Postřehy ze života


30. září 2020
Diskuse o sci‑fi literatuře. Zjevně nejsem sám, kdo vnímá, že se po éře nenáročných "vesmírných oper" navrací éra obliby hardcore sci‑fi knih, které staví na propracovaných vědeckých základech. Za určitý symbol změny se dá považovat kultovní Marťan a dalším dílem této kategorie je Mise Saturn. Já se momentálně chystám na něco poněkud specifického a docela náročného, avšak podle většiny reakcí vysoce povedeného, a sice čínskou trilogii Vzpomínka na Zemi. Těším se a jsem skutečně zvědavý. :‑)

28. září 2020
Pro dnešní sváteční den se hodí něco nadčasového. Běžně slýchám stížnosti, že se zhoršuje kvalita demokracie, politické soutěže a politické kultury, že vládnou populisté, že se množí všelijaké kauzy... Doporučoval bych tedy nastudovat si více o té údajně báječné první republice, např. vázané mandáty poslanců, kauzu cukrové korupce, zbrojní zakázky či formy politické likvidace soupeřů (třeba případ generála Radoly Gajdy). Za zmínku stojí také některé tehdejší volební materiály, protože ve srovnání s mnohými hesly, letáky a plakáty národních socialistů či Národního sjednocení působí kampaně dnešních "populistů" jako velmi decentní a seriózní. Krátce řečeno, není to dnes zdaleka tak zlé, jak to ukazují média a Ksichtokniha.

26. září 2020
Nehodlám předstírat nějakou imaginární "nestrannost", takže otevřeně říkám, že jsem nesmírně nadšený z toho, že Armáda ČR vybrala izraelské protivzdušné systémy Rafael SPYDER. Od počátku jsem byl přesvědčen, že je to optimální volba. Izrael má supermoderní technologie, jeho zbraně jsou stavěné pro reálný boj a pro SPYDER hovoří také radary EL/M‑2084, které si Česko pořizuje jako přehledové, což ohromně usnadní integraci. Pak už bude k dokonalosti chybět jen nákup systémů IAI Barak, ale každopádně se teď uskutečnil vysoce důležitý krok k vybudování opravdu efektivní soustavy protivzdušné obrany.

25. září 2020
Záplava zkreslených senzačních titulků (z nichž některé by schopný státní zástupce zřejmě dostal i k soudu jako šíření poplašné zprávy) má především ten dopad, že psychicky slabší jedinci upadají do stresu, což jim oslabuje imunitu. Takže teď něco pozitivního: Už i ministerstvo zdravotnictví deklaruje, že statistiky hospitalizací a úmrtí osob s čínským koronavirem nezohledňují skutečné příčiny hospitalizací či úmrtí. Jinými slovy, relevantní počty jsou jiné, nepochybně daleko nižší. Znovu: Covid‑19 je problém, ale nikoliv apokalypsa. Dodržujte nařízení, ale jinak se snažte normálně žít a udržujte se v dobré náladě.

23. září 2020
Mezi potenciální uchazeče o Hrad patří i bývalý generál Petr Pavel, takže jsem uvítal možnost přečíst si knihu o jeho životě a kariéře s titulem V první linii. Je to nesmírně zajímavá četba, jež obsahuje velmi zasvěcený pohled do fungování (mj.) někdejší ČSLA, moderní Armády ČR i NATO. Vedle samotného generála promlouvají i jeho kolegové a příbuzní (a rozhodně nejde pouze o nekritický obdiv). Ale upřímně řečeno, nejsem si úplně jistý, zda je "PP" (jak se mu občas říká) tím správným kandidátem na prezidenta. Jako člověka a vojáka si jej mimořádně vážím, což neznamená, že s ním ve všem souhlasím, každopádně však mám dojem, že kvůli své povaze a stylu života se do nejvyšších pater aktivní politiky zkrátka příliš nehodí.

21. září 2020
Pandemie čínského koronaviru se mění v kombinaci kolektivní hysterie extrémů a tragikomické frašky. Ukazuje to mj. údajně výborně vymyšlená aplikace eRouška 2.0, která ovšem funguje pouze na nových verzích systémů Android a iOS, zatímco majitelé telefonů se staršími verzemi a s jinými systémy mají smůlu. Představy tvůrců o mobilech jsou skutečně absurdní, nehledě k tomu, že lidé, kteří by tu aplikaci potřebovali nejvíc, tedy senioři, ty nové telefony samozřejmě v naprosté většině nevlastní. Naštěstí bych řekl, že tomuto nápadu věří málokdo a že v praxi postačují roušky, dezinfekce, rozestupy a větrání.

20. září 2020
Mezi mé oblíbené historické postavy náleží Leonardo da Vinci, avšak nikoli primárně jako malíř, nýbrž zejména jako objevitel a vynálezce. Fascinují mě hlavně jeho návrhy různých strojů, kvůli kterým jsem si už před časem koupil knihu Leonardovy stroje. Proto jsem využil i možnost navštívit stejnojmennou výstavu, kde se nacházejí nádherné dřevěné modely těchto projektů, mj. jeřáby, lodě, létající stroje a samozřejmě také vojenské vynálezy včetně "renesančního tanku". Všechno je postaveno neuvěřitelně detailně a pohyblivě. Velkou poklonu zasluhuje nejen sám Leonardo, ale i autor modelů Miroslav Mužík. Díky!

