Postřehy ze života


30. září 2018
Připomínáme si 80 let od podpisu zrádné Mnichovské dohody, po které následovala potupná kapitulace, ačkoliv armáda chtěla, mohla a měla bojovat. Ne, situace nebyla rozhodně beznadějná, válka nebyla předem prohraná a poměr sil nebyl nikterak katastrofální. V této souvislosti pochopitelně moc děkuji za všechny pozitivní reakce na můj včerejší článek o osmi "mnichovských mýtech" a srdečně zdravím také Honzu Drnka, kterého mám tu čest řadit mezi svoje přátele a který nám kdysi "otevřel oči", když napsal kultovní Žáby v mlíku. A kdykoli se někdo ptá, proč se pořád zabýváme tou minulostí, já říkám, že kvůli budoucnosti. Záhy nás čekají důležitá rozhodnutí, která zásadně ovlivní, co se s touto krásnou zemí, s tímto regionem a nejspíše i s celou Evropou stane, takže by bylo velmi potěšující, kdybychom si (konečně) vybrali správně.

28. září 2018
Sledování škol se špatnými výsledky maturit prokazuje, že aktuální podoba státní maturity není groteskní blbost jen sama o sobě, ale že je to spíše projev hloubkové degradace celého vzdělávacího systému. Jedním extrémem je představa, že maturitu může (či musí) mít téměř každý, zatímco druhým je názor, že optimální maturita bude taková, kterou neudělá téměř nikdo. Každopádně se pořád jen upevňuje sklon učit pro zkoušky, nikoli pro život a praxi, což se neblaze projevuje na úrovni studentů vysokých škol. Pokud je v tom ukrytý záměr rozvrátit tady postupně celé školství, pak to jeho autorům zatím vychází perfektně.

27. září 2018
Zúčastnil jsem se velmi podnětné debaty o přezbrojení Armády ČR, která měla částečně povahu brainstormingu a ve které se objevily též některé originální a nekonvenční pohledy. Zaujala mě např. myšlenka koupit si několik "biz‑jetů" (tedy něco ve stylu Gulfstream, Falcon atd.), jež by mohly zastat hlídkování, průzkum či elektronický boj. Za úvahu by možná stály též rychlé obojživelné prostředky Gibbs Amphibians (mimochodem, tři kusy mají hasiči v Moravskoslezském kraji) nebo dvoudílné pásové obrněnce BvS 10. Nepochybné je, že Armáda ČR teď bude prožívat tučná léta, takže peníze by se najít měly, avšak samozřejmě je třeba vždy uvažovat, do jaké míry se dá ten či onen typ techniky skutečně smysluplně využívat.

24. září 2018
Jako člověk s myslí otevřenou a současně kritickou nemám problémy číst knihy, s jejichž obsahem z velké části nesouhlasím, a proto jsem otevřel i publikaci Jak jsme se stali kolonií, kterou napsala známá levicová ekonomka Ilona Švihlíková. Kniha dost provokuje už svým názvem a obsah není jiný. Je zajímavé, jak autorka kombinuje idealismus tradiční levice s místy až brutálním pragmatismem, předkládá sžíravou kritiku i tvrdá data, dává však na stůl i nápady na zlepšení, často bizarní a utopické, ale někdy také rozumné. Navzdory určité podivnosti jde o vcelku zajímavé čtení a zcela legitimní příspěvek do veřejné debaty.

22. září 2018
Když si čtu o některých absurdních kauzách, které produkuje soudobé multikulturní a genderové šílenství, jsem ohromně rád, že žiji v České republice. V té střední Evropě, kterou neomarxisté strašlivě nenávidí coby zaostalé hnízdo (údajného) rasismu a xenofobie. V té střední Evropě, kde můžeme otevřeně říkat, že zločinné chování či nesmyslné pitomosti nebudeme respektovat. V té střední Evropě, kde politická korektnost neuspěje, jelikož tady udržujeme tu zvláštní starožitnost zvanou "svoboda slova".

21. září 2018
Nedávno jsem překvapeně zjistil, že David Rath (ano, ten) napsal dystopický thriller o budoucnosti Evropy, kde vládne islám. Knihu jménem Řád jsem si tedy sehnal a přečetl a musím konstatovat, že se jedná o pozoruhodné dílo. Zápletka je dobře vystavěná, jenže skutečné těžiště tvoří spíše politické a kulturní reálie a fiktivní "budoucí historie" Evropy. Spousta věcí je asi záměrně přehnaná a provokativní, ale David Rath, ať je jakýkoli, má určitě pravdu v tom, jakou hrozbu islamizace představuje a k čemu by mohla vést. Jestli má Řád sloužit jako varování a podnět pro přemýšlení, pak tento svůj účel plní více než dobře.

19. září 2018
Sestřelení ruského letounu Il‑20M syrskou protivzdušnou obranou je samozřejmě velká tragédie, ale ve válce se takové věci bohužel někdy stávají. V době izraelského útoku byl ve vzduchu nepochybně chaos, a když k tomu připočítáte ty "doktory" a "inženýry" za ovládacími pulty, je to asi jasné, ačkoli se samozřejmě vyskytují i různé divoké spekulace. Obviňování Izraelců z čehokoli je celosvětově oblíbená aktivita, a proto bych tomuto aspektu mnoho pozornosti nevěnoval. Pokud bych ovšem chtěl být zvláště cynický, pak bych asi Rusům vzkázal: Koho jste si v té Sýrii vycvičili a vyzbrojili, toho tam taky máte.

