Postřehy ze života


30. června 2007
Dnešní
aktualizace stránek je už na první pohled velmi kontroverzní. Na jedné straně se rozplývám nad vojenskými technologiemi z knihy konzervativního křesťanského aktivisty a na straně druhé rozebírám oblíbenost milostných poloh a různých sexuálních praktik. Jak to vysvětlit? Nuže, obecně politicky jsem neokonzervativec, avšak existují i jistá specifická témata, ve kterých jsem naopak ultraliberál. A jedním z nich je i sexuální svoboda. Proto jsem také od počátku podporoval tzv. registrované partnerství, které je mimochodem v platnosti právě rok. Takže asi tak.

29. června 2007
Mám pro vás jeden nápad, jak strávit teplý letní večer. A budete potřebovat jen svoji ruku. Ne, nejde o žádnou novou metodu masturbace... :‑) Pomocí tří jednoduchých pokusů si můžete sami ověřit, že tzv. skleníková vrstva vůbec neexistuje! Existovat prostě nemůže, protože by porušovala několik základních fyzikálních zákonů. A bez té skleníkové vrstvy pochopitelně nemůže existovat onen "skleníkový efekt", a tudíž ani žádné "globální oteplování"! Zkuste si to sami. Uvidíte, že tyto zábavné experimenty posílají ekologisty i s jejich slavnými počítačovými modely směle do jetele.

27. června 2007
Zdá se, že hlavní hit počátku 21. století jsou nemoci (údajně) přenosné ze zvířat na člověka. Nejprve to byla BSE; po celém tom šílenství kolem šílených krav se jen málokdo pozastavuje nad tím detailem, že se nikdy nepotvrdila možnost přenosu na lidi. Následoval SARS z cibetek (nebo co to bylo za havěť) a dnes se vysoké popularitě těší ptačí chřipka. Ani bych se nedivil, kdyby někdo začal tvrdit, že člověk se může od ovcí nakazit anaserpentní spinózou (tj. nadměrnou kučeravostí vlny).

25. června 2007
Několik příslušnic izraelské armády se v časopise Maxim představilo v oblečení poněkud volnějším, než je uniforma. Není to však nijak překvapivé; Izrael se prostě připojil k dlouhodobému trendu, kterým je propagace ozbrojených sil a vojenské techniky za pomoci méně oděných příslušnic "mírového" pohlaví. Tak třeba jedna čínská zbrojovka si zaplatila kalendář, ve kterém se její výrobky objevily v rukou spoře oděných krásek, a po některých ruských zbrojních veletrzích se procházejí překvapivě přítulné děvušky "oblečené" jen do maskáčového bodypaintingu.

24. června 2007
Mohl by Západ prohrát III. světovou válku? Mohl, pokud by se proti němu spojily Čína, Indie a Velká islámská republika, každá s miliardou obyvatel... To je hlavní idea excelentního románu Dragon's Fury, jehož autorem je vojenský expert a konzervativní aktivista Jeff Head. Ve srovnání s tímto gigantickým, téměř 800stránkovým eposem vypadají konflikty z knih Clancyho či Bonda jako nevýznamné šarvátky. USA a Západ zvítězí až po dlouhých osmi letech bojů, které probíhají na všech kontinentech i v kosmu a vyžádají si přes 360 milionů mrtvých a přes půl miliardy zraněných. A pozor: Tento místy až odporně realistický příběh si můžete volně stáhnout ve formátu PDF!

22. června 2007
Při pátrání po informacích o tom, jak dlouho ještě vydrží zásoby klasické trojice fosilních paliv (tj. uhlí, ropy a zemního plynu), jsem si opět musel vzpomenout na jednu škodolibou poznámku vůči Střednímu Východu: "To je fajn, že Alláh vám dal ropu... Jenže nám dal uran!" :‑) A když už jsme u ropy a uranu, přidáme také trochu černého (pardon, dnes už se vlastně musí říkat "afroamerického") humoru: Víte, co mají společného Hirošima a Teherán? Nic... zatím. :‑)

20. června 2007
Špatné zprávy pro nepřátele Ruska. Téma: Továrny licenčně produkující ruské letouny Su‑27/30. První je v Číně, druhá v Indii a třetí se brzy začne stavět (zatím se tají kde, ale můj soukromý tip je Brazílie). A smlouvy obsahují klauzuli, podle níž může Moskva v případě potřeby rozhodnout, že továrna začíná ihned vyrábět pro ruské letectvo! A produkci v pěti fabrikách na území čtyř velmocí (v Rusku jsou dvě, v Komsomolsku na Amuru a v Irkutsku) by žádný nepřítel prakticky nedokázal zastavit. Rád bych viděl nějakého šílence, který by se odvážil jít do války proti celé koalici BRIC.

