Postřehy ze života


29. září 2006
Konečně jsem přečetl román K od Daniela Eastermana, na který jsem se těšil snad tři měsíce. Považuji jej za nejlepší román z alternativní historie, jaký jsem kdy četl, dokonce ještě lepší než kultovní knihy Otčina a 1945. Nesmírně sugestivní K popisuje fašistické Spojené státy, které ovládá Americká árijská aliance, Ku Klux Klan a všemocný FBIS Edgara Hoovera, které jsou plné koncentračních táborů pro Židy a šibenic pro černochy a které se chystají vstoupit do války po boku nacistického Německa. Zní to nepravděpodobně? Ale kdyby tehdy neuvěřitelně populární Charles Lindbergh skutečně kandidoval na úřad prezidenta, téměř jistě by zvítězil. Jeho proněmecké, kvazinacistické a rasistické názory jsou dobře známy. A přece se říká, že fašismus přichází do Ameriky vždy pod vlajkou amerikanismu.

28. září 2006
Oslavování svatého Václava považuji za úplnou kravinu a naprostý výsměch české historii. Václav byl naivní slaboch, který chtěl Čechy zaprodat a podřídit Němcům. Není divu, že jeho kult byl podporován za Protektorátu a že čeští nacisté zformovali "Svatováclavskou rotu". Takového exota máme oslavovat? Osobně je mi daleko sympatičtější Boleslav; ten poznal, že Václav žene Čechy do zkázy, a našel v sobě sílu jej zabít. Boleslav byl schopný a rozhodný vládce, který se nechtěl podřídit a vzdoroval Němcům vojensky. Jako Den české státnosti bychom měli slavit den, kdy sv. Václav zemřel, čímž prokázal české zemi daleko lepší službu než za života.

26. září 2006
Jak je mi odporné, že jsem měl zase pravdu. Novým japonským premiérem se stal Šinzó Abe. A podle jeho projevů je celkem jasné, co se od něj dá čekat. Respektování tradic, posílení významu Japonska ve světě, změna pacifistické ústavy. Jinak řečeno, další posun směrem k nacionalismu a remilitarizaci. Nemůžu si pomoct, ale jméno Abe ve mně evokuje ultrapravicového premiéra z románu Šílený rozkaz. A můj článek o japonské letadlové lodi se tak opět stává o trochu aktuálnějším. Obávám se, že i v tom budu mít nakonec pravdu.

25. září 2006
Sexuální abstinence je nezdravá, nebezpečná a obecně škodlivá. Živým důkazem je jedna moje známá, která nedbala varování a abstinovala několik týdnů, což mělo za následek mírný, avšak pozorovatelný pokles kvality i kvantity pracovních výkonů. Ale po jednom "sexuálním víkendu" se hned vrátila ke své dřívější vysoké úrovni. Omluvila se a slíbila, že už to nikdy neudělá. Vezměte si z ní příklad.

23. září 2006
Vážná hrozba teroristického útoku v Praze rozhodně není překvapivá. Byla to prostě jen otázka času. Česká republika je svobodný demokratický stát. Připojili jsme se ke globální válce proti mezinárodnímu terorismu, udržujeme tradičně vynikající vztahy s USA, máme vojáky v Afghánistánu a Iráku a vedeme jednání o umístění americké protiraketové základny na našem území. Navíc je známo, že bezpečnostní systém v Česku nepatří k nejsilnějším. Teroristé jsou si toho všeho vědomi. Jsme pro ně "legitimní cíl", a navíc cíl snadno zranitelný. Teď je důležité jen jedno: Jak si s touto hrozbou dokážeme poradit.

21. září 2006
Thajská vojenská vláda si říká Výbor pro politické reformy. Povšimněte si, že diktátorské vlády si často říkají např. Výbor pro veřejné blaho nebo Rada pro mír a rozvoj státu. Jak se v tom má člověk vyznat? Proč si nějaká diktatura nedá pro změnu název, který by odpovídal skutečnosti? Mám na něco ve stylu Junta pro agresi a genocidu, Totalitní výbor šílenců nebo Brutálně utlačující vláda. Musíme se prostě orientovat podle zkušeností: Pokud se v názvu státu vyskytuje "lidová" nebo "lidově demokratická", tak už je to jakési první varování.

