Postřehy ze života


30. prosince 2006
Organizace na ochranu lidských práv odsoudily popravu bývalého německého diktátora Adolfa Hitlera. Podle nich byl celý proces inscenovaný a nelegitimní; Hitler byl zbaven moci násilím, byla systematicky porušována jeho práva válečného zajatce, důkazy o vině byly nepřesvědčivé, obhajoba byla omezována ve svých možnostech a soud byl evidentně zaujatý, protože jej zřídila nová německá vláda, která je pod kontrolou spojeneckých okupačních vojsk. A trest smrti je přece nepřípustný... Ehm. Nepřipomíná vám to náhodou něco, co se dnes objevilo ve zprávách?

29. prosince 2006
Nejnovější román Matthewa Reillyho nazvaný Zlatý kámen (podivný překlad původního Seven Ancient Wonders) se poněkud liší od předchozích knih tohoto fenomenálního mladého autora. Má daleko hlubší pozadí, které spojuje mocenský boj "zednářské" Ameriky, katolické "staré Evropy" (Francie, Německa, Itálie a Vatikánu) a koalice "malých národů" (Kanady, Austrálie, Nového Zélandu, Irska, Španělska, Jamajky, Spojených arabských emirátů a Izraele) se sedmi starověkými divy světa a jejich vztahem ke sluneční skvrně Tartarus a katastrofám, které v minulosti zasáhly svět. Samozřejmě nechybí excelentní akční scény doplněné mapkami prostředí a popisy hi‑tech vybavení (včetně skvělého Halikarnassu čili Boeingu 747, který prý patřil nějakému Saddámu Husajnovi), takže výsledkem je jakási hypermoderní adrenalinová military‑styled obměna Šifry mistra Leonarda.

28. prosince 2006
USA, Evropská unie i Rusko už vyjádřily podporu zákonné (ačkoli aktuálně bezmocné) somálské vládě, čímž de facto podpořily údery Etiopie proti somálským islamistům. Já také fandím Etiopii a doufám, že tohle je začátek tažení proti extrémistům ve východní Africe. Spousta lidí zapomíná, že al‑Kajda a spol. má v této oblasti velice silné pozice. A opravdu nepotřebujeme, aby se ze Somálska stala další základna teroristů. Ethiopia, good luck and God's speed!

26. prosince 2006
Tak copak Vám přinesl ten, kdo u Vás nosí dárky? Já jsem dostal mimo jiné elektronickou meteostanici I.T. Works KW9007, knižní poukázku (česky též "voucher") do mého oblíbeného knihkupectví Barvič a Novotný a zlatý terapeutický balón John Classic o průměru 75 cm. Ne že bych potřeboval terapii, ale je to (pokud to náhodou nevíte) jedna z nejlepších věcí pro sezení u počítače.

24. prosince 2006
Zaznamenali jste tu myšlenku globálního orgasmu s cílem dosáhnout celosvětového míru? Nápad snad dobrý, ale výsledky nejsou moc dobré. Mělo se to provést 22. prosince, tedy před dvěma dny. A právě dnes propukla v Africe nová válka, když letectvo Etiopie zahájilo útoky na pozice islamistů v Somálsku. To ovšem není všechno, protože Eritrea podporuje právě ty islamisty, takže Somálsko v poslední době funguje jako území pro konflikt obou zemí na E. Obě mají celkem zajímavou výzbroj, takže se možná dočkáme nového bojového nasazení MiG‑29, Su‑27, Su‑25 či Mi‑24/35. Ve východní Africe skutečně vědí, jak stylově a originálně oslavit Vánoce.

23. prosince 2006
Kdo vlastně bude zítra dávat dárky? Ježíšek, Santa Klaus nebo Děda Mráz? Málo se ví, že Santa Klaus dlouho nosíval spíše zelené oblečení, dokud jej Coca‑Cola nepříjala za svého maskota a nepřebarvila jej na červeno‑bílou. A víte, kdo je ve skutečnosti Děda Mráz? To je nevlastní bratr Santa Klause, který se dal ke komunistům, aby mu nezestátnili sáňky a soby. :-)

20. prosince 2006
Vláda České republiky 2006, díl... Kolikátý už? Trojkoalice, jednání o "historickém kompromisu" ODS a ČSSD, Paroubkův a Kalouskův pokus‑nepokus, Topolánkův menšinový kabinet bez důvěry, jednání o koalici dvou až čtyř stran a teď druhá verze trojkoalice. Jako politolog si se zájmem dělám poznámky, přemýšlím o typologiích koalic, hodnotím motivaci aktérů a mám radost z toho, že se na politické scéně děje něco zajímavého. Ale jako přívrženec ODS si říkám: Ivánku, kamaráde, to by člověk blil... Raději se podívám na film Choking Hazard, ten dává větší smysl.

