Postřehy ze života


31. prosince 2008
Jak jsem nedávno napsal, od raket bych si rád dal na chvilku pauzu. Ale máme zde Silvestr, ke kterému samozřejmě rakety neodmyslitelně patří. V poslední době jsem se zabýval bizarními návrhy na umístění amerických balistických střel LGM‑118 Peacekeeper (neboli MX). Odtajněné dokumenty popisují např. vysoce odolné šachty a tunely (z nichž by si rakety mohly prorážet cestu skrz), rakety na povrchových i podzemních vlacích, na silničních nebo terénních vozech, na lodích nebo ponorkách pro oceány, řeky a jezera, střely volně plovoucí ve vodě, shazované z letadel... Přeji hodně štěstí a šikovnosti při zacházení se silvestrovskými rachejtlemi a jinou pyrotechnikou a jako bezpečnější variantu bych doporučil exploze rozkoší z dobrého jídla, pití, sexu a další zábavy.

30. prosince 2008
Po přečtení románu Ropný kolaps od Andrease Eschbacha jsem se opět zamyslel nad otázkou závislosti na ropě. Ropa jako taková nám asi nedojde nikdy, ale jednou určitě dojde levná ropa, což by mohlo být docela nepříjemné. Určitě však nesmíme vyměnit závislost na ropě za závislost na jiné surovině. Řešení spočívá v diverzifikaci: Hledání nových ropných polí (zřejmě totiž existují neobjevené zásoby na stovky let a snad se pomalu vytváří i ropa nová), plyn, uhlí a jiné nerostné zdroje uhlovodíků, procesy syntézy, rostliny, vodík, jaderné štěpení i fúze, vodní, solární a větrné elektrárny... Energie je přece všude kolem nás, jen se musíme pozorně dívat a efektivně využívat vše, co se nabízí. Jak se výstižně zpívá v hymně ČEZ: "Uhlí, voda, jádro, vzduch, budiž světlo, řekl Bůh..."

29. prosince 2008
Arnold Schwarzenegger ukončil spekulace, když poprvé otevřeně řekl, že pokud projde potřebná změna americké ústavy, usiloval by o funkci prezidenta. Jeho politické ambice rozhodně podporuji a myslím si, že jako příští nájemník Bílého domu by byl skvělý. Je umírněný republikán, má všechny nutné osobní i profesní kvality a na postu guvernéra Kalifornie se velmi osvědčil. Připadá někomu prezident Arnie jako komická představa? Inu, spousta lidí se smála, když do úřadu kalifornského guvernéra kdysi kandidoval jakýsi herec jménem Ronald Reagan... Těšíte se na čtvrtého Terminátora? :‑)

26. prosince 2008
Spisovatel Steve Alten ve svých románech popularizuje tvrzení (které i já zastávám), že v oceánu pořád přežívá gigantický pravěký žralok Carcharodon megalodon. Altenovo nové dílo V hlubinách Loch Ness se ale věnuje známému skotskému jezeru, v němž asi opravdu je něco zvláštního. Autor odmítá běžnou představu o přeživším plesiosaurovi a předkládá daleko věrohodnější vysvětlení, které se rovněž celkem shoduje s tím, co si o "lochnesské příšeře" myslím já.

24. prosince 2008
Všem pravidelným i nepravidelným návštěvníkům svých stránek děkuji za přízeň. Přeji příjemné prožití onoho zvláštního spojení pohanských a křesťanských tradic, jemuž říkáme Vánoce. Přeji mnoho dárků, ať už vám je přináší Ježíšek, Santa Claus, Děda Mráz nebo jiná balíková služba. O ohňostroj se nám již včera postaralo ruské námořnictvo, takže stačí pouze připravit dobré jídlo a pití, vychutnávat si sváteční atmosféru a večer završit vášnivým sexem pod vánočním stromkem.

23. prosince 2008
Viděli jsme další dějství tragikomedie nazývané česká politika. Topolánkovo vedení ODS a Paroubkovo vedení ČSSD se vyznačují neobyčejnou kombinací neschopnosti a všehoschopnosti. Hlasovací strategie vlády totálně selhala a sociální demokracie prokázala, že jede na populistické a negativistické vlně. Mám jakési pochopení pro hlasování proti poplatkům ve zdravotnictví, jenže v otázkách zahraniční a obranné politiky se ČSSD chová děsivě nezodpovědně. Pokud by nedej Bože neprošel radar, pak ODS zaručeně potopí Lisabonskou smlouvu, a to během našeho předsedání EU. K dokonalosti by tomu chybělo jedině vyslovení nedůvěry vládě, která by poté vedla EU v demisi. Evropě bychom to tak nejen osladili, ale asi bychom jí přivodili i akutní záchvat cukrovky.

