Postřehy ze života


31. března 2008
Konečně to dává smysl. Od začátku bylo zřejmé, že americký protiraketový deštník není budován proti Rusku, ovšem Moskva tvrdila, že je, a to tak usilovně, že tomu nemálo lidí uvěřilo. Ostatní (včetně mě) si lámali hlavu, proč Rusové stále říkají něco tak absurdního. A už je to jasné. Aktuální jednání ukazují, že to byl jen veliký bluf! Kreml si prostě tvořil silnou vyjednávací pozici, aby za svůj souhlas s radarem v Česku a antiraketami v Polsku (tedy za čistě symbolické gesto) mohl od USA žádat konkrétní věci. Je to docela riskantní a eticky přinejmenším pochybná strategie, avšak v mezinárodní politice více než kde jinde platí, že účel světí prostředky. Případně též naopak. :‑)

28. března 2008
Česká armáda převzala první sériové nákladní vozy Tatra ATS. Ty nastoupí na místo Pragy V3S, která je sice skvělá, ale bohužel je skvělá už dobrých padesát let. Roku 2005 projevila vláda na české poměry nezvyklou míru zdravého rozumu, když zadala zakázku Tatře bez výběrového řízení. Na smlouvu už si dělaly laskominy zahraniční firmy, které pak žalovaly soudružce učit... totiž Evropské unii. To tak ještě. Země vyrábějící nejlepší vojenské náklaďáky na světě si bude pořizovat cizí. To bychom taky za chvíli mohli dovážet pivo, křišťálové sklo a krásné holky.

26. března 2008
Jak už jsem se zmiňoval, jsem sice konzervativec, ale v určitých oblastech jsem naopak ultraliberál, což se týká např. zákonů obecně. Některé věci je asi zbytečné zakazovat, protože lidé je stejně budou dělat, klidně i ilegálně. Takové zákony prospívají jedině organizovanému zločinu. Proto bych ihned legalizoval mj. marihuanu (a uvažoval bych o dalších drogách), prostituci či prodej "pálených" filmů na DVD (jako v Rusku). Rozhodně bych povolil eutanázii, a co se týče potratů, odmítám oba extrémy, tj. úplný zákaz (Polsko) i nulovou regulaci (Česko). Obecně bych u všech těchto uvedených kontroverzních témat volil přístup "za jasně stanovených podmínek ano".

24. března 2008
Ještě se vracím k pojmu "nářečnictvo", tj. slangovému termínu pro říční vojenské loďstvo. Kromě toho lze narazit i na slovo "pobřežnictvo", které popisuje námořní síly schopné operovat jen u pobřeží, nikoli v otevřených oceánech (což je např. čínská flotila). Američané říkají říčním silám "brown‑water navy", pobřežním loďstvům "green‑water navy" a oceánským námořnictvům "blue‑water navy", což se zřejmě nedá rozumně přeložit, ale v angličtině je to velmi vtipné... :‑)

22. března 2008
US Navy obnovuje síly pro operace na řekách. Americké říční čluny byly svého času pojmem, zejména ve Vietnamu byly jejich výsledky fenomenální, ale v dalších letech se moc neuplatnily, takže Američané schopnost operovat na řekách téměř ztratili. Až Irák přinesl novou příležitost a na iráckých řekách už se objevují moderní hlídkové čluny. Na vnitrozemských vodách se nepochybně prosadí též lodě bez lidské posádky. Přestože "nářečnictva" jsou občas terči posměchu, ve skutečnosti mohou být vysoce účinnými zbraněmi. A už se tu nějak zapomnělo, že i první Československá republika mívala ve své době slušnou říční flotilu včetně dělového člunu Prezident Masaryk.

21. března 2008
Ve svém nejnovějším románu Příští se geniální Michael Crichton po delší době vrací k tématu, kterému se poprvé věnoval už v kultovním Jurském parku, tedy ke genetice. Tentokrát ovšem nejde o klonování dinosaurů, nýbrž o dnešní medicínské aplikace genetiky, paradoxní patentové zákony a také o to, jak se vědeckých objevů zmocňují média. Crichton pokračuje ve své snaze varovat, že moderní věda (a nejen genetika, ale též evoluční biologie, kvantová fyzika, nanotechnologie či ekologie) se může stát závažnou hrozbou, pokud je bezohledně zneužita pro komerční a politické cíle.

