Postřehy ze života


30. září 2015
Co naplat, Rusové umějí svým zbraním dělat výbornou reklamu. V tomhle smyslu za nimi západní zbrojovky zaostávají o světelné roky. Dokazuje to i nedávná výstava RAE 2015. Již před ní si získaly velikou pozornost koncepty vyzbrojených kybernetických zvířat a kvazi‑virální kampaň s upoutávkou na film Razgrom. Poté se ukázalo, že tento "film" představuje vlastně jen několik doprovodných scén k dynamickým ukázkám techniky v rámci výstavy, což byl skvělý nápad. Měli bychom se učit, učit, učit...

27. září 2015
Diskuse o náboženství. Mezi hlavní ukazatele toho, že se určité náboženství zvládlo adaptovat na dnešní svět a je kompatibilní se západní sekulární společností, podle mě náleží schopnost sebereflexe a schopnost "nebrat se smrtelně vážně". Z toho vyplývá, že náboženství (coby soukromá záležitost každého jednotlivce) musí být připraveno na kritiku, ba dokonce i na to, že bude terčem urážek a vtipů. A musí se s tím smířit, aniž by se to odrazilo v násilí. Mainstream křesťanství to zvládá, kdežto mainstream islámu nikoliv. (Nebo si aspoň nejsem vědom, že by kvůli karikaturám Ježíše protestovaly tisíce křesťanů.) Také z toho vychází mé přesvědčení, že dnes převládající podoba islámu do Evropy prostě nepatří.

25. září 2015
Mimoni jsou skvělí! Asi jen málokdo si žluté příšerky z animáku Já, padouch neoblíbil, ale i jejich samostatné filmové angažmá dopadlo výtečně. Klidně se můžou dívat i děti, které ale zřejmě neocení minimálně polovinu vtipů, narážek a popkulturních odkazů a také si nevychutnají výjimečnou retro‑atmosféru 60. let. Tehdy byly na scéně první akce agenta 007 i jeho super‑zlých protivníků, kterým roztomilí Mimoni nápaditým způsobem skládají poctu. P.S. Zvláště a dvojitě doporučuji všem anglofilům!

24. září 2015
Skutečně rád bych viděl výsledky průzkumu veřejného mínění, v němž by včera či dnes zazněla otázka, jestli by Česko (a)nebo Slovensko mělo vystoupit z EU. Schválení kvót na imigranty je blbost výjimečného kalibru dokonce i na poměry Bruselu a je docela možné, že 22. září 2015 bude zapsáno do dějin coby začátek konce EU, resp. její nynější podoby. Nyní už je úplně legitimní porušovat jakékoli směrnice, nařízení či dohody, jež vyplývají z evropského (nikoli národního) práva, jelikož tímto činem to všechno pozbylo i ty poslední zbytky respektu. A politici by měli přemýšlet o své další kariéře, protože svými rozhodnutími v těchto dnech nejspíše budou určovat perspektivy své i svých stran pro několikery příští volby.

22. září 2015
K vyvěšení trenýrek na Hradě mám dvě poznámky. Ta méně podstatná je, že pachatele považuji za naprosto primitivní a zakomplexované ubožáky. Na nesouhlas s Milošovou politikou zaručeně mají svaté právo, ovšem netuším, co by jim mělo dávat právo hanobit sídlo a symbol českých králů a prezidentů. Podstatnější je to, že se jim něco takového vůbec podařilo. Po střelbě a házení vajíček je to další strašný lapsus ochrany prezidenta a začínám se děsit, co bude následovat. Chtěl jsem původně napsat, že ochrana hlavy státu je u nás na úrovni třetího světa, ale obávám se, že tímto bych třetí svět urazil.

21. září 2015
Děkuji za možnost vidět zajímavou výstavu Genesis, která se věnuje tématu vzniku a vývoje života. Jedná se o projekt, jenž předkládá argumenty proti evoluční teorii, resp. ve prospěch křesťanského kreacionismu a tzv. mladé Země. Je o mně asi obecně známo, že odmítám darwinismus (nikoliv evoluci jako takovou) a současně nejsem křesťan ani kreacionista (byť částečně přijímám inteligentní design), takže určitě nemohu říci, že bych se všemi tezemi výstavy souhlasil. Rozhodně však nabízí mnoho podnětů k přemýšlení. Pokud vím, pořád tu máme svobodu náboženského vyznání i vědeckého bádání, a proto trvám na tom, že by i takovéto neobvyklé (ano, až provokativní) pohledy měly dostat svou příležitost.

20. září 2015
Dny NATO jsou každým rokem lepší a lepší. Ačkoliv několik premiér bylo pro ročník 2015 zrušeno, stále šlo o naprosto nádhernou událost. Představil se demonstrátor letounu L‑39NG Albatros s nezbytnými hosteskami a hned vedle byl vystavený krásný malý zabiják AT‑6C Wolverine. Ve vzduchu předváděly svoje kousky mj. švédské stíhačky a polští Orlíci a na zemi byla k vidění kolekce obrněné techniky švédské armády. Z ukázek, které probíhaly na polygonu, musím vyzdvihnout tančík AH‑IV‑Sv a speciální ženskou jednotku z Jordánska. Navzdory prognózám vyšlo i počasí. Luxusní! P.S. Veliké poděkování firmám Excalibur Army, Tatra Trucks a Aero Vodochody za ukázkovou vstřícnost a všestrannou podporu.