22. prosince 2008
Mezi nástroje diskursivní ochrany demokracie nepatří jen (zde nedávno zmíněná) baseballová pálka, ale i jiné pomůcky. Za celkem povedené považuji mj. komiksy, které vydala vláda německé spolkové země Severní Porýní‑Vestfálsko pod jménem Andi. První z nich varuje mládež před extrémní pravicí a druhý před islamismem. (Zajímalo by mě, zda se objeví i další, které budou zaměřeny např. proti komunismu, anarchismu či ekologismu.) Musel jsem oprášit svou středoškolskou němčinu a docela mě potěšilo, že si pamatuji víc než "sprechen Sie bitte langsam, ich verstehe Scheisse".

20. prosince 2008
Vyjadřuji plnou podporu a sympatie všem, kdo se podíleli na tvorbě nádherného kalendáře, který nabízí pohled na krásné křivky těl odvážných dívek i neméně krásné křivky bitevních vrtulníků z Náměště nad Oslavou. Považuji za absurdní, že to někdo vůbec chce vyšetřovat. Copak česká Vojenská policie nemá důležitější věci na práci? Podporuje to velení základny i ministerstvo, jedná se o vysoce umělecké fotky a skutečně pochybuji, že vrtulník Mi‑24V představuje cosi jako státní tajemství. Sexy slečny a vojenská nebo letecká technika přece patří k sobě!

18. prosince 2008
Zhlédnutí průměrného filmu Stíny minulosti mi znovu připomnělo, jak poklesla někdejší superhvězda (a kdysi jeden z mých nejoblíbenějších herců) Steven Seagal. Namísto skvělých kasovních trháků, z nichž mohu jmenovat např. Přepadení v Pacifiku či Těžko ho zabít, dnes mistr aikido točí "béčka", která míří vesměs přímo na video, resp. DVD. Ještě podstatně více se však "zkazil" Chuck Norris. Sedminásobný, nikdy neporažený mistr světa v karate (1968‑1974), jenž natočil kultovní snímky jako Delta Force nebo Missing in Action, se stal terčem vtipů coby herec v málem nekonečném seriálu a propagátor podivných posilovacích přístrojů. Je logické, že herci začínají jako nuly a až posléze se vypracují na hvězdy, avšak je poměrně smutné, když dřívější hvězdy skončí opět jako nuly.

17. prosince 2008
Při čtení novinek z vojenského letectví jsem si uvědomil jednu úsměvnou věc. V úplně prvním zápisu v tomto blogu (12. dubna 2006) jsem si povzdechnul, že Indie zase odložila rozhodnutí o tom, kdo obdrží kontrakt na 126 víceúčelových bojových letounů. Výsledek tendru se očekával někdy v roce 2006; nyní je prosinec 2008 a pořád datel. Nechutně dlouho se čeká i na rusko‑indický bojový letoun páté generace PAK FA, resp. FGFA. Podle aktuálních zpráv má prototyp vzlétnout během roku 2009 a sériová letadla mají vstoupit do služby v roce 2015, ale... Znáte to.

16. prosince 2008
Úvaha o globální hospodářské recesi. Již jsem vyjádřil názor, že tato krize se může ve výsledku projevit vysoce pozitivně. Jak? Např. tak, že "oddělí zrno od plev", resp. pročistí ekonomiku na všech úrovních. Západní svět má rozhodně největší šanci, protože stojí na nejpevnějších základech, zatímco ty mnohdy opěvované "zázraky" typu Číny a Indie se mohou sesypat jako domečky z karet. Značné potíže čekají i Rusko, které je životně závislé na vývozu ropy a plynu. Ani nemluvím o opičárnách, které by se zřejmě zhroutily i bez recese. (Venezuela je 13. největší producent ropy a Chávez ji během deseti let přivedl na pokraj krachu. Na něco takového je třeba opravdový talent!) Jak by asi poznamenal klasik, v roce 2009 jasně poznáme pravé [kozy] soby od falešných.

14. prosince 2008
Část čtenářů ATM si snad vzpomene na mé dva články o ponorkách budoucnosti a jejich technologiích, které se objevují v románech Michaela DiMercuria. U nás byly vydány jen tři z jeho devíti knih a zatím se nezdá, že by se chystaly další. Podařilo se mi sehnat digitální podoby šesti románů (z nichž pět česky nevyšlo), bohužel s určitou malou vadou. Všechny jsou v polštině. Nicméně, s překladačem a nevelkým úsilím se mi postupně daří z knih dolovat jisté relevantní informace. Přece jen je polská verze podstatně srozumitelnější než např. albánská, korejská nebo papuánská.

12. prosince 2008
Jestliže dokument Kdyby... se České televizi dosti nepovedl, na včerejší Česká křídla nad Siónem mohu mít jen slova chvály. Mimořádně působivým a důstojným způsobem byla připomenuta pomoc, kterou v roce 1948 poskytlo Československo jako jediná země na světě právě vzniklému Izraeli. Odhodlaní muži a ženy, které ČSR vycvičila a vyzbrojila, zachránili židovský stát v nejkritičtější chvíli. Nyní už je Izrael vojenskou velmocí (a pořád opakuji, že je velký jako Morava!), před kterou se nepřátelé třesou hrůzou, ale vděčnost Židů vůči Čechům a Slovákům zůstává ohromná. Je to přátelství ukované plameny války a zpečetěné krví. Jsem nesmírně hrdý, že jsem Čech a sionista.

