Postřehy ze života


25. ledna 2020
Zavítala sem jedna skutečně neobvyklá návštěva na čtyřech kolech, a to Tesla Model X 100D, elektrické SUV s oficiálně udávaným dojezdem přes 500 km. Nepochybně jde o hezký a zajímavý produkt, ačkoli je to prakticky jen impozantní slepá ulička. Jsem si docela jistý, že většina zákazníků firmy Tesla chce hlavně předvádět, že má jakési "ekologické cítění" a spoustu peněz. Ano, Tesly jsou drahé (ačkoli ne zase tak šíleně, jak si leckdo myslí), jenže ve skutečnosti k přírodě moc šetrné nejsou a nelze opomíjet ani jejich značnou nebezpečnost. Jestli někdo hodlá utrácet a riskovat, prosím, ale já bych do toho prostě nešel.

23. ledna 2020
S překvapením jsem si přečetl, že systém vysokých škol je prý neefektivní, protože polovina studentů neuspěje. Pokud se dnes za měřítko považuje kvantita, pak asi skutečně je, ovšem za časů mého studia se kladla na první místo kvalita, nikoliv počet. Ano, dnes školy kvůli penězům berou spoustu studentů, kteří pak samozřejmě záhy končí, jelikož na to zkrátka nemají. Netuším, kde se vzaly představy, že vysokou školu má mít (téměř) každý a že vyšší vzdělanosti se nejlépe dosáhne snížením nároků, každopádně však tvrdím, že správná vysoká škola má být výběrové síto, nikoliv automatická výrobna diplomů.

22. ledna 2020
Organizovaný zločin je pokračování ekonomiky jinými prostředky. Touto variantou legendární definice války by se dala shrnout kniha McMafie: Závažné organizované zločiny, ve které sledujeme vzestup velkých kriminálních skupin v globalizovaném světě. Její autor Misha Glenny klade důraz na propojení legálních a ilegálních činností, resp. na vztahy zločinu, byznysu a politiky. Uskutečnil řadu cest a rozhovorů, aby osvětlil fungování zločinu mj. na Balkáně, v Rusku, Izraeli, Dubaji, Indii, Nigérii, Kanadě či Kolumbii. Často předkládá i hodně provokativní a kontroverzní teze, s nimiž nemusíte vždy souhlasit, ovšem jejich fundovanost popírat nelze. McMafie rozhodně patří mezi nejlepší knihy o organizovaném zločinu, jaké jsem četl.

20. ledna 2020
Smrt Jaroslava Kubery představuje obrovskou ztrátu (nejen) pro konzervativní politiku, ale i pro českou politiku jako celek. Odešla skutečně velká osobnost, nadšený zastánce tradičních hodnot a rázný bojovník proti politické korektnosti, ale také neobyčejně noblesní gentleman "ze staré školy", jehož humor dělal českou politickou scénu o něco lepší, než by jinak byla. Obávám se, že s ním zmizela jedna z posledních šancí, že se ODS ještě napraví a znovu se stane skutečně konzervativní stranou. Čest jeho památce.

19. ledna 2020
Mám‑li to shrnout maximálně stručně, Terminátor: Temný osud se prostě nepovedl, byť se povést mohl. Začíná sice docela slibně, Mackenzie Davis příjemně překvapuje, Linda Hamilton coby zestárlá Sarah Connor naprosto exceluje, pozoruhodný je i koncept nového robota Rev‑9 a akční scény jsou vesměs vynikající, ale nedlouho po půlce přijde debakl. Čekáme na Arnolda Schwarzeneggera a dočkáme se, Arnie sám je tradičně skvělý, avšak to "vysvětlení" zápletky, které nám předkládá, je absurdní nesmysl, který má zřejmě být emotivní, možná i vtipný, ale ve výsledku je jen trapný. Finální scény to trochu zachraňují, potěší i řada odkazů na starší díly, ovšem jako celek je to zklamání, kterým to být vůbec nemuselo. Škoda.