18. prosince 2006
Dnes chvíli po 16.00 byla na Masarykově ulici (a několika přilehlých ulicích) v Brně zcela neočekávaně přerušena dodávka elektrické energie. Stručně řečeno: "Vypli proud." Bylo skutečně zajímavé sledovat reakce lidí na tuto neobvyklou situaci, které sahaly od apatie přes rozhlížení se (včetně pohledů vzhůru, snad v očekávání pomoci od Boha) až po mírnou paniku. K tomu se připojil personál obchodů a dalších podniků, který ihned začal vyhazovat zákazníky na ulici v typicky české obavě, že tito něco ukradnou. Za dvě či tři minuty byla dodávka proudu obnovena a psychologická show skončila.

17. prosince 2006
Když už jsme u reklam... Viděli jste tu krásnou reklamu na LCD televizory Sony Bravia? Myslím tu, ve které barevné gejzíry nabarvují "šedivý" svět. Skutečně pěkná reklama. Jenže to ještě nic není. Nevěřili byste, jak fantasticky ty barvy vypadají na plazmové televizi Panasonic Viera! :-)

15. prosince 2006
Po městech se pohybuje stále více lidí i psů opatřených čelenkami s parohy po vzoru "falešných sobů" ze Čtvrtníčkovy reklamy. Původní Oskar i současný Vodafone vždycky měly skvělé reklamy a ukazuje se, že ta nová je zřejmě vůbec nejlepší reklamou české výroby. Už sama myšlenka je nadprůměrná, ale ve spojení s geniálním Petrem Čtvrtníčkem se blíží dokonalosti. O její kvalitě svědčí i výborné parodie, kterých už jsem zaznamenal snad už pět nebo šest. Asi nejlepší jsou "Žádný falešný kozy. Žádný trika. Víkendové SM pro všechny!" a verze imitátora Petra Jablonského s hlasem prezidenta Václava Klause: "Ano, mohli jsme pro vás sestavit nějakou normální vánoční vládu..."

13. prosince 2006
Posílal jsem na Slovensko zásilku o hmotnosti 620 gramů, a sice jako standardní balík, za což si Česká pošta naúčtovala 205 Kč. Alternativně jsem ji mohl poslat jako doporučené psaní, což by stálo 273 Kč. Podle slečny za přepážkou není mezi oběma metodami žádný praktický rozdíl. Celkem logicky jsem se zeptal, kam by se tedy podělo těch 68 Kč, na což mi však nedokázala odpovědět. Ještě jsem se jí mohl zkusit zeptat, čí jsou to vlastně peníze, jestli jsou to peníze Jardy, nebo peníze Ivana... :-)

12. prosince 2006
Kolumbie získala prvních pět báječných letounů EMB‑314 Super Tucano, což zřejmě moc netěší tamní narkomarxistickou teroristickou organizaci FARC. Tahle roztomilá letadélka jsou ve skutečnosti vysoce účinné zbraně právě proti takovým živlům, jako je FARC. Kolumbie platí za suverénně nejhorší svinčík na západní polokouli a Super Tucanos by mohly být kvalitní čistící prostředek. Napadá mě řada metod jejich použití, které by pomohly FARC spolehlivě vyhubit, ale problémy by asi znamenalo kňourání lidí, podle nichž mají narkoteroristé jakási "práva" a mělo by se s nimi "jednat". Já bych s nimi jednal pouze pomocí těch argumentů, kterých Super Tucano unese až 1500 kilogramů.

10. prosince 2006
Další intelektuálská kritika údajného porušování lidských práv v Rusku. Mám dojem, že spousta lidí si plete Rusko se Sovětským svazem. V Rusku je nyní zdaleka nejvyšší míra svobody v celé jeho historii, ale současně je nezbytné chápat i mentalitu Rusů a jejich politickou kulturu. Euroamerickou demokracii se tam pokusil zavést Jelcin. A dopadlo to katastrofou. Naopak Putin kombinuje "západní" demokracii a ruskou tradici autority a silné vlády. Je to s velkým náskokem nejlepší vůdce, kterého kdy Rusko mělo. Radikálními opatřeními dostal ekonomiku z krize, poradil si s organizovaným zločinem, vrátil Rusko na post supervelmoci a zahájil tolik potřebnou reformu ozbrojených sil. Putin je špičkový politik, který ví, co chce. Kdybych byl Rus, tak bych ho rozhodně volil. Vladimir, ty moloděc! :-)

9. prosince 2006
Venezuelské Su‑30MK2 už létají a zítra se mají představit na přehlídce ke Dni venezuelského letectva. Početná skupina uživatelů letounů rodiny Su‑27 se tímto rozrůstá o dalšího člena. Další na řadě budou Alžírsko, Malajsie, Mexiko a téměř určitě i Thajsko. Velké šance mají tyto letouny v Brazílii, Argentině, možná v Íránu a Libyi a podle jednoho spolehlivého zdroje i v Bangladéši. Myslím, že do roku 2010 se pro nové ruské bojové letouny sérií Su‑27 či MiG‑29 rozhodne přibližně pět dalších zemí. Mohou mezi nimi být státy Jižní Ameriky (Ekvádor, Peru...), některé arabské státy (Egypt, Kuvajt...), možná Nigérie nebo Jihoafrická republika, v Evropě logicky připadá v úvahu Řecko.

