Postřehy ze života


31. prosince 2013
Poslední den roku. Na začátku roku 2013 jsem předpovídal, že to bude rok velmi dynamický a "akční", ve kterém se stane mnoho nečekaných věcí. A myslím, že přinejmenším události na domácí politické scéně to splňují v míře více než dostatečné. Prezident Miloš Zeman splnil očekávání všech těch (k nimž se ostatně i já sám řadím), kdo očekávali dramatické změny de facto systémového charakteru. Je pozoruhodné, jak lze postupovat v rámci ústavy, popř. na její hraně, a měnit zavedené zvyky a pravidla, aniž by došlo ke změně formálních pravidel. Další "zemětřesení" přinesly volby, díky nimž se dostaly k moci síly, které také stojí o transformaci systému. Zatím si netroufám hádat, jestli bude výsledek tohoto procesu opravdu pozitivní, ale myslím, že potenciál pro takový výsledek určitě existuje.

29. prosince 2013
Nový (větší) mobil potřeboval i nový stojánek. Objednal jsem si jej tedy u Santy, který mi přinesl skutečně pozoruhodnou věc jménem Breffo Spiderpodium. Na první pohled jsem si dokonce nebyl jistý, co to je, až mi po chvilce došlo, že je to hypermoderní univerzální držák, který se dá použít nejen pro takřka jakýkoliv tydlifon, ale také např. pro fotoaparáty, a to jak pro stání, tak i zavěšení. Vypadá zvláštně, možná poněkud hrozivě, ale nemá chybu! Děkuji a vřele doporučuji. :‑)

26. prosince 2013
Novinky o ruských balistických raketách. Iskandery v Kaliningradu (bez ohledu na to, jestli tam doopravdy jsou) mě nikterak neznepokojují, protože dobře chápu, že je to zkrátka součást ruského stylu vyjednávání. Moji velkou podporu mají záměry zavést novou lehkou střelu RS‑26, stojící zřejmě kdesi na hranici zbraní středního doletu a mezikontinentálních raket (jelikož tahle věc asi dosti pocuchá nervy soudruhům v Číně). Co mě však těší výrazně méně, to jsou plány znovu zavést do výzbroje rakety na železničních platformách a nové těžké mezikontinentální rakety. Ačkoli jsou takové střely technicky nesmírně zajímavé, primárně se jedná o relikty studené války, které nebudou dělat dobrotu. Snahy Ruska zabezpečit se a prosazovat zájmy samozřejmě naprosto chápu, ale všechno by mělo mít taky svoje meze.

25. prosince 2013
Odešel další velikán vojenství. Michail Timofejevič Kalašnikov samozřejmě byl ve velmi pokročilém věku, také bylo známo, že na tom není se zdravím nejlépe, ale přesto... Jak vlastně hovořit o tomto mimořádném zbrojním konstruktérovi a nepoužívat jen samé superlativy? Byl to bezesporu veliký génius, který zasáhnul do vývoje střelných zbraní jako málokdo před ním a (zatím) nikdo po něm. Vytvořil kult, legendu, etalon a fenomén. Nechť tento velikán odpočívá v pokoji.

24. prosince 2013
Štědrý den. Spousta lidí v tom (před)vánočním shonu zapomíná, že Vánoce by neměly být jen o dárcích či jídle. Měl by to být především čas, kdy bilancujeme, chválíme a odpouštíme, setkáváme se a nestydíme se projevit city k těm, kdo jsou nám blízcí. Stále častěji mám bohužel dojem, že lidé nedokážou opravdu plně prožívat a dávat najevo city, resp. že hon za majetkem a kariérou odsouvá city do pozadí. Vánoce by však měly sloužit jako připomenutí, že skutečné živoucí lidské bytosti z nás nedělají hmotné statky, nýbrž to, co si každý z nás nosí v srdci a duši. Přeji všem hezké svátky. :‑)

22. prosince 2013
Po nějaké době jsem zašel do kina a po skutečně hodně dlouhé době do toho tišnovského, kde se provedla zásadní rekonstrukce. A rozhodně nelituji, protože Hobit: Šmakova dračí poušť je vynikající film, ostatně i první díl Neočekávaná cesta (který jsem viděl teprve nedávno) se mi velice líbil. Filmový Hobit je naprosto jiný než kniha, která je přece jen spíše "soft‑fantasy" pohádkou, naopak film je "hardcore" fantasy ve stylu Pána prstenů, místy snad i "drsnější" (což však vůbec není stížnost!). Oproti knize přibylo mnoho věcí, ale v každém případě se jedná o výborný film po stránce technického zpracování, zápletky, napětí i hereckých výkonů. Speciální poznámka: Šmak je podle mého názoru vůbec nejlepší drak, co se kdy objevil na plátně. Teď už tedy zbývá jen těšit se na závěrečný díl.

21. prosince 2013
Alternativní dějiny tu zapouští kořeny. Dokládá to i e‑kniha Lepší dějiny Česka, kterou napsal Jiří Macoun z portálu Technet.cz. Zlomovým bodem je originální řešení krize na podzim 1938, jež se posléze projevuje v jiném vývoji II. světové a studené války. Promyšlená a věrohodná koncepce s řadou zajímavých nápadů či vtipných narážek představuje vynikající počin, který dokáže (podobně jako texty Jana Drnka) sloužit jak pro poučení o historii, tak pro zamyšlení nad dneškem.

