Postřehy ze života


31. března 2020
Diskuse, otázky, spory, nejasnosti. Vznikl čínský virus skutečně jen přírodní cestou, nebo pochází spíš z nějaké čínské laboratoře? Jaká je vůbec infekčnost? Kolik nakažených nemá příznaky? Jestliže je nakažených mnohem více, než ukazují testy, není smrtnost vlastně mnohem menší? Kolik lidí už nemoc prodělalo a uzdravilo se, aniž by to věděli? Mají uzdravení lidé imunitu? Pokud ano, jak dlouho trvá? Vytváří se ona "kolektivní imunita"? Jak bude vypadat křivka případů? Přijde po rychlém růstu zase rychlý pokles? Nebo tu koronavirus naopak zůstane jako "nová chřipka"? Bude opakovaně mutovat? Kdy bude účinný lék či vakcína? Dokonce i špičkoví odborníci se často zásadně liší a jediná férová odpověď zní: Nevíme.

29. března 2020
O srpnu 1968 a listopadu 1989 toho bylo napsáno již mnoho, stále však nevíme všechno a stále je spousta těch, kteří mají co říci. Známý novinář a publicista Milan Syruček byl doslova "u toho", jelikož osobně znal nebo zná řadu aktérů těchto událostí včetně Alexandra Dubčeka, Miloše Jakeše či Michaila Gorbačova. Ve své nové knize Minuty od války: Osudové okamžiky 1968‑2020 tudíž nabízí nezvyklý pohled do zákulisí domácí i mezinárodní politiky, dosud neznámá tvrzení i nové interpretace známých záležitostí. Pokud vás zajímá historie a současnost vztahů Česka a Ruska, rozhodně tuto publikaci nevynechejte.

28. března 2020
Německá média tvrdí, že Luftwaffe se již rozhodla, čím nahradí 93 letounů Tornado. Údajně by se mělo jednat o "kombinované" řešení, které bude zahrnovat 90 strojů Eurofighter Typhoon a 45 strojů Super Hornet, z nichž má 30 sloužit pro nesení jaderných bomb, zatímco zbylých 15 exemplářů budou Growlery pro elektronický boj. Na místě Němců bych pochopitelně šel do F‑35, ale opět se potvrzuje můj názor, že Panavia Tornado je úžasný bojový letoun a mimořádně univerzální platforma. Jsem taky hodně zvědavý, co se s vyřazenými letouny stane, protože na případný odkup by se mohla udělat velmi dlouhá fronta.

26. března 2020
Kromě střízlivých i hysterických zpráv o pandemii koronaviru se množí také předpovědi dopadů na ekonomiku, ovšem já bych zatím doporučil být skeptický. Na takové prognózy je ještě příliš brzy, protože ještě nevíme, kdy a jak pandemie skončí. Snad jedinou jistotou je příchod globální recese, ale jak bude vypadat, jak hluboká bude a jak dlouho potrvá, to neví nikdo. Je tu prostě příliš mnoho neznámých a proměnných. Co se stane, až praskne čínská akciová a realitní bublina a ukáže se, že čínský "růst" byl jenom podvod? Jak nákazu zvládnou USA? Co když události v Itálii, Španělsku a Francii přinesou konec eura? Určitě není čas na ukvapené kroky a to nejlepší, co můžeme dělat, je modlit se a doufat, že to nebude tak zlé.

24. března 2020
Člověk se stále učí. Který irácký letoun vypustil dvě rakety Exocet, které zasáhly americkou fregatu USS Stark? Pokud si (stejně jako do včerejška já) myslíte, že to byl stíhací stroj Mirage F1, tak se (stejně jako do včerejška já) mýlíte. Mýlí se také americké námořnictvo, které tvrdí totéž. Skutečnost je však daleko zajímavější, protože podle toho, co se vyčenichalo v archivech, to byl přestavěný biz‑jet, a sice Dassault Falcon 50, který měl v přídi radar z Mirage. Byla to groteskní improvizace, ale fungovala velmi dobře. Ostatně biz‑jety jako nosiče používají i některé soukromé výcvikové firmy a možná také leckdo další.

23. března 2020
Diskuse o válečných scénářích. Opakovaně se "recykluje" téma války Západu s Ruskem (a)nebo s Čínou, popř. konflikt s muslimským světem. Válku s Ruskem pokládám za takřka vyloučenou, kdežto v případě Číny vcelku očekávám, že k tomu dojde, což platí také o islamistech (stačí se ostatně podívat na řecko‑turecké hranice). Ale bylo by chybou se omezit jen na tyto etablované záležitosti. Čas na jakési varování se dramaticky zkrátil a válka může náhle vypuknout i na místě, kde se to obecně moc nečeká. A ne, pandemie tomu určitě nezabrání, spíš by se dokonce mohla pro nějaký konflikt stát "rozbuškou".

21. března 2020
Pandemie bude za pár měsíců pryč, avšak její následky budeme nepochybně zvládat roky. Vyskytuje se spousta prognóz recese či krize, z nichž některé budou asi blízké pravdě. Krizi ale můžeme brát i jako příležitost, jelikož četné jevy a procesy budou pandemií urychleny (a)nebo zesíleny. Jde zejména o tzv. digitální ekonomiku, jež se bude prosazovat daleko důrazněji. V rámci adaptace na nouzové podmínky teď mnoho firem učiní změny, které by později stejně nastaly. Totéž musí platit pro jednotlivce. Zkuste si tedy udělat jakousi "inventuru" pracovního života, určit své silné i slabé stránky a zamyslet se nad perspektivami. Po krizi samozřejmě přijde nový vzestup, ale jen pro ty, kteří dokážou fungovat v tomto rodícím se modelu.

