Postřehy ze života


30. června 2019
Zemřel bývalý předseda JZD Slušovice a pozdější senátor František Čuba, pro někoho zosobnění "temných sil", kdežto pro jiné vynikající manažer, ekonom a agronom. Já se řadím do druhé skupiny, protože pana Čuby jsem si vždycky vážil za to, že do zamrzlého husákovského socialismu dokázal propašovat prvky tržního kapitalismu. Ano, vím, že se tak leckdy dělo cestami ne právě čistými, ovšem za minulého režimu to zkrátka jinak nešlo. Pro mě termín JZD Slušovice symbolizuje mj. maximální pragmatismus, úspěch v nesmírně složitých podmínkách a jasný důkaz, že trh (stejně jako život) si prostě vždy najde cestu.

29. června 2019
Letošní tišnovský Den s hasiči a integrovaným záchranným systémem vynikal tím, že nabídl možnost prohlídky speciální chemické laboratoře, kde se v roce 2012 testovaly vzorky v metanolové kauze. Dále byla pochopitelně k vidění spousta techniky profesionálních a dobrovolných hasičů, státní i městské policie či zdravotní záchranné služby. Kromě poděkování ze výtečnou organizaci této akce bych také rád poděkoval všem statečným mužům a ženám v IZS za stálou ochranu bezpečnosti nás všech. Skvělá práce! :‑)

28. června 2019
Je zábavně fascinující, jaká důležitost se v médiích přisuzuje tématu neomezených mobilních dat. Nechápu, nač by mi taková věc byla. Skutečně ne. Mám smartphone, pokládám jej za nutný pracovní nástroj a neobešel bych se bez něj, ale mám na měsíc 500 MB dat a málokdy spotřebuji víc než 10 MB. Užívám totiž mobil opravdu na pracovní a další potřebné věci, tedy zejména e‑maily, aktuální zprávy, hledání spojů atd. Neomezená data vidím jen jako další "krmení" předražených a nenažraných hraček.

26. června 2019
Do stále probíhajících debat o mnichovské kapitulaci přibyl velmi cenný příspěvek, a to rozsáhlá kniha s titulem Bojovat, či ustoupit? od polského historika Piotra M. Majewského. Právě národnost autora stojí za neobvyklým pojetím publikace, která vedle analýzy politické a vojenské situace ČSR a Německa přidává srovnání s Polskem a jeho obranou v září 1939. Český čtenář tak dostává řadu méně známých, ovšem hodnotných informací, takže ačkoli mám na některé otázky jiný názor než autor (který je podle mě místy příliš pesimistický), rozhodně můžu toto vysoce náročné, ale také vysoce fundované dílo pochválit.

24. června 2019
Na Letné se sešly největší demonstrace od listopadu 1989, samozřejmě mířící proti Andreji Babišovi a do určité míry také proti Miloši Zemanovi. Svoboda projevu a shromažďování je pevně zaručena ústavou, takže bych byl první, kdo by se ozval v případě jakékoli snahy tyto akce omezit či zakázat. Současně ale tvrdím, že nepovažuji za správné, aby sebevětší demonstrace "přebíjely" výsledek demokratických voleb. Podobné akce jsou určitě na místě v režimech diktátorských, já však zásadně odmítám, že by Andrej Babiš (i přes všechny výhrady k němu) představoval nějakou hrozbu pro demokracii. Chce-li jej někdo odstavit od moci, měl by na to použít standardní cestu, tedy přesvědčivé vítězství nad hnutím ANO v příštích volbách.

23. června 2019
Diskuse o Maďarsku a jeho rozsáhlých zbrojních nákupech. Pásové obrněnce z Německa, vrtulníky od Němců a Francouzů, obrněná auta od Turecka, ruční zbraně z Česka, plány pořídit stíhačky F‑35 či raketové komplexy NASAMS... Maďaři zbrojí úchvatným tempem, kterým dramaticky překonávají Česko i Slovensko a mohou se měřit i s Poláky. Možná to není ideálně transparentní, ale budují si moderní vševojskové kapacity a současně se v politice chovají velmi asertivně. Takhle má vypadat správná "politika všech azimutů". Jen bych rád věděl, kdy konečně bude tímto způsobem postupovat i Česká republika.

20. června 2019
Považuji za odporné a nechutné, kolik českých politiků i novinářů kritizuje Tomia Okamuru, který informoval o brutálním zločinu afrického imigranta a stal se za to cílem útoku redaktory Českého rozhlasu, avšak zjevně mají jen malý zájem o samotný zločin, oběť a pachatele. Slova na sociálních sítích pro ně zjevně mají mnohem větší význam než znásilnění. Hlavní je přece řešit údajný "rasismus" a "šíření nenávisti". V takovém případě si klidně mohou dát do seznamu i mě (pokud už tam dávno nejsem), protože mám zcela stejný názor jako předseda SPD a také říkám, že přesně pro takové zločince má existovat trest smrti.

