Postřehy ze života


30. září 2014
Pohledů na 21. srpen 1968 známe již hodně, ale ten, který nabízí publikace Invaze: Československo 1968, je skutečně výjimečný. Jde totiž o memoáry generála A. M. Majorova, který se na operaci podílel coby jeden z velitelů sovětských armád. Uvádí citace z dokumentů i vysoce osobní postřehy, faktografii i pasáže bezmála poetické, zabývá se vojenstvím i politikou. Místy samozřejmě působí dost kontroverzně, ale jako komplexní svědectví "z druhé strany" má tato kniha obrovskou hodnotu.

27. září 2014
Film Jak vycvičit draka 2 hodně překračuje kategorii "animák pro děti" a v některých okamžicích jde o film až nečekaně "dospělý" a vážný. Z hlediska technického provedení je to absolutně fantastická podívaná, jaká jen těžko hledá konkurenci, protože to, jak si tvůrci "vyhráli" s 3D grafikou, jednoduše bere dech. Nádherné jsou i nové designy draků. Dvojka se však od jedničky dost liší, je složitější a posouvá celý ten svět na vyšší úroveň rozměrů i komplexnosti. Tvůrci odvedli perfektní práci, a když budu brát oba díly dohromady, tak si troufám říci, že jsou to zatím asi vůbec nejlepší "animáky".

26. září 2014
Definitivní vystřízlivění z "arabského jara" a dovršení krachu středovýchodní politiky Západu. Tak nějak se dá popsat bombardování Islámského státu v Sýrii. Znovu a znovu vše ukazuje na to, že arabské státy nejsou na demokracii (resp. na to, co my tak nazýváme) ani náhodou připraveny a že z každého pokusu tam takový systém zavést profitují pouze islámští fašisté. A nečekejte, že kampaň proti IS bude krátká či snadná. Mohla být, kdyby začala už dávno, jenže prezident Obama tak dlouho váhal se vzdušnými útoky, že to nakonec asi stejně nepůjde bez pozemní operace. Zlo neporazíte ústupky a váháním, ale jedině zásadovým a rozhodným odporem. Boji se nevyhnete. Takže čím dřív, tím líp.

24. září 2014
Dostal jsem otázku, co mě v poslední době nejvíc rozesmálo. Kromě jedné úžasné hlášky na Dnech NATO, která se zde bohužel nedá publikovat, to bylo pár zajímavých zpráv ze světa i z domova. Do první kategorie spadá např. pozoruhodné prohlášení ukrajinského ministra obrany, podle kterého Rusové nasadili při bojích u Luhansku taktické jaderné zbraně. A z Prahy pro změnu dorazila zpráva, že známý nacistický konspirační psychopat Vladimír Stwora kandiduje do Senátu. Odhaduji, že funkci senátora chce využít zejména k tomu, aby nám sionistům překazil náš ďábelský Plán Ovládnutí Světa. :‑)

22. září 2014
Po vstupu do hračkářství mívám občas tak trochu depresivní pocit, když vidím anorektické panenky a další monstrozity či ukázky hnusismu. Ale pak si vždycky uvědomím, že se prodávají a kupují také hračky zcela jiné. Takové, které podporují zvědavost, šikovnost a vzdělávání. Nemám na mysli jen stavebnice, ať již jde o LEGO, rychle expandující Kre‑O, český systém Cheva či legendární Merkur. Myslím tím také rozmanité "vědecké" sady, díky nimž děti mohou provádět různé pokusy, zkoumat živou i neživou přírodu, pozorovat nebo vyrábět. A ještě jedna glosa k hračkám: S velkým potěšením jsem zaznamenal, že se vrátila i kultovní věc z mého dětství, oranžová sklápěčka Tatra 148! :‑)

21. září 2014
Letošní Dny NATO jsou za námi. A povedly se! Když pomineme mírně nepříjemné šíbování s položkami v programu, pak vyšlo skoro všechno. Konvertoplán CV‑22B Osprey předvedl své unikátní schopnosti, vedle toho se ve vzduchu nádherně ukázaly mj. letouny F‑16, slovenský MiG‑29, trojice Švédů a pochopitelně to, co (kromě Ospreye) lákalo snad nejvíce, tedy finský F‑18 Hornet. Další "nabídka" čekala na zemi v podobě řady zajímavých letounů i vozidel, např. L‑39CA Albatros, RF‑4E Phantom II (na tomto místě velmi děkuji firmě Aero a tureckému letectvu za laskavé přijetí), pestrá škála techniky z Polska, unikátní vůz Škoda 903, výbava policie, celníků a hasičů... Pracující organizace, plynulá doprava a nečekané kvalitní počasí. Byla to možná nejlepší letecká a bezpečnostní show, jakou jsem zažil. Super!

19. září 2014
Rule Britannia! God save the Kingdom! Ve Skotsku nad nacionalistickým nadšením zvítězila konzervativní opatrnost. Je to důvod k oslavě i pro nás, jelikož opačný výsledek by zaručeně vyvolal "dominový efekt" ve formě vlny separatismu v celé Evropě. Španělsko (kde to však asi "bouchne" tak nebo tak), Belgie, Francie, Itálie... A pak by byla na řadě střední Evropa, kde se hranice států a národů kryjí spíše výjimečně, a proto je zde ideální živná půda pro agresivní nacionalisty, separatisty i revizionisty všeho druhu. Jenom těžko mohu dostatečně zdůraznit, jak moc jsem si dnes ráno oddechl.

