Postřehy ze života


31. března 2010
Teroristické útoky v moskevském metru potvrzují moje přesvědčení, že teroristé nejsou ani zdaleka tak chytří, jak se občas tvrdí. Je přece evidentní, že takové akce jsou naprosto kontraproduktivní. Skutečný vojenský či ekonomický potenciál Ruska nebyl nijak zasažen a zemřeli "jen" nevinní lidé, takže to může jedině podpořit odhodlání Rusů proti tomuto zlu nelítostně bojovat. A já tu předem deklaruji, že nebudu protestovat proti žádnému odvetnému kroku, který uznají za správný.

30. března 2010
V posledním týdnu zaměstnává média zajímavá kauza. Ruská letecká firma OAK prý hodlala nabídnout americkému letectvu tankovací letadlo na bázi typu Iljušin Il‑96. Aspoň to tvrdí americký právník, který v USA ruskou značku zastupuje. Rusové to pak sice popřeli, ale onen právník na svých tvrzeních trvá a dokládá to dokumenty, jež ale OAK označila za padělky... K tomu se objevilo obvinění, že firma EADS nabízela Rusům úplatek, aby se neúčastnili! Nesmírně by mě zajímalo, jak to doopravdy bylo. Politicky by byl ruský letoun pro USAF samozřejmě neprůchodný (ostatně revidovaný konkurz je jasně "ušitý na míru" pro Boeing), ale i pouhá účast by měla velký symbolický význam. A jak pravil prezident Truman: "Pokud je nemůžeš přesvědčit, aspoň jim zamotej hlavu."

29. března 2010
Diskuse o válce proti terorismu. Jeden skeptický člověk mi tvrdil, že nemá smysl zvyšovat počet vojáků v Afghánistánu, neboť válka proti terorismu je jako hledání jehly v kupce sena. Odpověděl jsem mu, že přesně z tohoto důvodu to smysl má, resp. jde o nejlepší metodu. Jehlu v kupce sena totiž najdeme tak, že spálíme seno a popel prohledáme magnetem. :‑)

28. března 2010
Letošní moskevská vojenská přehlídka konaná 9. května bude výjimečná. Poprvé se jí zúčastní i útvary tří dalších hlavních mocností protihitlerovské aliance, tj. USA, Velké Británie a Francie. Od Ruska jde o velmi přívětivé gesto, které nejen připomene tehdejší spojenectví proti nelidskému režimu, ale mohlo by být i příslibem budoucího spojenectví proti společnému nepříteli. Proto odmítám nářky liberálů, kteří za své životní poslání považují šíření protiruské propagandy. Nechápou, že silné Rusko je v nejvlastnějším zájmu Západu, jelikož tvoří přirozenou obranu Evropy před islamismem a Marťany. Společná přehlídka symbolizuje to, co hlásají např. Tom Clancy a Jeff Head. A já taky.

27. března 2010
Odchod Topolánka a nástup Petra Nečase mění skutečně hodně. Tak hodně, že začínám (ačkoli značně opatrně) koketovat s myšlenkou přece jen volit (coby nejmenší zlo) modré hnízdo. Petr Nečas byl vždy jedním z mých nejoblíbenějších politiků a nyní je pro mě patrně nejlepší osobou v ODS. Je to skutečný konzervativec (můj člověk!), trvá na pravicovém programu a nemá za sebou žádné skandály. Sice to asi není charismatický vůdce, je však schopný a spolehlivý a má důvěru. Kdyby se mu podařilo vrátit ODS konzervativní étos a odstavit z vedení Topolovu skvadru (na prvním místě Íčko a Tchoře), mohla by se strana možná (dvojitě zdůrazňuji, možná!) ještě napravit.

25. března 2010
Na včerejším mítinku Strany práv občanů - Zemanovců jsem se (konečně) potkal s Milošem Zemanem, který náleží do malé skupinky českých politiků, jichž si skutečně upřímně vážím. Jako konzervativec se s ním samozřejmě nemohu v řadě témat shodnout, ale vždy jsem k němu měl obrovský respekt jako ke státníkovi. A díky osobnímu setkání se mé velmi pozitivní mínění o něm jen posílilo. Ještě mohu dodat, že změny volebního systému, které SPOZ navrhuje v zájmu větší personalizace voleb, by asi měly mou plnou podporu. Snad to vyjde. Hodně štěstí, Miloši!

23. března 2010
Nedávné výroky Mirka Topolánka jsou hluboce skandální a urážející. V jakékoli vyspělé demokracii by měly za následek okamžitou rezignaci na veškeré funkce a odchod z politiky. Samozřejmě způsobí další odliv hlasů k menším stranám a spolehlivě odradí nerozhodnuté voliče. Silně pochybuji, že ODS vedená Topolánkem ještě může vyhrát nějaké volby. Ale jeho rezignace nestačí, protože aby se ODS opět stala věrohodnou pravicovou stranou, musela by vypadnout velká většina jejího vedení. Základní rozdíl mezi Topolánkem a Paroubkem spočívá jenom v tom, že ten druhý dokáže svou podstatu lépe skrývat. Ještě něco: Gross změnil ČSSD v klientelistickou zájmovou skupinu a Paroubek přinesl neskutečnou aroganci a populismus, zatímco Topolánek dokázal v ODS obojí sám.

22. března 2010
Už tady asi skutečně máme jaro, a to nejen podle kalendáře a astronomie, ale i podle počasí. O víkendu jsem proto letos poprvé vyrazil na cyklovýlet. (Zjistil jsem mj. existenci nového mostu přes Svratku, ale trochu mě udivil fakt, že ani k jedné jeho straně nevede cesta.) Nyní doufám, že se trvání jara omezí na nezbytně nutné "přechodové" minimum a co nejdříve nastane léto, což spolehlivě indikují topless, popř. bottomless se opalující s(v)lečny. Kdysi se na to muselo čekat až do června, ovšem díky tomu, jak se v poslední době etabluje středomořský model (tedy vlastně jen dvě roční období), dočkáme se snad už ve druhé polovině dubna. Třikrát hurá změnám klimatu!

