Postřehy ze života


30. září 2007
Před 69 roky prožil český národ jednu ze svých největších tragédií. Přijetí diktátu z Mnichova, potupná kapitulace před agresorem, totální selhání politické reprezentace v čele s prezidentem Benešem, na více než půl století konec české demokracie. A já nikdy nepřestanu tvrdit, že jsme se mohli bránit a že jsme měli bojovat. Kdyby Německo opravdu zaútočilo (což mnoho expertů zpochybňuje), mohlo maximálně za cenu obrovských ztrát ukořistit spálenou zem. Habešané, Poláci nebo Finové se tyranii bránili, ačkoli měli ještě menší šance než my. Raději den jako lev než sto dní jako ovce!

28. září 2007
Zaznamenali jste, že po moři už se víc než měsíc plaví první japonská letadlová loď od skončení druhé světové války? Jestli ne, ani se nedivím. Japonci totiž plavidlo DDH 181 Hyuga spustili na vodu celkem nenápadně. Oficiálně je to "vrtulníkový torpédoborec", čemuž ale po pohledu na fotky může věřit snad jen úředně potvrzený blb. Hyuga nejprve ponese "pouze" vrtulníky, ale už se mluví o možnosti operací bojových letounů s kolmým startem. Jak je mi odporné, že jsem měl zase pravdu.

27. září 2007
O vhodnosti privatizace další části státního podílu v podniku ČEZ mám velké pochybnosti. Ačkoli jsem neokonzervativec, zdaleka nepatřím k fanatickým propagátorům volného trhu, podle kterých je všechno státní špatné a všechno soukromé dobré. Naopak se domnívám, že zvláště v nerozvinutém kapitalismu existují strategické sektory, ve kterých by si stát měl zachovat kontrolní pozici. Nejlepším příkladem je právě těžba surovin a energetika, dále např. zbrojní a letecký průmysl. (Proto chovám nemalé sympatie k ekonomické politice prezidenta Putina.) A v případě Česka má strategický význam také pivovarnictví, takže bych určitě neprodával firmu Budvar.

25. září 2007
Koncem září 1944 proběhla výsadková operace Market Garden, jejímž cílem bylo připravit Spojencům cestu do Berlína a ukončit válku ještě v roce 1944. Jak známo, operace byla neúspěšná. Poměrně často se vyskytuje tvrzení, že byla chybná od samého počátku, což si já rozhodně nemyslím. Market Garden byla ambiciózní, a proto i riskantní záležitostí. Kdyby bývala uspěla, dnes by se o ní určitě mluvilo jako o jedné z nejlepších operací v celých dějinách válek. Zamyslete se, jak by se asi hovořilo o operacích u Midway, El‑Alamejnu nebo Stalingradu, kdyby bývaly selhaly.

23. září 2007
Ještě jednou Írán. Včera se v Teheránu konala obrovská vojenská přehlídka, takže jsem celý den strávil sosáním fotografií ze serverů tiskových agentur FARS, IRIB, IRNA, ISNA a MEHR. Na přehlídce byla k vidění řada zajímavých zbraní a přelétlo nad ní i několik letadel íránské výroby včetně trojice stíhaček Saeqeh. Jen je mi tak trochu líto, že Američané zřejmě většinu zajímavých íránských hraček brzy zničí. Ale co se dá dělat. Nelze usmažit omeletu, aniž rozbijete pár vajec.

22. září 2007
Stále více se mluví o vojenské operaci proti Íránu s cílem zastavit jeho jaderný program. A rozhodně to nejsou pouze bláboly konspiračních maniaků. Můj odhad? Ano, prezident Bush nařídí úder proti Íránu. Bude to krátká, ale nesmírně intenzivní kampaň útoků ze vzduchu a moře, a to nejen proti jadernému a raketovému programu, ale proti celému vojenskému potenciálu Íránu. Neonacistický režim v Teheránu je bez nadsázky mezinárodním teroristou a už je nejvyšší čas, aby dostal červenou kartu. Nepochybuji, že svět bude velmi hlasitě a velmi ostře protestovat... Ale ve skutečnosti bude Americe velmi tiše velmi vděčen, že udělala špinavou práci. Jako obvykle.