17. září 2018
Ještě něco k povedeným Dnům NATO. Není to jen velkolepá vojenská a letecká show (z níž budu pochopitelně dělat reportáže), ale rovněž výborná příležitost pro navazování kontaktů, setkávání a jednání. Ve VIP zóně jsou totiž na poměrně malé ploše přítomny stánky řady firem, které tam mají technické i obchodní experty, takže lze (s trochou štěstí) rychle získávat a předávat informace. V takové situaci člověk hodně ocení, že je součástí toho strašidelného a proklínaného vojensko‑průmyslového komplexu. :‑)

16. září 2018
XVIII. ročník Dnů NATO je za námi a myslím, že výborná kombinace techniky, programu, organizace a počasí se postarala o velmi důstojnou oslavu 100 let existence Československa. Osobně bych vyzdvihnul mj. rozsáhlou přítomnost USA (včetně tanku M1 Abrams či vrtulníku UH‑1Y Venom), nádhernou kolekci historické vojenské techniky (pohled na polopás M3 je prostě nezapomenutelný), úžasné vystoupení letounu Rafale (podle mě šlo o jednu z nejlepších ukázek, co kdy Ostrava viděla) nebo prezentaci bojových vozidel pěchoty. Na takovou show se hned tak nezapomíná. Za perfektní práci tak děkuji organizátorům, zatímco za špičkový servis děkuji firmám Czechoslovak Group, Autosalon Dajbych a Bell Helicopter.

14. září 2018
Téma Balkánu, jeho historie a tamních konfliktů již bylo zpracováno mnohokrát a různými způsoby, ale jeden z nejzajímavějších pohledů nabízí kniha jménem Vyšetřovatel. Napsal ji Vladimír Dzuro, český kriminalista, který se ve službách Mezinárodního trestního tribunálu v Haagu podílel na vyšetřování zločinů i trestání jejich viníků. Místy jde o vyprávění děsivé až mrazivé, jelikož nejhorší zločinci mají smutně často vzhled gentlemanů v dobře padnoucích oblecích. Každopádně jde o nesmírně působivou a hlavně pravdivou výpověď o tom, že i navzdory všem chybám existuje na tomto hříšném světě i cosi jako spravedlnost.

12. září 2018
Film Fantastická zvířata a kde je najít je zasazen do světa Harryho Pottera, coby prequel však dává smysl i sám o sobě a současně představuje začátek nové série. Zápletka o hledání ztracených magických tvorů je zde jenom zábavnou první rovinou, která rámuje vážný příběh o mocenských bojích v kouzelnickém světě. Excelentní roli zde ztvárnil Colin Farrell, který na samém konci přichystá znalcům opravdu působivý zvrat. Chválím i nádherné designy magických zvířat (kvůli čemuž doporučuji s filmem spojenou knihu) a doufám, že další díly řady budou zachycovat další úseky "paralelních" dějin kouzelnického světa.

10. září 2018
Volby ve Švédsku znamenají mírné zklamání, protože Švédští demokraté nezískali očekávané druhé místo. Rád bych ale tuto příležitost využil pro jedno sdělení: Ačkoli teď velice fandím těm stranám, kterým média zpravidla dávají známé nálepky jako nacionalistické, populistické, krajně pravicové atd., neznamená to, že bych si je moc idealizoval. Zaujímají sice správné postoje vůči imigraci a EU, ale některé mají podivnou minulost, ekonomicky stojí silně vlevo a občas mají hodně ujeté nápady. Dokud se ale tradiční konzervativní pravice nedá dohromady, nic lepšího není v nabídce. Jestliže mám na výběr mezi Evropou ovládanou pravicovými nacionalisty a Evropou ovládanou neomarxisty a islamisty, jednoznačně preferuji to první.

9. září 2018
Při pohledu na tragikomické výsledky aktivit OSN bych měl jeden nápad: Navrhuji, aby se hlasovací váha zemí odvíjela od výše jejich finančního příspěvku na fungování. Bylo by přece spravedlivé, aby ten, kdo nejvíc platí, byl i tím, kdo má největší právo rozhodovat, co se s penězi provede. Na místě vlády USA bych ovšem předložil ještě dodatek, že pokud to nebude přijato, pak USA z OSN okamžitě odcházejí i se svými penězi. Pokud si jiné státy chtějí hrát dál, samozřejmě mohou, ale výhradně za své.

8. září 2018
V Tišnově se dnes uskutečnil již osmnáctý ročník Přehlídky elegance historických vozidel. Organizátoři výborně zvládli nejen organizaci, ale také počasí, čímž výrazně přispěli ke zdaru akce, která po stránce počtu automobilů patřila mezi nejsilnější. Přijela tedy např. působivá sestava vozů Tatra 613 (včetně unikátního kupé), objevilo se i několik vojenských aut (vedle amerických a sovětských také např. VW Type 181), hned tři vozy Praga V3S či sklápěcí Tatra 148. Ze sportovních typů bych uvedl mj. Lotus Esprit Turbo, kdežto mezi luxusními se dá zmínit Rolls‑Royce 25/30 Sports Saloon. Díky za krásný motoristický zážitek.

