Postřehy ze života


29. června 2013
Zvířecí den, resp. návštěva Národní výstavy hospodářských zvířat a zemědělské techniky, která se v Brně koná spolu s mezinárodními výstavami psů, koček, drobných hlodavců a potřeb pro chovatele. Myslím, že taková koncentrace domácích zvířat (užitkových i "mazlíčků") se hned tak nevidí. Coby asi nejzajímavější exponáty bych ohodnotil československé vlčáky, což je psí plemeno, které se téměř nedá rozeznat od vlka. Působivá byla také některá obří plemena koček, miniaturní koně (nikoli poníci) nebo neobvyklé ovce. Byla to velmi podařená akce, takže už se těším na příští ročník.

28. června 2013
Není žádné tajemství, že mám jistou slabost pro některé "béčkové" horrory, které jsou tak strašlivě špatné, že jsou vlastně skoro dobré. V tomto smyslu mě teď "dostal" film Osombie, který si přinejmenším zaslouží bod za originalitu. Usáma bin Ládin jako zombie organizující armádu nemrtvých teroristů, to tady opravdu ještě nebylo! Jinak samozřejmě mizerné herecké výkony, ubohé dialogy a levné efekty, ale kupodivu se na to dá koukat, jen musíte (podobně jako zombie) deaktivovat mozek. :‑)

26. června 2013
Česká republika má (opět) nového premiéra, jenž má sestavit vládu odborníků. Je to kontroverzní krok, ač tím rozhodně neříkám, že je to špatně. V této chvíli nebudu rozhodnutí Miloše Zemana nadšeně chválit ani plamenně odsuzovat; jako pochvalu poznamenám, že Jiří Rusnok je nepochybně špičkový odborník, který se do této funkci hodí, zatímco jako kritiku dodám, že vláda by měla vzniknout s aspoň základní podporou stran, resp. Poslanecké sněmovny. Každopádně si ale počkám na personální složení Rusnokovy vlády a na její program, teprve potom vyslovím jasný názor.

24. června 2013
Ruský prezident Putin oficiálně avizoval něco, o čem se v ruském vojenském tisku diskutuje už několik let a co pro experty nebude velkým překvapením. Rusko hodlá přinejmenším "přehodnotit", pokud ne rovnou vypovědět Smlouvu o raketách středního a kratšího doletu (INF). Problém spočívá v tom, že tahle dohoda odráží paradigma studené války, ale svět se za těch 25 let změnil a spousta zemí v okolí Ruska (na prvním místě samozřejmě Čína) rozvíjí tyto zbraně coby jeden ze základů svého arzenálu. INF byla jistě užitečná, ovšem racionálně chápu, že nyní se Rusové cítí poškozováni (podobně jako Američané v případě smlouvy ABM). S tím se asi nedá nic dělat. Welcome to the real world.

23. června 2013
Leckdo už ODS odepisuje coby mrtvou stranu bez šancí. Na to mohu říci jen jediné: Lidé asi mají krátkou paměť. V roce 2005 po skandálech Stanislava Grosse úplně stejně odepisovali ČSSD, která se též propadla na minimum preferencí... A poté přišel takřka neznámý Jiří Paroubek a začaly se dít věci. Jinými řečeno, s "pohřbíváním" ODS bych byl dost opatrný, protože teď se klidně může objevit nějaký "modrý Paroubek", který stranu za jedno‑dvě období vytáhne ze dna k volebnímu vítězství.

22. června 2013
Iron Man je ze super‑hrdinů značky Marvel můj největší oblíbenec, zejména proto, že za svoje schopnosti nevděčí nějaké mutaci, nýbrž jenom vlastní hlavě, rukám a špičkové technologii. Proto jsem se hodně těšil na třetí film, který se mi velice líbil, přestože je od prvních dvou značně odlišný. Tony Stark (jehož podání od Roberta Downeyho Jr. považuji za jednu z nejlepších filmových rolí poslední doby) se více než kdykoli jindy ukazuje být člověkem s chybami a slabinami. Ačkoliv se opět dočkáme mnoha krásných technických a akčních "vychytávek", tentokráte vyniká právě ta psychologická rovina. Není moc "komiksových" filmů, které vás přimějí přemýšlet tolik jako Iron Man 3.

20. června 2013
Elementární otázka: Je politická dohoda ve smyslu "hlas za funkci" korupce? Popravdě řečeno, neumím na to odpovědět všeobecně a jednoznačně. Nepochybným faktem je, že takovéto obchody se v reálné politice dělají naprosto běžně, a pokud bychom tenhle princip odsoudili jako korupci, pak byl jasným korupčníkem i Abraham Lincoln. Ano, je to nemorální či neetické, ale o politice toho vím až příliš mnoho na to, abych si dělal iluze o její vysoké morální a etické úrovni (zcela bez ohledu na čas nebo místo), a navíc mám značné pochybnosti o tom, zda je to skutečně i explicitně protizákonné. Jisté ovšem je, že výrok soudu bude mít v tomto případě obrovský význam a de facto precedenční váhu.