17. září 2014
Jak se dalo očekávat, vražda malé dívenky z Klášterce nad Ohří rozpoutala další debaty o trestu smrti. Není žádné tajemství, že jsem jeho zastáncem, a to dlouhodobě, nikoli kvůli jednotlivým kauzám, ale o tom dnes psát nebudu. Nelíbí se mi alibismus těch politiků, kteří se vymlouvají na Ústavu, Unii, smlouvy a nevím co ještě. Ústava se dá změnit, dohody se dají vypovědět, popř. lze jednostranně vyhlásit částečnou výjimku (tj. pro naše území pozastavit platnost určité části dohody). Zcela respektuji, že je někdo proti trestu smrti, vadí mi ale neustálé odkazování na formality, což neplatí zdaleka jen pro toto kontroverzní téma. Ale víte, jak se to říká: Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.

16. září 2014
Petr Pithart je nepochybně výraznou a důležitou postavou moderní české politiky, a proto jsem si velice rád přečetl knižní rozhovor s ním nazvaný Ptám se, tedy jsem. Prostřednictvím vyprávění o svém životě hovoří o značně širokém spektru témat, od politiky a filozofie až po krásnou literaturu. Osobně mě nejvíce zaujaly mj. pasáže o chápání národa nebo o vztahu k institucím, což jsou otázky především pro nás Čechy skutečně zásadní povahy. Bez ohledu na souhlas či nesouhlas s názory Petra Pitharta mohu tuto pozoruhodnou knihu doporučit všem, kdo se nebojí kritického přemýšlení.

14. září 2014
Zamyšlení nad "informační válkou", která probíhá jako jedna z rovin konfliktu na Ukrajině. Vzniká vysoce zajímavý a trochu až zábavný paradox. Většina českého mediálního mainstreamu stojí na straně Kyjeva, to je celkem zřejmé. Ve výsledku tomu ale mnoho lidí "klade odpor" tím, že nekriticky věří propagandě druhé strany. Neuvědomují si, že když Kyjev dosti pochybně křičí "černá", tak to vůbec nemusí znamenat, že má pravdu Moskva, když říká "bílá". Je prostě principiální chyba podlehnout informační manipulaci kohokoli. Tohle jednou zaručeně bude báječné téma pro mediální studia. :‑)

13. září 2014
Kdo nevěří, že Sly Stallone a Arnie Schwarzenegger dovedou hrát i hluboké charakterní role, ten by se měl určitě podívat na Plán útěku. Tak trochu připomíná Postradatelné, nejen díky těm dvěma hvězdám, ale také tím, že je to film "ze staré školy", přestože žánrově úplně jiný. Na závěr sice přijde i adrenalinová akce, ale primárně je to drsný vězeňský thriller, značně psychologický a skutečně silně náročný na sledování detailů. Film přinese i dva pořádně šokující zlomy, ale stojí hlavně na "hereckém koncertu" dvou mega‑herců, kteří mají vizáž i fyzičku na svých 68 let jedním slovem úžasnou. Kombinace zápletky a hereckých výkonů dělá z Plánu útěku jeden z nejlepších filmů těchto žijících legend.

11. září 2014
Třinácté výročí nejhorších teroristických útoků v dějinách světa nabízí vhodnou příležitost pro připomenutí nebezpečí, které radikální islám pořád představuje. Podobně jako komunismus a nacismus byl i on tragicky podceněn, podobně jako ony se pořád vrací v různých formách. Terorismus al‑Káidy, "arabské jaro" v režii Muslimského bratrstva, vzestup genocidního Islámského státu, to vše jsou jen různá chapadla jedné strašné chobotnice sunnitského islamismu. Pokládám ovšem za velmi krátkozraké se proti hrozbě Islámského státu spojovat s Islámskou republikou Írán. Našimi "realistickými" spojenci v regionu by měly být konzervativní arabské režimy (jako Egypt a Jordánsko), našimi "ideovými" přáteli jsou však jen dvě prozápadní sekulární demokracie, Izrael a Kurdistán, které tam bojují i za nás.

9. září 2014
V názoru na internetové diskuse pod články se plně shoduji s Milošem Zemanem, takže je takřka nečtu, ale v případě "napůl svého" článku o ruských tancích na Ukrajině jsem udělal výjimku. A opravdu jsem se tam skvěle pobavil. Nevycházím z úžasu, jaké neuvěřitelné pochybnosti, pitomosti a konspirační konstrukty lze prezentovat, jen aby někteří lidé nemuseli přiznat omyl. Ale slibuji, že se polepším. Příště naskenuji dodací listy s podpisem V. V. Putina, to snad bude stačit. :‑)

8. září 2014
Skvělé zprávy ze summitu NATO. Nejvíce se mluví o plánu vytvořit síly velmi rychlé reakce (což je určitě jednoznačně správné), ale já snad ještě víc vítám to až nečekaně tvrdé prohlášení, že se kybernetické útoky budou pokládat za agresi, na niž se vztahuje Článek 5, a že se na ně může odpovědět i fyzickou silou. To je přesně to, po čem už dlouho konstantně volám. Velmi pozoruhodně se zachovala Francie, která pozastavila (nikoliv zcela odmítla) prodej Mistralů do Ruska, čímž se snaží, aby se koza nažrala a vlk zůstal celý (nebo tak nějak). Osobně se mi ale nesmírně zalíbil nápad, že by jeden Mistral koupila sama Aliance a použila by ho coby základnu pro mezinárodní expediční jednotky. To by totiž (kromě jiného) znamenalo, že by Česko zase mohlo mít svoje námořníky! Vánoce jsou letos nějak brzo. :‑)

6. září 2014
XIV. ročník zdejší Přehlídky elegance historických vozidel se vydařil. Radnice sehnala dotace na nádherné počasí a zkoordinovala akci s farmářskými trhy, nejdůležitější však pochopitelně byla účast zajímavých aut a motorek. Letos tedy přijelo hned pět vojenských motocyklů (BMW R‑75, Ural M‑72 a tři Jawy, a to typy 250 "Pérák", 350/360 "Panelka" a 350/354 "Kývačka"), docela vzácná požární Škoda 120 L, unikátní spací přívěs pro Škodu 1000 MB, dodávková Tatra 43, obrněnec BRDM‑2, motokolo Garelli Mosquito upravené pro rozvoz mléka... Děkuji všem, kdo se na akci podíleli.

