Postřehy ze života


31. prosince 2016
Končící rok byl hodně těžký a náročný. Je to zvláštní, ale od spousty lidí slyším či čtu komentáře, že rok 2016 byl opravdu špatný, naopak pochvaly jsou vzácné. Musím přiznat, že mám stejný pocit, ačkoli se pochopitelně najdou i pozitivní momenty (např. vítězství Donalda Trumpa), jenže i tak to v součtu nestálo za moc, mj. kvůli řadě úmrtí slavných osobností. No, teď už je to (skoro) za námi, takže si už musíme jenom přát, aby rok 2017 byl o hodně lepší. Přeji všem pevnou vůli, štěstí a úspěchy.

30. prosince 2016
Kniha Už je tady zas vzbudila skutečně různorodé reakce a filmová podoba jde ještě dál. Je krutě provokativní a černě satirická, tvrdě útočí na média, politiku a společnost, ale kromě toho dělá i něco dalšího. A to je zřejmě chyba. První polovina se víceméně drží knižní předlohy, ale druhá už jde zcela po zcela jiné linii, která se snaží morálně poučovat. A ve finále dokonce každého, komu vadí masová migrace, srovnává s Hitlerem, což působí dosti trapně. Oliver Masucci v roli Hitlera je však až děsivě dokonalý od začátku do konce. Film Už je tady zas mohl být skvělý, kdyby se víc držel knihy, takhle je jen docela dobrý.

27. prosince 2016
Děkuji za tip na zajímavou záležitost z historie, a sice korejskou "želví loď", asi první obrněné válečné plavidlo v dějinách. Přelom středověku a novověku sice není můj hlavní šálek čaje, ale toto opravdu stojí za pozornost. Jak je mým zvykem, začal jsem k tomu hledat knihy a další zdroje, jež mě poté přivedly zase k jiným zdrojům z oboru historie vojenství ve východní Asii. Nikdy není na škodu si trošku rozšířit obzory znalostí. Jako ideální hudební doprovod se hodí song Shiroyama od Sabatonu. :‑)

26. prosince 2016
Zděšení a nářek liberálního mainstreamu nad Donaldem Trumpem pokračuje a nabírá na obrátkách. Příkladem budiž jeho reakce na fakt, že zahraniční obchod USA bude mít na starosti Peter Navarro, který se vůbec netají velice, ale opravdu velice kritickým postojem k Číně (a to říkám ještě vysoce diplomaticky). Já osobně bych se pod Navarrova tvrzení s potěšením podepsal a jsem ohromně rád, že Trump povolává do týmu lidi, kteří chtějí s expanzí čínské moci něco dělat a nebojí se konfrontace. Ostatně i ty reakce z Pekingu dokládají, že potrefená husa zakejhala. Jestliže s Moskvou bude Trump hledat dohodu a spolupráci, proti Číně chce postupovat ostře a asertivně. Soudruzi se zjevně (konečně) začínají bát. A mají proč!

25. prosince 2016
Zpráva o tragické smrti téměř celého souboru Alexandrovců mě opravdu smutně zasáhla. Nesporně šlo o jednu z nejkrásnějších a nejpůsobivějších součástí ruské umělecké a vojenské tradice, která vždy dokázala vyvolávat nefalšované city po celém světě, a to bez ohledu na aktuální politickou či bezpečnostní situaci. Fakt, že zemřeli při letu na vánoční koncert pro ruské vojáky v Sýrii, tragičnost události ještě zvětšuje. Vyjadřuji svou nejhlubší soustrast rodinám a lítost nad ztrátou pro umění, které nezná hranic.

24. prosince 2016
Přeji všem šťastné a veselé Vánoce, příjemné prožití svátků v kruhu blízkých a aspoň chvíli klidu na myšlenky týkající se něčeho jiného než každodenního stresu a konzumu. Vím, že to bývá obtížné, sám jsem workoholik, často se nedokážu odtrhnout od práce a odpočívat, ale kdy jindy než o Vánocích bych to měl udělat? Přece jen by si člověk měl někdy najít čas na své blízké i sám na sebe a užívat si života. Teď to patrně bude znít divně či bláznivě, ale zkuste si brát příklad z želv obrovských. Jsou to úžasní tvorové, tak klidní a rozvážní, ale umějí si krásně vychutnávat život, a snad proto žijí tak dlouho. Ano, želva není zrovna typický symbol Vánoc, ale měla by pro nás být malou inspirací, a to nejen na tyto svátky.

23. prosince 2016
Konečně jsem přečetl fascinující publikaci I‑400: Obří japonská podmořská letadlová loď. Dosud je to nejlepší pojednání o třídě obřích ponorek, ve své době největších na světě (a stále největších s konvenčním pohonem), které měly vypouštět útočná letadla proti americkým cílům. Byl to takřka zázrak inženýrství, který pak ocenili i Američané. Kniha je ale nejen technickým popisem, ale také (či spíše zejména) poctou statečným námořníkům na obou stranách strašné války. Přestože do ní ponorky třídy I‑400 vlastně přímo nezasáhly, zůstávají ukázkou vynalézavosti, na čemž jejich příslušnost nic nezmění. Banzai! :‑)

21. prosince 2016
Další teroristický útok, další bezobsažné kecy většiny politiků, další ukázka toho, proč (zatím) prohráváme. Ti, kdo se domnívají, že všechno vyřeší víc peněz pro zpravodajské služby, policii a armádu, jen ukazují, jak moc se toho musí změnit. Ano, tajné služby, policisté a vojáci jsou samozřejmě potřeba, je to velice důležité, ovšem válku nám to prostě nevyhraje. Ano, válku! Evropa si totiž v prvé řadě musí přiznat, že je ve válce, musí jasně pojmenovat nepřítele, zbavit se "politické korektnosti" a začít se chovat jako válčící strana, což se pochopitelně týká každého. Musíme být připraveni na útoky, občané se musejí ozbrojit a musejí umět zasáhnout. Právě toto je ta nezbytná změna a cesta k vítězství. Ta izraelská cesta!