19. března 2008
Před pěti roky začala operace Irácká svoboda. A víte, čeho se při ní Američané nejvíce báli? Vesměs se říká, že nejvíce se báli toho, že Saddám použije chemické a biologické zbraně. Jenže to není pravda, ne v doslovném smyslu. Američané se báli zejména toho, že když se Irák bude bránit pomocí ZHN, budou mu to asi muset vrátit, což by znamenalo použití taktické nukleární pumy. Museli by bohužel ukázat, že určité meze nesmí nikdo beztrestně překročit. Irák však nakonec své ZHN nenasadil, což přineslo velké překvapení a ještě daleko větší úlevu.

17. března 2008
Jsem sám, kdo má pocit, že soudruzi v Číně už to opravdu přehánějí? Jsem přesvědčen, že kdyby dnes USA v bleskové válce drtivě porazily Čínu, většina světa by jim upřímně a hlasitě poděkovala (menšina světa včetně Rusů by jim patrně poděkovala tiše, ale o nic méně upřímně). Teď je Čína pořád slabá, ale každým dnem sílí, tak proč čekáme? Západ by se dnes proti Číně s velkým potěšením sjednotil, což by také bylo užitečné. O vojenském výsledku takové války vskutku není třeba pochybovat, neboť Čína má zásoby ropy a munice na pouhé dva týdny bojů. A dovolím si parafrázovat klasika: "Whatever happens, we have got the aircraft carriers. And they have not!"

16. března 2008
Nový film Rambo: Do pekla a zpět je více než skvělým pokračováním kultovní trilogie o muži, který se stal perfektním strojem na zabíjení možná i proto, že se jím stát nechtěl. Čtvrtý Rambo je však jiný typ filmu, tématicky aktuální a místy příšerně realistický. Jeho základní idea je ovšem jasná: Proti tyraniím, jako je diktatura v Barmě, se musí bojovat silou, protože zlo nikdy nezmizí samo od sebe. Vyjadřuje to i úvodní dialog, který zřejmě nepotřebuje komentář: "Mohlo by to změnit lidské životy." "Berete nějaké zbraně?" "Jistě že ne!" "Tak to nic nezměníte."

14. března 2008
Debata o politickém vůdcovství. Pro ty, kdo mě už lépe znají, to asi nebude překvapení, ale já v zásadě nejsem duší demokrat. Chtěl bych mít nad sebou silného vůdce, jehož budu ctít a jemuž budu i výlučně odpovědný, ale který mi dá i prostor pro iniciativu. Musí to být výjimečný jedinec, ne skvadra žvanilů a byrokratické předpisy. Proto obdivuji osobnosti, jakými byli Teddy Roosevelt, Ronald Reagan, Winston Churchill nebo Charles de Gaulle (a asi bych měl dodat, že také náš Tomáš Garrigue Masaryk) a jakými jsou dnes hlavně George W. Bush a Vladimir Putin. Prý mám autoritativní sklony, což je asi pravda, ale já bych spíše řekl, že jsem vlastně "psychologický monarchista".

11. března 2008
Podařilo se mi získat digitální podoby většiny románů, jejichž autorem je Dale Brown. V těchto knihách vystupuje řada typů futuristické letecké techniky (např. letouny kategorie Megafortress), které jsou však překvapivě často jen "dotažením" reálných projektů. Brown je rozhodný propagátor vzdušné i vesmírné nadvlády USA pomocí hypermoderních zbraní, což mi samozřejmě zní příjemně, i když mi docela vadí jeho silně protiruská orientace a podceňování ruské techniky. Nicméně, letecké a kosmické bitvy neumí snad nikdo popisovat tak sugestivně jako on.

9. března 2008
Přišel jsem na nápad, jak nejlépe vysvětlit, co je to vlastně Su‑35. Někdy se říká, že je to vlastně Su‑27 "znovu postavený" pomocí technologií a materiálů připravovaného stíhače 5. generace PAK FA. Jinými slovy, je to zhruba cosi podobného jako speciální stavebnice LEGO: Z těch kostiček se sice má postavit hlavně PAK FA, ale podle přiloženého návodu lze docela dobře zhotovit i něco jako Su‑27. Vzpomeňte si na tzv. Rapův zákon neživé reprodukce: "Pokud rozeberete a opět sestavíte nějaký přístroj několikrát za sebou, nakonec z toho smontujete přístroje dva."