5. září 2018
Film Deadpool 2 perfektně navazuje na jedničku, která přinesla v žánru komiksových filmů totální šok a stále je jedním z nejzábavnějších filmů vůbec. Dvojka jí směle konkuruje a možná je i lepší. Od první sekundy hrne na diváky úchvatnou záplavu humoru, jemuž nic není svaté. Deadpool 2 drsně paroduje všechna klišé a hodnotová poselství (a to tím více, čím "vážněji" je podává), drtí popkulturní odkazy a snad nejkrutější rány dává politické korektnosti. Zvláštní pochvalu zaslouží herecký výkon Joshe Brolina. Je nesmírně potěšující, že takový film lze dnes natočit a že sbírá obrovské úspěchy. Jen tak dál!

3. září 2018
Procházím stovky fotek a desítky článků z ruské zbrojní výstavy Armija‑2018, u čehož vyslovuji hluboké díky všem, kteří kromě samotné techniky fotí rovněž informační tabule. Hádám, že tato akce mi zase na pár měsíců zajistí živobytí. Kromě toho také přemýšlím o některých reakcích, které někdy dostávám na různá vyjádření či rozhovory (např. dnešní v Parlamentních listech). Je zábavné sledovat, jak jsem pro někoho proruský, zatímco pro jiné protiruský. Sám se považuji za cynického realistu, což se projevuje hlavně tím, že se snažím vidět svět bez růžových či ideologických brýlí. V politice sázím na sílu a respekt s ní spojený, a tudíž mi nezáleží na tom, zda zrovna patřím k většině nebo k menšině. Stojím si za svým.

2. září 2018
Kniha Sovětský těžký tank T‑10 a jeho varianty vypadá na pohled velice slibně a opravdu má velkou hodnotu, jelikož je psána zejména podle ruských zdrojů. Vyvrací proto řadu omylů o tomto pořád málo známém vozidle a podrobně popisuje jeho vývoj, konstrukci či odvezené varianty, kterých bylo vskutku požehnaně, a to včetně typů velmi bizarních. Kvalitu českého vydání ale bohužel výrazně sráží spousta odborných a jazykových chyb, mezi nimiž jsou také některé bizarní "kousky". U odborně tak fundované knížky to mrzí o to více. Náročnému uživateli bych proto doporučil sáhnout spíše po anglickém originálu.

1. září 2018
V sousedním Sasku to vře, a ačkoli se mainstream usilovně snaží to prezentovat jako řádění extrémistů, zřejmě nikdo se zdravým rozumem nepochybuje, že jde v naprosté většině o normální slušné lidi, jimž ovšem dochází trpělivost. Označovat je za pravicové populisty, xenofoby či neonacisty je zkrátka absurdní. Ano, na fotkách se vyskytuje i pár hloučků holohlavců, je to ale jen kapka v moři naštvané střední třídy. Přidává se rovněž mnoho žen, které cítí ohrožení svých dětí i sebe. To všechno se zákonitě musí promítnout do lokální, státní i evropské politiky, protože zákony politického trhu jsou neúprosné. Mainstreamoví politici se tak možná již brzy nebudou stačit divit, co svou neschopností a nečinností vyvolali.

30. srpna 2018
Rozhovor se mnou o přezbrojení AČR a můj článek o budoucnosti dělostřelectva opět vyvolaly nápad, že bych se měl/mohl stát ministrem obrany. Děkuji, ale ne. Skutečně ne. Vojenské technice asi celkem rozumím, ovšem to jaksi nestačí. Nejsem dobrý manažer, nemám moc "soft skills", kladu na lidi příliš velké nároky a myslím, že bych byl celkově velice špatný nadřízený. Odpovědnosti se nebojím, jenže současně vím, že na takovou pozici bych se nehodil a nadělal bych na ní asi víc škody než užitku.

29. srpna 2018
Pokud jste ještě nenavštívili výstavu Cosmos Discovery na brněnském výstavišti, pak velmi doporučuji, abyste tak učinili (máte čas do konce týdne). Je to opravdu pozoruhodný zážitek, protože podobné věci asi těžko jinde uvidíte. Originální součástky, perfektní repliky i detailní modely kosmických lodí, nosných raket, stanic, družic, vozidel, skafandrů a další úžasné exponáty ilustrují dobývání kosmu od prvních pokusů po blízkou budoucnost a slouží i jako doklad lidské vůle a zvědavosti. Celá výstava má excelentní atmosféru a je sestavena tak, aby se líbila návštěvníků bez rozdílu věku a vzdělání. Skvělá práce!

27. srpna 2018
S malým zpožděním reaguji na páteční vojenskou přehlídku v Kyjevě. Bylo patrné, že se chlapci a dívky velmi snaží, ovšem na Rusy nebo Číňany dosud ani zdaleka nemají. Některé ukázky techniky byly vskutku zajímavé a slibné, jenže šlo evidentně o "kusové" prototypy či demonstrátory, ne‑li makety. Je dost příznačné, že tím, co vzbudilo největší obavy u Rusů, byla reaktivace ex‑sovětských kompletů S‑300V1. Také aranžmá a organizace přehlídky místy kulhaly, komentář všelijaký, kamery nic moc, příliš hlasitá hudba... Nebylo to úplně špatné, ale stejně bych jim asi doporučil: Učit se, učit se... A co bylo to třetí? :‑)

