Postřehy ze života


30. června 2009
V této řadě převážně vojenských, politických a kulturních postřehů bych si nyní dovolil vyhlásit krátkou komerční pauzu a udělal bych reklamu jednomu čisticímu prostředku. Jmenuje se Opticlean a pokládám jej za nejlepší chemikálii na čištění brýlí, monitorů či šperků, jakou jsem kdy měl v ruce. Vedle toho, že velice účinně odstraňuje prach a mastnotu, vytváří i neviditelný "film", jímž povrch chrání proti dalšímu znečištění. Opravdu upřímně doporučuji.

27. června 2009
Na základě pozorování i rozhovorů mohu konstatovat, že se v poslední době hodně šíří jeden styl střihu na Venušině pahorku, a to zkrácení po celé ploše na úroveň od několika milimetrů do asi 1,5 cm. Dostal pracovní označení "ježek" a pokládal bych jej za docela zajímavý kompromis mezi neholením a častým holením. Existuje zde jistá podobnost s mužským "pěstěným strništěm". Mluvě o podobnosti, univerzita nesoucí jméno Prezidenta Osvoboditele zahájila zkušební provoz systému, který dokáže zjistit pokusy o plagiátorství (akademických textů, nikoli sestřihů v klínech). Jak se říká: Ukrást nápad jednomu člověku je plagiátorství; ukrást nápady spoustě lidí je vědecký výzkum. :‑)

25. června 2009
Vypadá to, že spor FOTA vs. FIA byl vyřešen... Bohužel. Od počátku jsem bezvýhradně na straně stájí a byl bych rád, kdyby vznikla nová závodní série, zcela nezávislá na diktatuře dua Ecclestone a Mosley. Navíc pochybuji, že tohle je konec toho konfliktu, protože napětí mezi automobilkami na straně jedné a byrokracií FOM a FIA na straně druhé existuje už dost dlouho a rozhodně nemá tendenci klesat. Kdyby se opravdu rozjela nová formulová série, mohl by to být začátek konce FIA, jelikož velké firmy by poté mohly lehce opustit i další důležité šampionáty (jako WRC či GT) a založit vlastní. Jsem přesvědčen, že by to bylo nejlepší řešení. Reforma FIA (možná podobně jako v případě ODS) už patrně není možná, a proto by se mělo odejít a začít znovu, jinde a jinak.

24. června 2009
Televize N@VA mi udělala skutečně velikou radost opakováním kultovního seriálu Hospoda (první část dnes). Podle mě jde o nejlepší český televizní seriál vůbec, který o světelné roky překonává zhůvěřilosti z hlubokého minula i současné krávonovely pro (mo)mentálně retardované pštrosy. Hospoda má kouzlo nejen díky zajímavým zápletkám, často nečekaným koncům, výtečným dialogům a "lidskému" humoru, ale zejména díky dokonalým výkonům špičkových českých herců.

22. června 2009
Po vyslechnutí výkladu Ladislava Smoljaka, že slavná divadelní hra Fidlovačka je (samozřejmě když se odhlédne od toho, že se v ní poprvé objevila česká národní hymna) jedna z nejhorších věcí, které Josef Kajetán Tyl napsal, jsem se domníval, že se jedná o uměleckou licenci v zájmu humoru. Ale po zdolání textu hry mám pocit, že se pan Smoljak vyjádřil ještě hodně umírněně. Fidlovačka je podle mě naprostá pitomost, která sestává z primitivního děje, nudných dialogů a zbytečných postav. Nebýt hymny, mohla by se hrát snad jen jako odstrašující příklad.

21. června 2009
Tím, že se Topol stal lídrem jihomoravské kandidátky, zmizela i nejmenší hypotetická šance, že bych v podzimních volbách mohl (třeba jako nejmenšímu zlu) dát hlas ODS. Tato strana je pro mě nevolitelná, dokud tam budou individua jako Topol, Malík, Tchoř nebo Íčko. Budu volit konzervativní stranu, která bude mít reálnou šanci překonat klauzuli, a jestliže toho nebudou schopni Svobodní (ať už sami, nebo v koalici), zasunu tam někoho jiného. Logicky se tady nabízí Suverenita, avšak zatím není jasné, s jakým programem přijde a co se bude dít kolem Lisabonské smlouvy. Dovedu si např. velice dobře představit i situaci, že bych (jako nejmenší zlo) volil TOP 09.

19. června 2009
Film W. (čili třetí "prezidentský" od režiséra Olivera Stonea) mě vskutku příjemně překvapil. Zdaleka to není tendenční prvoplánová kritika, ale víceméně nestranná snaha vykreslit George Walkera Bushe jako člověka se silnými i slabými stránkami. Vystihuje jeho charisma, odhodlání, hlubokou víru a veliké vize, ale také divoké mládí, napjatý vztah s otcem a impulzivní povahu. V hlavní roli podává špičkový výkon Josh Brolin. Kdy se asi "svého" filmu dočká současný nájemník čísla 1600?

17. června 2009
Kdyby se měl vybrat nejlépe propracovaný alternativně‑historický svět, horkým adeptem by zajisté byla tzv. Timeline‑191, jejímž autorem je skvělý Harry Turtledove. Začíná vítězstvím Jihu v občanské válce (1862) a střetnutí USA a CSA pokračují v celkem jedenácti hodně rozsáhlých knihách až do roku 1945. Turtledove staví děj tak, že na americký kontinent přenáší události a fenomény z reálných dějin Evropy (mj. obě světové války, fašismus, komunismus či holocaust), ale samozřejmě je upravuje pro specificky americké podmínky. Působí to, jako kdybyste rozložili historické puzzle a seskládali jeho kousky jiným, ale přesto povědomým a vlastně ne chybným způsobem.

