Postřehy ze života


30. června 2015
Diskuse o ruské propagandě. Pokud budeme vojenské aktivity a informační kampaň chápat jako dvě součásti tzv. hybridní války, pak moje odpověď musí být zákonitě na obě záležitosti v podstatě stejná. Nemá smysl se stavět do pozice bezmocných obětí a fňukat nad agresivitou Kremlu. Je potřeba činnost Ruska v informačním prostoru (podobně jako vojenské působení ve fyzickém světě) bez vybičovaných emocí zkoumat, to účinné z ní napodobit, popř. vylepšit, doplnit a začít v praxi používat.

28. června 2015
Od nynějška už nedokážu Řecko a jeho vládu brát vážně, mohu se už jedině smát. Představa komunistického demagoga, že placení dluhů a úspory lze odmítnout v referendu, spadá do nějaké alternativní reality, kde platí jiné ekonomické zákony. V naší realitě musí Řecko zbankrotovat a po něm asi i další země jihu eurozóny. Ta by urychleně měla najít způsob, jak krachující dlužníky vylučovat, aby pak zbylo jakési "zdravé jádro", které ještě má elementární smysl pro realitu. Jedině v takové situaci pokládám za možné, aby Česko vůbec myslelo na euro, jinak podobnou diskusi nemá vůbec smysl vést.

26. června 2015
Nedávno bylo výročí bitvy u Lipan, brzy bude výročí upálení Jana Husa a na Hradě visí husitská vlajka. Sice je velmi sporné, jestli se nějaká taková někdy vůbec užívala, ale dokazuje to, jak my Češi dosud živíme svoje pseudo‑historické mýty, jaké má jistě každý národ, ale jen málokterý jich má tolik, tak pevně zakořeněných a mnohdy tak mylných, jako jsou ty české. Klidně přiznávám, že spoustě z nich jsem před lety věřil taky, jenže postupně (mj. díky knihám Honzy Drnka) jsem prodělal zásadní názorové změny, takže dnes už o sobě často otevřeně mluvím jako o monarchistovi. A nejsem v tom zdaleka sám, protože podobné probouzení z různých rádoby‑národoveckých pohádek vidím u spousty lidí. Dobře tak.

25. června 2015
Je roztomilé, jak před několika měsíci jen málokdo oficiálně přiznával, že Řecko směřuje k bankrotu, zatímco dnes je to pravděpodobná varianta, na kterou se víceméně všichni vážně připravují. Rád bych zde zopakoval, že (na rozdíl od řady "zásadových" odpůrců eura) nejsem proti měnové integraci jako principu, avšak musí to být integrace ekonomicky realistická, nikoliv postavená na fantasmagorických iluzích. Jak v praxi končí druhá varianta, ukazuje právě osud Řecka, jehož krach ale bude mít pro svět jen relativně malé efekty. Zcela jiné to samozřejmě bude, až půjde do háje zeleného ekonomika Číny. Varování: Nákup čínských cenných papírů by mohl vést k vlastnictví čínských bezcenných papírů.

22. června 2015
Debata o údajném ruském plánu na obsazení levobřežní Ukrajiny. Pokud očekáváte jasnou odpověď, jestli to je pravý dokument, nebo podvrh ukrajinské propagandy, tak vás zklamu, jelikož si skutečně nejsem jistý. Ale i kdyby byl opravdový, zase tak moc to neznamená, protože podobných plánů na obsazení kdečeho jsou plné zásuvky na každém generálním štábu. Vlastně bych pokládal za dost podivné, kdyby ruská armáda kompletní plán okupace Ukrajiny neměla, jen pro všechny případy. A upřímně řečeno, moc by mě nepřekvapilo, kdyby nějakou operaci na Ukrajině měla rámcově připravenou i Armáda ČR. :‑)

20. června 2015
Veškeré obavy a pochybnosti byly zbytečné. Jurský svět se povedl, a to tak, že zatraceně hodně! Oficiálně to je pokračování kultovního Jurského parku, ale v praxi je to trochu i remake či reboot (ostatně na pokračování už je zaděláno). Každopádně zcela jasně cílí na nostalgické fandy, kterým nabízí obrovskou hromadu odkazů na jedničku (v podobě věcí, hlášek i scén), takže milovníci klasiky budou nadšení o to více. Neměl by ovšem vznikat dojem, že Jurský svět není sám o sobě kvalitní film. Právě naopak, je to excelentní blockbuster, který přináší promyšlený příběh, sympatické postavy, napětí, dějové zlomy, originální nápady a samozřejmě skvělé efektové zpracování dinosaurů. Patrně jediná výtka může směřovat na to, že dinosauři neodpovídají dnešním vědeckým poznatkům (zejména postrádají peří), ale koneckonců nejde o dokument, ale o hollywoodský film, a to film opravdu luxusní. Rozhodně adept na Film roku!

19. června 2015
Někdy dostávám otázku na nějaké motivační rady do života. Můžu jich nabídnout dlouhou řadu, ale většinou půjde o variace jedné základní myšlenky, příbuzné židovskému přístupu chucpe (známému také pod módním názvem "asertivita"). Buďte odvážní, troufejte si, snažte se prosadit a jděte si za svým. Pravděpodobně se při tom dopustíte i chyb, avšak pokud se z nich umíte poučit, znamenají pro vás přínos. Jestliže vám bude každý tvrdit, že něco je "nemožné", tak to tím spíš naschvál udělejte. Dávejte si zdánlivě nesplnitelné cíle. A také se nenechejte omezovat a buďte tím, čím chcete být.