5. září 2014
Předvolební plakát ČSSD ve Zlíně vyvolal diskuse, smích i pobouření. Osobně to považuji za velice vtipný a povedený nápad, ale vůbec mě nepřekvapuje, že se na něj snesla i vlna "politicky korektní" kritiky. Dá se říct, že tyto reakce dokládají nedostatek smyslu pro humor, neboť ten se definuje coby schopnost zasmát se sám sobě. (Také proto mám tak rád židovské anekdoty, které ponejvíce vymýšlí sami Židé.) Skutečně bych se velmi nerad dočkal toho, že po každém vtipu na jakoukoli tzv. diskriminovanou skupinu lidí bude někdo mektat, že je to urážka nebo snad nějaký "‑ismus". Podle mě je potřebné maximální šíření těchto vtipů, aby hlasatelé postmoderní "politické korektnosti" pukli vzteky! :‑)

4. září 2014
Skandál zvaný The Fappening bezesporu vejde do historie Internetu, resp. síťové bezpečnosti, nepochybně to je fantastická výživa i pro bulvár a právníky. Klidně mě označujte za zpátečníka či konzervu, ale já jsem se na cloudová úložiště díval od začátku velmi opatrně. Sdílení souborů, které chci někomu předat, prosím, ale on‑line zálohování soukromých dat považuji za kravinu biblických rozměrů. Pokud se "celebrity" starají o bezpečí svých dat tímto způsobem, pak se prostě nemůžou divit.

2. září 2014
Debata o nových sankcích proti Rusku. Vůči sankcím jsem vždycky choval hodně skeptický postoj, jelikož zkušenost ukazuje, že (ačkoli mohou dlouhodobě způsobit škody) jen výjimečně dosáhnou toho, čeho mají dosáhnout (a nezřídka jsou i kontraproduktivní). Současná situace navíc ukazuje ubohou úroveň západních politiků, kteří se na nic jiného nezmůžou. Nikdo z nich nehraje s Putinem stejnou ligu a nikdo si to nejspíše ani neuvědomuje. Putin dokáže opravdu "hrát tvrdě", riskovat, blufovat a vyhrožovat, vyostřovat situaci až do krajnosti a cílevědomě používat sílu. Mezi vysokými západními politiky nevidím žádného, jenž by mu v tom byl aspoň trochu důstojným soupeřem. A dokud se to nezmění, tak tady nebude ani politická vůle, aby se udělalo něco, co by skutečně mělo žádaný účinek.

1. září 2014
Je to oficiální. Do seznamu mých zaměstnavatelů přibyl nový subjekt, a sice portál JdiPracovat.cz, který se (pod vedením jedné mé staré známé) zabývá tématy personalistiky, studia, zaměstnání, trhu práce apod. Je to relativně daleko od vojenství a politiky, ale přesto k tomu mám co říct (přece jen mám za sebou studium dvou VŠ a dlouhou praxi v neobvyklém oboru) a láká mě zkusit "něco nového", podělit se o své zkušenosti a třeba někomu pomoci s kariérou. Takže s chutí do díla. :‑)

30. srpna 2014
Krátce k nejnovějším událostem na Ukrajině: Stále bych byl opatrný s termíny jako "válka" či "invaze", ale přesto se situace určitě nějak změnila, a to nikoli k lepšímu. Problém je v tom, že Rusko už do své účasti v konfliktu investovalo příliš, takže nemůže připustit úplnou porážku, jenže stejně tak Západ nemůže dovolit, aby úplně prohrál Kyjev. Nebezpečnost tohoto scénáře je o to větší, že evidentně nikdo nemá kontrolu nad dynamikou konfliktu. Vladimir Putin snad lépe budí (klamný) dojem, že ji má, ale ve skutečnosti může i on už jen improvizovat. Smím‑li parafrázovat klasika, pak i ty nejlepší plány myší a ruských prezidentů někdy ztroskotají na nejistotě, kterou každý konflikt obsahuje.

