Postřehy ze života


29. června 2011
Tleskám Miloši Zemanovi, který se (jako již mnohokrát dříve) tvrdě vzepřel multikulturnímu mainstreamu a politicky nekorektně, leč výstižně popsal hlavní hrozbu pro Západ. A všimněte si, že neodsoudil muslimy jako jednotlivce, nýbrž islámský okruh světa jako celek, resp. jeho převládající ideologii. Dnešní většinová podoba islámu absolutně nezvládá odluku církve od státu, takže je zjevně neslučitelná se západní sekulární společností. Reformní tendence jsou slabé, naopak sílí fundamentalistické proudy, které se snaží o udržení středověkého charakteru. Milošova tvrzení jsou ostrá a leckomu asi nepříjemná, ale bohužel se blíží realitě mnohem víc než bláboly naivních liberálů. A "sedí" také přirovnání k sebevražedné politice appeasementu, která se teď stupidně opakuje, jelikož zbabělá většina politiků zkrátka nechápe, že dlouhodobá koexistence s islamismem není možná, tak jako nebyla možná s nacismem.

28. června 2011
Děkuji České televizi za odvysílání výtečného dokumentu Zlatý věk létajících člunů, v němž se popisovala éra obřích hydroplánů a její dozvuky. Snad jediná má výtka by směřovala k tomu, že nepadlo ani slovo na téma ruských typů, byť značka Berijev nyní v tomto oboru dominuje. Rozhodně jsem si potvrdil názor, že hydroplány jsou pro některé úkoly pořád ideální. Kromě hašení lesních požárů stále mohou hodně dokázat mj. v námořním hlídkování. Všimněte si, že všeználkovské posměšky o "zastaralosti" zpravidla utichnou v momentu, kdy je létající člun naléhavě potřeba.

26. června 2011
Úvaha a diskuse o Vatikánu a papeži. Co je vlastně Vatikán? Je to stát? Popravdě řečeno, našlo by se dost technických argumentů proti. Ano, sice má území, obyvatelstvo a správní strukturu a zapojuje se i do dění na mezinárodní scéně, jenže problém je právě způsob toho zapojení. Vatikán má totiž jiný smysl existence než "normální" stát; vlastně porušuje princip teritoriality, neboť jeho účelem není starat se o své občany na svém území, nýbrž (in extremis) o občany všech států kdekoli na světě. Podle mě je to speciální entita, jež se řadí mezi státy asi jen proto, že v jiné "škatuli" by byla sama. Papež je však každopádně politik, a tudíž pro něj platí přímá osobná odpovědnost podle "Ryanovy doktríny". Ano, mám na mysli Pia XII. (zvaného "Hitlerův papež") a jeho činy (a trest za ně) v Rudé zóně. :‑)

25. června 2011
Velice děkuji za doporučení knihy 7 návyků skutečně efektivních lidí. Na trhu je spousta knih, které radí v otázkách osobního rozvoje, úspěchu, komunikace apod., takže se obtížně vybírá, ale tato určitě patří mezi nejzajímavější a nejpřínosnější. Je to celkem náročná četba, ale stojí za to. Autor knihy Stephen Covey se totiž snaží vysvětlit obecné principy fungování světa a společnosti, ze kterých posléze vycházejí tři návyky "soukromé", tři "veřejné" a sedmý pro "dobíjení baterek". Některé z Coveyho myšlenek jsou dobře známé z jiných podobných zdrojů (např. Carnegieho zásad), ale tato kniha zároveň nabízí jakýsi širší rámec, díky kterému se začnete na spoustu věcí dívat jinak.

24. června 2011
Diskuse o německých tancích z druhé světové války. Nejsem na ně zrovna expert, ale jakýsi názor jsem si vytvořil. Tančík Pz I byl spíše k smíchu, lehký Pz II o trochu lepší (i když proti našemu LT‑35 by se moc nechytal), střední Pz III celkem ušel (ač byl paradoxně horší než lehký čs. LT‑38), ale povedený obrněnec byl až střední Pz IV a skutečný zlom představovaly teprve Pz V Panther a Pz VI Tiger. Ty byly technicky vysoce pokročilé a v řadě ohledů předběhly svou dobu, avšak jejich průlomové technologie byly nevyzrálé a na jejich "dopilování" válka zkrátka neposkytovala dostatek času.

22. června 2011
Včerejší pohanský svátek (návrat slůňat) jsem příznačně strávil četbou knihy napsané z pozice katolického konzervatismu. Ano, Země zaslíbená: Mystifikované dějiny národa českého, tj. kolekce kratších příběhů z alternativní historie od Jana Drnka. Příchod Čechů (a také Moravanů) na tohle území, Přemyslovci, konec husitských válek, Jiří z Poděbrad, vítězství stavů na Bílé Hoře, boj proti Turkům, vláda císaře Maxmiliána (mladšího bratra Franty Pepy Jedničky), rozpad Rakouska‑Uherska, anotace předchozích autorových knih a v závěru ostrá kritika polistopadové politiky. Za knihou stojí nesmírná spousta rešeršní práce; "skutečná" historie je popsána přesně a detailně (a navíc i zajímavě) a alternativy působí věrohodně. Speciálně musím pochválit to, jak kniha popisuje a ilustruje nejrůznější střety v dějinách Evropy (např. šlechty a měšťanů či liberálů a konzervativců). Země zaslíbená snad nejlépe dokládá, že alternativní historie je vysoce přínosná, může nás dobře poučit o minulosti a připravit nás na budoucnost.