17. června 2015
Včera jsem po nějaké době opět zavítal do Technického muzea v Brně, samozřejmě především kvůli výstavě Technika v míru, technika ve válce. Musím tuto expozici opravdu pochválit, protože nabízí nejenom rozsáhlý výběr zajímavých zbraní i jiných vojenských záležitostí, ale i velmi sugestivní provedení. Navíc je to všechno zasazeno do širšího dobového kontextu, který hezky ladí i se stálými expozicemi muzea. Nemohl jsem si tedy nechat ujít ani prohlídku sekcí s automobily, motocykly, letadly či energetikou. Jinak skvělý zážitek kazila jen smečka puberťáků, kteří vesměs dávali najevo nezájem a nepochopení skutečnosti, že za jejich smartphony s Fejsbúkem stojí dlouhá staletí technického vývoje, který právě muzeum ilustruje. Člověku se vybavuje úsloví o sviních a perlách, které však hrubě uráží inteligenci prasat.

15. června 2015
Pořád se něco děje. Rusové mě potěšili tím, že realizují můj nápad, resp. prognózu o nástupci "Anduly", tedy slavného dvojplošníku An‑2. Těší mě také řecká vláda, která zdárně táhne ke krachu projekt eura, a to i díky své zjevné neznalosti poučky českého génia Járy Cimrmana ("při žebrání zásadně nevyhrožujeme"). A radost mi udělala rovněž Mladá fronta, a to knihou Květnové vítězství, ve které je podrobně popsán konec německé skupiny armád Střed. Vedle toho, že jde o dosud velmi málo zmapované téma, se ozvalo i mé srdce lokálního patriota, potěšené fotkami německé vojenské techniky v okolí Tišnova. :‑)

14. června 2015
S překvapením jsem nedávno zjistil, že byl opravdu realizován projekt "farmářských supermarketů" a že se v Brně nachází hned několik prodejen této sítě nazvané Sklizeno. Obchody jsou to krásné, nabídka je zajímavá z hlediska sortimentu, kvality i cenu, takže to mohu jen chválit. Musím ale vytknout to, co implicitně vyplývá z první věty: Dozvěděl jsem se o tom až teď, a to jen náhodou! Takže Sklizeno by mělo velice zapracovat na reklamě. Neříkám, že by měli každý týden rozesílat letáky, avšak byla by potřeba aspoň jedna velká reklamní kampaň, aby veřejnost vůbec věděla, že Sklizeno existuje.

12. června 2015
Člověka vždy potěší, když se splní nějaká jeho předpověď, ačkoliv nemusí přímo patřit do jeho oboru. Třeba mně teď udělal radost objev prapodivného čínského dinosaura nazvaného Yi qi, který vypadá jako něco mezi dinosaurem a netopýrem. Tímto způsobem se naplňuje má prognóza, že určitě najdeme nový druh dinosaura, který bude zásadně odlišný od těch známých. A jako obvykle dodám, že ve vědě to chce hlavně více pokory, a nikoliv laciné pózy ve stylu "známe už přece (skoro) všechno".

11. června 2015
Kremlu nelze upřít, že je ve snaze popírat svou vojenskou pomoc ukrajinským separatistům důsledný, ovšem tato snaha je beznadějně odsouzena k nezdaru. Pokud má každý tydlifon s kamerou a připojením na Internet, tak je prostě nemožné utajovat dodávky stovek vozidel a přímou účast v bojích, protože těch důkazů je příliš mnoho, jak ukazuje mj. "stopovací" projekt Bellingcat Vehicles či různé expertní studie. Zdůrazňuji, že vůbec neřeším, jestli je to od Ruska "správné" nebo "špatné", jelikož to je koneckonců otázka subjektivního názoru, která (dle teorie realismu, k níž se hlásím) na mezinárodní scéně moc neznamená. Jde mi o něco jiného. Není žádné tajemství, že (coby ne‑moc‑liberální konzervativec) mám pro Rusko (a Vladimira Putina) jistou slabost a respektuji ho, ale sám sebe se musím ptát, jak dlouho mi to ještě vydrží, pokud bude Kreml nadále zastávat tento postoj, který už je opravdu docela směšný, ne‑li trapný.

9. června 2015
Konspiračním a tzv. alternativním webům momentálně kraluje jemenský hit "Hodili na nás atomovku". Nemá pochopitelně smysl to vyvracet, jen bych si dovolil dodat dvě zajímavosti. Za prvé, podobná fantasmagorie se kdysi tvrdila i ve spojitosti s Afghánistánem a (ve své debilitě báječně vtipný) článek na tohle téma byl jedním z důvodů, proč jsem si tak oblíbil psychopatický web Zvědavec. Za druhé, při čtení těchto bludů jsem nalezl i odkaz na článek o atomových kulkách. Kdyby byla tato šílenost pravdivá (samozřejmě není), tak by se musel postu nejpitomější zbraně vzdát i Davy Crockett! :‑)

8. června 2015
Jak se stalo na začátku června tradicí, proběhla zde rekonstrukce bitvy z americké občanské války, tentokráte bitvy u Five Forks z roku 1865. Mě osobně samozřejmě nejvíc potěšil krásný arzenál historických zbraní, jež jsem si mohl prohlédnout a vyfotit. Vedle dvojice lehkých polních kanonů a fenomenálního kulometu Gatling (jehož střelba je opravdu impozantní) to byla odstřelovačská modifikace pušky Enfield (vybavená dlooouhým dalekohledem), perkusní revolver Remington .44 a jako třešinka ještě revolver LeMat, který má devět komor a druhou brokovou hlaveň. Velké poděkování všem!