28. srpna 2014
Románová trilogie Leviatan, Behemót a Goliáš od Scotta Westerfelda zaručeně patří k tomu nejlepšímu, co v žánru alternativní historie vyšlo, ačkoli byla oficiálně určena pro teenagery. Příběh se odehrává na pozadí první světové války, kterou však zásadně mění filozofie obou stran. Industriálové (tzn. Centrální mocnosti) totiž staví obrovské kráčející stroje, kdežto darwinovci (tj. Dohoda) sází na umělé zoologické výtvory. Tak vzniká fenomenální kombinace steampunku a biopunku, která opravdu originálním způsobem transformuje různé prvky a události "Velké války". Promyšlený a napínavý příběh navíc doplňují překrásné ilustrace, jež evokují kouzlo starých verneovek. Westerfeld vytvořil úžasný svět, kde se technika a příroda střetávají, ale postupně vychází najevo, že oba přístupy vlastně usilují o totéž. Spolu s velkou pochvalou tedy pokládám i otázku: "Do you oil your war machines, or do you feed them?" :‑)

26. srpna 2014
Opět se vynořil nápad omezit provoz obchodů ve státní svátky. Podle mého názoru naprostá kravina, která je perfektní ukázkou zásahu státu do něčeho, co má řešit výlučně trh. Nechápu, co je komu do toho, zda si zákazníci v určitý den chtějí nebo nechtějí kupovat zboží. Vedle námitky proti porušení svobody podnikání bych řekl, že je to vysoce stupidní i z hlediska ekonomiky, protože je snad žádoucí, aby lidé utráceli. Mohli by čeští politici už konečně přestat spravovat něco, co není rozbité?

25. srpna 2014
Alarmující zprávy o stavu spermií a plodnosti mužů nejen u v České republice. Lékaři to chtějí vysvětlovat hlavně špatnou životosprávou, na čemž jistě bude něco pravdy, ale já bych nabídnul ještě jedno vysvětlení. Je nás už přes sedm miliard, a ačkoli se růst populace zpomaluje, planeta je extrémně přelidněná. Není tedy náhodou pokles plodnosti něco, co je v nás (od přírody či Boha) "zabudováno" jako "pojistka" právě pro tu situaci, že se "přemnožíme"? Nebojím se, že by plodnost klesla na nulu, spíše by mohlo dojít k tomu, že se světová populace postupně sníží na "únosnou" míru (kolik to přesně je, o tom se pořád debatuje) a bude se rodit právě tolik dětí, aby se to tak udržovalo. Přinejmenším by to bylo mnohem elegantnější, než kdyby tu otázku přelidnění měla řešit nějaká smrtelná pandemie.

23. srpna 2014
Interbrigády vstávají z hrobu. Takový dojem mám při sledování zpráv o zahraničních dobrovolnících, kteří bojují na obou stranách konfliktu na východní Ukrajině. Nejzajímavější jsou v tomto smyslu asi neonacisté a jim podobné živly, protože u některých bych řekl, že si snad museli hodit mincí, aby se rozhodli, ke které straně se přidat (viz třeba polskou Falangu v řadách proruských separatistů). To opět jen dokazuje, že mezi extrémisty obou táborů není žádný velký rozdíl. A osobně jsem velice rád, že od počátku zachovávám vůči těm i oněm opravdu vysoce opatrný a skeptický postoj.

21. srpna 2014
Debata o "bratrské pomoci" z roku 1968, suverenitě a sebeurčení národů. Když Západ zahrál "menšinovou kartu" v případě Kosova, nabídl tuto kartu i Moskvě, která ji využila v Gruzii a na Ukrajině. Problém je ale v tom, že tahle doktrína má velice pitomou tendenci se vracet jako bumerang. Západ to vidí v Katalánsku a Skotsku, zatímco Rusko to teprve čeká. Menšin nebo regionů s touhou po samostatnosti má Rusko víc než dost. Kdo jednou pošle za hranici "mírové jednotky" na podporu "utlačované menšiny", ten se pak nemůže moc divit, pokud podobní nezvaní hosté někdy přijdou k němu.

20. srpna 2014
Vzpomínková knížka V labyrintu zpravodajských služeb, kterou napsal bývalý šéf BIS Jiří Růžek, vyvolala velmi rozporné reakce, od nadšení nad první publikací tohoto druhu u nás, až po tvrdou kritiku. Jelikož jde o memoáry, musí to být nutně dílo subjektivní (což ostatně i sám autor otevřeně přiznává), a tudíž se nelze divit. Každopádně se jedná o velmi zajímavou četbu. Jiří Růžek popisuje konec StB a chaotické formování nového zpravodajského systému, různé známé kauzy, "války" tajných služeb, styky s politiky či spolupráci se zahraničím. Nechybí řada vtipných historek i vážných poučení o manažerské práci, jaká se mohou hodit téměř v každém oboru. Tuto místy provokativní, místy ostře kritickou, ovšem vždy vysoce poučnou knihu by si měl přečíst každý, kdo to myslí s tématem bezpečnosti vážně.

18. srpna 2014
Krátce k výsledkům letošního tankového biatlonu: Vítězství domácích Rusů se pochopitelně dalo očekávat, příjemně překvapil těsně druhý Kazachstán. Co naopak vůbec překvapením není, to jsou mizerné výsledky zemí třetího světa, které lze v případě Kuvajtu a Venezuely směle popsat coby totální fiasko. Co asi působí mírně rozpačitě, to je skóre Číny, od níž jsem čekal poněkud lepší výkony. Každopádně se potvrdilo, že se jedná o vysoce zajímavý a přitažlivý počin, jenže bohužel dosti poškozený neúčastí členů NATO. Gratuluji vítězům a věřím, že příště už tam uvidíme i západní země.

16. srpna 2014
První Postradatelní byli poctou "zlaté éře" akcí 80. let a dvojka přidala mírně parodickou sebeironii. Pokud mám podobně stručně shrnout The Expendables 3, pak je to film o změnách. S některými výzvami dneška si zkušení hrdinové neumějí poradit a vzniká napětí mezi "starou gardou" a "dynamickým mládím", ale pak vyjde najevo, že proti zloduchovi ze "staré školy" (skvělý Mel Gibson) jsou třeba veteráni stejného kalibru. Partu doplňuje mírně démonický Wesley Snipes, úžasně zábavný Antonio Banderas a šedivě charismatický Harrison Ford, z "mladé krve" asi nejvíce boduje Ronda Rousey. Finální bitevní scéna je opravdu kolosální a nasazuje i tanky a bojové vrtulníky. Třetí Postradatelní se prostě podařili, a pokud si chcete opět užít ono "kouzlo" klasických akčních filmů, mohu jen vřele doporučit.