10. prosince 2008
Nedávno jsem tu jako politolog vyjádřil pochybnosti o nápadu vytvořit novou pravicovou stranu. Ale po kongresu ODS se můj názor posouvá, resp. konzervativec začíná převažovat nad politologem. Třeba by to stálo za pokus, alespoň jako něco, co dokope modré ptáky ke změnám. A ve volbách do Evropského parlamentu by ta strana uspět mohla, jestliže za ni budou kandidovat výrazné osobnosti, o kterých se už hovoří, např. "Plecháč", "Bobo" či někteří "rebelové" z modrého hnízda. V takovém případě bych nový politický subjekt mohl podpořit a volit, aby to Evropě osladil. :‑)

9. prosince 2008
Proces akvizice vánočních dárků byl včera úspěšně ukončen pořízením baseballové pálky, s níž jsem se posléze suverénně vydal na akademickou půdu Fakulty sociálních studií. S pálkou, v oblíbeném černém koženém obleku, v polobotkách značky Dr. Martens a s armádní pletenou čepicí (kterou velice proslavil seriál MASH, kde ji nosil Radar) jsem nepochybně vyhlížel nesmírně mírumilovně. Nechápu tedy, proč většina lidí evidentně příliš nedůvěřovala mému vysoce logickému vysvětlení, že ten předmět v mé ruce představuje nástroj diskursivní ochrany demokracie.

7. prosince 2008
Znovuzvolením Topolánka předsedou ODS se otevírají dvě alternativy vývoje. Pravděpodobnější je, že po prohraných volbách v roce 2010 odejde strana do opozice a Topol do háje. Pokud by se ale podařilo v těch volbách vyhrát (což není vůbec vyloučeno; vzpomeňte na debakly a vítězství ČSSD), ODS bude dále vládnout s Mirkem v čele. Teď se jaksi nedovedu rozhodnout, co je horší. Jakousi malou nadějí by mohl být (ale podtrhuji ten podmiňovací způsob) první místopředseda David Vodrážka, na první pohled docela sympatický. Je zřejmé, že obě velké strany nezbytně potřebují generační obměnu, pokud možno s tichou podporou svých "otců" Václava a Miloše.

6. prosince 2008
Oblíbeným tématem některých lidí je "strašení" Čínou. Nicméně, ČLR je daleko slabší, než jak se často předvádí a jak si většina lidí myslí. Katastrofálně neefektivní ekonomika, masová produkce nekvalitních kopií čehokoli, minimální technologická přidaná hodnota, naprostá závislost na zahraničních surovinách, nestabilní banky, hrozivá úroveň znečištění, nefunkční vzdělávací systém, převážně primitivní vojenská technika... Peking už se dnes stará nejvíce o to, aby Čína budila alespoň zdání jednoty, neboť provinční vlády získaly značné pravomoci a příkazy z centra mnohdy prostě ignorují. V roce 2020 to možná bude jiné, ale nyní je Čína "slabá velmoc". Je to na pohled krásná, ale ve skutečnosti ohromně křehká stavba, která by se i po slabém nárazu mohla rozletět na tisíc střepů.

4. prosince 2008
Dostávám řadu pozitivních reakcí na články o balistických raketách, které se Štěpánem Kotrbou píšeme pro ATM a Britské listy. Děkuji za všechny. Kromě pocitu z dobře vykonané práce to přináší i motivaci pro práci budoucí. A ta je třeba, protože tyto přehledové články nejsou právě snadné, už kvůli množství zdrojů, které je vždy třeba nastudovat. Určitě nejvíce námahy dají ty obrovské tabulky TTD. Popravdě řečeno, nyní bych si celkem rád dal od balistických raket na nějakou dobu pauzu, jelikož (a toto myslím naprosto vážně!) už se mi o nich často i zdá.

2. prosince 2008
Barack Obama vyhrál prezidentské volby s mottem "Změna". Ale již nyní je evidentní, že ti, kdo od něj (ať už s nadějemi, nebo s obavami) nějaké zásadní změny skutečně očekávali, se jich nedočkají. Osoby vybrané do klíčových funkcí jsou vesměs veteráni establishmentu. Viceprezident Joe Biden se označuje za sionistu, v čele zamini stojící Hillary Clintonová platí mezi demokraty za snad největšího "jestřába" a v Pentagonu zůstávající republikán Robert Gates garantuje pokračování války proti terorismu i projektu protiraketové obrany. Volby jednoznačně rozhodla ekonomika, které se bude Obama primárně věnovat, kdežto zahraniční a obranná politika prodělají spíše kosmetické změny. Jak se říká: Blaze tomu, kdo nic neočekává, neboť nebude nikdy zklamán.

