Postřehy ze života


31. prosince 2015
Mám‑li nějak stručně charakterizovat končící rok, pak musím konstatovat, že to (navzdory velice rozšířenému dojmu) nebyl rok zlomů, nýbrž rok eskalací. Nedošlo k žádnému opravdu systémovému zvratu, lze však vidět gradaci (někdy i hodně prudkou) řady dlouhodobých trendů. To se pochopitelně týká i vzestupu islamismu (a s tím spojeného terorismu a migrace), který považuji za zdaleka nejhorší hrozbu pro svět. Západ prožívá těžkou krizi vlivu, identity a hodnot, ovšem já zůstávám bytostným optimistou. Jsem pevně přesvědčen, že zvítězíme, že ubráníme naše hodnoty a ideje a že Západ nastoupí na cestu k dalšímu ohromnému rozkvětu, proti kterému bude vrchol antického Říma působit jako země třetího světa!

30. prosince 2015
Povánoční slevy se často využívají pro nákup textilu (např. tzv. módního oblečení, v němž člověk vyhlíží jako něco z cirkusu) nebo elektroniky (např. mobilů s uživatelskou a bezpečnostní katastrofou zvanou Android). Na mém žebříčku ale jednoznačně vedou (překvapení!) knihy, kterých jsem teď nakoupil za částku přes 2500 Kč. Že jsem blázen? Jak praví klasik: Podle posledního vyšetření, ano. Ale hlavně platí, že kdo chce vydělávat, ten musí také investovat. To zahrnuje i investice do tzv. osobního štěstí, resp. fakticky do nákupu věcí, které vám prostě dělají radost. A to jsou pro mě především knihy. :‑)

29. prosince 2015
Vojenský analytik se vrátil z krátké dovolené a rád by se vyjádřil k svátečnímu poselství prezidenta. Pokud jde o levicové postoje Miloše Zemana k socioekonomickým otázkám, ty jsem vždycky respektoval, ačkoliv jsem s nimi ve vší slušnosti nesouhlasil, což pořád trvá. Český prezident ale má mou absolutní podporu v názorech na islám a imigraci, a to tím více, čím větší odpor Bruselu, sluníčkářů či politicky korektních médií vyvolává. Pod tuto část jeho projevu bych se podepsal a závěr bych rozšířil: Tahle země je naše a není pro všechny, a jestliže sem někdo přijde, tak bude ctít naše pravidla, jinak u nás nemá co dělat. Tečka, bez diskuse. A opět dodávám, že jsem hrdý, že státník jako Miloš Zeman je mým prezidentem.

26. prosince 2015
Konečně mohu porovnat výbornou knížku Marťan s její filmovou verzí. Trochu mě překvapilo, že atmosféra filmu je od té románové značně odlišná. Zůstal jen zlomek vědy, což se asi dalo čekat, ale kupodivu zmizela i většina z hromady ironických vtipů. Matt Damon předvádí herecký koncert, za který by si zaručeně zasloužil Oscara, děj pěkně ubíhá, efekty jsou báječné a pochvalu zaslouží i hudba. Mohu poznamenat, že mě filmový Marťan oslovil víc než třeba umělecky silnější Gravitace, a to i díky tomu, že navzdory jiné atmosféře zůstala zachována ústřední myšlenka knihy, totiž nevzdávat se a řešit problémy.

24. prosince 2015
Dnes bych všem vzkázal zejména toto: Važte si Vánoc! Nebo lépe řečeno, važte si toho, že smíte tyto svátky oslavit právě tak, jak si přejete. Vánoce mají v závislosti na (ne)víře každého jinou hodnotu, ale stále platí, že vycházejí z předkřesťanských i křesťanských tradic Západu. Dokonce i nejzarytější ateisté a materialisté mají příležitost pro zamyšlení nad duchovními hodnotami. A jednou z největších hodnot Západu je svoboda, která zahrnuje právě i tu možnost slavit nebo neslavit Vánoce, jak kdo chce. Nezapomínejme, že zlo, proti kterému bojujeme, by nám na prvním místě sebralo právě tuhle svobodu.

23. prosince 2015
Do řady mých nedávných knižních akvizicí spadá i publikace Tajné zbraně třetí říše. Jedná se o přehled raket a dalších dálkových či naváděných zbraní nacistického Německa od populárního historika Ivo Pejčocha. Ten, jak je u něj obvyklé, sepsal ucelený text s popisy vývoje, konstrukce i nasazení. Ačkoli jde o téma, které bylo zpracováno už mnohokrát, tato knížka znamená přínos právě pro svou komplexnost a rovněž kvůli vyvracení některých omylů. Zájemcům o problematiku určitě doporučuji.

21. prosince 2015
Tzv. politická korektnost stále prokazuje schopnost šplhat výš a výš po stupnici debility. Tentokrát se jedná o údajně sexistickou a rasistickou reklamu na pivo Bernard. Je ale pod mou úrovní s touto slaboduchou kritikou jakkoliv polemizovat, takže se jen směji a její autory hluboce lituji. Užitečným idiotům však nestačí jen snahy o regulaci humoru, chtějí měnit i historická fakta (např. jména psů). Zajisté také nejsem sám, kdo si vybavuje návrh zakázat kvůli "cikánům" i Kocoura Mikeše. Velice pěkně to zapadá do sebevražedných sklonů Západu, které budou ještě nějakou dobu trvat. Ale všeho dočasu...

