Postřehy ze života


25. února 2021
Diskuse o hnutí Přísaha, se kterým se do politiky chystá Robert Šlachta. On sám jistě má potenciál, jelikož je to výrazná osobnost a snad i čestný chlap, ovšem to pro úspěch v politice (ať již naštěstí, nebo naneštěstí) nestačí. Je nezbytná i jakási jasná vize a spousta peněz na kampaň. Robert Šlachta předkládá vizi spravedlivého Česka a sází na boj s korupcí, jenže se bojím, že toto téma už je příliš ohrané, a tudíž jsem vůči jeho šancím ve volbách spíše skeptický. Ale kdo ví, letošní kampaň bude značně odlišná a asi ji výrazně ovlivní vládní opatření (a odpor proti nim), takže bychom se mohli dočkat i nějakého překvapení.

23. února 2021
Moje knihovnička se v poslední době zase trochu rozrostla, takže se podělím o nějaké tipy. Mezi graficky určitě nejkrásnější knihy na nynějším trhu patří Tanky: Velký obrazový průvodce, což je skutečně nádherná publikace velkého formátu, jež mapuje vývoj obrněných vozidel od první světové války do současnosti. Zaujme i experty, byť je určena spíše širší veřejnosti. Naopak vysloveně pro odborníky a fajnšmekry vznikl Lexikon ČSLA, který obsahuje kompletní organizaci někdejší čs. armády na úrovni svazů a svazků a jejich dislokací a velitelů. Jméno Jiřího Fidlera coby autora je zárukou kvality. Detailních studií o ČSLA dosud existuje paradoxně velmi málo, ale naštěstí přibývá děl, jež tuto mezeru postupně zaplňují.

22. února 2021
Trochu Chappie, trochu Stealth, trochu Predátor... To byly asi hlavní zdroje inspirace pro nepříliš známý, avšak podle mého názoru poměrně zajímavý australský film Monsters of Man. Co se může stát, pokud se tajný pokus s bojovými roboty tak trochu nepovede? Ano, samozřejmě klišé, celý film je jich plný a v podstatě je to "béčko" s řadou (ne)logických chyb, za pozornost však stojí překvapivě kvalitní efekty, místy dobrá atmosféra a fakt, že režii, kameru, scénář a produkci zvládl jeden člověk. Na nezávislý film to ujde. Rozhodně je to lepší než většina dnešní "postmoderní", "umělecké" a "experimentální" tvorby.

20. února 2021
Důležitá rada: Povinnost nosit respirátory pochopitelně může znamenat výraznou finanční zátěž, ovšem naštěstí existuje cesta, jak ji podstatně snížit. Respirátory totiž můžete používat dlouhodobě, resp. můžete jejich reálnou životnost zvýšit na několikanásobek, pokud je budete efektivně dezinfikovat. Jak? Ultrafialovým zářením! Chce to výkonový zdroj UV‑C paprsků, jež fungují coby dokonalé drtiče virů. Stačí k tomu staré dobré horské slunce s UV výbojkou, alternativně lze použít i UV lampu na lakované nehty. Zase jedna improvizace toho druhu, jaký my Češi ovládáme jako snad nikdo jiný. S vědou je život lehčí. :‑)

18. února 2021
Debata o médiích. Dlouhodobě jsem přesvědčen, že Česká televize neplní hlavní funkci veřejnoprávního média. Základní rozdíl spočívá v tom, že soukromá média mají nějaké politické afiliace a podle těch informují, takže se vytváří široké spektrum pohledů, zatímco veřejnoprávní médium poskytuje prostor všem relevantním názorům. Přesněji řečeno, takhle by to správně mělo být, avšak Česká televize toto nečiní, jelikož má jasnou afiliaci, resp. svou politickou agendu. Zdůrazňuji, že hájím právo každého soukromého média informovat podle svého názoru či vkusu, a to za svoje vlastní peníze, kdežto veřejnoprávní médium takovou svobodu mít nemá. Česká televize totiž neutrácí primárně svoje peníze, nýbrž naše peníze.

