Postřehy ze života


29. června 2008
Vodafone mě potěšil tím, že jako první internetový operátor v ČR začal omezovat přístup ke stránkám, jejichž obsah tvoří dětská pornografie a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod. Takové opatření je ve světě stále častější a doufám, že se co nejdříve připojí další čeští provideři (zejména O2). Internet je samozřejmě skvělá věc, ale vše má i svoji opačnou stránku. Internet je dobrý sluha, ale mohl by se z něj stát skutečně zlý pán. Já už dlouho říkám, že Síť potřebuje "náhubek a vodítko". Je to přece informační médium a musí podléhat stejné kontrole jako tisk či televize.

28. června 2008
Rád bych zdůraznil, že má radost ze zisku bakalářského titulu nesouvisí s tím, že si mohu před jménem psát dvě písmenka (což stejně dělat nebudu). Jsem prostě rád, že mám ukončené nějaké vysokoškolské vzdělání a že nyní mohu pokračovat v magisterském programu. Bakaláře chápu jen jako úspěšný konec první etapy studia na FSS MU, v jehož závěru bych chtěl být Mgr. Lukáš Visingr, Ph.D. Nicméně, tato písmenka už si před i za jménem nejspíše psát budu. :‑)

25. června 2008
Tzv. přeběhlíci a rebelové nejsou v parlamentní demokracii (a zejména v poměrném systému) vzácným jevem, ale jejich význam v tomto volebním období české Poslanecké sněmovny ukazuje, že něco tu asi nebude v pořádku. Jestli budou dezerce z ČSSD a hádky ve vládní koalici ještě chvíli pokračovat, mohli by tito poslanci pomalu uvažovat o založení vlastního klubu. A ještě jedna úvaha: Teď je s nějakým tím přeběhlíkem či rebelem řada na KSČM... :‑)

23. června 2008
Více než sto letounů izraelského letectva se zúčastnilo nácviku velké operace proti Íránu. Jelikož mírové řešení íránské nukleární krize je v nedohlednu, vojenský úder je stále reálnější. O jeho úspěchu nemám nejmenší pochybnosti; Izraelci jsou mistři dálkových leteckých operací a mise jako záchrana v Entebbe, zničení iráckého reaktoru Osirak, odvetný úder na vedení OOP v Tunisku nebo vzdušný most z Etiopie se zapsaly do dějin zlatým písmem. Je pravděpodobné, že také nálet na Írán bude vzorovým příkladem, k němuž se budou vojenští plánovači s velkou úctou a respektem vracet.

20. června 2008
Může se to zdát podivné, ale raketově rychle rostoucí ceny ropy upřímně vítám. Je to totiž to jediné, co (snad) konečně dokope Evropu k tomu, aby přestala kecat a začala konat. Zcela bez ohledu na skuhrání zelených a dalších od reality odtržených exotů se musí ve velkém začít stavět nové nukleární elektrárny (i ČEZ plánuje třetí jaderný reaktor) a mohutně investovat do syntézy paliv a ostatních uhlovodíkových derivátů z jiných zdrojů než z ropy (zejména z uhlí a zemního plynu). Sluneční a větrná energie se hodí spíš pro USA, které mají na takové obří elektrárny prostor. Ale moment, k čemu je teď vlastně Sahara? Tam by se snad pár tisíc panelů a vrtulí taky vešlo, ne?

19. června 2008
Včera jsem úspěšně zakončil vysokoškolské studium, resp. jeho první část. Složil jsem bakalářské státní závěrečné zkoušky, tedy obhájil jsem bakalářskou práci a absolvoval jsem písemné části zkoušek, takže nyní mohu parafrázovat Johna Fitzgeralda Kennedyho: Ich bin ein Bakalář. :‑) A myslím, že si skutečně zasloužím přinejmenším týden volna, který si tedy jednomyslně uděluji. Mimochodem, víte, co bychom měli, kdyby neexistovala RVHP? No, v podstatě všechno... :‑)

18. června 2008
V uplynulých dnech se mi podařilo získat další pozoruhodné digitální knihy. Konečně mám úplnou řadu Luftwaffe Secret Projects o tajných projektech nacistického letectva (stíhačky, bitevníky, bombardéry i zkušební základny). Dále je to několik skvělých knih o zbraních ve vietnamské válce, a to o vrtulnících, obrněné technice, říčních člunech a "gunshipech" (letounech s dělostřeleckou výzbrojí). Musím zmínit i obří encyklopedii vojenských automobilů a (last but not least) sérii knih Planes, Names & Dames, která se zaměřuje na malby hanbatých slečen na letadlech. :‑)