16. června 2009
Na možnost demokratických změn v Íránu jsem se vždy díval spíše skepticky a tyto prezidentské volby mé pochybnosti pouze potvrdily. Dnešní íránský režim (v němž vládne smečka středověkých ajatolláhů a zjevně šílený prezident) nejvíce ze všeho připomíná jakousi groteskní islámskou verzi fašismu. Prostě nevěřím, že by taková zhůvěřilost mohla odejít bez použití síly. Změnu "zevnitř" by snad mohlo přinést celonárodní povstání s podporou armády (která už prý má plné zuby Revolučních gard), jenže já bych i tak vsadil raději na ozbrojený zásah "zvenčí".

14. června 2009
V americkém Kongresu se znovu začíná mluvit o exportu letounů F‑22 Raptor. Je to velmi kontroverzní téma, jelikož hypermoderní technologie tohoto miláčka jaxi nerostou na stromech. Osobně bych ihned a bez limitů pustil plnou verzi Raptora do Izraele a k tzv. Anglosasům (tedy k Britům či Australanům), ale hlavním zájemcem je nyní Japonsko. A já nejsem znám právě jako velký milovník země Vycházejícího slunce. Váhám... Nicméně, když vezmu v úvahu ekonomickou krizi, agresivitu KLDR a potenciál Číny, asi bych dovolil F‑22 (v nějaké "osekané" verzi) i těm samurajům.

13. června 2009
Fragmentace střední a pravé části českého politického spektra začíná být alarmující a já začínám trochu pochybovat o své prognóze, že ČR postupně tenduje k systému dvou stran. Na liberální a konzervativní scéně je už dnes velice živo. Nedivil bych se, kdyby se díky spojenectvím malých stran zformovaly dva až tři subjekty zaměřené na zklamané pravicové a středové voliče; lišily by se zejména postojem k EU a částečně by stály na komunální či regionální politice. (Není vyloučen ani "divoký" scénář, resp. "volební zemětřesení", které by způsobilo crash modrých ptáků, klidných siláků i kvality života a naopak by dalo boost novým stranám. Nestává se to často, ale někdy přece jen ano.)

11. června 2009
Hodnocení filmu Terminator Salvation působí zklamaně, takže jsem do kina přišel trochu rozpačitě. Ale po zhlédnutí musím říci, že se mi film ohromně líbil! Zajímavá zápletka (se dvěma pořádnými dějovými zvraty), dech beroucí akční scény s dokonalými efekty, originální nové typy robotů, obrovské množství odkazů na předchozí díly a na konci i digitální Arnold. (A subjektivně vyzdvihuji i masové využití mého milovaného bitevního letadla A‑10 Thunderbolt II.) Salvation se těžko porovnává s prvními dvěma díly; to jsou kultovní fenomény, ale odpovídají své době. Čtyřka je už zkrátka jiný druh filmu, podobně jako třeba první trilogie Hvězdných válek. A zanedlouho v plné síle zaútočí pokračování jiného fantastického megafilmu. Blíží se Transformers: Pomsta poražených.

10. června 2009
Včerejší razie proti neonacistům naznačuje, že se v boji proti extremismu možná (to zdůrazňuji: možná) blýská na lepší časy. Coby absolvent kursu BSS450 Militantní demokracie samozřejmě vím, že dokázat konkrétní osobě konkrétní "extremistický" trestný čin není snadné (a odhaduji, že razie skončí známým: "Šéfe, pustíme toho nácka hned, nebo počkáme, až to udělá soudce?"), ale psychologický účinek tohoto zásahu bude určitě značný. Když neonacisté pořád opakují, že je sionistický Systém utlačuje, tak by ten Systém měl s pořádným utlačováním konečně začít.

8. června 2009
Skončily eurovolby překvapením? Ano i ne. Vítězství modrých se asi čekat dalo, zajímavá je spíše jeho síla. "Hořkosladký" výsledek Suverenity a neúspěch Svobodných a Libertas.cz dokládá platnost starého známého: "United we stand, divided we fall." Eurorealisté (protože ze slova "euroskeptik" se díky snaze eurohujerů stala skoro nadávka) měli a jistě mohli společně prorazit, ale takhle... Z evropského hlediska se vesměs projevily předvídané jevy (triumf pravého středu, debakl socialistů a úspěchy krajní pravice), ale všechny ještě silněji, než se čekalo. A teď bude zajímavé, jak se budou v EP formovat frakce, které to chtějí Evropě osladit. P.S. "Hergot, dyť to je sůl! Scheisse!"

7. června 2009
Jako reakci na nedávnou kritiku soukromých vojenských firem jsem dostal otázku, co si vlastně myslím o celkem vstřícných postojích, které vůči PMC vyjadřuje Dale Brown. Vtip je ale v tom, že kontraktoři v jeho románech stojí vždycky zásadně na straně svobody a spravedlnosti (resp. na straně zájmů USA); peníze jsou pro ně vedlejší! Prakticky tedy nenaplňují jeden ze základních prvků definice PMC, kterým je orientace na zisk. Neříkám, že takoví "žoldnéři svědomí" v reálném světě neexistují (příkladem může být žijící legenda Neal Ellis), ale říkám, že tvoří jen malou menšinu. Představují výjimku, ne pravidlo, a proto se na ně nevztahuje ani má kritika PMC. Právě naopak; přeji si, aby tady bylo co nejvíc takových lidí. (Mimochodem, říkáme jim "hrdinové".)