19. června 2013
Bronco is Back! Po mnoha slibech a odkladech americké námořnictvo (snad) konečně udělá to, co se mělo udělat už dávno, a to "vzkříšení" báječného, byť trestuhodně nedoceněného letadla OV‑10 Bronco. Tenhle malý ďáblík byl přímo vyvinut pro protipartyzánské, resp. protiteroristické operace, a proto jsem nesmírně rád, že půjde znovu do boje a odešle pár darebáků do pekel. Tak podařených konstrukcí je málo a byla by velká škoda nevyužít jejích skvělý potenciál. Bronco Forever! :‑)

17. června 2013
Absolvoval jsem "transformeří maratón", tj. zhlédnutí tří filmů Transformers od výtečného Michaela Baye (který nyní intenzivně pracuje na čtvrtém dílu). Ačkoli je pořád pokládám za excelentní, přece jenom bych měl jednu malou výtku: Příběhy lidských postav jsou tam asi až moc detailně rozebírané, takže bych uvítal více robotů a méně patetického žvanění. Mimochodem, mám pocit, že mé nadšení pro Transformers už se projevuje jistou deformací pozorování a myšlení. Už nejednou jsem se totiž přistihl, že se dívám na nějaké auto či jiné vozidlo (stavební, vojenské atd.) a přemýšlím, do jakého robota by se transformovalo. Inu, i to dokazuje, jak působivé filmy umí Michael Bay točit. :‑)

16. června 2013
Stručně k tzv. skandálu PRISM, jenž se týká sledování komunikace na Internetu zpravodajskými službami USA. Nechápu, čemu se kdo diví. Utajované získávání utajovaných informací je základním úkolem těchto institucí. Pokládal bych spíše za překvapivé, pokud by zpravodajské služby něco takového nedělaly. Úplně jiná věc ale je veřejně hovořit o přesných detailech tohoto sledování. Edward Snowden je dle mého názoru (stejně jako Bradley Manning a Julian Assange) zrádce nejhoršího druhu, u kterého jenom váhám, jestli ho exemplárně potrestat, nebo mu zajistit pěkné zmizení beze stopy.

14. června 2013
Nemůžu samozřejmě komentovat nic jiného než včerejší velikou policejní razii proti politikům a lobbistům. Jde o skutečně mimořádnou a bezprecedentní akci, která bude mít v každém případě dalekosáhlé důsledky a podstatně ovlivní českou politiku i celou společnost. Pozoruhodné je, že úder dopadl primárně na činitele ODS a na ně napojené osoby, což vyvrací klasickou představu o beztrestnosti vládních politiků. Jisté je, že policie zásah připravila skvěle a dokázala současně udeřit na lidi v několika (zřejmě souvisejících) kauzách. Doufám, že nyní bude platit "padni, komu padni". A pokládám za samozřejmé, že v takové situaci premiér ihned podává demisi a vzniká úřednická vláda. Celá tahle operace je každopádně vysoce pozitivní událostí, díky níž se věci (snad) změní aspoň trochu k lepšímu.

13. června 2013
Nakladatelství Mladá fronta pokračuje ve velice chvályhodné činnosti, kterou je vydávání knížek (nejen) o československých pevnostech. Nejnovější z nich je Malá kniha o velkých bunkrech, jež představuje dosud ojedinělý soubor informací o těžkém opevnění po celém světě. Vedle pohraničních pevností jsou obsaženy pobřežní a protiletecké objekty a různé úkryty a bunkry pro zbraně a další techniku. Jako obvykle nechybí spousty tabulek, fotek, kreseb a map, výborně jsou také GPS souřadnice objektů. Každopádně jde o velmi přínosnou knihu, kterou upřímně chválím a doporučuji.

11. června 2013
Situace v Sýrii zůstává nepřehledná a obtížně předvídatelná. Tolik seriózní komentář. Jestli to chcete nějak odlehčit, hodí se aktualizovaná verze známého vtipu o partyzánech. Z deníku syrských povstalců: Pondělí: Zaútočili jsme na Asadovy síly a obsadili jsme kopec. Úterý: Asadova vojska provedla protiútok a vytlačila nás z kopce. Středa: Zahájili jsme nový útok a znovu jsme dobyli kopec. Čtvrtek: Asadova vojska nás opět vytlačila z kopce. Pátek: Přišli Izraelci a vypráskali odtamtud všechny. :‑)

10. června 2013
Válka a politika tradičně platí za "typicky mužské" profese. Takový pohled ale může být hodně zavádějící, o čemž svědčí i zajímavá kniha Válečnice, která se zabývá právě těmi ženami, které uspěly v boji. Najdete v ní nejen královny a císařovny, ale také ženy, které se samy chopily mečů či pušek, stejně tak partyzánky nebo vůdkyně politických hnutí. Kniha je zpracována formou "medailonků" jednotlivých osobností a jasně ukazuje, že "slabé pohlaví" mnohokrát v historii projevilo přinejmenším stejnou odvahu jako muži. Také z toho vychází moje dlouhodobé přesvědčení, že ženám by měly být v ozbrojených silách otevřeny všechny pozice bez omezení. Žádná diskriminace, tedy samozřejmě ani ta "pozitivní". Jenom by zkrátka měla platit rovnost a férová aplikace jednoho metru na všechny.

8. června 2013
Den ve znamení zážitků z historie. Dopoledne jsem navštívil oslavy 780 let svého rodného města Tišnova, na kterých vystoupila mj. skupina historického šermu Victorius, která předvedla jednu nepěknou příhodu z dějin města. A odpoledne jsem se vydal na již tradiční rekonstrukci bitvy z americké občanské války, která se letos týkala bitvy o Laurel Hill (1864). Atmosféru trochu zkazila nezvládnutá organizace a zpestřovalo ji jedno ne zrovna dobře fungující dělo a dva vrtulníky (jeden "opravdový" Robinson a jeden dálkově řízený s kamerou), ale každopádně se jednalo o velmi hezkou podívanou.