19. března 2020
Debata o cigaretách. Mám neodbytný pocit (a zjevně v tom nejsem sám), že přístup vlád většiny států je esence pokrytectví. Stát vytrvale produkuje kvanta varování před škodlivostí kouření a omezuje reklamu, zároveň však s nadšením vybírá spotřební daně ze stále zdražovaných cigaret. Jak by vůbec ten rozpočet vypadal bez kuřáků, alkoholiků a řidičů, resp. bez spotřební daně? Pokud jsou cigarety tak špatné, proč jsou legální? A pokud vlastně tak špatné nejsou, proč pořád přibývá těch zákazů a regulací?

18. března 2020
Je to čínský virus, opakuji, čínský virus. Je to virus, který se objevil a masově rozšířil v Číně, jelikož standardní úroveň hygieny v této zemi je hluboko pod úrovní prasat. Ostatně také Doník tomu říká "Chinese Virus", což se pochopitelně setkává s kvikotem sluníčkářů, podle nichž je to urážlivé a rasistické, aniž by si uvědomovali, že se mění v užitečné idioty čínské propagandy. Pekingské vedení se (právem) bojí toho, co přijde, a tak se snaží šířit konspirační teorie o vzniku Covid‑19, ale tomu evidentně věří jen pár psychopatů. Česko nyní může hodně těžit z toho, jak se Čína pokouší pomáhat, ovšem dost pochybuji, že tohle vymaže veškerou vinu. Je to čínský virus, svět to ví a záhy asi předloží soudruhům velmi ošklivý účet.

16. března 2020
Psychologové radí, jak zvládat karanténu, a mezi častá doporučení patří učení se cizím jazykům. Jelikož pracuji z domu, karanténa mě vlastně ovlivňuje pouze minimálně, ovšem kvůli přípravě několika článků, které se týkají Turecka, jsem zkusil trochu zkoumat tureckou abecedu a výslovnost. Turečtina má (podobně jako mj. němčina) velice striktní pravidla, takže to nebylo ani moc složité. Prakticky postačuje zapamatovat si výslovnost asi deseti písmen. Mimochodem, turecký zbrojní průmysl má hezký katalog.

14. března 2020
Pár komentářů k pandemii koronaviru. Buďte opatrní, avšak nepodléhejte stresu a panice, jelikož tak oslabujete svou imunitu. Přes všechny obecné výhrady k Andreji Babišovi musím konstatovat, že jako krizový manažer se zatím projevuje opravdu výborně. Naopak Evropská unie se projevuje jako naprosto neschopná a nepoužitelná, ale to zřejmě nikoho příčetného nepřekvapuje. Až ta pandemie skončí a usadí se prach, nastane čas důkladného účtování s těmi, kteří to způsobili, i s těmi, kdo se ukázali jako zbyteční. Jinými slovy, na místě čínského vedení a unijních byrokratů bych si začal nenápadně balit kufry.

13. března 2020
Film Scott Pilgrim proti zbytku světa patří mezi ty, u kterých si mohu říct snad jen: WTF? Získal téměř kultovní status, ovšem v mých očích je to naprosto bizarní podivnost. V podstatě jde o mix romantické hudební komedie a staré bojové videohry, což samo o sobě zní tak absurdně, jak to pak i skutečně vypadá. Zřejmě to má být film o lásce, boji a napravování chyb, ale "herní" provedení zcela vybočuje z normálu, takže se o něm prý i přednáší na uměleckých oborech. Patrně vznikl pro popkulturní geeky, což já trochu jsem, avšak do mého vkusu se moc netrefil. Sice jsem se bavil, pořád jsem však měl dojem, že film nese i jakousi hlubší myšlenku, kterou se mi ale nepovedlo zachytit. Třeba budete více štěstí a pochopíte ho lépe.

11. března 2020
Publikace s provokativním názvem Zápisky o válce česko‑slovenské určitě patří mezi nejpodivnější díla z oboru alternativní historie. Jedná se o fiktivní výběr novinových článků z "jiného" podzimu 1992, kdy několik událostí přivodí vyhrocení vztahů Čechů a Slováků až na úroveň ozbrojeného konfliktu. Ke slovu se tak dostanou reálné i vymyšlené osoby, historické křivdy, politické extrémy a mediální manipulace, z nichž nakonec vzniká cosi jako "jugoslávský scénář". Mohlo se něco takového opravdu stát? Osobně o tom dost pochybuji, avšak faktem je, že události někdy nabírají směr, se kterým nikdo nepočítal...

10. března 2020
Mnohá média i lidé vytvářejí dojem, že Covid‑19 je cosi na úrovni černého moru, ačkoliv smrtnost se pohybuje okolo 3,5 %. Ne, tohle opravdu není konec světa. Navzdory tomu ale plně souhlasím s opatřeními vlády, jelikož je nutno zamezit rychlému šíření nemoci. Náš zdravotní systém to zatím zvládá hladce (na rozdíl od čínského či italského) a mělo by to tak i zůstat. S trochou štěstí bude za měsíc po epidemii, ovšem pak pochopitelně přijdou na řadu ekonomické následky. Covid‑19 ale zkrátka jen urychluje a zesiluje to, co by stejně nastalo, mj. celkové zpomalení, pokles cen ropy a samozřejmě čínský volný pád.