20. září 2007
Referendum! Magické slovo, o kterém si někteří lidé zjevně myslí, že řeší všechny otázky. Referendum o americkém radaru, o pořádání olympiády, o nové evropské ústavě a nevím o čem ještě. Zdá se mi, že tu nezadržitelně směřujeme k realizaci oné skvělé hlášky imitátora Zdeňka Izera: "O tom referendu, zda má být či nebýt, tak o tom bych vypsal referendum." Já určitě nejsem odpůrcem přímé demokracie, ale jako politolog vím, že kvality politického systému nelze hodnotit podle (ne)existence institutu referenda. Ti, kdo se pořád ohánějí Švýcarskem, by si o něm měli nejprve něco přečíst, aby pochopili, že podstata fungování jeho ústavního systému je v něčem úplně jiném.

17. září 2007
Akce zvaná "Hledání Anti‑Klause" zatím produkuje velmi podivné výsledky. Tak např. Václav Pačes je jistě váženou a významnou osobností, ale funkce předsedy Akademie věd ČR přece není kvalifikace na prezidenta republiky. Podobně i Jan Švejnar patří ke špičkovým ekonomům, ale není to politik. Já totiž na rozdíl od některých idealistů trvám na tom, že prezident republiky je funkce vysoce politická, kterou musí zastávat schopný, zkušený a uznávaný státník. A na české politické scéně nevidím nikoho, kdo by mohl být důstojným soupeřem Václava Klause.

15. září 2007
Ještě v posledních dnech před zahájením výuky proběhla řada změn v rozvrhu FSS MU, proběhla však spořádaně a bez chyb. S úsměvem vzpomínám na první elektronické rozvrhy na FEKT VUT Brno, do nichž nějaký exot vložil chybná čísla několika místností, takže výuka jednoho z předmětů byla psána do kanceláře vyučujícího (!) a jiný kurs se měl odehrávat pro změnu v kotelně (!!!), do níž se pak opravdu dobývala skupina zmatených studentů... Prostě spousta chaosu, neustálé papírování, razítkování a další odporná byrokracie, obecně otřesný přístup ke studentům... Už snad po tisící říkám, že odchod z VUT byl jednou z nejlepších věcí, které jsem v životě udělal.

13. září 2007
Rusko včera třikrát překvapilo. Za prvé: Na post nového předsedy vlády kupodivu nebyl navržen Sergej Ivanov, ale jakýsi Viktor Zubkov, o kterém takřka nikdo nic neví. Za druhé: Byla otestována nejsilnější konvenční puma světa s přezdívkou "otec všech bomb". A za třetí: Na veřejnost omylem pronikly tajné informace o nové ponorce Projekt 20120. Nyní se ovšem nikdo nechce znát ani k tomu omylu, ani k té ponorce, takže média zahájila cosi jako Ochotu za podvodnoj lodkoj II (pro neznalce jazyka Puškinova a Putinova: Hon na ponorku II).

12. září 2007
Už jsem docela dlouho nedoporučil žádnou knihu, že? Myslím, že se musím nanejvýš pochvalně zmínit o románu Hannibal: Zrození od Thomase Harrise, který popisuje mládí kultovní postavy Dr. Hannibala Lectera. Zjistil jsem, že většina čtenářů (k níž se já sám řadím) se prostě nedokáže přinutit, aby Lectera považovali za "zloducha", což byl patrně i Harrisův záměr. Hannibal Lecter představuje tak výjimečnou osobnost, že mu člověk zkrátka musí fandit. A navíc, v této knize Lecter jedná naprosto pochopitelným způsobem, když jako nelítostný mstitel přináší odplatu válečným zločincům.

11. září 2007
Před šesti roky začala válka proti terorismu. Trvá už tedy déle než druhá světová válka. Nějak nechápu lidi, kteří se soustavně vyptávají, proč to trvá "tak dlouho". Trochu připomínají Edvarda Beneše, který v každém novoročním projevu z Londýna tvrdil, že tento rok války bude rozhodně poslední. Kdy tedy lze čekat konec války proti terorismu? Tohle je vyhlazovací válka, takže skončí tehdy, až bude světový terorismus totálně a navždy zlikvidován, i kdyby to mělo trvat třeba sto let! A svět si musí zapamatovat, jak strašlivě dopadli ti, kteří chtěli na počátku třetího tisíciletí nastolit globální hrůzovládu. Ostatně i sám prezident George W. Bush to 20. září 2001 řekl jednoznačně: "It will not end until every terrorist group of global reach has been found, stopped and defeated."

