Postřehy ze života


30. března 2007
Vymyslel jsem nové volební heslo pro ODS: "Es kommt der Pták!" :-)

29. března 2007
Vysoce seriózní zdroj Jane's uvádí, že favoritem ve výběrovém řízení na novou stíhačku pro japonské letectvo je Eurofighter Typhoon. Ale mně se nějak nechce věřit, že by Japončíci skutečně chtěli koupit evropské letouny. Spíše si myslím, že je to rafinovaná forma nátlaku na USA. Ty totiž nabízejí letouny F‑15E a F/A‑18E/F, zatímco Impérium (a lobby firem Lockheed Martin a Boeing) dělá vše pro to, aby Kongres povolil export superstíhaček F‑22 Raptor. Japonský premiér Abe určitě sní o F‑22 s červenými kruhy na křídlech. A o čem se dnes zdálo mně? Můžete hádat...

26. března 2007
Snad jste zaslechli, že Tamilští Tygři provedli bombardovací útok pomocí upravených lehkých letadel. Většina médií však raději pomlčela o faktu, že těmi letouny byly české stroje značky Zlín. Ona to není zrovna nejlepší reklama pro náš průmysl. Koneckonců, samopaly Škorpion a trhavinou Semtex v rukou teroristů se taktéž příliš nechlubíme. A abychom neopouštěli region jižní Asie, k vozidlům dopravujícím indické nukleární rakety se kopřivnická Tatra nehlásí právě s nadšením. Co dodat? Snad jen komentář Jurije Orlova: "To není vojenská helikoptéra! Je to záchranná helikoptéra!" :-)

24. března 2007
Nemálo čtenářů se na mě zlobí, že nevěřím na "globální oteplování" a jeho zavinění lidstvem. A to ještě není všechno! Já nejenže nevěřím na tzv. globální oteplování, já mám také důvodné pochybnosti např. o evoluci. Přinejmenším vím o velkém množství faktických důkazů proti evoluční teorii. Podobně jako v případě tzv. klimatických změn existuje celá řada vědců, kteří evoluci seriózně zpochybňují (viz např. knihu Evoluce: Podvod století), jen jaksi není v módě jim věřit.

23. března 2007
Určitě není náhodou, že nový román australského spisovatele Patricka Robinsona nazvaný Ghost Force vychází právě čtvrt století od války o Falklandy. Ústředním tématem knihy je druhý pokus Argentiny o získání tohoto (ač se to málo ví, na ropu velmi bohatého) souostroví. Ovšem tentokrát se Argentina těší silné podpoře Ruska, naopak Britové mají na své straně vojenskou sílu USA. Mně osobně tento scénář připadá až odporně reálný. Ono se říká, že útočit na slabšího protivníka je pod úrovní většiny agresorů. Jenže ona bohužel existuje ještě menšina, od níž se dá čekat prakticky cokoli.

20. března 2007
Víte, proč Zelení (resp. ekologisté a environmentalisté obecně) trvají na vysoce sporných teoriích o tzv. globálním oteplování? Protože to je přece celý smysl jejich existence a primární důvod jejich úspěchu. Vytrvalým opakováním spekulací, polopravd i lží přesvědčili většinu veřejnosti, že dochází ke "změnám klimatu" a že za ně může lidstvo. Cokoliv, co nějak nabourává tohle paradigma, znamená pro ekologisty přímou hrozbu, protože by mohli ztratit podporu a význam. Zelení nezbytně potřebují, aby lidé věřili na "globální oteplování". Nacisté měli Židy, komunisté buržoazii... Environmentální lobby už asi nevěděla, koho si vybrat za nepřítele, tak si ho raději vymyslela.

18. března 2007
Brilantní vystoupení Miloše Zemana v dnešní Nedělní partii opět posílilo mé sympatie k němu. Nejvíce mě potěšil svým tradičně nekompromisním postojem vůči multikulturalismu, islamistickému terorismu a režimům v Íránu a Severní Koreji, které označil za "odporné" a vedené "šílenci". Pokud bych měl uvést levicové politiky, kterých si skutečně vážím, pak Miloš Zeman by byl nepochybně na prvním místě. Je jedním z mála českých politiků, kteří si plně zaslouží označení "státníci".