9. března 2020
Situace na řeckých hranicích je vysoce nebezpečná a znovu dokazuje, že současný turecký islamistický režim je pro Západ jasnou hrozbou. Erdoganovo Turecko nemá v NATO co dělat, zatímco Řecko si zasluhuje naši plnou podporu, a to včetně vyslání vojáků. Mohu mít různé výhrady k řeckému přístupu k ekonomice, ale to je pouze marginálie ve srovnání s tím, co ohrožuje Evropu. Je to vlastně odraz toho, co dnes platí v domácí politice. Teď už není rozhodující socioekonomické dělení, resp. spor pravice a levice. Teď se nevede diskuse o daních, nýbrž boj o základní hodnoty západní civilizace. Řecko je teď evropská země, která v podstatě čelí invazi, takže by se nemělo na nic čekat a Řekům by se měla poskytnout veškerá pomoc.

7. března 2020
Mám opravdu rád film Hellboy (2004) a hodně se mi líbilo i pokračování Hellboy II: Zlatá armáda (2008), jenže nový Hellboy (2019) bohužel není pokračování, nýbrž reboot. V kinech neuspěl, čemuž se nedivím, jelikož celé vyznění je v nejlepším případě nejasné. Děj chvílemi nudí, ovšem jindy ubíhá naprosto šíleným tempem, jak se tvůrci snažili vložit tam co nejvíc z komiksů (stejný problém jako Batman v Superman). Chválím masky, efekty a R‑momenty, ale postavy jsou nevýrazné. Hellboye zkrátka asi nikdo nezahraje tak jako Ron Perlman. Není to v podstatě špatný film, avšak nijak zvlášť povedený také ne.

6. března 2020
Na své konkrétní články upozorňuji spíše vzácně, ale některé si to přece jen zaslouží. V novém Týdeníku Echo vychází můj text, kterým se do "normální" zpravodajské sféry dostává téma, o kterém jsem dosud hovořil nebo psal jen soukromě či ve specializovaných médiích. Někteří možná tuší. Ano, Projekt Kladivo. Myslím, že je čas otevřeně přiznat, že se v Československu a Česku v minulosti učinily určité kroky k získání vlastního jaderného zbrojního potenciálu a že se o této záležitosti občas pořád mluví. Evropu určitě nečekají lehké časy a měla by se vést racionální debata o tom, jak zajistit naši bezpečnost a suverenitu. Netvrdím, že Kladivo je jediné řešení, ale rozhodně by se mělo zahrnout do množiny zvažovaných alternativ.

4. března 2020
Další debata o zahraniční politice, zvláště pak o vztazích k zemím Blízkého a Středního Východu. Dostal jsem i otázku, zda jsem spokojený s tím, že mezi spojence Západu patří také Saúdská Arábie, která celkově patří spíše do středověku. Tahle otázka je ovšem položená špatně, protože se týká emocí, kdežto zahraniční politika se má dělat chladným rozumem. O Saúdech si lze soukromě myslet leccos (a za rámeček by si to zaručeně nedali), ale existuje‑li (aktuálně) shoda zájmů, je zcela logické spolupracovat. Na světové scéně si prostě často musíte podat ruku i s někým, komu byste nesvěřili ani mrtvou kočku.

2. března 2020
Koronavirus COVID‑19 sice představuje jakýsi problém, jenže jako mnohem vážnější záležitost se již projevuje obrovská a mnohdy absurdní panika, kterou vytvářejí média. Nákupní horečka v supermarketech potvrzuje, jak snadno lze lidi zmanipulovat, avšak na druhou stranu je smutné, že lidem se musí připomínat i základní pravidla hygieny. Umývání rukou má být zkrátka samozřejmost a za stejně samozřejmé považuji, že každý má mít vždy doma nějaké zásoby trvanlivých potravin a vody. Můžeme být vděčni, že tyto naše slabiny nám ukazuje celkem málo nebezpečná nemoc, a nikoliv repete španělské chřipky.

1. března 2020
Slovenská politická scéna zažila po delší době pořádné zemětřesení. Dlouho dominantní Smer‑SD prudce klesl a na vrchol vylétlo hnutí OĽANO, které se sice pohybuje spíš vpravo, jenže je poměrně obtížně čitelné, jelikož se vlastně jedná o protestní subjekt. Ale i tak lze očekávat, že s dvěma či třemi menšími subjekty sestaví vládu, jež se bude (zvláště pokud se zapojí hnutí Sme rodina) orientovat výrazně konzervativně. Potěšující je také fakt, že neuspěli "pokrokoví" liberálové a že (navzdory některým prognózám) příliš neposílili neofašisté z ĽSNS. (U této strany nejde o dnes běžnou mediální nálepku, nýbrž o skutečně výstižný termín.) Celkově si tedy myslím, že na místě je mírný optimismus, a Slovákům samozřejmě přeji vše dobré.

27. února 2020
Většina filmů podle počítačových her dopadá všelijak, ale naštěstí existují i povedené výjimky, mezi které určitě patří i Ježek Sonic. V principu úplně bláznivá story o nadzvukově rychlém mimozemském ježkovi, kterého chce polapit ďábelsky geniální vědec, funguje daleko lépe, než by kdo čekal, samozřejmě pokud to celé berete jenom jako to, co to je, tedy ryzí zábavu. Sonic je správný sympaťák, filmu však naprosto dominuje Jim Carrey, jehož zahrání zloducha dr. Robotnika zkrátka nemá chybu. Ježek Sonic perfektně kombinuje akci a humor, a dokonce má i nějakou myšlenku, ale jeho hlavním účelem je bavit.

