Postřehy ze života


31. prosince 2019
Pokud bych měl stručně shrnout končící rok 2019, pak to byl zejména rok, kdy se všechno možné točilo kolem jaderných a raketových zbraní. Krize Indie‑Pákistán, rozhovory USA a KLDR (jež ale zjevně nejdou tak, jak se doufalo), napětí kolem Íránu, konec smlouvy INF, jednání o prodloužení dohody New START, téma jaderného zbrojení v dalších zemích, např. v Turecku či Jižní Koreji... A ano, také v České republice. Jsem rád, že nejsem zdaleka jediný, kdo je ochoten o něčem takovém vážně mluvit, resp. že stále více lidí ví, o co jde, když se ozve ono kouzelné slovo Kladivo. V každém případě je to něco, o čem by se měla vést seriózní debata pro případ, že by nás situace přinutila takový krok skutečně zvažovat.

29. prosince 2019
S malým zpožděním bych si dovolil okomentovat vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana. Osobně bych to označil za velice povedený a decentní státnický projev, který vyzdvihl pozitiva, poukázal na problémy a nabídl i konkrétní řešení. Zdůraznil bych prezidentův apel na tolerantní diskusi lidí různých názorů a samozřejmě to, jak mluvil o klimatickém "náboženství". Kejhání potrefených hus (tzn. povyk neomarxistů) dokazuje, že se trefil do černého, resp. do zeleného. Jen tak dál, pane prezidente! :‑)

28. prosince 2019
Diskuse o stíhacím letounu Su‑57. Zpráva o havárii prvního sériového kusu je pochopitelně nepříjemná, ovšem o spravení nálady se postarala informace, která se šíří od včerejška a podle které byla podepsána první exportní zakázka. Alžírsko údajně koupí 14 kusů a k tomu ještě stejné počty Su‑34 (takže se stane i prvním zahraničním uživatelem tohoto typu) a Su‑35. Kromě toho dorazily zprávy o zájmu ze strany Ázerbájdžánu. Rusové by však neměli usnout na vavřínech, protože na konci příští dekády může být na trhu klidně i deset typů stíhaček 5. a 6. generace ("černým koněm" podle mě bude jihokorejský KF‑70A). Jestliže má být Su‑57 v této ostré konkurenci opravdu úspěšný, ruský letecký průmysl bude muset hodně přidat.

26. prosince 2019
Existuje mnoho publikací o vojenské opozici v Třetí říši, avšak většina se omezuje na operaci Valkýra a zaujímá vyhraněný postoj vůči spiklencům, které buď nekriticky chválí jako úžasné hrdiny, nebo odsuzuje jako zrádce a oportunisty. Práce Spiknutí proti Hitlerovi od Dannyho Orbacha se ale značně liší, protože detailně zkoumá celý vznik a rozvoj opozičního hnutí, jednotlivé aktéry a jejich úlohy a motivy. Atentát z 20. července 1944 tak tvoří jen "kulminační bod" ve střízlivém pohledu na reálné osoby, které se z různých důvodů dostaly do opozice proti režimu. Dle mého názoru určitě jedna z nejlepších knih na toto téma.

24. prosince 2019
Při pohledu na gigantické slevy a fronty v obchodech může vznikat dojem, že lidé totálně propadli materiálnímu konzumu. Ale pak si vzpomenu na to, jak vášnivě Češi udržují a brání tradice, které většinou sahají do dávných křesťanských a pohanských časů. Ježíšek, stromeček, svíčky, ryba, cukroví, půlnoční mše... O mnohém hovoří i veliké příspěvky na charitu. Navzdory mylnému tvrzení, že Češi jsou největší ateisté v Evropě, se právě v tuto vánoční dobu ukazuje, že v sobě skrývají hluboký smysl pro duchovní hodnoty, jen je potřeba ho probudit, což tyto svátky dokážou naprosto spolehlivě. Šťastné a veselé! :‑)

23. prosince 2019
Letos se mi opět povedlo mít prakticky všechny dárky koupené či jinak zařízené ve velkém předstihu, takže ten příslovečný předvánoční shon se mě až tolik nedotknul. Značně mi pomohla skutečnost, že v Tišnově a Brně se nachází spousta obchodů, kde lze kupovat zajímavé dárky z těch kategorií, které dávám nejraději, což zahrnuje mj. lahůdkové potraviny, čaje a samozřejmě knihy, jichž letos naděluji hned deset. Jak praví klasik, kniha je ten nejlepší dárek, protože nepotřebuje baterky a dobře se balí. :‑)

21. prosince 2019
Čínské loďstvo oficiálně zavedlo do služby letadlový nosič vlastní stavby Shandong a čerstvé zprávy z čínských fór a sociálních sítí se shodují, že perspektivním palubním stíhacím letounem bude stroj J‑35, v podstatě derivát konstrukce FC‑31 (takže "kombo" J‑15 a J‑35 bude jakýsi protějšek americké dvojice F/A‑18E/F a F‑35C). Pro mě osobně to příliš velké překvapení není, protože jsem nikdy nevěřil, že FC‑31 vznikl jako čistě exportní stroj. Takový projekt by představoval obrovský hazard, který by mohl skončit i fiaskem a přesunem příslušných osob do výroby či do vazby, v případě Číny možná i k jejich předkům.

