Postřehy ze života


31. prosince 2010
Máme tu poslední den kulatého roku, který bych (ačkoliv určitě mohl být lepší) označil celkově za spíše pozitivní. Ekonomická krize ustupuje, USA a Rusko se sbližují, Česká republika má relativně ucházející vládu a ze mě se stala televizní hvězda. :‑) Přeji vše dobré do oslavy konce tohoto roku a příchodu roku 2011. Nechejme se překvapit, co zajímavého přinese.

30. prosince 2010
Česká politika (až na pár malých ostrůvků) pokračuje v zaběhnutém stylu tragikomické frašky, kde jsou ústředními motivy systémová korupce, rozdělování koryt a trapné osobní konflikty. Z toho samozřejmě pramení nespokojenost, znechucení a touha po změně. A proto mě příliš nepřekvapují výsledky malého průzkumu, provedeného mezi vzdělanými lidmi mé generace a zaměřeného na jedinou otázku: Podpořili byste obnovení monarchie, tj. Českého království? Přibližně dvě třetiny dotázaných souhlasily! Ne však proto, že by jim šlo o krále samotného, ale proto, že panovník by (snad) přinesl nějakou slušnou úroveň politiky a zároveň by byl (zejména v těžkých časech) symbolem stability a kontinuity. Honza Drnek má zjevně pravdu, že my Češi máme velmi silný monarchistický instinkt! A já otevřeně říkám, že za jistých podmínek bych království také podpořil. Za pokus by to stálo.

29. prosince 2010
Včera jsem prostě nemohl nevyužít fantastické akce v knihkupectví Dobrovský, kterou byla sleva 30 % na vše. Obohatil jsem se o velikou historickou studii 23. červen aneb Opravdový den "M", ve které jsou rozpracována tvrzení Viktora Suvorova. Dále jsem zkoumal publikace Vražda velkého vůdce (o tom, že Stalin byl zřejmě zavražděn, což si myslím i já) a Sex ve třech. Nakonec jsem ale VVV nekoupil, neboť vyznívá jako fanatická obhajoba Stalina (způsobem "byl to moc hodný pán, chtěl pro nás to nejlepší a ti darebáci nám ho zabili"), a poté jsem nechal na regálu ležet i Sex ve třech, protože to je příručka určená pro úplné začátečníky (kteří o trojce zatím jen sní), z níž bych se asi příliš nenaučil. Pokud ovšem tyhle záměry máte, mohla by to být kniha pro vás opravdu vhodná.

27. prosince 2010
Opět se navýšila úroveň mé aloizace. Toto podivné slovo jsem vytvořil pro deskripci četnosti a intenzity používání produktů z aloe vera, zvláště od prestižní firmy LR. Na prvním místě je to drinking gel, který má (když se pravidelně pije) takřka zázračné imunitní a detoxikační účinky. Do mého arzenálu výrobků z aloe patří ještě mycí emulze ("vyšší stupeň" tekutého mýdla), zubní pasta, dežo‑dorant, tyčinka na rty a tzv. sprej první pomoci. Vše vřele doporučuji.

25. prosince 2010
Před měsícem jsem zde varoval před vzrůstající úrovní marťanského letectva. A další důkaz přišel dřív, než se dalo čekat. Před několika dny zahájil pojezdové zkoušky prototyp J‑20, tedy marťanské stíhačky páté generace. Zpočátku jsem to hodnotil výrazy, které patří spíše do příruček pro gynekology amatéry, ale záhy jsem si uvědomil, že to může mít i velké pozitivní efekty. Připočítám‑li odchod ministra Gatese a sílu Republikánů v Kongresu, pak jsou tu optimální podmínky pro velký tlak na restart produkce F‑22 a povolení jeho exportu (protože soudruzi jsou schopní rozdávat J‑20 jako propisky). Nakonec jim ještě budeme vděční... Závěr: Neztrácej hlavu, nebo o ni přijdeš.

24. prosince 2010
Původně jsem chtěl na toto datum napsat nějaké malé rýpnutí do křesťanství, třeba v tom smyslu, že to je vlastně směs kultů staroegyptských bohů Amona a Isis s judaismem, navíc vtipně uzpůsobená starým pohanským zvyklostem (jako jsou slunovraty nebo rovnodennosti). Ale nechejme to být. Přeji příjemné prožití těchto "ekumenických" svátků podle představ každého z vás.

21. prosince 2010
Toto by byla první česká vláda, jejíhož pádu bych upřímně litoval, a tudíž jsem rád, že vydržela. Navíc jsem si během vládního krysového vývoje potvrdil několik svých dojmů: 1. Státní fondy na financování kdečeho by patřilo důkladně vyvraždit, protože fungují převážně coby neprůhledné byrokratické tunely. 2. Véčkaři jsou krajně nespolehlivý a riskantní partner do koalice. (Zdravím tišnovskou městskou radu!) 3. U vysvětlování českého pojetí "nezávislosti policie na politice" by měl asistovat psychiatr. 4. Je velice dobře, že na Hradě působí silná osobnost, která v krizi dovede uplatnit svoji autoritu. Mohlo to skončit i daleko hůř. A jedeme dál močálem černým podél bílých skal...

19. prosince 2010
Mezi mé nejoblíbenější spisovatele už dlouho patří dvojice Douglas Preston a Lincoln Child. Především píší sérii románů, v nichž hraje hlavní roli agent FBI Aloysius Pendergast, zajisté jedna z nejúžasnějších postav v dějinách literatury. Kromě této výborné řady vydávají (společně i každý zvlášť) také další díla, která mistrně kombinují nejnovější vědecké a technické poznatky s magickými a mystickými jevy. Toto pojetí plně souzní s mým názorem, že tyhle dvě kategorie (zjednodušeně jim říkejme "věda" a "víra") si ve skutečnosti neodporují. Jsou to dvě strany jedné mince, dva pohledy na svět, které se mohou (pokud se s nimi správně nakládá) dokonale doplňovat.