18. června 2019
Hanna Reitschová byla do konce života přesvědčená nacistka, kdežto Melitta von Stauffenbergová se zúčastnila přípravy neúspěšného vojenského puče v roce 1944. Obě se naprosto odlišovaly názory i povahou, ale obě byly excelentní letkyně, jež milovaly svou vlast a úplně se vymykaly "standardní" úloze žen v Třetí říši. Líčení jejich dramatických životů přináší publikace Hitlerovy pilotky, jež s pomocí těchto dvou výjimečných žen vykresluje i vzestup a pád nacistického Německa. Mohu vřele doporučit.

17. června 2019
Na aerosalonu v Paříži byla slavnostně předvedena maketa stíhačky 6. generace NGF, na které pracují společně Němci, Francouzi a Španělé a která má (překvapení!) kabinu pro pilota. Mohu se jenom usmívat při vzpomínce na to, jak různí "odporníci" a "suteréni" ještě nedávno všude opakovali, že bojové letouny příští generace budou zaručeně už pouze bezpilotní. Tato pitomost se recykluje už zhruba od 60. let a dosti připomíná svého času také oblíbené tvrzení o zastaralosti tanků. Význam bezpilotních letadel určitě poroste, ale nejlepší povědomí o situaci i nejlepší rozhodovací schopnosti bude vždy mít pilot v kokpitu. Budoucnost leží ve spolupráci člověka a stroje, resp. lidského pilota a jeho "smečky" robotických wingmanů.

15. června 2019
Jako milovník techniky jsem samozřejmě nemohl vynechat oslavy 150 let MHD v Brně, takže jsem se vydal na výstavu historických tramvají, trolejbusů a autobusů. Nejvíce času jsem strávil u krásné Caroline, jak se nazývá parní tramvajová lokomotiva. Zajímavý byl i tramvajový kropicí vůz (který vyhlíží spíš jako součást obrněného vlaku) a koněspřežná tramvaj, z moderních typů bych zmínil parciální trolejbus Škoda 26Tr Solaris. Myslím, že za tuto akci si DPMB zaslouží pochvalu před nastoupenou jednotkou. :‑)

13. června 2019
Švýcarsko není jen zemí Alp, sýrů a čokolády, ale také zemí zbraní. Značky SIG či Oerlikon zná téměř každý a bestsellerem se stal i kolový obrněnec Piranha od firmy MOWAG. Daleko méně se ale ví o švýcarských tancích či o dalších pásových obrněncích. Popravdě řečeno, ty tanky se moc nepovedly (kdysi jsem o nich cosi napsal), avšak některá pásová vozidla značky MOWAG (jako Tornado či Taifun) měla zřejmě velký potenciál. A proč to vůbec píšu? Nabízí se mi totiž možnost se tím hlouběji zabývat, resp. získat fotky a podklady, takže by z toho s trochou štěstí mohl být zajímavý výsledek. Díky, Maťo! :‑)

11. června 2019
Václav Klaus mladší prezentoval své nové hnutí Trikolóra. Vím, že podobných pokusů o konzervativní subjekt, který bude rozhodně hájit národní zájmy Česka, již tady bylo hodně (mj. Svobodní či Realisté), ale pokud je na české politické scéně někdo, kdo může uspět, tak je to určitě Junior. Samozřejmě si počkám na konkrétní osoby a program, ale zatím mám z Trikolory velice dobrý dojem, protože toto je strana, kterou by pravicový vlastenec mohl a měl podpořit nikoli jako nejmenší zlo, nýbrž jako správnou volbu.

10. června 2019
Josef Mengele představuje archetyp nacistického zločince, který prováděl pokusy na vězních a potom se dlouhé roky skrýval v Jižní Americe. Kniha Mengele: Uplný životní příběh detailně mapuje jeho mládí, kariéru "lékaře" v Osvětimi a zejména jeho poválečný život v utajení. Popisuje též (marné) úsilí zpravodajských služeb, soudů a novinářů jej vypátrat. Kolem Mengeleho se vytvořila legenda, zatímco realita byla daleko méně dramatická, byť určitě nikoli nezajímavá. Kniha se čte jako napínavý thriller o rozkrývání spiknutí cynických zločinců, a proto je třeba si stále připomínat, že toto monstrum bylo až příliš skutečné.

8. června 2019
Zpravodajské služby varují, že Saúdská Arábie s podporou Číny značně pokročila v programu balistických střel. Také se dlouho ví, že Rijád velice stojí o nukleární technologie, oficiálně samozřejmě kvůli energii, ale každému je asi jasné, že chce Bombu. Překvapuje to vůbec někoho? Jak jsem mnohokrát říkal, nedělám si o Saúdech ani ty nejmenší iluze, jenže světová politika je více než cokoli jiného absolutně cynická záležitost, kterou řídí zájmy velmocí. Nelze se tedy divit, že si Američané a Číňané u Saúdů podávají dveře, třebaže v soukromí si o nich asi nemyslí nic hezkého. Takhle to prostě chodilo, chodí a chodit bude.

6. června 2019
Člověk se stále dozvídá nové věci. Tak např. já jsem při dohledávání jedné informace o čínské oblasti Sin‑ťiang (kde žijí hlavně muslimští Ujguři) narazil na mnoho záležitostí z historie, o kterých jsem dosud neměl ani tušení. Věděli jste, že v roce 1934 provedla Rudá armáda (bizarně s pomocí bělogvardějců) invazi do Sin‑ťiangu? Nebo že již v roce 1929 vedl SSSR s Čínou regulérní válku? Tyto zapomenuté konflikty v éře mezi oběma světovými válkami by si rozhodně zasloužily více pozornosti a zpracování.