19. prosince 2019
Děkuji za všechny pochvaly rozhovoru, který jsem poskytl ke Koncepci výstavby AČR 2030. Patrně nejvíce se debatuje o alternativě, že bychom za několik let skončili s Gripeny a rozhodli se pro americké F‑35 Lightning II. Nepochybně by to bylo dražší (byť oproti verzi Gripen‑NG zase ne o tolik), ovšem současně by to byl ohromně důležitý faktický i symbolický krok. Znamenalo by to totiž opustit "malost" a dát najevo nějaké ambice, zatímco ze strany USA by to byl doklad velké důvěry vůči Praze. A mimochodem, F‑35 by byly de facto nezbytnost pro případ, že by muselo dojít na realizaci scénáře Kladivo.

18. prosince 2019
V české hromadné dopravě se dějí velké změny a další ještě přijdou, ale (jak je zde obvyklé a jak se dalo čekat) zatím to vypadá jako spojení tragikomedie, detektivky a thrilleru. Má to lehký retro‑nádech (jelikož na koleje se vydala i takřka muzeální technika) a současně futuristický tón, jenže snahy o digitalizaci zjevně vycházejí jenom částečně. Některé nápady jsou tak debilní, že si je snad musel někdo patentovat, ale my Češi si umíme vždycky nějak poradit. Zítra také jedu vlakem, tak mi držte palce. :‑)

16. prosince 2019
Dozvěděl jsem se o animovaném filmu War of the Worlds: Goliath, jenž pochází z Malajsie (!) a volně navazuje na slavnou Válku světů. Marťané připravují druhý pokus o invazi, ale lidstvo je tentokrát připraveno, protože již okopírovalo mimozemské technologie. Designy tripodů jsou výborné, s čímž ovšem kontrastuje spíše amatérské provedení jiných prvků (zejména výbuchů) a místy značně uspěchaný děj. Je tam spousta zajímavých nápadů a celkem to ujde, ale myslím, že to mělo potenciál být daleko lepší.

15. prosince 2019
Američané otestovali novou balistickou raketu středního doletu. Informací je dosud málo, avšak zdá se, že jde o nějakou "skládačku" ve stylu terčových raket, resp. že jsou to nějaké boostery z kosmických raket (podle všeho značky Northrop Grumman) plus (staro)nová hlavice ve stylu zbraně Pershing II. Není to ještě ani prototyp, jen demonstrátor, jenž ukazuje schopnost USA něco takového vyrobit, ale doufám, že rychle vznikne sériová verze. Ideální bude něco s možností přesunu vzduchem, aby se střely mohly v případě potřeby rozmístit na strategicky významné lokace, namátkou Okinawu, Guam, Tchaj‑wan... :‑)

13. prosince 2019
Znám řadu lidí, kteří prosazují czexit, mnozí z naprosto rozumných důvodů a s rozumnými argumenty, avšak já sám mezi zastánce takového kroku nepatřím. Souhlasím s bývalým prezidentem Václavem Klausem, že odchod je nyní de facto vyloučený. Zároveň ale nedávám EU moc dlouhou budoucnost, a proto tam doporučuji zůstat a využívat výhody (dokud ještě jsou), ale jinak dělat, co uznáme za vhodné. Debilní směrnice či nařízení bychom tedy měli klidně ignorovat, popř. deklarovat jednostranné výjimky. Právníci se pak o to můžou hádat a soudit až do konce existence Unie, eventuálně až do konce světa.

11. prosince 2019
Coby bezpečnostní odborník teď samozřejmě stále dostávám otázku, jak zabránit tragédiím podobným té, která včera proběhla v ostravské nemocnici. Je mi líto, ovšem žádné snadné a rychlé řešení tady neexistuje. Může být zajisté lákavé dát do každé nemocnice detekční rámy a ozbrojenou ochranku, ale samo množství procházejících osob znamená, že v praxi to udělat nelze. (Mimochodem, teroristé detekční rámy milují, jelikož se u nich takřka vždy vytvoří dav lidí, který představuje ideální terč.) Ochrana "měkkých" cílů je zkrátka již z principu nesmírně složitá. Nejdůležitější je, aby lidé vůbec věděli, jak se mají v takové situaci chovat. A pochopitelně také platí, že zlého člověka se zbraní dokáže zastavit dobrý člověk se zbraní.

10. prosince 2019
"Napoleonika je dost o znalostech," pravil jeden kamarád, jemuž jsem se nedávno svěřil, že chci trochu hlouběji studovat napoleonské války. Nechápal jsem, co tím myslí (jelikož znalosti jsou přece důležité vždy a všude), ale teď už to začínám chápat. Přečetl jsem obrovskou pentalogii Napoleonova tažení od Jiřího Kovaříka, snažím se trochu porozumět výzbroji, organizaci a taktice, ale pořád vím málo. Mám dojem, že jsem si omočil prst v louži zanechané přílivem oceánu. Ale baví mě to a čtu dál. :‑)

9. prosince 2019
Význam Polska jako velmoci na vzestupu prokazuje mj. fakt, že tam probíhají komplexní diskuse o geopolitice, které hledí na svět prizmatem chladného realismu. Idealistické a rádoby‑akademické žvásty, jaké zpravidla znějí na půdě EU, proti tomu působí jako žvatlání dětí ve školce. Evropa jako celek vykazuje naprostou neschopnost fungovat v dnešním světě, kam se projekt EU tragikomicky nehodí. Selhal, jelikož patrně selhat musel. Národní zájmy se nakonec vždycky prosadí a najít shodu pro celou Evropu nelze. Česko coby suverénní stát by se tudíž podle toho mělo zařídit a na EU se už v praxi příliš neohlížet.