19. března 2010
Zřejmě málokdo ví, že kdysi jsem byl velikým fanouškem fenoménu Star Trek. Ale s tím, jak přibývalo seriálů a filmů, které měly převážně klesající úroveň kvality, moje nadšení jaksi upadalo a Star Trek mě postupně "přestal brát". Nyní jsem však viděl nový film Star Trek, který plní úlohu předkračování první "klasické" řady a popisuje mládí kapitána Kirka a jeho pozdější posádky. Podle mě je to nejlepší film ze světa Star Trek vůbec; navíc může potěšit i neznalého diváka. Snad přinese "znovuzrození" kultu, který by mohl přilákat novou generaci potencionálních Trekkies.

17. března 2010
Nedávno jsem (shodou okolností) přečetl několik knih, jež se týkají Cikánů. (Záměrně neužívám pojem Rómové, který je snad politicky korektní, ale zcela nesprávný, neboť Rómové jsou jen jedním z mnoha kmenů národa Cikánů.) Dozvěděl jsem se spoustu věcí o jejich historii (věděli jste třeba, že jsou zřejmě míšenci obyvatel severní Indie a Alexandrových vojáků?), specifických tradicích, kultuře, umění... Tzv. romská otázka nikdy nebyl můj šálek čaje, ale po přečtení těch knih jsem celkem jasně dospěl k závěru, že "integrace" je kontraproduktivní blbost. Nejméně problémů s nimi bylo, když žili "podle svého", tedy jako kočovníci, a dělali to, pro co mají skutečné nadání, např. hudbu či umělecké kovářství. Myslím, že v případě Cikánů více než kdekoli jinde platí: Žij a nechej žít!

16. března 2010
Pauza mezi sezónami Formule 1 uplynula docela rychle a odstartoval ročník 2010. První závod potvrdil předpoklady. O vítězství budou bojovat čtyři "hvězdné" stáje, tedy Ferrari, McLaren, Mercedes (kde se o slavný návrat pokouší Michael Schumacher) a Red Bull. Ze tří nových týmů si jistě největší pochvalu zasluhuje Lotus. Přišel zákaz tankování a nový bodovací systém má nutit piloty více riskovat. Bohužel i tato várka nápadů FIA má podobný efekt jako většina dřívějších, tj. dělá více škody než užitku. Teď se F1 nejvíce podobá vytrvalostním závodům, resp. začíná být nudná. Skutečně by mě zajímalo, proč FIA tak ráda opravuje věci, které nejsou rozbité.

14. března 2010
Už několikrát se po mně chtělo, abych zaujal nějaký jednoznačný k letounu F‑35 Lightning II. To se ale mnohem snáze řekne než udělá. Já zkrátka nemám jasný názor. Jeden extrém tvoří dnešní vedení USA, které patrně pokládá F‑35 za nejlepší vynález od antikoncepčních pilulek, a na druhé straně působí silná lobby kritiků, jejichž "ideologem" je australský analytik Carlo Kopp a kteří by projekt nejraději zastavili. Já nepatřím ani k jedné skupině. Určitě nejsem nějaký velký fanda F‑35; ten stroj je produktem spousty kompromisů a v poměru ke svým výkonům je drahý. Ale současně si myslím, že letoun tohoto druhu je potřeba. A jiný nemáme! Osobně bych navrhnul (minimálně) zdvojnásobení počtu stíhačů F‑22 Raptor, jejich export a "navalizaci" s tím, že program F‑35 by se úměrně tomu zredukoval a zracionalizoval. Čili nějak podle toho úsloví, kde se vyskytuje žrádlo a kozy. :‑)

13. března 2010
Stručný komentář k Turecku: Dění v tomto státě v posledních letech se mi silně nelíbí. Pánové Erdogan a Gül (a vůbec celá jejich parta) si koledují o převtělení. Chudák Kemal se musí obracet v hrobě, neboť postupná islamizace Turecka už dávno přesáhla úroveň, při které armáda prováděla převraty. Doufám a věřím, že právě toto se co nejdříve stane a vojáci řádně zkopou islamisty do krychličky. Jeden Írán nám snad úplně stačí. Další podobnou lumpárnu u hranic EU nepotřebujeme.

12. března 2010
Vždycky se mi líbilo to, co je (díky Tomu Clancymu) známo jako "Ryanova doktrína" a co bylo krásně ilustrováno i v knize Dragon's Fury, tedy přímá osobní odpovědnost politických vůdců za zločiny, které se dějí na jejich rozkaz. Nechápu, proč se s existencemi typu Ahmadínedžáda a Cháveze jedná, jako by to byli legitimní a úctyhodní politici, když jsou to jednoduše zločinci. Jakou má cenu jen plakat nad tím, co se děje v Súdánu či Barmě? Správný postup je poslat elitní komando, které tyhle zmetky chytne pod krkem a přivede je před spravedlnost. Druhá možnost je aplikovat spravedlnost přímou cestou, třeba ve formě naváděné pumy z neviditelného bombardéru. Jestli je přijatelné zabíjet vojáky druhé strany, které nějaký zlodějský darebák nebo psychopatický maniak nažene do války, musí být aspoň stejně přijatelné cíleně zabíjet rovnou tyhle darebáky a maniaky, ne?