19. září 2006
Pořád se něco děje. Návštěvy Vlastíka Tlustého u Miloše Zemana naznačují, že v této zemi pořád ještě existují rozumní a zodpovědní politici. Aktuální události v Maďarsku prokazují, že maďarský premiér Gyurcsány představuje skutečně pozoruhodné spojení prolhaného kariéristického darebáka a absurdně naivního pitomce. A co říci k avizovanému návratu Ivánka Horníka do českého fotbalu? Já si myslím, že na tom není nic tak divného. Příbram prostě chce tomu štěstíčku jít trochu naproti, vole. A ty krávo, přece víme, že Ivan ten fotbal nedělá pro sebe, vole. :-)

16. září 2006
Automobilka Škoda oznámila, že začne vyrábět motory na hybridní palivo (benzín + etanol) a na plyn. Jezdit či létat se dá skoro na cokoliv, jak dokazuje Strana Zelených a její auta na řepkový olej. Osobně jsem anti‑ekologista, ale veškeré alternativní pohony podporuji. Příroda se o sebe nějak postará sama, ale lidé by se měli starat o to, že ta zatracená ropa nám za pár let prostě dojde. Klidně můžeme zůstat u spalovacích motorů, vždyť zdrojů uhlovodíků je dost: zemní plyn, uhlí, přírodní asfalt, živičné břidlice, metanhydrát nebo biomasa. Perspektivní motory musí být schopné spalovat co nejrozsáhlejší spektrum paliv. Převod výkonu na kola by měl být elektrický a doplněný vodíkovými články pro "čistý" provoz ve městě. Myslím, že prototyp takového auta uvidíme ještě v tomto desetiletí.

15. září 2006
O Davidu Rathovi jsem si nikdy nedělal žádné iluze, ale dnes se potvrdilo, že postrádá (kromě jiného) i elementární psychologické uvažování. Jeho tvrzení, že vysoká cena cigaret zabrání mladým lidem, aby začínali s kouřením, je přece úplně scestná. Vysoké ceny cigaret neovlivní počet kuřáků, ale způsobí, že začínající kuřáci si budou kupovat pouze ty nejlevnější a nejnekvalitnější druhy cigaret, které jsou opravdu výrazně škodlivé. U kvalitních značek má člověk alespoň jistotu, že jde o jakostní tabák, ale u různých levných zhůvěřilostí si nemůže být jistý ani tím, jestli je to vůbec tabák. Ministr zdravotnictví varuje, ministr financí děkuje...

13. září 2006
Pánové Topolánek a Paroubek vedou mediální válku o úvěr pro firmu VAE, ručení směnek a splácení dluhů. Oba už uspořádali i efektní tiskové konference; tu Paroubkovu doprovázel výklad ekonomického experta, zatímco tu Topolánkovu prezentace v PowerPointu. Oba výstupy byly po odborné stránce jistě vynikající, ale obě strany měly myslet i na to, že významnou část českého národa netvoří odborníci na úvěry a směnky. Výsledkem je krásné potvrzení platnosti Roudnického zákona: "Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl."

11. září 2006
Uplynulo pět let od teroristických útoků na New York a Washington. Česká televize se rozhodla dnes odvysílat dokument o Josephu Goebbelsovi a film Fahrenheit 9/11. Je to případná kombinace, protože Mooreův "dokument" je učebnicovým příkladem propagandy podle Goebbelsových pravidel. Obsahuje velkou část čisté pravdy a jen minimum lží, ovšem hlavní část tvoří různě zkreslené a účelově upravené polopravdy a spekulace podávané jako nesporná fakta. Účinek filmu na průměrného diváka lze snadno předvídat. Pokud se "kulhavý ďábel" Goebbels odněkud zdola kouká, tak má určitě radost, že našel tak oddaného následovníka. Jen tak dál, pane Moore.

10. září 2006
Naděje i obavy (podle toho, komu kdo fandí) se naplnily. Michael Schumacher oznámil, že tato sezóna je jeho poslední v roli závodního jezdce. Jeho nástupcem v týmu Ferrari bude Kimi Räikkönen. Složení většiny týmů (resp. složení všech "dobrých" týmů) pro příští rok je tak známo. Jsem opravdu zvědavý, jestli bude Fernando Alonso i v kokpitu Stříbrného šípu tak spolehlivý a zda se Kimiho bude i v červené kombinéze držet jeho neuvěřitelná smůla. Ale jako dlouholetý fanoušek McLarenu si stejně neodpustím povzdech, který v různých verzích lemoval celou Monzu: Kimi, červená ti nesluší.

7. září 2006
Vojenské zpravodajství odhalilo důstojníka zahraniční zpravodajské služby (asi ruské SVR), který u nás zjišťoval informace o NATO a EU. Média z toho mají druhé Vánoce, ale já nechápu, co je na tom tak strhujícího. Už jenom z naší geografické polohy přece vyplývá, že tu musíme počítat s vysokou úrovní těchto aktivit. Navíc je Česko plné korupce, klientelismu a organizovaného zločinu, zákony jsou děravé a zmatené, bezpečnostní složky nejsou žádná sláva a morálka je v nejlepším případě vlažná. Troufám si tvrdit, že naše země představuje ideální prostředí pro špionáž.