26. února 2020
Dr. Gerald Bull se tam vzadu přestane hlasitě smát! Nějak tak lze komentovat čerstvé zprávy o projektu SLRC, jak se nazývá vyvíjená hlavňová zbraň s dostřelem zhruba 1000 námořních mil, tedy 1850 km! Pokud si někdo dosud myslel, že je to jakýsi hoax či vtip (což já jsem si nemyslel nikdy), nyní bude muset změnit názor, jelikož US Army to zjevně myslí zcela vážně. Americké dělostřelectvo za tím ruským a čínským zatím zaostává, avšak energicky usiluje o nápravu. Právě taková zdánlivá "nemožnost" jako SLRC může prokázat technologickou sílu USA a na bojišti může představovat skutečný "game changer".

24. února 2020
Mnoho lidí kupodivu stále recykluje tvrzení, že Hitler na poslední chvíli uprchnul z Berlína. Ano, jde o zvráceně fascinující teorii, na které si pár autorů postavilo lukrativní kariéru, jelikož výsledkem se stala řada vcelku dobře se prodávajících knih. Přiznám se, že titul Adolf Hitler: Zemřel v roce 1962 v Argentině? si našel cestu i do mojí sbírky, ale ne, nevěřím tomu, opravdu ne. Nikoli proto, že by to nebylo technicky možné (to nepochybně bylo), nýbrž proto, že je to svého druhu konspirační teorie. Logicky by se toho musely účastnit celé zástupy lidí, takže nakonec by se něco prozradilo a někdo by promluvil. Jako téma spekulativní a fiktivní tvorby je to ovšem určitě skvělé. Jako kulisu doporučuji Poslední letadlo do Buenos Aires. :‑)

22. února 2020
Počínání Turecka momentálně vypadá jako parodie sebe sama. Ankara totiž požádala Američany, aby rozmístili v Turecku své protivzdušné systémy Patriot s cílem odstrašit Rusko. Právě to Rusko, od něhož Turecko kupuje systémy S‑400, jimž dalo přednost před Patrioty. Někdejší "námluvy" Erdogana s Putinem se zjevně rozplývají, což vzhledem k zásadně odlišným zájmům obou zemí nepřekvapuje. Putin je výborný stratég, jenž si umí velmi přesně spočítat, co si může dovolit. Erdogan si o sobě zřejmě myslí totéž, ale jeho vyděračství funguje pouze na zbabělé slabochy, kteří zatím dominují v Evropě. Zatím.

20. února 2020
Děkuji za doporučení skvělého francouzského filmu Legie na Kolwezi, který popisuje skutečné události, k nimž došlo v roce 1978 v Zaire. Tisíce Evropanů i domorodců se staly terčem útoku ozbrojených separatistů a situaci zvrátil až bleskový zásah výsadkářů z Francouzské cizinecké legie. Film patří do kategorie, jež se dnes označuje jako dokudrama, resp. je to v podstatě hraný dokument. Místy až děsivě realisticky ukazuje zoufalou atmosféru v obsazeném Kolwezi, napětí při plánování operace i chaos boje ve městě a skládá velkou poctu legionářům. To byla doba, kdy se evropské země ještě uměly za své lidi postavit!

19. února 2020
Další a další zprávy (nejen) z Číny potvrzují, že ačkoli koronavirus COVID‑19 není z ryze zdravotního hlediska žádnou velikou hrozbou, jeho ekonomické dopady jsou ohromné (a budou ještě větší). Čínská ekonomika se již prakticky zastavila, začíná se projevovat nedostatek surovin a vyrábí se stále méně zboží. Paradoxně se tím sice zlepšuje stav tamního ovzduší, jenže řada firem po světě už zkrátka nemá součásti, takže se zákonitě zpomaluje či zastavuje výroba a obchod i jinde. Globální ekonomika dostává pořádně přes úsměv, ale přečká to, protože ty dodávky se postupně podaří nahradit, avšak jiná věc je, jak dopadne původce toho všeho. Pokud to ještě někdo tak úplně nepochopil, pro ČLR to znamená jediné. Konec.

17. února 2020
Debata o rasismu. Rád bych řekl dvě věci: Za prvé, všichni v sobě máme genetické předpoklady pro předsudky, protože v dávných časech platilo, že cizinec znamenal hrozbu. Na člověka jiné barvy proto vždy budeme hledět s určitým podvědomým podezřením. To ovšem není rasismus. Za druhé, rasismus není (ačkoli si to neomarxisté zjevně myslí) ani prosté konstatování, že rasy existují a každá má nějaké silné a slabé stránky. Tvrzení, že např. černoši většinou výborně běhají, ale jsou špatní plavci, je empirická generalizace, nikoli rasimus. Pokud by však někdo tvrdil, že nějaká rasa je na základě oněch stránek celkově "nadřazená" a jiná "podřadná", tak teprve to by byl skutečný rasismus. A kromě toho by to byla naprostá kravina. :‑)

15. února 2020
Diskuse o brexitu, Severním Irsku a výsledku voleb v Irsku. Vím, že to je svým způsobem "kacířský" názor, ale myslím si, že tato otázka by se měla řešit naprosto jinak. Kvůli Severnímu Irsku se již prolilo příliš mnoho krve, a jestli chceme zabránit dalšímu prolévání, měl by se mezi Londýnem, Dublinem a Belfastem vybudovat nějaký nový kompromis. Vůbec neříkám, že znám nějaké kouzelné řešení, ale říkám, že by se o tom měla vést seriózní debata. Federace? Konfederace? Kondominium? Zkrátka něco, co umožní rozumně zapojit do politiky a správy všechny, kteří se chtějí podílet a z principu odmítají násilí.

