Postřehy ze života


31. prosince 2007
Máme tady poslední den roku 2007. Nový letopočet, který se bude psát od zítřka, končí osmičkou, což nám vzhledem k historické zkušenosti dává právo očekávat, že to bude rok pro naši zemi důležitý. Rok 1918 nám přinesl samostatnost, kdežto letopočty 1938, 1948 a 1968 znamenaly trojici katastrof, jaká se hned tak nevidí. Poté se dějiny poněkud zpozdily a ke zvratu došlo až v roce 1989. Doufám, že nás teď nepotkají další tři pohromy, než se za 50 či 51 let opět dočkáme pozitivní změny. Jak prý řekl Anthony Eden: "Člověk asi musí být optimistou, aby mohl být Čechem."

29. prosince 2007
Někteří lidé vyjadřují obavy ohledně indického zbrojení: letadlové lodě (domácí i cizí), jaderné ponorky (opět domácí i cizí), balistické střely, protiraketová obrana... Nuže, já k nim nepatřím. Za prvé, Indie je velmocí a má právo vlastnit "velmocenské" zbraně. A za druhé, Indii mám rád a dlouhodobě tvrdím, že jakožto mocný, zodpovědný, stabilní a rychle se rozvíjející demokratický stát je přirozeným spojencem Západu proti Číně a radikálnímu islámu, což americká vláda dobře chápe.

28. prosince 2007
Po přečtení Druhého dechu habsburské monarchie mi přišlo mimořádně líto, že českoslovenští legionáři tehdy v Rusku nezničili komunisty. Vůbec nepochybuji o tom, že by to dokázali. Vždyť necelé tři divize Čechoslováků ovládaly tisíce kilometrů magistrály a T. G. Masarykovi se často přezdívalo "Pán Sibiře". Bolševická vláda byla ještě slabá a musela čelit i armádám Spojenců. Kdyby se legionáři spojili s vojsky bílých Rusů, určitě by mohli obsadit i Moskvu a Petrohrad a nejspíše i samotné peklo, jelikož v té době byli pravděpodobně nejlepšími vojáky na světě.

26. prosince 2007
Přečetl jsem Druhý dech habsburské monarchie a musím uznat, že upoutávka na obalu nijak nepřehání. Skvěle napsaná kniha působivě hájí ideje monarchismu a také pobízí čtenáře, aby sám pátral po dalších informacích. Pod vlivem tvorby Jana Drnka a stránek Koruny České jsem se začal intenzivně zajímat o rod Habsburků a jejich panování v 19. a 20. století. Některé své názory na tato témata jsem pak musel mírně korigovat směrem k pozitivnějšímu vnímání, což každému i vřele doporučuji. Např. chápání celé éry Habsburků jako "doby temna" je prostě nesmysl. Odkazuji na krásný výrok jistého nejmenovaného vyučujícího FSS MU: "Proberte se z těch obrozeneckých sraček!"

24. prosince 2007
Tak tu zase máme Štědrý den. Santa Claus, Děda Mráz, Ježíšek a další dodávkové služby už evidentně dopravují dárky na místa určení, což znamená, že ty alarmující zprávy o zřícení Santa Clausových saní kdesi nad Jihočínským mořem byly falešné. Pro mě je potěšujícím dárkem ta "digitalizace" slovenských MiGů a zcela oficiální zprávy o nové ruské hybridní (resp. diesel‑jaderné) ponorce B‑90 Sarov (Projekt 20120). Pochopitelně se nabízí i mnoho jiných zajímavých dárků... A při nákupu nad 5000 Kč obdržíte zdarma knihu Duchovní význam Vánoc. :‑)

23. prosince 2007
Slovenské letectvo si nadělilo výborný vánoční dárek. Převzalo první modernizovaný letoun MiG‑29AS s digitální kamufláží, tj. nátěrem složeným z pixelů uspořádaných podle fraktálových vzorců. A v plánu je vybavit touto technologií všechny slovenské MiGy. Pokud premiér Mečiar v něčem postupoval zcela správně, pak to byla snaha udržovat a nakupovat moderní ruské zbraně. Díky tomu se Slováci nevzdali stíhaček MiG‑29 a protiletadlových systémů S‑300PMU. A vzpomínáte si, že chybělo jen málo k tomu, aby se slovenskými znaky létaly i hypermoderní bitevní vrtulníky Ka‑50?

