Postřehy ze života


31. prosince 2011
Vrátil jsem se ze zaslouženého vánočního relaxu a v posledním dni roku mohu trochu bilancovat. Určitě se nejednalo o rok nudný. Za největší pozitivum pokládám fakt, že za mříže nebo do pekel putovala naprosto výjimečná sada gaunerů a zrůd: Usáma bin Ládin, Ratko Mladić, Muammar Kaddáfí, Kim Čong‑il; naopak největší ztrátou je samozřejmě odchod Václava Havla. Převládá tendence chápat "arabské jaro" jako velmi slibný fenomén a dluhovou krizi Evropy jako katastrofu, jenže já to vidím takřka obráceně. "Arabské jaro" se mění v "islámskou zimu" a slibuje problémy, zatímco krize EU by snad konečně mohla vést k obratu ve zcela chybném přístupu k evropské integraci. Rok 2011 byl rokem velikých nečekaných změn a hádám, že rok 2012 bude z tohoto pohledu ještě významnější.

26. prosince 2011
Debata o leteckých závodech. Kdysi (zejména v meziválečné éře) to bývala velmi úspěšná disciplína, která značně ovlivnila historii (málokdo si už dneska vzpomene, že bez Schneiderovy ceny by se možná nezrodil legendární Spitfire). Současný podnik Red Bull Air Race mi připadá příliš komercionalizovaný, Aero GP je zase příliš omezené, takže tradici asi nejvíce "drží" Reno Air Races. Já osobně bych si přál, aby se povedlo uspořádat závody tryskových stíhaček. Takových letadel je v soukromých rukách dost, určitě by se našlo i dost sponzorů. Podle mě jde jen o to mít vůli a zkusit to zorganizovat.

24. prosince 2011
Letošní Vánoce jsou sice zkaleny smrtí Václava Havla, ale pan prezident by si zajisté přál, abychom prožili tyto svátky šťastně, s myšlenkami na své blízké, na lásku a přátelství. Rozhodně se tady nechci pouštět do hluboké filozofické úvahy, ale opravdu by se hodilo (třeba jen na chvíli) zapomenout na konzum, hromady dárků a prostřené stoly a popřemýšlet o duchovním smyslu Vánoc. Jsem přesvědčen, že právě to bude pro památku Václava Havla znamenat nejlepší poctu.

22. prosince 2011
Je o mně známo, že jsem rusofil a že ruské zbrojení obvykle sleduji s tolerancí, ne-li s potěšením. Nyní ale budu velmi kritický, jelikož dva aktuální plány strategických sil považuji za naprosto zásadní a ve výsledku kontraproduktivní chyby. Za prvé, vývoj nové těžké (stotunové) mezikontinentální střely. Za druhé, úvahy o opětovném zavedení raket na vlacích. Těžké ICBM i "železniční" střely jsou technicky vysoce zajímavé, ale jinak jsou to relikty studené války. A je absurdní používat argument americké protiraketové obrany, jež nemá s ruskými raketami co dělat. Pokud však budou Rusové dostatečně dlouho opakovat, že mají zbraně schopné obranu USA prorazit, tak se jim podaří jediné, a to donutit Američany k rozvoji protiopatření. Jak říkal Zdeněk Izer: Tak to je paranoia, vy už to nepijte ani ředěné.

21. prosince 2011
Ještě jednou k úmrtí Václava Havla. Jednoznačně vítám a rozhodně podporuji záměr přejmenovat pražské ruzyňské letiště. Města se nyní budou zřejmě předbíhat v pojmenovávání ulic či náměstí, ale myslím si, že výjimečná osobnost Havlova formátu si zaslouží něco výraznějšího a trvalejšího. Právě mezinárodní letiště by tomu odpovídalo. Že byl Václav Havel kontroverzní osobností? Určitě, avšak právě proto něco dokázal a ovlivnil, jelikož nekontroverzní (tedy nikomu nevadící) lidé nic nezmění. Charles de Gaulle byl podstatně rozpornější postava, a přesto je hlavní pařížské letiště "jeho", aniž by to komukoliv relevantnímu vadilo. Je proto správné, abychom měli Letiště Václava Havla.

19. prosince 2011
Včera opustil svět velký bojovník za demokracii, avšak už v sobotu odešel do pekel krutý a nelidský tyran, psychopatický masový vrah, státní terorista Kim Čong‑il. Co se bude v KLDR dít dál? Vzhledem k totálně uzavřenému charakteru země se to odhaduje těžko, mám však pochybnosti o tom, že mladý Kim Čong‑un klidně a bez problémů převezme vládu. Právě v této situaci by mohl chtít uchopit moc někdo jiný, nejspíše z armády... V extrémním případě by to mohlo vést i vnitřnímu ozbrojenému konfliktu. Severní Koreu bylo vždy nutno pozorně sledovat; nyní to platí dvojnásob.

18. prosince 2011
Stejně jako snad každého mě zasáhla náhlá smrt Václava Havla. Ačkoliv o jeho špatném zdravotním stavu se vědělo, přece jen je to šok... Odešla skutečně výjimečná osobnost, jakých se narodí jen několik málo za století. Mohl bych zmínit řadu věcí, v nichž jsem s ním nesouhlasil, ale samozřejmě jsem si jej vždy lidsky nesmírně vážil, obdivoval jsem jeho odvahu a byl jsem mu mimořádně vděčen za to, že zásadně přispěl ke konci komunistického režimu, k našemu obratu k Západu a pevnému spojenectví s USA. Václav Havel byl v mých očích jedním z malé skupinky vrcholových českých politiků, jimž jsem věřil, že jim jde především o ideály, ne o moc a koryta. Bude ohromně chybět Česku i světu.