19. prosince 2015
Mám‑li film Hvězdné války Epizoda VII: Síla se probouzí popsat maximálně stručně, tak je excelentní, ovšem asi poněkud jiný, než jsem čekal. Nejde jen o pokračování ságy, ale fakticky i o remake Epizody IV (a trochu i Epizody V). Nechci prozradit cokoli ze zápletky, avšak lze říci, že se tady používá mnoho dějových prvků a motivů z původní trilogie, ovšem různě vyvinutých a pozměněných. Nová generace hrdinů elegantně střídá tu starou a pořád platí většina toho, co o světě Star Wars víme. S tím také souvisí ohromné množství odkazů na původní trilogii. Speciálně chválím nádherné bojové scény, které dokonale využívají 3D. Myslím, že Epizoda VII těžko mohla dopadnout lépe. Kult tedy znovu ožívá. Bravo!

18. prosince 2015
Přestože jsem nekuřák (resp. bývalý kuřák), jsem jasně proti plošnému zákazu kouření v restauracích. Tohle má řešit trh, nabídka a poptávka. Pokud mi vadí kouř, půjdu do nekuřácké restaurace (je jich dost), popř. do nekuřácké sekce. Považuji nejen za nesmyslné, ale i nebezpečné, když se do toho montuje regulace od státu. Boj o (ne)kouření je mediálně asi hodně atraktivní, ale zástupné téma, vhodné leda pro prezentací politických figurek. Větší měřítko, avšak principiálně tutéž kategorii představuje "boj proti klimatickým změnám". Pokud by tzv. elity chtěly zastavit tzv. globální oteplování, stačilo by o tomto virtuálním hoaxu přestat mluvit. Ale to by určitým lidem asi značně poškodilo jejich zájmy, že?

16. prosince 2015
Dostavila se dlouho očekávaná aktualizace World of Tanks obsahující vozidla československé výroby. Mj. to je i vhodná připomínka, že ČSR bývala skutečnou tankovou velmocí, která vyrobila nejlepší lehký tank světa (skvělý LT vz. 38) a po válce vyvíjela velice perspektivní střední tanky (program TVP). Pozdější ČSSR byla třetí největší výrobce obrněných vozidel na světě, což brzy potvrdí update hry Armored Warfare. Není určitě na škodu udržovat tato fakta v povědomí. A teď už do tanku v tank! :‑)

14. prosince 2015
Diskuse o dinosaurech. Patřím k těm, kdo byli coby děti fascinováni dinosaury, ale vlastně nikdy mě to úplně neopustilo. Nyní často slýchám stížností, že nové objevy, zejména potvrzení opeření u většiny (ne‑li u všech) dravých dinosaurů, jaksi oslabují ono nadšení, protože se ukazuje, že to, co jsme měli jako děti rádi, nejspíše vypadalo úplně jinak. Já osobně s tím však nějaký zásadní problém nemám. Připouštím, že T‑rex s peřím asi působí trochu divně, ale co na tom? Vždyť víme, že příroda/Bůh vytváří i podivnější věci. Vědecké poznatky se stále vyvíjejí a zpřesňují, ale to je vymoženost, nikoli chyba.

13. prosince 2015
Je pozoruhodné, kolik lidí se vyznačuje takřka černobílým viděním světa, které je možná důsledkem jakéhosi skrytého komplexu. V důsledku toho se u nich objevuje nekritický obdiv k USA/Rusku a zároveň patologická nenávist k Rusku/USA. Zejména ta ubohá amerikanofobie či rusofobie je pro mě důvodem, proč tyto lidí spíš lituji. Za sebe mohu pouze zopakovat, že jako konzervativec a velký ctitel Toma Clancyho vnímám pozitivně USA i Rusko a nevidím v tom jakýkoli rozpor. A také velmi dobře vidím, že někomu zde vyhovuje vytváření a podporování antagonismů. Je mi líto, ale se mnou v tom nepočítejte.

11. prosince 2015
Diskuse o španělské občanské válce. Pořád obvyklé chápání tohoto konfliktu ("demokracie proti fašismu") se dá označit za typickou ukázku naivního idealismu. Nelze totiž pochybovat, že v případě vítězství republikánů by se Španělsko velmi záhy změnilo v bolševickou totalitu, což by bylo z dlouhodobého hlediska daleko horší než autoritativní vojenská diktatura. Generál Franco, aniž bych si ho jakkoliv idealizoval (stejně si jako vůbec neidealizuji Bašára Asada), byl zejména racionální pragmatik. Španělsko pod jeho vládou bylo ostrá diktatura, která ublížila spoustě nevinných obětí, to ani v nejmenším nepopírám, ale proti tomu, co by tam asi napáchali komunisté, by Franco vypadal jako liberální lidumil.

9. prosince 2015
Při čtení knihy Agent Storm: Můj život v al‑Káidě a CIA si člověk zase a znovu opakuje, že pravda může být ještě podivnější a absurdnější než nejlepší fikce. Příběh dánského konvertity k islámu, který se stal radikálem a navázal kontakty v síti globálního džihádu, aby poté prozřel a začal pracovat pro západní rozvědky, je něco zcela výjimečného. Publikace Agent Storm by mohla být i výtečným špionážním románem, ale je to pravdivá a hluboce lidská výpověď o tajné a kruté válce proti terorismu.