19. června 2007
Dnes budu pro změnu překvapovat já. Někoho příjemně, někoho nepříjemně. Po pečlivém nastudování dostupných zdrojů musím poněkud korigovat svůj názor na americkou radarovou základnu u nás. Jako velký příznivec USA bych měl být (a stále jsem) pro, ale jako velký příznivec Ruska začínám mít určité pochybnosti. Asi takto: Naprosto podporuji obranu proti raketám "darebáckých států", ovšem v žádném případě bych nemohl podpořit systém namířený proti Rusku. S plnou vážností a bez legrace prohlašuji, že kdyby se jednoznačně a nezvratně ukázalo, že americký radar u nás by měl sledovat primárně území Ruské federace, musel bych oficiálně říct NE.

18. června 2007
Život je plný překvapení, část druhá. Na mnoha ruských serverech už je k dispozici kompletní film 07‑j měňajet kurs, který měl premiéru v kinech 12. dubna; evidentně znovu začíná platit, že Rusko je země, kde "zítra" znamená "včera". V hitparádě nefunkčních států kupodivu vede Súdán, nikoli Irák, kterému patří stříbrná medaile. A americké antirakety GBI v Polsku prý budou schopné nést i nukleární hlavice. Ale já jsem přece neříkal, že všechna ta překvapení jsou příjemná.

16. června 2007
Řadu lidí udivuje, že mám rád současně USA i Rusko, a hlavně že fandím Bushovi i Putinovi. Já v tom ale nevidím žádný velký rozpor, protože Bush i Putin patří k velmi podobnému typu politiků. Oba jsou konzervativci, rázní, suverénní a přímí. Umějí si vybírat výborné spolupracovníky, dokážou vést lidi k velkým cílům a mají odvahu dělat tvrdá a nepopulární, ale nutná rozhodnutí. Jsou vlastenci přesvědčení o svém poslání a v krizových situacích zachránili své země. Bush i Putin jsou opravdovými vůdci svých národů. Jsou to prostě váleční prezidenti.

14. června 2007
Nemohu si nechat pro sebe jeden snadný a rychlý recept na večeři pro dvě osoby, který se mi podařilo vytvořit. Zatím to nemá jméno, ale patrně je to cosi mezi pomazánkou a salátem. Do misky dejte jednu konzervu tuňáka v rostlinném oleji (185 g), jeden malý smetanový jogurt (150 g), lžíci olivového oleje, lžičku chilli omáčky, lžičku kari a půl lžičky soli. Pořádně to zamíchejte a nechejte několik minut uležet. A s bílým pečivem to zkrátka nemá chybu. Na tzv. zdravou výživu sice věřím přibližně jako na globální oteplování nebo evoluční teorii, ale tohle vypadá jako tzv. zdravé jídlo.

13. června 2007
Ke svému upřímnému údivu jsem zjistil, že v seznamu 451 studentů bakalářského programu Politologie (čili oborů Politologie a Bezpečnostní a strategická studia) seřazeném podle vážených průměrů výsledků zkoušek se s hodnotou 1,18 nacházím na docela slušném prvním místě. Dále jsem shledal, že nečekaně prudce narůstá počet odvážných dívek, které zásadově bojkotují nošení spodního dílu spodního prádla. A konečně jsem objevil, že existuje speciální cvičná bombardovací varianta ruského dopravního letounu Tu‑134 označovaná jako Tu‑134Š. Život je prostě plný překvapení.

11. června 2007
Začínám mít pocit, že rastafariáni mají možná pravdu. Bůh je asi opravdu černoch. A jmenuje se Lewis Hamilton! Musím opravit své tvrzení z 15. dubna 2007, že Lewis se za několik let stane mistrem světa. On se jím totiž pravděpodobně stane už letos. Po šesti sezónách soužení, hledání, smůly a problémů se zdá, že Stříbrné šípy jsou konečně zpátky. A mají velice reálnou šanci získat hattrick, tedy mistra světa, vicemistra světa a Pohár konstruktérů. Lewis rulez!