17. prosince 2011
USA oficiálně ukončují vojenské působení v Iráku. Další vývoj v této zemi se odhaduje těžko; jsem mírně optimistický, ale stejně bych tam menší americký kontingent raději nechal. Pokud jde o Irák obecně, určitě mohu jmenovat konkrétní chyby, kterých se koalice dopustila, ovšem i tak jednoznačně považuji invazi do Iráku a svržení Saddáma Husajna za zcela správný krok, který tak bude hodnocen i v učebnicích dějepisu. Vždy jsem byl (a stále jsem) přesvědčen, že Saddám Husajn měl velkou zásobu zbraní hromadného ničení a kapacit pro jejich výrobu; jen se prostě nenašly. (Neexistence důkazu není důkaz neexistence.) O to však na prvním místě nešlo, neboť tento režim byl nebezpečný samotnou svojí podstatou. Saddám prostě musel jít k čertu, jinak by tam šel celý Střední východ.

15. prosince 2011
Přímá volba prezidenta je tak blízko jako nikdy dříve. Teď už je na Senátu, zda budeme nástupce Václava Klause volit lidovým hlasováním. Jak známo, jsem pro to, že by se to mělo zkusit. ČSSD (která má nyní v Senátu většinu) však čelí dilematu, protože jestli nebude kandidovat Miloš Zeman, tak je téměř vyloučeno, že by se na Hrad stěhoval levicový politik; hlavou státu totiž na 99 % bude někdo z pětice Schwarzenberg, Švejnar, Fischer, Sobotka, Němcová. (Spojování liberála Švejnara s ČSSD nikdy nemělo logiku.) Velice se těším na osobnostní, věcnou a korektní kampaň. Snad taková bude.

14. prosince 2011
Diskuse o problémech Evropy a krizích obecně. Podle mě se fatálně mýlí ti, kdo tvrdí, že "euro je potřeba zachránit za každou cenu". Jsem totiž nezvratně přesvědčen, že kolaps současné podoby EU a eurozóny je už zcela nevyhnutelný. Je to systémová záležitost, protože chybný je celý základní princip. Ta krize v něm byla "zakódována" od počátku, byla to jen otázka času. Nyní máme dvě možnosti. První (ta, kterou dosud většina politiků prosazuje) je snažit se "udržet na přístrojích" faktickou mrtvolu, což totální krizi oddálí, ale samozřejmě nezastaví; nakonec to bude jenom horší. Druhá možnost znamená přijmout neodvratné, uznat chybu a "dát zpátečku" (tj. provést jistou "dezintegraci"). Krize přijde, zabránit se jí nedá; zastávám ovšem názor, že v takové situaci je lepší krizi neoddalovat, nýbrž ji naopak cíleně "spustit", neboť tak je možné si nad situací zachovat aspoň částečnou kontrolu.

12. prosince 2011
Dnes doporučím dvě zajímavé publikace, které spojuje mj. fakt, že k jejich autorům mám i osobní vztahy. První nese titul Průvodce tvorbou dokumentů, podílela se na ní má skvělá kamarádka Petra Čačková a jde o první českou knihu, která takto komplexně hovoří o formátování, písmu a typografii. Druhá publikace se nazývá Politické systémy a sepsali ji tří dobří politologové z FSS MU. Srovnávají různé režimy, exekutivu, parlamenty, volby, politické strany a další aspekty politiky, a to nejen detailně a systematicky, ale současně čtivě. Takových knih by mělo vycházet co nejvíc.

10. prosince 2011
Jestli jsem měl nějaké pochybnosti o brzkém konci EU (resp. její stávající podoby), po včerejším summitu jsem je definitivně ztratil. Konec iluze o jednotné Evropě i o evropské jednotě. Zmatená směs liberálních a socialistických návrhů (z nichž část je v dané situaci nereálná a další část je nefunkční obecně) jen dokládá stále zoufalejší (a samozřejmě k neúspěchu odsouzenou) snahu podřídit ekonomiku politice. Brusel, Berlín a Paříž se pokouší resuscitovat mrtvolu v domnění, že ji poté budou mít pod kontrolou. Skutečně už tomu chybí jenom cedulka EurCon... Myslím, že dnes je (více než kdykoliv jindy) legitimní vést seriózní diskusi na téma, zda má ještě smysl v takovém groteskním spolku být.

9. prosince 2011
Hlavní téma: Írán (údajně) získal americký bezpilotní průzkumný letoun RQ‑170 Sentinel. Tvrzení Íránu o "hacknutí" a přistání mi bylo od začátku dost podezřelé a velké fotky to podezření jenom potvrdily. Klidně může jít o maketu. Nebo si unavené štěstí sedlo na pilného vola a byl to "lucky shot", popř. měl ten letoun zkrátka poruchu a spadl. (Rozhodně však nepřistál nepoškozený, to je už mimo jakoukoli pochybnost lež.) Také se objevila teorie "trojského koně", tedy že Američané letadlo Íráncům "podstrčili", aby Íránci sehráli úlohu "užitečných idiotů" a podle očekávání předali stroj Marťanům, kteří se nyní budou snažit analyzovat nebo zkopírovat něco, co ve skutečnosti povede jejich technický vývoj směle do jetele. Každopádně se ale opět ukázalo, že ajatolláhům nelze věřit ani pozdrav.

