Postřehy ze života


30. prosince 2009
Předposlední den roku, který byl opravdu velmi bohatý na události doma i v zahraničí. Ale mně se ještě nechce bilancovat, to budu činit až v lednu. Zítra se bude slavit, a proto teď něco poradím. Jestli nevíte, co na Silvestra dělat, po skvělých zkušenostech z loňska doporučuji hrát flašku. To myslím vážně! Je to vynikající zábava, jen se nebojte vymýšlet úkoly. Nemusí to dopadnout zrovna jako Hustej mejdan, ale určitě buďte odvážní a kreativní. Let's roll!

28. prosince 2009
Víte, že legendární dopravní letoun "Dakota" (oficiálně Douglas DC‑3 čili C‑47 Skytrain) se stále vyrábí a prodává? Americká firma Basler Turbo Conversions využívá některé původní součásti, doplňuje nové a sestavuje letouny BT‑67 poháněné turbovrtulovými motory (proto se jim říká "Turbo‑Dakoty"), které už si koupila řada zemí, ponejvíce v Latinské Americe a Africe. Rozhodně nejlepší uplatnění našly tyhle stroje v Kolumbii, která je nasazuje jako "gunshipy", vlastně novou generaci slavných AC‑47 "Spooky", proslavených ve Vietnamu. Všimněte si, kam jsme došli za 64 let po II. světové válce: Posíláme do boje vzkříšené Dakoty... a za pár let možná pošleme Mustangy.

26. prosince 2009
Spisovatel Robert Masello postavil svůj strhující thriller Bestiář na provokativní myšlence, která se však naprosto shoduje s tím, o čem jsem byl vždy přesvědčen. Tvrdím, že prakticky všechna "bájná" zvířata (nejen obligátní drak, ale třeba i bazilišek, gryf, fénix, mantichora či chiméra) vlastně nejsou vymyšlená. Věřím, že měla svoje živé předlohy, a to buď tvory, kteří vyhynuli později, než se "oficiálně" říká, nebo zvířata jinak úplně neznámá (a proto působící tak fantasticky). Je vhodné mít na paměti, že neexistence důkazu ještě není důkazem neexistence.

25. prosince 2009
Qánocům jsem dostal (mimo jiné) tři knihy, které zde krátce představím. Encyklopedie Ruské vrtulníky obsahuje popisy víc než 160 typů a přehled víc než 700 verzí od pěti konstrukčních kanceláří. Podobně publikace Záhady a tajemství druhé světové války má asi celkem výstižné jméno; zabývá se podivnými, nejasnými a fantastickými událostmi v největším ozbrojeném konfliktu dějin. Ale poněkud méně zřejmý je název knihy Tajná válka proti Židům. Je to rozsáhlé dílo, které vysvětluje, jak západní politici a tajné služby (z nenávisti, hrabivosti i hlouposti) zrazovaly a podváděly Židy a Izrael. Není to ale jen svědectví o historii, nýbrž i výstraha pro budoucnost: Už nikdy!

24. prosince 2009
Zase tu máme Vánoce. A kupodivu i s nějakým sněhem a mrazem. (Nechápu, proč někteří lidé zděšeně lomí rukama kvůli pár stupňům pod nulou. Není to tak dávno, co jsme tady měli zimy s minus dvaceti!) Vymýšlení přání k podobným příležitostem nikdy nebylo mou silnou stránkou, ale letos jsem si opravdu vyhrál s originálním vánočním i novoročním pozdravem. Rozeslal jsem jej e‑mailem na všechny strany, ale pokud vám snad nepřišel, můžete si jej stáhnout zde.

22. prosince 2009
Jeden významný problém se snad brzy vyřeší: V dalším americkém "balíku" zbraní pro Tchaj‑wan mají být mj. čtyři německé ponorky Type 214. Konečně! "Vzbouřená provincie" potřebuje moderní ponorky nutně, nezbytně a naléhavě. Její podmořská flotila čítá všehovšudy čtyři staré lodě, z nichž dvě by měly být spíše v muzeu, protože pamatují druhou světovou válku! (Hai Shih je snad vůbec nejstarší ponorka ve službě!) Naopak špičková třída Type 214 je dnes asi nejlepší konvenční ponorka světa. Snad přinese marťanským admirálům pár bezesných nocí!

21. prosince 2009
Ještě poznámka k TOP 09. Upřímně říkám, že bratra Kalouska jsem nikdy "moc nemusel", a kdyby šlo jen o něj, strana by u mě byla odepsaná dříve, než by vznikla. Jestli ji budu opravdu volit, bude to kvůli konzervativnímu programu a kvůli osobě knížete Schwarzenberga. Toho jsem si vždycky upřímně vážil a je pro mě jeden z pouhých čtyř českých politiků (zbylí jsou Klaus, Zeman a Havel), kterým věřím, že jim opravdu jde o nějaké principy či hodnoty. Jak praví aktuální vtip: Karel Schwarzenberg je výjimkou v současné české politice, neboť do ní s penězi přišel... :‑)

18. prosince 2009
Pořád se něco děje. Svět F1 nyní čeká se zatajeným dechem, zda se potvrdí zprávy německých médií a v sezóně 2010 se vrátí Michael Schumacher. Naše justice znovu projevila obvyklý stupeň neschopnosti, když osvobodila popírače holocaustu Vladimíra Stworu. (Rozsudek je ale podle mě neplatný, jelikož ten soudce musí být slabomyslný, a tudíž k zastávání té funkce nezpůsobilý.) V Rusku se stále více ozývají (nikoliv neoprávněné) pochyby o nákupu lodí třídy Mistral. Po předlouhém čekání vzlétl Airbus A400M a Boeing 787 Dreamliner, kdežto první let stíhačky Suchoj PAK FA byl odložen až na příští rok! (Ale o nic nejde, čekáme přece pouhé dva roky...) A abych nezapomněl, mám už za sebou všechny zkoušky v tomto semestru. Výsledek? Čtyřikrát A. Hurá.