1. prosince 2008
Zastávám názor, že unipolární svět nezanikl, a to zkrátka proto, že nikdy neexistoval. Vždy tu bylo více center moci, z nichž jedno (USA) bylo a je nejsilnější, avšak to ještě neznamená, že je jediné. Bipolární svět se přetvořil v multipolární, který se nyní etabluje. Vliv EU, Ruska, Číny, Indie a Brazílie (a patrně i dalších mocností) nepochybně vzrůstá a USA relativně ztrácejí, ale prostě není reálné, že by v dohledné době mohl kdokoliv "dohnat a předehnat" Ameriku. Nadvláda Západu (tj. USA a Evropy) v ekonomice, vědě, technice a kultuře určitě hned tak neskončí. Politicky vysoce nekorektně konstatuji, že je to velice správné a že mě to upřímně těší. The West is the best!

29. listopadu 2008
Objevují se zprávy o záměru založit novou pravicovou euroskeptickou stranu, kterou by snad podpořil i prezident Klaus a která by čelila tomu, co z české pravice udělalo Topolánkovo vedení ODS. Nepřipadá mi to jako nejlepší nápad a politolog ve mně varuje, že podobné snahy obvykle končívají pádem "staré" i "nové" strany. ODS je nepochybně dost zaneřáděná, ale stále věřím v možnost její očisty a návratu ke skutečným konzervativním hodnotám.

28. listopadu 2008
Co vám říkají letopočty 1421 a 1434? Patrně nic, ale kontroverzní vědec Gavin Menzies ve svých dvou knihách prohlašuje, že roku 1421 připlula čínská flotila (v rámci plavby kolem světa) do Ameriky a že v roce 1434 dorazila čínská delegace do Itálie, kde vlastně nastartovala renesanci. Menzies je samozřejmě terčem (často i oprávněné) kritiky, ale současně stále více indicií ukazuje, že kontakty s Novým Světem ve starověku a středověku probíhaly a asi byly docela čilé. Vedle Vikingů to podle mě dokázali Féničané a Číňané, nejspíš i Římané, Keltové a Baskové.

26. listopadu 2008
Ústavní soud (jak se dalo očekávat) rozhodl, že Lisabonská smlouva není v rozporu s českým ústavním pořádkem. Osobně jsem odpůrcem tohoto dokumentu, nikoli ovšem odpůrcem nesmiřitelným. Prioritou je pro mě americká vojenská základna, a proto bych důsledně trval na dohodě "radar za Lisabon". ODS by měla koaličním stranám i ČSSD jednoznačně sdělit, že zvedne ruku pro Lisabonskou smlouvu pouze za podmínky, že budou schváleny smlouvy s USA.

25. listopadu 2008
Debata na téma zajištění ropné a energetické bezpečnosti České republiky (v přeneseném smyslu i EU). Předkládám tyto čtyři body: 1. Navýšit diverzifikaci dovozu ropy i plynu a hledat další ložiska. 2. Zrušit limity na těžbu uranu, zahájit dostavbu dvou bloků Temelína a obnovit projekt třetí nukleární elektrárny v severních Čechách. 3. Zrušit všechny limity na těžbu uhlí a ve velkém těžit další uhlovodíkové zdroje použitelné k syntéze. 4. Vybudovat infrastrukturu pro syntézu (Fischer‑Tropschův proces), abychom se mohli stát plně soběstačnými. Ano, málem bych ještě zapomněl na nultý, takříkajíc základní bod: Poslat zelené do pekel, aby tam řešili oteplování.

24. listopadu 2008
Analýza relativních i absolutních počtů hlasů docela jasně naznačuje, že Česká republika (bez ohledu na poměrný volební systém) tenduje k formátu dvou stran. KSČM prostě vymírají voliči a strana bude mít v roce 2014 co dělat, aby se dostala do Poslanecké sněmovny. Podobná (ačkoli ne tak vážná) hrozba se vznáší i nad lidovci a liberální střed (dnes Zelení) trpí permanentní fluktuací. Naopak ODS i ČSSD mají potenciál získat po 40 % hlasů a rozdělit si nejméně 90 % křesel. Zdá se, že se toho bipartismu nakonec dočkáme i bez ústavního a volebního inženýrství. Dobře tak.

21. listopadu 2008
Magisterský cyklus oboru Bezpečnostní a strategická studia mi vskutku perfektně vyhovuje. Malý počet studentů, zajímavé předměty, velký důraz na aktivitu a subjektivní postoj, stanoviska a position papery, odlišná koncepce prezentací i seminárních prací (nikoliv sofistikované rešerše, nýbrž kvalitně podložené vlastní názory)... Pokud jde o seminární práce, objeví se tu texty Perspektivy přezbrojení pozemních sil AČR a Nacisté ve francouzské Cizinecké legii.