17. února 2021
Generálmajor Gerd‑Helmut Komossa vystřídal řadu funkcí v Bundeswehru a vedl i jeho kontrarozvědku MAD, a tak jistě nepřekvapuje, že jeho paměti nazvané Německá karta v rukou velmocí nabízí vysoce zajímavé čtení. Autor nahlédl do fungování velitelských struktur Bundeswehru i NATO, seznámil se s řadou politiků a podílel se na úspěšných kontrašpionážních operacích. Kromě svých zkušeností však otevřeně sděluje i své kritické názory na zahraniční a obrannou politiku Německa. Zejména proto musel originál vydat v Rakousku, protože doma mu to nebylo dovoleno. Tak vypadá ta "pokroková" svoboda slova...

15. února 2021
Diskuse o pandemii a jejích dopadech. Přestože samozřejmě drtivě převládají dopady negativní, přece jenom se dá uvést i pár pozitivních efektů. Jelikož boj proti pandemii je zejména úkolem vědců, širší veřejnost se dozvídá z médií daleko více hlavně o medicíně, ale třeba také o statistice (řada lidí evidentně netušila, jak funguje taková exponenciální funkce). Lehce ironicky dodám, že přibývá též informací o sociologii či ústavním právu. Na místě vlády bych se asi bál reakcí na (staro)nový nouzový stav.

13. února 2021
Memoárů osobností Třetí říše existuje obrovská spousta. Mezi určitě nejzajímavější, které jsem četl, patří kniha Cesta do pekel, kterou napsal Hans Bernd Gisevius, pracovník tajných služeb a zároveň člen opozice. Obsahuje zejména cenný pohled na tří zlomové události v prvních letech existence režimu, a to na požár Říšského sněmu, tzv. Noc dlouhých nožů a aféru generálů Blomberga a Fritsche. Poslední kapitola se pak věnuje operaci Valkýra, tedy pokusu o převrat 20. července 1944. Kniha je místy zřejmě až příliš emotivní a filozofická a nečte se úplně snadno, ale její historická výpovědní hodnota je nepochybná.

12. února 2021
Turecký prezident Erdogan vyhlásil cíle národního vesmírného programu. Ačkoli v tom určitě hraje svou úlohu i snaha odvést pozornost od vnitřních problémů, samotný program se mi zdá jako vcelku realistický, zvláště když vezmu v úvahu rychlý technický vzestup Turecka a jeho vazby s dalšími státy, které mohou poskytnout vhodné technologie (např. s Ukrajinou, Čínou nebo Jižní Koreou). Odhlédnu‑li teď od politického hlediska, pak lze čistě odborně říci, že Turecko obvykle postupuje správně, jelikož kombinuje domácí vývoj se zahraniční podporou a také se ohlíží na exportní šance výrobků svého průmyslu. Dokonce i bez Erdogana by Turecko jasně směřovalo k pozici velmoci, takže kosmické ambice jsou prostě logický krok.

10. února 2021
Člověk se stále něco nového dozvídá. Mj. jsem vůbec nevěděl, že britské atomové ponorky třídy Trafalgar jsou vybaveny neakustickými detekčními senzory, protože jsem se domníval, že tato kuriozita je prakticky výhradně záležitostí některých sovětských ponorek (např. Projekt 671RTM a Projekt 971). Dodatečně jsem zjistil, že si s detekováním kýlové brázdy (resp. s naváděním torpéd na ni) hráli už Němci během druhé světové války, ačkoli žádné takové torpédo v boji nepoužili. Opravdu zajímavé.

9. února 2021
Animovaný film Monstra vs. Vetřelci na první pohled působí jako standardní dětská sci‑fi komedie, což v hlavní rovině také v zásadě je, skrývá v sobě ovšem něco víc. Nejde jen o řadu značně "dospělých" vtipů, ale zejména o designy pěti hlavních hrdinů. Děti je totiž patrně ocení daleko méně než znalci a fanoušci starých "béčkových" horrorů a monster‑filmů, z nichž některé získaly kultovní status. Právě toto propůjčuje tomuto "animáku" velice zajímavý nostalgický odstín, za který si tvůrci zaslouží pochvalu.

7. února 2021
Prezident Joe Biden získal další kladný bod, když podpořil projekt Artemis, tedy plán návratu na Měsíc. Ačkoliv před časem avizoval velké změny v zaměření NASA a čekalo se, že hodně zredukuje Doníkovy plány (podobně jako Obama seškrtal ty Bushovy), objevil se také odhad, že gradující soupeření s Čínou jej možná ještě přiměje změnit názor. Přesně to se tudíž patrně i stalo. Čínské kosmické ambice určitě nejsou skromné, a proto se může rýsovat částečná repríza období studené války, kdy právě rivalita USA a SSSR představovala největší motiv pro "kosmické závody", které přinesly gigantický vědecký a technický pokrok. Teď jsou tady navíc soukromí aktéři v čele se SpaceX, takže možná přijde další úžasná show.