26. srpna 2018
Ochladilo se, ale tropy se možná ještě vrátí. Následuje tudíž nesourodý seznam tipů, co v takových extrémních vedrech dělat. Zkuste si připravit domácí ledový čaj či domácí zmrzlinu. Chcete‑li provést něco užitečného, tak doporučuji připravit pítko pro ptáčky. (Bohatě stačí nějaká velká miska pod květináč, kterou zatížíte kamenem a umístíte na trávník.) Jděte na procházku do lesa, je tam krásný chládek. A jestliže jste to zatím nevyzkoušeli, můžete třeba sebrat odvahu a zajít si na nudistickou pláž. :‑)

24. srpna 2018
V dlouho očekávaném velkofilmu Avengers: Infinity War se konečně setkává (téměř) kompletní sestava hrdinů značky Marvel, která však musí nejdříve vyřešit hromadu vlastních sporů, komplikací a traumat, aby se mohla sebrat a postavit se nejstrašnějšímu protivníkovi. Právě Thanos, jehož nádherně ztvárnil Josh Brolin, se trochu nečekaně stává snad nejvýraznější postavou celého snímku, ačkoliv představitelé kladných hrdinů samozřejmě odvádějí standardně kvalitní výkony. To platí i o kulisách, efektech a dalších "řemeslných" aspektech. Sice je v sázce osud vesmíru, ovšem i tak létají vzduchem luxusní hlášky (a taky kouzla, zbraně či auta). Patrně jedinou chybou tohoto jinak vynikajícího filmu bude čekání na druhý díl.

22. srpna 2018
Václav Klaus mladší musel před poslaneckým klubem ODS hájit svoje názory. Já si ovšem myslím, že by kluci s modrými ptáky měli trochu brzdit a uvědomit si, že mnoho lidí volilo ODS především kvůli němu. Je to jeden z největších českých politických talentů (má to koneckonců v rodině), důrazně hájí pravicové pozice, nebojí se kontroverzních témat a nenechá se ukřičet. Z podobných důvodů jsem (přes všechny výhrady) hodně vděčný i za Tomia Okamuru. Víc než kdy jindy jsou zde totiž třeba politici, kteří jsou ochotni jít do přímé konfrontace s propagátory politické korektnosti a podobnou verbeží.

21. srpna 2018
Uplynulo padesát let od tragického počátku sovětské okupace Československa. Vnucuje se otázka, zda jsme se tehdy měli vojensky bránit. Přestože principiální odpověď by měla být pochopitelně kladná, prakticky by to asi nemělo jiný smysl než symbolický. Jinou věcí je, že na místě byl jednoznačný politický odpor. Vedoucí státní a straničtí funkcionáři zkrátka neměli podepsat kapitulační Moskevský protokol a měli zůstat u stanoviska, že jde o násilnou okupaci. To by totiž mohlo Brežněvovi a jeho bandě politicky zlomit vaz, protože bez podpisů by to byl totální debakl. SSSR tady svá vojska potřeboval a čekal jen na záminku, ovšem správný postup čs. politiků mohl tento zdánlivý úspěch proměnit v katastrofální porážku.

20. srpna 2018
Feministky protestují, jelikož univerzita vyhodila lesbickou učitelku, která údajně sexuálně obtěžovala studenta, který je ovšem gay. Taky se v tomhle moderním příběhu poněkud ztrácíte? V každém případě jde o dokonalou ukázku toho, kam dospělo groteskní obviňování v kampani MeToo. Spolu s vymýšlením "nových genderů" jde o další dílek absurdní mozaiky, která už se stává svou vlastní parodií. Není to ovšem nijak překvapivé, jelikož i neomarxismus začíná (hezky dialekticky a zákonitě) požírat sám sebe.

18. srpna 2018
Děkuji za všechny pozitivní reakce na rozhovor se mnou, který se týká modernizace Armády České republiky. Nyní nastává důležité období, v němž je třeba napravit deficity a chyby, ke kterým zde došlo v minulosti, když se zanedbávala teritoriální obrana. Tanky, mechanizované jednotky, dělostřelectvo, protivzdušná obrana, to vše potřebuje kompletní přezbrojení, jelikož bezpečnostní situace napovídá, že válečný konflikt přímo v Evropě už spadá mezi nepříjemně realistické scénáře. Musíme poněkud méně spoléhat na smlouvy a spojence a podstatně více sami na sebe. Jestliže chceme v tomto (staro)novém uspořádání světa získat nějaké "místo na slunci", pak se bez špičkových ozbrojených sil jednoduše neobejdeme.

17. srpna 2018
Jsem nesmírně rád, že jsem mohl přispět k šíření znalostí o Rhodesii. Dnes se tento stát nazývá Zimbabwe a je to tragikomická černá díra, kdežto dříve šlo o obilnici Afriky a pozoruhodně vyspělou (ač neuznanou) zemi, jež přivedla na svět spoustu zajímavých zbraní. Dnešní politická korektnost pochopitelně velí Rhodesii ignorovat či špinit, protože přece byla "rasistická". Ve skutečnosti to bylo poněkud jinak a zdaleka nešlo o apartheid ve stylu Jihoafrické republiky. Stejně však položím provokativní otázku: Když dnes vidíte ty hrůzy na jihu Afriky, máte také neodbytný pocit, že tam raději měla zůstat vláda bílého muže?