18. září 2015
Začal jsem psát pro Radio Dixie, resp. stránky tohoto internetového rádia, které hraje (překvapivě) především americkou muziku. Kromě toho je určeno všem, kdo mají rádi americká auta, zbraně či dějiny, a to zpravidla dějiny podávané bez nánosů politické korektnosti (mezi autory patří i Honza Drnek). Já osobně bych tam měl dodávat hlavně populárně‑naučné texty s tématikou vojenství a zbraní, jež ale samozřejmě budu přidávat i na tento svůj web, což se koneckonců právě teď stalo. :‑)

16. září 2015
S vědomím, že patrně budu (zase) označen za kolaborujícího poskoka Kremlu, bych si dovolil vám doporučit dokumentární seriál Vojennaja prijomka od ruské stanice Zvjozda. Pokud si ještě vzpomínáte na skvělý seriál Udarnaja sila, pak vězte, že tohle je něco podobného. Dozvěděl jsem se o něm díky novým dílům, v nichž se předvádí obojživelné vozidlo Kurganěc a tank T‑14 Armata, ale i další části vyhlížejí velice zajímavě. A že je v tom i pořádná porce propagandy? Ano, je. Za prvé, kde není? A za druhé, inteligentní a vzdělaný člověk by měl být schopen propagandu rozpoznat a odfiltrovat.

14. září 2015
V minulosti jsem leckdy přemýšlel o tom, které téma způsobí krach současné podoby Evropské unie (který je podle mě nevyhnutelný). Hodně jsem sázel na euro, resp. na důsledky rozdílu mezi hospodařením "Severu" a "Jihu" Evropy, ale nyní se zdá, že linie konfliktu poběží ve směru Západ‑Východ a půjde o imigraci, nikoliv o peníze. Slabomyslná snaha prosadit kvóty a nynější kroky Německa jsou dost možná začátek konce. Myslím si, že kdyby EU nějak protlačila kvóty, tak minimálně Maďaři a Poláci se zkrátka odmítnou podřídit. Bylo by opravdu fajn, kdyby čeští politici (konečně) našli odvahu udělat totéž!

13. září 2015
Konečně jsem viděl film Avengers: Age of Ultron. Pokud jej mám maximálně stručně shrnout, pak je zvláštní a náročný. Zvláštní je tím, jak spojuje nadsázku, klišé, hlášky a efekty superhrdinského komiksového žánru s velmi silnou psychologií postav a filozofickým nadhledem. Všechny postavy v týmu získaly adekvátní prostor a nikdo není tlačen do pozadí (byť v mých očích pořád vede hláškující ikona Tony Stark). Ale je to také film až děsivě náročný, neboť tvrdě vyžaduje perfektní znalost všech předchozích filmů, bez čehož se beznadějně ztratíte. Pár věcí jsem tak asi opomenul nebo nepochopil, protože to všechno v hlavě nemám. Přesto platí, že druzí Avengers jsou excelentní, jen nejsou pro každého.

11. září 2015
V tento den je u mě zvykem připomínat různé aspekty konfliktu, v němž se již řadu let nacházíme, ačkoliv to někteří pořád nechtějí přiznat. Dnes bych rád zdůraznil to, že protivníka nesmíme podcenit a nesmíme se jím nechat oklamat. Islamismus je strašlivé zlo, jenže je to zlo svým způsobem vychytralé, vytrvalé, vynalézavé a přizpůsobivé. Umí šířit smrt a strach, ale dovede také předstírat umírněnost, uplácet, dělat zdánlivé ústupky a hrát na city (jako nyní s masovou imigrací). Na prostředcích však ve skutečnosti nezáleží, podstatné jsou cíle islamistů, jež jsou pořád stejné. Ovládnutí světa a zotročení lidstva ve jménu zločinné totalitní ideologie, která představuje zrůdnou negaci západní civilizace. A není jiná cesta, jak tomu zabránit, než s islamismem bojovat až do úplného konce, jednou provždy jej zlikvidovat a vyhladit!

10. září 2015
Ještě k čínské vojenské přehlídce: Podobně jako ta květnová v Moskvě nabízí i ta zářijová v Pekingu spoustu materiálu pro další studium, analýzu, tvorbu a publikaci, jenže v tomto případě je tu značně limitující faktor v podobě jazykové bariéry. (Stručně řečeno: Rusky umím, čínsky nikoliv.) Naštěstí lze s trochou snahy přinutit strejdu Gůgla vyhledávat i rozsypaný čaj, takže se mi podařilo zodpovědět několik důležitých otázek. Také se opět ukázalo, že nejméně vysilující je spoléhat na vlastní síly, a pokud něco nemůžete najít, bývá někdy lepší to udělat sami. Nebojte se, s výsledky se seznámíte.

