Postřehy ze života


30. září 2008
Přesně sedmdesát let od přijetí mnichovského diktátu, zdroje snad největšího traumatu českého národa. Václav Havel a Miloš Forman chtějí natočit film o Mnichovu, ale zdá se, že to zase bude jenom fňukání a tiché omlouvání zbabělé zrady. Bez toho se obejdu, podobně jako bez nimrání se v tom, co by s námi bylo, až by nás Němci porazili; to je totiž jen skrytý defétismus. Do války se přece nesmí jít s úvahami, co přijde po porážce, nýbrž jen s úvahami, jak v té válce zvítězit. Raději čekat na zázrak a bojovat, než myslet na porážku, protože to je první krok ke kapitulaci. Je třeba natočit film o tom, jak jsme se bránili a ubránili. Někdo by mohl konečně zfilmovat Žáby v mlíku.

29. září 2008
Román Posvátné kameny opět potvrzuje, že Matthew Reilly je opravdu vynikající spisovatel. Originální zápletka, dokonale strhující děj, perfektní akční scény, hypermoderní technologie a k tomu lehká dávka nadpřirozena. Konec románu je naprosto otevřený a pokračování už se rodí. Reilly se stal bez nadsázky kultovním autorem, ale ve srovnání s jinými živými legendami (např. Clancym nebo Crichtonem) se mu to podařilo ještě před třicítkou (teď je mu 34). Co z něj bude za dvacet let?

26. září 2008
Výroční zpráva BIS je celkem akční čtení. Zdá se, že Česká republika je rejdištěm zahraničních tajných služeb (ponejvíce ruských), extremistů z obou konců spektra, obchodníků se zbraněmi, organizovaných zločinců, ilegálních imigrantů a jiných podezřelých živlů. Nicméně, ono se asi nic nejí tak horké, jaké se to uvaří. Zpravodajské služby mají paranoiu v popisu práce. Patrně se zde objevuje leckdo, ale zase tak špatná situace v naší krásné malé zemi snad není. Jako včera: Doufejme.

25. září 2008
Západní ekonomika neprožívá nejlepší období a je patrně na místě hovořit o finanční krizi. Jako většina velkých vzestupů i poklesů začala v USA a pesimisté už dokonce varují před bankrotem USA, po němž by prý mohl následovat ekonomický kolaps celého Západu. Optimisté (včetně mě) naopak soudí, že jde jen o jeden extrém hospodářského cyklu a po velkém poklesu přijde zase velký vzestup. Dá se dokázat, že i mnohem vážnější globální recese ve 30. letech měla nakonec pozitivní účinek. Současná krize by se mohla projevit prospěšně mj. tím, že by mohla výrazně uspíšit (zde nedávno zmíněné) plány na zrušení dolaru a zavedení nové měny pro NAFTA. Doufejme.

24. září 2008
Jestliže akční film Událost ve čtverci 36‑80 je "sovětský Top Gun", pak Osamělá plavba je jednoznačně "sovětský Rambo": Jednotka ruské námořní pěchoty překazí spiknutí CIA s cílem zasáhnout osobní loď a obvinit z toho mírumilovný Sovětský svaz. Celkem ptákovina, ale dobře natočená a obsahující mnoho zajímavých záběrů sovětské námořní techniky. A pak bychom tu měli film 72 metrů čili drama o havárii ruské ponorky. Měl premiéru v roce 2004 a dosti připomíná tragédii Kursku, ačkoli autoři trvají na tom, že scénář byl napsán ještě před touto událostí.

22. září 2008
Smrt českého velvyslance v Pákistánu Ivo Žďárka je bohužel dalším jen tragickým důkazem toho, co si leckdo pořád nechce uvědomit. Jsme ve válce, ve strašné, krvavé a nelítostné válce, ve které už nejde o nějaké zisky, hranice nebo smlouvy, nýbrž o samotnou civilizaci. Rozhodli jsme se čelit Zlu. Zlo je však mocné a silné, nemůže být poraženo lehce a beze ztrát. Jak velmi výstižně pravil George W. Bush: "Oni stojí proti nám, protože my stojíme v cestě jim!" Velvyslanec Ivo Žďárek, ačkoli civilista, padl ve válce. Čest jeho památce... a strašlivou pomstu jeho vrahům!