21. června 2011
Debata o nedávno zmíněné historické linii Red Zone. Když člověk odhlédne od směšného protiamerického tónu, postřehne jednu docela podnětnou věc. A sice to, že Československo se tady nespoléhá na pochybné "spojence" (kteří ho při první příležitosti hodí přes palubu), zajišťuje svou bezpečnost primárně z vlastních zdrojů, nebojí se k prosazení svých zájmů použít sílu a s mezinárodním právem si občas taky moc neláme hlavu. Zkrátka usiluje o své přežití a maximalizaci své moci. Jinak řečeno, chová se trochu jako Izrael. My sionisté dobře víme, že nemá smysl se snažit, aby nás svět miloval; můžeme však dosáhnout toho, aby nás respektoval a aby se naši nepřátelé báli. A uznejte, že linie, v níž má Československo válečné námořnictvo a kosmické síly, přinejmenším stojí za krátkou úvahu. :‑)

19. června 2011
Ve vojenství se v posledních dnech dějí věci překvapivé a podivné. Tak např. z izraelské letecké základny Tel Nof někdo nějak ukradl osm leteckých tryskových motorů. Jak je to možné? (Osobně si myslím, že je to krytí pro něco, do čeho ale dosud nevidíme.) Saúdská Arábie chce torpédoborce třídy Arleigh Burke; to samozřejmě chtít může, ovšem já bych jí neprodal snad ani gumovou kachničku do vany. A v Rusku byly nečekaně zveřejněny kresby vyvíjeného systému PVO S‑500 Triumfator‑M. A určitě nejsem sám, kdo by rád věděl, zda se to stalo záměrně. U Rusů člověk nikdy neví.

17. června 2011
Včerejší stávku lze (míněno z pohledu odborů) směle označit za fiasko. Nepříliš početné hloučky odborářů působily dojemně směšně a většina lidí se dokázala přizpůsobit, aniž by došlo ke kolapsu dopravy. Jakožto správní Češi jsme zkrátka využili možnost udělat si prodloužený víkend. Stávka dokonce nabídla i spoustu zábavných momentů. Odbory v ČR prokázaly, že jejich význam dramaticky klesá a jejich bossové zoufale bojují o zbytek vlivu. (Brzy se patrně začnou prát a žrát mezi sebou.) Pokud je tohle to nejlepší, co umějí, tak nechápu, proč se s nimi ještě vůbec někdo baví.

16. června 2011
Dnes slaví 70. narozeniny Václav Klaus. Z českých politiků je mi názorově nejbližší a současně patří mezi ty, kterých si nejvíce vážím. Jako konzervativec jej v obecné rovině chválím zejména proto, že kombinuje zásadovost v hlavních ideových principech s pragmatismem a pružností v konkrétních krocích. Vedle toho mu pochopitelně maximálně fandím v tom, jak se snaží bránit hodnoty Západu i české národní zájmy proti rudozelenému multikulturnímu ekofašismu, politické korektnosti a nenažrané eurokracii. Václav Klaus je u nás velice vzácným typem politika, který má opravdu státnický a nadčasový formát (je třeba zajímavé, jak jsou stále vysoce aktuální témata, o kterých psal koncem 90. let). Jsem proto nesmírně rád, že dnes máme na Hradě takovou osobnost. Všechno nejlepší, pane prezidente.

14. června 2011
Při návštěvě známé brněnské restaurace Varna mě zaujala týdenní nabídka řeckých specialit. A hned jsem si také řekl, že by ta jídla měla dostat i stylové názvy. Když máme řecké menu, nabízel bych bankrotářský řízek, stávkující steak nebo zadlužený salát. Svého času kdesi podávali "pohřební menu", v němž byla mj. telecí urna, hrobařův špíz a samozřejmě rakvičky... Ještě mě napadlo předložit menu bruselských specialit, např. směrnicovou směs, byrokratův mozeček nebo dotační kapsu.

13. června 2011
Vrcholný středověk sice není právě můj šálek čaje, ale přesto jsem velmi rád zavítal na středověký festival Svatobor 2011 v parku zámku v Rosicích u Brna. Vyvrcholením akce byla rekonstrukce bitvy, k níž došlo mezi dvěma skupinami Varjagů v roce 1045 někde v dnešním Rusku. Vedle toho jsme mohli vidět spoustu dalších bojových ukázek, turnajů a stylových soutěží a navíc přednášku o vikinských zbraních a zbroji (ve které se vyvracela spousta oblíbených mýtů). A vůbec všechno bylo působivé a věrohodné, jelikož většina "bojových družin" bere své hobby skutečně vážně a snaží se o co nejlepší napodobení středověkých reálií. Dobře jsem se pobavil a současně si rozšířil znalosti.

11. června 2011
Připravovaná stávka v dopravě je podle mě odporná lumpárna a sprosté vydírání, které zároveň prokazuje i neschopnost odborářů. Velmi účinná může být hrozba stávkou, ale samotná stávka je de facto "vystřelení posledního náboje", po kterém už se nedá dělat nic. Po stávce už odborům neustoupí nikdo, navíc se proti nim obrátí i většina veřejnosti. A ještě jeden nápad: V zákoně je samozřejmě zaneseno právo na stávku, to je zcela v pořádku, ale trochu mi tam chybí i logický doplněk v podobě odpovědnosti za stávku. Je zjevné, že vzniknou velké škody státu, krajům, obcím, firmám i jednotlivcům, takže bych to poté všechno sečetl a účtenku (s cifrou nejspíše v řádu miliard) bych poslal odborům.

10. června 2011
Třikrát o alternativní historii. Za prvé, konečně vyšla další očekávaná kniha Honzy Drnka, a to jeho sbírka kratších příběhů Země zaslíbená: Mystifikované dějiny národa českého. (Připojuji se k varování autora, že se vám tam leccos asi nebude moc líbit.) Za druhé, objevil jsem fenomén Rudá zóna, jenž původně sloužil jen jako pozadí pro plastikové modely, avšak posléze se ohromně rozvinul. Je to hodně "divoký" svět, kde Československo téměř neustále s někým válčí a je jednou z hlavních globálních mocností; místy je to dost "ujeté" a politicky spíše groteskní, ale z pohledu nejtvrdšího realismu to určitou logiku má a rozhodně to je velmi propracované. Za třetí, když konzervativní historici stále jen opakují tu starou lež, že "historie nezná kdyby", a tvrdí, že alternativní historie je cosi okrajového, vyplývá z toho pro mě jediné: Je nezbytné dělat všechno pro to, aby se stala součástí mainstreamu.