5. června 2009
Pár nesourodých střípků: Pokud opravdu existují fotky dvojice T&T ze Silviových akcí, předpokládám, že na veřejnost (dříve nebo později) uniknou. Čtu bezmála tisícistránkovou knihu Poválečná Evropa, ve které se objevují zpochybnění řady zdánlivě nesporných tvrzení o studené válce. Opět se začíná hovořit o odpalování balistických raket z letadel. Budete‑li si chtít přivydělat, avšak kvůli krizi nebudete schopni najít místo, zkuste např. nechovat prasata.
Update: Mám dobrý odhad. Mirečkovy fotky jsou venku... Kdy se dočkáme Lucky? :‑)

4. června 2009
Vyhodnocení volební kampaně. Celková úroveň: slabší až mizerný podprůměr. Vyhrocený souboj dvou nejsilnějších stran; evidentně jen "nácvik" na předčasné podzimní volby. Technicky relativně nejlepší je podle mě kampaň oranžových růží. Přístup modrých ptáků se od loňské porážky vskutku hodně zlepšil, ale stále má určité rezervy. Kampaně menších subjektů jsou vesměs málo výrazné, i když některé (jako Berani, Plecháči, Hvězdy nebo VéVéčka) se alespoň snaží a jsou jaxi vidět. Výsledky bychom měli znát v noci na pondělí. A jak už jsem zde napsal, počítejte s překvapením.

3. června 2009
Postupně jsem dospěl k závěru, že je asi třeba používat tři internetové prohlížeče. Pro vlastní prohlížení stránek je vhodný nějaký pokročilý derivát Internet Exploreru (osobně jsem si zvykl na Avant Browser) a pak program Mozilla Firefox. Ten i onen totiž občas narazí u nějaké stránky nebo prvku na problémy, se kterými si však lehce umí poradit druhý. A třetím je Opera. Ano, jako browser je docela nezajímavá, jenže má zdaleka nejlépe vyřešené stahování a cache.

1. června 2009
Jestli máte zájem o napínavou knihu, po jejímž přečtení budete mít nad čím přemýšlet, mohu doporučit román Antarktida: Zmrtvýchvstání od Jeremyho Robinsona. Patří do žánru "vědeckých thrillerů" (svým stylem se trochu podobá dílům Jamese Rollinse) a vychází z teorie (kterou i já zastávám), že Antarktida byla kdysi zelená, úrodná a obydlená civilizací. K tomu ale přidává a propojuje i řadu dalších důležitých témat, např. spory vědy a víry, výklad Bible, evoluci, potopu světa... Právě díky tomuto spektru otázek je vynikajícím zástupcem takové meta‑kategorie knih, kterou mám velice rád, totiž knih, jež své čtenáře jaksi neodbytně nutí zjišťovat si podrobnější informace.

30. května 2009
Předvolební televizní spoty k volbám do Evropského parlamentu už dodaly téměř všechny strany, hnutí a koalice. Bohužel ani ty nově dodané klipy (až na jednu výjimku) nepřekračují úroveň těch, které jsem tu oglosoval minulý týden. Mezi nejpodivnější se řadí příspěvek Republikánů, jejichž předseda Miroslav "Mr. Bean" Sládek předčítá ze Shakespeara, kdežto strana Lidé a politika se zřejmě pokouší oslovovat i neslyšící diváky. A co ta výjimka? To je "horrorový" klip Železného a Tlustého hnutí Libertas.cz, který bych v této kampani hodnotil jako vůbec nejlepší.

28. května 2009
Další debata o privatizaci bezpečnosti, resp. o soukromých vojenských společnostech. Co se týče oborů jejich působnosti, můj názor je asi takový: Veškerá logistika a technická podpora, pokud bude efektivní, proč ne. Výcvik a poradenství, když bude kvalitní, budiž. Ale ohledně výslovně bojové činnosti už bych byl opatrný. Privátní subjekty bych nechal dělat strážní, hlídkovou a eskortní službu a v rámci nějakého většího uskupení (např. v operaci na vynucení míru) bych jim snad svěřil roli "force multiplier" (typicky leteckou podporu). Ale opravdu hodně nerad bych viděl "soukromé armády", které by vesele válčily pro každého, kdo by zaplatil. To bychom to tu mohli brzo zabalit.

26. května 2009
Děkuji za informaci o knize Showdown: Why China Wants War with the United States, která předkládá zajímavé prognózy konfliktů Číny a USA. Jelikož ČLR nemá (a zřejmě dlouho nebude mít) kapacity na to, aby porazila Ameriku v konvenční válce, mohla by sáhnout k alternativním metodám, jež by využily některé slabé stránky USA. Scénáře tedy zahrnují nejen obligátní Tchaj‑wan, ale také Koreu, Japonsko, Venezuelu, Írán a kyberprostor. Kniha vyznívá dost varovným tónem a koreluje s mým názorem, že by Čína měla být rychle poražena a zneškodněna teď, dokud je ještě slabá.