7. prosince 2019
Svět se mění a s ním se mění také akční hrdinové, jak dokazuje i Sylvester Stallone, který popáté ztvárnil jednu ze svých dvou ikonických rolí. Ve snímku Rambo: Poslední krev to již není nezastavitelný válečný stroj v lidské podobě, nýbrž starý a nemocný muž, jenž touží jen po normálním klidném životě. Do toho ale brutálně zasáhne mexická mafie, která jej přiměje znovu uchopit zbraň a proměnit se v démona pomsty. Závěrečný boj je poctivě natočená řež "ze staré školy", v níž veterán vyhlašuje boj zlu, s nímž si "korektní" svět neporadí. To je vlastně i esence celé této kultovní série. Rambo stárne, ale nikdy to nevzdá.

6. prosince 2019
U některých článků, akcí či iniciativ, které míří proti Andreji Babišovi, mám někdy pocit, že je snad musí skrytě financovat Andrej Babiš, protože mu jedině získávají další hlasy. Naznačovat, že voliči ANO jsou hloupí, tupí či omezení, není optimální strategie politického marketingu. V lednu 2023 se konají prezidentské volby, a přestože zatím není jasné, zda do toho AB půjde, vyloučit to rozhodně nelze. Pokud tedy jeho odpůrci touží po tom, aby usedl na Hradě, nechť nadále pokračují ve stejném stylu.

4. prosince 2019
Diskuse o Koncepci výstavby Armády České republiky 2030. Pokud si smím dovolit začít určitými výtkami, tak zejména postrádám plán pořízení raketometů a některé formulace (např. ohledně tanků) se mi zdají jako značně vágní. Ale samozřejmě chápu, že KVAČR je také (chca nechca) politický dokument a jako taková nejspíše musí užívat i diplomatický jazyk. Pochval je rozhodně mnohem více, neboť se především potvrzuje základní směr ke vševojskové armádě, která bude schopna bránit území Česka i samostatně. Koncepce zaslouží chválu i za to, že překvapivě jasně postuluje hrozbu ozbrojených konfliktů přímo v Evropě. Navzdory těm drobným vadám proto KVAČR hodnotím velmi pozitivně a rád pomohu při realizaci.

2. prosince 2019
Animovaný film Spider‑Man: Paralelní světy je zjevně určený zejména pro znalce a fandy, jelikož je to částečně pocta všem komiksovým a filmovým podobám pavoučího superhrdiny a částečně jejich parodie. Na začátku jde o celkem normálně působící dílko, které se však postupně mění do praštěné grotesky, jež vyvrcholí v závěrečné scéně, která je jedním slovem šílená. Film ale rozhodně stojí za zhlédnutí kvůli technickému provedení, za které právem dostal Oscara, protože něco takového tady ještě nebylo. Díky řadě postupů působí výsledek jako "živý" komiks a poskytuje opravdu vysoce neobvyklý umělecký zážitek.

30. listopadu 2019
Jen krátce ke kauze pomníku vlasovcům v Řeporyjích. Naprosto nebudu komentovat osobu Pavla Novotného a jeho bulvární excesy a bizarní nápady, ale to je právě podstata celé věci, protože Rusko udělalo strašlivou chybu právě tou reakcí. Mám totiž silné podezření, že Novotný s tím přišel hlavně proto, aby Moskvu vyprovokoval k takové odpovědi a sobě zvýšil popularitu. Supervelmoc by měla starostu městské části zkrátka ignorovat, nikoliv se jím nechat vtáhnout do fraškovitých mediálních debat.

29. listopadu 2019
Po dobrodružné cestě (o kterou se postaraly zejména chyby v IDOSu), jsem dorazil do obce Prace, odkud je to jen kousek k Mohyle míru. Samozřejmě to souvisí s mým zájmem o napoleonské války, jelikož tato impozantní stavba připomíná památku všech mužů, kteří padli v bitvě u Slavkova v roce 1805. Mimořádně chválím tamější multimediální expozici, která perfektně popisuje celý kontext, průběh bitvy i její důsledky, a to očima vojevůdců i prostých vojáků. Navíc musím vyslovit velké díky výtečnému personálu Mohyly míru za maximální vstřícnost vůči mým všetečným prosbám a otázkám. Nádherný zážitek!