16. prosince 2009
Snaha "podplácet" voliče svévolným rozhazováním peněz je ze strany levice jaksi normální, jenže úplná neschopnost (nebo snad nezájem?) tzv. pravice jí v tom bránit je alarmující. Mohu jen smutně souhlasit s názorem hlavy státu na rozpočet. Vzhledem k obecnému úpadku ODS vlastně není její selhání ani tak nečekané. Možná hodlají modří ptáci porazit populistické oranžové růže tím, že budou populističtí taky. Rozumně se chová asi už jen vláda (snad proto, že premiér je Žid?) a TOP 09. Je celkem paradoxní, že strana, jež měla fungovat mezi ODS a středem, teď postupuje v praxi pravicověji než ODS! Snad aspoň podchytí zklamané konzervativní voliče. Kdyby se parlamentní volby konaly dnes, patrně bych do urny zasunul právě TOP 09. (Což nic nemění na faktu, že v principu se pořád hlásím ke Svobodným, ovšem jako realista a pragmatik nechci, aby můj hlas propadl.)

15. prosince 2009
Dostalo se mi do ruky velice podařené multimediální výukové DVD 1968: Zmařené naděje, které stvořil Ústav pro studium totalitních režimů. Dvojice disků seznamuje s hlavními aktéry a jejich cíli, průběhem reforem, "bratrskou invazí" a počátkem normalizace. Obsahuje prezentace, spoustu filmového materiálu (včetně ukázek ze seriálu 30 přehmatů magora Zemana) a pokyny pro učitele, jak to všechno co nejlépe využít. Tak by mělo vypadat vyučování dějepisu ve 21. století. (Touto cestou bych rád poděkoval Mgr. Vojtěchu Ripkovi z ÚSTR za poskytnutí DVD.)

13. prosince 2009
Oteplování si rozvracet nedáme! Plány klimaskeptiků zhatí prezidenti boubelatí! Pod vedením soudruha Lišky radostně spějeme k ekofašismu! Tak nějak lze popsat zelený cirkus v Kodani. Roztomilá je však i zoufalá snaha připsat skandál Climategate ruským tajným službám. Vina za takové věci se tradičně dává CIA, ale když teď šéfuje Barák Otlama, asi se to příliš nehodí. A klimatičtí alarmisté přece musejí nějak potrestat Moskvu za to, že jaksi nepokládá jejich kvokání za slovo Boží a drze věří svým vědcům, kteří dokládají, že změny klimatu vyvolává aktivita Slunce, nikoliv člověka. Zbývá už snad jenom zjištění, že za "globální oteplování" vlastně můžeme my, ďábelští sionisté!

12. prosince 2009
Zase bych zde doporučil nějaké to čtivo. Dvě knihy, obě velmi zajímavé, ale každá jinak. Ta první nese jméno Kniha všeobecné nevědomosti a je to skvělá sbírka OOO (obecně oblíbených omylů), resp. věcí, o kterých si lidé obvykle myslí, že je vědí, ale ve skutečnosti je vědí špatně. A druhou je odborná studie An Introduction to Planetary Defense, která se zcela vážně zabývá možnostmi obrany Země proti útoku mimozemšťanů. (Opravdu to není vtip a má to hodnotu.)

10. prosince 2009
Ještě dodatek ke včerejší glose. Podobná "extremizace" (tedy "kdo pochybuje o evoluci, musí být přece kreacionista") se vyskytuje i v mnoha dalších kontroverzních tématech. Setkávám se s tím docela často. Musím tedy např. pořád vysvětlovat, že i když pokládám tzv. globální oteplování za naprostou kravinu, neodmítám ochranu přírody. Nepřijímám každý výplod Bruselu coby Boží pravdu, avšak určitě nejsem proti Unii jako takové. Vadí mi multikulturalismus či islamizace Evropy (BTW: Skvělá práce, Švýcaři!), ale proto snad ještě nejsem šovinista nebo rasista. Nevidím zkrátka důvod, proč bych se musel přiklánět ke krajním pozicím. Jdu si vlastní cestou.

9. prosince 2009
Je roztomilé, že když si někde troufnu poznamenat, že mám pochybnosti o evoluci, resp. o darwinismu, jsem okamžitě označen za kreacionistu. Zpravidla pak od lidí, u nichž několika dotazy zjistím, že mají o evoluční biologii velmi mezerovité znalosti. Darwinismus a kreacionismus jsou ve skutečnosti dva krajní póly, mezi kterými existuje velmi široká škála teorií. Přírodní druhy se zjevně nějakým způsobem mění, ale po nastudování mnoha knih a dalších zdrojů jsem dospěl k závěru, že evoluční teorie v té podobě, v jaké je běžně podávána, má vážné chyby a "bílá místa". O stvoření druhů Bohem však platí totéž, a tak nepovažuji za správné ani jedno. Nahrazování zjevných omylů trochu méně zjevnými omyly není úplně přesně to, co si představuji pod pojmem "vědecký pokrok".