18. září 2020
Leteckou komunitu šokovala zpráva, že Američané otestovali demonstrátor stíhačky 6. generace NGAD. Proces vývoje a výroby zabral pouhý jeden rok, což se jeví jako takřka neuvěřitelné, jenže některé moderní informační technologie skutečně znamenají dramatické urychlení. Digitalizace tak přináší revoluční změny v celém přístupu ke vzniku a zavádění nových zbraní a dosti groteskně se odráží i v novém prefixu "e" u takto vytvořených typů. Ten prefix je sice podle mě taková blbost, že si to snad musel někdo nechat patentovat, ovšem to nic nemění na faktu, že převaha USA v této doméně je gigantická. Budoucí války bude vyhrávat informační nadvláda a zbytek světa v tomto za Amerikou pořád zaostává o světelné roky.

16. září 2020
Pořád tajemná bitva u Tollense, o které jsem se nedávno dozvěděl, mohla být největší bitvou doby bronzové ve střední Evropě. Sice je značně přehnané hovořit o "nulté světové válce", ale asi 5000 bojovníků bylo na tehdejší Evropu skutečně ohromující číslo. Navíc vyspělé zbraně, nasazení jízdy, vojenská organizace... To vše výrazně přesahuje standardně předpokládanou úroveň místních lidí v oné době. Výsledky čerstvých výzkumů tudíž opět potvrzují, že o dávných dějinách toho víme vlastně až směšně málo.

15. září 2020
Ruský či ruskojazyčný (resp. s bývalým Sovětským svazem spojený) organizovaný zločin představuje svébytný a (nejčastěji kvůli výrokům politiků či novinářů) mnohdy špatně chápaný fenomén. Naštěstí ale existují i vysoce kvalitní a současně čtivé publikace na toto téma, např. kniha Vor v zákoně: Ruská mafie, kterou napsal špičkový odborník na ruskou historii a politiku Mark Galeotti. Popisuje kořeny a vývoj tohoto fenoménu od carských dob do současnosti a ukazuje jeden velký paradox: "Vorové" se vždy chtěli od společnosti oddělit, avšak nakonec do ní zapadli a zároveň ji proměnili, kvůli čemuž se někdy rozplývají hranice mezi zločinem, byznysem a politikou. Organizovaný zločin se tak stal jednou z mnoha tváří Ruska.

13. září 2020
Včera jsem se zúčastnil krásné vzpomínkové události, která se týkala sestřelení letadla B‑24H "Flying Rumor" u Tišnova. Součástí akce byl i vojenský tábor 1. americké pěší divize, tedy přesněji klubu vojenské historie, jehož nadšeným členům musím hluboce poděkovat za nádherný zážitek. Jistě nepřekvapí, že jsem nejvíce času strávil u jejich historických zbraní. Skvělý den pak ale bohužel pokazila zpráva, že zemřel Václav Šorel, jedna z legend českého modelářství a komiksu. Náležím ke generaci, kterou jeho tvorba do značné míry formovala, a proto mě jeho skon velmi zarmoutil. Takových umělců už zbývá málo...

11. září 2020
Uplynulo už devatenáct let od nejhoršího teroristického útoku v historii. Svět se změnil a mění se dál. Stále více lidí chápe, že primárním zdrojem hrozby je samotná podstata islámu. Mohou z ní čerpat malé skupiny fanatiků i celé státy či režimy, jak nyní můžeme v přímém přenosu sledovat ve Středomoří, kde se islám spojil s tureckým nacionalismem do kombinace, která může vést až k válce dvou členů NATO. Nezáleží příliš na tom, jaký název či vlajku tato hrozba právě nese, protože esence zůstává pořád stejná. Nikoli jen islamismus, ale přímo samotný islám znamená problém, se kterým bude potřeba si poradit.

10. září 2020
Publikace Evropa v černých košilích, která studuje vývoj evropské krajní pravice od konce druhé světové války do počátku 21. století, rozhodně není jednoduchým čtením. Očekává základní znalost tématu a předkládá velice rozsáhlé výčty osob, stran či hnutí. Nabízí se tu srovnání se známější knihou Bestie se probouzí, která je zajisté čtivější, spadá do populárně naučné sféry a více se zaměřuje na kontinuitu "neo" s nacismem. Evropa v černých košilích je naopak náročným odborným dílem, které jde do větší hloubky a podrobně rozebírá ideologie a voliče krajní pravice. Autor hledí na tyto politické subjekty sice kriticky, avšak bez laciného zjednodušování, a proto je výledkem jeho úsilí opravdu detailní a zároveň vyvážený pohled.

7. září 2020
Média se pořád předhánějí v senzačních titulcích o rekordních počtech nakažených, ale většinu lidí už to zjevně moc nezajímá a nebaví. Opatření samozřejmě v rozumné míře dodržují, důležitá je však právě ta míra, která by měla odpovídat závažnosti hrozby. Nadále platí, že čínský koronavirus je problém, ale nikoliv apokalypsa, takže další "zavření ekonomiky" už nikdo nebude riskovat. Ostatně plný dopad jarních opatření nás ještě čeká, jelikož po skončení programu Antivirus vyletí (dosud uměle nízko držená) nezaměstnanost raketově nahoru. Nebude to nic pěkného, a proto očekávejte velké ekonomické turbulence.