25. května 2009
KLDR porušila pravidla, podkopává stabilitu a ohrožuje mír. Jsme velice znepokojeni. Mimořádně bude jednat Rada bezpečnosti OSN. Shrnuto: Bla bla bla... Reakce na další nukleární zkoušku opět perfektně ilustrují absolutní impotenci mezinárodního společenství tváří v tvář bandě šílenců a zločinců. Výsledky veškerých jednání a sankcí nejsou nulové, nýbrž negativní, jelikož Severní Korea se (a ne bezdůvodně) utvrzuje v názoru, že jí v zásadě nic nehrozí a že všeho se dá dosáhnout jen vydíráním a násilím. Co se ještě bude muset stát, aby svět pochopil, že s režimy, které uznávají jen sílu, si lze poradit jen silou? To máme opravdu čekat na druhou korejskou válku?

23. května 2009
EU do třetice: Česko a Slovensko se dočkaly kritiky za to, že dodávaly zbraně na Srí Lanku. V podstatě mě tento politicky korektní blábol ani moc nepřekvapuje. Samozřejmě jsou opomenuty určité nedůležité drobnosti, např. že LTTE byla horkým kandidátem na nejhorší ne‑islamistickou teroristickou organizaci světa, jako první začala masově nasazovat sebevražedné atentáty, zavraždila tisíce lidí včetně indického premiéra, spolupracovala s narkomafií... Jak říkám, detaily. Brusel přece válčí proti terorismu podstatně déle než nějaká Srí Lanka, takže jistě nejlépe ví, jak teroristy porazit! Ale vážně: Je známo, že srílanská armáda zakoupila české tanky T-55AM‑2 a raketomety RM‑70, které přispěly i k rozdrcení Tamilských Tygrů. A víte co? Jsem velice rád a jsem na to jako Čech hrdý.

22. května 2009
Ještě jednou k Evropské unii: Jednoznačně podporuji návrh, že v budoucí Evropské komisi by se Česká republika měla snažit získat komisaře pro energetiku. Zvláště dnes je tato funkce velmi důležitá, protože se rozhoduje o energetické budoucnosti Česka i Evropy. A tato budoucnost musí být jaderná! Jiné cesty není! Jsme uranová velmoc, výzkum a využití síly jádra u nás vždy byly na špičkové úrovni a rozhodně nepotřebujeme, aby nám nějací zelení kryptofašističtí eurokrati krákali do dokončení Temelína a stavby třetí nukleární elektrárny. Bursík ven, atom sem!

21. května 2009
Sehnal jsem PDF verze dalších románů skvělého Dalea Browna, mezi nimi (konečně) i Plan of Attack a (nečekaně, ale o to příjemněji) Shadow Command. V těchto dnech navíc vychází jeho zbrusu nové dílo jménem Rogue Forces, které docela originálně pracuje s tématy Kurdů, Iráku a Turecka. V předchozích knihách byl (opět) vyřízen "tradiční" protivník USA, tj. Rusko, které asi (opět) dostává čas na obnovení sil, aby mohlo být za pár let (opět) poraženo... Přes toto trochu archaické pojetí "věčně zlého" Ruska se Brown se řadí k mým nejoblíbenějším autorům; vedle strhujících popisů technologií a bojů totiž dovede výtečně psát i žhavé erotické scény. :‑)

20. května 2009
Česká televize začala vysílat předvolební spoty k volbám do Evropského parlamentu. Deset ze třiatřiceti subjektů (včetně ČSSD) příspěvky nedodalo, čemuž se ani moc nedivím, jelikož podle mě je reálný vliv této metody minimální. Většina vysílaných příspěvků je nudná, trapná a technicky slabá, popř. hovoří o tématech, která s EP nemají co dělat. Za celkem dobré bych označil pouze klipy Svobodných, Liberálů, SNK‑ED a KSČM. Speciální případy pak představují spoty, které mě upřímně pobavily a rozesmály; to se týká zejména Moravanů a samozřejmě Humanistické strany.

18. května 2009
Ozbrojené síly Srí Lanky (kterým tímto zároveň srdečně blahopřeji) včera razantně podtrhly židli všem, kdo stále opakují, že teroristy není možné porazit vojensky. Zničení Tamilských Tygrů prokazuje, že to možné je! Dlouhodobě tvrdím, že kvalitně vycvičená a vyzbrojená regulérní armáda, které zadávají cíle odhodlaní, zásadoví a neústupní politici, může vždy vyhrát nad povstalci či teroristy. Občas to vyžaduje hodně tvrdé postupy, výsledky se však nakonec dostaví. Vůbec nepochybuji, že Francouzi a Američané mohli vyhladit rudé ve Vietnamu, a rovněž jsem bezvýhradně přesvědčen, že zvítězíme v Afghánistánu, Iráku či Kolumbii. Nebude to rychlé ani snadné, ale půjde to, jen je nezbytné vytrvat. Chce to chladnou hlavu, horké srdce, pevnou vůli a silné ruce. Amen.

17. května 2009
Náhodou jsem narazil na údaj, že ruské námořnictvo má jakousi hloubkovou jadernou ponorku jménem Lošarik. Nedalo mi to a pustil jsem se do hledání. Oficiálně se jmenuje Projekt 210 a není to vlastně tak docela ponorka, ale spíše batyskaf poháněný malým reaktorem. Informací je skutečně málo, ale říká se, že Lošarik se může potápět snad až do 6000 m! Koneckonců, Sověti Rusové stvořili lecjaké podmořské obludnosti, takže toto je asi jen další do sbírky.