10. června 2007
Kdo čeká, že budu glosovat změnu postoje Ruska k protiraketové obraně, nemýlí se. Putinova nabídka společné základny v Ázerbajdžánu je rozhodně výborný začátek. A dává za pravdu lidem, jako jsem já, kteří dlouho a trpělivě vysvětlují, že ruská zahraniční politika je na prvním místě pragmatická, že USA a Rusko mají ve skutečnosti společného mnohem více, než se zdá, a že mohou (a měly by) v klíčových bezpečnostních otázkách spolupracovat. A já vidím ještě dál. Bylo by báječné, kdyby obě supervelmoci dokázaly spojit síly i ve vývoji protiraketových (a jiných) laserových zbraní, protože ty budou nejspíše naprosto zásadně ovlivňovat průběh budoucích válek. Zzzap! :‑)

8. června 2007
Dostal jsem několik poděkování za tipy na knihy a také přání, že v tom mám pokračovat. OK, proč ne. Věděli jste, že děj románu Hon na ponorku od geniálního Toma Clancyho je založen na reálné události? 8. listopadu 1975 došlo na sovětské fregatě Storoževoj ke vzpouře proti komunistickému režimu, kterou vedl politický důstojník Valerij Sablin. Pokud o této dlouho přísně utajované události chcete vědět více, přečtěte si působivou knihu Poslední strážný.

6. června 2007
Bezpečnostní situaci na summitu G8 se nebojím označit za naprosté fiasko a katastrofální selhání tamní policie. V případě narušení "zakázané zóny" měli mít policisté explicitní právo střílet ostrou municí, což mělo být také veřejně oznámeno. Jak je možné, že při všech střetech policie a různých antisystémových kvaziteroristických živlů je mnohem více zraněných mezi policisty? Ani se moc nedivím, že teroristé a jejich pomahači pokládají Západ za slabý, když ozbrojené sbory západních zemí nedokážou adekvátně zasáhnout ani proti několika stovkám zakuklených hulákajících primitivů.

5. června 2007
Média opět skloňují jméno bývalého ministra obrany generála Miroslava Vacka. Pro někoho to asi bude velmi překvapivé, ale generál Vacek, ač je to komunista, patří mezi osoby, kterých si velice vážím, byť s ním třeba v řadě otázek nesouhlasím. Přečetl jsem všechny jeho knihy a upřímně doporučuji zejména publikaci Generál studené války, což je skvělé pojednání o bývalé Československé lidové armádě, která vůbec nebyla tak špatná, jak je dnes v módě vykládat. Měli jsme mnoho kvalitních typů techniky (např. stíhačky MiG‑29 nebo rakety S‑300) a při přepočtu síly armády na počet obyvatel byla ČSSR druhá (!) nejsilnější země na světě (po Izraeli). Takže než nám nějaký "expert" zase začne tvrdit, jak byla ČSLA slabá, zaostalá a primitivní, měl by si nejprve ujasnit některá fakta.

4. června 2007
Už jen minuty zbývají do chvíle, kdy na dráhu ruzyňského letiště dosedne krásný letoun Air Force One s nejmocnějším mužem této planety na palubě. Za pozornost stojí i další úžasný kousek techniky, který ochraňuje vůdce svobodného světa, a to limuzína s příznačným názvem Cadillac One. To málo, co je o ní známo, napovídá, že využívá systémy z vozů SmarTruck vyvinutých pro válku s terorismem. Zbývá jen doufat, že žádná ze schopností prezidentské limuzíny nebude potřebná.

2. června 2007
V poslední době pořád slyším, že prý hrozí nové závody ve zbrojení. A nechápu, proč má tento termín tak negativní vyznění. Pro mě závody ve zbrojení znamenají především mohutné investice do výzkumu a vědy, rozvoj špičkových technologií (počítače, komunikace, dobývání vesmíru...), mnoho pracovních míst pro nejlepší inženýry a kvalifikované dělníky a následně velký ekonomický růst, který se promítne i do životní úrovně. Pokud jsou "závodníci" opravdu dobří (a to USA i Rusko určitě jsou), pak můžeme závody ve zbrojení pokládat za synonymum prosperity.

31. května 2007
Rusové úspěšně vyzkoušeli dvě nové zbraně. První z nich je mezikontinentální balistická raketa RS‑24, což je nejspíše verze rakety Topol‑M schopná nést až deset samostatných hlavic. Druhá zbraň jménem R‑500 Iskander‑K je špičková střela s plochou dráhou letu. Pochopitelně se zdůrazňuje, že obě mohou spolehlivě překonat jakoukoli protiraketovou obranu a zasáhnout budoucí americké základny v Česku a Polsku. A aby toho nebylo málo, tak Rusové nás pro jistotu obdařili i detailním popisem nukleární války včetně raketového úderu proti radaru v Čechách. Tak tomuhle říkám srdečné pozdravy z Ruska. Chybí už snad jenom: "Děkujeme za spolupráci a přejeme hezký den."

