Postřehy ze života
Postřehy ze života


17. března 2025
Náhodou jsem narazil na sérii televizních dokumentů Secret Aircraft of WWII, kterou jsem pochopitelně s velkým zájmem zhlédl. Jak napovídá název, jde o výklad o vybraných projektech tajných letounů z druhé světové války, které navrhli Spojenci, Německo, Sovětský svaz a Japonsko. Zpracování kombinuje dobové záběry a počítačové vizualizace typů, jež zůstaly pouze na papíře. Místy zaznívají trochu přehnaná či senzační tvrzení, ale vesměs v únosné míře. Největší výtka tedy míří na český překlad, který obsahuje spoustu někdy až bizarních chyb. Jinak ovšem jde o celkem povedenou práci.

16. března 2025
Debata o čínském průmyslu a jeho výrobcích. Všiml jsem si, že řada lidí stále používá argumenty, které již poměrně dlouho neplatí. Mám na mysli zejména tvrzení, že Číňané produkují převážně (špatné) kopie toho, co někde ukradli. Ano, zajisté tomu tak bylo, ale situace se postupně zásadně změnila. Dnes už čínské firmy v mnoha oborech nabízí špičkové výrobky, jež obsahují jejich originální řešení a technologie. Tento boom má zákonitě i negativní důsledky (např. miliony automobilových "zombies"), ovšem faktem je, že Čína v mnohých odvětvích dosahuje světové úrovně. Pověstné kopírování poskytlo základní know‑how, z něhož začala růst domácí vývojová a konstrukční škola. Číňané prostě naplno využívají svůj potenciál, což platí také o jiných asijských zemích a samozřejmě i o USA, zatímco Evropa v tomto smyslu skýtá spíše tragikomický pohled.

15. března 2025
Smutné výročí německé okupace "zbytkových" českých zemí. Pro některé skupiny zajisté půjde o lákavou příležitost pro "hejty" na adresu současného Německa, k čemuž se ovšem zaručeně nepřipojím. Nehodlám předstírat jakousi obrovskou lásku k Němcům, ale také odmítám neustále "recyklovat" historické resentimenty na úkor pragmatické spolupráce. Německo je dnes nepochybně dobrým sousedem, hlavním ekonomickým partnerem a významným vojenským spojencem Česka. Pochopitelně bychom si měli přát, aby to tak zůstalo a aby se naše vztahy rozvíjely. Budoucí kancléř Merz má před sebou velice složité a nevděčné úkoly, avšak tím spíše mu fandím, protože vyřešení problémů Německa je také v našem vlastním zájmu.

13. března 2025
Román Ztracený svět, který napsal geniální Arthur Conan Doyle, řadím mezi vůbec nejlepší literární díla v historii. Pro mě osobně to je absolutně kultovní kniha, kterou znám takřka zpaměti. Proto mě velice potěšil nakladatelský počin, jehož produktem je kniha nazvaná Za Ztraceným světem Sira Arthura Conana Doyla. Kromě kompletního znění samotného románu obsahuje odbornou část, která líčí vznik a kontext původní knihy, historické reálie a skutečné předobrazy osob a míst. Detailně se věnuje rovněž filmovým, komiksovým a jiným zpracováním Ztraceného světa. Ostatně i tento průnik do různých médií ukazuje, jaký význam a vliv Doylův román má. Kniha navíc popisuje záhadu, jež se týká nerealizovaného českého vydání s ilustracemi Zdeňka Buriana, jejichž většina zřejmě zmizela neznámo kam. Doufám, že se je někdy podaří nalézt.

12. března 2025
Žádný "kill switch" pro F‑35 neexistuje. Opakuji, neexistuje! Již několik dní to říkám všude takřka na potkání, jenže tento mýtus je zjevně velmi pevný. Popravdě se tomu nelze divit, jelikož médiím samozřejmě vyhovují titulky typu "Trump nám vypne F‑35", jež jim spolehlivě generují kliky a lajky. Ve skutečnosti by Američané (ryze hypoteticky) mohli přerušit nezbytnou podporu logistiky a softwaru pro F‑35, což by určitě způsobilo velké problémy, ale nikde nemají žádné "kouzelné tlačítko", jímž by se to letadlo mohlo "dálkově vypnout". Prostě ne, ne a ne. Opravdu není nutno šířit hoaxy či paniku. Teď bychom měli především ukázat Američanům, že o spojenectví s nimi stojíme a že jsme hodnotným spojencem pro ně.