7. prosince 2006
Opravdu si ještě někdo myslí, že ukecaného ex‑agenta KGB Litviněnka zavraždila ruská tajná služba? V tom případě tam asi přednostně přijímají slabomyslné diletanty, kteří dokážou zamořit radioaktivitou polovinu evropských aerolinek. Jestli je pravda, že Litviněnko se pokoušel někoho vydírat, pak je to asi jasné a svůj osud si zcela zasloužil. Mnoho vyděračů totiž končí právě takhle; dřív nebo později narazí na někoho, kdo se vydírat nenechá a raději investuje peníze do exemplární smrti vyděrače. Obrana před vydíráním je údajně zhruba čtvrtý nejčastější motiv vraždy na objednávku.

5. prosince 2006
Opět se rozebírá (ne)funkčnost Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje. Po necelých dvou letech jeho existence je jasné, že je to vysoce kontroverzní záležitost. Na jedné straně je nesporná výhodnost propojení jízdních řádů autobusů, vlaků a brněnské MHD, ale na straně druhé přinesl IDS i nemálo problémů. Dopravní spojení do některých menších obcí se dost zhoršilo, na řadě linek přibyly přestupy, systém jízdenek a zón je (v nejlepším případě) nepřehledný a dosud není dořešeno fungování IDS ve spojení s rychlíky. Řekl bych, že sama myšlenka IDS je v podstatě vynikající, ale její praktická realizace za touto myšlenkou opravdu silně zaostává.

4. prosince 2006
Od řady návštěvníků těchto stránek se mi dostává pochvaly za mou sbírku odkazů, za což samozřejmě děkuji. A odpovídám i na dotaz, kde ty odkazy beru. V podstatě používám tzv. metodu sněhové koule. Obvykle objevím "nové" stránky, když hledám nějakou konkrétní informaci, a z těch "nových" stránek samozřejmě vedou odkazy na další a další stránky... Každá aktualizace tedy zpravidla obsahuje odkazy, které jsem posbíral v průběhu uplynulého týdne.

1. prosince 2006
Kdo otrávil Litviněnka a Gajdara? Protirusky smýšlející intelektuálové samozřejmě obviňuji "diktátora" Putina, což mi připadá jako naprostý nesmysl. Vztahy Ruska se Západem jsou nejlepší v historii, Rusko spolupracuje s USA a Evropou v boji proti terorismu, v ekonomice a dobývání kosmu, vnímání Ruska v zahraničí je skvělé. A Vláďovi najednou přeskočí a on pošle agenty na Západ vraždit emigranty, a to ještě takovým amatérským způsobem. Tomu zkrátka nevěřím. Ne že by na to Putin neměl žaludek, ale on je na prvním místě pragmatik. A tohle by byl beznadějně kontraproduktivní a iracionální krok. Můj názor je ten, že je to prostě vyřizování účtů v rámci ruské emigrace. A vzhledem k minulosti Litviněnka i Gajdara se jaksi nemůžu přimět, abych je litoval.

30. listopadu 2006
Japonsko ústy svého ministra zahraničí potěšilo svět oznámením, že má technologie k výrobě nukleární zbraně, ale zatím to neplánuje. Před dvěma týdny japonská vláda uvedla, že rozhodně nemá v úmyslu pořizovat si nukleární zbraně, ale že z hlediska zákonů by to nebyl problém. A dnes se dovídáme, že to ZATÍM neplánuje, ale technologie na to má. Jde to docela rychle, že? Co přijde dál? Že by vypracování studie (samozřejmě čistě teoretické) na téma vojenského využití jaderné energie?

29. listopadu 2006
Návštěvní kniha se neosvědčila, jelikož během dneška byla totálně zahlcena spamy. A upřímně řečeno, něco podobného jsem čekal. Dokonce i ze stránek ATM on‑line byla Návštěvní kniha z téhož důvodu minulý týden odstraněna. Návštěvní knihu jsem zkusil především proto, že několik lidí mi to nezávisle na sobě navrhlo. Prý to bude dobrá zpětná vazba. Zdá se, že je to na prvním místě dobrý terč. Spam je pravděpodobně největším problémem současného Internetu a uvádí se, že až 90 % veškerých dat, která se šíří Internetem, tvoří spam. Internet bez spamu by byl jako ryba bez tříkolky. :-)

28. listopadu 2006
Když se člověk odváží využít nespolehlivých služeb České pošty a poslat něco na dobírku, je donucen napsat jméno odesilatele (tj. svoje) i adresáta hned čtyřikrát. Poprvé na samotnou zásilku, podruhé na podací lístek pro doporučené poslání a pak potřetí a počtvrté na dobírkovou poukázku (a to jednou na vlastní složenku a podruhé na její podací lístek). Proč to všechno? Nestačilo by třeba napsat to jednou na zásilku a podruhé na nějaký univerzální podací lístek, na kterém by člověk pouze zaškrtnul, o jakou poštovní službu má zájem? Asi nestačilo, protože Brownův zákon podnikatelského úspěchu říká: "Zisk znamená přenést papírování na zákazníka."