6. září 2006
Dnes jsem musel použít jednu z oblíbených vět Ivana Horníka: No ty krávo vole, to mi ho teda vyndej! Prokletí Íránci předvedli jednu ze svých hraček, bojový letoun Saeqeh. A věřte mi nebo ne, on opravdu lítá! A dokonce i jiným směrem než dolů! Dobře, teď už vážně. Je to vlastně upravený americký F‑5, od něhož se liší zejména dvojitou směrovkou. Má taky trochu jiné sací otvory a zřejmě i mírně odlišné křídlo. Podle Íránců je výkonnější než americký F/A‑18 Hornet, na což by Ivánek řekl asi: Ty vole, to si snad děláte kozy, vole? :-) Při další aktualizaci (patrně 9. září) sem hodím osm fotek Saeqehu.

4. září 2006
Po třech měsících a jednom dni od voleb máme novou vládu. Zřejmě jen málokdo čeká, že by mohla dostat důvěru, ale tentokrát můžeme být vděční tvůrcům Ústavy za jednu z jejích mnoha chyb. Ústava totiž neříká, za jak dlouho po podání demise vlády má prezident někoho pověřit jednáním o vládě nové. Mluvilo se o možnosti vládnutí pomocí Senátu a teď se zase hovoří o možnosti rozpustit Poslaneckou sněmovnu díky záměrnému neprojednání zákona spojeného s otázkou důvěry. A Ústava se bude skoro určitě měnit, minimálně z hlediska počtu poslanců. Mám dojem, že se ještě dočkáme velmi zajímavých výkladů Ústavy a návrhů na její změny.

3. září 2006
CIAF 2006 se podle mého názoru docela vydařil, zřejmě lépe, než se čekalo. Proběhly prezentace dvou transportních letounů, které připadají v úvahu pro letecké síly České i Slovenské republiky: amerického Lockheed Martin C‑130J Super Hercules a italského Alenia C‑27J Spartan. Američané byli vynikající, ochotní a novinářům se věnovali na výbornou. :-) Sám Hercules však bohužel nedorazil, protože musel plnit misi v Afghánistánu. Spartan sice přiletěl, ale celkový dojem z akce firmy Alenia nebyl nijak zvlášť dobrý. Novinářům se věnovali minimálně a ústředním prvkem prezentace byla skvadra hostesek v sexy červených šatech. To zajisté může být pěkný doplněk, ale pokud si někdo myslí, že na tom může celou akci postavit, tak to o něm něco vypovídá. Hercules rulez! :-)
Děkuji Marcele Minářové z AMI Communications za zprostředkování rozhovoru s představiteli společnosti Lockheed Martin.

31. srpna 2006
Chystáme se na víkendovou airshow CIAF 2006. Řekl bych, že letečtí nadšenci a odborníci považují ta "obyčejná" letadla, která přiletí vždycky (F‑16, Tornado, Mirage 2000, Mi‑24...), jen za jakousi kulisu a chodí na CIAF zejména kvůli "lákadlům". V roce 2003 to byla skupina Russkije Viťazi, která bohužel nepřiletěla, :-( ale potěšily nás aspoň A‑10 Thunderbolt II. V roce 2004 přitáhli lidi Izraelci a Ukrajinci a loni E‑3A AWACS, český Gripen a ruská skupina Striži. Letos se propaguje F‑16 Viper Team a znovu AWACS, ačkoli já se nejvíc těším na španělský EF‑18 a modernizovaný slovenský MiG‑29. Zajímavé by mohly být též dva dvoumístné letouny, maďarský MiG‑29UB a naše Aero L159B.

30. srpna 2006
Včera jsem byl okolnostmi donucen naklepat pár řádků na mechanickém psacím stroji Consul 2225, který kdysi vyrobili soudruzi v ČSSR. Základní rozdíly oproti počítači jsou zejména tyto: Nepotřebuje elektřinu, do klávesnice musíte hodně mlátit a obtížně se opravují chyby. Jako zcela zásadní nevýhoda se ovšem ukázala neschopnost psacího stroje přizpůsobit se mé rychlosti psaní, jelikož při mých 200 znacích za minutu se typové páky každou chvíli zaklesnuly do sebe. Mě by jenom zajímalo, kde udělali soudruzi z ČSSR chybu... :-)

28. srpna 2006
KDU‑ČSL si hledá nové vedení. A asi právem, protože celé předsednictvo (lhostejno zda mlčky, nebo nahlas) schválilo Kalouskův obrat ke KSČSSD. Myslím si, že předsedou by měl být někdo nový, kdo není tímto fiaskem kompromitován. Asi nejsem sám, kdo vidí vycházející hvězdu v místopředsedkyni brněnských lidovců Barboře Javorové, která získala ohromný kredit svým vystoupením proti veletoči vedení strany. Alespoň na mě zapůsobila velice sympaticky, rozumně a upřímně. Možná se KDU‑ČSL dočká první ženy na postu předsedy.