16. května 2009
Některé režimy typu Íránu nebo KLDR zjevně považují za výbornou zábavu zatýkat americké novináře a soudit je pro špionáž. Ale to by se jim mohlo krutě nevyplatit. On by si totiž mohl někdo vzpomenout, že státem uskutečněný únos je podle mezinárodního práva válečný akt. A země jako USA či Izrael mají takovou zvláštní tendenci dostávat své lidi z problémů, a to někdy i způsobem, který na oplátku dostane do značných problémů příslušný režim. Vzpomínáte si na vynikající operaci Thunderbolt? A doporučuji také knihu Obrněná kavalerie, zejména kapitolu o operaci Rychlá šavle. To vše prosím pouze jako malé upozornění, abyste se třeba některý den ráno při sledování zpráv moc nedivili.

13. května 2009
Lidé se mě ptají, jak na mě zatím působí prezident Barack Obama. Především na mě působí jako herec (pokud ne přímo šoumen či kašpar), který má všechno dokonale nacvičené a zrežírované. Jinými slovy, je naprosto opačným druhem politika než přímý, rázný a otevřený "kovboj" Bush. Tolik k formě. Co se týče obsahu... Mohlo by to být podstatně horší. Obama toho zatím moc nepokazil, což je ale především důsledkem faktu, že toho zatím moc neudělal. Jestliže bude takhle vypadat celé jeho prezidentství, bude mít možná pozitivnější výsledky, než by se dalo čekat.

12. května 2009
Při třídění materiálů z výstavy IDET 2009 jsem si uvědomil, jak se liší přístupy různých firem k výrobě těchto papírů. Některé (jako Česká zbrojovka) nabízejí přehledné katalogy všech výrobků, zatímco jiné (mj. Raytheon) produkují samostatné prospekty k jednomu každému typu. Z podkladů některých firem (např. Tatra) se dozvíte skoro všechno, kdežto z jiných (ty raději nebudu jmenovat) skoro nic. Mnohdy se samozřejmě dávají CD a DVD, někdy i USB Flash disky, ale občas i zcela jiné věci, třeba odznáčky, přívěšky na klíče, zápisníčky, propisky nebo (letos velmi často) bonbony. P.S. Avizovaného protestu se v jedné chvíli účastnilo možná i deset osob... :‑)

11. května 2009
Vlastně ani nevím proč, ale mám jakýsi neodbytný pocit, že Fischerovo "letní" vládnutí bude úplně jiné, než se čeká, a také že blížící se volby do europarlamentu i naší poslanecké sněmovny skončí pořádným překvapením. Prozatímní vláda by buď mohla zaznamenat nějaký nečekaný oslnivý úspěch, nebo by se naopak mohla předvést nějakým totálním fiaskem. Ale vážně nevím, proč mám ten pocit; je to snad jen jakási intuice politologa. Co se týče voleb, odhadl bych, že se výrazně prosadí některý nový subjekt (při troše snahy eurorealistická pravice). A mimochodem, víte, proč jsou u nás pořád nějaké volby? Protože je tady pořád dost lidí, kteří ještě nikam nebyli zvolení. :‑)

8. května 2009
Nikdy jsem se netajil tím, že bych v českém letectvu rád viděl moderní ruské bojové letouny firem MiG či Suchoj, samozřejmě "westernizované" (jako slovenské MiG‑29AS). To by ale jako podmínku nutnou vyžadovalo, aby rusofobní liberálové šli (se vší úctou) ke všem čertům a aby zde rozhodovali realisticky smýšlející konzervativci hrající "ruskou kartou" (především lidé kolem Václava Klause). Pro zajímavost si můžete přečíst jednu správně "ujetou", ale originální a zábavnou vizi toho, jak by se česk(oslovensk)é znaky mohly dostat na stíhačky Su‑47A.

7. května 2009
Včerejší a dnešní den jsem strávil na veletrhu IDET 2009, který se podle mého názoru opravdu vydařil. Představila se řada zajímavých novinek tuzemského i tamzemského původu, o nichž budu pochopitelně psát v reportáži. Dotáhl jsem více než dvanáct kilogramů (!) materiálů (v tom je ovšem zahrnut i román Patricka Robinsona Hunter Killer). Proběhl (údajně povedený) křest mé knihy, pohrál jsem si s útočnou puškou CZ S 805, poznal jsem nemálo zajímavých lidí... Co však jednoznačně považuji za zážitek č. 1: Byla mi dopřána jízda po terénním polygonu v obrněném vozidle RG‑31 MK5 LHM! Za tuhle naprosto úžasnou zkušenost musím vyslovit zvláštní poděkování týmu značky BAE Systems, jmenovitě Marcele Minářové a Jiřímu Marešovi. Také musím pochválit vedení veletrhu za perfektní organizaci a vynikající služby. A na shledanou za dva roky na IDET 2011.

5. května 2009
Včera uplynulo 90 let od tragické smrti Milana Rastislava Štefánika a znovu se spekuluje o tom, jestli to opravdu byla nehoda a jestli za tím náhodou nestál Beneš. Skutečností je, že Štefánik byl konzervativec a monarchista a určitě by prosazoval autonomii Slovenska. Okolo oné havárie letadla skutečně byla řada podezřelých okolností... Dost. Mám velmi nerad teorie o spiknutí a myslím si, že to přece jen byla spíše nehoda. Je to smutné, ale někdy se to zkrátka stává. Nicméně, vzhledem k tomu, co vím a co si myslím o Edvardu Benešovi, bych si raději ponechal malou výhradu: Pokud by se někdy zjistilo, že Štefánikova smrt byla naplánována, zase tak moc by mě to nepřekvapilo.