19. listopadu 2008
Z americko‑ruských jednání o protiraketové obraně začínám mít dojem, že Kreml se už příliš zapletl do vlastní rétorické hry a teď neví, jak z ní ven. Neustálé střídání hrozeb (např. rozmístěním střel Iskander v Kaliningradu, odkud by ale k radaru v Brdech stejně nemohly doletět) a smířlivých gest (např. návrhu společného bezpečnostního systému USA, Ruska a EU) začíná být poněkud trapné a připomíná jakousi zvláštní podobu taktiky "zlého a hodného poldy". Hodně lidí je stále více nervózních. Rusko mám rád a chápu jeho odlišný styl (resp. to, že je třeba rétorickou sílu snížit o řád, abychom získali tu reálnou), ale všechno má svoje meze. Jinak bychom nebyli kamarádi.

18. listopadu 2008
Svět postihla těžká ztráta. Ve věku 66 let prohrál boj se zákeřnou nemocí jeden z největších spisovatelů všech dob, geniální Michael Crichton. Jeho kultovní vědecké thrillery budou navždy zapsány v dějinách literatury zářivým písmem, ale současně budou i věčným varováním. Michael Crichton neustále varoval před zneužitím vědy pro politické nebo komerční cíle a poslední etapu svého života zasvětil usilovnému vzdoru proti mýtům o klimatických změnách. Jeho hlas rozumu již nikdy nepromluví, avšak jeho odkaz bude znít i dál. Nedovolte ekologistům vytvořit Říši strachu!

16. listopadu 2008
Tento víkend proběhl ve znamení nerealizovaných návrhů letadlových nosičů. Že se plánovala letadlová verze torpédoborců třídy Spruance, je už docela známé, ale že existuje i plán letadlonosné varianty třídy Arleigh Burke, to jsem netušil. Nepříliš známé jsou také projekty vrtulníkových lodí německých loděnic Bremer Vulkan a kapitolu samu pro sebe tvoří sovětské nosiče. Ale nejpůsobivější jsou studie přestaveb ponorek Ohio a Typhoon z raketonosných na letadlonosné! Koneckonců, letadlové ponorky už tu kdysi byly a není důvod, proč by nemohly být zase.

14. listopadu 2008
Včera vysílaný fiktivní dokument Kdyby..., který popisoval obranu proti Německu na podzim 1938, mě hluboce zklamal. Nečekal jsem nějaký zázrak, jenže tohle byla čistě poraženecká varianta, která končila obsazením Prahy, odtržením Slovenska a emigrací vlády. Spousta nářků, opakování obecně oblíbených omylů, resp. podceňování ČSR (třeba údajně zastaralé letectvo) a přeceňování Německa (tvůrcům jaksi uniklo, že Wehrmacht tehdy byla ledacos, ale určitě ne připravená na válku), nelogičnosti (např. mi není jasné, co se stalo na jižní Moravě) a evidentní nesmysly (jako záběry zbraní, které v roce 1938 ještě ani neexistovaly). Proč nás Česká televize krmí takovými ubrečenými výtvory? Jak by patrně dodal Ivánek: Rozumíš, vole, a ty my si platíme, vole!

11. listopadu 2008
Bylo mi řečeno, že nemám naříkat nad úpadkem Royal Navy, že ruské námořnictvo prošlo ještě daleko horším oslabením. Toto srovnání ovšem dost kulhá, jelikož Rusko zkrátka nemělo jinou možnost, když prodělávalo tu příšernou krizi. Situace Británie je přece naprosto odlišná. Jak by řekl klasik, zdroje jsou. Moře by mohla brázdit velká letadlová loď HMS Winston Churchill s nukleárním pohonem a desítkami letounů Sea Typhoon. Aha, problém. Samozřejmě by nezbyly peníze pro všelijaké otrapy, podvodníky, parazity, lenochy, slabochy a hlupáky. To by byla opravdu tragédie.

10. listopadu 2008
Na základě četby a analýzy knihy Komando duchů jsem upadl do velkých depresí. Je to ještě horší, než jsem si myslel. S tím, co dnes Royal Navy má, by dost možná prohrálo i první válku o Falklandy v roce 1982. A jakoukoli budoucí válku prohrálo v podstatě v okamžiku, kdy vláda neskutečně idiotsky poslala do výslužby skvělé letouny Sea Harrier FA2. Argentina výrazně posílila, a jestli si k tomu koupí i nějaké nové ruské zbraně (jako Su‑30MK2 s protilodními střelami a pár supertichých ponorek Kilo), nebude to boj, ale spíše masakr. "Rule Britannia, Britannia rule the waves!" Jasně. Drake, Nelson i Churchill by se nestačili divit, co zbylo z někdejší královny oceánů.

7. listopadu 2008
Diskuse na téma nahota či sex na veřejnosti se zasekla na definici toho, co je vůbec ta "veřejnost". Je to volně přístupné místo, kde v dané chvíli opravdu je hodně lidí, nebo i místo, kde jen případně může být hodně lidí? Je liduprázdná noční ulice Jaselská v Brně veřejnost? A je nahota na textilácké pláži nahotou na veřejnosti? (Mimochodem, v Rusku jsou "smíšené" pláže zcela standardní věc.) Ono i kdejaké místo v přírodě je do značné míry veřejné... Tzv. Fahnstockův zákon diskuse praví: Je‑li o nějakém problému třeba diskutovat, je právě tak možné jej zcela odepsat.

