Postřehy ze života


19. října 2018
Náhodou jsem objevil nepříliš známou knížku Modré barety, jež se zabývá sovětskými a ruskými výsadkovými vojsky a v menší míře i dalšími elitními silami. Ačkoliv některé informace jsou již zastaralé, jedná se o ohromně cenné a zajímavé čtení, které pokrývá i řadu obskurních záležitostí, např. operace VDV za druhé světové války, nasazení v Maďarsku a ČSSR, pozadí vývoje vrtulníků a obrněnců či události během rozpadu SSSR. O spoustě popsaných věcí jsem skutečně nevěděl. Velmi doporučuji.

18. října 2018
Vztahy mezi USA a Saúdskou Arábií pošramotila údajná smrt tureckého novináře. Média se vesměs vyžívají ve strhujících popisech toho, jak byl mučen, zavražděn, rozčtvrcen či rozpuštěn v kyselině, kromě čehož se věnují také groteskní situaci, kdy se o tohoto žurnalistu tolik zajímá turecký Führer Erdogan, v jehož zemi sice funguje svoboda projevu, ale nikoli svoboda po projevu. Každopádně však dost pochybuji, že by vztahy Washingtonu a Rijádu čekalo nějaké vážnější zhoršení, protože USA potřebují tuto zemi jako odběratele zbraní, jako protiváhu k Íránu i jako nástroj pro řešení problému Palestiny. Nedělám si o Saúdské Arábii nejmenší iluze a nemyslím si, že by si je dělal Donald Trump, ale to je prostě Realpolitik.

17. října 2018
Hrozí Spojeným státům nová občanská válka? Kvůli politické atmosféře v USA se množí spekulace, že by se to mohlo vyvinout až do masového násilného konfliktu, ovšem to je podle mě ohromně přehnané. Ano, společnost je rozdělená, ale to byla vždycky a nelze s tím nic dělat, protože existence různých skupin s někdy i diametrálně odlišnými názory je přirozená. Občas je však to rozdělení zřejmé více než jindy, čímž vzniká dojem, že probíhá jakási "studená občanská válka". Lidé totiž velmi rychle zapomínají, protože v 60. letech se stávaly daleko horší věci. Ale v případné válce bych samozřejmě držel palce Jižanům. :‑)

15. října 2018
Alexandr Brummer a Michal Konečný vydali již čtvrtého mapového průvodce moravskou metropolí, a jelikož si naše země nedávno připomenula výročí "bratrské invaze", kniha jménem Brno okupované se zabývá roky 1968 a 1969. Od kořenů reformního procesu se přesouvá k samotné okupaci a poté k začátkům normalizace, u čehož upozorňuje rovněž na některé zvláštnosti moravské politiky oproti "Praze". Obdobně jako tři předchozí knihy je to vynikající počin, a proto doufám, že se dočkáme ještě dalších.

14. října 2018
Výsledek senátních voleb se dá popsat jako pokračování nastolených trendů. ODS je nejsilnější opoziční strana, kdežto menší subjekty uprostřed a mírně vpravo (KDU‑ČSL, STAN a TOP 09) musí najít způsoby spolupráce, aby se udržely. Hnutí ANO je silné jen tam, kde může vsadit na osobnost Andreje Babiše, a tudíž Senát zkrátka nezvládá a ve velkých městech leckdy končí v opozici. (Možná již došlo na vrchol možností.) Pokračuje debakl tradiční levice. Komunisty dostihla demografie, zatímco v ČSSD jsou výrazné osobnosti odsouvány a ve vedení vládne nudná šeď. Pokud ČSSD nenalezne silného lídra a nevrátí se k hodnotám klasické levice, tak nemá šanci přežít. Vinu za to by potom ale mohla dávat jedině sobě.

12. října 2018
Věci se mění. Je možná i poněkud symbolické, že můj "výbušný" článek o Mnichovu bude zřejmě můj poslední v bezplatné verzi webu Echo24. Ne, neodcházím, jen měním pozici, resp. přecházím do placené části, takže mé texty bude publikovat tištěný Týdeník Echo (a)nebo web EchoPrime. Z toho ovšem vyplývá, že už dále nebudu jejich kompletní podoby přidávat zde na své stránky, za což se omlouvám. Ale svět se skutečně mění a je nutno si postupně zvykat, že i za některé věci na Interfernetu se musí platit.

11. října 2018
Diskuse o tancích pro Armádu ČR. Jsem přesvědčen, že provoz T‑72 i po roce 2030 by už bylo zoufale chybné a tragikomické řešení, neboť navzdory všem modernizacím je to prostě totálně překonaná konstrukce. Daleko k zastaralosti už ovšem nemá ani Leopard 2, a proto jsem i proti nákupu nebo pronájmu těchto obrněnců (a navíc odmítám další zvyšování závislosti na Německu). Z těch možných řešení mi tudíž pořád vychází jako prakticky nejlepší (či spíše nejméně špatný?) lehký až střední tank na podvozku nového bojového vozidla pěchoty. Stejně půjde jen o dočasné řešení, než se objeví Main Battle Tank nové generace, avšak to bude nejdříve v roce 2035, takže to zkrátka budeme muset nějak vydržet. Do tanku v tank!