5. června 2015
Měl jsem radost, když se mi (konečně) dostal do rukou román Rudá rakev. Jde totiž o pokračování povedené knihy Oko rudého cara a velice mě lákala i zápletka, která se točí kolem vývoje tanku T‑34. Po přečtení však musím svůj názor poněkud korigovat. Jako kombinace detektivního a špionážního thrilleru, který se odehrává v mrazivě paranoidní atmosféře Stalinova Sovětského svazu, je Rudá rakev skvělé, napínavé a jenom obtížně předvídatelné čtení; v tomto smyslu mohu román jen doporučit. Zároveň ale musím upozornit, abyste vše, co se týká tanku T‑34, jeho vývoje a konstrukce, protitankových zbraní apod., brali čistě jako uměleckou licenci autora, protože s historickou realitou to nemá nic společného.

4. června 2015
Dovolte mi malé povzdechnutí. Nepřestává mě udivovat, jaké představy má v současnosti nemálo absolventů středních a vysokých škol. Zjevně se domnívají (a někteří to i dávají najevo), že pouhý titul (popř. jen pouhá maturita) znamená, že se o ně zaměstnavatelé budou prát a že na ně okamžitě čeká odhadem třicítka hrubého na ruku a k tomu přinejmenším služební mobil, ne‑li rovnou služební auto. A pak jsou upřímně rozčarováni z toho, že na ně nikdo s otevřenou náručí nečeká, že by se jim hodila nějaká praxe a že platy jsou někde trochu jinde. Chtělo by to asi poněkud více skromnosti a smyslu pro realitu...

2. června 2015
Náležím ke generaci, která vyrostla (mj.) na akčních filmech z 80. let, a tudíž se mi nesmírně líbil krátký film jménem Kung Fury. Tahle jedním slovem geniální šílenost naprosto úžasně paroduje všechna možná kung‑fu a policejní filmová "béčka", navíc odkazuje na staré videohry a přidává k tomu pořádnou porci sci‑fi, fantasy, dinosaurů, hackingu a Hitlera. Nesnažte se tam cokoliv chápat, jenom se zkrátka královsky bavte, smějte se a vzpomínejte na staré časy, které to všechno evokuje.

31. května 2015
Diskuse o designu tanků. Musím přiznat, že jsem tak trochu očekával, že nový ruský tank T‑14 Armata bude mít nakonec motor vpředu, zatím však Rusové na toto řešení sází jen u pěchotního vozidla T‑15. Objevily se však už i koncepty takhle pojatého tanku na šasi Armata. Konstrukce izraelské Merkavy zkrátka neodolatelně táhne. Předpokládám, že vozidel s motorem vpředu určitě bude víc, ideálně se to nabízí pro "městský tank" a vlastně cokoliv, co dopravuje pěšáky (aby byli víc chránění a mohli vystupovat vzadu). Stále si však myslím, že by se tato "izraelská" filozofie vyplatila i pro "regulérní" bitevní tank.

29. května 2015
Když se v roce 2001 objevil film Rychle a zběsile, jistě nikdo netušil, že se vyvine do velkého kultu, který si i po sedmi dílech bude kvalitu nejen udržovat, ale ještě zvyšovat. Film Rychle a zběsile 7 totiž znovu posunuje hranice toho, co se dá páchat s auty, a opět předvádí věci, které dosud na plátně nebyly. Dvojice Vin Diesel a (tragicky zesnulý) Paul Walker standardně skvěle hraje tvrďáky s dobrým srdcem, Jason Statham si nesmírně užívá roli zloducha, holky se předvádí v bikinách a auta i letadla létají vzduchem. A jelikož se do věci zapojí i terorismus a hacking, série Rychle a zběsile získává příchuť kvazi‑bondovky, aniž by ale ztrácela onen skvělý étos rychlých aut a lidí kolem nich. Chválím a už se těším na osmičku.

28. května 2015
Diskuse o tabletech. Vím, že můj názor je v rozporu s dnešní módou (a je mi to srdečně jedno), ale podle mě je tablet nepovedený kompromis. Je příliš velký na flexibilní nošení a používání a příliš malý na dlouhodobou seriózní práci. Nehledě k tomu, že vždy spoléhá na dotykový displej (neboli prvek, který upřímně nesnáším a s nímž neumím nic pořádně udělat) a často i na OS Android (za mě tentýž názor). Na pohotové užívání mám smartphone a na delší práci notebook. A tablet? Ne, děkuji.

26. května 2015
Je to oficiální: Německo zahajuje projekt nového tanku Leopard 3! Začínají také debaty s Francouzi o možné spolupráci, což ostatně dává smysl i proto, že největší dodavatele obrněnců obou států (KMW a Nexter) čeká fúze. V této chvíli je podle mě brzy na spekulace o parametrech nového vozidla, ale nesmírně důležitý je sám fakt, že na Západě (konečně!) začíná vznikat tank příští generace. Bude to také odpověď na otázku, jak dál s tankovým vojskem Armády ČR? Mohla by být. Uvidíme.

