Postřehy ze života


29. září 2012
"Atentát" na prezidenta Klause pomocí plastové pistole sice může působit směšně, ale já jako bezpečnostní analytik v tom zase tak moc legrace nevidím. Oslovení experti mají samozřejmě pravdu, že jde o obrovské selhání ochranky, kterého si určitě všimnou i v zahraničí. Jak se to vůbec mohlo stát? Někdo by snad za to měl nést odpovědnost, ne? Varování je myslím víc než dost. J.F.K., Robert Kennedy, Martin Luther King, Gándhí, Rabin, Rašín, téměř i Reagan... To nebyla velká spiknutí, ale osamělí odhodlaní jedinci, kteří měli štěstí. Právě to je největší noční můra bodyguardů.

28. září 2012
Jako obvykle si na Den české státnosti, resp. na sv. Václava neodpustím rýpavý komentář k historii. Tento ovšem nepochází z mé hlavy, nýbrž od dr. Hanuse, mého učitele dějepisu na gymnáziu a patrně nejlepšího pedagoga, jakého jsem v životě poznal. (Hlavně proto, že mě skvěle připravil na studium na vysoké škole.) A jeho glosa zní: Boleslav I. nechal zavraždit svého bratra a dostal přízvisko Ukrutný, zatímco Boleslav II. nechal vyvraždit Slavníkovce a dostal přízvisko Pobožný. :‑)

26. září 2012
Kauza Metanol pokračuje. Primární viníci zřejmě byli nalezeni a hrozí jim až doživotní trest, pro což bych okamžitě hlasoval (ale hádám, že to bude velmi krátké doživotí, protože životnost těch pachatelů ve vězení budou řádově měsíce). Každopádně to nebyla žádná nehoda či náhoda, nýbrž hromadná vražda, a proto je na místě exemplární trest. Největší problém je ovšem v tom, že ve skladech nepochybně zůstává množství toxického alkoholu. Co dělat? Vláda po prodejcích požaduje doložení "rodokmenu", ale obávám se, že se i to bude obcházet. Další alternativou je státem nařízený výkup. Jisté však je, že následky této kauzy budou závažné a dlouhodobé, možná mnohem víc, než si teď představujeme.

25. září 2012
Přečetl jsem knížku Mládí furt v hajzlu, což je sedmá část kultovní série "deníkových" románů o rodinách Twispů a Saundersů. První tři díly Mládí v hajzlu jsem absolvoval už na gymnáziu, tehdy to byla špičková četba a dodnes si pamatuji řadu scének a hlášek. Ale další části té série už v mých očích tak trochu ztrácejí to původní kouzlo. Možná je to i tím, že jsem už přece jen starší. Každopádně ten poslední díl, přestože je v něm opět pořádná várka humoru, působí příliš překombinovaně, hlavně kvůli té šílené spleti vztahů mezi postavami, protože (dez)orientace v nich člověku občas kazí zábavu z četby. Mládí furt v hajzlu je samo o sobě fajn kniha, ale jako pokračování kultu to mohlo být lepší.

23. září 2012
Včerejšek jsem strávil v Ostravě na XII. ročníku akce Dny NATO. Je úžasné, jak se tento podnik rozrostl, co všechno nabízí a kolik lidí láká. Vzhledem k obrovskému rozsahu tu mohu opravdu jen krátce zmínit to nejzajímavější. Ve vzduchu to byl především strategický bombardér B‑52H, akrobatický tým Red Arrows, polské Su‑22M4 a překrásný B‑25J týmu Red Bull. Na zemi samozřejmě velká expozice Armády ČR, dále prezentace Policie ČR, Celní správy, Vězeňské služby a polské armády. Dny NATO jsem vždycky vysoce oceňoval právě proto, že v souladu s dnešním chápáním bezpečnosti propojují sektor vojenství a vnitřních ozbrojených sborů. Velice chválím také spoustu doprovodných akcí pro děti i dospělé, dobrou organizaci a skvělou atmosféru. Perfektní akce, skvělá práce. :‑)

21. září 2012
Světem hýbe aféra okolo fotografií Kate Middleton (pravděpodobně budoucí britské královny) nahoře bez. Snahy zakázat šíření těchto snímků působí značně komicky a podle mě pouze přitahují pozornost. Já jsem ten poslední, kdo by zastával žumpy zvané bulvár, ale milá Kate bohužel vědomě podstoupila riziko, že na viditelné lokalitě bude viděna. Ochrana soukromí je zajisté důležitá, avšak současně platí, že osoby veřejně činné (nejen umělecké "celebrity", ale také politici, což budoucí královna v podstatě je) mají nárok v tomto smyslu z principu omezený. Rada: Nechejte to být, vyšumí to.

20. září 2012
Debata o politických systémech. Jsem dlouhodobě příznivcem většinového volebního systému, který by tu podstatně zvýšil šance na vznik silných a zodpovědných vlád. Na to jsem připraven okamžitě, ale rád bych zdůraznil, že jsem jasně pro zachování parlamentního modelu a nepřál bych si vznik poloprezidentského či prezidentského systému. Zřejmě bych se pobavil o jistém rozšíření pravomocí prezidenta (možná bych mu dal zákonodárnou iniciativu), ovšem pořád v rámci parlamentní demokracie (tedy třeba odpovědnost vlády vůči prezidentovi bych nezaváděl). A ještě dodatek: Ti, kdo tak chválí švýcarský model (jenž má nesporně velké výhody), často zapomínají, že je úzce svázaný s historií, tradicí a kulturou té země. Je vynikající pro Švýcarsko a Švýcary, ale jinam je prakticky nepřenosný.

