Postřehy ze života


30. září 2013
Tři čtvrtě století od odporné Mnichovské dohody. Ale dnes budu vlastně docela optimistický, jelikož v této věci je patrný pozitivní posun. Přestože pořád hlasitě slyšíme klasické poraženecké fňukání, stále zřetelněji zní i rozhodná podpora vojenské obrany, která navíc nevyplývá jen ze "srdce" a morálky, ale (samozřejmě zejména díky kultovním Žábám v mlíku) je i dobře věcně podložená. Jistý problém (zatím) spočívá v tom, že většina historiků (čest výjimkám) je metodologicky strašně konzervativní a nechce se do seriózní debaty o historických alternativách zapojit. Tím jim ovšem "ujíždí vlak", protože debata funguje i bez nich, a jestli nechtějí ztratit relevanci, tak jim nakonec stejně nic jiného nezbude.

28. září 2013
Lvíče nestárne. Takový dojem alespoň mám z nejnovější iniciativy izraelské firmy IAI, která nabízí novou verzi svého vydařeného letounu zvanou Kfir Block 60. Vybavení a parametry vyhlížejí skutečně působivě, protože letoun, který vychází z Mirage III, se takto fakticky posouvá na level stíhačů 4,5. generace, ovšem za zlomek jejich ceny. Koneckonců, Kfiry kolumbijského letectva či letouny soukromé společnosti ATAC, která zajišťuje "Aggressor Training", dokazují, že tenhle mazlík opravdu dovede zatočit i se stroji mnohem mladšího data. Kfir Block 60 může být ještě hodně zajímavým exportním artiklem, a to i pro státy NATO. Já osobně bych o něm rozhodně uvažoval. Kfir forever!

27. září 2013
Debata o Severní Koreji. Dva významné poznatky: Za prvé, KLDR dokonale ukazuje, jak podobné si jsou totalitní režimy, protože spíše než komunismus připomíná "k dokonalosti" dotažený fašismus, resp. jakousi absolutně despotickou podobu nacionalismu. Za druhé, stále víme jen málo o tom, co se tam opravdu děje, jaká je reálná situace, kdo tam vládne... Pokud by se země zhroutila (což se může stát bez varování takřka kdykoli), mohl by z toho být velice ošklivý problém.

25. září 2013
Konečně jsem viděl jeden z nejočekávanějších blockbusterů tohoto roku, velkofilm Světová válka Z, který takříkajíc redefinuje tématiku zombies. Skutečně smekám před tvůrci, kterým se povedlo vytvořit zvláštní, ale pozoruhodně soudržnou kombinaci několika žánrů, protože lze říci, že film tvoří v podstatě tři oddělené části. Každá stojí na trochu jiné bázi a každá má jinou atmosféru, ale všechny jsou perfektně zpracované a udržují diváka v pozornosti a napětí. Také musím podotknout, že film je odporně realistický ve znázornění totálního chaosu a strachu, který by v podobném případě nastal, protože tohle by za pár dnů opravdu zcela rozvrátilo svět, jak ho známe. Světová válka Z představuje po všech stránkách excelentní dílo, jakých moc není. Rozhodně jeden z horkých kandidátů na Film roku.

23. září 2013
Volební kampaň k předčasným volbám se rozbíhá a hodně pozornosti získává hnutí ANO Andreje Babiše. Jako kvazi‑politolog musím jeho kampaň hodnotit jako velmi kvalitní, ale rád bych se vyjádřil k jedné tezi, která zjevně nemálo lidí oslovila, a sice k přirovnání, že stát je jako firma, tudíž se tak má i řídit. Ano, jistě existují podobnosti (např. neutrácet víc, než se vydělá), ale stát a firma se odlišují hlavním účelem, protože firma existuje primárně proto, aby vytvářela zisk, zatímco stát se má starat o své občany, a proto musí mít i sektory, jež jsou "neefektivní", tedy zejména sociální systém, resp. péči o potřebné. Jinými slovy, jestliže budete řídit stát ve všem jako firmu, popřete jeho základní účel.

22. září 2013
Unavený, ale spokojený. Asi tak se cítím po dalším ročníku Dnů NATO, z nichž se postupně stala největší letecká, vojenská a bezpečnostní akce ve střední Evropě. Letos byly hlavními lákadly výstupy dvou skupin opravdu excelentní úrovně, a sice Patrulla ASPA a Turkish Stars, a dále transportní letadlo An‑124 Ruslan. (Poznámka: JE FAKT VELKÝ.) Velice potěšily také některé další "mašiny" (jako rakouský Kiowa, polský M‑28 či několik letounů s krásnými motivy na ocasech), z pozemní techniky zejména nějaké "vychytávky" naší armády, neobvyklá policejní auta či technika Letiště Ostrava. Vytknout mohu (resp. musím) jen jednu věc, a to naprosto nezvládnutou (resp. neexistující) organizaci při odjezdu aut. Ovšem z hlediska obsahu se Dny NATO opět vydařily a potvrdily svůj výjimečný status.

19. září 2013
Konflikt mezi ruskou Pobřežní stráží a zelenými magory z Greenpeace. Není snad nutno vysvětlovat, na čí straně stojím, ale upozornil bych na jinou věc. Aktivisté Greenpeace jsou ještě (relativně) neškodní, ovšem co kdyby se angažovali ekoteroristé ze spolků typu Earth First! nebo ELF? Máme už tu dokonce precedent v podobě raketového útoku na jadernou elektrárnu, takže by mě vůbec nepřekvapilo, kdyby si tahle svoloč troufla i na ruské lodě. Svým způsobem by to bylo vlastně i užitečné, jelikož (zaručeně tvrdá) ruská reakce by takové živly na nějakou dobu účinně odstrašila.