8. září 2015
Rusové se (konečně) přímo vojensky angažují v Sýrii. Popravdě řečeno, spíše se divím, že to udělali až nyní, protože jsem to čekal už dávno a na jejich místě bych to udělal taktéž už dávno. Nemá smysl si dělat jakékoli iluze o velmocenské politice Ruska (ani jiných velmocí, když jsme u toho) a je zřejmé, že Moskvě jde hlavně o obranu její základny, resp. přístavu Tartus, ale jelikož to logicky znamená boj proti Islámskému státu, mám všechny důvody Rusům fandit. Jen doufám, že si nebudou (na rozdíl od západních zemí) brát rukavičky a na IS udeří s exemplární tvrdostí. Bylo by výtečné, kdyby se k tomuto úsilí připojila i Čína, aby se takto naplnila myšlenka prezidenta Zemana o globální spolupráci proti IS.

6. září 2015
První sobota v září tady již tradičně patřila srazu historických aut a motocyklů, tzv. Přehlídce elegance. A jak se také stalo zvykem (a zároveň každoročním příjemným překvapením), dorazila řada zajímavostí, kuriozit či dříve neviděných kousků. Z vojenských vozidel rozhodně nejvíc uchvátil německý Auto Union DKW Munga a obrněnec BRDM‑2rch, dále sovětský motocykl Dněpr K‑750 a německý NSU 250. Mezi civilními vozy lze zmínit mj. Ferrari 308 Quattrovalvole, "mafiánský" Buick Series 40 nebo překrásný Panhard Levassor z roku 1911. Kupodivu vyšlo i počasí, takže i letošní ročník se povedl. Díky!

4. září 2015
Pokud se chcete zasmát a máte vztah k češtině (a)nebo psaní a publikování textů, pak si každopádně přečtěte komiksovou knížečku Korektor. Sarkastické a cynické názory či rady postavičky, která se věnuje opravování cizích textů, mi nejednou připomněly zkušenosti a postřehy z mé vlastní autorské praxe. Faktem je, že dnešní úroveň znalosti češtiny je obecně příšerná, čemuž výsledky zákonitě odpovídají. Opravdu se proto fiktivnímu korektorovi nemohu divit, že reaguje tak, jak reaguje.

3. září 2015
Vstávání v nekřesťanskou hodinu stálo za to. Upřímně smekám před soudruhy z Číny, jimž se podařila určitě jedna z nejlepších vojenských přehlídek všech dob. Spousta zajímavé techniky, naprosto dokonalé nacvičení, vynikající dramaturgie samotné akce (přinejmenším stejně dobrá jako v Moskvě) a perfektní režie televizního přenosu (zaručeně lepší než v Moskvě). Kdybych měl něco vytknout, tak asi mizerný anglický komentář, kde byly informace o technice dosti útržkovité a často chybné. Celkově však hodnotím tuto akci velmi pozitivně a jsem zvědav, co přinese údajná snaha Číny o stokrát opakovaný "mír".

1. září 2015
Pořád se něco děje. Čínští soudruzi nejenom zaujali představením nových balistických raket, ale také pobavili potrestáním novinářů, kteří psali o ekonomické krizi Číny. (Snad za prozrazení státního tajemství?) Zajímavý je rovněž fakt, že do Evropy dorazily superstíhačky F‑22 Raptor, což znamená malou teoretickou šanci, že je třeba zaznamenáme i na českém nebi. (Mimochodem: Vítejte, kluci!) A já jsem si po dlouhé době udělal výlet na Brněnskou přehradu, která je stále krásná, bohužel však hrozí její destrukce kvůli naftovým lodím, čemuž je samozřejmě třeba zabránit. (Prosím, podepište a šiřte.)

31. srpna 2015
Lidé se mě ptají, jak bych zkonstruoval nový tank pro NATO. Někdy to třeba rozvedu podrobně, nyní pouze stručně: Motor vepředu, tříčlenná osádka v "kapsli" za ním (či až vzadu) a věž (pozor, vysoce důležité!) zcela oddělená od korby, spojení jen silovými a datovými kabely (jako u střelišť bez osádky). Kanon samozřejmě s automatickým nabíjením, ale žádný pitomý karusel v korbě (to spolu s motorem vzadu vidím jako nedostatek T‑14), nýbrž pásové zařízení v zádi věže. Primární zbraň dělo ETC kalibru 120 či 140 mm, možný přechod i na 155 mm. Dále rychlopalný kanon ráže 25‑35 mm, pár kulometů, snad i malý laser. Váha do 50 tun. Prostě chci to nejlepší z designů Armata, Merkava, Leclerc a Type 10. :‑)

28. srpna 2015
Předpokládal jsem, že můj text o imigraci, islámu a politické korektnosti pro Echo24 vzbudí jakési reakce, ale opravdu jsem nečekal, že budou tak hlasité, intenzivní a rozsáhlé. Nejspíše se mi povedlo vyjádřit něco, co si myslí velká spousta lidí, ale co většina médií nereflektuje. Každopádně jsem to napsal především proto, že už jsem byl absolutně znechucen z úrovně debaty, kterou ovládli extremisté, na jedné straně náckové a na druhé sluníčkáři, kteří by si mohli (z hlediska svojí ideologické zabedněnosti) podat ruce. Diskuse o těchto tématech se má vést racionálně, věcně a odpovědně, bez vyhrocených emocí. Jestliže můj text pomůže takovou diskusi zahájit, pak splní svůj účel. P.S. Díky všem za podporu a pochvaly!