20. září 2008
Posádka vesmírné stanice ISS nahlásila do pozemního řídicího střediska setkání s neznámým objektem, který měl dost velké rozměry a vydával silné elektromagnetické záření. NASA se nejprve domnívala, že by mohlo jít o čínskou špionážní družici, popř. protidružicovou zbraň. Až po spojení s Ruskem se tento incident vysvětlil; byla to vrátnice z Černobylu. :‑)

17. září 2008
Mám neodbytný pocit, že ODS nejen opakuje chyby ČSSD, ale navíc je i stupňuje. Za prvé, představa, že napadání a výzvy k odchodu z funkce zajistí obnovení spolupráce, snad nepotřebuje komentář. A za druhé, oni jsou poslanci a poslanci; čtyři "přeběhlíci" z ČSSD jsou málo známá a nedůležitá "béčka", ale Vlastimil Tlustý vždy patřil mezi hlavní osobnosti ODS a u voličů se těší nemalé podpoře (která nyní asi ještě vzrůstá). Jestliže ODS prohraje blížící se volby, popř. jestli padne vláda, mohlo by to spolu s touto kauzou přinést potřebnou očistu. Jako předsedu strany a vlády bych nejraději viděl Pavla Béma, ale kdo ví, třeba se mezi modrými ptáky nečekaně objeví i jiný vhodný kandidát.

15. září 2008
Podařilo se mi zkompletovat seriál Udarnaja sila, takže mám všech 155 zatím dostupných dílů. Nejprve jsem jednotlivé části stahoval podle toho, jak mě zajímalo jejich téma, ale postupně jsem tu sféru zájmů rozšiřoval, až jsem zjistil, že mi chybí jen dvanáct epizod, a zdálo se mi hloupé nechat to tak. Jak pěkně říká Zymurgyho zákon dynamiky rozvoje systémů: "Jakmile otevřete plechovku s červy, jediný způsob, jak je dostat zpět, je použít větší plechovku."

14. září 2008
Přečetl jsem sborník třinácti divadelních her od Václava Havla, ale musím přiznat, že z nich mám velice rozpačitý dojem. Alespoň trochu se mi líbily jen tři: Žebrácká opera (patrně proto, že na mě působí jako naprosto odlišný a podstatně atraktivnější žánr), Vyrozumění (v němž mě dost zaujal právě ten základní motiv umělého úředního jazyka ptydepe) a Zahradní slavnost (kde jsem se skutečně pobavil u množství nesmyslných přísloví a frází). Ostatní se mi buď nelíbily, nebo jsem je možná nepochopil, ale v každém případě se pro Vaškovu tvorbu jaxi nedokážu nadchnout.

12. září 2008
Vedle razantní zahraniční, bezpečnostní a vojenské politiky čekám od dvojice McCain‑Palinová značné změny v oblasti energetiky. Amerika by mohla otevřít některá obrovská ropná ložiska (např. na Aljašce, u Kalifornie a v Mexickém zálivu) a úplně přestat dovážet ze Středního Východu a Venezuely. Soudruh Chávez neustále vyhrožuje, že zavře kohoutky, tak bychom mu měli dopřát malé překvapení a zavřít je na naší straně (a nechat ho pojít hlady). A navíc, prodej levné ropy z nových ložisek by skvěle zamával s kartelem nenažraných vyděračských gangsterů jménem OPEC.

11. září 2008
Snad žádné datum nevyvolává tak tísnivé pocity jako 11. září. Válka proti terorismu trvá zatím sedm let a nelze očekávat, že by rychle skončila. Každý den myslím na vojáky zemí svobodného světa, kteří pro porážku terorismu riskují a obětují své životy. Svůj díl samozřejmě odvádějí i příslušníci české armády, mezi nimi muži z 601. skupiny speciálních sil, kteří právě zahájili další turnus v Afghánistánu. To oni se ocitají v první linii, to oni hledají a ničí nepřátele civilizace a to jim musíme být vděční za to, že ta válka (zatím) nepřišla do našich domovů. Bez ohledu na slabomyslné žvásty PPP (patetických postmoderních pacifistů) se musí bojovat dál. Let's roll!

9. září 2008
Kauza již bývalého poslance Moravy ukazuje, že v české politice se (asi běžně) používají metody, které by zřejmě přivedly do rozpaků i slušnější mafiány. Velice fandím poslanci Tlustému, který odvážně hrál roli "agenta provokatéra" a nenechal se zastrašit. A ex‑poslanec Morava pro mě není viník, nýbrž pouze ambiciózní "užitečný idiot". Skuteční viníci jsou Topol, Malík a Tchoř, kteří ale v tomto případě možná přechytračili sami sebe, protože nyní by pokus o svržení vlády mohl uspět. A kdybych měl jistotu, že ta případná další vláda bude důsledně prosazovat umístění základny USA v Česku, opravdu nadšeně bych Topola i s jeho zatracenou partou poslal ke všem čertům.