24. května 2015
Z filmu District 9 jsem měl dost smíšené pocity, avšak nový snímek od jeho režiséra Neilla Blomkampa se mi velice líbil. Film Chappie je totiž (po remake kultovního RoboCopa) dalším příspěvkem do aktuální debaty na téma autonomie robotů pro bezpečnostní síly. Měli by mít roboti právo zabíjet? Dokážeme vyrobit skutečnou umělou inteligenci? A co je ještě důležitější: Máme se o to vlastně pokoušet? Chappie však stojí za zhlédnutí i z řady jiných důvodů, ať už jsou to dobré herecké výkony (zejména Hugh Jackman v zajímavé záporné roli), pozoruhodné designy robotů či excelentní efekty. Konec je trochu (dobře, trochu více) přehnaný, ovšem i tak se podle mého názoru jedná o překvapivě podařený sci‑fi film.

23. května 2015
Debata o (ne)holení intimních partií těla. Dřívější móda totálního vyholení již několik let evidentně ustupuje a podle nové studie jsou chlupy dokonce prospěšné. Problém je naneštěstí v tom, že to není zase tak dávno, co podobně seriózní studie tvrdily pravý opak. Oboje má nejspíše své výhody i nevýhody, navíc to bude značně individuální. Záleží prostě na tom, co komu vyhovuje. Osobně pochopitelně mám nějaké preference, ale jsem současně vysoce tolerantní. Proto mi velmi vadí někteří jedinci, kteří svůj osobní vkus povyšují na objektivní normu, popř. útočí na ty, kterým se líbí něco jiného.

21. května 2015
Malý, ale výborný. Takový byl letošní ročník zbrojního veletrhu IDET, jenž se jasně zaměřoval na výběrová řízení pro Armádu ČR. Byly tudíž k vidění mj. šestikolové obrněnce na podvozku Tatra (a to SVOS VEGA a Nexter TITUS), bojová vozidla pěchoty CV90 (bylo pro mě obrovskou ctí povídat si s jeho konstruktérem) a ASCOD, transportér Pandur II s novou věží, radary typu MADR či nová slovenská houfnice Eva. Za zmínku jistě stojí i výtečná expozice České zbrojovky, roboti od ČVUT a VUT či stánek čínské společnosti CPMIEC (která do Brna dorazila vůbec poprvé). Chtěl bych nyní poděkovat několika firmám (abecedně BAE Systems, Česká zbrojovka, ESC Aerospace, Excalibur Army, Meopta, Retia, SVOS a Tatra Trucks) za informace i vše ostatní, co jsem si mohl odvézt. A na shledanou za dva roky!

20. května 2015
Vývoj případu dvou českých dětí v Norsku je skutečně alarmující a ledacos vypovídá jak o povaze nacistické organizace Barnevern, tak o smutné neschopnosti českého státu. Zaráží mě naivita těch, kdo si stále myslí, že s touhle bandou gangsterů se dá čehosi dosáhnout po dobrém. Zkušenosti ukazují, že je naopak nutné chovat se podobně jako oni, tzn. kašlat na jakákoli pravidla. Proti někomu, kdo krade rodičům děti, bych se opravdu neobtěžoval s žádnými ohledy. Upřímně řečeno, spíš bych tajně doufal, že se mě někdo z Barnevernu pokusí zastavit. Jak totiž praví klasik, ztráty jsou povoleny. :‑)

18. května 2015
Některé publikace nepochybně odrazují případné čtenáře svým obrovským rozsahem. Jako příklad lze zmínit studii Náměsíčníci: Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce. Jde o podrobný popis a prozkoumání politických a diplomatických okolností, jež před 101 lety způsobily ničivý konflikt. Výsledný obraz Evropy se ale dost liší od toho, jaký se obvykle předkládá. Ukazuje takřka šílenou směs aliancí, dohod, jednání, konfliktů, obvinění, usmiřování, nedorozumění, omylů, podezření, tajemství a intrik, které se nakonec slily do strašné krize, z níž se vedoucím činitelům (jejichž schopnosti jen výjimečně odpovídaly významu jejich úřadu) nejevila jiná cesta než celoevropská válka. Proto kniha nabízí i velké poučení pro současnost, a všem tudíž doporučuji překonat strach z jejího obřího rozsahu a pustit se do čtení.

16. května 2015
Je zajímavé, že ministerstvo školství (bez ohledu na osobu ministra) pořád vykazuje stejnou míru demagogie, pokrytectví a diletantismu, pokud jde o státní maturity. Za zhoršování výsledků a idiotské chyby může každý (od škol po děti), jenom ne koncepce státních maturit jako celku. Nejspíše chybí znalost indiánského přísloví: Když zjistíš, že jedeš na mrtvém koni, sesedni! Snad proto, že tenhle kůň ještě není úplně mrtvý, ovšem díky záměru udělat povinnou maturitu z matematiky se na tom už důsledně pracuje... A kdo ví, třeba je to celé jen rafinovaný plán Marcela Chládka, jak státní maturity totálně pohřbít.