16. června 2008
O víkendu jsem zhlédl povedenou rekonstrukci bitvy u Antietamu z americké občanské války. Seveřané měli početní převahu, což ale Jižané vyrovnávali silnějším dělostřelectvem. Bitva tedy nakonec skončila nerozhodně. Musím přiznat, že mé znalosti o americké občanské válce jsou jen základní a schematické, takže jsem občas ztrácel orientaci. Poučení z krysového vývoje tedy zní: Před sledováním rekonstrukce je užitečné seznámit se s historickým průběhem a výsledkem bitvy.

13. června 2008
S napětím se očekávají výsledky irského referenda o tzv. Lisabonské smlouvě, resp. už druhém pokusu o ústavu EU. Pobavila mě skoro zoufalá prohlášení ve smyslu, že odmítnutí by znamenalo "katastrofu", jelikož Unie prý "nemá plán B" a na smlouvě "závisí osud Evropy". Připadá mi to absurdní. Takže celá slavná EU je tak slabá, že její budoucnost stojí a padá s jediným byrokratickým pamfletem? To má být filozofie "jednotné Evropy"? No to mi ho teda vyndej! Pokud EU nezvládne něco takového vyřešit, tak podle mě prostě ztrácí právo na existenci.

12. června 2008
Brazilská značka EMBRAER oficiálně oznámila, že soukromé vojenské firmě Blackwater USA prodala turbovrtulový cvičný a bojový letoun EMB‑314 Super Tucano. Přes ujišťování, že stroj je neozbrojený a má sloužit jen pro výcvik, z toho nemám zvlášť dobrý pocit. Blackwater USA je největší žoldnéřskou korporací světa, má obrněné síly a letectvo, sama vyrábí zbraně, dokonce nabídla vytvoření battlegroup pro EU... Nejsem proti privatizaci vojenství v jistých rozumných mezích, ale to, co předvádí firmy jako Blackwater nebo TADS, už je podle mě mimo tyto meze.

10. června 2008
Myslím, že zásah armády a policie proti aktivistům na kótě 718 nebyl nejšťastnějším nápadem, protože zase přitáhl pozornost médií a veřejnosti, což je přesně to, co aktivisté chtěli. Mám dojem, že celé téma radaru nyní slouží jedině pro zisk politických bodů a aktivisté už dokážou budit zájem spíše úsměvnými akcemi typu hladovek, blokád či vyhlašování suverenity. Klidně bych je nechal v Brdech tábořit, pokud by je to tam bavilo. A co se týče možné podpory radaru ze strany ČSSD "výměnou" za zrušení některé jiné části vládní agendy, do toho bych šel okamžitě. Americká základna je nesmírně důležitá věc, oproti níž je většina vnitropolitických záležitostí zcela vedlejší.

7. června 2008
Občas si říkám, že v oboru vojenské techniky už mě nemůže nic překvapit, ale vždy mě nějaké podivné nápady vyvedou z omylu. Tentokrát to byly návrhy obrněných vozidel obsažené v několika zajímavých knihách, které jsem si stáhl z Interfernetu. Obrněnci na vzduchovém polštáři či sněhových lyžích, tanky s jaderným pohonem, vozidla dopravující kolmo startující letadla, hybrid tanku a vrtulníku, různé šílené studie výzbroje (např. dělo se čtvercovým průřezem nebo původně letecké rakety) a jiné obludnosti. Dá se to vůbec nějak rozumně komentovat? (Jen tak na okraj, všimněte si, že pokud titulek nebo text končí otazníkem, odpověď zní zpravidla "ne".)

6. června 2008
Nejznámější důchodce z Vysočiny připustil, že za určitých podmínek by se v roce 2013 mohl ucházet o funkci prezidenta republiky. Nepřekvapuje mě to; nikdy jsem nedokázal uvěřit, že by člověk jako Miloš Zeman, který politikou žil a dýchal, dokázal z politiky opravdu definitivně odejít. Ostatně i jeho občasná veřejná vystoupení potvrzují, že má co říci a že by mohl pro Českou republiku ještě mnoho udělat. A já musím prohlásit, že z kandidátů, jejichž jména zatím v souvislosti s další volbou hlavy státu padla, bych v přímé volbě pravděpodobně dal svůj hlas právě Miloši Zemanovi.