7. září 2008
Pokračuji ve stahování a sledování epizod dokumentárního seriálu Udarnaja sila, kde se objevují kvanta opravdu zajímavých hraček. Úchvatná pásová kloubová vozidla Viťaz a Vězděsuščij, návrh obrovského ekranoplánu s nukleárním pohonem, který měl fungovat jako "letadlová loď", mobilní mezikontinentální balistická střela Gnom s náporovým motorem, speciální tepelně odolná puma FAB‑500M‑62T navržená pro letoun MiG‑25RB... Ale co mě vážně dostalo, to je epilog (zatím) posledního 154. dílu, kde se říká, že se plánuje umístění raket Iskander na lodě a letadla!

5. září 2008
Na Ukrajině se to zase vaří. A divíte se snad? Jak jsem (mírnějšími slovy) napsal ve své starší anál‑líze, politické hranice té země jsou z národnostního a kulturního hlediska politováníhodný omyl, pokud už se nemá říci přímo zmetek. Východní hranice Ukrajiny by měla vést o dobrých 500 km západněji, protože východ a jih jsou v podstatě pokračování Ruska. Skutečná "národní" Ukrajina, která by ráda do NATO a EU, je jen ta západní polovina. Států je sice na mapě světa přebytek, ale zrovna v tomto případě bych nějaké klidné rozdělení okamžitě podpořil.

4. září 2008
Pro leckoho to asi bude překvapivé, ale baví mě nejen zbraně, politika a skupinový sex, ale též příprava jídel. Nevím, jestli si mě dovedete představit v zástěře u kuchyňské linky, ale jsem důkazem tvrzení, že žena vaří z nutnosti, zatímco muž vaří z libosti. Nejraději vytvářím různé saláty, pomazánky, omáčky a dressingy a všelijaké úpravy steaků, nuggetů a medailonků. Rád páchám hokusy pokusy s pizzou a baví mě zkoušet rozmanité verze brambor coby přílohy. Často také chystám instantní pokrmy záměrně zcela jinak, než se píše v návodu. Jen si někdy bohužel úplně přesně nepamatuji, co a kolik jsem použil, tudíž některé povedené recepty už posléze nejsem schopen replikovat.

2. září 2008
Očekávám, že v poměrně krátké době se v Rusku objeví vlastenecké ("náborové") akční filmy, které se budou inspirovat "víkendovou válkou" s Gruzií. Přímo se tady nabízí sestřelený průzkumný bombardér Tu‑22M, resp. příběh jeho osádky. Umím si představit cosi jako ruskou obdobu amerického snímku Za nepřátelskou linií (který se mi velice líbil, tedy až na ty zjevně tepelně naváděné rakety S‑300P). Abych nezapomněl, Tom Cruise údajně chystá Top Gun II.

1. září 2008
Jedním z důvodů, proč si přeji, aby se americkým prezidentem stal John McCain (ačkoli na můj vkus je dost protiruský), je můj vztah k úchvatným bitevním lodím třídy Iowa. Jelikož projekt DD(X) byl kvůli hrozbě čínských střel brutálně seškrtán, námořní pěchota opět nebude mít palebnou podporu. A já tajně doufám, že McCain by mohl (tak jako Ronnie RayGun v 80. letech) ty děsivě krásné giganty se 406mm děly znovu vrátit do služby. Mám jisté tušení, že často používaný protiargument, že jsou prý "staré", by na prezidenta McCaina zrovna moc neplatil. :‑)

30. srpna 2008
Život je stále plný překvapení. Překvapením číslo 1 je nesporně osoba, kterou si John McCain zvolil na post viceprezidenta; vypadá to, že "dvojkou" v USA bude poprvé žena. Dále jsem zjistil, že Turecko se rozhodlo koupit ruské protiletadlové komplety Tor, S‑300P a S‑300V. A do třetice jsem se dozvěděl, že v roce 1983 prodělal ruský letadlový nosič Novorossijsk skutečné bojové nasazení; jeho letadla názorně vysvětlila africkým pirátům, že přepadnout ruské rybáře nebyl dobrý nápad.

29. srpna 2008
Hitem letošního léta na ruském trhu jsou obrovské prezervativy řady Durex MEGA, které jsou důvtipně tvarovány podle vojenské techniky... Dobře, teď ale vážně. Jde o nafukovací makety zbraní, které mají oklamat nepřátelské průzkumné prostředky. Vyrábí je moskevský podnik Rusbal. Největší popularitu si získaly makety prvků raketových systémů S‑300, ale v nabídce je mj. i nafukovací tank T‑72B a raketa Točka‑U a vyvíjejí se i falešné stíhačky (zatím nikoliv falešní sobi). Osobně bych navrhoval nafukovací makety letadlových lodí a ponorek, třeba coby hračky do vany. Nicméně, málokdo už dnes ví, že kdysi opravdu existovalo a létalo vojenské nafukovací letadlo!