18. prosince 2010
Když tak občas přemýšlím nad různými věcmi, začíná mi docela vadit, jak se Česká republika chová na mezinárodním poli. Namátkou uprchlí grázlové typu Krejčíře a Pitra. Pokud víme, kde jsou, proč pořád jen směšně bojujeme s debilní byrokracií? Správný postup je vyslat tým profesionálů, kteří milého pana "podnikatele" chytí pod krkem a expresně dopraví k nám, podobně jako Izraelci lapili a potrestali zrádce Vanunua. Že jsme jen "malá země", která si to "nemůže dovolit"? Já takové úvahy o "řvoucích myších" zkrátka odmítám. Řada malých států přece dokáže "velké věci". Izrael je asi trochu extrémní případ, ale co třeba Tchaj‑wan, Singapur, Švýcarsko nebo Spojené arabské emiráty? Není nutné, aby "myši řvaly". Bohatě stačí, pokud umějí v pravý čas bolestivě kousnout.

16. prosince 2010
Určitě nepropásněte možnost zajít na výjimečnou výstavu Terakotová armáda, která přibližuje fenomén osmitisícového hliněného vojska, vyrobeného jako stráž hrobky prvního čínského císaře. Skvělé repliky neuvěřitelně propracovaných figur koní, prostých válečníků, lučištníků, vozatajů, důstojníků a generálů, dále bronzové zbraně, předměty běžného života i rituální artefakty, to vše nabízí komplexní historický a kulturní zážitek. K dokonalosti chybí terakotovým vojákům už jen to, aby ožili. Ale jestliže budete stát i o to, stačí film Mumie: Hrob Dračího císaře. :‑)

15. prosince 2010
Vždy mě spolehlivě rozesmějí předpovědi, které se udržují a ustavičně opakují třeba desítky let, aniž by se někdo pozastavil nad faktem, že se vůbec neplní. Patří sem třeba tvrzení, že manévrový vzdušný boj už je naprosto zastaralý nebo že soudobá generace stíhaček bude "zaručeně poslední" s lidskou osádkou (obojí se tvrdí už od 60. let 20. století). Je třeba zmínit i krásnou prognózu, která již více než dvě stě let varuje, že zásoby ropy dojdou za 30 až 40 let. Nejlepší jsou však určitě předpovědi úpadku USA, podle nichž měla Amerika být už dávno mocností druhého řádu. Jenže ona stále nějak odmítá spolupracovat a drze si prosperuje, zatímco velmoci, které ji měly nahradit, buď zbankrotovaly, nebo se k tomu úspěšně blíží. Proč ta mizerná fakta pořád ignorují propracovanou teorii?

13. prosince 2010
Dodávky československých zbraní do Izraele zůstávají (přes svůj nesmírný význam) pořád docela málo literárně zpracované. Proto je nutno velmi cenit knihu Mosty do Tel Avivu, která se zabývá právě tímto tématem. Spisovatel Jiří Šulc zvolil (podobně jako ve svých předchozích dílech) kombinaci historických faktů s románovou fabulací. Výsledkem je reálný a zároveň dramatický příběh, který určitě potěší srdce každého, kdo se cítí být vlastencem a podporuje židovský stát.

12. prosince 2010
Ještě něco k alternativní historii: Jsem pevně přesvědčen, že může být výborným nástrojem pro poznání či pochopení historie skutečné. Samozřejmě se nesmí jednat o jakési svévolné fantazie, nýbrž o exaktně konstruované linie dějin, kterými jsou u nás především knihy Honzy Drnka (kterému tímto ještě jednou děkuji za vynikající přednášku a debatu v Brně). Asi se tu projevuje moje nechuť k teoriím a metodám, resp. názor, že na nich moc nezáleží. Úkolem vědy je poznávat, chápat a vysvětlovat. Pokud se to daří, je to dobře. Jak se to podařilo, to je (alespoň pro mě) nepodstatné. V tom se patrně odráží fakt, že jsem analytik a publicista z praxe. Celkově politicky jsem konzervativec, v sexu jsem ultra‑liberál, ale ve vědě evidentně patřím mezi "metodologické anarchisty".

9. prosince 2010
Média jsou plná zpráv o WikiLeaks a jakési "válce" hackerů proti "systému", což se prezentuje jako boj za svobodu informací. Takové patetické výlevy mě ponechávají zcela chladným, ale jinak si myslím, že celá tahle kauza bude mít nakonec vysoce pozitivní efekt. A sice ten, že se vlády a velké firmy konečně dohodnou na nějaké racionální regulaci Internetu, o němž zjevně platí totéž co o ohni, tedy dobrý sluha, ale zlý pán. Na Internet se musí aplikovat stejná pravidla jako na další média a musí se bránit tomu, aby si každý mohl dělat úplně cokoli bez jakéhokoli rizika postihu. To by nebyla svoboda (protože k té musí vždy patřit i odpovědnost!), nýbrž anarchie a chaos.

7. prosince 2010
V souvislosti se zítřejší přednáškou Jana Drnka v Brně, kterou mám tu čest spoluorganizovat, jsem opět musel absolvovat únavné diskuse o alternativní historii. Jako obvykle s lidmi, kteří dovedou neustále jen opakovat standardní omyl, že "historie nezná kdyby", neobtěžují se však alternativní historií do hloubky a seriózně zabývat. Hodí se na to tzv. Římské pravidlo. Znáte? Ten, kdo tvrdí, že něco nejde udělat, by alespoň neměl překážet tomu, kdo to dělá.