8. prosince 2015
Mám jisté matné tušení, že kauza zadržení Miloslava Ransdorfa ve Švýcarsku bude mít ještě hodně zajímavé důsledky. Nabízí se několik vysvětlení, ale žádné z nich nevypadá pro tohoto zajisté vzdělaného člověka moc dobře. Z kauzy totiž vychází buď jako (diplomaticky řečeno) naivní osoba, jež se chytla na zjevně zflikovaný podvod, nebo jako (opět velmi diplomaticky řečeno) osoba se značně pochybným vztahem k cizímu majetku. Každopádně se potvrzuje, že vzdělání vůbec nesouvisí se sociálními (a)nebo morálními kvalitami jedince. Ale třeba podle toho jednou natočí pěknou krimikomedii. :‑)

6. prosince 2015
Premiéra netrpělivě očekávaného sedmého dílu Hvězdných válek se nezadržitelně blíží, a proto se hodí jedna poznámka k tématu. Mezi díla, jež George Lucase jednoznačně nejvíce inspirovala, patří britský válečný film The Dam Busters (odmítám používat nesmyslný český název Ďáblové v oblacích). Pojednává o legendárním útoku na německé přehrady za pomoci "skákajících bomb" a vzhledem ke zpracování se jedná téměř o hraný dokument. Závěr IV. epizody Hvězdných válek (tedy útok na Hvězdu smrti) je jakýsi "remake" finální scény britského filmu. Ten je i navzdory svému stáří (60 let!) stále vysoce působivou ukázkou lidské vynalézavosti, cílevědomosti a odvahy, která si zasluhuje mimořádný respekt.

4. prosince 2015
Po nějaké době zase jeden výborný recept, a to zapečené plněné žampiony. Z oloupaných žampionů odkrojte nožičky a vydlabejte vnitřky klobouků, až zůstane "miska". Nožičky a vnitřky jemně pokrájejte a smíchejte s nastrouhaným sýrem, šunkou a jemně nakrájenou cibulí, podle chuti přidejte různé bylinky, sladkou papriku, pepř... Ty "misky" položte na vymazaný pekáč, lehce je posypte solí a kmínem a poté do nich naskládejte tu dobře promíchanou směs. Pečte v troubě na 200 °C dozlatova, což bude asi 15 minut. Jen pro zajímavost, je to malá úprava receptu z kuchařky z Penny Marketu. :‑)

2. prosince 2015
Dnes pochválím dvě velmi zajímavé a hodnotné knihy, které se týkají dějin česk(oslovensk)ých výsadkových a zvláštních sil. První má jméno Zpravodajské výsadky, popisuje budování našich průzkumných a diverzních jednotek v 50. letech a v podstatě jde o jakési předkračování pozoruhodné publikace VÚ 7374. Druhá knížka se jmenuje Výsadkové vojsko v letech 1947‑1969 a její obsah plně odpovídá titulu. Také v tomto případě ale nejde o samostatný text, nýbrž o součást třídílného projektu, který má zmapovat celé dějiny našich zvláštních sil do přelomu tisíciletí. Velmi doporučuji a těším se na další díly.

1. prosince 2015
Velká část mediální scény je zjevně na větvi z úspěchu kapely Ortel v anketě Český slavík, k čemuž bych rád řekl tři krátké glosy: Za prvé, ta kontroverzní písnička Mešita se mi opravdu líbí, poslouchám ji a vůbec se za to nestydím (tak jako se nestydím za fakt, že poslouchám i některé písničky skupiny Orlík). Za druhé, jenom se opět potvrdilo, že celý Český slavík je prázdná bublina a reklamní šaškárna přesně toho typu, kvůli kterým už se takřka nedívám na televizi. A za třetí (a to je nejdůležitější), bylo by dobré se zamyslet nad tím, proč se skupině Ortel podařilo takto zabodovat. V čem bude asi chyba? Nedostáváme se zase do trapné situace, v níž by některé rádoby‑elity evidentně chtěly rozpustit lid a zvolit si jiný?

29. listopadu 2015
V té spoustě práce a stresu by si měl člověk najít také trochu času na odpočinek a kontakt s přírodou. Pro mě začíná tuhle funkci plnit činnost, která celkově nabírá na popularitě, a sice pozorování ptáků, jež se dá v zimě dobře kombinovat s tradičním přikrmováním. V tomto smyslu mohu doporučit knížečku Ptáci na krmítku, ve které jsou všechny potřebné informace v kompaktním formátu. Stačí zavěsit krmítko, nasypat zrní (optimální je poměr semen olejnatých [např. slunečnice] a moučnatých [např. proso] asi 2:1) a sledovat. Pohled třeba na zobající sýkoru modřinku je opravdu krásná relaxace. :‑)

28. listopadu 2015
Předesílám, že nemám nic proti tanku Chieftain, který byl ve své době určitě jedním z nejlepších tanků světa, nemám dokonce vůbec nic ani proti "retro‑módě". Ale pohled na repasované Chieftainy, které už před mnoha lety ukořistila Saddámova irácká armáda a které dnešní irácká armáda v zoufalství vytahuje ze šrotu, opravdu budí všelijaké dojmy. Jestli to půjde takhle dál, tak možná dojde i na ty vraky syrských (resp. ex‑německých) Panzerů, které snad pořád rezaví na Golanských výšinách... :‑)

26. listopadu 2015
Můj první pocit po zprávě, že Turecko sestřelilo ruský Su‑24, byl ten, že Turkům nejspíše přeskočilo. Copak jim nedochází, co mohli způsobit? Možná si to uvědomují až příliš dobře, protože se mi moc nechce věřit, že to byla jen nehoda či náhoda. Vedle faktoru syrských Turkmenů tady totiž hraje svou roli (překvapení!) ropa, protože Turecko ji mohlo zatím kupovat od Islámského státu mimořádně levně, ale ruské údery na rafinérie a cisterny tyhle kšefty jaksi překazily. Je opravdu smutné a ostudné, že Turecko je stále členem NATO. Stojím jasně na straně Rusů a doufám, že to Turkům adekvátně oplatí (třeba otevřením skóre pro S‑400), protože ta Erdoganova islamofašistická sběř si nic jiného nezaslouží.