8. června 2011
Brazilský film Tropa de Elite 2 je opět skvělý a důstojně navazuje na první díl, ale současně je to film dost odlišný. Tentokrát už nevidíme jen drogové slumy a zkorumpované policisty; vidíme celý systém korupce, do něhož jsou zapojeni i vysocí politici, kteří fungují v symbióze s organizovaným zločinem. Systém se dá porazit jedině ekvivalentem totální války, který pošle mnoho lidí za mříže nebo pod zem. A ačkoliv je celý film úzce napojen na reálie Brazílie, najdou se i paralely s tím, co vidíme u nás. Proto jsem přesvědčen, že by se "nedotknutelná" jednotka typu BOPE velmi hodila i tady.

6. června 2011
Některé lidi hodně překvapuje, že se v mé sbírce elektronických knih nachází i řada titulů, jejichž autorem je kontroverzní britský historik David Irving, známý jako jeden z popíračů holocaustu. Mohl bych klidně a s úsměvem říci, že je to jenom proto, že jsou k dispozici zdarma, což ale není pravý důvod. Ano, Irving je nesporně člověk, který účelově manipuluje se zdroji, píše vysoce tendenčně a relativizuje zločiny nacismu, avšak zároveň (a to je právě ono) na některých tématech odvedl kus práce a nabídl nezvyklý pohled. Jeho knihy tedy mohou být užitečné, byť je samozřejmě stále třeba mít na paměti, že je to autor krajně zaujatý. Analogie: Takový Otto Skorzeny či Hans‑Ulrich Rudel byli přesvědčení nacisté, avšak to ještě není důvod, abych si (kriticky a opatrně) nepřečetl jejich memoáry.

5. června 2011
Diskuse o nejhloupějších slovech, vyvolaná zajímavou anketou MF Dnes na toto téma. Rozhodně největší nástup zažívají zdrobněliny; s některými (např. chvilička) nemám větší problém, kdežto z jiných (mimísek nebo mocinky, popř. opravdu obludný orgasmík) mi hrůzou vstávají roh... ehm, vlasy na hlavě. Značně se liší i kvalita zkrácených slov (fitko je OK, ale příťa mi zní otřesně). Příliš mi nevadí "kancelářské" termíny (vykomunikovat, čeknout, slajd); už se mi v hovoru podařila mj. věta: "Poslal tam interní request, ale ještě nedostal respons." A který český novotvar se mi naopak nejvíce líbí? Určitě předkračování (neboli překlad anglického prequel); to je důkaz, že češtinu lze rozvíjet i pěkně.

3. června 2011
Otevřeně se přiznám, že už vlastně nevím, co si mám myslet o aktuálním dění v arabských zemích, neboť snad každý expert tvrdí něco jiného. Spektrum názorů sahá od tvrzení, že to jsou spontánní akce širokých názorových platforem, které by třeba mohly (v optimálním případě) vést k jakési formě demokracie, až po varování, že z pozadí tahá za nitky Muslimské bratrstvo a že výsledkem bude transformace všech zemí na islamistické diktatury. (A to ponechávám stranou konspirační teorie, že to režíruje CIA, případně také my, ďábelští sionisté!) Nastávají i zábavné situace, např. v Sýrii, kde se teď sunnitští a šíitští extrémisté snaží o vzájemné vyhubení. Platí stará poučka: Chcete‑li mít ve věci úplně jasno, poraďte se s expertem; chcete‑li mít ve věci úplný zmatek, poraďte se s dvěma experty!

2. června 2011
Rusové měli vždy talent na velkolepé válečné filmy. Dokazuje i to snímek Odstřelovač: Odvetná zbraň, ve kterém sledujeme příběh velitele skupiny sovětských snajperů v bitvě o Stalingrad a poté během poválečné okupace malého německého města, kde se děje cosi podivného... První část se zjevně inspirovala slavným soubojem Vasilije Zajceva a Erwina Königa (známým hlavně z filmu Nepřítel před branami, ačkoli se stále vedou spory, jak to přesně bylo). Přes četná klišé a jistou zdlouhavost je to podle mě velmi kvalitní pohled na práci odstřelovačů i (to možná ještě víc) jejich složitou psychiku.

31. května 2011
Jižní Evropou se šíří protesty, nepokoje a demonstrace, vesměs požadující spousty PLKů (Postmoderních Levičáckých Kydů). Objevují se obavy z "revolucí", ale já to vnímám naopak jako velkou šanci. Byl bych asi krutý pragmatik a řekl bych: Zavinili jste si to sami. Pokud pomoc za daných podmínek nechcete, tak ji prostě nedostanete! A navíc bych řekl, že tyhle státy jsou v eurozóně v podstatě "ilegálně", jelikož se do ní dostaly díky podvodu a porušovaly její pravidla, a tudíž by se měl najít nějaký mechanismus, jak je rychle vyloučit (resp. prohlásit jejich členství za neplatné), aby zaslouženě zbankrotovaly. Potom si klidně můžou protestovat. Dobročinnost má své meze.

30. května 2011
Trochu mě šokují a děsí projevy sympatie k válečnému zločinci Ratku Mladićovi, a to i od lidí, které jsem považoval za rozumné a příčetné. Patrně tu funguje český přístup "od zdi ke zdi": Řada médií má tendenci protěžovat Chorvaty, Bosňáky a Albánce, na což jistí lidé reagují nekritickou podporou Srbů. Samozřejmě zcela chápu sympatizování s nějakým národem (Jaroslav Foldyna jako poloviční Srb na to má jistě právo). Také jsem si dobře vědom, že strašné zločiny páchaly všechny strany. Ale zároveň jednoznačně říkám, že toto je třeba důsledně oddělovat od jakéhokoli omlouvání či zpochybňování genocidy (ať už jde o jakékoli viníky a oběti). Tady prostě nelze říkat "oni první" či tvořit úchylné teorie o spiknutí. Bude to asi zbytečná snaha, ale přesto bych apeloval na fakta a zdravý rozum.