26. srpna 2006
Kdysi se mluvilo o hrozbě vytvoření koalice GeZeLux. A zdá se, že bratr Kalousek měl v plánu koalici FiPaKal. Ale tentokrát zjevně šlápl vedle, jelikož členská základna ani krajské organizace nejevily příliš ochoty asistovat u snahy KSČSSD zůstat u moci. Jen abychom nakonec na KSČM nemuseli spoléhat i my při snaze docílit předčasných voleb. To už by byl skutečně vrchol celé té absurdní frašky. A kromě toho se neříká GeZeLux, ale Benelux. :-)

24. srpna 2006
Už potřetí jsem přečetl povedený román Šílený rozkaz (Fortunes of War) od Stephena Coontse. Kniha líčí válku mezi Japonskem a Ruskem v roce 2008. Ultrapravicové militaristické Japonsko napadne Sibiř, při čemž hrají hlavní roli supertajné bojové letouny Zero. Rusku ale pomohou Američané, kteří pošlou dobrovolnickou eskadru letounů F‑22 Raptor. A Rusové i Japonci se chystají nasadit nukleární zbraně... Rozhodně je to originální zápletka, i když mám dojem, že někteří japonští politici (jako Šintaró Išihara) po něčem takovém evidentně touží. No, jen ať si to zkusí.

23. srpna 2006
Dnes odpoledne u nás zazvonily dvě dobré ženy od Svědků Jehovových s úmyslem rozprávět o Bibli. Ke své smůle natrefily na člověka, který celkem slušně zná nejen Bibli (a to včetně "vycenzurovaných" částí), ale i Korán a další náboženské texty. Po několika otázkách a odpovědích jim muselo být jasné, že cosi není v pořádku, zatímco já jsem se výborně bavil. Takže radím, nezavírejte jehovistům dveře. Pěkně si s nimi popovídejte a dejte jim ochutnat jejich vlastní medicínu.

21. srpna 2006
Jednání o podpoře vlády zatím zkrachovala, což není nikterak překvapivé, protože neexistuje shoda na programu, ministrech ani délce vládnutí, čili fakticky na ničem. Taková vláda by stejně neměla smysl, protože by nic neprosadila. Stálé prodlužování jednání připomíná spíše prodlužování agónie. Už dávno to měli všechno odpískat a shodnout se na nových volbách. Průzkumy nám dávají přes 40 % a ČSSD by byla vděčná za třicet, což je zřejmě hlavní důvod, proč ty nové volby odmítá. Staronová trojkoalice by mohla klidně počítat se 120 mandáty.

18. srpna 2006
Prokletá Severní Korea prý chystá test nukleární zbraně. To bylo opravdu to poslední, co nám chybělo. Kim Čong‑il je asi dost velký šílenec na to, aby to opravdu udělal, ačkoli komunistický režim by si tím zřejmě definitivně podepsal rozsudek smrti. A mám tušení, že následující den by vlastnictví nukleárních zbraní veřejně oznámilo Japonsko, což by stabilitě ve východní Asii taky zrovna neprospělo. Teď už přece musí být všem jasné, že s KLDR se prostě nedá rozumně mluvit. Jediným rozumným řešením je vojenská operace s cílem kompletně zničit veškeré kapacity KLDR v oblasti zbraní hromadného ničení a jejich nosičů. A kdy? Včera bylo pozdě.

16. srpna 2006
Do třetice Sky Fighters, ale tentokrát jinak. Ten film upozornil na jeden závažný problém, o němž nyní hovoří pouze odborníci, zatímco veřejnost i odpovědní činitelé jej velkoryse ignorují. Zabezpečení na leteckých dnech je naprosto nedostatečné a ukrást bojový letoun by bylo pro skupinu teroristů (z nichž jeden by byl vycvičený vojenský pilot) až směšně snadné. O víkendu 2.‑3. září se bude na brněnském letišti konat airshow
CIAF, tak si tam všimněte, že k připraveným letadlům se dostane kdokoli s VIP či novinářskou vstupenkou. A představte si, co by sebevražedný útočník mohl napáchat třeba s Gripenem. Jen doufám, že teroristé nevezmou Sky Fighters jako inspiraci.