18. září 2012
Možná jste to už sami zaznamenali. Z Číny o víkendu dorazily fotky druhé "neviditelné" stíhačky, lehkého až středního letounu označovaného J‑21 či J‑31. Zatím o něm nevíme prakticky nic, ale už z těch fotek lze odhadnout, že to bude "čínský F‑35", tedy doplněk těžkého J‑20. Samozřejmě se vnucuje řada otázek, mj. ty, které se týkají technické úrovně ČLR. Ale co je asi ještě důležitější: Má na to Čína peníze? Ti, kdo rádi zpochybňují stále častější předpovědi krachu ČLR pomocí poukazů na čínské zbrojení, patrně zapomínají, že na začátku 80. let masivně zbrojil i Sovětský svaz...

16. září 2012
Jeden z nejočekávanějších komiksových filmů. Čekal jsem, že Avengers budou dobří, ale nečekal jsem, že budou až tak dobří, ba přímo vynikající. Dokládají, že lze vyrobit film, jenž má vážnou celkovou koncepci a současně nabízí velkou porci zábavy a humoru. O to druhé se stará primárně technokratický Iron Man, v jehož roli je Robert Downey Jr. zkrátka dokonalý, ale i další postavy jsou výborné; chválím hlavně Lokiho a Black Widow. Naprosto úchvatná je pak finální bitva vskutku epických rozměrů, zmínku si zaslouží také Helicarrier a odkazy na předchozí filmy. Avengers jsou rozhodně jeden z nejlepších superhrdinských filmů a v mých očích budou zřejmě i jedním z nejlepších snímků tohoto roku.

15. září 2012
Na českém knižním trhu se objevily dva vysoce zajímavé tituly. První z nich je kniha SEAL Team Six, jež popisuje jednu z nejlepších speciálních jednotek světa (mj. se podílela na likvidaci Usámy bin Ládina), a to očima jednoho z jejích bývalých členů, elitního odstřelovače Howarda Wasdina. Při líčení tvrdého výcviku a bojového nasazení vojáků SEAL může člověk jenom s obdivem smeknout. Druhá publikace je zaměřená více technicky a má název Československé tankové síly 1945‑1992. Uznávaný odborník Vladimír Francev sepsal výbornou studii našich obrněných sil, jejich historie, techniky, organizace a využití. Málokdo si dnes uvědomuje, že jsme v této oblasti patřili ke špičce; v 70. letech jsme byli třetí největší vývozci "plechovek" na světě! Přemýšlím, jestli je to důvod k hrdosti. :‑)

13. září 2012
Krátce ke krizové situaci (jinak to nazvat nelze) okolo otrav metylalkoholem: Kdyby šlo jen o "pančovaný" či nekolkovaný alkohol, snad bych to ještě chápal (ač počet těch případů je samozřejmě alarmující), ale co mě děsí nejvíce, to je skutečnost, že jde i o nápoje kolkované a že otrav pořád přibývá. Hlavně proto jsem pro velice razantní zásah, a sice pro celoplošný zákaz prodeje veškerého tvrdého alkoholu, minimálně toho vyrobeného v Česku, na Slovensku a v Polsku. A kdy? Nejpozději včera!

11. září 2012
V toto osudové datum pochopitelně nemohu psát o ničem jiném než o výročí teroristických útoků na USA. Tentokrát bych si však dovolil trochu více filozofického nadhledu. Události 9/11 nám ukázaly, jak strašlivě zranitelní jsme v našem spokojeném konzumním životě a jak vysoká je cena svobody. Poznali jsme, že se všechno nedá koupit či zaplatit, že ne s každým se můžeme dohodnout a obchodovat, že tu existuje zlo, se kterým nelze dlouhodobě žít v jednom světě, kterému nelze ustupovat a se kterým musíme bojovat. Tohle poznání jsme museli krutě zaplatit, ale asi to bylo svým způsobem nezbytné. Západ patrně občas potřebuje takovou "léčbu šokem", aby se probudil a znovu našel víru a sílu. Ovšem to probuzení zpravidla stojí za to a nepřátelé pak hořce litují, že probudili spícího obra.

10. září 2012
Mezi popkulturní fenomény, jež jsou mi velice blízké, určitě patří i Transformers. Nejsem sice "hard‑core" fanda, který vlastní rozsáhlou sbírku robotů a orientuje se ve všech sériích, mám však rád excelentní filmy Michaela Baye a v poslední době i vysoce úspěšný seriál Transformers Prime. A proč to tady vlastně píšu: Právě tento seriál začala (bohužel s dost divným dabingem) vysílat TV Barrandov. Jen musím podotknout, že to (podle mě) není ideální seriál pro děti, které patrně nepochopí řadu narážek, nehledě na komplikace v zápletkách a vztazích postav. Jinak je ale TFP vynikající počin.

9. září 2012
Včera se v Tišnově opět konala Přehlídka elegance historických vozidel, každoroční sraz veteránů. Letošní ročník překonal rekord, neboť přijely více než dvě stovky aut a motocyklů. Jak se dá uhodnout, mě nejvíc lákají vozidla z "bezpečnostní" oblasti, tj. vojenská (mj. džíp Hotchkiss M201), policejní (např. "embéčko" VB) a požární (třeba protiplynová Praga RN), dále pak "ameriky" a nejrůznější kuriozity (letos to byl např. autobus Škoda ŠD 11 či motorka Suzuki RE5). Můj největší obdiv ale patří lidem, kteří všechna ta vozidla udržují v provozu pro potěšení sebe i jiných. Díky. :‑)

8. září 2012
Opět doporučím jednu zajímavou publikaci. Tentokrát je to knížka Dějiny magie od Richarda Cavendishe. V tomto oboru je to dlouhodobě jedna z nejvýznamnějších knih a jsem velmi rád, že byla konečně vydána i česky. Popisuje využití magie v celé historii lidstva, a to od pravěku přes starověké říše, Řím, křesťanský středověk a renesanci (kterou poznamenala hysterie "honů na čarodějnice") až do současnosti. Vysvětluje i vztah magie k dalším fenoménům, jako je astrologie, okultismus, spiritismus a pochopitelně i náboženství a věda. Cavendish ukazuje (a v tomto s ním zcela souhlasím), že magii, náboženství a vědu v podstatě nelze oddělovat, jelikož v reálném životě tyto přístupy velmi často splývají.