5. června 2019
Na film Godzilla II: Král monster jsem se ohromně těšil a jsem z něj opravdu nadšený. Ačkoliv tam stále zaclání jakési patetické rodinné drama, hlavní děj se naštěstí točí kolem Titánů a jejich boje o nadvládu nad světem. Do ringu přichází i mnoho (staro)nových příšer, jejichž designy patří k nejsilnějším stránkám filmu. Efektové scény jsou absolutně dokonalé a atmosféru podtrhuje výborná hudba, jež většinou "recykluje" klasické godzillí motivy. Jako nostalgický fanda žánru kaiju chválím i spoustu odkazů. Tenhle film se prostě podařil na jedničku a projekt MonsterVerse kráčí tím nejlepším směrem. Long Live the King! :‑)

3. června 2019
Zpráva Evropské komise o financích Andreje Babiše už leckoho vede k předpovědím, že to představuje začátek konce českého premiéra. Autoři těchto prognóz a unijní úředníci ovšem podle mě vykazují především zarážející nepochopení české politiky a českých voličů. Jakkoli to asi zní cynicky, otázka Babišovy (ne)viny má jen malou váhu, vezmeme‑li v úvahu stabilní podporu a pevné voličské jádro hnutí ANO. Dokonce si myslím, že tlak Unie by mu mohl u voličů snad i pomoci. Samozřejmě to bude záležet i na dalších faktorech, mj. na přízni koaličních stran a prezidenta, zajímavá bude i pozice ANO v EP, každopádně ovšem dost pochybuji, že se politická kariéra AB chýlí ke konci. Určitě ale nebude nudné to sledovat. :‑)

1. června 2019
Jen málo bojových letců dosáhlo takové slávy jako Robin Olds, který nad Evropou a Vietnamem získal šestnáct vítězství a stal se vzorem pro celé generace dalších pilotů. Proto jsem velmi rád, že v češtině vyšly jeho výtečné paměti s prostým názvem Stíhací pilot. Líčí v nich celou svou kariéru, výcvik, osobní život, střety s byrokraty a samozřejmě zejména vzdušné souboje s protivníky na vrtulových i proudových letadlech. Jeho popisy bojů jsou neuvěřitelně strhující, cenné jsou však také pasáže, v nichž se pouští do hlubších úvah o válce. Generál Olds již odešel do věčného nebe, ale jeho odkaz má obrovskou hodnotu.

31. května 2019
Brněnský veletrh IDET 2019 je za námi. Tento ročník akcentoval především mobilitu, takže kromě mnoha typů obrněných vozidel byly k vidění i špičkové ženijní prostředky. Dalším důležitým tématem byla bezpilotní letadla a zbraně proti nim. Řadou zajímavostí se pochopitelně pochlubila i Armáda ČR. V dohledné době se tak můžete těšit na několik reportáží v časopisech, ovšem tady chci vyjádřit poděkování a pochvalu organizátorům veletrhu, kteří odvedli výtečnou práci, a dále všem zástupcům firem, s nimiž jsem měl tu čest a potěšení hovořit. V tomto smyslu se letošní IDET řadí mezi vůbec nejplodnější ročníky.

28. května 2019
Konkrétním příkladem, že v historii druhé světové války zůstává pořád spousta málo známých stránek, je kniha Synové a vojáci, která vypráví o německých Židech, kteří utekli z Německa a vrátili se do Evropy jako američtí vojáci, resp. příslušníci vojenské rozvědky. Jejich znalost jazyka a kultury ohromně přispěla k válečnému úsilí a zachránila mnoho životů. Kniha rovněž ukazuje, jakou stupidní chybu nacisté udělali, když právě Židy prohlásili za nepřátele. Vyhnali tak velice schopné, vzdělané a loajální lidi, kteří se většinou pokládali zejména za Němce a byli pro Německo obrovským přínosem. Právě v této krátkozraké omezenosti se skrývá slabina jakékoli totality, což se zákonitě týká i všech jejích podob, které nás ohrožují dnes.

27. května 2019
Je spočítáno a okomentováno, takže zkusím nějaké své postřehy k volbám do EP. Hnutí ANO zjevně nevyužilo svůj potenciál a zbylé dvě vládní strany pohořely. Zejména debakl ČSSD tragikomicky ilustruje, kam to tradiční strany dopracovaly. Jsem rád za dva europoslance pro SPD a velmi mě těší, že jedním z nich je výborný voják, generálmajor v. v. Hynek Blaško. Výsledky z dalších států vzbuzují jistý optimismus, ačkoliv posílení ekofašistů je varující, ještě bude záležet na tom, jak se strany tzv. krajní pravice dohodnou mezi sebou, avšak rozhodně se dá říci, že rostoucí část voličů dala důrazně najevo nespokojenost se směřováním Unie. Otázkou ovšem je, jaká (resp. zda vůbec nějaká) je šance to směřování skutečně změnit.