6. června 2013
Diskuse o vysokých školách. Je pozoruhodné, jak si lidé na kterémkoli studijním směru myslí, že "ti druzí" (tedy studenti jiných směrů) to mají jednodušší, byť ve skutečnosti jsou ty skutečně prestižní vysoké školy náročné asi tak všechny stejně. A to tak, že docela hodně. Při dnešní debatě na gymnáziu jsem asi budoucí vysokoškoláky trochu vyděsil, jenže realita je prostě taková, že studium na kvalitní univerzitě není snadné, klade velké nároky a vyžaduje velkou vytrvalost. Ale výsledek stojí za to. Není to ani tak o škole, ale spíše o přístupu každého studenta. Každý se musí rozhodnout, čeho chce dosáhnout a co pro to udělá. A jestliže nevynaloží adekvátní úsilí, pak neuspěje nikde.

4. června 2013
Víte, podle čeho poznáte, že je nějaká zbraň skutečně efektivní? Zpravidla podle toho, že se ji někdo snaží zakázat. Aktuálně to platí o zbraních bez osádky, pro něž se užívá i zavádějící pojem "roboti‑zabijáci" (dle této podivné logiky by vojáci byli "lidé‑zabijáci") a které se starají o rozsáhlý výřad mezi islamisty. Osobně samozřejmě fandím Baracku Obamovi v jeho snaze tyto stroje využívat. Poučení: Žádné právní či morální námitky nemohou překonat technický pokrok a vojenské požadavky.

3. června 2013
Bleskové povodně v Praze bohužel ukazují (kromě jiného) mizernou úroveň české politiky. To, co se dělo na pražské radnici, jsem zpravidla moc nekomentoval, protože (úplně otevřeně přiznávám) jsem to až tolik nesledoval, a proto jsem do toho tak detailně neviděl (byť mám silný dojem, že tam jde primárně o některé konkrétní projekty z veřejných peněz). Ale ať se tam dělo nebo děje cokoliv, v takovéto krizové situaci by se měly všechny spory odsunout a všichni by měli (řečeno obrazně, ale v tomto případně možná i doslova) k pumpám. Toto by ostatně měl být obecný princip: Politické spory se mohou vést dle libosti, když panuje normální klidná situace, avšak v případě války, přírodní pohromy apod. je nezbytné se sjednotit a v zájmu efektivního řešení krize táhnout za jeden provaz.

1. června 2013
Den s hasiči na náměstí v Tišnově. Velice zajímavá "přehlídka" hasičských automobilů od soudobých jako Tatra 815, Mercedes‑Benz Unimog, MAN nebo Iveco po "veterány" typu Pragy V3S či Tatry 148. A jako opravdová specialita nádherná ruční stříkačka z roku 1899, jejíž pumpování si mohl každý vyzkoušet (což jsem si samozřejmě nemohl nechat ujít). Program trochu zkazil paradoxní fakt, že nedaleko propukl požár, takže velká část hasičů musela vyrazit do "ostré" akce, ale i tak se jednalo o podařené dopoledne, kde jsem se leccos dozvěděl (a nafotil). Děkuji za tuto možnost.

30. května 2013
V poslední době vytvářejí média paniku okolo 3D tiskáren, které umožňují lidem, aby si doma zhotovovali funkční palné zbraně. Ano, je to technicky možné, ačkoli o spolehlivosti a bezpečnosti podobných výtvorů lze myslím oprávněně pochybovat. S dostatečnými prostředky a časem je ovšem technicky možné si doma vyrobit i tank nebo atomovou bombu. Podle mě je reakce na 3D tiskárny velmi přehnaná, protože je pořád daleko snadnější si "kvér" koupit ilegálně na ulici... Faktem ale je, že tato technologie posouvá do zajímavé roviny ten známý "protipirátský" slogan: You wouldn't download a car. :‑)

29. května 2013
Příběh o cti a poslušnosti vojáků a o slabošství politiků, to je výborný jihokorejský film Silmido. Vychází z reálných událostí kolem tzv. Jednotky 684, jakési obdoby "Tuctu špinavců", která měla v KLDR zavraždit Kim Ir‑sena. Přestože šlo původně o zločince, svůj úkol vzali nesmírně vážně a na misi se připravili, avšak pletichy politiky nakonec neumožnily její provedení. A jednotka se vzbouřila... Film je perfektně natočený, dokonale vystihuje atmosféru krutého výcviku a následného zklamání mužů, jimž zrada vzala smysl života a donutila je k zoufalým činům. Osobně jsem pevně přesvědčen, že Jednotka 684 měla být vyslána, neboť v podstatě nebylo co ztratit. Kdyby neuspěla, situace by se patrně nijak nezhoršila, a kdyby uspěla, svět by se změnil a všechno by se pak hodnotilo jinak.

28. května 2013
Debata o monarchii. Chtěl bych zdůraznit, že skutečně nejsem monarchista (či legitimista) "z přesvědčení", nejsem ovšem ani přesvědčený republikán. Jsem pragmatický konzervativní vlastenec, který chce pro svou zemi to nejlepší. A proto bych teď pro monarchii (tj. obnovení Českého království) téměř určitě zvedl pac, jelikož v této situaci bych to viděl aspoň jako dobrý pokus o nápravu. Mám‑li se tedy vyjádřit stručně, pak spolu s Korunou Českou říkám: Deus, Rex, Patria!