9. září 2007
Také letošní ročník leteckého víkendu CIAF se vydařil na výbornou. Poprvé jsem živě viděl transportní letoun C‑17A Globemaster III, strategický bombardér B‑1B Lancer a cvičný T‑6A Texan II. Dále nelze nezmínit polské F‑16 Block 52+ nebo alianční E‑3A Sentry AWACS s krásným nátěrem k výročí 25 let služby. Nejpůsobivější leteckou ukázku nabídl francouzský akrobatický tým se švýcarským sponzorem Breitling létající na šestici L‑39 Albatros. Stejně jako loni jsem strávil příjemný čas ve stánku zbrojovky Lockheed Martin, jejíž český zástupce AMI Communications opět poskytl VIP vstupenky (za což ještě jednou děkuji). A projel jsem se na skvělém vojenském horském kole Paratrooper.

6. září 2007
Na to, že jsem různými existencemi pokládán za agenta Washingtonu a Tel Avivu, jsem si už zvykl. Po zveřejnění mého textu o vzestupu Ruské federace se pro zpestření objevilo též obvinění z toho, že jsem agentem Kremlu. Člověk asi nemůže projevit nějaký názor, aniž by dostal nálepku něčího přisluhovače. Vedou se kampaně proti kouření, zbrojení, radaru, pornografii, globálnímu oteplování a agentům téměř kohokoli, ale já bych nejvíce uvítal kampaň proti blbosti.

4. září 2007
Začínám se přiklánět k tomu, že bude opravdu lepší, když část amerických protiraketových střel ponese malé nukleární hlavice. Zásah balistické rakety kinetickou střelou je frajeřina, ale i tak zůstanou kousky, které zákonitě musejí někam spadnout. A speciálně v případě raket nesoucích ZHN se mi prostě nechce čekat, kde přesně bude to "někam". Říkám to nerad, ale "čistá" nukleární exploze ve velké výšce (mimo atmosféru) je malou cenou za úplnou a spolehlivou likvidaci takové hrozby. Ostatně protiraketové střely s jadernými hlavicemi chránící Moskvu dokazují, že Rusové to dobře vědí.

3. září 2007
Dostávám otázky, kde a jak se dají získat části ruského dokumentárního seriálu Udarnaja sila, o kterém zde tak nadšeně vyprávím. Budiž, prozradím. Není to vlastně žádné velké tajemství. Při troše snahy lze všechny nalézt na Interfernetu, např. na lotyšských stránkách Army.lv (počítejte ovšem s velice nízkou přenosovou rychlostí). Některé díly najdete též na ruských serverech jako RussTV.ru nebo RuTube.ru. A kupodivu se vyskytuje i tuzemský přehled dílů s odkazy pro stažení.

1. září 2007
Zmínka o sovětských pilotech, kteří ničili německá letadla taranem (tj. nárazem svého stroje), přerostla do morálně‑etické disputace o sebevražedných nebo téměř sebevražedných metodách boje. Je opravdu tak velký rozdíl mezi např. iráckým atentátníkem, japonským kamikaze a ruským tarančikem? Nemůžu si pomoct, ale takřka proti své vůli musím obdivovat odhodlání lidí, kteří pro porážku nepřítele dokážou obětovat vlastní život. Je sice pravda, že vojenský význam takových metod je pochybný, avšak o jejich silném psychologickém efektu pochybovat nelze.

30. srpna 2007
Server NATOaktual.cz publikoval můj článek o Ruské federaci jako staronové supervelmoci. Všimněte si, že v české mediální diskusi na toto téma se angažují převážně lidé, kteří z rozličných důvodů nemají rádi buď Rusko (autoři mainstreamových médií), nebo naopak USA (např. autoři Britských listů). Proto se nejspíše zdálo vhodné, aby se objevil také text od někoho, kdo má rád obě supervelmoci, což je však docela vzácný názorový postoj. Je ovšem nutno doplnit, že se vyskytuje překvapivé množství extrémně nesnášenlivých jedinců, kteří (asi pro jistotu) nemají rádi ani USA ani Rusko.

29. srpna 2007
Častým předmětem zpráv, analýz a diskusí se stává Šanghajská organizace spolupráce, popisovaná jako "NATO východu". Nevím jak komu, ale mně tento pakt Ruska, Číny, čtveřice postsovětských "‑stánů" a přidružených členů Íránu, Mongolska, Indie a Pákistánu dost nejpříjemně připomíná Koalici asijských států z románu Dragon's Fury. A myslím si, že především Rusku a Indii by se takoví podezřelí "přátelé" jako Peking a Teherán mohli v budoucnu opravdu velmi nevyplatit.