7. prosince 2009
Debata o zákazu Dělnické strany skončila trochu depresivní shodou na tom, že i kdyby byl druhý pokus úspěšný, bude mít vlastně jen symbolický význam. Možná bude dokonce kontraproduktivní, protože se náckům postará o skvělou reklamu. (Extrémisty by nejvíc poškodilo, kdyby je média totálně ignorovala, jako kdyby vůbec neexistovali.) A strana bude stejně fungovat dál pod jiným názvem. Současné zákony mohou extrémistům jen poněkud zkomplikovat život. Ale pro jejich skutečné vyřízení by bylo nezbytné buď změnit zákony, nebo postupovat úplně jinak.

6. prosince 2009
Podíval jsem se na francouzský televizní dokument Kursk: Ponorka v kalných vodách. Stojí na tvrzení, že Kursk nebyl ztracen v důsledku nehody, ale že došlo ke kolizi s americkou ponorkou a poté k zásahu americkým torpédem. Američané i Rusové to utajili, začalo jejich sbližování a čerstvý prezident Putin si mohl upevňovat svou moc. Jako většina konspiračních teorií má i tato jakousi "vnitřní logiku" a využívá některých podezřelých okolností (jakých se najde vždycky dost u každé "velké" události; stačí pomyslet na 9/11). Je to svým způsobem zajímavé dílo, které obsahuje mnoho cenných záběrů, ale nepřesvědčilo mě. Nehody se prostě stávají. Je to smutné, ale takový je život.

4. prosince 2009
Vánoce se rychle a neúprosně blíží. Dárky jsem nikdy nenechával na poslední chvíli, takže teď mám už téměř všechny buď koupené, nebo aspoň objednané či vymyšlené. Můj tradičně největší problém je, co si mám přát já sám. (Mně se dárky vymýšlejí velice těžko.) Proto mám radu: Dárek nemusí být zdaleka jen nějaký "fyzický" předmět. Takže jestli třeba nevíte, co darovat nebo co si přát, rozhodně si projděte nabídku Ráj Zážitků, tam si snad vyberete. Hodně štěstí.

2. prosince 2009
Diskuse o penzijní reformě. Patřím mezi ty, kdo se v otázce důchodu odmítají jakkoliv spoléhat na stát. Vzhledem k ekonomickým, sociálním a demografickým perspektivám v podstatě nepočítám s tím, že se o mě stát nějak postará. Důsledně si spořím na penzijní připojištění, a kdyby to bylo možné, ihned bych podepsal papír asi tohoto znění: Vážená a milá Česká správo sociálního zabezpečení, nikdy ti nic nedám a nikdy od tebe nic nebudu chtít. Žij si a nechej mě žít. Děkuji.

1. prosince 2009
Přiznám se (a to i bez waterboardingu), že divadlo mi nikdy moc neříkalo, dokonce ani Shakespeare mě příliš neoslovoval. Proto jsem byl sám překvapen, jak mě zaujal román Vraždy podle Shakespeara, jenž vynalézavě pracuje s četnými záhadami kolem slavného dramatika a jeho díla. Mimo jiné nabízí přehled teorií o skutečném tvůrci "Shakespearových" her, neboť až příliš mnoho indicií naznačuje, že on sám to nebyl. Shakespeare přitahuje snad právě tím, jak je záhadný. A upřímně řečeno, v téhle knize jsem se o něm dozvěděl asi víc než za celý předchozí život.

30. listopadu 2009
Rusové chtějí reaktivovat a modernizovat bitevní křižníky Admirál Lazarev a Admirál Nachimov. Je to dobrý nápad, což ale zcela jistě neříkám jen proto, že (a to snad nebude žádné tajemství) mám pro lodě Projekt 1144 Orlan trochu slabinu. Jsou totiž tak veliké a ničivé, že už se dají nasazovat jako provizorní nástroje "projekce síly". Jenže někteří ruští admirálové zjevně nepochopili geopolitické změny a stále se kochají archaickými myšlenkami na námořní bitvy s US Navy, takže se ve výzbroji dosud drží plavidla, která byla postavena jen k tomu (zejména křižníky Projekt 1164 Atlant a ponorky Projekt 949A Antej). Jinak řečeno, hrozivě nákladné plovoucí přežitky. Právě proto se trochu bojím, že na oživení a upgrade mnohem potřebnějších lodí se možná nepodaří splašit rantále.

28. listopadu 2009
Gigantická podívaná 2012 je další film, který nejen bohatě naplnil, ale i přesáhl má očekávání. Pokud je na světě nějaký režisér, který umí točit působivější katastrofické velkofilmy než Roland Emmerich, já o něm skutečně nevím. 2012 je typický efektový "popcornový" trhák, ve kterém je samozřejmě obrovská spousta klišé, což ale není chyba, nýbrž plus, protože bez toho by tento žánr asi nebyl tím, čím je. 2012 je podle mě nejlepší "přírodní" katastrofický film vůbec a zároveň druhé nejlepší Emmerichovo dílo, ale samozřejmě s ohledem na to, že Den Nezávislosti stojí jaksi "mimo kategorie" a srovnání s ním je samo o sobě handicap. 2012 proto vřele doporučuji!

27. listopadu 2009
Nějak jsem zapomněl okomentovat finále letošní sezóny Formule 1. Byla to sezóna nesmírně zajímavá, napínavá, překvapivá a vyrovnaná. V každém případě si ovšem (na rozdíl od některých lidí) myslím, že tituly pro Jensona Buttona a stáj Brawn GP jsou zcela zasloužené. A nepochybuji, že sezóna 2010 bude velice divoká, nejen kvůli přesunům jezdců (z letošního startovního pole nezůstane kámen na kameni) a příchodu nových týmů, ale i díky zákazu tankování. Jako fanoušek McLarenu mám jen jisté obavy, jak se budou dva mistři v jedné stáji (Lewis a Jenson) snášet.