7. března 2008
Podle čerstvého průzkumu by dnes prezidentský kandidát republikánů John McCain ve volbách prohrál s oběma možnými kandidáty demokratů, tedy s Hillary i Barákem. Ale na druhou stranu, dovolil bych si připomenout, že před volbami v roce 2000 byl podle téměř všech průzkumů favoritem Al Gore a o čtyři roky později průzkumy tvrdily, že zvítězí John Kerry. A jak to potom dopadlo? McCain přece nebyl ani favorit primárek, ale i tak dokázal tuto "prohranou" bitvu hladce vyhrát.

6. března 2008
Další krize v Latinské Americe. Venezuela a Ekvádor jaksi nechápou, že kolumbijskou vládu už zkrátka přestala bavit jejich bezostyšná podpora narkoteroristické organizace FARC. Kolumbii došla trpělivost a venezuelský señor magor presidente Chávez a jeho ekvádorský poskok Correa vyhrožují válkou. Jen ať to zkusí. Byla by to poslední chyba v jejich životě, protože USA jenom čekají na vhodnou záminku pro tvrdý úder proti Venezuele. Ale ačkoliv je Chávez nesporně šílenec, myslím, že patrně není zase takový šílenec. Chtělo by to nějakou provokaci či fingovaný útok, aby byl důvod poslat tu fašistickou sebranku do horoucích pekel. Tam ať budují socialismus!

4. března 2008
Po přečtení knihy Harry Potter a relikvie smrti už nemohu než souhlasit s těmi, kdo porovnávají tvorbu J. K. Rowlingové s dílem J. R. R. Tolkiena. Série o Harry Potterovi představuje úžasný fenomén, který se příběhům ze Středozemě po čistě umělecké stránce přinejmenším vyrovná a po stránce komplexnosti zápletky a dějové provázanosti je po mém soudu i předčí. Je fascinující, že to vše začalo před jedenácti lety knihou, která byla (omylem) pokládána za dětskou. A poslední věty sedmé části naznačují, že cesta k dalšímu pokračování možná není úplně uzavřena.

3. března 2008
Ani nevím, co komentovat dřív. Mirku Topolánkovi u mě poněkud vzrostl kredit za vyznamenání bratří Mašínů, kteří jsou pro mě největšími hrdiny boje proti bolševické totalitě. Na jejich místě bych nejspíše jednal podobně: Když chcete třídní boj, máte ho mít! Naopak Jiří Paroubek mě výrazně znechutil svým jednáním se syrskou stranou Baas. Kde bude jednat příště? Ve Venezuele, v Barmě či možná v Severní Koreji? A letectvo USA dalo při výběru nového tankovacího letadla přednost evropskému Airbusu před domácím Boeingem. Výměna vojenské techniky přes Atlantik pomalu, ale jistě přestává připomínat onu Stalinovu šestiproudou dálnici Moskva‑Sibiř, tj. pět pruhů tam a jeden zpátky.

29. února 2008
Začínám pracovat na své bakalářské práci. Jejím tématem bude zbrojní export Ruské federace za vlády Vládi, tj. v letech 2000‑2007. Na podobné téma jsem v roce 2005 vytvořil seminární práci, avšak práce bakalářská musí být samozřejmě rozsáhlejší (což ale naštěstí díky mé grafomanii nepředstavuje zvláštní potíž) a musí obsahovat i slušný teoretický rámec. V mém případě to bude kombinace teorie zahraniční politiky "single‑country" a úsek teorie zbrojení, který řeší, zda je při exportu zbraní důležitější motivace ekonomická, nebo geopolitická. Kvalitní "tvrdá data" dodá databáze SIPRI, která ukazuje, že i kuriozita jako tzv. výzkum míru může být někdy velmi užitečná.

27. února 2008
Nezměrný úžas. Tak tato slova snad nejlépe charakterizují mé pocity po přečtení zprávy o fantastickém návrhu, který údajně chtějí USA za několik dnů předložit Indii. Pokud se indické námořnictvo rozhodne koupit americké bojové letouny F/A‑18E/F Super Hornet, dostane k nim úplně zdarma (!!!) i letadlovou loď CV 63 Kitty Hawk! Letadlová loď jako free bonus k letadlům v historii opravdu nemá obdoby a jen potvrzuje, jak moc Amerika stojí o přátelské vztahy s nejlidnatější demokracií světa.