19. prosince 2016
Adventní čas je (mj.) vhodným obdobím ke studiu Bible. Vedle standardního ekumenického překladu, který asi všichni známe, existuje moderní Bible 21. století (na niž se ale názory hodně různí), tzv. studijní překlad, navíc stará Bible kralická a také (což jsem donedávna nevěděl) kvazi‑umělecká Jeruzalémská bible. Pozoruhodná je i nabídka speciálních počítačových programů pro čtení a srovnávání nejrůznějších variant Bible. To koneckonců opět dokazuje, že Bible zůstává nesmírně hodnotným a přínosným textem i v současnosti a může pořád oslovit a inspirovat snad každého nezávisle na tom, zda je nebo není křesťan.

17. prosince 2016
Jsem velice rád, že se česká armáda rozhodla pro pořízení izraelských 3D radarů MADR. Získáme tak výtečný a v boji prověřený senzorový systém, ve své kategorii asi nejlepší na světě a schopný plnit i další funkce. Toho by se mělo využít a k protiletadlové a protiraketové obraně ČR by se měly zakoupit komplexy SPYDER‑MR a Iron Dome, samozřejmě vše na Tatrovkách. V současné době je (ještě více než kdykoli dříve) třeba upevňovat vztahy s Izraelem, čerpat z jeho technologií a zkušeností, poskytovat mu důslednou podporu a brát jej jako ten nejlepší příklad malého státu, který se umí ve světě prosadit.

15. prosince 2016
Poprvé v životě jsem šel na půlnoční premiéru, a tak můžu zhodnotit Rogue One: A Star Wars Story. Na rozdíl od sedmičky (Síla se probouzí) nejde o pokračování či poloviční remake, ale o zcela jiný a de facto samostatný a uzavřený příběh, který do "skládačky" přidává něco mezi originální trilogii a prequely. Na scénu tedy přichází také nová sestava hrdinů, avšak fandové si jistě vychutnají mnoho odkazů na již známé filmy. Zvláštní zmínku zaslouží hudba, kterou poprvé nedělal John Williams, takže je poněkud odlišná, ale stále cítíte, že do Star Wars jaksi patří. Konečně jsme se dočkali další "kombinované" (tj. vesmírné i pozemní) bitvy a konečně je na plátně znovu i Darth Vader. Atmosféra působí "temně" a dává světu Star Wars slušnou dávku realismu. Rogue One se prostě maximálně povedl a je to excelentní závěr filmového roku!

14. prosince 2016
Včerejšek jsem trávil převážně na vánočních trzích a v různých obchodech v Brně. Nechci totiž nákupy dárků nechávat na poslední chvíli a stresovat se tím (i tak je toho stresu na "svátky klidu" víc než dost). Samozřejmě jsem nemohl vynechat četná knihkupectví, kde mě potěšily opravdu velké spousty zákazníků, které kontrastují s prognózami brzkého konce "papírových" knih. Zcela jistě je přínosnější čekat ve frontě v knihkupectví než v obchodech s konzumním odpadem typu kabelek a šminek.

12. prosince 2016
Další kandidát do Trumpova týmu vyvolává kritiku až zděšení. Rex Tillerson se (prý) nehodí na pozici ministra zahraničí, protože si rozumí s Ruskem. Patrně mám o zahraniční politice jaksi staromódní představy, ale neměl by to být spíš argument pro něj? Zjevně se potvrzuje, že vítězství Donalda Trumpa udělalo katastrofickou čáru přes rozpočet těm, kdo si (z jakéhokoli důvodu) založili živobytí na napětí či nepřátelství mezi USA a Ruskem. Ale raději nebudu nikoho jmenovat, on by se pan Gayanda asi zlobil. :‑)

11. prosince 2016
Film Superman v Batman: Úsvit spravedlnosti dopadl hodně rozporně, takže na Sebevražedný oddíl jsem čekal opatrně. Tentokrát ale tvůrci šli správnou cestou a výsledek tomu odpovídá. Zápletka je dobře promyšlená a je v ní pár pěkných zvratů, ale celek naštěstí nepůsobí "přeplácaně" a dá se to bez problémů sledovat. Povedlo se skvěle vystihnout atmosféru týmu originálních anti‑hrdinů, herecký výkon Margot Robbie by zasluhoval velkou cenu, výborný je i soundtrack a celé dohromady to vytváří skutečně povedený a zábavný film, který předkládá jiný, schválně provokativní pohled na fenomén superhrdinů.

9. prosince 2016
Systematické regulační úsilí Evropské unie a současné české vlády, např. záměr zakázat repliky palných zbraní nebo dnes schválený zákaz kouření v restauracích, má i jeden zásadní pozitivní efekt. Opět pobídne nás Čechy k tomu, v čem jsme světová špička. Některé národy by se podřídily, zatímco jiné by se otevřeně vzbouřily, ale Čech je jiný. Zdánlivě přikývne, ale pak přijde s důmyslným způsobem, jak hloupý či nesmyslný zákon obejít, ohnout nebo beztrestně porušit. Uměli jsme to za Protektorátu i za bolševika, tak nás nezastaví ani EU. Pokud ale přece jen přeteče pohár trpělivosti majitelů střelných zbraní, pak by si eurokraté měli povšimnout růstu cen munice, v jehož důsledku by neměli očekávat varovný výstřel. :‑)

8. prosince 2016
Donald Trump mi zatím dělá velikou radost. Ministrem obrany bude skvělý James "Mad Dog" Mattis, chlap na svém místě, jenž určitě nepotěší zastánce politické korektnosti. Sám jsem překvapen, jak rychle se plní některé mé prognózy Trumpovy zahraniční politiky, zejména ohledně Tchaj‑wanu a Filipín, samozřejmě ovšem ani zde neskrývám potěšení. A višničkou na dortu (protože nemám rád třešně) je rozhovor s Milošem Zemanem, který měl potenciál přesunout pár Zemanových odpůrců na kardiologii. Každopádně se ukazuje, že se "politika všech azimutů" přece jen vyplácí. No, jen tak dál, gentlemani.

