou skvělé, ale je jich méně, než byste čekali, a také se pouze minimálně vyskytuje patetické vlastenectví. Větší prostor tedy dostávají složité (a zdaleka ne černobílé) osudy vojáků Rudé armády. Na ruské poměry působí dost nezvykle ostrá kritika politruků a NKVD, naopak jistě nepřekvapí silný důraz na křesťanství a na spor osobních pocitů s povinnostmi. Není to jednoduchý film, náročného diváka však potěší.

21. prosince 2020
Vánoce jsou za dveřmi a spousta lidí ještě shání dárky. Předvánoční nákupní horečku nám prostě nesmí pokazit ani čínský koronavirus, popř. (stále méně respektovaná) opatření proti němu. Já jako obvykle říkám, že nejlepší dárek je kniha. Voní, nepotřebuje baterky a dobře se balí. Také letos vyšlo mnoho zajímavých titulů a právě teď je nesmírně důležité maximálně podporovat české vydavatele a knihkupce, aby tuto kalamitu nějak přežili, takže pokud třeba ještě váháte nad dárky, vyrazte mezi regály s knihami.

19. prosince 2020
V posledních dnech se často mluví o velkém hackerském útoku na americká vládní zařízení, za kterým (údajně) stojí Rusové. Jde tedy patrně o další ukázku sílícího trendu kybernetické špionáže, ve které právě Rusko a Čína mimořádně vynikají. Nebo snad ne? Všimněte si, že o průnicích do západních systémů slyšíte nebo čtete takřka denně, kdežto o analogických případech v Číně či Rusku nikoliv. To ale neznamená, že by k tomu nedocházelo, to jen znamená, že se tím Peking ani Moskva moc nechlubí. Není ovšem žádný důvod si myslet, že by američtí hackeři byli méně schopní nebo méně úspěšní než jiní.

17. prosince 2020
Ponorky představují nesmírně atraktivní, ale zároveň záhadné zbraně, a proto jejich operace mnohdy obklopuje tajemství. Jednu takovou událost osvětluje i kniha Krycí jméno Casear, jež popisuje plavbu a potopení německé ponorky U‑864, jež mířila do Japonska. Nabízí pohled do zákulisí ponorkové války, vztahů Třetí říše s Tokiem, dešifrování Enigmy a norského odboje. Mise U‑864 je zdánlivě drobným, ale velice důležitým kamínkem, který zapadá do rozsáhlé, složité a kruté mozaiky druhé světové války.

16. prosince 2020
Diskuse o klasifikaci válečných plavidel. Mohlo by se zdát, že definice letadlových lodí, bitevních lodí, křižníků, torpédoborců, fregat, korvet a člunů je celkem jasná, leč opak je pravdou. Různá námořnictva a různé zdroje na ně totiž někdy aplikují různá měřítka, a proto některé třídy vystupují ve více kategoriích. Navíc existuje spousta čistě historických, dnes již neužívaných kategorií, a aby toho nebylo málo, US Navy mělo do roku 1975 vlastní, a to velice podivný systém. Jen pro příklad, zkuste si načíst něco o lodích rusko‑japonské války nebo o zařazení "kapesních bitevních lodí" třídy Deutschland. A jako námět na dlouhý zimní večer vyzkoušejte argumenty pro a proti řazení sovětské třídy Kirov mezi bitevní křižníky. :‑)

14. prosince 2020
Stále se někdy setkávám s údivem, že umím (jakž takž) rusky a že běžně čtu ruská média i další zdroje. Trochu to budí dojem, že každý člověk znalý jazyka Puškinova a Putinova musí být nutně agent Kremlu, což je ostatně nálepka, kterou také občas dostávám. Faktem ale prostě je, že některá témata (jako sovětský vesmírný program či loďstva rusko‑japonské války) se bez ruštiny seriózně zkoumat nedají. Ne všechno totiž visí na Síti a tištěnou knihu do překladače nenacpete, takže znalost jazyka je nezbytná.

12. prosince 2020
Pár nepříliš souvisejících glos... Děkuji za pochvaly mých rozhovorů pro iDNES.cz o přezbrojení Armády ČR a pro Parlamentní listy o světové politice. Vážím si podpory a nadále se budu snažit otevřeně říkat, co považuji za správné. Vnímám okolo sebe rostoucí vztek a frustraci z chaotických vládních opatření a začínám lidsky chápat ty, kteří je záměrně nedodržují. Vláda to absolutně nezvládá a ztrácí poslední zbytky důvěry. Útěchou může být jen jistota, že ekonomika nakonec (zase a jako vždycky) vyhraje.