10. března 2025
Jestliže se pohybujete kolem civilního letectví (a)nebo Číny, takřka jistě už jste museli zaznamenat termín "low‑altitude economy", tedy "ekonomika malých výšek". Krátce řečeno, jedná se o průmyslové, zemědělské, volnočasové a jiné aktivity ve výškách do cca 1000 m. Pokud myslíte na doručování zásilek za pomoci dronů, ano, to je typický příklad, ovšem vedle dronů mají v tomto odvětví sehrávat důležitou úlohu také např. létající auta či stroje kategorie eVTOL. Počáteční zmínka o Číně souvisí s faktem, že právě tam se do "ekonomiky malých výšek" investuje nejvíce, takže odtamtud pochází také zřejmě největší počet inovací, avšak pracuje se na tom i jinde, jak názorně dokládají např. zkoušky stroje Supernal S‑A2. Obor dronů se působivě rozvíjí i v Česku, takže se rozhodně jedná o něco, co si zasluhuje důkladné sledování a také rozsáhlé investování.

9. března 2025
Kniha 1924: Rok, který stvořil Hitlera není standardním životopisem nacistického "Vůdce", jelikož se detailně zaměřuje na jedno přelomové období jeho života. Líčí atmosféru Mnichova ve 20. letech, neslavný "pivnicový puč", následný soud a Hitlerův pobyt ve vězení, během kterého napsal knihu Mein Kampf. Myslím, že v českém jazyce neexistuje podrobnější vylíčení těchto událostí, díky nimž se z někdejšího revolucionáře stal politik. Právě tehdy se zrodil Hitler, který později uchvátil moc v Německu a zahájil válku. Chcete‑li pochopit, jak a proč tato osudová proměna proběhla, pak lepší zdroj patrně nenajdete. Nedávno byla vydána také další kniha na podobné téma. Nese název Hitler: Nic menšího než celý svět a ukazuje, jak vznikaly Hitlerovy názory na světovou politiku a koho pokládal za hlavního nepřítele. Vypadá velice slibně.

7. března 2025
Diskuse o poplatcích pro Českou televizi a Český rozhlas. Soudobý model financování českých veřejnoprávních médií považuji za podivný a neefektivní, což ostatně platí i o ČT jako celku (o ČRo v menší míře). Koncesionářské poplatky bych tedy zrušil, jelikož bych preferoval financování ze státního rozpočtu, pochopitelně ovšem za podmínek, které by neumožňovaly ovlivňování ze strany (jakékoli) vládní sestavy. Každopádně si myslím, že celý rozpočet ČT a ČRo (včetně platů zaměstnanců) má být veřejný a že musí okamžitě skončit výroba konzumních volovin typu StarDance. Kromě toho bych si dovolil ještě jednu soukromou prosbu: Dalo by se zjistit, který člověk mě v ČT kdysi napsal na blacklist? Jenom jsem zvědavý. :‑)

5. března 2025
Už to není otázka "jestli", nýbrž "kdo, kdy, jak"... Mám na mysli nukleární vyzbrojení Evropy. Většina politiků to nevidí či nechce vidět, ale situace k tomu nevyhnutelně směřuje. Evropské státy potřebují věrohodné odstrašovací nástroje a o lepších nevím. První hlavici může vyspělá země (jako Česko) vyrobit za několik let (pokud má plutonium z reaktorů, tak dokonce možná i za méně než rok) za řádově jednotky miliard dolarů, což sice není za sáhnutí na kozy, ale určitě kvůli tomu nezchudneme. A jak vyřešit nosiče? Není třeba vynalézat kolo. Pro začátek se dají upravit letecké střely jako Taurus a Storm Shadow, popř. perspektivní typ FC/ASW. Francie už připravuje novou balistickou raketu středního doletu a dle některých indicií začíná tímto směrem hledět i Polsko, takže možností bude víc než dost. Green Deal je mrtev, ať žije Nuke Deal!

