Postřehy ze života


30. června 2016
Fakt, že německé letectvo chce a firma Airbus Defence & Space navrhuje nový pilotovaný bojový letoun jako náhradu strojů Tornado, mě vlastně vůbec nepřekvapuje. Zábavné je ale pozorovat udivené reakce všech těch, kdo stále opakovali, že pilotované bojové letouny už Evropa (popř. ani nikdo jiný) vyvíjet nebude. Přišel čas k návratu do reality. Já jen zopakuji své dlouhodobé přesvědčení, že pilotované bojové letouny tady nepochybně budou ještě velmi dlouho. Ano, bezpilotní stroje se významně rozšíří, ale nepovažuji za reálné, aby v dohledné perspektivě zcela nahradily ty s lidskou osádkou. Budoucnost leží v synergické kooperaci obou kategorií, popř. v koncepci OPV. Nebojte se, bojoví piloti určitě nevymřou. :‑)

28. června 2016
Pár lidí to vědělo, dalším jsem něco naznačil... A je to tady. Dovolte mi, abych si trochu pohladil ego a po těch problémech, které mě nedávno postihly, si udělal radost. Neskromně se proto pochlubím, že mám jisté zásluhy na tom, že s portálem Radio Dixie začala spolupracovat jedna výjimečná osobnost, a sice Logan Hartke, jeden z největších tvůrců "What If" letadel na světě (a navíc "echt Jižan"). Nebylo to rozhodně jednoduché, ale jsem přesvědčen, že výsledek za to stojí. Thanks, Logan! And you all, enjoy it!

27. června 2016
Ještě k Brexitu a (již nepříliš dlouhé) budoucnosti EU. Nabízejí se v podstatě dva scénáře. Ten lepší by nastal, pokud by evropské rádoby‑elity pochopily, co je špatně. Pak by mohla následovat řízená dezintegrace EU zpět k tomu, co velmi dobře fungovalo, tzn. k ryze ekonomické dimenzi integrace (volný trh a volný pohyb všech a všeho bez hranic). Bohužel to ale vypadá spíše na ten druhý scénář, tedy zaslepené pokračování po nesmyslné cestě byrokratické karikatury, která způsobí živelný rozklad a rozpad EU. Na jejích troskách pak snad vznikne cosi nového a lepšího, co z chyb a krachu Unie načerpá poučení.

26. června 2016
Na veletrhu Eurosatory 2016 prezentovali Němci nové bojové vozidlo pěchoty Lynx. Mohu říci, že se mi tento "pásovec" od první chvíle moc líbí a mám z něj velmi dobrý pocit. Německé pěchotní obrněnce jsou zpravidla hodně drahé (viz Marder a Puma), zdá se však, že Lynx je navržený s ohledem na dobrý poměr výkon/cena, a tudíž by mohl být zajímavý i pro střední a východní Evropu. Teď by to ještě chtělo opatřit ho věží s kanonem střední ráže (zhruba od 40 do 80 mm) a vzniklo by něco, co bych potom rád viděl vedle typů CV90 a ASCOD ve výběrovém řízení na bojová vozidla pěchoty pro AČR.

25. června 2016
Hlavní událostí posledních dnů je samozřejmě referendum o Brexitu. Jako Brit bych určitě hlasoval pro Leave, ale současně si nemyslím, že Brexit bude pro konec EU skutečně klíčový. Urychlí ho, to asi ano, ale to, že EU v této podobě už je mrtvá, platí pořád stejně. Reakce evropských "elit" koneckonců jasně ukazují jejich totální odtržení od reality a absolutní nepochopení podstaty problémů, protože se zjevně bude usilovat o prohloubení, nikoli řešení potíží. Přílišná integrace vyhnala Brity, další integrace vyžene další země, až zůstane jenom torzo. Abych to trochu odlehčil, možná nakonec zůstane jen samotný Brusel, kde budou úředníci vymýšlet směrnice, které nikdo nebude dodržovat, dokud postupně nezemřou sešlostí věkem.

24. června 2016
Jak říká klasik, zprávy o mé smrti byly značně přehnané. K lítosti některých jedinců jsem naživu a (víceméně) i schopen fungování. Jak pár lidí ví (a jak si mnozí nejspíše domysleli), znovu mě zasáhly zdravotní problémy, které mě částečně vyřadily z osobního i pracovního života, ale už jsem zpátky. Přihodila se spousta důležitých (a)nebo zajímavých věcí, které tady v následujících dnech okomentuji, abych dohnal ztrátu, dnes však musím poděkovat v prvé řadě všem svým blízkým za naprosto příkladnou pomoc a podporu a v druhé řadě personálu Fakultní nemocnice Brno za špičkovou profesionální péči. Díky tomu všemu jsem stále tady, a pokud nepřijde nějaká nečekaná katastrofa, hodlám tu být dál. Stay in touch!