5. února 2021
Dnes měla vypršet platnost "pražské" dohody New START, prezidenti USA a Ruska se však naštěstí dohodli na jejím prodloužení o dalších pět let, z čehož mám upřímnou radost. Nejde o to, že bez této smlouvy by propukly nějaké nové závody ve zbrojení (jelikož ty reálně propukly už dávno), nýbrž o to, že její konec by představoval téměř úplný rozvrat zbytků důvěry mezi oběma velmocemi. Symbolický význam té smlouvy je daleko větší než ten faktický. A přiznávám, že k ní mám i nostalgický osobní vztah, protože jsem její podpis kdysi komentoval v televizi. Ospalej Joe i Tvrďák Voloďa u mě mají kladný bod. :‑)

4. února 2021
Všechny pochybnosti o ruské vakcíně by už měly jít stranou, protože se jasně prokázalo, že z hlediska účinnosti a vedlejších účinků se plně vyrovná těm západním. Není tedy žádný rozumný důvod čekat, a to dokonce ani na schválení od EU. Jestliže existuje možnost nakupovat od Ruska přímo, měli bychom to ihned udělat, popř. za to Moskvě nabídnout např. vetování protiruských sankcí. Český ministr zahraničí se ale naneštěstí nestará o české národní zájmy, nýbrž o věznění nějakého ruského etnického nacionalisty. Duševní pochody člověka, který takto v této situaci koná, by si zasloužily psychiatrickou expertízu.

3. února 2021
Pochopitelně nemohu komentovat nic jiného než nález Ústavního soudu k volebnímu zákonu. Ačkoli souhlasím s většinou obsahových stanovisek a také s tezí, že sám nález je skutečně velmi propracovaným dílem ústavního práva, mám problém s termínem vyhlášení. Čas utíká rychle a kvůli pandemii se musí řešit i jiné otázky, a tudíž se obávám složitého hledání kompromisu na nové podobě, popř. chyb v narychlo schválené verzi. Ústavní soud by patrně měl kromě ústavy poněkud více respektovat i reálie světa.

1. února 2021
Se zpožděním jsem se dozvěděl smutnou zprávu, že už loni odešel Gavin Menzies, někdejší ponorkový velitel a poté amatérský historik, kterého proslavila zejména hypotéza, že čínská flotila v roce 1421 dorazila do Ameriky. Konvenční vědci ji pochopitelně odmítají a je zjevné, že Menzies ledacos přeháněl, protože jeho práce s důkazy nebyla ideální, avšak přesto si myslím, že v podstatě mohl mít pravdu. Vždy jsem si jej vážil za to, že u západní veřejnosti zpopularizoval výjimečnou osobnost admirála Zheng He (ten český přepis Čeng Che mi zkrátka nejde z pusy) a že dlouhodobě propagoval tezi, že do Ameriky doplul dlouho před Vikingy a Kolumbem kdekdo (např. Féničané). Jeho smrt znamená obrovskou a citelnou ztrátu.

31. ledna 2021
Dokonce i z dnešní EU někdy vzejde něco pozitivního, např. sborník Conflicts to Come: 15 scenarios for 2030, jenž vznikl v unijním Institutu pro strategická studia. Jedná se o kolekci patnácti scénářů konfliktů, mezi kterými najdete jak celkem standardní, tak i neobyčejně originální nápady. Některé jsou asymetrické, další ukazují války velmocí, některé pracují s novými doktrínami či technologiemi... Rozhodně jde o podnětné čtení a řekl bych, že část scénářů působí takřka odporně realistickým dojmem.

29. ledna 2021
Obvykle neupozorňuji na své jednotlivé vydané články, nyní však udělám výjimku, protože jde o něco skutečně výjimečného. ATM 2/2021 obsahuje také můj text o ruských raketometech Smerč na českých podvozcích Tatra pro armády Indie a Turkmenistánu. Vznikl díky ochotné pomoci pana Josefa Čably, kterému tímto velice děkuji za exkluzivní poskytnutí informací a fotografií k tomuto pozoruhodnému programu, který představuje i výborný příklad pragmatické spolupráce obranného průmyslu Česka a Ruska. A mohu prozradit, že chystám rovněž další články na podobné téma, resp. o zahraničním uplatnění Tatrovek.