6. září 2012
Náhodou se mi dostal do ruky čerstvý katalog stavebnic LEGO. Kdysi jsem byl velký milovník této skvělé hračky (a stále ji pokládám za jednu z nejlepších v dějinách), takže mě zaujalo, kam se její vývoj od mého dětství pohnul. Spojování s nejrůznějšími popkulturními fenomény vnímám jako pozitivní, avšak co vidím rozporně, to je stále větší specializace součástí. Mám pocit, že se trochu vytrácí dřívější snaha, aby LEGO bylo co nejvíce univerzální či variabilní. Dnes už takřka na vše existuje zvláštní kostka. V limitním případě to může skončit tak, že půjde postavit jen jedna věc.

5. září 2012
Myslím, že nikoho nepřekvapí, že s postupem premiéra Nečase a ministra Kalouska naprosto nesouhlasím a jsem na straně prezidenta Klause a "rebelů", kteří zásadně odmítají zvyšování daní. V situaci, ve které se nachází ekonomika a domácnosti, by nárůst daňové zátěže nepřinesl takřka nic dobrého. Stále tvrdím, že v rozpočtu (i mimo něj) se utrácí množství peněz na zbytečnosti nebo hlouposti. Drastickou redukcí by měla projít státní správa či nejrůznější fondy na podporu kdečeho. A zcela otevřeně říkám, že i v situaci spojení zákonů o zvýšení daní s důvěrou vládě bych teď hlasoval proti.

3. srpna 2012
Stahuji svou podporu Mitta Romneyho. Je to poměrně sympatický a zřejmě i lidsky dobrý člověk, nejspíše rozumí i ekonomice, ale jeho výstupy v zahraničí jsou dost hrozné. Kamkoli přijede, někoho urazí či udělá nějakou ostudu. Republikáni zkrátka nedokázali vygenerovat osobnost, která by se hodila na to, aby mohla efektivně působit v úloze nejmocnějšího člověka světa. Vůči Baracku Obamovi mohu mít řadu výhrad, ale z hlediska vojenství, bezpečnosti a zahraniční politiky se překvapivě osvědčil. Konstatuji, že nyní bych pro něj hlasoval. Republikáni by měli zpytovat svědomí a hledat vhodnější kandidáty do Bílého domu. Osobně vkládám naděje především do Jebediaha Bushe.

1. září 2012
Léto podle kalendáře včera skončilo, ale předpovědi počasí dávají naději, že se ještě dá počítat s teplým až horkým (ačkoli už asi ne tropickým) počasím. Horko však patrně bude i na politické scéně, a to nejen díky volební kampani před krajskými a senátními volbami, ale také kvůli novému kolu boje o vedení policie. Za sebe osobně mohu říci, že to bylo zatím nejkrásnější léto v mém životě, za což bych chtěl poděkovat svojí životní lásce, své rodině a starým i novým přátelům. :‑)

31. srpna 2012
Každá velmoc potřebuje pro své letectvo náborový propagandistický akční film. Patrně tato myšlenka stála za čínským filmem s anglickým názvem Sky Fighters (ale nijak nesouvisí se stejnojmenným francouzským trhákem). Zhruba ve stylu Top Gunu sledujeme výcvik na stíhačích J‑10, osobní vztahy hrdinů a dočkáme se pochopitelně řady simulovaných i ostrých soubojů. Ty jsou zpracovány pomocí počítačové grafiky, což by samo o sobě nevadilo, jenže fyzikální model těch animací je bohužel slabý; zejména vadí, jak letadla ve vzduchu "plavou". Z hlediska příběhu a hereckých výkonů se na to jakž‑takž koukat dá, najde se tam i pár dobrých nápadů, ale kromě fandů letectví to asi nikdo moc neocení.

29. srpna 2012
Varování: Pokud jste ještě neviděli film Bitevní loď a nechcete si zkazit zážitek, prosím nečtěte dál, jelikož následuje spoiler. Diskuse o zajímavé scéně, kde torpédoborec vypouští střely na mimozemskou loď podle souřadnic sítě výstražných tsunami‑bójí. Především konstatuji, že je to naprosto geniální nápad, na jaký se hned tak nezapomíná. Zároveň si však myslím, že prakticky by to nefungovalo; dost pochybuji, že by bóje mohly dodávat tak přesná data. Ale ještě něco: Došlo vám, že je to vlastně velká verze populární stolní hry "lodě" alias "námořní bitva"? Aneb: Zásah, potopen! :‑)

27. srpna 2012
Návrat z dovolené. (Vzhledem k charakteru mé práce je to značně diskutabilní označení, avšak dá se tomu tak snad říkat.) Slyšeli jste někdy o Kamencovém jezeře? Je to nádherná lokalita u Chomutova, jež vznikla zatopením dolu na kamenec a síru. Jiná taková už dnes na světě neexistuje. Podobně jako v případě jiných zatopených dolů je i zde báječně čistá (a "nekvetoucí") voda, navíc je k dispozici řada atrakcí a také pěkná nudistická pláž. Kromě "Kamenčáku" jsem navštívil Ústí nad Labem (zvláštní město, páchnoucí vzduch) a Kadaň (krásné město), poprvé v životě jsem se svezl vlakem taženým parní lokomotivou (464.102) a viděl jsem restauraci v letounu Tu‑104 v Petrovicích. A teď zase zpět do práce.