7. prosince 2011
Myslel jsem si, že marťanský prezident Chu Ťin‑tchao je celkem inteligentní a rozvážný člověk, ovšem od dnešního dne mám o tom určité pochybnosti. V den 70. výročí útoku na Pearl Harbor řekne marťanskému námořnictvu, aby bylo připraveno na válku! Buď jde o projev pozoruhodné hlouposti a neznalosti, nebo to je vyložená provokace. V obou případech by si soudruh prezident měl zopakovat historii, aby si vzpomněl, jak si tehdy Američané na agresory pořádně posvítili. :‑)

6. prosince 2011
Ještě jednou volby, tentokrát ale ty ruské. Myslím, že ruská politika bude nyní velice zajímavá, protože za stávající situace politika Kremlu zajisté ztratí nemálo ze svého autoritativního charakteru. Duma už nebude jen samočinný potvrzovací přístroj a Jednotné Rusko (resp. tandem Vláďa‑Méďa) bude muset dokazovat i schopnost hledat kompromis. Fakt, že opozici tvoří pouze komunisté a kvazi‑nacisté, je opravdu tristní, ale současně platí, že liberalismus jakéhokoli druhu má v Rusku jen minimální potenciál. Resumé zní, že Putin a spol. jsou pořád zdaleka nejlepší reálně možná varianta. Ostatně také proto budu pozorně sledovat, jak si ve změněných podmínkách povedou. (A přeju jim hodně štěstí.)

5. prosince 2011
Volby v Egyptě dopadají tak, jak se dalo čekat, resp. tak, jak s nechutnou spolehlivostí dopadají svobodné volby v jakékoli muslimské zemi, tedy vítězstvím islamistů. Plně souhlasím s názorem Tomáše Raděje, že "umírněný islamista" je protimluv a že vhodnějším režimem (pro Egypt i Turecko) by byla vojenská vláda, která by zlikvidovala islamistické politické elity. (Doporučoval bych jejich vyhnání do exilu, nejlépe rovnou do atmosféry!) Připadá vám to brutální? Tak si představte, že máme rok 1933 a kdosi jasnozřivý navrhnul vyvraždit nacistické elity. Bylo by to špatně?

4. prosince 2011
Dnešním tématem je film Harry Potter a Relikvie smrti (oba díly, protože jsem si nechtěl zážitek "rozbíjet" a kouknul jsem se na oba pěkně hned po sobě). Myslím, že tahle kultovní sága se těžko dala zakončit lépe. Film je správně temný, scénicky i efektově dokonale zvládnutý a zároveň emocionálně velice silný. Mnohé scény vzbuzují opravdový strach či neodbytně vhánějí slzy do očí. Dle mého názoru je "potterovská" série lepší než Pán prstenů (tohle říkám o knihách i o filmech, ačkoli to hodně lidí dráždí), zejména díky vysoce komplexním zápletkám a vývoji postav. K filmům můžu mít konkrétní výhrady, ale ty jsou zpravidla dány omezeným prostorem (bez dobré znalosti knih i předchozích dílů se rychle "ztratíte"). Celkově řadím filmy o Harrym Potterovi k nejlepším v dějinách kinematografie.

2. prosince 2011
Víte, kde se vzal pojem "kozy" jakožto označení ženského poprsí? Já jsem se to dozvěděl teprve nedávno, a sice díky výkladu Tomáše Töpfera v pořadu Nikdo není dokonalý. Jakkoli je to asi neuvěřitelné, pochází to z Bible! Současný (tzv. ekumenický) překlad Šalamounovy Písně písní doslova říká: "Dva prsy tvé jsou jak dva koloušci, dvojčátka gazelí, která se v liliích pasou." Jenže ve starém (tzv. kralickém) překladu jsou "dvě kůzlátka", z čehož se později staly "kozy". Každopádně to ale není nic hrubého či vulgárního, naopak je to vysoce poetické a lyrické pojmenování, navíc pocházející z knihy, která patří k duchovním základům západní civilizace, a proto se nebojme to krásné slovo používat! :‑)

1. prosince 2011
Po nějaké době se zase podělím o jeden kuchařský nápad. Dělal jsem pomazánku, zhotovil jsem si takový ten "základ" (jogurt, sýr, cibule, hořčice, kečup, olivový olej) a zvažoval jsem, jakou "hlavní chuť" k tomu přidat. Zpravidla to je rybí konzerva (tuňák nebo sardinky) či paštika, avšak tentokrát jsem provedl pokus: V troše vody jsem na ohni rozpustil půl kostky bujónu a po zamíchání do "základu" mi vznikla pomazánka s příchutí masa. Ano, zvláštní, ale moc dobré. Zkuste.

29. listopadu 2011
Diskuse o ekonomii a ekonomice. Jsem konzervativec a pravičák, ale rozhodně nejsem nějaký neoliberální fundamentalista. Jsem pragmatik. Např. jsem jednoznačně pro rovnou daň, není to však pro mě věc, s níž by stál či padal svět, takže v rámci "koaličního kompromisu" bych uměl kývnout na mírnou progresi. Také nesdílím přesvědčení, že jakýkoliv dluh je z principu špatný. Půjčovat si na sociální systém je samozřejmě zhůvěřilost, znamená to peníze "prožrat" (jako když si rodina půjčí na dovolenou), ale v době krize chápu, že mohou být třeba půjčky na investice, jež zajistí firmám zakázky a lidem práci. Problém je jen v tom, že (jak skvěle řekl Miloš Zeman) investice nemají volební právo.

