Postřehy ze života


30. června 2010
Objevují se alarmující informace, že by Česká republika mohla přijít o nadzvuková bojová letadla! Jako vojenský expert musím velmi vážně říci, že by to byl tragický omyl, který by se nám mohl katastrofálně vymstít. Z geopolitického, strategického i taktického hlediska výkonné stíhačky prostě potřebujeme. Jak jsem uvedl dříve, v principu jsem pro odkoupení a modernizaci Gripenů, ale pokud by přišla nějaká jiná zajímavá nabídka (např. americké F‑35), zajisté bych se o ní pobavil. Zrušení nadzvukového letectva je ovšem absolutně nepřijatelné a nápadům tohoto druhu je třeba energicky vzdorovat, jinak bychom se za pár let mohli dočkat mnoha nepříjemných a ošklivých překvapení.

29. června 2010
Ještě se stručně vrátím ke glose o nezbytných změnách v ČSSD. Kdo by se měl stát předsedou? Jistě to bude někdo z "moravské jízdy", ale kdo? Bohuslav Sobotka je patrně slušný a poctivý člověk, ale nikdy mu nemůžu odpustit, že v době největšího růstu vyráběl gigantické deficity. (Keynes se musel obracet v hrobě.) Roman Onderka je velmi schopný a chápe, že spolupráce s KSČM je cestou do pekel, ale zatím se mi zdá jaksi nevýrazný. Snad to nebude "polibek smrti", ale já jasně podporuji Michala Haška. Znám ho z komunální politiky a lidsky si ho vážím. Good luck.

28. června 2010
Malá poznámka k (snad už opravdovému) létu: Jako zapřísáhlého nudistu mě srdečně baví sledovat, jak se diví dlouhodobí textiláci, kteří jsou poprvé na nudapláži. Jsou totiž překvapeni tím, jak málo sexuálně vzrušující nudapláže ve skutečnosti jsou. To kouzlo spočívá v tom, že když jsou nazí všichni, působí to prostě přirozeně a nezůstává prostor pro fantazii. A je dobře známo, že drtivá většina těch, kdo koupání bez plavek jednou zkusí, už se pak nechce do plavek vracet.

25. června 2010
ODS zahájila proces očisty, a proto je nyní řada na ČSSD, aby se změnila. A patrně více než její hlavní konkurent, protože bude muset sahat nejen do stylu, ale i do idejí a programu. Hlavním vzorem by měli být britští labouristé, odstrašujícím příkladem budiž tragikomicky rozhazovačná levice v jižní Evropě. A vedle toho budou čeští sociální demokraté potřebovat rozumného koaličního partnera, neboť spolupráce s komunisty je prakticky sebevražda, nehledě k tomu, že KSČM bude mít za dvě volební období potíže s průnikem do sněmovny. Měla by vzniknout "levicová TOP 09", tedy alternativa pro ty, kdo se kloní k levici, ale z různých důvodů nechtějí volit ČSSD. (Lidé se ptají, proč se jako konzervativec tolik starám o osud socialistů. Protože jsem prozíravý. Vláda potřebuje mít silnou opozici a spektrum stran musí být vyvážené, aby neposiloval vliv extrémistů.)

24. června 2010
Kongres kritizuje Pentagon za nákupy ruských vrtulníků pro afghánské letectvo. Podle mě jde o typické "všeználkovství" politiků, kteří sice nevědí, o čem mluví, ale mluví o tom hodně nahlas. Jestliže Rusové něco umějí dokonale (resp. asi nejlépe na světě), je to výroba vojenské techniky, která je levná, odolná, spolehlivá, blbuvzdorná a jednoduchá na obsluhu, údržbu i opravy. To vše je v Afghanu potřebné, a tak se ve velkém nakupují Mily coby "spotřební materiál". Dost pochybuji, že by stejně dobré stroje za tyto ceny dovedla vyrobit kterákoli země NATO. Navíc se takhle posilují vztahy Západu s Ruskem a vzniká šance pro český zbrojní průmysl. Jen pěkně kupujte dál.

22. června 2010
Víte, že vynalezli auto, které jezdí na vodu? Bohužel však jenom na vodu z Mexického zálivu... Musím konečně napsat něco o děsivé ekologické katastrofě, kterou zcela jasně způsobilo lajdáctví lidí z BP. Od začátku si myslím, že nejlepším řešením by bylo použít malou jadernou nálož, protože jen tak by vznikl dostatečný tlak a teplota k "zavření" ložiska. Jestliže se neobjeví nějaké jiné zázračné řešení a únik ropy bude pokračovat, stejně se to takhle nakonec provede. Jak jsem už dříve zdůrazňoval, současné jaderné zbraně jsou celkem "čisté"; radiační zamoření by bylo směšně malé proti tomu, co nyní způsobuje ropa. A udělal bych to ihned, protože situace se zhoršuje.

21. června 2010
Po volebním zemětřesení přišlo i zemětřesení kongresové. Letošní kongres ODS byl vskutku zlomový a znamená (doufejme) velký krok ke změnám. Drtivá podpora pro Petra Nečase (jehož nominační projev pokládám za jednu z nejlepších řečí v české politice za poslední léta), místopředsednický "dream team", viditelná snaha o sebereflexi a v neposlední řadě zničující porážka zákulisních šíbrů a "kmotrů", pro něž je politika a byznys (a v horším případě navíc mafie) jedno a totéž. Právě jim je potřeba velice razantně přiškrtit kyslík, protože už dokázali ODS téměř zničit. Ale věřím, že Petr Nečas je ten, kdo ji dokáže od toho kraje propasti strhnout zpátky. Kongres mu k tomu dal plný mandát, takže zbývá jen doufat, že na to "český Putin" bude mít nezbytnou sílu a vůli. Držím palce.