28. května 2011
Debata o aktuální politické situaci. Mám stále silnější dojem, že smysluplná spolupráce s Věcmi veřejnými prostě není možná. Vedení ČSSD by mělo projevit více zdravého rozumu, myslet spíš na budoucnost této země než na přízrak vítězství v předčasných volbách (po nichž by zřejmě stejně nebylo s kým vládnout) a nabídnout toleranci vlády ODS a TOP 09 s cílem dosáhnout konsensu na nezbytných reformách důchodů, daní a zdravotnictví. A navíc by se měl upravit volební systém, aby byly eliminovány malé ("vyděračské") středové strany, které deformují program každé koalice.

26. května 2011
Pořád se něco děje. Ekofašisté odhalují svou pravou tvář při protestech proti plynu z břidlic; tento výtečný zdroj, který může zásadně přispět k energetické budoucnosti Evropy, totiž drtí na mraky zelené pohádky o "obnovitelných zdrojích" (ostatně i sám tenhle termín lze z hlediska fyzikálních zákonů i praxe pokládat za hodně zavádějící a nepřesný). Po třech týdnech od zjištění, že USA vlastní "neviditelný" vrtulník, už se na trhu objevuje jeho plastikový model; od úzkostlivě precizní značky Dragon bych nečekal, že bude riskovat repete kauzy F‑19. Srbové konečně chytili válečného zločince Ratka Mladiće; vypadá to, že se uprchlíkům v poslední době nějak nedaří... A samozřejmě vítám, že tu máme skutečné léto, což mi umožnilo provést i první letošní "skinny dipping"; voda už je (překvapivě) slušně prohřátá.

25. května 2011
V letošním roce se očekává premiéra remake slavného filmu Red Dawn. V původní verzi Ameriku obsadili Sověti, v té nové to měli být Marťani (zde míněno Číňané, nikoliv příšerky z vesmíru), jenže pak to tvůrci zbaběle (prý aby Marťany nenaštvali!) změnili na Korejce. Tak vznikla vazba na počítačovou hru a román Homefront, kde jde rovněž o severokorejskou invazi do USA. (Ano, samozřejmě to je totálně trhlý nápad, ale aspoň je to originální. Znám daleko horší případy...) A scénář pro Homefront napsal John Milius, který režíroval starý Red Dawn. Vypadá to dost zajímavě.

23. května 2011
Dorazily alarmující zprávy, že Írán staví ve Venezuele základny pro balistické rakety! Něco podobného už tu kdysi bylo. Říká se tomu kubánská raketová krize a nebyla to zrovna legrace. Na prvním místě je nutno ověřit, zda je to pravda. Američané i Venezuela to popírají, avšak to ještě nemusí nic znamenat. Pokud by se ty informace skutečně zakládaly na pravdě, pak by to znamenalo, že Hugo Chávez je ještě větší blázen, než si myslím, a to si myslím, že je blázen jako slon! Jenže paradoxně by to nakonec mohlo mít i pozitivní efekt, jelikož tímhle by soudruh Hugo (konečně) "překročil čáru" a vznikl by ideální důvod pro exemplární zásah proti venezuelským rudým fašistům.

22. května 2011
Mars překvapil. Volá po útocích na základny somálských pirátů. Naprosto upřímně říkám, že pokud by do toho šli, měli by moji plnou podporu. Možná si někdo v Pekingu přečetl Brownův román Executive Intent. Otázkou spíše je, jestli na to Mars má schopnosti; zdánlivě nemá, ale v knize to zvládly bombardéry H‑6 a upravené obchodní lodě. Ono všechno jde, když se chce... Ale stop. Musím poněkud tlumit svoje profesní nadšení, když začínám plánovat invazní operace pro marťanskou armádu.

21. května 2011
Média rozebírají vděčnou kauzu 14leté (ačkoliv tak na 18 vypadající) pornoherečky s uměleckým jménem Kerry Young. Případu dodává na dokonalosti falešný občanský průkaz a masivní rozšířenost filmů po celé globální Síti (i když jsou teď ze serverů rychle mazána, takže záhy to asi bude velmi cenné zboží). Reakce sahají od upřímně vyděšených po znuděně tolerantní. Osobně bych to asi nějak šetřil, současně však mám dojem, že se tady z kdejakého péčka dělá obří aféra. Myslím, že to stejně vyšumí do ztracena. Spíše bych to odlehčil a popřál Kerry hodně úspěchů v další kariéře. :‑)

19. května 2011
Určitě si najděte čas na pozorné pročtení Bártova návrhu etického kodexu Věcí veřejných. Ten dokument, jakkoli je amorální a vedený bezohlednou touhou po moci, má v jistém smyslu současně i velkou hodnotu. Bez příkras totiž perfektně analyzuje současnou českou společnost, politiku a její propojení s byznysem, a to z ryze pragmatického a utilitaristického pohledu. Je to exaktní návod, jak vybudovat stranu, jež de facto nemá žádnou základní ideologii, populisticky se orientuje na široce oblíbená témata a neusiluje o dobro pro voliče, nýbrž o budování politické a ekonomické moci pro úzkou skupinu lidí. Ale co je nejzajímavější, asi tu existuje i nějaká poptávka po takové straně! VV přece musel někdo volit, že? Ta strana (se vším všudy) je prostě krutým odrazem stavu české společnosti a politiky.

18. května 2011
Debata o práci a souvisejících tématech. Na první pohled jako vysoce pozitivní vypadá zpráva, že je u nás téměř milion OSVČ, resp. skoro dva miliony podnikajících, což je bezmála pětina občanů, takže se řadíme k evropské špičce. Ale já mám dojem (navíc potvrzený zkušenostmi řady lidí), že ten vysoký počet OSVČ je důsledek vysokých vedlejších nákladů práce, kvůli nimž spousta malých firem "neutáhne" zaměstnance, takže se s nimi raději domluví na Švarc‑systému (čili živnost a fakturování, případně i dohody o provedení práce). Takové řešení je mnohem výhodnější pro zaměstnavatele i zaměstnance, prodělává "jen" stát. Ten zdánlivě působivý počet OSVČ je tedy vlastně "z nouze ctnost".