4. června 2008
Vadí mi lidé, kteří stále vytvářejí dojem, že za "starých zlatých časů" bylo to či ono lepší, že svět se řítí do záhuby a že se tu všichni brzy upečeme, popř. i zmrzneme, zadusíme se nebo umřeme hlady. Pokud však před touto (zpravidla politicky motivovanou) hysterií upřednostníte fakta (např. v těžko čitelné, ale mimořádně hodnotné publikaci Skeptický ekolog), zjistíte, že skutečnost je přesně opačná: Celkový stav světa, lidstva a vůbec všeho je dnes lepší než kdykoli dříve a zřetelně se zlepšuje! Ano, v minulosti jistě existovala úspěšná období, ovšem ve srovnání s dneškem to žádný "zlatý věk" nebyl. Jak se občas říká, za "staré dobré časy" nic nemůže tolik jako špatná paměť.

2. června 2008
A další "kacířská" publikace o II. světové válce. Russel H. F. Stolfi v knize Hitlerovy tanky na Východě přesvědčivě dokládá, že německá armáda mohla v srpnu 1941 bez větších potíží dobýt Moskvu, což by prakticky jistě znamenalo porážku SSSR, a tím i německé vítězství v Evropě. Jen několik prapodivných operačních rozhodnutí Adolfa Hitlera způsobilo, že Němci neuspěli. Na tomto základě je rozvíjena nová interpretace celé války a Hitlerovy zahraniční a vojenské politiky, která možná nebyla zdaleka tak šílená a hazardní, jak ji dnes většina historiků hodnotí.

30. května 2008
Všimněte si, jak se rozšířily dokumenty o (už) neexistujících zvířatech postavené na počítačové grafice. Průkopníkem bylo Putování s dinosaury, po kterém nám BBC poskytla možnosti putovat také s dalšími pravěkými zvířaty, lidmi a monstry. Ale proč se vlastně omezovat pouze na minulost Země? Tak trochu střelený, ale velmi povedený seriál Divoká budoucnost nabídl pohled na úžasné živočichy budoucnosti a poněkud víc střelený kvazi‑dokument Neznámá planeta pořešil mimozemské tvory. Nevím, co si na nás dokumentaristé připraví příště, ale radím: Očekávejte neočekávatelné.

28. května 2008
Ústavní soud ponechal v platnosti celou reformu zdravotnictví včetně kontroverzních poplatků. Osobně regulační poplatky rozhodně podporuji, platím je a nemám s nimi problém, ovšem po několika měsících jejich fungování bych hlasoval pro jakési korekce. Na prvním místě bych od placení osvobodil děti a asi bych nějak ulevil i seniorům, ačkoli věkové hranice bych přesně určit nedokázal; to je skutečně úkol pro experty. V každém případě ale trvám na tom, že efekt poplatků je velmi pozitivní a že Tomáš Julínek je zatím nejlepší politik, který na té horké a nevděčné židli seděl.

27. května 2008
Státní závěrečné (v mém případě bakalářské) zkoušky se rychle blíží. Už za týden zkouška z politologie a dva týdny po ní obhajoba bakalářské práce a zkouška z BSS. Jaký mám aktuálně pocit? Dobrý. Cítím se jistě, resp. nemám strach. Učiva je samozřejmě docela hodně, ale dá se to zvládnout. Mohu dokonce říci, že příprava na některé "normální" předměty se mi zdála obtížnější. No, díky Bohu za mou skvělou logickou paměť, která je optimální právě pro velký objem uspořádaných informací.

26. května 2008
Včerejší debata o radaru v České televizi znovu přesvědčivě demonstrovala, že veřejné diskuse na tohle téma postrádají jakýkoli smysl. Vždy to skončí jako dialog hluchých a nedůstojné hádky na trhu. Jak už jsem několikrát řekl, nejsem smýšlením demokrat, ale i kdybych náhodou byl, jen díky radaru bych jím zaručeně přestal být. Už si jen přeji, aby se přestalo žvanit a aby se smlouva co nejrychleji schválila. Za pět let si 95 % lidí na nějaký radar ani nevzpomene.