27. listopadu 2011
Skončila 62. sezóna Formule 1. Předpovídal jsem, že to bude ročník zajímavý, pokud ho ovšem nepokazí totální dominance týmu Red Bull Racing. Kupodivu skutečně šlo o ročník zajímavý, a to i navzdory tomu, že ona nadvláda energetických nápojů nastala. Podle mého názoru průběh závodů daleko více kazily velmi podivné a leckdy nepochopitelné penalizace od komisařů. Co se týče příští sezóny, zejména doufám, že se do "kolotoče" F1 vrátí Kimi Räikkönen. Kdyby k tomu došlo, soupeřilo by současně šest mistrů světa, což tu opravdu ještě nebylo. To by bylo asi hodně akční. :‑)

26. listopadu 2011
Nová kniha Od bodáku po tryskáče představuje opravdu unikátní projekt, protože se zabývá tématem, jež dosud nebylo takto komplexně zpracováno. Nedokončené projekty československého zbrojního průmyslu, které vznikly v období 1945‑1955, byly popisovány jen jednotlivě v článcích v časopisech, tato kniha však obsahuje ucelený přehled. Ruční zbraně, hlavňové i raketové dělostřelectvo, tanky, ženijní vozidla, tahače, bojová i další letadla... Uvedené období je nesmírně zajímavé v tom, jak se do konstrukce zbraní promítal vliv domácího předválečného vývoje i poznatky o zahraniční technice, avšak současně vznikla i řada zcela originálních typů. Autor knihy, vojenský historik Martin Dubánek, odvedl vynikající práci a já jen doufám, že se záhy dočkáme podobných publikací také o dalších obdobích.

25. listopadu 2011
Ještě bych rád dodal něco k nedávné úvaze na téma, v jaké linii alternativní historie bych chtěl žít. Jsem si naprosto jist, v jakém světě bych žít nechtěl. A to ve světě, kde Německo vyhrálo druhou světovou válku. Přestože režim by se asi postupně transformoval v tzv. post‑totalitní (což výtečně ukázal film Otčina i jeho knižní předloha), nic by to zřejmě nezměnilo na osudu nejen Židů (vyhlazení), ale i nás Čechů (zotročení). Nacistický režim by dříve či později nevyhnutelně padl (podobně jako byl od počátku k zániku odsouzen i komunismus), ale to by nám asi moc nepomohlo.

23. listopadu 2011
Za přetrvávající problémy letounů CASA C‑295M v českém letectvu bychom mohli být vděční, protože to je "neprůstřelný" důvod pro odstoupení od celé té krajně podezřelé smlouvy. Přesně tohle by se nyní mělo udělat, a to nejen kvůli poruchám, ale i kvůli nevhodnosti toho letadla pro Armádu ČR. Jak známo, jsem v tomhle sektoru trochu "fundamentalista", neboť taktické transportní letouny dělím na Herculesy a všechny ostatní. A také tvrdím, že dopravní letectvo by se mělo vyřešit ve spolupráci se Slováky. Pro obě země by asi bohatě postačovala "flotila" čtyř až pěti C‑130J Super Hercules, popř. kombinovaná sestava např. dvou až tří C‑130J a čtyř až pěti menších letounů C‑27J Spartan.

21. listopadu 2011
Politici debatují o zákazu KSČM. Já naprosto jasně říkám, že bych pro to nehlasoval. Ano, ta strana určitě znamená problém, ale nikoliv systémovou hrozbu. Pořád je to jen "protestní" subjekt, k účasti na výkonné moci zcela nezpůsobilý. Principiálně se komunistická strana určitě zakázat měla, ale hned v roce 1990; teď to vypadá jaksi trapně. Z právního hlediska pro to neexistují spolehlivé argumenty a z pohledu praktického by to zřejmě nadělalo víc škody než užitku.

20. listopadu 2011
Zajímavé téma k úvaze: Kdo je pravičák? Resp. co je to pravice? Je to daleko těžší, než to snad vypadá, a sám přiznávám, že opravdu exaktní rozdíl mezi pravicí a levicí definovat neumím. Je to asi tak subjektivní a arbitrární, že to nemá smysl. (Jako příklad stačí fašismus, který se zpravidla jaksi konsensuálně označuje za "krajně pravicový", ačkoli existuje více než dost důvodů řadit ho ke krajní levici.) Asi dovedu definovat konzervativce, na což bych využil tři kritéria od Romana Jocha, a sice morálně‑filosofické (hodnoty a ideje Západu), ekonomické (ochrana soukromého vlastnictví) a existenciální (ochota Západ bránit, třeba i silou). Stručně se tomu říká Vatikán, Wall Street a Pentagon. :‑)

17. listopadu 2011
Dnešní den nese oficiální název Den boje za svobodu a demokracii. Někdy mám ale pocit, že se z chápání toho pojmu vytrácí smysl slova "boj". Je nutné mít pořád na paměti, že svoboda není něco, co by tu nějak "spadlo s nebe" a bylo "volně k rozebrání". Právě naopak! Svoboda se musela tvrdě vybojovat a je třeba ji neustále střežit a chránit. A demokracie (přes svoje mnohé nedokonalosti stále nejlepší způsob vlády, který je nyní k dispozici) také není samozřejmost. Skutečnou demokracii najdeme jen v zemích Západu, popř. v zemích pod jeho vlivem. Zkuste se někdy zamyslet proč.