24. listopadu 2015
S hodnocením sochy Jošta Moravského, zvané také "brněnská žirafa", jsem schválně počkal až na chvíli, kdy jsem ji spatřil na vlastní oči. Není to tak hrozné jako na fotografiích. Ne, je to ještě mnohem horší! Pokud už pominu nesmyslnost obsahu (Jošt nebyl odvážný bojovník, ale lstivý diplomat), pak pořád zůstává ta příšerná anatomie, tragikomická směs realismu a symbolismu. Je to jen další položka do sbírky zhůvěřilostí, kterým se v intelektuálním snobismu říká "moderní umění". Děkuji, nechci.

22. listopadu 2015
Ačkoliv nejvtipnějším komiksovým filmem zůstávají Strážci galaxie, skvělý Ant‑Man jim hodně šlape na paty a z hlediska efektového zpracování míří na absolutní špičku. Superhrdina, který se dovede zmenšit na úroveň hmyzu (či ještě méně), totiž nabízí úžasný potenciál pro scény, kde se smrtelná vážnost soubojů krásně pojí s báječně vtipnými momenty. A tvůrci ho dokonale využili, což ukazuje zejména finální boj, jenž patří k vůbec nejlepším v oboru. Za zmínku stojí rovněž slušné vedlejší herecké výkony, které podávají Michael Douglas a Michael Peña. Každopádně Ant‑Man nezklamal. Bavte se!

21. listopadu 2015
Obrovský obdiv, respekt a podpora vůči útokům ruských bombardérů na Islámský stát. Zkoordinovat operaci tolika dálkových a strategických letadel (včetně vypouštění střel s plochou dráhou letu) rozhodně není snadné a společně s účinností taktických letounů v Sýrii to dokazuje velký pokrok, kterého Rusové dosáhli. Tohle asi ta verbež z IS ve scénáři neměla, resp. nějak zapomněla, že Rusové se s nimi nebudou moc mazlit. Vzhledem ke zvěrstvům, jaká už má IS na kontě, je proti němu adekvátní (víceméně) cokoliv, takže i kdyby měla ruská letecká ofenzíva znamenat vymazání několika měst z mapy, já protestovat nebudu. IS požaduje totální válku, takže by bylo jedině správné mu ji konečně dopřát.

19. listopadu 2015
Excelentní kniha Tanky, které zachránily Izrael je určitě jednou z nejpůsobivějších výpovědí o moderní válce a současně drsnou příručkou tankové taktiky. Její autor, legendární generál Avigdor Kahalani, napsal text sice vojácky strohý, ale absolutně autentický a chvílemi vyvolávající nefalšovaný mrazivý pot. Ke knížce je navíc přiloženo DVD s neméně působivým filmovým dokumentem, navzdory tomu je však cena velice příznivá, za což vděčíme sionistickému Fondu pro ovládnutí světa. :‑) Pro fanoušky tanků a jejich bojů je pořízení tohoto mimořádně hodnotného díla naprosto nepochybnou povinností!

17. listopadu 2015
V dnešní slavnostní den, kdy si připomínáme výročí událostí spojených s bojem za svobodu, musím podpořit prezidenta Miloše Zemana a jeho postoje vůči islámu a imigraci. Už jen proto, že islamismus jako ideologie je se západním pojetím svobody neslučitelný, resp. je jeho totálním protikladem. Proto je potřeba s islamismem bojovat, nikoli za pomoci tzv. politické korektnosti dělat jen zbabělé ústupky. Dokud v EU nedojde k velkým politickým změnám, tak se na Unii zkrátka nelze ohlížet. Mějme samozřejmě partnery a spojence, ale buďme také suverénní a kritičtí. Musíme se naučit říkat NE a už konečně pochopit, že v mezinárodní politice je třeba méně dbát o zájmy druhých a důrazněji prosazovat zájmy svoje.

16. listopadu 2015
Debata o zásobování. Nemyslím teď to vojenské, nýbrž spíš to domácí, i když (možná překvapivě) platí řada (resp. většina) pravidel z armádní logistiky i v běžném životě. Třeba to, že některé potraviny má smysl koupit ve velkém objemu a dlouhodobě skladovat, protože jim to na hodnotě nijak neubere. (Maso v konzervě se dá v chladu uchovávat desítky let!) A zcela jistě platí jedna ze základních vojenských logistických pouček, a sice to, že vždycky je lepší mít sklad nacpaný než prázdný.