9. října 2018
Debata o Pirátech. Jejich úspěch v komunálních volbách zvedl vlnu kritiky a výstrah, že je to velice nebezpečná sbírka šílených ultralevičáků, anarchistů a neomarxistů. Podle mě je to ale dost zavádějící a přehnané. Ano, v té straně takoví lidé jistě jsou, ale nemyslím, že by šlo takhle paušálně odsoudit celek, protože jsou tam i evidentní pragmatici. V programu najdete jak utopické nesmysly, tak rozumné nápady. Piráti zkrátka cílí hlavně na mladé. Copak vy jste nikdy nebyli mladí a naivní? Opatrnost je pochopitelně na místě, avšak osobně bych doporučoval spíše počkat na konkrétní výsledky Pirátů ve "velké" politice.

7. října 2018
Je dobojováno a spočítáno. Slabý výsledek tradiční levice se obecně čekal, avšak tohle je totální debakl. KSČM už asi nezvratně nastoupila na cestu k zániku a ČSSD, jestli se sebou okamžitě nezačne něco dělat, zřejmě čeká totéž. ANO zabodovalo ve většině velkých měst, jenže porážka v Praze je nepříjemná, kdežto ODS a Piráty lze pokládat za sílící opoziční alternativy. Lidovci a STAN se drží, avšak měli by vnímat určité varovné signály. To, co potkalo tradiční levici, se opravdu může (jakkoliv to Andrej Babiš odmítá) odrazit i na vládní politice. Tady v Tišnově drtivě zvítězilo místní sdružení MOST, které má nyní s osmi mandáty samo většinu, byť očekávám, že se bude skládat nějaká koalice. Každopádně velká gratulace, Juro. :‑)

6. října 2018
Když přijdu s nějakou novou překvapivou zprávu, většinou z oblasti vojenství či bezpečnosti, dostávám otázku, kde a jak jsem se to dozvěděl. Vždy odpovídám stejně: Není v tom (obvykle) nic tajného, je to jen o tom, že se svojí práci systematicky věnuji, že sleduji všechny možné (někdy i poměrně obskurní) zdroje, že pořád hledám, zkoumám, srovnávám, překládám, pitvám a opět skládám. Snad pro to mám jakýsi talent od Boha, ale mnohem více je v tom dřiny, vytrvalosti, času a někdy taky prostě štěstí.

4. října 2018
Zítra nás čekají komunální (a někoho i senátní) volby. Ačkoli ty komunální by měly být primárně o konkrétních osobách a lokálních tématech, stejně se do nich promítají i témata celostátní, ve velkých městech určitě. Tady v Tišnově to naštěstí tak "akční" není. Každopádně věřím a doufám, že aktuální sestava na radnici vydrží. Pokud jde o vliv na celostátní politiku, tak jistě o nejvíce hraje hnutí ANO, protože pokud by neuspělo, mohl by to být začátek jeho úpadku. Menší strany (hlavně ČSSD) už spíše bojují o přežití, zatímco ODS a Piráti si budou chtít potvrdit svou pozvolna rostoucí sílu. Nějaké dramatické události lze však čekat zřejmě jenom v situaci, že by se kvůli nečekaným výsledkům těch či oněch začala otřásat i vláda.

3. října 2018
Román Blackout: Zítra bude pozdě, jehož autorem je rakouský spisovatel Marc Elsberg, vzbudil veliký rozruch, a to zcela právem. Velmi sugestivně upozornil na zranitelnost současné energetické infrastruktury, která je více a více protkána internetovým spojením a "chytrými" prvky, což z ní ale dělá výtečný terč pro kybernetické útoky. Pro státy, nestátní skupiny i jednotlivce proto jde o lákavý cíl, jehož destrukce by mohla zasáhnout společnost a ekonomiku strašlivým způsobem. Blackout je tedy nejen napínavá četba, ale i naléhavé varování, že informační technologie jsou dnes naše nejsilnější i nejslabší stránka.

1. října 2018
Reakce na film Solo: A Star Wars Story byly dosti rozpačité, takže jsem k němu přistupoval lehce skepticky, ale hned na úvod říkám, že se mi velice líbil. Podobně jako předchozí spin‑off Rogue One je to něco jiného, než na co jsme z Hvězdných válek zvyklí, ale je to krok zcela jiným směrem. Solo představuje akční jízdu, ve které se klade hlavní důraz na adrenalin, efekty a kompozici (vlaková loupež je podle mě jednou z nejlepších scén, které kdy v SW byly), a hodně silnou roli hraje i humor (zejména skvělá parodie dnešních feminacistek a vztah Sola s Landem), znalce pak potěší řada odkazů na původní trilogii. Solo nemá myšlenkovou hloubku jiných SW filmů, ovšem jako filmařsky podařená zábava funguje téměř dokonale.


Postřehy z července, srpna a září 2018

Archiv postřehůNa úvodní stránku

WebZdarma.cz