17. března 2007
A ještě jednou film. Za pět dní má u nás premiéru historicko‑komiksový epos 300: Bitva u Thermopyl, legendární příběh tří set Sparťanů, kteří v roce 480 př. n. l. zastavili téměř milionovou perskou armádu. Svou hrdinskou smrtí získali čas pro spojené síly Řecka, které poté mohly Peršany porazit. Bez jejich oběti by se historie Evropy nepochybně odvíjela zcela jinak. Film se nelíbí především Íránu, jelikož prý ukazuje Peršany jako "barbary". Íránci si zřejmě nějak nepovšimli, že ve srovnání s tehdejším Řeckem bylo možno za "barbarskou" označit většinu starověkého světa.

16. března 2007
Kdo zná film 9. rota? No, nehlaste se všichni... Je to výborný snímek o válce v Afghánistánu, asi první na toto téma z Ruska. Do značné míry je obdobou amerických filmů o Vietnamu, tedy příběhem mužů, kteří dobře bojovali ve špatné válce. Psychologicky osciluje mezi mimořádně věrohodným a přehnaně patetickým (končí prapodivnou větou "Zvítězili jsme") a bojové scény jsou velmi povedené. Největším problémem je porozumět ruskému hovorovému jazyku a vojenskému slangu.

14. března 2007
Začínám se zajímat o polský vrtulník PZL W‑3 Sokół. Řada Čechů má vůči tomuto stroji jistou averzi kvůli té nešťastné výměně našich stíhaček MiG‑29 právě za Sokóły. Vždycky jsem říkal, že ten obchod s Poláky byla nepochybně jedna z největších pitomostí, jakých se kdy Česká republika dopustila, ale to ještě není důvod kritizovat Sokół. Kdyby Armáda ČR chtěla standardně koupit vrtulníky této kategorie, Sokół by určitě patřil k favoritům. Je to kvalitní a výkonný prostředek, což se ovšem o mozcích našich tehdejších politických činitelů příliš jistě říci nedá.

12. března 2007
Evropa oficiálně není právě nakloněna využívání soukromých vojenských společností. Tím zajímavější je skutečnost, že největší evropská zbrojní a letecká firma EADS jednu takovou soukromou vojenskou společnost vlastní. Jde o firmu Aviation Defense Service neboli AVDEF, která provozuje business‑jety Dassault Falcon upravené pro "speciální mise". A reference o ní vám poskytne mj. francouzské letectvo a námořnictvo. Jak se zdá, Francie opět káže vodu a pije koňak.

10. března 2007
Pokud je ještě naživu, Usáma bin Ládin oslavuje padesátiny. K tomuto jubileu bych mu zřejmě věnoval funkční taktickou nukleární hlavici. To by ho určitě potěšilo, co myslíte? Ale mám pocit, že krátce poté by mu oslavu výrazně pokazilo zjištění, že hlavice je odjištěná a načasovaná. Na světě se vyskytuje jen málo jednotlivých osob, na jejichž likvidaci by se vyplatilo plýtvat jadernými zbraněmi, ale řekl bych, že UBL (jak mu přezdívají americké zpravodajské služby) do tohoto elitního klubu patří.

9. března 2007
ČSSD začíná hledat kandidáta na prezidenta, který by měl šanci porazit Václava Klause. A mě opravdu velmi zajímá, zda jsou jména Marie Benešové, Vladimíra Špidly a Petry Buzkové myšlena vážně, nebo zda jde o jakýsi "zastírací manévr". Pro dobro této země ovšem doufám, že platí druhá možnost; Marie Benešová snad ještě ano, ale pokud má někdo zcela vážně v úmyslu posílat na Hrad osoby známé jako "Zdroje‑jsou" a "Nahoře‑bez", pak já začnu zcela vážně pochybovat o jeho příčetnosti. Pořád trvám na tom, že jediný, kdo by mohl Klause porazit, je Miloš Zeman.

6. března 2007
Rusko opět navrhuje Evropě spolupráci na protiraketové obraně. Není to tak utopická myšlenka, jak by se mohlo zdát. Osobně si dokážu docela dobře představit, že by Evropu mohl chránit komplexní systém obsahující zbraně americké (velké antirakety GBI v Polsku a mobilní rakety THAAD a Patriot PAC‑3), evropské (SAMP/T, resp. Aster) i ruské (S‑300 a S‑400). Trilaterální protiraketový deštník je rozhodně krásná vize, ale chtělo by to udělat i něco pro to, aby nezůstal právě jen tou vizí.