27. srpna 2007
Skončil moskevský aerosalon MAKS 2007, který přinesl řadu čekaných i nečekaných odhalení. V první kategorii je nutno jmenovat zejména bojový letoun Su‑35. Naopak překvapivé bylo zjištění, že tajemná nová střela s plochou dráhou letu Iskander‑K je vlastně pozemní verze námořní zbraně Klub, pročež se označuje i jako Klub‑M. Koncern MiG ukázal bezpilotní bojový letoun Skat, kdežto firma Almaz‑Antěj představila mj. protivzdušný systém Tor‑M2E. Docela komicky působil stíhač MiG‑29UB s reklamami televizní stanice Pěrvyj kanal. A když jsem v úvodní větě použil slovo "odhalení", musím zmínit i fakt, že oko návštěvníka mohlo příležitostně spočinout také na krásných dívkách.

25. srpna 2007
Je opravdu nesmírně zábavné číst stránky paranoidních konspiračních maniaků, kteří "vědí", že budovy World Trade Center se 11. září 2001 zřítily proto, že v nich někdo odpálil demoliční nálože. Do té doby sice nikdy žádný tak velký mrakodrap nespadl, ale ti ubozí lidé přesto tvrdí, že Dvojčata měla spadnout "jinak". A jak to mohou vědět? Přece podle počítačových modelů. Ze stejného důvodu je tak rozšířena i víra v tzv. globální oteplování, protože počítačové modely to "dokazují"! Je to tak snadné: Nemáme‑li fakta, vytvoříme počítačový model, který pak upravujeme, dokud nám nedodá výsledky, které chceme. Zkrátka digitalizovaná verze statistické metody tzv. mučení dat.

22. srpna 2007
Co si myslím o včera schválené reformě veřejných financí? V základních principech (jedna sazba daně z příjmu, placení u lékaře a tvrdší sociální systém) s ní určitě souhlasím, ale tato podoba obsahuje tolik kontroverzních částí (dosti vysoká sazba "rovné" daně, ponechání horní sazby DPH na 19 %, podivné slevy na dani atd.), že skutečně nevím, jestli bych pro ni zvedl ruku. Každopádně ji beru jen jako první krok a doufám, že problematické části budou ještě změněny.

21. srpna 2007
Další várka dokumentů z televizní série Udarnaja sila. Odtajněné záběry vojenského raketoplánu Spiral a protidružicové zbraně IS. Lunochod byl vlastně měsíční tank a chybělo málo, aby dostal i zbraň. Bylo navrženo velké vznášedlo s balistickou raketou Topol. Ve druhé polovině 30. let Sovětský svaz testoval plně automaticky naváděné letecké bomby. A 17. ledna 1991 údajně byla iráckou raketou ruské výroby Osa sestřelena jedna F‑117 (tuhle podezřelou story už jsem slyšel dříve). Ehm... Poněkud kontroverzní téma postřehu vzhledem k tomu, co se tady stalo před 39 roky, že?

20. srpna 2007
Film Transformers překonal všechna moje očekávání. Michael Bay a Steven Spielberg stvořili úžasnou, strhující a dokonale propracovanou sci‑fi akční podívanou, která nese všechny znaky jejich tvorby. Děj hned od první minuty uhání vysokou rychlostí, kterou neztrácí ani po více než dvou hodinách. Vizuální zpracování je (podle očekávání) fantastické a bojové scény snad ani nelze slovy popsat. Výborné jsou i herecké výkony, hudba, kamera... Zkrátka všechno. Pro mě v tuto chvíli existují dva vážní kandidáti na nejlepší film roku 2007, a to 300 a Transformers.

18. srpna 2007
Je zajímavé, jak se mění názory na sovětský tank T‑34. Dlouho se tvrdilo, že to byl nejlepší tank druhé světové války, což je asi trochu přehnané. Naopak v 90. letech bylo v módě prohlašovat, že byl zřejmě jedním z nejhorších, což je pro změnu kolosální pitomost. T‑34 byl výborný tank, ovšem z technického hlediska bych za vůbec nejlepší typ přece jen označil německý PzKpfw V Panther. Ten si mohl poradit se dvěma či třemi T‑34, ale problém spočíval v tom, že na jeden Panther jich zpravidla připadlo dvacet či třicet. Paradoxním dokladem kvality Pantheru budiž fakt, že ukořistěné kusy se přidělovaly nejlepším sovětským tankovým osádkám jako odměna za zásluhy v boji.