27. listopadu 2006
V Tišnově máme nejužší ulici (resp. uličku) v České republice. Na šířku měří pouze 77,5 cm a jmenuje se Koželužská. Skoro nikdo ovšem neví, kde ji hledat, dokonce chybí i na oficiální mapě města. Ona to totiž ani není ulice v pravém světle slova smyslu, ale spíše veřejný průchod mezi domy. Divím se, že to vůbec dostalo jméno. Zítra to půjdu prozkoumat a případně vyfotit.

25. listopadu 2006
KSČM je ve finanční krizi. Soudruhům dialektickým materialistům nějak dialekticky scházejí materiální prostředky. Komunisté by chtěli zrušit peníze, ale jak se zdá, bez nich to přece jen nejde. Tak co s tím? Mladí komunisté v zájmu revolučních cílů odhodili buržoazní morálku a nabídli erotické fotky. KSČM by to mohla zkusit také, pokud by našla dostatek pěkných soudružek. Řadu nápadů, jak získat peníze, nabízí i světové komunistické hnutí: Lenin a Stalin svého času vylupovali banky, Severní Korea falšuje dolary a prodává heroin, kolumbijská FARC ve spolupráci s Kubou pašuje kokain...

23. listopadu 2006
Nadšení ČSSD z ovládnutí brněnské radnice trvalo dva týdny. Volby ve čtvrti Královo Pole (ty vole) se budou muset opakovat, pročež u moci zůstává ODS a všechna rozhodnutí učiněná "novou" a neplatnou radou jsou implicitně taktéž neplatná. Zoufale bezmocný výraz neplatného primátora Romana Onderky byl skutečně k politování. Jak praví lidová moudrost: Neříkej hop, dokud nepřeskočíš. V tomto případě zřejmě platí i moderní verze: Tak dlouho říkali hop, až jim přeskočilo.

20. listopadu 2006
A je to tady. První dva vyrobené letouny Su‑30MK2 pro venezuelské nacionálně‑socialistické letectvo! Tomu se tedy říká rychlost. Budete se zřejmě divit, ale já z toho začínám mít dokonce radost. Upřímně řečeno, válčit proti primitivně vyzbrojeným zemím, jako je Afghánistán nebo Irák, už pomalu přestává být zábavné. Stíhací piloti US Air Force i US Navy si oprávněně stěžují, že od roku 1999 neměli šanci skórovat ve vzdušných soubojích. A k čemu by byly superstíhačky F‑22 Raptor? Když proti nim někdo pošle třicet let staré MiGy či Mirage, to pak nebude bitva, ale spíše genocida. Naopak Írán a Venezuela mohou být (díky novým ruským zbraním) alespoň o trochu důstojnějšími soupeři.

19. listopadu 2006
Japonská vláda vyplodila neuvěřitelné prohlášení. Prý že sice neplánuje pořízení nukleárních zbraní, ale že z právního hlediska by tomu vlastně nic nebránilo. Platná interpretace Článku Devět japonské ústavy umožňuje zemi vlastnit minimální vojenské kapacity nutné pro sebeobranu, takže kdyby byly nukleární zbraně nezbytné pro obranu Japonska, v podstatě by tu ústavu neporušily. V prohlášení se samozřejmě opakuje, že Japonsko nehodlá vlastnit, vyrábět ani dovážet jaderné zbraně. Báječné. Myslím si, že už je v běhu první fáze plánu, v jehož závěru Japonci zdvořile upozorní svět, že vyvinuli něco jako "speciální prostředky sebeobrany využívající jadernou energii". Ivánek by řekl: No ty krávo vole, vo co komu de? A já říkám: Jde tady o to, že Japončíci chtějí Bombu. A myslí to upřímně.

17. listopadu 2006
Po sedmnácti letech od svržení komunismu se cca 20 % Čechů domnívá, že minulý režim byl lepší než současný. Je to hodně, nebo málo? Podle mě to není zase tak hrozné. V roce 1952 se prováděl výzkum politických postojů v Západním Německu a výsledek byl ten, že podle 44 % Němců přinesl nacismus více dobrého než špatného a 25 % dávalo přednost systému jedné strany před pluralitní demokracií. Je prokázaným faktem, že vždy a všude existuje menšina lidí, kteří dají přednost sociálním jistotám a "law and order" před politickou svobodou. Žít v diktatuře je v určitém smyslu mnohem jednodušší než žít ve svobodné otevřené společnosti. Poněkud depresivní postřeh na 17. listopadu, co? Tak pro obveselení jeden vtip k tématu: V sovětském pracovním táboře se setkají tři vězni a vyprávějí si důvody, proč jsou zavření. První: "Já jsem v roce 1930 hlasoval proti soudruhu Popovovi." Druhý: "Já jsem v roce 1935 hlasoval pro soudruha Popova." A třetí: "Já jsem soudruh Popov." :-)