20. června 2010
Po nějaké době se zase pochlubím jedním povedeným receptem. Nepochází původně z mé hlavy, jde o úpravu něčeho, co jsem kdesi přečetl. Jedná se o omáčku, dip či dressing, jak chcete. Základem je směs libovolných mléčných a vaječných hmot (smetana, bílý jogurt, majonéza, tatarka atd.), do té zamíchejte lžičku hořčice, lžičku olivového oleje, trochu citrónové šťávy a jemně nasekané oregano. Dochuťte solí, pepřem a cukrem. Vynikající k pečenému masu.

19. června 2010
S důchodovou reformou se to začíná trochu hýbat, stejně však pořád nevím, kdy a jaký (pokud nějaký) důchod od státu dostanu, a tudíž s ním prostě nemůžu kalkulovat. Jako pragmaticky uvažující člověk se proto musím o svoje perspektivní finanční zajištění postarat sám, a to nějakou kombinací krátkodobých a dlouhodobých investic, penzijního připojištění a investičního životního pojištění. Ve finále se to (snad) poskládá do slušné sumičky pro přijatelnou životní úroveň. Jestli k tomu někdy přibude i nějaký důchod ze státního průběžného systému, bude to zajisté příjemné překvapení, ale spoléhat na to nemohu. Všem doporučuji tentýž přístup a udělám zcela otevřenou reklamu finančně‑poradenské firmě Partners, jejímž jsem klientem a s níž jsem skutečně maximálně spokojen.

17. června 2010
Debata o Izraeli dospěla až k tématu Velkého Izraele, tj. státu, který by zahrnoval také kompletní území Palestiny plus pár dalších kousků. Jsem sice kovaný sionista, ale není mi úplně jasné, k čemu by nám to vůbec bylo. Podle mě by to znamenalo jen potíže, výdaje a rizika, ale takřka žádný reálný přínos. Když už Velký Izrael, tak v tom případě spíš koncepce "od Nilu k Eufratu", aby byl pod kontrolou Suez, ropa a plyn. P.S. A teď můžete hádat, jestli to myslím vážně. :‑)

16. června 2010
Děkuji za pozoruhodnou knihu Záhady lidského těla. Je to jedna z nejzajímavějších publikací o biologii, s jakou jsem se kdy setkal, a málokdy jsem se z jedné knihy dozvěděl tolik nových věcí. Její zvláštností je zaměření na "nedokonalosti" lidského těla, páteří počínaje a mozkem konče. Autor nabízí i rozmanité kontroverzní či provokativní názory. Kniha může na první pohled zapůsobit trochu pesimisticky, jelikož ukazuje, kolik "konstrukčních chyb" člověk obsahuje, ale už sama skutečnost, že si tyto chyby můžeme uvědomit, je vlastně důvodem k opatrnému optimismu.

14. června 2010
Vyjednávání o nové vládě sleduji s nemalou spokojeností a vítám i některé věci, které asi budou obecně nepopulární, ale jsou zkrátka nezbytné (např. zavedení školného). Také mě těší, že se VV docela rychle a ochotně vzdávají řady svých předvolebních fantasmagorií (mj. v resortu obrany); mám tušení, že jsou Véčkaři daleko více pravicoví, než jak mohou vypadat. Osobně si myslím, že post předsedy Poslanecké sněmovny by měla obsadit ČSSD, ale musí to být osoba jiného formátu než Lubomír Zaorálek. Dobrou zprávou jsou jistě i výsledky voleb na Slovensku, kde se (snad) také poskládá cosi, co by se dalo popsat jako pravicový kabinet (byť to rozhodně nebude mít snadné).

11. června 2010
Všichni ti, kdo chválili a doporučovali film Sherlock Holmes, měli pravdu. Opravdu je to vynikající dílo, které předvádí kultovní figuru londýnského detektiva zcela revolučním způsobem. Robert Downey Jr. v té neobvyklé roli exceluje a viditelně si ji užívá. Také zápletka a její rozuzlení jsou skvělé a jistě potěší i náročného a v detailech si libujícího diváka. Málokdy se vidí takhle podařené nové zpracování nějakého "starého" tématu. A já už se těším na pokračování.

9. června 2010
Pořád se něco děje. Íránské nacistické Revoluční gardy hodlají doprovázet konvoje do Gazy; tak jen do toho, alespoň se nažerou ryby. Záhy bude patrně nezbytné šlápnout na zatracenou juntu v Barmě, která vyvíjí Bombu a balistické rakety. Ale pro ta "šlápnutí" budou brzy k dispozici taky vhodné zbraně, mezi nimi opravdu roztomilé hypersonické řízené střely. Přečetl jsem skvělý životopis Martiny Sáblíkové. Na zahradních párty se někdy mohou přihodit pozoruhodné věci. A abych nezapomněl, včera jsem úspěšně absolvoval magisterské zkoušky. Děkuji všem za podporu!

8. června 2010
V poslední době jsem několikrát dostal otázku, co bych dělal jako ministr obrany. Je toho docela hodně, takže jen stručně: Opětovně posílit a modernizovat "těžké" síly teritoriální obrany (tanky, pásová BVP a dělostřelectvo). Vyřešit systémy protivzdušné obrany středního dosahu. Odkoupit Gripeny a následně je nechat zmodernizovat na verzi Gripen‑NG. Modernizovat a dozbrojit všechny vrtulníky. Ihned zakoupit nejméně dvě transportní letadla C‑130 Hercules. Pokud jde o zahraniční operace, do Afghánistánu bych rád poslal vysloveně bojové síly, např. vrtulníky Mi‑35 a letouny L159 ALCA. Dále bych velmi tlačil na zavedení digitální kamufláže. A závěrem jeden provokativní návrh: Co takhle si pořídit (jen pro jistotu a tiše) nějaké odstrašující prostředky? (Jaké? Použijte představivost.)