19. prosince 2013
Zase něco ze Sýrie. Seznam uživatelů československých letounů L‑39 Albatros byl rozšířen o islamistickou povstaleckou skupinu Jaish al‑Islam, která od syrského letectva ukořistila několik letounů L‑39ZA. Logicky se nabízí otázka, co s nimi chce dělat. Nechtěl bych kapacity povstalců podceňovat, ale ani přeceňovat. Dá se soudit, že nějaké piloty i pozemní personál pro zajištění provozu najdou, takže by se mohli pokusit proti režimu letouny nasadit. Mohlo by jít o sebevražedný útok, ale možná by zvládli i něco sofistikovanějšího... Každopádně bych o takovou reklamu pro L‑39 asi příliš nestál.

18. prosince 2013
Dva roky od úmrtí Václava Havla. Myslím, že se pořád silně projevují tendence Čechů střídavě idealizovat a démonizovat vlastní historii a její postavy. Pro někoho zůstává Václav Havel neomylným "polobohem" a nedotknutelnou modlou, kdežto jiní se vyžívají v jeho absurdním obviňování ze všeho možného, co se jim tu či onde nelíbí. Pro mě je Václav Havel člověkem s klady i zápory a politikem, jemuž nepochybně náleží velké zásluhy, ale který se dopustil i chyb. Rozhodně ale udělal daleko víc věcí pozitivních než negativních a patří mezi osobnosti, kterých si velice vážím.

16. prosince 2013
Již se stalo pravidlem, že každá další kniha Dana Browna je předmětem obrovského očekávání. Nejinak to bylo s románem Inferno, již čtvrtým dobrodružstvím Roberta Langdona, které se opět točí kolem symbolů a historických záhad (tentokrát ve spojitosti s Danteho Božskou komedií). Skvěle propracovaná zápletka je navíc propojuje s čerstvými vědeckými poznatky a aktuálními problémy světa. Samozřejmě se to neobejde bez složitých spiknutí a šokujících dějových zvratů. Dan Brown prostě opět odvedl excelentní práci, neboť napsal další knihu, která je ohromně čtivá, mistrně kombinuje fakta s fikcí a člověka nejen pobaví, ale také přiměje přemýšlet a dále se vzdělávat. Jednoznačně doporučuji!

14. prosince 2013
Česká republika je zase o krok blíž k nové vládě, ačkoliv jisté ještě není nic. To, co se skládá, je z hlediska konzistence programu i stability dost mizerná kombinace, protože je to (přestože to málokdo otevřeně říká) prakticky velká koalice (ANO je přece jen doprava se klonící liberální subjekt), navíc ještě doplněná malou stranou, schopnou efektivně "vydírat" (což ostatně jednání o křeslech dokazuje). Pozice předsedy bude asi extrémně složitá, neboť Andrej Babiš rozhodně nebude na slovo poslouchat "nemehla", nehledě k tomu, že do formování vlády i praktického vládnutí bude určitě silně promlouvat Miloš Zeman. Nepochybuji, že nás čekají z politologického hlediska velmi zajímavé časy. :‑)

13. prosince 2013
V poslední době je oblíbenou činností všemožné nadávání na letoun L‑159 ALCA. Já mám na tento letoun pořád velice pozitivní názor, a proto fandím i novému projektu L‑169. Podle mě jde o vysoce zajímavou a perspektivní koncepci, jež by se mezi uživateli "Albíků" mohla dobře uplatnit. Nesmí se ovšem udělat tytéž chyby jako u L‑159, tzn. je třeba udržet cenu nízko (letoun nesmí být "až moc dobrý") a export musí mít i silnou politickou podporu, což zatím ČR bohužel moc nezvládá.

11. prosince 2013
Diskuse o studené válce. Z dnešního pohledu je docela zajímavé číst některé knihy z tohoto údobí, v nichž je více či méně jasně vyjadřováno přesvědčení, že třetí světová válka mezi USA a SSSR (resp. demokracií a komunismem) je nevyhnutelná a že je možné (a nutné) v ní zvítězit. Myslím, že většina lidí vlastně příliš nepřemýšlela nad tím, jak a kdy studená válka skončí, protože si zkrátka "zvykli" a soudili, že takhle to asi (mutatis mutandis) zůstane navždy. Významná menšina počítala s "horkou" válkou, pár idealistů asi snilo o míru a sblížení (ve smyslu populární teorie konvergence), ale jen velmi málo lidí očekávalo, že by se SSSR mohl zhroutit a rozpadnout takřka "sám od sebe". A myslím, že nebudu sám, kdo dnes v tomto vývoji vidí zajímavou analogii předpovědí ohledně Číny. :‑)

9. prosince 2013
Potvrzení a vysvětlení. Takhle chápu odhalení nového bezpilotního průzkumného letadla RQ‑180, které se vyznačuje obtížnou zjistitelností a patrně má nahradit stroje Global Hawk (jejichž plánované vyřazení nyní dává smysl). O tomto letadle se koneckonců spekulovalo již dříve, teď je to konečně (aspoň trochu) jasné. A také to opět dokládá, že tajné projekty letadel v USA stále existují. Osobně bych třeba soudil, že existuje rovněž nějaký pokročilý bezpilotní bojový stroj a hypersonický (možná kosmický?) prostředek. Však se to časem dozvíme. Jak praví klasik: Watch the skies! :‑)

8. prosince 2013
Česká i světová média mají předčasné Vánoce díky zachycenému rozhovoru tří členů vlády, kteří diskutují o cestě na pohřeb Nelsona Mandely. Popravdě, já vlastně tak docela nechápu, co je na tom tak zvláštního. Že i politici jsou lidé a v soukromí používají hovorovou češtinu? Nebo že premiér má dost nabitý program, do něhož je těžké zařadit nečekaný úkol? Nebo snad že se premiérovi nechce na pohřeb osobnosti, která je nyní sice (skoro) všemi oplakávána, ale která byla ve skutečnosti značně problematická? Omlouvám se, ale nebudu se připojovat k (částečně pokryteckým a částečně sklerotickým) nářkům světa, který nachází velké potěšení v pochvalách pro polepšené kvazi‑komunistické teroristy.