25. února 2008
Uplynulý víkend jsem strávil převážně stahováním digitálních verzí knih a časopisů o letectví, vojenství a historii. Při troše snahy a štěstí můžete na Internetu objevit opravdu ledacos, nebo i něco jiného (např. téměř kompletní produkci prestižních nakladatelství Osprey Publishing, Concord Publications a Schiffer Publishing). Samozřejmě ještě musím upozornit, že šíření takových materiálů je v rozporu se zákonem, takže rozhodně nenavštěvujte stránky, které se na digitální knihy specializují, např. server Farposst.ru či knižní vlákno na Central Download Collection.

23. února 2008
Hlasatelé teorie o jakémsi "radarovém spiknutí" tvrdí, že USA se chystají na válku proti Rusku. Experti Pentagonu skutečně usuzují, že USA se přibližně do roku 2020 zapojí do dalšího rozsáhlého válečného konfliktu ("another big shooting war"). Tím se míní "klasické" střetnutí mezi státy nebo koalicemi států, válku s frontami a velkými bitvami. Ale kde či proti komu? Nejčastěji se hovoří o Číně nebo o Blízkém Východě, zmiňuje se i Jižní Amerika, nelze vyloučit remilitarizované Německo nebo Japonsko... Rusko se v amerických válečných plánech vyskytuje, to ano... jenže jako spojenec! Např. při čínském pokusu o invazi na Sibiř jsou USA připraveny vojensky podpořit Rusko.

22. února 2008
Několik uplynulých dnů přineslo pozitivní zprávy pro milovníky vojenské techniky a sexuálních zážitků. Svá křídla poprvé vyzkoušel ruský bojový letoun Su‑35, neposlušný americký špionážní satelit prodělal doslova raketově rychlou demontáž (užitečným vedlejším efektem je skutečnost, že to pořádně naštvalo Číňany) a počasí se snad už konečně začíná z režimu Zima měnit na režim Jaro. Brzký příchod jara asi bude opět prezentován jako "důkaz" globálního oteplování, ale z hlediska ryze praktického to znamená, že venkovní teploty již umožňují pohodový a pohodlný outdoor‑sex.

20. února 2008
Mám velkou radost ze dvou věcí, které jsem získal. První je závěsný kalendář od společnosti Lockheed Martin, který obsahuje třináct překrásných fotek či maleb vojenských letounů této značky (tímto děkuji firmě AMI Communications za zaslání kalendáře). Onou druhou získanou věcí je mimořádně povedený japonský válečný film Jamato o stejnojmenné bitevní lodi. Byla pro něj vyrobena maketa tohoto kolosu v 75 % skutečné velikosti, takže měla délku přes 190 metrů!

19. února 2008
Většinová liberálně‑konzervativní pravice patrně dostane další důvod, proč mě nemít moc v lásce. K již známým faktům, že jsem rusofil, že mám rád skupinový sex a že (což je teď mimořádně aktuální) jsem kategoricky proti samostatnosti Kosova, se včera přidal můj podpis pod peticí proti záměru privatizovat Budvar, na jejímž vypracování se podílel i Vojtěch Filip. Pivovarnictví je pro ČR strategický sektor a já nevím, proč bychom se měli vzdávat tak úspěšné a ziskové firmy. Mimochodem, jestli má někdo zájem se také podepsat, rád mu text petice zašlu.

16. února 2008
Americké námořnictvo sestřelí neposlušný satelit, protože hrozí únik toxického paliva. Ve skutečnosti je to především příležitost sdělit Číňanům, že jsou s tím svým protidružicovým krámem pořád ještě takhle malinkatí. Bude to výborná demonstrace schopností raket Standard SM‑3, resp. celého komplexu Aegis BMD, který zatím funguje nejspolehlivěji ze všech prvků protiraketového štítu. Aegis‑Standard je podle mě nejlepší americký systém protivzdušné obrany; občas navrhovaná pozemní varianta by jistě výrazně předčila Patriot a mohla by se směle měřit i s ruskými "třístovkami".