17. září 2013
Krátké hodnocení americko‑ruské dohody o syrských chemických zbraních: Osobně jsem hodně skeptický k její reálné funkčnosti, ale symbolický význam je značný. Je zřejmé, že Obamovi se do intervence zrovna dvakrát nechtělo, takže by mě nepřekvapilo, kdyby to bylo celé předem domluvené, nehledě k tomu, že asi výrazně klesá nadšení pro podporu opozice, v níž dominují islamisté a džihádisté. Západ se projevuje dosti nedůsledně a neprozíravě (ne že by měl moc na výběr), naopak je třeba pochválit Rusko, které od počátku jedná konzistentně a podle zásad Realpolitiky (a ještě si zlepšuje image). Myslím, že Vladimir Putin je dnes asi vůbec nejschopnějším světovým státníkem.

16. září 2013
S výběrovým řízením na nový cvičný letoun amerického letectva T‑X patrně hodně "zamává" záměr firmy Boeing, která hodlá ve spolupráci se SAABem nabídnout modifikovaný Gripen. Ano, na první pohled se to zdá praštěné, ale když se nad tím zamyslíte, je to možná výtečný nápad. Gripen se v řadě ohledů přibližuje výkonným "cvičákům", má malé provozní náklady, je prověřený... Takový derivát Gripenu by navíc mohl samozřejmě působit i jako plnohodnotné lehké bojové letadlo, což otevírá další možnosti. Pomalu začínám uvažovat, jak by vypadal "Gryf" s americkými hvězdami. :‑)

15. září 2013
Jeden velký popkulturní fenomén se (přinejmenším na čas) uzavřel. Film Predacons Rising znamená závěr vysoce úspěšného seriálu Transformers Prime, který (společně s filmy Michaela Baye) znamenal obrovský impuls pro kdysi nesmírně populární Transformers a získal si velikou komunitu fandů (mezi které se mohu také řadit). Závěrečný film zase jenom potvrdil, že TFP (jak se seriálu většinou říká) opravdu, ale opravdu není právě nejvhodnější pro děti, které asi nepochopí spoustu narážek a propracovanou psychologii postav a budou z mnoha momentů zmatené či vyděšené. Osobně TFP maximálně chválím, vedle výše zmíněného oceňuji mj. spoustu skvělých nápadů (jako vysvětlení, kde se vzala "mytická zvířata"). Podle mého názoru je Transformers Prime zaručeně nejlepší CGI seriál a vlastně jeden z nejlepších seriálů vůbec. A zdá se, že nakonec přece jen bude cosi jako pokračování. :‑)

13. září 2013
Recenze na film R.I.P.D. / URNA: Útvar rozhodně neživých agentů nebyly vesměs příliš pozitivní, a proto jsem k němu přistupoval dost opatrně, ale nakonec se mi docela líbil. Mezi pozitiva řadím originální námět, jako vždy skvěle hrajícího Jeffa Bridgese a spoustu vtípků. Co se týče negativ, filmu by rozhodně prospěla vyšší úroveň počítačových efektů a delší stopáž. Myslím, že se to téma dalo celkově zpracovat lépe, avšak coby letní "oddychovka" je URNA dobrý film. (Speciální pochvalu pak posílám tomu, kdo vymyslel český titul, protože to je opravdu velice podařený nápad.)

11. září 2013
Dvanáct let od osudového data, které v mnoha směrech změnilo svět. Tentokrát ale nehodlám psát o válce proti terorismu, nebo alespoň ne přímo. Snad každému je už jasné, že "arabské jaro" (bez ohledu na to, co ho motivovalo nebo jak začalo) představuje zejména perfektní příležitost pro ty chytřejší islamisty, kterým (asi) došlo, že Západ neporazí silou zbraní, ale mohou uspět, když použijí masku "demokratů". Asi nejsem sám, kdo zde vidí podobnost s postupy NSDAP. Nepřítelem a hrozbou není islám jako náboženství, nýbrž islamismus coby totalitní politická ideologie, nezávisle na tom, jak je prosazován. Mějte vždy na paměti, že "umírněný islamista" je zhruba totéž jako "umírněný nacista".

10. září 2013
Další debata o evergreenu jménem Sýrie. Zdá se, že přibývá těch, kdo odmítají Obamův omezený zásah a volají po full‑scale invazi, která by vedla ke změně režimu. Já se ale ptám, co by následovalo poté, protože nechci vidět, jak se v Sýrii etabluje islámská diktatura, která by byla zajisté ještě horší než Asad (nehledě k tomu, že by se z takové operace mohl klidně stát nový Afghánistán či Irák). Mám pocit, že až příliš mnoho lidí přemýšlí příliš idealisticky a neustále hledá nějaká "dobrá" řešení. Ale v případě Sýrie zkrátka máme na výběr pouze "různá špatná" řešení. Takže by se měly určit možné zisky a ztráty, zhodnotit rizika, předložit argumenty, rozhodnout se a samozřejmě nést odpovědnost za (ne)konání. Ať už bude rozhodnutí jakékoli, musí být precizně zdůvodněné, přinejmenším pro budoucí poučení.