29. května 2007
Letečtí nadšenci mluví o jediném: Malajské královské letectvo převzalo první dva ruské bojové letouny Su‑30MKM. A vzhledem k tradiční rivalitě mezi Singapurem a Malajsií tak budou na jedné straně létat singapurské F‑16C/D a F‑15SG a proti nim malajské MiG‑29N/UBN a Su‑30MKM. Součástí kontraktu mezi Ruskem a Malajsií je i to, že letos na podzim zavítá na stanici ISS první malajský kosmonaut, což mi poněkud připomíná starý mezinárodní program Interkosmos. Bude to zase jako za té studené války, jako za těch starejch dobrejch časů! Cože? Aha.

27. května 2007
USA tvrdí, že z úmyslu získat balistické rakety podezírají (kromě KLDR a Íránu) dvacet zemí. Proto jsem se o víkendu nejen chystal na test z Politických systémů, připomínal jsem si 65. výročí atentátu na Reinharda Heydricha a díval jsem se na Velkou cenu Monaka (a na jednu krásnou opalující se dívku), ale též jsem uvažoval, kterých dvacet států to může být. Přestože jsem se snažil být velice podezřívavý, nenapočítal jsem jich víc než jen zhruba patnáct, a to ještě včetně těch, které už nějaké starší rachejtle mají. Co se dá dělat. To, že jsi paranoik, ještě neznamená, že tě nedostanou.

25. května 2007
Můj radikální návrh řešení problému Balkánu: Nastavit hranice států tak, aby co nejpřesněji kopírovaly hranice národů. Ten etnicko‑geografický zmetek nazvaný Bosna a Hercegovina zlikvidovat a rozdělit na tři části: 1. Samostatný stát Bosna určený pro Bosňáky (Muslimy). 2. Chorvatskou část dát Chorvatsku, které se však "na oplátku" vzdá Srbské Krajiny. 3. Republiku Srpskou připojit k Srbsku. Bělehrad takto obdrží dvě etnicky srbská území, ale výměnou za to formálně uzná nezávislost Kosova (to samozřejmě musí dlouho zůstat pod mezinárodní správou). Tatíček Tito by se patrně obracel v hrobě, ale možná by se tak zabránilo vzniku většího množství dalších hrobů.

24. května 2007
Pozoruhodné zjištění: Pokud chcete zhlédnout část obřího 1000mm děla Babylon, které geniální Gerald Bull stavěl pro naštěstí již zesnulého Saddáma Husajna, nemusíte cestovat do dělostřeleckého muzea ve Velké Británii. Dokonce ani nemusíte opouštět Českou republiku! Stačí zavítat do Brandýsa nad Orlicí, kde se nachází krásná kopie šestého dílu hlavně Babylonu. Nechce se někomu postavit repliku Bullovy 210mm samohybné houfnice Al Fao s rekordním dostřelem 57 km? :‑)

22. května 2007
Někteří výrobci jako Hewlett Packard, Dell či Samsung uvádějí na trh novou generaci notebooků, které nemají klasické pevné disky (HDD) a místo nich jsou vybaveny pamětí Solid‑State Drive neboli velkou pamětí typu Flash. SSD jsou výrazně rychlejší, odolnější a spolehlivější. Bohužel jsou zatím i výrazně dražší, ale ceny jistě půjdou rychle dolů. Podle odhadů Dellu bude mít v roce 2009 polovina notebooků paměti SSD. A jen tak pro zajímavost: Uvěřili byste takové předpovědi třeba v roce 2003? Je čas udělat hadrům pá pá! Je čas udělat hadrům pá pá! :‑)

19. května 2007
Všiml jsem si, že často vyvádím lidi z míry. Bývám totiž nezřídka považován za "intelektuála", kteréžto slovo ovšem osobně chápu spíše jako urážku. Lidé jsou pak šokovaní tím, že ten domnělý intelektuál je veliký milovník USA, neokonzervativec, militarista a sionista, vyjadřuje se politicky krajně nekorektně a nevěří na pseudovědecké výtvory typu globálního oteplování nebo evoluce. A k dovršení všeho se nijak netají tím, že si rád dá trojku nebo čtyřku, což je pro některé lidi zločin na úrovni genocidy. Nicméně, já na svých názorech a postojích nehodlám naprosto nic měnit. Jak se říká v Rusku: Komu se to nelíbí, může si jít stěžovat na ministerstvo chovu ovcí.