14. února 2008
Jak strávit dnešní večer svátku všech zamilovaných? Mám spoustu nápadů: intimní večeře při svíčkách, požírání luxusní bonboniéry, tanec při starých zlatých hitech, sledování vhodného filmu, koupel ve vaně plné růžové pěny, krásná noční procházka (tu ovšem komplikuje nepřízeň počasí; přišla by vhod trocha globálního, resp. klidně jen lokálního oteplování) a pochopitelně i nejrůznější sexuální aktivity. Pokud je chuť na sex, nějaký důvod už se vždycky najde. :‑)

13. února 2008
Prezidentská nominace Jany Bobošíkové je rozhodně velice zajímavý faktor. Myslí to levicoví soudruzi s touto ryze pravicovou Amazonkou vážně, nebo je to další tah v jejich strategické hře? Podle mě spíše to druhé. Pak je tu ještě jedna otázka, o níž se příliš nehovoří: Jsme připraveni na prezidentku? Já s tím problém nemám, jenže konkrétně "Bobo" si na Hradě dovedu představit dost obtížně. Daleko více bych vítal Madeleine Albrightovou, o níž se v loňském roce neoficiálně mluvilo. Madlenka ovšem kandidovat odmítla, k čemuž si po nedávné volební frašce patrně musela gratulovat.

12. února 2008
Materiály ruské rozvědky uvádějí, že Edvard Beneš byl sovětským agentem. Není to žádná novinka, na toto téma se diskutuje už dlouho a řada lidí je o tom přesvědčena. A já bych tomu také docela věřil. Pro mě je Beneš jednou z nejubožejších postav celých českých dějin: zbabělý intelektuál, který v krizových chvílích totálně selhával. V září 1938 se prokazatelně dopustil velezrady, po válce sledoval systematický rozklad demokracie a v den, jehož 60. výročí za 13 dnů uplyne, předal vládu masovým vrahům. Jsou‑li ruské údaje pravdivé, znamená to, že Beneš tvoří výjimku z pravidla: "Nikdy nehledej zlý úmysl v tom, co lze vysvětlit obyčejnou lidskou blbostí."

10. února 2008
Talentovaný jedinec známý jen pod přezdívkou "planeman", který už dříve vytvořil vynikající přehledy (tzv. Bluffer's Guides) námořních sil Íránu a KLDR, včera zveřejnil třetí příručku. Tentokrát se jedná o kolekci informací o "pevnosti Severní Korea", tj. o tamní protivzdušné obraně, podzemních základnách či balistických raketách. Neznám komplexnější pojednání o těchto obskurních tématech. Za příručkami od "planemana" se určitě ukrývají desítky hodin trpělivé analytické, syntetické a grafické práce. Lze jen hluboce smeknout, děkovat, chválit a doporučovat.

9. února 2008
Jestliže s americkými prezidentskými primárkami jsem spokojený (nominaci republikánů získá už téměř určitě John McCain), volba českého prezidenta byla (a stále je) ohromným zklamáním. Deset únavných hodin včera trvaly rozpravy, obstrukce, jednání a hlasování o způsobu volby, a když se konečně začalo volit, volba byla kvůli další stupidní obstrukci přerušena a odložena na dnešní den. A průtahy pokračují, takže není vůbec jisté, zda dnes bude český prezident skutečně zvolen. Hrůza. Dosud jsem nebyl nějak vyhraněný zastánce či odpůrce přímé volby hlavy státu, ale po téhle frašce musím vyjádřit jasný postoj: Chci přímou volbu prezidenta. Horší než toto už pravděpodobně nebude, a kdyby náhodou ano, zřejmě by mi pak nezbývalo nic jiného, než se stát monarchistou.

6. února 2008
V Rusku se v poslední době zdánlivě "objevují" nové zbraně, aniž by bylo něco bližšího známo o jejich vývoji. Samohybné dělo Koalicija‑SV, balistická raketa RS‑24 Jars, bezpilotní bojové letadlo MiG Skat, ponorka B‑90 Sarov i obří puma Otec všech bomb prostě "spadly z nebe" (v posledním případě to platí doslova). Musíme si na to zkrátka zvyknout. Rusko jako vojenská supervelmoc má jistě mnoho tajných zbrojních programů, o kterých se (někdy) něco dozvíme až po dosažení konkrétních úspěchů. A o těch neúspěšných se patrně nedozvíme nikdy. Přesně podle Rossova zákona: "Nikdy předem nezdůrazňujte, že se chystáte říci něco významného."