15. srpna 2014
Leckoho zjevně zaráží, že se analytik a publicista nedívá na televizní zprávy. Popravdě řečeno, nedívám se na ně právě proto, čím jsem. Zprávy o opravdu důležitých tématech (tedy vojenství, bezpečnosti, politice a ekonomice) sleduji na Internetu dle vlastního výběru a v různých médiích, což zároveň dává širší spektrum názorů. Ale nevím, proč bych měl ztrácet čas u televizních volovin, kde jsou významná témata zatlačována detailními popisy kriminality nebo průšvihů "héreček" a dalších tzv. celebrit. To bych za chvíli mohl koukat na reality‑show, krávonovely a podobně slabomyslné stádní produkty.

13. srpna 2014
V Rusku probíhá druhý ročník mezinárodního tankového biatlonu. Možná si vzpomenete, že původně byly pozvány i státy NATO, a to včetně České republiky. Z celé té události se mohla stát úchvatná show, jež by nabízela možnost sledovat vojenské, a přesto sportovní soutěžení. Byla by to i výtečná prezentace různých typů tanků takříkajíc "v akci". Tím spíše působí poněkud smutně ten seznam účastníků, kde není ani jedna západní země. Tohle prosím berte jako mé další povzdechnutí nad tím, kam svět dospěl kvůli nešťastnému ukrajinskému konfliktu, který mezi Západem a Ruskem vykopal velmi široké a hluboké příkopy. Teď jsme v "mrtvém bodě", v němž obě strany odmítají ustoupit a vyhrocují vášně, aniž by mohly opravdu "vyhrát". Pro dobro všech si přejme, aby to co nejdříve skončilo.

11. srpna 2014
Teprve nyní jsem zhlédl film Babovřesky a vzápětí jeho pokračování. Ty extrémně negativní recenze příliš nechápu, jelikož mi (jako už mnohokrát dříve) připadá, že lidé asi čekají od takových filmů něco, co v nich není, být nemá a být nemůže. Já je beru podobně jako předchozí díla Zdeňka Trošky, tzn. oddechové letní komedie pro nenáročný relax. Nečekám šokující zápletky, úžasné herecké výkony a ohromující efekty, ale docela by mě zajímaly myšlenkové pochody toho, kdo je čeká.

10. srpna 2014
Lepší pozdě než nikdy. Obamova koncepce politiky pro Střední Východ (pokud vůbec někdy existovala) je v troskách, ale nálety na ozbrojence z Islámského státu jsou zcela určitě správným krokem, ačkoli činěným s velkým zpožděním a (zatím) s nepříliš velkou silou. Je otázka, jestli to bude stačit a jestli nakonec nebude třeba znovu nasadit i pozemní vojska. ISIL jsou ale každopádně extrémisté nejhoršího druhu, které odmítla dokonce i al‑Káida, takže by se mělo udeřit s exemplární tvrdostí. Kdyby na ně chtěl někdo shodit nervový plyn, já bych zajisté neprotestoval. Nejraději bych ovšem viděl, jak islamisty hubí bitevníky A‑10, které by tak opět ukázaly svou výjimečnou efektivitu. Kill ISIL!

8. srpna 2014
Rusofobie má tučné žně. Kritika některých postupů Ruska je pochopitelná (s mnoha výtkami souhlasím, ač jsem sám rusofil), ale považuji za velice smutné, nešťastné a nebezpečné, pokud se z nich stává základ pro takřka patologickou nenávist vůči Rusku a Rusům, absurdní přirovnávání Putina k Hitlerovi atd. K čemu to celé vede, ukazuje stupňování sankcí, jež ve výsledku neřeší nic a škodí všem. Opravdu nevím, jak dlouho bude toto tragikomické divadlo trvat, stále ovšem spoléhám na starou poučku, která říká, že po vyzkoušení všech ostatních možností se lidé a národy začínají chovat rozumně.

7. srpna 2014
Debata o státních maturitách. Letošní výsledky potvrdily, že realizace tohoto projektu se dá jedním slovem výstižně shrnout jako katastrofa. Od začátku říkám, že nějaká standardizace maturitní zkoušky je třeba, ale to, co se vymyslelo u nás, je leda odstrašující příklad, protože vypovídací hodnota té opičárny se pohybuje někde mezi králičím bobkem a nulou. "Ránu z milosti" by znamenala povinná maturita z matematiky, která by zřejmě naprosto rozvrátila systém středních a vysokých škol. Osobně (a to teď říkám jako člověk, který z matematiky maturoval) bych se o tom možná pobavil u odborných technických škol, ale u gymnázií bych to nemohl akceptovat nikdy. Daleko spíš bych ovšem navrhnul povinnou maturitu z angličtiny, protože bez znalosti této řeči už se dnes vůbec nedá fungovat.

5. srpna 2014
Moje okolí již zaznamenalo, že jsem se začal angažovat pro nezávislost iráckého Kurdistánu. Nejde u mě o jakýsi náhlý impuls, ale o výsledek delšího zkoumání a uvažování. Prostě jsem dospěl k závěru, že by si to Kurdové "zasloužili". Zatím nemají svůj stát, ale irácký Region Kurdistán funguje demokraticky, sekulárně, stabilně a prozápadně, navíc má slušné vojenské úspěchy. Irák se nyní mění na bojiště islámských fašistů z ISIL a islámských nacistů z Íránu, takže pokud chcete na někoho sázet, jsou to Kurdové a jejich ozbrojené síly Pešmerga. A proto říkám: Ať žije svobodný Kurdistán!