14. listopadu 2015
Člověk má asi na jazyku leccos. Vinu slabošských a naivních politiků, různá "ale", cynismus... V této chvíli je však zejména potřeba teroristické útoky v Paříži kategoricky odsoudit a pojmenovat nebezpečí, jemuž čelíme nikoli jako Češi a Francouzi, dokonce ani jako Evropané, ale jako příslušníci západní civilizace. Nebezpečí se nazývá islamismus a reprezentuje smrtelnou hrozbu bez ohledu na to, zda užívá teroristické útoky, konvenční válku, masovou imigraci nebo "mírovou" politiku. Co ještě se bude muset přihodit, aby si Západ uvědomil, že tohoto nepřítele nelze porazit slovy, ale jen ráznými činy? Tohle je totiž válka o bytí a nebytí civilizace, a ten, kdo to nechápe, už prostě nemá v politice co pohledávat.

13. listopadu 2015
Gratuluji Kanadě k výběru nového ministra obrany, jelikož tenhle tvrdý chlapík má můj velký respekt. Ačkoli podle tvrzení sluníčkářů jsou Češi zatvrzelí xenofobové a šovinisté, většina zdejších reakcí dokazuje naprostý opak. Sikhové totiž patří mezi komunity, jež se integrují velice ochotně a představují přínos, což koneckonců krásně ilustruje právě ministr Harjit Singh Sajjan, jenž se ve své vojenské kariéře nesmírně zasloužil o obranu Západu. Kontrast s masivní ilegální imigrací lidí, kteří se zjevně přizpůsobit nehodlají a nějaký zvláštní přínos tady znamenat nebudou, těžko může být větší. Muže, jako je Harjit Singh Sajjan, pochopitelně budu (aniž by mě zajímaly jejich turbany a plnovousy) upřímně a přátelsky vítat.

10. listopadu 2015
Jestliže máte rádi historii, letectví a pohnuté lidské osudy, pak si rozhodně přečtěte knihu s tajuplným názvem Bílá růže ze Stalingradu. Znalci patrně tuší, že se týká Lidije Vladimirovny Litvjakové, výjimečné ženy, která se stala nejlepší stíhací pilotkou všech dob a opravdovou legendou. Není to "jen" klasický životopis, spíše jde o využití života Litjvakové jako pohledu na celou tuto tragickou a současně slavnou epochu dějin. Přestože je v osudech "Bílé růže" (jak se jí přezdívalo) stále několik (příznačně) bílých míst, nepochybné je, že tuto ženu lze nejlépe vystihnout jedním krátkým slovem. Hrdinka.

9. listopadu 2015
Recenze na film Pixely jsou zhusta negativní, což opět dobře ukazuje, jak lidé čekají od filmů něco, co v nich zcela zjevně není, být nemá a být nemůže. Pixely jsou kombinace totálně praštěné zábavy a pocty videohrám z "pravěkých" automatových dob. Toho, kdo nepamatuje onu éru, tenhle film asi příliš neosloví, ale pro mou generaci je to obrovská porce nostalgie. Přesně o tom Pixely jsou. Šílený příběh, spousta klišé, úžasné efekty, krásné nostalgické vzpomínky na dětství... Přece jen si však myslím, že ten nápad se dal zpracovat ještě líp a výsledek mohl být absolutně luxusní, takhle je to "jen" dost dobré.

7. listopadu 2015
Nerosty i horniny, zkameněliny i šperky, dekorace i nástroje, to vše obsahuje mezinárodní expozice minerálů, která se u nás v Tišnově koná dvakrát ročně. Po několika letech jsem ji navštívil a (navzdory dosti vysokému vstupnému a místy takřka kritickému přelidnění, resp. nedostatku místa) mohu říci, že je to velice zajímavá a přínosná akce, a to i pro toho, kdo není zrovna geolog či sběratel. Dokonce i úplný laik (což já v tomto oboru jsem) může přece obdivovat krásná díla přírody i lidských rukou. :‑)

5. listopadu 2015
Kromě svojí obvyklé práce jsem se ponořil i do četby knih o americké občanské válce. V souvislosti s jedním zajímavým projektem jsem totiž konstatoval, že si potřebuji výrazně oživit a rozšířit znalosti tohoto konfliktu, klíčových bitev, celého kontextu, příčin a následků. (Ne, otrokářství nebylo skutečný důvod, vítězství Severu nebylo nic předem zaručeného a konzervativní hodnoty Jihu nebyly z principu vůbec špatné.) Každopádně se však dá říci, že tato válka byla nesmírně důležitá, a to nejen kvůli velkému pokroku ve vojenství. Kdyby totiž dopadla jinak, resp. kdyby se Konfederace udržela (popř. kdyby se do ní zapojily i evropské velmoci), tak by potom zaručeně vypadalo úplně jinak i celé 20. století.

3. listopadu 2015
Mezi "animáky" jistě nejoriginálnější a jeden z nejlepších (možná i vůbec nejlepší), to je film V hlavě, kterým studio Disney/Pixar opět dokládá svou špičkovou úroveň. Smekám před scénáristy a designéry, kteří vytvořili fantaskní a abstraktní, avšak současně podle vlastních pravidel perfektně fungující svět, který s neuvěřitelnou elegancí a přitom vtipně ilustruje fungování lidské mysli. Film se sice tváří "dětsky", ovšem jen dospělí v plné síle pochopí všechny skryté významy a odkazy, jimiž toto úchvatné dílo přetéká. Opravdu nechápu, jak ještě dnes někdo může tvrdit, že "animáky" jsou leda pro děti...