26. května 2019
Před časem jsem tu chválil román Nevinný bratrovrah, jenž nabízí alternativní výklad příběhu o sv. Václavovi a jeho bratrovi. Nyní se mi dostala do rukou další podobná publikace, která nese název Svatý Václav: Jiný příběh. Historik Miroslav Houška si povšiml řady zvláštností a nesrovnalostí v kronikách a napsal vyprávění, v němž se mísí realita s fikcí a jež se točí okolo mocenských sporů (nejen) mezi Přemyslovci. Ačkoliv asi nikdy nebudeme vědět, jak to přesně bylo, je potěšující, že se to stále zkoumá.

24. května 2019
Začínají volby do Evropského parlamentu. Někomu jsem to již řekl, pro někoho to možná bude překvapení, ale rozhodl jsem se zasunout tam SPD. Není to jen protestní hlas, protože navzdory faktu, že mám vůči této straně řadu výhrad, faktem prostě je, že z relevantních subjektů jako jediná deklaruje absolutně jasný názor na ilegální imigraci, islamizaci Evropy a unijní byrokracii. Také je evidentní, že tzv. krajní pravice v těchto volbách značně zesílí a bude mít na dění v EP zásadní vliv, a proto si přeji, aby Česko mělo v tomto klubu svého zástupce. Teď už můžeme jen čekat, ale myslím, že se blíží velmi divoká budoucnost.

22. května 2019
Debata o románech, které píše Dale Brown. Dostal jsem otázku, proč jeho knihy pořád tolik chválím, když jsou často namířené extrémně silně proti Rusku, vůči němuž já nemám zdaleka takové výhrady. Ano, skutečně mám Brownovy romány hodně rád (ostatně i proto mám na webu jejich přehled) a je podle mě velká škoda, že česky vyšlo jen málo z nich. Cením si na nich promyšlených zápletek a propagace špičkových vojenských technologií, ale politiku moc neřeším. Dale Brown má na své názory svaté právo, protivník někdo být musí a Rusko se svou silou se na to samozřejmě perfektně hodí. Každopádně jsou to excelentní romány, tedy fiktivní tvorba, která má i přesah ve formě apelů na vývoj toho či onoho. Takhle to beru já.

21. května 2019
Čínská firma Huawei má skutečně pořádný problém. Naštěstí jsem jenom vzdálený pozorovatel, protože takové věci mi nesmí přes práh, ale nastavení mainstreamového trhu je zatím velice jednoduché a bez Androidu zřejmě nemají šanci. Inu, dobře jim tak. Jiná věc ovšem je, že Huawei je světově asi nejdůležitější a nejvlivnější čínská firma, a pokud by teď padla, tak... Ta obrovská bublina čínské ekonomiky pochopitelně jednou prasknout musí, obchodní válka s USA to přibližuje a tohle znamená další velikou ránu. Bylo by příznačné, kdyby právě mobilní hračky byly tím, co přivodí Číně ten konečný náraz do zdi.

19. května 2019
Co se to děje kolem Íránu? Mezi Washingtonem a Teheránem létají hrozby, množí se spekulace, které jsou opět popírány, jenže nikdo přesně neví, o co doopravdy jde. Možná je to od Donalda další promyšlená hra, která má protivníka znejistit a vystrašit, aby přistoupil na jednání. Ale jelikož v pozadí stojí John Bolton, který vždy chtěl íránskou hrozbu eliminovat, nepřekvapilo by mě, kdyby už se skutečně chystal vojenský úder. A dodávám, že s tím nemám problém, protože ajatolláhové by už konečně měli dostat pořádně přes čumák. Každopádně je vidět, že Trumpovi dobře vychází jeho strategie "nižší předvídatelnosti".

17. května 2019
Film Pokémon: Detektiv Pikachu čerpá zejména z nostalgie, protože je zjevně určený především těm, kdo kdysi vyrůstali s Pokémony, stále si tento kouzelný svět pamatují a chtějí se do něj aspoň na chvíli vrátit. Přesně to se tomuto snímku daří. Stojí na brilantním vizuálním provedení, které vytváří skvělou atmosféru, díky níž ani tolik nevadí předvídatelná zápletka (byť úplné finále přinese pořádný šok). Dabing Pikachu od Ryana Reynoldse není daleko od dokonalosti, ovšem nejsilnější stránkou je nádherné grafické provedení fantastických tvorů, u kterých si zbytek vaší dětské duše přeje, aby opravdu existovali.

16. května 2019
Byla zřejmě jen otázka času, než někdo využije samořídící auto pro sex za jízdy a pochlubí se na Síti. Skutečně se zdá, že se naše civilizace má nad veškeré meze dobře, pokud může využívat supermoderní technologie takto. A doporučil bych jít ještě o krok dále. Tu Teslu přece ovládá umělá inteligence, jedná se o elektromobil a je tam sex, takže se dají výtečně aplikovat fiktivní konstrukty globálního oteplování a genderu, a proto nepochybuji, že nějaká vysoce "progresivní" univerzita by na to mohla vypsat grant.