8. června 2016
Ještě něco k té digitalizaci. Mezi její efekty patří také obrovský rozmach "ekonomiky sdílení", tj. modelu, jenž stojí na sdílení, půjčování a pronajímání výrobků a služeb v rámci jakési (informačně propojené) komunity. Je zákonité, že se to zastáncům klasických modelů nelíbí, avšak stejně tak je zákonité, že nemohou uspět, jelikož to prostě nejde. Např. úsilí zakazovat taxislužbu Uber má podobné šance na úspěch jako snaha zastavit změny klimatu, tedy dlouhodobě nulové. Je ovšem zábavné sledovat naivní počínání těch, kdo si myslí, že by zákony mohly zvítězit nad technologickou, ekonomickou a společenskou realitou.

5. června 2016
Včerejší den proběhl ve znamení něčeho, co se tu již stalo tradicí, a sice války Severu proti Jihu, neboť u obce Železné se konala další krásná rekonstrukce bitvy. Letos to byl Petersburg z roku 1865, tzn. ze samého závěru konfliktu. Jelikož se (jako konzervativec) stále silněji identifikuji s Jihem, fandil jsem Konfederaci, což bohužel nebylo nic platné. Konfederace tedy gentlemansky kapitulovala, ale většina rozdílů se stejně smazala večer nad pivem a u stylové muziky. P.S. Gatling opět nezklamal! :‑)

4. června 2016
Na výstavě KADEX 2016 se předvedl obrněný transportér Barys s věžovým modulem AU‑220M Bajkal, jenž nese kanon ráže 57 mm. Rusové evidentně chtějí udělat z tohoto komplexu jednu z klíčových položek ve svojí zbrojní exportní nabídce, v čemž jdou podle mě zcela správnou cestou. Rychlopalné kanony ráží mezi 20 a 30 mm už jako výzbroj pěchotních obrněnců nestačí, "stovka" na BMP‑3 je zase opačný extrém, a proto bych se zaměřil právě na víceúčelové kanony středních ráží, tedy cca 40 až 80 mm. Modul Bajkal tak dokládá platnost úsloví, že budoucnost už je tady, jenom zatím není příliš rozšířená. :‑)

2. června 2016
Další várka psychologie superhrdinů i debat o odpovědnosti, to je Kapitán Amerika: Občanská válka. Tvůrci to asi zvládli lépe než konkurence od DC, byť jednoduchá oddechová podívaná to taky není. Kdo nezná všechny prvky předchozích filmů z "vesmíru" Marvel, rychle se ztratí. Nejsilnější složkou filmu je samozřejmě konflikt mezi dvěma frakcemi Avengers kvůli tomu, zda přijmout jakýsi dohled (který by je ovšem odpovědnosti stejně nezbavil a jen by jim svázal ruce). Přidávají se nové postavy (včetně vysoce originálně pojatého Spider‑Mana) a všechno se zatraceně komplikuje. Pokračuje tradice skvělých komiksových filmů, na jejichž plné vychutnání je ale třeba zcela ne‑komiksová šířka a hloubka znalostí.

1. června 2016
Kauzou týdne je jistě zpráva o tom, že vedení TV Prima vydalo redaktorům pokyn, aby prezentovali migrační krizi jako hrozbu. Jinými slovy, dostali pokyn, aby říkali pravdu. Velice by mě zajímalo, jak vypadají porady v jiných českých médiích, která na nás hrnou "sluníčkovou" propagandu, často hodně idiotskou. Je otázkou, zda i to je výsledek nějakého pokynu, byť kombinovaný s prostou lidskou blbostí a naivitou. Nezdá se však, že by se někdo chtěl přetrhnout ve snaze to přesně zjistit. Jak jsem i tady nedávno psal, nelze se divit, že lidé (voliči) zjevně ztrácejí důvěru k politickému a mediálnímu mainstreamu.

30. května 2016
Seriózní firmu (což neplatí jen o zbrojovkách) poznáte (mj.) podle toho, že přichází s realistickými nápady, jež jsou úměrné situaci firmy. Proto skutečně nemůžu brát vážně Inženýrskou skupinu Azov, jež na svých čerstvě spuštěných webových stránkách prezentuje řadu projektů. Popravdě řečeno, nijak se netajím názorem, že celý ukrajinský zbrojní průmysl je v dost mizerném stavu a že nápady značky Azov to moc nezlepší. P.S. Dobře se podívejte na jejich logo. Další důvod, proč je nebrat vážně.