15. srpna 2018
Vím, že teď to asi bude vypadat jako stížnost mrzutého důchodce, ale nemůžu si pomoct: Opravdu mi vadí, že dnešní děti tráví stále méně času venku, na hřišti a v přírodě a stále více času doma u tabletů či mobilů. Kdyby se pomocí digitálních technologií vzdělávaly, tak bych to snad i chválil, ony však převážně jenom hrají stupidní hry a klikají na odkazy na sociálních sítích. Přestávají užívat mozek, ztrácejí kritické myšlení, někdy jim chybí i základní vědomosti, lze je snadno zmanipulovat. Je to velice smutná ukázka toho, co mohou způsobit vyspělé technologie, když nemají doprovod opatrné odpovědnosti.

13. srpna 2018
USA už zcela vážně připravují zřízení šesté složky ozbrojených sil, tzv. Space Force. Ve vesmíru dnes různým způsobem operuje americké letectvo, námořnictvo i armáda, ovšem vzhledem k obrovské (a pořád narůstající) důležitosti kosmu je minimálně symbolicky správné, aby dostal "svou" složku. A ne, opravdu již nemá smysl si naivně hrát na nějaké "mírové využití", protože vesmír je (podobně jako země, vzduch, oceán či kyberprostor) vojenská a ekonomická dimenze a s tímto je nutno k němu přistupovat. Rusko a Čína nestojí na místě, a proto se musí začít konečně budovat vojenské kosmické síly. Popravdě řečeno, víc než "vesmírné války" velmocí se bojím toho, že tam budou válčit i některé soukromé korporace. Nezapomínejte, že vesmír je všech a nikoho, a tudíž v něm (technicky vzato) neplatí (téměř) žádná pravidla.

11. srpna 2018
V minulosti mi akce Prague Pride nijak zvlášť nevadila. Nebyl jsem ani jejím fanouškem, zaujímal jsem prostě neutrální postoj. Dnes už ale jednoznačně říkám, že se mi tahle akce nelíbí, a pokud bych byl gay, tak bych na ni zcela určitě nešel. Nechápu, proč bych měl být "hrdý" na svou (resp. jakoukoli) sexuální orientaci nebo proč by se na tomto základě měl pořádat bizarní karneval. Gayové, lesby a další chtějí, aby je většina přijímala jako "normální", což se dávno stalo, ale pár "duhových" aktivistů způsobuje přesný opak, tedy že jim vytváří image naprosto nenormálních šašků, úchylů a idiotů. Česko je v tomto směru snad nejvíc tolerantní zemí světa, takže akce typu Prague Pride tady nadělají víc škody než užitku.

10. srpna 2018
Ještě jeden postřeh z Ústeckého kraje. V Chomutově se nachází i tzv. Experiment, skutečně impozantní trojice bytových domů o osmnácti podlažích. Na dálku vypadají prostě jako velké paneláky, ale když se k nim blížíte, když pak u nich stojíte a když se je pokoušíte dostat do hledáčku fotoaparátu, je to něco jiného. Experiment je v řadě ohledů opravdu výjimečným počinem, mj. je to "hybrid" panelové a monolitické technologie, zvláštní je i uspořádání bytů, nosné pilíře, postranní schodiště atd. Nejsem sice velký znalec architektury, ale tahle ukázka brutalismu určitě stojí (navzdory spoustě kontroverzí) za zhlédnutí.

8. srpna 2018
Uplynulo deset let od začátku "olympijské války" o Jižní Osetii. Ano, bylo to datum 08‑08‑08, jež ukázalo silné i slabé stránky tehdejší ruské armády. Nechci rozebírat politiku, jde mi nyní jenom o vojenskou stránku. Ruské vítězství nebylo cosi předem zaručeného, Rusko se dopustilo řady chyb a vyhrálo hlavně díky tomu, že Gruzie jich udělala ještě víc. Následné kroky Ruska představují výjimku z pravidla, že armády se poučí spíš z porážek než z triumfů, neboť Rusové si své chyby zjevně uvědomili a (když to pak převzal Sergej Šojgu) zahájili kroky k nápravě. A já se opět ptám: Kde je nějaký evropský Sergej Šojgu?

7. srpna 2018
Postřeh z dovolené v Ústeckém kraji. Byl jsem se podívat na tzv. Březenského draka, jak se nazývá odstavené kráčející kolesové rypadlo KU 800.8/K77 u obce Březno. Jenom pro představu, na délku měří asi 138 m, jeho výška činí 51 m a hmotnost dosahuje 3900 tun. Stejně však musíte stát přímo u něj, abyste opravdu pochopili, o jaký ohromný ocelový kolos jde. Jako milovník techniky nemůžu než takový úžasný stroj obdivovat. Byla to mimořádná podívaná, za niž děkuji firmě Severočeské doly a.s.

6. srpna 2018
Konečně jsem si přečetl fenomenální knihu Křižník Thor od Františka Novotného. Ano, patrně je to ostuda, že jsem se k němu nedostal dříve než pět let po vydání, ale co se dá dělat. Každopádně musím souhlasit se všemi, kdo jej bezmezně chválí, neboť skutečně jde o úchvatné dílo, jež (jak je u tohoto autora obvyklé) spojuje řadu žánrů a motivů. Je to námořní psychologický kvazi‑postapo techno‑thriller, který osloví jak milovníky vojenské techniky, tak fanoušky složitých lidských dramat. Autor se nebojí ani jaderných výbuchů, ani explicitního sexu, takže předkládá čtenářům nesmírně barvitý epos, u něhož je nutno hodně přemýšlet a pamatovat si. Není divu, že Křižník Thor získal v české literární tvorbě kultovní status.