6. června 2010
Přečetl jsem knihu Muži, co zírají na kozy a posléze jsem viděl i její filmovou verzi. Obě díla hodnotím vysoce pozitivně. Kniha, ačkoliv patří do literatury faktu, je opravdu čtivě a vtipně napsaná a u hvězdně obsazeného filmu jsem se smál takřka od začátku do konce. Nejzajímavější je ale pochopitelně samotné téma, tedy vojenské využití psychotronických či paranormálních dovedností. Nyní jsou výsledky těchto výzkumů základem určitých nesmrtících zbraní a výslechových metod a je téměř jisté, že v rámci války proti terorismu se ve výzkumu a aplikaci pokračuje. Jsem přesvědčen, že pro zpravodajské služby nebo speciální jednotky to může být nesmírně přínosný obor.

4. června 2010
Vyjadřuji plnou podporu izraelskému zásahu proti "humanitárnímu" konvoji. Mám dojem, že média zde jaksi zaměňují příčinu s následkem. V první řadě platí, že v Pásmu Gazy vládne islamistická teroristická skupina; Izrael uvalil na oblast blokádu, a pokud ji někdo chce prorážet, činí tak jenom na vlastní riziko. Dále sdílím podezření Izraelců, že lodě mohly vézt Hamásu zbraně, a doporučuji věnovat pozornost též faktu, že ti "míroví" aktivisté byli ozbrojení. Podle mě šlo o záměrnou provokaci, avšak její organizátoři zřejmě zapomněli, že Izrael tu není nikomu pro legraci a že je mu ukradené, co žvatlá OSN. Jen ať si to klidně zkoušejí dál, ale podotýkám, že další loď bych už potopil.

3. června 2010
Ještě pár (po)volebních flashbacků. Kromě již jmenovaných důsledků mě potěšil i fakt, že ve sněmovně od nynějška nebude působit Ivánek. Není mi vůbec jasné, jak ČSSD plánuje zaplatit ty gigantické dluhy z volebních kampaní (údajně přesahují 800 milionů korun); zdůrazňuji, že to není škodolibost, jelikož si přeji, aby zde existovala slušná a silná sociálně demokratická strana (čemuž by bankrot asi hodně vadil). Obecně doufám, že odchod Topolánka a Paroubka by mohl znamenat konec jedné poměrně ošklivé éry v české politice. Přes výhrady k Věcem veřejným a řadě lidí v TOP 09 věřím, že utvářející se vláda má šanci tu opravdu měnit věci k lepšímu. S příslušnou nadsázkou a opatrností bych řekl, že Petr Nečas by se (snad) mohl stát jakýmsi "českým Putinem".

1. června 2010
Diskuse o vrtulnících. Vždy jsem pohlížel s krajní skepsí na názor, že koncept dvou nosných rotorů (ať už souosých, tandemových či prolínajících se) je zastaralý, nevhodný apod. Také není žádné tajemství, že mám už odmalička slabost pro bitevní vrtulník Kamov Ka‑50. Nepřátelé dvou nosných rotorů se teď ale musejí potýkat s faktem, že po této konstrukci mlsně koukají i Američané, pro které to nikdy nebyla hlavní sklenice whisky. Slibný program Sikorsky X2 ukazuje, že budoucnost mohou představovat právě "hybridy" s koaxiálními rotory a pomocnými vrtulemi.

31. května 2010
Další vyděšené kvokání nad izraelskými jadernými zbraněmi. Jako nějaká úžasná novinka se prezentuje informace, že Izrael kooperoval s Jihoafrickou republikou na nukleárních hlavicích a jejich nosičích. No a co? To už je přece dlouho známá záležitost; viz např. mé texty o raketové a jaderné spolupráci "klubu vyděděnců". Ona asi nebude náhoda, že ten "objev" byl zveřejněn právě v době, kdy se zase hystericky pokřikuje, aby se Izrael vzdal jaderných zbraní. Nejlepší odpověď bude patrně ta, kterou daly tři stovky spartských hrdinů Peršanům u Thermopyl: "Pojďte a vezměte si je!"

30. května 2010
Má předpověď výsledků voleb se splnila jenom částečně (takové zemětřesení asi neočekával nikdo), ale výsledky samotné mě potěšily, a to daleko více, než bych optimisticky doufal. Levice jako celek utrpěla krutou porážku a poprvé v dějinách vznikla reálná šance utvořit silnou pravicovou vládu (ačkoli zvláštní charakter a "nečitelnost" Véčkařů může jednání zkomplikovat, nakonec se skoro jistě dohodnou). Navíc neskrývám nadšení z toho, že sněmovnu opustili černoprdelníci i ekofanatici. Co je však možná nejlepší produkt voleb, to je ohlášený odchod Jiřího Paroubka, což (snad) znamená také eliminaci hrozby, že by se mohl stát prezidentem. (Jinak ale musím ocenit všechny čtyři předsedy, kteří se po porážce zachovali jako chlapi a čestně rezignovali.) Ještě bych rád vyslovil velikou pochvalu zpravodajské stanici ČT24 za perfektní volební studio. Mám‑li to shrnout, jsem spokojen, protože vláda, která zřejmě vznikne, nadělá asi podstatně méně škody než jakákoli jiná. :‑)

28. května 2010
Den voleb. Po dlouhém uvažování jsem (jako nejmenší zlo) zasunul lístek číslo 26, tedy ODS. Rozhodl jsem se tak ze tří základních důvodů: 1. Petr Nečas v čele strany si zaslouží šanci. 2. TOP 09 je na můj vkus příliš vstřícná vůči EU. 3. Opravdu nemusím bratra Kalouska. A proto tedy nakonec ODS, nikoliv TOP 09. (VéVéčka jsou pro mě nepřijatelná kvůli populismu a nejasné ideologii.) Teď už jen doufat, že z toho všeho bude možné slepit koalici. Horrorové scénáře zahrnují mj. další pat (100:100) a Potroubka ve funkci premiéra. Nemůžu se rozhodnout, co by bylo horší.