6. prosince 2016
Poprvé jsem si podrobně prohlížel nové krabičky cigaret s odstrašujícími obrázky. Svůj původní názor, že je to blbost, musím korigovat do pozice, že je to vskutku exemplární kravina. Ale nepřekvapuje to, naopak to pěkně zapadá do sekvence důkazů, že evropská byrokracie žije úplně mimo realitu. Jestliže si úředníci myslí, že kvůli nechutným obrázkům lidé přestanou kouřit, mohu je jenom litovat. A víte, co by se stalo, kdyby všichni kuřáci naráz přestali? Tak především by zbankrotovala státní kasa. :‑)

5. prosince 2016
Debata o médiích a propagandě. Klidně přiznám, že sleduji i weby typu Sputnik, TASS nebo RT. Proč? Prostě díky tomu, že přinášejí zajímavé zprávy o ruské vojenské technice či působení ruských sil v zahraničí, jaké se v západních zdrojích objevují vzácně (pokud vůbec). Ano, jsem si vědom, že produkují i propagandu, to však platí i o spoustě médií na Západě (včetně Česka), byť ruská propaganda má často lepší úroveň než ty voloviny např. v Britských listech. Schopnost kritického myšlení a "filtrování" propagandy je pro mě každopádně čímsi, co patří nejen k mé práci, ale i k příčetnosti. "Konzumní" přístup spousty lidí k médiím mě proto občas přivádí k vážným pochybnostem o principu všeobecného volebního práva.

3. prosince 2016
Vladimir Putin mluvil o "demokratickém kurzu" v Rusku. Účastnil jsem už několika debat o tom, jak by se měl ruský politický systém stručně popsat. Demokracie (v běžném smyslu) to pochopitelně není, jenže diktatura (v běžném smyslu) také ne. Nějaká moderní forma autoritativního režimu, řekl bych. V každém případě si ovšem říkám, že místo starostí o stav demokracie v Rusku bychom se měli starat o její stav na Západě, protože to, co předvádějí bruselští byrokraté, politicky korektní pseudo‑liberální neomarxisté a jejich souputníci z řad médií a NGO, tady generuje tragikomickou deformaci demokracie. Nechtěl bych se dočkat situace, kdy bych ten ruský model pokládal za "menší zlo" než zdejší trapnou karikaturu.

1. prosince 2016
Kromě sněhu přišel i start systému EET. Nepochybně přinese (resp. už přináší) spoustu výsledků, např. šikanu drobných živnostníků, zbytečné výdaje, zavírání podniků, zdražování nabídek, stupidní sběr dat nebo podporu šedé ekonomiky. Jako nástroj pro zpomalení růstu a krmení byrokracie to je opravdu vynikající nápad, ačkoliv si nejsem jist, zda se máme snažit přesně o tohle. Ale myslím, že EET nakonec bude přínosem, jelikož půjde o jeden z největších hřebíků do rakve politické kariéry Andreje Babiše.

30. listopadu 2016
Spisovatelka Monika Maratová vydala závěrečný díl své trilogie, román Špinavá hra. Přímo navazuje na knihy předchozí a předkládá skvěle promyšlenou zápletku, v níž figurují zpravodajské služby, ruská mafie, soukromí kontraktoři, vojáci, policisté, zdravotníci a snad všechno, co se točí v oboru bezpečnosti, kromě toho výtečnou psychologii postav a dobře popsané reálie tohoto nebezpečného světa. Jsem velmi rád, že se v české románové torbě tento žánr etabluje. Fakt, že o těchto tématech tak výborně píše žena, tomu dodává jistou pikantnost, ale každopádně doufám, že Monika Maratová bude psát i dál.

29. listopadu 2016
Michael Bay podle mě patří mezi nejlepší režiséry na světě a jeho film 13 hodin: Tajní vojáci z Benghází tento můj názor jen utvrdil. Tentokrát nejde o žádnou efektovou sci‑fi podívanou, ale o syrové, téměř dokumentární zachycení útoku teroristů na americké diplomaty a pracovníky CIA v Libyi dne 11. září 2012. Jak známo, pak do boje zasáhla šestice kontraktorů, jež se (v rozporu s rozkazem!) postavila proti ohromné přesile a zachránila spoustu životů. Spolu s filmy Černý jestřáb sestřelen a Americký sniper jde o snad nejlepší vyobrazení boje ve městě. Je to i dokonalý pohled na psychologii elitních jednotek a na atmosféru "posledního vzdoru". Z hlediska čistě technického pak jde o špičkové dílo a zejména kvalita práce se světlem a kamerou má ohromující účinky. 13 hodin je úžasná podívaná a současně důstojná pocta hrdinům.

27. listopadu 2016
Plán ruské armády modernizovat a vrátit do služby tanky T‑80BV není zase tak překvapivý. Prostě bude ještě trvat řadu let, než bude k dispozici dost T‑14, produkce nových T‑90 běží pomalu a rublů není nazbyt, a proto se logicky sahá po něčem dostupném a osvědčeném. T‑80 zajisté není špatná konstrukce a s novým motorem, kanonem, systémem řízení palby a dynamickou ochranou to pořád může být efektivní zbraň. Popravdě, i státy NATO by řadu starších tanků ze studené války ještě mohly využít.