14. února 2020
Slováci, Maďaři, Češi a Romové. Vojáci, vlastenci, zločinci či prostí lidé. Osudy těch všech se bizarně proplétají v provokativním románu Malá dunajská válka, v němž Pavol Rankov vytváří fiktivní konflikt mezi separatisty a domobranou na jižním Slovensku. Působí to jako ozvěna balkánských válek, ale ve žhavé současnosti plné fake news. Zločiny i dobré skutky, vina, trest i lítost. Tahle kniha mj. připomíná, že všichni v sobě máme dobro i zlo, ale vždy máme svobodu rozhodnout se, čemu dáme přednost.

12. února 2020
Události v Durynsku, kde nový zemský premiér rezignoval jen proto, že dostal i hlasy poslanců za AfD, ukazují na tragikomický úpadek kdysi takřka vzorové německé demokracie. Názor velké části voličů se prostě ignoruje, protože se neshoduje s dominantní ideologií. Nepatřím k těm, kdo si AfD nějak idealizují, a jsem si vědom řady opravdu problematických záležitostí kolem ní, byť jsem si docela jistý, že jako Němec bych ji patrně volil. Jinak mám ale silný dojem, že Němci snad mají zakódovaný v genech přístup "od zdí ke zdi", takže se buďto chovají jako nebezpeční agresoři, nebo páchají celonárodní sebevraždu.

10. února 2020
Kniha IBM a holokaust v době svého vydání způsobila obrovský šok, čemuž se po jejím přečtení opravdu nijak nedivím. Jak vůbec nacisté hledali Židy? Kde vzali data pro jejich perzekuci, vysídlení a vyhlazování? Odpověď je jednoduchá a děsivá současně. Děrné štítky! Právě stroje s touto technologií umožnily hledání, třídění, řazení a další úřední úkony, a to v takřka všech oblastech fungování Třetí říše. Státní správa, armáda, průmysl, Říšské dráhy, všude pracovaly Hollerithovy stroje, jejichž klapání často přinášelo neosobní smrt. Tohle je jedna z knih, které zásadně mění pohled na nacistické Německo. Velmi doporučuji.

9. února 2020
V brněnské Galerii Vaňkovka můžete navštívit působivou výstavu motocyklů kultovní značky Harley‑Davidson. Kromě spousty slavných modelů (včetně vojenských) se tam však nalézá i něco, co mi poněkud zkazilo náladu, a sice elektrický motocykl LiveWire. Ano, opravdu Harley na baterky! Ano, vypadá to přesně tak hloupě, jak to zní. Je velice smutné, že i značka, jež představuje jeden ze symbolů tradiční Ameriky, podléhá tomuto šílenství. Popravdě řečeno, ta věc připomíná spíše plastovou hračku pro děti.

7. února 2020
Věrohodně zahrát mentálně narušeného člověka je pro herce snad vůbec nejtěžší úkol. Tím větší úctu a obdiv si proto zaslouží Joaquin Phoenix, pro kterého je Joker patrně jeho životní rolí. Všichni samozřejmě víme, že je to budoucí Batmanův arci‑nepřítel (a fandové si vychutnají řadu odkazů), ale o to vlastně příliš nejde, protože celý film je zejména dokonalou psychologickou studií narušeného člověka, jež nabízí různé interpretace reality, viny, motivace a smyslu. Joker je místy děsivě depresivní a jindy morbidně vtipné, ovšem po celou dobu neuvěřitelně fascinující, geniálně propracované a hluboké umělecké dílo.

5. února 2020
Není žádným tajemstvím, že příležitostně sleduji čínská média, weby, fóra a sociální sítě, pochopitelně zejména kvůli vojenské technice, ale dozvídám se i další zajímavé věci. Aktuálně přichází mnoho zpráv o stavbě velkých karanténních středisek, což logicky vzbuzuje pochyby o spolehlivosti oficiálních statistik nakažených a mrtvých. Řada automobilek zastavila výrobu v Číně a totéž platí i o producentech elektronických součástek, což se určitě záhy projeví na trhu. (Chcete‑li něco takového kupovat, měli byste si pospíšit.) Myslím, že ta teze o výhodnosti ultra‑levné výroby v Číně teď projde takovou "menší" korekcí.

3. února 2020
Ještě jednou námořní a letecké bitvy, tentokrát na stránkách knihy. Bez nadsázky kultovní sága Honzy Kotouče pokračuje románem Spojenci českých zemí, který se odehrává převážně u amerických břehů, kam se přesunuje konflikt Česko‑slovenského království a carského Ruska. Do boje jdou často opomíjené eskortní letadlové lodě, ale kromě vojáků se samozřejmě rozsáhle angažují i diplomaté a špioni, protože obě strany se pokouší získat na svou stranu neutrály. Četba nabízí vyváženou kombinaci bojových scén a dialogů a znalci určitě opět ocení řadu historických odkazů. Těší mě, že se tahle kniha opravdu povedla, protože přispívá k ukotvení žánru alternativní historie v české literární tvorbě. Více přinese článek pro Rádio Dixie.