26. srpna 2012
Celý svět zasáhla zpráva o smrti Neila Armstronga. První člověk, který vstoupil na Měsíc, bude již navždy zapsaný v historii lidstva coby jeden z největších hrdinů. Jako jeden z lidí, kteří posouvali hranice poznání, zůstane Neil Armstrong symbolem touhy objevovat. A bude připomínat, že nikdy nesmíme přestat a pořád musíme jít dál. V poznávání kosmu jsme stále vlastně na začátku, avšak Neil Armstrong je tím, kdo udělal jeden z nejdůležitějších kroků. Čest jeho památce.

24. srpna 2012
Debata o politice, společnosti a komunikaci. Mezi věcmi, jež radil slavný Dale Carnegie, považuji za jednu z nejcennějších tu, která se vztahuje ke sporům o názorech: Jestliže dojde na politiku (a)nebo náboženství, vždy se s přesvědčením svého oponenta seznamte, snažte se jeho postoj skutečně pochopit, respektujte ho a přiznejte mu legitimitu, ale nesnažte se ho vyvracet. Hádka totiž postoje zpravidla jen utvrdí. V politice a náboženství těžko najdete nějakou "objektivní pravdu" či "pravou víru", protože každý člověk je jiný a má jinou povahu, výchovu a zkušenosti, což jeho postoje zákonitě utvářelo. Problém (nejen) české politiky ale spočívá v tom, že většina politiků toto nezvládá. Neumí naslouchat, nesnaží se chápat a respektovat postoj oponenta, vedou "dialogy hluchých" a přenášejí názorový nesouhlas do osobní animozity. Této zemi by se investice do "carnegiovského" školení politiků velmi vyplatila.

23. srpna 2012
Bitevní loď je dalším hollywoodským velkofilmem, který mě velice potěšil a splnil má očekávání. Pokud v předchozích snímcích tohoto ražení dostávala prostor zejména pozemní armáda a letectvo, zde se konečně mohlo v plné síle projevit americké námořnictvo. Kromě úchvatných záběrů lodí a nádherných efektových bitevních scén mohu chválit i zajímavý design mimozemské techniky a působivou hudbu. Herecké výkony jsou slušné, možná je jenom trochu škoda, že víc prostoru nedostal Liam Neeson. Ovšem to hlavní, čím si mě film získal, to je pochopitelně gigantické finále s legendární kráskou BB 63 Missouri. Coby velký fanda bitevních lodí jsem byl ohromně nadšený. Jen víc takových!

20. srpna 2012
Glosy ke dvěma kontroverzním událostem posledních dnů. Rozsudek nad punkovou skupinou Pussy Riot: Ještě před kritikou tvrdého trestu by bylo vhodné si zjistit, jakých zhůvěřilostí se ty ženy dříve dopustily, a uvědomit si, že podobně by byly za svoje systematické provokační výtržnictví potrestány zřejmě kdekoliv. Pochod Prague Pride: Nehodlám se stavět ani na jednu stranu, zachovávám neutralitu a pouze s potěšením konstatuji, že příznivci i odpůrci celé akce měli volné pole působnosti a mohli bez omezení využít svobodu projevu, popř. i svobodu po projevu. :‑) To je hlavní.

19. srpna 2012
Vysoce zajímavým a cenným příspěvkem k poznání historie našeho zbrojního průmyslu a odboje za druhé světové války je studie Karel Staller: Život s dvojí tváří. Zachycuje životní osudy ředitele Zbrojovky Brno, který se za cenu obrovského rizika (a za cenu toho, že byl některými označován za kolaboranta) zapojil do protinacistického odboje. Text navíc zasazuje Stallerovo úsilí do širšího politického a historického kontextu a zdůrazňuje jednu základní myšlenku: V krizových situacích se projeví opravdové charaktery lidí a jenom na morálních kvalitách lidí potom záleží, jaký bude konečný výsledek.

18. srpna 2012
Diskuse o bitevních vrtulnících. Prvním zlomem byl samozřejmě typ AH‑1 Cobra, který celou tu kategorii založil. Druhý zásadní zlom představuje Mi‑24. Třetí přelomový typ je pro mě Ka‑50/52, který ale značně vybočuje, jelikož prakticky nejde o bitevník, ale o vrtulníkový ekvivalent víceúčelového bojového letounu. A příští zlom? To bude podle mě stroj, který už nebude klasickým vrtulníkem a jako první použije odlišný princip. Sázím na derivát X2 nebo na ruský UVK.

16. srpna 2012
Kniha SS: Elita ve stínu smrti určitě není dílo, které bych doporučil každému. Je to velmi obsáhlá a detailní studie nacistických jednotek Schutzstaffel, která ale z řady podobných publikací značně vystupuje ústřední myšlenkou. Nacistické Německo totiž nebylo (v kontrastu se Stalinovým SSSR) nějaká perfektně fungující totalitní hierarchie, ale spíše její absurdní parodie. Významné osobnosti a instituce neustále bojovaly o moc a budovaly si "státy ve státě". Byla to jakási "anarchie všemocných", kde měl ale opravdovou totalitní moc jenom sám Hitler, který tento ne‑stát a ne‑systém záměrně vytvořil a byl pro něj klíčový jako "arbitr", jenž vládl stylem "rozděl a panuj". SS byly sice mocnou entitou, nakonec snad nejmocnější, ale zdaleka neměly pod kontrolou vše. Politologové a historici to všechno vědí už poměrně dlouho, ale do obecného povědomí veřejnosti to zatím proniká pomalu a neochotně.