15. listopadu 2006
Průzkumy ukazují, že v případných volbách do Poslanecké sněmovny by ODS získala přes 40 % hlasů a přes 90 křesel, zatímco ČSSD by byla vděčná za nějakých 60 mandátů. Vypadá to, že Jiří Paroubek, který prokazatelně vytáhl sociální demokracii nahoru, ji nyní zase stahuje dolů. Pokud to takhle půjde i dál, mohlo by se stát něco, co se v poměrných volebních systémech stává dost vzácně, ale někdy přece: Jedna strana by mohla sama získat nadpoloviční většinu křesel. Nicméně, jednobarevná vláda má jednu principiální nevýhodu: Když se něco nepodaří, nemáte to na koho svést.

14. listopadu 2006
Že by světlo na konci tunelu? Že by se politici přece jenom domluvili na stabilní vládě? Vypadá to nějak podezřele hezky. Takovéto dohody už jsme tady měli snad tři nebo čtyři, takže tomu zřejmě neuvěřím, dokud případná vláda nedostane důvěru. Přesně podle Murphyho zákona selhalo víceméně všechno, co selhat mohlo, tudíž bych doporučoval maximální opatrnost a rozhodně bych neotvíral šampaňské. Ono totiž to světlo na konci tunelu může být taky protijedoucí vlak.

12. listopadu 2006
Zajímavé zjištění: Na přelomu 40. a 50. let Západní Německo a Izrael (!) nezávisle na sobě uvažovaly o zahájení výroby modernizovaného tanku
PzKpfw V Panther. A obě se tohoto nápadu vzdaly, zřejmě z politických důvodů. Ale minimálně v případě Izraele tady jakýsi precedens existuje. Vzpomeňte si na naše stíhačky Avia S.199 (verze německého Messerschmittu Bf 109), které v roce 1948 naprosto bez přehánění zachránily osud Izraele. Neskutečná ironie dějin způsobila, že kariéru nejdůležitější nacistické stíhačky zakončila varianta z komunistického Československa v letectvu židovského státu. Zkusil jsem popustit uzdu fantazii a představit si Panther v barvách SRN a Izraele.

9. listopadu 2006
Američtí Republikáni prohráli volby do Kongresu. Jako neokonzervativce mě to samozřejmě netěší, ale zajímá mě, jak to budou vysvětlovat konspirační teoretici, podle jejichž paranoidních blábolů ovládají USA blíže nedefinovaní "sionisté" skrze volební přístroje firmy Diebold. Já sám se pokládám za sionistu a bezvýhradně podporuji Izrael. Pokud by tedy ona teorie byla náhodou pravdivá, prosím ony zmíněné nedefinované sionistické spiklence, aby mě neprodleně kontaktovali. Velice rád jim z přesvědčení a bez nároku na jakoukoli odměnu s čímkoli pomohu.

7. listopadu 2006
TV N@VA opět dává sérii filmů Rambo. A určitě se zase začne mluvit o tom, co tam Sylvester Stallone předvádí s lukem a šípy. Bohužel se k tomu zpravidla vyjadřují zcela nekompetentní a věci neznalí lidé. Je málo známým faktem, že některé speciální jednotky (např. američtí Rangers a Special Forces, ruské útvary Specnaz či francouzští námořní výsadkáři PRPIM) skutečně užívají odstřelovací kuše, kladkové luky s výbušnými šípy a praky vrhající malé granáty. V asymetrické válce ve složitém terénu to mohou být neskutečně účinné zbraně. Věděli jste například, že šíp z těžké kuše prostřelí kevlarovou vestu jako balicí papír? A že s luky se dnes v Americe loví i medvědi? Nebo že špičkové praky jako Black Widow mají donosnost přes sto metrů? Když spisovatel David Morrell tvořil romány o Johnu Rambovi, věděl moc dobře, proč ho vybavil právě supermoderním kladkovým lukem.

5. listopadu 2006
Saddám Hnusajn dostal provaz. Je to odpovídající trest? Podle mě je to ta stejná situace jako v případě nacistických válečných zločinců souzených v Norimberku. Pro pachatele tak monstrózních a obludných zločinů asi neexistuje ekvivalentní trest, protože i rychlá smrt je za to nesmírné utrpení, které způsobili, vlastně velice mírná a laskavá. Jak byste potrestali Adolfa Hitlera nebo Josifa Stalina? K čemu odsoudit Usámu bin Ládina? Tohle je zřejmě neřešitelný problém.