26. května 2010
Pokračuji v nepravidelném doporučování knih. Obdržel jsem publikaci Stín jaderné války nad Evropou, jež nabízí rozbor válečných záměrů USA i SSSR za studené války (zvláště oceňuji to, že autor odděluje propagandistické bláboly od reálného operačního plánování). Dále mám velkou radost, že jsem konečně získal knížku Bojoval jsem s al‑Káidou, což je strhující autobiografie amerického vojáka, jenž se v roce 2002 účastnil bojů proti islamistům v Afghánistánu. A ještě mohu pochválit knihu Zrazené Polsko, která rozebírá nacisticko‑sovětský útok na Polsko v září 1939 a vyvrací některé oblíbené mýty (mj. že polská jízda útočila na německé tanky). Můžete si vybrat.

25. května 2010
Do parlamentních voleb zbývají už pouhé tři dny a lidé mi coby politologovi dávají otázky typu: "Jak to dopadne?" Zkusím tu tedy malou předpověď: Do sněmovny se dostanou (v tomto pořadí) ČSSD, ODS, TOP 09, KSČM, VV a KDU‑ČSL; SPOZ to těsně unikne a Zelení hrubě propadnou. Prasoubkovi však bude výhra platná jako Bohuslavu Sobotkovi hřeben, jelikož nebude mít s kým sestavit vládu. Odhaduji (a doufám), že se nakonec poskládá nějaká středopravá koalice, ale příliš by mě nepřekvapilo, kdyby se premiérem stal někdo jiný než Petr Nečas. Ovšem na silnou většinu můžeme pochopitelně zapomenout, tu by tady zřejmě mohl vygenerovat jen nový volební systém. (A koho budu volit já? Stále ještě nejsem úplně a definitivně rozhodnutý, v této chvíli je to cca 75:25.)

24. května 2010
Češi jsou zase mistři světa! Kdo by to byl řekl? Zdaleka jsme nebyli favority a po rozpačitých výkonech ve skupinách bych za úspěch pokládal postup do čtvrtfinále. Ale Češi překvapivě postoupili dále a přišlo infarktové semifinále se Švédskem s úžasnou záchranou v poslední chvíli. Naopak favorizovaní Rusové (které jsem i já od začátku jasně tipoval na zlato) se ve svém semifinále trápili, a proto už jsem na finále hleděl optimisticky. Ale "lámat" se to začalo už ve čtvrtfinále a opravdový blesk přineslo semifinále. Zdá se, že česká reprezentace se (s pomocí velkého štěstí) opět "našla" a objevila útočného ducha, výtečnou schopnost kombinace a především odhodlání bojovat do posledního okamžiku, pokud tu existuje nějaká šance. A já si nemohu odpustit tenhle komentář: Žáby v mlíku! :‑)

22. května 2010
Chválím a velmi doporučuji film Iron Man 2, který podle mého názoru (stejně jako první díl) patří mezi nejlepší filmová zpracování komixů (ačkoliv na jedničku jsem slyšel i hodně kritických reakcí). Vždy mi byli bližší "superhrdinové", kteří se prosadili díky své vlastní snaze a technickým vymoženostem (což je právě Tony Stark alias Iron Man), spíše než ti, kteří své schopnosti získali při narození nebo v důsledku nějaké náhody či nehody (popř. vlastní blbosti). A speciálně Iron Man mě samozřejmě zaujal i proto, že se to vše točí kolem vývoje, výroby a prodeje zbraní. Vždyť je to vlastně supermoderní exoskeleton, de facto komixová podoba obleku pro vojáka budoucnosti.

20. května 2010
Jestliže jste podobnými milovníky čokolády jako já, zřejmě jste zaznamenali, že společnost Milka občas pouští do světa "omezené edice", což bývají čokolády opatřené podivnými názvy a naplněné podivnými věcmi (mj. chilli nebo směskami ovoce). Obvykle se prodávají jen chvíli, po čemž zmizí. Pokud jsem si všiml, zatím žádná se nedostala do normální nabídky. Závěr: Milka provádí pokusy na lidech. Možná je to součást našeho sionistického POS (Plánu Ovládnutí Světa)! :‑)

19. května 2010
Debata o volebních kampaních. Mnohdy se tvrdí, že v ČR jsou demagogické, vulgární, urážlivé... To je asi samo o sobě pravda, ale tyhle stížnosti znamenají brečet sice pěkně, jenže na cizím hrobě. Kampaně už totiž nejsou produkty stranických štábů, nýbrž specializovaných firem. Ty si vždy provádějí rozsáhlé sociologické průzkumy a psychologické analýzy, podle kterých kampaně konstruují. Pokud takhle zjistí, že lidé chtějí kampaně "bulvární" (tj. postavené nikoli na věcné argumentaci, ale na populismu, blbosti a špíně), pak přesně takové taky dodají. "Nejlepší" kampaň totiž není taková, kterou v diskusích pochválí nejvíc politologů, nýbrž taková, která zapůsobí na nejvíc voličů. Volební kampaně nepocházejí z nějaké cizí planety; jsou odrazem úrovně a nálady celé společnosti.