16. května 2011
Expozice mojí nejoblíbenější automobilky Tatra na veletrhu IDET 2011 mi samozřejmě udělala radost, ale co jsem přivítal snad ještě víc, to byly pozitivní zprávy o výrobě a zahraniční spolupráci. Tatra se (alespoň doufám) definitivně dostala z krize, produkce opět roste, přibývá zakázek, zaměstnanců a zisků. Chystá se montáž tatrovek v Saúdské Arábii a Brazílii (jejíž zbrojovka Avibras si vybrala český podvozek pro novou variantu raketometu ASTROS), možná i v Rusku; rozbíhá se také kooperace s firmou Navistar, což nabízí obrovské šance na americkém trhu. Nikdo na světě mě nepřesvědčí, že existují lepší šasi pro nákladní auta než fenomenální konstrukce z Kopřivnice. Tatra rulez!

15. května 2011
Je potěšující, že i v původní české literární tvorbě se postupně etabluje žánr techno‑thrilleru. Romány jako Commandos: Bič na Tálibán či Smrtící odkaz nyní doplňuje nová kniha Konflikt od Jana Zenkla, která líčí svět na začátku třetí světové války. Skupina Čechů se ji snaží zastavit pomocí mimořádného objevu, který by mohl vyřešit ropnou krizi a normalizovat vztahy USA, EU, Číny a Arabů. Zápletka je trochu "přitažená za vlasy" a nezapře inspiraci veledílem Dragon's Fury a tvorbou Jana Drnka, ale jinak román nabízí docela dobrý pohled na speciální jednotky, zpravodajské služby a diplomacii. A navíc říká mnoho vážných slov o Západu, jeho hodnotách a perspektivách. Určitě stojí za přečtení.

13. května 2011
Minulé dva dny jsem strávil na brněnském zbrojním veletrhu IDET, který byl letos propojený i s výstavou požární a bezpečnostní techniky PYROS/ISET. Z několika důvodů byl tento IDET poněkud menší, avšak slabší zahraniční účast paradoxně napomohla zvýraznění úspěchů českého zbrojního průmyslu. Konkrétně musím uvést především expozice nejslavnějších značek, jako je Tatra, SVOS, Česká zbrojovka, VOP‑026 Šternberk, Excalibur Army, LOM Praha, Retia či Meopta; ze zahraničních asi nejvíce zaujaly stánky firem Saab (kde jsem si otestoval hned tři simulátory) a Eurofighter (jemuž dominoval hodně optimistický model Typhoonu s českými znaky). Působivý byl také pavilon Armády ČR, která prezentovala řadu nových typů techniky (a dovolila mi ovládat věž Panduru). Zvláštní poděkování patří týmu BVV, jenž zvládnul celý ten kolotoč na výbornou. Skvělá práce. Takže zase za dva roky.

10. května 2011
Další zajímavost okolo zabití UBL. Vedle neviditelných a tichých vrtulníků použily americké zvláštní síly i speciální bojové psy, kteří mají na tělech neprůstřelné vesty, na hlavách infrakamery, na uších vysílačky a v tlamách zuby z titanu! Ta poslední informace byla záhy zpochybněna; musím však podotknout, že už za studené války probleskly jakési zprávy, že Sověti zkoušeli implantovat armádním psům zuby z nerez oceli, takže úplná novinka to není. (Ale pro ty, kdo něco vědí o výcviku psů, bude možná překvapivější ten údaj o vysílačkách, neboť naučit psa poslouchat takové "dálkové" povely je nesmírně náročné.) A kdo ví, třeba bude za pár let takový "upgrade" dostupný i pro psy‑civilisty. :‑)

8. května 2011
Oslava vítězství nad nacistickým Německem, resp. (jak říkají Američané) Victory in Europe Day. (Nikoliv oslava konce druhé světové války, protože ta pokračovala v Pacifiku. Máme tu tendenci na to zapomínat.) Těším se na zítřejší přehlídku v Moskvě, ačkoliv bude trochu skromnější než ta gigantická loňská, když se slavilo 65. výročí. Téma k zamyšlení: Jakpak asi bude vypadat oslava sta let od vítězství? Pokud mám být upřímný, tak si myslím, že v době, kdy to bude skutečně aktuální, bude patrně zavedený i další významný den, a to oslava vítězství ve třetí světové válce.

7. května 2011
Letečtí odborníci i fandové rozebírají záhadný vrtulník, který americké zvláštní síly použily při zabití UBL (tak se mu říkalo ve zpravodajských službách). Už podle prvních snímků bylo jasné, že to rozhodně nebyl běžný UH‑60 Black Hawk nebo MH‑60 Pave Hawk. Svědectví a další výpovědí posléze ukázaly, že USA nějakou dobu vlastní obtížně zjistitelnou verzi s potlačenými radarovými i akustickými příznaky. Podle mě to ale zase tak překvapivé není; podobné stroje již dříve létaly a speciální jednotky je nadále potřebují. Ale největší radost zajisté mají milovníci teorií o spiknutí: "Vidíte, my jsme vám to říkali! Vláda má tajné tiché černé helikoptéry! A nás všechny už sledují muži v černém!" :‑)

5. května 2011
Opět jsem si rozšířil slovní zásobu. Mezi mé oblíbené žánry se řadí i tzv. retro sci‑fi, tedy styl, který nějak rozvíjí technologie z určité historické epochy, na rozdíl od "klasické" sci‑fi, která pracuje s tím, co vychází z dnešních technologií (ačkoliv je zřejmé, že to je někdy hodně relativní). Každopádně jsem se naučil čtyři slova, jež popisují čtyři formy "retro sci‑fi" a vždy odkazují na základní zdroj energie v příslušné epoše. Je to clockpunk (renesance, hodinové stroje), steampunk (viktoriánská éra, parní stroje; dobrým příkladem je Liga výjimečných), dieselpunk (meziválečná éra, spalovací motory; třeba povedený Svět zítřka) a konečně atompunk (50. a 60. léta, nukleární reaktory). Občas z toho vzniká zajímavá alternativní historie, případně nějaký nezvyklý pohled na historii skutečnou.