14. května 2015
Komiksy z alternativní historie nejsou právě běžná záležitost, ale kdyby vás lákaly, můžu vám doporučit něco velmi zajímavého. Francouzské nakladatelství Soleil vydává řady Wunderwaffen a Les Divisions de fer, které ukazují alternativní průběh II. světové války, pokud by Němci měli k dispozici moderní reaktivní letadla nebo kráčející bojové stroje. Vím, že zejména ta druhá možnost vypadá takhle napsaná divně až blbě, jenže knižní série Leviathan tak patrně působí také, a přesto je výborná. (Řada Wunderwaffen má navíc dva "spin‑offy" o první světové válce a kosmických závodech.) Každopádně však mají tyto komiksy kvalitní scénáře a krásnou kresbu, takže rozhodně radím je vyzkoušet. Stojí to za to.

12. května 2015
Po nějaké době se podělím o jeden výtečný recept, a sice žampionovou omáčku (pro 4 osoby). Rozkrájíte na plátky asi 500 g čerstvých žampionů, osmahnete je na másle, přidáte několik kapek citronové šťávy a posléze dusíte, dokud nezměknou. Dochutíte to solí, pepřem a drceným kmínem, přisypete dvě lžíce hladké mouky a za stálého míchání přiléváte 250 ml sladké smetany. A už jen vaříte, dokud omáčka nezhoustne. Jednoduché, rychlé a k těstovinám moc chutné. Doporučuji a přeji dobrou chuť. :‑)

11. května 2015
Debata o imigraci. Jistě budu opět označen za šovinistu, reakcionáře a ultra‑pravičáka, ale to, co se dnes děje, mě jen utvrzuje ve správnosti mého přesvědčení, že imigrační politika EU je příšerná cesta do pekel. Jakkoliv mohou být osudy jednotlivých uprchlíků v lidské rovině tragické či dojemné, není to ještě důvod, aby Evropa fungovala jako univerzální azyl a sponzor kohokoli. Je mi líto, ale uvažuji jako bezpečnostní analytik a vidím, jaké problémy zde působí masová imigrace z kulturně zcela odlišných oblastí. Nikoho tedy asi nepřekvapí, že bych se inspiroval u Austrálie a úplně změnil azylovou politiku. Případně se nabízí ještě jedna možnost, a sice náprava oné katastrofální chyby, kterou byl rozpad koloniální soustavy. Každopádně je jasné, že takhle to dál jít nemůže a musí se přijmout nějaké zásadní rozhodnutí.

9. května 2015
Fenomenální moskevská přehlídka je za námi. Pochválím sice její perfektní aranžmá (takovéhle akce zkrátka Rusové umějí na jedničku, s tím nikdo nic nenadělá), musím však podrobit kritice ruskou televizní režii, která neukázala zblízka těžká bojová vozidla pěchoty T‑15 Armata ani kolové obrněnce Bumerang. Pro mě osobně to bylo první tak dlouhé nepřetržité komentování přímého přenosu, a jestliže mohu soudit podle reakcí, jež se zatím dostavily, tak jsem to asi zvládl celkem dobře. Ještě jednou proto děkuji všem svým blízkým za velkou podporu a redakci iDNES za tuto vskutku mimořádnou příležitost. :‑)

8. května 2015
V den výročí konce II. světové války v Evropě bych se opět rád zmíníl o jednom ze svých oblíbených témat, a to o alternativní historii. Nepodléhejme iluzi, že se historie stala tak, jak se stala, protože se přesně takto stát "měla" či "musela". Jen velmi málo věcí je opravdu doslovně nevyhnutelných, vývoj často záleží na osobních rozhodnutích jednotlivců a na pouhých náhodách. To samozřejmě platí i o II. světové válce, protože ačkoli si myslím, že nějaký velký konflikt byl víceméně neodvratný, mnoho věcí se mohlo přihodit jinak a svět by pak byl jiný. Možná lepší, možná horší, ale prostě jiný.

6. května 2015
Lidé v mém okolí to už jistou dobu vědí, ale teď už je to zcela veřejné a oficiální: 9. května budu komentovat přímý přenos vojenské přehlídky v Moskvě. Není tajemství, že jsem o něčem podobném snil už dlouhé roky, a teď se mi to konečně splní. Můžete se proto těšit na mé real‑time glosy k novým ruským obrněncům a snad i k dalším souvisejícím tématům. Bude to zaručeně nejdůležitější vojenská událost letošního roku, takže jsem za tuto výjimečnou příležitost nesmírně vděčný. Držte mi palce. :‑)

4. května 2015
Dostala se mi do rukou kniha Byl jsem dětský špion, jež nedávno vzbudila vysoce kontroverzní reakce. Jde o (údajně) pravdivý příběh člověka, který se za "hlubokého minula" zúčastnil experimentu s cílem vycvičit malé chlapce pro zpravodajskou práci doma i v zahraničí. Kniha je psychologicky opravdu působivá, ale je otázka, jestli nejde jenom o perfektní autorovu hru s fikcí. Zvěsti o podobných aktivitách se někdy objevují a osobně jsem si vždycky myslel, že tajné služby takové věci opravdu dělají, nejsem ovšem úplně přesvědčen, že tento konkrétní příběh se takhle stal, ačkoli pravdivé jádro klidně mít může. Každopádně mě však zaráží, že se tato kauza nestala předmětem podrobnějšího výzkumu.