4. března 2025
Nakladatelství Argo si sice udělalo pořádnou ostudu kauzou Dívčí válka, avšak navzdory tomu vydává vysoce kvalitní historické a životopisné komiksy. Několik z nich si zaslouží doporučení. Tituly Zátopek a Čáslavská zachycují, jak lze asi uhodnout, životy dvou našich legendárních sportovců. Oba se čtou dobře, byť u druhého z nich zřejmě bude leckomu vadit poněkud zvláštní výběr barev. Komiks Zatím dobrý vznikl jako grafické zpracování slavného stejnojmenného románu o odbojové skupině bratří Mašínů, ovšem ačkoli se mi líbil, mým jasným favoritem se stalo jiné dílo, ve kterém vystupuje otec zmíněné bratrské dvojice. Jedná se o komiks Tři králové, jenž ukazuje činy slavné vojenské odbojové skupiny B+M+M. Vedle výborného scénáře u něj musím chválit excelentní styl kresby a doufám, že se dočkáme i dalších podobných titulů.

3. března 2025
Krize ve vztazích USA a Ukrajiny je zajisté velmi nepříjemnou záležitostí, pořád si však myslím, že se to urovná a bude dosaženo dohody. Pravda je totiž taková, že Západ zkrátka Ukrajinu potřebuje. Tento spor má alespoň ten pozitivní efekt, že zřejmě výrazně vzrostl počet lidí, kteří jsou si vědomi, že existují nějaké prvky vzácných zemin a že patří mezi důležité příčiny konfliktů. Ostatně Michael Crichton již v roce 1980 v románu Kongo správně napsal, že nikoli o ropu, nýbrž zejména o suroviny pro elektrotechniku se povedou války. Všeobecné povědomí o tom je však stále tristní a obávám se, že do volební kampaně v roce 2017 by zde mnoho lidí odhadovalo, že lithium je nejspíše nějaká pikantní vietnamská omáčka.

1. března 2025
Dokumentárních filmů o druhé světové válce, nacismu a Hitlerovi existuje tolik, že se na nich, jak se říká, snad ani neutírá prach. Řadu z nich jsem ostatně zmiňoval i zde v blogu. A přidám další, dle mého názoru velice podařený, protože tak trochu pracuje i s alternativní historií. Už sám název Hitlerova říše: Poválečný plán napovídá, že šest epizod toho seriálu zkoumá, jak by mohl svět vypadat po vítězství nacistů. Na scéně se tedy představují jejich záměry pro Velkou Británii a Ameriku, stavební plány, programy nacifikace, plány pro volný čas a dopravní projekty. Kromě dobře známých věcí se objevuje se i spousta obskurních, avšak velmi zajímavých, někdy až šokujících záležitostí. Jednoznačně doporučuji.

28. února 2025
Trump, Zelenskyj, Putin, Macron, USA, Ukrajina, Rusko, EU, nerosty, garance... Patrně vás nepřekvapí, že teď neustále dostávám otázky na jednání velmocí o ukončení války, na Trumpovy výroky či na pozici evropských států. Zkušenost ovšem radí, že výroky politiků se musí brát s velkou rezervou, což tím spíše platí u Doníka, neboť právě nyní je nutné se více než kdy jindy držet zásady, že Trumpa musíte brát vážně, ale nikoli doslova. Určitě má jakýsi dlouhodobý strategický plán, jenže jeho konkrétní kroky se dají předpovídat jen těžko. Nemá tedy smysl komentovat ani jeho jednotlivé výroky, protože doopravdy bude záležet jen na tom, co se nakonec ujedná. Až proto bude na stole konkrétní a oficiální návrh příměří či míru a jeho záruk, můžeme jej posoudit. Radím tedy vyčkat věcí příštích, případně zadat nějaké studie proveditelnosti. ;‑)

26. února 2025
Zřejmě jste zaznamenali, že Američané opět nabídli Indii své letouny F‑35, zatímco Rusové se opět snaží prodat tam Su‑57. Indie už sice dlouhé roky vyvíjí vlastní bojové letouny, ovšem právě ty dlouhé roky se velice zásadně podepisují na výsledcích, protože typ HAL Tejas byl v době zařazení do služby v podstatě zastaralý a šance na export jsou mizivé. Existují také další projekty, mezi něž patří Tejas Mk 2, palubní TEDBF a stroj 5. generace AMCA, avšak jejich perspektivy jsou nadále nejasné. Je tedy logické, že Indové (znovu) chtějí špičkové zahraniční stroje. (Připomínám, že užívají mj. Su‑30MKI, MiG‑29, Rafale či Mirage 2000.) Sázka na F‑35 by měla ohromný význam nejen faktický, ale i symbolický, neboť by potvrdila pozici Indie coby blízkého spojence USA. Já jako dlouholetý zastánce budování vztahů s Indií bych samozřejmě tleskal.