11. prosince 2020
Včera proběhlo něco značně nezvyklého a dlouho neviděného. V Baku se konala vítězná vojenská přehlídka, na níž Ázerbájdžán ukázal ukořistěnou nepřátelskou (tedy arménskou) techniku. Teď záměrně odhlížím od politiky a říkám, že čistě vojensky to bylo vítězství zcela zasloužené. A nejde pouze o ty stále opakované drony, protože Ázerbájdžán předvedl i značný taktický a operační pokrok, kdežto Armény lze použít jako výborný odstrašující příklad "přípravy na minulou válku". Letošní konflikt o Náhorní Karabach si zaslouží opravdu hluboké studium, jelikož to zřejmě byla taková malá "ochutnávka" budoucích válek.

10. prosince 2020
Díky knihám Karla Pacnera a Stanislava Kužela jsem začal podrobněji studovat některé méně známé aspekty či produkty sovětského kosmického programu. Mám na mysli např. vojenské varianty kosmických lodí řady Sojuz (mj. program 7K‑VI čili Zvězda) nebo kosmickou loď TKS, na kterou se téměř zapomnělo, ale jejíž konstrukce se posléze využila při vývoji stanic Mir a ISS. Velice zajímavou kauzou je rovněž protidružicový systém Narjad, jehož část se později uplatnila jako prvek kosmického nosiče Rokot. Je pozoruhodné, co všechno nabízejí ruské zdroje, pokud jste ochotni věnovat nějaký ten čas a úsilí.

8. prosince 2020
Televizní dokument Stavba Hitlerova superkanonu patří mezi ty, ve kterých se dělají experimenty s cílem ověřit fungování některých pokročilých zbraňových systémů Třetí říše. V tomto případě jde o obří dělo V3, které bylo umístěno v bunkru ve Francii a mělo střílet na Londýn, ovšem (naštěstí) nikdy nedostalo šanci. V dokumentu se testují i způsoby, které Spojenci použili ke zničení této zbraně. Pro znalce tam patrně moc nových věcí není, ale jde o kvalitně a zároveň zábavně provedený historický dokument.

6. prosince 2020
Možná jste zaznamenali havárii obřího dopravního letounu An‑124‑100 Ruslan, která se nejprve přičítala srážce s ptákem, jenže pak se ukázalo, že šlo o fatální selhání motoru. Společnost Volga‑Dněpr tudíž uzemnila všechny své Ruslany, než se nehoda vyšetří, což je však právě dnes značný problém, jelikož poptávka po velkokapacitní vzdušné přepravě převyšuje nabídku a stále roste. Jen připomínám, že zastavení vývoje letadla Airbus A380F se zdůvodňovalo malou poptávkou. Nevím, na co pak evropské státy použily ušetřené peníze, ale hádám, že asi na řešení práv osob, které se identifikují jako transgenderové ondatry.

5. prosince 2020
Sci‑fi film Příchozí je zvláštní. A teď myslím opravdu hodně zvláštní. Nesouhlasím s těmi, podle nichž je nudný či zmatený, ovšem nesporně jde o velmi složité dílo, jehož specifičnost tkví v tom, že k plnému pochopení žádá od diváka hlubokou změnu způsobu myšlení. Začíná to snahou rozluštit jazyk mimozemských návštěvníků, aby lidé porozuměli jejich záměrům, jenže... Všechno je poněkud jinak. Popravdě řečeno, řada věcí mi připadá dost přehnaná či logicky vratká, tvůrci si však zajisté zasluhují velkou poklonu za celý koncept. Rozhodně jde o film, na který se nezapomíná a o němž lze dlouho debatovat.

3. prosince 2020
Dlouho očekávané rozvolnění je tady. Otevírají se obchody, restaurace a služby, což bude pro mnoho majitelů a provozovatelů zřejmě poslední šance na záchranu byznysu. Pochopitelně je nadále významná maximální osobní odpovědnost každého, protože další lockdown by byl naprostá katastrofa. V lidech už totiž vzrostla frustrace do takové míry, že stále častěji záměrně porušují opatření, což na jaře skoro nebylo. Obávám se, že nové zpřísnění už by lidé možná nepřijali a nabralo by to vysoce nebezpečný směr.

1. prosince 2020
Jak jsem napsal v říjnu, kniha Boss Babiš od Jaroslava Kmenty ve svém hlavním účelu prostě selhává. Ještě víc to ovšem platí o jeho další publikaci, která nese provokativní titul Rudý Zeman a patrně si klade za cíl prokázat, že český prezident je agent Ruska. Toto tvrzení vypadá jako konspirační teorie a přesně tak působí i celá kniha, která sice obsahuje mnoho nesporných faktů, ovšem také přinejmenším stejné množství spekulací, domněnek a nedoložitelných tvrzení od anonymních zdrojů. Zajímavých informací je tam určitě spousta, jenže zřejmě žádná nemá jakýsi průlomový charakter. Jako psychologický, politický a špionážní thriller by to asi fungovalo poměrně dobře, zatímco v oboru literatury faktu to zas tak povedené není.