6. prosince 2010
Mezi lepší "monster‑béčka" určitě řadím nový film 2010: Moby Dick. A to zejména díky zápletce, která přenáší děj slavného románu Bílá velryba do současné doby. Kapitán Ahab tak nevelí velrybářské lodi a nehoní obřího vorvaně, nýbrž coby velitel jaderné ponorky pronásleduje pravěkého kytovce, který jaksi zapomněl vymřít. Samozřejmě je to zase jen slabý průměr, ovšem ten nápad má něco do sebe. Myslím, že špičkový režisér (třeba Emmerich či Cameron) s odpovídajícím rozpočtem by dokázal natočit takový remake Moby Dicka jako pořádný hollywoodský blockbuster.

5. prosince 2010
Nejprve krátký historický exkurs: Ve 20. a 30. letech se drtivá většina západních politiků (jen s několika čestnými výjimkami typu Churchilla) chovala jako slaboši, zbabělci či hlupáci. Nechápali hrozbu, kterou představoval komunismus a nacismus. Jednali s těmito režimy a ve všem jim ustupovali, protože se více než čeho jiného báli války. Jenže ta válka nakonec stejně přišla a bylo to zajisté daleko horší, než kdyby se proti totalitním režimům zasáhlo preventivně. A co z toho vyplývá? Že za padesát let budou podobně nelichotivé výrazy směřovat na adresy většiny politiků počátku 21. století (ač opět s pár výjimkami typu George W. Bushe) za postoj k islamismu, KLDR a Marsu.

3. prosince 2010
Rozhodně se podívejte na film Odpočítávání (zvláštní překlad původního Unthinkable), který se zabývá jedním důležitým a aktuálním tématem, a sice mučením teroristů. Je psychologicky výjimečně působivý a nutí každého položit si otázku: Kam bych dovedl(a) zajít, abych zabránil(a) smrti milionů lidí? Osobně jednoznačně hájím mučení teroristů (pochopitelně jenom v extrémních případech, jestliže čas tlačí a vše ostatní selhává), avšak Odpočítávání jde ještě dál. Lze ospravedlnit mučení teroristovy manželky a dětí, aby promluvil? Tady ani já prostě nevím.

1. prosince 2010
Musím napsat několik slov k dění na pražském magistrátu. Kdybych byl Pražák, nepochybně bych volil TOP 09, a tudíž jsem zklamán, že Zdeněk Tůma není primátorem. Jak jsem nedávno napsal, celá velká koalice v Praze se mi velmi nelíbí. Ale nikdy bych kvůli tomu nešel demonstrovat, natož pak dělat binec přímo na zasedání zastupitelstva! Volby de facto nevyhrává ten, kdo získá nejvíce hlasů či mandátů, ale ten, kdo složí většinu k sestavení exekutivy. Výsledek se mi nemusí líbit, ale současně považuji za zcela nepřijatelné, aby sympatizanti "vítězné" opozice vyjadřovali svůj nesouhlas takto. Znamená to prakticky popření jednoho ze základních pravidel zastupitelské demokracie, která má sice spoustu chyb, ale v této chvíli je to nejméně špatný systém, jaký máme k dispozici.

30. listopadu 2010
Co soudím o úniku diplomatických depeší skrz WikiLeaks? Publikace samotná je zkrátka lumpárna, jež by se měla tvrdě potrestat (jistým lidem by se asi mohly stát "nehody"). Druhá věc je ovšem obsah těch depeší, který dokazuje, že američtí diplomaté vesměs dělají dobře svou práci. Dále je zřejmé, že dlouhá řada režimů či politiků si zasluhuje daleko tvrdší zacházení, ne‑li rovnou inhumaci. Jen se potvrzuje můj dojem, že USA obecně jednají příliš "v rukavičkách".

28. listopadu 2010
Zase jedna debata na věčné téma "svoboda vs. bezpečnost", tentokrát kvůli šifrování. Osobně zastávám (ve shodě se zákony USA) názor, že šifra je svým způsobem "zbraň". Z toho logicky vyplývá, že každý člověk má právo zabezpečovat svou komunikaci, tak jako má právo nosit zbraň na ochranu sebe, svých bližních, své svobody a majetku. Ale vyplývá z toho i potřeba určité regulace. Zbraně podléhají určitým omezením (nemůžete si přece nosit raketomet), takže by se měly analogicky omezit i šifrovací systémy, jež by se daly příliš snadno zneužít. Jakýsi většinově přijímaný kompromis se stanovil u palných zbraní, a tak doufám, že se brzy určí i u těch šifer.

27. listopadu 2010
Co se bude dál dít na Korejském poloostrově? Co stojí za dělostřeleckou palbou KLDR na jihokorejský ostrov? Je to selhání lidského faktoru, nová provokace (resp. zkoumání, "co ještě projde") nebo náznak čehosi vážnějšího (např. vojenského převratu)? Otázek je daleko více než odpovědí. Ale přiznám se, že si stále častěji říkám, zda by skutečně nebylo lepší, kdyby to konečně "prasklo". Ano, byla by to zřejmě strašná válka s velkými ztrátami a škodami a těžko předvídatelnými následky, ovšem i tak si myslím, že hrůzný konec by byl nakonec lepší než tyhle hrůzy bez konce.