3. května 2015
Po letech jsem se podíval na jednu z kultovních klasik, a sice film Demolition Man. Jako akční film je to jistě nadprůměr, ale jako satirická komedie patří na absolutní špičku! Dnes asi ještě více než v době svého vzniku, neboť spousta toho, co bylo tehdy podáváno s nadsázkou, se dnes mění v realitu. Snaha regulovat a svazovat život podle toho, co je pro ně údajně "nejlepší", od té doby znatelně pokročila, mj. díky Evropské unii. Budiž nám však útěchou, že EU je tak dojemně neschopná, že její snahy vzbuzují spíše smích. Na rozdíl od mnoha lidí nepovažuji regulační snahy Bruselu za skutečný problém či hrozbu, protože EU zkrátka postrádá kapacity na to, aby si něco vynutila. Pokud by se nějaká země rozhodla, že něco nebude dodržovat, tak ve skutečnosti neexistuje žádné unijní opatření, které by ji k tomu dokázalo přinutit.

1. května 2015
V tento sváteční den mi dovolte jen krátkou glosu k práci. Vadí mi, že často pozoruji pohrdání vůči manuálně pracujícím, resp. názor, že to je cosi podřadného. Ostatně to těsně souvisí i s úpadkem řemesel a učňovského školství a tím, že na učební obory chce málokdo. Já osobně si vážím každého poctivě pracujícího člověka, ať má jakékoli vzdělání a pozici. Každý umí něco a pro každého existuje správné uplatnění. Jinak řečeno, vážím si všech, kdo zde radostně a uvědoměle budují kapitalismus. :‑)

30. dubna 2015
Přehlídka vítězství v Moskvě se blíží a všude už vidíme spousty fotek nových typů vojenských vozidel, která se mají oficiálně představit, zatímco já trpělivě odpovídám na spousty ČKD (Často Kladených Dotazů). Nyní bych rád podotknul jenom tolik, že ta nová vozidla jsou víceméně prototypy a rozhodně bude trvat ještě řadu let, než dojde na vstup sériových podob do výzbroje. Ta přehlídka má i obrovský propagandistický význam a tímto prizmatem je nutno hledět také na nové obrněnce. Můžete si ale být jistí, že psaného i mluveného slova na toto téma ode mě uvidíte a uslyšíte víc než dost.

28. dubna 2015
Dostal jsem otázku, zda přikládám nějaký význam nadávkám a urážkám, jejichž cílem nezřídka bývám. Ano, přikládám jim až takový význam, že se jim srdečně směji. Občas dokonce zadávám svoje jméno do Google a hledám, jakých přízvisek se mi nově dostalo. Z poslední doby mohu uvést názor, že jsem (dle kontextu asi ve vztahu k Moskvě) "zmetek kolaborantskej". Každopádně si vzpomínám na svého učitele fyziky z VUT Brno, který pravil: "Na lavicích jsem si o sobě přečetl, že jsem všechny možné pohlavní orgány. Některá slova jsem dokonce ani neznal a musel jsem je vyhledávat ve slovníku..." :‑)

27. dubna 2015
Mám za sebou dva takříkajíc historické víkendy. Navštívil jsem dvě výtečné výstavy v Podhoráckém muzeu, a sice Druhá světová válka na Tišnovsku (včetně krásné vernisáže) a Ve jménu zákona (ta se týká četnictva a TV seriálu Četnické humoresky) a dvě navazující přednášky, jednu o zbraních druhé světové války a druhou o podzemní továrně Diana. Dozvěděl jsem se mnoho dříve neznámých informací. A vyvrcholilo to návštěvou Přehlídky automobilové techniky v depozitáři Technického muzea v Brně, což byla vlastně nádherná výstava historických autobusů, automobilů, hasičské a vojenské techniky. Využil jsem také lákavou možnost projet se v jednom z vozidel; zvolil jsem horský bus Karosa T500 HB. Děkuji všem, kdo se podíleli na přípravě těchto báječných akcí a umožnili nám nahlédnout do historie.

25. dubna 2015
Před nějakou dobou jsem psal o podivné politice značky LEGO, která odmítá vyrábět stavebnice zbraní. Sice se to částečně obchází (když jde o sci‑fi či fantasy), existují i firmy dodávající "LEGO‑kompatibilní" doplňky vojenské povahy, fandové modely techniky samozřejmě staví, avšak to pořád není ono. Naštěstí tento sektor trhu ochotně zaplnili jiní výrobci stavebnic, kteří sami na sebe omezení neuvalují. Kromě polské firmy Cobi s řadou Small Army je to především kanadská značka Mega Bloks, která vyrábí skvělé věci postavené na herní sérií Call of Duty. Někdy mívám docela chuť si něco z toho pořídit. :‑)

23. dubna 2015
Rozšíření pro Google Chrome, jež varuje před stránkami s ruskou propagandou, je zajímavý nápad. Jen bych se možná trochu bál, aby někdo nechtěl v dalším kroku příslušné weby přímo zablokovat. To už by totiž byla cenzura, proti čemuž bych se důrazně ozval. Svoboda projevu je přece zaručena, a to dokonce i svoboda šířit lži, polopravdy a konspirační teorie. Šiřitel by však za to měl pochopitelně nést i plnou odpovědnost, neboť ta ke svobodě nezbytně patří. A mohlo by vzniknout také rozšíření, které by upozornilo, že příslušný web může obsahovat ekofašistickou multikulturní propagandu. :‑)

21. dubna 2015
Film Mach 2 patří mezi ta "béčka", u nichž člověk dost lituje, že jejich námět někdo nezpracoval jako "velký" snímek s vysokým rozpočtem a kvalitním týmem. Téma pozemního rychlostního rekordu, resp. závodů aut s reaktivním pohonem by si jistě zasloužilo něco lepšího. Zápletka předvídatelná, herecké výkony slabé, efekty trapně laciné. Kupodivu to však celé víceméně funguje, děj svižně ubíhá a moc nenudí. Jako "béčko" to ujde, ale jak říkám, chtělo by to pořádný hollywoodský blockbuster.