28. listopadu 2020
Děkuji za tip na film Nové sčítání hlasů, který vznikl roku 2008 v produkci HBO, ale velmi se hodí do dnešního politického a společenského kontextu v USA. Ukazuje pozadí prezidentských voleb v roce 2000 na Floridě, kdy se rozhodovalo mezi Georgem W. Bushem a Alem Gorem. Sledujeme tedy týmy jejich poradců a právníků (a to v čele s Ronem Klainem, jenž nyní mimochodem nastupuje jako Bidenův šéf štábu), kteří se zapojují do bojů o přepočet hlasů, a to ve stále více vyhrocené atmosféře. Tehdy sice šlo jen o velmi slabý odvar toho, co můžeme vidět dnes, avšak souhlasím s názorem, že dnešní rozdělení americké společnosti má kořeny právě v roce 2000, kdy se poprvé začalo vážně pochybovat o legitimitě voleb.

26. listopadu 2020
Ještě něco k Náhornímu Karabachu. Čím víc o tom konfliktu čtu a přemýšlím, tím víc je mi jasná jedna klíčová věc: Arméni vojensky neměli šanci. Jakmile bylo zřejmé, že se Rusko nezapojí jako válčící aktér, Arméni byli ze strategického pohledu poraženi. Byla to jen otázka času, protože i kdyby Ázerbájdžánu nevyšla ofenziva u Šuši, znamenalo by to vyčerpávací válku, na niž Arméni zkrátka neměli vojáky, zbraně ani zásoby. Také toto poučení na strategické úrovni by si další armády (včetně té české) měly odnést.

25. listopadu 2020
Na velitelském shromáždění AČR zazněla z úst nejvyšších vojenských a politických představitelů Česka spousta velmi důležitých a správných věcí, které plně podporuji. Další škrtání v obranných rozpočtech už je nepřijatelné a musí pokračovat proces modernizace, ze kterého by měl pochopitelně těžit i domácí průmysl. Máme nesporně impozantní vědecký a technický potenciál, v řadě oborů patříme na špičku, jenom adekvátní politická a finanční podpora pořád kulhá, avšak postupně se zlepšuje. Potěšil trvalý důraz na drony a příjemně překvapilo potvrzení záměru jít do vesmíru a zavést laserové zbraně. Jen tak dál!

23. listopadu 2020
Diskuse o BIS a špionáži. Mám dojem, že určití jedinci hledají ruské (a)nebo čínské špiony každý den pod svou postelí, ale samozřejmě nemá smysl popírat, že tu rozvědky (i další subjekty) Moskvy a Pekingu působí a snaží se tady prosazovat své zájmy. Totéž nepochybně platí i o tajných službách jiných velmocí, čemuž se však nelze divit. Sama strategická pozice, zdroje a průmysl Česka znamenají, že pokud by zde rozvědky různých mocností rozsáhle nepůsobily, patrně by nemohly být moc inteligentní. :‑)

21. listopadu 2020
Spojení nacismu a bizarních vědeckých (a)nebo okultních pokusů funguje docela spolehlivě, jak dokazuje nejen kultovní série her Wolfenstein, ale také např. film Overlord, jenž stojí na pomezí historické akce a horroru. Jeho hrdiny jsou američtí výsadkáři, kteří narazí na nacistickou laboratoř, kde se dějí tajemné a děsivé věci. Přestože to zní jako "béčko", výsledek je překvapivě dobrý, na čemž se podílejí i výtečné speciální efekty (často fyzické, nikoliv počítačové) a realistická brutalita (stupeň R). Musíte pochopitelně pominout různé chyby či nelogičnosti, ale jako nenáročná večerní zábava to rozhodně stojí za zhlédnutí.

20. listopadu 2020
Vše nasvědčuje tomu, že 20. ledna 2021 se do Bílého domu nastěhuje nový prezident Joe Biden, což přinese do zahraniční a bezpečnostní politiky USA spoustu změn. Myslím, že to budou změny spíš ve formě než v obsahu, ostatně Biden je starý profesionál a potíže bude působit hlavně "progresivní" křídlo jeho strany. Pokud bych mu měl něco poradit, určitě by to byla rada ustoupit od úvah, že by Amerika přijala politiku "no first use". Dle mého názoru by si jaderná velmoc měla vyhradit právo použít jaderné zbraně i jako první, což by optimálně mohl (tak jako u Ruska) provázet výčet situací, kdy by tak učinila.