25. února 2025
Nyní jeden příklad užitečnosti umělé inteligence. Po několika otázkách na čínsko‑japonskou válku (1937‑1945) mi Copilot dodal tip na televizní seriál Utajované války Ruska, jehož jeden díl se zabývá sovětským angažmá právě v tomto (u nás pořád poměrně málo známém) konfliktu. Jeho dalších pět epizod se věnuje pomoci, kterou Moskva poskytovala spřáteleným silám ve Vietnamu, Koreji, Egyptě, Španělsku a na Kubě. Čerpá především z odtajněných sovětských archivů a výpovědí účastníků, a tudíž výsledek do značné míry odráží ruský pohled na tyto konflikty. Díky různým zajímavých postřehům (nejen) o sovětské zahraniční politice a díky unikátním záběrům ovšem tento seriál každopádně stojí za zhlédnutí.

24. února 2025
Nejvýznamnější evropské volby tohoto roku jsou za námi. Mohu jen potvrdit hodnocení od německého tisku, z něhož vyplývá, že Friedrich Merz utrpěl vítězství. Sice vyhrál a má mé veliké sympatie, jenže mu ani trochu nezávidím. Je totiž v podstatě odsouzen k velké koalici s SPD, která jej nejspíše donutí dělat obrovské kompromisy, kvůli kterým neprosadí energické reformy v oblastech ekonomiky a migrace. Bude tedy muset dělat totéž, za co dlouho kritizoval Angelu Merkelovou a z čeho nejvíce vytěží AfD, která se může těšit na vítězství v příštích volbách. Snaha nepustit AfD k moci jí tak vlastně tu cestu k moci otevírá. Možná Merz ukrývá v rukávu nějaký brilantní plán, jenž mu umožní vyřešit tuto kvadraturu kruhu, avšak pokud ne, pak se obávám, že jeho vláda bude nakonec vládou nesplněných nadějí jak Německa, tak celé Evropy.

22. února 2025
Možná jste si všimli, že britský protivzdušný komplet Gravehawk pro Ukrajinu používá ovladač, který vypadá jako ten pro Xbox. On to ovšem opravdu je ovladač pro Xbox! K přebírání ovladačů z herních konzolí pro vojenské účely se dnes sahá celkem často, neboť jde o dostupný a prověřený hardware, který už navíc operátoři mohou důvěrně znát, a proto není vzácnost vidět např. drony s ovladači od PlayStationu. Mimochodem, celý příběh "konzolových válek" je zkrátka fascinující, jelikož vlastně vypráví, jak dvě tradiční specializované firmy (Nintendo a Sega) nakonec podlehly dvěma obřím korporacím (Sony a Microsoft). Vedle toho by se nemělo zapomínat, že z herních kořenů vzešla také značka Anduril, která možná přinese do vojenství novou systémovou revoluci. Kdo si hraje, nezlobí, ale kdo si hraje s inovacemi, ten ovládne svět. :‑)

21. února 2025
Diskuse o tématu mimozemských civilizací. Postupně jsem se stal velkým skeptikem, protože sice pokládám za docela možné, že inteligentní život někde ve vesmíru existuje, ale jestli došlo k nějakým kontaktům, tak to muselo být velmi, velmi dávno. Naopak by mě vůbec nepřekvapil objev nějakých jednoduchých forem života ve Sluneční soustavě, zřejmě na některém z měsíců Jupitera či Saturna (nebo méně pravděpodobně na Marsu). A pokud jde o UFO, Roswell a související témata, pořád trvám na tom, že jde o krytí výhradně pozemských "černých projektů", jelikož u Roswellu na 99,9 % spadl speciální špionážní balon. Tu rezervu ve výši 0,1 % bych si tady s dovolením ponechal pro hypotézu Annie Jacobsenové, která je sice taky docela střelená, ovšem pořád se drží na Zemi. Stalin a Mengele jsou pro mě zkrátka daleko uvěřitelnější než vetřelci.

19. února 2025
Kombinace národního obrození a alternativní historie zní asi trochu podivně, ale v románu Velká bouře v českých zemích funguje dokonale! Skvělý Jan Kotouč spojil síly s neméně skvělou Lucií Lukačovičovou a společně napsali román, který tvoří prequel pro kultovní ságu České země, resp. první díl prequelové trilogie. Odehrává se v roce 1848, takže sledujeme bitvy pěšáků a kavalerie, politické intriky i obyčejnou snahu přežít v novém a nebezpečném světě, ve kterém neplatí stará pravidla. Vedle výborné zápletky chválím výrazné postavy, které si zajisté rychle oblíbíte, a navíc hluboce smekám před historickými rešeršemi, které autoři museli provést. Je to prostě excelentní kniha, takže už se nemůžu dočkat druhého dílu!