27. listopadu 2019
Ponorky (či částečně ponorná plavidla), které staví a používají drogové kartely, nejsou nic nového, avšak dosud se plavily takřka výhradně u pobřeží Nového světa. Teď se ale jedna našla u Španělska, což potvrzuje hypotézu o dopravní trase mezi Jižní Amerikou, Afrikou a Evropou. Technická úroveň těchto plavidel rychle roste, a když si přidáte informace o arzenálu kartelů, působí to hodně děsivě. Vůbec se nedivím, že Doník chce zapsat kartely na seznam teroristických organizací, jelikož pak by proti nim mohl nařídit i vojenské akce, tedy přesně to, co by zabralo. Jestli chtějí válku, Amerika se o to ráda postará.

25. listopadu 2019
Před časem jsem v jednom rozhovoru pravil, že nevidím cestu, jak vyloučit Turecko z NATO. Nejsem právník, a tudíž klidně přiznám svou nevědomost. Zdá se totiž, že se jedna (teoretická) cesta nedávno našla. Ačkoli sama Washingtonská smlouva to nedovoluje, nabízí se varianta použít Vídeňskou konvenci ("Smlouvu o smlouvách") a aplikovat princip "podstatného porušení" ("material breach"). Ostatní země NATO by pak musely prohlásit, že se již necítí vůči Turecku vázány smlouvou, kterou Turecko podstatně porušilo, resp. mohly by tu smlouvu vůči Turecku de facto vypovědět. Je to právně na hraně, ale provést to lze. Cestu bychom tedy asi měli, takže zbývá už jen taková drobnost, a sice nalézt pro tento krok politickou vůli.

24. listopadu 2019
Plně se připojuji k názoru expertů, kteří kritizují návrh rozprodat kovy ze zásob Státní správy hmotných rezerv. Pokládám za ohromně důležité, aby SSHR dobře fungovala a plnila svou roli, a dokonce bych doporučoval, aby se její portfolio ještě rozšířilo. Evropu včetně té střední čekají těžké časy, na což je třeba se připravovat, a tudíž se zásoby mají postupně hromadit, nikoli rozprodávat. Může to znít jako klišé, ale trvám na tom, že bezpečnost státu skutečně není sférou pro ekonomický liberalismus.

22. listopadu 2019
Jak jsem se zmiňoval, trochu jsem se ponořil do vzdálenější válečné historie a její terminologie, což mě zákonitě přivedlo i ke knížkám Jiřího Kovaříka, jednoho z našich největších znalců napoleonské epochy. Vím, že postoje k němu jsou někdy dosti rozporné, ale já mám zatím z jeho díla velice dobrý pocit. Především si cením toho, že umí psát lehce a čtivě, takže i popisy sestav armád v jeho podání působí příjemně. Má zjevně obrovské znalosti historie, taktiky a strategie. A nikterak mi nevadí ani to, že někde prezentuje i svoje vlastní názory, protože na ty má přece svaté právo také historik, tím spíše tak erudovaný jako on.

20. listopadu 2019
Jsem velice rád, že jsem si dnes mohl potřást rukou s Václavem Klausem mladším, kterého považuji za jednoho z nejschopnějších českých politiků. Bylo to potěšující tím více, že podle jednoho dnešního průzkumu už si jeho hnutí Trikolóra připisuje podporu zhruba 5 % voličů. Junior stejně jako jeho otec (a podobně jako Miloš Zeman či Tomio Okamura) zjevně chápe, že se politik musí potkávat s lidmi i jindy než krátce před volbami. Posilování Trikolóry znamená naději, že se do politiky navrací konzervativní zdravý rozum. Po dlouhé době je tady strana, kterou chci podporovat z přesvědčení, chcete‑li "srdcem".

18. listopadu 2019
Dnes něco kulinářského. Česká směs vařené rýže s čímkoli se běžně označuje jako rizoto, ovšem správně by se toto slovo mělo vztahovat k úplně odlišnému pokrmu. Skutečné italské rizoto obsahuje jiné suroviny, připravuje se jinak a pochopitelně chutná jinak. Připomíná spíš rýžovou a sýrovou kaši a na pohled může působit podivně, zvláště pokud znáte jen to české, za sebe však můžu říct, že je to vynikající. Navíc má tu výhodu, že se tam dá zamíchat ledacos, čímž vznikají zajímavé chutě. Určitě zkuste.

17. listopadu 2019
Třicáté výročí sametové revoluce je příležitostí pro oslavy, bilancování a apely. Ačkoli zajisté platí, že leccos má k ideálu daleko, stejně jisté je, že zdaleka nejvýznamnějším ziskem listopadu 1989 je svoboda. Každý má právo vyslovit názor, lidé se můžou shromažďovat a demonstrovat, dokonce i stávkovat. Naneštěstí se zdá, že spousta lidí zapomíná, že ke svobodě a právům patří také odpovědnost a povinnosti, např. respekt k výsledkům voleb či dalších demokratických mechanismů. Každý tedy smí projevit nesouhlas, ale v demokracii (jakkoliv nedokonalá třeba je) se vláda nemění podle požadavků demonstrantů. Listopad 1989 přinesl mj. právě tu vymoženost, že se moci legitimně ujímá ten, kdo dokáže přesvědčit většinu voličů. Jestliže někdo tento elementární princip odmítá, pak by se alespoň neměl hlásit k odkazu sametové revoluce.