3. listopadu 2006
Chystá se DVD sqělého francouzského filmu s anglicko‑českým názvem Sky Fighters: Akce v oblacích. Že to ale trvalo! Ve Francii měl premiéru 9. listopadu 2005 a DVD vyšlo v srpnu 2006, ve stejné době, kdy se Česká republika dočkala premiéry v kinech. Doufám, že české DVD bude k dispozici do Vánoc. A když už jsme u evropských zemí, můžu zmínit několik empirických poznatků o kontinentální Evropě: Francouzská jídla jsou hnusná, Švédky jsou frigidní a v Německu je bordel. :-)

2. listopadu 2006
Zdánlivě nelogická a off‑topic poznámka, kterou ovšem příslušní lidé, jimž je určena, zajisté pochopí: Své názory na to, co je podle vašich virtuálních pravidel nemorální, neetické, neslušné, zvrhlé, úchylné nebo já nevím jaké, si laskavě nechejte pro sebe. A pokud se vám nelíbí, že někomu jinému se to líbí, tak si můžete (jak se říká v Rusku) jít stěžovat třeba na ministerstvo chovu ovcí.

31. října 2006
V noci ze včerejška na dnešek se staly dvě nadmíru důležité věci:
1. Do vesmíru byla vystřelena další družice z plovoucího kosmodromu Sea Launch. Já pokládám tento systém (spolu s ruskými raketami odpalovanými z ponorek) za snad nejpůsobivější výtvor kosmického průmyslu. Velice dobře si vzpomínám, jaké byly první reakce, když s tím projektem před lety přišli: Vy chcete odpalovat kosmické rakety z moře? Z přestavěné ropné plošiny? A nepotřebujete něco na hlavu? Dnes už je Sea Launch etablovaná a takřka standardní záležitost, ale nepřestává fascinovat. Je to skvělý příklad geniální technické invence a perfektní mezinárodní spolupráce.
2. Černo‑bílo‑červený javorový list se rozhodl kráčet ve směru modré šipky. To není vojenská šifra, ale amatérský pokus o metaforický deskript faktu, že včerejší noční jednání zástupců brněnské KDU‑ČSL a ODS skončilo úspěchem. Primátorkou Brna by tedy měla být báječná Barbora Javorová. Bingo!

28. října 2006
Úspěch ODS v senátních volbách potvrzuje, že v české politice nyní dominuje pravice. Jiří Potroubek kupodivu stále doufá, že by mohl dostat druhý pokus. On zkrátka nechápe, že ČSSD potřebuje strávit jedno či dvě období v opozici. ODS těch osm let v opozici rozhodně prospělo, strana prošla reformou a přiblížila se modelu Bushova "soucitného konzervatismu". ČSSD teď potřebuje podobnou reformu, aby se změnila v moderní stranu levého středu ve stylu britské Labour Party.

27. října 2006
Jeden kolega‑student mi vyčetl, že tyto stránky nesplňují technické normy, což se pozná podle toho, že neprojdou tzv. validátorem. Jenže tahle aplikace je značně nespolehlivá, nezná spoustu běžných prvků a často nějak záhadně hodnotí i prvky, které se na zadané stránce vůbec nevyskytují. Obecně pokládá za podstatné hlavně věcí, na které kašlou prohlížeče, a naopak zase odmítá věci nutné pro vzhled a funkci stránek. Souhlasím s Dušanem Janovským, že nepotřebuji proceduru, která mi oznámí, že zcela zjevně fungující prvek neodpovídá nějakým virtuálním normám, které stejně nikdo nedodržuje. Tím nejlepším a vlastně jediným podstatným zdrojem hodnocení jsou čtenáři a jejich prohlížeče. Takže jestli tu někdo narazí na nějaký skutečný technický problém, tedy na něco, co opravdu nefunguje, jak by zřejmě mělo, budu samozřejmě velmi vděčný za upozornění.

25. října 2006
Dnešek si Jirka PlnouParouBack nejspíše za rámeček nedá. Nejenže mu dezertoval poslanec Pohanka, ale navíc ho zklamali soudruzi z KSČM, kteří jasně prohlásili, že nechtějí vládu postavenou na nějakém přeběhlíkovi. Skoro se mi chce provolat: Ježišmarjá, zlatý komunisti! :-) Následující věta (zejména ode mě) asi řadu lidí velmi překvapí, ale i mezi komunisty se tu a tam najde slušný a charakterní člověk, se kterým byste takříkajíc rádi zašli na pivo. Vím minimálně o jednom takovém, a to hlavně díky tomu, že je shodou okolností švagrem mé švagrové. Zdravím, Laďo! :-)

24. října 2006
Včerejšek přinesl neuvěřitelné zprávy: Čína chce do roku 2016 postavit TŘI letadlové lodě a chce si pro ně nakoupit nejen ruské letouny Su‑33, ale doufá i ve zrušení zbrojního embarga, aby mohla objednat francouzské stíhačky Rafale! Ale to není všechno. Po Francii už se údajně toulá delegace z Libye, která mlsně kouká po Rafale a vrtulnících Tiger, a na návštěvu Francie se prý chystá sám Kaddáfí. Čeho se asi ještě dočkáme? Byli byste tak laskaví a snažili se rozdávat zbraně trochu zodpovědněji než reklamní propisovačky? Tohle už není zbrojní politika, ale fraška.