25. listopadu 2009
Skandál "Climategate" pro mě samozřejmě není žádným velkým překvapením. Je to jen potvrzení toho, co tvrdím už velmi dlouho, tedy že tzv. globální oteplování je uměle udržovaný mýtus, který se určitým mocenským skupinám hodí coby obraz "nepřítele". Jestli teď něco reálně hrozí, je to globální ochlazení, resp. "malá doba ledová". Tak jako u všech dřívějších změn klimatu jsou příčinou sluneční cykly, takže s tím neuděláme naprosto nic. Můžeme, resp. musíme se jedině přizpůsobit. Tvrzení, že můžeme měnit klima, mi připadá jako projev neuvěřitelné arogance. Ale zpět k aféře "Climategate": Je snad jasné, že to bude jenom začátek, špička ledovce. Takové věci se musely dít celé roky všude po světě. A jak varoval Michael Crichton: Manipulací s daty to začíná, ekoterorismem to končí!

23. listopadu 2009
20. kongres ODS nepřinesl žádné překvapení. Všechno proběhlo přesně podle plánů "technologů moci", kteří postupně změnili ODS v jakousi tragikomickou parodii strany, kterou jsem dřív podporoval a volil. Program by byl "na papíře" celkem dobrý, ale praktická politika ODS s ním má společného málo. Tohle prostě není věrohodná konzervativní strana. Je to jen rozplizlý modrý flek, pro který mají konzervativní hodnoty přibližně takovou váhu jako aktuální počasí. Na dotaz, koho budu v květnu 2010 volit, mohu v této chvíli odpovědět: Ještě nevím, ale ODS určitě ne.

22. listopadu 2009
Marťani (tak až do odvolání hodlám říkat Číňanům) překvapili. Zdá se, že vyrobili nový palubní bojový letoun pro svou letadlovou loď. Prý se jmenuje J‑15 Flying Shark, evidentně čerpá z ruského Su‑33, ale přece jen to není (s)prostá kopie; existuje už přinejmenším maketa ve skutečné velikosti, ovšem některé marťanské zdroje tvrdí, že je to prototyp, který už byl zalétán. Alarmující není ani tak fakt, že Mars má nový stíhač, ale fakt, že se o tom stroji téměř nic nevědělo a že se o něm dozvídáme teprve teď, kdy už možná létá! Rozvědka má u mě černý bod!

21. listopadu 2009
Zajímalo by mě, co doopravdy plánuje soudruh Hugo. Že je šílenec, o tom asi nebude sporu, ale otázka zní, zda je takový šílenec, aby napadl Kolumbii, což by samozřejmě způsobilo válku s USA. Paradoxně by to bylo asi to nejlepší, co by se mohlo stát, protože tak by Američané konečně měli legitimní důvody pro vojenský zásah v Latinské Americe. Ta rudá fašistická svoloč už se tam odporně rozlezla a mělo by se jí šlápnout na krk. Vynikající záminku by mohla dát také Argentina, pokud by se pokusila o invazi na Falklandy nebo do Antarktidy. Konkrétní stát vlastně není důležitý. Důležité je, aby ozbrojené síly USA uštědřily nějaké jihoamerické zemi bleskovou a drtivou porážku a přinutily ji tím k ponižující kapitulaci. Na tamní machistickou kulturu nic jiného nefunguje. Je to asi jediný způsob, jak tam mohou Američané obnovit svou autoritu a přivést ten region zpět k poslušnosti.

19. listopadu 2009
Vždy a všem doporučuji navštěvovat antikvariáty, protože se tam často dají objevit pozoruhodné knihy. Mým nejnovějším "úlovkem" je publikace Churchillovy tajné zbraně, která popisuje speciální tanky pro ženijní jednotky a spousty dalších zvláštních a kuriózních druhů techniky, z nichž mnohé vymyslel sám Sir Winston. Zpočátku budily spíše smích (ostatně se jim přezdívalo "hračky" či "legrácky"), což ale nic nemění na faktu, že významným způsobem přispěly k vítězství.

18. listopadu 2009
Nevím, zda jste to tušili, ale byly (a možná stále jsou) tady úvahy o přestavbě obchodních či vědeckých lodí na "skryté" nosiče balistických střel. V rámci programu Chameleon to plánovali Američané (mělo jít o prvek tzv. Multilateral Force pro NATO) a Sověti pohotově reagovali obdobným projektem Skorpion. Dnes prý mají podobné tendence někteří odpovědní členové mezinárodního společenství jako KLDR či Írán (a možná také Čína). Už jen sama existence takové lodě by patrně znamenala porušení více smluv, konvencí a režimů, než bych dokázal vyjmenovat. Bez ohledu na to, kdo by to udělal, bych se ztotožnil s názorem jedné chytré a krásné slečny: "Taková lumpárna!" (Poté ještě řekla "A pojď mě vylízat!", ale to už se popsané problematiky asi moc netýká.)

17. listopadu 2009
Dvacet let od pádu komunistického režimu, resp. od počátku snahy vytvořit tu demokracii, právní stát a tržní ekonomiku. Něco se daří lépe a něco hůře. V módě je spíše naříkat a nadávat nad tím druhým, ale když se člověk podívá třeba na slovenskou politiku či maďarskou ekonomiku, taxi musí říct, že bychom na tom mohli být ještě výrazně hůře. A pokud se kdokoli v mé přítomnosti ozve s komentáři ve smyslu, že za bolševika bylo to nebo ono lepší, nevedu s ním složité disputace a neoháním se čísly. Vždy jenom přikývnu, pokrčím rameny a dodám: "Jistě. A Hitler postavil dálnice."