24. května 2008
Debata na téma neutralita (ve smyslu mezinárodního práva). Osobně jsem toho názoru, že v současném světě už je deklarovaný statut trvalé neutrality anachronismem. Kdysi snad měl symbolický význam, ale to bylo přibližně všechno, protože takový Hitler si s tím hlavu nijak nelámal (proto se státy Beneluxu po válce tak výrazně orientovaly na NATO). Jsou známy i některé absurdní výsledky neutrality, jako vstup Švýcarska do OSN až v roce 2002 nebo rakouský ústavní zákaz používání řízených střel. Celý koncept neutrality navíc dělá dojem, že má i jakýsi "sebevražedný" podtext; případnému agresorovi totiž říká, že neutrální oběti pravděpodobně nikdo nepřijde na pomoc.

22. května 2008
Původně jsem tu chtěl vyjádřit nesouhlas s tím, že naše vláda uznala nezávislé Kosovo. Ale... Pokud se na to dívám s jistým odstupem, ono zřejmě nic jiného nezbývalo. Chápejte, samostatnost Kosova se mi i nadále vůbec nelíbí, jenže je to prostě realita, se kterou se chca nechca musíme smířit, zvláště když se česká armáda významně podílí na misi KFOR. Kompromis či "dobré" řešení nejspíše neexistuje. Pokud budou OSN, NATO, EU a USA (obrazně) držet Kosovu pistoli u hlavy, je tato tzv. samostatnost (snad) nejméně špatné ze všech špatných řešení.

19. května 2008
Ve světě se stále více šíří jeden nešvar, a to pojmenovávání lodí po žijících lidech. Jedním z posledních příkladů je španělské obojživelné plavidlo Juan Carlos I, ale nejvíce se jich vyskytuje v US Navy. Jistě lze najít i nějaké výjimky; např. název Ronald Reagan byl kvůli zdravotnímu stavu bývalého prezidenta ospravedlnitelný. Ale třeba George Bush senior tady může být ještě dlouho, takže pokřtění lodi jménem George H. W. Bush považuji za chybu. Patrně nejhorší je ponorka Jimmy Carter; vzhledem k minulým i současným aktivitám pana Buráka to vypadá jako výsměch. Pokud se bude v tomto stylu pokračovat i nadále, možná se dočkáme i plavidla USS Monica Lewinsky.

18. května 2008
Výstava vrtulníkového průmyslu HeliRussia 2008 ukázala, že vývoj vrtulníků nám přinese ještě spoustu překvapení. Největší pozornost vzbudila pětice modelů ruských vrtulníků budoucnosti. Byly to dva tzv. hybridní vrtulníky s tlačnými vrtulemi Ka‑92 a Mi‑X1, studie nové generace Mi‑8, bezpilotní prostředek Mil MRVK a konečně naprosto šílená vize Ka‑90 se skládacím rotorem a tryskovým motorem, u níž se uvádí rychlost přes 700 km/h. (Nejvíce však připomíná jakýsi futuristický vibrátor.)

16. května 2008
Lidé se mě ptají, co si myslím o novém ruském prezidentovi. Je to těžké. Medveděv určitě není špatný, ale prostě to není typ mimořádné osobnosti jako Putin. Rusko se konsolidovalo, takže je asi čas, aby na místo výjimečného vůdce přišel někdo "normální". Totéž nás čeká v USA; ať už volby vyhraje kdokoli, třeba i McCain, nebude to takový titán jako Bush. Ale tak už to v dějinách bývá. Ty výjimečné autority (jako Masaryk, F.D.R., Churchill, de Gaulle nebo Reagan) obvykle přicházejí, aby zvládly krize, a když se jim to podaří, dříve či později je vystřídají "údržbáři".

14. května 2008
S potěšením jsem shledal, že kvůli své definici sionismu budím odpor neonacistů. Jsem skutečně rád, že tomu tak je, protože potrefená husa zakejhala. A útoky ze strany těchto extrémistů člověka samozřejmě jen šlechtí. V těchto dnech je to navíc o to důležitější, že si připomínáme 60. výročí vzniku Státu Izrael, při němž hrály důležitou roli i československé zbraně. V případě jakýchkoli námitek doporučuji pozorně prostudovat bod 4 mého výkladu o sionismu. :‑)

13. května 2008
Stanice Viasat History odvysílala působivý britský dokument Kdo zabil Stalina? Přes poněkud rozpačitý závěr předkládá mnoho důkazů ve prospěch názoru, který zastávám i já, totiž že sovětský Vožď zemřel na rozkaz Lavrentije Beriji. Dnes už se ví, že Berija byl nejen bezohledný a tvrdý diktátor, ale současně i velmi schopný manažer a pragmatický státník, který po Stalinově smrti uskutečnil řadu reforem. Navíc okamžitě ukončil právě začínající sérii represí, která byla mířena proti Židům. Troufám si říci, že Berija likvidací Stalina v poslední chvíli zabránil pokračování holocaustu.