25. listopadu 2010
České speciální jednotky (konkrétně 601. SkSS) se podle expertů řadí k nejlepším na světě, takže velmi oceňuji každou knihu, která jim skládá poctu. Proto doporučuji thriller Smrtící odkaz, jenž působivě líčí tvrdou práci řady složek českého a slovenského bezpečnostního systému, a to nejen elitních vojáků, ale i policistů, lékařů či mužů Horské záchranné služby. A skutečně pozoruhodné na tom je, že tak strhující román o "chlapských" tématech napsala žena! Klobouk dolů!

23. listopadu 2010
Mars opět přidělává starosti. Tentokrát je to zase jeho letecký průmysl, který se skutečně činí. Zejména pokračuje v ilegálním kopírování nejen Su‑27, ale i Su‑30MKK a Su‑33. Kromě toho už údajně pracuje na stealth‑upgrade Su‑27 (snad po vzoru amerického F‑15SE Silent Eagle) i dalších typů (hlavně FC‑1). Hovoří se o koupi Su‑35, na světě je první oficiální grafika stroje páté generace a objevila se i koncepce stíhačky generace šesté! To vše za nezájmu většiny západních médií, která se pak budou upřímně divit, kde vzali Marťani "z ničeho nic" tak silné letectvo. :‑|

22. listopadu 2010
Víkendový summit NATO v Lisabonu si troufám označit za velký úspěch, zřejmě i větší, než se čekalo. Skutečně mě potěšila nová strategická koncepce Aliance, v níž se mluví např. o posilování konvenčních vojenských potenciálů, kybernetických útocích či hrozbách pro vesmír. NATO potvrdilo, že prioritou je i nadále obrana území členských států. Vynikající je samozřejmě i to, že vznikne společná protiraketová obrana, a to za aktivní účasti Ruska, které také významněji pomůže s Afghánistánem (ačkoliv já osobně si myslím, že Rusové tam už nějakou dobu operují, jen se o tom nehovořilo). Kupodivu moc "nezlobili" Turci, což ale neznamená, že bych chtěl měnit jediné slovo na tom, co jsem o Turecku nedávno napsal. Severoatlantická aliance v každém případě jasně prokázala, že se dovede přizpůsobit nové podobě světa ve třetím tisíciletí a že členství v ní má svůj hluboký smysl.

21. listopadu 2010
Netušil jsem, jaký zájem vzbudí má zmínka o "béčkových" televizních sci‑fi horrorech, ve kterých hrají hlavní úlohu různé počítačově vytvořené obludy. Mám prý doporučit další takové. Jak s oblibou říkával Ten, koho už radši nebudeme jmenovat: Já s tím nemám problém. Tak je to třeba Netvor z pouště (tam řádí irácká manticora), Mamut, Mega Shark vs. Giant Octopus, Megapiraňa, Dinocroc vs. Supergator či nejnovější Sharktopus (velice ujetý kříženec žraloka a chobotnice). Ale nezapomínejte, že jsou to pořád jenom levné, nenáročné filmy, a tak nečekejte hluboké umělecké zážitky. Ovšem právě vzhledem k těm nízkým rozpočtům to asi těžko může být lepší...

20. listopadu 2010
Máte rádi ryby? Pokud ano, určitě vyzkoušejte rybu známou pod názvy mahi‑mahi, dorado, zlatý tuňák nebo dolphin‑fish. (Nejde ovšem o delfína, nýbrž o klasickou rybu, která jen plave v hejnech s delfíny.) Její skvělé bílé maso bez kostí patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy jedl. Ale dávejte pozor na velikosti filetů, abyste nešli (jako právě já) s rybím ocasem čouhajícím z batohu. :‑)

18. listopadu 2010
Jednou z metod psaní knih o alternativní historii je přesun nějakého reálného motivu z "jeho" prostoru a času do jiného prostoru a času. Mistrem tohoto postupu je spisovatel Harry Turtledove, jehož řada knih Timeline‑191 (založená na vítězství Jihu v občanské válce a často pokládaná za nejpropracovanější dílo svého druhu vůbec) přenáší do Ameriky některé prvky z evropských konfliktů. Podobně vznikl i román The Man with the Iron Heart, který přesunuje koncepci totální asymetrické války proti cizím vojákům z Iráku po roce 2003 do poválečného Německa. Pro tuto tvorbu byl vymyšlen speciální pojem "historická transplantace". P.S. Suterénní užívání cizích termitů je velké rizoto.

17. listopadu 2010
Dnešní datum je vhodné pro vyjádření k jevu, který někteří označují za hrozbu pro demokracii a jiní za přirozený a rozumný postup. Velká koalice, ano či ne? Podle mě je problematičnost tohoto kroku přímo úměrná velikosti úrovně, kde se tento krok provede. V malém městě mi to vůbec nevadí, ve velkoměstě nebo na kraji se mi to příliš nelíbí, ale pokud to jinak nejde, akceptuji to (v Praze to zcela jistě jinak šlo, a tudíž to považuji za hrubou chybu). Na státním levelu to lze přijmout pouze v případě nějaké krysové situace, jinak by to byla oboustranná zrada voličů.

15. listopadu 2010
Jak se říká: Všeho do času. Definitivně skončila moje trpělivost s Tureckem, přesněji řečeno s režimem, který tam vládne. Stále zřetelnější islamizace, protiamerická a protiizraelská politika, paktování s Íránem a Marsem, panturkické velmocenské ambice... To všechno má navíc silnou podporu u obyvatelstva, jak dokládají mj. romány Buraka Turny či série filmů Údolí vlků. Za jiných okolností by se takové výplody daly přejít se shovívavým úsměvem, ale v tomto případě indikují názory turecké veřejnosti. (Bohužel je zřejmé, že v islámské společnosti dělá demokracie víc škody než užitku a je třeba spoléhat na "osvícené diktatury".) Od nynějška pokládám Turecko za jasnou a přímou hrozbu pro Západ, resp. za nepřátelský režim, se kterým se podle toho musí zacházet.