4. května 2009
Chystám se na veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET 2009. Přestože je opět avizováno mnoho novinek z čistě vojenské oblasti, zjevně pokračuje trend posouvání výstavy směrem k "širokému" pojetí bezpečnosti (např. bezmála celý pavilon Z okupuje ministerstvo vnitra). Už víceméně tradiční doprovod nám zajišťují dojemně naivní lidičkové, kteří protestují proti zbrojnímu průmyslu, čili proti technickému pokroku, kvalitním pracovním místům a stimulaci ekonomiky; zvláště v dnešní době krize jsou to velice konstruktivní postoje. IDET bez protestů by byl jako želva bez klavíru.

2. května 2009
Na trhu civilních dopravních letadel podle mě existuje sektor s docela velkou poptávkou, avšak nulovou nabídkou. Chybí tu SSBJ (supersonic business jet) neboli nadzvukový obchodní dopravní letoun. Velká linková letadla Concorde a Tu‑144 se nakonec ukázala jako ztrátová, ovšem malý luxusní sexy stroj pro několik VIP (třeba úprava stíhacího bombardéru Su‑34) by se určitě prosadil. Zájem by měly ozbrojené síly, hlavy států, nadnárodní korporace i bohatí soukromníci. Předpokládá se, že by se našel prostor pro odbyt nejméně 250 kusů. Koncepce SSBJ se mi líbí ještě z jednoho ryze osobního důvodu: Tato letadla by totiž příšerným způsobem štvala ekologisty. :‑)

1. května 2009
Už jsem na ulici potkal rodiče s dětmi opatřenými rouškami na ústech. Hysterie okolo prasečí chřipky je zjevně hitem. Zhruba každé dva roky přichází nějaká taková záležitost. Nemoc šílených krav, slintavka, kulhavka, SARS, ptačí chřipka... Zapomněl jsem na něco? Zatím vždy se nakonec zjistilo, že jde buď o úplný nesmysl (např. přenos BSE ze skotu na člověka se nikdy neprokázal), nebo o fakticky omezenou, ale mediálně úděsně nafouknutou hrozbu. Proto radím: Zapomeňte na prasečí chřipku, pomilujte se pod rozkvetlou třešní a užívejte si jaro, léto nebo co to vlastně je.

29. dubna 2009
Jak známo, jedno z čelních míst v žebříčku nejhloupějších zbraní všech dob zaujímá bezzákluzové dělo s nukleárním nábojem Davy Crockett. Ale velmi vysoká pozice by měla náležet také jadernému torpédu Mk 45 ASTOR, což byla zároveň nejpitomější zbraň US Navy. Rádius ničení hlavice byl totiž větší než dostřel torpéda, takže se říkalo, že pravděpodobnost zásahu dosahuje až 200 %. Nápady jako tenhle mě neustále nutí velmi vážně pochybovat o příčetnosti některých lidí.

27. dubna 2009
Dostal jsem otázku (čili Mirečkovým novotvarem "byl jsem ptán"), zda bych se po podzimních volbách smířil s vládou ČSSD podporovanou KSČM. Těžká otázka. Patrně to bude pro leckoho překvapení, ale asi bych to (byť nerad) udělal, ovšem jen v případě, že by se k tomu došlo až jako k poslední možnosti. Tj. za podmínky, že by (teoreticky) vítězná sociální demokracie nedokázala utvořit vládu se středovými stranami, uzavřít opoziční smlouvu s pravicí nebo vyrobit nějakou velkou či širokou koalici. Kdyby toto všechno selhalo, pak bych vládnutí ČSSD s podporou KSČM nejspíš akceptoval jako menší zlo než ten cirkus, který jsme si museli prožít po volbách v roce 2006.

26. dubna 2009
Víte, která země měla jako první na světě funkční řízenou raketu země‑vzduch? Není třeba chodit nijak daleko, jelikož v té zemi patrně žijete. Počátkem září 1938 byl u nás úspěšně otestován prototyp zbraně TRUL (technické raketové útočné letadlo), což byla protiletadlová střela, která se automaticky naváděla na zvuk motorů nepřátelského letounu. Tehdy to byla supermoderní a nejpřísněji utajená zbraň. Kdyby se podařilo do konce září vyrobit alespoň pár kousků, nacistická Luftwaffe by se asi nestačila divit, jaké překvapení jí nachystali ti zákeřní Tschechei.

23. dubna 2009
Mezi četnými menšími dárky k narozeninám se objevilo i vejce Kinder Surprise, v němž jsem ke svému překvapení nalezl miniaturního plyšáka. Obsah kindervajíček opravdu zaznamenává výrazný vývoj. Ale navrhoval bych, aby se začalo prodávat také něco jako "Adult Surprise". V čokoládovém obalu by mohl být např. malý doutníček, lahvička nějakého alkoholu, figurka hanbaté slečny, legrační prezervativ nebo tubička lubrikačního gelu. (Tohle si možná nechám patentovat!)

22. dubna 2009
Po prvních zprávách o žhářském útoku neonacistů jsem očekával, že to třeba dokope politiky ke změně přístupu k extremismu. Některé normy (např. příslušné paragrafy trestního zákona) by bylo třeba pouze důsledně prosazovat, zatímco jiné (zejména shromažďovací zákon) by bylo nejlepší přitvrdit. Policie by se neměla bát razantně zasahovat proti extremistům, a to i preemptivně. Vláda opravdu oznámila, že má nový plán, jehož hlavním prvkem má být... vzdělávání! Vypadá to jako špatný vtip, ale Íčko tu ubohost evidentně myslí vážně. Začínám mít docela strach, co všechno se tu bude muset ještě stát, než se česká demokracie začne skutečně účinně, militantně a nekompromisně bránit.