3. května 2011
Ještě pár poznámek k likvidaci Usámy bin Ládina. Za prvé, musím přiznat, že mi několik hodin trvalo, než jsem skutečně vnitřně přijal tu šokující skutečnost, že ho dostali. Musel jsem se v podstatě naučit, abych o něm začal mluvit v minulém čase. Za druhé, musím rázně odmítnout falešně humanistická tvrzení, že smrt člověka (ať byl jakýkoli) si nezaslouží oslavy. Usáma bin Ládin pro mě z morálního hlediska nebyl člověk, nýbrž nelidské monstrum, které spáchalo zločiny tak strašlivé, že ztratilo veškerá lidská práva. Jestli si něčí smrt zaslouží velké oslavy, tak jeho! (Copak se v roce 1945 nejásalo nad smrtí Adolfa Hitlera?) A za třetí, válka proti terorismu samozřejmě pokračuje. Mohu‑li použít výrok Winstona Churchilla, tohle určitě nebyl začátek konce, ale snad to byl konec začátku.

2. května 2011
Téma je jasné: Nejhledanější terorista na světě je MRTVÝ! Zabití Usámy bin Ládina je hlavně fantastický morální, psychologicky a symbolický úder, protože islámský extremismus ztratil největší symbol. Zatím se nedá přesně určit, jaká rána to bude pro faktickou akceschopnost sítě al‑Kajdá, jelikož hlavním ideologem, plánovačem a finančníkem je Ajmán al‑Zavahrí, ale řekl bych, že i z tohoto pohledu teroristé utrpěli hodně těžký zásah. Ale hlavní je skutečně to poselství, které likvidace "Šejka" vyslala: Můžete utíkat a schovávat se, jak chcete a kde chcete, ale my vás budeme hledat, a i kdyby to mělo trvat třeba deset let, nakonec vás najdeme a nemilosrdně potrestáme. JUSTICE WILL BE DONE!

1. května 2011
V dnešní symbolický den se mi zdá vhodné doporučit skvělou knihu, která má se symboly skutečně hodně společného. Je to Pátý bojovník, zatím poslední román fenomenálního Matthewa Reillyho a současně třetí díl trilogie s hlavní postavou Jacka Westa. Archeologie, mytologie, náboženství, prastaré principy nadvlády a moci, špičkové technologie, moderní zbraně, složitá spiknutí, zpravodajských služeb, souboje, přestřelky a honičky v exotických lokalitách, to vše tvoří dech beroucí a neuvěřitelně návykový adrenalinový koktejl, který udělal z mladého autora zářící hvězdu. Prostě perfektní práce.

29. dubna 2011
Pořád se něco děje. Událostí dne (či spíše týdne, možná i měsíce) je pro svět svatba prince Williama. Já to samozřejmě "neprožívám" tak emotivně, ale určitě to považuji za vysoce pozitivní věc, jež silně přispívá k tomu, aby bylo Spojené království (mutatis mutandis) zachováno. (Jen musí přežít vládu krále Charlese...) Překvapivá zpráva dorazila z Indie, kde z ostře sledovaného výběrového řízení MMRCA vypadly stíhačky z USA i Ruska a do užšího výběru postupují Typhoon a Rafale. Upřímně řečeno, úspěch bych patrně přál spíše francouzskému typu, jenž na první vývozní kontrakt stále čeká, zatímco Typhoon už vybojoval dva. A konečně krásná novinka z Česka aneb obrněný transportér SVOS Vega. Vypadá velmi dobře, parametry zní také slibně. Světový trhu se zbraněmi, už jdeme! :‑)

28. dubna 2011
Diskuse o stavebním spoření. Tento výrok Ústavního soudu se dal očekávat, jelikož ze strany vlády to byl zjevný pokus zakrýt retroaktivitu. Stavební spoření pokládám za velmi dobrý koncept a jeho úplné zrušení by znamenalo vylití vaničky i s dítětem, ale něco se rozhodně změnit musí. Stavební spoření přece vzniklo proto, aby se podpořila výstavba a usnadnilo bydlení. Jenže značná část lidí (asi většina) používá ty peníze na zcela jiné účely, takže to jaksi ztrácí smysl. Proto jednoznačně podporuji návrh, aby se státní příspěvek vyplácel jedině klientům, kteří ho skutečně použijí na bydlení.

27. dubna 2011
Podle čerstvých zpráv Mars testuje stíhačku s krátkým či svislým startem J‑18 Red Eagle. Samozřejmě by to mohl být jen omyl, zkreslení nebo dezinformace, ale nedávné případy strojů J‑15 a J‑20 varují, že by to nemělo být bráno na lehkou váhu. Pokud je to pravda, tak rozvědky v sektoru bojových letadel zaspaly už potřetí v řadě, takže se nepříjemně vnucuje otázka, na co ty rozvědky vůbec máme. A k tomu navíc přišly informace, že Mars už letos zavede do služby ex‑sovětskou letadlovou loď Varjag. (S hořkým úsměvem je nutno připomenout, jak všichni přísahali, že není provozuschopná a že to bude jenom plovoucí muzeum či hotel!) S tím už by se opravdu mohlo něco dělat. Soudruzi by si neměli myslet, že jim všechno projde a že si mohou dělat, co se jim zlíbí. Co třeba nějaká malá nehoda? ;‑)

25. dubna 2011
Víte, co je to "tailsitter"? Tak se nazývá letoun, který "sedí na ocase", resp. startuje i přistává přídí vzhůru a pro běžný let se překlápí do "vodorovné" polohy. Svého času to bývalo poměrně populární, avšak reálně postavené stroje tohoto druhu (jako XFY Pogo) příliš nefungovaly; pak se od koncepce "tailsitter" upustilo a občas je uváděna mezi nejhloupějšími nápady v dějinách letectví. Já jsem si to ale nikdy nemyslel. Podle mě na to tehdy zkrátka jen nebyly technologie, což ale ještě neznamená, že celý nápad je špatný. Hodil by se třeba pro kompaktní bezpilotní bojový letoun.