13. listopadu 2010
Děkuji za doporučení brilantní povídky Noteka 2015. Navzdory dost grotesknímu scénáři (válka Polska a USA) je tento text velice přínosný tím, že ukazuje, jak může slabší armáda porazit mnohem silnějšího protivníka jenom použitím převratné taktiky a nekonvenčních zbraní. V podstatě se jedná o to, čemu se dnes říká "nelineární boj", resp. koncept "rojení". Ale jelikož nejsem odborníkem přes taktiku, případné zájemce odkazuji na studii Swarming and the Future of Warfare.

12. listopadu 2010
Pořád se něco děje. A v poslední době je to řada zábavných věcí. Časopis Forbes mě opravdu rozesmál zařazením marťanského prezidenta na první místo žebříčku nejmocnějších lidí světa (hodně se těším na první komentáře po blížícím se kolapsu Marsu, zvláště ty ve smyslu "to se přece nedalo čekat"). Dále si zaslouží pochvalu značka T‑Mobile za geniální reklamy s Chuckem Norrisem. A do třetice musím uvést nově vzniklou koalici na radnici v Tišnově, neboť takový duhový cirkus tady ještě nebyl! Jsem upřímně rád, že TOP 09 se na to bude s potěšením koukat z opozice.

10. listopadu 2010
Debata o kapitalismu. Navzdory neustálým prognózám opaku je kapitalismus zjevně jediný ekonomický systém, který prokazuje dlouhodobou životaschopnost a funkčnost. Víte proč? Protože je zbudován pro reálně existující lidi. Socialismus, resp. komunismus (a vlastně i fašismus) vypadá báječně na papíře, ale nefunguje (a fungovat nemůže), neboť lidé jsou takoví, jací jsou. A nikdy se nezmění! Představa, že by se změnit mohli, je holá utopie a snaha realizovat ji nutně vede k tragédiím. Kapitalismus určitě má řadu chyb, ovšem ty chyby jsou projevy základních lidských vlastností (především sobectví, závisti, lenosti a ziskuchtivosti), díky kterým celý ten systém funguje!

8. listopadu 2010
Velmi mě potěšil Koncept ČSSD nové generace, který představil Michal Hašek. Jeho "desatero moderní sociální demokracie" je podle mě prvním smysluplným pokusem, jak udělat z ČSSD skutečně slušnou a seriózní stranu levého středu dle vzoru britské Labour Party. Dokument navrhuje např. revizi sociálního státu, odmítá zadlužování a v souhrnu ukazuje, že levicovou politiku lze dělat i bez toho, aby se Keynes musel obracet v hrobě. Věcnost a střízlivý přístup tohoto textu vyniknou ještě více, jestliže je porovnáte s tím, co produkuje uražené ego jednoho nejmenovaného bývalého předsedy. Koncepce Michala Haška v každém případě výtečně ilustruje platnost jednoho z Murphyho axiomů: Po vyčerpání všech ostatních možností se lidé zpravidla začínají chovat rozumně.

7. listopadu 2010
Moje elektronická knihovna se utěšeně rozrůstá. Negativním vedlejším efektem je, že při více než 5000 titulech pomalu, ale jistě ztrácíte přehled o tom, co a kde vlastně máte. Kromě toho se leckdy setkáte se zvláštními formáty pro čtečky a tydlifony, např. EPUB, LRF či MOBI. Proto mě velice potěšil program Calibre, který plní funkci manageru digitálních knih. Dovede pracovat se spoustou typů souborů (včetně konvertování) a snadno a intuitivně se ovládá. Vřele doporučuji.

5. listopadu 2010
V posledních letech se do vojenství "vracejí" některé druhy techniky, které vypadaly jen jako záležitosti pro historiky. Na prvém místě jsou to samozřejmě má milovaná turbovrtulová bojová letadla (právě teď se mluví o restartu produkce letounu OV‑1 Mohawk). V podobě programu Transformer se hlásí o slovo dávná vize "létajícího auta". A nejnovějším "starým" návrhem je koncept SMX‑25, jenž má propojovat přednosti ponorky a hladinové lodě. Co přijde jako další?

4. listopadu 2010
Musím se velmi hlasitě ozvat proti snahám postmoderní liberální levice o útoky na Winstona Churchilla! Nechápu, kde se bere drzost podávat tohoto výjimečného muže takřka jako zločince, který jen náhodou udělal pár dobrých věcí. Churchill nebyl dokonalý, dopustil se i chyb a s některými jeho názory nemohu souhlasit (ačkoli je asi zjevné, že jeho "rasistické" výroky jsou totálně vytržené z kontextu), ale to vše je úplně nevýznamné proti tomu, co Churchill dokázal jako válečný vůdce Británie. Včas rozpoznal, jakou hrozbu představují komunismus a nacismus, a usiloval o jejich naprosté zničení ještě v zárodku. A že to byl imperialista a militarista? Určitě byl. A já se k jeho odkazu hrdě hlásím! Churchill vždy pevně věřil v britské impérium a byl ochoten ho chránit i silou. Tím předstihoval drtivou většinu tehdejších i dnešních politiků o několik tříd. Pro mě to byl největší státník 20. století.