16. listopadu 2011
Téma válečných zločinů Japonska za II. světové války u nás není moc známé. Proto musím ocenit vydání knihy Peklo na Východě, jež analyzuje a snaží se vysvětlit neuvěřitelnou brutalitu, s níž se Japonci chovali mj. k Číňanům a západním zajatcům. Odmítá, že by Japonci byli nějak od přirozenosti "krutý národ", a na bázi dokumentů i rozhovorů dochází k závěru, že za většinou válečných zločinů byl zkrátka oportunistický konformismus pachatelů, resp. ambiciózní snaha "zapadnout do kolektivu" a uspět. Ti lidé zpravidla nebyli "zlí" (resp. ne v tom smyslu, jak se to slovo běžně chápe), ale jejich kariérismus byl silnější než morálka, a tak ve zlé době dělali zlé věci, jelikož to tehdy bylo "normální". Mám‑li to shrnout, tak nikdy nepodceňujte hrůzy, kterých je schopné zmanipulované "stádo".

14. listopadu 2011
Diskuse: V jaké linii alternativní historie byste chtěli žít? Osobně bych se především chtěl vyhnout čtyřiceti letům diktatury KSČ, takže bych si nejspíše vybral linii, v níž se puč v únoru 1948 nepodařil, bolševici byli odstaveni a ČSR šla prozápadní demokratickou cestou. Případně bych zkusil sázku na "zlom" v září 1938, nepřijetí mnichovského diktátu a obranu proti Německu (i kdybychom třeba prohráli, stejně by to nakonec mělo spíše pozitivní efekt). Rád bych viděl i federalizovanou Podunajskou monarchii a přiznám, že bych si na nějakou dobu asi otestoval i "z řetězu utrženou" ČSSR v Rudé zóně.

12. listopadu 2011
Mezi témata, která mě zvláště zajímají (v tomto případě mj. díky souvislosti s alternativní historií), náleží i fenomén zvaný Luftwaffe 1946. Tak se souhrnně označují letecké (a také raketové a kosmické) programy nacistického Německa, které již (naštěstí) nestačily dodat bojeschopné produkty, mohly však být nasazeny v případě delšího trvání války a posléze výrazně ovlivnily technický vývoj ve vítězných zemích. Patří sem např. nadzvukové stíhačky, stroje s kolmým startem, diskoplány, strategické bombardéry, balistické rakety dlouhého dosahu... Je to snad nejlepším důkazem, že válka (ať už se to komukoli líbí, nebo ne) je největší akcelerátor vědeckého a technického pokroku. A zdůrazňuji, že tohle teď neříkám s jakýmkoli hodnotícím či morálním významem; je to prosté konstatování faktu.

11. listopadu 2011
Pokud bych měl zmínit nějaká pozitiva minulého režimu (podle hesla "Hitler postavil dálnice"), určitě bych neopomenul důslednou podporu nukleární energetiky. Málokdo už si vzpomene, že pro Československo se plánovalo celkem sedm jaderných elektráren, a to čtyři v Česku a tři na Slovensku; z těch nyní pracují dvě a dvě (Dukovany, Temelín, Jaslovské Bohunice a Mochovce), avšak oba státy připravují stavbu dalších (u nás Blahutovice, na Slovensku Kecerovce). Ode mě samozřejmě maximální podpora. Podle plánů z 80. let by sedm atomových elektráren umožnilo odpojení všech uhelných, což by bylo vynikající z hlediska všech tří E (energetiky, ekonomiky a ekologie), protože spalování uhlí je jednoduše zhůvěřilost. A navíc se velmi těším, jak z toho budou šílet ekofašisti a Rakušani. :‑)

9. listopadu 2011
Debata o budoucnosti Evropské unie a eurozóny. Myslím, že dlouhodobé fungování obou se dá už celkem spolehlivě prohlásit za vyloučené, tedy alespoň ve stávající podobě. Eurozóna zjevně došla k mezím, které vyplývají její z politické podstaty, a vyspělé státy nakonec odmítnou obětovat svoji prosperitu na záchranu nezodpovědných členů. A potom bude zákonitě následovat otázka: Co dál s EU? Co nejdříve bude třeba si konečně přiznat, že dosavadní princip integrace ("tolik Evropy, kolik je možné") byl zkrátka mylný a že se musí začít znovu a jinak ("tolik Evropy, kolik je nezbytně nutné").

6. listopadu 2011
Captain America: První Avenger je opravdu výtečný komiksový film v pravém smyslu tohoto slova. Velmi zajímavě propojuje prvky "staré školy" s moderním stylem. Ikonický hrdina symbolizuje tradiční americké hodnoty, hlavní padouch je správně démonický (Hugo Weaving je v té roli samozřejmě perfektní a dává jí osobité charisma), ženy mají starosvětskou eleganci, vynálezci jsou pořádně "praštění"... Mě osobně velice přitahuje příběh, postavený na mém oblíbeném "Wolfenstein‑like" tématu, tedy snaze nacistů zkombinovat hypermoderní vědu se starodávnou magií. K tomu strhující akční scény, zábavné hlášky, velkolepá hudba, v neposlední řadě krásné exteriéry... Co víc si přát?

5. listopadu 2011
Diskuse podobného druhu jako ta o česk(oslovensk)ém námořnictvu, tentokrát však o jaderných zbraních. (Rád bych zdůraznil, že můj nápad to nebyl.) Klidně přiznám, že by se mi svým způsobem líbilo, kdyby tu (jen tak pro všechny případy) v nějakém speciálním skladu čekalo pár taktických hlavic. A je nepochybné, že Česko by Bombu vyrobit umělo. Ale nutně se ptám: Proč? Nesmíme si plést pojmy a dojmy. Nukleární arzenál je důsledek velmocenského statutu, ne jeho příčina. Jaderné zbraně si pořizují velmoci, popř. země vedené psychopaty. Myslím, že ČR ani do jedné skupiny nepatří.