14. května 2019
Jestliže se (podobně jako já) řadíte mezi milovníky ptactva, určitě sáhněte po knize Genialita ptáků. Velmi rázně účtuje s floskulí o "ptačím mozečku", jelikož ukazuje, že opeřenci využívají svoje mozky úžasným způsobem a mohou se klidně měřit se savci, v lecčems je dokonce předčí. Autorka si tak všímá mj. toho, jak ptáci používají nástroje, jak komunikují a zpívají, jak esteticky tvoří, jak cestují a jak se přizpůsobují. Je to opravdu fascinující čtení, které vzbuzuje údiv, obdiv i respekt vůči těm malým, ale evidentně velice inteligentním tvorům, kteří nám mohou pomoci, abychom lépe poznali a pochopili i sami sebe.

12. května 2019
Americká média informují, že existuje nová modifikace rakety Hellfire, která se jmenuje AGM‑114R9X a místo nálože výbušnin nese šestici čepelí. Slouží k likvidaci teroristů v situacích, kdy by hrozily velké vedlejší (civilní) ztráty a škody. Obdobně jako např. pumy s náplní DIME je to další ukázka toho, jak technický pokrok pomáhá šetřit životy nevinných lidí ve válce. Nehledě k tomu, že eliminace teroristů čepelemi má jisté specifické kouzlo. Zřejmě nejlepší komentář k tématu: Fucking swords, man. :‑)

11. května 2019
Děkuji za všechny pochvaly mého komentování vojenské přehlídky v Moskvě. Snad byly zasloužené, ačkoliv já u sebe stále vidím spoustu nedostatků. Dále děkuji týmu iDNES za výtečnou spolupráci. Samotná přehlídka byla letos trochu slabší, ale prostě nelze žádat, aby byl každý rok tak nádherný jako 2015 nebo 2018. Ostatně vysoce zajímavé podívané nabízela další města, mj. Groznyj, Chabarovsk, Jekatěrinburg či Tula. Soudím, že na Rudém náměstí nás čeká grandiózní zážitek příští rok, jelikož příležitost v podobě 75. výročí si Rusové zajisté nenechají ujít. Schválně, jaké novinky byste rádi viděli 9. května 2020?

8. května 2019
Připomínáme si 74 let od konce druhé světové války v Evropě. Některé země ale slaví tento svátek až zítra, což se týká zejména Ruska, kde se budou tradičně konat působivé vojenské přehlídky. Jak se stalo dobrým zvykem posledních let, budu komentovat přímý přenos z Moskvy. Někteří jedinci mě zajisté opět zařadí mezi kremelské agenty. Na společnost Miloše Zemana či Donalda Trumpa (kteří dostávají stejnou nálepku) bych si pochopitelně nestěžoval, pouze prosím ty, kdo mě za ruského agenta považují, aby v tomto smyslu informovali Kreml, abych tam případně mohl začít posílat k proplacení účty a faktury. :‑)

7. května 2019
Jsem rád, že jsem si mohl (konečně) přečíst publikaci Zapomenuté konflikty, kterou napsala skupina absolventů "mého" oboru BSS v čele s dr. Tomášem Šmídem. (Zdravím!) Je to sborník šesti textů, jež popisují opomíjené, ale vesměs vysoce zajímavé ozbrojené konflikty posledních let, a to v Čadu, Ferganském údolí, Kolumbii, Mali, Papui‑Nové Guineji a Západní Sahaře. Všechny texty mají výbornou úroveň a jejich čtení pro mě bylo opravdu přínosné. Kolegové zasluhují pochvalu za příkladně povedenou práci.

6. května 2019
Americká námořní pěchota uskutečnila velice zajímavou simulaci světové války, jež postavila USA proti Rusku, Číně a KLDR. "Trojitý" konflikt dospěl po několika týdnech do situace, kdy se Severní Korea zhroutila, Číňané si na Tchaj‑wanu také nevedli nejlépe a na frontě v Polsku nastal pat. Šokující však byly gigantické ztráty, které si enormní intenzita bojů vyspělých armád vyžádala, strašlivé bylo i zatížení logistiky a skutečně varovně působí fakt, že velitelé obou stran stále častěji žádali použití jaderných zbraní. Třešničkou na dortu pak je, že komerční deskové hry řady Next War (jedna sada za 85 dolarů) nabízejí věrnější simulaci než "oficiální" systémy, které se běžně užívají v Pentagonu. To je také téma k zamyšlení, že?

4. května 2019
To, co 15. ledna 2009 dokázal Chesley "Sully" Sullenberger, bylo zcela mimořádné a neuvěřitelné. Pochopitelně se o to začal zajímat Hollywood a výsledkem se stalo skvělé filmové drama Sully: Zázrak na řece Hudson. Není to však jen rekonstrukce oněch osudových sekund, je to i hluboké psychologické drama člověka, jenž v kritické chvíli učinil správné rozhodnutí, ale přesto čelí pochybnostem. V hlavní roli exceluje Tom Hanks, jenž dokonale vystihl "Sullyho" boj s jeho vlastními démony i s vyšetřovateli. Některé momenty jsou nesmírně působivé a film má obrovský inspirující náboj, na který hned tak nezapomenete.