6. prosince 2013
Něco k jednomu z "evergreenů" tohoto blogu, a sice k budoucnosti ODS, resp. české pravice vůbec. Velmi opatrně hádám, že se rýsuje možná cesta k záchraně v podobě mimořádně schopné a morálně nepochybné osoby Petra Fialy. Někdy se říká, že politolog se na politiku moc nehodí, podle mě to však může za jistých podmínek představovat ideální přípravu. ODS teď každopádně čeká "putování pouští" v opozici, eliminace kmotrů (kteří se opět přesunou k ČSSD) a zejména obnovení ideového zakotvení. Myslím, že Petr Fiala je pro ODS skutečně poslední šancí, jinak ji čeká hořký konec.

5. prosince 2013
Jestliže si někdo myslí, že se "animáky" hodí jenom pro děti, tak by se měl rozhodně podívat na excelentní film Legenda o sovích strážcích. To opravdu není dětský film! Místy překvapivě "temný" děj, hodně tvrdé bojové scény, podání sov jako zcela vážných hrdinů, nemálo odkazů na nacismus a lehká kvazi‑ezoterická rovina posouvají film mezi jasně "dospělá" díla. Samostatnou kapitolu tvoří technická stránka, která prostě vyráží dech. Fotorealistická grafika, skvělá kamera a v neposlední řadě úchvatná hudba (dost příznačně od skupiny Owl City) dělají z Legendy o sovích strážcích mimořádný umělecký zážitek, který v tomhle oboru asi nemá konkurenci. Stručně řečeno, tohle je nejlepší CGI film!

3. prosince 2013
That's what I call a turboprop fighter! Přesně tak jsem reagoval na článek Šturmovik Sudnogo dňa, v němž se objevují informace (včetně dosud nezveřejněných fotek a kreseb) o ruských projektech turbovrtulových bojových letounů. Přestože některé vypadají groteskně, celkově jde o vysoce pokročilé designy, obsahující řadu pozoruhodných prvků (např. pohyblivé zbraně). A díky expanzi tohoto sektoru trhu letounů je celkem dobře možné, že se k tomu Rusové vrátí. Udělali by mi velkou radost. :‑)

1. prosince 2013
Jestliže dojde na mezinárodní spory, někdy jsou na místě kompromisy a ústupky, zatímco jindy je správné projevit tvrdost a neústupnost. Případ kontrolní vzdušné zóny, kterou Čína vyhlásila nad spornými ostrovy Senkaku, žádá jednoznačně druhý přístup. Peking, dobře si vědomý obrovských ekonomických problémů, které již má, popř. brzy bude mít, se snaží odvádět pozornost a "ukazovat svaly". Zároveň zkouší, kam až může zajít. Konfrontační reakce USA a Japonska je tedy zcela správná, neboť tomu, o co se tady soudruzi snaží, se musí rozhodně a energicky ukázat červená karta.

30. listopadu 2013
Konečně Slavkov! Po mnoha pokusech a omylech se mi podařilo zhlédnout rekonstrukci "bitvy tří císařů", v níž Napoleon přesvědčivě porazil rakouská a ruská vojska. Navzdory ne zrovna ideálnímu počasí to byla nádherná podívaná. Pěšáci, jízda a dělostřelectvo, překrásné pestré uniformy, kvalitní komentář od historie velmi znalého Jiřího Kovaříka, dobová hudba, to všechno si zaslouží pochvalu. Také organizačně byla celá akce zvládnuta výtečně. Největší poděkování ale patří všem nadšencům, kteří bitevní ukázku zrealizovali a postarali se o skutečně působivé a důstojné vzkříšení slavné minulosti.

28. listopadu 2013
Někdy (byť dost vzácně) se objeví kniha, která člověku takříkajíc "otevře oči", popřípadě mu umožní lépe pochopit či vyjádřit jeho dosavadní názory a znalosti. Osobně do téhle kategorie řadím (a proto také hodně doporučuji) knihu Muži to rádi oblé aneb Proč se přirozená krása stala tabu?, která ostře útočí na současný módní trend vyhublých žen, které už ani nevypadají jako ženy. Autor, významný lékař a dietolog, popisuje důležitost ženských křivek pro sexualitu, potažmo mužské smysly a instinkty, a poté ukazuje, jak současná konzumní kultura ve spojení s extrémním feminismem tuto přirozenost potlačuje. Jako dlouholetý zastánce vyvinutých ženských tvarů musím vyjádřit autorovi velký obdiv za tak otevřené vyjádření pravdy a věřím, že jeho boj za návrat přirozené ženskosti bude úspěšný.

26. listopadu 2013
Snad nikoho nepřekvapí, že hlasitě oslavovanou dohodu s Íránem o jeho nukleárním programu považuji za velký omyl a další smutnou ukázku appeasementu. Pro islamisty je to jenom nový důkaz slabosti Západu a zcela zákonitě budou požadovat víc a víc. Nejde o to, jestli to nový íránský prezident myslí upřímně, nebo jestli to jen velice líbivě hraje. Jde hlavně o to, že dokud v Íránu vládne teokratická varianta nacismu, nelze mu z podstaty věřit snad ani pozdrav, natož pak dohodu o jádru.