3. srpna 2018
V rozhovoru pro iDNES.cz jsem to říkal v listopadu 2016, posléze jsem to opakoval v řadě rozhovorů a článků v různých médiích (mj. před necelými dvěma týdny na Echo24.cz), ale nyní to tentýž server iDNES.cz podává jako přelomovou a takřka šokující novinku: Trump provádí Kissingerův plán spojit se s Ruskem proti Číně. Po mém soudu by to však nemělo příliš překvapovat nikoho, kdo se aspoň trochu orientuje v geopolitice, a pro mě osobně byla sázka na tuto strategii i jedním z důvodů, proč jsem Trumpa podpořil. Je to naprosto správné a je i v zájmu Česka a Evropy, aby tenhle Henryho brilantní manévr vyšel.

1. srpna 2018
Diskuse o vztazích k různým etnikům či národům. Osobně necítím nic jako odpor nebo nenávist k žádné takto definované skupině lidí. (Velmi silně nesnáším mj. blbce, lenochy a flákače, avšak ti naštěstí netvoří etnikum či národ.) Současně však lidsky chápu, že kvůli některým specifickým zážitkům či zkušenostem je hodně obtížné nepřenášet nenávist na celou skupinu. Rozumím tudíž tomu, že většina těch, kdo zažili Mnichov a Protektorát, budou vždy hledět negativně na Němce, nebo že ti, kdo takříkajíc "z první řady" viděli okupaci v roce 1968, se těžko zbaví odporu vůči Rusům. Podobných příkladů se dá jmenovat dlouhá řada. Každopádně jde o záležitost emocí a těm se, jak známo, nedá moc dobře poroučet.

30. července 2018
Českým fandům vojenské historie zajisté není třeba představovat Vojenské technické muzeum Lešany ani jeho dlouholetého pracovníka a špičkového experta Vladimíra Franceva. Právě od něj pochází nová kniha, která má titul Padesát příběhů exponátů a věnuje se některým zajímavým dělům, raketám, obrněncům a jiným vozidlům v lešanských sbírkách. Vřele doporučuji její pořízení, protože obsahuje mnoho pozoruhodných, málo známých a někdy překvapivých informací. Ačkoliv se věnuje zejména technice, ve skutečností vypráví i o dramatických a bizarních cestách, kterými se někdy ubírala naše historie.

28. července 2018
Diskuse o perspektivních stíhačkách a tancích pro českou armádu. Pronájem Gripenů skončí nejpozději v roce 2029 a poté už bude třeba něco pokročilejšího, každopádně ode dneška za deset let však již musíme mít jasno. Lze čekat výběr mezi letouny JAS‑39E/F Gripen‑NG a F‑35 Lightning II, ale vše bude záležet na podmínkách, konfiguracích, obsahu "balíčku" a pochopitelně i na ceně. V případě tanků se zdá, že se rozhodnutí bude muset uspíšit, protože T‑72M4 CZ už zřejmě moc dlouho nevydrží. Tanky nové generace ale zatím nejsou a kupovat staré již nemá smysl. Doporučil bych tedy dočasné řešení v podobě lehkého/středního tanku na šasi BVP a pak výběr mezi novými typy tanků, které se objeví v další dekádě.

27. července 2018
Pokud hledáte oddechový "popcornový" film na letní večer, tak vřele doporučuji film Rampage: Ničitelé. Jedná se přesně o ten druh snímku, u kterého nesmíte řešit logiku, fyziku a pravděpodobnost; koneckonců je založen na automatové videohře o obřích zvířecích mutantech, kteří ničí město. V podstatě to je totální "béčko", avšak díky "áčkovému" rozpočtu vznikla nádherná podívaná s takřka dokonalými efekty. Chcete‑li necelé dvě hodiny nenáročné zábavy, Rampage: Ničitelé se na to ideálně hodí.

25. července 2018
Pseudo‑liberální neomarxisté varují před "ultrapravicovou revolucí". Steve Bannon totiž hodlá v Evropě založit nadaci pro podporu "populistických" pravicových stran při volbách do Evropského parlamentu v roce 2019. Po přečtení článku jsem začal zjišťovat, kde se podává přihláška. Ale vážně: Vůči Bannonovi mám určité výhrady, ale myslím si, že jde v zásadě dobrým směrem a je výborný manažer. A také má absolutní pravdu v tom, že ty volby v příštím roce budou rozhodující. Pokud tito "civilizacionisté" opravdu uspějí a dokážou spolupracovat s tradičními konzervativci, bude to reálná (ale zřejmě poslední) šance začít opět budovat Evropu národních států a zachránit to pozitivní, co evropská integrace přinesla.

23. července 2018
V mém rodném Tišnově se mohutně investuje, tedy staví a opravuje, což zákonitě znamená nepříjemné, avšak nezbytné komplikace se silniční (a místy i pěší) dopravou. Občas to ale přináší i zajímavá zpestření, když se ve "sbírce" používané techniky objeví nějaké vzácnosti. Projíždí tu jedna Avia A31 Turbo 4x4 a zaznamenal jsem též vůz ROSS LN431. Oba vlastně představují nepříliš povedené a nepříliš úspěšné pokusy nahradit legendární Pragu V3S, ale jisté je, že už je lze vidět jen velmi zřídka.