14. listopadu 2019
Diskuse o odpadech a ekologické zátěži. Podle mě je značně zavádějící přít se o to, jestli jsou lepší jednorázové tašky, sáčky, kelímky a brčka z plastu, nebo naopak z papíru. Základní chybou totiž je už jednorázový předmět bez ohledu na materiál. Jaká taška je ve skutečnosti ideální? Taková, která vám vydrží roky. Lidé si však prostě příliš zvykli na věci, které se po krátké době (leckdy po prvním použití) vyhazují. Stačí se jen podívat na to, jak někteří jedinci každých několik měsíců mění mobil...

13. listopadu 2019
Do příští volby prezidenta ještě zbývá dlouhá doba, ale už se začínají pomalu rýsovat kandidáti. Miloš Zeman si už zkusil několik tipů, mj. Václava Klause mladšího (což by byl nepochybně můj favorit) a Andreje Babiše, ale i vizi souboje Vladimíra Dlouhého a Josefa Středuly jako představitelů pravice a levice. Často se spekuluje také o tom, že by se do dobývání Hradu mohl pustit i bývalý generál Petr Pavel. Já každopádně říkám, že pravicové či levicové názory na ekonomiku budou hrát daleko menší roli než postoj k základním civilizačním hodnotám, což bude pro mě i rozhodovacím klíčem. Jinými slovy, rozhodně podpořím i "dalšího Zemana", tedy ekonomického levičáka, pokud bude důrazně obhajovat konzervativní pozice.

11. listopadu 2019
Je potěšující, že si tolik lidí připomíná dnešní svátek, tedy Den válečných veteránů. Současně zásadně odmítám jeho politizaci, resp. ideologizaci ve smyslu, že bychom na některé vojáky měli vzpomínat víc než na jiné. Jsem totiž přesvědčen, že by to měl být také den aspoň pomyslného smíření, jelikož ve smrti a utrpení jsme si všichni absolutně rovni, což platí i pro vojáky. To je ta jediná spravedlnost. A právě proto říkám, že voják, který čestně bojoval za svou zemi, plnil svou vlasteneckou povinnost a riskoval (popř. též ztratil) zdraví nebo život, si prostě z principu zaslouží elementární poctu a vzpomínku nás všech.

9. listopadu 2019
Možná znáte web Čeština 2.0, jenž shromažďuje nová slova v naší mateřštině. Výběr z něj se nedávno dočkal i knižní podoby, která nese název Hacknutá čeština a zahrnuje přes 3000 výrazů. Je to opravdu nádherná a místy nesmírně zábavná kolekce hříček, dvojsmyslů, inspirací, kombinací, přejatých slov a dalších kreací, jež ilustrují potenciál českého jazyka i specifickou tvořivost nás Čechů. Navzdory tomu, co by si někteří přáli, je totiž jazyk věcí živou a stále se vyvíjející. Každopádně velké díky autorům!

8. listopadu 2019
Další diskuse o Napoleonovi. Nechci nyní hodnotit, jestli byl pro historii postavou spíše pozitivní nebo negativní (zdá se, že v každé epoše převažuje odlišný pohled), ale rád bych upozornil na jeden aspekt, který má význam i pro současnost. Napoleon se chopil moci po chaosu francouzské revoluce, nejprve ji hájil, avšak nakonec se stal diktátorem. Po anarchii nastoupila vláda silné ruky. Nepřipomíná vám to něco? Upřímně řečeno, podle mě bude nějak podobně vypadat vývoj některých evropských zemí.

7. listopadu 2019
Záměr miliardáře Petra Kellnera převzít skupinu CME včetně TV Nova vyvolal široké spektrum reakcí. Někteří soudí, že prostě chce dělat reklamu svému byznysu, zatímco jiní se těší/obávají (nehodící se škrtněte), že hodlá hájit konzervativní hodnoty, případně že hodlá hájit zájmy Číny... Já osobně to beru jen jako další krok procesu proměny českého mediálního trhu, který dostávají pod kontrolu české subjekty. Obecně pak tvrdím, že za svoje vlastní peníze může každý majitel médií hlásat (v rámci zákona) takřka cokoli. Doporučoval bych tedy zkoumat spíše to, co za veřejné (neboli naše) peníze páchá Česká televize.

5. listopadu 2019
Diskuse o Středním Východě. Konflikt v Sýrii se pomalu, ale jistě blíží ke konci, avšak to vůbec neznamená, že všechno už je jasné. Právě naopak, neznámých a proměnných příliš neubývá, a proto staré otázky trvají a nové vznikají. Jak se vyvine pozice Kurdů? Jak bude o moc soupeřit trojice Rusko, Írán a Turecko? Zůstanou v Sýrii také Američané? Co provede Erdogan se syrskými uprchlíky? Jak na turecké kroky odpoví Evropa? Jsem si jist, že o této válce ještě vzniknou spousty diplomových prácí. Některé země budou vystupovat jako příklady hodné následování, zatímco jiné zejména jako příklady odstrašující.