21. prosince 2007
Oblíbeným tématem diskusí jsou (zase) jaderné zbraně. Americké zpravodajské služby tvrdí, že Írán už na Bombě několik let nepracuje, což osobně považuji za naprostou kravinu (případně by to snad mohla být jakási záměrná dezinformace). Syrský prezident zase říká, že odmítl nabídku získat jaderné zbraně. Jestli mluví pravdu, je buď výjimečně chytrý, nebo naopak výjimečně hloupý. Ale jsem přesvědčen, že počet nukleárních mocností v dohledné době naroste asi až někam ke dvaceti. Zájemců by bylo víc než dost: Japonsko, Jižní Korea, Tchaj‑wan, Malajsie, Indonésie, Brazílie, Alžírsko, Egypt, Saúdská Arábie, Nigérie, Německo... To už by se Česká republika mohla přidat taky, co?

18. prosince 2007
Moje sionistické a militaristické srdce zaplesalo nad zprávou, že Izrael je čtvrtý největší vývozce zbraní na světě. Uvědomujete si, že tahle vojenská velmoc, která suverénně dominuje Střednímu Východu, od které se v mnoha oblastech musejí učit i Američané a která exportuje více vojenské techniky než Velká Británie, má rozlohu přibližně jako Morava? Kdyby se moc států přepočítávala na jejich velikost, Izrael by byl určitě nejmocnějším státem v celých dějinách lidstva.

16. prosince 2007
V posledních dnech se nějak zajímám o vlajky. Například jsem ke svému velkému překvapení zjistil, že vlajku carského Ruska tvořil černý, žlutý a bílý pruh. Hledal jsem také nějaké kvalitní provedení vlajky Quebecu, jejíž variantu budou možná za nějakou dobu nosit stíhačky Rafale. A právě při tomto pátrání jsem objevil zajímavou kolekci politických vlajek, které patří některým ideologiím, hnutím a "státům de facto". Nejspíše se budete divit, kdo všechno si vytvořil vlastní vlajku.

15. prosince 2007
Řecko zakoupí přes 400 ruských bojových vozidel pěchoty BMP‑3. Není příliš známou skutečností, že tato země, ač je členem NATO, patří k významným odběratelům ruské techniky. Používá např. několik typů ruských střel země‑vzduch či obří vznášedla Zubr a spekuluje se i o řeckém zájmu o ruské bojové letouny. Tak to je pěkné. Řecko si vesele pořizuje špičkové ruské zbraně, zatímco my musíme kupovat kdejaké evropské krámy (tedy pokud zrovna nezrušíme zakázku). K čertu s Pandury i Gripeny! Já chci transportéry BTR‑90 a stíhačky MiG‑29SMT!

13. prosince 2007
Otázka videa Hustej mejdan je pravděpodobně vyřešena. Údajně by se mělo jednat o něco, co bylo sice záměrně inscenováno a natáčeno za účelem zisku, ovšem zúčastněné osoby nebyly profesionální herci a samotný průběh byl spontánní. Jinými slovy, bylo zadáno prostředí a motiv, ale neexistoval scénář. Lze říci, že je to povedená kombinace "pravého" a "umělého". Zaznamenal jsem i toto zajímavé hodnocení: "Hustej mejdan je první česká teenagerovská pornokomedie." :‑)

11. prosince 2007
V prosincovém čísle ATM a v Britských listech vychází úplný popis ruské rodiny systémů protivzdušné obrany S‑300/400. O příšerné složitosti "třístovek" jsem se tu zmiňoval už dříve, ale tehdy jsem nechtěl prozradit, že na tohle téma připravuji článek. V každém případě to byl (z hlediska přípravy i samotného psaní) jeden z vůbec nejnáročnějších textů v celé mé dosavadní kariéře, ovšem současně to byla i velká výzva. A já mám rád takové výzvy. Když jsem se do toho pouštěl, uvažoval jsem nejspíš dost podobně jako prezident John Fitzgerald Kennedy, když kdysi vyhlašoval rozhodnutí USA dobýt jako první národ Měsíc: "Uděláme to ne proto, že je to lehké, nýbrž proto, že je to těžké!"

10. prosince 2007
Konečně jsem zhlédl kompletní trilogii filmů o Jasonu Bourneovi, tedy Bourneovu totožnost, Bourneův mýtus a Bourneovo ultimátum (odmítám užívat stupidní český název Agent bez minulosti). A mám pro ně jen slova chvály, protože podle mě patří k nejlepším špionážním filmům všech dob. Je ale zajímavé, že s původními romány od Roberta Ludluma nemají filmy společného prakticky nic. Možná by to mohl být i jistý návod pro filmaře. Zdá se totiž, že nejlepší cestou, jak natočit film podle tlusté a složité knihy, je použít jen název knihy a vystavět úplně jiný příběh.