26. listopadu 2016
Havana hlásí o jednoho bolševického zmetka méně. Ne, nebudu ho ani v nejmenším litovat, ačkoliv čekám, že mediální mainstream jej vyprovodí do pekel s jen velmi omezenou kritikou. Nepopírám, že byl schopný (a sice schopný všeho), měl charisma, uměl řečnit a měl neuvěřitelní štěstí na přežívání atentátů, ovšem to všechno se dá říci také o Hitlerovi. Soudruh Fidel se ale těší oblibě jen o málo menší než Che Guevara, což byl psychopat, terorista a masový vrah. Shodně s Luďkem Frýbortem proto tvrdím, že když levičáci celého světa nosí trička s Guevarou, měli bychom my konzervativci hrdě nosit trička s Pinochetem!

25. listopadu 2016
Navštívil jsem pozoruhodnou výstavu Retro aneb jak jsme žili bez mobilů, vlastně takový malý pohled do dob minulého režimu a do počátku 90. let. Oblečení, potraviny, školní potřeby, hračky, tiskoviny a další věci, které tehdy naplňovaly materiální stránku života, ale také televizní reklamy, z nichž většina vypadá dosti amatérsky, pitomě nebo fantasmagoricky, případně všechno naráz. V té záplavě nostalgie se najdou také věci, které dosud úspěšně fungují, např. čokoláda Studentská pečeť či stavebnice Merkur, rozhodně to však nebyly "staré dobré časy". Díky Bohu, že je to (skoro) všechno nenávratně pryč.

23. listopadu 2016
Včerejší výpadek služeb Google v České republice a okolí znovu dokázal, jak jsme na některých informačních technologiích závislí. Je pěkné, že Google hodlá zajistit, aby se to už nestalo, ale zajímalo by mě, jaké poučení z toho vyvodí zákazníci a uživatelé. Dovedete si představit globální výpadek Google třeba na několik dnů? Jak by to svět zasáhlo? Každopádně jsem velmi rád, že nemám telefon s Androidem. A opravdu všichni stále trvají na tom, že řešit všechno přes cloudové služby je tak báječný nápad?

22. listopadu 2016
Soud pravil, že rodiče mají právo odmítnout povinné očkování dítěte. Osobně to pokládám za totální pitomost, která nahrává jen paranoidním fantasmagoriím a teoriím o spiknutí, ale budiž. Jestliže však soud rozhodl takto, musí logicky platit symetrie, tzn. právo školek a škol odmítnout přijmout neočkované děti. Podle mě by ovšem povinné očkování mělo být prostě povinné bez výjimek, a to i náboženských (protože zde žijeme v sekulárním státě). A jsem si zcela jistý, že bych nechtěl, aby moje dítě bylo v kolektivu ve školce či ve škole s dítětem, jež není očkované např. proti záškrtu, obrně nebo žloutence.

21. listopadu 2016
Kombinace sci‑fi a westernu (resp. mimozemšťanů a Divokého Západu) nejspíš vypadá jako béčkový námět a lze říct, že film Kovbojové a vetřelci mezi "béčka" svým způsobem i patří. Díky "áčkové" produkci a rozpočtu si však mohl dovolit "áčkové" herce a efekty, takže výsledek působí mnohem lépe, než by se dalo čekat (a než jsem hádal podle spíše negativních recenzí). Vedle krásného prostředí chválím rovněž zajímavý design vetřelců a celkem dobrou hudbu. Není to nějaký hlubokomyslný zázrak, ale jako oddechový a zábavný ("popcornový") film na víkendový večer mi to vyhovovalo více než dostatečně.

19. listopadu 2016
Jak praví klasik: Když se pobavím, rád zaplatím. V tomto případě jde o vítězství Donalda Trumpa. Začal jsem mu postupně fandit, byť mám pořád vůči němu určité výhrady a jsem si jistý, že během těch čtyř (či osmi?) let udělá také věci, které se mi budou hrubě nelíbit. (Nesporně však bude dělat aspoň něco, kdežto Obama se drží pravidla, že kdo nic nedělá, nic nezkazí.) Ale i ty nynější či budoucí námitky vůči Trumpovi jsou více než dost vyváženy tím úžasným pohledem na šok, hysterii a zoufalství liberálního mainstreamu, ekofašistů, militantních feministek, zastánců pozitivní diskriminace a politické korektnosti, sluníčkových novinářů... Snad nikdy nebyla porážka proudu Britských listů a Deníku Referendum tak zničující. A žádná lítost tady není na místě. Postavili si vzdušný zámek a on najednou explodoval. Dobře tak!

17. listopadu 2016
Někdo si nejspíše povšiml, že jsem se včera objevil na ČT2 v diskusním pořadu Souvislosti Jana Pokorného, v němž se hovořilo o Rusku, o jeho politice a o tom, jestli pro nás představuje hrozbu. Asi je vám jasné, že jsem některé věci nemohl říct úplně tak, jak si je myslím či jak je cítím, ale přece jen to měla být odborná debata na akademické úrovni, což se (snad) podařilo. Každopádně děkuji kolegům Holzerovi, Kofroňovi a Romancovovi za příjemné povídání a České televizi za tuto cennou příležitost.

16. listopadu 2016
K velké pyrotechnické párty v Sýrii se přidaly stroje z ruské letadlové lodě Admirál Kuzněcov, která (konečně) absolvovala svou bojovou premiéru. Rusové získávají potřebné zkušenosti, u čehož jim upřímně držím palce a poznamenávám, že s nějakými ztrátami se prostě musí počítat. (Podstatné je, že pilot přežil.) Kromě toho byly poprvé "naostro" nasazeny řízené střely Oniks systému Bastion, a to trochu překvapivě proti pozemním cílům, což islamistům asi poněkud zkazilo den. (Jak praví klasik: Bum, ulítl nám dům.) Jsem zvědav, jestli Rusové do Sýrie pošlou ještě něco dalšího, ale každopádně mají mou podporu.