26. května 2013
Vypadá to, že můj počáteční dobrý pocit z papeže Františka byl správný. Jeho čerstvá výzva ke spolupráci všech věřících i ateistů a podotknutí, že záleží zejména na tom, jestli člověk koná dobré věci, mi zní velice sympaticky. Tohle je správná cesta k "otevření" a reformě katolické církve a také (doufám) poslední tečka za netolerantní a strašlivě kontraproduktivní doktrínou "mimo církev není spásy", která je v nějaké podobě přítomna v naprosté většině církví (a to je ostatně i jeden z hlavních důvodů, proč coby věřící bez vyznání z principu odmítám být členem kterékoli církve). Papež František za krátkou dobu působení změnil mnohé a zřejmě nejsem sám, kdo tuší, že tohle je zatím jen slabý začátek.

24. května 2013
Německo řeší palčivou otázku: Co si počít s knihou Mein Kampf? Po vypršení lhůty autorských práv bude možné (pokud nedojde k nějaké právní úpravě) její text šířit a vydávat. V každém případě bych považoval za kontraproduktivní blbost knihu zakazovat, to by jen zvýšilo její atraktivitu, nehledě k tomu, že by to asi (vzhledem k její dostupnosti na Interfernetu) vypadalo kapku zoufale. Jsem někde mezi pozicemi "vydávat bez omezení" a "vydávat s komentáři". Popravdě řečeno, lidi by si to měli přečíst, aby sami zjistili, že je to strašlivá slátanina, zmatený blábol a nudný paskvil.

23. května 2013
Malý, ale hezký a český. Tak by se dal krátce charakterizovat brněnský veletrh IDET 2013. Letos se vešel do jednoho pavilonu (druhý obsadila "spřízněná" požární a bezpečnostní výstava PYROS / ISET) a přijelo relativně málo zahraničních vystavovatelů, ale o to více se mohly předvést firmy české a slovenské. Pokud mám jmenovat to nejzajímavější, tak to byl na prvním místě obrněnec BMP‑M2 SKCZ, jenž je výrobkem české značky Excalibur Army a dvou slovenských firem. S pozoruhodnou nabídkou přijel i VOP; uvedu tu aspoň robotický systém TAROS. Už jenom telegraficky zmíním samopal CZ Skorpion EVO 3 A1, pasivní systém ERA Silent Guard, radar Retia ReVISOR či sérii nákladních vozů Tatra T158 Phoenix. Také mohu pochválit pěknou expozici Armády ČR, mimořádně působivý historický projekt Legiovlak či skutečnost, že průběh nenarušovali pacifisté a jiné otravné živly. S veletrhem jsem proto spokojen a pouštím se do tvorby reportáže, kterou najdete v červnovém čísle ATM.

21. května 2013
Před necelými třemi roky se řešily sběratelské figurky nacistických pohlavárů. Nyní se zřejmě (pro změnu) bude řešit sběratelská figurka (ne)slavného majora Zemana. Stejně jako v předchozím případě bych ovšem řekl, že to nepředstavuje žádnou hrozbu pro cokoli. Výrobce se od propagace komunismu ostře distancuje, navíc seriál 30 případů majora Zemana je prostě součástí naší kulturní historie, která je z čistě technického hlediska výborně natočená. Ostatně i ta figurka vypadá nádherně, takže bych ji skutečně bral jako to, co to je, tedy jen a pouze kulturně‑historický sběratelský předmět.

19. května 2013
Geniální Rudý úsvit nepochybně patří mezi nejlepší filmy 80. let a jeho skvělá atmosféra a psychologie mě pořád "dostávají". Byl jsem tedy nesmírně zvědavý na loňský remake, který do role okupantů USA pasuje Severokorejce. Zaznívá kritika, že oproti originálu je to film podstatně slabší. Nemyslím si to. Je to zkrátka jiný typ filmu, který odpovídá dnešní době, stejně jako původní Rudý úsvit odpovídal té své. Ano, remake nemá tu dokonalou dramatickou a psychologickou hloubku, je výrazně "měkčí", ovšem zase z technického a akčního hlediska je perfektně provedený a i navzdory podivné zápletce s KLDR (místo zamýšlené Číny) působí aspoň trochu uvěřitelně. Originál se dá "brát vážně" jako excelentní zpracování fiktivní partyzánské války, zatímco remake je "jen" výborný akční film.

17. května 2013
Smrt Valtra Komárka je nepochybně smutnou ztrátou nejen pro českou politiku a ekonomii, ale i pro celou společnost. Byl to výjimečně vzdělaný a současně lidsky sympatický člověk, který dokázal říkat mnoho ke spoustě zásadních témat. Jakkoli jsem s ním mnohdy názorově nesouhlasil, vždy jsem si jej ohromně vážil a jeho mínění mě zajímalo. Měl obrovské zásluhy o rozvoj svobodného Česk(oslovensk)a a jeho osobnost i názory tu budou velmi chybět. Čest jeho památce.