5. září 2020
Dnes proběhl jubilejní 20. ročník Přehlídky elegance historických vozidel, kde jsem samozřejmě nesměl chybět. Opět bylo na co se dívat a (na rozdíl od loňska) krásně vyšlo i počasí. Jednoznačně největším skvostem pro mě letos byla nesmírně vzácná tříkolka belgické armády FN Tricar z roku 1939. Dorazil též slavný německý "Kýbl" neboli německý VW KdF 82 či několik Jeepů. Z civilních vozů tu musím zmínit např. Opel Kadett z roku 1938, britský Bentley R‑Type nebo "ameriky" Pierce‑Arrow (1924) a Chrysler DeSoto (1949). Oku však určitě lahodil i pohled na produkty česk(oslovensk)ých firem Škoda, Tatra, Praga či Zbrojovka Brno, jež připomínají, že naše krásná země náleží mezi tradiční automobilové velmoci.

4. září 2020
Jsem rád, že jsem sehnal publikaci Kamufláž: Kapitoly z dějin designu pozemního a námořního maskování, což je zajisté nejlepší kniha na toto téma v českém jazyce a snad i jedna z nejlepších vůbec. Popisuje vznik a rozvoj nejrůznějších způsobů maskování, což zahrnuje nejen barvy, vzory či práci se stíny, ale třeba i makety a atrapy. Dozvíte se, jak se zrodily některé slavné barvy a vzory, jak se experimentovalo a leckdy také chybovalo. Hodně si vážím zejména přesných barevných rekonstrukcí mnoha známých i méně známých kamufláží. Tuto knihu by si tedy rozhodně měl pořídit každý zájemce o vojenskou historii.

2. září 2020
Je to tady. Čína právě vstupuje do vážné měnové krize. Pokud chcete vědět, kde udělali soudruzi z ČLR chybu, pak je odpověď prostá: Dlouhodobě ohýbali či porušovali elementární ekonomické zákony a mysleli si, že jim to projde, když o tom budou systematicky lhát a ohromovat svět vymyšlenými statistikami. Ale párty teď skončila. Tržní zákony se dají ohýbat a porušovat jen určitou dobu, ovšem čím déle se to dělá (a Čína to dělá už dobrých třicet let), tím horší bude ten neodvratný náraz. Čínské ministerstvo financí by si pomalu mělo začít připravovat tento inzerát: "Hledáme nového účetního. A toho starého taky!" :‑)

1. září 2020
Dětičky opět míří do školy, mnohé po nezvykle dlouhé době. Doufám, že důsledky koronavirové krize povedou k zásadním změnám v českém školství. Nejde zdaleka jen o dnes tolik diskutovaný e‑learning, ale také (či spíše zejména) o změnu obsahu i stylu výuky. Značná část systému vězí v (před)minulém století a nedovede připravit žáky a studenty na výzvy současného světa. Pořád se hovoří o "Práci 4.0", avšak vesměs bohužel zůstává jen u řečí a školy provádějí přípravu na svět, který už zaniká.

30. srpna 2020
V kontextu aktuálních událostí v USA bylo velmi vhodné se podívat na film Komorník, který ukazuje doby, kdy museli američtí černoši bojovat se skutečnou, nepochybnou a tvrdou diskriminací. Sledujeme příběh muže, jenž 34 let pracoval v Bílém domě, zblízka poznal několik prezidentů a sledoval formování politiky, jejíž důsledky se přímo týkaly jeho života a rodinných problémů. Snímek nabízí zejména vynikající herecké výkony, a to nejen v hlavních rolích, ale také ve ztvárněních prezidentů. Vzniká tak zajímavý pohled na hnutí za občanská práva, jež přes četné kontroverze dosáhlo pozitivních cílů. Postavy filmu Komorník proto nesmírně kontrastují s dnešními výtržníky z BLM, kteří chtějí opět zavést rasovou segregaci.

28. srpna 2020
Některé fenomény zkrátka nestárnou. Velmi příznačně to platí mj. pro mýtus Cthulhu, který je už víc než sto let starý, avšak pořád se rozvíjí a inspiruje další tvorbu. Vedle samotného jeho fascinujícího obsahového základu je to dáno patrně i tím, že jeho autor H. P. Lovecraft jej navrhl jako relativně "volný" vesmír, který obsáhne téměř cokoli. Mýtus Cthulhu se tak dá spojit se vším od Atlantidy po nacismus. Ostatně právě kombinace s válkami se stala tím, díky čemu jsem se s tímto fenoménem seznámil i já.

26. srpna 2020
Většina mainstreamových médií o tom (proč asi?) informuje málo nebo vůbec, ale vězte, že v EU a NATO nyní existuje obrovský a hodně vážný rozkol, resp. hned dva rozkoly, kvůli nimž se vytvářejí roztodivné koalice. Ten první se týká sporu Řecka a Turecka, v němž nejde jen o ochranu suverenity první země a ambice té druhé, ale také (či spíše zejména) o gigantické zásoby ropy, plynu a hydrátu metanu. Tím druhým tématem je samozřejmě situace v Bělorusku. Unie i Aliance každopádně plodí pouze prázdná prohlášení (protože různé země mají úplně odlišné cíle), zatímco nejlepší pozici získává Rusko. Situace ve východním Středomoří je skutečně vyhrocená a řekl bych, že pro ta ložiska možná někdo půjde i do války.