2. listopadu 2015
Diskuse o dvoudílných pásových vozidlech. Podle mě jde o skvělou koncepci, která vedle velké průchodnosti v terénu nabízí rovněž lákavou možnost připojit za první (hnací) část tu druhou (taženou) s takřka jakýmkoli, případně i jiným účelem. Nyní tyto "pásovce" plní (většinou) logistické úkoly, ale minimálně Rusové už chtějí vytvořit plnohodnotný dvoudílný obrněný transportér a možná dospějí i k bojovým vozidlům s těžší výzbrojí. Myslím, že dvoudílná pásová vozidla zatím předvádějí jen malou část svého potenciálu, a byl bych velmi rád, pokud by si třeba BvS 10 nebo Bronco našel cestu i do Armády ČR.

31. října 2015
Knihu Československé zbraně ve světě: V míru i za války jsem si pořídil už na jaře, ale teprve teď jsem našel čas na její důkladné pročtení. Moje hodnocení nemůže být jiné než absolutně pozitivní, protože je to opravdu mimořádné dílo. V takovém rozsahu a tak detailně zatím téma exportu čs. zbraní nebylo zpracováno, a tak se mohu jen s úctou sklonit před tou obrovskou rešeršní prací, jakou musel Vladimír Francev v archivech i jinde vykonat, aby mohl knihu sepsat. Kromě tohoto obdivu však pociťuji i hrdost na to, že patřím k národu, jehož vynikající příslušníci dokázali vyrábět tak skvělou techniku a uspět s ní na světovém trhu. Pro milovníky naší vojenské historie je tahle excelentní knížka prostě povinnost.

30. října 2015
Kanada patrně odstoupí od nákupu letounů F‑35. Popravdě řečeno, moc se jí nedivím, protože jsem se nikdy neřadil mezi fandy tohoto problematického stroje, a navíc pro Kanadu je letoun s těmito parametry jednoduše nevhodný. Kvůli gigantické rozloze Arktidy je totiž potřebné letadlo s dlouhým doletem, schopné působit jako "vytrvalostní" přepadová stíhačka či stíhací bombardér. Z dnes dostupných strojů bych na místě Kanady volil buď naboostovanou verzi F‑15, nebo Eurofighter Typhoon.

28. října 2015
Jako každý rok chci v tento den sdělit něco opravdu významného. Letos bych rád apeloval na to, abychom si vážili toho, co máme. Přestože si kdekdo stále stěžuje, z materiálního hlediska si nyní žijeme lépe než kdykoli dříve. Hodnoty duchovní jsou samozřejmě věcí jinou, avšak to už je na každém, aby na sobě v tomto smyslu zapracoval. Tím netvrdím, že všechno okolo je v pořádku, to zcela určitě ne; problémů a hrozeb je tu víc než dost. Jde mi o to, aby se nespokojenost neomezila na fňukání a aby byla impulsem pro zlepšení. Proto říkám: Važme si toho, co máme, a pozitivně to rozvíjejme.

26. října 2015
Liberálové a sluníčkáři pláčou, protože se začíná plnit jejich noční můra. Volby v Polsku drtivě vyhrála strana Právo a spravedlnost, jež do současného postmoderního chaosu přináší velkou porci konzervativních hodnot. Konzervativec Lukáš Visingr tedy nadšeně tleská a gratuluje. Baví mě komentáře ve smyslu, že PiS je údajně strana "protievropská", jelikož se v spoustě věcí staví proti EU. Nikoli, ve skutečnosti je PiS stranou bytostně evropskou, jelikož důsledně hájí a prosazuje hodnoty Evropy a Západu, a to i proti snahám Unie. Ten, kdo je doopravdy "protievropský", je dnes sama EU, resp. ti, kdo v jejím jménu táhnou Evropu k sebevraždě. Proto mě potěší úspěch každé strany, která tomu bude bránit.

25. října 2015
Zřejmě to bude znít jako fráze, ale čerstvé události na pražské radnici podle mě dokládají totální vyprázdnění české politiky. Souboj myšlenek a koncepcí je dávno v tahu. A dokonce mám dojem, že v Praze už nejde ani o ta příslovečná koryta, resp. o moc a majetek. Tohle už je pouze exploze iracionálních emocí a vyhrocených osobních antipatií. Copak tímhle způsobem se dá řídit hlavní město? V Praze je zajisté řada věcí k napravení, ale opravdu pochybuji, že k nápravě povede taková tragikomická fraška.

24. října 2015
Je dobré cítit hrdost na svou zem. Zatímco ve většině Evropy vidíme (ve vztahu k islámu a imigraci) takovou úroveň hlouposti a naivity, že to hraničí se sebevraždou, Česká republika se pořád chová (relativně) rozumně. Jsem velmi hrdý i na to, že naším prezidentem je skutečný státník, a tato hrdost je tím větší, čím větší kritiku sklízí Hrad od naivních "sluníčkářů", slabošských nul a užitečných idiotů. A koneckonců, pozice "proti všem" není v naší historii nic výjimečného, tak proč ne? Ano, samozřejmě vím, že jsem ultrapravičák a xenofob. Do mé sbírky patetických nálepek už chybí asi jenom "fašista". :‑)

22. října 2015
Velký reset. Tak by se dalo popsat to, co studio Disney provedlo se světem Hvězdných válek. Platí už jen to, co bylo v původních šesti filmech a co vzniklo od dubna 2014 pod hlavičkou Disney, všechno ostatní již nyní nepatří do "kanonického" světa. Oh, dear. Spousta fanoušků projevuje nespokojenost, protože hodně příběhů z tohoto světa přijali opravdu za "své". Osobně jsem ale do té komunity skalních fandů nikdy nepatřil, a tudíž to respektuji jako oprávněné rozhodnutí tvůrců. Koneckonců, primárně jde přece jen hlavně o zábavu, jež by se neměla brát moc vážně. Bez ohledu na tenhle drastický zásah zůstávají Hvězdné války zcela mimořádným fenoménem, který bude lámat rekordy všeho druhu.