22. října 2006
Z celého úžasného výsledku voleb bych zdůraznil jedinou věc: Prahu. Matička stověžatá je samozřejmě baštou ODS a říká se, že by tam mohla kandidovat i tenisová raketa Václava Klause, ale takový úspěch ODS a takový debakl ČSSD nečekal asi nikdo. ODS má na pražské radnici nadpoloviční většinu, což je skutečně nevídané. Kandidatura Petry Buzkové byla sama o sobě prapodivný nápad, ale že to dopadne až tak mizerně... Petra zvolila chybnou strategii kampaně. Měla slibovat, že když se stane primátorkou, bude po radnici chodit zásadně nahoře bez. Vždyť už v tom má praxi! :-)

20. října 2006
Mladý americký spisovatel Matthew Reilly má jednu úžasnou schopnost. Umí psát absolutně strhující akční romány. Žádné thrillery či dobrodružství, nýbrž ryzí akce. Po přečtení jeho 440stránkové knihy Strašák si člověk šokovaně uvědomí, že celý děj se odehrává během nějakých 30 hodin. Podobný pocit vyvolaly i Reillyho předchozí romány jako Základna 7. Jeho knihy jsou v podstatě dokonalými popisy pozemních, námořních i leteckých bojů, přestřelek, honiček a demolicí za účasti těch nejmodernějších technologií. Někdy jde sice o technologie na hranici sci‑fi a zákony fyziky a pravděpodobnosti platí jen velmi přibližně, ale jinak by to přece nebyla taková zábava.

18. října 2006
Pohled do kalendáře říká, že dnes má svátek Lukáš. Neznáte náhodou nějakého? :-) Se svým jménem jsem maximálně spokojen. Pěkně zní, má protějšky v cizích jazycích a také jeho význam není špatný. Lukáš je totiž obměna latinského Lucius, což zase pochází z hebrejštiny a označuje to něco se vztahem ke světlu. Jak možná víte, anděl Lucifer ("Světlonoš") pomáhal Bohu tvořit světlo. Bůh sice řekl "Budiž světlo", ale snažit se musel někdo jiný. Lucifera asi nebavilo, že Bůh pořád jen komanduje a přisuzuje si všechny zásluhy, a proto se připojil k Satanově vzpouře proti Bohu. Satan slíbil Luciferovi lukrativní místo ministra energetiky, ale vzpoura se jaksi nepodařila. Lucifer byl posléze Bohem svržen do pekla, což mu nepochybně zkazilo celý den.

17. října 2006
Na stůl se vrací návrh velké koalice ODS a ČSSD. O něčem takovém by se snad dalo uvažovat, ale ne s touto ČSSD. Kdyby byl jejím předsedou spolehlivý a důvěryhodný politik typu Miloše Zemana nebo Jiřího Rusnoka, pak by to asi nebyl úplně nejhorší nápad. Ale v současné situaci je to prostě vyloučeno. Dokud stojí v čele ČSSD Jiří "A‑co‑z‑toho‑budu‑mít‑já?" Paroubek, když ČSSD otevřeně spolupracuje s KSČM, pokud je stranou klientelismu, korupce a organizovaného zločinu, tak to zkrátka není možné. Jak řekl Petr Nečas už před volbami: S mafiány se o programových prioritách bavit nebudeme!

15. října 2006
Do počítače se mi Bush‑ví‑jak dostal trojský kůň Win32:Small‑gen2. Jeho jedinou funkcí je generování systémových TMP souborů s virovým řetězcem, na což antivirus pochopitelně reaguje poplachem. Po asi dvou hodinách vrtání se v registrech a systémových adresářích, pokusech s antivirem a firewallem a nasazení programů KillBox, Trojan Remover a FixWareout se mi ho (doufám) podařilo zlikvidovat. Za takovéto výtvory bych jejich tvůrcům s potěšením předával rychlou odměnu ráže 9 mm.

13. října 2006
Setkal jsem s brněnskou kandidátkou na primátorku za KDU‑ČSL Barborou Javorovou. Zapůsobila na mě ještě lépe než v televizi. Sympatická, příjemná, s vědomostmi i smyslem pro humor a v neposlední řadě (aspoň podle mého vkusu) skutečně velice pěkná. :-) Sice se hlásím k jiné politické straně, ale téhle ženské bezvýhradně držím palce. Křeslo primátorky moravské metropole by jí slušelo. Alternativně by se též dalo říci, že moravské metropoli by slušela hezká primátorka.