12. května 2008
Jelikož se prohlašuji za sionistu, dostávám občas dotaz, jak by se to slovo mělo chápat. Existuje nemálo detailních vysvětlení, kterým nehodlám konkurovat, ale pokusím se vyjádřit, jak to chápu já. Sionismus lze zjednodušit na tyto čtyři axiomy: 1. Židé mají právo na svůj národní stát. 2. Tento stát má být právě tam, kde teď je. 3. Jakékoli pokusy o revizi bodů 1 a 2 se důrazně nedoporučují. 4. Jestli někdo nebude respektovat body 1, 2 a 3, naděláme z něj nukleární kebab.

10. května 2008
Kampaň proti umístění amerického radaru byla zatím spíše dojemně naivní (zejména představou, že by opravdu mohla něco ovlivnit), ale po zahájení hladovky Jana Tamáše se posunula na úroveň, kterou lze označit jen jako absurdní. Tohle už prostě nemůžu brát vážně. Napadají mě jen humorné glosy typu: Já mu držím palce, ať to vydrží! Nevím, co bude následovat, ale po tomto už by mě moc nepřekvapila ani nějaká demonstrativní sebevražda (svého času bylo v módě sebeupálení).

9. května 2008
Po jistém zvažování jsem si zakoupil knižní trilogii Ďábelská garda, Ďábelská garda 2: Znovu v zeleném pekle a Ďábelská garda 3: Válka bez pravidel. Jedná se o nesmírně kontroverzní dílo, o jehož pravosti a morálním vyznění se vedou vášnivé debaty. Knihy popisují osudy bývalých členů SS, kteří vstoupili do francouzské Cizinecké legie, aby v Indočíně válčili proti komunismu, a posléze dělali totéž i ve službách USA a Jižního Vietnamu. Používali proti komunistům jejich vlastní metody, tj. metody otřesně brutální, které opravdu nejsou pro slabé povahy. A ono to (bohužel) fungovalo. Předpokládám, že se k Ďábelské gardě někdy vyjádřím v samostatném úvahovém textu.

7. května 2008
Rychlá revize ukazuje, že jsem poněkud zavalen informacemi. A to takřka v doslovném smyslu, jelikož desítky knih a stovky časopisů a propagačních materiálů o vojenství a zbraních už u mě okupují takový prostor, že v krajním případě asi nebude místo pro jejich majitele. Navíc vlastním přibližně čtyři stovky (cca 10 GB) knih a časopisů o vojenství v elektronické formě. Zabývám se myšlenkou konečně vyrobit nějakou databázi literatury, protože takhle to dál nepůjde.

6. května 2008
Proč si myslím, že pro Česko by byl vhodný většinový volební systém a soupeření dvou velkých stran? Protože u nás existuje jedna politická kultura a jedna silná linie štěpení, a to socioekonomická (pravice a levice). Pro země s dalšími liniemi štěpení (např. náboženskou a etnickou) se víc hodí systém poměrný, který zaručuje reprezentaci všech skupin, ale Česko je příklad homogenního státu, jemuž by asi prospěl systém většinový. Ten by u nás totiž mohl eliminovat (neboli dostat do irelevantního postavení) KSČM, KDU‑ČSL i neustále se měnící liberální střed, takže by tady mohly vznikat silné a stabilní jednobarevné vlády, které by sestavoval vítěz voleb, tedy buď ODS, nebo ČSSD.

3. května 2008
Začal (pro náš tým úspěšně) další ročník mistrovství světa v ledním hokeji, což je obvykle jedno z mála období, kdy se velká většina tohoto národa projevuje skutečně vlastenecky. Mám dojem, že s výjimkou nadšení z úspěchů českých sportovců a z chuti českého piva jsou tu projevy patriotismu považovány za cosi podivného, exotického až směšného. Proč nejsme hrdí také např. na naše vojáky v zahraničí? Proč se nenamáháme při hymně vstát? Protože Mnichov, protektorát a čtyřicet let totality změnilo kdysi hrdý národ ve Švejky a vlastence na baterky.