6. listopadu 2008
Děkuji za doporučení, díky kterému jsem si stáhnul hru Harpoon 3: Advanced Naval Warfare. Jedná se o sofistikovanou simulaci moderních námořních bojů z dílny skvělého Larryho Bonda, který je tu znám hlavně jako kolega Toma Clancyho a autor několika excelentních techno‑thrillerů. Popravdě řečeno, hra jako taková je mi celkem fuck, ale jde mi o tu sadu více než sta "what‑if" scénářů a obrovskou databázi stovek vojenských lodí a letadel. Jsem happy. :‑)

5. listopadu 2008
Černoši mají zjevně šťastný týden. Po Lewisi Hamiltonovi dosáhl úspěchu i Barack Obama, z čehož už zdaleka takovou radost nemám. Nicméně, snad to nebude zase tak zlé, jak to možná vypadá. Obama se např. (což je velice významné) vyjádřil ve prospěch americké základny v Česku. Jak známo, Evropa od nového prezidenta (jako vždy) čeká velké změny zahraniční politiky USA. A nejspíše bude (jako vždy) zklamána, jelikož rozdíly mezi republikány a demokraty jsou mnohem menší, než se jeví, a jsou spíše o stylu a formě, nikoli o obsahu. Obama těžko bude kdovíjak skvělý prezident, Bushovi rozhodně nebude sahat ani po podrážky, ale nějakou katastrofu zase taky nečekám.

3. listopadu 2008
Atmosféru včerejšího večera snad není možné vystihnout bez silných slov, jelikož tak dramatický závěr sezóny Formule 1 ještě nezažila. Doslova poslední zatáčka rozhodla o tom, že fandové McLarenu se po devíti dlouhých letech dočkali mistrovského titulu, ačkoli jen o jeden bod. Fenomenální Lewis Hamilton si svůj triumf vychutnal i jako satisfakci za minulou sezónu, kdy mu titul naopak o jediný bod unikl. Jen trochu lituji fanoušky Ferrari, kteří po tom zmateném finále nějakých deset vteřin slavili titul pro Massu. Sláva vítězům, čest poraženým. Jedeme dál.

2. listopadu 2008
Ve své další publikaci Zchlaďte hlavy! se "skeptický ekolog" Bjørn Lomborg zabývá změnami klimatu a plány na jejich omezení, zejména Kjótským protokolem. Opět se projevuje jako velice střízlivý analytik a rozbíjí mýty, kterými nás (za výrazné podpory senzacechtivých médií) zásobuje propaganda zelených fašistů. Vyznění knihy je jasné: Klimatické změny existují, nejsou však ani zdaleka tak vážnou hrozbou, jak se říká, a dokonce se zdá, že celkově budou pro lidstvo nakonec prospěšné! Miliardy na omezování CO2 jsou vesměs vyhozené peníze, které by se měly investovat spíše do boje proti chudobě a hladu, do vymýcení HIV/AIDS a malárie, do nových technologií a do liberalizace ekonomiky. To vše totiž přinese mnohem větší prospěch mnohem většímu počtu lidí.

31. října 2008
Vystupování českého premiéra považuji obecně za mizerné, ovšem tu jeho strkanici s novinářem jistého cizopasného plátku naprosto chápu a schvaluji. Pokud by totéž učinil kterýkoliv jiný politik, nebo prostě kdokoli jiný, podpořil bych jej také. Toto už pro mě totiž není o politice, nýbrž o čistě lidském hledisku. Média tohoto druhu pokládám (v absolutní shodě s Milošem Zemanem) za žumpu a jejich zaměstnance za špínu nejhoršího druhu, a proto každý, kdo s nimi podle toho zachází, má mé sympatie. Upřímně by mě potěšilo, kdyby se někdo inspiroval filmem Paparazzi. :‑)

28. října 2008
Nemohu snad glosovat nic jiného než vojenskou přehlídku u příležitosti 90. výročí založení svobodného Československa. Nebýt nečekaně hnusného počasí, popsal bych celou událost jako perfektní. Předvedla se většina "akčních" prvků bezpečnostního systému ČR, tedy zdaleka ne jen armáda, ale i policie, hasiči či záchranná služba. Pochodující útvary a projíždějící technika působily opravdu impozantně. Cítil jsem obrovskou hrdost a současně respekt. Jen tak dál!

27. října 2008
Málokdo dnes ví, že značná část pohraničních opevnění z éry první republiky byla po válce obnovena a že bylo vybudováno i mnoho nových, moderních objektů. Právě tím vším se zabývá unikátní publikace Utajená obrana železné opony, která rovněž rozbíjí mýtus o tom, že pohraniční pevnosti jsou cosi zcela zastaralého. Pohraniční opevnění ČSSR se užívalo až do konce studené války, Francie uchovávala části Maginotovy linie do 60. let a Rusko má pevnosti na hranici s Čínou dodnes. K tomuto tématu se zřejmě ještě vrátím v samostatném úvahovém textu.