16. května 2013
Demonstrátor bezpilotního bojového letadla X‑47B odstartoval z plavidla George H. W. Bush. Přestože to není úplně první případ vzletu UAV z letadlové lodě, přece jenom je to první případ, kdy speciálně k tomu konstruovaný bezpilotní bojový letoun vzlétl z parního katapultu na lodi. Ostatně i sám X‑47B představuje mimořádně zajímavý stroj s obrovským potenciálem, zejména co se týče misí příliš riskantních pro použití strojů s lidskou osádkou (jako umlčování PVO či útoky na výjimečně silně bráněné cíle). Kromě toho stojí za zmínku poměrně vysoká autonomie X‑47B, která u perspektivních UCAV nesporně dále poroste. Proto mi dovolte jednu narážku pro mou milovanou: Go, Eddie, go! :‑)

14. května 2013
Mezi žhavé kandidáty na Oscary se řadil i životopisný film Lincoln. A podle mě to bylo celkem oprávněné, neboť jde o opravdu vynikající dílo. Abraham Lincoln zde není idealistický "polobůh", nýbrž člověk, který řeší i osobní problémy a v zájmu dobré věci jedná i tvrdě pragmaticky (včetně ne zrovna "čistých" metod). Film pochopitelně stojí na výborných dialozích a hereckých výkonech, z nichž si speciální zmínku zaslouží Tommy Lee Jones. Snad jedinou (dost relativní) slabinou je to, že je nutné aspoň trochu znát historii USA, aby si člověk všechny scény dobře vychutnal.

13. května 2013
Turecko představilo první koncepty své stíhačky 5. generace TFX. Lze očekávat, že se bude také vyvážet do islámského světa, jehož lídrem se Turecko chce (opět) stát. Nemůže ale překvapovat, že se TFX svými tvary podobá jiným typům 5. generace, nejen těm již létajícím, ale i vyvíjeným (jako AMCA či KF‑X). To je (jak často říkám) prostý důsledek faktu, že fyzikální zákony existují jen jedny. Mně osobně se z letounů 5. generace nejvíce líbí ruský Suchoj T‑50, ačkoli při pohledu na něj zepředu mívám dojem, že by se snad neměl jmenovat PAK FA, ale výstižněji PLAC KA. :‑)

11. května 2013
Po dvou měsících již snad lze nějak zhodnotit působení nového prezidenta Miloše Zemana. Za sebe mohu říci, že jsem spokojen a své volby rozhodně nelituji. "Jezevec" (zcela dle očekávání) jedná jako velice silná osobnost s jasnými a nijak neskrývanými názory. Když si někdo stěžuje, že se Zeman snaží zavádět prvky prezidentského systému, tak brečí sice hezky, ale na cizím hrobě. Pokud Ústava ČR obsahuje dvouznačné formulace, resp. umožňuje více výkladů, pak přece nelze prezidentovi zazlívat, že v tomhle rámci usiluje o maximalizaci své moci; to je chyba ústavy, nikoli prezidenta. Miloš Zeman ale v každém případě vystupuje podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a jako zodpovědný státník hájí zájmy České republiky. Myslím, že to je to hlavní, co by se mělo od prezidenta očekávat a žádat.

10. května 2013
Mnoho lidí u nás stále chápe komiks jako žánr pro děti a ignoruje fakt, že existuje spousta komiksů, jež by se dětem do rukou zaručeně neměly dostat. Mezi ně se řadí slavná kniha Maus, k jejímuž přečtení jsem se konečně dostal. Její autor Art Spiegelman vytvořil naprosto originální zpracování tématu holocaustu a toho všeho, co mu předcházelo a co následovalo. Maus je psychologicky i lidsky ohromně hluboké dílo, v němž je přítomna řada rovin, prezentují se i nepříjemné skutečnosti a kladou se nepříjemné otázky. Není snadné říct, co je to přesně za žánr (je to vlastně trochu od kdečeho), určitě se však jedná o náročnou četbu, která nutí k hlubokému přemýšlení. A právě ta nezvyklá až bizarní forma zpracování o to více zdůrazňuje, že je nutno strašlivé zlo holocaustu znovu a znovu připomínat.

8. května 2013
Den vítězství nad fašismem. Každé výročí konce druhé světové války zákonitě vyvolává debaty o vinících a obětech. Je nesporné, že někdo tu válku rozpoutal, někdo ji chtěl a někdo nechtěl, jiný ji využil... Ale rád bych odlišil politické a strategické záležitosti na straně jedné od "obyčejných vojáků" na straně druhé. Říká se, že mrtví jsou si rovni. Já bych k tomu ještě doplnil, že padlí vojáci, jestliže dodržovali pravidla války, si zaslouží naši úctu, ať bojovali za jakoukoli věc.

6. května 2013
Diskuse o Kurilách (v kontextu historicky první návštěvy japonského premiéra v Rusku). Řada lidí se diví, proč Tokio na nároku na ostrovy stále trvá, když tím jenom komplikuje vztahy s Moskvou. Proč? Protože se projevuje jedno velice důležité specifikum asijské kultury, v níž jde primárně o "zachování tváře". Tady na Západě by to byla prostě otázka obchodu a kompromisu, ale pro Japonce by to znamenalo ztratit hrdost a čest. (Podobné je to víceméně u všech, kdo si nárokují ostrůvky Senkaku.) Je ale současně zjevné, že se Kuril nikdy nevzdá ani Rusko. Co s tím? Jestliže se neobjeví nějaký geniální nápad, tak je pravděpodobné, že zůstane zachován (dosti problematický) staus quo.