10. března 2010
Dnes se vyvěšují tibetské vlajky coby výraz nesouhlasu s marťanskou okupací Tibetu. A jak už jsem se několikrát vyjádřil, je to dle mého názoru zcela naivní a neefektivní činnost, která té mizerné sebrance v Pekingu jen ukazuje, že Západ na víc nemá. Co by možná zapůsobilo trochu víc, to by mohlo být třeba shození veliké tibetské vlajky z ultralehkého letadla na marťanskou ambasádu. A jelikož Mars proti nám zřejmě vede kybernetickou válku, mělo by se odpovědět stejnou zbraní a provést koordinovaný útok na servery marťanských státních institucí, kam by hackeři umístili tibetské vlajky. Možná by pak některé z Maových následníků poslal infarkt za jejich prokletým Führerem.

9. března 2010
Jedna z řady otázek, na něž mám podobné názory jako Václav Klaus, je proměna české armády. Stejně jako jemu mi dost vadí, že se Armáda ČR transformuje na lehkou expediční sílu, která jistě dělá dobrou práci v zahraničních misích, ale území státu by patrně neubránila ani den. Zvláště výrazně je to vidět při srovnání s Polskem, které se také významně angažuje v zahraničních operacích, ale současně si udržuje silnou vševojskovou armádu pro teritoriální obranu. Češi i Poláci mají výjimečně nepříjemné zkušenosti s napadením ze západu i východu a s nespolehlivými spojenci, ale velký rozdíl spočívá v tom, že Poláci z toho dokázali vyvodit poučení pro budoucnost.

8. března 2010
Začal jsem tvořit svou magisterskou práci. Navazuje na tu bakalářskou, ve které jsem analyzoval export zbraní z Ruska. A nyní se tedy podívám na zbrojní exportní politiku celého světa, resp. určitých dvaceti států. Budu zkoumat otázky typu: Jak se do Latinské Ameriky dostaly spousty německých zbraní? Proč Jižní Korea tolik vyváží do Turecka? Kdo odebírá izraelskou techniku? Jak funguje celotělní orgasmus? Ne, pardon. Tato otázka patří do jiného výzkumného projektu. :‑)

6. března 2010
Dřívější předpovědi (které jsem také vyslovoval), že ČR směřuje k systému dvou stran, se ukazují jako mylné. Právě naopak, zvyšuje se fragmentace. Subjektem pro "velkoměstské" (neboli poněkud doprava se klonící) liberály jsou patrně VV (Věci veřejné), jejichž průnik do sněmovny se zdá být stále reálnější, ačkoliv je možné, že se tam znovu nějak nasáčkují i ZZZ (zatracení zelení zmetci). TOP 09 se profiluje poměrně jasně napravo od ODS, zatímco lidovci pořád spolehlivě hrají na obě strany. Ale pomalu by se měla začít bát i ČSSD, jelikož sílu začínají povážlivě nabírat Zemanovci, kteří by snad mohli přitáhnout ty spíše levicové voliče, jež odpuzuje Prase Bradavičnaté. Vedlejším efektem toho všeho je však riziko, že se nová vláda bude skládat jako zatraceně komplikovaný puzzle.

5. března 2010
Méďa a Sarko si podali pac a dohodli se na prodeji výsadkových plavidel třídy Mistral do Ruska. Zbývá "jen" dojednat, kolik kusů koupí Rusové rovnou a kolik si postaví licenčně. Od začátku se mi ten nápad zdál podivný a nejsem rozhodně sám, kdo soudí, že z vojenského hlediska to má jen malý smysl. Podle mě je to jenom pokus o rychlé a snadné řešení dlouhodobého a komplexního problému, resp. nahrazení starého problému novým, který není tolik vidět. Navíc nejde o rozhodnutí vojenské, nýbrž jednoznačně politické a ekonomické. A to není zrovna chytré. V případě nákupů zbraní (zvláště tak významných) by neměly hrát hlavní úlohu prázdné hlavy a plné peněženky.

4. března 2010
Pokud mám být upřímný, jsem v podstatě zklamán, že se dnešní stávka v dopravě nekoná. Znamená to totiž ústupek moci výkonné i zákonodárné před vydíráním ze strany zájmových skupin a současně další vyhazování peněz (snad to pak ale Senát a prezident odmítnou). Doufal jsem, že Fischerova nepolitická vláda tomuto nátlaku neustoupí, popř. zareaguje protitlakem: Pokud budete opravdu stávkovat, tak vám ty výhody nezdaníme, nýbrž rovnou zrušíme. Co vy na to?

2. března 2010
Čekal jsem, že se v publikaci Tajná válka proti Židům dozvím zajímavé věci, ale nečekal jsem, že budu až tak překvapený. Proti klasické teorii o "židovském spiknutí" staví tato kniha koncept úplně opačný, a sice vytrvalou a úpornou snahu značné části světa zničit Židy a Izrael. Popisuje, jak v americké i britské politice, byznysu a tajných službách po celé 20. století fungovala silná frakce, která kvůli antisemitismu, ziskům z ropy i prosté hlouposti podporovala nacisty a Araby. Spousta událostí měla patrně jiné pozadí, než se obvykle říká. Kniha je místy hodně spekulativní a příliš sází na "důvěrné" zdroje, ale i kdyby jen čtvrtina obsahu byla pravdivá, rozhodně by to bylo hnusné. V každém případě se ze mě po přečtení stal (pokud to je vůbec možné) ještě více přesvědčený sionista.

1. března 2010
Stručně o skončené zimní olympiádě ve Vancouveru: Česká výprava v zásadě splnila má očekávání. Na rozdíl od řady jiných lidí nejsem moc zklamán z hokejistů, neboť jsem s medailí nepočítal. Český hokej už zkrátka není to, co býval na přelomu století. Chybí útočný elán. (Naopak mě potěšil postup Slováků, kteří podle mě měli na medaili a stoupají na světovou špici, odkud Češi klesli.) Možná trochu více mohl ukázat Lukáš Bauer, kdežto Šárka Záhrobská příjemně překvapila. Pochopitelně největší hrdina je však fenomenální Martina Sáblíková, na jejíž pochvalu mi prostě nestačí slova. Měla by být inspirací pro nás všechny jako člověk, který měl velký sen a uskutečnil jej.