8. prosince 2007
Média mají další zajímavé téma, a sice zničení pásek z výslechů zajatých teroristů. Já k tomu mohu říci následující: V rámci války proti terorismu jsem rozhodným zastáncem užívání jakýchkoli postupů, které přinášejí požadované výsledky. Toto je vyhlazovací válka, ve které účel světí prostředky. Jinými slovy, mučení zadržených teroristů zcela schvaluji a nemyslím si, že by se s tím měly dělat nějaké tajnosti. Jen ať vědí, co je čeká, když nám padnou do rukou!

7. prosince 2007
Na 66. výročí japonského útoku na Pearl Harbor by se patrně hodila nějaká glosa o válce, strategii nebo něčem takovém. Jenže já si místo toho povzdechnu nad tím, že (ač jsem v podstatě tvor chladnomilný) některé důsledky klesajících teplot zrovna nevítám. Např. vznikají zásadní komplikace při pozorování a obdivování ženských křivek, které jsou zahalovány stále silnějšími vrstvami oblečení. A já se ptám, kde je to zatracené "globální oteplování", když ho člověk náhodou potřebuje?

6. prosince 2007
Jiří Čunek je mi od počátku sympatický a stejně tak i jeho návrhy na sociální reformu. A kromě toho si myslím, že je nevinný a že by se mohl vrátit do vlády, ale ani tak si neodpustím jeden povedený vtip na jeho adresu (ve skutečnosti jde o moderní úpravu starého židovského vtipu): "Pane Čunku, odkud máte své peníze?" "Přece ze svého bankovního účtu." "Dobře, ale kdo ukládá peníze na ten účet?" "Většinou moje žena." "Aha, a kde bere ty peníze ona?" "Já jí je dávám." "Aha, ale kde berete ty peníze vy?" "No vždyť vám to říkám, že z toho účtu!" :‑)

4. prosince 2007
Alespoň krátce o reformě zdravotnictví. Následující tvrzení se mnohdy vypráví jako vtip, ale bohužel je pravdivé: Nelze dlouhodobě udržet zdravotnictví současně kvalitní, dostupné a bezplatné. Lze udržovat maximálně dvě z těchto vlastností, a když se někdo (jako my po roce 1989) pokouší udržet všechny tři, nakonec i všechny tři ztratí. K reformě můžu mít dílčí výhrady, ale jednu věc oceňuji: Tomáš Julínek je první český ministr zdravotnictví, který výše uvedené pochopil. A vybral si (podle mě) nejmenší zlo, tj. zdravotnictví kvalitní, dostupné a zpoplatněné.

2. prosince 2007
Mnoho lidí se domnívá, že když odmítám evoluci, znamená to, že věřím ve stvoření druhů Bohem. Ne, to v žádném případě. Evoluční teorii pokládám (stejně jako řada vědců) za chybnou na základě striktně vědecké argumentace a zcela upřímně říkám, že prostě nevím, jak druhy vznikly. Problém je v tom, že většina vědců není ochotná přiznat chybu či nevědomost, takže darwinismus se drží dál. Jenže právě to nesmírně pomáhá kreacionistům, kteří tak mohou až dojemně snadno rozbít evoluci na padrť, aby poté nabídli elegantní vysvětlení: "A Bůh řekl..." Zatvrzelí darwinisté tak možná nepřímo napáchali víc škod než samotní fanatičtí kreacionisté.

29. listopadu 2007
Britské listy publikovaly Visingrův a Kotrbův článek o íránských balistických raketách série Šaháb (také v ATM 12/2007). Íránský raketový program by se neměl přeceňovat, ale ani podceňovat. Rozhodně se nemusíme bát, že by nám zítra odpoledne spadl na hlavu Šaháb‑5 s nukleární hlavicí, ovšem na druhou stranu by nebylo chytré mávnout rukou s tím, že se nemáme čeho bát a že je to všechno jenom íránská propaganda. Věci se mění a vyvíjejí... Důkazem vývoje budiž to, že kdyby mi před rokem někdo tvrdil, že budu psát i do Britských listů, patrně bych jej označil za nepříčetného.