5. května 2013
Adolf Hitler jako téma filmové komedie, část druhá. Jestliže Hitler kaput! je odlehčující crazy parodie, pak film Můj vůdce spadá do naprosto jiné kategorie. Je to hodně zvláštní film, který se velice obtížně hodnotí. Je to hořká satira, jež si dělá legraci z nacistických pohlavárů a celého fungování Třetí říše (popř. německé byrokracie obecně). Nejsilnější a zároveň nejvíc kontroverzní stránkou je podání samotného Hitlera. Jsme zvyklí o něm přemýšlet jako o nelidské zrůdě a vtělení zla, ale zde je to takříkajíc "normální člověk", který je poznamenaný těžkým dětstvím. Právě to asi spousta lidí "nerozdýchá" a proto film vyvolal tak rozporné reakce. Technicky je perfektně provedený, ale místy se člověk směje jaksi "neochotně". Prostě je to pořád citlivé téma. Podívejte se, ale počítejte, že je to "divné".

3. května 2013
Včera proběhl další výlet do (zbytků) přírody s revírníkem Jaroslavem Špačkem. Tentokráte ale nebyl účel výpravy čistě informační a poznávací, nýbrž i velmi praktický, jelikož jsme se vydali na vrch Jahodná, kde se (vedle nevybuchlé munice z druhé světové války) nachází i velké množství medvědího česneku. Možná jste už o této rostlince slyšeli, ale jestliže ne, buďte ujištěni, že je to zajímavá alternativa k dobře známému česneku setému. Má méně "agresivní" chuť, hodí se do studené i teplé kuchyně, dá se také uměle pěstovat a je zdravý. Výlet byl tedy spojením příjemného s užitečným. :‑)

1. května 2013
První máj, svátek lásky a práce. Fascinují mě ti, kdo odmítají slavit Svátek práce s tvrzením, že se jedná o sovětský, potažmo komunistický import. To svědčí zejména o nedostatku historických znalostí, protože se ve skutečnosti jedná o svátek americký. Každopádně mi vadí, pokud kdokoli využívá tento významný den pro provokační demonstrace a prosazování úzkých stranických zájmů. Aspoň dnes pusťte politiku z hlavy, pomilujte se pod rozkvetlou třešní a užívejte si jaro. :‑)

30. dubna 2013
Adolf Hitler jako téma filmové komedie, část první. Ruský snímek Hitler kaput! je dosti zajímavý pokus o bláznivou parodii starých sovětských hrdinských válečných a špionážních filmů. Zkuste si představit ruský humor (zhruba ve stylu Svérázů), ale dotažený do totálního crazy extrému ve stylu např. Bláznivé střely či Žhavých výstřelů. (A přidejte si k tomu snad nejhorší filmové ztvárnění Hitlera.) Není to vlastně špatné, je tam spousta skvělých nápadů, mockrát se jsem se opravdu hodně smál, ale současně to působí trochu jako "nedotažené". Suma sumárum: Ujde to, ale mohlo to být i lepší.

29. dubna 2013
Zpráva o sexuální příručce pro ultraortodoxní Židy je na první pohled absurdně vtipná, jenže pokud se nad ní trochu zamyslíte, je vlastně varovná. Ukazuje, kam až může dojít fundamentalismus, a to bez ohledu na konkrétní ideologie. (Ale přesto, či spíše právě proto, že jsem veliký příznivec Izraele, jsem chtěl upozornit právě na tenhle případ židovského, resp. judaistického extremismu.) Ideologie samy nejsou ani zdaleka tak nebezpečné jako netolerantní lidé, kteří se jich můžou "chytit" a napáchat v jejich jménu nejhorší věci. To, co představuje skutečnou hrozbu, je totiž fanatismus.

27. dubna 2013
Fotografie potvrzují dřívější spekulace, že Venezuela získala protivzdušné systémy S‑300VM, jakož i řadu dalších moderních ruských zbraní. Navíc se hovoří o tom, že by si k letounům Su‑30MK2 mohli přikoupit stíhačky Su‑35. Zároveň je ale zcela zjevné, že pro tak výkonné zbraňové systémy Venezuela prostě nemá rozumné využití, takže tahle machistická gesta fašistického režimu jen provokují okolní státy, které logicky také začnou přezbrojovat. Možná nás čeká repríza té komické historické situace, kdy si jihoamerické země v podstatě bez vojenského smyslu kupovaly bitevní lodě a křižníky, aby se příslušní vůdci mohli vzájemně i před světem chlubit, kdo má větší... ehm... plavidlo. :‑)

25. dubna 2013
Kombinací náhody a doporučení se mi dostala do rukou zajímavá kniha Letím na Berlín, která románovou formou zpracovává jednu dost málo známou kapitolu druhé světové války, a to sovětské dálkové nálety na Třetí říši. Jako sovětská publikace z roku 1984 je samozřejmě hodně poplatná místu a době, ale naštěstí to není stupidní propaganda. Atmosféru a osoby vystihuje velice dobře, snad tam mohlo být více technických detailů, ale každopádně jde o poměrně příjemnou a čtivou válečnou prózu.

24. dubna 2013
Znáte českou historii? Většina určitě odpoví kladně. Ale musím vás opravit: Znát (zřejmě) jenom jednu její interpretaci, tu materialistickou, husitskou, republikánskou. Slavný autor alternativních historií Jan Drnek si dal za cíl nabídnout odlišný výklad, a to konzervativní a legitimistický. Jeho kniha Dějiny české státnosti je brilantním vyprávěním o Češích a jejich vztahu ke státu, vlastnictví, autoritě a idejím od počátku letopočtu do současnosti. Stejně jako knihy z alternativní historie je i toto dílo místy hodně provokativní, ale zároveň vysoce propracované, komplexní, čtivé a nutící k přemýšlení.