26. února 2010
Byly stávky, které jsem chápal či podporoval, ale plánovaná pondělní stávka v dopravě mezi ně zdaleka nepatří. Copak odboráři resortu dopravy nechápou, že je krize a musíme šetřit? Jejich úsilí vynucovat si výhody (o jejichž férovosti by se ostatně dalo hodně diskutovat i mimo krizi) pomocí takového vydírání mi připadá výjimečně neslušná, odporná a idiotská. Mělo by se jim jasně říci, že v případě stávky svých požadavků zcela určitě nedosáhnou, protože takovému vydírání se už z principu ustupovat nesmí. Snad bych sáhl i k přístupu Maggie Thatcherové: "Uvědomte si, že je vysoká nezaměstnanost. Na každé vaše uprázdněné místo čeká pět nebo deset lidí, tak se podle toho laskavě chovejte!" A doufám, že odborové organizace budou následně muset čelit mnoha kolektivním žalobám o náhradu škody či ušlý zisk, aby se pěkně poučily, že každá legrace něco stojí.

24. února 2010
Jen krátce k vyhrocení sporu o Falklandy: V této otázce nelze připustit jakoukoliv diskusi či kompromis. Souostroví bylo, je a navždy bude britské. Tečka. Chování rudého fašisty Cháveze stále více připomíná despotické maniaky z údobí studené války, jako byl syfilitik Idi Amin (ten také vyhrožoval královně). Je třeba zdůraznit jednu věc: Soudruh Chávez se plete. Doba impérií neskončila. A pokud se někdo pokusí nějakým násilným aktem porušit legální a legitimní vládu Jejího Veličenstva nad Falklandskými ostrovy, nechť laskavě počítá s tím, že bude čelit těm nejvážnějším důsledkům.

23. února 2010
Íránská propaganda znovu exceluje. Do vesmíru údajně vyletěli a zase se vrátili červi, želvy a krysa; zní to ale spíše jako titul jakési podivné bajky či pohádky. Íránští vědci prý vyvíjejí protivzdušný systém na úrovni S-300; tak proč pořád žebrají u Rusů, aby jim ty třístovky už konečně prodali? Také se předvedl "torpédoborec" íránské výroby, což je ale ve skutečnosti (v nejlepším případě) malá a konstrukcí hodně zastaralá fregata. A ještě Írán tvrdí, že produkuje nová bezpilotní průzkumná i útočná letadla a otestoval "neviditelný" letoun Swordfish. Nemohu se však zbavit pocitu, že "neviditelnost" onoho letounu spočívá zejména v tom, že ho zřejmě nikdy nikdo neuvidí. :‑)

21. února 2010
Při poslechu Hymny 601. skupiny speciálních sil doporučuji román, jehož děj vychází právě z působení této jednotky zvláštního určení v Afghánistánu. Jmenuje se Commandos: Bič na Tálibán a pokládám jej za (na české poměry) dobrý akční thriller, jenž pěkně vystihuje afghánské reálie a atmosféru války proti terorismu. Jako Češi bychom měli být maximálně hrdí na to, že máme (bez jakéhokoli přehánění) jedny z nejlepších speciálních jednotek světa. Jsem hrdý a vděčný.

20. února 2010
Nikdy jsem se netajil tím, že nemám příliš rád Michaela Schumachera, a to nejen proto, že jsem fandou McLarenu, ale hlavně proto, že mi zkrátka nebyl lidsky sympatický. Ale přesto jeho návrat do F1 velice vítám. Je v tom trocha nostalgie, protože je to takový "starý soupeř", u kterého člověk alespoň ví, co se od něj dá čekat. Ano, Schumi se mnohdy na trati nechoval úplně vzorově, ale vždycky byl stoprocentně loajální k týmu i kolegům. Ať je jakýkoliv, prostě si neumím představit, že by páchal podobné věci jako Alonso, který byl podle mě největší chybou v dějinách McLarenu. Dělat podrazy na týmového kolegu a svědčit proti vlastní stáji, pro to existuje asi jen jediné slovo. Pro mě není Alonso primárně dvojnásobný mistr světa, nýbrž několikanásobný zrádce.

18. února 2010
Co jiného bych měl komentovat než rozpuštění neonacistické Dělnické strany? Sice je to krok převážně symbolický, který extrémistům život asi moc nezkomplikuje, jenže právě ten symbolický význam je pro politiku často hlavní. Rozsudek je přelomový a do značné míry precedenční. Česká demokracie, jakkoli nedokonalá, totiž konečně jasně ukázala, že má nejen kecy, ale i zuby. Snad nejlépe to podle mě vystihl ústavní právník Jan Kysela, který řekl: "Nemůžete si myslet, že jen kvůli tomu, že jste politická strana v demokratickém prostředí, můžete si hlásat a dělat, co chcete."

16. února 2010
Navštívil jsem unikátní putovní výstavu Bible včera, dnes a zítra, na níž je k vidění skutečně výjimečná sbírka nejrůznějších verzí Bible z různých dob a v mnoha jazycích, podoby studijní i dětské, obrovské i miniaturní... A vedle toho jiné knihy, které se Biblí různým způsobem zabývají. Akce nemá zdaleka jen rozměr náboženský, ale i historický. Potěšila mě také přítomnost odborníků, s nimiž lze vést příjemné a hodnotné debaty. Určitě to není jakási "nalejvárna", nýbrž velmi otevřené seznámení s Knihou knih. Ač nejsem křesťan, s potěšením říkám: Dobrá práce!