15. listopadu 2009
Mezi vůbec nejpůsobivější knihy, jež jsem v poslední době přečetl, se řadí katastrofický román Tma od slavného Ondřeje Neffa. Představte si, že by v jediné chvíli zkrátka zmizela ze světa elektřina. Nejspíše si neuvědomujeme, že je moderní svět na této síle totálně závislý a bez ní by nefungovalo prakticky nic. Kniha mimořádně přesvědčivě a drsně popisuje, co by brzy po "elektrické smrti" následovalo: nepokoje, masové násilí, hlad, epidemie... Anarchii by ale vystřídala krutá tyranie bezohledných despotů, cosi jako nový středověk. Elektřina je totiž základem toho, čemu říkáme civilizace. Ale civilizace není zdaleka jen o technice, je i o nás lidech. Přemýšlejte o tom.

13. listopadu 2009
Když si tak čtu o touze různých exotů po Velkém Srbsku, Velkém Bulharsku apod., říkám si, proč ještě nikdo nepřišel s myšlenkou Velkého Česka. Kdybychom použili analogické argumenty, mohli bychom si činit nárok na leccos. Kladsko, Lužice, celé Slezsko a Těšínsko, samozřejmě Slovensko a Podkarpatská Rus, zřejmě i části Bavorska, Rakouska a Maďarska... Třeba bychom mohli mít i přístup k moři! To už by stálo za pokus, ne? (Upozornění: To celé jsem myslel jako vtip.)

11. listopadu 2009
Tak trochu tu navážu na včerejší postřeh. Přestože chovám k Rusku celkově pozitivní vztah, zdaleka to neznamená, že budu s úsměvem kývat na všechno, co Moskva dělá. Právě nyní naopak pociťuji velkou nelibost nad vojenským cvičením Západ‑2009. Není mi jasné, jestli to měla být nějaká provokace, nebo zda se Rusové chtěli jen předvádět, nebo jestli tam někdo opravdu věří, že má smysl nacvičovat obranu Kaliningradu a Běloruska proti agresi Polska, resp. NATO. (V případě platnosti třetí varianty by se snad měla přezkoumat příčetnost ruského generálního štábu.) A vůbec, celá série cvičení Západ je podivnost, kterou by si Rusko mělo radši odpustit. Vítal bych spíše cvičení sil rychlé reakce CSTO na téma obrany Sibiře a střední Asie proti... vy víte komu.

10. listopadu 2009
Znovu jsem se dozvěděl, že jsem ruským agentem a přisluhovačem Moskvy. V očích některých jedinců si toto označení patrně zasluhuje každý, na koho nepůsobí hysterické protiruské výlevy českých liberálů a kdo nepovažuje Vláďovo a Méďovo "národní" Rusko za projekt Sovětský svaz verze 2.0. (Proto nosí nálepku agenta také Václav Klaus.) Věřte, že jsem opravdu nesmírně vytížený člověk, když tady stačím působit jako přisluhovač Izraele, USA i Ruska současně. Už zbývá snad jen agent EU, ale jaxi tuším, že coby příznivec Svobodných se na to tak úplně nehodím. :‑)

9. listopadu 2009
Jedna z běžných námitek proti skupinovému sexu zní, že "rozbíjí vztahy" a že je to "forma nevěry". To je však důsledkem nepochopení elementární skutečnosti, že skupinový sex je spíše společenská aktivita, která má s "rozbíjením vztahů" a "nevěrou" společného asi tolik jako střídání tanečních partnerů. Znáte někoho, komu se kvůli skupinovému sexu opravdu rozpadl vztah? Mám dojem, že kdekdo zná někoho, komu někdo říkal, že jeho kamarád slyšel o někom, komu se to stalo... A i kdyby se to snad doopravdy stalo, pak takový vztah asi nebyl moc silný a rozpadl by se tak či onak. Já naopak osobně znám dvojici, u které se dlouholeté přátelství změnilo v "něco víc" právě díky nezávazné čtyřce! Závěr: Opravdu silně pochybuji, že skupinový sex může "rozbít" nějaký kvalitní vztah, ani trochu však nepochybuji, že může velmi zásadně přispět ke vzniku kvalitního vztahu. Amen.

7. listopadu 2009
Dovolil bych si upozornit na listopadové číslo ATM, v němž se vyskytují (mimo jiné) dva mé články na aktuální a zásadní témata. Prvním je popis vývoje raket série Standard Missile, jehož vrcholem je střela RIM‑161 Standard SM‑3, která tvoří základ nové architektury protiraketové obrany. A druhým je velká reportáž z vojenské přehlídky v Pekingu, což byla krásná show, která ovšem odborníkům prozradila, že vojenská síla Číny je ve skutečnosti jen iluzorní barevná bublina.