3. listopadu 2010
Nejspíše se ode mě očekává, že zhodnotím výsledek voleb do amerického Kongresu. Potíž je v tom, že se ty volby týkaly převážně domácích témat, o nichž toho tolik nevím, a tudíž se nemohu kvalifikovaně vyjádřit k tomu, proč demokraté tak propadli. První dva roky Obamova prezidentování mohu zhodnotit jen z vojenského, bezpečnostního a mezinárodního hlediska. A tam Obama poměrně pěkně překvapuje, jelikož toho příliš nepokazil a dělá řadu užitečných kroků, mj. změnil architekturu protiraketové obrany, uzavřel dohodu START s Ruskem a usiluje o vítězství v Afghánistánu. Celkově bych mu dal (byť jen o prsa velikosti "lentilky pod kobercem") známku B.

2. listopadu 2010
S nedávným postřehem o nezávislosti Československa úzce souvisí excelentní film Noc rozhodnutí, což byl vůbec poslední výstup Rudolfa Hrušínského. V jedné ze svých nejlepších rolí ztvárnil děsivé dilema prezidenta Emila Háchy, který souhlasil s nacistickou okupací zbytku naší země. Hácha rozhodně nebyl nějaký "zloduch"; byl to lidsky asi velice dobrý, ale starý a nemocný člověk, který byl nucen dělat krutá rozhodnutí s vědomím, že ponese cejch zrádce. A do této pozice se dostal proti své vůli, když se Beneš po Mnichovu rozhodl kapitulovat a zlomit národu morální páteř.

30. října 2010
Debata o amerických tajných projektech letadel. Nevím, proč se někteří lidé tolik diví, když USA občas odtajní nějaký takový letoun. Naposledy to byl velký bezpilotní RQ‑170 Sentinel; teď přibývají důkazy, že existuje také "černý" bezpilotní bojový stroj. Ale přece víme, že v jakémkoli momentu studené války existovalo několik utajených leteckých programů, jež se dříve či později dostaly na světlo. U‑2, SR‑71 a F‑117 jsou typické příklady. Je proto logické, že se v tom pokračuje. Nepochybuji, že USAF a DARPA mají (odhadem) dva až pět typů "černých" letounů ve funkčním (létajícím) stavu. A netají je pro nějaké své zvrácené potěšení, ale kvůli ochraně technologií!

28. října 2010
Den výročí vzniku nezávislého Československa. Tuším, jaké kontroverze (opět) vyvolám, jestliže právě dnes napíši právě tohle, ale přesto (nebo snad právě proto?) to musím udělat. Postupně (mj. pod vlivem knih Jana Drnka) jsem dospěl k závěru, že vytvoření nezávislé ČSR, jakkoli bylo v řadě věcí přínosné a užitečné, bylo z dlouhodobého praktického hlediska velikou chybou! Rakousko‑Uhersko nesporně mělo řadu problémů a potřebovalo zásadní změny, avšak byl to dobrý základ, na němž se mělo stavět a který neměl být rozbit na kousky. Důsledkem principu "nezávislost za každou cenu" byly sice samostatné, ale otřesně rozhádané státy, jejichž národnostní a územní spory z nich udělaly snadný cíl agresí. Národy ve střední Evropě prostě potřebují "společnou střechu".

26. října 2010
Děkuji za příležitost vyzkoušet si na pár dní AVSP, což tentokrát neznamená Aliens vs. Predator, nýbrž audiovizuální stimulační přístroj, obecně známý jako "psychowalkman". Je to opravdu skvělá věc, která dokáže daleko více než "jen" působit při stimulaci či relaxaci. Některé sofistikované programy umějí mj. posilovat soustředění a kreativitu, odbourávat stres, čerpat energii nebo zkvalitňovat spánek... Jestliže se vám někdy naskytne možnost otestovat AVSP, rozhodně tak učiňte.

25. října 2010
Nová britská konzervativní vláda mě v sektoru vojenství velmi zklamala. Samozřejmě chápu, že úspory jsou nezbytné, ovšem takové bezprecedentní škrty, jaké znamená nová koncepce bezpečnosti a obrany, nemohu popsat jinak než jako úděsné. Kývl bych např. na stažení britské armády z Německa, ale plány redukce letectva i námořnictva vypadají jedním slovem katastrofálně. Royal Navy tím ztratí velkou část své síly a na deset let fakticky přijde o palubní bojové letouny! Vůbec si nedovedu představit, jak by po takovém "masakru" mohli Britové vyhrát případnou druhou válku o Falklandy, a dokonce pochybuji, že by takhle mohli vyhrát i tu první! To je opravdu smutný konec globálního impéria, o to smutnější, že to není výsledek vojenské porážky, ale nezodpovědné politiky. Už mohu s hořkým úsměvem dodat jenom hlášku z Alles Gute: My nežebráme, my tu jen odpočíváme.

23. října 2010
V souvislosti s volbami do třetiny Senátu proběhla také diskuse o této instituci. Otevřeně říkám, že bych rozhodně Senát nerušil, resp. podporuji dvoukomorový parlament. Problém českého ústavního systému spočívá primárně v tom, že Senát může být přehlasován prostou většinou Poslanecké sněmovny (stejně tak veto prezidenta), což jeho pozici krutě devalvuje. Proto bych chtěl, aby pro přehlasování byla nutná silnější, nejlépe ústavní (třípětinová) většina poslanců.