8. září 2013
Včera se v Tišnově konala další (už třináctá) Přehlídka elegance historických vozidel. Samozřejmě jsem se na ukázky dějin motorismu zašel podívat a nebyl jsem zklamán. Ze všech ročníků měl tenhle asi nejsilnější angažmá armádních automobilů, neboť přijely hned dva válečné Jeepy, dále Hotchkiss M201, Ford M151, Dodge WC54, skvělý HMMWV (!), Auto Union Munga, Praga V3S a Tatra 805. Navíc byla k vidění řada civilních "amerik", mohu zmínit také např. auta Veřejné bezpečnosti či vůz Lada 2102 z rozhlasové Zelené vlny. Děkuji účastníkům za účast a organizátorům za organizaci. :‑)

6. září 2013
Jestli jste (podobně jako já) vyrostli na starých počítačových a automatových hrách, tak se určitě podívejte na film Raubíř Ralf, který právě téhle kultovní zábavě skládá poctu. Na pohled obyčejný rodinný "animák" v sobě skrývá množství skvělých nápadů a odkazů (které "znalci" nepochybně ocení) a těsně před koncem vypálí jeden šokující zvrat. Málo filmů vyvolá tak silný nostalgický "retro" pocit. P.S. Na rozdíl od většiny současných filmů musím tentokrát velice pochválit český dabing.

4. září 2013
Při debatách o české ústavě se opět projevuje klasický český přístup "od zdi ke zdi". Pro někoho je ústava cosi jako "posvátná kráva", na kterou se nesmí sáhnout, kdežto pro jiné je to "trhací kalendář", který se dá měnit, kdykoli se to hodí. Osobně bych uvítal zejména to, aby na změnách Ústavy ČR existoval co možná nejširší konsensus parlamentních stran a aby celý text prodělal určitou revizi. Především by měly zmizet ty "nášlapné miny" (tedy situace bez ústavního řešení) a nejednoznačná místa, jež dovolují rozporné výklady a vytvářejí prostředí pro krize. Ústava by se zkrátka mohla "vyčistit" a zjednodušit, protože to usnadní její pochopení a ve výsledku také zvýší úctu občanů k ní.

3. září 2013
Nepatřím do řad plastikových modelářů (byť svého času jsem slepil kvanta "papíráků"), avšak přesto jsem s touto komunitou v úzkém kontaktu, neboť je to samozřejmě hobby velmi blízké mé práci a zájmům. Ale proč to tady vůbec píšu: Bez ohledu na to, jestli "kitaříte", určitě sledujte elektronický časopis Info Eduard, vydávaný úspěšnou českou modelářskou firmou Eduard. Obsahuje spousty informací zdaleka ne jenom na téma "kitů", takže doporučuji odebírat newsletter.

1. září 2013
Není patrně nijak překvapivé, že na mě směřuje spousta otázek o Sýrii, resp. o původu chemického útoku. Především je nutné mít na paměti, že situace v Sýrii je hodně složitá, protože se z toho stal konflikt mnoha skupin a frakcí s různými motivy a úrovněmi působení od lokálních gangů po globální džihádisty. (Pokus o vtipnou vložku: Tzv. Svobodná syrská armáda není svobodná, není syrská a není to armáda.) Každopádně zůstávám opatrný, protože ten útok mohl provést takřka kdokoli dostatečně radikální nebo zoufalý. Jisté (a opravdu užitečné) však je, že konflikt v Sýrii dokonale rozeštval radikální islamisty, takže dokud je baví se takto vzájemně likvidovat, nevidím důvod jim v tom jakkoliv bránit. :‑)

31. srpna 2013
Mohlo by se zdát, že dějiny našeho zbrojního průmyslu a jeho produktů jsou již dokonale zmapované. Ale nová publikace Slavní českoslovenští zbraňaři přináší nový pohled, neboť nabízí životopisy (a to profesní i osobní) 24 tvůrců vojenských a civilních palných zbraní. Kniha obsahuje mj. vzpomínky pamětníků, dříve neznámé dokumenty či seznamy patentů. Je to skutečně velice komplexně zpracované a podařené dílo, jež lze bez nadsázky označit za přelomové. Příprava podkladů pro něco takového musela dát obrovskou práci, takže před autorem mohu jen hluboce smeknout.

29. srpna 2013
Rozhodnutí Václava Klause nekandidovat v parlamentních volbách mě opravdu zklamalo. Doufal jsem, že se jeden z gigantů české politiky "vrátí do boje" a stane se lídrem konzervativní pravice, která nyní zoufale postrádá silné, výrazné a čisté osobnosti. "Klausovské" síly kolem Jany Bobošíkové se zajisté budou snažit o průnik do Sněmovny, ale bez osobnosti Klausova formátu to zřejmě příliš smyslu nemá. Jestli bude tento projekt vypadat životaschopně, mohl bych mu dát hlas; v opačném případě se zdá, že pro konzervativního voliče tady nebude existovat nejen pozitivní volba, ale dokonce ani "nejmenší zlo". Tudíž asi budu (poprvé v životě) volit "protestně", tedy (jak jsem již psal dříve) Zemanovce.

28. srpna 2013
Zdá se, že se chystá vojenská operace proti Sýrii. Nijak se netajím názorem, že nejsem velký fanda takové intervence, protože pád Asadova režimu by podle všeho znamenal vítězství pro islámské fašisty nejhoršího druhu. A navíc mám celkově skeptický pohled na "omezené" operace. Když už se sáhne ke zbraním, měla by to být komplexně promyšlená akce s jasně definovaným politickým cílem, pro jehož dosažení se nasadí všechny nezbytné vojenské prostředky. Boj "s jednou rukou za zády" je polovičaté rádoby‑řešení, které se projeví leda pokračováním a prohlubováním problémů.