20. dubna 2009
Rozvinutí předchozího postřehu: Jak napovídá i jméno, na real‑time taktické hře Tom Clancy's EndWar se podílel i velmistr techno‑thrilleru. Na tomto díle mě zaujala nejen poměrně originální vize III. světové války mezi USA, Evropskou federací a Ruskem, ale rovněž skutečně zajímavé vojenské jednotky. Před několika týdny vyšla letecká bojová akce Tom Clancy's H.A.W.X., ve které se autor vyjadřuje k otázce soukromých vojenských firem, jimž říká jednoznačné a tvrdé NE! A jak známo, existuje hodně lidí, pro něž jsou jeho názory takříkajíc svaté, a tihle lidé mají vliv, peníze a hlasy... Nepřekvapilo by mě, kdyby to byl takový nenápadný začátek jakési Clancyho systematické kampaně proti nárůstu moci PMC. Jestli tomu tak opravdu je, docela rád bych se připojil.

19. dubna 2009
Skvělá oslava (mých) narozenin. Děkuji především svým přátelům za účast, zábavu a v neposlední řadě za vynikající dárky, mezi kterými je nutno zmínit kozy z belgické čokolády, plyšového tučňáka Svena a hodnotnou knihu Co dalo Česko světu. Také musím vyslovit díky prvotřídní vinárně U Královny Elišky za perfektní obsluhu a špičkové pití a jídlo. Vedle toho ČR vyjednává o nákupu letounů Hercules a mně se podařilo sehnat i nádhernou příručku k pozoruhodné hře Tom Clancy's EndWar (jejíž jedna mise má lokaci Dukovany, Vysocina Region, Czech Republic). Jsem happy. :‑)

18. dubna 2009
Z návrhu nového rozpočtu Pentagonu mám takové smíšené pocity. Není to určitě tak zlé, jak se někteří lidé obávali, ale stejně bych měl řadu výhrad. Zejména mi vadí seškrtání projektu protiraketové obrany, obrněných vozidel FCS a některých námořních plavidel. Naopak pozitivně hodnotím zvýšenou podporu bezpilotních letadel a snahu snížit závislost na soukromých vojenských společnostech. Návrh jako celek přináší veliké změny priorit a zjevně se zaměřuje na expediční operace, "malé" války a asymetrický boj. To z dnešního pohledu může vypadat správně, avšak nemělo by se bezvýhradně podléhat představě, že rozsáhlý konvenční konflikt už nikdy nenastane. Navržená opatření mají dlouhodobé důsledky a jistě se o ně ještě povedou těžké bitvy v Kongresu.

17. dubna 2009
Kdyby se dělala anketa o nejzbytečnější třídu válečných plavidel dneška, mým jasným favoritem by byl ruský Projekt 949A Antej neboli Oscar II. Tyhle obrovské ponorky s těžkými protilodními střelami byly vyvinuty speciálně pro útoky na americké letadlové lodě a k ničemu jinému se nehodí. Paradoxní relikty studené války bez rozumné možnosti uplatnění. Provoz takových jednoúčelových monster znamená jen vyhazování peněz. Rusové by udělali nejlépe, kdyby je s vděkem vyřadili a získané prostředky věnovali na moderní univerzální ponorky a nové letadlové nosiče.

14. dubna 2009
Přemýšlím o moderních stíhacích letounech a nemohu nevidět jeden zajímavý paradox. Pro Rusy, kteří nemají peněz na rozhazování, není priorita nový stíhač 5. generace PAK FA, nýbrž modernizace letadel 4. generace, z nichž se podařilo vydupat téměř nemožné. Tak se zrodily kvalitní stroje Su‑35 a MiG‑35. Jinak je tomu u Američanů, kteří si mohli dovolit dát prakticky neomezené prostředky na hypermoderní F‑22 a F‑35, ale možná poněkud zanedbali vývoj F‑15 a F‑16. Proto mě potěšila společnost Boeing, jež vyvinula působivý F‑15SE Silent Eagle. (Mimochodem, občas se ozývá kritika faktu, že americké stroje vesměs nemají TVC čili vektorování tahu, kdežto ruské ano. Na to lze lakonicky odpovědět, že TVC je zcela nezbytné pro řadu zcela zbytečných manévrů.)

12. dubna 2009
Zajímavá diskuse o politice: Nemohli bychom mít vlády nestranických úředníků a odborníků pořád? Na to mohu jako politolog jasně odpovědět: Pochopitelně mohli, ale odporovalo by to principu zastupitelské demokracie. Kde by pak byla politická odpovědnost? Tzv. úřednická vláda je dočasné řešení pro případ krize, ale není to samo o sobě řešení dobré, jen nejméně špatné. Vedoucí funkcionáři vlády (čili premiér a ministři) by za normální situace měli být aktivní politici, aby volič mohl v dalších volbách "odměnit" či "potrestat" vládní, popř. opoziční strany. Značná potíž ovšem spočívá v tom, že v českých podmínkách se pojmy "politik" a "odborník" velmi často vzájemně vylučují. :‑/