2. května 2019
Užíváme si krásné (třebaže proměnlivé) jarní počasí a můžeme obdivovat ožívající přírodu, do níž pochopitelně patří i ptáci. Ve volných chvílích je pozoruji, a ačkoliv bych si zřejmě netroufal o sobě hovořit jako o skutečném "ptáčkaři", snažím se tuto oblast poznávat a podporovat. Velký podíl na tom má Tomáš Grim, skvělý ornitolog a birdwatcher, jelikož právě on mě k "ptáčkaření" tak trochu přivedl. A také proto jsem mu vděčný, že mi poskytl výtečný rozhovor. Ještě jednou díky, Tome! A ať žije kukačka! :‑)

1. května 2019
Kromě pravidelného svátku lásky a práce (vyberte si, čemu přisuzujete větší význam) je tento den také výročím 15 let od vstupu Česka do EU. Členství nám nepochybně hodně dalo a výhody jasně převažovaly, ale Unie poté nabrala tragicky špatný směr. Realita se stala zkaženou parodií původních myšlenek, a proto už nyní ono váhání nad plusy a minusy není zdaleka jednoznačné. Byla ta původní myšlenka správná, nebo šlo od počátku o naivní omyl? Dá se EU ještě reformovat, nebo už je zkáza neodvratná? Máme zůstat, čerpat výhody a doufat, nebo již nastal čas pro odchod? Jedná se o ohromně složité otázky a já nepředstírám, že znám odpovědi, avšak blížící se volby do Evropského parlamentu zřejmě přinesou rozhodnutí.

29. dubna 2019
Kdybych dostal otázku, co mě v poslední době nejvíc rozesmálo, tak by to asi vyhrálo vyjádření firmy Daimler, která údajně "nemá tušení", jak se k Tlustému Kimovi dostaly její luxusní limuzíny Mercedes‑Maybach. Copak ještě neslyšeli o bílých koních, krycích firmách nebo falešných dokladech? Vždyť auta pašují po světě i smečky pologramotných Albánců a Nigerijců, takže nechápu údiv nad tím, že to dokážou Kimovy tajné služby, zejména pokud jim asistují čínské gangy, které na to mají špičkovou výbavu.

28. dubna 2019
Vyrazil jsem do depozitáře Technického muzea v Brně na každoroční Přehlídku automobilové techniky. Ačkoliv letos bylo vojenských exponátů trochu méně než jindy, rozhodně nejsem zklamaný, protože se tam ukázal např. 82mm bezzákluzový kanon vz. 59 nebo známá protiletadlová "Ještěrka" vz. 53/59. Radost mi udělaly také hned čtyři exempláře mého oblíbeného nákladního vozu Tatra 813, velmi působivá byla též ukázka z kolekce traktorů či londýnské taxi TX 2. Z hasičské techniky mě určitě nejvíce zaujalo speciální Iveco TA‑L1Z pro pyrotechniky a ke svezení jsem si vybral čerstvě zrenovovaný autobusový vlek Jelcz PO‑1. Nabízí skutečně neobvyklý pocit, který se těžko popisuje, každopádně však jde o nádherný zážitek.

26. dubna 2019
Jestliže chtěli odpůrci tzv. krajní pravice v Česku dosáhnout toho, aby podpora těchto stran dále vzrostla, pak se jim to včera podařilo skutečně dokonale. SPD pořádala regulérní politické shromáždění, které ovšem pořád rušil řev a další hluk ze strany těch, kdo nedokázali tolerovat odlišný názor. Tomiu Okamurovi lze vytýkat leccos, ale umí mluvit s lidmi, pořádat působivé veřejné akce a navazovat mezinárodní kontakty. Naopak pořadatelé onoho protestu se projevili jako retardovaní idioti. Dobrá práce. :‑)

25. dubna 2019
Po dlouhé době jsem zase viděl film, který osobně řadím k domácí klasice, a to horror Upír z Feratu. Ačkoli jde na první pohled o snahu vyřešit záhadu sportovního automobilu, který (asi) jezdí na lidskou krev, tahle rovina je spíše kulisou pro daleko hlubší myšlenkové poselství. Režisér Juraj Herz totiž do téhle "brakové" zápletky uložil ostrou kritiku konzumu, manipulativní reklamní mašinérie a závislosti na technologiích, tedy záležitostí, jež dnes rezonují ještě více než v roce 1981. Komunistická cenzura sice filmu tragicky ublížila, ale i tak se dosud jedná o výborné dílo, jaké v dnešní české kinematografii těžko najdete.

23. dubna 2019
Slavný Alan Karlsson je zpět, a sice v románu Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět. Opět jde o nukleární zbraně, ale vedle toho přijde řeč na pěstování chřestu, výrobu rakví či zabedněné neonacisty, to vše v absurdním kolotoči náhod a záměn, který zamotá hlavu řadě světových politiků. Spisovatel Jonas Jonasson totiž nešetří nikoho, takže mezi nejlepší pasáže patří ty, kde vystupují excelentní karikatury Kima, Trumpa, Putina či Merkelové. První Stoletý stařík sice zůstává v mých očích nepřekonán, ale i tak jde o krásné čtení, které (mimo jiné) napovídá, co (ne)dělat, aby byl život alespoň o trochu hezčí.