17. února 2025
Před několika dny jsme se dozvěděli, že prvním zahraničním zákazníkem ruského letounu Su‑57 se stane Alžírsko. Nejde o žádné překvapení, vlastně se to čekalo, ačkoliv je značně sporné, jestli Rusové dokážou dodávat sériové stroje dostatečně rychle. Možná doufají v rychlý konec "speciální operace", což by jim mohlo do jisté míry uvolnit výrobní kapacity, jenže to pochopitelně nebude záležet jen na nich. Teď lze každopádně čekat, že se to začne hýbat s exportem F‑35 do Maroka. A to není zdaleka všechno. Egypt by měl již brzy obdržet další stíhačky Rafale a kromě toho se množí zprávy, že podepsal i kontrakt na J‑10CE. Na potvrzení zatím čekáme, ovšem na severoafrickém nebi nuda rozhodně panovat nebude.

16. února 2025
Debata o činnosti Muskova úřadu DOGE ve federální vládě USA. Elon evidentně aplikuje některé body svého algoritmu, a proto lze očekávat, že se některé kroky ukážou jako chybné, takže se budou muset vzít zpět, ale ten základní směr je podle mě naprosto správný. Jde totiž o počátek řešení problému, který precizně popsal George Friedman v knize Bouře před klidem. Federální vláda postupně enormně narostla a získali v ní ohromný vliv nikým nevolení úředníci a "technokraté", jejichž činy mnohdy nadělají víc škody než užitku, což vedlo k propadu efektivity a ke krizi důvěry. V první fázi se tedy musí radikálně škrtat, avšak je to opravdu pouze začátek procesu budování nového systému, který zajisté potrvá ještě řadu let. Doufám, že také Evropa se konečně vzbudí a místo pronášení prázdných řečí začne řešit reálné problémy. Máme nejvyšší čas.

15. února 2025
Slyšeli jste někdy o muži jménem Jean‑Marie Loret? Tento Francouz byl svého času poměrně známou osobou, protože dle svých slov byl synem Adolfa Hitlera, s nímž jeho matka během první světové války (údajně) prožila románek. Celou tuto dosti zvláštní kauzu mapuje dokument Hitlerův utajený syn, ve kterém Loretovy děti, tedy možná Hitlerova vnoučata, pátrají po svém původu. Závěry ovšem vyznívají nejednoznačně, jelikož může jít o kombinaci omylů a fabulací, avšak úplně mávnout rukou nad tím také nelze. Jestliže máte zájem, podívejte se a udělejte si vlastní názor.

13. února 2025
Americký ministr obrany Pete Hegseth naprosto jednoznačně řekl, že Evropa bude muset převzít daleko větší díl nákladů na svou bezpečnost, což zahrnuje také záruky pro Ukrajinu v rámci příměří. Leckdo je tím evidentně šokován či překvapen, ovšem přesně to se přece od Trumpovy vlády dalo, resp. muselo očekávat. Nyní tedy bude nutno "mírovou dividendu" splatit i s velkými úroky. Mezi nástroje, jež některé (nejen evropské) státy začnou zvažovat, zajisté patři i vlastní jaderné zbraně, protože ty nakonec budou (poněkud paradoxně) lacinější a pro voliče přijatelnější než např. obnovení povinné vojenské služby. Ostatně existuje víc než dost indicií, že touto cestou půjde i sama Ukrajina. Spekuluje se o jakési "nové Jaltě", tedy o rozdělení sfér zájmů mezi velmoci, takže některé menší státy si ochranu svých zájmů raději zajistí vlastními prostředky.