6. listopadu 2009
Prý bych měl napsat něco ke kauze plzeňské právnické fakulty a kšeftování s tituly. Nemohu říci, že by mě ten skandál moc překvapil. Je to jen důsledek posedlosti vysokoškolskými tituly, kvůli které váží pár písmenek před jménem či za ním víc než skutečné schopnosti, dovednosti a zkušenosti. Já osobně jsem toto paradigma nikdy neuznával a titul Bc. jsem si před jméno napsal jen jednou, a to jen ze zvědavosti, abych věděl, jak to vůbec vypadá (výsledek: nijak zajímavě), a další případné zkratky si tam či onde asi taky psát nebudu. Vždyť já sám jsem důkaz, že formální vzdělání není nutnou podmínkou úspěchu. To by bylo tak všechno. P.S. "Co děláš o víkendu?" "Práva..." :‑)

4. listopadu 2009
Otevřeně říkám, že prezident Klaus mě včerejším podpisem Lisabonské smlouvy velice zklamal. Doufal jsem (a jistě nejen já), že kdyby nikdo jiný, tak právě on bude mít sílu postavit se proti nátlaku Bruselu. Třebaže i nadále pokládám Václava Klause za jednoho z nejlepších českých politiků, po včerejšku moje hodnocení jeho osoby trochu pokleslo. Ale budiž, stalo se. Je nutno akceptovat realitu, což pochopitelně neznamená, že před tím pitomým dokumentem budeme padat na zadek. Jeho výhody je třeba využívat, zatímco nevýhodná ustanovení musíme obcházet, ohýbat, ignorovat, popř. porušovat, jelikož EU stejně nemá páky, aby někoho k něčemu reálně donutila. Lisabonská smlouva pro mě není závazný zákon, ale pouze sada jakýchsi orientačních doporučení.

3. listopadu 2009
Rýžoví soudruzi znovu posouvají hranice drzosti. Vypadá to, že mají v úmyslu zkopírovat celou ruskou letadlovou loď! A co je horší, oni si asi vůbec neuvědomují, že dělají něco špatného. Jejich kultura totiž nechápe koncepci autorských práv; podle nich věc patří tomu, kdo ji fyzicky vyrobil, nikoli tomu, kdo ji kdysi kdesi vymyslel. Nelze jim vysvětlit, že pokud chtějí být pokládáni za civilizované, musí dodržovat některá základní pravidla. Tom Clancy to napsal drsně, ale přesně: Jsou to Marťani. (Třeba by se s nimi domluvil Prasoubek.) Jenže takhle to přece nemůže pokračovat věčně. Jednou ta guma praskne a oni za to strašlivě zaplatí. A já jen pevně doufám, že u toho budu!

1. listopadu 2009
TV Barrandov vysílá známý seriál 30 případů majora Zemana, o kterém se dá říci v podstatě totéž jako o filmu Triumf vůle: Je to technicky vynikající propaganda totalitního režimu. Když Česká televize před lety (po velkých sporech) seriál odvysílala, poctivě jsem se kouknul na všechny části, z nichž řada se mi líbila. Ne všechny Honzovy případy byly o politice, ovšem v "politických" jsem samozřejmě držel palce agentu Bláhovi, excelentně hranému Radoslavem Brzobohatým.

30. října 2009
Dostal jsem zajímavou otázku: Za jakých podmínek bych byl ochoten znovu volit ODS? Odpověď není složitá a obsahuje dva zásadní požadavky: Za prvé, vedení by musel opustit Topol i se svým bratrstvem tluchoří pracky (zejména Íčkem) a ke kormidlu by se muselo dostat "klausovské" křídlo, patrně v osobě některého úspěšného krajského politika. Za druhé, ODS by musela nekompromisně odmítnout Lisabon. Vždyť Svobodní jsou fakticky "Klausova ODS" a jejich program se od toho modrého "papírově" takřka neliší, ale ODS je v praxi úplně jinde než její program. Ve shodě s Churchillem dodávám, že mé postoje se nezměnily; změnily se však strany, které je prosazují.

28. října 2009
Den vzniku nezávislého Československa je tradičně spojen s předáváním státních vyznamenání z rukou prezidenta republiky. Podle mého názoru ale řadu let dochází ke značné devalvaci, neboť plechem už je obdarováván kdekdo. Naopak adekvátního ocenění se nedočkalo mnoho osob, které by si to zasloužily. Asi největší ostuda je, že na své placky dosud čekají jedni z největších hrdinů vzdoru proti rudé totalitě: Ctirad Mašín, Josef Mašín a Milan Paumer a oba jejich zemřelí spolubojovníci, Zbyněk Janata a Václav Švéda. Všechny nesmírně obdivuji a tímto jim vzdávám poctu.

26. října 2009
Debata o ropě, surovinové bezpečnosti, cvokovi ve Venezuele a nespolehlivosti Saúdské Arábie. Dospěl jsem k závěru, že v případě nějaké veliké "ropné krize", která by ohrozila světovou ekonomiku, by bylo nejúčinnějším řešením to, co navrhují autoři knihy Showdown. Vyspělé země by měly vojensky obsadit ropná pole v obou jmenovaných státech a zajistit, že dodávky "černého zlata" nebudou závislé na bandě rudých psychopatů nebo středověkých islamistů. Amerika by konečně mohla jednou udělat to, z čeho je neustále obviňována, totiž válčit kvůli ropě.

23. října 2009
Evropská unie nám snad opravdu bude vyhrožovat! Vyloučit nás, komisaře nám sebrat, podporu našich zájmů odmítat, přístup k penízkům nám omezit, na periferii nás odsouvat a u soudu nás žalovat. Hrůza! Nevím, zda jsou skutečně úplně na hlavu padlí, ale v případě, že jsou, bych měl pro oněch šest scénářů šest odpovídajících reakcí: Vystoupit, zásadově ignorovat rozhodnutí Komise, paušálně vetovat veškeré návrhy čehokoliv, přestat přispívat do fondů, naschvál postupovat proti politice "více integrované" EU a podat protižalobu pro nepřípustné zasahování do záležitostí suverenity. Že děláme problémy? V Bruselu by se měli modlit, abychom je nezačali doopravdy dělat!