2. února 2020
V současných válečných filmech většinou dominuje přehnaný patos a kazí je milostné a jiné nevhodné zápletky, takže existovaly obavy, že podobně dopadne i Bitva u Midway. Skvělý Roland Emmerich však naštěstí dokázal, že umí točit i úplně vážné snímky. Jeho nové dílo nás tudíž provází první fází bojů v Tichomoří, a proto se tam objeví Pearl Harbor, útoky na Marshallovy ostrovy či Doolittlův nálet, aby poté přišel vrchol u Midway. Ačkoliv hlavním hrdinou je slavný pilot Richard Best, film velice pěkně ukazuje i práci štábů či zpravodajců a neopomíjí ani pohled Japonců (chválím, že ti mluví japonsky). Excelentní technické zpracování je již samozřejmost. Že by to snad byl příslib návratu válečných filmů "staré školy"?

31. ledna 2020
Brexit je tady. Spojené království za pár hodin definitivně opustí EU. Nikoli Evropu, to je třeba stále opakovat a zdůrazňovat. Evropa je úžasný kontinent, kulturní dědictví a soubor suverénních zemí a národů, zatímco EU se z původně nepochybně dobrého nápadu změnila v tragikomickou parodii sebe sama, kterou ovládají byrokraté a neomarxisté. Ale všeho dočasu. Jsem pořád optimistou a věřím, že národní zájmy se nakonec prosadí a že voliči tuhle frašku ukončí. Trochu se obávám, že se to místy neobejde bez nepěkných incidentů, ale vnitřní impotence EU možná způsobí, že se bez většího odporu rozloží a odplyne.

30. ledna 2020
Rozhodně nebudu podléhat panice a hysterii kvůli čínskému koronaviru, který je po stránce úmrtnosti na úrovni obyčejné chřipky. Je však třeba si to všechno zasadit do kontextu a uvědomit si, proč se něco takového objevilo právě v Číně. Obrovská hustota zalidnění, minimální hygienické návyky, strašlivé znečištění životního prostředí, to vše vytváří dokonalé prostředí pro epidemie. Když si přidáte otřesné chování ke zvířatům a pokud chcete být poněkud patetičtí, můžete to chápat jako odplatu přírody za to, co Čína po celé roky páchá. Pro její ekonomiku by ty následky mohly klidně být i likvidační. Nechci být škodolibý, avšak faktem je, že si to způsobili sami svou obludnou arogancí a omezeností. Ubi sementem feceris, ita mettes.

28. ledna 2020
Pozoruji, jak se víc a víc lidí okolo mě rozhoduje pro dráhu freelancerů, volnonožců, samostatných podnikatelů bez zaměstnanců, nezávislých profesionálů... Termínů je spousta, ovšem význam zůstává. Logicky to souvisí se změnami v ekonomice a lze očekávat další posilování tohoto trendu. Práce na volné noze není pro každého, má nejen velké výhody, ale i jisté nevýhody, se kterými se musí počítat. Ale sám za sebe jsem v tomto režimu zcela spokojený a v žádném případě bych to za nic nevyměnil.

27. ledna 2020
Jihokorejské zdroje informují, že Poláci jdou do tanku K2 Black Panther. Rozhovory prý finišují a mělo by jít o výrobu 800 obrněnců, z nichž první dorazí v roce 2023. Diví se tomu někdo? Polsko potřebuje nové a skutečně výkonné tanky co nejdřív a nemůže čekat do roku 2035 (popř. ještě déle) na výsledky projektu MGCS, nehledě k tomu, že Makrela a Makarón v tomto projektu Poláky patrně ani nechtějí. K2 je tedy logická a nejlepší volba, což ale neplatí jen pro naše severní sousedy. Už delší dobu tvrdím, že by to bylo ideální řešení pro Armádu ČR. Sto (spíš radši dvě stě) kusů by mi udělalo velkou radost. :‑)

25. ledna 2020
Zavítala sem jedna skutečně neobvyklá návštěva na čtyřech kolech, a to Tesla Model X 100D, elektrické SUV s oficiálně udávaným dojezdem přes 500 km. Nepochybně jde o hezký a zajímavý produkt, ačkoli je to prakticky jen impozantní slepá ulička. Jsem si docela jistý, že většina zákazníků firmy Tesla chce hlavně předvádět, že má jakési "ekologické cítění" a spoustu peněz. Ano, Tesly jsou drahé (ačkoli ne zase tak šíleně, jak si leckdo myslí), jenže ve skutečnosti k přírodě moc šetrné nejsou a nelze opomíjet ani jejich značnou nebezpečnost. Jestli někdo hodlá utrácet a riskovat, prosím, ale já bych do toho prostě nešel.

23. ledna 2020
S překvapením jsem si přečetl, že systém vysokých škol je prý neefektivní, protože polovina studentů neuspěje. Pokud se dnes za měřítko považuje kvantita, pak asi skutečně je, ovšem za časů mého studia se kladla na první místo kvalita, nikoliv počet. Ano, dnes školy kvůli penězům berou spoustu studentů, kteří pak samozřejmě záhy končí, jelikož na to zkrátka nemají. Netuším, kde se vzaly představy, že vysokou školu má mít (téměř) každý a že vyšší vzdělanosti se nejlépe dosáhne snížením nároků, každopádně však tvrdím, že správná vysoká škola má být výběrové síto, nikoliv automatická výrobna diplomů.