14. listopadu 2016
Vlastně náhodou jsem narazil na originální dokumentární film The Great Martian War 1913‑1917 o alternativní variantě první světové války, kde lidstvo bojuje proti mimozemšťanům. Hlavní idea čerpá ze známého románu Válka světů, přibyla ovšem spousta zajímavých nápadů, díky nimž se mohly využít upravené filmové záběry z reálné první světové války. Herecky rozhodně nejsilnější částí jsou "fiktivní vzpomínky" veteránů. Našlo by se v tom i pár nelogičností a podivností, jako celek to však působí hodně dobře a věrohodně. Teprve po zhlédnutí jsem s překvapením zjistil, že to existuje také česky. :‑)

12. listopadu 2016
Protesty proti zvolení Donalda Trumpa (nikoliv nepodobné protestům proti Miloši Zemanovi) pokračují, ale už začínají být trochu trapné. To je skutečně takový problém přijmout výsledek demokratických voleb? Zajímavá je také sveřepost mediálního mainstreamu, který na Trumpa útočí téměř stejně jako před volbami, ačkoli se již objevuje "převlékání kabátů". Liberálové jako celek selhali, ale v případě médií se jedná opravdu o systémový, takřka totální debakl, jaký se dle mého názoru nestal... tak nějak nikdy. Proto mě v podstatě fascinuje, že stále pokračuje ta jejich povýšená pseudo‑intelektuální arogance. Jsou vůbec tyto "elity" schopné sebereflexe? Jejich reakce na Brexit i Trump‑Triumph z toho dělají spíš řečnickou otázku.

11. listopadu 2016
Excelentní romány Fredericka Forsytha jsem vždy četl rád, takže jsem netrpělivě čekal také na jeho nejnovější knihu Vypravěč. Tentokrát nejde o román, nýbrž o autobiografii, ale z hlediska napětí a čtivosti se může klidně měřit s výbornou beletrií. Forsyth byl totiž (mj.) pilot, novinář a agent zpravodajské služby, a proto zažil hodně dobrodružných a nebezpečných situací v Africe i východní Evropě (včetně ČSSR). Ostatně i rešerše pro svoje romány leckdy získával dosti akčním způsobem. Navzdory překážkám však vždycky šel za svými sny a zůstal věrný svým zásadám, což můj obdiv k němu jen zvětšuje.

9. listopadu 2016
Průzkumníci veřejného mínění se (zase) fatálně sekli. Liberální levice a s ní spojený mediální mainstream jsou v šoku. Ten strašlivý zloduch Donald Trump to dokázal a bude prezidentem USA! Ano, tato zpráva mi udělala radost, třeba už jenom kvůli reakcím všech těch, kteří opakovali propagandu proti němu tak dlouho, až jí sami uvěřili. Nedělám si přehnané iluze a naděje, Trump to bude mít hodně těžké a jistě se dopustí i chyb, ale určitě bude aktivní a iniciativní a bude chtít prosadit systémové změny. P.S. Nejmocnějším člověkem světa bude bílý heterosexuální muž, takže lidstvo má asi ještě nějakou naději. :‑)

8. listopadu 2016
Den amerických prezidentských voleb. Netroufám si dělat předpovědi, přeji si však vítězství Donalda Trumpa, a to navzdory některým výhradám k němu. Každopádně je velmi zábavné číst texty fanatických odpůrců obou kandidátů (ne nutně přívrženců "toho druhého"), které předpovídají, že Trump přinese "dobu temna", zatímco v případě vítězství Hillary nás zaručeně čeká válka s Ruskem. Nic z toho samozřejmě neberu vážně, jelikož to nápadně připomíná apokalyptické prognózy následků Brexitu, které se nějak nedostavily. Ještě jednou opakuji, že Trumpovi fandím hlavně kvůli záměru narovnat vztahy s Ruskem a Izraelem, vzdorovat Číně a islamismu a bojovat proti prokleté politické korektnosti. Nuže, děj se vůle Boha a lidu.

7. listopadu 2016
Se směsí překvapení a pobavení jsem zaslechl výrok jakési "odbornice na módu", že kvalitní kabelka stojí přes 20 000 Kč. Zjevně jsme na tom skvěle, když lidé mohou utrácet tolik peněz za takové zbytečnosti... Stejně tak mě nepřestávají udivovat ceny nerůznějších kosmetických zhůvěřilostí, tzn. umělých chemických svinčíků pro "přirozený vzhled", popř. pro odstranění jiných umělých chemických svinčíků. Jsem opravdu šťastný, že mám ženu, která za podobné věci neutrácí a je krásná sama od sebe. :‑)

6. listopadu 2016
Jako milovník techniky a lokální patriot jsem nemohl vynechat výstavu Jízdenky, prosím, která připomínala 50 let elektrické železniční dopravy v Tišnově. (Mimochodem, pokud to nevíte, tak dnešní trať Brno‑Tišnov je až "druhá verze", protože kdysi se jezdilo úplně jinak.) Kromě tří moderních lokomotiv a čtyř vozidel ve službách SŽDC byl vystaven i historický motorový vůz M286.0044 (přezdívaný "Krokodýl") a krásná parní lokomotiva 213.901 (alias "Béeska"), zatímco ve zdejším městském muzeu bylo k vidění velké modelové kolejiště. Děkuji všem (dokonce i Českým dráhám), kdo tuto skvělou akci zařídili.