18. listopadu 2020
U obchodů se sice tvoří fronty, ale epidemická čísla klesají a děti se vracejí do škol, takže lze asi opatrně říci, že jsme na dobré cestě (zatímco situace okolo nás se vesměs zhoršuje). Musíme doufat, že pozitivní trend vydrží a že budou (v rámci možností) také jakési svátky. Tím však samozřejmě boj nekončí, jelikož ekonomické dopady pocítíme v plné síle až příští rok. Přežije, uspěje a vyhraje zejména ten, kdo v této bezmála šílené době prokáže vysokou míru resilience, tzn. kombinace odolnosti a pružnosti.

16. listopadu 2020
Velice děkuji autorům za napsání a nakladatelství Albatros Media za vydání dvou skvělých publikací o dobývání vesmíru. První nese titul Konstruktéři raketového věku a jejím tvůrcem není nikdo jiný než neúnavný historik a popularizátor Karel Pacner, který sestavil biografie 28 mužů, kteří navrhovali nosné rakety, lodě, satelity, sondy, stanice a jiné aparáty, a to od legendárních po ty dnes takřka zapomenuté. Druhou z knih napsal Stanislav Kužel a název Hvězdné války napovídá, že tématem je vojenské využití vesmíru. Věnuje se mj. špionážním družicím, protidružicovým zbraním a vojenským raketoplánům, a to na úrovni podrobnosti, která je i ve světové literatuře vzácná. Jsem rád, že tu vycházejí tak kvalitní domácí díla.

14. listopadu 2020
Ukrajina zakoupí 26 českých samohybných houfnic DANA M2 a k tomu 5000 granátů. Nepochybně se jedná o velký úspěch našeho průmyslu a právě to by mělo být i hlavním kritériem pro všechna hodnocení. O ukrajinské vládě si můžeme myslet ledacos, ale neznamená pro nás hrozbu, a pokud je ochotna kupovat české zbraně, pak bychom měli prodávat. Stejně tak bych klidně prodával techniku Ázerbájdžánu i Arménii. Naše ekonomika stojí na exportu, což zákonitě platí i o obranném průmyslu. Sympatie a další emoce bych proto přenechal těm, kdo si je mohou dovolit. My bychom se měli chovat jako Izrael.

13. listopadu 2020
Ještě k Náhornímu Karabachu. Rusko si sice připsalo diplomatický úspěch díky dohodě o příměří, zároveň však platí, že již samotné vypuknutí této války a její faktické výsledky znamenají pro Moskvu geopolitickou porážku a potenciálně velkou hrozbu. Ázerbájdžán (a tím pádem Turecko) se totiž cíleně rozhodl vojensky vyřešit jeden z post‑sovětských "zamrzlých konfliktů" vojenskou silou a dosáhl sice nikoliv úplného, ovšem velkého úspěchu, který si de facto ponechává. Rusko tomu mohlo zabránit jedině (nechtěnou) přímou vojenskou intervencí. Jsem si jistý, že události pozorně sledují v Kyjevě, Tbilisi i Kišiněvě, což pro Moskvu není dobrá zpráva, protože teď bude asi jen otázkou času, než někdo zkusí tento krok napodobit.

11. listopadu 2020
Často se říká, že Japonsko je zemí obrovských protikladů. Velice dobře to ilustruje kniha Války samurajů, která popisuje konflikty v zemi vycházejícího slunce mezi roky 1156 a 1877. Rytířské chování i šokující krutost, čest i touha po moci, fascinující šermířské umění i drtivá palba arkebuz, elegantní manévry i dlouhá obléhání, to vše patří do japonského válčení. Kniha se místy čte trochu obtížněji, mj. kvůli záplavám japonských jmen (takže se hodí přiložené rodokmeny), ale obsahuje pozoruhodné množství informací nejen o samotných válkách, ale také o komplikovaném politickém a společenském vývoji Japonska.

10. listopadu 2020
Zdá se, že válka o Náhorní Karabach tentokrát už opravdu skončila. Naprosto jasně zvítězil Ázerbájdžán a tím i jeho protektor, tedy Turecko. Rusko s ním zjevně uzavřelo typickou dohodu velmocí, ve které se na malé země a národy bere ohled minimální či žádný. Náhorní Karabach se sice nezhroutil (ač k tomu možná nebylo daleko), ale Arméni utrpěli těžké ztráty a Ázerbájdžán si připsal velké územní zisky. Pro Česko z toho plyne připomínka, že sliby od velmocí mají cenu zhruba mezi králičím bobkem a nulou a že jedinou spolehlivou garancí suverenity a bezpečnosti státu jsou moderní a efektivní ozbrojené síly.