11. února 2025
Reklamy Super Bowlu se odklonily od diverzity a inkluze, hlásá titulek. Srdce konzervativce je tím samozřejmě potěšeno, ovšem chladný rozum říká, že je to jen další důkaz skutečných motivů velkého byznysu. Nikdy mu nešlo a nejde o jakékoli hodnoty, tím méně o nějakou diverzitu a podobné fantasmagorie, šlo a jde mu jen o peníze a moc. Když bylo v módě být "woke", korporace se zapojily, protože to zkrátka vynášelo. Ale pak to jaksi přestalo být v módě, začalo to odpuzovat zákazníky ("get woke, go broke") a korunovalo to druhé Doníkovo zvolení, a proto korporace celý "progres" klidně hodily přes palubu jako mrtvou krysu. Kapitáni velkého byznysu poznali, že se vítr obrací, takže pohotově otočili plachty doprava. A které jsou tři nejlepší zvuky na světě? Silný spalovací motor, sténající ženská v posteli a kňourání progresivistů. :‑)

10. února 2025
Mezi poměrně málo známé, avšak technicky vysoce zajímavé stránky druhé světové války patří nasazení britských a německých kanonů, které vedly palbu (nejen) proti sobě přes moře. Proto mohu doporučit výtečný dokument La Manche: Souboj obřích děl, který se zabývá přesně těmito událostmi. Nabízí poutavé dobové záběry a kromě toho ukazuje, jak pozice těchto zbraní vyhlížejí dnes. Fandové historie dělostřelectva by tento dokumentární počin zajisté neměli vynechat a mohou ho brát vlastně jako doplněk vynikající publikace British Coastal Weapons vs German Coastal Weapons.

9. února 2025
Letadlová loď z Temu. Tak zní asi nejlepší hodnocení nového íránského plavidla Shahid Bahman Bagheri, jež vyvolalo reakce od nechápavého údivu po hysterický smích. Nejde o samotný fakt, že vzniklo přestavbou civilní nákladní lodě, koneckonců kdysi se eskortní letadlové nosiče stavěly právě takto, ovšem konstrukce íránského plavidla je naprosto bizarní. To ještě podtrhuje sestava letecké techniky na palubě, v níž figurují mj. prapodivné proudové drony, a pomyslnou třešničkou na dortu je zářivě žlutý vírník. (Ať žije Little Nellie!) K čemu má vlastně Shahid Bahman Bagheri sloužit? Írán má víc takových plavidel a lze soudit, že se mají uplatnit při špionážních či asymetrických operacích, ovšem snad nikdo příčetný nemůže očekávat, že by takové lodě mohly uspět v regulérní námořní bitvě. Všemocný Alláh má vskutku všelijaké služebníky...

7. února 2025
Jako vášnivý čtenář musím bohužel přijmout fakt, že tutéž zálibu pěstoval také jeden rakouský poddůstojník a malíř. Hitler bývá chápán jako jakési nelidské monstrum z jiného světa, základy pro jeho myšlenky a činy tu však ve skutečnosti dávno existovaly. Hitler je totiž načerpal mj. z mnoha knih, které hlásaly rasismus a eugeniku, což byly tehdy teze naprosto běžné a uznávané jako vědecky hodnotné. Toto málo známé a hodně nepříjemné, ovšem významné téma mapuje dokument Knihy, které Hitler nespálil. Místy je sice velmi tendenční, avšak to nic nemění na jeho varovné podstatě. Totalitní ideologie vždy mívají nějaké intelektuální kořeny a s oblibou se odkazují na "vědu", což ostatně vidíme i dnes.

6. února 2025
Další diskuse o využití 3 % HDP na obranu v České republice. Vedle obnovení raketového vojska bych (vzhledem k ukrajinským zušenostem) masivně investoval do oboru dronů. Velké typy můžeme kupovat v zahraničí, ideálně od Izraele, kdežto menší stroje s průzkumnými i údernými účely by se měly vyvíjet a vyrábět v Česku. Také v tom koneckonců můžeme využít výjimečně dobré vztahy s Ukrajinci, resp. čerpat z jejich know‑how. Vynikající proudové motory od české značky PBS pohánějí ukrajinské zbraně Paljanycja a Peklo, takže si velmi dobře umím představit i společný projekt střely s plochou dráhou letu (samozřejmě vypouštěné z šasi Tatra). Takový strategický úderný prostředek se hodí vždycky.