22. července 2018
Byl jsem dotázán, jaký mám názor na dvě premiéry z aerosalonu ve Farnborough, tzn. britský projekt stíhačky nové generace BAE Systems Tempest a česko‑izraelský stroj Aero F/A‑259 Striker. U programu Tempest jsem rád, že se Albion přidává k rostoucímu počtu zemí, které chtějí nové bojové letouny vlastní konstrukce, jelikož typově bohatší trh znamená lepší výběr pro zájemce o stíhačky (mezi kterými bude na konci příští dekády také Česko), takže Britům držím palce. Ještě víc pak pochopitelně fandím českému typu F/A‑259. Přímo v USA asi má jen malé šance, ale je to báječná reklama pro světový trh. Aero opět boduje ve třetím světě i u soukromých firem, a proto je potřeba využívat příležitosti. Jen tak dál, pánové!

20. července 2018
Můj odpor k sociálním sítím je asi dobře známou skutečností, takže opravdu nemají smysl otázky, jak mě najít na Facebooku. Mám profil jenom na síti LinkedIn, což bych také každému doporučil, jelikož to je velice dobrý vynález na profesionální (resp. studijní a pracovní) záležitosti. Díky LinkedIn jsem se ledacos dozvěděl a našel jsem tak i nějaké zakázky, ačkoliv mě někdy udivuje či baví, jaké pracovní pozice mi jejich systém nabízí jako pro mě vhodné. Nejnověji to je interní komunikační specialista v pivovaru. Zajímalo by mě, co by měl na téhle pozici dělat někdo jako já. Jsou věci mezi nebem a zemí...

18. července 2018
Někdy čtu i knihy od Johna Grishama, které se zpravidla točí kolem soudů, práva či kriminalistiky. Jeho román Obchodník se těchto námětů také dotýká, ale je zasazen do neobvyklého, byť mně hodně blízkého prostředí, a to do oboru literatury, knihkupectví a antikvariátů. Spíše než kvůli promyšlené zápletce bych jej tedy doporučil díky zajímavému náhledu do fungování knižního trhu v USA. U nás je pochopitelně ledacos jinak, ovšem i tak lze u nezávislých knihkupců (jimž moc fandím) najít styčné body.

17. července 2018
Snad jsme se odrazili ode dna. Zhruba tak bych stručně komentoval včerejší summit Trump‑Putin, který by se mohl stát začátkem nové éry vztahů mezi Amerikou a Ruskem. Nemám na mysli srdečné spojenectví (protože něco takového se mezi velmocemi objevuje velmi vzácně, pokud vůbec), nýbrž pragmatický realismus, v němž bude figurovat spolupráce i soupeření, shody i neshody, ale bude se hrát podle jistých pravidel, budou existovat zóny vlivu a zejména (pozor, důležité!) nevypukne atomová válka. Každopádně vítám, že dvě hlavní nukleární velmoci spolu znovu normálně komunikují. Ano, pro pseudo‑liberály je to pochopitelně začátek temného věku, kterému chybí k dokonalosti už jen Imperiální pochod. :‑)

16. července 2018
Děkuji všem za pochvaly, sdílení a šíření mého článku o rekonstrukcích bitev a palných zbraních. Jsem i velmi vděčný serveru Echo24.cz, že mi umožnil se k tomuto zásadnímu tématu otevřeně vyjádřit, aniž by mě jakkoli omezil, a to i s vědomím, že v tomto zastávám názory dost radikální. V každém případě ale trvám na všem, co jsem napsal. Kvůli vnitřní i vnější bezpečnosti zkrátka musíme tu idiotskou směrnici odmítnout implementovat, ať už by to mělo přinést cokoli. Ale jsem si zcela jistý, že to nepřinese nic, tedy nic kromě trapného kňourání a prázdného vyhrožování ze strany eurodementních byrokratů.

14. července 2018
Ne, není pravda, že všechno z historie již víme. Z archvů se stále noří nové, překvapivé, občas přímo šokující poznatky. Prokazují to i dvě čerstvé knihy. Zde jsou to Super Sabry nad Československem, publikace mapující americký vzdušný průzkum ČSR v polovině 50. let, zatímco na mezinárodní úrovni vzbudila velikou pozornost knížka Aircraft Carrier Impero, jež popisuje utajované plány Itálie s jednou bitevní lodí. Věřím a doufám, že se dočkáme i dalších podobných zajímavých odhalení. Watch the Skies! :‑)

12. července 2018
Překvapení se nekonalo. Česko má vládu s důvěrou (ačkoli takové malé překvapení je, že nedostala plný počet domluvených hlasů), zatímco Slovensko oficiálně potvrdilo to, co se neoficiálně vědělo už nějakou dobu, a sice výběr stíhaček F‑16 Block 70/72. Co se týče české vlády, popravdě nevím, co přesně napsat, protože snad vše již napsáno či řečeno bylo, ovšem (ve shodě s Petrem Kolářem) bych na udržení této politické konstelace příliš nesázel. Co se týče letadel pro Slovensko, obě nabídky byly velice dobré (ačkoliv každá jinak) a já sám nevím, co bych doporučil. Jisté je, že pokud si naši východní bratři opravdu vezmou tu nabízenou konfiguraci, půjde o excelentní stroje na úrovni toho, co provozují evropské velmoci.