27. srpna 2013
Akční snímek G.I. Joe: The Rise of Cobra se mi ohromně líbil, takže jsem byl velice zvědavý na druhý díl nazvaný G.I. Joe: Odveta. Nemálo mě navnadila i hodnocení, podle kterých je ještě lepší než jednička. Po zhlédnutí filmu mohu říci, že z hlediska zápletky a provedení je přinejmenším stejně dobrý, ale díky tomu, co předvádí Dwayne "The Rock" Johnson (takříkajíc "Arnold 21. století"), je asi opravdu lepší. Pokud jde o další prvky, film obsahuje (jak lze očekávat) excelentní akční scény, mnoho technických "vychytávek" a záplavu hlášek. Zákony fyziky i pravděpodobnosti jsou samozřejmě dodržovány jen přibližně, ale copak to je tak moc důležité? Tady jde přece o technicky luxusní podívanou, která rezignuje na zbytečnosti a nabízí čistý destilát adrenalinové akční zábavy. Výborná práce, výborný film.

25. srpna 2013
Pokud se hovoří o našich letcích ve Velké Británii, mají se téměř vždy na mysli stíhači, což je ovšem dosti nespravedlivé vůči 311. bombardovací peruti. Proto jsem se s velikým potěšením zúčastnil pietního aktu v obci Deblín u příležitosti 70. výročí úmrtí právě jednoho z mužů "tři sta jedenáctky", Josefa Felkla. Kromě odhalení pamětní desky byla k vidění mj. historická vojenská vozidla a výstava o čs. letcích v RAF. Za to, že dnes svobodně žijeme, vděčíme i těmto odvážným mužům, kteří nasadili (a často i obětovali) své mladé životy. Je důležité jejich památku neustále připomínat.

23. srpna 2013
Po značně dlouhé době (pokud mě paměť neklame, po devíti letech) jsem zavítal do ZOO Brno a byl jsem velice příjemně překvapen spoustou změn, k nimž došlo. Zejména chválím celkový přístup k rekonstrukci, jehož záměrem je uspořádat klece, výběhy a pavilony do tématických celků, které představují faunu určité geografické oblasti či zoologické skupiny. Chválím i dostatek informací a kvalitu doplňkových služeb, díky nimž nabízí brněnská ZOO skvělou kombinaci zábavy a poučení.

22. srpna 2013
Po včerejšku by se asi hodilo něco pozitivního. Od předčasných voleb si leckdo slibuje velké změny, jenže podle mě je dojemně naivní doufat, že změny přinese vítězství levice či úspěch "nových" stran. Daleko víc než o strany jde totiž o lidi. Z vlastní zkušenosti vím, že slušné i darebáky (a také chytré a blbce) najdete v každé partaji. Chcete radu kvazi‑politologa, koho volit? Stranu si vyberte dle svého přesvědčení, ale pak se prosím věnujte jménům na kandidátní listině a podpořte (tedy zakroužkujte) ty lidi, které znáte jako čestné a schopné. Tohle je přinejmenším šance na něco pozitivního.

21. srpna 2013
Pětačtyřicáté výročí "bratrské invaze" si říká o nějakou provokativní úvahu. Často se debatuje o tom, jestli jsme se mohli/měli vojensky bránit (a já říkám, že mohli a měli), ale spíše bych se teď soustředil na to, zda se mohl zkrátka odmítnout potupný Moskevský protokol. Stačila by naprostá pasivní rezistence, což by asi byl velice zajímavý scénář. Těžko říci, co by bylo pak... Vydržel by reformovaný socialismus? Šla by snad ČSSR "čínskou cestou"? Nebo by systém postupně slábl, až by se nakonec rozpadl? Odmítnutí podpisu by každopádně žádalo morálně pevné a odhodlané politiky, jakých se ale této zemi smutně nedostávalo v roce 1968, před ním ani po něm. A bohužel to platí i dnes.

19. srpna 2013
Na pulty knihkupectví dorazil druhý díl výtečné knihy Válečný vůdce, zřejmě nejoriginálnějšího životopisu Winstona Churchilla, podle mého názoru nejlepšího politika 20. století. Ale tam, kde obvykle vidíme právě toho politika, ukazuje tato kniha především vojáka, odvážného milovníka dobrodružství, jenž vnímá válku jako zlo, avšak přesto je jí okouzlen. Tyto a další Churchillovy zvláštní povahové rysy se mohly perfektně uplatnit až v kritickém období, kdy vedl Velkou Británii (a přeneseně i celý svobodný svět) proti nacistické tyranii. Ano, Churchill měl i svoje slabiny a dopustil se i omylů, nad těmi však giganticky ční jeho genialita, která přispěla k vítězství. A právě té kniha Válečný vůdce vzdává hold.