27. listopadu 2007
Úplnou náhodou jsem objevil odkaz na hodinové video Hustej mejdan (lze stáhnout i zdarma), z něhož jsem dost konsternován. Posléze se rozvinula zajímavá debata nad otázkou, zda se jedná o opravdovou a spontánní akci, nebo zda je to prostě jen dokonale zrežírované a nahrané. Momentálně si nejsem jistý a oběma verzím dávám přibližně stejnou šanci. Každopádně doporučuji zhlédnout. A samozřejmě budu velice rád, když mi sdělíte své názory a dojmy.

26. listopadu 2007
Vychází druhá alternativně‑historická kniha Jana Drnka. Jmenuje se Druhý dech habsburské monarchie (pracovní název Kladivo na Habsburka) a popisuje alternativní závěr první světové války, v němž hraje ústřední roli český národ. A chystají se další slibné publikace Žába a škorpion (pracovní název Operace Bouře; pokračování skvělých Žab v mlíku) a Maxmilián (aneb jak místo císaře Františka Josefa I. vládl jeho mladší bratr). Doufám, že na Jana Drnka navážou další autoři a že se alternativní historie konečně prosadí i v původní české tvorbě.

23. listopadu 2007
Z určitého důvodu, který nyní nechci uvádět, jsem se začal zajímat o Korunu Českou, monarchistickou stranu Čech, Moravy a Slezska. Doporučuji prohlédnout si její internetové stránky, neboť jsou nejenom graficky povedené, ale i obsahově zajímavé. A nehodlám tajit, že nemálo idejí, názorů a požadavků této strany mi jako konzervativci zní celkem příjemně. Monarchista sice nejsem, avšak současně nejsem ani nekritický republikán, takže nemám problém akceptovat některé výhody království. Nicméně, nemusíte se bát, že bych hned zítra povolal zpátky Habsburky.

21. listopadu 2007
Následující úvahou nejspíše opět způsobím rozruch, ale nemám na výběr. Dospěl jsem k názoru, že by se měla přehodnotit moratoria a závazky o zkouškách jaderných zbraní. Pokud chceme získat nukleární zbraně další generace, které budou založeny na nových principech a budou opravdu "čisté", bez ostrých testů to asi nepůjde. A proto bych navrhoval povolení pokusných výbuchů řekněme do deseti kilotun ve vesmíru, pod zemí a pod hladinou a třeba do jedné kilotuny na zemi či v atmosféře. Samozřejmě by byl nutný adekvátní kontrolní režim a další náležitosti, ale to už by snad velký problém nebyl, neboť tvorbu byrokracie zvládá mezinárodní společenství tradičně výborně.

20. listopadu 2007
Byl jsem požádán, abych upřesnil svůj názor na vedoucí roli USA ve světě. Nuže, pochopitelně si přeji, aby Amerika byla vůdčí silou, avšak nikoli jako neomezený hegemon, spíše jako "první mezi rovnými". Těmi "rovnými" by aktuálně byly Evropská unie a Rusko, v blízké budoucnosti též Indie a Brazílie. Ve druhé polovině 21. století by se mohla přidat Africká unie a možná i nějak rozumně reformovaná Čína, ale (slovy klasika) to si ještě rozmyslím. :‑)

18. listopadu 2007
Bez nějaké nadsázky mohu říci, že v mé životní náplni hrají zásadní úlohy sex a vojenská technika. Jen málokdy se podaří je vhodně propojit, avšak možné to je, jak ukazuje server Actiongirls.com. Ten totiž nabízí (kromě jiného) povedené fotografie krásných dívek, které vystavují svá obnažená těla na pozadí vojenské techniky, mj. tanků T‑34 či T‑55, transportéru OT‑64, obrněné ambulance AMB‑S, vrtulníku Mi‑4 a dokonce taktické balistické rakety Luna‑M alias FROG‑7! Server sám je sice placený, ovšem při troše snahy a štěstí můžete fotografie najít na Internetu zdarma.

17. listopadu 2007
Jaký postřeh se nejlépe hodí ke Dni boje studentů za svobodu a demokracii? Původně jsem měl v plánu napsat něco duchaplného o studentech, svobodě či demokracii, ale na to jsou asi jiní, povolanější. Proto (stejně jako před rokem) raději jeden tématicky příbuzný vtip: Gottwald, Dubček a Husák jedou v autě, které náhle zastaví a odmítá nastartovat. Gottwald praví: "Všichni, kdo to auto vyrobili, půjdou ke zdi!" Dubček navrhuje: "Nebylo by lepší to auto opravit?" Nakonec se ozve Husák: "A co kdybychom prostě seděli a dělali, jako že jedeme dál?" :‑)

15. listopadu 2007
Začínám mít pocit, že vojenský úder proti Íránu už je v podstatě neodvratný, protože diplomacie zjevně k ničemu nevede a sankce nefungují. Mezinárodní společenství se k útoku nikdy neodhodlá; Američané do toho snad půjdou, ale jestli ne, nakonec to určitě udělají Izraelci. Osobně dávám přednost tomu, aby to provedly USA, protože Amerika by asi nesáhla k nasazení nukleárních zbraní, zatímco Izrael zřejmě ano. Američané totiž mají k dispozici obří konvenční bomby, ovšem Židé by íránské podzemní objekty museli ničit pomocí speciálních malých jaderných pum. A to by nevypadalo hezky.