15. srpna 2006
Ještě jednou Sky Fighters: Zabýval jsem se rovněž divokou hypotézou, že tvůrci filmu mohou lhát (pro zastánce politické korektnosti "říkat nepravdu") a že některé záběry jsou vytvořené na počítačích. Ale zdá se mi prakticky vyloučené, aby se takový podvod podařil. Pokud bych se měl vyjádřit jednoznačně, tak bych asi připustil, že všechny sekvence jsou reálné, ale ponechal bych si výhradu v tom smyslu, že část štábu musela mít sebevražedné sklony. Jak říkal Sherlock Holmes: Pokud vyloučíte to, co je prostě nemožné, pak to, co vám zůstane, jakkoli je to nepravděpodobné, musí být pravda.

14. srpna 2006
Před chvilkou jsem se vrátil ze Sky Fighters a pořád se nemůžu vzpamatovat. Ani vzdáleně srovnatelné vzdušné záběry tady dosud nebyly a myslím, že zase dlouho nebudou. Slovy se to prostě nedá popsat. Přiznávám, že nechápu, jak to všechno mohlo být natočeno reálně, bez počítačových efektů. Techniku pořízení mnoha záběrů nejsem schopen vysvětlit. Film má navíc překvapivě dobrý příběh (daleko lepší než Stealth a zřejmě i o trošku lepší než Zerkalnyje vojny) s jedním zvratem, který celé kino zarazil do sedadel. Mě určitě nikdo nemůže podezírat ze sympatií k Francouzům, ale tentokrát musím uznat, že to natřeli Hollywoodu i Rusům na celé čáře. Bravo. C'est ça!

11. srpna 2006
Nemůžu říct, že by mě odhalený plán teroristického útoku proti letadlům nějak zásadně překvapil. Lze přece očekávat, že teroristé se nevzdají své snahy zničit civilizaci. Ani ten model útoku není novinkou; v roce 1993 plánovala skupina kolem Ramzího Júsefa (toho pitomce, který si myslel, že World Trade Center zboří jednou bombou v kufru auta) únos dvanácti letadel a jejich zničení nad Pacifikem. Pokud uvážíte průměrný počet cestujících v osobním letadle, tak zničení deseti letadel by si zřejmě vyžádalo více obětí než celé 11. září 2001. Hlavní samozřejmě je, že se tomu podařilo zabránit. Je to také další důkaz, že drastická bezpečnostní opatření jsou potřebná a přinášejí výsledky.

9. srpna 2006
Pokud si někdo myslel, že Gillette M3 Power (zvaný také "empétrojka") představuje finální fázi vývoje žiletkových strojků, tak se pořádně zmýlil. Nový systém Gillette Fusion znamená další kvantový skok a elektrický Gillette Fusion Power je zcela nepochybně první žiletkový holicí strojek vybavený ovládacím mikročipem. :-) Budeme si ale muset ještě počkat, než ten zázrak dorazí k nám.
Zítra má českou premiéru film Sky Fighters: Akce v oblacích. Je to něco jako "francouzský Stealth", tj. v podstatě úplná blbost, ale blbost mimořádně technicky povedená. Rozdíl je v tom, že Stealth stavěl na špičkové počítačové grafice, zatímco Sky Fighters sázejí především na nádherně natočené a sestříhané záběry skutečných letadel.

8. srpna 2006
Určitě nejsem sám, kdo dumá nad skutečným zdravotním stavem kubánského prezidenta. Vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby byl Vidle Kastról už po smrti, ale oficiálně by se to postupně dávkovalo. Nemoc, vážná nemoc, velmi vážná nemoc, možná už se nevrátí do úřadu, možná už se neuzdraví, jeho stav se zhoršil, lékaři označili jeho stav za kritický, umírá, umřel. Dalo by se to vhodně rozložit tak do dvou až čtyř týdnů. Vzpomínám si na jeden výrok Miloslava Šimka: "Může být Fidel Castro nesmrtelný stejně jako Vladimír Iljič Lenin? No samozřejmě! Už aby to bylo!"

6. srpna 2006
Dnes jsem viděl minimálně pět billboardů firmy Pepino s heslem "...mám to rád". Během předvolební kampaně zase zaplnily republiku billboardy "Hledáme partnery napříč politickým spektrem". Řekl bych, že ta firma je buďto na vzestupu a neví co s penězi, nebo je na dně a snaží se zachránit. Spíše to druhé, protože celý trh bez milosti ovládl Durex. Kondomům se někdy říká "primerosy" podle jejich tradičního českého výrobce, ale už jsem zaznamenal, že se jim začíná říkat i "durexy". To je neklamnou známkou monopolizace; vzpomeňte si na lux, žiletky nebo džíp.