4. listopadu 2016
Trávím teď hodně času na asijských stránkách, jelikož (jak možná víte) nyní probíhá velký festival reverzního inženýrství, oficiálně Zhuhai Airshow China 2016. A co tak zajímavého Číňané zkopírovali, popř. (výjimečně) i sami vymysleli? Většina médií mluví zejména o ukázce stíhačky J‑20, jež ovšem pro znalce a fandy už dávno nepředstavuje nic nového. Lze však uvést např. různé bezpilotní letouny, nové útočné pušky, lehký tank VT5, silně vyzbrojené osmikolky či 40mm kanon na teleskopickou munici. (K tomu poslednímu: Proč tolik analytiků na Západě nerozeznává typy čínských obrněných transportérů? Jak si mohou plést VP7 a VP10?) Soudruzi by ale udělali dobře, kdyby ke všemu dávali srozumitelné (nebo alespoň vůbec nějaké) popisky, pokud možno bez strojového překladu, protože jinak vznikají vskutku roztomilé výsledky.

2. listopadu 2016
Někdy je mi až smutno při pohledu na to, jak hloupě a slabě se Západ (popř. konkrétně Amerika) chová. Mám na mysli např. zacházení se zrádci, jako jsou Julian Assange a Edward Snowden. Představa, že by třeba někdo provedl cosi podobného v Rusku, načež by utekl a pokračoval, aniž by se dočkal odplaty, je opravdu komická. Pokud měla Hillary někdy nějaký dobrý nápad, tak to byl návrh sejmout Assange bezpilotním letounem. To by byla velice důrazná zpráva. Za takovou zradu má přijít brutální a exemplární trest, i kdyby to znamenalo poslat komando zabijáků nebo řízenou raketu třeba na druhý konec světa!

1. listopadu 2016
Debata o kanonových stíhačích tanků. Málokdo si vzpomene, že ještě dlouho po druhé světové válce byl tento druh techniky populární. Němci zavedli do služby známý Kanonenjagdpanzer, ve Švýcarsku vznikly prototypy MOWAG Gepard a Taifun, Britové testovali FV 3807 alias "JagdChieftain"... Motivem byl záměr spojit velkou palebnou sílu, odolný čelní pancíř, nízkou siluetu a malou hmotnost, ostatně podobně to bylo také u švédského tanku Strv 103. Pozbylo to smysl až v 70. letech, když přišly nové systémy stabilizace děl a řízení palby, které jasně favorizovaly tanky s věžemi. Mohl by takový "Jagdpanzer" uspět ještě dnes? Osobně si myslím, že by se s tím pracovat dalo, ale muselo by to být cosi s opravdu mimořádnou destrukční silou, např. podvozek nového tanku (MGCS čili Leopard 3) a korba s kanonem ráže 155 mm.

30. října 2016
Mou knihovničku obohatil titul Sovětské tankové impérium od Vladimíra Franceva. Nejde ovšem o jakýsi atlas typů a variant sovětských obrněnců, nýbrž o komplexní náhled na mimořádný fenomén. Vedle popisů techniky tedy kniha nabízí pojednání o organizaci vojsk, fungování průmyslu, řadové službě vozidel i jejich exportu. Co je podle mě asi nejvíc fascinující, to jsou přesné údaje o opravdu masové sériové výrobě tanků i dalších druhů obrněných vozidel na kolech i pásech. Taková kniha v českém jazyce dříve neexistovala. Vladimír Francev tak opět prokázal své ohromné expertní, rešeršní a autorské dovednosti.

28. října 2016
S odkazem na knihy Žáby v bouři a Žáby na prameni mohu konstatovat, že jsem v principu na podobné pozici jako premiér a prezident Ladislav Rašín a hlava špionáže František Moravec. Když totiž o sobě říkám, že jsem monarchista, tak nemyslím to, že bych byl křesťanský legitimista (jako Koruna Česká), nýbrž to, že jsem čistý pragmatický vlastenec. Proto říkám, že nejlepší pozice pro Česko je v integrované střední Evropě, v níž bude i "hlava nad hlavami", tzn. panovník jako svorník, symbol a záruka. A říkám to právě dnes, abych zdůraznil, že republika jako zřízení tuto svou funkci už prostě neplní.

27. října 2016
Při nákupech uskutečněných v dnešní den už se velice výrazně projevily efekty slabomyslného zákazu prodeje o státních svátcích (tedy také zítra). Tento debilní paskvil z dílny českých zákonodárců v sobě výtečně spojuje dvě věci, které jsou pro současnost typické. Za prvé, nechutné vměšování státu do věcí, po nichž mu naprosto nic není. Proč by stát měl rozhodovat, jak budu trávit svátky? A za druhé, krystalickou lidskou blbost vedenou dobrým úmyslem. Prodělají na tom všichni (prodejci, zaměstnanci i zákazníci), a tudíž lze očekávat i zajímavé soudní procesy, až bude stát (oprávněně) žalován o ušlý zisk. Doporučuji úhradu této škody z platů poslanců a senátorů, kteří pro tento zákon hlasovali, aby to bylo spravedlivé.

26. října 2016
Vždy jsem byl velkým fanouškem tvorby Karla Zemana a taková Cesta do pravěku či Vynález zkázy podle mě patří do zlatého fondu nejen české, ale i světové kinematografie. Proto jsem velice rád, že jsem si mohl přečíst překrásnou knihu Karel Zeman a jeho kouzelný svět, která nabízí podrobné seznámení s jeho dílem. Nejde ale o detailní popis, nýbrž o rozsáhlou kolekci fotek a kreseb, které ukazují, jak se Zemanovo dílo rodilo. Nejspíše se podivíte, v jak náročných podmínkách tento mistr triků občas pracoval, jaké metody sám navrhl a co vše se v jeho tvorbě ukrývá. Výborná kniha o výborném umělci.