15. února 2010
Leckdy se o sobě dozvídám, že jsem "válečný štváč" apod., a to zejména proto, že dlouho říkám, že by Západ měl preventivně šlápnout na Mars, než nám "přeroste přes hlavu". Úplně stejně kdysi přezdívali i Churchillovi, když volal po zásahu proti SSSR a pak proti nacistickému Německu, takže jsem rád, že se řadím do této společnosti! Chci, aby Západ (resp. euroatlantická civilizace) zůstal vedoucí silou ve světě a aby odolal současným hrozbám, tedy Marsu a radikálnímu islámu. Pokud to nepůjde jinak, musí se to provést silou. Islamisté dostávají pořádnou nakládačku díky válce proti terorismu a Marťani by se mohli brzy položit sami, ale jestli ne, tak... Použijte představivost!

12. února 2010
Mnohokrát děkuji za doporučení nádherné písničky Hymna 601. skupiny speciálních sil, kterou vytvořil výborný Daniel Landa. Pro mě je to jeden z nejlepších kousků hudby, jaké jsem v poslední době slyšel, a teď neposlouchám málem nic jiného! Navíc mě těší, že tady pořád ještě jsou lidé, pro které slova jako vlast, národ, Bůh a čest opravdu něco znamenají a kteří si (podobně jako já) ohromně cení toho, co pro nás ti výjimeční muži v uniformách 601. SkSS dělají.

10. února 2010
Na Ukrajině to zřejmě bude ještě velmi divoké. Navíc je depresivní, že to je věčný a esenciální problém té nešťastné země. Ukrajina je beznadějně rozštěpená a polarizovaná, stále se rozhodující mezi Ruskem a Západem a neschopná dosáhnout celonárodního konsensu (ono i definování Ukrajinců coby národa je hodně nevděčný úkol). Pokud tam kdokoli získá těsnou většinu pro zvolení prezidentem, zcela zákonitě si znepřátelí těsnou menšinu, takže jakéhokoli prezidenta bude skoro polovina obyvatel odmítat. Mám‑li vynechat rozdělení země (životaschopnost nezávislé "Západní Ukrajiny" by asi stejně byla dost sporná), nevím o žádném "dobrém" řešení. Julinko, kamarádko, to by člověk blil.

8. února 2010
Z prvních hodnocení stíhačky Suchoj PAK FA vyplývá, že dost sází na vysokou obratnost výměnou za poněkud horší vlastnosti stealth. Podle mě to není chybná cesta, jelikož souboje letadel páté generace se patrně budou opět odehrávat na krátké vzdálenosti. Jak jsem napsal ve své knize, nechápu, proč má ten mýtus o převaze bojů na BVR a o totální "raketizaci" tak tuhý život, když se zcela míjí s realitou. Fakta jsou taková, že více než 90 % sestřelů se pořád dosahuje při vizuálním kontaktu. Nevím, co by se mělo stát, aby se ta "pohádka o BVR" konečně přestala papouškovat.

7. února 2010
Vztahy mezi USA a Marsem vypadají opravdu zajímavě. Rudožlutým soudruhům se dnes nelíbí kdeco, zbraněmi pro legitimní vládu na Tchaj‑wanu počínaje a kritikou jejich gangsterských obchodních metod konče. Je asi otázkou, zda lze Obamova prohlášení o vytrvalém tlaku na Mars brát vážně, avšak cokoli, co Maovým následníkům pokazí den, je nadšeně vítáno. Chtějí si hrát na supervelmoc, ale v principu je to pořád země třetího světa, i když zvětšená do obludných rozměrů. Někdo by ji konečně mohl odkázat do příslušných mezí. Dnešní situace začíná vzdáleně připomínat román Medvěd a drak. A vzpomeňte si na prognózu pro tento rok: China Will Crash! :‑)

5. února 2010
Vracím se k doporučování kvalitních knih a zmíním hned tři "úlovky". Oprávnění zabíjet je podle mého názoru zatím nejlepší knihou o soukromých vojenských kontraktorech v češtině, a to hlavně díky snaze o objektivní pohled a množství osobních zážitků autora. Dále by tady byl "biologický horror" Fragment, který nabízí děsivou, avšak poměrně věrohodnou vizi vývoje života na ostrově, jenž byl stovky milionů let oddělený od pevniny. (Slyšeli jste někdy o zvířátku jménem strašek? Nad touto roztomilou obludkou si dost vědců láme hlavy, protože je záhadou, odkud se tu vzala.) And last, but not least: Konečně se mi podařilo získat dílo The Five Greatest Warriors, nejnovější román úžasného Matthewa Reillyho. Tenhle geniální Australan bude navždy zapsán v historii literatury, a to dost podobně jako Tom Clancy, protože oba de facto vytvořili nové žánry. Pro Clancyho "vynález" se vžil pojem techno‑thriller, zatímco pro ten Reillyho se ještě název neustálil; já tomu říkám "akční román".

3. února 2010
Záchranné práce na Haiti už pomalu přestávají být hlavním tématem zpráv, stále se však objevují různé slabomyslné reakce. Soudruh Hugo opět potvrdil zralost pro psychiatrii obviněním USA, že zemětřesení vyvolaly tektonickou zbraní. Pozornosti neunikl ani brilantní čin Izraele, který dokázal na Haiti zázračně rychle zbudovat vojenskou nemocnici. Američané a Izraelci prostě vždycky budou "ti špatní". Jenom se potvrzuje moje mínění, že starost o image je plýtvání časem i prostředky. My sionisté to víme už dávno a jednáme tak, abychom dosáhli cíle, ne tak, abychom dobře vypadali.