28. května 2016
Ozývají se stížnosti, že Internet odnaučuje lidi platit za informace a služby, protože (skoro) všechno se dá najít někde zadarmo (často i legálně). Nemyslím si, že to je doslovně pravda, stejně jako nevěřím, že se blíží konec klasických knih, knihoven a knihovníků. Digitalizace pochopitelně dramaticky mění svět, což se odráží také na ekonomice, a tudíž se přechází na jiné modely plateb a přístupů. Skutečnost, že mnoho kvalitních informací je zdarma, s tím není v rozporu, ale jinou věcí je, že v té hromadě digitálního balastu se kvalitní informace někdy těžko hledají. A právě toto bude bude (mj.) posláním knihovníků budoucnosti, jelikož spravování a skladování informací (v různých formách) bude potřeba ještě více než dnes.

26. května 2016
Hodnotit film Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti není zrovna snadné, jak demonstrují i značně rozporné postoje diváků a kritiků. Na scénu se totiž dostává opravdu hodně rovin. Např. náboženství, resp. to, jak by se lidstvo postavilo k živoucímu bohu. Odpovědnost za nevinné oběti boje proti zlu (Superman). Rezignace, která se dostavuje po dlouhé a vlastně marné snaze zlepšit svět (Batman). Obava z nadlidských bytostí a toho, že by si mohly chtít podřídit lidstvo (Lex Luthor). A asi ještě další. Každá z těch rovin by stačila na samostatný film, a jelikož se DC také snaží dohnat Marvel, tak ten film ještě navíc "buduje vesmír". Výsledek je strašně složitý, skoro "přeplněný", takže skvělé herecké výkony se v tom jaksi ztrácí. Batman v Superman je vynikající, jenže svým specifickým způsobem, který nakonec působí dosti podivně.

25. května 2016
Oficiálně říkám, co jsem už dříve naznačoval a neveřejně sděloval. Podporuji kandidaturu Donalda Trumpa na prezidenta USA. Nedělám to s nějakým moc velkým nadšením, většina mých výtek proti Trumpovi stále platí, ale jako konzervativní pravičák (naštvaný z celkové situace obecně a chování médií konkrétně) ho prostě beru jako menší zlo, ať už to přinese cokoli. Na rozdíl od řady lidí si nedělám iluze, že Trump bude "nový Reagan", ale snad je realistická šance, že by mohl být alespoň "lotr na pravici".

23. května 2016
Již od včerejšího odpoledne bylo jasné, že polovina Rakouska bude v pondělí strašně naštvaná. Nyní už víme, která polovina to je. Nijak nezastírám, že jsem fandil Norbertu Hoferovi, avšak současně jsem si uvědomoval, že tak ostré rozdělení společnosti znamená problémy bez ohledu na konkrétní výsledek voleb. Stejně je už jen otázkou času, než tzv. krajní pravice začne sbírat úspěchy v celé Evropě. Teprve potom si mainstream politiků a médií uvědomí, k čemu vede slabomyslná integrační a imigrační politika Bruselu. Chování bruselských (j)elit dokazuje nejen jejich groteskní odtržení od reality, ale také značný nedostatek historického vzdělání. Pitomců, kteří se pokoušeli zastrašit Brity, jsou totiž plné hřbitovy.

22. května 2016
Jsem si jist, že po zprávě, že Botswana plánuje velké nákupy zbraní (včetně Gripenů), se výrazně zvýšil traffic na mapových serverech, jelikož lidé si zjišťovali, kde vlastně leží ta Botswana. Musím říci, že úroveň znalostí, resp. neznalostí o zeměpisu je někdy až děsivá. Neříkám, že každý musí přesně vědět, s čím hraničí Kamerun nebo kde v té řadě mikro‑státečků leží Nauru, ale setkal jsem se i s lidmi, kteří si pletli Palestinu s Pákistánem, Eritreu s Timorem a Guineu s Guyanou. Na to, že existují dvě Konga a čtyři Guineje, jsem se už raději neptal, protože to už je asi něco mezi nekromancií a kvantovou fyzikou.

20. května 2016
Vzhled textů v tištěné i elektronické podobě je někdy (jedním slovem) otřesný. Ano, funkce by určitě měla mít přednost před formou, jenže ona ta forma je někdy tak hrozná, že negativně ovlivňuje funkci. Naštěstí existují i lidé a zdroje, jejichž cílem je snaha o zlepšení kvality úpravy textů. A proto velice doporučuji užitečný a čtivý e‑book 7 tipů pro hezčí text hned teď, pod kterým je podepsaná moje blízká kamarádka. Nedá to nijak velkou práci a výsledkem pár minut úprav je text, který má rozhodně větší šanci se prosadit v konkurenci. Ano, o tom to přesně je, jelikož informace dnes bojují o vliv a těm s lepším vzhledem se daří víc. Opravdu se tedy vyplatí věnovat nějaké úsilí tomu, aby výsledek psaní vypadal trochu na úrovni.