25. srpna 2020
Zase něco z kulinářské oblasti. Možná víte, že tradiční vídeňský (případně český) řízek vznikl jako jednodušší a levnější úprava pokrmu, který si během angažmá v Itálii v 19. století oblíbil nikdy neporažený český vojevůdce, maršál Josef Václav Radecký z Radče. Původní jídlo zvané "cotoletta alla milanese" jako součást obalu používá strouhaný parmazán a dělá se z telecí kotlety, ale můžete vyzkoušet i vepřové či kuřecí. Je to jednodušší, než se zdá, a chutná to skvěle. Doporučuji. A díky, pane polní maršále! :‑)

23. srpna 2020
Zkušený pilot a letecký historik Dan Hampton prokázal svou velkou erudici další knihou. Honba za démonem je napínavým a současně poučným vyprávěním o snaze překonat rychlost zvuku. Popisuje důležité události, jež se na cestě k této fascinující metě odehrály, i hlavní účastníky tohoto "závodu", tedy především americké zkušební letce. Hampton však nabízí i řadu indicií, že k prolomení hranice M=1 ve skutečnosti došlo (a možná i vícekrát) ještě před slavným letem Chucka Yeagera s X‑1. Každopádně se jedná o výtečnou publikaci, kterou ocení nejen milovníci letectví, protože se čte bezmála jako román.

21. srpna 2020
Smutné výročí "bratrské invaze" svádí k poukazu na podobnost se situací v Bělorusku. Nesporné je, že Moskva již řadu let usiluje o možnost trvale tam rozmístit větší počet svých vojáků, podobně jako kdysi stála o dislokaci svých jednotek v ČSSR. Aktuální situace tedy Rusku vyhovuje, jelikož "neposlušný" Lukašenko ztratil šance na sblížení se Západem, a tudíž mu zbývá jen opětovný příklon k Rusku, což uvítá i běloruská armáda. Ukrajinský scénář se určitě opakovat nebude, jelikož výrazněji se chce angažovat snad jen Polsko, které však (zatím) nemá dostatečné prostředky. Až se tohle změní, bude to zajímavé.

20. srpna 2020
Diskuse o kultuře. Mezi tzv. intelektuály je samozřejmě v módě posmívat se americké kultuře, která je (údajně) jednoduchá až primitivní. Do jisté míry to může být i pravda, jenže je velká otázka, zda je to chyba, nebo spíše výhoda. USA sice zpravidla získávají vliv vojensky a ekonomicky, ovšem udržují ho pomocí "soft power", tedy právě pomocí kultury, která je prostá a konzumní, ale přesně proto tak úspěšná. Když je to hloupé a funguje to, tak to zřejmě nebude zase tak hloupé, že? Tohle je ostatně běžně opomíjený, ale nesmírně důležitý důvod, proč Čína nemůže být světovou velmocí č. 1. Jako "soft power" totiž nabízí leda pronájem pand do zoo, avšak nemá nic srovnatelného s McDonald's, Hollywoodem a Disneylandem.

18. srpna 2020
Bratři Srbové vyhráli pomyslný závod. Srbská armáda je první, která zavádí do řadové výzbroje útočnou pušku na střelivo nové generace, konkrétně typ Zastava M19, který může vedle klasických nábojů 7,62×39 mm užívat i novou ráži 6,5×39 mm Grendel, což vyžaduje jen výměnu hlavně. Srbové tak (opět) dokazují, že ve vojenství dělají velké pokroky a dokážou kombinovat osvědčené prvky, zahraniční technologie i vlastní originální nápady. Neméně důležité ovšem je, že vojáci a inženýři mají pro tyto své (leckdy docela odvážné) tahy silnou politickou podporu, tedy právě to, co v Česku většinou trestuhodně chybí.

16. srpna 2020
Celý svět sleduje vyhrocenou situaci v Bělorusku. Já se ale pro jistotu zdržím emotivních prohlášení k volbám a demonstracím a použiji spíš prizma realistické geopolitiky. Bělorusko samozřejmě vždy bude pod silným vlivem Ruska, pro které má (stejně jako Ukrajina) funkci "nárazníku". Je vysoce pravděpodobné, že se nynější události odehrávají za přispění Kremlu, ovšem opravdu pochybuji, že by si Putin přál Lukašenkův pád a nástup liberální opozice. Rusko zřejmě chce omezit Sašovo někdy až příliš nezávislé vystupování a přimět ho k poslušnosti, což by asi mohlo vést k "restartu" projektu Svazového státu.

15. srpna 2020
Ekonom Thilo Sarrazin si za svoje knihy vysloužil vřískání neomarxistů a nedávno i vyloučení z německé SPD, která tak reagovala na jeho nejnovější publikaci Nepřátelské převzetí. Sarrazin v ní podrobuje důkladné analýze a tvrdé kritice islám jakožto náboženství, které kvůli samotné své podstatě brání pokroku a ohrožuje společnost v Evropě. Postoj islámu k právům a svobodám, světské moci, postavení žen, vzdělání nebo umění zkrátka není kompatibilní se západními hodnotami. Situace v Německu i dalších zemích se rychle zhoršuje a reálně hrozí, že muslimové se během několika generací promění ve většinu. Kniha s pomocí tvrdých čísel a bez emocí dokazuje to, co je stále více lidem jasné a co si asi vyžádá razantní kroky.