18. ledna 2020
Vladimir Putin avizoval velké změny v ruské ústavě a vyvolal vlnu diskusí o své budoucnosti. Takřka jistě se dá očekávat, že po roce 2024 nebude pokračovat ve funkci prezidenta. Největší část odborníků usuzuje, že zřejmě usedne do křesla šéfa posílené Státní rady, takže bude neformálním "nejvyšším vůdcem", ale rutinu každodenní politiky přenechá jiným. Dávalo by to smysl, přece jen bych však radil být opatrný, protože Voloďa si rozhodně nepostavil kariéru na průhlednosti. Je to špičkový stratég, který myslí několik kroků dopředu a má v záloze více různých plánů, takže se klidně můžeme dočkat i velikého překvapení.

16. ledna 2020
Armáda ČR chce provozovat vlastní průzkumné družice. Na první pohled možná velice překvapivá zpráva dává (pokud se trochu zamyslíte) perfektní smysl. Československo již kdysi mělo vědecké družice, náš průmysl patří v řadě oborů na světovou špičku a v případě nouze by mohlo být ohromně důležité mít vlastní schopnost tohoto druhu. Dopravu do vesmíru pro nás může snadno zajistit některý ze spojeneckých států (ideálně Izrael). Satelity s vojenskými účely si v poslední době pořizuje kdekdo (včetně řady zemí třetího světa), takže bychom se měli z praktických i (proč to nepřiznat) prestižních důvodů přidat.

14. ledna 2020
Jakýmsi zvráceným způsobem mě fascinuje, jak se množí různé vegetariánské a veganské náhražky masa, které jsou prohlašovány za (údajně) zdravé (a)nebo ekologicky šetrné. Coby milovník kvalitního jídla to vnímám jako naprostou zhůvěřilost, na níž se rozhodně nebudu podílet. Popravdě, když se trochu zamyslím, jak asi z rostliny vznikne hmota, která vzdáleně připomíná maso, mám velice vážné pochybnosti o tom, zda je to opravdu zdravé nebo šetrné vůči přírodě. Spíš to na mě působí jako účinný obchodnický trik, jak lidem prodat nějaké syntetické obludnosti. Děkuji, ale dám si medium steak, nikoli Soylent Green. :‑)

13. ledna 2020
Modelářská firma MiniArt, o které jsem se tady kdysi zmiňoval v souvislosti s "What If?" technikou, opět přišla s něčím nezvyklým. Kromě vozidel či letadel totiž produkuje i věcičky pro stavitele diorám, mj. součásti budov, nábytek, stánky, silniční cedule, bedny, sudy, kanystry, nástroje, dokonce také lahve s alkoholem! A do nabídky má záhy přibýt sada obsahující 36 holubů. Ano, holubů v měřítku 1:35. Takže pokud budete chtít vytvořit např. dioráma tankové bitvy u brněnského hlavního nádraží... :‑)

11. ledna 2020
Írán se přiznal k nechtěnému sestřelení ukrajinského dopravního letadla. V tamním vedení zřejmě dosud existují zbytky zdravého rozumu a ta situace byla pro Teherán naprosto neúnosná, takže se dospělo k závěru, že přiznat vinu způsobí menší škody než další zapírání něčeho, co již bylo mimo jakoukoliv rozumnou pochybnost. Pouze bych doporučil těm, kteří opakovali, že taková věc se "prostě" stát nemůže (jelikož "to přece není možné"), aby si důkladně pročetli seznam zhruba třiceti případů, kdy se takové či podobné věci reálně přihodily. Lidská blbost (ve spojení s okolnostmi) bohužel způsobuje úděsné tragédie.

9. ledna 2020
Hvězdné války tradičně fungují jako přenos archetypálních pohádkových příběhů do prostředí space opery, což se do jisté míry opakuje i u seriálu The Mandalorian. Tady však nejde o kosmickou pohádku, nýbrž o kosmický western. Vyobcovaný pistolník se stará o malé dítě, putuje světem a prožívá divoká dobrodružství. Co jiného to je než klasický western? A ano, je to patrně i nejlepší dílo ze světa Star Wars od časů původní trilogie. Naprosto fantastická umělecká práce, jejíž scénář, atmosféra, herecké výkony, vizuální provedení a hudba utvářejí skvělý zážitek, který ukazuje, jakou cestou by se Star Wars měly ubírat.