27. ledna 2021
Není žádné tajemství, že se ve své práci hodně zaměřuji na vojenskou techniku Ruska a Číny, což logicky vede i k nutnosti zkoumat doktríny, taktiky a organizace armád těchto mocností. Je třeba velice zajímavé, jak Číňané převzali ruskou brigádní strukturu a model praporního taktického uskupení, podle něhož posléze vytvořili "svůj" kombinovaný prapor. Tady je ovšem třeba upozornit, že koncepce posíleného praporu jako hlavního úkolového prvku není ničím novým, protože to je v podstatě jenom oživení staré dobré Kampfgruppe... Pánové Guderian, Manteuffel, Hoth a další se tam vzadu přestanou smát! :‑)

26. ledna 2021
Románová sci‑fi trilogie Problém tří těles, Temný les a Vzpomínka na Zemi nasbírala velikou spoustu pochval a ocenění, takže jsem po ní také sáhnul. Je to poměrně neobvyklé čtení, které nezapře, že autorem je Číňan, tedy člověk s naprosto odlišným kulturním zázemím, což se projevuje např. v tom, že zápletka knih pokrývá několik staletí a klade otázky, jaké západní autoři zpravidla neřeší. Kombinuje poznatky špičkové fyziky s filozofickými tématy, zvláštně dráždí představivost a místy vyloženě provokuje, protože nastavuje (ne vždy příjemně) zrcadlo lidské psychologii. Určitě nejde o jednoduché oddechové čtení pro každého, právě naopak. Náročným čtenářům však toto působivé dílo vřele doporučuji k přečtení a přemýšlení.

24. ledna 2021
Diskuse o zákoně o kvótách na české potraviny v obchodech. Zcela plně chápu motivaci zákonodárců, kteří tak chtějí podpořit naše zemědělce proti levné (protože nespravedlivě dotované) zahraniční konkurenci, avšak mám dojem, že tohle není správná cesta, protože by to mohlo nadělat víc škody než užitku. Je to deformace trhu, jež ovšem reaguje na daleko horší deformace, které působí idiotská zemědělská politika EU. Zajisté bych chtěl, aby Česko bylo potravinově soběstačné (jako bylo desítky let), ale k tomu se má směřovat hlavně pozitivní motivací pro producenty, prodejce i spotřebitele, nikoliv restrikcemi.

22. ledna 2021
Konspirace o možném přežití a útěku Adolfa Hitlera mají tuhý život, ale dnes už skutečně neexistuje prostor pro seriózní pochybnosti. Přesvědčivé důkazy nabízí např. televizní dokument Záhada Hitlerovy smrti, ve kterém se provádí forenzní analýza Hitlerových pozůstatků (konkrétně lebky a zubů) z ruských archivů. Překvapivě to je i chvílemi zábavné, zejména co se týče zacházení s oněmi pozůstatky, ale výsledek překvapivý není. Ano, jsou to zuby Adolfa Hitlera, který zemřel 30. dubna 1945 v Berlíně. Tečka.

21. ledna 2021
Včera se Joe Biden stal 46. prezidentem USA. Nemohu říct, že bych z toho měl nějakou zvláštní radost, ovšem (navzdory určitým pochybnostem) naprosto respektuji výsledek voleb a bez jakéhokoliv sarkasmu přeji novému prezidentovi úspěch. Silná a stabilní Amerika bude totiž ve výsledku dobrá i pro Česko. Zároveň však chápu, že to "Ospalej Joe" nebude mít v rozdělené zemi nijak snadné. Jak ustojí tlak levicového křídla strany? Co se stane s republikány? Založí Donald Trump novou stranu? Co udělají jeho radikální fandové? Mnoho otázek, jen málo odpovědí, téměř žádná jistota, spousta témat k debatám...