2. února 2010
Česká zbrojovka s puškou CZ S 805 zvítězila ve výběrovém řízení na dodávku zbraní pro Armádu ČR. A dobře tak. Byla by to přece příšerná ostuda, kdyby země s takovou tradicí zbrojního průmyslu, jakou se může pochlubit Česká republika, vybrala zahraniční zbraň. To se prostě nedělá. Podobně stupidně na mě působí čeští politici v německých vozech. (Zlatej Zeman a jeho Tatra 700!) Každopádně si můžeme připít na kvalitu a úspěch českých zbraní. Na vlast! A na mír! :‑)

1. února 2010
Podle průzkumu agentury STEM si výrazná většina Čechů myslí, že dnešní politici nejsou celkově lepší než ti z "hlubokého minula". A já nemohu než souhlasit. Určitě se najdou čestné výjimky, ale v celku to nestojí za nic. To však neplatí jen o Česku, ale asi o celé Evropě. Typický politik v EU tvoří kombinaci neschopnosti a všehoschopnosti, je zahleděný do sebe a stará se jen o vlastní moc a prospěch. Podobně jako ve 30. letech 20. století vládnou převážně "malí" lidé, slaboši, zbabělci, hlupáci a darebáci. Zoufale se nedostává skutečných vůdců, velkých osobností s vizemi a zásadami. Evropa nyní potřebuje státníky formátu Bushe a Putina. Ale kde je vzít a nekrást?

30. ledna 2010
Dobrý den, majore Gagarine, tak jsme se konečně dočkali! Po několika letech slibů, spekulací a diskusí, po mnoha nadějích a zklamáních, po asi nejdelším čekání na událost tohoto druhu se včera ráno poprvé předvedl a vznesl prototyp ruského stíhače 5. generace Suchoj PAK FA. Jaké jsou mé první pocity? Na prvním místě radost, že to příšerné čekání skončilo. A samotný letoun? Velice působivý, skutečně se mi líbí, možná dokonce i víc než americký F‑22 Raptor! Nakonec není tak úplně konzervativně řešený, jak se říkalo, a vykazuje originální přínos ruské konstrukční školy, zejména zajímavý tvar křídla a ocasních ploch. Rusko naléhavě potřebuje stíhače 5. generace pro svoje letectvo i kvůli pozici na trhu. Snad bude PAK FA stejně výkonný a úspěšný jako hezký!

28. ledna 2010
Jak asi dopadne Obamova ambiciózní reforma zdravotnictví? Po stránce obsahu to určitě není můj obor a nemám na tu otázku příliš vyhraněný názor. Patrně bych dal přednost dnešnímu americkému systému před českým "socialistickým", ale o to tu nejde. Sleduji to zejména proto, že Obamovy plány znamenají zásadní změnu něčeho, co v USA funguje přes čtyřicet let. Každopádně uznávám, že má odvahu; může to být jeho pomník a odkaz, ale taky jeho hrob. Bude to zajímavé.

27. ledna 2010
Diskuse o filmu Avatar. Příliš nechápu ty, kdo se zastávají celé té podivné zápletky s tím, že lidé jednali špatně, míněno špatně z hlediska cílů. Je mi líto, ale na to se nedá dívat "objektivně". Prostě musím být na straně svého druhu, ne na straně nějakých mimozemských potvor. To bych mohl fandit i Vetřelcům! Proto se mi tak líbila Hvězdná pěchota: "Zabijte je všechny!" Lidé se v Avatarovi dopustili hlavní chyby tím, že nechali nepřítele využít znalosti prostředí a zřejmě ani nenasadili dost výkonné zbraně. Na místě velitele mariňáků, kterému by zatracená mimozemská rasa tak strašným způsobem zmasakrovala muže, bych asi opět volil řešení z Hvězdné pěchoty: "Atom na ně!"

26. ledna 2010
Stačí pohled na teploměr nebo z okna, aby člověk pochopil, jak vypadá "globální oteplování". Kdyby to opravdu existovalo, právě teď by se to zatraceně hodilo. Ale bez ohledu na aktuální počasí mě skutečně příjemně překvapuje, jak se ten mýtus v těchto dnech rozpadá. Nejde o sám fakt, že se to děje, protože kolaps celého toho účelového konstruktu je samozřejmě nevyhnutelný; nečekaná je spíše rychlost, s níž se to nyní děje. Odhadoval jsem, že aféra Climategate bude začátkem konce, ale teď to začíná vypadat, že už není daleko ani konec toho konce. Na místo kraviny jménem "globální oteplování" se ovšem brzy může nasunout nová zelená hysterie. Co se dá dělat. Jak krásně řekl kdosi moudrý, boj s lidskou blbostí nelze vyhrát, ale nikdy nesmíme složit zbraně.

24. ledna 2010
Při různých diskusích vychází najevo, že západní liberální intelektuálové stále opomíjejí jednu důležitou věc ohledně islámu. Islám totiž neprodělal odluku církve od státu, resp. něco jako ekvivalent reformace. "Politický islám" je evidentně neslučitelný se západní sekulární demokracií, nehledě k tomu, že islámská společnost je kmenová, nikoliv občanská. A imigrace muslimů do Evropy už vypadá spíš jako infiltrace. Připomenul bych glosu Miloše Zemana: "Samozřejmě netvrdím, že všichni muslimové jsou teroristé, ale zaráží mě, že téměř všichni teroristé jsou muslimové!"

22. ledna 2010
Mám pocit, že spousta lidí tady v Evropě stále nechápe, proč Izrael potřebuje tak kvalitní ozbrojené síly a jaderné zbraně. Židé celá staletí všemožně trpěli, ale vždy jen sklonili hlavy a snažili se přežít, protože věděli, že se jich nikdo nezastane. Teprve holocaust to změnil. Tehdy si ve strašlivé hrůze uvědomili, že nenajdou zastání ani tehdy, když jsou systematicky vražděni a nezbývá jim ani to přežití. Poznali, že už nikdy nesmí sklánět hlavy, že musí každou ránu stokrát vrátit a že občas musí udeřit i první, protože by třeba nemuseli mít čas se bránit. Tak malý a ohrožený národ si nemůže dovolit moc velkorysosti a musí mít brutální odstrašující sílu. Upřímně řečeno, jako sionistovi je mi celkem ukradené, zda nás mají rádi, nebo zda nás naopak nenávidí. Podstatné je, že se nás bojí.