4. srpna 2006
Projekt vlády modrých, černých a zelených je asi definitivně mrtvý. Předčasné volby se jeví jako stále pravděpodobnější řešení. Jinak řečeno, stále více lidí chápe to, co už těsně po vyhlášení výsledků voleb chápali jen někteří: Takhle to dál nejde. Jen škoda, že to už tehdy nepochopili všichni. Kdyby ano, tak by se předčasné volby mohly konat na podzim v jednom termínu se senátními a komunálními, ale to už se skoro jistě nestihne. A jaký by měl být nový volební systém? Nevím jak komu, ale mně se docela zamlouvá ten italský systém "předvolebních koalic". Z hlediska státu je většinový a zaručuje sestavení silných vlád, ale z hlediska stran je poměrný a nediskriminuje ty malé. Problém je tom, že by se všichni museli rozhodnout, s kým půjdou, z čehož by lidovci a Zelení zřejmě nebyli moc nadšení. Pokud tento systém něco likviduje, tak jsou to pivotální strany ("jazýčky na vahách").

3. srpna 2006
Při jedné diskusi jsem přišel na zajímavou paralelu. Rovná daň je něco podobného jako nudismus. Oba tyto jevy jsou dlouho zavedené a osvědčené, ale jsou terčem kritiky, protože údajně nabourávají jakýsi standardní stav (tj. progresivní zdanění a plavky). A v obou případech kritici odmítají pochopit, že ty standardní stavy jsou ve skutečnosti rovná sazba a nudismus, zatímco progresivní sazba a plavky jsou vlastně podezřelé, podivné a nelogické novinky.

31. července 2006
Letošní rok přinese zbrojním firmám obzvláště bohatou sklizeň. Alžírsko objednalo ruské zbraně za 7,5 miliardy dolarů a prokletá Venezuela odebere ruské letouny a vrtulníky za tři miliardy. Jasně však vede Saúdská Arábie, která během července podepsala americkou pozemní techniku za více než šest miliard dolarů, francouzské vrtulníky za sedm miliard euro a touží po další technice za cca 18 miliard euro! Za něco se ty peníze z předražené ropy přece utratit musí, ne? :-)

28. července 2006
Pokouším se udělat si pořádek v severokorejských a íránských balistických raketách. Hwasong‑5 a 6, No‑dong‑1, 2, 3, 4, A, A1 a B, Taepo‑dong‑1, 2, 2A, 2B, 2C, 3 a X, Moksong‑1 a 2, Paeutudan‑1 a 2, BM‑25, Šaháb‑1, 2, 3, 3A, 3B, 3D, 4, 5, 5A, 5B, 5C, 6 a 7, IRIS, Kosar a k tomu ještě kódy NATO. Navíc jsou napojené na pákistánské programy raket Ghauri, Hatf a Shaheen a vycházejí z ruských a čínských střel. Moje úsilí jen potvrzuje platnost Cohenova zákona: Fakta sama jsou nedůležitá, důležité je, jak je dokážete pojmenovat.

25. července 2006
Venezuelský führer Hugo Chávez je na cestě do Ruska. Zastavil se v Bělorusku a s tamním diktátorem Alexandrem Lukašenkem podepsal "strategickou alianci", která má čelit "americkému imperialismu". Po Rusku má Chávez navštívit i Írán, kde si s Ahmadínedžádem určitě výborně porozumí. Jaká škoda, že svou funkci opustil Saddám Husajn, to byl přece taky Chávezův věrný kamarád. Do party už chybí jen Kim Čong‑il, ale to bude asi jenom otázka času; už probleskly zprávy, že Venezuela by mohla koupit severokorejské rakety. Komunističtí nacisté všech zemí, spojte se!

24. července 2006
Na knižním trhu se vyskytuje román Spiknutí proti Americe od Philipa Rotha a v září má vyjít román Daniela Eastermana se zajímavým jménem K (to je celý název). Obě knihy spojuje totéž dějové pozadí (česky background): Ve 30. letech 20. století se stal americkým prezidentem Charles Lindbergh, který nastolil v USA kvazifašistický režim. Smysl to určitě dává; dnes už se příliš nepřipomíná, že Lindbergh měl k nacismu velice blízko a odmítal válku proti Německu. I v alternativní historii asi platí, že dějiny se neopakují, to jenom dějepisci opisují jeden od druhého. :-)

22. července 2006
A konečně je to tady. Venezuela a Rusko podepsaly kontrakt na dodávku 30 stíhaček Su‑30MK2. Ještě před pár dny se kdosi divil, prý kvůli čemu tolik povyku, vždyť ten Chávez přece nikoho neohrožuje... Jenže on Hitler v roce 1933 taky vlastně nikoho neohrožoval! Indové mají jedno krásné přísloví: "Není nebezpečný čin anebo lest; nepřítel tě ohrožuje tím, že jest."