3. listopadu 2011
Chtěl bych okomentovat některé nové akviziční plány Armády ČR. Vozidlo pro zvláštní jednotky Jackal je bezesporu špičkový a výkonný stroj, hodně se mi líbí, ale mám dojem, že by se tím dále zvětšovala už tak velká typová roztříštěnost našeho vozového parku. Osobně bych tu rád viděl jenom tři základní platformy, a to Tatra (včetně obrněnců VEGA), Land Rover a IVECO LMV (včetně verze pro speciální síly). Kdyby bylo pro zahraniční mise potřeba "něco navíc", lze si to vypůjčit (jako vozidla MaxxPro). Co naopak určitě podporuji, to je koncepce vrtulníkového letectva, jež počítá s pořízením strojů MH‑6 Little Bird, případně i UH‑60 Black Hawk. To by bylo dost dobrý. :‑)

1. listopadu 2011
Dovolte mi špetku lokálního patriotismu, resp. postřeh výsostně municipálního charakteru. V Tišnově nám otevřeli supermarket Tesco, který zcela dle očekávání o několik délek překonává oba stávající, tj. Penny a Albert. Tišnovské Tesco má zkrátka stejně vysokou úroveň kvality a kvantity zboží a služeb jako kterékoli jiné, čímž je řečeno vše. Příští rok tu má přibýt ještě Billa. Přemýšlím, zda se ve městě této velikosti může reálně uživit čtveřice velkých supermarketů, a hádám, že spíše ne.

31. října 2011
Konečně jsem přečetl knihu A Time for Patriots, nejnovější román Dalea Browna. Můj pocit z něho je ale trochu rozpačitý. Sám o sobě je výborný, má originální příběh, napínavé scény i dobré myšlenky, jenže už to "nějak není ono". Za nejlepší pokládám Brownovu tvorbu z 90. let, poté začaly být jeho knihy zbytečně protiruské a příběhy se "recyklovaly". Stále tam však byly výtečné popisy vzdušných bojů a hodně nápadů z oblasti vojenské techniky. Ale nyní se to "kouzlo" poněkud vytratilo. Možná se pletu, ale mám dojem, že se potenciál této knižní řady z větší části vyčerpal. Chtělo by to asi nějak kulantně uzavřít, třeba tím, co už se opatrně naznačovalo... McLanahan for President! :‑)

29. října 2011
Diskuse o vývoji vojenské techniky. Osobně jsem pevně přesvědčen, že to, co se oficiálně prezentuje jako nejvyspělejší, zaostává za úrovní skutečného vývoje o několik let. V některých případech snad dá i říci, že veřejnosti je předváděn "odpad" (mám podezření, že tak je to např. u energetických zbraní). Svědčí o tom spousta nepřímých důkazů, mj. občasné odtajnění dlouho probíhajících "černých" projektů nebo nechtěná odhalení při bojovém nasazení (jako u stealth‑verze Black Hawku). Současně je ovšem třeba chápat, že to není něčí zvrácené potěšení, nýbrž prostá nezbytná opatrnost.

28. října 2011
Tohle slavnostní datum je snad vhodné pro určité hlubší zamyšlení a pro vyjádření něčeho, o čem již delší dobu uvažuji. Jsem přesvědčen, že se blížíme k další velké válce, která vypukne v horizontu zhruba deseti let. Teď si prostě opakujeme 30. léta 20. století a éru appeasementu. Zbabělí a hloupí západní politici stále ustupují islamismu, který se příliš netají záměrem zničit západní civilizaci a nahradit ji středověkou tyranií. S takovým protivníkem nelze uzavřít dohodu nebo nalézt modus vivendi, neboť jde o nenávistnou totalitní ideologii se světovládnými ambicemi. "Umírněný islamista" je stejná pitomost jako "umírněný nacista". Ale je tu ještě jedna paralela. Nacisté i islamisté se dopustili osudové chyby tím, že podcenili Západ. Ten se asi zdá jako slabý a zkažený a na počátku války utrpí velké porážky, jenže právě díky nim zase najde morální sílu bojovat za své hodnoty. A poté budou islamisté strašlivě litovat, že probudili spícího obra. Válka přijde a bude hrozná, ale zvítězíme a svět pak bude lepší.

27. října 2011
Cestopisy obvykle moc nečtu, avšak velice rád jsem sáhl po knize Křižovatka zvaná Balkán, kterou napsal Martin Ježek, dřívější zpravodaj Českého rozhlasu v Bělehradě. Je to jakási sbírka postřehů z jeho cest po Kosovu, Srbsku, Bosně a Hercegovině, Černé Hoře a Chorvatsku. Ačkoliv se snaží zachycovat především život "obyčejných lidí", nemůže se vyhnout tématům výsostně politickým, jelikož na Balkáně je politika ve všem, výzdobou kostela počínaje a SPZ auta konče. A vězte, že balkánská politika je opravdu "balkánská" v každém smyslu toho slova. Jediná výtka se vztahuje k velké albánské vlajce na obálce, jelikož předvádět něco takového může být na řadě míst poměrně nebezpečné.