21. října 2009
Zítra večer do Česka dorazí americký viceprezident (a kovaný sionista) Joe Biden a prý nabídne stíhače F‑15 nebo F‑16. Před deseti roky bych nadšeně souhlasil, ale dnes už ne. Dnes už bych se s Američany bavil jedině o typu F‑35. Ale za optimální řešení bych stejně pokládal ponechat si Gripeny i po skončení pronájmu (už proto, že pro ně máme vycvičené piloty se zkušenostmi a infrastrukturu), ovšem s tím, že by se co nejdříve modernizovaly na variantu JAS‑39E/F Gripen‑NG. Znamenalo by to mít hodně slušné letectvo nejméně do horizontu roku 2030.

20. října 2009
Pokud by byla (čistě náhodou) schválena Lisabonská smlouva, zvažuje Evropská unie zavedení nového evropského znaku, na němž by byla žába a židle. Význam: Kvákni a sedíš! Existuje ale také alternativní návrh, kde je had a přeškrtnutá žába, aby bylo jasné, že se tu sice můžeme plazit, ale v žádném případě si nemůžeme vyskakovat. A konečně se prý plánuje i zavedení nové podoby vyjmenovaných slov po Z, která by měla vypadat takto: Jazyk drzý, Ruzyň brzy!

19. října 2009
Ještě poznámka k letounu Aero L159: Z technického hlediska jde o vysoce kvalitní stroj; jako cvičný se dá srovnávat se světovou špičkou a jako lehký podzvukový tryskový bitevník je snad i nejlepší na světě (mj. proto, že má palubní radar a potenciál používat střely AMRAAM). Problém je v tom, že v běžném výběrovém řízení má firma Aero Vodochody málo šancí, protože nemůže nabídnout investice či offsety (a úplatky?) jako velké zahraniční značky. To dnes bohužel mnohdy znamená víc než kvalitní technika. Ale snad se vše v dobré obrátí a L159 se podaří někde "udat"... Nejvíce bych si přál, aby se podílely na hubení teroristů v Afghánistánu a Kolumbii.

17. října 2009
Vypadá to, že se v poslední době zabývám snad pouze nacismem a Čínou, jenže věci se tak prostě dějí. Nová koncepce protiraketové obrany je prý určena proti Číně. Zajímavé. A já myslel, že jim to v životě nedojde! :‑) Ano, jedním z významných úkolů toho systému zaručeně bude ochránit východní Asii před stovkami balistických raket krátkého a středního doletu, kterými se neustále ohánějí určité nejmenované rýžové mocnosti. Barack Obama získal Nobelovu cenu míru (sice vlastně za nic, i to však lze vidět jako výrazný pokrok proti dřívějšímu odměňování teroristů a klimatických hysteriků), ale cenu Spolku přátel Čínské lidové republiky moc nadějně nevidím. :‑)

15. října 2009
Část "přebytečných" bitevníků L159A ALCA by prý měla zamířit do Mali, Kanady či Jordánska. To by bylo jistě hezké, jenže ke zprávám tohoto druhu jsem už velmi skeptický. Zemí, o nichž se v souvislosti s vývozem L159 hovořilo, je aktuálně už přesně 25 (!), ale reálně se pořád nevyvezlo nic nikam. Sice je podepsaná smlouva se Španěly o výměně pěti kusů za dopravní stroje CASA C‑295, ale raději počkám, až budou Alky opravdu hnízdit na dohled od corridy.

14. října 2009
Tibet je zjevně oblíbené téma. Na můj postřeh k němu přišly reakce, že Tibeťanům by použití násilí jen uškodilo, neboť mají sympatie světa právě díky tomu, že jejich odpor proti čínské okupaci je nenásilný. Mohu se nesměle zeptat, co ty "sympatie světa" Tibeťanům prakticky přinesly? Zdá se mi to, nebo jsou Pekingu ty patetické řeči naprosto ukradené? Dnes už se moc neví, že v Tibetu proběhla také ozbrojená povstání, která způsobila Číňanům veliké potíže (přečtěte si knihu Krvavé slzy). Pokud Západ skutečně chce nezávislý Tibet, měl by dát (obrazně) zbraň k hlavě Číně a zároveň dát (už ne obrazně) co nejvíce zbraní Tibeťanům. Všechno ostatní jsou jen prázdná gesta.

13. října 2009
Těší mě, že eurooptimistická lobby a bruselská byrokracie už začínají ztrácet trpělivost a chtějí vytvářet tlak na Českou republiku, resp. na prezidenta Klause, aby podepsal Lisabonskou smlouvu. Nejspíše nás čeká i rozmanité vyhrožování nebo vydírání... Ale proč mě to těší? Protože každá akce zákonitě vyvolá reakci. Čím větší tlak, tím větší odpor. Tak EU nejvíce přispěje k tomu, aby se Klausův podpis pod tou zhůvěřilostí nikdy neobjevil, a možná by proti Lisabonu dovedla naladit i veřejnost. Jak říká Sevareidův zákon: Hlavní příčinou problémů jsou jejich řešení. :‑)

12. října 2009
Báječných filmů o druhé světové válce se snad nezbavím. Valkýra je patrně nejlepší zpracování pokusu generálů zabít Hitlera a provést protinacistický převrat. Film je nejenom historicky i technicky perfektní, ale také napínavý, a ačkoliv divák ví, jak všechno dopadne, musí hrdinům nesmírně fandit. Tom Cruise v roli Stauffenberga má úžasné charisma, a ačkoli se mu podobá jen vzdáleně, hraje bezvadně. Nemůžu si ale odpustit poznámku, že hlavní vadou filmu je právě to, že končí neúspěchem té operace. Co takhle natočit alternativní konec o úspěšném puči?