27. srpna 2008
Z války na Kavkaze lze vyvodit několik poučení: Rusko je vojenskou velmocí, která si hodlá udržet své sféry vlivu. Michail Saakašvili je ambiciózní trouba ve funkci, na kterou ani náhodou nemá. Neskutečně přecenil důležitost své země i (to možná ještě více) své osoby. Začal stupidní válku, v níž drtivě prohrál a definitivně ztratil Jižní Osetii i Abcházii. Střílet začali Gruzínci a ruskou reakci v zásadě chápu, ačkoliv rozsáhlé operace v Gruzii si Rusové patrně mohli odpustit. Saakašvili dal Moskvě skvělou šanci a Vláďa i Méďa by museli být ještě větší hlupáci než on, aby ji nevyužili. A ještě jedno zjištění: Balistické rakety padají z nebe naplocho na policejní auta! :‑)

26. srpna 2008
Zmínka o konci platnosti padesátníků se plynule změnila v diskusi o měnové integraci. Ačkoliv se určitě neřadím mezi nějaké zvláštní fandy EU, společná měna mi připadá jako poměrně chytrý nápad. Příklad Evropy může brzy následovat Africká unie (měna se má jmenovat "zlatý mandela") a možná i východní Asie a Jižní Amerika. Nejvíce se ale těším na společnou měnu NAFTA (tzv. amero), která by při trošce štěstí mohla zlikvidovat inflaci a dluh USA. Malá rada: Nenakupujte dolary, protože byste mohli brzy (a to možná dřív, než si myslíte) zjistit, že vám zůstaly leda oči pro pláč.

24. srpna 2008
V posledních dnech ke mně zajímavou shodou náhod z několika pramenů (např. z knihy Odvetný úder) dorazil nápad, jak řešit problém islamismu a terorismu. V zásadě je to inovovaná podoba strategie MAD ze studené války. Na teroristický útok proti USA pomocí ZHN by se údajně mělo reagovat hromadným raketovým jaderným úderem proti celému islámskému světu! Jestli vám to připadá šílené, mně taky, ale i doktrína MAD byla ve své mrazivé brutalitě jistým způsobem šílená. Připouštím, že v extrémní situaci bych tím možná pohrozil, abych vlády příslušných zemí donutil k poslušnosti a spolupráci, ale (jak jsem tu naznačil nedávno) opravdu udělat bych to asi nedokázal.

23. srpna 2008
Program na víkend: Skládání papírových letadélek. Ne, nezbláznil jsem se. Jenom jsem získal nádherný program The Greatest Paper Airplanes, který obsahuje návody na složení padesáti (!) různých létajících házecích těles. A nejsou to zdaleka jen obyčejné "vlaštovky", nýbrž místy opravdu úchvatné věci, např. samokřídla, delty, kachní konfigurace, SSTéčka, stíhačky, bombardéry, kosmické lodě a různé podivné experimentální obludnosti. Vím, že z papíru lze složit skutečně ledacos (viz japonské origami), ale to, co nabízí tato aplikace, překonává i mou představivost.

21. srpna 2008
Čtyřicáté výročí třetí z osudových osmiček v dějinách českých zemí. Je mi líto, ale nedovedu se připojit ke všeobecné tendenci vinit z invaze Rusko nebo Rusy. Nikoli proto, že jsem rusofil, nýbrž proto, že mi připadá iracionální z čehokoli obviňovat nějakou zemi či národ. Viníkem je pro mě sovětský režim, jeho představitelé a totalitní ideologie. Nejspíše to souvisí s tím, že nejsem duší demokrat, takže jako "tvůrce dějin" obvykle nevnímám jakési virtuální "masy", ale konkrétní osoby.

19. srpna 2008
Možná nejlepší spořič obrazovky, se kterým jsem se zatím setkal. Na ruském serveru Buran.ru je volně ke stažení screensaver s dokonalými 3D modely ruské kosmické techniky. K dispozici jsou kosmoplány Buran a MAKS, družice Sputnik, kosmická loď Sojuz, vojenské stanice Poljus a Skif, orbitální komplex pro výrobu polovodičů a stanice Mir. Je to opravdu pastva pro oči, ale varuji, že ve vysokém rozlišení a s plnými detaily to nezvládá takřka žádný počítač. A divím se, že autoři vytvořili "jen" free screensaver, když na bázi tohoto engine mohli vyvinout komerční hru.

15. srpna 2008
Rusko‑gruzínská válka je z hlediska techniky nudný podprůměr. Především Rusko mě zklamalo tím, že nasadilo v podstatě zbraně ze studené války, takřka nic nového. Vypadá to spíš jako závod historických vozidel. Zajímavé je snad jen angažmá bombardérů Tu‑22M, z nichž jeden byl ovšem sestřelen. Gruzie si zaslouží mírně lepší hodnocení, jednak právě za tento sestřel (údajně díky protivzdušným kompletům z Ukrajiny) a jednak za výzbroj z České republiky. Jestli se nepletu, je to zřejmě první "ostré" uplatnění houfnic Dana a raketometů RM‑70.