5. března 2007
Psaní referátu o moderních válečných lodích mě opět přivedlo k úvahám o tom, jestli bylo od US Navy v 90. letech prozíravé vyřadit čtyři bitevní lodě třídy Iowa. A opět jsem dospěl k názoru, že tento krok nepatřil k nejsprávnějším. První nový torpédoborec pro údery na pozemní cíle DD(X) bude ve výzbroji nejdříve za sedm let a do té doby nebude k dispozici efektivní námořní dělostřelecká podpora. Ty čtyři krásky mohly bojovat ještě dlouho. Když jejich 406mm děla zasáhla, to už se opravdu poznalo. Ale ona to vlastně není vina námořnictva; vyřadilo je ne proto, že by je považovalo za přežitek, nýbrž proto, že od deBilla Clintona nedostalo peníze na jejich posádky.

3. března 2007
Do mé knihovničky přibyly dvě odborné publikace: Letadlové lodě a Sexopedie. Obě spojuje dosti úzká specializace a rovněž fakt, že obě napsali skutečně špičkoví odborníci, v prvním případě Chris Bishop a Chris Chant a ve druhém případě Anne Hooperová (geniální autorka modernizované Kámasútry). Tahle kombinace knih skvěle vystihuje základní životní hodnoty. Zbraně a sex. Co víc si mám od života přát? Jasně, máte pravdu; málem bych zapomněl na ty zatracené peníze.

1. března 2007
Václav Klaus potvrdil, že má v úmyslu ucházet se o funkci prezidenta republiky i v dalším období. Diví se tomu snad někdo? Václav Klaus se dlouhodobě těší nejvyšší důvěře mezi českými politiky a poslední průzkum ukazuje, že jeho znovuzvolení si přeje 67 % občanů, což se dá vykládat i tak, že má podporu značné části levice. A to napovídá, že Klaus zase dostane i hlasy některých členů ČSSD a KSČM. Proti němu budou zarytě hlasovat jen Zelení, protože prezident troufale zpochybňuje jejich Svatou Pravdu o globálním oteplování. Já bych ho volil už jen kvůli tomu. :-)

27. února 2007
Vše nasvědčuje tomu, že pořízení letounů JAS‑39 Gripen bylo ovlivněno způsobem, jemuž se politicky korektně říká "odměna za zprostředkování" nebo "záloha na podíl ze zisku". Proč mě to nepřekvapuje? Celé výběrové řízení bylo od začátku podezřelé a neprůhledné, mimo jiné proto, že vláda zatajila velice výhodnou nabídku z Ruské federace. Já osobně jsem měl informace o korupci v kauze Gripen už dříve, a to dokonce v tom smyslu, že peníze od BAE Systems posléze sehrály roli v jiné kauze, která se stala známou jako Velký Problém s Bytem, německy "das Grossproblem".

25. února 2007
Írán oznámil, že vypustil do vesmíru nosnou raketu vlastní výroby. Není to příliš překvapivé; balistické střely série Šaháb určitě mají potřebné vlastnosti, jsou sice nespolehlivé, ale Íránci asi měli štěstí. Vyslat do vesmíru pár kilogramů přístrojů nebo malou družici není zase tak komplikované, dokázala to spousta vyspělých zemí i některé soukromé firmy, tak proč ne Írán? Zatím je to zejména prestižní a symbolická záležitost a důvod k hrdosti pro celý islámský svět. Uvidíme, co z toho bude dál.

24. února 2007
Pokus o zákaz kontejnerových pum je horkým kandidátem na Absurditu roku. Vznikl zřejmě s dobrým úmyslem a s těžkým nedostatkem informací. Jeho iniciátoři zjevně nevědí, že kontejnerové či kazetové (anglicky "cluster", v českých médiích zcela nesprávně "tříštivé") nejsou zdaleka jen letecké bomby, ale také hlavice mnoha řízených i neřízených střel, raket a granátů. Souhlasím s určitým omezením (nikoli zákazem) nášlapných min, protože k těm existují účinnější alternativy. Ale zákaz kontejnerové munice? To by stejně tak mohli chtít zakázat kulomety.