19. května 2016
Mezi všemi těmi psychologickými metaforickými filmovými veledíly to občas chce i poctivou ryzí akci. Přesně tu vám dá Pád Londýna, volné pokračování povedeného Pádu Bílého domu. Jak říká název, tentokrát se bude bojovat v ulicích britské metropole, s čímž souvisí jedna ze dvou hlavních pochval. Tvůrci se opravdu nebáli a vystavili Londýn zkáze ultimátního rozsahu. Druhá pochvala se týká právě té akce, jelikož od prvního výstřelu už adrenalinové tempo téměř nepolevuje. Pokud si po náročné práci chcete oddechnout u výborně zpracované akční zábavy, pak mohu Pád Londýna vřele doporučit.

18. května 2016
Historii píší vítězové. Na tento axiom si jistě vzpomenete při čtení knihy Tajemství Morie, která předkládá jiný pohled na Středozem a válku o Prsten. Autor Vladimír Šlechta výborně využívá některé chyby či nesrovnalosti v Tolkienově díle jako základ pro "konspirační teorii", podle níž (skoro) všechno bylo jinak. Na rozdíl od spíše temného Posledního pána Prstenu je to trochu i parodie, a to včetně upravených jmen. Vlastní zápletka je dost jednoduchá, a proto hlavní síla leží právě v (někdy velmi náročném) rozboru Hobita a Pána prstenů. Ale čte se to opravdu dobře, má to "hlavu a patu" a určitě to pobaví.

16. května 2016
Tip na průzkum: Na úpatí brněnské ulice Pekařská se nalézá ústí průzkumné štoly, jež byla kdysi vyražena do kopce Špilberk v rámci projektu tzv. rychlé tramvaje. Tenhle ambiciózní plán by od základu změnil brněnskou MHD a některé reálně vybudované úseky (zejména Bystrc, Líšeň a Bohunice) stále dobře slouží pro normální tramvaje. Pozoruhodné ale je, že ten projekt na magistrátu pořád jaksi přežívá. Na tzv. tramvajový diametr by byla třeba vlastně jen maličkost, a sice pár desítek miliard korun českých.

14. května 2016
K hudbě se tu vyjadřuji málokdy, stejně tak obvykle neposlouchám skupinu Chinaski. Ale jejich nová písnička s názvem Slovenský klín na mě hodně zapůsobila, jelikož hraje přesně na tu strunu, na niž slyším. Nikdy jsem se nepřestal považovat za Čechoslováka. Proto si rovněž z celého srdce přeji, aby národy střední Evropy (tedy nejdříve Češi, Slováci, Poláci a Maďaři, pak se uvidí) znovu žily "pod jednou střechou", k čemuž nyní ostatně velmi pomáhá idiotský tlak Bruselu, který zpevňuje V4. S trochou štěstí bude spolupráce a integrace běžet dál, až se nakonec dojde k čemusi, co bude v podstatě federativním státem. A pokud bude mít tato federace formu konstituční monarchie, tak bude moje spokojenost absolutní. :‑)

13. května 2016
Někdy mám pocit, že celá země (zvláště pak její kulturní scéna) žije oslavami 700 let narození Karla IV. Samo o sobě to je určitě chvályhodné, neboť se jedná o výjimečného panovníka, za jehož vlády dosáhly české země na jeden z vrcholů svých dějin. Jen bych doporučoval si Karla IV. příliš neidealizovat. Nebyl to nějaký laskavý strýček, ale velice pragmatický, spíše až cynický politik, který prokazatelně podváděl, manipuloval a porušoval smlouvy. To jeho velikost nijak nezmenšuje, jelikož právě díky tomu dosáhl úspěchů. Byl to výborný politický stratég ze stejné kategorie, do které dnes patří třeba Vladimir Putin.

11. května 2016
Nedávno uplynulo pět let od zabití Usámy bin Ládina, každou chvíli přijde zpráva o nějaké operaci speciálních jednotek a neustále vycházejí knihy na toto téma. A některé z nich jsou opravdu kvalitní. Třeba nedávno vyšla publikace Nejsem hrdina: Život a práce člena týmu SEAL, kterou nenapsal nikdo jiný než Mark Owen, jenž se proslavil zejména jako tvůrce knihy Nelehký den, tedy popisu akce, která skončila likvidací UBL. Dále stojí za zmínku knížka Mezi hrdiny, vlastně životopisy několika příslušníků SEAL, kteří již bohužel nejsou mezi námi. A do třetice chválím titul Moderní američtí snipeři, skvělé pojednání o odstřelovačích zvláštních sil USA. Snad bude takových hodnotných publikací nadále přibývat.