8. listopadu 2020
Všude teď slyším varování, že výhra dua Biden‑Harrisová znamená konec USA, případně i světa. Ne, skutečně ne. Samozřejmě jsem zklamaný, že Doník neobhájil, ale nebudu věštit apokalypsu, když navíc existuje i celkem dost důvodů k opatrné radosti. Za prvé, Doník získal daleko více hlasů, než říkaly průzkumy, což opět ukázalo, že agenturám se nedá věřit. Za druhé, republikáni jasně uspěli v kongresových volbách a mohou do budoucnosti hledět s optimismem. Za třetí, nastupující "barevná" (čili více hispánská) Amerika bude mnohem více pravicová a konzervativní než ta současná (resp. končící) "bílá". Jak ostatně předpovídá i George Friedman, Amerika nyní zažije složité desetiletí turbulencí, ale vyjde z něj silnější než dřív.

7. listopadu 2020
Amerika pořád počítá hlasy. Za normálních podmínek by se už dávno vědělo, kdo se stane prezidentem, a proto by bylo na místě mu pogratulovat a chystat klidné předání úřadu. Podmínky bohužel normální nejsou. Je takřka jisté, že Doník prohrál, avšak obávám se, že tohle zdaleka není konec. Extrémně rozdělená americká společnost a podezření z rozsáhlých volebních podvodů znamenají, že sledujeme další dějství velké společenské a politické krize, jež patrně povede k vleklé právní bitvě. Možná hrozí i ústavní krize a pořád existují obavy, že se to může překlopit i do násilí. Snad v těchto volbách zvítězí rozum.

5. listopadu 2020
Jsem rád, že jsem se konečně dostal k publikaci Tajný závod o Měsíc od skvělého Karla Pacnera. Jde o detailní srovnání snah USA a SSSR vyslat člověka na Měsíc, přestože Moskva dlouho popírala, že nějaký takový závod skutečně probíhal. Autor, který mohl osobně sledovat i start mise Apollo 11, podrobně rozebírá techniku a lidské osudy, jež vedly k úspěchům i selháním, a poskytuje vysvětlení, proč Rusové prohráli, ačkoliv zajisté měli šanci vyhrát. Při čtení jsem si opakovaně vzpomněl na podařenou počítačovou hru Race Into Space, u níž jsem kdysi strávil mnoho času, a objevil jsem její novou podobu Space Program Manager. Doufám a věřím, že lidé se záhy na Měsíc vrátí a pronikání do vesmíru bude stále pokračovat.

3. listopadu 2020
Po čtyřech letech je to tady. Američané rozhodují, jestli bude Donald pokračovat ve funkci prezidenta, nebo zda se do Bílého domu odstěhuje Joe Biden. Průzkumům se nedá příliš věřit, takže si netroufám hádat výsledek, ale samozřejmě plně fandím Doníkovi. Mnohem víc než případného vítězství dua Biden‑Harrisová se ovšem bojím činů těch, kteří odmítnou uznat porážku, ať to bude kdokoli. Atmosféra v USA je opravdu vyhrocená, takže nás teď možná čeká pár divokých dnů či týdnů. Zítra budeme moudřejší.

1. listopadu 2020
Televizní dokument The Mole: Undercover in North Korea je velmi působivý, znepokojivý a šokující. Odhaluje a dokazuje to, o čem se dosud převážně spekulovalo, a to globální rozsah ilegálních aktivit KLDR. Sám fakt, že KLDR obchází sankce, zajisté překvapivý není, ohromující je ovšem úroveň těch schopností. Zapůsobila na mě i jejich nabídka raketových zbraní. Dokument vrhá ošklivé světlo i na poměry v rovníkové Africe, ačkoliv tamní korupce asi také nikoho nepřekvapí. The Mole vzbudil také diskuse, avšak opravdu pochybuji, že by to celé byl jen propracovaný hoax. Copak na to asi říká Mladý Vůdce?

31. října 2020
Podobně jako miliony fanoušků po celém světě mě zasáhla zpráva, že zemřel Sean Connery, nepochybně jeden z nejlepších herců v dějinách filmu. Pro mě osobně to byl asi nejoblíbenější herec, a to určitě nikoli jenom díky ztvárnění Jamese Bonda, ale i díky dalším výborným rolím v čele se sovětským kapitánem v Honu na ponorku. Nebyl to však pouze špičkový herec, ale také úžasný člověk, milovník života a velký skotský vlastenec, jenž se nesmazatelně zapsal do srdcí mnoha lidí, kterým bude chybět.