8. ledna 2020
Diskuse o zahraniční politice a Miloši Zemanovi. Naprosto respektuji, že někdo nesouhlasí s obsahem či formou prezidentovy politiky. Na to má každý svaté a zákonem zaručené právo. Považuji ale za absurdní, pokud někdo vážně tvrdí, že Miloš Zeman je ruský (a)nebo čínský agent, jelikož podobné obvinění na mě působí jako projev tragikomického nepochopení toho, jak funguje zahraniční politika. Miloš hraje velice vysokou hru na scéně, kde se pohybují daleko mocnější hráči, a podle mě ji hraje mimořádně dobře. V zahraniční politice platí asi více než kdekoliv jinde, že mnohé zůstává ukryto "za kulisami" a mnohé není tak, jak se může zdát. Hodnotit by se měly zejména dlouhodobé praktické výsledky, nikoliv povrchní dojmy.

6. ledna 2020
Debata o Číně. Řekl jsem to už mnohokrát a řeknu to znovu: Čínský úspěch je jen bublina, jenže právě proto je nezbytná ostražitost, jelikož slábnoucí země, kterým se rozsypává ekonomický a společenský model, mají jeden takový hloupý zvyk, a sice začínat války. Asertivní až agresivní chování Číny ve skutečnosti není projevem síly, nýbrž slabosti. Má zakrýt vnitřní problémy a přispět k zachování tváře, avšak ekonomické, demografické a další zákony jsou neúprosné, a až soudruhy dožene všechno to, před čím se snaží "utíkat dopředu", bude to skutečně hodně bolet. A jak známo, zoufalí lidé dělají zoufalé věci.

4. ledna 2020
Jako obvykle začátkem ledna bych si dovolil vyhlásit nejlepší knižní a filmové počiny roku minulého. Pokud jde o Knihu roku, volba byla snadná, protože jasná jednička mezi romány je Inferium od Romana Bureše. Speciální pochvalu si pak zasluhuje nové vydání geniálního Tábora Svatých, který o důstojnější podobu naléhavě žadonil. Složitější to bylo s filmy, jelikož jsem dlouho váhal mezi snímky Godzilla II: Král monster a Alita: Bojový anděl. Oba byly opravdu excelentní, ale nakonec jsem se rozhodl ocenit překonání očekávání, resp. film, jenž byl ještě daleko lepší, než se čekalo. Filmem roku 2019 se tedy stává Alita.

3. ledna 2020
Usámu bin Ládina znali všichni, Abú Bakra al‑Bagdádího znali skoro všichni, ale jméno Kásim Solejmání patrně říkalo něco jen expertům. Velitel íránských jednotek Quds se totiž většinou držel ve stínu, to však nic nemění na faktu, že byl mimořádně schopný. Z čistě vojenského hlediska šlo určitě o nejlepšího velitele, jakého Írán vůbec měl, takže jeho likvidace představuje obrovský úspěch USA a konečně tu správnou odvetu za teroristické útoky a bezmeznou drzost ajatolláhů. Well, Payback Is A Bitch!

1. ledna 2020
Zaznamenal jsem na první pohled krásné přání, ať je začínající rok ve znamení ananasu, protože tohle výborné tropické ovoce symbolizuje úspěch, bohatství, pohostinnost a přátelství. U tohoto přání však platí, že by člověk měl dávat pozor, co si přeje, protože by se mu to taky mohlo splnit. Ananas totiž naneštěstí symbolizuje i válku, která by nás mohla brzy zasáhnout. Konflikty a pnutí výrazně gradují a včasná výstraha mnohdy selhává, takže se musí počítat s "černými labutěmi", které vytvářejí nový světový (ne)pořádek. Přeji proto všem, aby si v něm našli to správné místo, kde už na ně čeká jejich ananas. :‑)


Postřehy z října, listopadu a prosince 2019

Archiv postřehůNa úvodní stránku

WebZdarma.cz