22. února 2007
Ruský vicepremiér Sergej Naryškin je zmiňován jako možný nástupce Vladimira Putina, ačkoli favority zůstávají první vicepremiér Dmitrij Medveděv a vicepremiér (donedávna ministr obrany) Sergej Ivanov. Mně osobně je nejsympatičtější právě Ivanov. Zdá se, že je to voják tělem i duší, rovný a férový chlap, se kterým bude možné se dohodnout. Podobně jako Putin budí respekt, působí rozhodně a cílevědomě. Naopak Medveděv podle mě vypadá jako typický byrokrat, spíš taková samohybná kancelářská výbava než vhodný kandidát na vůdce staronové světové velmoci.

20. února 2007
Političtí a vojenští představitelé Ruské federace zřejmě prodělali jakýsi kolektivní rétorický úlet. Hlášky týkající se možného rozmístění částí amerického protiraketového štítu v Evropě budou ve výsledku asi kontraproduktivní, protože spousta lidí začne podporovat americkou základnu právě proto, že tolik vadí Rusku. Silná ruská rétorika na mezinárodním poli je však určena zejména pro ruské uši, jejichž majitelé vítají návrat Ruska na velmocenské pozice.

19. února 2007
Je skutečně zajímavé, jaké představy o nových ruských bojových letounech měli v 80. letech američtí analytici. Zejména jejich vize MiG‑29 a Su‑27 (kreslené zjevně podle nekvalitních družicových snímků) jsou úsměvné. Američané tehdy zkrátka nepočítali s možností, že se jim Rusové mohli v aerodynamice vyrovnat, nebo je dokonce předstihnout, a tak si nové ruské letouny představovali jen jako evoluci typů MiG‑23 a MiG‑25. O to více byli překvapeni, když se poté zjistilo, že MiG‑29 je americkým stíhačkám přinejmenším rovnocenný a Su‑27 má před nimi zřetelný náskok.

16. února 2007
Česká sociální demokracie se prý chce spojit se slovenskou stranou Smer. Napadá mně dokonce možný název tohoto politického subjektu: ČSSSSD, tedy Česko-Slovenská Strana Smeru Sociální Demokracie. Tvůrci této myšlenky nejspíše vycházejí z matematického axiomu, že dvakrát mínus dává plus. Já bych připomněl jinou, více filozofickou poučku: Nula od nuly pojde. :-)

15. února 2007
Další popírač holocaustu Ernst Zündel dostal zasloužený trest. Já jako přesvědčený sionista a zapřísáhlý přívrženec Izraele ale pokládám pět let vězení za příliš málo. Zpochybňování masové vraždy minimálně šesti milionů lidí (pravděpodobně to však bylo více) je podle mě možná ještě nebezpečnější než přímá propagace nacismu. Mezi popírače holocaustu a neonacisty lze ostatně klidně položit rovnítko. Svoboda slova, projevu, přesvědčení apod. je hezká věc, ale všechno by mělo mít svoje meze.

13. února 2007
Venezuelští nadšenci konečně vytvořili článek o Su‑30MK2. A musím uznat, že když se z něj odfiltruje nezbytná porce propagandy, je to jeden z nejlepších dostupných textů o Su‑30. Nadšení autorů se nelze ani moc divit; přece jen jsou to nejlepší bojové letouny v Latinské Americe. A to není všechno, protože Venezuela chce koupit ruské protivzdušné raketové systémy Tor‑M1 a ponorky Amur‑950. A údajně se dohodla s Íránem, že jí zmodernizuje staré lehké stíhačky F‑5, možná na standard Saeqeh! Venezuela a Írán prý mají "šířit po světě revoluci"! To by člověk blil...

11. února 2007
V únoru 1945 provedlo spojenecké letectvo zničující nálet na Drážďany. V dnešní době je jaksi v módě morálně kázat a srdceryvně plakat nad tím, že Spojenci ničili německá a japonská města. Mám dojem, že jde o jakousi formu selektivní amnézie. Zapomíná se, že dlouho před tím, než byl nějaký Hamburk, Drážďany, Tokio, Hirošima a Nagasaki, byla tady taky nějaká Varšava, Rotterdam, Londýn, Coventry, Bělehrad, Pearl Harbor... Nebyli to Američané a Britové, kdo zahájil válku a plošné nálety. Osa zasela ohnivý vítr a naprosto se nelze divit, že sklidila ohnivou bouři.