17. května 2010
Americké ozbrojené síly potvrzují platnost doktríny "Weapon After Next". Do výzbroje vstupují bojová letadla páté generace (F‑22 a F‑35), avšak letectvo, námořnictvo i výrobci už vážně přemýšlejí nad typy generace šesté. Boeing již dokonce předvedl konkrétní návrh F/A‑XX. A povšimněte si, že ten letoun je pilotovaný, popř. schopný létat s lidskou osádkou i bez ní. Vždy jsem byl velmi skeptický k prognózám, že "další generace" bojových letadel bude pouze bezpilotní; ono se to totiž opakuje už skoro padesát let, aniž by k tomu došlo. (Podobně se už zhruba dvě stě let neobyčejně vytrvale tvrdí, že zásoby ropy nám dojdou asi za čtyřicet let...) Show must go on.

16. května 2010
Možná jste slyšeli o knižní sérii Left Behind (u nás Ponecháni napospas), která se v USA stala úžasným bestsellerem. Přestože obsahuje i motivy, které mi znějí velmi sympaticky (především obrana Izraele za každou cenu), celkově na mě působí (mírně řečeno) prapodivně. Křesťanství se dá výborně použít jako základ jednoty Západu (viz Dragon's Fury), avšak Left Behind stojí na Bibli totálně. Bez křesťanství by tam nezbylo vlastně nic; série vrcholí "druhým příchodem" Ježíše, který zničí armádu Antikrista. Co mě ale hodně pobavilo, to je idea, že Antikrist ovládne svět pomocí OSN. Tato organizace je tak výjimečně neschopná, že by zřejmě nedovedla zaútočit ani na mrtvou krysu, natož pak na Izrael. Pokud chtějí síly zla opravdu využít OSN, začínám je trochu litovat. :‑)

14. května 2010
Tři týdny před volbami pořád váhám, jaký lístek zasunout. Stále platí, že nejbližší je mi zjevně program Svobodných, jenže kvůli stavu preferencí by to byl asi hlas propadený, a tudíž musím volit mezi ODS a TOP 09. Ještě nedávno se zdálo, že jako nejmenší zlo vyberu tu druhou, ale nástup Petra Nečase řádně zamíchal kartami. Také návrh stínové vlády ODS vypadá docela slušně (hlavně díky absenci Íčka). Tak jak? Zatím nevím. My konzervativci máme někdy těžký život, že?

11. května 2010
Vojenská přehlídka v Moskvě k 65. výročí vítězství nad nacismem si zaslouží velkou pochvalu. Byla to opravdu skvěle naplánovaná a perfektně provedená akce. Předvedla se tam spousta historické i moderní techniky, nejlepší útvary ruské armády (v kvazi‑carských uniformách) a vůbec poprvé také jednotky ze čtyř států NATO, jejichž účast ohromně zvyšovala symbolický význam celé události. Ale nechápu, proč se nezúčastnila nějaká jednotka Armády ČR. Pokud vím, Češi se na porážce nacismu také podíleli, a ne právě málo. Vztahy s Ruskem máme (mj. díky prezidentu Klausovi) velmi dobré a myslím, že kdyby se vyvinula trocha diplomatické snahy, mohli po Rudém náměstí pochodovat i čeští vojáci. Veliká škoda té nevyužité příležitosti. Ale třeba to vyjde na 70. výročí.

10. května 2010
Pořád se něco děje: Nečekaně vyšel český překlad prognostické knihy The Next 100 Years (nese jméno Příštích sto let). Naopak publikace Žába a škorpion (čili druhá část kultovního veledíla Žáby v mlíku) je opět odložena, tentokrát na začátek června. Odevzdal jsem magisterskou práci, prožil jsem první letošní "skinny dipping" a byl jsem označen za "nezvladatelného oportunistu". K tomu poslednímu bych doplnil jen to, že přesně stejnými slovy kdysi popisovali i Erwina Rommela.

8. května 2010
Podobnost Huga Cháveze s jedním německým malířem pokojů začíná být doopravdy nechutná. Bývalý voják s aureolou "muže činu", strhující řečník, bezzásadový populista, bezohledný diktátor, nacionalista a socialista zároveň... A pořád silněji se projevuje také antisemitismus, který se dostává na úroveň státní propagandy i politiky! Izrael je označován za fašistický, Židé jsou "potomci těch, kdo ukřižovali Krista", a venezuelská policie prohledává synagogy a židovské školy pro podezření ze "spiknutí"! Od počátku se řadím mezi ty, kdo varují před Chávezem jako před nebezpečným maniakem, a cítím se jako Churchill, když ve 30. letech varoval před Hitlerem. Ale víte, v čem je rozdíl? V tom, že tehdy neexistoval Izrael a Mossad! Intuice mi napovídá, že soudruh Hugo by se mohl brzy dočkat velikého překvapení. A bude to zřejmě překvapení doslova na celý zbytek jeho života.

6. května 2010
Děkuji svým přátelům, že mě přesvědčili, abych se podíval na film Tajemství. Je to opravdu zajímavé a hodnotné dílo, které novým způsobem podává koncept "pozitivního myšlení". Vedle filmu je k dispozici rovněž příslušná kniha. V každém případě jsem získal silný dojem, že Tajemství dokáže skutečně velmi významně změnit život toho, kdo se s ním seznámí a bude se jeho zásadami řídit. Přinejmenším to stojí za pokus, protože se tím (snad) nedá nic zkazit.