29. října 2020
ODS, KDU‑ČSL a TOP 09 oznámily společný postup v příštích volbách, což zřejmě znamená sestavení nějaké předvolební koalice. Jsem ovšem hodně zvědavý, jak se bude tvořit společný program takového bloku, zejména co se týče přístupu k EU a euru. Druhý blok možná utvoří Piráti a STAN a dá se přepokládat, že z těchto bloků by se měla skládat budoucí vláda. Problém vidím hlavně v tom, že všem těmto subjektům chybí silné osobnosti i zásadní programová témata, jelikož "Anti‑Babiš" nestačí. Od ANO pak čekám pokusy tyto bloky nějak rozložit a získat některé ze stran (popř. jejich části) pro vládní spolupráci.

28. října 2020
Dnešní státní svátek představuje vhodnou příležitost pro nadčasové úvahy o historii a jejím smyslu (pokud tedy nějaký vůbec má). Každý národ totiž potřebuje určitou historickou sebereflexi, a to nikoli jako jednorázový akt, nýbrž jako neustálý proces, ačkoliv to někdy (vlastně často) bolí, protože je nutno pochybovat i o tom, co se po dlouhá léta jevilo takřka jako zjevená Boží pravda. Historici či publicisté mají tendence řadu témat opomíjet, ale tím spíše je třeba klást i provokativní otázky. Buďme rádi, že zde v Česku máme svobodu projevu a vědeckého bádání, resp. že nejsme v "pokrokovém" Německu, kde např. za knihu Německá karta v rukou velmocí můžete očekávat přibližně pět až sedm knedlíků ve druhý cenový.

26. října 2020
Tradičně platí, že Rusové umějí točit skvělé válečné filmy, ale někdy se jim zadaří i v jiném žánru, jak dokazuje např. sci‑fi horror Sputnik. Do sovětských časů zasazený příběh kosmonauta a psycholožky působí dojmem, že je to taková ruská obdoba Vetřelce, avšak od amerického kultu se výrazně odlišuje pojetím i vyzněním. Za sebe chválím herecký výkon Fjodora Bondarčuka, zajímavý design "symbionta", kulisy a výtečnou hudbu. Sputnik si určitě (a zvláště v tomto na filmy chudém roce) zaslouží pozornost.

24. října 2020
Nejhloupější konec ministerské kariéry v historii Česka, nebo dobře připravená past? Osobně se kloním spíše ke druhé variantě, protože okolo té schůzky Romana Prymuly a Jaroslava Faltýnka je příliš mnoho různých otázek a podivností. O čem vůbec jednali? Proč zrovna tam? Kde se tam vzali reportéři Blesku? Nedal jim třeba někdo tip? Možná už se AB zkrátka musel zbavit extrémně nepopulárního plukovníka, jenž se z hrdiny jara proměnil v padoucha podzimu. Ještě do toho může nějak promluvit Miloš Zeman, ale pokud by plukovník zůstal ve funkci, mohlo by to dospět až k masovému porušování opatření.

22. října 2020
Zveřejnění dat ÚZIS o zdrojích nákazy vyvolalo obrovské debaty, jelikož se zdá, že nová opatření již nemohou šíření čínského viru nijak zvlášť zpomalit, natož zastavit. Nemyslím si, že jejich účinnost bude zcela nulová, ale zázraky také nečekám. Ten virus zkrátka populací tak či onak projde a zřejmě tady zůstane jako mnoho dalších respiračních chorob, takže teď je nutné zabránit kolapsu zdravotnictví, ovšem nelze ignorovat ani ekonomické a společenské dopady. Alespoň doufám, že lidé začnou více dbát o své zdraví, protože konečně pochopí, že např. obezita nebo cukrovka pro ně opravdu představují vážnou hrozbu.

21. října 2020
Kniha Boss Babiš byla evidentně napsána s cílem prokázat, že Andrej Babiš je padouch non plus ultra a největší hrozba pro českou demokracii. Přes hodně dlouhý seznam výhrad, které proti AB mám, bych však řekl, že tady novinář Jaroslav Kmenta jaxi selhává. Ano, současný český premiér se zapojil do mnoha podivných kauz, stýkal se s podezřelými lidmi a opakovaně se dopustil sporného jednání, ovšem nemám pocit, že by tím nějak zásadně vybočoval ze "standardu" českých miliardářů. Podle mě Babiš rozhodně není nějaký vzor morálních ctností, ale není ani nějaká česká varianta mafiánského dona. Od ostatních politiků se liší zejména tím, že má mnohem více peněz a umí daleko účinněji pracovat s náladami voličů.