10. února 2007
Ještě jednou daně: Kdyby se ODS a ČSSD dohodly na společné vládě, napadá mně přinejmenším jedna součást daňové reformy, na níž by mohl vzniknout kompromis. Mirek a Jirka (a zřejmě i řada dalších poslanců) by určitě podpořili novou odečitatelnou položku či slevu na dani, a to za vydržování milenky. Za každou vydržovanou milenku by si poplatník mohl odečíst řekněme tak 4000 Kč od součtu příjmů, případně tak 1000 Kč od výsledné daně.

8. února 2007
Všiml jsem si zajímavé věci. Čtěte pečlivě: USA jsou ohroženy íránskými raketami. Reagují umístěním prvků svého protiraketového deštníku v Evropě. Rusko na to odpovídá zvyšováním počtu svých raket, které platí penězi z dodávek ropy a plynu do Evropy. A Rusko současně dodává zbraně Íránu. Excel by zřejmě posloužil známým sdělením: "Nelze vyřešit cyklické závislosti." A můžeme si i zazpívat: "Jen ať ropa teče a raket přibývá, a Vláďa se v Kremlu jen chytře usmívá."

6. února 2007
Když jsem si podle pokynů z dnešní Mladé fronty Dnes vypočítal daně za rok 2006, vyšlo mi (zejména díky nově zavedeným slevám na dani) záporné číslo. Jinými slovy, státní pokladna od mě nedostane ani korunu. Sám skoro nevěřím, že to říkám, ale chca nechca děkuji vládě ČSSD za tuto daňovou reformu. Jenže mám takové tušení, že kvůli rozložení příjmových skupin v české společnosti se do stejné situace dostane opravdu hodně lidí. To je samo o sobě určitě hezké, ale státní rozpočet z toho pravděpodobně nebude mít nějakou zvláštní radost.

5. února 2007
Co kdyby se Velká Británie rozhodla vstoupit do americké občanské války? Tak začíná trilogie románů z alternativní historie Hvězdy a pruhy od Harryho Harrisona. Znovu sjednocená Amerika sice odvrací britskou invazi, jenže impérium královny Viktorie se nehodlá vzdát. A začíná alternativní světová válka. Technická převaha USA (obrněné bitevní lodě, kanony Gatling a nakonec i tanky) osvobozuje Kanadu, Mexiko a po smělé námořní operaci i Irsko. A nakonec... Teď už jen napovím: Hlavním nepřítelem je Velká Británie. Takže... Říká vám něco pojem régime change? :-)

3. února 2007
Celý svět zděšeně spíná ruce nad zprávou OSN o globálním oteplování. Já tedy nikoli. Pokládám tento výtvor za kompilaci sporných hypotéz a nepodložených spekulací, která má (v nejlepším případě) cenu papíru, na němž je vytištěna. Lze úspěšně pochybovat o tom, jestli k nějakým globálním klimatickým změnám vůbec dochází, a pokud opravdu ano, pak je zkrátka absurdní prohlašovat, že je to přesně z X procent vina lidstva. Světové klima je nesmírně komplexní záležitost ovlivněná tolika faktory, že prostě nelze prezentovat počítačové modely jako "nesporné důkazy". Doporučuji geniální román Říše strachu, který hypotézy o tzv. globálním oteplování drtí na mraky.