14. listopadu 2007
Je zajímavé, jak přibývá románů těžících z úspěchu Šifry mistra Leonarda. Tématika všech je v zásadě shodná: nejasnosti či záhady křesťanských dějin, relikvie a další posvátné předměty, tajné společnosti a spiknutí, symboly a jejich výklad... Neomylná církev se zlobí, že je jí odebírán patent na pravdu, avšak může si za to vlastně jen a jen sama. "Oficiální" Bible je naprosto svévolně sestavená kompilace, do níž se dostalo jen to, co se církvi hodilo, a ještě to bylo hodně upraveno. Automobily Vatikánu mají značku SCV, Stato della Citta del Vaticano, tedy Městský stát Vatikán. Ale podstatně vhodnější vysvětlení by bylo: Se Cristo Vedesse. Kdyby to Kristus viděl...

12. listopadu 2007
Myslím, že víkendové akce extrémistů zvládla policie v rámci možností výborně. Problémem jsou spíše ty možnosti, které jsou v boji proti těmto silám omezené. Je otázkou, jestli jsou zákony tak slabé, jak se často říká, nebo jestli vázne spíše jejich důsledná aplikace. Osobně bych zákony vztahující se k tomuto tématu výrazně přitvrdil a jejich uplatňování bych se snažil co nejvíce přiblížit ke konceptu tzv. bojovné demokracie. Jeho podstatou je aktivní vyhledávání extrémistů a efektivní preventivní zákroky proti nim podle hlesla: Žádnou svobodu nepřátelům svobody!

9. listopadu 2007
Můj kožený oblek je někdy terčem pozoruhodných hodnocení. Už jsem si zvykl, že jsem považován za motorkáře, případně také za něco, co uteklo z Matrixu. Za nejlepší reakci dlouho platil dotaz, proč mám na sobě tu "gestapáckou uniformu". Ale od včerejška patří zcela suverénní první místo výroku jednoho z politologů FSS MU, který pravil, že vypadám jako (cituji) "východoněmecký pornoherec". Netroufám si hádat, jakého posudku se dočkám příště. :‑)

8. listopadu 2007
Na pultech knihkupectví leží nová publikace s neobvyklým názvem Žáby v mlíku. Nejedná se ovšem o kuchařku francouzských specialit, nýbrž o knihu z alternativní historie. V podstatě je to velice podrobný popis toho, jak jsme se na podzim 1938 bránili a ubránili. Jeho autor Jan Drnek už připravuje další díla o historických "kdyby". Kromě pokračování Žab v mlíku jménem Operace Bouře (ano, inspirace dílem Viktora Suvorova) vypadá zajímavě také titul Kladivo na Habsburka (aneb jak Češi v letech 1916‑1918 zachránili císařství a legionáři prošli Sibiří tam a zpět). Už se těším.

6. listopadu 2007
Veřejnost se mohla seznámit s návrhy nových uniforem pro ruské ozbrojené síly, které vytvořil světově zřejmě nejúspěšnější ruský módní návrhář Valentin Judaškin. Nové stejnokroje zcela otevřeně odkazují na překrásné uniformy carské armády, jak dokládá např. ruský imperiální orel na přezce opasku. Spolu s oslavami hrdinů ruské národní historie či vzrůstem významu pravoslavné církve to opět potvrzuje, že dnešní Rusko chce navázat nikoli na SSSR, nýbrž na tradici velkoruské říše. Komunismus byl vyhozen na smetiště dějin, kam ostatně od samého začátku patřil. Sovětský svaz je mrtvý a pohřbený, ale z jeho popela vstalo nové Rusko, které čeká skvělá budoucnost. A dobře tak.