15. srpna 2007
Kde jsou ty časy, kdy Blesk platil za cizopasný bulvární plátek a dno české mediální scény. Dnes, když jsou na trhu odpady jako Aha a Šíp, lze Blesk označit ještě za relativně seriózní tiskovinu. Ale zmíněná trojice bulvárních deníků v poslední době rozšiřuje oblasti působení. Kromě zásobování prostoduchých čtenářů výmysly, drby a spekulacemi se zabývají rovněž tím, že zásobují lidi filmovými DVD, nezřídka s velmi kvalitními snímky. Nevěřil bych, že někdy budu kupovat Aha, ovšem trilogie Rambo se zvukem DTS za to stojí. Občas je prostě nutné povznést se nad vlastní zásady. :‑)

14. srpna 2007
První kanál ruské federální televize vysílá báječný seriál Udarnaja sila, který prezentuje moderní ruskou vojenskou techniku včetně různých projektů a experimentů. A jelikož je výrazně prokremelský, získává přístup i k jinak utajovaným materiálům. Udarnaja sila ukázala např. tanky s přídavnými proudovými či raketovými motory, testy meteorologických a plazmových zbraní, téměř zapomenuté projekty ponorek, studii ruského vojáka pro 21. století či zkoušky dálkově ovládaného tanku‑robota. S některými z těchto záležitostí se budete moci již brzy seznámit podrobněji.

12. srpna 2007
Důležité zjištění: Ti nejlepší fotografové krásných žen nepracují pro časopisy jako Playboy, Penthouse či Hustler, nýbrž pro tituly jako např. Esquire, Maxim nebo T3. A proč? Protože vyfotit nahou ženskou s roztaženýma nohama umí každý (dokonce i antitalent jako já) a nikoho nebude zajímat, že ta fotka je po umělecké stránce zmetek. Ale naaranžovat a vyfotit oblečenou ženskou tak, aby z toho čtenáři týden nespali, to chce skutečného umělce. Samozřejmě netvrdím, že v prvně jmenovaných časopisech nejsou i kvalitní fotky, ale snímky v těch druhých bývají prostě na celkově vyšší úrovni.

10. srpna 2007
Když při silném dešti sleduji, jak se někteří lidé s hrůzou schovávají pod deštníky nebo střechy, musím si vzpomenout na jednu z geniálních povídek Šimka a Grossmana: "Při dešti otec tvrdil, že z nebe padá síra." Vždycky se mi chce zvolat: "Lidi, co blázníte? To je přece voda! Obyčejná voda! A nejspíš čistší než ta, která vám doma teče z kohoutku!" Pro mě je déšť krásný přírodní jev a nevidím důvod, proč se před ním zděšeně ukrývat. A zkoušeli jste někdy sex v dešti?

9. srpna 2007
Začínám mít dojem, že základní činností ruských důstojníků na penzi je předpovídání války proti USA. V květnu to byl popis výměny jaderných raketových úderů, kdežto nyní se největší oblibě těší predikce americké invaze na Sibiř. A už to pomalu přestává být vtipné. Rusko bylo vždycky poněkud paranoidní (a ne vždycky neprávem), ale všechno má své meze. Pokud někdo cítí nutkání popisovat válku USA a Ruska, ať o ní napíše román; přečtu si jej skutečně rád. Ale ať prosím nestraší lidi publikováním vážně míněných vizí nukleární apokalypsy v denním tisku.

7. srpna 2007
Tři poznámky k filmu Krvavý diamant: 1. Děj se odehrává v roce 1999, ovšem jihoafričtí žoldnéři tam mají vrtulník ATE Super Hind, který v tom roce teprve zahájil testy; ve skutečnosti používali obyčejné staré Mi‑24V z výzbroje bývalé NDR. 2. Snímek dokonale ukázal, že povstalci v Africe jsou zpravidla bandy zdrogovaných ubožáků, které i malá jednotka profesionálů okamžitě smete s povrchu zemského, což se ostatně v Sierře Leone v roce 1995 opravdu stalo. (A za čtyři roky bránil hlavní město Freetown proti běsnění RUF jediný Mi‑24, který pilotoval legendární jihoafrický žoldnéř Neal Ellis.) 3. Jsem sám, komu celý tenhle film místy podezřele připomíná Obchodníka se smrtí?