25. listopadu 2013
Diskuse o skládání vlády. Patří k politickému folklóru tvrdit, že nejde o pozice a funkce, ale vždycky jen o program. Bez ohledu na obecnou skepsi vůči takovým tvrzením ovšem platí, že to je opravdu pouze fráze, a to už kvůli záměru prosadit onen program. Mnohokrát se přece stalo, že v zásadě správné nápady selhaly jen proto, že se o jejich realizaci starali nesprávní lidé. Personální politika je prostě hodně důležitá a jedním z hlavních důvodů nespokojenosti s politikou je i (zřejmě ne neoprávněný) pocit, že stranám chybí schopní a "čistí" lidé, jimž lze svěřit řízení veřejných záležitostí.

22. listopadu 2013
Memoárová kniha 1938: Měli jsme kapitulovat? od někdejšího poslance Vlastimila Klímy je opravdu velice hodnotným a do značné míry unikátním textem. Nabízí totiž pohled na tragické události kolem Mnichova z pohledu člověka, jenž byl kategorickým odpůrcem a kritikem nejen kapitulace, ale i celé politiky prezidenta Beneše, a to z pozic českého nacionalismu. Kromě toho publikace obsahuje též velmi zasvěcené informace o francouzské politice či o fungování tzv. druhé republiky. V každém případě by to měla být povinná četba pro kohokoli, kdo se o téma Mnichova zajímá. (Já osobně jsem si četbou potvrdil svůj předchozí názor, že za první republiky bych pravděpodobně volil národní demokraty.)

20. listopadu 2013
Pořád se něco děje. Objevil se pátý prototyp ruského letadla 5. generace Suchoj PAK FA, který je pokrytý velmi zvláštním nátěrem, připomínajícím zbarvení žraloka; nejspíše jde o "narušovací" kamufláž, která má rozostřovat reálné obrysy letadla. Think‑tank RAND doporučuje rozmístit v Asii pobřežní protilodní střely, jež by mohly účinně (a vcelku levně) nabourávat čínské plány námořní expanze; vřele souhlasím, ale přidal bych ještě střely balistické. A v České republice se rýsuje vláda, která bude nesmírně zajímavým objektem ke studiu, a to patrně ne jenom pro politology. Chytrému napověz... :‑)

19. listopadu 2013
Z česky vydaných románů fenomenálního Toma Clancyho mi zbývalo přečíst už jen trochu méně známou knihu Proti všem. Ale i tu jsem teď zvládnul a opět musím chválit. Tentokrát je rozvíjen scénář, v němž se proti USA spojují dvě z největších hrozeb, a to islámští teroristé a mexická narkomafie. Skvěle promyšlená zápletka s řadou zvratů, psychologicky silné postavy a spousta detailních informací (za kterými zajisté byly hodiny rešeršní práce) přesvědčivě dokazují Clancyho výjimečnost a genialitu nejen v roli romanopisce, ale také v roli bezpečnostního analytika a prognostika.

17. listopadu 2013
V den, kdy si připomínáme boj (nejen) studentů za svobodu a demokracii, je zvykem hovořit zejména o té svobodě a demokracii, ale já bych dnes rád řekl spíše něco o těch studentech, resp. o vzdělání. Myslím, že tohle je sektor, kde je třeba udělat obrovské množství práce, a to neplatí zdaleka jen pro Česko, ale zřejmě pro celou Evropu. Musejí se zvýšit investice do vzdělání, vědy, výzkumu a vývoje, neboť to je opravdový klíč k budoucnosti a cesta z krize. Nejde jen o vysoké školy, ale také o výuční obory, jež tady trestuhodně upadly. Je třeba daleko lépe propojit vzdělání s praxí a zapracovat na zlepšení podmínek pro zaměstnávání absolventů. Musíme být realisté. Konkurence je tvrdá, a jestli se o sebe v tomto smyslu nepostaráme sami, tak rozhodně nepočítejme, že to za nás udělá někdo jiný.

16. listopadu 2013
Člověk se pořád učí. Prokazuje to třeba moje udivené zjištění, jež následovalo po opakovaném pozorování opravdu zvláštní akvarijní ryby, která ustavičně plavala břichem vzhůru, aniž by však vykazovala příznaky nemoci nebo nějakého jiného problému. Výsledek zjištění: Tahle ryba zvaná peřovec to takhle zkrátka umí a běžně to činí. Anglicky se jí říká příznačně "upside‑down catfish". Lze jenom smeknout před Přírodou či Bohem za vytvoření tak originálního a zajímavého živočicha. :‑)

14. listopadu 2013
Svět a život filmových superhrdinů značky Marvel se dosti komplikuje. Po třetím Iron Manovi to dokazuje také nový Wolverine, v němž vidíme dříve sebejistého a nezranitelného tvrďáka Logana úplně jinak. Trápí ho noční můry, pronásleduje ho vlastní minulost, ocitá ve světě, o němž téměř nic neví, a vlastně ani neví, na které straně stojí... Film Wolverine sice nabízí úchvatné akční scény s nádhernou choreografií, avšak ty nejsou hlavní složkou, spíš jen rámují psychologicky překvapivě hluboký a složitý příběh, jehož významný prvek tvoří konflikt Logana s kulturou Japonska. A nad tím vším se neustále vznáší otázka: Chtěli byste žít věčně? Je to úžasný dar, nebo strašlivé prokletí? Wolverine je excelentní, ale velmi zvláštní film, v němž je ukryto ještě víc, odpovědět si však musí každý sám.