3. listopadu 2019
Debata o (české) diplomacii. Jsem přesvědčen, že malá až střední země našeho kalibru si prostě nemůže dovolit luxus diplomacie založené na hodnotách. Musíme dělat diplomacii zájmovou, což pro ekonomiku zaměřenou na export znamená de facto diplomacii ekonomickou (což je pojem tady až trestuhodně málo chápaný). Přednášky o lidských právech jsou zajímavé, avšak někdy nadělají víc škody než užitku. Možná to působí cynicky, ale pro mě je to destilát strategického realismu národních zájmů.

1. listopadu 2019
Devátý film fenomenální akční série Rychle a zběsile sice dorazí do kin až v příštím roce, avšak to čekání může víc než dostatečně zkrátit spin‑off s výstižným názvem Hobbs & Shaw. V hlavních rolích tak absolutně excelují Dwayne Johnson a Jason Statham, jejichž hlášky a skeče tvoří přinejmenším polovinu zábavy. Do jisté míry jde o návrat k jednodušším začátkům řady, a ačkoli i zde silně zaznívá apel na rodinné hodnoty, těžiště tvoří úžasně zvládnuté honičky, bitky a přestřelky. Finální půlhodina patří k tomu nejlepšímu, co v akčním žánru za poslední dobu vzniklo, takže jako náplň na oddechový večer to nemá chybu.

31. října 2019
Několik podnětů a okolností mě přimělo se trochu zabývat vojenskou terminologií ze 17., 18. a 19. století. Není to úplně jednoduché, jelikož významy slov se měnily, navíc se někdy lišil význam v různých zemích a problémy působí i čeština, která např. postrádá ekvivalent slova "rifleman", resp. výraz označující vojáka s (drážkovanou) puškou. Speciální případ představuje napoleonská éra, v níž názvosloví často téměř oponuje zdravému rozumu. Ale snažím se a postupně se tím prokousávám. Kaiser hoch! :‑)

29. října 2019
Vzhledem k nedávným debatám o (od)uznání Kosova jsem velice rád, že jsem mohl vidět výtečný rusko‑srbský film Balkanskij rubež, který je zasazený právě do kulis nešťastného konfliktu v roce 1999. Jde o příběh skupiny bývalých členů ruských speciálních sil, kteří mají získat pod kontrolu letiště v Prištině a udržet ho, než se objeví oficiální ruský kontingent KFOR. Zápletka však hraje vedlejší roli, protože nejsilnější stránkou filmu je naprosto úžasná atmosféra, která diváka nelítostně a brutálně pohltí. Akční "skořápka" totiž skrývá působivou výpověď o krutosti, strachu a nenávisti, ale i o naději, odvaze a přátelství, protože válka v lidech vždy odhaluje to nejhorší i nejlepší. Mimochodem, ten příběh je založený na skutečnosti.

27. října 2019
Abú Bakr al‑Bagdádí, šéf Islámského státu, je snad opravdu definitivně mrtvý. Jeho smrt sice byla oznámena již několikrát, ale zdá se, že až teď se podařilo zaskórovat americkým speciálním jednotkám. Ačkoliv nebyl osobou tak ikonickou jako Usáma bin Ládin, jeho význam by se určitě podceňovat neměl, protože pro spoustu islamistů (nejen) v arabském světě představoval velikou inspiraci. Jde tedy o skvělý úspěch, který navíc (a to nemá smysl popírat) politicky pomůže i Doníkovi. Na první pohled to tak někdy nevypadá, ale jeho intuitivní strategie menší předvídatelnosti amerických kroků (většinou) funguje víc než dobře.

26. října 2019
Debata o odstranění symbolu ženského pohlaví na vložkách znovu krásně ilustruje, k čemu vedou ústupky vůči politické korektnosti, resp. vůči všelijakým pomateným aktivistům. Osobně nemám problém s příslušníky žádné menšiny, avšak mám zásadní problém s jedinci, kteří neustále jen kňourají, že je to či ono uráží či diskriminuje, a kteří stále žádají nějaká další práva a privilegia. Zjevně jim nedochází, že dosáhnou jen přesného opaku, resp. že budou vyvolávat jen větší a větší odpor. Důležité varování: Většinou to chvíli trvá, než se bílý heterosexuální muž naštve, ovšem když už se naštve, tak to opravdu stojí za to.

24. října 2019
Myslím, že publikaci Osudová past: Spojené státy versus Čína a Thúkýdidovo poučení z dějin by si měli přečíst všichni, kteří se chtějí hlouběji zabývat soudobou mezinárodní politikou. Nesmírně rozsáhlá a podrobná analýza vztahů USA a ČLR zkoumá ekonomické, politické, vojenské i kulturní faktory a zasazuje je do kontextu soutěží velmocí, které probíhají od peloponéské války. Následují možné scénáře počátku konfliktu i rady, jak se tomuto vývoji vyhnout. Kniha je místy velmi kritická, místy ostře provokuje, zjevně také podceňuje problémy Číny, ale navzdory tomu jde o pozoruhodně propracované dílo, jež zásadně ovlivňuje pohled na současnost a budoucnost světa, ať už v něm budou pozice Ameriky a Číny jakekoli.