5. srpna 2007
Jak jsem napsal, americké ozbrojené síly mi dělají radost a plní moje prognózy. Ale Rusové se nejspíše rozhodli, že za USA nezůstanou pozadu. Patrně totiž budou opět stavět velké ekranoplány. A přicházejí zprávy o nových ruských superzbraních včetně "chytrého" tanku. Takže nyní bych Američany poprosil především o reaktivaci bitevních lodí třídy Iowa, zatímco Rusové by mohli pohnout s bojovými letouny 5. generace a novými letadlovými loděmi. Ale naprosto největší radost by mi obě supervelmoci udělaly, kdyby se dohodly na společné protiraketové obraně. Předem děkuji. :‑)

4. srpna 2007
Jestliže americké letectvo mi dělá velkou radost zájmem o turbovrtulové stíhačky, námořnictvo tak činí záměrem opět disponovat křižníky s jaderným pohonem. Mělo by se jednat o pět lodí třídy CGN(X) o výtlaku 25 000 tun, které budou optimalizovány pro protiraketovou obranu. Jedním z hlavních důvodů je rostoucí cena ropy, která značně relativizuje vyšší náklady na nukleární pohon. Ale to neplatí jen pro lodě. Doufám, že se (bez ohledu na kňourání ekologistů) začnou ve velkém měřítku stavět nové jaderné elektrárny a že se urychlí i vývoj termonukleárních reaktorů.

1. srpna 2007
Krize s korejskými rukojmími v Afghánistánu mě přiměla přemýšlet, jak takové situace řešit. A nabízím možný postup: Oznámit, že za každého rukojmího, kterého únosci zabijí, bude veřejně popraveno deset (popř. i více) zadržených teroristů, jejichž jména budou předem sdělena. Psychologický efekt takovéto brutální metody by byl nepochybně obrovský. Teroristé by totiž konečně pochopili, že také umíme hrát tvrdě a že tu vyhlazovací válku proti terorismu myslíme smrtelně vážně.

31. července 2007
Na Blízkém a Středním Východě bude o zábavu postaráno. Lze tak usuzovat podle zpráv z uplynulých několika dnů. Americká vláda hodlá prodat šesti arabským "ropným" státům zbraně za 20 miliard dolarů a poskytnout Izraeli a Egyptu vojenskou pomoc za 30, resp. 13 miliard dolarů. Bude to největší zbrojní obchod Bushovy vlády, která se tak snaží posílit své tamní spojence proti Íránu. Ale téměř současně se objevila alarmující zpráva, že Írán chce z Ruska získat 250 (!) bojových letounů Su‑30 a 20 vzdušných tankerů Il‑78, což bude pro změnu největší zbrojní kontrakt Vláďovy vlády. Oba prezidenti se asi chtějí rozloučit srovnáváním, který z nich má větší... zbraně. :‑)

29. července 2007
Tak pan Obchodník se smrtí už čichá ke kytičkám zespoda. Oleg Orlov, který sloužil jako předloha pro báječný film s Nicolasem Cagem, je po smrti. Dokud prodával převážně ruční palné zbraně, nejspíše až tolik nevadil, ale když zajistil dodávku střel s plochou dráhou letu Ch‑55 do Íránu, Američané a Izraelci patrně usoudili, že svět se bez Olega Orlova dokáže obejít. Povšimněte si, že mezi lidmi, kteří prodávají zbraně darebáckým státům, mohutně řádí epidemie nebezpečných chorob, např. akutní průstřely hlavy, chronická roztrhání bombami nebo záchvaty zmizení beze stopy.

26. července 2007
Někdo by se měl snažit překonat rychlostní rekord v kategorii pístových letounů. Už téměř osmnáct let jej drží upravený stíhač Grumman F8F Bearcat jménem The Rare Bear, který dosáhl 850 km/h. Velice slibný letoun PR‑1 Pond Racer, který měl vypočítanou rychlost 966 km/h, nikdy nenaplnil očekávání a nakonec byl zničen při havárii. Konstrukčně byl skvělý (vždyť jej navrhl geniální Burt Rutan), ale kvůli úspoře nákladů měl automobilové motory na metanol. A to byla právě chyba. Při rekordech se nemůže takhle šetřit! Měli nechat postavit speciální agregáty, nejlépe na nitrometan. Myslím, že s nimi mohl mít PR‑1 výkon snad i 5000 kW a mohl sáhnout na magických 1000 km/h.

24. července 2007
Napsal jsem Jeffu Headovi e‑mail, v němž jsem poděkoval za báječný román Dragon's Fury. Mr. Head mi obratem odpověděl a především mě překvapil sdělením, že ho mimořádně těší slova chvály z České republiky, protože jeho babička byla Češka! Nyní se chci pustit do četby jeho druhé knihy The Stand at Klamath Falls, která patří do literatury faktu. Ukazuje, že pokud vláda omezuje Bohem daná a Ústavou zaručená práva a svobody, pak je povinností občanů proti takové vládě vystoupit.