4. listopadu 2007
Počítadlo přístupů na mé stránky už překročilo 10 000, což je možná příležitost pro jisté bilancování. Je paradoxní, že tyto stránky vznikly původně kvůli fotkám a videím íránských zbraní, tedy kvůli něčemu, co už se zde nevyskytuje. Ale to, co se zde vyskytuje, je zřejmě důvodem, proč eviduji dvacet až třicet přístupů denně, což je podle mě celkem dobrý výsledek. Většina pravidelných návštěvníků čte zejména mé články a tento blog. Jelikož mě jeho psaní skutečně baví, hodlám v něm pokračovat. A pochopitelně vám budu velice vděčný, když mi zachováte přízeň.

3. listopadu 2007
Britská armáda v tomto týdnu oznámila, že vyvinula neviditelné tanky. Nevím jak pro koho, ale pro mě to není žádné velké překvapení. Technologie aktivní optické neviditelnosti jsou vyvíjeny už dlouho a je pravděpodobné, že už se v určitém rozsahu prakticky využívají; např. letoun F‑22 Raptor nejspíše něco podobného má. Vedle Američanů a Britů dosahují význačných úspěchů v tomto oboru také Japonci. Po obtížné zjistitelnosti v radarové a infračervené části spektra je "vizuální stealth" zkrátka jen další logický krok. A za pár let to asi bude běžná věc.

1. listopadu 2007
Snažím se udělat si trochu pořádek v prvcích systémů protivzdušné obrany rodiny S‑300. To však není právě jednoduché, jelikož to znamená zhruba sedmdesát typů raket, odpalovacích a nabíjecích zařízení, naváděcích a přehledových radiolokátorů a velitelských stanovišť. A to všechno vytváří více než dvacet typů systémů, nemálo prvků i systémů má ještě několik názvů... "Třístovky" jsou navíc neobvyklé tím, že kompatibilita funguje nejen zpětně, ale také dopředně (tedy do staršího systému lze integrovat prvky z novějšího), což k přehlednosti moc nepřispívá. Jestli mělo být vedlejším efektem vývoje zmatení lidí, kteří ten vývoj chtějí pochopit, je nutno firmě Almaz gratulovat k úspěchu.

30. října 2007
V listopadovém čísle ATM vychází článek o obřích leteckých pumách, pod nímž je vedle mé maličkosti podepsán rovněž geniální grafik a skvělý analytik Štěpán Kotrba, nyní známý zejména z Britských listů, které tento článek včera také publikovaly. Je mi jasné, že určité lidi tím asi moc nepotěším, jelikož jako konzervativec bych tohle (alespoň podle jejich představ) dělat neměl... Jenže jak už asi leckdo pochopil, já mám svá vlastní pravidla. A usmívejte se, bude ještě hůř.

29. října 2007
Většina odpůrců radaru má asi úžasně zamotanou hlavu. Jejich základním argumentem bylo, že systém je určen proti Rusku a že USA s Moskvou nejednají. Nyní ale provedli úplný obrat a říkají, že američtí a ruští neokonzervativci tu chtějí "za zády Evropy" dohodnout jakési "spiknutí supervelmocí". Nejdříve byli Američané kritizováni za (údajné) nejednání s Ruskem, kdežto teď jsou kritizování zase za jednání s Ruskem. Prostě klasická ukázka velmi oblíbeného názoru, že ať vláda USA dělá cokoli, je to vždycky špatné. Ale nejhorší ze všeho jsou trpaslíci. :‑)

28. října 2007
Bojím se, že nikoli nevýznamná část národa si neuvědomuje význam dnešního data. Jelikož den vzniku samostatného Československa letos připadá na neděli, neprojevuje se zvláštním volným dnem, takže jej leckdo patrně ani nezaznamená. Většina Čechů jsou bohužel vlastenci jen při mistrovství světa v hokeji. Úcta ke státním symbolům je v souhrnu mizerná, což se projevuje např. tím, že během státní hymny se obtěžuje povstat jen málokdo. Tatíček Masaryk by se asi nestačil divit.

26. října 2007
Americký návrh, že na radarové základně u nás by mohli případně působit i Rusové, mi udělal značnou radost. Doufám, že by to mohl být skvělý začátek toho, co jako známý amerikanofil a rusofil již dlouho propaguji, tedy společné protiraketové obrany USA, Evropy (resp. NATO a EU) a Ruské federace. Byl bych maximálně spokojený, kdyby u nás fungoval americký radar XBR spolu s jednotkou ruských střel S‑400 Triumf, to vše se smíšenou obsluhou, samozřejmě včetně několika Čechů. Lepší ochranu než od Washingtonu, Bruselu a Moskvy zároveň si už opravdu představit neumím!