4. února 2008
Paroubek jel rychle na svatbu, Topolánek jel rychle na tenis... Na českých politicích mi sice vadí hodně věcí, ale zrovna překračování povolené rychlosti to tedy není. To je prostě zákon, který porušuje téměř každý. Dobrý řidič v silném autě na kvalitním povrchu v přiměřené situaci vždy pojede rychleji, než mu dovoluje předpis. Tím jistě nechci říct, že by se povolená rychlost měla zrušit, ale ani nechci na někoho ukazovat kvůli přestupku, který občas děláme všichni. Politici jsou přece taky jen lidi.

3. února 2008
Jelikož Rudy Giuliani odstoupil z boje o Bílý dům, musím vyjádřit podporu tomu, kdo má nyní největší šanci na vítězství, což je jednoznačně John McCain. Je schopný a rozhodný, má charisma a zkušenosti, umí zastávat i nepopulární názory a je potvrzený válečný hrdina. Že je na prezidenta moc starý? Neřekl bych. Ve svých 71 letech má energie víc než jiní politici v padesáti. A ani Norman Weisskopf v románu Dragon's Fury nebyl nejmladší, takže... McCain for President!

1. února 2008
Být konzervativcem přináší určité zajímavé výhody. Konzervatismus je proud politicko‑filozoficky dost široký a mezi jeho základní prvky patří pragmatismus a schopnost přizpůsobení se různým podmínkám a situacím. Jako konzervativec tudíž mohu hájit Bushovu privatizaci i Putinovo zestátňování, aniž by to znamenalo rozpor. Když obě země čelí jiným výzvám, je jen logické, že jejich konzervativní prezidenti sahají k jiným řešením. S trochou nadsázky lze říci, že kdyby se Bush nastěhoval do Kremlu a Putin do Bílého domu, žádné velké změny v politice obou států by asi nenastaly.

30. ledna 2008
Před 75 lety byl německým kancléřem jmenován jakýsi rakouský malíř. Jmenoval se Adolf Hitler a toto jméno se posléze stalo synonymem tyranie, barbarství, destrukce a děsivých zločinů. Mnozí lidé ovšem rádi zapomínají na fakt, že nacisté se nechopili moci nějakým násilným převratem, nýbrž zcela legálně a legitimně, jelikož NSDAP vyhrála dvoje naprosto svobodné a demokratické volby! O několik let později se Hitler těšil prokazatelné podpoře nejméně 80 % Němců. Tento tragický paradox by měl sloužit i jako věčné varování, že demokracie je křehká a zdaleka není samospasitelná, pokud někteří hráči nedodržují pravidla. Většina prostě nemusí mít vždycky pravdu.

29. ledna 2008
Dnešní debata Václava Klause a Jana Švejnara byla rozhodně zajímavá, jenže podle mého názoru nešlo o debatu dvou prezidentských kandidátů. Téměř všechna témata (kromě otázky na fungování soudů) se týkala stranické politiky, ekonomiky, sociálního systému, ekologie a dalších oblastí, ve kterých se český prezident může angažovat jen minimálně. Václav Klaus si to zjevně uvědomoval, což se o jeho soupeři i o "publiku" (senátorech za ČSSD) zrovna moc říci nedá.

27. ledna 2008
Oblíbenou zábavou určitých lidí je vypouštět do světa falešné obrázky různých typů vojenské techniky, obvykle takových, na jejichž oficiální představení se teprve čeká. A rozhodně nejvíce těch fotomontáží, retuší a renderované grafiky se týká Číny. Objevují se desítky ztvárnění stíhačky další generace J‑XX a čínských letadlových lodí, dříve byl ve vysokém kurzu bitevní vrtulník WZ‑10, jsou tu i pokusy o nové bombardéry... Ale proč to Číňané dělají? Že by tím chtěli západní odborníky zmást? Je ale také možné, že si prostě jen léčí jakési komplexy.

25. ledna 2008
Debata o případném obnovení trestu smrti. Dříve jsem byl jeho rozhodným zastáncem jako speciálního a exemplárního trestu především za brutální vraždy a znásilnění, terorismus či vlastizradu, ale postupně došlo v mých názorech k jistému posunu. Pořád jsem trestu smrti spíše nakloněn, ale byl bych ochoten akceptovat i "náhradu", kterou místo absolutního trestu zavedla řada zemí, tj. doživotní odnětí svobody v přísném režimu bez možnosti propuštění (popř. bych to doplnil i nucenou prací). Takový trest by byl pro řadu pachatelů možná i větším "strašákem" než rychlá poprava.