9. května 2016
Ruská přehlídka k 71. výročí konce Velké vlastenecké války je za námi. Krásná podívaná, tohle Rusové prostě umějí výborně. Za organizací přehlídky bohužel trochu zaostávala televizní režie, která z nějakého neznámého důvodu hrozně rychle střídala krátké záběry, což mi jaksi komplikovalo komentování. Ale přesto si myslím, že jsem to víceméně zvládl. Děkuji za veškerou podporu a pochvaly. Speciálně děkuji i firmě Taxi Čert Tišnov za perfektní dopravu přes nepřátelskou zónu D1 do hlavního města a zpět. :‑)

8. května 2016
V tento sváteční den se hodí připomenout oběti válek a genocid. S velkým zájmem jsem si tudíž přečetl článek Edwina Blacka, známého experta přes holocaust, který se týká zločinů německých kolonizátorů v Africe. Je to dost obskurní, ačkoliv zajímavé téma, ale můj dojem z tohoto (v podstatě velmi záslužného a objevného) textu je lehce rozpačitý. Jistě se staly strašné zločiny, ale zdá se mi trochu zavádějící psát o "šabloně pro holocaust", protože masakry v afrických koloniích přece jenom nelze srovnávat s "průmyslovým" vyvražďováním milionů Židů (a nejen jich) v rámci gigantického systémového programu, který byl řízený z nejvyšších pater Třetí říše, jejíž porážku dnes slavíme. P.S. Když už tady hovoříme o nacismu a Africe, doporučuji vaší pozornosti knihy, které napsal Guy Saville a z nichž jedna vyšla také česky.

6. května 2016
Rok se s rokem sešel a za tři dny opět máme 9. května, kdy se v Rusku konají velké vojenské přehlídky. Loni mělo mé komentování moskevské přehlídky úspěch, a proto padlo rozhodnutí akci zopakovat, takže v pondělí v 9.00 našeho času koukejte na stream na iDNES.cz. Bude‑li někdo chtít obohatit diskusi objevným zjištěním, že jsem agent CIA/Kremlu/Mossadu (nehodící se škrtněte), klidně může, ale řekl bych, že po těch letech už se to poněkud okoukalo. Chtělo by to vymyslet zase nějakou novou konspiraci.

5. května 2016
Podle reakcí na fotky hejtmana Haška s Nočními vlky by asi náhodný kolemjdoucí usoudil, že největší hrozbu pro Evropu nepředstavuje islamismus a terorismus, nýbrž pár desítek motorkářů. Podle mě jsou to jenom další hysterické projevy rusofobie a snahy se zviditelnit. Ano, jízda Nočních vlků určitě má i velký propagandistický náboj, což ale ještě není důvod k enormnímu nafukování celé této kauzy. Noční vlci jsou kontroverzní spolek, ovšem otevřeně říkám, že bych se na ně šel podívat, třeba jen ze zvědavosti. A také bych s nimi uctil památku padlých vojáků, protože to považuji za elementární slušnost.

4. května 2016
Starý problém české konzervativní pravice opět na scéně. Spojenectví Úsvitu a Bloku proti islámu se rozpadlo a údajně vznikne Alternativa pro Česko, ale chystají se i další pravicové subjekty. Takže se opět roztříští hlasy a nic z toho nebude, ačkoli bych se rád mýlil. V každém případě jsem přesvědčen, že pokud tady někdo hodlá skutečně nabídnout konzervativní alternativu k mainstreamu, nestačí kritika islámu a EU a je nutný komplexní program, jaký má německá AfD. Takovou stranu bych asi podpořil.

3. května 2016
V dnešní situaci Evropy, kde je všem (kromě bruselských rádoby‑elit) zřejmé selhání projektu integrace, určitě stojí za přečtení publikace Ohrožená Evropa: Rodící se krize. Napsal ji světoznámý George Friedman, jenž má na kontě především excelentní prognostickou knížku Příštích sto let. Ve svém nejnovějším díle se zaměřuje na Evropu, analyzuje její historii, kořeny jejího úspěchu i příčiny a průběh toho, jak Evropa ve 20. století přišla o téměř všechny předchozí zisky. Potom se opět pouští do prognóz a předpovídá konflikty, které se budou týkat hlavně hraničních regionů a vztahů evropských velmocí s jinými státy. Friedman je (jako vždy) nekonvenční a originální, snad až provokativní, ale fascinující a nesmírně přesvědčivý. Také proto by se měl číst, jelikož jeho kniha funguje i jako důrazné varování před další katastrofou Evropy.

1. května 2016
Demonstrace konané na 1. máje (nebo kdykoli jindy) jsou daleko častěji zaměřeny proti něčemu než pro něco. Protestovat a nadávat je prostě jednodušší než se vyjádřit ve prospěch čehosi pozitivního. A navíc je snazší se postavit s davem na náměstí než sami udělat něco konkrétního. Jestliže tedy chcete něco změnit, tak nechoďte na demonstrace, protože řvaním na ulici se politika nedělá. Zapojte se do činnosti komisí či výborů, vstupte do trany, kandidujte ve volbách. Jen taková politická aktivita má reálný vliv.