13. listopadu 2013
Zajisté jsem nebyl sám, kdo litoval, že fenomenální SR‑71 Blackbird (podle mě možná nejúžasnější letadlo všech dob) odešel do výslužby bez náhrady (pokud nepoočítám pověsti o letounu Aurora). Proto mě velice potěšil projekt SR‑72 od (jak lze asi čekat) firmy Lockheed Martin, resp. divize Skunk Works, z něhož má vzejít "šestimachový" prostředek, schopný provádět jak průzkumné, tak útočné akce. Jsem přesvědčen, že nástup hypersonických létajících strojů (pilotovaných i bezpilotních) bude opravdový "game changer", jenž se dá srovnat s reaktivním pohonem, radarem či technologií stealth.

11. listopadu 2013
Jan Drnek je známý zejména jako autor kultovních knih z oboru alternativní historie. Poněkud méně se ale ví, že píše rovněž kvalitní prózu. Jeho nejnovější kniha s pozoruhodným názvem Zlaté hovno vypadá jako detektivní román (a skvělou detektivkou opravdu je), avšak obsahuje daleko více. Je to i filozofická úvaha, provokativní satira a ostrá kritika, kterou autor často míří i do vlastních (monarchistických) řad. Jen zřídka se vidí tak mistrné spojení vážných a vtipných témat. Bravo, Honzo. :‑)

10. listopadu 2013
Situace v ČSSD se zdánlivě konsoliduje, ale hodně pochybuji, že boj stranických frakcí tím skončil. ČSSD čekají nesmírně obtížná vyjednávání o vládě, v nichž bude jednoznačně tahat za kratší konec, a navíc není nikde psáno, že se vládu skutečně podaří sestavit, a i když se to povede, asi nikdo si nedělá iluze, že z toho bude vláda silná a stabilní. Svou vlastní hru bude jistě hrát i prezident republiky. A toho všeho může využít opozice uvnitř strany. Bohuslav Sobotka má nyní příležitost předvést, že se v jeho hodnocení všichni mýlí, ale také příležitost se historicky totálně znemožnit.

8. listopadu 2013
Můj věrný mobil Nokia 6230i začal samovolným vypínáním (nejspíše konec základní desky) dávat najevo, že potřebuje nástupce. A shodou okolností se mi naskytla možnost získat velice výhodně další "legendární" typ telefonu, kterou jsem bleskově využil, takže jsem šťastným majitelem přístroje Nokia E71. Sice si stále ještě zvykám, ale od začátku jsem nadšený, jelikož "jednasedmdesátka" zachovává všechno to, díky čemu jsem fandou značky Nokia, ale spojuje to s mnoha dalšími skvělými "fíčurami". Teď skutečně chápu, proč se z tohoto excelentního manažerského "trhače" stala taková legenda. :‑)

7. listopadu 2013
Jelikož název filmu Olympus Has Fallen zde byl přeložen jako Pád Bílého domu, vznikl problém s tím, jak naložit s "konkurenčním" filmem White House Down. Nakonec je z toho Útok na Bílý dům. Ale v každém případě musím konstatovat, že je to excelentní akční film, kterým Roland Emmerich znovu dokazuje, že si zaslouží řazení mezi nejlepší režiséry současnosti. Je to perfektně zpracovaná akce ve stylu 80. či 90. let, v níž klišé nejsou slabinou, ale naopak předností, protože Emmerich vyniká v umění používat zavedená klišé originálním způsobem. (Viz překrásnou honičku na zahradě Bílého domu.) Překvapí i příběh, ve kterém se dočkáme i několika šokujících zvratů. Mj. díky nim si myslím, že White House Down je ještě o něco málo lepší než Olympus Has Fallen. Jen více takových!

5. listopadu 2013
Věnoval jsem poměrně dlouhou dobu procházení archivů starších čísel časopisu Modelář a také bohužel již neexistujícího časopisu Historie a plastikové modelářství. V obou se mi povedlo objevit značný počet velmi zajímavých článků o tématech, která patrně nikde jinde nebyla takhle zpracována, převážně (ale nikoli jen) z čs. vojenství ve 20. století. Opět jsem si tím potvrdil své přesvědčení, že starší literatura (mj. ta nalezená v antikvariátech) může stále být mimořádně užitečná.

3. listopadu 2013
Kvalita filmů podle počítačových her je vysoce variabilní. Některé se hodně povedly (osobně pořád nedám dopustit na dokonalý Mortal Kombat), zatímco jiné byly dost hrozné. Film Princ z Persie: Písky času bych rozhodně řadil k těm lepším. Zápletka je celkem zajímavá, herecké výkony jsou sice průměrné, ale na nich to naštěstí nestojí, protože hlavní devizu tvoří nádherné exotické prostředí a perfektní akční scény, z nichž přímo srší fakt, že původní hra (nad níž jsem kdysi také strávil spoustu času) je "plošinovka". Pro zábavné odpoledne nebo večer vyhovuje Princ z Persie víc než dostatečně.

2. listopadu 2013
Pokud ČSSD demonstruje volební slogan "Prosadíme dobře fungující stát" tím, co se v ní teď děje, pak se opravdu máme nač těšit. Ale nyní vážně: Nedělal bych z toho takovou "kovbojku", jelikož podobné věci se prostě ve stranách dějí, a to i daleko vyspělejších zemích. Zkrátka úplně normální boj o moc ve straně. Co mě ale skutečně hodně pobavilo, to je žaloba pro vlastizradu kvůli "spojení s cizí mocí". Silně to připomíná frašku okolo radaru, kdy se mnozí příznivci a odpůrci vzájemně vinili z práce pro CIA a Kreml. Představa, že každý člověk, který zastává názor či něco prosazuje, tak činí kvůli tomu, že je za to někým placen, není ani tak postoj, ale spíše psychiatrická diagnóza.