10. října 2009
Diskuse o klasifikaci válečných lodí. Jak jsem napsal i ve své knize, skutečné křižníky v pravém smyslu toho slova už dnes vlastní jen Rusko. Americké Ticonderogy totiž nejsou křižníky, ale vlastně napapané protiletadlové (a dnes už také protiraketové) torpédoborce; ostatně přece vycházejí z torpédoborců třídy Spruance. Perspektivní "křižníky" CG(X) budou podobný případ, zvlášť jestli budou skutečně založené na trupu torpédoborců třídy DDG‑1000 Zumwalt. A upřímně řečeno, podle mě je trochu sporné, zda se má Zumwalt vůbec pokládat za torpédoborec! Název Land‑Attack Destroyer je asi něco jako "černobíle pruhovaný africký kůň". Pro tyhle lodě jsme přece měli jedno speciální slovo, ale asi jsme ho zapomněli používat. Zumwalt na mě působí jako ultramoderní monitor.

9. října 2009
Co máme dneska za den? Přece den předčasných voleb. Aha. Takže leda bagr. Ještě si počkáme, což je snad poněkud nepříjemné, ale má to aspoň tu přednost, že zde bude vládnout kompetentní tým expertů, ochotný dělat i nepopulární kroky. Výzkumy preferencí zatím věští další pat, vzestup podpory TOP 09, dost nejisté perspektivy lidovců a Zelených, možná nějaké překvapení... (Že by třeba Věci veřejné nebo Suverenita?) Podotýkám, že v zásadě pořád podporuji Svobodné, ovšem současně nechci, aby můj hlas propadl, takže se příští rok budu rozhodovat především pragmaticky.

7. října 2009
Ke kauze "milion za zákon" bych poznamenal několik věcí. Zejména si myslím, že je to pouze vrcholek ledovce. To přece nebylo jakési selhání jednotlivců nebo exces. To byla jasná ukázka běžné a zavedené praxe, podobně jako "pozitivní a negativní motivace". Dále jsem se utvrdil v názoru, že je potřeba zřídit agenty provokatéry, kteří by veřejným činitelům přímo nabízeli úplatky. A konečně tohle: Pro loterijní a sázkové firmy bych navrhl daň z příjmu cca 90 %.

5. října 2009
V jistém smyslu návaznost na včerejší glosu. Totalitní režimy tradičně umějí masové akce organizovat a provádět skvěle, snad inherentně i lépe než demokracie. Dokládá to také velkolepá vojenská přehlídka k výročí 60 let od vyhlášení zatracené Rudé Číny. 56 formací, 8000 vojáků, bezmála 500 vozidel a raket, přes 150 letadel, sto tisíc lidí s mávátky, pěkná pochodová hudba... Ano, málem bych zapomněl: Banda bezohledných gangsterů s krvavýma rukama, navlečená do Mao‑style hadrů! Ale nebojte se, všechno to bude jednoho dne splaceno i s úroky. Es kommt der Tag. :‑)

4. října 2009
A ještě k nacismu. Asi jen málokdo neslyšel o propagandistickém velkofilmu Triumf vůle, který natočila Leni Riefenstahlová na sjezdu NSDAP v roce 1934 a který se často označuje za nejlepší snímek tohoto druhu, jaký kdy vznikl. Po jeho zhlédnutí musím konstatovat, že to je zřejmě pravda. Triumf vůle je až děsivě perfektní propagandou zrůdné ideologie nelidského režimu. Nacismus by se nikdy nestal takovou hrozbou, kdyby nebyl charismatický řečník Hitler, nesmírně schopný propagandista Goebbels a výtečná režisérka Riefenstahlová. Není moc prozíravé považovat nacistické vůdce za hlupáky, jelikož těmi zcela jistě nebyli. Zlo je nebezpečné naopak právě tím, že je inteligentní. A jak se říká: Největší úspěch ďábla je to, že nás dokázal přesvědčit, že neexistuje.

2. října 2009
Eurohujeři a eurokraté jsou asi pořádně zděšení. A to právem. Český prezident Klaus nebude tančit, jak se v Bruselu (nebo v Paříži a Berlíně?) píská. Díky své povaze totiž může lehce snášet jejich hysterické útoky dost dlouho na to, aby britští konzervativci vyhráli volby a vypsali to slíbené referendum, o jehož výsledku v tradičně euroskeptickém Albionu asi nikdo příčetný nepochybuje. V roce 2010 tedy čekejme horké léto, protože se budou pálit výtisky Lisabonské smlouvy.

1. října 2009
Prokletá Čínská lidová republika tu straší už 60 let! Rudožlutí rýžoví soudruzi dokázali vytvořit vskutku unikátní systém, který spojuje to nejhorší z komunistické diktatury a neregulovaného kapitalismu. Jenže všeho dočasu! Čína má kvanta velkých problémů a takhle nemůže už moc dlouho pokračovat. Soudruzi v Pekingu nejspíše zkrachují na tom, že v jedné zásadní věci jsou stále dogmatičtí marxisté: Myslí si, že společnost a ekonomika se chovají jako automobil, ve kterém dupnete na plyn a on se rozjede. Problém je ale v tom, že společnost a ekonomika se vesměs nechovají jako automobil, nýbrž jako mezek. Pokud dupnete, splaší se a obvykle vás vyhodí ze sedla.


Postřehy z července, srpna a září 2009

Archiv postřehůNa úvodní stránku