22. dubna 2019
O nás Češích se říká, že jsme v Evropě (ne‑li na světě) ti největší ateisté. Skutečnost je však poněkud jiná. Spíš jde o to, že Češi nemají rádi církve, což souvisí s tím, že jsou tradičně velmi skeptičtí k autoritám. Ale i tohle je vlastně o dost složitější. V hloubi duše jsme stále zarytí monarchisté, ale oslavujeme republiku. Sice jsme vlažní ke křesťanství, ovšem nesmírně žárlivě si střežíme naše tradice (včetně Velikonoc), které mají (před)křesťanský původ. Není to s námi snadné, že? Jsme prostě národ paradoxů.

20. dubna 2019
Děkuji za doporučení málo známé, ale pozoruhodné knihy Elixíry ohnivé zkázy. Oheň je součástí válečnictví již od dávných dob, a proto je potěšující, že vznikla publikace, která právě tuto sféru mapuje. Začíná starověkem a dosud populárním "řeckým ohněm", pokračuje ke středověké alchymii a střelnému prachu, aby nakonec došla k výbušninám coby produktům moderní chemie. Na stránkách knihy tak defilují osoby skutečné i mytické, vědci i blázni, nápady užitečné i hloupé, události humorné i tragické... Nemusíte se bát chemických vzorců, protože vše je srozumitelné i pro laika. Doporučuji a ještě jednou děkuji.

18. dubna 2019
Diskuse o Donaldu Trumpovi a o Muellerově zprávě. Myslím, že mnozí Trumpovi odpůrci udělali fatální chybu v tom, že zřejmě uvěřili vlastní propagandě. Nesmířili se s porážkou v demokratických volbách, nehledali vinu u sebe, resp. ve svém odtržení od životů normálních lidí, z jejich pohledu nemohl ten zlý Trump zvítězit "férově", takže bylo potřeba nalézt nějaké "temné síly" a obvinit je. Putinovo Rusko se zde perfektně nabízelo, a proto se z pár faktů a hromady fám, spekulací a lží spletla gigantická konspirační síť, která se však teď rozpadla a do níž se naopak zaplétají příslušní politici a novináři. Vlastně bychom jim měli být velmi vděční, protože takto odvedli nesmírně cenný kus práce ve prospěch Doníkova znovuzvolení. :‑)

16. dubna 2019
Požár pařížské katedrály Notre‑Dame je obrovskou katastrofou, která musela zasáhnout zřejmě každého. Zatím se dá předpokládat, že to opravdu byla "jen" nehoda, nikoli žhářství, ačkoli se zde neodbytně vnucuje i srovnání s požárem Národního divadla, který ve skutečnosti nehodou skoro určitě nebyl. V každém případě však má tato událost bohužel i velice krutý symbolický význam, jelikož řádící plameny a hroutící se věž katedrály ukazují, co se dnes děje s tradiční evropskou (z velké části křesťanskou) kulturou.

15. dubna 2019
Média informují o stavbě jaderné elektrárny v Saúdské Arábii a o obavách, že království usiluje o Bombu. Není to ale zase taková novinka, jelikož toto téma se průběžně objevuje už řadu let. Většinou se dává do souvislosti s Pákistánem, protože (prý) existuje tajná smlouva, podle níž by Saúdové v případě potřeby dostali hlavice. Podle mě je to velmi pravděpodobné a dává to smysl. Konkrétně mě asi nelze podezírat, že bych byl fanoušek Rijádu, ale odsunete‑li stranou veškeré sympatie a antipatie, tak z hlediska čisté geopolitiky je to jasné. Buďme upřímní, vy na jejich místě byste ten odstrašující potenciál nechtěli?

12. dubna 2019
V poslední době se mi finančně docela dařilo, a tak jsem se rozhodl udělat si trochu radost a k rychle se blížícím narozeninám si nadělit impozantní publikace Děla a pevnosti 1867‑1818 a Děla a pevnosti 1919‑1945. Jak se asi dá uhodnout, jde vlastně o dvoudílnou knihu, ale kromě pevnostního dělostřelectva jsou podrobně popsány také zbraně pobřežní, obléhací a (což je má obzvláštní "srdcovka") železniční. Největší prostor se věnuje produktům plzeňské Škodovky z éry Rakouska‑Uherska i Československa. Jedná se o skutečně výjimečné dílo, které podle mého názoru nemá ani v zahraniční tvorbě vážnou konkurenci.

11. dubna 2019
Konstrukční filozofie dnešní elektroniky je podle mě ryzí tragikomedie. Proslulé "kazítko" není jedna součástka, je to celý přístup k výrobě, resp. soubor materiálů a postupů. Věci se neopravují a nevylepšují, nýbrž vyměňují, k čemuž přispívá i reklamní masáž. Já říkám, že např. mobil má sloužit dlouho, nikoli půl roku, takže odmítám i tento idiotský konzumní přístup, který vede k nesmyslně krátké výdrži přístrojů. Dnes už se to ovšem projevuje i u počítačů a bílé techniky. Bojím se chvíle, kdy tak začnou dělat auta.