11. července 2018
Odehrála se ještě jedna impozantní přehlídka, z níž chystám reportáž, a sice ta v Minsku v Bělorusku. Objevila se tam řada zajímavých obrněných vozidel, raketových systémů, bezpilotních letadel či pozemních robotů. Lze říci, že Bělorusko ukazuje stejný trend jako Ázerbájdžán, Turkmenistán a Kazachstán. Ex‑sovětské republiky s (relativně) silnými ekonomikami se snaží omezit svou závislost na Rusku a navazují kontakty i jinde, a proto se jim daří diverzifikovat odběratele i dodavatele. Vliv Moskvy tudíž pomalu, ale jistě slábne ve prospěch Pekingu a Ankary. Sledujete další epizodu nekonečného seriálu Geopolitika. :‑)

9. července 2018
Děkuji za doporučení filmu Blok 99. Po stránce zápletky je to v zásadě nepříliš nápadité vězeňské "béčko", ale dvě věci ho posouvají na rovinu výborného "áčka". Tou první je herecký výkon, který předvádí Vince Vaughn, pro něhož je to asi životní role a který ukazuje, že dovede ztvárnit i psychologicky složité postavy. A druhou je úchvatné technické provedení, jež by si zasluhovalo pár Oscarů. Blok 99 má naprosto excelentní kameru, střih, práci se světlem a barvami, fyziku bojů a další "řemeslné" aspekty, díky nimž představuje nejen skvělé vizuální dílo, ale rovněž atmosféricky brutálně působivý zážitek.

7. července 2018
Diskuse o mezinárodní politice. Řekl jsem to už mockrát a musím to říct znovu. V tomto oboru jsem již dávno pozbyl veškerý idealismus a stal jsem se absolutním realistou (nebo možná post‑realistou) a cynikem. Kdykoliv někdo argumentuje mezinárodním právem, smlouvami, morálkou, etikou atd., dívám se na něj velice skepticky a často se i usmívám jeho naivitě. Na mezinárodní scéně se nic z toho nehraje, důležité jsou jen zájmy velmocí (případně dalších států a jiných entit) a rozhodují reálné výsledky. Nemusí se vám to líbit, ale fakta se o emoce nestarají. Úspěšný státník není ten, jenž dodrží všechna pravidla, nýbrž ten, jenž s dostupnými kartami (někdy i falešnými) uhraje pro svou zemi nejlepší možný výsledek.

6. července 2018
Všem milovníkům dinosaurů musím doporučit čtyřdílný dokument Pravda o dinosaurech. Tvůrci v něm hodně odvážně prezentují mnoho nových poznatků, a tudíž jsou "jejich" dinosauři vysoce inteligentní, pestře zbarvení a opeření, složitě komunikují, mají bohatý společenský život atd. Představují se některé nově objevené či málo známé druhy a všechno to je nečekaně zábavné. Někdo tyto příběhy a chování kritizuje jako příliš "lidské", ale já to chválím jako opravdu skvělé spojení vzdělávání s napětím.

4. července 2018
V souvislosti s působivou vojenskou přehlídkou v Baku (z níž pochopitelně chystám reportáž) jsem se rozhodl, že se (konečně) vyjádřím k jednomu staršímu, avšak vlastně stále aktuálnímu tématu. Znalci už zřejmě tuší, že jde o původně československé dělostřelecké zbraně v Ázerbájdžánu. Realita se výrazně liší od toho, jak to celé podává většina médií, a dokonce lze říci, že se zde Česká televize dopustila lží a manipulací. Ty dodávky se ve skutečnosti odehrály naprosto jinak a nedošlo k jakémukoli porušení embarga, jelikož na Ázerbájdžán se žádné nevztahuje. Bez ohledu na politiku platí, že všechno bylo legálně zcela v pořádku, jenže někteří novináři z toho udělali nesmyslnou kauzu, což ovšem nejvíce vypovídá o nich.

2. července 2018
Andy Weir zaznamenal s románem Marťan obrovský úspěch, na který má navazovat jeho nová kniha Artemis. Jedná se o trochu jiný druh četby, protože děj se sice opět odehrává v kosmu (tentokrát na Měsíci) a je značně ovlivněn fyzikálními zvláštnostmi, ovšem zápletka má detektivní povahu, důležitou roli hrají interakce postav a není tu tolik ryze "vědeckých" pasáží. Zůstal ovšem zachován cynický humor, jenž i komplikované scény mění na zvláštní černou komedii. Pokud jsem si však z románu Artemis něco odnesl, tak další potvrzení teze, že lidé byli, jsou a budou pořád stejní, a to dokonce i na Měsíci.

1. července 2018
Na film Jurský svět: Zánik říše jsem se samozřejmě ohromně těšil, ačkoliv jsem realisticky čekal, že asi nebude tak podařený jako první film (jenž před třemi roky překonal veškerá očekávání). Kupodivu se však ukázalo, že je přinejmenším stejně dobrý, snad i lepší. První Jurský svět byl částečný remake Jurského parku a také zde se ozývají tóny Ztraceného světa, ale celkové vyznění filmu je výrazně odlišné. Vedle dinosaurů a jejich možného využití se připravte na několik překvapení a také na zajímavou atmosféru, která místy připomíná spíš horror (a to je moc dobře). Konec je opravdu působivý a celým filmem se (opět) nese varování před představou, že sám fakt, že něco udělat můžeme, ještě neznamená, že bychom měli.


Postřehy z dubna, května a června 2018

Archiv postřehůNa úvodní stránku

WebZdarma.cz