20. dubna 2015
Vedle realistické zahraniční a obranné politiky existuje řada dalších věcí, ve kterých bychom se mohli (a měli) učit od Ruska. Je to např. úcta k významným historickým postavám, kterou ilustruje např. záměr pojmenovat čtyři obrněnce na letošní Přehlídce vítězství podle jejich konstruktérů. A západní média by se měla inspirovat uměním těch ruských (mj. RIA Novosti, Sputnik nebo Argumenty i fakty) vytvářet krásné infografiky, jelikož ty logicky ohromně zvyšují atraktivitu. Nevím proč, ale většina západních infografik vyhlíží proti těm ruským jako chudí příbuzní. Jak říká klasik: Učit se, učit se... Co bylo to třetí? :‑)

18. dubna 2015
Celkem jistě lze konstatovat, že nejočekávanějším filmem letošního roku bude pokračování Hvězdných válek s titulem The Force Awakens. V souvislosti s tím bych si dovolil upozornit na jeden paradox. Druhý trailer na zmíněný film ukázal mj. zajímavého droida BB‑8, načež diváky přivedl k nezměrnému nadšení fakt, že nejde o počítačový efekt, nýbrž opravdu funkčního robota. Chápete to? V 90. letech jsme byli u vytržení z toho, že něco je udělané na počítačích, ale nyní jsme z všudypřítomných CGI efektů už tak znudění či znechucení, že si znovu vážíme ručně kreslené animace či fyzických loutek a modelů.

16. dubna 2015
Tohle shodou okolností souvisí se včerejším záznamem. Tvrzení o zastaralosti manévrových vzdušných bojů je zase tady, byť jsem si (zjevně naivně) myslel, že tento blud již patří minulosti. Nyní ho prezentuje analýza, jež dochází k závěru, že budoucí stíhač (tzn. letoun 6. generace) musí být zejména velký, aby mohl přepravit hodně senzorů a zbraní s dlouhým dosahem, kdežto obratnost a rychlost nebude příliš důležitá. Ach jo. Co to slyším? Že by ozvěny z Vietnamu? Nikdo pochopitelně nepopírá, že s vývojem technologií jdou ruku v ruce i změny ve vzdušném boji, ale vize bojů jakýchsi "nosičů raket" je jen inovovaná podoba toho, co se tvrdilo už na konci 50. let. Nemám vůbec nic proti víceúčelovému bojovému letounu těžší kategorie, ale nahrazovat jím "pravé" stíhačky? Ne, v žádném případě, ani náhodou!

15. dubna 2015
Jméno Dana Hamptona budou fandové letectví jistě znát díky slavné knize Viper Pilot. Ve své další publikaci s poetickým názvem Rytíři nebes pak předkládá úžasně čtivé a současně komplexní dějiny leteckých bitev od samých počátků do současnosti. Dramatické souboje a výstižné popisy strojů, portréty gentlemanů i zabijáků, evoluce výcviku pilotů a pojednání o taktice, strategické souvislosti, nic z toho zde nechybí. Dan Hampton se opět předvádí nejen jako vynikající pilot a znalec, ale také talentovaný spisovatel. V každém případě se jedná o excelentní knihu, která je pro milovníky letadel takřka povinností.

13. dubna 2015
Politického vývoje v České republice si všímá už i časopis Foreign Policy, který píše nelichotivě až varovně o vzestupu Andreje Babiše. Popisuje jej jako oligarchu, kterému jde o byznys, nikoli o demokracii. Onen trend, zvaný někdy "oligarchizace", se ale rozhodně neomezuje na Česko a jeho ambiciózního ministra financí. Je to širší proces, který ovlivňuje celou střední Evropu a je produktem krize demokracie, v jejímž důsledku mnohý nespokojený volič hledá alternativu ke stávajícímu systému, aniž by vsadil na extremisty. Úspěšný (nebo také "úspěšný") podnikatel se tak logicky nabízí, je to ale správná odpověď? Může i nemusí být. Vždycky to bude o konkrétních lidech. Pochopí to také český volič?

12. dubna 2015
Před dvěma lety jsem doporučil knihu Brno nacistické, dnes vyslovuji pochvalu jejímu volnému pokračování, které nese název Brno stalinistické. Nabízí informace o skoro pěti desítkách míst v moravské metropoli, která mají vztah k Únoru 1948, pompézním akcím režimu, politickým procesům, třetímu odboji atd. Publikace tak přesahuje avizovaný formát "průvodce městem" a jedná se spíše o populárně-naučnou příručku o zajímavých tématech z tohoto nelehkého období. Opět velice podařené dílo.