14. srpna 2008
Pod pákistánským prezidentem Parvízem Mušarafem se opět třese židle. A ačkoliv je to darebák, pořád je to náš darebák, navíc náš darebák s nemalým jaderným a raketovým arzenálem. Za jakoukoli cenu je třeba zabránit tomu, aby se tyto zbraně dostaly do rukou islamistům, pro které není v Pákistánu pomalu ani kam plivnout. Pokud by Mušaraf proti islamistům nasadil armádu (která je k němu vesměs loajální), musel by dostat plnou podporu, i kdyby to znamenalo přímé vojenské angažmá USA. Ale kdyby (v tom nejhorším případě) Mušaraf padl, bylo by zřejmě nutné provést brutální vojenskou operaci, při které by byly nukleární a raketové kapacity Pákistánu kompletně zničeny.

13. srpna 2008
Jedna z nejlepších knih, jaké jsem v poslední době četl. Soukromá válka pana Wilsona je úžasný příběh o tom, jak Američané podporovali afghánské bojovníky proti Sovětům. Nechybí v něm snad nic, co má správný špionážní román nabízet: Idealističtí i cyničtí politici, tvrdí agenti CIA, tajemní a mocní Izraelci, fanaticky odvážní islámští partyzáni, krásné ženy, zbraně, peníze, drogy, boj i sex. Ale vtip je v tom, že tato kniha není román, nýbrž dokumentárně přesný popis reality. Je to svědectví o válce, v níž Amerika sice vyhrála, ale toto vítězství se záhy obrátilo proti ní.

11. srpna 2008
Co jiného bych mohl komentovat než konflikt v Jižní Osetii: Je to klasický a všeobecně neřešitelný spor dvou principů, a sice státní suverenity (nedotknutelnosti hranic) a sebeurčení skupiny obyvatel. Nebudu se stavět ani na jednu stranu, přestože díky studiu BSS vím o konfliktech v Gruzii zřejmě víc, než bych chtěl. Ale z čistě praktického hlediska nechápu, co si prezident Saakašvili představoval; pokud si myslel, že Západ jej podpoří jinak než slovně, asi musel v nedávné době upadnout na hlavu. Vždyť na summitu NATO byly Gruzie i Ukrajina zkrátka hozeny přes palubu. P.S. Všimli jste si, kolik našich zbraní (např. tanků, houfnic a raketometů) gruzínská armáda používá?

10. srpna 2008
Sledování filmu Rytíři nebes, který včera vysílala TV N@VA, jsem si skutečně užil. Výborná atmosféra přibližuje romantickou dobu prvních vzdušných soubojů, v nichž ještě cosi znamenala válečnická čest a úcta k protivníkovi. Letadla byla křehká, piloti (většinou) nebyli stroje na zabíjení a boje byly záležitostí osobních kvalit a prestiže. Ode mě (neboli od známého milovníka moderní vojenské techniky) to asi zní podivně, ale éra dvouplošníků a trojplošníků prostě měla své kouzlo.

8. srpna 2008
V souvislosti s výročím bombardování Hirošimy a Nagasaki jsem se zúčastnil zajímavé, ač místy hodně depresivní diskuse na téma "city‑killing", tj. použití jaderných zbraní proti městům. Pokud by např. Los Angeles zničil jaderný útok teroristů a zjistilo by se, že za ním stál Írán, adekvátní odpovědí by nejspíše bylo odpálení rakety Minuteman‑III na Teherán či Qum. V určitých specifických situacích bych schválil omezené nasazení taktických jaderných zbraní proti vojenským cílům, ale vyhladit město... Je to děsivá myšlenka. Opravdu nevím, jestli bych to dokázal udělat.

5. srpna 2008
V rámci přípravy jistého článku pro ATM jsem prováděl rešerši na téma kosmických agentur v různých zemích světa. Je neuvěřitelné, že instituce pro průzkum a dobývání vesmíru mají i takové supervelmoci jako Rumunsko, Peru nebo Bangladéš. Řekl bych, že kosmické programy některých soukromých firem jsou na vyšší úrovni než fraška, kterou předvádějí tyto státy. Jestliže to půjde takhle dál, zanedlouho asi zahájí vesmírný program i Vatikán. Peníze na to mu rozhodně nechybějí.