22. října 2010
Je velmi příznačné, že je česká podoba románu Děti boží (autor Harold Coyle) zasazena do Moldavska. Originál se totiž odehrává v 90. letech na Slovensku, kde mají vojska NATO zabránit etnickým čistkám proti maďarské menšině! Zdá se vám to groteskní a nesmyslné? Mně ne. Ze zpětného pohledu považuji za obrovské štěstí, že to v celé střední a východní Evropě ve druhé polovině 90. let nedopadlo podobně jako v Jugoslávii. Jen si zkuste vzpomenout na Mečiarovu vládu, na tehdejší vztahy Slováků, Maďarů a Rumunů, na dění ve státech SNS, na německou zahraniční politiku... Kniha Děti boží prostě připomíná, že pád komunismu uvolnil staré národnostní a územní konflikty, jež změnily střední a východní Evropu v sud prachu. Děkujme osudu či Bohu, že zápalka včas zhasla.

20. října 2010
Smekám klobouk před tvůrci filmu Postradatelní (The Expendables). Tak superhvězdně obsazená akční "pecka" tady opravdu ještě nebyla. Skládá velkou poctu kultovním filmům z 80. let, které ale současně i trochu paroduje. Uvěřitelná, byť nadsazená zápletka, naprosto brilantně natočené akční scény (souboje, přestřelky i honičky), záplava skvělých hlášek a překvapivě dobré herecké výkony. Sylvester Stallone si zaslouží velký obdiv za to, že je i v 64 letech jako akční hrdina pořád věrohodný, ačkoliv přiznávám, že u mě získal hlavní pozornost perfektní Jason Statham. Nejvíce jsem však Postradatelným vděčný za to, že dokázali aspoň na chvíli vzkřísit to staré kouzlo akční klasiky.

18. října 2010
Jako dárek k svátku jsem od neznámého dárce dostal důkaz, že se stávám čímsi, pro co se asi dá použít slovo "celebrita" (ačkoliv tento termín nemám příliš v lásce). Tímto důkazem je fakt, že se za mě někdo vydává na Facebooku, kde zřídil falešný účet s mým jménem a fotkou. Vlastně se to dalo čekat; byla to jen otázka času, než se to stane. Budiž. V každém případě to nejsem já. Pokud tedy náhodou máte účet na Facebooku, prosím nahlaste to jako zneužití. Děkuji.

17. října 2010
Pochopitelně musím glosovat komunální volby. Výsledky jsou (jedním slovem) rozporné. ČSSD se sice podařilo uspět i ve velkých městech, ale ta celkově zůstávají většinově pravicová, protože dřívější voliči ODS často upřednostnili TOP 09 či místní subjekty (což dokazuje, jakou pověst mají mnozí komunální funkcionáři ODS, které je nutno vypakovat). Lidovci potvrdili pozice v některých regionech, ale o jejich návratu na celostátní úroveň to mnoho nevypovídá. Komanči pomalu vymírají a Véčkaře potkal debakl, ale vedení těch i oněch zjevně neztrácí elán. Teď mě nejvíce zajímá, jak se "složí" magistráty v Praze a Brně a jak se to odrazí na boji uvnitř ČSSD.

15. října 2010
Spousta dobrých zpráv. Poněkud paradoxně k nim řadím i společné cvičení Turecka s Marsem; nyní už je tedy aspoň jasné, kdo kde stojí. Rusko potvrdilo brzké obnovení produkce velkých ekranoplánů, a to včetně nosičů protilodních střel. Dále mě velmi potěšilo, že jsem (úplnou náhodou) získal unikátní fotku zkušebního vypuštění raketového torpéda Škval. Dnes jsem ještě zjistil, že se fenomenální Tom Clancy vrací k sérii "velkých" románů s postavou Jacka Ryana; v prosinci vychází thriller Dead or Alive. A aby toho nebylo málo, česká 211. taktická letka zvítězila na cvičení Tiger Meet a může se směle pokládat za nejlepší bojovou letku v NATO! Když se daří, tak se daří!

14. října 2010
Mimořádně jsem přivítal román Tisíc sluncí od Alexe Scarrowa, jenž pracuje s hypotézou, že Němci na konci II. světové války vyrobili atomovou bombu a chtěli ji použít pro zoufalý pokus o změnu výsledku války. Otevřeně říkám, že díky znalosti několika knih na toto téma jsem došel k závěru, že "standardní" výklad o nacistickém jaderném programu má velké trhliny a že ledacos bylo jinak, než se obvykle tvrdí. Připouštím, že Třetí říše mohla provést i nějaký pokusný výbuch, ale doopravdy mě mrazí v zádech při představě, co mohl Hitler s Bombou udělat.

13. října 2010
Budete se asi divit, ale ten slabomyslný plán Evropské unie zakázat kouření na všech veřejných místech vítám! Mohla by to totiž být ona příslovečná poslední kapka, po níž "pohár přeteče" a někdo řekne NE. Pokud nějaká země (snad Polsko?) otevřeně prohlásí, že se prostě nepodřídí, náhle si všichni v plné síle uvědomí, že Brusel nemá vlastně žádné nástroje, jak kohokoliv k čemukoliv donutit, a že moc evropské byrokracie je jen iluzorní. Na ten magický okamžik se moc těším.

11. října 2010
Memoárů předlistopadových čs. politiků není právě přebytek. Proto jsem si se zájmem přečetl publikaci Paměti a úvahy od Lubomíra Štrougala, jež nabízí vzácný pohled na minulý režim očima člověka, který se pohyboval mezi špičkami nomenklatury. Zajisté je to cenná kniha, ačkoliv místy působí tragikomicky naivně. Autor samozřejmě ostře odsuzuje "chyby" socialistického režimu (procesy v 50. letech počínaje a ekonomickými problémy v 80. letech konče), ale coby oddaný komunista a aparátčík prostě nedokáže pochopit, že to nebyly nějaké "excesy" na správné cestě, nýbrž zákonité důsledky vývoje systému, jenž byl postaven na omylech a lžích a mohl se udržet u moci jen násilím.