22. ledna 2020
Organizovaný zločin je pokračování ekonomiky jinými prostředky. Touto variantou legendární definice války by se dala shrnout kniha McMafie: Závažné organizované zločiny, ve které sledujeme vzestup velkých kriminálních skupin v globalizovaném světě. Její autor Misha Glenny klade důraz na propojení legálních a ilegálních činností, resp. na vztahy zločinu, byznysu a politiky. Uskutečnil řadu cest a rozhovorů, aby osvětlil fungování zločinu mj. na Balkáně, v Rusku, Izraeli, Dubaji, Indii, Nigérii, Kanadě či Kolumbii. Často předkládá i hodně provokativní a kontroverzní teze, s nimiž nemusíte vždy souhlasit, ovšem jejich fundovanost popírat nelze. McMafie rozhodně patří mezi nejlepší knihy o organizovaném zločinu, jaké jsem četl.

20. ledna 2020
Smrt Jaroslava Kubery představuje obrovskou ztrátu (nejen) pro konzervativní politiku, ale i pro českou politiku jako celek. Odešla skutečně velká osobnost, nadšený zastánce tradičních hodnot a rázný bojovník proti politické korektnosti, ale také neobyčejně noblesní gentleman "ze staré školy", jehož humor dělal českou politickou scénu o něco lepší, než by jinak byla. Obávám se, že s ním zmizela jedna z posledních šancí, že se ODS ještě napraví a znovu se stane skutečně konzervativní stranou. Čest jeho památce.

19. ledna 2020
Mám‑li to shrnout maximálně stručně, Terminátor: Temný osud se prostě nepovedl, byť se povést mohl. Začíná sice docela slibně, Mackenzie Davis příjemně překvapuje, Linda Hamilton coby zestárlá Sarah Connor naprosto exceluje, pozoruhodný je i koncept nového robota Rev‑9 a akční scény jsou vesměs vynikající, ale nedlouho po půlce přijde debakl. Čekáme na Arnolda Schwarzeneggera a dočkáme se, Arnie sám je tradičně skvělý, avšak to "vysvětlení" zápletky, které nám předkládá, je absurdní nesmysl, který má zřejmě být emotivní, možná i vtipný, ale ve výsledku je jen trapný. Finální scény to trochu zachraňují, potěší i řada odkazů na starší díly, ovšem jako celek je to zklamání, kterým to být vůbec nemuselo. Škoda.

18. ledna 2020
Vladimir Putin avizoval velké změny v ruské ústavě a vyvolal vlnu diskusí o své budoucnosti. Takřka jistě se dá očekávat, že po roce 2024 nebude pokračovat ve funkci prezidenta. Největší část odborníků usuzuje, že zřejmě usedne do křesla šéfa posílené Státní rady, takže bude neformálním "nejvyšším vůdcem", ale rutinu každodenní politiky přenechá jiným. Dávalo by to smysl, přece jen bych však radil být opatrný, protože Voloďa si rozhodně nepostavil kariéru na průhlednosti. Je to špičkový stratég, který myslí několik kroků dopředu a má v záloze více různých plánů, takže se klidně můžeme dočkat i velikého překvapení.

16. ledna 2020
Armáda ČR chce provozovat vlastní průzkumné družice. Na první pohled možná velice překvapivá zpráva dává (pokud se trochu zamyslíte) perfektní smysl. Československo již kdysi mělo vědecké družice, náš průmysl patří v řadě oborů na světovou špičku a v případě nouze by mohlo být ohromně důležité mít vlastní schopnost tohoto druhu. Dopravu do vesmíru pro nás může snadno zajistit některý ze spojeneckých států (ideálně Izrael). Satelity s vojenskými účely si v poslední době pořizuje kdekdo (včetně řady zemí třetího světa), takže bychom se měli z praktických i (proč to nepřiznat) prestižních důvodů přidat.

14. ledna 2020
Jakýmsi zvráceným způsobem mě fascinuje, jak se množí různé vegetariánské a veganské náhražky masa, které jsou prohlašovány za (údajně) zdravé (a)nebo ekologicky šetrné. Coby milovník kvalitního jídla to vnímám jako naprostou zhůvěřilost, na níž se rozhodně nebudu podílet. Popravdě, když se trochu zamyslím, jak asi z rostliny vznikne hmota, která vzdáleně připomíná maso, mám velice vážné pochybnosti o tom, zda je to opravdu zdravé nebo šetrné vůči přírodě. Spíš to na mě působí jako účinný obchodnický trik, jak lidem prodat nějaké syntetické obludnosti. Děkuji, ale dám si medium steak, nikoli Soylent Green. :‑)

13. ledna 2020
Modelářská firma MiniArt, o které jsem se tady kdysi zmiňoval v souvislosti s "What If?" technikou, opět přišla s něčím nezvyklým. Kromě vozidel či letadel totiž produkuje i věcičky pro stavitele diorám, mj. součásti budov, nábytek, stánky, silniční cedule, bedny, sudy, kanystry, nástroje, dokonce také lahve s alkoholem! A do nabídky má záhy přibýt sada obsahující 36 holubů. Ano, holubů v měřítku 1:35. Takže pokud budete chtít vytvořit např. dioráma tankové bitvy u brněnského hlavního nádraží... :‑)

11. ledna 2020
Írán se přiznal k nechtěnému sestřelení ukrajinského dopravního letadla. V tamním vedení zřejmě dosud existují zbytky zdravého rozumu a ta situace byla pro Teherán naprosto neúnosná, takže se dospělo k závěru, že přiznat vinu způsobí menší škody než další zapírání něčeho, co již bylo mimo jakoukoliv rozumnou pochybnost. Pouze bych doporučil těm, kteří opakovali, že taková věc se "prostě" stát nemůže (jelikož "to přece není možné"), aby si důkladně pročetli seznam zhruba třiceti případů, kdy se takové či podobné věci reálně přihodily. Lidská blbost (ve spojení s okolnostmi) bohužel způsobuje úděsné tragédie.