1. května 2008
Je první máj, demonstrací čas, předsedy zve k pochodu hlas... Tento den je tradičně jakýmsi "dvojitým svátkem", konkrétně práce a lásky. Jestliže pominu fakt, že dnešních politických akcí se účastní i ti, pro které by se nejvíce hodil pozdrav "Práci čest, rukám klid", měl bych dvě všetečné otázky: 1. Když dnes má svátek práce, kdy má vlastně svátek kapitál? 2. Proč se doporučuje zrovna ten polibek pod kvetoucí třešní? Proč ne třeba sex pod kvetoucím hruškovníkem?

30. dubna 2008
Mezi Ruskem a Čínou to jiskří. Důvodem je bojový letoun J‑11B, což je upravená kopie Su‑27, kterou Čína vyrábí licenčně. Kvalita i množství strojů však porušují licenční smlouvy, nehledě k tomu, že Čína s neuvěřitelnou drzostí nabízí J‑11 také pro export. Bezostyšné kopírování je sice standardním čínským přístupem ke všem zahraničním produktům a technologiím, ale mám dojem, že tentokrát už to soudruzi přehnali, protože si nejspíš pletou Rusko s Adidasem. Na obchod se zbraněmi si Medvěd sahat nenechá a doufám, že teď Drakovi pořádně přiškrtí kyslík.

28. dubna 2008
Pro hodnocení filmu Osvobození se opravdu těžko hledají slova. Je to prostě úchvatné dílo, které se asi adekvátně popsat nedá, musí se vidět. Desítky dokonale hraných historických osobností, monumentální a realistické bitevní scény, perfektní výprava, obrovské množství vojenské techniky a excelentní hudba. Film překvapivě neobsahuje takřka žádnou komunistickou propagandu a nechybějí v něm některá velmi kontroverzní témata (např. Stalinova povaha). Osvobození je pro mě nejlepší válečný film "staré školy" a spolu s Bratrstvem neohrožených asi i nejlepší válečný epos vůbec.

25. dubna 2008
Představení demonstrátoru nové verze Gripenu bych rád využil jako příležitost pro vysvětlení, že určitě nejsem "nepřítelem Gripenu", ačkoli mi to někdy bývá podsouváno. Nikdy jsem neříkal, že je to špatné letadlo; jen říkám, že přes nesporné kvality (např. schopnost operovat i z neupravených krátkých ploch) má Gripen i některé slabiny, mj. nijak oslnivý výkon motoru. A právě nová varianta JAS‑39E/F má tyto nedostatky odstranit. Se silnějším motorem F414G, špičkovým přístrojovým vybavením (včetně radaru AESA), větší zásobou paliva a rozšířenou výzbrojí bude nový Gripen velmi konkurenceschopný letoun, jakási low‑cost alternativa F‑35. Good luck!

23. dubna 2008
Do mojí knihovny přibyla publikace Hitlerovy hrozivé zbraně, další titul na téma nacistických jaderných zbraní a dalších krajně neobvyklých vojenských technologií. Takových knih vychází stále více, a ačkoli je část jejich obsahu poněkud spekulativní, některé důkazy nelze jen tak odmítnout. Přinejmenším už je obtížné hájit klasickou představu, že německý atomový program k ničemu nedospěl. Naopak se zdá, že nacisté nebyli zase tak daleko od bojově použitelné bomby a snad provedli i pokusné výbuchy. Problém je především v tom, že většina informací zůstává ukryta v archivech vítězných mocností, které (celkem pochopitelně) nemají žádný zvláštní zájem "měnit historii".

22. dubna 2008
Včera večer jsem poprvé v životě poslouchal tzv. audio‑book, tj. mluvenou podobu knihy. Šlo o celkem málo známou novelu SSN od Toma Clancyho, která vypráví o misích ponorky Cheyenne ve válce USA a Číny o Spratlyovy ostrovy. Audio‑books se dost podobají dřívějším rozhlasovým hrám, bývají slušně namluvené a doplněné zvukovými efekty a hudbou. Je to původně specificky americký fenomén, neboť vzhledem k životnímu stylu nemá průměrný Američan moc času na čtení, ale v poslední době se začíná prosazovat i u nás. Podle mě to stojí za vyzkoušení.