5. května 2010
Svinčík, za který "vděčíme" převážně jihoevropským ekonomikám, mě přiměl k následujícím zásadním prohlášením: Za prvé, dokud nenastanou zcela zásadní změny v eurozóně (jako vyházení těch států, jež se do eurozóny dostaly podvodem), jsem výslovně proti přijetí eura. Za druhé, jestli se v dohledné době principiálně nezmění směřování EU (jinými slovy, jestli brzy nezačne návrat k hospodářským základům ES), budu nucen se vyslovit pro vystoupení ČR z Evropské unie.

4. května 2010
Na nový Souboj titánů jsem se velmi těšil a film moje očekávání zcela splnil. Nechápu, proč od něj tolik lidí patrně čekalo nějaké hluboké filozofické pojednání o lidské existenci, jako kdyby ta původní verze z roku 1981 byla něčím takovým. Stará i nová podoba jsou efektové hollywoodské velkofilmy, na jaké se chodí kvůli zábavě a zpracování. V tomto smyslu je Souboj titánů výborný (ačkoli 3D efekty mohly být silnější), za zmínku stojí i působivá hudba a báječný Ralph Fiennes jako bůh Hádes. Kdybych měl něco vytknout, pak si (coby znalec antické mytologie) mohu asi jedině povzdechnout, že z klasického mýtu o Perseovi moc nezůstalo. Ale nemůžeme mít všechno.

3. května 2010
Diskuse o "bleskové válce". Je nutné si uvědomit, že slavný Blitzkrieg v žádném případě nebyl nějakou absolutně převratnou formou válčení. Ve skutečnosti měl kořeny už v Prusku v 17. století. Německo se vždy nalézalo ve značně nevýhodné strategické pozici vůči svým nepřátelům a prostě nemohlo vyhrávat dlouhé vyčerpávací války. Muselo se zaměřit na rychlé a drtivé údery, vysokou pohyblivost na operační úrovni, totálně útočného ducha, flexibilní velení a iniciativu nižších velitelů. Jak demonstruje např. kniha Smrt wehrmachtu, Blitzkrieg "jen" přivedl k dokonalosti klasický německý způsob válčení, do něhož se zapracoval tank, letadlo a vysílačka. Poznámka: V podobné situaci jako dříve Německo se dnes nachází a podobně postupuje (jakkoli je to historická ironie) Izrael.

30. dubna 2010
Konečně jsem viděl film Smrt čeká všude (skutečně zvláštní překlad anglického The Hurt Locker), jenž si vysloužil Oscara za nejlepší film. A já bych chtěl vědět proč. Avatar měl slabomyslný děj, ovšem tato podivnost nemá žádný. S napětím jsem očekával, že na konci přijde nějaké úžasné rozuzlení a nějakým způsobem se propojí všechny "střípky" z těch dvou hodin (např. ty spousty postav, které se tam jen tak mihnuly). A ejhle, ono nic. To překvapivé vyústění nepřijde. Film je technicky slušně zvládnutý a akční scény mají atmosféru, jenže to je na "The Best Movie" trochu málo. Co ten film vůbec sděluje? Co si z toho mám odnést? Že v Iráku jsou bomby a prodavači DVD? Jak známo, The Hurt Locker byl vytažen z trezoru; podle mě by ale svět o moc nepřišel, kdyby tam zůstal.

28. dubna 2010
Magisterská práce je téměř dokončena (po obhajobě se zde samozřejmě objeví v plném znění) a termín státních závěrečných zkoušek se rychle blíží, pročež se na ně začínám učit. Mezi zadanou literaturou se objevuje mj. velmi zajímavá prognostická kniha The Next 100 Years, která originálně předpovídá vývoj světa ve 21. století (včetně světové války mezi... ale nechejte se překvapit). Upřímně ji doporučuji a při další aktualizaci sem umístím stručný článek o ní.

27. dubna 2010
Bez zájmu naprosté většiny médií proběhlo v Rusku cosi, co lze označit za zbrojní ekvivalent genocidy. Byl totiž zastaven vývoj či nákup nejméně sedmi typů pozemní techniky! Nový tank T‑95, tanková věž Burlak, samohybná houfnice Koalicija‑SV, bojové vozidlo BMPT, transportéry BTR‑80/90, výsadková vozidla BMD‑4 a Sprut‑SD (můj milášek!)... To vše skončilo, jelikož je to prý zastaralé! Ruská armáda se zřejmě zhlédla v italských obrněncích IVECO LMV a jsou potřeba peníze na zatracený Mistral. A co teď bude s domácím vývojem vozidel? To bych taky rád věděl.

25. dubna 2010
Do vesmíru vzlétl první skutečný vojenský raketoplán. Americký stroj X‑37B (vedle toho, že je celkem pěkný) představuje důležitý krok k vybudování systému, který bude chránit kosmické kapacity USA. Je krásné žádat demilitarizaci kosmu, ale v praxi by to byla cesta k "vesmírnému Pearl Harboru". Byl bych určitě pro to, aby se kosmické zbrojení nějak omezilo (tak jako třeba nukleární zbraně), ale prostě nelze realisticky očekávat, že by takové omezení všichni dodržovali. Vesmír se brzy stane prostorem pro řadu komerčních aktivit, a tudíž je třeba, aby "tam nahoře" někdo dohlížel na bezpečnost. Vlastně je to velmi podobné situaci na světových oceánech, které jsou de facto pod kontrolou US Navy. Je tedy nutné, aby se USA a další odpovědné země shodly na elementárních pravidlech a zabránily tomu, aby se do kosmu za pár let sáčkovala kdejaká banda pomatenců nebo zlodějů.