30. dubna 2016
Brzy nás čeká letošní ročník Přehlídky vítězství v Moskvě. Nácviky dokazují, že tentokrát nepůjde o takovou ohromující show jako v loňském roce, kdy se představila celá nová generace obrněných vozidel. Nyní lze říci, že se oproti původní podobě trochu změnil kolový obrněný transportér Bumerang a že se předvede nová verze automobilu Tigr‑M se zbraňovým modulem Arbalet-DM, čímž seznam novinek končí. Všechna ostatní vozidla už známe. Já vím, prostě jsme z loňského roku strašlivě "zmlsaní"... Málo novinek ale určitě neznamená, že to ráno 9. května v 9.00 našeho času nebude stát za to!

28. dubna 2016
Je zvláštní, že pozorování ptáků je tolik populární koníček a lukrativní byznys, ovšem film Nadějný rok, který se týká právě tohohle tématu, skončil v kinech jako absolutní propadák. A to i navzdory hvězdnému obsazení, zajímavému příběhu, úchvatným exteriérům a milému humoru. "Ptáčkaři" asi raději sledují opeřence než filmy o své komunitě. Já jako milovník ptactva (ač ne pravý "ptáčkař") jsem byl velice potěšen. P.S. Tento film vám předvede, jak ohromně náročná (finančně i jinak) záliba to může být.

27. dubna 2016
Člověk si říká, že už se Unie nejspíše propadla na absolutní dno a nemůže budit větší posměch a pohrdání, ale bruselská byrokracie se pořád dokáže překonávat. Ten čerstvý nesmysl týkající se nefunkčních palných zbraní je tak absurdní, že se vůbec nedá brát vážně, což je taky přesně to, co všem radím: Ignorujte to, protože to už leží mimo meze příčetnosti. Nemá smysl se tím zabývat, takže se chovejte, jako kdyby to vůbec nebylo. Tady už evidentně není pomoci, jelikož vedení EU beznadějně ztratilo kontakt s realitou a žije v nějakém paralelním světě. Takže oficiálně říkám: Evropská unie je pro mě definitivně mrtvá.

25. dubna 2016
Jsem si vědom, že jsem v tomhle mezi chlapy výjimka, ale rád nakupuji. To myslím opravdu vážně. A nemám nyní na mysli jen obchody se zbraněmi, auty, knihami, počítači nebo jídlem, ale třeba i nábytek či doplňky pro domácnost. V tomto smyslu dlouhodobě chválím značku IKEA, která má skvělý poměr výkon/cena, obrovský sortiment a kvalitní služby a díky které se dá dobře a levně vybavit byt. Vůbec se proto netajím tím, že půlden strávený v tomto obchodním domě mi činí velké potěšení. :‑)

23. dubna 2016
Konečně jsem si přečetl knihu Švejk v ruském zajetí a v revoluci, ono (ne)slavné pokračování Švejka, které se leckdy setkává s velmi tvrdou kritikou. Jeho autor Karel Vaněk se rozhodl dopsat to, co nestihl Jaroslav Hašek, a provedl to stylem svým, a proto zřetelně odlišným. Vaňkův Švejk je jiný, více pesimistický a drsnější, což se odráží i v jazyku. Vaněk se také netají skepsí vůči ruské revoluci a vlastně i Rusům vůbec. Navzdory rozdílům však jde o kvalitní dílo, jež se čte velmi dobře, jelikož hlavní zdroj humoru, tj. Švejkovy neuvěřitelné historky, naštěstí funguje stejně. Kdyby to nebylo pokračování kultovního Haškova Švejka, ale úplně samostatná kniha, zřejmě by se Vaňkův text dočkal daleko lepších hodnocení.

22. dubna 2016
Britské listy potvrzují přesun kamsi mezi bulvární a humoristická média mj. tím, jak jejich šéf Jan Čulík pořád sveřepě opakuje, že jsme povinni přijímat imigranty, neboť to nařizují zákony a mezinárodní smlouvy. Nyní to ještě obohatil poznámkou, že o zákonu se nediskutuje. Skutečně zábavné. Ještě zábavnější však bude sledovat jeho hysterické reakce na to, až státy začnou ony zákony měnit a smlouvy vypovídat. Čím více toto pan Čulík a spol. opakují, tím více se tato zajímavá chvíle přibližuje.