27. srpna 2015
Fenoménem americké politické scény se stal miliardář Donald Trump. Samozřejmě jsem dostal otázku, jak se na něj dívám a zda bych ho volil. Podle mého názoru je to ryzí populista a demagog, kterému jde jenom o to, aby byl ve středu pozornosti. Díky svému bohatství si může udělat bombastickou kampaň, která zakryje fakt, že nemá žádný konzistentní program. V Evropě (včetně ČR) bychom podobných exotických figur nalezli více než dost, jelikož dnešní společnost zjevně preferuje "superstar" před státníky. Já nehodlám nic měnit na svém přesvědčení, že nejlepším kandidátem je Jeb Bush.

25. srpna 2015
Diskuse o stranické mapě v Česku. Formují se síly, které hodlají už příští rok zabodovat v krajských volbách na bázi odporu proti imigraci, potažmo islámu. Dostal jsem otázku, zda bych takové uskupení volil nebo jinak podpořil. V této chvíli, resp. podle nyní dostupných informací říkám, že by situace musela být opravdu velice špatná (což ale vyloučit nelze), abych to udělal. Ačkoliv s řadou tezí souhlasím, mám značný problém právě s koncepcí politiky pracující primárně "proti něčemu". Myslím si, že politika se má dělat především "pro něco", a tudíž bych rád podpořil pozitivní alternativu, nikoli jen negaci.

23. srpna 2015
Velkou pozornost si získal nedávno vydaný román Ghost Fleet, za nímž stojí známí odborníci P. W. Singer a August Cole. Je popisován dokonce až jako "nová Rudá bouře", tzn. nástupce geniální knihy Toma Clancyho a Larryho Bonda v pozici jakéhosi etalonu textů, které formou beletrie (vybudované na dokonalých rešerších) popisují III. světovou válku (tehdy mezi NATO a Varšavskou smlouvou, nyní mezi USA a Čínou). Pokud se tato hodnocení zakládají na skutečnosti, pak jsem nesmírně rád, protože něco takového tady chybělo. (Kniha Dragon's Fury je taktéž geniální, jenže svým pojetím už ležící mimo žánr beletrie a svým rozsahu pro většinu lidí asi nezvladatelná.) Těším se na zajímavý čtenářský zážitek. :‑)

21. srpna 2015
Dříve jsem si myslel, že existuje chytrá propaganda a hloupá propaganda. Nyní ovšem vím, že existuje chytrá propaganda, hloupá propaganda a ruský televizní dokument Varšavská smlouva: Odtajněné stránky. Ano, teď mám na mysli ten hodně diskutovaný výtvor ruské státní televize, který se zabývá mj. invazí do ČSSR v roce 1968. Ostře nesouhlasím s tvrzeními, že je to na úrovni propagandy ze starých sovětských časů, a nemohu se kvůli tomu ani zlobit. Rudí soudruzi totiž svého času uměli vyrábět celkem kvalitní propagandu, zatímco tahle volovina je tak neuvěřitelně idiotská, že je místy zábavná. Je mi líto, ale já prostě odmítám brát vážně blbosti, které se hodí možná do nějakého levného cirkusu.

20. srpna 2015
Dnes tři spíš odlehčující glosy. Za prvé, v jakémsi pořadu o módě (tj. jedné z nejzbytečnějších věcí na světě) jsem zaslechl vysoce důležitou zprávu, že se na podzim budou nosit svetry a džíny. Úžasné, na to bych určitě sám nepřišel! Za druhé, nový ruský tank T‑14 Armata se dočkal pozoruhodné reklamy, protože bude zapojen do počítačové hry Armored Warfare, která dokonce dostane podtitul Projekt Armata. Inu, proč ne? A za třetí (to je takový osobní postřeh), někdy přijde velký problém, který se pak znění v příležitost, jelikož díky němu konečně uděláte něco, co jste dlouho odkládali. Tak to chodí.

18. srpna 2015
Rád bych zdůraznil jednu věc, aby nedošlo k jakémusi omylu či dezinterpretaci mých názorů. Jsem absolutně proti rasismu, resp. posuzování lidí podle rasového či národnostního původu. Jinak řečeno, je mi úplně jedno, jestli je někdo bílý, černý, hnědý, žlutý nebo fialový. Od toho však důsledně odděluji jinou záležitost, v níž se stavím proti dnešnímu mainstreamu "politické korektnosti" (nebo, jak to pěkně vystihl Miloš Zeman, politické zbabělosti), a to je hodnocení civilizací a kultur. Jsem totiž absolutně přesvědčen, že Západ (tj. euroatlantická civilizace, stojící na antických, židovských a křesťanských idejích) je z tohoto hlediska jasně nadřazený všem ostatním civilizačním a kulturním okruhům (a tady výslovně uvádím ten islámský). Takže různé postmoderní pseudo‑liberální multikulturní žvásty u mě opravdu neuspějí!