18. srpna 2013
Popularitu si získává nový vojenský sport, tzv. tankový biatlon, v zásadě soutěž jízdy a střelby tanků. Zdá se mi to jako vynikající nápad, zejména pokud to opravdu dostane mezinárodní rozměr a budou pozvány i týmy států NATO. Konečně uvidíme férové srovnání západních a ruských tanků ve stejných podmínkách, navíc formou (doufám) zábavných závodů. (Snad se něčeho podobného dočkáme i ve vzduchu. Ano, to je pořád ta moje myšlenka závodů stíhaček.) A chci přímý přenos! :‑)

16. srpna 2013
V Praze probíhá festival Prague Pride 2013, svět kritizuje ruský "homofobní" zákon a já dostávám dotazy, jak se stavím k této "politizaci homosexuality". Osobně si myslím, že obojí představuje extrémy. Na straně jedné mi připadá poněkud divné pořádat takovouto obrovskou akci jen proto, aby někdo upozornil na svou sexuální orientaci (analogicky by přece totéž pořádat heterosexuálové), ale jestli se někomu chce, tak já mu bránit nebudu. Na straně druhé vidím jako hrubou chybu ruský přístup, neboť kriminalizace bude nakonec leda kontraproduktivní. Můj postoj je zde jasný a jednoduchý: Maximální tolerance, ale žádná privilegia na bázi nějaké "menšinovosti" nebo "většinovosti". Jinými slovy, rovnost v odlišnosti, jeden metr pro všechny a zejména žádná forma diskriminace (tedy ani ta "pozitivní").

14. srpna 2013
Něco k předčasným volbám. Vítězství ČSSD je takřka jistou věcí, a ačkoli jsem pravičák, svým způsobem to vítám, protože obměna v exekutivě je prospěšná, stejně tak pravice musí prodělat kritickou sebereflexi v opozici. Ale přesnější prognózy výsledků jsou věcí velice ošemetnou, protože může fungovat řada faktorů, mj. kauzy Rath a Nagyová, prezident Zeman (potažmo odpor vůči němu), nové strany (především tandem Babiš a Okamura) či sociální sítě. Čeká nás krátká, avšak nesmírně intenzivní kampaň, která může ovlivnit ledacos. Jako kvazi‑politolog se na to docela těším.

13. srpna 2013
Opět jsem zavítal na hrad Pernštejn, který (aspoň pro mě) nejlépe reprezentuje takový ten "správný" hrad, na kterém jasně poznáte, že byl vybudován jako nedobytná stavba vrcholného středověku (a ostatně nikdy ani dobyt nebyl). Tahle návštěva Pernštejna ale byla doplněna pěším pochodem po naučných stezkách, jež vycházejí z městyse Nedvědice a vedou kolem hradu. Nabízejí nejen překrásné pohledy na Pernštejn, ale i historické vily, přechody přes dva zajímavé mosty a v neposlední řadě studánku Korejtko, kde se lze napít vynikající pramenité vody. Myslím, že je to (obsahem i formou) hodně povedený projekt, díky kterému se dá takříkajíc spojit příjemné s užitečným. Děkuji za tip na výlet. :‑)

10. srpna 2013
Zdá se, že v USA sílí tlak na vývoj nového strategického bombardéru LRS‑B, analogicky se v Rusku (sice ne právě nejrychleji, ale přece) posunuje projekt PAK DA. Coby dlouholetý propagátor bombardérů, které nabízejí výjimečnou kombinaci doletu a nosnosti (a navíc umějí plnit široké spektrum rolí), to samozřejmě vítám, protože vím, že globální úderné letectvo (podobně jako oceánské námořnictvo) představuje jeden z úhelných kamenů (super)velmocenské politiky. Proto ostatně v Rudé zóně máme obojí. Bylo by asi hodně zajímavé vidět strategické bombardéry s čs. znaky, že? :‑)

8. srpna 2013
Budou předčasné volby. V určitém smyslu je to dobře, jelikož s touhle Poslaneckou sněmovnou by zřejmě nedovedla efektivně pracovat žádná vláda, zároveň bych však varoval před přílišným optimismem, protože je klidně možné, že to po volbách bude prakticky totéž. Samozřejmě se ale nabízí zásadní otázka, koho by měl konzervativec (i.e. třeba já) volit. V principu lze volit buď "nejmenší zlo", nebo "protest". První případ by asi znamenal použít lístek TOP 09 a STAN s tím, že bych zakroužkoval ty druhé. (ODS je v této chvíli nepřijatelná; přijatelnou by se stala leda tak, že by se vrátil Václav Klaus a strana by prošla totální katarzí a rekonstrukcí.) "Protestní" volba by asi znamenala SPOZ, popř. jiný "zajímavý" subjekt, jenž aktuálně není v PS, ale bude mít reálnou šanci se dostat. Ještě uvidíme.

7. srpna 2013
Připravují se nové díly dvou geniálních kultovních filmů, z nichž jeden (Den Nezávislosti) osobně považuji za vůbec nejlepší film všech dob. Snímek Independence Day Forever (možná dvoudílný) se má odehrávat dvacet let po jedničce, zatímco 300: Rise of an Empire má být předkračování. Každopádně si nejsem zcela jist, jestli se mám nesmírně těšit, nebo se naopak bát, neboť pokračování takových mega‑záležitostí leckdy zůstávají daleko za prvními díly. Ale zkusím doufat v to lepší. :‑)

5. srpna 2013
Coby lokálního patriota a milovníka moderní historie mě velice zaujala a potěšila knížečka Brno nacistické, což je zajímavý průvodce moravskou metropolí s přihlédnutím k událostem v období Protektorátu. Nabízí informace o čtyřech desítkách budov a lokalit (z nichž mnohé jsou pořád k vidění), které měly různý vztah k okupaci, válce a holocaustu. Kniha se proto ideálně hodí coby základ pro naučnou procházku Brnem, při které lze vzpomínat na jedno z nejtěžších období naší země a národa. Bylo by výtečné, kdyby se podobně řešené publikace objevily i pro další česká města.