25. října 2008
Výsledek druhého kola senátních voleb je jasný, očekávaný a komentáře nejspíš nepotřebující. Myslím, že nyní nás čeká několik zajímavých týdnů nabitých událostmi v ODS i ve vládě, což samozřejmě bude ten nejlepší materiál pro politology. Určitě se tedy objeví řada předpovědí toho, co se stane (těm se říká prognózy), a poté řada vysvětlení toho, proč se to nestalo (těm se zase říká analýzy). Ale v této chvíli je na seriózní prognózy skutečně brzy a politici i politologové doporučují především zdrženlivost, k čemuž se připojuji. Pamatujte: Jak kdo do lesa volá, takového ze sebe dělá vola.

24. října 2008
Ještě k otázce číselné převahy: USA jistě mají technologický náskok, ale otázkou je, jak velikou početní převahu nepřítele může tento náskok vyrovnat. Čerstvá studie od RAND soudí, že v roce 2020 by USA mohly mít značné potíže při obraně Tchaj‑wanu proti ČLR. Čínské letectvo by utrpělo obrovské ztráty, jenže jeho desetinásobná přesila by patrně nakonec zdolala i americké F‑22. Tento brutálně jednoduchý přístup ("use overwhelming numbers and do not be afraid to lose a significant potion of them to achieve the goals of the operation") přece dobře známe z knihy Dragon's Fury. Pro asijskou strategickou kulturu je typický a Západ by měl být připraven mu čelit.

22. října 2008
Doporučuji skvělý televizní dokument Dogfights of the Future, který (jak ostatně název říká) pojednává o vzdušných bojích blízké budoucnosti. Kromě stíhacích letounů 4,5. a 5. generace se v něm objevuje i B‑1R (de facto "Megafortress", který drtí na mraky početní převahu nepřítele), vzdušný laser, vesmírné bojové letouny a spousta dalších věcí, to vše zpracované v sexy počítačové grafice. A tvůrcům se navíc podařilo udělat to celé velice napínavé a zábavné.

19. října 2008
Vítězství ČSSD v krajských a senátních volbách se očekávalo (ta série modrých triumfů přece nemohla pokračovat věčně), ale tak drtivá porážka ODS je překvapivá. Současně ji ale vidím i jako mimořádnou příležitost. Příležitost pro poučení, katarzi a očistu strany. Topolovo vedení zkrátka už konečně musí jít a vláda se musí proměnit. Co bych si přál? Návrat "hradního křídla", menšinovou vládu ODS, dohodu s ČSSD o většinovém volebním systému a operaci "Zeman na Hrad".

17. října 2008
Před chvílí jsem vhodil volební lístek do urny. Zřejmě nevyvolám velký údiv, pokud tu "prozradím", že jsem dal hlas ODS. Stejně si ale myslím, že v Jihomoravském kraji zvítězí ČSSD a hejtmanem se stane Michal Hašek (osobně je mi mimochodem celkem sympatický a podle mě nebude špatný hejtman). Pro "modrou" jsem hlasoval především kvůli americké vojenské základně v Česku. Nejsem příliš spokojený s vedením strany (z něhož bych ihned vyhodil předsedu) či se složením vlády (z níž bych ihned vyhodil Zelené), ale otázka radaru je pro mě natolik důležitá, že i kdybych s ODS ve všem ostatním nesouhlasil, jen kvůli tomuto bych musel ptactvo nebeské pořád podporovat.

16. října 2008
Úvaha nad nebezpečností různých druhů politického extremismu. Oddělil bych tu dvě pojetí. Myslím si, že v obecné rovině je extremismus levicový a "pravicový" (pravicovost fašismu je dosti sporná, ale úzus je takový) úplně stejně nebezpečný. Na druhou stranu, v dnešní konkrétní situaci Česka i Evropy vidím extremisty pravicové (neboli neofašisty, neonacisty, krajní autoritativní nacionalisty a populistické "nové pravičáky") jako větší hrozbu než ty levicové (tedy anarchisty a ortodoxní komunisty). Nejlepší by snad bylo, kdyby se to všechno vzájemně vyhubilo. :‑)

14. října 2008
Mám dojem, že u pobřeží východní Afriky se schyluje k velikému námořnímu cvičení, jehož ústředním motivem bude palba na malé pohyblivé hladinové cíle. Účast už deklarovala námořnictva USA a Ruska, zájem má také EU a Indie... Dobře, legrácky stranou. Doufám, že se už konečně sáhne k opravdu tvrdé vojenské akci proti somálským pirátům. Chce to exemplárně brutální zásah, při kterém je třeba zničit co nejvíc pirátských člunů a přístavů a zabít co nejvíc pirátů, aby se ti zbylí třásli hrůzou. Na pirátství není nic romantického; pro mě je to jen organizované loupežné přepadání spojené s kriminálním terorismem. A podle toho by se s piráty mělo zacházet. Kill'em all!