20. října 2020
Ještě k aplikaci eRouška. Se směsí údivu a smíchu jsem se dozvěděl, že tvůrci zjevně nejprve napsali aplikaci, a až potom začali zjišťovat, na kolika mobilech bude vůbec fungovat. Jak by tu možná pravil klasik: Nevím, školy nemám, ale nemělo by se to náhodou dělat spíše obráceně? Ve skutečnosti si myslím, že nějaká verze by se dala vytvořit pro téměř kterýkoliv telefon s Modrozubem (a)nebo navigací. Tým eRoušky by měl napsat aplikaci pro co nejvíce systémů, a nikoliv si vymýšlet výmluvy, proč to nejde.

18. října 2020
Velká ega, velké ideje a velké peníze. Díky tomu všemu se roztočilo nové kolo "vesmírných závodů", ve kterém už hrají důležité role také korporace ambiciózních miliardářů. V tomto sektoru nepochybně dominují Elon Musk a Jeff Bezos, ale objevují se i další jména. Je to nesmírně fascinující a inspirující, což dokládá také skvělá kniha Vesmírní baroni, která popisuje právě příchod soukromých aktérů do kosmického podnikání. Jejich soupeření je hodně podobné slavnému závodu zajíce a želvy, ale na rozdíl od této bajky má zatím otevřený konec. Měl by si ji určitě přečíst každý, kdo se nebojí pohlédnout ke hvězdám. :‑)

16. října 2020
Z velké vojenské přehlídky v Severní Koreji budu samozřejmě psát reportáž, ještě se tady ovšem podělím o pár zjištění. Spousta lidí je evidentně vyvedena z míry tím, že Kimův nový tank má patrně i systém aktivní ochrany "hard‑kill", avšak to přece není žádná ultra‑moderní a ultra‑tajná technologie. SSSR měl systém Drozd na tanku T‑55AD už před čtyřiceti lety. Ta obří balistická střela by téměř jistě unesla několik jaderných hlavic, ale osobně si myslím, že má nést spíše jednu hlavici a několik klamných cílů. Vedle přehlídky se aktuálně hodně mluví také o TV dokumentu The Mole, jenž ukazuje zákulisí Kimových obchodů se zbraněmi. Pokud byste chtěli někomu k Vánocům koupit raketu Scud, zavolejte do Pchjongjangu. :‑)

14. října 2020
Dokument V síti, který se týká zneužívání dětí na Internetu, skutečně není vhodný pro slabé povahy. Ačkoliv se u něj párkrát zasmějete, v emoční škále dominuje zděšení a znechucení z toho, co se tu každý den děje doslova tisícům dětí, jimž sexuální predátoři ničí život. Přesto (nebo spíš právě proto!) je ale naprosto správně, že vznikl a vyvolal bouřlivé reakce, protože o tomto problému se konečně začalo mluvit. Měli by jej vidět všichni rodiče a učitelé a samozřejmě děti, neboť prevence je u tohoto tématu nezbytná. Celý tým (zejména tři herečky) má můj obrovský obdiv a respekt. P.S. Přečtěte si také knihu Kdo chytá v síti.

13. října 2020
Nová opatření proti šíření čínského koronaviru jsou zajisté tvrdá, ale současně zdaleka ne tak závažná, jak se to mohlo jevit o víkendu. Je otázkou, zda byly výroky o lockdownu míněny vážně, nebo zda náhodou nešlo pouze o záměrné strašení. Ekonomika by si další "zavření" nemohla dovolit, proti se postavil i Miloš Zeman (který tím dal jasně najevo, kdo je tu pánem), a navíc je docela možné, že lidé by již neposlechli, resp. že na lockdown by zareagovali masovou neposlušností. Stále platí: Buďte zodpovědní a dodržujte opatření, ale nepropadejte panice a hlídejte si jak své tělesné zdraví, tak i duševní pohodu.

11. října 2020
Včera jsem sledoval velkou vojenskou přehlídku v Severní Koreji. Z ryze odborného profesionálního pohledu je třeba pochválit excelentní aranžmá a choreografii, která se může měřit se světovými velmocemi. Velmi působivý byl mj. průlet nasvětlených letadel. Dramatický pokrok je vidět i v technice. Jako každá přehlídka samozřejmě i tahle slouží propagandě a může dosti klamat, ale popis armády KLDR jako něčeho mezi muzeem a vrakovištěm už prostě neobstojí. Nejde jen o novou, vskutku obrovskou balistickou střelu, ale také o další raketové systémy, obrněná vozidla či zbraně a výstroj pěchoty a zvláštních jednotek. Severokorejci dovedou mistrovsky kopírovat a kombinovat a rozhodně bych nedoporučoval je podceňovat.