4. srpna 2013
Vláda Jiřího Rusnoka zveřejnila svoje programové prohlášení. Zřejmě vás tedy zajímá, zda nyní této vládě vyjádřím podporu. Jak jsem poznamenal dřív, personálně mi je celkem sympatická. Stejně tak v programu nacházím mnoho mně sympatických témat a záměrů, ale... Celkově musím nakonec říci, že vládě podporu nedám. Problém spočívá v tom, že ta témata a záměry by měla prosazovat vlastně jakákoli vláda, avšak ta Rusnokova postrádá potřebnou parlamentní podporu. Ačkoliv mohu chápat snahu prezidenta zvýšit vliv na exekutivu, tohle (zatím) příliš nevychází. Vůči Rusnokově vládě tedy zaujímám neutrální postoj (tj. zdržuji se hlasování) a budu čekat na případné konkrétní kroky.

2. srpna 2013
Zprávy z Číny. A pokud se potvrdí, znamená to, že ekonomická situace ČLR je ještě horší, než se soudilo dříve. Že tempo růstu čínského HDP klesá, se samozřejmě ví. Že se s těmi čísly všelijak "čaruje" a zřejmě se hodnoty "pozitivně upravují", to se také tuší. Ale jestli z reálného poklesu vytvářejí virtuální růst, a jestli se navíc potvrdí ta alarmující čísla o veřejném dluhu, tak... Tak to asi bude opravdu hodně bolet. Mentální poznámka: Sázka na "čínské století" byla dost pitomá investice, že?

1. srpna 2013
Turbulentní situace v Egyptě opět názorně ilustruje, že většina arabských, resp. islámských států prostě na demokracii není připravena. Pořád trvám na tom, že pro takové země představuje nejlepší (nebo "nejméně špatný") model nějaká "osvícená diktatura", ideálně na bázi podpory armády. V opačném případě hrozí, že se k moci dostanou islamisté, případně propukne občanská válka (eventuálně taky obojí). Každopádně teď doufám, že vojsko v Egyptě zasáhne razantně a exemplárně (jako před lety v Alžírsku), aby to mělo jakýsi odstrašující efekt i na islamisty v dalších zemích. Mohu‑li parafrázovat Jana Drnka: Pokud si chtějí hrát na válku, tak by jim měl někdo konečně ukázat, co válka skutečně jest.

30. července 2013
V posledních letech vyvolal skutečně mimořádný ohlas román švédského spisovatele Jonasse Jonassona se zvláštním titulem Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel. A po jeho dočtení mohu říci, že je to jedna z nejzábavnějších a nejlépe promyšlených knížek, jaké znám. Sledujeme dva příběhy, jeden popisující cesty světem a dějinami 20. století (ten chce k plnému vychutnání slušné znalosti historie) a druhý honičku skrze dnešní Švédsko (ten zase vyžaduje dobrou paměť a orientaci v postavách), oba plné pro nás zřejmě trochu nezvyklého, avšak úžasného severského humoru. Bez nadsázky geniální dílo. P.S. Jestli si myslíte, že víte, jak vznikla atomová bomba, tak jste asi na omylu... :‑)

28. července 2013
Debata o evropském zbrojním průmyslu, jeho perspektivách a konkurenceschopnosti. V této chvíli Evropa pořád ještě dokáže na světovém trhu "bodovat", ale současně jsou na obzoru vidět temná mračna, která již signalizují budoucí úpadek, jestli se s tím urychleně něco neudělá. To "něco" musí být především mohutné investice do vědy, výzkumu a vývoje technologií, tedy přesně to, v čem Evropa tragicky zaostává nejen za USA a Izraelem, ale také už za Ruskem a Čínou. Evropská ekonomika potřebuje faktickou "militarizaci", z níž bude následně přímo i nepřímo profitovat. Bohužel pořád platí to, co často říká i Miloš Zeman, tedy že investice nemají volební právo. EU vyhazuje peníze oknem, hloupě žvaní a topí se v byrokracii, místo aby efektivně využila svůj (nesporně obrovský) potenciál pro budoucnost.

26. července 2013
Nevím, zda tvůrci excelentního mega‑filmu Pacific Rim (a čím více o něm přemýšlím, tím lepší se mi zdá) předpokládali, jaký kult se z jejich díla záhy stane, ale nesporným faktem je, že se to děje. Přestože je film na světě jen krátce, už se okolo něj vytvořila stále se zvětšující komunita fandů. Tématika soubojů Jaegerů s Kaiju inspiruje, přitahuje a ovlivňuje. Má partnerka a já jsme se též přidali do legie, což se u mě projevilo např. "hraním" s aplikací Jaeger Designer, ve které si můžete vyrobit plakáty s "vlastním" robotem. Nějaké výstupy z toho se tady velmi pravděpodobně objeví.

25. července 2013
Pořád se něco děje. Velká Británie oslavuje narození (předpokládaného) budoucího krále. Kromě faktu, že se tím vlastně potvrzuje kontinuita monarchie, to patrně přinese také ekonomický prospěch. Další pozitivní zpráva se týká letadel L‑159 ALCA, která nalezla odběratele v USA, podle všeho firmu poskytující letecký výcvik. (Vyšla mi tedy prognóza.) Ještě doplním, že jsem letos poprvé zavítal na Brněnskou přehradu, kde je (zatím) krásná voda a romantická lodní doprava.