17. května 2007
O tenhle geniální vtip se nemůžu nepodělit: Potkají se dva Židé a jeden vidí, že ten druhý si čte arabské noviny. Ptá se ho: "Kohn, nejsou voni mešuge? Proč čtou ty arabský noviny?" Kohn: "Ale klid, Abeles, já jim to vysvětlím. Když si čtu naše noviny, tak to jsou samý pogromy, teroristický útoky proti Izraeli, úpadek judaismu, prostě jedním slovem mizérie. A teď se podívají tady do těch arabských: Židé vlastní všechny banky, Židé řídí světový obchod, Židé jsou bohatí a mocní, Židé vládnou světu... No a řeknou mi, Abeles, není to lepší čtení?" :‑)

16. května 2007
Dnes vychází nová publikace Václava Klause Modrá, nikoli zelená planeta. Autor v ní čelí hysterickým výlevům ekologistů, kteří přibližně čtyřicet let "varují", že pokud se okamžitě nezačne něco dělat, tak za deset let už bude pozdě. :‑) Naštěstí však existují i lidé jako Michael Crichton, Bjørn Lomborg či právě současný český prezident, kteří proti katastrofickým scénářům environmentalistů staví střízlivé úsudky. A také se (zcela oprávněně) ptají, jakými zájmy jsou "zelení" vlastně vedeni. Ale ty módní teorie o tzv. změnách klimatu jsou přece jen k něčemu dobré. Výborně totiž ilustrují následující zjištění: "Na složité otázky existují jednoduché, snadno pochopitelné nesprávné odpovědi."

13. května 2007
Příprava na zkoušku z předmětu Vojenská politika. Zdůrazňuje se, že jednou z podmínek demokratické kontroly ozbrojených sil je, aby v čele ministerstva obrany stál civilista. Určitě souhlasím, že ministrem by neměl být voják v aktivní službě, nýbrž civilní osoba. Ale současně jsem přesvědčen o tom, že by to měl být bývalý profesionální voják, jako byl například Jaroslav Tvrdík. V České republice však bohužel nepříjemně často nastává opačný extrém, kdy resort obrany vedou jedinci, kteří pouze s velkým štěstím rozeznají důstojníka letectva od průvodčího Českých drah.

12. května 2007
Na stránkách známé neonacistické organizace Národní odpor se můžete dozvědět, že Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity je známá "výchovou studentů k levičáctví". A naopak exponenti levičácké iniciativy Ne základnám tvrdí, že FSS je plná "politruků konzervatismu". Na takové bláboly se asi nedá nic odpovědět. Možná jen to, že mi trochu připomínají tu historku o zbrojíři, který říkal, že jeho zbraně prorazí každý pancíř a že jeho pancíře neprorazí žádná zbraň.

10. května 2007
Diskutovali jsme o otázce budoucnosti Kosova, resp. o plánu OSN na jeho nezávislost. Já často říkám: "Kdo chce nezávislost, ať ji má. A ať se s ní třeba udáví." Ale nejsem si právě jistý, jestli je to i v tomto případě ideální řešení. Obávám se hlavně tří možných důsledků: Nezávislé Kosovo by se mohlo změnit v narkoteroristický stát (jako Čečensko, jenže tentokrát v Evropě), mohlo by dojít k válce se Srbskem a mohl by přijít dominový efekt destabilizace dalších "menšinových" oblastí v celé Evropě. Pokud se tyto hrozby podaří neutralizovat, pak ať kosovští Albánci spánembohem mají samostatnost. Ale v opačném případě to bude jen začátek další krize.

8. května 2007
V čem spočívá rozdíl mezi Evropou a USA? Evropská unie ustavičně mluví o tom, jak se stane vedoucí silou v obnovitelných zdrojích energie a alternativních pohonech a palivech. Mluví, mluví a mluví. A co dělají Američané? Už řadu let tiše investují miliardy dolarů do vodíkových článků a syntetických paliv. Současnou vládu USA tvoří lidé s těsnými vazbami na ropný průmysl. Jenže to je výhoda, nikoli chyba! Tito lidé totiž nejlépe vědí, že ropa už je v podstatě odepsaná a bez perspektiv. Až za nějakou dobu ty zásoby ropy dojdou, bude mít Amerika připravenou spoustu náhradních surovinových a energetických technologií. A Evropa? Ta bude pořád mluvit, mluvit a mluvit...