21. října 2015
Do Brna zavítal Legiovlak, u čehož jsem pochopitelně nemohl chybět. Skvělá replika vlaků, v jakých bojovali českoslovenští legionáři na Sibiři, čítá už jedenáct vozů, mezi kterými je také improvizovaný obrněný vagon s dělem a kulomety či plošinový vůz s obrněným automobilem Juráš. Všechno je doplněno spoustou informací, které se sibiřské anabáze legionářů týkají, a další informace podají ochotní "bratři" v uniformách. Podle mě je to jedna z nejlepších iniciativ směřujících k připomínání naší historie. Skládám velikou poctu všem, kdo se na tomto projektu podílejí, a vřele doporučuji jeho návštěvu.

19. října 2015
Po nějaké době jsem opět viděl jeden ze svých nejoblíbenějších filmů. Ďáblův advokát prostě patří mezi díla, která nejen nestárnou, ale dokonce s časem nabírají na kvalitě. Svět a lidstvo v novém miléniu totiž pokračují se strašidelnou přesností po cestě, kterou nastiňuje Al Pacino ve svých dvou dech‑beroucích dialozích, jež lze pokládat za jeho životní scény. Když v roce 1997 hovořil o materialismu, konzumu, honu za ziskem a vztahu k Bohu, byl to jen slabý odvar toho, co vidíme dnes. Stejně tak jeho výklad o právu a právnících je až děsivě výstižný. A mluví tak úžasně a přesvědčivě, že mu člověk opravdu skoro věří. Víte, jak se to říká: Největším úspěchem ďábla je to, že dokázal lidstvo přesvědčit, že neexistuje.

17. října 2015
U ruského vicepremiéra Dmitrije Rogozina je často na místě váhat, jestli to, co říká, myslí vážně, nebo zda je to (více či méně) důmyslný vtip. Ale jeho tvrzení, že tankisty v budoucnu vystřídají hráči World of Tanks, se dá brát jako nepříliš silná nadsázka pro obrovské změny, které vyvolává zavádění prostředků bez osádky, jež se ovládají dálkově. (Ostatně již byl avizován i vývoj robotické varianty tanku T‑90.) Proto si skutečně umím představit i to, jak skupiny bojových robotů v příští válce řídí špičkoví hráči. Vlastně bych se ani moc nedivil, kdyby něco podobného někdo začínal zkoušet už dnes...

16. října 2015
Při přečtení zprávy o tom, že komise Rady Evropy označila Miloše Zemana za islamofoba, jsem si vzpomněl na známé úsloví o trpaslících, kteří vám okopávají kotníky, jelikož výš nedosáhnou. A znovu jsem velice rád a hrdý, že jsem Miloše na Hrad volil, protože (ačkoliv s ním občas třeba nesouhlasím) jsem nesmírně vděčný za prezidenta, který říká správné věci natvrdo, bez té prokleté politické korektnosti. Pro "sluníčkáře" je určitě snazší dávat takové laciné nálepky než vést racionální debaty, což koneckonců dobře vím i proto, že mnohdy sám dostávám podobná přízviska. Nemá smysl s nimi bojovat, stačí je prostě (podobně jako pomluvy) jenom ignorovat, případně zesměšňovat. Je suis islamophobe! :‑)

14. října 2015
Diskuse o muzeích. Na prvním místě žebříčku muzeí, která bych rád navštívil, je jednoznačně Kubinka, tedy slavné tankové muzeum u Moskvy, kde se nachází opravdu naprosto mimořádná sbírka. Rovněž druhé místo obsazuje obrněná technika, a sice izraelské muzeum Latrun. Třetí místo náleží izraelskému leteckému muzeu Hatzerim a na čtvrtém místě figuruje ruské muzeum vzdušných sil Monino. A jelikož mám v plánu na tomhle světě ještě pár let strávit, tak se nebojím, že by se mi to nesplnilo. :‑)

12. října 2015
Pokud máte silné žaludky a kritickou mysl, přečtěte si knihu Krvavé dozvuky války. Jedná se o popis dění na českém území na jaře a v létě 1945, a to bez dnešní "politické korektnosti", která často jen kamufluje pokusy relativizovat vinu nacistů (hlavně sudetských) a poukazovat na "zločiny Čechů". Jistě se dozvíte spoustu věcí, ačkoliv třeba v případě drastického líčení pochodů smrti patrně budete i litovat, že jste se je dozvěděli. Abych nezapomněl, děkuji za dodání knížek Prahou pod pancířem povstalců a Prahou pod pancířem vlasovců, které významně obohatily moji kolekci vojenské literatury.