17. srpna 2015
Konečně se objevilo nějaké komplexní pojednání o sovětských tancích Buntar, Bokser a Molot, které vznikly v 80. letech v Charkově. Technologicky byly nesmírně zajímavé, zjevně ovšem nejsem sám, kdo si myslí, že až moc předběhly svou dobu, resp. reálné možnosti sovětského průmyslu. O to více je překvapivé, že se nyní na rozvrácené Ukrajině množí úvahy o oživení těchto ambiciózních programů, aby Ukrajina mohla vzdorovat Rusku. Místy to vede až k představám, jak nově vyráběné tanky Molot zahánějí ruské T‑14 Armata někam k Moskvě. Moje glosa: Těm lidem už žádnej koks. :‑)

15. srpna 2015
Je pozoruhodné, s jakou vehemencí se kritizuje propaganda Kremlu, ale podstatně méně se hovoří o tom, jak se na nás z mnoha západních médií hrne (velice podobný kalibr mající) propaganda politické korektnosti (což je pro mě pouze synonymum překroucené polopravdy, ne‑li přímo lži), multikulturalismu a fanatického pojetí lidských práv. Povětšinou od lidí, kteří se vyznačují strašnou kombinací dobrých úmyslů, naivního idealismu, nedostatečných znalostí a absence odpovědnosti za cokoliv. Dokonale se to dá ilustrovat na aktuální diskusi o imigraci z muslimských zemí do Evropy. Na spoustu lidí okolo mě (i na mě samotného) má však tahle pitomá propaganda efekt jedině kontraproduktivní, tedy že vyvolává stále větší odpor proti imigraci. Nepochybuji, že se tohle téma skutečně výrazně projeví i v budoucích volbách.

13. srpna 2015
Moc se mi nedaří naplňovat moje novoroční předsevzetí, a to naučit se více odpočívat, abych nebyl tak často přepracovaný. Ono je to ale bohužel docela těžké, když jste workoholik a pořád si musíte udržovat povědomí o tom, co se děje. Zároveň ale platí, že jsem velice vděčný za to, že mám povětšinou hodně práce a že platím daně, protože to znamená, že je mám z čeho platit. A i navzdory občasným potížím mám svoji práci opravdu upřímně rád a rozhodně bych nechtěl dělat nic jiného. :‑)

12. srpna 2015
Diskuse o "Putinových mužích". Představa, že Putinův odchod z funkce (ať už jakýmkoli způsobem) povede ke vzniku liberální demokracie v Rusku, je dojemně naivní a ignorující realitu. Ať Putina nahradí kdokoli, lze od něj očekávat realizování víceméně (mutatis mutandis) stejné politiky. A už vůbec se nedá předpokládat, že by se nějak výrazně změnil systém. Liberální demokracie tam nemá žádnou tradici (pokud nebudete tvrdit, že ten "liberál" byl Boris Jelcin, který nechal z tanků rozstřílet Dumu), zatímco vláda "silné ruky" byla, je a bude důležitou součástí ruské politické kultury. Pokud tohle někdo nerespektuje, pak bych se velmi divil, pokud by ve vztazích s Moskvou prováděl rozumnou a pragmatickou politiku.

10. srpna 2015
Vojenský a bezpečnostní analytik a publicista hlásí návrat z dovolené, jak by se mohly (pro nedostatek jiných pojmů) nazývat čtyři dny strávené (víceméně) bez práce. Nemohu ale tvrdit, že se po dobu mé nepřítomnosti nic mimořádného nestalo, protože se pár věcí stalo. Např. Rusko oznámilo, že vrací do služby obrněné vlaky. Navzdory tomu, co se většinou říká, může být tenhle druh techniky pořád vysoce užitečný. Zajímavé také je, že se objevily první slušné (resp. cosi konkrétního ukazující) snímky tanku Objekt 477 Molot, o kterém roky vášnivě diskutují fandové a odpůrci různých tankových konstrukčních kanceláří. A nyní jejich debaty logicky nabírají na intenzitě, čímž pomyslně přispívají k žáru letošního léta.

8. srpna 2015
Mé srdce militaristy se rozzářilo, když jsem náhodou objevil nabídku Petra Mičánka, jenž se od sbírání pexes přesunul k jejich produkci. Samozřejmě jsem si tedy zakoupil obě jeho "vojenská" pexesa (II. světová válka a VHÚ Praha), dále žolíkové karty a naprosto úchvatné kvarteto Varšavská smlouva. Ale nejen militarista bude zaručeně nadšen, jelikož v sortimentu pexes a dalších her naleznete také spoustu jiných témat (stroje, zvířata, architekturu...), to vše v excelentní grafické úpravě, jež nenechává prostor pro pochybnosti o tom, že autor je opravdový "srdcař". Každý si u něj určitě něco vybere!

5. srpna 2015
Několik tisíc vojáků Saúdské Arábie a Emirátů si zřejmě udělalo piknik v Jemenu. Vedle košíků s jídlem mají i tanky Leclerc a obrněnce BMP‑3 (mimochodem, pro oba typy je to první skutečné bojové nasazení), avšak oficiálně žádní cizí vojáci v Jemenu nejsou. Kde jsem to už jenom slyšel? Akce speciálních jednotek či krátké "nájezdy" přes hranice jsou jedna věc, ale tohle už bych se nebál označit za plnohodnotnou invazi. Zdá se, že ruský příklad táhne a hybridní válčení zkouší každý, kdo má chuť a odvahu. A čistě pragmaticky to chápu, je to prostě účinné. Také proto jsem ostatně přesvědčen, že nacvičovat obranu proti hybridní válce nestačí; měli bychom se učit tuto strategii a taktiku sami realizovat.