23. října 2019
Diskuse o jídle. Zcela chápu, že se někdo stane vegetariánem, popř. veganem ze zdravotních důvodů, respektuji i to, že někomu maso prostě nechutná. Pokládám však za absurdní, pokud tak někdo učiní kvůli údajné ochraně klimatu či přírody obecně. Náhražky jídla obecně nemám rád a jejich propagování pod průhlednými záminkami, že je to "zdravé" či "ekologické", mám rád ještě méně. Osobně jsem primárně masožravec a rozhodně nemám v úmyslu na tom cokoli měnit jen proto, abych někomu udělal radost.

21. října 2019
Diskuse o knihách o alternativní historii. Návštěva knihkupectví či e‑shopu občas přinese zajímavá zjištění. Plně chápu, že taková Arabella z Marsu se nachází ve sci‑fi, výskyt Otčiny tamtéž však působí trochu podivně. Také umístění knih Honzy Drnka bývá značně humorné, protože kromě military či historie (kam samozřejmě správně patří) bývají k nalezení rovněž ve válečných románech. To, že mezi sci‑fi nezřídka končí romány, jež využívají alternativní historii jako kulisu, snad ještě beru, ale člověk, který tam klidně zařadí i studii Napoleon Victorious!, by měl urychleně vyhledat buď základní školu, nebo psychiatrii.

19. října 2019
Na severu Sýrie panuje velice křehké příměří, zatímco na Donalda Trumpa míří silná kritika. Znovu se ukazuje, že pozice dominantní globální supervelmoci je nesmírně nevděčná. Pokud USA zasáhnou silou, je to špatně, ale pokud nezasáhnou nebo zásah přeruší, je to taky špatně. (Poučení: Vždy dělejte to, co považujete za správné, a nenechejte si do toho mluvit.) Turci prezentují tu dohodu jako své velké vítězství, jenže se nesmí zapomínat, že "Sultán" teď především nesmí ztratit tvář. Jeho pozice ve skutečnosti není zrovna nejpevnější, Turecko již musí čelit sankcím, ekonomika se kymácí... Myslím, že Erdogan má (na rozdíl od Putina) špatný odhad, příliš riskuje a nedokáže si spočítat, co mu projde a co je už přes čáru.

18. října 2019
Sir Oswald Mosley byl jistě ohromně kontroverzní, ale také ohromně (ne nutně v pozitivním smyslu) zajímavou historickou postavou. V češtině však jeho podrobný životopis chyběl, což napravuje publikace s prostým titulem Fašista. Její autor Jakub Drábik napsal velice komplexní text, který vlastně líčí dějiny Velké Británie skrze osudy tohoto politika. Mosley měl nesporně veliký potenciál, avšak jeho četné negativní vlastnosti jej nakonec přivedly do pozice extremisty, násilníka a vyvrhela. Navzdory svému vlastenectví proto své zemi vlastně nijak nepomohl a stal se dokonalým odstrašujícím příkladem "ztraceného vůdce".

16. října 2019
Debata o firmě Huawei. Souhlasím s názorem Jana Sedláka, že USA míří specificky pouze na Huawei (zatímco jiné čínské firmy nechávají na pokoji) především proto, že dobře chápou, že to je nejsilnější a zároveň nejslabší stránka Číny (a chápe to samozřejmě i Čína). Obavy z kybernetické bezpečnosti zřejmě také hrají svoji roli, ale hlavní důvod je ten, že poškození Huawei jako nejsilnější čínské značky bude Čínu nejvíc bolet. Trump tím dal najevo, že to všechno myslí absolutně vážně a je ochoten tu obchodní válku nadále eskalovat. Amerika to určitě pocítí také, ovšem pro Peking by to nakonec mohlo být i likvidační.

14. října 2019
Debata o dění na severu Sýrie. Jistě nemusím zdůrazňovat, že se mi postup Turecka hrubě nelíbí a že stojím na straně Kurdů, avšak současně si myslím, že emotivní až patetická kritika mířící na USA prostě není na místě. Je nutné na věci hledět realisticky a pochopit, že strategické zájmy USA v Sýrii se limitně blíží nule, a proto Trump zkrátka jen plní sliby. Není zdaleka pravda, že by Američané Kurdy úplně "opustili", jelikož je nadále podporují, navíc mají různé způsoby, jak zkomplikovat život Turkům, ovšem obecně pořád platí, že velmoci sledují vlastní zájmy. Příklad Kurdů (kteří již byli několikrát "použiti a odhozeni") proto budiž varováním, že státy i národy by měly spoléhat zejména samy na sebe, nikoli na sliby jiných.

13. října 2019
Děkuji za doporučení ruského filmu Legenda o Kolovratovi. Jedná se o moderní zpracování klasického příběhu, který se odehrává ve 13. století a ve kterém bohatýr Jevpatij Kolovrat bojuje proti Mongolům. Film bývá někdy označován za ruskou obdobu snímku 300 a toto přirovnání docela sedí, neboť několik scén vykazuje podobnost vskutku nápadnou. Na kvalitě to však naštěstí nijak neubírá a ruští tvůrci si zasluhují pochvalu také za nádherné exteriéry a kostýmy (zvláště ty mongolské). Logika a fyzika sice místy kulhají, ale to se u takového filmu patrně očekává, takže jako odpočinková podívaná je to více než dobré.