13. srpna 2020
Kvůli jednomu pracovnímu úkolu jsem se začal do hloubky zabývat ruským protivzdušným kompletem S‑300V a jeho novými variantami. Přestože se tato zbraň občas poněkud opomíjí, v době svého vzniku to byla skutečně mimořádná věc. Nynější obměny S‑300V4 a S‑300VM patří na absolutní špičku a rakety 9M82MD a 9M82MV nabízejí (mají‑li dostupné neoficiální zdroje pravdu) naprosto výjimečné výkony. Navíc existuje i dost indicií, že "kosmické" rakety 77N6‑N vyvíjeného systému S‑500 Prometej navazují právě na řadu 9M82M, což by dávalo smysl. Ale kdy se "pětistovka" konečně oficiálně představí?

11. srpna 2020
Celková úroveň současné české filmové tvorby je žalostná, ale tím více potěší, pokud se objeví nějaké skutečně povedené dílo. Právě takový je dvoudílný film Anatomie zrady, který se zaměřuje na Emanuela Moravce a jeho proměnu z respektovaného loajálního vojáka a vlastence v nenáviděného nacistického kolaboranta. Zejména jde o takřka životní výkon Mariána Labudy ml., který se pro tuto roli narodil, ale také další herci odvádějí výtečnou práci. Film ukazuje reálného člověka se silnými i slabými stránkami, který je vystaven strašnému tlaku, kterému podléhá. Popravdě nechápu, proč toto vynikající dílo nešlo do kin, neboť navzdory malým faktickým výhradám jde rozhodně o jeden z nejlepších českých filmů za řadu let.

9. srpna 2020
Exploze v Bejrútu vypadá jako důsledek typické středovýchodní kombinace nepořádku a korupce, který by měl zřejmě dostat Darwinovu cenu desetiletí. Ale nijak by mě nepřekvapilo, kdyby za tím bylo i něco jiného, zvláště hnutí Hizballáh. Je tedy docela klidně možné, že tam někdo skladoval nebo rozkrádal cosi, co neměl, a dokonce už se vyskytla hypotéza záměrného útoku ze strany Islámského státu. Doufám, že pravdu se nakonec dozvíme, byť si nedělám iluze, že by se tak stalo oficiální cestou.

8. srpna 2020
Opravdu mě zaujala a pobavila simulace, kterou provedl tým kritiků Donalda Trumpa s cílem zjistit, co by mohl vyvolat problémový či těsný průběh nebo výsledek listopadových voleb. Přestože celý projekt otevřeně směřuje proti Doníkovi, nejhorší krizi a chaos způsobil paradoxně scénář, ve kterém Doník vyhrál, protože to dospělo až do situace, kdy státy Kalifornie, Oregon a Washington začaly vyhrožovat odtržením od USA! Je ale jasné, že ať zvítězí kdokoli, nastanou v rozdělené společnosti silné turbulence. Odtržení asi reálně nehrozí, avšak dosti akční by to být mohlo. Každopádně doufám, že to Doník opět dá. :‑)

6. srpna 2020
Titul Když velryby ještě chodily zní podivně, ale ve skutečnosti dobře vystihuje podstatu výborného televizního dokumentu, který popisuje evoluci čtyř pozoruhodných zvířat či jejich skupin, a sice krokodýlů, ptáků, velryb a slonů. Kombinuje vyjádření biologů a paleontologů, popisy prostředí, rozbory zkamenělin i působivé počítačové rekonstrukce (nejhezčí je opeřený Deinonychus a "chodící velryba" Pakicetus). Určitě mohu doporučit, protože jde o jedno z nejlepších vyprávění o vývoji živočichů.

5. srpna 2020
Srbská média informují, že Srbsko kupuje čínské protivzdušné systémy FK‑3. Velké překvapení to vlastně není, spekulovalo se o tom už dříve a nedávno vzbudil značnou pozornost fakt, že Srbsko zakoupilo čínské bezpilotní bojové letouny CH‑92A. A pokud k tomu připočítáte další čínské kroky na Balkáně, okolo Černého moře i jinde v blízkosti Ruska, je logické, že Kreml cítí znepokojení, protože Peking se cpe do tradiční sféry ruských zájmů. Začíná to trochu připomínat provokativní scénář The Post‑NATO War z knihy World War 4, a proto bych se na Voloďově místě snažil některé záležitosti poněkud přehodnotit.

3. srpna 2020
CIA zveřejnila informace o programu bezpilotního letounu Aquiline, který byl vyvíjen v 70. letech a pro který se perspektivně počítalo s jaderným pohonem. Vývoj byl sice oficiálně zastaven, avšak vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby z něj vzešlo něco, co se třeba dosud používá. Řekl jsem to mnohokrát a řeknu to znovu: USA v kterékoli chvíli měly mnoho "černých" projektů letadel, takže je logické, že se nějaký někdy odtajní, a neméně logické je, že takové tajné projekty běží i nyní. Je velikou chybou podceňovat Ameriku a její zbrojní průmysl jen proto, že neukazuje demonstrátory či prototypy na přehlídkách.