22. dubna 2013
Stále častěji dostávám otázku, co si myslím o dění v Ústavu pro výzkum totalitních režimů. Přiznávám, že (kvůli pracovnímu a jinému vytížení) tuto kauzu nesleduji tak detailně, jak bych asi měl, v každém případě ale vidím, že ÚSTR je nyní v naprosto nefunkčním stavu. Upřímně řečeno, nechce se mi pitvat, jestli jsou v tom osobní, politické nebo jiné zájmy a neshody, ale výsledek je evidentní. ÚSTR pokládám za instituci, která je potřebná a užitečná, ale musí se zaobírat tématy z historie, nikoli svými vlastními problémy. Podle mě by teď měly v prvé řadě "vychladnout hlavy", měl by se nalézt konsensus na tom, co vlastně od ÚSTR chceme, a až pak řešit konkrétní personální otázky.

20. dubna 2013
Rusové umějí dělat válečné filmy, o tom není sporu, třeba klasické Osvobození je pořád vynikající. Ale ne všechno se podaří. Velice varovným příkladem je Pád Berlína, dvoudílné "válečné drama", které je ale tak naivně a pateticky propagandistické, že často působí jako sebe‑parodující groteska (zejména ve scénách se Stalinem a Hitlerem). Jedinou světlou stránkou (kvůli níž to stojí za podívání) je Jan Werich, který ztvárnil postavu Hermanna Göringa a dal jí svůj osobitý vtipný šarm.

19. dubna 2013
Loděnice Huntington Ingalls Industries představily koncept lodě BMD Ship, která je určena (jak ostatně už název říká) pro protiraketovou obranu. Samo o sobě to nejspíše zní dobře, ale na můj vkus je to už trochu moc specializovaná jednoúčelová hračka. Protiraketová obrana je nesporně velmi důležitá, ale její námořní složku bych řešil jinak, a sice pomocí nových křižníků. Mělo by jít o plavidla, která zajistí obranu nejenom protiraketovou, ale i protivzdušnou a protikosmickou, a to všechno na nejvyšší strategické úrovni. Jakkoliv je systém Aegis brilantní věc, na toto už nestačí, takže se to asi neobejde bez obřích radarů v pásmu X. Ve výzbroji by měly být jak rakety, tak energetické zbraně, a je zjevné, že na "krmení" toho všeho bude třeba atom. Stručně řečeno, dělejte laskavě něco s projektem CGN(X)!

17. dubna 2013
Amerikou a světem otřásl teroristický útok v Bostonu. Ať už za tím stojí islamisté nebo domácí extrémisté, odhadl bych, že to byl čin "osamělého vlka", tedy jednotlivce, nanejvýš malé skupinky. Do jisté míry se to dá přirovnat k Breivikově vraždění v Norsku. Zabránit takovým činům je nesmírně těžké, protože osamělý vyšinutý jedinec je nesrovnatelně obtížnějším cílem než velké "spiknutí". I kdyby se bezpečnostní opatření zvýšila na úroveň policejního státu, stejně nebude záruka, že k takovým izolovaným akcím nedojde. Asi je to smutné, ale musíme se s tím naučit nějak žít.

15. dubna 2013
Sociologie nepatří zrovna mezi moje extra oblíbené obory či specializace, ale také v ní se občas najde něco pro mě zajímavého, zvláště pokud to má přesah do politologie (a)nebo ekonomie. Právě to je případ textu, jemuž dal jeho autor (slavný sociolog Ivo Možný) název Proč tak snadno... Jedná se o skutečně vynikající analýzu české společnosti 70. a 80. let, která ukazuje, jak se Češi adaptovali na socialistický systém. Uměli využívat všech jeho možností k potřebě své rodiny a úzkého kolektivu, jakmile se však potenciál vyčerpal, postavili se hromadně proti systému. Pokud pominu texty ryze politické nebo ekonomické, tak je to zřejmě nejlepší vysvětlení mechanismů, které vedly k "sametové revoluci".

14. dubna 2013
Jak někteří z vás asi vědí, dnes jsem se zařadil mezi třicátníky. Chtěl bych na tomto místě poděkovat svojí skvělé partnerce, neméně skvělé rodině a přátelům za krásnou oslavu (a ano, pochopitelně i za dary). Také chci poděkovat všem dalším, kdo si na mě vzpomněli a popřáli mi. A navíc bych rád poděkoval všem těm, které jsem za těch třicet let potkal a kteří nějak obohatili můj život, něco mě naučili, něco mi dali či pro mě něco udělali. Přeji si do budoucna co nejvíce pozitivních lidí! :‑)

12. dubna 2013
Spor o velvyslance. Alexandr Vondra do Izraele, Vladimír Remek do Ruska, Livia Klausová na Slovensko, tak by to mohlo vypadat. Všechny tři návrhy (resp. osoby) považuji za kvalitní a pro příslušné země velice vhodné. Ano, existuje tady podezření, že je to "kšeft" či "odměna", ale osobně o tom hodně pochybuji. On totiž post velvyslance rozhodně není nějaká příjemná "trafika", víte? A dokonce i kdyby tam nějaký faktor "obchodu" byl, tak by mi to zase tak nevadilo; v politice to tak prostě chodí, navíc tady se jedná o opravdu dobré kandidáty, takže by všichni mohli být spokojeni.