15. srpna 2012
Včera jsem zavítal do Muzea letecké a pozemní techniky LHS Vyškov. Od mé předchozí návštěvy tam již uplynulo zhruba sedm let, a proto jsem byl zvědavý na změny, kterých je opravdu dost. Mj. byla otevřena sekce s leteckými motory a další místnost s leteckou archeologií, do expozice přibyla řada zrestaurovaných vozidel a trochu se změnilo i rozložení letadel. Můj osobní výběr oblíbených věciček je pořád stejný; uvedl bych slavného "Žabáka" (čili Su‑25K č. 9013) a bezpilotní VR‑3 Rejs, z vozidel raketový komplet Luna‑2. Návštěvu rozhodně doporučuji. P.S. Díky za dopravu, Marku. :‑)

13. srpna 2012
Armáda ČR se rozhodla vyřadit nemodernizované tanky T‑72 a nechat si jen třicet T‑72M4 CZ. Podle mě je to velká chyba, která by se nám v budoucnu mohla značně vymstít. Ostře kontrastuje se záměry Polska koupit tisíc lehkých vozidel Anders, která doplní přes čtyři stovky stávajících moderních MBT. Znovu zde připomínám svůj názor, že Armádu ČR bychom měli budovat přibližně podle polského vzoru, tj. mít nejen "lehké" síly pro zahraniční mise (jejichž význam je samozřejmě obrovský), ale i "těžké" útvary pro obranu našeho území. Silné tankové vojsko je pro to podmínka nutná.

11. srpna 2012
Po přečtení románu Přiznání od slavného Johna Grishama jsem znovu popřemýšlel o trestu smrti. Autor je známý jako velký odpůrce poprav a jeho kniha tento postoj silně odráží. Osobně jsem byl vždy zastáncem trestu smrti, samozřejmě jen ve zcela výjimečných případech. Současně však chápu i negativní stránky, na prvním místě osudové nebezpečí popravy nevinného, kolem čehož se točí i ona kniha. Podle mého názoru by trest smrti měl být zachován (či zaveden), ovšem s tím, že je třeba výrazné zkvalitnění celého trestního řízení (hlavně práce policie a soudů), aby se podobným tragédiím zabránilo. Pro existenci nejvyššího trestu jsem v zásadě pořád, ale musí pro to být předpoklady.

10. srpna 2012
Režie nového filmového zpracování slavných Tří mušketýrů se ujal Paul Anderson. Nelze se tedy divit, že výsledkem je vizuálně strhující akční podívaná, která z původní předlohy bere jen hlavní zápletku. Což ale neznamená, že to je špatně. Hrdinové hláškují (ačkoli herecké výkony představitelů jsou trochu rozpačité), zloduši mají styl (a působí výrazněji než kladné postavy) a efektové scény jsou překrásné. Ty "retro sci‑fi" prvky typu zbraní a vzducholodí asi každého nepotěší, ale podle mého názoru je to zajímavý nápad, jak tu starou knihu "vzkřísit". Tento film tedy hodnotím jako výborný pokus.

8. srpna 2012
Kdyby nebylo olympijských her v Londýně, které pochopitelně také sleduji a na kterých velmi fandím naší výpravě (jejíž kontroverzní "gumáky" se mi docela líbí), nejvýznamnější světovou událostí by nepochybně bylo přistání vozítka Curiosity na Marsu. Je to skutečně brilantní úspěch, který by měl být zapsán do dějin vědy a techniky zlatým písmem. Těší mě, že (navzdory snahám některých zemí vesmír využívat už pouze pro pragmatické komerční a vojenské účely) pořád existuje touha "posouvat hranice", poznávat nepoznané a kráčet cestou, na níž čeká aspoň trochu romantiky a dobrodružství. Proto se také ohromně těším na den, kdy budu sledovat první kroky člověka po rudé planetě.

7. srpna 2012
Panuje proměnlivé počasí. (Jestliže to ještě nevíte, meteorologové publikují prognózu "proměnlivé počasí" asi jako synonymum pro "vůbec nevíme a je to tak nejisté, že radši ani nehádáme".) Ale v každém případě je vhodné se něco dozvědět o počasí a jeho předpovídání. K tomu mohu doporučit zejména výtečné knihy z nakladatelství Svět křídel, a sice tituly Letecká meteorologie, Atlas počasí a Atlas oblaků. Pokládám je za nejlepší publikace vydané k tomuto tématu v českém jazyce.

6. srpna 2012
Úvahy o filozofii a dějinách světa Star Wars mě dovedly až k tomu, co jsem se naučil na FSS MU v kursu Politická filozofie. Když se nad tím důkladně zamyslíte a maximálně to zjednodušíte, tak esence politiky je permanentní konflikt dvou principů: Na jednom pólu stojí svoboda, příležitost, zásluhy a práva jednotlivce, na druhém pořádek, jistoty, solidarita a spravedlnost pro společnost. Obojí je určitě potřeba, ale obojí také obsahuje riziko v případě, že to dostane absolutní přednost bez kontroly z druhé strany. První princip poté zdegeneruje v anarchii, kdežto druhý v diktaturu. Právě proto je politika neustálým hledáním kompromisu, který každý člověk vidí (kvůli své povaze, výchově či zkušenostem) jinde. Je to konflikt, který je naprosto přirozený a správný, protože nás ve výsledku někam posouvá.