22. ledna 2008
Česká televize včera odvysílala velmi zajímavý dokument Ženy ve zbrani, který se zabýval tzv. slabším pohlavím v ozbrojených silách vybraných zemí. Patřím k rozhodným zastáncům vstupu žen do armády a dobře vím, že podle výzkumů i zkušeností jsou ženy pro velkou část vojenských úkolů vhodnější než muži a že v reálných bojových situacích si vedou nečekaně často lépe než jejich mužští kolegové. Proto jsem také hrdý na fakt, že Armáda České republiky se v tomto oboru řadí ke světové špičce. V českých ozbrojených silách se zastoupení "něžného pohlaví" blíží 20 %, což je poměr, kterým se mohou chlubit např. profesionální složky armád USA nebo Izraele!

20. ledna 2008
Stranický systém České republiky, ačkoli to může vypadat jinak, patří ve střední Evropě ve skutečnosti ke konsolidovaným, v porovnání se Slovenskem a Polskem je dokonce velmi stabilní. Funguje nám zde silná liberálně konzervativní pravice, silná sociálně demokratická levice a menší křesťanská strana. Jako jistý problém se jeví dosti pevná pozice ortodoxní komunistické strany a soustavná fluktuace liberálního středu (nejdříve ODA, pak US‑DEU a SNK‑ED, dnes Zelení). Nevím, co k tomu dodat, takže (jak radí Merkinova zásada) tvrdím, že daný trend bude pokračovat.

19. ledna 2008
Konečně se mi podařilo sehnat ruský akční film Čjornaja Akula, který se točí kolem skvělého bojového vrtulníku Kamov Ka‑50. Film sám tak skvělý není, je to průměrné béčko oslavující jednotky Specnaz a samozřejmě onen vrtulník. A právě báječné záběry letových manévrů "Černého žraloka" a ukázky jeho výzbroje jsou z celého snímku to nejlepší. Lze vlastně říci, že je to vynikající reklama na Ka‑50, kterou však neustále přerušují nějaké otravné dialogy.

17. ledna 2008
Ve svém osobním profilu i všude jinde se prý jen chválím, ale kde je nějaká sebekritika? Dobře, jestli to někoho potěší, klidně uvedu i několik svých nedostatků. Tak například jsem hodně, možná až chorobně ctižádostivý; velice mě těší, že moje jméno je známé a že je vidím napsané pod články či v knihách (ale je otázka, zda je to skutečně nedostatek). Jsem i docela ješitný (ale to je snad každý chlap), neskromný, někdy dost tvrdohlavý a umíněný, náročný a vybíravý (ačkoli ani to možná není úplně špatně)... Prostě jsem perfektní příklad svého astrologického znamení, tedy typický Beran.

16. ledna 2008
Všem zájemcům o druhou světovou válku doporučuji knihu Operace Lvoun. Jedná se o perfektní popis německých příprav na invazi do Velké Británie v roce 1940, britských příprav na zoufalý obranný boj a složitého politického pozadí. Podle mě jde o druhou nejlepší publikaci na toto téma; na prvním místě je samozřejmě kultovní Německá invaze do Anglie 1940 od Kennetha Mackseyho, která studuje vylodění už přímo jako alternativní historii. Faktorů, které tehdy Británii zachránily, bylo několik, např. kanál La Manche, podpora od USA, Churchillova buldočí neústupnost, německé chyby... a jistě i pořádná dávka štěstí. Bez toho se prostě žádná vítězná válka vést nedá.

14. ledna 2008
Zhlédl jsem film Beowulf (verze z roku 1999, v hlavní roli nestárnoucí Christopher Lambert), který mě příjemně překvapil. Originální zpracování klasického příběhu, zajímavá kombinace fantasy a retro sci‑fi prvků, výborné technické provedení, dobrá choreografie bojových scén, excelentní hudba... Je to prostě hodina a půl nenáročné, ale kvalitní zábavy. Beowulf nápadně připomíná můj oblíbený Mortal Kombat, a to nejen díky představiteli hlavní úlohy, ale zejména celkovým dynamickým stylem. Není to náhodou, protože oba snímky produkoval Lawrence Kasanoff.