21. dubna 2008
Danica Patrick dosáhla vynikajícího úspěchu, když jako první žena vyhrála závod série Indy. Teď bude nejspíše (podobně jako Lewis Hamilton) muset čelit mnohem většímu tlaku v tom smyslu, aby vítězila i dál, resp. aby ukázala, že ono vítězství nezískala jen díky náhodě a štěstí. V každém případě si myslím, že nejvyšší kategorie automobilového sportu potřebují víc závodníků "slabšího" pohlaví. Doufám, že se nějaká schopná pilotka již brzy posadí do kokpitu Formule 1!

19. dubna 2008
Všem zájemcům o vojenskou historii doporučuji publikaci Železný kříž. Tato velmi čtivá kniha útočí na řadu zakořeněných představ o Německu v první polovině 20. století, obou světových válkách, německé armádě a její výzbroji (která nebyla zdaleka tak skvělá, jak se často prezentuje), německých generálech (což byli celkem dobří taktici, ale mizerní stratégové) a Adolfu Hitlerovi (o němž se dá říci téměř přesný opak). Autor knihy John Mosier už napsal několik podobně zaměřených knih; stejně jako v případě díla Viktora Suvorova nejde o snahu zalíbit se a získat široký souhlas, nýbrž naopak o snahu vyvolat diskusi a nabídnout záměrně "kacířský" pohled.

18. dubna 2008
Vzpomínáte si ještě na veřejnou iniciativu Děkujeme, odejděte? Tehdejší špičkoví politici (např. Václav Klaus a Miloš Zeman) byli vyzýváni k odchodu, prý aby tady uvolnili místo pro novou generaci politiků a nový politický styl. A podívejte se, co máme dnes. Pány Topolánka, Paroubka a Ratha! Z parlamentu se stal cirkus a z politické kultury protimluv. To má snad být ta nová generace s novým stylem? Děkuji, ale já rozhodně dávám přednost té staré generaci se starým stylem.

16. dubna 2008
Naše politiky musel osvítit Duch svatý! Jinak si nedovedu vysvětlit, že někomu už konečně došlo, že za umístění radaru bychom měli od USA chtít něco konkrétního, tedy techniku pro českou armádu. Pokud to vyjde, údajně dostaneme transportní letouny C‑130J Super Hercules a komplety protivzdušné obrany Patriot (osobně bych asi zvolil spíše SLAMRAAM, ale budiž). Musím poznamenat, že přesně toto jsem navrhoval téměř před rokem a Polsko o tom jedná od samého počátku, ale přece jen je lepší, když jsme s tím přišli teď, než kdybychom s tím nepřišli vůbec.

14. dubna 2008
Můj image rusofila se obrazí v některých dárcích, které jsem obdržel ke svým 25. narozeninám, jako je ruský (resp. sovětský) válečný film Osvobození. Tahle gigantická vlastenecká epopej trvá téměř sedm a půl hodiny (!), zabírá pět DVD a popisuje postup Rudé armády od Kurska do Berlína. K takovému dílu se samozřejmě velmi hodí vodka, které jsem dostal hned tři lahve. Je to německá Wodka Gorbatschow, francouzská Boris Jelzin Power Gold a papriková vodka Absolvent Hot Pepper české výroby. Kdybych neměl doma láhev špičkové vodky Russkij Standart ze Sankt Petěrburgu, patrně bych si nebyl jistý, zda nějaká vodka pořád ještě pochází z Ruska.

13. dubna 2008
Doktora Radima Uzla jsem si vždycky vážil, ale musím přiznat, že jeden z jeho posledních článků mu u mě značně snížil kredit. S překvapením jsem se dočetl, že tento liberál popisuje sexuální aktivity ve více než dvou lidech jako "výstřelky" a skoro "úchylky". Pokud vím, ještě celkem nedávno se tak označoval např. anální sex, který je dnes zcela běžný, a i z toho článku je patrné, že skupinový sex prochází velice podobným vývojem. Za takových deset let to asi bude normální věc, což mě přivádí k úvaze, co se v té době bude pokládat za "výstřelky" a "úchylky". Uvidíme.

10. dubna 2008
Před dvěma roky jsem spustil své osobní stránky, původně ještě na serveru Masarykovy univerzity. Od té doby se mnoho věcí změnilo; stránky se přesunuly na server Webzdarma.cz, významně se rozšířily a (což mě těší nejvíce) získaly spoustu pravidelných čtenářů. To dokládá nejen stále vzrůstající počítadlo přístupů, ale i na mě směřující reakce, otázky a komentáře (ve velké většině pozitivní) a rovněž odkazy vedoucí sem z jiných stránek (ačkoli nejvíc čtenářů sem posílá Google). Jelikož správa serveru navýšila prostor na 200 MB, přemýšlím, jak jej nejlépe využít. Jestliže máte nějaký nápad, dejte vědět. (Ne, své soukromé péčko sem opravdu dávat nebudu.)