9. ledna 2020
Hvězdné války tradičně fungují jako přenos archetypálních pohádkových příběhů do prostředí space opery, což se do jisté míry opakuje i u seriálu The Mandalorian. Tady však nejde o kosmickou pohádku, nýbrž o kosmický western. Vyobcovaný pistolník se stará o malé dítě, putuje světem a prožívá divoká dobrodružství. Co jiného to je než klasický western? A ano, je to patrně i nejlepší dílo ze světa Star Wars od časů původní trilogie. Naprosto fantastická umělecká práce, jejíž scénář, atmosféra, herecké výkony, vizuální provedení a hudba utvářejí skvělý zážitek, který ukazuje, jakou cestou by se Star Wars měly ubírat.

8. ledna 2020
Diskuse o zahraniční politice a Miloši Zemanovi. Naprosto respektuji, že někdo nesouhlasí s obsahem či formou prezidentovy politiky. Na to má každý svaté a zákonem zaručené právo. Považuji ale za absurdní, pokud někdo vážně tvrdí, že Miloš Zeman je ruský (a)nebo čínský agent, jelikož podobné obvinění na mě působí jako projev tragikomického nepochopení toho, jak funguje zahraniční politika. Miloš hraje velice vysokou hru na scéně, kde se pohybují daleko mocnější hráči, a podle mě ji hraje mimořádně dobře. V zahraniční politice platí asi více než kdekoliv jinde, že mnohé zůstává ukryto "za kulisami" a mnohé není tak, jak se může zdát. Hodnotit by se měly zejména dlouhodobé praktické výsledky, nikoliv povrchní dojmy.

6. ledna 2020
Debata o Číně. Řekl jsem to už mnohokrát a řeknu to znovu: Čínský úspěch je jen bublina, jenže právě proto je nezbytná ostražitost, jelikož slábnoucí země, kterým se rozsypává ekonomický a společenský model, mají jeden takový hloupý zvyk, a sice začínat války. Asertivní až agresivní chování Číny ve skutečnosti není projevem síly, nýbrž slabosti. Má zakrýt vnitřní problémy a přispět k zachování tváře, avšak ekonomické, demografické a další zákony jsou neúprosné, a až soudruhy dožene všechno to, před čím se snaží "utíkat dopředu", bude to skutečně hodně bolet. A jak známo, zoufalí lidé dělají zoufalé věci.

4. ledna 2020
Jako obvykle začátkem ledna bych si dovolil vyhlásit nejlepší knižní a filmové počiny roku minulého. Pokud jde o Knihu roku, volba byla snadná, protože jasná jednička mezi romány je Inferium od Romana Bureše. Speciální pochvalu si pak zasluhuje nové vydání geniálního Tábora Svatých, který o důstojnější podobu naléhavě žadonil. Složitější to bylo s filmy, jelikož jsem dlouho váhal mezi snímky Godzilla II: Král monster a Alita: Bojový anděl. Oba byly opravdu excelentní, ale nakonec jsem se rozhodl ocenit překonání očekávání, resp. film, jenž byl ještě daleko lepší, než se čekalo. Filmem roku 2019 se tedy stává Alita.

3. ledna 2020
Usámu bin Ládina znali všichni, Abú Bakra al‑Bagdádího znali skoro všichni, ale jméno Kásim Solejmání patrně říkalo něco jen expertům. Velitel íránských jednotek Quds se totiž většinou držel ve stínu, to však nic nemění na faktu, že byl mimořádně schopný. Z čistě vojenského hlediska šlo určitě o nejlepšího velitele, jakého Írán vůbec měl, takže jeho likvidace představuje obrovský úspěch USA a konečně tu správnou odvetu za teroristické útoky a bezmeznou drzost ajatolláhů. Well, Payback Is A Bitch!

1. ledna 2020
Zaznamenal jsem na první pohled krásné přání, ať je začínající rok ve znamení ananasu, protože tohle výborné tropické ovoce symbolizuje úspěch, bohatství, pohostinnost a přátelství. U tohoto přání však platí, že by člověk měl dávat pozor, co si přeje, protože by se mu to taky mohlo splnit. Ananas totiž naneštěstí symbolizuje i válku, která by nás mohla brzy zasáhnout. Konflikty a pnutí výrazně gradují a včasná výstraha mnohdy selhává, takže se musí počítat s "černými labutěmi", které vytvářejí nový světový (ne)pořádek. Přeji proto všem, aby si v něm našli to správné místo, kde už na ně čeká jejich ananas. :‑)


Postřehy z října, listopadu a prosince 2019

Archiv postřehůNa úvodní stránku

WebZdarma.cz