4. srpna 2008
Dalo se to čekat, já sám jsem o tom několikrát psal, tak proč jsem překvapený? Vypadá to, že americký bojový letoun F‑22 Raptor buď už má, nebo brzy bude mít možnost řízení i pomocí nervových impulsů z mozku pilota. Oficiálně má systém jménem Mental Workload, jenž na bázi sledování životních funkcí pilota (včetně EEG) upravuje chování letounu. Přinejmenším je patrné, že s řízením pomocí neurolinku se u F‑22 počítá. Dalším logickým krokem by mohlo být cosi jako ANTARES z knih Dalea Browna, tj. obousměrné propojení mozku a palubního počítače, při němž budou senzory letadla fungovat jako další smysly pilota. Asi nás ještě čekají zajímavé věci.

2. srpna 2008
Návštěva DinoParku ve Vyškově. V ceně lístku (130 Kč) je jízda tam i zpátky stylovým DinoExpresem a zhlédnutí filmu v 3D kině. Modely dinosaurů jsou skutečně povedené a citlivě rozmístěné v přírodním prostředí. Úroveň celého areálu je velmi profesionální. Zajímavé také je, jak se logo, brána, auta, hudba i celkový styl inspirují Jurským parkem, zároveň ovšem určitě nejde o (s)prostou kopii. DinoPark mohu v každém případě doporučit jako zdroj zábavy i poučení.

1. srpna 2008
V čerstvém čísle ATM a také v Britských listech vychází velký článek o laserových zbraních, pod nímž je opět podepsána dvojice Visingr a Kotrba. Je to zajímavá shoda okolností, neboť přesně před pěti lety (v Armádním technickém magazínu 8/2003) vyšel můj první Druh zbraně, a to článek o laserech. :‑) Za těch pět let se hodně změnilo v oboru laserových zbraní i v mém pracovním životě. Ty, kdo se diví, jak dokážou levičák Kotrba a pravičák Visingr tak účinně spolupracovat, odkazuji na postřeh jednoho mého kolegy: "A co? To jste v životě neslyšeli o misi Sojuz‑Apollo?"

30. července 2008
Pokud se chcete dozvědět mimořádně zajímavé věci o jistém panu Clintonovi, přečtěte si knihu Selhání zpravodajských služeb, kterou napsal David N. Bossie. Popisuje, jak deBill Clinton systematicky oslabil CIA a FBI, takže jim téměř znemožnil bojovat proti rostoucí hrozbě terorismu, nebo jak předal moderní americké vojenské technologie Číně, která je promptně poskytla "darebáckým státům". Přečtete si, jaké škody způsobily Clintonovy "reformy" v ozbrojených silách a jak jeho vláda zcela ignorovala nebezpečí útoků proti USA. Vláda George W. Bushe za prvních osm měsíců (čili do 11. září 2001) udělala pro boj s terorismem víc než Clintonova za osm let.

28. července 2008
Jestli něco považuji za skutečný relikt studené války, je to vzorec myšlení "schopnost = záměr". Sporný názor, že USA mají schopnost provést preventivní jaderný úder proti Rusku (popř. naopak) slouží coby absurdní "důkaz" pro paranoidní tvrzení, že USA mají toto opravdu v plánu. Spoustě lidí bohužel pořád není jasné, že strategické nukleární zbraně ve skutečnosti znamenají přesnou negací zmíněného vzorce, jelikož existují právě proto a jen proto, aby se nepoužily. Tak se to přece říkává (mj.) o pistoli, deštníku a prezervativu: Je lepší mít a nepotřebovat než potřebovat a nemít.

26. července 2008
Soudruh Chávez chce koupit ruské ponorky Projekt 636 s torpédy Škval, možná také raketové systémy S‑300/400. Tohle už je trochu moc. K čertu s Kalašnikovy, vrtulníky i Su‑30MK2. Tyhle ponorky jsou vysoce nebezpečné, s torpédy Škval ještě mnohem víc, a o "třístovkách" snad vykládat nemusím. Něco se musí stát. Okamžitě bych udělal to, co popsal Patrick Robinson v románu Lov na ponorky: Počkat si s jadernou útočnou ponorkou v nějaké vhodné oblasti, kudy ty ponorky budou putovat do Venezuely, a na každou poslat jedno torpédo Mk 48 ADCAP. Žádné stopy, žádné trosky, nic. To víte, moře umí být někdy velice zrádné... A my taky umíme hrát tvrdě.