1. listopadu 2013
Uměli byste si představit, že měříte na výšku půl palce (necelých 13 mm) a jste v deštném pralese? Docela groteskní, ale také děsivé. Tak nějak se dá popsat i výborný román Mikro, jehož zápletku načrtnul zesnulý génius Michael Crichton a do hotové podoby dopracoval Richard Preston. Stejně jako většina předchozích Crichtonových knih rovněž Mikro varuje před zneužitím vědy a techniky pro sobecké cíle a před arogancí, s níž si my lidé rádi namlouváme, že všemu rozumíme a všechno dovedeme řídit. Za knihou stojí ohromná rešeršní práce, díky níž nenabízí jen zábavu, ale i mnoho informací o živočišném i rostlinném životě, který je někdy až neuvěřitelně vyspělý a komplexní, ale také krutý. Román Mikro patří k těm, o nichž asi budete přemýšlet ještě dlouho poté, co dočtete jejich poslední stranu.

30. října 2013
Film Pacific Rim nejspíše patří k těm, které člověk pořádně ocení až při druhém zhlédnutí. Při tom prvním je příliš pohlcen ohromující atmosférou a efekty, zatímco při druhém si dokáže víc všímat různých detailů, ocenit překvapivě dobrou psychologii postav a uvědomit si, jak je to celé skvěle promyšlené. Jsem opravdu velice zvědav, o čem asi bude připravovaný druhý díl. Osobně bych uvítal předkračování (třeba na základě comixu Tales from Year Zero), pojednávající o počátku války s Kaiju, o původu Jaegerů atd. Každopádně musím znovu smeknout a říct, že Pacific Rim je jednoduše geniální!

28. října 2013
Výročí 95 let vzniku samostatného Československa. Ponechám teď stranou úvahy o tom, co se v minulosti udělalo špatně. Minulost je mrtvá, změnit ji nemůžeme, nemá cenu nad ní pořád plakat, ale měli bychom si z ní vzít poučení. Čas krátce po volbách a před jednáním o nové vládě se k tomu vhodně nabízí. Jsou tady sice důvody k obavám, a to nejen kvůli integritě, identitě a intencím ANO, ale i kvůli tomu, co se nyní děje v ČSSD (která asi chce soupeřit s VeVerkami o cenu Nejlepší rozpad strany v přímém přenosu). Současně však (snad díky nějaké intuici analytika) cítím spíše optimismus, protože tohle "zemětřesení" by mohlo být začátkem potřebných systémových změn (naděje vkládám mj. do projektu Rekonstrukce státu), díky nimž bychom zase mohli být na tuto zemi a národ patřičně hrdí.

27. října 2013
Ještě jeden celkem zásadní postřeh o volbách: Opět se (stejně jako v prezidentské volbě) potvrdilo, že Češi jsou podvědomě velmi jasní monarchisté. Chtějí cosi jako "majestát", resp. silného charismatického vůdce, který jim poskytne pocit jednoty a k němuž bude možno s nadějí vzhlížet. Úspěch hnutí ANO a Úsvit není jen výsledkem volební kampaně (a opakuji, že ANO mělo čistě technicky patrně nejlepší, jakou tahle země kdy viděla), ale i toho, že Klaus a Zeman už omrzeli, takže lidé dali šanci jiným výrazným osobnostem, jež jim mají v psychologické rovině nahrazovat krále.

26. října 2013
Další volební zemětřesení, smutné vítězství ČSSD a bezprecedentní úspěch hnutí ANO. Tak se dá stručně shrnout výsledek předčasných voleb. Já bych to popsal jako "tripolární pat", neboť zde teď máme levicový blok, pravicový blok a "protestní blok" (a ještě lidovce, kteří by mohli spolupracovat s kýmkoli). Že z toho nepůjde složit silná a stabilní vláda, je zcela evidentní, avšak osobně si ani nejsem jistý, jestli půjde sestavit vůbec nějaká vláda. Uspěli charismatičtí lídři a sázka na nespokojenost, kdežto debakl prožívají etablované strany, resp. tradiční stranická politika. Na detailní prognózy je asi ještě brzy, ovšem nepochybuji, že nudit se tady nebudeme, protože něco takového tady ještě nebylo.

24. října 2013
Definitivně jsem se rozhodl, že v těchto volbách dám hlas SPOZ. Poprvé v životě tedy volím více či méně protestně, ale považuji to za protest "konstruktivní" (na rozdíl od hlasů pro KSČM, které jsou skutečně jen prázdným protestem bez pozitivního obsahu). Nynější parlamentní strany jsou pro mě celkově nevolitelné, kvůli rozhodnému nesouhlasu s církevními restitucemi jsem musel zavrhnout i nápad zasunout KDU‑ČSL. Uvažoval jsem i o bloku Hlavu vzhůru!, jenž mě ovšem nepřesvědčil, nehledě k tomu, že za něj kandiduje groteskní sbírka exotů (z nichž někteří patří spíše k psychiatrovi), z podobných důvodů pro mě nemá cenu volit Svobodné. Nemám mnoho důvěry ani k "černým koňům", tj. projektům pánů Babiše a Okamury. Co tedy zbývá? (Jestli vás to zajímá, ve Volební kalkulačce mám největší shodu s Piráty!) Můj hlas pro SPOZ navíc není zdaleka jen "protestní", je to i praktické vyjádření podpory prezidentu Miloši Zemanovi, zvláště pak pro jeho vztah k Izraeli a názory na terorismus.