13. října 2008
Byla udělena letošní Nobelova cena za literaturu. Jenže seznam laureátů za poslední roky podle mě dost jasně říká, že kdosi ztratil kontakt s realitou. A já to nejsem. Tak např. z autorů, kteří získali tu cenu po Jaroslavu Seifertovi (1984), neznám ani jedno jméno! Vážně. A to čtu průměrně pět knih za týden. Kdo jsou ti lidé, kteří cenu dostali? A kde jsou skutečně špičkoví spisovatelé? Kde je Tom Clancy, Frederick Forsyth, Michael Crichton, Stephen King...? Zkrátka to nechápu.

10. října 2008
Přečtěte si interview s generálplukovníkem Ivašovem pro víkendové číslo Izvěstiji. Něco takového tady ještě chybělo. Kříšení bipolárního světa, "zákonité" nepřátelství USA a Ruska, paranoidní uvažování ve stylu "schopnost=záměr", výzvy k budování útočných vojenských sil, teorie o spiknutí... Podobné hlasy však občas znějí i z Ameriky. Vlastně musím takové lidi litovat, jelikož se prostě už neumějí přizpůsobit současnému světu. Právě to pořád blokuje efektivní spolupráci Ruska s USA. Nejen některé zbraně, ale zjevně také někteří lidé jsou relikty studené války.

8. října 2008
Zakoupil jsem si knihu Patricka Robinsona Komando duchů, která popisuje druhou válku o Falklandy v roce 2011. Argentinu podporuje Rusko, což je scénář, který by se brzy mohl nechutně precizně vyplnit. (Jsem přesvědčen, že Argentina byla v roce 1982 za onu sprostou územní agresi vytrestána velmi mírně a že to stejně zkusí znovu.) Nákup byl trochu komplikován tím, že v knihkupectví někdo umístil román o druhé falklandské válce do literatury faktu o druhé světové válce. Inu, mohlo to skončit i hůř; mohl se ocitnout třeba mezi knihami o druhé míze.

6. října 2008
Zajímavé téma pro diskusi: Který vojenský letoun v dějinách přinesl nejvíce technických inovací? V roli favorita se zdá být fenomenální SR‑71 Blackbird, ale patrně to nebude tak snadné. Blackbird má velkou výhodu ve své popularitě (on to byl vskutku fantastický stroj), avšak existují i jiná, méně známá letadla, která byla technicky převratná. Z typů zavedených do služby musím jmenovat především americký A‑5 Vigilante, ale bez šance asi nebude ani F‑111 Aardvark. Z letounů, které zůstaly jen v prototypech, je to např. CF‑105 Arrow, XB‑70 Valkyrie, TSR.2 nebo Suchoj T‑4. Všimněte si, že ve všech případech jde o typy, u nichž byla významná rychlost. Proto očekávám, že dalším technicky revolučním strojem bude americký kvazi‑kosmický hypersonický bombardér FALCON.

5. října 2008
Tak co se nám ve světě stalo zajímavého? Ledacos, a nejen to. USA schválily nouzový "balíček", který by mohl pomoci při řešení (nyní již světové) finanční krize. Zcela otevřeně se mluví o blížícím se konci amerického dolaru a plánech na zavedení amera. (Těším se, až se bude Čína zoufale pokoušet prodávat ty biliony v měně, která přestane existovat.) Miloš Zeman se snad už skutečně vrací do politiky, v čemž mu upřímně fandím. Student Agency má zjevně velice smolné období, Škoda představila novou Octavii a Suchoj zalétal druhý prototyp Su‑35. Pořád se něco děje.

3. října 2008
Průběh letošního roku opět naznačuje, že v dohledné době budou jaro a podzim (asi v rámci úsporných opatření) zrušeny, resp. redukovány na krátká přechodná období mezi dlouhým létem a dlouhou zimou. A koneckonců, proč ne? Kde je psáno, že máme nejlepší možné klima? Jako optimista vidím klimatické změny zejména jako příležitost. Dvě dlouhá roční období jsou vlastně typická pro subtropické podnebí, které tady ve střední Evropě před několika miliony let bývalo. A pokud by se k nám měly subtropy opět vrátit, já bych si v žádném případě nestěžoval.

1. října 2008
Panika na světových burzách jen potvrzuje provázanost globální ekonomiky. Nyní je důležité, aby USA zasáhly. Jinak totiž začnou vznikat vážné "psychologické" škody, protože lidé přestanou věřit i tomu, co zatím ještě dobře funguje. Jak naznačil Vladimír Dlouhý, není až tak důležité, co přesně Amerika udělá; důležité je, aby to bylo velké, zřetelné a rychlé. Vlastně se to dá brát jako ekonomický ekvivalent efektu placebo. Víra tvá tě uzdraví. Vždyť o čem jiném je kapitalismus? :‑)


Postřehy z července, srpna a září 2008

Archiv postřehůNa úvodní stránku