24. dubna 2010
Se značným zájmem jsem přečetl knihu Politicky nekorektní průvodce: Darwinismus a inteligentní plán, která striktně vědeckými metodami (tj. bez záplav odkazů na Bibli či Boha) vyvrací standardní evoluční teorii a současně nabízí alternativní vysvětlení. Pokud se domníváte, že Darwinova evoluce je nesporný vědecký fakt, který odmítají jen křesťanští fanatici, rozhodně si tuhle vtipnou publikaci přečtěte. Potěšil mě také záměr nakladatelství Ideál vydávat další tituly ze série The Politically Incorrect Guides, která se vymezuje proti mainstreamu liberálních médií a předkládá konzervativní náhled na zásadní společenská, historická i jiná zajímavá témata. Už se těším.

23. dubna 2010
Mezi nejkurióznější počiny v mé kariéře publicisty se určitě řadí komentář v Katolickém týdeníku č. 16, který se týká pražského summitu Obama‑Medvěděv. Byl jsem osloven, abych vytvořil něco o významu této události pro ČR, což jsem učinil. Pronikl jsem tak do skutečně zajímavé společnosti, neboť ten můj sloupek je v novinách otištěn pod promluvou jistého Benedikta XVI.! Co myslíte, jak často asi publikují spolu s papežem milovníci skupinového sexu? :‑)

21. dubna 2010
Ještě jeden postřeh z náboženského soudku. Do mé slovní zásoby přibylo vynikající slovo, které přesně popisuje religiozitu nás "kacířských" Čechů. My Češi jsme prý "něcisté", tj. věříme, že nad námi "něco" je, ale nechceme předpisy od jakékoli církve. "Něcista" je vlastně synonymum pro to, za co se považuji i já, tj. "věřící bez vyznání". To je mezi Čechy asi nejrozšířenější víra, byť je zde i dost takových, kteří se označují za "ekumenické křesťany". Často se říká, že v ČR je málo katolíků. Ve srovnání s okolními zeměmi je to zajisté pravda, ale pokud se zamyslím nad tím, co tady katolická církev v minulosti dělala, vlastně se upřímně divím, že je mezi Čechy katolíků alespoň tolik!

19. dubna 2010
V oblasti vojenské techniky jsem už zvyklý na ledacos, ale nyní mě vážně zvedla ze židle nabídka ruské firmy Concern Morinformsystema‑AGAT. Její komplet protilodních i protizemních střel Club‑K se totiž má instalovat na civilní dopravní prostředky včetně obchodních lodí! Považuji za téměř neuvěřitelné, že někdo něco takového klidně oficiálně propaguje. Pro mě je to v principu stejná lumpárna jako ty návrhy umístění balistických raket na "civilní" lodě. Zhůvěřilosti tohoto druhu jsou naprosto nepřípustné a musí se zarazit hned v počátku, neboť důsledky by mohly být nepředstavitelně katastrofální. Osobně bych na něco takového zakázal komukoli jenom pomyslet!

18. dubna 2010
Kniha Barbaři od Terryho Jonese a Alana Ereiry patří mezi "provokační". Vychází z tvrzení, že historie Evropy, jak ji známe, je především produktem propagandy Římské říše a katolické církve. Nabízí nový pohled na dějiny a argumentuje, že tzv. barbaři (Keltové, Galové, Germáni, Peršané, Hunové i jiní) byli ve většině ohledů vyspělejší než Řím, který díky své špičkové armádě dovedl dobývat, ale obvykle také zničil přínosy poražených národů a fakticky brzdil historický vývoj. Kniha je to hodně kontroverzní, ale také velmi zajímavá a čtivá. V každém případě stojí za přečtení.

16. dubna 2010
Debata o instalaci konvenčních hlavic na mezikontinentální nebo ponorkové balistické střely, aby mohly být využity proti teroristům či darebáckým státům (koncept Prompt Global Strike). Od počátku se mi to docela zamlouvalo, a ačkoliv ten plán není dokonalý (upozorňuje se mj. na riziko záměny takové rakety s jadernou), v této chvíli nic lepšího pro bleskový a drtivý úder zkrátka nemáme. Už několikrát se přece stalo, že před letadly teroristé stačili vzít roha. Podobné zbraně by se velmi hodily i pro zklidnění jistých zemí, které si teď nějak moc vyskakují. Perspektivně by tuto roli měly plnit "God's Rods", tj. "kinetické bomby" z vesmíru, ale pokud je něco potřeba teď, hlasuji pro konvenční ICBM nebo SLBM. (A pozor, horká aktualita: Podle sdělení ministra Gatese už je USA mají!)

15. dubna 2010
Jak se dalo očekávat, v politice sociální demokracie zvítězil populismus a alibismus, z něhož je mi téměř fyzicky nevolno. Odmítnutí navýšení počtu vojáků v Afghánistánu nás dostává do pozice nespolehlivé a nedůvěryhodné země, kde se vedou politické diskuse o otázkách, na kterých musí panovat úplná shoda. Zvýšení počtu vojáků nesmírně pomohlo v Iráku, a tak lze očekávat, že pomůže i v Afghánistánu. Naše armáda může nabídnout hodně, zejména radiolokátor ARTHUR by přišel velmi vhod (tady se prakticky nedá využít). Ale Česko má bohužel i otřesně nezodpovědné politiky, jejichž uvažování nesahá dále než do příštích voleb. Právě my Češi bychom (patrně více než kdo jiný) měli chápat, že spojenecké dohody se musejí ctít. Pokud je nutná vojenská pomoc, máme ji v největším možném rozsahu poskytnout, a ne o tom uboze žvanit! Jiří Paroubek má asi skutečně pravdu, že jeho politickým vzorem je Edvard Beneš, tj. sebestředný kariérista, zbabělec a kapitulant.