21. července 2006
Politická situace je sbírkou absurdit. Vládne vláda bez mandátu, ale nelze jmenovat vládu s mandátem, která navíc nemá většinu. Nelze zvolit šéfa Poslanecké sněmovny, protože kandidáti nemají podporu, případně nejsou nominováni, nebo je kandidatura stažena. Středopravá koalice se dokáže lépe shodnout s KSČM než s ČSSD. Všichni chtějí jednat, ale hned dodávají, že ale vlastně není s kým, není o čem a stejně to nemá smysl. Každý požaduje něco bez podmínek, tedy kromě těch podmínek, které si stanoví sám. Nikdo prý nechce velkou koalici, úřednickou vládu ani předčasné volby, ovšem v praxi všichni jen přispívají k tomu, že tyto varianty jsou každým dnem reálnější. Nešťastné číslo České republiky není 13, ale 100:100. Naděje vkládám už jen do Katzova zákona: "Po vyčerpání všech ostatních možností se lidé i národy chovají rozumně."

19. července 2006
Na úřadech jsou fronty kvůli pasům. Od září totiž budou nové pasy s biometrickými údaji, které budou stát 600 Kč, zatímco ty současné stojí 200 Kč. Český člověk chce samozřejmě ušetřit, ale... Na cesty po EU pas stejně nepotřebujete, řada dalších zemí má s EU dohodu o cestování bez pasů, do USA brzo nikoho bez biometrického pasu nepustí, s Ruskem to bude asi podobně a EU patrně za pár let oznámí, že staré pasy ruší, takže ten nový si stejně budou muset pořídit všichni. Pas má platnost deset let, ale hádám, že ten bez biometrických údajů bude mít za pět let reálnou hodnotu asi jako lístek na zpáteční cestu Titaniku. Ale Češi přece musí šetřit, ať to stojí, co to stojí.

17. července 2006
Další báječná zpráva z Venezuely: Ty dva Su‑30MK, které tam přiletěly na přehlídku, už tam možná zůstanou! Copak si asi Hugo Chávez bude chtít pořídit dál? Bombardéry? Jaderné ponorky? Nebo snad balistické rakety? Na druhou stranu, ani se mu moc nedivím, že od Ruska (a Španělska, na to se nesmí zapomínat) nakupuje supermoderní zbraně, když s tím zbytek světa nic nedělá. Nebyl by zase takový problém zastavit extrémisty v Latamu teď, dokud jsou ještě slabí. Ale až budou mít špičkové ruské zbraně, mohlo by být pozdě. Potvrzuje se platnost tzv. Welwoodova zákona: Nepořádek se šíří úměrně tomu, nakolik jsme ochotni ho tolerovat. :-)

16. července 2006
Na protestech proti summitu G8 v Sankt Petěrburgu se objevili i ruští nacionální bolševici. To jsou ti, kteří mají červenou, bílou a černou vlajku podobnou nacistické, ovšem místo hákového kříže mají srp a kladivo. V mé typologii fašismu představují ultralevicové křídlo. Důležitější však je, že si ruská policie (na rozdíl od české) zjevně umí s takovou havětí poradit. Svět se vypořádal s nacisty i komunisty, takže teď je ještě třeba přiškrtit kyslík nacistickým komunistům a komunistickým nacistům. Ehm. Taky máte někdy pocit, že se opakujete? :-)

14. července 2006
Vypadá to, že Česko a Slovensko soupeří o titul Nejzoufalejší Sestavování Vlády Na Světě. S kolegy a známými ze Slovenska se nyní snažíme najít odpověď na jednu poněkud filozofickou otázku: Je lepší mít vládu složenou z populistů, komunistů a fašistů, nebo raději nemít vůbec žádnou vládu? Aktuální stav debaty je mírně ve prospěch stavu "žádná vláda", protože to přinejmenším nadělá méně škod než Fico, Mečiar a Slota. Na druhou stranu, Slováci alespoň naprosto jistě vědí, že jsou v situaci FUBAR (Fucking Beyond All Recognitions), zatímco tady v Česku nikdo neví, jak to skončí.