9. dubna 2019
Diskuse o Libyi. Dlouhodobě podporuji generála Chalífu Haftára a nemám důvod na tom cokoliv měnit, naopak mě těší, že se konečně rozhodl vyrazit na Tripolis. Vůbec mě nepřekvapuje, že se okamžitě rozpoutala mediální kampaň proti Haftárovi, jenž je popisován jako "proruský". Ve skutečnosti je to sekulární pragmatik, který vždy stál o podporu Západu, a až po opakovaném odmítnutí byl donucen požádat o pomoc Moskvu. Libye potřebuje v čele nikoli skvadru diletantů a islamistů (tedy onu "vládu" v Tripolisu), nýbrž schopného vůdce, jakým generál Haftár zajisté je. Doufám, že na tamní islamisty bude použita osvědčená vrstvová metoda, což znamená, že tam vznikne vrstva islamistů, na níž bude silná vrstva písku. :‑)

7. dubna 2019
Přiznám se, že poněkud nechápu některé reakce na článek v ruském časopisu Armejskij sbornik, jenž se věnuje tomu, jak ruská armáda zkoumá a využívá telepatii a další parapsychologické schopnosti. Dokonce se objevilo i tvrzení, že jde o apríl, jenže ten článek vyšel v únoru. Každopádně bych to celé bral naprosto vážně, spíše je to potvrzení něčeho, o čem se dlouho spekuluje. Ostatně US Army se takovými záležitostmi zabývá už spoustu let (mohu doporučit výbornou knížku Muži, co zírají na kozy, jež inspirovala i stejnojmenný film). Pokud něco má vojenské využití, tak si pište, že se to vojensky opravdu využije.

6. dubna 2019
Stále častěji dostávám otázky na interní informace o výběru nového bojového vozidla pěchoty. Ano, vím i něco nad rámec veřejně známých věcí, mám také určité výhrady, oboje si však (zatím) nechávám pro sebe. Základní teze najdete v rozhovoru pro Hospodářské noviny, tady bych rád doplnil jen dvě věci. Za prvé, je potěšující, že AČR chce uchazeče ještě testovat a nezůstane u "papírového" výběru. Za druhé, navzdory tomu, co se vykládá tam či onde, neexistuje žádný jasný favorit. Nikdo to nemá "v kapse", jsou tady dva (možná dokonce tři) silní a aktivní kandidáti, takže bych řekl, že nás v létě čeká napínavý souboj.

4. dubna 2019
Film První člověk vzbudil jisté kontroverze kvůli absenci scény s umístěním americké vlajky na Měsíci. Osobně si také myslím, že tam ta scéna být mohla, avšak v zásadě chápu, proč ji tvůrci vynechali. Je to totiž hlavně film o osobě Neila A. Armstronga a jeho nelehké cestě k historickému momentu, jímž se zapsal do dějin. Je to velice silný a hluboký příběh muže, jenž nebyl dokonalým hrdinou, vždycky však splnil svou povinnost. Z filmařského hlediska jde především o úžasnou práci s kamerou a efekty, díky níž se scény misí Gemini 8 a Apollo 11 řadí na absolutní špičku uměleckého zpracování kosmických letů. Pochvalu ale zajisté zasluhují i herecké výkony, které skládají poctu statečným mužům a jejich krokům do nekonečna.

2. dubna 2019
Od knihy Fašismus: Varování od Madeleine Albrightové jsem očekával zejména tvrdou kritiku Donalda Trumpa, ale bylo by nespravedlivé zužovat obsah publikace jen na to. Jedná se o názorově určitě silně vyhraněné, ovšem čtivě a komplexně sepsané pojednání o kariérách vybraných diktátorů, resp. vůdců s diktátorskými sklony. Není to černobílé odsuzování, a ačkoliv s mnoha názory autorky nesouhlasím, musím ocenit, že se alespoň pokouší o (místy) férový odstup. Pokud se chcete dozvědět mj. nějaké střípky o Mussolinim, Chávezovi nebo Erdoganovi a pokud máte kritické myšlení, mohu tuto knihu klidně doporučit.

1. dubna 2019
Aprílové žerty nedělám, ale podělím se o jeden politicky nekorektní, ovšem realitě odpovídající vtip. Pracovníci OSN přijdou k palestinskému zemědělci, který právě sklízí olivy ze svých dvou olivovníků. Pracovníci: "Dobrý den. Vy máte jen ty dva olivovníky?" Palestinec smutně: "Ano." Pracovníci: "A jak je možné, že tady o kilometr dál mají Izraelci ta svá nádherná velká úrodná pole?" Palestinec smutně: "Protože nám sebrali všechnu úrodnou půdu." Pracovníci: "Opravdu tady nic nevyroste?" Palestinec smutně: "Ne, vůbec nic, vždyť vám říkám, že Židi nám všechno sebrali." Pracovníci: "A ani kdybyste odnosil to kamení, zoral to, zasel a zavlažoval, tak by nic víc nevyrostlo?" Palestinec zamyšleně: "No, tak to možná jo..."


Postřehy z ledna, února a března 2019

Archiv postřehůNa úvodní stránku

WebZdarma.cz