6. května 2007
V mnoha městech vrcholí oslavy osvobození od nacistické okupace. V této souvislosti si prostě nemohu odpustit povzdech nad tím, jak se pohybujeme z jednoho extrému do druhého. Čtyřicet let jsme museli papouškovat, že nás osvobodila pouze sovětská armáda, zatímco dnes se mnoho lidí chová, jako kdyby US Army došla přibližně někam na čáru Ostrava, Zlín, Břeclav. A protože mám upřímně rád Ameriku i Rusko, oba tyto extrémy mi poměrně dost vadí.

3. května 2007
Dnešní den jsem strávil na zbrojním veletrhu IDET 2007. Jsem plný dojmů, batoh je plný reklamních a informačních materiálů (více než devět kilogramů!) a paměťové karty dvou fotoaparátů jsou plné fotek. Samozřejmě mám v plánu napsat obsáhlou reportáž, ve které shrnu své poznatky a postřehy z veletrhu. Článek se objeví na těchto stránkách zřejmě v příštím týdnu.

2. května 2007
Vřele doporučuji knihu Kirila Yeskova Poslední pán Prstenu. Milovníci Tolkienových příběhů si musejí uvědomit, že válku o Prsten znají pouze z popisu vítězů. Nebylo to náhodou jinak? Yeskov líčí Mordor jako vyspělou civilizaci na hranici průmyslové revoluce, kterou ale komplot lstivého Gondoru a Rohanu, mocichtivých elfů a Bílé rady donutil vést zoufalou válku vědy proti magii. Ale tak už to na světě chodí. Vítěze nikdo nesoudí. A vítězové píší historii.

1. května 2007
Dívky se začínají opalovat, mnohé i nahoře bez, případně i dole bez. Je to příjemný pohled a neklamný znak brzy přicházejícího léta. Podle ekologistů by to mohl být indikátor globálního oteplování; upřímně řečeno, podle nich je dnes indikátorem globálního oteplování prakticky všechno. :‑) Ale když mi někdo zaručí, že každý rok už od dubna budou dívky vystavovat svá zcela odhalená těla slunci, začnu ochotně věřit nejen na globální oteplování, ale klidně třeba i na evoluci, gender nebo Santa Clause... :‑) A abych nezapomněl, přeji příjemný 1. máj. Práci čest, rukám klid.

29. dubna 2007
V Rusku měl premiéru další "letecký" akční film nazvaný 07 měňajet kurs (07 mění kurs). Tentokrát se jedná o protiteroristickou show za účasti letounů Tu‑160, Su‑27 a A‑50 a několika plavidel ruské flotily. Stejně jako povedený špionážní film Zerkalnyje vojny vznikl i tento snímek s cílem posílit vlastenectví a povzbudit mladé Rusy k vojenské kariéře. V USA se to zkusilo už v 80. letech pomocí "náborových" filmů jako Top Gun nebo Železný orel. A fungovalo to!

26. dubna 2007
Stav: Je přeprezidentováno. Sice se neví, kdo bude na začátku roku 2008 soupeřem Václava Klause, ale zato Jirka Paroubků a Přemek Sobotků už dali najevo, že by rádi spinkali na Hradě od roku 2013. Dále tu jsou zajímavé prezidentské volby ve Francii a diskuse o tom, kdo se bude příští rok ucházet o funkci prezidenta USA (a že v roce 2012 to nejspíše zkusí Arnold) a koho si za svého nástupce vybere Vláďa Putin. Sean Connery řekl, že by neodmítl post prezidenta Skotska. Seznam lidí, kteří nejsou kandidáty na prezidenty čehokoli, se povážlivě krátí. :‑)

24. dubna 2007
Dostávám dotazy, co je to vlastně ten neokonzervatismus, k němuž se tak vehementně hlásím. Nuže, je to spojení konzervatismu a klasického liberalismu (resp. ekonomického neoliberalismu), do kterého jsou začleněny tyto prvky: Víra v nadřazenost, vedoucí postavení a historické poslání USA, bezpodmínečná podpora Izraele, preventivní údery a šíření demokracie silou. Do "nepovinné výbavy" patří mj. hluboká křesťanská víra (u mě nepřítomna), militarismus (u mě velmi silně přítomen) a snad ještě obdiv k osobě prezidenta George W. Bushe. Hádejte, čí fotku mám na nočním stolku... :‑)

23. dubna 2007
Často se hovoří o sporu dvou koncepcí budoucnosti světa, jimiž jsou Fukuyamův "konec dějin" (neboli absolutní vítězství demokracie) a Huntingtonův "střet civilizací" (neboli stupňování konfliktu Západu a jiných kultur). A který názor zastávám já? Jako neokonzervativec souhlasím s tím, jak sám Fukuyama zrevidoval svou původní optimistickou vizi: Demokracie nakonec zvítězí, ale nikoli spontánně. Je nutné "nový světový řád" aktivně prosazovat (a to i silou), protože zlo prostě nezmizí samo od sebe. Bude to dlouhý, těžký a krvavý boj, ale výsledek bude stát za to.