23. dubna 2011
Zúčastnil jsem se Celonárodního čtení Bible, čímž jsem opět udivil několik lidí, kteří poukazovali na to, že přece nejsem křesťan, tak proč se vůbec zajímám o Bibli... Zkusím to jednoduše: Jsem křesťan? Ne. Jsem člověk, který hluboce věří v Boha? Ano. Věřím, že Ježíš Kristus byl Syn Boží, který zemřel na kříži a pak vstal z mrtvých? Ne. Pokládám Ježíše za velmi významnou postavu, která zásadně ovlivnila vývoj lidstva? Ano. Považuji Bibli za slovo Boží? Ne. Považuji Bibli za jednu z nejdůležitějších součástí dědictví Západu a jeden z hlavních zdrojů hodnot moderní civlizace? Ano.

22. dubna 2011
Zřejmě se očekává, že krátce okomentuji závěry Bílé knihy o obraně. Začnu tím, co se mi nelíbí. Mrzí mě samozřejmě většina návrhů zrušení či vyřazení, některé více (zejména pasivní sledovací systémy a bitevní vrtulníky, neboť pro obě kategorie mám slabost), jiné méně (komplety PVO Kub by se stejně brzy musely něčím nahradit). Naopak rozhodně vítám plány reorganizace a redukce nebojových složek a pochopitelně i doporučení zachovat tankové vojsko. Ale co pokládám za největší pozitivum a díky čemu jsem si opravdu hodně oddechl, to je jednoznačné vyjádření o nezastupitelnosti nadzvukových letadel! Bílou knihu naštěstí vyrobili odborníci s dlouhodobou vizí, nikoli politici, kteří by hleděli na momentální nálady veřejnosti. Přes některé výhrady tedy doporučení Bílé knihy v celku podporuji.

20. dubna 2011
Z (alespoň dočasného) vyřešení vládní krize mám smíšené pocity. Na jedné straně jsem určitě rád, že tady bude pokračovat převážně pravicová vláda, také Jan Kubice na pozici ministra vnitra se mi jeví jako dobrá volba (a pochopitelně doufám, že se na ministerstvu obrany udrží Saša Vondra), stejně však pořád zůstává zásadní problém v podobě podstaty strany Věci veřejné. Stejně jako pan prezident mám obavy, že to bude opravdu jenom dočasné řešení a zanedlouho přijde další kolo krize.

19. dubna 2011
Mohlo by se zdát, že nacistické tajné zbraně jsou už tak "profláknuté", že v jakékoliv nové knize se budou jen opakovat dobře známé informace. Publikace Hitlerovy tajné zbraně 1933‑1945 však ukazuje, že to tak rozhodně nemusí být. Je založena na nedávných výzkumech a přináší řadu málo známých, případně zatím zcela neznámých údajů mj. o plánu Z (budování nové Kriegsmarine), obrněných vozidlech, dělostřelectvu, proudových letadlech, řízených střelách či zbraních hromadného ničení (včetně otevřeného přiznání, že ve "standardním" výkladu o jaderném programu je dost velkých nesrovnalostí a že Němci mohli být mnohem dále). V závěru pak ukazuje, jak z německých technologií po válce těžili vítězové. Že válka vždy znamená velký posun ve vědě a technice, to je dávno známý a nepochybný fakt, ale to, co dokázali němečtí vědci v krátké éře Třetí říše, to snad v dějinách nemá obdoby.

17. dubna 2011
Za takřka absolutního nezájmu médií přišla zpráva, že třetí fregata ruské třídy Projekt 11356 obdrží název Admirál Kolčak. Může se to zdát jako zcela nepodstatné, ale podle mého názoru to má veliký význam. To oficiální vysvětlení Kolčakovou účastí v polárních výpravách a první světové válce jen zakrývá fakt, že se ruská loď bude poprvé jmenovat podle velitele "bílých", resp. protikomunistických sil v občanské válce. Je to jen další ukázka toho, jak se Rusko postupně ("salámovou metodou") odpoutává od období komunismu a snaží se navázat na slavné stránky carské éry.

16. dubna 2011
Velmi by mě zajímalo, jak dlouho vydrží ta stupidní pohádka, že prezident Klaus ukradl pero. Je to krásný doklad schopnosti médií manipulovat s informacemi tak, že lidé nakonec věří úplným kravinám, které jsou v rozporu s fakty i zdravým rozumem. Ale jak řekl už Goebbels, tisíckrát opakovaná lež se stane pravdou! Jinak je zřejmé, že leckomu se hodí sebevětší pitomost, která se dá proti Václavu Klausovi použít, protože je "nebezpečný". Nejenže svými politicky nekorektními názory útočí proti současnému pseudo‑liberálnímu ekofašistickému multikulturnímu mainstreamu, ale navíc (což je pro určité zájmové skupiny ještě mnohem větší "hrozba") pro to získává podporu! Držte se, pane prezidente!

14. dubna 2011
Ještě něco k penězům. Nejstrašnější inzerát, jaký jsem kdy viděl: Půjčíme vám na vaše dluhy! Myslím, že reklamy tohoto druhu jsou daleko horší než ty na cigarety, protože dělají z lidí blbce a žebráky. A ty firmy prosperují jenom díky tomu, že finanční gramotnost Čechů je celkově mizerná. Je nutné zavést na školách finanční výchovu. Jedna výjimečně inteligentní slečna navrhla předmět Life Skills, který by pokrýval nejen zacházení s penězi, ale i orientaci na pracovním trhu, time management či osobní rozvoj. A možná by se k tomu mohla nějak přilepit i sexuální výchova; i to je koneckonců téma pro praktický život. Já osobně bych byl pro "hardcore" podobu, kde by se otevřeně mluvilo mj. o polohách či antikoncepci, avšak to by zřejmě naráželo na odpor některých rodičů. Bude to asi běh na dlouhou trať.

12. dubna 2011
Vládní krize nám vesele pokračuje a otevřeně se mluví o předčasných volbách. Připouštím, že vzhledem k charakteru Věcí veřejných by to bylo politicky "čisté" řešení, ovšem to není jediné hledisko. Logicky by to znamenalo nejen další odklad nezbytných reforem, ale také veliké riziko další krize, která by nemusela být jen politická, ale i ústavní. Co by mohlo nastat? Další pat? Velká koalice? Nebo bychom začali konkurovat Belgii? Pokud bude ve sněmovně tolik "mrtvých" hlasů KSČM, nikam se nepohneme. Předčasné volby by se daly akceptovat jedině s novým (většinovým) systémem, což je teď zřejmě neprůchodné, takže se bude muset hrát s těmi kartami, které jsou momentálně dispozici.