3. srpna 2014
Rád bych zdůraznil jednu věc. Pokud se v některých konfliktech zcela otevřeně stavím na jednu stranu (asi nikdo ode mě nečeká "nestrannost" vůči boji Izraele s Hamásem), pak v případě Ukrajiny mám od počátku neutrální postoj, resp. nejsem "fandou" Kyjeva ani separatistů. Ačkoliv uznávám, že na obou stranách byly (a stále možná místy jsou) i upřímné vlastenecké motivy, postupně se z toho stal cynický a striktně na moc zaměřený boj dvou smeček oligarchů, extrémistů a gangsterů. V tomto uspořádání si vybírat nehodlám. Jen na odlehčení doplním, že se na východní Ukrajině objevilo v boji tolik "starožitností" z muzeí a památníků, že by mě nepřekvapil už snad ani tank z I. světové války. :‑)

2. srpna 2014
Kromě toho, že jsem vojenský a bezpečnostní analytik a publicista, rekreační sportovec, milovník knížek a filmů, masér či nudista (a ještě spousta dalších věcí), jsem také amatérský kuchař, který rád experimentuje. A v poslední době mě stále více baví "replikovat" různé jídla z restaurací, ať už z těch "klasických", nebo z fast‑foodů (třeba bagety či cokoli‑burgery). Nejenže se tak ušetří peníze a člověk se něco naučí, ale povede se třeba vyrobit i něco, co je chutnější než "originál". Velice doporučují.

31. července 2014
Někteří lidé jsou překvapení novou vlnou antisemitismu v Evropě, já nikoli. Židé a Izrael byli vždy dobrým terčem pro útoky, ať již ze strany (neo)nacistů či liberální (rádoby intelektuální, ale ve skutečnosti zejména ve své povýšené aroganci od reality odtržené) levice. Na současné situaci je komické mj. to, jak se liberální nadšenci šikují na podporu Hamásu, tedy islámských fašistů, kteří jsou jejich takřka dokonalým protipólem (pokud pomineme tu nenávist vůči Židům). Jejich jediným štěstím je, že Izraeli jsou podobné slovní výlevy ukradené, jinak by se jim zřejmě začaly stávat různé nehody.

30. července 2014
Chystá se další novela tzv. protikuřáckého zákona, která by tentokráte měla zakázat kouření v restauracích už kompletně. Otevřeně říkám, že to považuji za zásadní chybu, která reprezentuje typický "pečovatelský" zásah státu do něčeho, co má podléhat principu nabídky a poptávky. Aktuální verze zákona, podle které se restaurace člení na kuřácké, nekuřácké a ty s oddělenými prostorami, mi připadá ideální, protože tak se vše nechává na provozovateli a zákazníkovi. (Jsem bývalý kuřák, dnes tolerantní nekuřák.) A argument, že ČR je poslední země EU bez nějaké formy zákazu, mi připadá zcela absurdní. Proč bychom nezbytně měli být s Evropou solidární i v neustálém generování regulačních volovin?

28. července 2014
Je už asi prakticky jisté, že tragický sestřel MH17 mají na svědomí separatisté, jenže to není všechno. Svůj nezanedbatelný podíl viny na katastrofě má ovšem i společnost Malaysia Airlines, potažmo všechny letecké společnosti, které si klidně létaly (a mnohé dosud létají) nad oblastmi bojů (nejen nad východem Ukrajiny). A to přesto, že je známo, že se tam vyskytují protiletadlové rakety v držení sil, o jejichž úmyslech a úrovni výcviku lze mít největší pochybnosti. Zajímalo by mě, co se ještě bude muset stát, aby byl vydán explicitní a závazný zákaz civilních letů nad takovými zónami.

26. července 2014
Film LEGO příběh od počátku uchvátí absolutně dokonalým technickým zpracováním, spoustou humoru a popkulturních odkazů, ale z hlediska obsahu, resp. příběhu budete zřejmě poněkud dezorientovaní. O co tu vlastně jde? Nenechejte se však odradit, jelikož v poslední třetině se vše najednou vysvětlí a film se posune do jakési "meta‑roviny". LEGO příběh je opravdu výjimečně povedený a vzácný film, jenž zaujme dospělé i děti a připomene, proč je LEGO nejlepší hračkou všech dob.

25. července 2014
Debata o vynálezech a vynálezcích. Spousta vynálezů bývá často připisována lidem, kteří je ve skutečnosti zdokonalili, popř. se postarali o jejich praktickou funkčnost a rozšíření, ačkoliv (jestliže to bereme doslova) je nevytvořili. Např. parní stroj nevymyslel James Watt, telefon nevynalezl Graham Bell a s žárovkou coby první nepřišel Thomas Alva Edison (a stále se občas vyskytuje podezření, že první pilotovaný motorový let neprovedli bratři Wrightové). Ale to, aby se něco dalo prakticky používat, vyrábět a prodávat, je také velmi důležité. Sám objev nestačí. Hodně geniálních vynálezců totiž postrádalo ekonomický talent, a tak by jejich zlomové nápady dost možná zapadly, kdyby je potom nerozvíjeli jiní.