22. července 2007
Kontrolní otázka, soudruzi: Víte, jak vypadá česká národní vlajka? Opakuji, česká národní vlajka. Teď si asi myslíte, že z vás dělám pitomce, a představujete si bílý a červený pruh a modrý klín. Omyl. To je totiž česká (resp. československá) vlajka státní, nikoli národní. Barvy českého národa jsou jen červená a bílá, až v roce 1920 přibyl modrý klín jako symbol slovenských hor. Bílou a červenou českou národní vlajku (podobnou současné polské) proslavili čeští legionáři a za první republiky ji někdy používali čeští nacionalisté a fašisté, kteří se k ní dnes zkoušejí vracet.

19. července 2007
Co by se stalo, kdyby naráz ustaly zahraniční dodávky ropy do USA? Pokud lze věřit románu
Dragon's Fury, existuje nouzový plán, podle něhož by USA byly do 18 měsíců energeticky plně soběstačné! Plán obsahuje tři body: 1. Zahájení těžby z nových ropných ložisek u západního pobřeží, v Mexickém zálivu a na Aljašce. 2. Vybudování 25 obrovských solárních a větrných energetických komplexů v pouštích na jihozápadě země. 3. Výstavbu několika tuctů nových jaderných elektráren, čemuž dnes prakticky brání stupidní regulace, kterou si vydupala hysterická environmentální lobby. Tak mě napadá... Copak by asi v podobné situaci dělala Evropa? Hádám, že by padla na držku.

17. července 2007
Jak už řekl Ostravak, ten čas letí jako splašený nosorožec... A já s nostalgií vzpomínám na přelom 80. a 90. let, kdy jsme po večerech ladili rakouskou televizní stanici ORF1 (přezdívanou "Vídeň"), kde tehdy premiérově dávali seriály Knight Rider a Airwolf. Dokáže si dnes ještě někdo uvědomit, jaká fantastická podívaná to byla pro sedmiletého kluka žijícího na konci socialismu? Dodnes na tyhle dvě kultovní série nedám dopustit a myslím si, že významně přispěly k tomu, že se u mě postupně rozvinula taková vášeň pro vědu a techniku, zejména vojenskou a leteckou.

15. července 2007
Moje tvrzení, že válka proti terorismu způsobí renesanci vrtulových stíhaček, se dosud setkávalo s dosti odmítavými, někdy až posměšnými reakcemi. Ukazuje se však, že jsem měl pravdu. Americké letectvo oznámilo, že chce zřídit speciální leteckou jednotku pro "nepravidelné války", jejíž součástí má být také dvacet turbovrtulových bojových strojů! A nejméně osm dalších má koupit nové irácké letectvo. Takže už je snad jasné, že vrtule jsou zpátky. Všechny omluvy přijímám. :‑)

14. července 2007
Setkávám se s tvrzením, že celý přístup k protiraketové obraně je chybný, protože je zbytečně pasivní. Pokud budujeme "deštník" proti raketám Íránu a KLDR, vlastně přistupujeme na jejich hru, necháváme jim iniciativu. Místo toho by se mělo preventivně udeřit a ve vývoji raket dlouhého dosahu jim zabránit. Tato argumentace jistě má logiku, a pokud by šlo opravdu jen o Írán a KLDR, vřele bych souhlasil. Ale protiraketová obrana je dlouhodobá záležitost a po mezikontinentálních střelách mlsně pokukuje mnoho dalších států. Za deset let může být mezinárodní situace zcela jiná a hlavní hrozbu mohou představovat jiné režimy. A všechny preventivně pacifikovat nemůžete.

12. července 2007
Která země jako vůbec první na světě nasadila vrtulník k policejním účelům? Zřejmě byste neuhodli, že to bylo Československo, když v červenci 1948 využilo stroj Avia VR‑1 pro řízení dopravy. Málo se ví, že naše země se vždy řadila ke světové špičce v oblasti využití letadel pro zajišťování pořádku a vnitřní bezpečnosti. Více se dozvíte v publikaci Policejní vrtulníky od Jakuba Fojtíka, která se zabývá českým a slovenským policejním letectvem od četnických stíhaček z první republiky až po současnou Leteckou službu Policie ČR a Letecké záchranné služby.