24. července 2008
Většina sportovců, politiků i dalších významných osob mě zklamala plánovanou účastí na olympijských hrách v Pekingu. Svobodný svět nám nějak změknul. Kde jsou ty časy bojkotu olympiády v Sovětském svazu? Alespoň doufám, že olympiádu v Číně bude provázet co možná nejvíc afér, skandálů, problémů a selhání čehokoli, co selhat může, aby měli rudožlutí soudruzi pořádnou ostudu. Chtějí se ukázat světu tak, aby si to pamatoval. To jim ze srdce přeji! :‑)

23. července 2008
Podobně jako loni v létě je život plný překvapení. Byl zatčen Radovan Karadžić, tak trochu symbolicky jen pár dní po 13. výročí masakru, který nařídil. Hádám, že třináctka nebude jeho šťastné číslo. Dále se vyrojily zprávy, že Rusko by mohlo rozmístit bombardéry na Kubě, případně se jinak vojensky projevit v regionu Latinské Ameriky. Jestli o to Moskva opravdu stojí, budiž jí to přáno; já kvůli tomu rozhodně nebudu mít špatné spaní. A třetí překvapení: Nevěřili byste, jak překrásně to vypadá, když dívka mající na sobě pouze černé poloprůhledné kalhotky přebírá jablka.

22. července 2008
Zase bych měl doporučit nějaké kulturní vyžití. Zhlédl jsem vynikající film Iron Man, který považuji za jedno z nejlepších zpracování komiksu; úzce se dotýká výroby a prodeje zbraní a zdůrazňuje to, co i já pokládám v tomto byznysu za nesmírně důležité, totiž odpovědnost. Opravdu se mi líbil i čtvrtý Indiana Jones, který velice důstojně uzavírá tuto kultovní sérii. Doporučuji také film Na vlastní nebezpečí, který dokládá, že Filip Renč má mezi českými režiséry jen málo konkurentů a v úrovni akčních scén se může směle měřit i se zahraničím. Mám též kontroverzní snímek Bathory, ale na ten jsem si dosud nedokázal udělat čas. Sledování a hodnocení filmů mě totiž (bohužel) neživí.

19. července 2008
Teorie o spiknutí jsou nádherná věc, zejména asi pro ty, kdo v nich figurují jako spiklenci. Jako sionistu mě ohromně baví číst články o sionistických spiknutích, stejně jako Kohna v onom krásném židovském vtipu těšilo čtení arabských novin. Často si dokonce přeji, aby to byla pravda, abychom opravdu měli tu možnost o všem takhle rozhodovat. Kéž by! Přestože jsem pro jistou regulaci Internetu, musím přiznat, že stránky s teoriemi o spiknutích mi budou poněkud chybět. Kde jinde najdu tak perfektní informace o tom, jak pokračuje náš plán na ovládnutí světa?

17. července 2008
Opět si pro sebe nechci nechat jeden velmi snadný a chutný recept, který jsem vytvořil. Tentokrát by to bylo něco jako pikantní tuňákový salát. Základní surovinou je (překvapení!) tuňák v konzervě normální velikosti; doporučuji tuňáka v pikantním oleji, jinak je třeba pikantnost doplnit pomocí koření, např. pár kapek tabasca. Dále přidejte asi 150 gramů směsi namíchané z libovolného (nebo klidně jiného) poměru bílého jogurtu, tatarské omáčky a majonézy, 50 až 100 g nastrouhaného tvrdého sýra, dvě lžíce kečupu a špetku soli. Příloha: bílé pečivo, např. sýrové bulky.

15. července 2008
S úžasem jsem si přečetl, že se vyskytují i lidé schopní zavolat policii kvůli tomu, že se v jejich blízkosti opaluje žena bez horního dílu plavek! Pak se máte cítit bezpečně, když se takoví jedinci volně pohybují ve společnosti. Jen vytvářejí rozruch, místo aby se kochali krásami přírody a řídili se podle hlášky Petra Čtvrtníčka: "Ono kilo tuku vždycky vypadá dobře, když je na něm bradavka..."

12. července 2008
Teď pro změnu pár postřehů k Formuli 1. Naprosto mě fascinuje neuvěřitelná vyrovnanost této sezóny; skutečně si nevzpomínám, kdy měli tři vedoucí piloti stejný počet bodů. Rovněž je zajímavé, jak rychle se rozšířil po dlouhé době první skutečně nový aerodynamický prvek, a sice "ploutev" nebo "kovadlina" na krytu motoru. Očekávám, že na konci sezóny to budou mít (skoro) všechny stáje. A dále očekávám, že nekonečně moudrá FIA to pak zakáže, což potkalo většinu technologií, které přinesly pozitivní efekt. Nemůžeme přece chtít, aby FIA podporovala dobré nápady. To by ještě mohlo vést k vyšším výkonům vozů, nebo dokonce (nedej Bože) k nějakému pokroku!