20. dubna 2016
Na knihu Nad českými zeměmi slunce nezapadá jsem se skutečně těšil. A mohu říci, že má očekávání byla víc než naplněna, neboť tato nová alternativní historie se mezi českými romány řadí na absolutní špičku. Její autor Jan Kotouč potvrdil svou pověst výborného spisovatele, jelikož kniha se čte výtečně, nemám připomínek ani z hlediska vojenství. Příběh zasazený do fiktivního roku 1947 se točí okolo války Česko‑Slovenského království s carským Ruskem a okolo sporu o bitevní a letadlové lodě. Jedná se vlastně o parafrázi jedné z hlavních bitev z II. světové války v Pacifiku, což nabízí příležitosti pro řadu zajímavých odkazů. Je skvělé, že se tu originální alternativně‑historická tvorba tak rozvíjí. Kandidát na Knihu roku!

18. dubna 2016
ČSSD hraje v kauze dluhu advokátu Altnerovi značně nebezpečnou hru. Situace zdaleka není černobílá, neboť pan Altner je osoba značně podezřelá a výše pokuty je opravdu nesmyslná, zároveň však existuje pravomocný rozsudek nařizující zaplatit. V opačném případě totiž suma dále narůstá a ČSSD hrozí exekuce, která by určitě znamenala další obrovské náklady. Je to zatraceně obtížná situace, a navíc se blíží krajské volby, v nichž bude ČSSD vzdorovat ambicím hnutí ANO a jeho téměř nekonečnému rozpočtu. Mohl bych patrně cítit škodolibou radost nad tím, že ČSSD čelí podobné hrozbě jako zástupy drobných dlužníků, jenže ve skutečnosti si nepřeji, aby byla hlavní česká levicová strana takto prakticky zlikvidována.

17. dubna 2016
Děkuji za možnost navštívit přednášku a besedu Opeřená cesta kolem světa. Týkala se jedné z věcí, které se v přestávkách mezi prací či při jiných vhodných příležitostech občas věnuji, a to pozorování ptáků. Rozhodně se nemohu řadit mezi pravé "ptáčkaře", avšak pro opeřence mám od dětství slabost, a proto rád sleduji, co přilétá na krmítko nebo co se prohání v lese a nad městem. Pokud by vás tento koníček také lákal, začněte třeba tím, že si prolistujete Ornitologickou příručku. Přeji dobrý lov. :‑)

16. dubna 2016
Doporučuji dvě nové knížky o vojenství. První se nazývá Ruské raketové zbraně 2. světové války a najdete v ní přesně to, co říká titul, tj. popisy zbraní od legendárních raketometů Kaťuša po kapalinové rakety. Napsal ji bohužel už zesnulý Bedřich Růžička, jeden z autorů pořád výborné "bible" Vojenské rakety. Druhé dílo v sobě nezvykle spojuje autobiografii s technickými popisy zbraní. Nese název Můj život mezi zbraněmi a autorem je úspěšný konstruktér a učitel Lubomír Popelínský. Dne 21. dubna v 17.00 se v knihkupectví Barvič a Novotný na České koná prezentace této knihy. Určitě přijďte!

14. dubna 2016
Víte, co je to sudžuch? Ne, nejde o výstrahu před padajícím sudem, nýbrž o zajímavou kavkazskou specialitu, kterou jsem dostal ke svým dnešním narozeninám a za kterou děkuji. Někteří lidé pokládají z jakéhosi důvodu (mně zcela záhadného) za jaksi "nevhodné" dávat k narozeninám jídlo (a)nebo pití, ale já jako velice praktický člověk a zastánce reálně užitečných darů s tím problém nemám, resp. vítám to. Co naopak upřímně nesnáším, to jsou řezané květiny, protože vážně nechápu, proč dávat či dostávat uříznutou a (de facto) umírající rostlinu. Živá (okrasná i užitková) v květináči ale samozřejmě potěší. :‑)

13. dubna 2016
Cestovatel a zoolog Jaroslav Mareš je člověkem, jehož knihy snad nejvíce podnítily můj zájem o přírodu a její záhady. S velkým potěšením jsem si tudíž přečetl jeho nové dílo Stezkami záhadných zvířat, které představuje jakési shrnutí historie a aktuálního stavu kryptozoologie, tzn. vědy pátrající po tajemných zvířatech, která jsou známa převážně z legend. Přežívající dinosauři a ptakoještěři, gigantické chobotnice, jezerní či mořské obludy, ale i zvířata sice groteskní a záhadná, ale nepochybně objevená a popsaná. Právě tyhle již vyřešené kauzy jsou varováním těm, kdo si myslí, že všechna velká zvířata už byla objevena!