11. července 2006
Ještě jsem přemýšlel o pojmenování letounu F‑35 Lightning II a trochu jsem změnil názor. Osobně se mi to pořád moc nelíbí, ale z diplomatického hlediska to bylo asi nejlepší řešení. Toto bohužel není svět ideální, nýbrž reálný. A v reálném světě jsou důležitá rozhodnutí skoro vždycky otázkou kompromisů. Každý musí v něčem ustoupit... Ale fuj, mluví ze mě politik. :-)

10. července 2006
Rusové dostali Šamila Basajeva! Vůdce čečenských islamistů a strůjce odporných teroristických útoků v Buďonnovsku, Moskvě a Beslanu byl zabit ruskými speciálními jednotkami. Likvidace "ruského bin Ládina" je obrovským úspěchem, který je přinejmenším na stejné úrovni jako zabití Zarkávího. Ruské operace proti terorismu nejsou tak mediálně propagované jako ty americké, to ale nic nemění na jejich významu. The war against terror goes on. And we are winning.

8. července 2006
Jak se zdá, volby v Mexiku nakonec vyhrál kandidát pravice. Sice jen o půl procenta hlasů, ale vyhrál. Komunistickým nacistům v Latamu to asi poněkud narušilo jejich protiamerické plány. Letošní rok je v Latinské Americe skutečně supervolební, protože prezidentské volby čekají mj. Nikaraguu a Ekvádor a mandáty budou hájit venezuelský Chávez a brazilský Lula da Silva. We'll see...
Bojový letoun F‑35 JSF dostal jméno Lightning II. Odkazuje nejen na americký vrtulový stíhač P‑38 Lightning, ale i na britský tryskáč Lightning. Upřímně řečeno, nepřipadá mi to jako nejvhodnější jméno. Osobně jsem doufal v Mustang II, ale ten vypadl kvůli možným problémům s copyrightem (automobil Ford Mustang). Z návrhů v závěrečné fázi výběru se mi asi nejvíce zamlouval Spitfire II, ale snesl bych třeba i Cyclone. Na druhou stranu je pravda, že byly navrženy i zhůvěřilosti jako Phantom III, Skyruler a Piasa. Budiž, ať je to tedy Blesk Dva. :-)

5. července 2006
Jiří Paroubek se snaží přemluvit Miloše Zemana, aby se vrátil do politiky a kandidoval do Senátu. Bylo by báječné, kdyby se to podařilo, protože Senát je především o osobnostech, což Zeman nepochybně je. Zemana pokládám za daleko nejlepšího levicového politika, kterého Česko zplodilo. Jistě, s většinou jeho názorů nesouhlasím, ale současně si jich velice vážím a respektuji je. Miloš je prostě pan Politik. Troufám si tvrdit, že většina lidí by jeho návrat uvítala.
Prokletí Severokorejci odpalují balistické rakety jako shnilá rajčata. Kde tohle krucifix viděli? Je ovšem velká škoda, že ta pitomá raketa Taep'o‑dong‑2 selhala. Jinak by Američané měli jedinečnou možnost ověřit fungování svých protiraketových střel na skutečném cíli. Bylo by jistě zajímavé sledovat, jak by se ti komunističtí parchanti z Pchjongjangu xichtili. :-)

4. července 2006
Dnes se slaví Den nezávislosti Spojených států amerických, resp. 230 let jejich existence. Nepřestává mě fascinovat, čeho Američané za tuto (v podstatě směšně krátkou) dobu dokázali. Každý vysvětluje úspěchy USA jinak, asi každý má trochu pravdu, protože je to zřejmě důsledek více faktorů. Doufám, že 21. století skutečně bude takové, jak jej naplánovali lidé kolem současného amerického prezidenta (který za dva dny oslaví 60. narozeniny). Let it be the New American Century.

3. července 2006
Mexické volby skončily tak těsným výsledkem, že vítěz bude vyhlášen asi až ve středu. Jestli vyhraje ta socialistická havěť Andrés Manuel López Obrador, tak se máme skutečně na co těšit. A na cestě do Venezuely jsou dva letouny Su‑30MK, které tam mají účinkovat na jakési přehlídce, aby si fašistický narko‑marxista Chávez mohl udělat představu o tom, co chce nakoupit. Ta mapa Latamu v časopisu Týden je značně depresivní: jen dva modré ostrůvky pravice (Kolumbie a Paraguay) v levicové záplavě růžové a červené. Prostě platí, že když už se něco nedaří, tak se to holt sere všechno.

1. července 2006
Ode dneška platí novela Zákona o provozu na pozemních komunikacích č. 361/2000 Sb., která zavádí (mimo jiné) tolik diskutovaný bodový systém. Podle mého názoru je to užitečná věc, protože konečně vytváří systém a pořádek v korupci. Po nějaké době se zřejmě ustálí "standardní" cena jednoho bodu, takže řidič bude vždy přesně vědět, jaký úplatek má policistovi nabídnout. Podle bodového ohodnocení jednotlivých přestupků to vidím na cca 1000‑2000 Kč za bod.


Postřehy z dubna, května a června 2006

Archiv postřehůNa úvodní stránku