10. dubna 2013
O víkendu jsem po velice dlouhé době zapnul televizi se záměrem podívat se na film. (Jinak tam sleduji už prakticky pouze sport.) Konkrétně se jednalo o film Jak vycvičit draka, na který jsem měl řadu pozitivních referencí, a po jeho zhlédnutí mohu konstatovat, že byly naprosto oprávněné. Dle mého názoru je to jeden z nejlepších "animáků" vůbec. Promyšlený a emočně působivý příběh, který snadno strká do kapsy i 99 % hrané "dospělé" produkce, úchvatné zpracování (zvláštní ocenění zaslouží design draků) a navíc překrásná hudba. Opravdu vynikající film. Chtěli byste taky vlastního draka? :‑)

9. dubna 2013
Včera opustila tento svět "Železná lady" Margaret Thatcherová, vzor úspěšné ženy, jež se rozhodla narušit "mužský" charakter vrcholové politiky. A jen velice málo mužů dokázalo změnit Británii a Evropu tak jako právě ona. Stala se nejen ikonou konzervativní politiky a realistického pohledu na evropskou integraci, ale i (nebo spíše především?) symbolem vzdoru proti flagrantní agresi, když vedla Británii ve válce o Falklandy. (Orders from the Iron Maiden: Get the islands back!) Její brilantní osobnost zde bude velmi chybět. Nechť je i nadále vzorem odvážného vůdcovství. And R.I.P.

7. dubna 2013
Jistě nebude překvapivé, že v těchto dnech dostávám hodně otázek na dění na Korejském poloostrově. Co se to tam děje? O co těm šílencům jde? Bude válka? A jestli ano, tak kdy a jaká? Rád bych odpověděl, ale k tomu bych nejprve musel sám vědět. KLDR je extrémně neprůhledná a nevypočitatelná a často se chová zcela iracionálním způsobem. Docela bych se však bál té napjaté a vyhrocené situace, ve které by někomu mohly snadno "selhat nervy", protistrana by zareagovala, následovaly by další eskalace, až by nebylo cesty zpět. V případné válce by KLDR samozřejmě nemohla vyhrát, ale cena za to by mohla být strašná. Kdyby bylo známo přesné umístění jejich raket a ZHN, byl bych první, kdo by požadoval preventivní úder, jenže to právě jaksi známo není. Snadné a rychlé řešení tady zkrátka neexistuje, a dokonce se bojím, že není ani jakékoli "dobré" řešení. Zatím tedy radím: Buďme ve střehu.

6. dubna 2013
Po nějaké době se opět podělím o jeden velmi snadný kuchařský recept. Je to tuňáková pomazánka, avšak trochu jiná, než jakou obvykle dělám. Stačí rozmixovat konzervu tuňáka v oleji a kelímek pomazánkového másla (nebo jak se to po zásahu bruselské kreténokracie bude jmenovat). Potom to ještě můžete "nastavit" majonézou či jogurtem a samozřejmě dochutit solí, pepřem, případně jiným kořením. Podávejte optimálně s ohřátým bílým pečivem. Elementary, dear Watson. :‑)

4. dubna 2013
Pokusů o "nový Top Gun" (tzn. "náborový" film o moderních bojových letounech) již bylo hodně, některé se povedly méně, některé více. Do druhé skupiny rozhodně patří jihokorejský R2B: Return to Base, což je (dle mého mínění) zatím asi vůbec nejlepší pokus. Kromě zajímavé zápletky a překrásných leteckých scén (na své si přijdou zejména milovníci F‑15K, T/A/F‑50 a MiG‑29) nabízí i nečekanou várku humoru, ačkoli základní linka je pochopitelně zcela vážná. Doufám, že se k novému filmu tohoto druhu konečně rozhoupe i Hollywood. Top Gun II asi nebude, ale snad se najde jiný kandidát...

3. dubna 2013
Ruská firma Concern Morinformsystem‑Agat zmodernizovala obávaný raketový komplex Club‑K, který je umístěn ve standardních ISO kontejnerech. Jak jsem již mnohokrát opakoval, sice je to technicky opravdu zajímavá věc, avšak z hlediska práva a bezpečnosti je to strašlivá zhůvěřilost, jež by mohla nadělat hrozivé škody jen samotnou svou existencí. Jakákoli civilní kontejnerová loď by tak v podstatě mohla být důvodně pokládána za pirátskou, resp. disponující útočnou výzbrojí (dokud inspekce neprokáže opak). Co by to asi způsobilo v mezinárodní námořní plavbě, nechci ani domýšlet. Vedení té firmy by každopádně mělo dostat jednoznačné varování, že pokud (nedej Bože) Club‑K někdy něco ošklivého skutečně způsobí, tak oni pak za ty následky ponesou přímou osobní odpovědnost.

1. dubna 2013
Nejnovější vtip: Víte, proč se posouvá čas na letní? Abychom mohli o hodinu déle sáňkovat! Faktem je, že v dnešní "jarní" den působí počasí opravdu jako apríl. A měli bychom si na to zvykat, protože takhle by se to mohlo/mělo ustálit. Pokud budou trendy pokračovat, budeme mít dlouhou zimu, dlouhé léto a mezi nimi (místo jara a podzimu) krátké turbulentní přechody s velkými výkyvy. Inu, proč ne. Tohle "středomořské" klima má řadu výhod. Abych nezapomněl, veselé Velikonoce. :‑)


Postřehy z ledna, února a března 2013

Archiv postřehůNa úvodní stránku