22. dubna 2007
Reaper rulez! Americký bezpilotní bojový letoun MQ‑9 Reaper (dříve Predator B) nemá chybu. Pohled na něj trochu klame, protože vypadá jako jakási hračka. Jenže on má ve skutečnosti rozpětí 20 metrů a unese dvě tuny zbraní. Dělá čest svému jménu, protože "Reaper" je v američtině slovo pro zosobněnou Smrt, neboli kostlivce s kosou. Eskadra těchto mazlíků rozmístěná na Falklandách by byla vynikajícím prostředkem pro řešení územních nároků ze strany Argentiny.

20. dubna 2007
Je neuvěřitelné, na jakou absurdní úroveň dospěli hlasatelé tzv. politické korektnosti. Fenomenální film 300 je podle nich fašistické a rasistické dílo, které si objednal Pentagon, aby připravil svět na válku proti Íránu. Stále více obdivuji tvůrce tohoto snímku, kteří se odvážně vzepřeli soudobé multikulturní módě a vzdali hold západní civilizaci. Já jsem hrdý na to, že jsem součástí této civilizace, jež vytvořila cca 90 % všeho užitečného, co na této planetě existuje. A také jsem vděčný řeckým vojákům, kteří obětovali své životy, aby zachránili západní kulturu před barbary.

18. dubna 2007
Nedávno jsem kritizoval vyřazení bitevních lodí třídy Iowa, na což jsem obdržel několik souhlasných i nesouhlasných reakcí. Přidám další kritiku: Američané udělali velkou chybu, když se vzdali všech devíti křižníků s jaderným pohonem. Měli si tak čtyři ponechat a komplexně je modernizovat, případně mohli postavit zvětšenou, víceúčelovou a nukleární variantu třídy Ticonderoga. Jaderný pohon je samozřejmě dražší, ale v jeho prospěch hovoří vyšší účinnost, rychlost, vytrvalost a spolehlivost. Rusové zatraceně dobře vědí, proč si nechávají ve výzbroji jaderné křižníky Pjotr Velikij a Admirál Nachimov, což jsou pravděpodobně nejlepší víceúčelové hladinové válečné lodě všech dob.

16. dubna 2007
Při dnešní přednášce o strategii bylo připomenuto, že součástí francouzské strategické školy je důraz na moment překvapení. S tím vřele souhlasím; Francie je opravdovým mistrem v překvapování, zejména pak překvapování svých spojenců, nebo lépe řečeno zemí, které Francii nemoudře pokládaly za svého spojence. Říká se, že státy nemají přátele. A já ve shodě s Matthewem Reillym dodávám, že především v případě Francie to docela dobře chápu.

15. dubna 2007
Po prvních třech letošních velkých cenách Formule 1 lze konstatovat dvě věci: 1. Síly týmů McLaren a Ferrari jsou neuvěřitelně vyrovnané a boj mezi nimi bude skutečně extrémně napínavý, nehledě k tomu, že do něj možná zasáhne i stáj BMW. 2. Lewis Hamilton je pravděpodobně největším talentem v F1 od roku 2001, kdy přišli Alonso a Räikkönen. Žádný nováček ještě nedosáhl takových úžasných výsledků. Nepochybuji, že Lewis za několik let získá titul mistra světa.

13. dubna 2007
Pokud budete surfovat po webových stránkách evropských firem, které produkují vojenskou techniku, můžete si všimnout zajímavé věci. Mnohdy není jednoduché se k vojenským výrobkům dostat, protože jsou "schovány" hluboko ve struktuře odkazů, případně jsou "uklizeny" na úplně jiné stránky. Nechápu to. USA a Rusko jsou oprávněně pyšné na to, že vyrábějí špičkové zbraně, zatímco "politicky korektní" Evropa se nezřídka tváří, jako kdyby vyspělý zbrojní průmysl byl cosi špatného, za co bychom se snad měli stydět. Neplačte, sami jste si to zavinili. :‑)

11. dubna 2007
Za tři týdny čekají Skotsko volby do regionálního parlamentu. A všechny průzkumy ukazují, že jestli se nestane nějaký zázrak, zvítězí Skotská národní strana, která chce jako minimum širokou autonomii, ale také slibuje do roku 2010 referendum o odtržení od Spojeného království a vyhlášení republiky. Stejně tak se dá čekat federalizace, ne‑li rozpad Španělska na tři až pět zemí. Odtržení Quebecu od Kanady je už jen otázka (krátkého) času a lze počítat i s rozdělením Itálie. A nedá se s tím nic dělat. Maximálně se dá vsadit na to, kdo se trhne jako první; váhám mezi Skotskem a Quebecem.