24. října 2007
Zdá se, že evropský trh brzy zaplaví malá čínská auta za 60 000 Kč. Čínské vozy jsou levné z několika důvodů. Za prvé, často mívají téměř nulové náklady na výzkum & vývoj, protože některé automobilky zcela bezostyšně kopírují zahraniční typy; nechvalně známé jsou tím např. značky BYD Auto či Shuan Huang. A za druhé, čínská auta jsou vesměs produkována masově, z nepříliš kvalitních materiálů a bez ohledu na nějaké jakostní normy. To kopírování je sice trestné, ale onen druhý faktor je ještě podstatně závažnější. Falešná trička nebo přehrávače jsou problém, jenže v případě aut už jde o lidské životy. Ty vozy jsou jedním slovem nebezpečné.

23. října 2007
Musím se alespoň krátce vyjádřit k dnes velmi oblíbenému tématu, totiž plánované budově knihovny na Letné, zvané též chobotnice. Osobně pokládám návrh za naprosto příšerný, a jestli tohle ve výběrovém řízení vyhrálo, tak ty ostatní návrhy už skutečně nechci vidět. Pro mě představuje moderní architekturu styl sklo, beton a ocel, tj. např. Moravská zemská knihovna, kampus v Bohunicích, areál Jihomoravské plynárenské nebo sídlo ombudsmana. Přál bych si, aby na Letné stálo něco takového, ne ta prapodivná zelená obludnost. Zatraceně, copak nestačil ten Stalinův pomník?

21. října 2007
Právě skončenou sezónu Formule 1 si budou všichni fanoušci pamatovat asi velmi dlouho. Fenomenální nástup Lewise Hamiltona, tragikomická špionážní aféra (neboli potrestání jedné stáje za něco, co patrně dělají všechny), bez přehánění zrádné chování Fernanda Alonsa a neuvěřitelně napínavý závěr, v němž se mistrem světa stal ten, kdo měl spíš jenom teoretickou šanci. Kimi Räikkönen by měl přiznat, že titul nezískal pouze vlastní zásluhou, ale že jej tak trochu i dostal.

18. října 2007
Představte si, že máte v hlavě plán nějakého textu, např. článku do časopisu či seminární práce. Ovšem je tu jeden problém. Nemůžete nikde najít definici, která by pokrývala přesně to, o čem chcete psát. Co si tedy počít? Nejlepším řešením kupodivu je, když si tu definicí vytvoříte sami. Já jsem tak postupoval při psaní práce o superterorismu bez použití ZHN a nyní tento přístup opakuji při tvorbě textu o (nejen) náboženské motivaci k sebevražedným způsobům boje. Jak ostatně tvrdí už Murphyho zákon, nejméně vysilující bývá spolehnout se na vlastní síly.

17. října 2007
Základním parametrem české železniční dopravy je její zpoždění. Např. rychlík č. 671 z Prahy do Brna nepřijel do Tišnova včas snad nikdy a takřka pravidelně má zpoždění nejméně deset minut. To už by se v některých vyspělejších zemích pokládalo za krátkou výstražnou stávku. Jestliže jsem tady před časem napsal, že strategické a výdělečné státní podniky bych neprivatizoval, tak teď musím dodat, že podniky prodělečné a neefektivní (kromě Českých drah např. i Českou poštu) bych prodal okamžitě. Problém je samozřejmě v tom, že by je asi nikdo nekoupil... :‑|

15. října 2007
Tchaj‑wan uskutečnil po šestnácti letech první vojenskou přehlídku. Veřejnost mohla zhlédnout několik nových zbraní včetně protiraketové střely Tien Kung III a protilodní střely Hsiung Feng III. Zřejmě jen nátlak USA přiměl Tchaj‑wan upustit od záměru předvést střelu s plochou dráhou letu Hsiung Feng IIE, která může zasáhnout cíle na pevnině. Proč tahle show? Protože příští rok se má konat referendum, ve kterém se bude rozhodovat o vyhlášení úplné nezávislosti ostrova. A nové zbraně jsou i varováním pro Peking, že pro obranu nezávislosti jsou k dispozici adekvátní prostředky.

13. října 2007
Víte, které je nejoblíbenější ex‑vojenské soukromé letadlo? Možná tomu nebudete věřit, ale je to české Aero L‑39 Albatros! Jen v USA je registrováno okolo 260 letounů a další desítky poletují nad Evropou. V České republice pochopitelně máme Czech Jet Team, který kromě slavného L‑39 OK‑JET provozuje i jeden L‑29 Delfín (OK‑ATS). Soukromí majitelé označují stroje značky Aero za výkonné, nenáročné, levné a v neposlední řadě krásné. A pozor, taky na ně letí sexy holky!