9. dubna 2008
Občas vedu s některými lidmi diskuse o tom, zda se habsburská monarchie dala zachránit. Osobně jsem přesvědčen, že dala, samozřejmě coby federace nejméně čtyř částí: "německého" Rakouska, Království českého, Království uherského a Království jihoslovanského. Takové plány měl už František Ferdinand d'Este; po něm je převzal císař Karel I., jemuž se však nepodařilo pro ně získat podporu. Nyní je Karel hodnocen jako velice schopný a čestný muž, který měl v jistém smyslu jen obrovskou smůlu. Vadilo by vám dnes žít v konstituční Podunajské monarchii? Mně ne.

7. dubna 2008
Podle jakéhosi průzkumu je Izrael nejméně oblíbenou zemí na světě. Takovouhle kravinu si snad musel někdo patentovat. Díky svým nadstandardním vztahům s izraelským zbrojním průmyslem pochopitelně dobře vím, že židovský stát má na celém světě velkou spoustu příznivců a že Izraelci se všude setkávají s obrovskými projevy podpory. Ani v nejmenším nepochybuji, že kdyby znovu propukla nějaká válka a Izrael by se ocitl v ohrožení, z celého světa by (tak jako v roce 1948) ihned přispěchaly na pomoc tisíce dobrovolníků, kteří by nebyli židovského původu ani vyznání. A se vší vážností říkám, že mezi prvními zájemci z České republiky bych se hlásil i já.

5. dubna 2008
Možná někdo zaznamenal, že se vysílají další díly výborného seriálu o vojenské technice Udarnaja sila. K nejzajímavějším tématům patří ruské letadlové lodě, donedávna tajné projekty ekranoplánů, vojenští roboti, hypersonické létající prostředky, materiály ke konstrukci letadel, vojenské nasazení kosmoplánu Buran, námořní balistické rakety či letecká elektronika. Samozřejmě můžete počítat s tím, že nové části se perspektivně objeví v mém přehledu.

4. dubna 2008
Jak se často říká, po vyzkoušení všech ostatních možností zpravidla zvítězí zdravý rozum. Aliance plně podpořila rozšíření americké protiraketové obrany na Evropu, Rusko v zásadě také souhlasí, a dokonce prý začínají jednání o propojení amerických a ruských radarových systémů! Že by se tu snad splnil můj veliký sen o trilaterální obraně? Krásnější dárek k narozeninám bych asi ani nemohl dostat! "Yes, we've been through stormy weather, now it's time to work together..." :‑)

2. dubna 2008
Aktuální události v Evropě mě vedou k politicky vysoce nekorektnímu závěru, že islám ve velké většině nezvládá začlenění do vyspělé společnosti, tj. obecnou modernizaci, přijetí západních hodnot a oddělení náboženství od světské politiky. Není to snad ani tak problém islámu jako takového, jako spíše problém jeho autorit. Některé muslimské země (např. Turecko, Jordánsko nebo Maroko) už jsou na dobré cestě, zatímco jiné (jako Saúdská Arábie a Írán) mají z tohoto hlediska úroveň středověku. Nicméně, ve svém vlastním zájmu by měly nezbytnými reformami projít rychle a dobrovolně, jestliže nechtějí, aby Mekka dopadla podobně ošklivě jako v knize Dragon's Fury.

1. dubna 2008
Jeden naprosto off‑topic (tedy v mém případě nepolitický, nevojenský a nesexuální) postřeh: Nevím jak komu, ale mně do e‑mailové schránky z jakéhosi důvodu v enormním množství přichází reklamní spam na hodinky. Celkem chápu, že nejvíc spamu tvoří reklamy na Viagru a podobné produkty, ale proč jsou na druhém místě zrovna hodinky? Také už jsem dostal několik těch e‑mailů, které se tváří jako nabídky České spořitelny; do dialogových oken jsem zadal pár náhodně vytvořených "čísel účtů" a "hesel", ať si ti podvodníci také užijí nějakou zábavu.


Postřehy z ledna, února a března 2008

Archiv postřehůNa úvodní stránku