11. října 2015
Jestliže máte pocit, že se za poslední roky vyrojilo naprosto neskutečné množství typů obrněných vozidel, tak to není pocit, nýbrž čirý fakt. Zejména do konstrukce kolových obrněnců kategorie MRAP, popř. vozů, které jako MRAP aspoň vypadají, se pouští už i vysoce obskurní státy a firmy. Na některé se někdy usměje i štěstí v podobě zakázky, avšak obecně lze říci, že trh je přesycený kvůli nabídkám vozidel od velkých značek, jako je gigant Streit Group (přestože má trochu kontroverzní pověst). Vytvořit projekt a vyrobit prototyp takového automobilu není zase tak obtížné, dosáhnout komerčního úspěchu je však mnohonásobně těžší. Osobně bych tedy dnes příliš nedoporučoval s něčím podobným začínat.

9. října 2015
Ano, podle názoru "sluníčkářů" jsem ultrapravičák, islamofob, xenofob, šovinista a navíc loutka CIA, Kremlu a Mossadu. Co se dá dělat, ve srovnání s nimi asi jsem. Pokud odmítání té idiotské propagandy, které se říká "politická korektnost", znamená, že jsem ultrapravičák, tak asi jsem. Pokud ochota říci, že s islámem asi není všechno v pořádku, znamená, že jsem islamofob, tak asi jsem. Pokud přesvědčení, že masivní imigrace lidí z kulturně úplně odlišných zemí může přinést obrovské potíže, znamená, že jsem xenofob, tak asi jsem. Pokud snaha chránit hodnoty Západu proti něčemu, co je už po stovky let jejich absolutní negací, znamená, že jsem šovinista, tak asi jsem. A víte co? Jsem na to všechno zatraceně hrdý! :‑)

7. října 2015
Mnoho médií má zjevně velkou radost, že si můžou kopnout do značky Volkswagen. Nechci to označovat za hyenismus, protože by to byla urážka hyen, a rozhodně se k tomu nepřidám. Ani náhodou, neboť plně sdílím názor, že jde o uměle nafouknutou bublinu a něco, co se vlastně dávno vědělo. Tzv. emisní limity jsou prostě nereálný nesmysl a další produkt ekofašistické lobby. Koncern VW se dopustil zásadní chyby snad jen v tom, že se přiznal k něčemu, co dělají zřejmě všichni a co je jedinou cestou, jak lze splnit zákonné, avšak naprosto slabomyslné normy, které vývoj lepších aut ve skutečnosti jedině brzdí.

6. října 2015
Je to soukromá rvačka, nebo je možné se také zúčastnit? Syrský konflikt mi začíná poněkud připomínat tento starý hospodský vtip, zvláště ve světle přibývajících zpráv, že se tam chystá i Čína. Podobně jako si nedělám žádné iluze o politice (super)velmocí či o režimu Bašára Asada, tak si je nedělám ani o tzv. umírněné opozici, která také zahrnuje více než dost islamistů. Vyzbrojení syrské opozice pořád pokládám za strašlivou chybu (a že byla udělána s dobrými úmysly, na tom nic nemění) a proti Islámskému státu budu upřímně fandit jakékoli sekulární síle (tj. nikoli íránským nacistům), a to včetně Číny.

4. října 2015
Téma pomsty už bylo v akčních filmech zpracováno asi na tisíc způsobů, ale snímek John Wick dokazuje, že se pořád dají vymýšlet nová pojetí. Roli bývalého nájemného zabijáka, který se najednou ocitnul v situaci, ve které nemá co ztratit, dokonale ztvárnil Keanu Reeves. Film však nestojí jen na jeho výkonu, ale i na výtečné gradaci napětí a excelentní (a přitom realistické) choreografii bojových scén. Každopádně doporučuji, protože se určitě jedná o jeden z nejlepších akčních thrillerů za poslední dobu!

3. října 2015
Diskuse o Evropské unii. Stále platí, že se nemá hledat zlý úmysl za něčím, co může být důsledkem obyčejné lidské blbosti, a to bude určitě i případ EU, resp. většiny vrcholných politiků členských států. Otázkou je, zda by bylo správné z EU vystoupit a dát tím najevo, že s debilním chováním tohoto spolku už nechceme mít nic společného. Takový postoj samozřejmě chápu a do jisté míry i sdílím, avšak přece jen se ozývá i můj přístup k mezinárodní politice. Pragmatik ve mně zatím usuzuje, že bychom měli využívat výhody členství, dokud tu ještě nějaké jsou, a realista si uvědomuje, že EU v dohledné době stejně zkolabuje, takže to velké vystoupení by mělo spíše symbolický efekt. Ale vtipné by to bylo. :‑)

1. října 2015
Dostal jsem zajímavý dotaz na nový vůz Tatra s osmi nápravami. Dal by se použít jako podvozek pro nějaké raketové zbraňové systémy, třeba i samohybné mezikontinentální balistické střely? Rozhodně ano, a dokonce si myslím, že se pro to ideálně hodí. Tatrovky patří mezi nemnoho ekvivalentů nejtěžších ruských nákladních vozů, žádná jiná západní firma nemá s těmito dlouhými podvozky tolik zkušeností a v Indii se Tatry jako šasi pro rakety používají (a v ČSLA se kdysi zvažovala Tatra 813 jako platforma pro Scudy). Mohu-li to shrnout, tak na Západě snad lepší vozidlo pro tento účel snad ani není. :‑)


Postřehy z července, srpna a září 2015

Archiv postřehůNa úvodní stránku

WebZdarma.cz