4. srpna 2015
Jsou tady dlouho očekávané Windows 10. První hodnocení těch, kdo je nainstalovali (což není samozřejmé a řadě lidí se to nedaří), vyznívají vesměs pozitivně, neboť Microsoft udělal něco výjimečného, a sice to, že dal na připomínky od uživatelů. Bude jistě ještě nějakou dobu trvat, než budou "Desítky" pracovat perfektně, ale nejspíše je to (podmínečný) úspěch. Já zůstávám u "Sedmiček", ale jestli mám být upřímný, pořád si myslím, že nejlepší systém, jaký kdy Microsoft vyrobil, jsou Windows XP.

2. srpna 2015
Při surfování po vlnách Sítě jsem zcela náhodou narazil na dokument Hitler's Plan to Atom Bomb New York od televizní stanice History Channel. Téma německých plánů leteckého či raketového útoku proti Americe se (jak je u tohoto producenta zvykem) podává spíše "senzačním" způsobem a používá dost počítačové grafiky. Stojí hlavně na povídání o bombardéru Horten, kosmickém kluzáku Sänger a balistické raketě A9/A10, a to s notnou dávkou kritiky vůči jejich tvůrcům. Nejednalo se (alespoň tedy pro mě) o nějaká zásadní odhalení (že SS‑Sturmbannführer Wernher von Braun byl bezzásadový kariérista a de facto zločinec, vím už dávno), i tak bych ale toto dílko jako celek pochválil a doporučil.

1. srpna 2015
Snad nejlepším způsobem boje proti konspiračním teoriím je vymýšlet si vlastní teorie. Dnes je v módě říkat, že Islámský stát vytvořili a řídí Američané (a)nebo Izraelci. Jestliže ovšem to oblíbené pravidlo konspiračních teoretiků "cui bono" dotáhneme do konce, tak z toho vychází, že IS ve skutečnosti vymyslelo Rusko, protože zvýšilo svůj vliv v Sýrii, získalo jako "klientský stát" Irák a oslabilo vliv USA. Poznámka pro paranoiky: Je to samozřejmě vtip, ale stejně se najde někdo, kdo tomu uvěří, že? :‑)

30. července 2015
Ruská armáda chce obnovit 1. gardovou tankovou armádu, která dobyla Berlín. Současné Rusko lze určitě za leccos kritizovat, ale za nedostatek vlastenectví a úcty k hrdinům historie rozhodně ne! Jiná věc je, že se toho odkazu nezřídka zneužívá, ale na základním faktu to nic nemění. Západ se díky prokleté politické korektnosti dostal na opačný extrém, takže má nejen problém se hlásit k pozitivnímu odkazu své historie, ale dokonce má tendenci se omlouvat i za správné věci, např. za kolonialismus. Omluvil bych se jedině za to, že byl koloniální systém nesmyslně brzy rozbit, což posléze způsobilo v Africe a Asii hrozné věci. Také proto by bylo na místě tento systém v nějaké formě obnovit. Máme‑li pomáhat, pak tam, kde problémy vznikají, což nutně znamená zajistit kontrolu Západu nad problémovými zeměmi.

28. července 2015
Lidská blbost a naivita nezná mezí. Tuto slavnou pravdu opět potvrzuje "velký český pornoskandál", spojený se známým portálem CzechCasting.com. Vyprávění těchto slečen a paní vyvolává dojem, že jim kdosi takřka přiložil pistoli k hlavě, donutil je podepsat smlouvu a poté je před kamerou de facto znásilnil. Pokud se někdo diví, že casting na porno směřoval k natáčení porna, a je upřímně překvapen tím, že výsledek je dostupný i v České republice, je to pro mě asi důvod k vážnému zpochybnění koncepce všeobecného volebního práva. Co dodat? Já bych všechny ty castingy a Internety zakázal! :‑)

27. července 2015
Diskuse o ekonomice. Určitě nikoho nepřekvapím informací, že nepatřím mezi liberály, pro které představuje absolutně neregulovaný volný trh univerzální odpověď kdykoli a na cokoli. Z tohoto důvodu jsem ochotný se vážně bavit i o tématu, jež pro většinu současných ekonomických liberálů znamená bezmála smrtelný hřích, a to o zlatém standardu, potažmo komoditním krytí měny (zlato samo by už patrně nestačilo). Tím neříkám, že bych ho zítra zavedl, jen říkám, že by se o nějaké jeho podobě dalo výhledově uvažovat (mj.) jako o nástroji ke stabilizaci dolaru a eura (popř. toho, co perspektivně nastoupí po euru). Mimochodem, jestli to takto půjde dál s cenami kakaa, tak bude mít smysl i čokoládový standard.