31. ledna 2007
Protesty proti americké základně a zbrojení obecně jsou učebnicovou ukázkou toho, jak lze i v dobrém úmyslu dojít ke zcela chybným závěrům. Protestovat proti zbrojení USA je jistě pohodlné, ale jaksi mi tu chybějí protesty proti zbrojení Číny, Íránu, Sýrie, KLDR, Venezuely... Tyto země znamenají hrozbu a USA na ni musejí reagovat. Nehledě k tomu, že vývoj a výroba vojenské techniky přinášejí obrovský pokrok ve vědě a technice a dávají práci tisícům lidí. Například mně. :-)

29. ledna 2007
Hudební skladatel Karel Svoboda se zastřelil, možná proto, že trpěl nevyléčitelnou chorobou. V médiích se ihned začala rozebírat otázka, jestli má člověk právo na sebevraždu. Já osobně zastávám názor, že existuje několik málo krizových a mezních situací, v nichž je to (i když samozřejmě stále s výhradami) přijatelné řešení. Nevyléčitelná nemoc mezi tyto situace zřejmě patří. A proto také patřím mezi zastánce eutanazie, resp. dobrovolného a důstojného odchodu ze života v případě, v němž by jakékoli jiné řešení znamenalo jen prodlužování bolesti, utrpení a bezmoci.

28. ledna 2007
V poslední době se dost zajímám o trendy tzv. privatizace (resp. outsourcingu) vojenství a bezpečnosti, jinak též o PMC (Private Military Companies). Jejich služby využívají ozbrojené síly mnoha zemí a je málo známým faktem, že "žoldnéři" (zaměstnanci soukromých korporací) tvoří po Američanech druhý nejpočetnější kontingent v Iráku. Nejprestižnější PMC disponují obrněnými vozidly a bojovými letadly (včetně stíhaček, bitevních vrtulníků, a dokonce business‑jetů upravených na nosiče zbraní!) a zvládají i náročné mise. Myslím, že větší bojové operace by měly vést národní armády, ale logistiku, podporu, průzkum, zabezpečení a jiné nedestruktivní aktivity bych klidně přenechal PMC.

26. ledna 2007
Včera se uskutečnil Den otevřených dveří na Gymnáziu Tišnov, kde jsem pochopitelně nemohl chybět. Dostavil jsem se v koženém obleku, který řada mých bývalých učitelů ocenila, pouze můj bývalý třídní učitel PhDr. Hanus se dotázal, proč mám na sobě tu gestapáckou uniformu. :-) Zřejmě se také díval na Konferenci ve Wannsee. Nicméně, gestapo bylo proslulé zejména koženými plášti, zatímco kožené díly uniforem používali spíše tankisté, Luftwaffe a SS.

24. ledna 2007
Ode dneška je v prodeji DVD Sky Fighters (což je podle mě nejlepší letecký akční film všech dob). Na ČT2 dnes dávají Konferenci ve Wannsee (což je podle mě nejděsivější dokument o zrůdnosti nacismu). A na stole mi leží 540stránkový životopis Evy Braunové (což je podle mě neúměrné plýtvání papírem). Při pohledu ven na vytrvalé a husté sněžení můžeme jen tiše vyjádřit vděčnost lidem, kteří vynalezli tak skvělé možnosti domácí zábavy jako filmy, knížky nebo sex.

22. ledna 2007
Americká radarová základna je další téma, které rozděluje veřejné mínění. Myslím si, že je to zejména vina zpravodajských médií, která o této problematice informují vesměs velmi podivně. Kdyby se lidem dostalo skutečně správných, přesných a úplných informací, tak bych se vůbec nebál referenda, protože adekvátně informovaní voliči by se (třeba jen z čistě pragmatických důvodů) rozhodli jasnou většinou pro. Jenže média prezentují takové množství nepřesných, neúplných a často zcela nesmyslných údajů, že mě rozpačité postoje veřejnosti vůbec nepřekvapují.

21. ledna 2007
Všem doporučuji knihu Teda C. Fishmana China, Inc.: Jak Čína drtí Ameriku a svět. Obsahuje mnoho zajímavých, málo známých a často šokujících informací o rozvoji čínské ekonomiky a jejího působení na ekonomiku světovou. Kniha podrobně a současně čtivě rozebírá obyvatelstvo, zemědělství, průmysl, finančnictví, školství, vědu a výzkum a další faktory. Vlastně je to takové varování pro USA, že musí náporu "kapitalistické lidové republiky" energicky vzdorovat, protože jinak by mohly přijít o svou pozici hlavní globální supervelmoci.