9. října 2010
Velmi děkuji za doporučení excelentního filmu Elitní jednotka (Tropa de Elite), který zobrazuje pouliční válku v nejstrašnějších drogových slumech Brazílie. Toto unikátní dílo otevřeně schvaluje tvrdé metody super‑elitní jednotky BOPE, jež jako jediná dovede v tom děsivém prostředí účinně bojovat. Film ihned obdržel nálepku "fašistický", avšak já skutečně nechápu, co je na razantních postupech proti narkomafii "fašistického". Organizovaný zločin (stejně jako terorismus) nemůže být tolerován a musí se proti němu zasahovat všemi prostředky a s maximální tvrdostí. Hezky to vystihl jeden můj známý: Jestli někdo dělá z dětí narkomany, tak my z něho naděláme psí žrádlo! Muži útvaru BOPE a tvůrci filmu Elitní jednotka tedy mají mou plnou podporu. P.S. Včera měla premiéru dvojka.

8. října 2010
Ještě malá poznámka k nedávné glose o pornu. Když na české televizní obrazovky masově vtrhly různé krávonovely a reality‑show (které Miloš Zeman báječně popsal jako pořady o idiotech na obrazovce pro idioty před obrazovkou), občas jsem říkal, že nižší úroveň má snad už jen porno. Ale když vidím, co za zhůvěřilosti se vysílá dnes, musím se porno‑byznysu omluvit. Některé současné pořady českých televizí mají nižší uměleckou hodnotu než kvalitní péčko.

6. října 2010
Další patetická výzva k boji za demokracii v Barmě. Není mi znám jediný případ, že by nějaká směšná, od reality odtržená petice tohoto druhu něco skutečně ovlivnila. Ale mohlo by se to vyřešit za pár hodin. Stačila by série přesných leteckých a raketových úderů a akcí zvláštních sil, které by zmrzačily barmské ozbrojené síly a vyhladily by vůdce režimu. Proč provádět nějaké rozsáhlé invaze? Proč bojovat s celou zlou nestvůrou, když jí můžeme prostě useknout hlavu?

5. října 2010
Když jsem pátral po původu nedávno zmíněného filmu Váleční ptáci, zjistil jsem, že se jedná o produkt televizní stanice Syfy, která se na výrobu podobných filmů a seriálů specializuje. Neustále chrlí do světa "béčkové" sci‑fi, fantasy a horrory, jež nabízejí nejrůznější tvory či potvory (pravěké, uměle vytvořené, mimozemské i magické) ve formě levných počítačových efektů. A k tomu jednoduché scénáře, mizerné herecké výkony, spousty klišé... Ale pozor, tyhle filmy mají právě díky tomu všemu specifické kouzlo a řadě lidí (včetně mně) se docela líbí. Konkrétně mohu pochválit třeba titul Supervoják SS, což je zjevně pokus o neoficiální zfilmování kultu Wolfenstein.

3. října 2010
Diskuse o TOP 09 a ODS, resp. o tom, která ze stran je "více pravicová". Předesílám, že je to opravdu hodně sporné a já sám nemám jednoznačný názor. Z hlediska socioekonomické politiky je rozhodně víc napravo partaj knížete Schwarzeneggera a bratra Kalouse ušatého, která ostatně od začátku zdůrazňuje, že je konzervativní. Jenže ODS, ačkoliv je liberálně‑konzervativní, má třeba postoj vůči EU daleko více pravicový než TOP 09. Podobně lze dlouho polemizovat také o tom, kam přesně patří VeVerky, jejichž základní ideologií je to, že vlastně žádnou základní ideologii nemají.

2. října 2010
Mezi mé nejoblíbenější prvky v tištěných i digitálních médiích patří infografika, tj. obrázky, jež názorně ukazují něco, co nemá smysl popisovat textem. Schémata, průřezy, grafy, mapy, symboly... Ve velkém začali infografiku v médiích používat (dle očekávání) Američané, ale záhy se to naučili všichni. Výtečné úrovně v tom dosahuje mj. ruská agentura RIA Novosti, která vyrábí i spoustu infografiky o vojenství a má rozsáhlý archiv. Skutečně mě "dostala" její dynamická, resp. interaktivní infografika ve Flashi, která popisuje mj. techniku na moskevské přehlídce, křižník Petr Veliký či atomový ledoborec Jamal. Muselo to dát opravdu pořádnou práci. Užijte si to. :‑)

1. října 2010
Diskuse o pornografii. 90 % dnešní porno‑produkce je podle mě brak, jenž postrádá uměleckou úroveň. Jakýkoliv amatérský film, třebaže zaostává co do formálního a technického provedení, má po obsahové stránce náskok ve světelných letech, jelikož je prostě "skutečný". To se ostatně odráží i v trendu, jemuž se občas říká "reality‑porno". Diváky už omrzely chladně profesionální, silikonově upravené a bronzově opálené "hvězdy". Chtějí filmy, kde hrají "holky odvedle". Proto přibývá filmů, které jsou sice natáčené komerčně a profesionálně, avšak vystupují v nich nezkušení herci (zpravidla studenti), kteří se snaží (tu lépe, tu hůře) budit dojem úplných amatérů. Jedničkou v české porno‑produkci je pochopitelně filmeček Hustej mejdan, o kterém se nebojím říci, že je dnes už kultovní.


Postřehy z července, srpna a září 2010

Archiv postřehůNa úvodní stránku