20. ledna 2010
Stalo se zvykem, že zde doporučuji kvalitní knihy. Dnes je to trochu jinak, protože zmíním knihu, která je tak absurdně pitomá, že je vlastně i zajímavá a stojí za přečtení. Pod názvem Akce Muslim se skrývá pokus o český špionážní thriller, založený na teoriích o spiknutí a na představě, že Obama přináší spásu celému světu, takže jsme se ho my, zlí konzervativci, rozhodli zabít... Naštěstí je vidět, že Barákův tým oplývá vyšší příčetností než autor této kuriozity.

19. ledna 2010
Armáda ČR teď má dvě velké šance prokázat, že za něco stojí. Podporuji její nasazení na Haiti, kde lze perfektně upotřebit naše podpůrné kapacity, tj. např. zdravotníky, ženisty, chemiky či vojenskou policii. (Mimochodem, podle mě se to nedá zvládnout jinak než tím, co tam Američané rozbíhají, tedy de facto okupací a vojenskou správou celé země.) Druhou šancí je samozřejmě bojové nasazení v Afghánistánu. Osobně bych tam poslal nejen vyzbrojené dopravní vrtulníky Mi‑171Š, ale také bitevní Mi‑35 a letouny L159. Taliban má u nás přece dluh, resp. smrt dvou Čechů, vojáka a civilisty. Naši skvělí "lovci" zajisté vybrali nějaké úroky, ale bojová letadla by byla snad ještě účinnější. Za adekvátní odvetu bych pokládal řádově stovku mrtvých teroristů za každého z těch dvou Čechů!

18. ledna 2010
Diskuse o nových puškách pro Armádu ČR. Nejsem odborník na ruční zbraně, ale coby vlastenec bych asi sáhl po české CZ S 805. Také už mě poněkud unavují věčné spory o to, zda je lepší M16, AK‑47 či náš "samopal" vz. 58. Tyhle tři zbraně jsou morálně zastaralé a vývoj útočných pušek je dnes už trochu jinde. CZ S 805 patří do nové generace zbraní, tak jako H&K G36, FN F2000, izraelský Tavor nebo ty ruské hračky s kompenzací zpětného rázu (např. AN‑94 a AEK‑971). Snažíme se tu budovat ozbrojené síly pro 21. století, nebo živé muzeum historie pěchotních zbraní?

17. ledna 2010
Zaznamenal jsem námitku, že Jeff Head ve své fenomenální knize Dragon's Fury až příliš popustil uzdu fantazii a přehnal technologický pokrok (zejména v oblasti vesmírné techniky), kterého by se za osm let války dosáhlo. Nesouhlasím. Jen si srovnejte roky 1936 a 1946! Druhá světová válka byla strašlivá, což ale nic nemění na faktu, že technologicky přinesla ohromný posun. Nukleární energie, tryskové letouny, rakety, radary, počítače... Nepochybuji, že kdyby v brzké době skutečně propukl nový globální konflikt (přibližně podle scénáře "Západ vs. Asie"), znovu by to znamenalo, že by se za rok války patrně zvládlo tolik co za deset let míru. Války bohužel posouvají vědu a techniku vpřed víc než cokoli jiného. Není to hezké, ale je to prostě fakt, který nemá smysl zastírat.

15. ledna 2010
Film Děkujeme, že kouříte, který ve středu odvysílala ČT2, se mi opravdu moc líbil. Jako člověk, jehož práce se přímo týká zbraní a vojenské techniky, se mohu pokládat za člena poměrně slušné společnosti. Kampaně proti zbraním podle mě patří do stejného chlívku (a to přeneseně i doslovně) jako tažení proti kouření nebo klimatická hysterie. Jak říkají američtí pravičáci: Alkohol, tabák a střelné zbraně (Alcohol, Tobacco and Firearms) by měl být levný obchod, ne vládní agentura. :‑)

13. ledna 2010
Výběrové řízení na 36 stíhačů pro brazilské letectvo finišuje v nejlepších tradicích Latinské Ameriky, tj. mění se v komickou frašku. Prezident, ministři a generálové se hádají, vzájemně na sebe vyvíjejí nátlak a handrkují se s výrobci o peníze či transfery technologií. Už snad třikrát bylo oznámeno, že vítězem je Rafale (ten by vývozní úspěch potřeboval jako sůl, protože jinak mu hrozí fiasko), jenže to zřejmě stále není jisté. Nehledě k tomu, že Brazilci už stejně pokukují po letounech 5. generace, tj. F‑35 a PAK FA, v čemž jim handshake se Sarkem moc nepomůže. Podle mého skromného názoru Brazílie pořád přesně neví, co chce, ale nejspíš nedá pokoj, dokud to nedostane.

12. ledna 2010
Podle britských vědců prý bod G neexistuje! Opravdu působivé. Zajímalo by mě, jak na takovou blbost dostali grant. (Možná tvrdili, že budou zkoumat souvislost bodu G s globálním oteplováním; tak se dnes dá zajistit grant téměř na cokoli.) Je to dobrá ukázka zbytečného "výzkumu pro výzkum", který nejenže nepřináší užitečné výsledky, ale dokonce přináší výsledky, které jsou jasně v rozporu se skutečností. Že fakta neodpovídají teorii? Tak to mají fakta smůlu... Chcete příklad užitečného výzkumu v této oblasti? Myslím, že by se měl detailně prostudovat celotělní orgasmus, protože to je technika, která nepochybně funguje, ale asi není moc jasné jak a proč.