23. července 2014
Počáteční indicie a podezření se postupně přetavily ve velice vysokou pravděpodobnost. Přestože absolutní jistotu stále nemáme, skoro vše ukazuje na to, že tragédii letu MH17 mají na svědomí proruští separatisté a jejich fatální omyl při nasazení systému Buk. Jak jsem předpovídal, vyrojila se i spousta teorií o spiknutí, z nichž některé by měly sloužit spíš coby přílohy k diagnóze. Opravdu impozantně se ztrapňují některá ruská média, která tyto paranoidní bláboly vážně prezentují. Respektuji to, že někdo hájí jakési přesvědčení nebo politickou linii, ale pokud vypouští do světa tak stupidní a uboze odfláknutou propagandu, pak pro něho lze mít buď jen úplný výsměch, nebo soucitné politování.

22. července 2014
Román Analfabetka, která uměla počítat (druhé dílo od úžasného Jonase Jonassona) byl očekáván opravdu netrpělivě. Po jeho přečtení musím říci, že autor více než dostatečně splnil, co se od něj čekalo. Jestli mám srovnávat se Stoletým staříkem, pak je Analfabetka složitější z hlediska zápletky, byť trochu méně náročná na znalosti historie, opět však dominuje skvělý satirický humor a ironický nadhled. (Osobně oceňují i velmi originální líčení jihoafrického jaderného programu.) Chcete-li se u čtení především inteligentně pobavit, pak z "čerstvých" knih doporučuji na prvním místě Analfabetku.

20. července 2014
Projekt lehkého cvičného a bojového letadla Aero L‑39NG vypadá opravdu slibně. Jak známo, náš "Albík" je moje velká "srdcovka", takže doufám, že se podaří to éro dostat do sériové výroby a dosáhnout úspěchu ve světě. L‑39NG není jen nějaká "soft" modernizace Albatrosu, nýbrž fakticky úplně nový stroj, současně ale vypadá skoro stejně, což může u nynějších uživatelů L‑39 pomoci vyvolat zájem. Konkurence je těžká, ovšem já ve zlaté české (letecké) ručičky samozřejmě pevně věřím. :‑)

18. července 2014
Pochopitelně se nemohu vyjádřit k ničemu jinému než k sestřelu malajsijského letadla nad Ukrajinou. Jestli smím začít něčím ryze osobním, tak zřejmě nikdy jsem nedával tolik rozhovorů a komentářů za tak krátký čas (ačkoli bych určitě byl daleko raději, kdyby to nebylo kvůli tak strašlivé katastrofě). Pokud jde o sestřel samotný, resp. hledání viníka, tak doporučuji hlavně opatrnost a zdrženlivost, jelikož pořád máme jen málo spolehlivých informací. Zcela bych vyloučil jen Rusy, ale jinak to mohli spáchat jak separatisté, tak armáda Kyjeva (a mohl to být omyl i záměr). Myslím, že za nějaký čas se pravdu dozvíme, ale kromě toho jsem si jistý, že vznikne i záplava nejdivočejších konspiračních fantasmagorií.

17. července 2014
Obsáhlá publikace Krvavé země: Evropa mezi Hitlerem a Stalinem rozhodně není určena pro slabé povahy. Jde o podrobnou studii zločinů, kterých se dopustil sovětský a nacistický režim v nynějším Polsku, Pobaltí, Ukrajině a Bělorusku od hladomoru na počátku 30. let do posledních etnických čistek. Není to však jenom výčet těchto zločinů, nýbrž i vysvětlení kontextu a do značné míry i nová interpretace, která zdůrazňuje, že podstatou masového vraždění, jež prováděly oba totalitní režimy, bylo "zbavení lidství". Z jednotlivých lidí se stala čísla. Musíme si pamatovat, že ty "suché" miliony mrtvých ve statistikách jsou miliony konkrétních osob. Nesmíme podléhat onomu "odlidšťování" obětí, protože jinak by to znamenalo, že stalinisté a nacisté jakýmsi děsivě zvráceným způsobem přece jen uspěli.

15. července 2014
Dá se uvést řada zbraní, které skutečně zásadně ovlivnily historii světa. Troufám si říci, že až se bude dělat takový výčet pro 21. století, zaručeně se v něm vyskytne izraelský protiraketový systém Iron Dome, jehož fantastická efektivita prakticky eliminovala hrozbu teroristických raket Hamásu a Hizballáhu. Doufám, že si komplexy Iron Dome začnou pořizovat i členské země NATO a nasadí je v expedičních misích, jelikož pak budou pod touto fenomenální ochranou i čeští vojáci.

14. července 2014
Kapitán Amerika dospěl. Tak bych krátce vystihnul snímek Captain America: Návrat prvního Avengera, ve kterém se zajímavě pojí superhrdinský film se špionážním thrillerem. Nečekaně složitý děj, točící se kolem klasického dilematu "svoboda vs. bezpečí", je vyprávěn přitažlivě, svižně a s vyváženou kombinací dialogů a akce. Dříve "naivní" hrdina je konfrontován s drsným světem, v němž dobro a zlo nejsou tak jasně dané, jak se zdálo. Tomu nahrávají i akční scény, mnohdy vonící "starou školou", ač si přijdou na své i milovníci CGI efektů. Fandové světa Marvelu zajisté ocení mnoho odkazů a postupné "skládání mozaiky". Podle mě je to zatím nejlepší "marvelovka". A už se těšme na pokračování.