11. července 2008
V těchto dnech si připomínáme 13. výročí největšího masakru v Evropě od konce druhé světové války. Tragédie ve Srebrenici názorně ukázala impotenci OSN i celého mezinárodního společenství, když bylo třeba čelit lidem, kteří nedodržovali ani ty nejzákladnější normy civilizace. Také kvůli těm zavražděným Bosňákům si myslím, že tzv. mezinárodní právo je směšně neúčinný protimluv. Jediný fungující přístup vůči takovým silám, které byly vypuštěny ze řetězu v bývalé Jugoslávii, je brutální ultimátum: Pokud se nebudete chovat jako lidé, nebudete za lidi pokládáni.

9. července 2008
Podpis smlouvy o americkém radaru je pro mě jistě důvodem k radosti, ale zase tak gigantická ta radost není. Za prvé, mohli jsme být daleko drzejší a vyjednat si lepší protihodnoty, zejména explicitní přísliby dodávek americké techniky pro českou armádu (viz přístup Poláků). A za druhé, smlouvu musí schválit ještě parlament, ačkoli jsem přesvědčen, že předseda vlády o smlouvě nedá hlasovat, dokud nebude mít absolutně jistou podporu. Určitě nejsem Topolánkův fanda, ale pravdou je, že zatím prosadil v podstatě vše, co chtěl, což na jakési politické dovednosti ukazuje. Vládnout s pohodlnou většinou dokáže leckdo, ale úspěšně vládnout bez většiny, to už se musí opravdu umět.

7. července 2008
Jestli se chcete inteligentně zabavit, přečtěte si text Global Responses to Global Threats. Je to překrásná kolekce toho, pro co používám zkratku PLKy (Postmoderní Levičácké Kydy): Ohrožují nás klimatické změny a nedostatek surovin (což se musí řešit obnovitelnými zdroji, protože jádro je fuj), třetí svět stojí na pokraji propasti, zbrojení je špatné (jelikož násilí přece nic neřeší) a s teroristy je nutno vést politický dialog. Celé to má vznosný podtitul Udržitelná bezpečnost pro 21. století, ale já bych doporučoval spíše heslo Zaručená nebezpečnost pro 21. století.

6. července 2008
Po dvou návštěvách mohu upřímně doporučit restauraci Schnitzel House, která se nalézá na Běhounské ulici v Brně. Jak název napovídá, specializuje se na řízky, které nabízí v naprosto mimořádném rozsahu různých variant. A co víc, můžete si tam dát (v podstatě "nakonfigurovat") i řízek podle vlastního přání. Vedle řízků má Schnitzel House také pozoruhodnou nabídku vín a zákusků. Ceny jsou velice příjemné, obsluha a prostředí rovněž. Zkuste, nebudete litovat.

4. července 2008
Vadí mi množící se prohlášení typu: V Afghánistánu a Iráku se nedá vyhrát. Cizím slovem se tomu říká defétismus, česky poraženectví. Mnoho lidí totiž slovo "vyhrát" bere jako "vyhrát snadno a rychle", což je ale zásadní omyl. Nevím o tom, že by kdokoli odpovědný tvrdil, že válka proti terorismu bude rychlá a snadná, stejně jako Churchill v roce 1940 nesliboval rychlou porážku Německa. Právě naopak, nabídl jen "krev, dřinu, slzy a pot". Nikdy jsem ani na okamžik nepochyboval, že tuto válku vyhrajeme, avšak současně jsem vždy říkal, že to bude velice dlouhý, těžký a krvavý boj. Lidé by měli více číst díla jako Dragon's Fury nebo Žáby v mlíku, aby pochopili, co je nezbytně třeba pro vítězství: Vydržet, nefňukat, věřit a bojovat. A především: Nikdy, nikdy, nikdy se nevzdávat!

2. července 2008
Když jsem zjistil, že v DVD edici Filmag vychází za 39 Kč film Událost ve čtverci 36‑80, ihned jsem si jej zakoupil. Tento snímek je pokládán za "sovětský Top Gun", tedy náborový film námořního letectva SSSR. Je to nejen báječná přehlídka ruských válečných lodí a letadel, ale také slušný krátký akční film, samozřejmě poplatný době vzniku (1982). A navíc je velice roztomilé sledovat Sověty jako mírotvorce, zatímco Američané vystupují v roli zloduchů.

1. července 2008
Při sledování zpráv o vojenské technice si můžete všimnout jedné zajímavé věci. Američané se pomalu, ale jistě začínají vracet k režimu z druhé světové války, kdy nové typy zbraní přicházejí na bojiště hned po úvodních zkouškách. Řada špičkových zbraní se tedy objevuje v Afghánistánu nebo Iráku ještě před začátkem sériové výroby. A je to pochopitelně správné. Válka proti terorismu se bude stupňovat a bude trvat asi ještě velice dlouho, takže nesmí být promeškána možnost testovat moderní vojenskou techniku na prvních bojištích tohoto nového typu konfliktu.


Postřehy z dubna, května a června 2008

Archiv postřehůNa úvodní stránku