19. ledna 2007
Česká vláda získala důvěru Poslanecké sněmovny. Základní zjištění vyplývající z průběhu této události: Poslanec Wolf asi neumí mluvit, poslanec Bratský evidentně neumí počítat a Topolánek s Talmanovou už se na veřejnosti bez zábran líbají. (Budiž jim to přáno.) Nestranný pozorovatel by došel k závěru, že tohle není parlament, ale v nejlepším případě spolek podivínů.
To venezuelští poslanci neztráceli čas a jednomyslně schválili prezidentu Chávezovi možnost vládnout 18 měsíců pomocí dekretů, tedy fakticky plnou moc. Z legislativního hlediska je to stejná situace, jakou bylo schválení plných mocí pro kancléře Adolfa Hitlera v roce 1933. Chávez je (podobně jako Hitler) příkladem politika, který vyhrál demokratické volby a poté začal systematicky likvidovat demokratické mechanismy. Venezuela se tak opět přiblížila zařazení mezi "darebácké státy".

17. ledna 2007
TY KRÁVO VOLE, TOPOLE, TY JSI ESKAMOTÉR, VOLE!!! Pánové poslanci Pohanka a Melčák hodili karty na stůl a za mírné programové ústupky slíbili toleranci tříbarevné vládě. Moderátorka ČT to řekla opravdu precizně: Nejhorší noční můra ČSSD se proměnila v politickou realitu. Ale myslím si, že sociální demokracie bude nakonec těm dvěma ještě hodně vděčná, jelikož díky nim může být důstojnou opozicí. Země potřebuje vládu a vláda potřebuje silnou opozici.

16. ledna 2007
Zdravotní stav Fidela Castra se prý znovu zhoršil. Mohly by se uzavírat sázky, jestli je kubánský vůdce ještě vůbec naživu, a pokud ano, jak dlouho tento status vydrží. Kubánci si evidentně příliš nepolepšili; Fidel alespoň vypadal jako charismatický vůdce, zatímco jeho nyní vládnoucí bratr Raúl má spíše vizáž kancelářské krysy. Na Fidelův pohřeb se každopádně těším, protože jej zaručeně doprovodí i vojenské přehlídky, na nichž budou k vidění kubánské improvizace v oboru vojenské techniky.

14. ledna 2007
V letošním roce uplyne čtvrt století od britsko‑argentinské války o Falklandské souostroví. Proto jsem si už snad podesáté přečetl skvělý román Exocet od Jacka Higginse, který se zabývá některými poněkud méně známými stránkami tohoto konfliktu. Faktem je, že na řadu významných faktorů se raději rychle zapomnělo (např. na tichou podporu Argentiny od SSSR a do určité míry i od Francie) a některé známé faktory měly daleko hlubší význam (především protilodní raketa Exocet). Každopádně si ale myslím, že Britové vytrestali Argentince za tuto agresi velice mírně, o čemž svědčí také fakt, že současný prezident Kirchner kvůli Falklandám systematicky otravuje a provokuje.

12. ledna 2007
Miloš Zeman vyzval ČSSD, aby vyměnila předsedu. Vždycky budu rozhodně trvat na tom, že Miloš je jedním z nejlepších politiků české výroby a že po jeho odchodu to šlo se sociální demokracií od deseti k pěti. Za éry Grosse řekl jeden poslanec ODS o premiérech za ČSSD: "První měl vizi, i když jsem s ní nesouhlasil, a respekt. Ten druhý měl vizi, ale už ne respekt. Třetí už nemá ani jedno." A v podání toho čtvrtého se politika ČSSD stala čirou touhou po moci. Politik samozřejmě má usilovat o moc, ale proto, aby mohl prosadit program, nikoli pro moc samotnou.

9. ledna 2007
Islamisté na jihu Somálska dostali možnost bezprostředně pozorovat efektivitu letounů AC‑130 Spectre, což je v doslovném smyslu zážitek do konce života. Vše nasvědčuje tomu, že USA otvírají další frontu v globální válce proti terorismu. A dobře tak. Svobodný svět má s východoafrickými teroristy poměrně dost nevyřízených účtů (hlavní položky: Mogadišo 1993, Nairobi a Daresalám 1998, Mombassa 2002) a evidentně je hodlá splatit i s úroky. Určitě se dočkáme i kvokání pacifistických levičáků o "další agresi amerického imperialismu"; zvláště se těším na její "zdůvodnění", protože v Somálsku není ani ropa, ani nic jiného, kvůli čemu americký imperialismus nejčastěji páchá agrese.