10. července 2007
Irácká větev organizace al‑Kaida hrozí válkou Íránu. Pokud má dnešní situace v Iráku nějakou výhodu, pak je to zřejmě fakt, že radikální sunnité (wahhábisté podporovaní ze Saúdské Arábie) a radikální šíité (se zázemím v Íránu) věnují čas a úsilí zejména tomu, aby se vzájemně vyhubili. Jak správně odvozuje Jeff Head v románu Dragon's Fury, vážný problém pro Západ by nastal až tehdy, kdyby někdo dokázal sjednotit extrémisty z obou odnoží islámu. Dokud se budou likvidovat mezi sebou, neměli bychom jim v tom bránit, ba dokonce bychom je v tom měli podporovat! Vzpomeňte si na projev prezidenta Bushe z 20. září 2001: "We'll turn them one against another..." Čili: Perte se a žerte se!

9. července 2007
Tak máme Nových sedm divů světa. Osobně nechápu ty přezíravé intelektuály a neschopné byrokraty, kteří se ve své nekonečné moudrosti distancovali od iniciativy, kterou svým hlasováním podpořilo přes sto milionů lidí z celého světa. Snad by se měli oficiálně distancovat také od původních antických sedmi divů, protože ty vybral pouze jeden člověk. A pozor, Weberova nadace už nastartovala další podobnou iniciativu s cílem zvolit Nových sedm divů přírody (uzávěrka 8. 8. 2008).

7. července 2007
Fenomenální útočná puška AK‑47 oslavuje šedesát let, ale rozhodně se nechystá odejít ze scény. A její vynálezce, geniální Michail Timofejevič Kalašnikov, je i v 87 letech stále hlavním konstruktérem firmy Ižmaš (která pro změnu slaví 200 let existence) a stále navrhuje nové zbraně. Je snad nemožné mluvit o AK‑47 i jejím tvůrci a vyhnout se superlativům. Pokud existuje nějaké speciální nebe pro tvůrce zbraní, tak Michail Kalašnikov by se tam mohl ucházet o funkci Boha. Hádám, že by okamžitě nařídil andělům zahodit ty směšné plamenné meče a přejít na AK‑47!

6. července 2007
Život je plný překvapení, díl třetí. A o celou řadu překvapení se už tradičně umí postarat Rusko. Ačkoli jsem si myslel, že znám zřejmě všechny varianty letounu L‑39 Albatros, zcela nečekaně jsem narazil na jakousi improvizovanou ruskou protitankovou verzi. Kromě toho jsem shledal, že Vladimir Vladimirovič Putin je oproti obecně rozšířenému mínění kuřák (pokud jde o alkohol, tak prý pije "málo", ale otázkou pochopitelně je, co tohle slovo pro Rusa znamená). A konečně zimní olympiáda v roce 2014: Pořádat ji bude ruské město Soči, kam údajně jezdí lyžovat i sám Vláďa.

4. července 2007
Na dnešní den připadají hned dvě velmi významné události. Tou první je pochopitelně Den Nezávislosti Spojených států amerických. A tou druhou je premiéra dlouho (a také opravdu netrpělivě) očekávaného sci‑fi akčního snímku Transformers, ve kterém se objevuje i pořádná porce moderní vojenské techniky. Dnešní datum zřejmě nebylo pro premiéru tohoto velkofilmu zvoleno náhodně, protože do určité míry ideově navazuje na kultovní Den Nezávislosti.

3. července 2007
Myslím, že mohu doporučit další publikaci, která přibyla do mé zásoby vojenské literatury. Nese název Husajn kontra Chomejní a je to patrně nejlepší text o válce Iráku a Íránu (1980‑1988) v českém jazyce. Vlastně musím pochválit celou edici Polozapomenuté války, jelikož se zaměřuje na konflikty, o kterých je všeobecně známo jen málo (např. "meteorologická válka" v Arktidě), případně jsou o nich rozšířeny značně zkreslené informace (např. občanská válka ve Španělsku).

1. července 2007
Fenomenální román Dragon's Fury opět připomíná jeden závažný problém USA, o kterém se v Evropě příliš neví. Jde o rostoucí počet obyvatel hispánského původu, především ilegálních imigrantů z Mexika. Některé jejich radikální skupiny dokonce otevřeně volají po "znovudobytí" jihozápadu USA, resp. jeho připojení k Mexiku! Nepřátelé USA (jako ultralevicové kvazifašistické vlády v Latinské Americe) by tak mohli Hispánce využít jako "pátou kolonu". A podobnou hrozbu pochopitelně představují extrémisté či "spící agenti" v komunitách Asiatů (zejména Číňanů) a muslimů.


Postřehy z dubna, května a června 2007

Archiv postřehůNa úvodní stránku