11. dubna 2011
Děkuji za fotografie z mnichovského muzea Schleissheim, které se zaměřuje na dějiny německého letectví a uchovává několik unikátních exponátů z poválečné éry. Např. dokumentuje počátky nové Luftwaffe, jež se na bázi zkušeností z druhé světové války rozhodla minimalizovat svou závislost na letištích a vybudovat flotilu letounů se svislým startem. A tak vznikla přepadová stíhačka VJ 101, stíhací bombardér VAK 191 a dopravní Do 31, jejichž prototypy či modely muzeum Schleissheim vystavuje. Kromě toho nabízí unikátní pohled na výsledky prací německých konstruktérů pro jiné státy; konkrétně jde o španělsko‑egyptský stroj HA‑300 a indický HF‑24 Marut. Druhý zmíněný definitivně odešel ze služby až roku 1990. Lepší důkaz o úrovni německých inženýrů snad není potřeba!

8. dubna 2011
Nemohu říct, že by mě krize Věcí veřejných nějak překvapila. Prostě se (konečně) v plné síle projevilo to, co bylo řadě lidí (včetně mě) zřejmé od začátku, tj. že VeVerky jsou de facto marketingový projekt jistých zájmových skupin, jež si založily stranu, jejímž prostřednictvím chtěly "dojit" veřejné rozpočty. Pokud mě něco překvapuje, tak skutečnost, že někdo tuto strategii "privatizace státu" dokonce hodí na papír. (To my sionisté jsme chytřejší a naše plány na ovládnutí světa vždycky držíme v tajnosti!) Rozpad VV (nebo co je teď vlastně čeká) by mi za jiných okolností určitě nepůsobil smutek, avšak samozřejmě se bojím o vládu a reformy. Snad se najde dost poslanců, kteří je podrží.

7. dubna 2011
Dodávat zbraně nepřátelům Izraele je nebezpečná práce, jak se v úterý přesvědčili dva lidé, kteří nečekaně onemocněli smrtelnou horečkou, patrně způsobenou hlavicí rakety Hellfire. Izraelské letectvo opět ukázalo své mistrovské schopnosti v oboru dálkových operací. A povšimněte si: Žádné varování nebo vyhrožování "vážnými důsledky", nýbrž nelítostný úder. Výsledkem ovšem nejsou jen dva zatracení mrtví darebáci, ale i jasný signál pro všechny (zatím) živé darebáky: Najdeme si vás! Pro konspirační teoretiky ještě dodávám typický smích ďábelského sionisty: Ho ho ho! :‑)

6. dubna 2011
Diskuse o penězích, dluzích a podobných věcech. Osobně mám vůči dluhům silnou averzi, skutečně nerad něco dlužím a snažím se (dosud celkem úspěšně) vyhýbat tomu, že bych si musel půjčovat. Bohužel mám ve svém okolí možnost pozorovat, že ne všichni to vidí takto. Samozřejmě plně chápu půjčku na byt nebo auto, protože to jsou fakticky investice, ovšem totální zhůvěřilost je, když si někdo půjčí na vánoční dárky či dovolenou u moře. Takoví lidé si zřejmě berou příklad z neschopných a všehoschopných politiků, jenže rozdíl je ten, že dluhy politiků ve výsledku zaplatíme my všichni.

4. dubna 2011
Konečně jsem se podíval na film Rudý baron, příběh legendárního pilota Manfreda von Richthofena. Líbil se mi, a to navzdory umělecké licenci a historickým nepřesnostem (bez nichž se životopisný film asi stejně natočit nedá). Vyvolává podobné pocity jako Rytíři nebes, tedy hlavně romantickou nostalgii po době, kdy letectví začínalo, souboje měly "sportovní" charakter a piloti byli (zpravidla) gentlemani. Kromě atmosféry musím u Rudého barona vyzdvihnout i nádherné vzdušné scény, působivou hudbu a účast mnoha českých herců. Doufám, že se brzy dočkáme i nějakého podobného filmu o druhé světové válce; rozhodně by stálo za to třeba nové zpracování bitvy o Británii.

3. dubna 2011
Mezi osoby, které jsou mi sympatické, jejichž činnost sleduji a jejichž názory jsou mi blízké, se v poslední době zařadil Tomio Okamura. Pro mě je příkladem člověka, který si nestěžoval a nefňukal, ale neskutečně pilně pracoval, překonával překážky (které mu tady často záměrně kladli hlupáci a závistivci) a jedině díky vlastním schopnostem dosáhl úspěchu. Byl bych tedy velice rád, kdyby měly pravdu spekulace, že plánuje aktivní vstup do politiky. V tom případě by samozřejmě měl mou nadšenou podporu, neboť přesně takové osobnosti bychom v nejvyšších funkcích potřebovali.

1. dubna 2011
Můj dojem z dění v Libyi (aneb politicky méně korektní verze toho, co říkám v televizi a rádiu): Letecké a raketové údery západních států jsou (podle očekávání) účinné, ale přesun akce pod velení NATO by mohl paradoxně snížit flexibilitu, neboť rozhodování o všem bude složitější. Vojenská úroveň povstalců je zatím rozpačitá až mizerná; průběh bojů trochu připomíná slavný úryvek z deníku slovenského partyzána o tom, kdo koho odkud vyhnal. Pokud se to bude táhnout ještě pár týdnů, předpokládám, že spojencům asi dojde trpělivost a rozhodnou se poslat Kaddáfímu naváděnou pumu do stanu. Tím ale problémy nekončí, jelikož vytvoření nové vlády bude asi extrémně těžké. Možná se pro Libyi začne používat parafráze věty, která je známa z jiné fragmentované země: Afghánská vláda je protimluv.


Postřehy z ledna, února a března 2011

Archiv postřehůNa úvodní stránku