22. října 2013
Čerstvé výzkumy naznačují, že se očekávané vítězství levice může proměnit v (zde obvyklý) debakl, který prakticky komukoli znemožní sestavení funkční vlády. Jak říkám, v Česku scénář smutně obvyklý. Sice se tu dají psát výborné politologické studie o vládních krizích, žít tady je však poněkud těžší. A tyhle volby to nezmění. Navíc to nebude jen o klasickém střetu pravice s levicí, ale spíš o střetu "starých" (etablovaných) stran s "novými" (protestními) subjekty, ale i tak předpokládám, že z toho bude (více či méně) pat, úděsně složitá jednání a slabá vláda. Je snad Česko k tomuto předurčeno? Doufám, že není, ale pokud se nezmění volební systém (směrem k většinovému), tak se obávám, že tím budeme procházet zas a znovu, protože tu bude chybět elementární stabilita a předvídatelnost.

21. října 2013
Zpráva Microsoftu říká, že čtvrtina domácností a téměř třetina firem dosud používá Windows XP. Osobně mě to nijak nepřekvapuje, protože údaje o systémech návštěvníků mého webu říkají víceméně totéž. Také platí, že pro starší počítače jsou "XPéčka" vhodnější než "Sedmičky", ale myslím si, že velkou úlohu hraje i fakt, že lidé si na Windows XP skutečně velmi zvykli a prostě nechtějí měnit platformu. V podstatě je to i důkaz kvality tohoto systému, který pořád (navzdory nedávnému přechodu na Windows 7) považuji za asi nejlepší software, který se Microsoftu povedlo vytvořit.

19. října 2013
Dlouho to byla spíše "urban legend", říkalo se, že někdo zná někoho, kdo to viděl... Ale s tím je nyní (díky říjnovému číslu časopisu Letectví a kosmonautika) konec, jelikož jsou konečně k dispozici podrobné údaje o bojové verzi "Turbočmeláka", resp. o letounu Zlín Z‑37TM. V Československu skutečně vznikl prototyp turbovrtulového stroje kategorie COIN! Otázka, co by následovalo, kdyby se v tom pokračovalo, už náleží do "What If", ale díky současné ohromné expanzi tohoto sektoru trhu bychom jistě měli šanci. A rozhodně mě velmi těší představa, jak modernizovaná varianta česk(oslovensk)ého turbovrtulového bojového letadla inhumuje islamisty, piráty, "narcos" a další podobnou sběř.

18. října 2013
Opět se ukázalo, že Nobelova cena míru je jedině tak pro smích. Organizace pro zákaz chemických zbraní je určitě užitečná, ale sama o sobě k míru v Sýrii (či kdekoli jinde) příliš nepřispěla. Upřímně řečeno, mám za poslední roky stále větší pochybnosti, jestli má tohle ocenění vůbec nějaký smysl, protože se z něj stává tragikomická fraška. "Nobelovka" se naštěstí neuděluje posmrtně, jelikož bych řekl, že v nynější atmosféře by ji mohli dostat snad i tvůrci Mnichovské dohody.

16. října 2013
Mám pocit, že se spousta lidí dívá na filmy snad jenom proto, aby v nich hledali technické chyby, na které s potěšením nadávají. A poté se diví, jak je možné, že mně jako vojenskému odborníkovi ty chyby nevadí a že mi ty filmy i tak líbí. Je to velice prosté: Filmy či romány jsou pro mě fikce, a tudíž především zábava a relax. Něco jiného jsou dokumentární filmy a naučné knihy, tam na tom pochopitelně záleží, pokud však jde o dílo s fiktivní zápletkou a zábavným účelem, pak prostě beru ty chyby coby autorskou licenci. Sice si jich všimnu, ale nenechám si jimi pokazit ten zážitek. To je celé.

14. října 2013
Na otázku "Koho budeš volit?" stále častěji slyším "ANO/Babiše" nebo "Úsvit/Okamuru". Jak jsem tu psal už dřív, hnutí ANO musím přinejmenším pochválit za perfektní kampaň, díky které může reálně myslet na druhé místo (a v řádném termínu voleb možná i na vítězství). Andrej Babiš vsadil na to, že získá zklamané voliče pravice, což se mu zjevně daří, protože ANO se (navzdory protestnímu faktoru) jasně profiluje jako subjekt liberálního pravého středu. Jiný případ představuje Okamurův Úsvit, což je asi jedna z "nové vlny" populistických stran, které sice nejsou ideově pevně zakotvené, ale v Evropě dnes míří raketovým tempem nahoru. Bude nesporně hodně zajímavé pozorovat, jak si ANO a Úsvit povedou v každodenní parlamentní politice a jak s nimi budou vycházet etablované strany.

13. října 2013
Film Vražedná rychlost by takřka jistě zapadl do záplavy hloupých akčních béček, jelikož se vyznačuje mj. slabým scénářem, nudným dějem, mizernými hereckými výkony a hromadou nelogičností. V zásadě by asi vůbec nestál za zmínku, kdyby ovšem nebyl plný (místy výtečných) leteckých scén, ve kterých vystupují i tři stroje L‑39 Albatros. Pro leteckého nadšence (míněno mě) se tedy fakticky jednalo o krásnou vzdušnou show, kterou však pořád přerušovaly stupidní dialogy. :‑)

11. října 2013
Musím opět vyjádřit silnou podporu prezidentu Miloši Zemanovi, a to nejen kvůli jeho výrokům o Izraeli a terorismu, ale i kvůli jeho snaze prosadit do obecného užívání slovo Czechia. Zkrácený anglický pojem pro Českou republiku (Czech Republic) tu totiž citelně chybí, resp. pořád se málo uplatňuje. Ještě dodávám, že jsem byl od počátku zastánce slova Česko, které se mi opravdu líbí (a je i jazykově správné), takže hájím i jeho anglický ekvivalent. Čechy, Morava a Slezsko, to je naše Česko. :‑)