1. srpna 2020
Milovaná i nenáviděná, vždy respektovaná, často zjednodušeně a zkresleně chápaná. Taková byla a je osobnost Jana Žižky z Trocnova, která se (konečně) dočkala adekvátního životopisného zpracování. Historik Petr Čornej napsal impozantní knihu Jan Žižka, jež vystihuje život a dobu husitského válečníka v celé jejich složitosti. Žižka byl lapkou, žoldnéřem i Božím bojovníkem, uměl být rytířsky čestný i exemplárně brutální, byl fanatikem víry i profesionálním vojákem, vynikal odvahou a charismatem, ale nerad dělal kompromisy. To vše kniha vysvětluje, ale nabízí také rozbor tehdejší politické a náboženské situace, čímž výrazně překračuje rozměr biografie a stává se spíše komplexní historickou studií. Opravdu úchvatné dílo!

31. července 2020
Další ruský válečný film o tancích nese titul Něsokrušimyj. Obdobně jako film Tanky je inspirován skutečností, a sice příběhem Semjona Konovalova, který jako velitel těžkého tanku KV‑1 způsobil Němcům skutečně hodně těžké ztráty. Inspirace realitou je pouze vzdálená a snímek obsahuje mnoho klišé a historických nepřesností, ale nabízí zajímavý pohled do týlu Rudé armády a několik kvalitních bojových scén se skutečnými vozidly. Není to nic světoborného, avšak fandy "plechovek" nepochybně potěší.

30. července 2020
Krátce k pokračující pandemii čínského koronaviru. Podobně jako snad všechno na tomto světě vedlo také toto téma ke vzniku dvou vyhraněných názorových táborů. Zastánci jednoho extrému dospěli někdy až k tvrzení, že všechno je hoax a konspirace, která má umožnit (tady doplňte takřka kohokoli a cokoli). Naopak jiní se chovají, jako kdyby zde řádil hybrid moru a Eboly, a nejraději by nosili roušky snad i doma. Podle mě zcela stačí chovat se rozumně a dívat se na tvrdá čísla, nikoli na dojmy a emoce. A víte, jaký je rozdíl mezi pandemiemi španělské chřipky a koronaviru? Ta první začala až PO válce. :‑)

28. července 2020
Nemívám ve zvyku upozorňovat na blížící se vydání nějaké knihy, tentokrát však učiním výjimku, protože toto dílo si ji zasluhuje. Poznamenejte si datum 23. září, jelikož ten den vyjdou všechny tři díly impozantního eposu Maxmilián od Honzy Drnka. Jak by se vyvíjela Evropa, kdyby místo poctivého, ovšem příliš konzervativního a opatrného Františka Josefa I. vládl jeho dynamický mladší bratr? Dělal jsem pro Honzu odbornou revizi, a tudíž ručím za to, že se můžete těšit na opravdu excelentní četbu!

26. července 2020
Někdy dostávám otázku, zda šílenství okolo BLM, LGBT a jiných postmoderních idiotských nesmyslů nemůže dospět až k jakési občanské válce. Některé záběry z amerických ulic tak skutečně vypadají, avšak od masových demonstrací je k ozbrojenému konfliktu velmi daleko. Nanejvýš je to cosi jako "studená občanská válka", jenže kdyby mělo dojít na něco horšího, tak by to nakonec bylo zřejmě dosti jednostranné. Je totiž nutno si uvědomit, kdo má prakticky všechny kvéry. Ne, sluníčkáři to fakt nejsou. :‑)

25. července 2020
Ještě bych se vrátil k rozhovoru, který jsem nedávno poskytl o Číně. Opět děkuji za další pochvaly, avšak mám dojem, že má vyjádření bývají někdy nesprávně chápána. Důsledně totiž odlišuji rovinu národů a geopolitiky od roviny režimů a ideologie. V té druhé uvedené dimenzi opravdu počítám s tím, že stávající režim po gradujících problémech ekonomiky padne, ale ta země, trh a 1,4 miliardy lidí jaksi nezmizí. Odhaduji, že moci se pak chopí jakási "junta" byznysmenů a generálů. Ostatně i ve vedení KS Číny je zjevně řada lidí, kteří jsou přesvědčením komunisté asi jako já, avšak jsou nacionalisté na 200 %. Vzpomeňte si, že i v knize Třetí světová válka se Čína stane rovnocenným soupeřem USA až po svržení Strany.

23. července 2020
Výběr samohybných houfnic CAESAR pro českou armádu stále provázejí diskuse. Jak jsem již nejednou řekl či napsal, osobně bych preferoval jiný typ, zřejmě nejnovější verzi izraelské zbraně ATMOS 2000, ovšem zároveň chápu, proč zvítězil CAESAR. Nabízí prostě nejlepší poměr výkon/cena, umožňuje rozsáhlé zapojení domácího průmyslu a má zkušenosti z reálného nasazení. Debatuje se i o dalších nákupech, mj. o terénních automobilech. Každopádně je potěšující, že navzdory pandemii čínského viru se do AČR investuje a že jsou stále častěji slyšet hlasy volající po akvizicích větších počtů modernější techniky.

21. července 2020
Francie najednou zjistila, že má problém, který se jmenuje islám. Pravda, sice velmi pozdě, ale přece. Jestliže to soupeření velmocí, o kterém jsem psal včera, je prostě "jen" racionálním bojem o moc a vliv, konflikt Západu a islámu má kulturní povahu. Vztah USA a Číny možná dospěje až k válce v Pacifiku, ale expanze islámu dospěje naprosto jistě k válce v Evropě. Demografická data jsou známá. Za generaci či dvě by mohli vyhrát ve volbách, ale klidně již zítra by mohli zahájit ozbrojené povstání. Pro bližší představu lze doporučit knihy jako Podvolení, Kronika zániku Evropy, Řád nebo Krvavé levandule.