11. dubna 2016
Někdy slyším pohrdání či nadávky na adresu lidí, jako byl Přemek Podlaha či jako je nyní Láďa Hruška, resp. vůči jejich pořadům, nápadům a stylu vůbec. Podle mě je to projev jednak čirého snobismu a jednak zjevného nepochopení toho, co je silnou stránkou nás Čechů. Ano, nemáme rádi pravidla, obcházíme zákony a snažíme se vždycky všude ušetřit či nahrabat něco pro sebe. Ovšem z toho vychází i naše mimořádná schopnost jednat kreativně a originálně, využívat různé možnosti a nenechat se odradit předpisy, které jsou někdy jaksi odtržené od reality. Jsme kutilové a mistři improvizace. Proto je o Čechy po světě zájem, protože umějí řešit i nečekané problémy. Tohle je ve skutečnosti naše konkurenční výhoda.

9. dubna 2016
Přestože mám velice rád Ameriku, poněkud paradoxně moc neposlouchám tu "pravou" americkou hudbu, tedy americkou country, big beat atd. Je to vlastně ještě paradoxnější, když uvážíte, že píši i pro Radio Dixie, jež na těchto žánrech stojí. Ale dal jsem na radu "Dejte nám šanci", pár hodin jsem zkusil tu hudbu poslouchat a bylo to vlastně hodně dobré. Jako zvuková kulisa pro práci perfektní. Takže to taky zkuste, třeba se vám to zalíbí a přijdete tomu na chuť. Jen dejte tý americký muzice šanci.

8. dubna 2016
Debata: Co by asi následovalo, kdyby nebyla Washingtonská námořní smlouva? Podle mě by se pokračovalo v rozvoji větších a větších bitevních lodí. Japonská třída Jamato by potom nebyla výjimečnou obludností, nýbrž něčím víceméně normálním, co by mělo řadu přímých konkurentů. Stavěly by se také další bitevní křižníky (a já si na rozdíl od mnoha lidí nemyslím, že tato filozofie byla od základu špatná), naopak by se tolik neurychlila evoluce letadlových lodí. Otázkou ještě je, jestli by neexistence smlouvy nějak výrazně proměnila průběh dějin 20. století. V tomto jsem skeptik, resp. domnívám se, že spíše nikoli.

6. dubna 2016
Světem hýbe aféra Panama Papers. Já však nepatřím k těm, kdo skáčou nadšením a nadávají bohatým, stejně jako jsem opatrný vůči kauzám WikiLeaks a Edwarda Snowdena. Nejspíše je to tím, v jaké branži působím, a proto chápu, že v diplomacii, zpravodajských službách či finančnictví musí existovat jistá míra utajování. Vůči těmto "whistleblowerům" jsem navíc skeptický kvůli tomu, že i oni logicky sledují určitý zájem, takže to, co je takhle odhaleno, nutně hraje v něčí prospěch a něčí neprospěch. Pro média je to nádherné sousto, ale já radím pohlížet na standardní interpretaci těchto afér maximálně kriticky.

4. dubna 2016
Spolupráce dvojice Steven Spielberg & Tom Hanks se stala téměř zárukou kvalitní filmové tvorby. To dokládá i vynikající snímek Most špiónů, který se vrací na vrchol studené války. V podstatě se skládá ze dvou zřetelně odlišných částí, z nichž první se týká procesu se sovětským špionem Rudolfem Abelem, kdežto v té sledujeme úsilí o jeho výměnu (nejen) za Francise Garyho Powerse. První část má povahu soudního dramatu, jež se točí mj. kolem loajality a dodržování pravidel, zatímco druhá představuje špionážní thriller. Každopádně se jedná o podařené dílo, které zaujme jak kvalitou hereckých výkonů a dialogů, tak i mistrovským provedením a snahou věrně zachytit vliv studené války na ty, kdo v ní bojovali.

3. dubna 2016
Britské listy se pomalu, ale jistě dostaly do kategorie, kde se nachází mj. Zvědavec, tedy mezi média, která již má smysl číst jen pro zábavu. Kromě trvalého přísunu "sluníčkové" imigrační propagandy (kterou nemá smysl číst vůbec) stojí za zmínku články, které hystericky varují před odchodem Velké Británie či Česka z Evropské unie. Vyvolávají dojem, že kdosi chce úplně nelogicky odcházet z prosperujícího šťastného ráje, zcela ignorují to, že se EU proměnila v absurdní karikaturu původních (zajisté dobře myšlených) plánů, a že se za pár let asi stejně rozloží. Ve výsledku tak vlastně nebudeme mít z čeho odcházet.

1. dubna 2016
Na dnešní den by to asi chtělo něco na odlehčení. Možná znáte ten vtip, resp. vtipnou definici, že programátor je zařízení, které mění kávu na zdrojový kód. Jeden vynalézavý člověk to modifikoval takhle: Lukáš Visingr je zařízení, které mění čokoládu na články o vojenství. :‑)


Postřehy z ledna, února a března 2016

Archiv postřehůNa úvodní stránku

WebZdarma.cz