11. července 2014
Diskuse o parních lokomotivách (mj. proto, že se tedy jedna ukázala minulou sobotu). Nyní už se poměrně málo ví, že poslední "pára" byla u nás vyřazena z provozu až v roce 1980 (a v Číně a některých zemích ve třetím světě dosud jezdí tisíce parních "mašinek"). Parním lokomotivám trvalo dlouho, než byly připraveny k jízdě, ale bývaly až překvapivě silné a spolehlivé. Každopádně já jako milovník techniky se na tyto pořád krásné památky konstrukčního umění vždycky velice rád podívám. :‑)

9. července 2014
Pokud si někdo myslel, že v Iráku už to nemůže být horší, tak se patrně dočkal rázného vyvedení z omylu, když ISIL získala Saddámovy sklady chemických zbraní. Ano, právě těch zbraní hromadného ničení, které měl všechny zničit a které se (jak "každý ví") přece "nenašly" (ve skutečnosti se toho našlo docela dost). Je snad potřeba ještě něco dalšího, aby se proti ISIL konečně tvrdě udeřilo? Nevypadá to trochu hloupě, když tím, kdo dnes boj proti ISIL "táhne", je Írán? Fakt, že se Abú Bakr al‑Bagdádí angažuje zatím jen v Sýrii a Iráku, není v rozporu s hodnocením, že je možná schopnější (a tudíž nebezpečnější) než Usáma bin Ládin. Západ musí drtivě zasáhnout, dokud je ještě čas.

8. července 2014
Čtyři české vojáky zabil sebevražedný útok v Afghánistánu. Zajisté se nyní objeví spousty komentářů proti účasti Armády ČR v misích, ale já to vidím přesně opačně. Pokud bychom se stáhli a přestali bojovat, bylo by to vítězství islamistů, kteří přece přesně to chtějí (a kterým zdatně pomáhají zástupy "užitečných idiotů" v podobě pacifistů na Západě). Rodinám padlých vyjadřuji soustrast a čtyřem hrdinům skládám poctu, jaká přísluší těm, kdo položí život za svobodnou budoucnost své vlasti.

7. července 2014
Kniha Už je tady zas vyvolala velmi kontroverzní reakce, čemuž se ale nikterak nedivím. Adolf Hitler coby komická postava je pořád dost problematické pojetí, zvlášť když je román psán z jeho pohledu a dotýká se řady aktuálních problémů. Sledovat, jak si Hitler počíná v současném Německu, je sice hodně zábavné, ale je to zábava poněkud mrazivá. Autor naprosto dokonale vystihl Hitlerovo chování, myšlení i mluvu, ovšem tím spíše asi kniha leckoho pobouří a pohorší. Ale co je nejdůležitější, to je její základní myšlenka, protože autor jasně říká: Lidé se vůbec nepoučili, stále se dají lehce zmanipulovat, a kdyby se objevil "nový Hitler", tak za ním zase (mutatis mutandis) půjdou jako tupé stádo.

5. července 2014
Diskuse o genderu. Je velmi zajímavé, že když se neznalému člověku snažíte vysvětlit, co to je, resp. co to údajně má být (podle těch, kdo na to věří, což já určitě nejsem), tak jeho první reakce, diktovaná zdravým rozumem, se zpravidla nese (bez ohledu na pohlaví reagujícího) v duchu: "Co je to za kravinu?" Popravdě, já sám jsem kdysi reagoval stejně a názor jsem dosud nezměnil. Připadá mi to jen jako jeden z dlouhé řady postmoderních konstruktů, kam patří i pozitivní diskriminace či globální oteplování. Že jsem reakcionářský a tmářský paleo‑konzervativec? Asi ano. A jsem na to hrdý! :‑)

3. července 2014
Co se tam asi ještě stane? To si každý den říkám při pohledu na Irák. Snad jediný, kdo dokáže skopat ISIL do krychličky, jsou Kurdové, kteří se blíží k vyhlášení vlastního státu (ne že bych se jim divil). Islamisté se chlubí balistickou raketou Scud, která by jim s trochou štěstí mohla explodovat pod rukama. Jediné, co tam příliš nepřekvapuje, je angažmá Ruska, které kromě letadel možná dodává i piloty, protože v Iráku chrání i svoje ropné kontrakty. Ať už si o Rusku či o Putinově politice myslíte cokoli, teď byste měli Rusům fandit, jelikož v boji proti islamistům jsme na jedné lodi.

2. července 2014
Film Transformers: Zánik neumím popsat jinak než jako absolutně ohromující a extatický zážitek. Geniální Michael Bay vytvořil nesmírně zábavné dílo, které však (pro někoho překvapivě) nabízí daleko víc než jen úžasnou efektovou podívanou (která dle očekávání předstihuje snad vše, co tady dosud bylo). Navazuje se na první trilogii, ale současně startuje nová, dosti "temná" zápletka se skeptickým vztahem k lidské povaze, což kontrastuje s tím, že ze všech dílů obsahuje tento snad nejvíce vtipných hlášek. Na scéně je zcela nová sada lidských postav (pro mě nejzajímavější je vědec Joshua Joyce, jehož nádherně ztvárnil Stanley Tucci) i robotů, mezi nimiž je snad nejlepší Hound (v češtině báječný Ota Jirák), ačkoli v závěru na sebe veškerou pozornost strhávají čtyři Dinoboti. Snad ani na sekundu jsem se nenudil, jenom jsem si vychutnával bojové scény i vtipné dialogy. A značně otevřený konec slibuje už připravované pokračování. Transformers: Zánik jsou jednoznačně nejlepší díl série a hlavní kandidát na Film roku!


Postřehy z dubna, května a června 2014

Archiv postřehůNa úvodní stránku