10. dubna 2015
Začíná být už poněkud únavné, jak si někteří lidé neustále stěžují, že Putin je ošklivý zloduch, hybridní válka je neférová lumpárna a velká vojenská cvičení s rychlými přesuny vojsk jsou agresivní provokace. Myslím si, že autoři těchto stížností jaksi nepochopili, že mezinárodní politika je opravdu tvrdá hra a že tzv. mezinárodní právo je (zvláště tváří v tvář národním zájmům a vojenské síle) irelevantní protimluv. Stále platí, co říkám už roky: Nepotřebujeme kňourající naivní idealisty, nýbrž tvrdé lídry Putinova formátu. A musíme se naučit, jak vést hybridní válku a provádět přinejmenším stejně rozsáhlá a dynamická cvičení. Stručně řečeno, musíme se vrátit k realistické zahraniční a bezpečnostní politice.

8. dubna 2015
Jak známo, víra v konspirační teorie je příznakem duševní poruchy, a tudíž nemá cenu tyto bláboly vyvracet. Zato má smysl si z nich dělat legraci, např. tím, že si vymýšlíte vlastní konspirační teorie. O jednu takovou se musím podělit: Jiří Vyvadil a Adam B. Bartoš ve skutečnosti nejsou žádní zoufalci či psychopati, kdepak. Lze usoudit, že to jsou špičkoví vlivoví agenti CIA a Mossadu, kteří svými slovy a skutky dosáhli toho, že Češi tu připravili nejnadšenější uvítání US Army od května 1945. Kromě veliké pochvaly dostali i úkol získat stejnou veřejnou podporu i pro trvalé umístění americké základny. :‑)

6. dubna 2015
Dostal jsem otázku, co pro mě (tedy jako pro hluboce věřícího bez vyznání) znamenají Velikonoce. Asi jsem blízko před‑křesťanskému (chcete‑li pohanskému) pojetí, neboť je to pro mě jakási oslava probuzení přírody, začátku jara, prodlužování dnů a věčného koloběhu života. Vždyť ani křesťanská interpretace Velikonoc jako vzkříšení po smrti od toho není (zcela záměrně) daleko. A jelikož jsem rovněž člověk nábožensky maximálně tolerantní, přeji všem veselé Velikonoce strávené tak, jak chtějí. :‑)

5. dubna 2015
Diskuse o cestě Miloše Zemana na vojenskou přehlídku v Moskvě. Nezpochybňuji, že rozhodnutí hlavy státu tam jet je vysoce kontroverzní, avšak většina Zemanových kritiků jaksi zapomíná, že vysoce kontroverzní by bylo i rozhodnutí nejet. Prezidentovi jeho rozhodování vůbec nezávidím a upřímně říkám, že nevím, co bych dělal na jeho místě. (A stejně upřímně říkám, že jako soukromá osoba bych jel skutečně rád, jelikož nás čeká úžasná přehlídka nové techniky.) Ale každopádně by se do takových kontroverzí neměly tahat emoce. To, co řekl americký velvyslanec, nebylo nejšťastnější, jenže stejně vnímám i odpověď prezidenta. Teď by to chtělo od obou stran trochu "zchladit hlavy" a respektovat své odlišné postoje.

4. dubna 2015
Nejlepší apríly letošního roku: 1. Evropská unie odkoupí dvě plavidla Mistral objednaná Ruskem. (Tento vtip ovšem dovedla k dokonalosti některá ruská média, která jej převzala jako zcela vážnou zprávu, což vypovídá o jejich kvalitě skutečně mnoho.) 2. Akrobatický tým Blue Angels přejde na bezpilotní letouny. (Ale upřímně, za nějakou dobu by to přijít mohlo.) 3. Do hry War Thunder bude přidán kráčející tank ŠT‑1. (Vypadá to, že kráčející tanky jsou v poslední době nějak v módě.) Good job. :‑)

2. dubna 2015
Některé příběhy jsou věčné bez ohledu na to, jak (popř. zda vůbec) se doopravdy staly. Příkladem je odchod Židů z Egypta, nově zpracovaný ve filmu Exodus: Bohové a králové. Po stránce příběhu to pochopitelně není žádné veliké překvapení (byť se najde pár zajímavých nápadů), ale není to ani nějaká jednoduchá křesťanská "agitka" (viz neobvyklé podání Boha). Exodus je zajisté nejsilnější ve velkolepých efektových scénách bitev a ran egyptských, až se chvílemi zdá, že to Ridley Scott celé natočil jen kvůli krvavému Nilu, žábám a vředům. Celkově to je film dobrý, velice dobrý, ale k tomu, abych jej označil za skutečně výborný, mu přece jen něco chybí. A na geniálního Gladiátora prostě a jednoduše nemá.

1. dubna 2015
Dragoon Ride je za námi. A máme plné právo se pochválit, jelikož to byl fenomenální úspěch, mnohem větší, než v jaký doufali i největší optimisté. Ukázalo se, že postoje zoufalců a psychopatů typu Vyvadila či Bartoše zastává jen pár procent, kdežto velká většina Čechů spontánně a srdečně uvítala spojence. Ta atmosféra byla úchvatná. A ty vlajky. Všude americké a české vlajky! Technika "Dragounů" je pochopitelně velice zajímavá, avšak na mě osobně ještě více zapůsobila právě ta atmosféra. Česká republika prošla tímto testem dokonale a já mám zase o důvod víc být hrdý na to, že jsem Čech. Díky, Ameriko!


Postřehy z ledna, února a března 2015

Archiv postřehůNa úvodní stránku

WebZdarma.cz