19. ledna 2021
Je čas vyhodnotit nejlepší kulturní počiny minulého roku. V kategorii filmů znamenal rok 2020 totální katastrofu kvůli odkladům většiny premiér, takže je v podstatě jenom jediný kandidát, který stihl premiéru ještě na počátku roku. Filmem roku 2020 se proto takříkajíc kontumačně stává Ježek Sonic, určitě jeden z nejlepších filmů podle hry a také skvělá show Jima Carreyho. V oboru knih naštěstí panuje lepší situace, byť výsledek je také naprosto jasný. Titul Knihy roku 2020 tak samozřejmě získává úžasná alternativně‑historická trilogie Maxmilián, ve které Jan Drnek opět ukázal své výjimečné schopnosti. Bravo, Honzo! :‑)

17. ledna 2021
KLDR uspořádala další vojenskou přehlídku (o které samozřejmě budu psát do ATM) a sdělila, že chce postavit vlastní jadernou ponorku. Tento plán vyvolal pochybnosti, které však já vůbec nesdílím. Jaderný pohon totiž už dávno nepředstavuje jakousi extra hi‑tech záležitost. Teoretické základy byly položeny za druhé světové války a první atomová ponorka vyplula v lednu 1955. Jsem si proto vcelku jistý, že funkční (byť jistě ne supermoderní) atomovou ponorku Kimovi kluci a holky brzy zvládnou.

16. ledna 2021
Ještě něco k nedávným událostem v USA. Skutečně velice pochybuji, že Donald Trump zamýšlel něco jako puč nebo povstání, když mluvil ke svým příznivcům. Spíš asi poprvé udělal velkou chybu v komunikaci, když svoje fanoušky podcenil. Podle mě jen chtěl, aby před Kapitolem demonstrovali sílu trumpovského hnutí, a nikoli aby na Kapitol zaútočili. Jejich živelný pokus mu ve výsledku politicky mimořádně uškodil. Základní otázkou teď je, zda si Trump uchová vliv na republikány. Voliči jej podporují, avšak stranický establishment nikoli, a proto bych nevylučoval ani rozpad této strany na tradiční a trumpovskou.

14. ledna 2021
Před několika dny uběhlo deset let od prvního startu čínské stíhačky J‑20, jež přinesla výraznou změnu pohledu na čínské letectvo. Stále vyvolává debaty, které se často točí kolem dvou extrémů, jelikož někteří pokládají J‑20 za nekvalitní propagandistickou kopii, zatímco podle jiných je to snad nejlepší bojové letadlo světa. Realitě však patrně neodpovídá ani jedno a tak to je i s hodnocením celého čínského letectva a v podstatě i celé Číny. Ta má jak své silné stránky, tak vážné slabiny, z čehož má vycházet i realistická zahraniční politika, jež sleduje zájmy a fakta, nikoli dojmy a emoce. Jinými slovy, nemusím Čínu milovat a můžu k ní mít tisíc a jednu výhradu, ovšem kdykoli si s Číňany sednu ke stolu a budu s nimi mluvit o byznysu.

12. ledna 2021
Teprve nedávno jsem zhlédl film Interstellar. Souhlasím, že je hodně zvláštní a komplikovaný, ostatně asi žádné z děl Christophera Nolana není jiné, ale určitě mi nepřipadal příliš dlouhý či nudný. Je to úžasně propracovaný a hluboký film, ze kterého si zřejmě každý odnese něco jiného. Promyšleným způsobem se zde potkává špičková (ale přesto pochopitelná) fyzika s filozofií existence. Na scénu přichází otázka přežití lidstva, resp. správné cesty k zajištění budoucnosti lidí, ale ačkoliv jasně preferuje jednu z cest, nabízí argumenty i zastáncům té druhé, což nepochybně inspirovalo mnoho diskusí. Netřeba snad zdůrazňovat, že po technické stránce je Interstellar takřka dokonalý, ale jeho největší síla tkví v myšlenkové hloubce.

11. ledna 2021
Diskuse o vakcíně proti čínskému koronaviru. Osobně rozhodně nejsem proti očkování, jenže stejně bude trvat, než by na mě přišla řada, takže alespoň můžu sledovat případné vedlejší účinky. Každopádně mi ale vadí, jak se Česko omezuje pouze na společné nákupy v rámci EU. Přesně v takovéto situaci bychom měli konat i nezávisle na Unii a snažit se získat vakcínu i z jiných zdrojů. Argument, že jsme "malí", je nesmyslný, když člověk uváží, že Izrael je ještě daleko menší. Určitě bych se proto neobával ani ruské (a dokonce ani čínské) vakcíny, protože volit se má výhradně podle reálné účinnosti a bezpečnosti.