11. ledna 2008
Občas je mi vytýkáno, že 1. tenhle můj blog ve skutečnosti není žádný blog a 2. je příliš úzce zaměřený na vojenství a politiku. Ad 1: Jestli to není blog, co to tedy je? Přečtěte si prosím nějakou definici blogu, pak můžeme pokračovat v diskusi. Ad 2: Zaměření blogu přece zpravidla odpovídá zájmům autora, což je v mém případě zejména vojenství a politika. Plus samozřejmě různé druhy požitků a zábavy, mj. sex nebo filmy. To mám snad glosovat život antilop v Tanzanii?

9. ledna 2008
Existují spisovatelé, jejichž romány obsahují kromě výborné zápletky i neocenitelné faktické informace. Snad nejlepším z nich je Frederick Forsyth. Např. jeho Žoldáci jsou úžasným pramenem o žoldnéřích a obchodu se zbraněmi, Spis ODESSA poskytuje spoustu údajů o poválečné činnosti nacistů, v Boží pěsti najdete mnoho o dělostřelectvu, Iráku a operaci Pouštní bouře... A jeho román Čtvrtý protokol je velmi vhodný pro politology. Nabízí totiž srozumitelné informace o britské Labouristické straně, o její historii, fungování jejích orgánů a především o radikálně levicovém marxistickém křídle, které mělo v 80. letech choutky na provedení vnitrostranického puče.

7. ledna 2008
Myslím, že knihy Žáby v mlíku a Druhý dech habsburské monarchie by mohly být kvalitní základy pro válečné velkofilmy. Jelikož jde o díla vojensko‑historická, nikoli o romány, bylo by samozřejmě potřeba napsat více "příběhové" scénáře. Navrhoval bych údernější názvy (třeba 1938 a Legie), dokonce mám i pár nápadů na obsazení hlavních rolí předními českými herci, ale obávám se, že by se dost těžko hledal vhodný režisér. Válečné filmy přece jen nejsou českou specialitou.

6. ledna 2008
Ještě jednou prezidentské volby, tentokrát ovšem americké. Rozjíždějí se primárky, ze kterých vzejdou dva kandidáti pro listopadové finále. Tyhle volby budou extrémně vyrovnané a napínavé, takže si vůbec netroufám odhadnout výsledek. Samozřejmě bych byl raději, pokud by zvítězil republikán, patrně Rudy Giuliani. Kdyby to měl být demokrat, asi bych jako nejmenší zlo vybral Hillary Clintonovou. A největší pohromou by paradoxně nebyl demokrat Barack Obama (ačkoliv to je taky jeden exot na entou), nýbrž republikán Ron Paul. Díky němu republikáni už snad ani nepotřebují demokraty, protože tenhle cvok se úplně sám postará o velmi aktivní opozici.

3. ledna 2008
Televizní reklamy dokázaly nejen přesvědčit velkou část dětí, že alpské krávy jsou fialové, ale vytvořily i OOO (obecně oblíbený omyl), že nejluxusnější čokolády na světě produkují Švýcaři a Rakušané právě z mléka oněch fialových krav, které se pasou na stále zelených loukách za dohledu svišťů či syslů (nebo co je to za havěť). Ale tak tomu není. Nejlepší čokolády vyrábějí Belgičané! Zamiloval jsem si zejména tzv. mořské plody, výborné kolekce belgických čokolád ve tvarech měkkýšů, korýšů a dalších zvířátek, která mi ostatně chutnají i v původní přírodní formě.

2. ledna 2008
Václav Klaus versus Jan Švejnar: Prezidentská volba se blíží a zdá se, že oproti původním očekáváním bude možná celkem napínavá. Přestože si přeji pokračování působení Václava Klause (i kdybych s ním jinak ve všem nesouhlasil, stejně bych mu musel ohromně fandit v jeho boji proti zeleným hysterikům), nemyslím si, že by jeho soupeř byl špatným prezidentem. Jan Švejnar je rozhodně zkušený profesionál, jehož schopnosti by měly být využity. Raději bych ho však viděl na nějaké odborné ekonomické pozici, např. jako guvernéra České národní banky. Ale pro tak ryze politickou funkci, jakou je prezident České republiky, se přece jen více hodí protřelý politik srdcem i duší.


Postřehy z října, listopadu a prosince 2007

Archiv postřehůNa úvodní stránku