20. července 2020
Děkuji za všechny pochvaly mého rozhovoru o vztazích Číny a USA. Chtěl bych zdůraznit dvě věci. Tou první je Friedmanova idea "bouře před klidem", podle níž se jmenuje i jeho nová kniha (The Storm Before the Calm). Ze začínající krizové dekády vyjde Amerika ještě silnější než dřív, a ačkoli velmoci budou stále soupeřit (jelikož geopolitické zákony pořád platí), skutečně nedoporučuji sázet (hlavně ne peníze) na ty falešné prognózy úpadku USA. A tou druhou důležitou věcí je, že malé až střední státy budou v této turbulentní době potřebovat zejména maximálně pragmatickou (možná až cynickou) zahraniční politiku. V prvé řadě bychom měli hájit české národní zájmy a méně se ohlížet na to, co tomu budou říkat tam či onde.

18. července 2020
Takže už konečně víme, co znamená "bělošství" a "bílá privilegia"! Podle jednoho textu a infografiky tam náleží široká škála strašných věcí, např. tvrdá práce jako klíč k úspěchu, rodina se dvěma až třemi dětmi, odpovědnost jedince, ochrana soukromého majetku, plánování budoucnosti, racionální a kauzální myšlení... Skoro se zdá, že se vygumovaní aktivisté pokusili sepsat jakýsi komplexní manifest hodnot západní (tzn. řecké, římské, židovské a křesťanské) kultury, resp. (chcete‑li) civilizace bílého muže. Jsem přesvědčen, že je to nejvyspělejší kultura na světě, a rozhodně se za to nehodlám komukoli omlouvat!

17. července 2020
Debata o české politice. Před lety jsem na FSS MU vyslechl názor, že politologové se nehodí do politiky, což mi připadalo docela zvláštní, ale nyní vidím, že je to pravda. Mám na mysli především případ Petra Fialy, předsedy ODS a kdysi nepochybně výtečného politologa se zdravými konzervativními názory. Ostatně také proto jsem jej v roce 2017 volil. Z týchž důvodů jsem ale zklamán tím, že zjevně nedovede pochopit důvody podpory Andreje Babiše a rozhodně nekoná jako předseda konzervativní strany. Pochybuji, že ten projekt pravostředového bloku může uspět, zvláště když se bude paktovat s Piráty. Dovolím si odhad, že pokud se AB nedopustí nějaké fatální chyby, tak příští vládu klidně poskládá s Trikolorou a SPD.

16. července 2020
Kvanta často kýčovitých počítačových efektů v dnešních filmech vedou k touze spatřit poctivé loutky a modely, které museli filmaři používat desítky let. A proč se tedy nevrátit na úplný začátek? Tím byl nepochybně proslulý snímek Ztracený svět (1925) podle románu, který napsal neméně proslulý Arthur Conan Doyle. Právě tehdy byl ve velkém měřítku poprvé využit princip stop motion. Dnes tento film působí místy poněkud naivně, což patrně ještě podtrhuje fakt, že je němý, ale mnohé trikové scény jsou pořád hezké. Před 95 lety musely být ohromující a tvůrci Ztraceného světa si stále zasluhují obrovskou poklonu.

14. července 2020
Zoufalý jekot zklamaných neomarxistů, to je vskutku rajská hudba pro mé uši. Samozřejmě mluvím o výsledku prezidentských voleb v Polsku, kde jsem (což asi nikoho nepřekvapí) držel palce Andrzeji Dudovi. Ale současně bych si dovolil poznamenat, že Rafal Trzaskowski není ve skutečnosti tak docela to, zač jej mnozí jeho fandové i odpůrci považují. Je to vcelku standardní pravicový liberál, který byl do pozice duhového LGBT SJW "vítače" spíš dotlačen, aby se vymezil proti Dudovi. Zjevně to nefungovalo, ač to bylo těsné, ale každopádně jsem velice rád, že zase jednou vyhrál starý dobrý konzervatismus.

12. července 2020
Vztah k Rusku pro řadu lidí zjevně tvoří hlavní definiční bod jejich existence. Rusofilové a rusofobové se hádají a urážejí, avšak ti i oni Rusko mnohdy nechápou. Kniha Putin: Nezkreslená zpráva o mocném muži a jeho zemi vznikla především proto, aby pomohla těm, kteří chtějí Rusku porozumět. Největší důraz klade na to, že Rusko a jeho režim mají "hybridní" povahu, neboť kombinují západní vzory i domácí specifika. Touto optikou autorka hledí na osobu ruského prezidenta, jeho filozofii, politický systém a zahraniční politiku. Předkládá různé názory, chválí, polemizuje i kritizuje. Výsledkem je excelentní, komplexní a zároveň srozumitelná syntéza. Podle mě jde o jednu z nejlepších a nejhodnotnějších knih o moderním Rusku.