24. října 2016
Syrská armáda upravila vozidlo BMP‑1 na odpalovací zařízení pro pětici obrovských raket. Patrně jde o zbraň pro městský boj, případně prostředek blízké palebné podpory. Pokud teď odsunu stranou politiku, tak je velice dobře, že takové improvizace (přestože působí bizarně) vznikají, protože nám připomínají, že je pořád potřeba se chystat i na asymetrické války, zejména pak ve městech. Obnovování vševojskových kapacit pro konvenční konflikty a teritoriální obranu je správné a potěšující, avšak bylo by velmi smutné, pokud bychom se opět řídili doktrínou "od zdi ke zdi" a v současném nadšení bychom zapomněli na asymetrický boj, resp. COIN. Musíme prostě počítat s nejširším spektrem válek ve všech podmínkách.

23. října 2016
Trvalo to dlouho, ale dočkali jsme se! Konečně vyšly Žáby na prameni! Geniální Jan Drnek zakončil svůj epos opravdu působivě a velkolepě, jak si toto kultovní dílo zasluhuje. Do Polska se hrne druhý sled divizí DRRA a Evropa zoufale hledá řešení, kdežto Češi dosud vyčkávají a drží se husitských a republikánských tradic, avšak v pohybu už jsou politické a ekonomické síly, proti nimž je Československo bezmocné. Nebo snad není? Stále má přece svou úžasnou armádu! Poslední Žáby jsou luxusně propracované, co se týče složení vojsk, ačkoliv o ty ve skutečnosti nejde, protože ve hře je daleko více... Celá "žabí" série pokládá provokativní otázky a vede k přemýšlení, otvírá oči a nabízí nové pohledy. V tom spočívá její největší síla a proto tvrdím, že v dnešní české literatuře prostě neexistuje nic lepšího. Bravo a díky, Honzo!

21. října 2016
Důležité zjištění: Česká mediální propaganda funguje. Naneštěstí pro své tvůrce přesně opačně, jelikož veškeré snahy házet špínu na tzv. krajní pravici a Donalda Trumpa mají leda ten efekt, že pro ně vytvářejí stále silnější podporu. Liberální mainstream dosáhl toho, že Trump je pro mě normální chlápek s lidskými emocemi, kdežto Hillary je křivá jak turecká šavle a studená jak psí čumák. Politicky nekorektního miliardáře už ani moc neberu jako "menší zlo", ale vlastně jako pozitivní volbu. Palec pro Trumpa!

19. října 2016
Debata o smyslu, užitečnosti a budoucnosti Senátu. V principu jsem zastánce druhé komory parlamentu, avšak tvrdím, že její současná podoba je problematická, takže chápu, že někomu připadá zbytečná. Zejména tvrdím, že by Senát měl posílit, resp. nemělo by být tak lehké ho přehlasovat. K přehlasování veta Senátu by mělo být nutných např. 120 poslanců, ne jen 101. A za nevhodný považuji i dvoukolový systém volby. Použil bych buď ten australský, nebo nepřímou metodu, tedy napojení Senátu např. na kraje (a)nebo různé skupinové, profesní či jiné organizace. Myslím, že do PS patří nejširší spektrum názorů (včetně radikálních), zatímco Senát by měl být povahově jiný, založený na vyšší míře konsensu a odbornosti.

17. října 2016
Navzdory veškeré kritice, která se neustále valí na ParlamentníListy.cz, a navzdory některým výhradám, které vůči nim třeba mám, musím trvat na jedné zásadní věci: Je skutečně dobře, že existuje médium, které nechává promluvit každého, kdo má zájem, a dovolí mu vyjádřit jakýkoli názor. Tvrzení, že je to ekvivalent bulváru, je podle mě značně zavádějící. A že šíří propagandu? V tom případě by mě zajímalo, kdo ji nešíří... Každopádně jsem rád za občasnou možnost dát Parlamentním listům rozhovor a bez prokleté politické korektnosti otevřeně sdělit, co si myslím o aktuálních událostech a trendech.

15. října 2016
Další senátní volby za námi. Spojení charakteru voleb a nízké účasti dle očekávání pomohla lidovcům, kteří se v regionech umí prosadit a mají spolehlivé příznivce. Naopak ČSSD i ANO dopadly mizerně, protože případní voliči zjevně zůstali doma. Dobře bodovaly různé ad‑hoc místní koalice, což možná naznačuje, že by se mohly různé způsoby spolupráce (zejména na pravici) objevit i v parlamentních volbách v roce 2017. Osobně však za hlavní zprávu pokládám další smutný "rekord" v nízké volební účasti. Lidé skutečně ztrácejí zájem o politiku a pocit odpovědnosti za vývoj v zemi, což je velmi, velmi špatný vývoj.

14. října 2016
Někdy je velice zajímavé sledovat reakce lidí na můj mobilní telefon. Někteří obdivují kovovou "manažerskou legendu", zatímco jiní nechápou, jak můžu používat telefon s QWERTY klávesnicí a bez dotykového displeje. Odpovídám jim prostě tím, že naopak nejsem schopen používat dotykový mobil, protože potřebuji cítit tvrdou zpětnou vazbu kláves, díky které dokážu psát opravdu velmi rychle. Nehledě k tomu, že takový telefon daleko víc vydrží z hlediska odolnosti a baterie a oproti "šnekům" s Androidem je rychlý jako blesk. Ono to totiž chce se povznést nad nafouknuté reklamní žvásty, zaměřit se na reálnou funkčnost a zejména si nemyslet, že kromě "dotykáčů" existují leda telefony se sluchátkem na šňůře.