12. října 2007
Co s načatým večerem? Tak např. včera jsem si řekl, že bych si mohl připravit vše k napsání seminární práce o italské straně Forza Italia. Jen tak cvičně jsem si napsal úvod. A co kdybych zkusil začít i vznik a historii strany? Hele, je devět pryč... Dobře, udělám ještě ideologii a už to zabalím. Jejky, to bylo teda rychle hotové. Mohl bych alespoň naznačit organizaci a strukturu. Hmm, ono už bude jedenáct... Aha, ono mi vlastně zbývá už jenom voličstvo a závěr. Sákryš, je skoro půlnoc. A seminárka je napsaná. Už jsem se někdy zmiňoval, že jsem workoholik? :‑)

10. října 2007
Hvězdná pěchota... Opět jsem zamyslel nad knihou i filmem, především nad politickým zřízením, které je v nich popsáno (v knize podrobněji, ve filmu plastičtěji). Od liberálních intelektuálů obdrželo spoustu podivných přízvisek, např. "vylepšený fašismus" či "totalitní demokracie". Dokonce i režisér filmu Paul Verhoeven pravil, že "válka dělá fašisty z nás všech". V téhle souvislosti se objevuje jedna provokativní otázka: Není ono zřízení vlastně fašismus zbavený veškerého rasismu a sexismu? Velice málo známým faktem ovšem je, že když Robert A. Heinlein psal Hvězdnou pěchotu, tak základní myšlenku volebního práva za vojenskou službu převzal z tehdejšího Švýcarska!

8. října 2007
Mnoho lidí sní o zbrani z filmu Hvězdná pěchota, tedy o přenosné jaderné raketě odpalované z ramene. Velikostně by to asi bylo možné už dnes (údajně existuje nukleární granát pro 120mm tankový kanon), ale potíž je v radioaktivním zamoření místa výbuchu. Současné jaderné hlavice bohužel zkrátka nejsou způsobilé pro využití v pěchotních zbraních. Vývoj ovšem postupuje rychle a já věřím, že za takových dvacet či třicet let budou mít elitní jednotky k dispozici přenosné střely se skutečně "čistými" jadernými hlavicemi, možná na bázi isomerů.

5. října 2007
Zdá se, že mám jakýsi zvláštní talent iritovat lidi z celého politického spektra. Levičákům vadí, že mám rád Ameriku a Izrael, že jsem militarista a nevěřím na tzv. globální oteplování, kdežto pravičákům zase moc nedělám radost jednoznačně pozitivním vztahem k Rusku a k sexu ve více než dvou osobách (jistí konzervativně smýšlející lidé se na mě kvůli tomu dívají asi tak, jako bych býval strážným v Osvětimi). Pokud se těm všem nelíbí, co dělám, mají vážně smůlu. Přijdou ještě horší věci. :‑)

3. října 2007
Nezanedbatelná část českých studentek si přivydělává službami sexuálního charakteru. Velice zajímavý pořad na toto téma nedávno odvysílala Česká televize. Odhady, kolik studentek českých vysokých škol má pravidelné příjmy jako aktové modelky, topless tanečnice, pornoherečky nebo přímo prostitutky, se značně odlišují, ale procentuálně to může být i dvouciferné číslo. A čtvrtina dívek do 25 let přiznala, že alespoň jednou v životě poskytly službu sexuálního charakteru za protihodnotu. Já podle své zkušenosti bych označil tu čtvrtinu ještě za dost nízké číslo, viděl bych to spíše na polovinu. Např. malý striptýz za doučování nebo napsání nějaké práce není vůbec neobvyklá věc.

2. října 2007
Objevil jsem a pečlivě jsem si prostudoval stránky soukromé vojenské společnosti Tactical Air Defense Services. A jsem z nich trochu na rozpacích. Tahle firma z Texasu totiž vlastní (kromě jiného) i stíhací letouny F‑16 (zajímalo by mě, kde k nim přišla) a brzy začne provozovat letouny MiG‑29 a Su‑27. Prý pro výcvik. Je zajímavé, že všechny takové firmy kupují veškeré vybavení vždy jen pro výcvik. Já sice jsem zastáncem určité privatizace vojenství, ale všechno musí mít i svoje meze. Vždyť TADS bude mít modernější a výkonnější letectvo než velká většina států!


Postřehy z července, srpna a září 2007

Archiv postřehůNa úvodní stránku