8. ledna 2007
Dvoudílný dokument Milionářské hračky vysílaný na televizní stanici Spektrum nám opět připomíná, že člověk si nemusí hned pořizovat stát, když touží vlastnit tank nebo stíhačku. Díky výprodeji "přebytků" má tuto možnost každý, kdo má dost peněz. Také u nás se stále více rozšiřuje tento specifický koníček. Není nic zvláštního, že sběratelé vlastní tanky, bojová vozidla pěchoty či samohybná děla; vím dokonce o člověku, který si koupil tahač taktických nukleárních raket. S letadly už je to trochu složitější, protože Úřad civilního letectví se na tyto aktivity nedívá právě s nadšením. Fascinuje mě, že se jim nechce dát licenci perfektně fungující stíhačce, ale jako na běžícím pásu schvalují příšerná ultralehká letadla, která už od pohledu nespoléhají ani tak na fyziku jako spíše na Boží vůli.

6. ledna 2007
Dnes se konala tzv. Tříkrálová sbírka, charitativní akce pořádaná katolickou církví. Osobně se vždycky snažím přispívat na tělesně, duševně i sociálně postižené a ani dnes jsem neudělal výjimku. Právě tady se projevuje, že jsem "soucitný konzervativec", jinak řečeno sociálně citlivý pravičák. Tvrdím, že daně by měly být nízké, ale lidé s vyššími příjmy by současně měli být natolik zodpovědní, aby z vlastní vůle pomáhali těm slabším. Tím se tedy shoduji s filozofem soudobého libertarianismu Robertem Nozickem, že dobrovolná charita je morálně chvályhodná, ale stát by ji neměl vynucovat.

4. ledna 2007
Zcela otevřeně říkám, že Mirek Topolánek by měl odstoupit. Měl by ihned rezignovat na všechny státní i stranické funkce. Už je toho trochu moc. Směnka a dluh firmy VAE (sám tvrdil, že u politiků by měla platit presumpce viny!), aféra s Lucií Talmanovou a možným nemanželským dítětem (Jirka Paroubek a jeho milenka Andrea Kalivodová si zřejmě dávají větší pozor), mizerné výsledky povolebních jednání (nechápu, proč ODS pustila hned tři zcela klíčová ministerstva) a teď ještě útok na novináře (poněkud připomínající excesy "Šialeného Vlada" v jeho "nejlepších letech"). Topolánek odvedl kus dobré práce, ale v současnosti už straně jednoznačně škodí. Předsedou ODS (a logicky také vlády) by měl být někdo jako Petr Nečas, Pavel Bém nebo Evžen Tošenovský.

3. ledna 2007
Věděli jste, že ozbrojené síly USA běžně kupují a používají ruské zbraně a vojenské technologie? Mají docela působivou kolekci ruských vojenských vozidel, letadel, raket a ručních zbraní. Málokdo také ví, že nejmodernější americké letouny F‑22 a F‑35 mají původně ruské vystřelovací sedačky a že motor F‑35 má navíc ruskou trysku. Karel Marx prý kdysi prohlásil: "Kapitalisté nakonec prodají proletářům i ten provaz, na němž je proletáři pověsí." Momentálně se ale zdá, že bývalí proletáři s radostí prodávají své provazy kapitalistům. :-)

1. ledna 2007
Novoroční projev prezidenta republiky byl podle mého názoru povedený. Hlava státu se vyjádřila nejen k ústavně‑politické krizi (kvůli které Česká republika platí za největší nevládní organizaci v Evropě), ale dotkla se také ekonomické situace a témat mezinárodní politiky, zejména vztahu Česka k NATO a EU. Projev byl z velké části kritický, ale současně byl věcný a srozumitelný. Václav Klaus je pragmatickým a realistickým politikem a takové jsou také jeho projevy. Projevy Václava Havla zpravidla obsahovaly všelijaké morálně‑filozofické konstrukty, které snad měly mimořádnou intelektuální hloubku a vysokou estetickou hodnotu, ale skoro nikdo jim nerozuměl.


Postřehy z října, listopadu a prosince 2006

Archiv postřehůNa úvodní stránku