25. října 2011
Už před nějakou dobou jsem dospěl k závěru, že zjevně postrádám kvalitní turistickou obuv. Jako správný militarista jsem pochopitelně musel zvolit vojenské kanady (mezi znalci Izerovy Policejní akademie známé též jako "kenedy") a využil jsem příležitost pořídit si levně polní obuv vz. 2000 ve verzi Special, tedy boty zavedené ve zvláštních jednotkách Armády České republiky. Myslím, že z hlediska poměr výkon/cena jde o nejlepší koženou obuv na trhu. Vřele doporučuji.

23. října 2011
Prvním oficiálním kandidátem na Hrad je podle očekávání kníže Karel Schwarzenberg. (Ano, kníže. To je navzdory obecně oblíbenému omylu šlechtická hodnost, nikoli titul. Tituly byly zrušeny, hodnosti však ne, a proto je lze směle a bez rizika užívat.) Ale pořád ještě nevíme, zda budeme příští hlavu státu volit přímo. Osobně jsem teď pro přímou volbu, ovšem nikoli "z principu", nýbrž proto, že nepřímé volby byly vesměs trapné frašky, a tak by se to mělo zkusit "jinak". Uvědomuji si i riziko, že přímá volba může být ještě větší fraška, protože kandidáti na sebe mohou "házet špínu", ovšem v seznamu možných kandidátů zatím vidím převážně "slušný lidi", kteří se k tomu (snad) nesníží.

20. října 2011
Smrt Muammara Kaddáfího je v libyjském konfliktu jistě mimořádně důležitým mezníkem, rozhodně však neznamená konec problémů. Skončila jedna etapa a definitivně skončil i Kaddáfího režim, ale nikde nejsou záruky, že povstalci budou nějak výrazně lepší. Mnozí k tomu snad mají vůli, avšak postrádají schopnosti, kdežto u jiných frakcí (hlavně islamistů) je tomu naopak. Je tu prostě velké riziko, že nastane afghánský či irácký scénář, tedy boj všech proti všem. Je nezbytné zabránit islamistům v získání moci a je nutno zajistit klidný vývoj (v tomto pořadí). V následujících fázích ale bude v každém případě méně úkolů pro vojáky a více pro civilní experty. A šance na úspěch? Odhadoval bych 50:50.

19. října 2011
Pochopitelně musím krátce okomentovat návrat uneseného izraelského vojáka Gilada Šalita, resp. výměnu za 1027 palestinských vězňů. Podle mého názoru tím Izrael opět prokazuje svou morální převahu, tedy to, jak cenný je pro něj jeden každý izraelský život. Toto už není pouze o kruté vojenské matematice ("jich je hodně, nás je málo"), nýbrž o morálním principu, jenž je vlastní pouze Západu. A co se týče protestů proti propuštění mnoha zločinců, musím upozornit, že dohoda říká, že budou propuštěni na svobodu, ale neříká vůbec nic o tom, jak dlouho zůstanou naživu. :‑)

17. října 2011
Mezi nejlepší vynálezy v historii lidstva se podle mě rozhodně řadí sauna, především pak ta finská (ačkoliv hodně Rusů říká, že je to ve skutečnosti ruský nápad). Saunování je na prvním místě samozřejmě výtečný prostředek uvolnění a relaxace, vedle toho je velice prospěšné pro zdraví, protože likviduje choroboplodné zárodky, pocením se vyplavují z těla škodliviny a posiluje se celková odolnost organismu. Sauna však není zdaleka jen o tomhle. Je to svým specifickým způsobem i společenské prostředí, kde se vytvářejí kontakty a probírají různá témata (ví se, že vládci SSSR často přijímali rozhodnutí právě tam). Pokud zatím nemáte se saunou zkušenost, tak do toho. A kdy? Nejlépe včera. :‑)

16. října 2011
Pořád se něco děje. Zejména věci, které nejsou překvapivé, ale přesto zanechávají dojem. Tak např. USA posílají kontingent vojáků do Ugandy. Nějak zvlášť zajímavý ale není samotný tento fakt, jelikož je jasné, že americké speciální síly bojují ve spoustě zemí světa; zajímavé je to oficiální oznámení. Další událostí je definitivní potvrzení záměru Japonska zrušit zákaz exportu zbraní. Dlouho se to čekalo, vlastně to byla jen otázka času, ale stejně mám trochu zvláštní pocit... Padlo tabu.

14. října 2011
Od dnešního dne se oficiálně hlásím k hnutí či koncepci Counter Jihad. V českém prostředí se tento pojem zatím neetabloval, a proto upřesňuji: Je to konzervativní pravice (podle liberálních médií je to pochopitelně "krajní pravice"), která zdůrazňuje rozhodnou obranu Západu proti islamismu, resp. proti dnes převládající podobě islámu, která je se západní společnosti zcela neslučitelná. Velice se mi líbí metafora, že Západ stojí na "čtyřech horách", jimiž jsou Akropole, Kapitol, Sinaj a Golgota; tím je řečeno, že západní hodnoty jsou řecké, římské, židovské a křesťanské. Z toho logicky vyplývá podpora židovského státu, protože tam leží i hlavní "frontová linie". SUPPORT ISRAEL! COUNTER JIHAD!