9. dubna 2007
Ruská firma NPO Saturn, která bude dodávat motory AL‑41F pro připravovaný ruský bojový letoun 5. generace Suchoj PAK FA (alias T‑50 či I‑21), zveřejnila podobu makety PAK FA. Je to nejspíše první oficiální grafika tohoto stroje. Osobně ji pokládám za věrohodnou, protože Saturn snad musí vědět, pro co bude vyrábět motory. Doufejme, že je to takový speciální bonus k velikonočním pomlázkám. Ačkoli zase na druhou stranu, přece jenom je to pořád Rusko... :‑)

8. dubna 2007
Když se tak zamyslíte, dojdete ke zjištění, že za technickým a ekonomickým rozvojem stojí především lenost, závist a ziskuchtivost. Právě díky těmto pocitům vznikají vynálezy usnadňující život, vyvíjejí se a stávají se dostupnými. A podobně také hnacím motorem kapitalismu je přece pouze touha jednotlivců po zisku a úspěchu. Nejzajímavější na tom je, že to opravdu funguje... Jak se říká: Nejlépe se postaráte o druhé tak, že se co nejlépe postaráte o sebe.

6. dubna 2007
Stále se přesvědčuji o pravdivosti Kushnerova zákona: "Vaše šance na úspěch je nepřímo úměrná počtu lidí vykonávajících stejnou práci jako vy." V tom je implicitně vyjádřena rada, že byste se měli zabývat něčím, čím se jinak zabývá co nejméně lidí. Touto poučkou se systematicky řídím, jak můžete vidět na mých článcích v atm, popř. na výběru témat mých seminárních prací. Jinak řečeno, přicházím obvykle s takovými problémy, jejichž řešení znám (pokud možno) jen já.

4. dubna 2007
Vládní návrh daňové reformy je podle mě naprosto nepovedený paskvil, jakýsi nekonzistentní slepenec připomínající dort Pejska a Kočičky. Z původní "modré" reformy, díky níž ODS vyhrála volby, zůstalo jen ubohé torzo. Na navržených změnách by prodělala hlavně střední třída, tedy lidé, kteří táhnou celou ekonomiku. To je přesný opak toho, čeho chtěl dosáhnout Vlastík Tlustý se svou reformou. Alarmující je pro mě především fakt, že ten Kalouskův výtvor podrobují ostré kritice i špičkoví ekonomové, kteří vždy jednoznačně podporovali návrhy ODS. Máme se opravdu na co těšit. Jak se říká: Pamatujte si, že "zu grund" jsou dvě slova a "v prdeli" se píše měkké i.

3. dubna 2007
Přestože permanentně nadávám na FEKT VUT, musím přiznat, že občas se mi vědomosti tam získané poměrně hodí. Například teď, když píšu článek o nových druzích elektromotorů pro pohon vojenských lodí. Samotného mě skutečně překvapuje, že si ještě vzpomínám, jak pracuje třeba asynchronní motor, nebo jaká je podstata supravodivosti, případně co je to takový komutátor. Zdá se, že něco z přednášek profesora Dědka mi přece jen bude k užitku.

1. dubna 2007
Se zájmem jsem si přečetl knihu Žurnalistika: Praktická příručka pro novináře. Příjemně mě překvapila velkým důrazem na schopnosti a dovednosti, které jsou většině českých novinářů naprosto cizí, jako je rozlišení zprávy od komentáře, psaní jen o věcech, kterým rozumím, případně také omezení proliferace produktů vlastního mdlého rozumu. Právě absence těchto i jiných dovedností u většiny naší žurnalistiky (čest výjimkám) způsobuje, že česká mediální scéna vypadá tak, jak vypadá, to jest příšerně. Já osobně vždy zdůrazňuji, že jsem odborný novinář, nikoli žurnalista.


Postřehy z ledna, února a března 2007

Archiv postřehůNa úvodní stránku