24. července 2015
Pořád se vynořují zajímavá překvapení z minulosti. Nyní jsou to např. fotografie prototypu sovětského tanku Objekt 490A Buntar, které vyvracejí tradiční tvrzení, že šlo jen o "papírový" projekt. (Mimochodem, vyrobili ho v Charkově. Jenže jak vypadá ukrajinský zbrojní průmysl dnes?) A ze skladů muzea v Kubince (konečně) vytáhli obludný Objekt 292. Sovětské podniky navrhly nebo postavily hodně nezvyklých obrněných příšerek, takže takovým lahůdkám asi ještě zdaleka není konec. Dobře ta(n)k! :‑)

22. července 2015
Člověk si občas musí udělat radost nějakým luxusním zbožím. Třeba nějakou speciální knihou, která se u nás nedá koupit, a tudíž je nutno ji objednat ze zahraničí. Do této kategorie náleží mj. tzv. filmové artbooky, tedy velkoformátové publikace obsahující ilustrace a koncepty všeho možného z filmů či seriálů. Do naší sbírky se tedy zařadily i "robotí" tituly Transformers: The Art of Prime a Chappie: The Art of the Movie, z nichž druhý mimochodem nabízí i několik postřehů o zbraních a vojenské technice. Jestliže tedy patříte mezi fandy těchto popkulturních fenoménů, mohu tato nádherná díla vřele doporučit, jen si dávejte pozor na jejich rozměry, jež někdy tak trochu komplikují jejich používání i skladování.

21. července 2015
S úžasem jsem si přečetl prohlášení, že na zničení Islámského státu bude třeba deset až dvacet let! Jsem sám, kdo se ptá, jestli by nebylo třeba spíš deset až dvacet B61? A zřejmě by stačilo daleko méně, s trochou snahy třeba jen jedna. Je dosti únavné sledovat, že západní mocnosti používají jen ubohý zlomek svého arzenálu na zničení IS, proti němuž by naopak mělo být použito vše, co je k dispozici, a to s exemplární tvrdostí, aby byli řádně vystrašeni všichni ostatní gauneři této kategorie. Jak by řekl Jeff Head: I don't want to win their f***ing hearts and minds, I want to send a f***ing message!

19. července 2015
Kdekdo plesá štěstím nad dohodou velmocí s Íránem o jeho jaderném programu. Já ovšem ne. Podobně jako Izraelci ji pokládám za absurdní nesmysl, který je založen na nebezpečně naivní představě, že islámští nacisté z Teheránu budou nějaké dohody dodržovat. A nejsem ani fandou sankcí, pokud nejsou doplněné ultimátem. Právě razantní ultimátum je to, k čemu se mělo už dávno sáhnout, jelikož pokud ještě existuje něco, co by na ajatolláhy mělo účinek, tak je to poslední varování: Buď ukončíte jaderný program do 48 hodin sami, nebo to uděláme za vás, a to způsobem, který se vám asi nebude líbit.

17. července 2015
Recenze na film Terminator: Genisys vyznívají mnohdy rozpačitě, čemuž ale plně rozumím. Tenhle film totiž od diváka vyžaduje značně náročné věci, zejména pozorné sledování, přemýšlení a pamatování, aby pochopil všechny souvislosti, časové linie a paradoxy. V tomto směru má pátý Terminátor výborně zkonstruovaný děj, vedle toho však (záměrně) nechává řadu otevřených otázek, které evidentně zadělávají na pokračování. Také musím pochválit obrovskou porci odkazů na jedničku a dvojku, která posunuje pátého Terminátora (společně s Jurským světem) řadí na špičku žebříčku filmové nostalgie. Arnie je (jak lze očekávat) stále perfektní, akční scény berou dech a vtipné hlášky správně baví. Oceňuji i varování před současným trendem stálého připojení všeho ke všemu. Podle mého názoru je Terminator: Genisys excelentní film, jenž velice důstojně navazuje na Cameronův kult a současně jej nápaditě modernizuje.

16. července 2015
O příjemný návrat do vrcholného ("temného") středověku se u nás včera postarala skupina rytířského divadla Excalibur, za níž stojí slavná cirkusová rodina Berousků. Divákům předvedli krásný turnaj, v němž ale tvořily samotné souboje jen část celkového zážitku, jelikož přinejmenším stejně velký význam měly herecké výkony a "hlášky" protagonistů. Při téhle příležitosti jsem také shledal, že bych si měl oživit a rozšířit své vědomosti o středověkých zbraních, zejména těch méně známých. Jejich spektrum je totiž opravdu pestré a vyskytují se v něm i rozmanité obskurní a dnes již téměř zapomenuté podivnosti.

14. července 2015
Jelikož mezi moje nejoblíbenější živočichy již od dětství patří želvy, velice mě potěšilo zapojení Zoo Brno do projektu Kura Kura, který má chránit tyto starodávné a pozoruhodné tvory. S nadšením jsem se tedy podíval i na expozici v OC Olympia, kde jsou k vidění tři nádherné želvy pardálí. Tato expozice ale bohužel obsahuje také úděsné výpovědi o tom, jak se někdy s želvami zachází. V každém případě jsem aspoň trochu přispěl na pomoc těmto tvorům, kteří si zaslouží naši pozornost.

12. července 2015
Uprostřed kritických jednání s Řeckem. Když se nad tím trochu zamyslíte, tak chování řecké vlády je vlastně zákonité. Jsou to přece komunisté, takže ekonomické zákony buďto neznají, nebo je považují za něco, co lze (s trochou snahy) podřídit ideologicky motivovaným příkazům. V tomto smyslu se ani moc neliší od čínských soudruhů, kteří se evidentně také domnívají, že ekonomika, akcie a trhy musí prostě růst. Když nerostou, tak jim to nařídíme, a když neposlechnou, zakážeme o tom psát... Ekonomické zákony sice nejsou tak tvrdé jako ty fyzikální, a proto je lze dočasně "natahovat", avšak (stejně jako natažená guma) se to jednou nevyhnutelně smrští zpět. A čím víc to natáhnete, tím krutější bude náraz. V Řecku se po velkém mejdanu dostavuje velká kocovina a v Číně konečně praská bublina. Welcome to the real world.