12. října 2011
Úroveň slabomyslnosti a absurdity, na kterou se vypracovala tzv. politická korektnost, jen máloco dokládá tak přesvědčivě jako soutěž Sexistické prasátečko, údajně zaměřená na "sexistické" reklamy. Blbost tohoto druhu samozřejmě nestojí za serióznější komentář, mj. už proto, že za ní stojí známý spolek rudozelených multikulturních anarchofašistů Nesehnutí (mezi jehož základní činnosti patří dělání mezinárodní ostudy při veletrhu IDET). Omezím se proto jenom na sarkastické poděkování, jelikož takovouto koncentraci ženské krásy s vtipnými slogany bych jinde asi těžko hledal. :‑)

11. října 2011
Pomalu, ale jistě se blíží prezidentské volby v USA. Republikáni se chystají na primárky, zatímco v Bílém domě se hledá nějaká kouzelná cesta, jak udržet Obamu v křesle na další čtyři roky. Pokud ode mě někdo čeká autoritativní předpověď výsledku, rovnou ho zklamu, protože tomu se chci vyhnout. Faktem však je, že Barák to nebude mít jednoduché, protože své prezidentství postavil na vzkříšení ekonomiky, což se mu ale moc nedaří, i když v zahraniční a obranné politice je mnohem lepší, než jsem čekal (což mu paradoxně škodí u extrémních liberálů, pro něž je horší než Bush). Můj favorit je ten, kdo má asi největší šance mezi republikány, a to bude podle všeho Mitt Romney.

9. října 2011
Další debata o LEV 21, nové straně Jiřího Paroubka. Má reálnou šanci uspět? Nepovažuji se za politologa, ale vnímám to podobně jako špičky v tomto oboru. Skutečně si myslím, že uspět může. Samozřejmě musí získat další výrazné osobnosti a předložit alespoň trochu zajímavý program. To druhé bude zřejmě snazší, neboť kombinace sociálních jistot a národovectví zde tradičně "táhne". (Když to tak vezmete, Češi vlastně národní socialismus kdysi vynalezli.) S trochou snahy by Paroubkova partaj mohla získat část voličů nejen ČSSD, ale rovněž KSČM, jelikož (byť se to moc neví) hodně hlasů pro KSČM má jako primární motivaci nikoliv socioekonomická témata, nýbrž obranu národních zájmů. Ale nejzábavnější na tom (aspoň pro mě) je, že z největšího kritika přeběhlíků se nyní stává přeběhlík č. 1! :‑)

8. října 2011
Včera jsem se zase od plic zasmál, a to díky zprávě o žebříčku nejlepších vysokých škol na světě. Nebude (doufám) spor o to, že v současné informační společnosti a ekonomice je úroveň vzdělání, vědy, výzkumu a vývoje jedním z klíčových indikátorů síly státu. Ti, kdo neustále povídají cosi o úpadku USA a vzestupu Marsu, by si měli povšimnout, že ve dvou stovkách nejlepších univerzit je 75 amerických (a z nich 51 je v první stovce!) a tři marťanské. Komentáře asi netřeba. :‑)

6. října 2011
Přiznám se, že nevím, proč se nesmírně atraktivní prostředí Formule 1 tak málo objevuje v románech. Ale zato vím jistě, že jedna opravdu výtečná kniha zasazená do kulis "královny motosportu" má český původ. Román Klub piraň od Martina Herberta propojuje reálný průběh sezóny 2007 (včetně oné špionážní aféry) se zápletkou, točící se okolo fiktivní stáje Chapman. Nelítostné soupeření, obrovské peníze, hypermoderní technologie (schopná způsobit v F1 revoluci), vášnivé vztahy, život na hraně... Z toho všeho vzniká skvělý knižní koktejl, který zaručeně ocení nejen fandové rychlých kol.

5. října 2011
Nová strana Jiřího Paroubka se zřejmě bude jmenovat Národní socialisté ‑ levice 21. století. Osobně se mi to zdá jako velice podivný, ne‑li blbý název, ale budiž. Skutečností je, že národní socialisté tady mají coby politická síla velkou tradici, a možná je škoda, že se po roce 1989 nedokázali znovu etablovat. Pokud by v jejich čele stála silná a schopná osobnost (a bez ohledu na osobní antipatie je nutno uznat, že Jiří Paroubek silnou a schopnou osobností je), pak by se mohli prosadit. Rozhodně budu zvědavě sledovat, jak se budou vymezovat vůči ČSSD, které pak možná "přetáhnou" nemálo voličů.

3. října 2011
Z Ruska v poslední době přišla spousta zpráv o nových raketách, takže tohle můžete chápat jako bleskový update mého velkého článku o balistických střelách. Lajněr je nová úprava ponorkové rakety Siněva, která může nést více hlavic. Raketa Avangard je nejspíše další varianta střely Topol‑M, resp. RS‑24 Jars; mohla by to být ta už dlouho diskutovaná zbraň s hypersonickou poháněnou manévrující hlavicí? Objevuje se též označení projektu Něizběžnosť; existuje názor, že to bude ta vyvíjená těžká mezikontinentální střela, která vystřídá typ R‑36 Vojevoda. Poslední novinka není střela balistická, nýbrž křižující. Systém nese označení Cirkon‑S a bude to hypersonická protilodní zbraň. Je velmi pravděpodobné, že by mohla být základem pro rusko‑indický projekt BrahMos‑2. Konec briefingu.

1. října 2011
Zdá se, že námořnictvo Íránské islámské fašistické republiky se rozhodlo, že jako vedlejší obor činnosti by mohlo zajišťovat satirickou zábavu. Dozvěděli jsme se, že chce poslat své lodě k pobřeží USA, a pak ještě přišla zpráva o plánu Íránu stavět letadlové lodě! To by se dalo použít i jako přílohy k diagnóze. Trochu to připomíná ten vesmírný program komunistické Albánie: Do roku 2000 přistání na Měsíci, do roku 2010 na Marsu a v roce 2030 bude mít každý Albánec vlastní boty.


Postřehy z července, srpna a září 2011

Archiv postřehůNa úvodní stránku