11. ledna 2010
Děkuji za doporučení a poskytnutí výborné knížky Red Thrust. Rámec fiktivní války SSSR a NATO je v ní použit pro detailní rozbor sovětské armády, jejích vojáků, velení, taktiky, zbraní, prostě všeho. Jde o kvalitní a čtivé zhodnocení silných i slabých stránek a srovnání se západními armádami. Považuji tuto publikaci za jednu z nejlepších na téma sovětských ozbrojených sil, jaké na Západě vznikly. Zaujala mě tak, že se k ní možná vrátím v samostatném textu.

8. ledna 2010
Avatar se hodnotí skutečně těžko. Kdyby se posuzovala jen technická úroveň, byl by to snad uchazeč o film desetiletí. To, co tam předvádí 3D technologie, nemá obdobu. Nedá se to popsat, musíte to vidět, a to ve velkém kině. Z tohoto hlediska přináší Avatar asi největší převrat ve filmařství od Jurského parku. Problém je v obsahu. Režisér James Cameron mohl s touto technikou natočit úchvatný válečný film, ale místo toho vyrobil ubohou ekologickou, multikulturní a pseudomírovou propagandu, která je tak trapná, že vyvolává úplně opačný efekt, tedy fandění lidem. Prostě jsem nemohl držet palce modrým emzákům proti vlastnímu druhu, navíc vybavenému tak báječnými zbraněmi. Můj žebříček filmů roku 2009 proto vedou Hanebný pancharti, následují Strážci, třetí jsou Transformers: Pomsta poražených, čtvrtou pozici má čtvrtý Terminator a pátou (jen za ta 3D kouzla) Avatar.

7. ledna 2010
S velkým zájmem jsem si přečetl novou knihu Václava Klause Kde začíná zítřek a pokládám ji za jednu z nejlepších, jaké profesor Klaus napsal. Je to srozumitelné a komplexní shrnutí jeho názorů na politiku, ekonomiku a společnost, zasazené do rámce analýzy naší minulosti a současnosti a do pokusu předvídat nejbližší budoucnost. S Václavem Klausem určitě v mnohém souhlasím a v jiném zdvořile nesouhlasím, ale v každém případě si jej upřímně vážím.

5. ledna 2010
Diskuse a zamyšlení nad izraelskou operací proti íránskému atomovému programu. Vzhledem k počtu a charakteru cílů (možná až desítky, spousta z nich pod zemí) si myslím, že to nebude "jen" letecký úder, popř. doplněný střelami z ponorek. Podle mě to bude spíše takový "nájezd" ("raid"), resp. komplexnější akce, které se zúčastní i výsadkáři a speciální jednotky na zemi. Izraelci zřejmě budou muset v Íránu po určitou dobu (řádově hodiny) působit, aby zničili všechny kritické objekty. Prostě jakási malá invaze. :‑) Snad to bude něco podobného jako útoky britských Commandos proti okupované Evropě nebo operace Brave Fortune z knihy Válečná hrozba. Tak či onak, už aby to bylo!

4. ledna 2010
Neúspěšný pokus o útok na letadlo nám znovu připomněl, že válka pokračuje a že teroristé neběhají jen po Afghánistánu a Iráku. Snad už je na čase si pěkně posvítit na Jemen a islámskou část Afriky, protože tam pro samé teroristy taky není kam plivnout. A pokud si jemenská vláda na svém území neumí udělat pořádek, ať se nediví, že to za ni musejí dělat jiní! Další důležitou věcí je fakt, že teroristům se podařilo přelstít bezpečnostní opatření i zpravodajské služby. Musíme si upřímně přiznat, že onen pokus nevyšel vlastně jen náhodou a že protiteroristická opatření je stále třeba zlepšovat. Měli jsme prostě štěstí, ale to už příště mít nemusíme, takže ať radši žádné "příště" není.

2. ledna 2010
Filmem roku jsou pro mě jasně Hanebný pancharti. O zbývající medailové příčky se měl původně utkat čtvrtý Terminátor s druhými Transformers, ale nečekaně do toho zasáhli Strážci (Watchmen) a poté (na poslední chvíli) fenomenální Avatar. Strážci jsou jednoznačně nejlepší "superhrdinský" film, jaký znám; technicky dokonalý, s propracovanou zápletkou a výtečnou psychologií postav. Superhrdinové jsou tam ukázáni jako potencionálně nebezpečná banda, která někdy více problémů nadělá než vyřeší. Pokud jde o film Avatar (jehož 3D verzi jsem ve středu viděl), ten se zaručeně zapíše do dějin kinematografie jako málo jiných. Ale kvůli kontrastu kvality formy a obsahu je to i film dost kontroverzní, takže se mu budu věnovat ještě samostatně a s řazením na další stupně počkám. Nepochybné je ovšem každopádně to, že rok 2009 byl na filmové hity výjimečně bohatý!

1. ledna 2010
Kdybych měl zkusit jedním slovem shrnout rok 2009, bylo by to patrně slovo "změna". Ne, nestal se ze mě obdivovatel Baracka Obamy. Myslím to zejména tak, že se změnilo dost věcí, které byly do té doby pokládány za takříkajíc "neměnné", resp. hotové, dané, jisté a stabilní. A tím nemyslím jen "mé" obory, tedy vojenství a politiku, ale i další sféry. Byl to rok velmi pestrý, náročný a "nabitý" událostmi, které si někdy žádaly neobvyklé odpovědi. Ale přes ekonomickou krizi a jiné problémy si myslím, že celkově to byl rok úspěšný. Snad se bude letos dařit aspoň stejně dobře.


Postřehy z října, listopadu a prosince 2009

Archiv postřehůNa úvodní stránku