11. července 2015
Někdy mi připadá, že mám mezery v kulturním přehledu, jelikož mi unikly filmy, jež jsem asi (asi určitě) měl vidět. Např. Železný obr, patrně jeden z nejlepších animovaných filmů vůbec a současně skvělé "retro", které připomíná zvláštní atmosféru 50. let. Hodně přesahuje formát "dětského" filmu a obsahuje motivy, které jsou daleko spíše pro dospělé. Chválím nejen dobrou zápletku, krásné zpracování a designy, ale i výtečnou hudbu, mimochodem od České filharmonie! Rozhodně doporučuji.

8. července 2015
Něco pro znalce vojenství. Co vám říká jméno V. K. Triandafillov? Dnes už si na tohohle ruského důstojníka jen málokdo vzpomene, což je ale chyba, jelikož právě on je autorem koncepce, která se potom stala známou jako "hloubková operace" (jí blízce příbuzný je německý Blitzkrieg). "Ostré" realizace se už nedočkal, jelikož zahynul při letecké havárii, zájemcům o taktiku a operační umění však opravdu doporučuji seznámit se s jeho knihou a článkem. Technický vývoj sice mění a ovlivňuje ledacos, ale myslím si, že většina hlavních principů a pouček z "klasické" vojenské vědy dosud platí.

6. července 2015
Nechápu, proč se tolik lidí pořád trápí s půjčkami. Vždyť stačí jen nechat manželku, děti a psa odhlasovat, že se žádné "teroristické" půjčky splácet nebudou a šetřit se také nebude, a pak mohou rezolutně oznámit bance, že mají silnou podporu a chtějí další peníze. Osobně jsem si pochopitelně přál, aby Řekové volili NE, protože tím se přiblížil nejen jejich bankrot a odchod z eurozóny, ale i tvrdé varování pro další komunistickou sběř na jihu Evropy. Užívejte si, pokud chcete, ale výhradně za své.

5. července 2015
Není asi žádným tajemstvím, že jsem odpůrcem masové imigrace z muslimských států do Evropy, a to z celé řady důvodů. (Mj. proto, že mainstream islámu se z politického a společenského hlediska stále nachází někde ve středověku a není slučitelný se západním sekulárním státem.) Současně však považuji za nepřijatelné, aby se při vyjadřování nesouhlasu s imigrací používaly šibenice či aby se komukoli vyhrožovalo smrtí! To je totiž stejný styl, který používají samotní islamisté a který není s politickou kulturou Západu kompatibilní. Svoboda slova a shromažďování není (opakuji, NENÍ) neomezená a nelze ji využívat k projevům, které směřují přímo proti těm hodnotám, jež představují základ pro tuto svobodu.

4. července 2015
Pokud chcete vidět věrně vykreslené hrůzy a zároveň krutou banalitu války očima obyčejných vojáků, pak se vám jistě budou líbit romány Dalibora Váchy. Kniha Červenobílá popisuje boje čs. legionářů v Rusku, kdežto v knize Hranice sledujeme čs. vojáky na východní frontě od Kyjeva po Duklu. Vedle fiktivních hrdinů se zde objevuje i řada historických osobností a obě knihy jsou psychologicky i faktograficky velmi věrné a působivé. Nejde právě o jednoduché oddychové čtení, ale určitě to stojí za to.

2. července 2015
Včerejší den přinesl mimořádně smutnou zprávu. V úžasném věku 106 let odešel z tohoto světa velký hrdina, zachránce stovek židovských dětí, obdivuhodný a vzácný člověk, Sir Nicolas Winton. Dokázal něco naprosto výjimečného a nikdy se tím nechlubil, což mu na velikosti ještě přidává. (Nijak mě nepřekvapuje, že nedostal Nobelovu cenu míru, která se nejčastěji uděluje polepšeným teroristům.) Měl by pro nás být věčnou inspirací k naplněnému životu, který máme žít pro druhé, nikoli pro sebe. Sire Nicolasi, vím, že se na nás shora díváte a smějete se. Nezapomeneme na vás a budeme žít.

1. července 2015
Na jižní Moravě (zvláště v okolí Brna) se pomalu, ale jistě etabluje stav dopravní katastrofy. Mezi Tišnovem a Brnem se na několika místech opravují silnice i koleje, takže je zavedena náhradní autobusová doprava, ale navíc se v řadě menších obcí pracuje na kanalizacích a čističkách. Hledání objížďky pro objížďku je náročný úkol, obrovská zpoždění jsou na denním pořádku a z chaosu se stává standard. Nezpochybňuji, že je třeba to všechno udělat, ale proč všechno najednou? Protože to všichni stále odsouvali a teď se musí vyčerpat dotace, takže stát, kraje i obce kopou jak workoholičtí krtci. Je to prostě jen další důkaz, že strategické plánování zde pořád platí za podivný, možná přímo podezřelý výmysl.


Postřehy z dubna, května a června 2015

Archiv postřehůNa úvodní stránku

WebZdarma.cz