4. srpna 2012
Rád bych jasně řekl, že s nyní projednávanou podobou církevních restitucí naprosto zásadně nesouhlasím. Za nepřijatelné pokládám jak odevzdání obrovského množství pozemků (včetně kvalitní orné půdy a lesů), tak i finanční část (údajných) kompenzací. Z nemovitostí bych vracel jen budovy jednoznačně náboženské (tedy kostely, fary apod.), naopak pole i lesy minimálně. A z hlediska peněz bych značně zohlednil fakt, že římskokatolická církev není právě chudý subjekt. Menším církvím bych určité finance poskytl, ale Vatikán by si náklady na svoje podřízené měl pěkně hradit sám.

2. srpna 2012
Dostal jsem otázku, jak bych budoval české bojové letectvo, pokud bych měl dostatek peněz. Za prvé, rád bych viděl česko‑slovenské letectvo. Za druhé, co je to "dostatek peněz"? Všechno je otázka priority, resp. pořadí důležitosti. Základ jsou samozřejmě stíhačky pro obranu vzdušného prostoru; pro ČR a SR bych to viděl na nejméně tři letky (36 strojů). Pokud byste přidávali peníze, následovaly by bitevní vrtulníky, lehké podzvukové bojové letouny (proudové i turbovrtulové), dále něco výkonnějšího pro údery na pozemní cíle (čili stíhací bombardéry), pak speciální bitevní letadla... A takto bych mohl pokračovat dlouho, záleželo by jen na financích a specifikacích, co přesně od letectva chcete. S dostatečně velkým rozpočtem a ambicemi by se zákonitě došlo k něčemu ve stylu Rudé zóny. :‑)

1. srpna 2012
Ještě jednou k Hvězdným válkám. Schválně položím provokativní otázku, jež se poprvé objevila už dávno v počítačové hře TIE Fighter: Dějiny píší vítězové, že? Co když je to tak, že Impérium se jen snaží udržet mír a pořádek v galaxii, kdežto Rebelové chtějí obnovit chaos a anarchii slabé a zkorumpované Republiky? Co když jsou Sithové a Jediové jedni za osmnáct a druzí bez dvou za dvacet? Celý svět Star Wars se takto dá zajímavě relativizovat. Zkuste se na něj příležitostně podívat jinak.

30. července 2012
Získal jsem spoustu knih, které spadají do debaty o teorii Viktora Suvorova. Některé jsou velmi souhlasné, jiné nesmiřitelně kritické, ale důležité je ve skutečnosti něco jiného. A sice právě to, že takových knih je už spousta. Viktor Suvorov totiž uspěl. Chtěl vyprovokovat diskusi a vzbudit zájem historiků. Dnes už tvrzení o Stalinových přípravách útoku na Německo není jakási okrajová směšná kuriozita, nýbrž seriózní součást mainstreamu. Nejde o to, zda někdo souhlasí nebo ne, ale o to, že každý už musí zaujmout názor, resp. už to nemůže ignorovat. Zbytek je otázka času a archivů. :‑)

29. července 2012
V souvislosti s faktem, že TV NOVA vysílá filmovou řadu Hvězdné války (bohužel s novým a podle mého názoru naprosto strašným dabingem), jsem začal studovat, kam dospěl tzv. Star Wars Expanded Universe, tj. svět tvořený všemi licencovanými filmy, seriály, knihami, komiksy a hrami. Detaily prozrazovat nebudu (abych případně nezkazil překvapení), avšak nečekejte nějaký typický happy end. Výslovně špatně to taky nekončí, spíše je to realistické poznání, že se nedá doufat v jakési konečné vítězství Dobra. Ve vesmíru je třeba rovnováha Světlé a Temné strany Síly, vždy se objeví nějaké nové Zlo, proti kterému se bude muset bojovat. Kdo říkal, že Hvězdné války nemají filozofickou hloubku? :‑)

27. července 2012
Debata o testech nukleárních zbraní. Bylo poukázáno na zajímavý případ, kdy pět dobrovolníků sledovalo explozi o síle dvou kilotun, k níž došlo cca 5500 m nad nimi. Ze současného pohledu se to údajně zdá jako šílené a nepochopitelné. Já mám ovšem poněkud jiný názor. Nesporným faktem totiž je, že tak silný (resp. slabý) výbuch je na tuhle vzdálenost zkrátka neškodný (pokud si oči chráníte silnými brýlemi). Můžete mě klidně pokládat za blázna, ale já bych se tam možná postavil taky.

26. července 2012
Potíže v jednáních se Švédy o dalším pronájmu Gripenů. Premiér uvedl, že si umí představit i jiné letouny v českém letectvu. Já si přísně technicky také umím představit ledacos, ale v současné situaci (což jsem už mnohokrát řekl) jednoznačně podporuji pokračování Gripenů (pochopitelně s dotažením na plné standardy NATO). Příležitost cítí i jiní (zejména Eurofighter Typhoon a Lockheed Martin F‑16), zřejmě se o to ještě povede boj, zapojí se politické či ekonomické tlaky a bude se lobbovat jako o závod. Jak říkám, představit si dovedu ledacos, ale nikoli realistickou nabídku jiných stíhaček, na kterou bych kývnul a v jejíž prospěch bych se vzdal Gripenů. A o scénáři, že bychom zůstali úplně bez nadzvukových letadel, se vůbec odmítám bavit, protože potom bychom už rovnou mohli zrušit celou armádu.