13. dubna 2010
Děkuji za všechny pozitivní reakce, pochvaly a gratulace k mému vystoupení na ČT24, kde jsem dostal příležitost hovořit o nové smlouvě START. Nevím, zda si tu hromadu příznivých hodnocení zasloužím, ale snad ano... Děkuji také všem, kdo mi poskytli psychickou i jinou podporu, a v neposlední řadě týmu brněnského studia ČT, který odvedl vynikající práci.

12. dubna 2010
Stejně jako celý svět mě zasáhla tragická smrt polské politické a vojenské elity. Prezident Kaczyński se řadil mezi vynikající státníky. Měl takřka velmocenský formát, dovedl prosazovat polské národní zájmy (a tím často i zájmy střední Evropy jako celku) v EU a nejnověji se snažil i o nalezení dobrých vztahů s Ruskem. (Na květnové přehlídce v Moskvě mají pochodovat také polští vojáci!) Nehody se ale bohužel stávají. Nejdůležitější však teď je, aby smrt vůdců Polska nebyla zbytečná a aby po nich zůstal odkaz v podobě (konečně) sblížení Polska a Ruska. Čest jejich památce.

10. dubna 2010
Přečetl jsem a doporučuji vynikající knihu Můj život v sovětské armádě od slavného Viktora Suvorova. Svým známým cynickým a ironickým stylem popisuje poměry v armádě SSSR, které by byly vhodným námětem na černou komedii. A ty obrovské spousty slabin, nedostatků a průšvihů nebyly jakési excesy, nýbrž systémové projevy celého politického zřízení, které bylo od začátku odsouzeno k záhubě a pouze díky nezměrnému úsilí (a asi i štěstí) přežilo tak dlouho. Suvorov nabízí další důkazy ve prospěch toho, co vysvětluje také kniha Red Thrust: Sovětská armáda by v regulérní konvenční válce dokázala bojovat zhruba měsíc, potom by se pravděpodobně zhroutila.

8. dubna 2010
Skutečně je tu jaro, prezidenti už přilétají ze studených krajin. :‑) Podepsání dohody START v Praze je velikou událostí nejen pro Českou republiku, ale pro celý svět. Je to (snad) definitivní tečka za studenou válkou a vyjádření nové kvality vztahů obou mocností, jejichž jaderné arzenály (snad) míří ke koncepci "minimálního odstrašení". Smlouva se ihned stala terčem kritiky (mj. kvůli podivnému způsobu počítání bombardérů), ale její základní přínos nespočívá v těch číslech, nýbrž v tom, že zavádí jasné kontrolní a ověřovací mechanismy. A o tom to je. Deal.

6. dubna 2010
Rusko hodlá vytvořit jednotnou soustavu protivzdušné a protiraketové obrany, což je samozřejmě zcela správný krok. Bude spojovat systémy s dosahem krátkým (Morfej), středním (Viťaz) i dlouhým (rodina S‑300PM/S‑400 a vyvíjený S‑500) a ještě "něco navíc". A já už několik dní uvažuji, co by to asi mohlo být. Můj první nápad byly superrychlé (že by scramjetem poháněné?) střely s ultra‑dlouhým dosahem a dostupem do vesmíru, ale pak mi došlo, že to asi bude právě S‑500 Vlastělin. Tak jsem otočil pozornost jinam. Kontext výrazu "něco navíc" ve mně budí pocit, že půjde o něco skutečně odlišného. Myslím, že v budoucí integrované ruské soustavě PVO/PRO budou začleněné energetické zbraně, tj. ničivé lasery a mikrovlnné zářiče. Tak uvidíme, jestli se trefím.

5. dubna 2010
Obdržel jsem otázku, jež se vztahuje k minulému citátu týdne, tj. k výroku papeže Lva X.: "Slouží nám dobře, ten mýtus o Kristovi." Otázka zněla, co jsem tím chtěl říci a proč jsem tenhle citát použil zrovna před Velikonocemi. Časově to je asi jen shoda náhod; ten výrok se mi prostě líbí, neboť Lev X. projevil (na to, že byl papež) pozoruhodnou míru upřímnosti. Ježíš byl podle mě zcela jistě historická osoba, byl to skutečně výjimečný člověk, jakých v historii existovala jenom hrstka. A zřejmě dokázal věci, které se tehdy musely jevit jako zázraky. To je pro mě skutečnost. Jenže způsob, kterým "oficiální" křesťanství, zvláště pak katolická církev, prezentuje Ježíšovu osobu a skutky (jako zmrtvýchvstání a podobné věci), to je pro mě pouze mýtus. P.S. Veselé Velikonoce. :‑)

2. dubna 2010
Petr Nečas v čele ODS. Co z toho vyplývá? Alespoň nějaká šance na změnu. Zatím vystupuje poměrně razantně, možná v sobě objevuje schopnosti lídra... Kéž by. Vlastně to beru tak, že s ODS už to zřejmě nemůže být horší, takže jakákoli změna bude z logiky věci pozitivní. Popravdě řečeno, stále nevím, zda má ODS ještě šanci na nápravu, ale pokud ano, Nečas by to mohl zvládnout. Bude to mimořádně těžký úkol, ale kdyby se to přece jenom zdařilo, de facto by tím vymizela potřeba jiné, opravdu konzervativní strany, tj. Svobodných, což je v principu "Klausova ODS". V takovém případě bych se k ODS asi mohl (jako mnoho dalších) vrátit, ale to vše je zatím jedno velké "kdyby".


Postřehy z ledna, února a března 2010

Archiv postřehůNa úvodní stránku