23. července 2013
Zatím nejvážnější kandidát na Film roku, to je Pacific Rim: Útok na Zemi. Po nějaké době jsem zase zašel do kina na 3D film a určitě se to vyplatilo, jelikož tohle je opravdu NĚCO. Naprosto perfektně zpracovaný sci‑fi epos vrhá diváka (téměř bez úvodu) přímo do gigantického konfliktu, ve kterém stojí gigantičtí roboti proti gigantickým monstrům z jiné dimenze. Souboje jsou prostě nepopsatelně úžasné a dech‑beroucí (a co také potěší, vypadají fyzikálně docela uvěřitelně) a doplněné výtečnou hudbou, děj svižně ubíhá a divák se nenudí ani při dalších scénách, protože sympatické postavy dodávají i dobrou "lidskou" stránku. Já osobně ale nejvíc vyzdvihuji atmosféru, protože Pacific Rim dokázal oživit kouzlo starých "monster‑filmů" a spojit ho s tím nejlepším z kinematografie třetího tisíciletí. Respekt!

21. července 2013
Po pěti letech jsem opět zavítal do DinoParku ve Vyškově a opět pro něj mám jen slova chvály, protože je to opravdu výborná atrakce. Od mé minulé návštěvy se leccos změnilo, zejména podstatně přibylo modelů dinosaurů i jiných věcí (včetně dost originálního nápadu v podobě "havarovaného" letadla) a kino se ze 3D změnilo na 4D (ten "čtvrtý rozměr" neprozradím). Ale co je jistě hlavní, pořád je to místo, kde se dospělí i děti dobře pobaví i poučí. (Co ale určitě pochválit nemůžu, to jsou některé děti, které jejich rodiče neumějí vychovat, popř. je hlídat, aby se chovaly v souladu s pravidly parku.)

20. července 2013
Za jeden z nejzajímavějších a nejhodnotnějších textů, které se v české politice v poslední době objevily, se dá označit dokument Mise vlády ‑ hodnoty a pravidla naší služby, který vytvořil nový premiér Jiří Rusnok. Ačkoliv je určen pro ministry jeho vlády, podle mého názoru jde o komplexní a inspirující soubor pravidel, kterými by se mohl (resp. měl) řídit ve svém konání prakticky kdokoliv při jakékoliv práci. Opravdu velice doporučuji pozorně přečíst, popřemýšlet a snažit se podle toho postupovat.

19. července 2013
Filmová série Rychle a zběsile je pozoruhodná a výjimečná tím, že si navzdory délce udržuje velmi dobrou úroveň. To podtrhuje nejnovější šestý díl, který si troufám popsat jako nejlepší "auto‑akci", která kdy byla natočena. Hranice možností efektových kaskadérských scén se posunují opět o něco dále, k čemuž značně přispívá i fakt, že tentokrát se v nich (kromě aut) angažuje i tank a obří letoun. Coby excelentní se ukazuje i kombinace dvou ikonických "stone‑face" drsňáků, Vina Diesela a Dwayna Johnsona, okolo nichž se tvoří jedna z nejlepších "partiček" v tomto druhu filmů. Tradičně výborná je také hudba a dočkáme se i jednoho pěkně šokujícího dějového zvratu. Už se těším na sedmičku. :‑)

17. července 2013
Politický střet v ČR získává novou a značně nezvyklou rovinu, jež se týká podstaty systému a dělení moci mezi parlamentem, vládou a prezidentem. Jestliže pravicové strany mají jasno, pak ČSSD se (opět) (a opět svou vinou) ocitá v absurdní situaci, kdy takřka nemá "dobré" řešení a musí si rychle spočítat, jaký přístup vůči Rusnokově vládě pro ni bude dlouhodobě výhodnější. Každopádně tu máme velice zajímavé téma, na které se budou dobře psát seminární a diplomové práce. :‑)

15. července 2013
Zase jsem dozvěděl, že pro střední Evropu je Rusko "hlavní nepřítel" a "hrozba". Chtěl bych vědět, kdy ty kontraproduktivní resentimenty (evidentně podporované některými médii) konečně zmizí a přestanou kazit vojenskou a ekonomickou spolupráci. Neříkám, že každý nezbytně musí být rusofil jako já, ale úplně stačí být pragmatik a realista. Rusko je globální velmoc, s níž můžeme najít společné bezpečnostní zájmy (např. odpor proti radikálnímu islámu), je to také obchodní partner a zdroj surovin (a musím dodat, že také zdroj vojenské techniky). Já vnímám Rusko jako silného partnera, se kterým se pochopitelně musí jednat férově a především jako rovný s rovným, nikoli jako s hadrem na zem.

14. července 2013
Zaznamenal jsem názor, že Pád Bílého domu je jeden z nejlepších akčních filmů za poslední roky. Musím souhlasit, ale také musím podotknout, že to je i výsledek stylu, který hodně připomíná akční filmy ze staré zlaté éry 80. let. Hlavní hrdina je pořádný drsňák, americký prezident taktéž (ačkoli asi působí příliš mladě a "sportovně"), nechybí správně odporný padouch, spousta zbraní, efektní destrukce mnoha věcí a několik zajímavých nápadů. (Z typických prvků současné filmové tvorby se objevuje zejména vlající vlajka USA.) Sečteno a podtrženo: Skvělý film, který si nenechejte ujít.

12. července 2013
Ještě něco k vědě. Zmínil jsem se o složení Země. Měli bychom si skutečně dobře uvědomit, že o tom, jak naše planeta vypadá pod povrchem, víme vlastně velmi málo. Nejhlubší vrt se dostal do hloubky něco přes 12 km, ovšem to je oproti průměru Země téměř statistická chyba. Abychom se opravdu přímo a spolehlivě dozvěděli více, museli bychom vrtat daleko hlouběji, což je samozřejmě nesmírně obtížné. Jak bylo krásně řečeno ve filmu Jádro: "Space is easy! It's empty!"