9. října 2020
Diskuse o fiasku a perspektivách ČSSD. Osobně si myslím, že důvody jsou velice prosté. Tradiční stranu, která kdysi mívala jasné vize a silné osobnosti, postupně ovládli zákulisní manipulátoři, neschopní nýmandi a zejména neomarxističtí aktivisté. ČSSD se prostě přestala starat o normálního pracujícího voliče s nižšími příjmy a místo toho začala prosazovat 75 genderů. Potom se jaxi nemůžete divit, že znechucený tradiční volič přechází k ANO, případně také (zvláště je‑li dostatečně naštvaný) k SPD.

7. října 2020
Ještě něco ke konfliktu Arménie a Ázerbájdžánu. Sice je pravda, že Ázeři mají řadu skvělých izraelských zbraní a také nějaké české, stejně však fandím křesťanským Arménům proti muslimským Ázerům, za nimiž navíc stojí agresivní Sultán. Bez ohledu na politiku lze ovšem vyvodit dva důležité závěry pro Armádu ČR: Za prvé, pokud se již nepořídila nějaká malá "vyčkávající munice", resp. kamikaze‑drony (a je dost možné, že 601.SkSS nějaké získala), mělo by se tak učinit; jako příklady zmíním UVision Hero či Elbit SkyStriker. Za druhé, je třeba zavést efektivní komplexy C‑UAS s radary, rušiči a kinetickými efektory; to vše by dokázal i domácí průmysl. A abych nezapomněl, s obojím by se mělo začít ideálně tak včera!

6. října 2020
Děkuji za doporučení výtečné knihy Špion. A zrádce!, jejíž hlavní postavou je Oleg Gordijevskij, zajisté jeden z nejvýznamnějších dvojitých agentů studené války. Publikace popisuje přeměnu někdejšího loajálního důstojníka KGB v nepřítele sovětského režimu a posléze tajného spolupracovníka britské služby MI6, která provedla i jeho nesmírně riskantní exfiltraci ze SSSR. Současně jde o působivý pohled do fungování tajných služeb řady zemí a do (ne)romantické podstaty špionážního řemesla, kterému mnozí lidé obětovali téměř nebo úplně všechno. Opět jedno dílo literatury faktu, jež se vyrovná špičkovým románům.

4. října 2020
Dostávám samozřejmě otázky k bojům o Náhorní Karabach... Takže pár komentářů: Za prvé, hlavním aktérem je evidentně turecký prezident Erdogan, který usiluje o změnu statu quo, zatímco Kremlu to takhle vyhovovalo, protože hrál arbitra a dodával zbraně oběma, resp. posiloval Arménii proti Ázerbájdžánu. Za druhé, bez té ruské podpory by Arménie neměla nejmenší šanci. Za třetí, je otázka, jaké jsou vůbec záměry Baku, protože se zatím nemůže pochlubit velkými územními zisky, může však vést opotřebovávací válku. Arménie prostě tahá za kratší konec provazu a Ázerbájdžán hodlá využít své převahy.

3. října 2020
Hlasy jsou sečteny. Pokud někdo očekával, že krajské volby ukážou nespokojenost s hnutím ANO, mýlil se, ale současně platí, že hnutí Andreje Babiše patrně narazilo na strop svého potenciálu, protože už prostě nemá komu "luxovat" voliče. Navíc je hodně pravděpodobné, že v řadě krajů se domluví koalice "anti‑ANO" na bázi STAN, ODS a Pirátů. Opozice ale také neukazuje velký růstový potenciál. Pro ČSSD a KSČM je to (jak se dalo čekat) další fiasko a důrazné varování, zatímco SPD si tak nějak drží svoje. Trikolóra (kterou jsem volil) překvapila ve Zlínském kraji, určitě však měla a má na daleko víc. Mohu-li to shrnout, česká politická scéna se příliš nemění a spíše se upevňují pozice pro parlamentní volby na podzim 2021.

1. října 2020
Generál Alois Eliáš patří mezi neprávem opomíjené hrdiny naší historie. První předseda vlády v protektorátu byl ve skutečnosti jednou z klíčových osobností odboje, za což pak zaplatil životem. Přiznám se, že jsem netušil, že o něm vznikl i vynikající televizní film Generál Eliáš, v němž hlavní roli excelentně ztvárnil Luděk Munzar. Jeho výkon dokonale ukazuje extrémní dilemata, jimž musel tento muž čelit. Je to příběh se smutným koncem, avšak tím spíše si osobnost Aloise Eliáše zasluhuje naši obrovskou úctu.


Postřehy z července, srpna a září 2020

Archiv postřehůNa úvodní stránku

WebZdarma.cz