12. října 2016
Dovolil bych si doporučit dvě starší, ale stále vysoce přínosné knihy, jejichž autorem je můj kolega z FSS MU, jeden z našich největších znalců Ruska a Čečenska, dr. Tomáš Šmíd. Téma obou prozrazují už jejich názvy, a to Organizovaný zločin v Ruské federaci a Český organizovaný zločin. Rozhodně se nenechejte odradit tím, že na začátku obou jsou extrémně náročné teoretické kapitoly (u takových odborných textů zkrátka potřeba jsou), jelikož hlavní faktografické části jsou skutečně mimořádně hodnotné. V současném kontextu je velmi zajímavá jedna z kapitol druhé knihy, která se věnuje jistému Andreji Babišovi. :‑)

10. října 2016
Důležitý postřeh, resp. podnět: Západ se pro svoje soupeře musí stát méně předvídatelným. Moc často se totiž chováme podle příruček, aniž bychom si uvědomovali, že ty příručky čtou taky jiní. Je nezbytné více používat lest a klam. A ano, je potřeba porušovat některá pravidla, která už stejně nemají žádnou váhu. Jestliže Rusko a Čína ignorují určité dosud zažité zvyklosti, pak nevidím důvod, proč se chovat jinak. Musíme si přestat hrát na hodné skautíky, občas hrát tvrdě a nebát se trochu si ušpinit ruce.

8. října 2016
Stručné zhodnocení výsledků krajských a senátních voleb: Tím klíčovým je pro mě propad tradičních stran ve prospěch regionálních nebo nových stran, hnutí a koalic. Pokračuje "tmavomodrá vlna" hnutí ANO, které bere hlasy vpravo i vlevo, což se odráží v debaklu KSČM a oslabení ČSSD. Exemplární výprask obdržel dosavadní "jihomoravský král" Michal Hašek, kterého dostihla jeho sbírka průšvihů. Dobře zabodovali lidovci i STAN a z hrozby imigrace nejvíce vytěžilo SPD‑SPO. Jednání o krajských koalicích nebudou snadná. (Pokud to někoho zajímá, volil jsem STAN a do senátu Michala Buriana.)

7. října 2016
Společnost General Dynamics Land Systems představila lehký tank na bázi vozidla Ajax (čili vlastně ASCOD), který hodlá nabídnout do programu MPF. Ten demonstrátor vypadá zajímavě a jen dokládá, jakou chybou byl předčasný konec obrněnce M8 AGS. Jsem přesvědčen, že lehké tanky stále mají svůj význam a svou účinnost (stačí se podívat třeba na ruský 2S25 Sprut‑SD), pochopitelně nikoli jako náhrada "velkých" tanků, nýbrž jako specifický druh techniky pro expediční výsadkové operace. Proto bych velmi rád viděl něco z této kategorie i v české armádě, která podle mě potřebuje nejméně dva prapory "velkých" tanků a nejméně jeden prapor lehčích vozidel s velkou palebnou silou. Co byste říkali na CV90120‑T či PL‑01?

6. října 2016
Včera by 80 let oslavil Václav Havel. Toto výročí bylo spojeno s množstvím oslav a dalších akcí. Vždy jsem si Václava Havla jako politika velmi vážil, přestože jsem s ním v mnohém také nesouhlasil a uvědomoval jsem si, že nebyl dokonalý a dopustil se řady chyb. Každopádně však získávám stále silnější dojem, že se tu kolem něj vytváří umělý a do značné míry nevkusný kult osobnosti, který výrazně kontrastuje s tím, že Václav Havel byl člověk tichý a skromný, který neměl rád pompu. Ano, byl velkou osobností českých i světových dějin, a právě proto by se jeho památka neměla kazit cirkusovými estrádami.

4. října 2016
Podzim přišel v plné síle. Z příjemných dvacítek minulého týdne jsme rázem spadli na typické říjnové počasí s deštěm a studeným větrem. Doufám, že to bude co nejkratší epizoda a co nejdříve se dostaví zima. Na takové rychlé změny je každopádně třeba si zvyknout, protože tak tady zřejmě bude klima vypadat pořád. Horká léta, mokré zimy a krátké přechody. Docela mi to vyhovuje. Klimatické změny probíhají a nic s nimi neuděláte, tak se je naučte brát nikoli jako hrozby, ale jako příležitosti.

2. října 2016
Kniha Islámský stát: Uvnitř armády teroru je pravděpodobně nejlepší a nejdůležitější studie, která o IS existuje (přinejmenším ve veřejném prostoru). Velice detailně popisuje kořeny, jež sahají až do časů Saddáma Husajna, popisuje vzrůst moci islamistů v Iráku, konflikt v Sýrii, chyby i záměry tamních vlád i Ameriky, etablování IS i příčiny jeho úspěchu a přitažlivosti. Kniha se opírá hlavně o rozhovory s přímými účastníky, což jí dává hodně silný náboj autenticity. Vyvrací spoustu běžných omylů (mj. sekulárnost Husajnova režimu) a odmítá idealizaci kohokoli. Bohužel je třeba si přiznat, že v tomto regionu si můžeme jenom vybrat, s jakými parchanty budeme spolupracovat proti jiným (většinou ne o moc horším) parchantům.

1. října 2016
Fašistická Severní Korea uspořádala ve Wonsanu svůj vůbec první letecký den. Objevily se na něm mj. stíhací letouny MiG‑21bis, které pocházejí z onoho podivného kšeftu z Kazachstánem, do něhož byla zapojena česká firma Agroplast. (Svět je malý...) Ačkoliv je KLDR ekonomicky na dně, bylo by značně hloupé ji podceňovat, protože v případě nevyhnutelné porážky by mohla z rukávu vytáhnout řadu ošklivých překvapení. Ne všechny severokorejské zbraně jsou primitivní kopie sovětských nebo čínských vzorů a hlavně v oboru raket či lodí má Dynastie Tlustých Kimů na kontě řadu zajímavých úspěchů.


Postřehy z července, srpna a září 2016

Archiv postřehůNa úvodní stránku

WebZdarma.cz