11. července 2013
Film Prometheus byl netrpělivě očekáván, ovšem reakce byly hodně rozpačité. Osobně musím film vysoce pochválit, zároveň však chápu, proč byl leckdo zklamaný. Mnozí fandové totiž čekali přímé předkračování Vetřelce, které odpoví na všechny otázky. Prometheus ale odpovídá jen na některé otázky a ještě více jich pokládá, aniž by odpověděl. Je to film složitý a náročný, žádá i nemálo přemýšlení a rozhodně není určený pro každého fandu sci‑fi a horrorů. Vedle této filozofické roviny ale nabízí také excelentní herecké výkony (Michael Fassbender si za robota Davida zasluhuje Oscara), dobré efekty a výbornou atmosféru, která sice nedosahuje děsivě dokonalé úrovně Vetřelce, ale v kombinaci s dalšími prvky formuje skvělý zážitek, díky kterému se Prometheus řadí mezi mé kandidáty na Film roku.

9. července 2013
Jiří Rusnok sestavil "prezidentskou vládu", fakticky první svého druhu v naší novodobé historii. Rozhodně vítám přítomnost několika opravdových expertů, jichž si vážím, zejména Jana Fischera, Vlastimila Picka či Martina Peciny. Z personálního hlediska tedy vládě vyslovuji opatrnou podporu, ale chci samozřejmě ještě počkat na program. Mj. by mě zajímal postoj k otázkám, které přesahují horizont volebního období a mají esenciální strategický význam, jako je dostavba Temelína či nadzvukové stíhače. Postoj k tématům tohoto druhu totiž o vládě často vypovídá více než cokoli jiného.

7. července 2013
Krátce něco ke včerejšímu Dni upálení mistra Jana Husa. Je hodně příznačné, že (jak dobře poznamenává Jan Drnek v Dějinách české státnosti) tato osobnost je pro nás Čechy autorita zejména morální (ve smyslu boje za pravdu) a také politická (ve smyslu sociální spravedlnosti), nikoli náboženská. Opravdu velmi málo osobností české historie se dočkalo takové deformace a dezinterpretace jako Jan Hus a jsem si jist, že řadu lidí, kteří se jeho jménem "zaklínají", by Mistr hnal klackem.

6. července 2013
Teprve nyní jsem viděl film Green Lantern z roku 2011. Mám z něho vcelku dobrý pocit, ale zároveň jisté rozpaky, protože se poněkud liší od většiny "superhrdinských" filmů. Působí dojmem, že tvůrci snad chtěli vytvořit cosi gigantického, ale výsledek je podstatně decentnější, což odráží také fakt, že lidský zloduch na sebe strhává větší pozornost než vesmírné monstrum. Velmi originální je hlavní super‑schopnost, pochvalu zasluhuje i ideová koncepce (vůle vs. strach), hudba a designy letounů. A na závěr perfektní poznámka mé partnerky: Dá se ten prsten s nabíječkou koupit někde na Internetu? :‑)

4. července 2013
Diskuse o vědě, vědění a tak vůbec. Často se objevuje tendence (která mi značně vadí) prezentovat teorie, hypotézy, názory, spekulace, úvahy, modely a simulace coby jasná a nesporná fakta. A nedělají to zdaleka jen politici či senzacechtivá média, nezřídka to dělají i vědci. O spoustě věcí máme informace jen nepřímé, zprostředkované a odvozené, ale máme sklony je brát jako "primární", resp. přímo získané. A netýká se to jen vesmíru, klimatu, mořského dna nebo složení Země, ale často se podobně přistupuje např. k ekonomii. Pak se nelze divit, že výsledky jsou takové, jaké jsou.

2. července 2013
Pořád se něco děje. Objevil se pozoruhodný návrh lehkého bojového letadla 6. generace, které by se velmi hodilo do budoucích válečných konfliktů. (Dobře tak.) Pozoruhodné věci se dějí také v Egyptě, kde pokus o demokracii záhy přivedl zemi takřka ke kolapsu, takže se patrně vrátí k moci armáda. (Dobře tak.) Nový premiér Rusnok sestavuje vládu, v níž by státní kasu mohl držet Jan Fischer. (Dobře tak.) A dnes jsem byl letos poprvé ve své milované Kaolínce. Léto je tu! (Dobře tak.) :‑)

1. července 2013
Diskuse o nových zpracováních popkulturních fenoménů. Vím, že hodně "pravověrných" fandů nadává na remaky a rebooty kultovních záležitostí typu Sherlocka Holmese, Transformers nebo X‑Men (a v poslední době vyvolali vášnivé reakce připravovaní Želví nindžové), které podle jejich názoru jen deformují a przní původní "kouzlo" a mění zavedené zvyklosti. Já tyhle názory nesdílím, nebo alespoň obecně ne. Ano, řada remaků se nepovedla, ovšem jiné zaznamenaly fantastické úspěchy, vrátily ty příslušné (už téměř "mrtvé") fenomény do středu pozornosti a získaly novou generaci fanoušků. Nostalgické vzpomínky na "staré dobré časy" jsou hezké, nelze však stále jen donekonečna opakovat známé věci. Někdy to chce také nový impuls a jiný pohled. A když se to nepodaří, pořád máme klasiku. :‑)


Postřehy z dubna, května a června 2013

Archiv postřehůNa úvodní stránku