9. ledna 2021
Děkuji za tip na dnes takřka zapomenutý, ale kdysi ohromně chválený a úspěšný film Operace Crossbow. Jedná se o válečné a špionážní drama o snaze Britů vzdorovat nacistickým tajným zbraním, tzn. létajícím bombám V1 a raketám V2. Z historického hlediska není příliš přesné a obsahuje spoustu fikce, kdežto po filmové stránce jde o vynikající dílo. Chválím zejména (na svou dobu) výborné triky a kulisy či skutečnost, že Němci v něm hovoří opravdu německy. Dobře vystavěná zápletka vrcholí nesmírně napínavým závěrem a divák si oprávněně odnáší dojem, že se stal svědkem mimořádných historických událostí.

7. ledna 2021
Bohužel se naplnily (nejen mé) obavy, že atmosféra v USA může dospět až k explozi násilí. Čerstvé události lze zřejmě popsat jako amatérský (naštěstí neúspěšný) pokus o převrat, který patří spíše do třetího světa a který by měl být přísně potrestán. Zároveň ale odmítám laciné svalování viny na Donalda Trumpa, který už možná koná první kroky v kampani na rok 2024. Rozdělení americké společnosti je objektivní fakt a k něčemu takovému to asi směřovalo delší dobu nezávisle na osobě prezidenta. Zkrátka začíná ona Friedmanova "bouře před klidem" a Amerika bude muset vyřešit vlastní záležitosti. Číňané, Rusové či Turci se tím nepochybně baví, jenže na jejich místě bych se moc nesmál. Teď jsou totiž na řadě oni.

6. ledna 2021
Děkuji za všechny pochvaly mého rozhovoru pro Parlamentní listy. Kdybych z něj tady měl něco zdůraznit, byl by to určitě ten závěrečný apel na zachování suverenity Česka v nadcházejících neklidných časech. Svět dospěl do situace, v níž patrně neexistuje systémové řešení, a tudíž (tak jako v podobných případech v historii) logicky nastane změna systému, a to nikoli klidnou cestou. Musíme to nějak přečkat, snažit se z toho vytěžit co nejvíce a navzdory nátlaku velmocí si udržet svobodu rozhodování.

4. ledna 2021
Diskuse o naší měně a našich bankovkách, mj. v souvislosti s dokumentem 100 let české koruny. Myslím, že se můžeme pochlubit esteticky opravdu velmi podařenými bankovkami s krásnými portréty významných osobností našich dějin. Stejně bych však možná u některých uvažoval o změně. Zcela jistě by na nějakou bankovku patřili např. Karel Čapek či Tomáš Baťa. Stále většinou nedoceňovaný Alois Rašín se dostal na pamětní stokorunu, ale podle mě by si zasluhoval svoje místo i na "normální" bankovce.

3. ledna 2021
Továrna Diana, která se nalézala v železničních tunelech nedaleko mého rodného Tišnova a kde za války běžela výroba německých letounů Bf 109, nesporně představuje fascinující záležitost. Stala se tedy i tématem několika knih, z nichž nejnovější nese jméno Továrna Diana a historie trati Brno‑Havlíčkův Brod, ve skutečnosti se však jedná o značně rozšířené druhé vydání starší publikace téhož autora, jež kdysi vyšla pod trochu drsným názvem Diana: Továrna na smrt 1944‑1945. Jde o nesmírně fundované dílo, které kombinuje výsledky osobního pátrání na místě, bádání v archivech i rozhovorů s pamětníky. Každý lokální patriot (a)nebo zájemce o válečnou historii či fanda železnice by se s touto knihou měl určitě seznámit.

1. ledna 2021
Přání, ať je nový rok lepší než ten předchozí, samozřejmě znělo vždycky, jenže právě nyní má ještě větší váhu, protože rok 2020 opravdu nepatřil k nejlepším. Musíme doufat, že díky budování kolektivní imunity se budeme vracet k (víceméně) normálnímu životu, byť určitě nemá smysl čekat, že vše bude jako dřív. Pandemie výrazně zasáhla do mezinárodní ekonomiky a politiky, mnoho věcí se nevratně mění a patrně nás čeká velice turbulentní dekáda, jež zřejmě přinese i rozsáhlé konflikty. Takže s tím počítejme a připravujme se na to, aby nás v kritické chvíli neochromila panika a abychom tím úspěšně prošli.


Postřehy z října, listopadu a prosince 2020

Archiv postřehůNa úvodní stránku

WebZdarma.cz