11. července 2020
Groteskní šílenství okolo evidentně rasistického hnutí Black Lives Matter začíná produkovat i některé zajímavé, byť pro své zastánce asi ne zrovna příjemné výsledky. Díky debatám o otrokářství se totiž hovoří také o mnoha politicky nekorektních záležitostech, mezi něž patří černí otrokáři, resp. svobodní američtí černoši, kteří vlastnili otroky. Ostatně jedním z prvních soudem uznaných otrokářů Anthony Johnson byl černoch. Také se připomíná, že obchodníci kupovali otroky v Africe od černých náčelníků, že obchod s otroky eliminovali Britové, že zřejmě nejhorší otrokáři byli muslimové, že faktické otrokářství v arabském světě dosud existuje... Inu, prostě tu máme krásnou ilustraci úsloví o následcích otevření plechovky s červy.

9. července 2020
Generál František Moravec, někdejší šéf čs. vojenské zpravodajské služby, pořád zůstává kontroverzní osobou, na čemž se nepochybně značně podílí i obsah a forma jeho pamětí s titulem Špion, jemuž nevěřili. Popisuje tam vznik a vývoj čs. výzvědné služby, její předválečné operace především proti Německu a samozřejmě činnost za druhé světové války včetně atentátu na Heydricha. Moravec si nebere servítky a své názory na četné vojenské i politické osobnosti sděluje hodně ostře. Největší přínos této knihy však spočívá ve vzácném pohledu "za kulisy" spletité a často kruté historie první poloviny 20. století.

7. července 2020
Trvám na tom, že požadavek 30mm kanonu pro nové české bojové vozidlo pěchoty je chyba, resp. znamená to zavádět něco, co se bude zanedlouho zase měnit. Ráže 30 mm už prostě nepostačuje. Kalibr 35 mm by měl být minimum, avšak raději šel bych rovnou na 40 mm, popř. 50 či 57 mm. Myslím, že Rusové s ráží 57 mm nalezli výborné řešení a že na Západě představuje dobrou cestu vpřed kanon Bushmaster III ráže 50 mm. Taková ráže už nabízí excelentní průbojnost (zvládne všechno kromě tanků) a střepinový účinek je excelentní proti pěchotě i vzdušným cílům. Osobně bych tedy požadoval právě tohle.

6. července 2020
Dnes mě velmi rozesmál text, jehož autorka si pateticky stěžuje na obrovskou moc Facebooku a označuje ho za silnější než kapitalismus a za jakýsi internetový ekvivalent KLDR. Ano, zřejmě to myslí vážně. A proč? Protože je prý téměř nemožné žít bez Facebooku, Instagramu a Whatsappu! Podle mě je to dokonalá ukázka deformace myšlení, jež pokládá sociální sítě za životní nezbytnost. Autorka jaxi zapomíná, že sociální sítě mají jen tu moc, kterou jim lidé dobrovolně svěří. Já používám jenom striktně profesionální LinkedIn, na žádné další síti nejsem, nikdy jsem po tom netoužil a nikdy mi to ani nechybělo. Bez Zuckerbergovy šmírovací, reklamní a manipulační mašinérie lze evidentně žít vysoce spokojeně a úspěšně. :‑)

4. července 2020
Kolem 5G sítí se rozpoutává bouře. Někteří je pokládají za hrozbu a šíří konspirační teorie, kdežto podle jiných je to takřka jediná naděje lidstva. Praktické testy ovšem ukazují, že pro běžného uživatele je to (zatím) zejména drahá zbytečnost. Současná rychlost pevného i mobilního připojení totiž více než bohatě stačí pro vše, co běžný uživatel reálně potřebuje. (Ne, skutečně není nutné sledovat na mobilu HD videa a ovládat mobilem splachování záchodu.) Jiné je to samozřejmě ve sférách průmyslu, obchodu, vědy či bezpečnosti, tam mají 5G sítě nesporně obrovský potenciál, byť jeho využití ještě nějakou dobu potrvá.

3. července 2020
Diskuse o NATO. Poměrně často se setkávám se dvěma extrémy. První říká, že NATO, resp. členství v něm je zbytečné, kdežto podle druhého naše členství v Alianci "nemá alternativu", jelikož tato organizace nás vždy a za všech okolností ochrání. Nejsem si úplně jistý, která z těchto pozic představuje horší omyl, ale jsem si naprosto jistý, že obě představují hazard. Členství v NATO je vysoce důležité (i kdyby jen symbolicky) a jsem velmi rád, že tam patříme, avšak současně nepodléhám iluzi, že je to absolutní a věčná záruka. Měli bychom být aktivními členy, ale je potřeba mít i záložní plán pro případ, že Aliance selže, resp. že spojenci nebudou schopni či ochotni nám pomoci, případně že se ze spojence stane hrozba.

1. července 2020
Diskuse o Slovanech a slovanství. Vím, že panslavismus je zajímavá a lákavá myšlenka, k níž se dosud spousta lidí hlásí, ale já k nim prostě nepatřím. Představuje totiž až příliš velké riziko příliš silného připoutání k Rusku, a ačkoliv nepopírám, že Rusové jsou mi "srdcem" blízcí, pořád platí, že zahraniční politika se má dělat rozumem, nikoli emocemi. Z geografického i jazykového hlediska je zajisté správné udržovat dobré vztahy se slovanskými národy a zeměmi, ovšem prioritou musí být spolupráce středoevropská, a to bez ohledu na etnickou příslušnost. A navíc, my Češi jsme geneticky spíš Keltové než Slované.


Postřehy z dubna, května a června 2020

Archiv postřehůNa úvodní stránku

WebZdarma.cz