24. července 2012
Každý, kdo se zajímá o českou politiku, by si měl přečíst knížečku Rozkládání státu, kterou napsala jedna z nejvýraznějších postav naší politologie Vladimíra Dvořáková. Srozumitelně a výstižně popisuje problémy či mýty v české společnosti, vysvětluje podstatu (ne)fungování státu a jeho institucí, předkládá případovou studii "plzeňských práv" jakožto příkladu klientelistické sítě a v závěru rovněž navrhuje, jak situaci změnit, aby tu demokracie nebyla pouze "virtuální". Neříkám, že se všemi tvrzeními souhlasím, ale rozhodně jde o velmi kvalitní a přínosný text, který ocení odborník i laik.

23. července 2012
Děkuji za doporučení jednoho už poměrně starého, ale výtečného filmu. Jmenuje se Kellyho hrdinové a je to zajímavý mix válečného filmu a (trochu) černé komedie. Hlavních rolí se skvěle zhostili Clint Eastwood, Terry Savalas (alias inspektor Kojak) a zejména fantastický Donald Sutherland, jehož postava "Pošuka" je (mj. díky kultovním hláškám o "negativních vlnách") prostě nezapomenutelná. Nejde však o film, u něhož byste se váleli smíchy po zemi ze záplavy vtipů; Kellyho hrdiny ocení spíše ten, kdo má rád promyšlenější a hlubší humor. Vojenská složka zcela postrádá patos a spojuje lehký nadhled a realistický pohled na válku a řadové vojáky. A speciálně musím pochválit výbornou titulní písničku.

21. července 2012
Diskuse o bojových letadlech československého a českého letectva. Pokud byste se zeptali, u kterého typu je mi asi nejvíce líto, že jsme ho vyřadili, tak to (k překvapení mnohých) není MiG‑29 ani Su‑25 (tyto dva jsou na třetím a druhém místě), nýbrž stíhací bombardér Su‑22M4. Byl to velmi podařený letoun, jenž byl schopný plnit opravdu široké spektrum misí. Jakýmsi "rozloučením" Fitterů s českým letectvem byl krátký výstup ve filmu xXx. Inu, co se dá dělat. Jsou prostě pryč. :‑/

20. července 2012
Poznámka k Sýrii: Situace je nepřehledná a nelze věřit zdrojům ani jedné strany, avšak zdá se, že povstalci mají větší sílu, než to vypadalo dříve. Je však stále zásadní otázkou, jestli mají kapacity na to, aby Asadův režim svrhli sami bez vnější intervence. Kromě nástupu islamistů ale existuje i řada dalších rizik, mezi nimi další protahování a eskalace konfliktu, faktické zhroucení Sýrie jako státu a také to, že se syrské chemické zbraně a jejich nosiče (včetně balistických raket) dostanou do rukou extrémistů. Pořád jsem proti vojenské operaci ve prospěch povstalců, ovšem současně je nutné se připravit (což už zřejmě činí Izrael) na zásah v krizové situaci, která by mohla mít nepředvídatelné následky.

18. července 2012
Nemohu se samozřejmě vyhnout glose k aktuálnímu "boji o policii". Jsem opravdu rád, že policisté a státní zástupci jednají, jak mají, tj. vyšetřují a stíhají i vysoké politiky a jejich kauzy. Nedivím se, že někteří lidé "ztrácí nervy", jelikož už možná cítí na rukou klepeta. Každopádně se zde jedná o princip a systém, což je důležitější než vina či nevina toho nebo onoho papaláše. A zásadně platí, že instituce typu policie a armády musí být striktně apolitické, nezávislé na náladách voličů i zvolených.

16. července 2012
Mezi bestsellery nepatří jenom romány. Dokládá to např. kniha Černá labuť, která je občas označována za jedno z nejpřevratnějších děl, co se týče uvažování o událostech a jejich následcích. Není jednoduché o ní něco krátce napsat, protože žánrově spadá (minimálně) do matematiky, ekonomie, psychologie, sociologie, historie a filozofie. Místy je poněkud obtížněji čitelná a vyžaduje veliké soustředění, avšak její přínos za to (dle mého názoru) stojí. Přinejmenším člověku představí odlišný způsob uvažování o nečekaných jevech a jejich efektech. Neříkám, že s ní ve všem souhlasím, ale styčných bodů se najde víc než dost na to, abych ji doporučil k pečlivému přečtení a hlubokému zamyšlení.

15. července 2012
Jak jsem se již vícekrát zmínil, se světem počítačových her jsem ztratil drtivou většinu kontaktů. Proto mě upřímně překvapilo, že mám pořád jakýsi přehled a ponětí o situaci v oboru herních konzolí, resp. o "boji" platforem sedmé generace Sony PlayStation 3, Nintendo Wii a Microsoft Xbox 360, o přenosných herních systémech, o čekání na osmou generaci... A s kapkou nostalgie vzpomínám na doby, kdy se objevily první zprávy o systému PlayStation. "Konzolové války" běží už řadu let a určitě bude zajímavé pozorovat, s čím přijdou výrobci příště a jak budou profitovat hráči.

12. července 2012
Nebýt konfliktu v Sýrii, pozornost světa by se dost možná soustředila na Mali, kde se utvořil "stát ve státě" v rukou radikálních islamistů. Francie zvažuje vojenský zásah, čemuž se nelze divit, protože se jedná o její tradiční zájmovou oblast. Ve střední Africe se ale stále více angažují i Američané, neboť "černý kontinent" se stává další zónou války s islamisty. (Zdůvodnění, že rostoucí zájem USA o Afriku souvisí s barvou pleti stávajícího prezidenta, je sice vtipné, ale přece jenom to asi nebude hlavní důvod.) Působení USA v Africe (hlavně akce zvláštních jednotek a malých letadel) lze chápat jako ukázku toho, jak bude vypadat boj proti terorismu podle nové strategie Pentagonu. Good luck and God's speed.