10. října 2006
Přečetl jsem excelentní román Říše strachu od Michaela Crichtona. Autor si jím získal hodně nepřátel, zejména mezi radikálními environmentalisty. Vyjadřuje v něm totiž názory, které jsou politicky značně nekorektní. A mluví mi z duše. Crichton ukazuje, že tzv. změny klimatu a hrozby pro životní prostředí jsou v nejlepším případě velice sporné a v nejhorším případě je to jenom snůška nesmyslných blábolů. Globální oteplování, skleníkový efekt, stoupání mořské hladiny, tání ledovců, růst extrémního počasí, zvětšování pouští, neúroda, vymírání druhů. To vše buď neexistuje vůbec, nebo to existuje v prakticky zanedbatelné míře s tím, že vliv člověka na to je minimální či jednoduše nulový. Dokazuje to množství vědeckých studií, často vypracovaných lidmi, kteří tyto jevy dříve hájili. Aktuálně je však v módě věřit na ekologické katastrofy, takže těmto názorům se dostává pouze malé pozornosti. Já vždycky říkám, že lidstvo by se mělo starat v první řadě samo o sebe. Příroda se o sebe nějak postará sama.

9. října 2006
Dnešní den začal krásně a příjemně. A vydrželo to celé tři minuty! Pak jsem ale zapnul rádio a vyslechl zprávu o severokorejském nukleárním testu. KLDR už skutečně překročila všechny myslitelné hranice a stále se potvrzuje, že situaci nelze řešit jinak než nejtvrdšími sankcemi, případně i silovým zásahem. Velice se obávám ostré reakce Japonska, které možná spustí (resp. obnoví) vlastní nukleární program. Celému tomuto tématu jsem věnoval analýzu na NATOaktual.cz. Jak je mi odporné, že jsem měl zase pravdu. Ale usmívejte se, bude ještě hůř...

8. října 2006
Při Velkých cenách Formule 1 v Číně a Japonsku bylo možno pozorovat jednu zásadní změnu týkající se týmu Spyker Midland F1. Vozy Midland v dřívější barevné kombinaci působily chaos tím, jak se na dálku podobaly McLarenům; při čelním pohledu se to prakticky nedalo rozpoznat. To už neplatí. Nová barevná úprava monopostů Spyker Midland způsobuje, že nyní se na dálku pro změnu nedají odlišit od Ferrari. Tomu se tedy říká pokrok. A je docela možné, že McLaren bude mít příští rok kvůli reklamám od Vodafone mnohem více červené, takže vozy Spyker se budou plést s McLareny a Ferrari současně. Tohle prostě nechápu. Copak je na světě tak málo barev?

6. října 2006
Při psaní jednoho politologického eseje jsem přišel na skvělou metodu, jak uspořit finance na fakultách sociálních studií. Zavedl bych nový obor, v němž by se sloučily tyto dnešní obory a témata: genderová studia, environmentální studia, humanitní environmentalistika, etnická a kulturní studia, kursy politické korektnosti, multikulturalismus a pozitivní diskriminace menšin. A dokonce už jsem vymyslel i vhodný název tohoto nového oboru: PLKy neboli Postmoderní Levičácké Kydy.

4. října 2006
Zázrak se nekonal. Menšinová vláda nedostala důvěru, takže se fakticky vracíme do stavu z 3. června 2006. Výsledkem čtyř měsíců jednání je absolutní nula. Můj názor je ten, že prezident by měl druhým pokusem pověřit kohokoli, kdo mu přinese papír s podpisy 101 nekomunistických poslanců. Pokud by se to nějak podařilo Jiřímu Paroubkovi, nechť je tedy premiérem on. V opačném případě nás čeká další bezvýsledné jednání o druhém a třetím pokusu. Mohlo by se dokonce stát, že by tato fraška trvala až do června 2010, takže by nebyly třeba předčasné volby a šli bychom rovnou k těm řádným. Jak se říká: Pokud budete dostatečně dlouho tvrdit, že je něco třeba, přestane to být třeba.

3. října 2006
Objevila se zpráva, že skořice údajně způsobuje rakovinu. Fascinuje mě, jak se neustále bádá nad tím, které potraviny jsou tzv. zdravé a tzv. nezdravé. A snad o každé potravině už existuje nějaká vědecká práce, která nezvratně prokazuje její prospěšnost, a jiná práce, která úplně stejně nezvratně prokazuje její škodlivost, zpravidla že způsobuje rakovinu. Nebylo by jednodušší prohlásit, že rakovinu způsobuje úplně všechno? Výsledek by byl v podstatě stejný, ušetřila by se spousta peněz za výzkum a všichni by se mohli začít stravovat tak jako já, tedy jíst jen to, co jim chutná.

1. října 2006
Češka Taťána Kuchařová získala titul Miss World. Jako Čech jsem pochopitelně hrdý, že nejkrásnější dívka světa je Češka; svět konečně uznal to, co my tady víme už dávno, totiž že máme nejhezčí holky na světě. Ale Taťána je (jako drtivá většina modelek) nezdravě hubená. České ženy jsou přece proslulé plnějšími, příjemně zaoblenými tvary, a to vpředu nahoře i vzadu dole. Vždycky si vzpomenu, co říkal režisér Zdeněk Troška: "Ženská má vypadat jako ženská. Kostru si můžu prohlédnout v učebnici." Plné tvary byly vždy symbolem zdraví a plodnosti, a proto se mužům líbí.


Postřehy z července, srpna a září 2006

Archiv postřehůNa úvodní stránku