11. října 2019
Mnohá média převzala senzační článek The New York Times o "supertajné" ruské Jednotce 21955, která náleží pod vojenskou rozvědku GRU a údajně provádí sabotáže a vraždy s cílem rozvracet Západ a šířit chaos. Zajisté to působí velmi zajímavě a nelze pochybovat, že všechny velmoci mají speciální útvary pro takové akce, ovšem pro mě tenhle příběh vyznívá spíše jako zápletka "béčkového" thrilleru, popř. produkt paranoie lidí, kteří hledají ruku Kremlu i za zpožděním autobusu z Horní Dolní. Navíc tato jednotka patrně tak "supertajná" nebude, když lze vygooglit její adresu... A také silně pochybuji, že by sebelepší ruský Rambo dokázal způsobit problémy horší než ty, které na nás příležitostně sesílá Evropská komise. :‑)

9. října 2019
Podělím se o jednu pozitivní zkušenost, resp. dám doporučení. Obvykle si nekupuji jídlo na stáncích (tedy když nejde o farmářské, vánoční apod. trhy), avšak učinil jsem výjimku se stánkem Sushi Time v Galerii Vaňkovka a byl jsem velmi potěšen. Nejdřív jsem vyzkoušel "testovací" sadu Nogym a potom jsem si dal Tunabeach, což je "inverzní" tuňákové suši. Vše perfektně čerstvé a chutné, navíc připravené asijským personálem, takže se jedná o velmi příjemné seznámení s japonskou kuchyní. Určitě ochutnejte.

7. října 2019
Upřímně doporučuji knihu Zázračné zbraně: Jak se Izrael stal vyspělou vojenskou supervelmocí. V podstatě jde o jakousi obdobu kultovní publikace Start‑Up Nation, avšak tentokrát zaměřenou pouze na vojenskou techniku. Dozvíte se např. o zrodu izraelského zbrojního průmyslu, o vývoji bezpilotních letounů či kompletu Iron Dome, o kybernetické válce... Je to čtení nejen fascinující, ale i inspirující, protože dokazuje, že i malý stát ve zdánlivě beznadějné situaci může uspět, pokud najde správnou cestu.

6. října 2019
Ještě tři krátké postřehy k čínské přehlídce. Za prvé: Prezident Si Ťin‑pching možná vypadá jako Medvídek Pú, pěkně se usmívá a mluví o jednotě či mírovém rozvoji, ovšem jeho stranická a nacionalistická rétorika vyvolává také určité obavy. Za druhé (to se týká zejména raketového dronu WZ‑8): To, že něco působí zvláštně, bizarně, neobvykle... (zde si doplňte jakákoliv slova podobného významu), ještě neznamená, že je to nesmysl nebo že to nemůže fungovat. Za třetí (hlavně pro novináře): Blahopřeji všem, kteří se již dozvěděli o existenci převratného, jim donedávna asi utajovaného vynálezu, který se jmenuje vírník. :‑)

4. října 2019
Diskuse o Ukrajině. Spousta lidí čekala, že nový prezident Volodymyr Zelenskyj bude jenom neschopný kašpar, neboť politici pocházející ze showbusinessu přece nic jiného být nemůžou. Já jsem to tak špatně neviděl, jelikož tento původ měl koneckonců Ronald Reagan a do jisté míry i Donald Trump. Musím říci, že Zelenskyj si dosud vede více než dobře a zřejmě má i rozumný plán řešení situace na Donbasu. Mám ale i určité obavy o to, jak na to mohou reagovat ukrajinští náckové (Azov a spol.), kteří už hrozili, že přijde "druhý Majdan" a kteří se chlubí i vojenskou výzbrojí. Voloďa by si na ně měl dát pozor.

2. října 2019
Odešla největší ikona české populární hudby. Jeho písně jsem příliš neposlouchal, není to prostě můj šálek čaje, ale samotného Karla Gotta jsem jako umělce a člověka velice respektoval. Byl vzácnou kombinací profesionála, bonvivána a gentlemana. Dosáhl obrovských úspěchů, prožíval naplněný život, prošel s tímto národem dobrými i špatnými časy a mnoho let nesmírně přispíval k dobrému jménu Česka ve světě. "Božský Kája" by tedy určitě měl mít pohřeb se státními poctami. Opravdu si ho zasloužil.

1. října 2019
Čekání za to stálo a krutě časné vstávání rovněž. Vojenská přehlídka v Pekingu byla opravdu překrásná a z ryze technického hlediska jí není co vytknout. Aranžmá takových událostí zvládají Číňané dokonale (možná už i lépe než Rusové) a bylo nač se dívat. Tím teď nemyslím takřka strojově mašírující Číňanky, nýbrž spíše balistické a jiné rakety, bezpilotní prostředky, vozidla, nové pušky, uniformy a další výzbroj a výbavu. O všem samozřejmě budu psát v příštím ATM. Zde mi dovolte jen připomenutí, že tato přehlídka byla (jako každá jiná) hlavně show pro domácí i zahraniční veřejnost a média. Všechno předvedené a řečené je tudíž potřeba brát s jistou rezervou, resp. s rozvahou a opatrností, nikoli jako zjevenou Boží pravdu.


Postřehy z července, srpna a září 2019

Archiv postřehůNa úvodní stránku

WebZdarma.cz