10. října 2013
Ještě něco k veletrhu RAE 2013: Kromě ryze vojenských vozidel se objevila také pásová požární technika. V Rusku sice existuje spousta typů požárních tanků a často zuří lesní požáry, při kterých umírají hasiči, ale do nákupu potřebné techniky se pořád nikomu nechce. Česko je na tom paradoxně lépe, neboť pro krizové situace, jaké by klasická vozidla nezvládla, máme skvělé obrněnce SPOT 55. Docela málo se ví, že mnoho požárních tanků, raketometů a jiných "exotů" vlastní Čína. Otázka ale zní, jestli si za to skutečně zasluhuje pochvalu. Ona je to totiž fakticky jen "z nouze ctnost". Čínská ekonomická expanze a důsledně aplikovaná doktrína, že bezpečnostní normy jsou pro zbabělce, logicky vedou k enormnímu počtu nehod v rizikových provozech, což nese potřebu tyto nehody zvládat.

8. října 2013
NATO znepokojuje fakt, že Turecko si zvolilo čínský protivzdušný systém HQ‑9. Mohlo by se sice jednat i o promyšlenou vyjednávací taktiku (ne nadarmo se říká "turecký bazar"), ale spíše se zdá, že je to jenom další krok, kterým se islamisty ovládané Turecko vzdaluje od Západu. A může to mít ještě jednu rizikovou stránku. Firma CPMIEC mohla zakázku obdržet i díky příslibu něčeho dalšího, třeba balistických střel, což už v Turecku má precedens. Doporučuji to velmi pečlivě sledovat.

6. října 2013
Po přečtení románů Živý nebo mrtvý a Živý terč, zatím posledních česky vydaných knih Toma Clancyho, musím znovu složit hlubokou poklonu genialitě tohoto bohužel již zesnulého spisovatele. Nejedná se pouze o skvělé a neobyčejně komplexní zápletky či výjimečnou znalost vojenských, zpravodajských a politických témat, ale také o schopnost předvídat a varovat. Clancy podle všeho tušil, že se Usáma bin Ládin neskrývá v horách na pomezí Afghánistánu a Pákistánu, a opět předložil až mrazivě realistické scénáře teroristických útoků (jenom je třeba se modlit, aby se neuskutečnily). Je mi nesmírně líto, že nás tento fenomenální autor opustil, protože mohl světu říci ještě mnoho. R.I.P.

5. října 2013
Malá úvaha o volbách a stranách. Nespokojenost s českou politikou způsobuje, že podporu získávají (a do sněmovny se zřejmě dostanou) subjekty, které (přestože pochopitelně v odlišné míře a s odlišnými motivy) vyjadřují protest, resp. snahu systém změnit. Mám na mysli zejména hnutí ANO, Úsvit přímé demokracie, Hlavu vzhůru!, do jisté místy možná i SPOZ. A popravdě řečeno, bude asi dobře, pokud se do parlamentu dostanou, protože by mohly vyvolat "konstruktivní chaos", z něhož by mohly vzejít potřebné změny. Není to samozřejmě žádná záruka, ale šance snad ano.

3. října 2013
Včera dorazila z USA mimořádně smutná zpráva o ohromné a nenahraditelné ztrátě. Ve věku 66 let zemřel fenomenální Tom Clancy, velká legenda románové literatury. Těžko lze psát o tomto člověku a nepoužívat jen samé superlativy, jelikož Clancy byl skutečně Pan Spisovatel. Úžasně propracované zápletky, dokonale vykreslené postavy, excelentní znalosti vojenské techniky, zpravodajských služeb, politiky i ekonomiky, to vše dělá z Clancyho knih neopakovatelný zážitek. Tom Clancy byl také jedním z mála spisovatelů, kteří se mohli pochlubit tím, že vytvořili nový žánr. A pokládám za strašnou ostudu a hanbu, že nedostal Nobelovu cenu za literaturu, protože dokázal úžasné věci, změnil životy spoustě lidí a dá se říct, že změnil svět. Pane Clancy, budete nám moc a moc chybět. Budeme číst a vzpomínat.

2. října 2013
Jak známo, mezi mé "srdcovky" patří bitevní lodě s děly velkých ráží, takže jsem byl příjemně překvapen, když jsem v knihovně narazil na publikaci Veleobři oceánů, která nabízí výtečný pohled do dějin bitevních lodí a bitevních křižníků. Rozhodně však nejde o nějakou suchopárnou encyklopedii, právě naopak. Autor František Novotný (známý zejména jako spisovatel sci‑fi) podává toto téma neobyčejně čtivě, takže kromě technických popisů, nákresů či tabulek obsahuje kniha i spoustu dramaticky vyprávěných příhod ze stavby či nasazení těchto plavidel. Vynikající kniha. P.S. Jako doprovod k četbě mohu doporučit skvělou písničku Sink the Bismarck, případně její českou verzi. :‑)

1. října 2013
Na veletrhu Russian Arms Expo 2013 byla předvedena řada zajímavých věcí, ale zaměřil bych se na to, co bylo snad hlavním "tahákem". Bojové vozidlo pro podporu tanků BMPT‑72 Terminator‑2 vyhlíží opravdu působivě a řeší přinejmenším část toho, na co míří kritika původního BMPT, byť výběr a rozložení zbraní pořád (nejen dle mého názoru) není optimální. Ještě to bude chtít trochu doladit, ovšem i tak si myslím, že snaha vyrobit takový obrněnec je v zásadě správná.


Postřehy z července, srpna a září 2013

Archiv postřehůNa úvodní stránku