11. července 2012
Určitě neopomeňte příležitost zhlédnout film Iron Sky. Tahle politicky nekorektní sci‑fi parodická pecka se s největší pravděpodobností stane kultem. Groteskní zápletka o návratu nacistů z Měsíce slouží vlastně jen coby "nosič" obrovského množství historických i popkulturních odkazů, hlášek a vtipů (které karikují snad všechno od Pádu Třetí říše po politiku USA) a současně pro skvělé efektové scény vesmírných bitev, díky nimž se zkrátka nechce věřit, že to celé stálo jen 7,5 milionu éček. Můžete se koukat pořád dokola a pořád budete objevovat nové legrácky. Jedním slovem excelentní!

9. července 2012
Steven Pressfield je znám zejména coby autor románů o starověkých válkách. Jeho nejnovější kniha se ale odehrává v roce 2032, ve světě, kde bojují velké soukromé armády žoldnéřů. Kniha Profesionální voják je na první pohled sondou do duše a osudu vojáka, který bojuje pro peníze, ale ne pouze pro ně. Bojuje i pro boj samotný, pro čest, pro své druhy i velitele. Postupně však poznáte, že román má ve skutečnosti daleko větší hloubku, resp. více rovin. Možná pak budete přemýšlet o řadě otázek. Co je to vlastně loajalita? A co je to vlastenectví? Může se správný voják vzepřít proti rozkazu? Mají žoldnéři nějaký kodex cti? O čem je vůbec politika velmocí? Jakou moc mají ropné korporace? Je velmi příznačné, že Pressfield nedává nějaké konečné odpovědi a nechává na čtenáři, aby si udělal úsudek sám. Kniha Profesionální voják je pro mě ale v každém případě jedním z vůbec nejlepších románů za poslední dobu.

8. července 2012
Ještě jednou o naší armádě. Gratuluji novému náčelníkovi generálního štábu Petru Pavlovi ke jmenování a doufám, že se mu podaří alespoň částečně naplnit jeho záměry. Naprosto souhlasím s jeho názory, že dále už v rozpočtu škrtat nelze, že by armáda měla klást větší důraz na obranu českého území a že NATO přes všechny nedostatky nemá lepší alternativu. Na Armádu ČR jsem jako Čech velice hrdý a věřím, že se přes toto těžké období dostane a že na ni budu moci být hrdý i nadále.

6. července 2012
Problémy s letouny CASA C‑295M pokračují. Stroje stále nejsou plně funkční a nelze je bezpečně nasadit v bojových zónách, takže jsou nám teď prakticky k ničemu. Jsem hluboce přesvědčen, že většina zemí by v podobné situaci smlouvu vypověděla, letouny vrátila a žádala zpátky peníze a náhradu škod. Snad každý už vidí, že ten nákup byl "cinknutý", že ta letadla se pro nás nehodí a jsou s nimi pořád jen potíže. Osobně bych ty letouny už dávno vrátil tam, odkud přišly, a okamžitě zahájil rozhovory s USA o dodávkách strojů C‑130 Hercules a se Slováky o společném transportním letectvu.

5. července 2012
Diskuse o Rukopisech. Existuje mnoho lidí, kteří falzifikátory Hanku a Lindu fakticky hájí s tím, že se sice dopustili podvodu, ale s dobrým úmyslem pomoci národu, což se podařilo. (Koneckonců, diplomacie přece bývá popisována jako lhaní ve prospěch své země.) Ale povšimněte si, že zde existuje dvojí metr. Hanka a Linda jsou falzifikátoři, zatímco Palacký a Jirásek, přestože si vymýšleli přinejmenším ve stejné míře, platí za uznávané historiky. Myslím, že rozdíl spočívá jen v tom, že druzí dva podváděli (samozřejmě zase "pro národ") rafinovaněji a přišlo se jim na to později.

4. července 2012
Zase jedna debata o evoluci a darwinismu (což jsou dvě hodně odlišné věci). Dostal jsem otázku, zda bych chtěl, aby se moje děti ve škole učily o kreacionismu. Taková otázka mi však připadá extrémně zavádějící. Já bych zejména nechtěl, aby se v tak kontroverzní záležitosti, jakou je původ druhů, učily o jakékoli teorii jako o jediné přípustné a správné. Chtěl bych, aby věděly, že darwinismus a kreacionismus jsou dva krajní póly, mezi nimiž existuje mnoho možností, a že vědecký spor o nich je složitý a zdaleka nemá jasný závěr. Škola podle mě nemá být "nalejvárna", kde se oznamují "nezpochybnitelné pravdy", nýbrž prostředí, které by mělo podporovat zvídavé a kritické myšlení žáků.

1. července 2012
Odvolání ministra Jiřího Pospíšila pro mě bylo příslovečnou "poslední kapkou" v jedné velice zásadní věci. Jak jsem řekl již dříve, tato vláda mě poměrně dost zklamala, ale přinejmenším stejně mě zklamala i ODS, která v roce 2010 dostala šanci. V dané chvíli je pro mě ta strana de facto nevolitelná. V říjnových volbách do krajských orgánů tam zřejmě zasunu TOP 09, ale ohledně voleb do PS v roce 2014 teď zkrátka nevím, protože ODS bych nyní nedal hlas snad ani jako "nejmenšímu zlu". Počkám si, jaké nové pravicové strany se objeví. A ony se objeví, protože poptávka zaručeně nebude malá.


Postřehy z dubna, května a června 2012

Archiv postřehůNa úvodní stránku