11. dubna 2009
Díky zhlédnutí výtečného filmu Bathory a díky přečtení knihy o Alžbětě Báthoryové mohu zodpovědně prohlásit, že standardní verze příběhu o sadistické vražedkyni je hromada blbostí, opírajících se o citace volovin. Čachtická paní byla jednoznačně pozitivní postavou, která se stala obětí bojů o moc a majetky. Maďaři a Slováci by ji měli plně rehabilitovat, podobně jako (což se tu moc neví) Rumuni úplně změnili pohled na Vlada III. (alias Tepese nebo Draculu), který je dnes brán jako tvrdý, ale spravedlivý vůdce a velký bojovník proti Turkům. A poznámka na mé oblíbené téma: My Češi bychom konečně měli uznat, že kníže Boleslav byl zejména skvělý politik a válečník, jenž vybudoval a ubránil stát. Patronem národa by měl být on, a ne slabošský kolaborant Václav!

9. dubna 2009
Ve volných chvílích občas přemýšlím nad tím, jak by se dala soudruhu Chávezovi dopřát nějaká krásná "nehoda". Tento komunistický nacista přece stále někde řeční, cestuje, předvádí se a kdekoho otravuje, což nabízí řadu příležitostí. Jeho prezidentský letoun je báječným cílem. Vlastně se celkem divím, že už mu někdo takový zážitek dávno neposkytl. Soudruh Chávez má i nezvyklý talent na vytváření nepřátel, takže podezřelých by byly zástupy. Zastánci teorií o spiknutích by určitě ihned obvinili USA, v čemž by třeba výjimečně mohli mít pravdu, jenže už by jim stejně nikdo nevěřil. :‑)

7. dubna 2009
Za dva měsíce budeme opět volit do Evropského parlamentu. Tyhle volby budou především testem síly eurorealistické konzervativní pravice. Nepochybně tu pro ni existuje veliký prostor, který tvoří zklamaní příznivci ODS, národovci a odpůrci bruselské byrokracie a klimatického šílenství. Tento potenciál může čítat i přes 20 % hlasů, ale roste riziko tříštění, protože kromě Svobodných se bude o tyto hlasy ucházet zejména Libertas.cz, která láká mimořádně silnými osobnostmi. V případě eurovoleb ještě o tolik nejde, ale pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny už je podle mě třeba sjednotit síly, aby byla nabídnuta jasná alternativa proti ODS. (Modré ptáky by podle mě mohlo zachránit už asi jen tvrdé NE Lisabonské smlouvě, což je se současným vedením téměř vyloučeno.)

6. dubna 2009
Kdybych měl včerejší den popsat jedním slovem, bylo by to jistě slovo SHOW. Nejdříve nám Korejská lihově demagogická republika předvedla další ohňostroj. Následoval projev prezidenta Obamy, který byl docela působivý; nemohu sice souhlasit se vším, co řekl, ale jeho hlavní plán boje proti šíření jaderných zbraní má mou plnou podporu. Poté jsme mohli sledovat Velkou cenu Malajsie vozů F1, jež musela být předčasně ukončena, jelikož by se mohla dojíždět asi jedině jako závod člunů. Odpoledne proběhl sqělý výlet do zbytků přírody a večer jsme se dozvěděli, kdo bude předseda letní vlády. Doufám, že podobně rychle proběhnou podzimní vyjednávání o tom, kdo povede zimní vládu.

4. dubna 2009
Ještě jednou k autům: Rád bych věděl, kdy hodlá Škoda začít sériově vyrábět nějaký hybridní vůz. Ono je samozřejmě velmi správné, že hybridy a další alternativní pohony jsou či budou všelijak zvýhodněné, ale Made in Czech Republic jsou dnes jen plynové konverze škodovek. Škoda sice vyvinula automobily na FlexiFuel a CNG, avšak budoucnost jednoznačně patří elektřině. Proč by to pro zlaté německé české ručičky mělo znamenat nějaký velký problém?

3. dubna 2009
Koncept tzv. šrotovného má od počátku moji plnou podporu, a to nejen jako opatření proti ekonomické krizi, ale v kontextu České republiky i jako všeobecná potřeba. Úroveň vozového parku je u nás jedním slovem příšerná a dost významně se podílí na tragických statistikách dopravních nehod. U mnoha vozů, které tu vídám, vůbec nechápu, jak mohly dostat technický průkaz (nebo to spíše chápu až moc dobře). Jestli jedinou cestou, jak tyto nebezpečné pohyblivé vraky odstranit, je dát lidem peníze za to, že se jich zbaví a koupí si nová auta, budiž. Stát s oblibou financuje lecjakou totální blbost, takže v tomto případě alespoň půjde o poměrně účelně vynaložené finance.

1. dubna 2009
Podceňovat Izrael se zhusta velice nevyplácí. Mí skvělí přátelé znovu ukazují, že mají vůli a prostředky k zásahu i poměrně daleko od svých hranic. Úder na íránský konvoj v Súdánu lze připojit k dlouhé řadě excelentních preventivních i odvetných akcí izraelského letectva. Ale nejsou to jen letadla s Davidovými hvězdami, co rozsévá mezi nepřáteli Izraele smrt, zkázu a hrůzu. Jsou to také výteční důstojníci tajných služeb, jimž skládá zasloužené pocty např. kniha Mosad: Operace Eichmann. Nepřátelé Židů a sionismu se nikdy a nikde nesmějí cítit v bezpečí!


Postřehy z ledna, února a března 2009

Archiv postřehůNa úvodní stránku