5. února 2025
V románu Sudetenland se spisovatel Leoš Kyša zaměřil na alternativní historii, kdežto jeho nový thriller Syndikát je zasazený do velmi blízké budoucnosti. Jedná se o detektivku, jež se točí okolo kybernetické kriminality a zejména umělé inteligence, která už je takřka všudypřítomná a stále více ovlivňuje životy nás všech. Právě před využitím AI pro podvody a manipulace nejrůznějšího druhu chce tato kniha důrazně varovat, s jejím vážným tématem však nápadně kontrastuje styl, který nápadně připomíná brakové romány, jelikož ze stránek "teče" porno, drsný humor a žánrová klišé. Díky tomu se ale Syndikát čte skvěle, byť místy vzbuzuje i lehké mrazení a nutí k úvahám nad tím, kam vůbec vývoj AI směřuje. Až příliš snadno si totiž lze představit, že události podobné těm v knize by mohly záhy skutečně nastat. Nebo už možná dokonce nastaly?

3. února 2025
Možná jste zaznamenali zprávy o nedávno objeveném asteroidu 2024 YR4, u něhož existuje docela relevantní riziko, že by mohl v roce 2032 zasáhnout Zemi. Samozřejmě není nutno jakkoli panikařit, nyní víme s jistotou jen málo a zbývá ještě osm let. Jasno bude při dalším blízkém průletu v roce 2028, to už budeme vědět velmi spolehlivě, jaké nebezpečí hrozí. Pokud by tedy skutečně hrozil zásah, bude na místě odklonění asteroidu systémem DART, popř. jeho zničení jaderným výbuchem. Osobně si ale myslím, že tyto kroky bychom měli udělat i v případě, že by se naopak prokázalo, že 2024 Y4 naši modrou planetu nezasáhne. Jednalo by se totiž o skvělou příležitost otestovat, co v tomto směru opravdu zvládneme.

2. února 2025
Ještě jednou o evropské "nové pravici" a turbulencích na německé politické scéně. Přes všechny výhrady a opatrnost vůči AfD se nemohu ubránit určité škodolibosti při sledování paniky tradičních politických stran, a to zdaleka nejen v Německu. Byla to totiž především jejich kombinace neschopnosti a všehoschopnosti, jež způsobila vznik nebo dramatické posilování stran, kterým už se ani nedá dost dobře říkat "krajně pravicové", jelikož se mnohde dostávají (nebo již dostaly) do mainstreamu. Síla AfD je příznak, nikoliv příčina, a dokud tohle politici tradičních stran nepochopí, bude ta síla jen růst. Friedrich Merz to patrně pochopil, zatímco výroky jiných politiků vypovídají o opaku. Bude to ještě zajímavé.

31. ledna 2025
Byla "sametová revoluce" v listopadu 1989 opravdu jenom spontánním povstáním, nebo to byla důkladně plánovaná akce, která se svým iniciátorům jaksi nepovedla? Nebo se povedla až příliš dobře? Spisovatel Jan Drnek se v románu Případ Student věnuje onomu scénáři předem plánované operace, ale v duchu svých "historických mystifikací" vkládá do reálné historie nový element, který posílá chod dějin odlišnou cestou. Honza opět provedl pozoruhodnou rešeršní práci, díky které podrobně popisuje události listopadu 1989, avšak na jejich pozadí probíhá detektivní pátrání dvou trampů po onom záhadném elementu, díky němuž se věci zásadně změní. Mohlo to dopadnout jinak a lépe? Ano, mohlo, ačkoliv mnohým dnešním politikům by se tato alternativa zřejmě příliš nelíbila. Ale nebudeme jmenovat, on by se Vašík Klausů zlobil. :‑)

30. ledna 2025
Předpokládám, že už jste na českých silnicích potkali nějaké automobily čínské výroby, protože jich už tady jezdí tisíce, zejména od značek Dongfeng a MG (byť ta druhá je původně britská), ale neustále přibývají další "spalováky" i elektromobily od různých firem. Číňané (podobně jako před nimi Japonci a Jihokorejci) se zkrátka naučili vyrábět kvalitní vozy za příznivé ceny, a proto si vedou dobře i na západních trzích. Měl by to být hlasitý budíček pro evropské politiky, takže při rozhodování před volbami by se měly zohledňovat také pohledy stran na budoucnost tohoto sektoru. Už žádné "zelené" fantazie, byrokratické překážky a stupidní příkazy, zákazy a pokuty. Automotive teď potřebuje jednoznačnou podporu.

28. ledna 2025
Diskuse o únorových volbách do německého Bundestagu. Bylo by překvapivé, kdyby skončily jinak než vítězstvím CDU/CSU a druhým místem AfD, není však vůbec jasné, jak bude vypadat vládní sestava. Nejčastěji se hovoří o další velké koalici, případně o domluvě CDU/CSU se Zelenými, kdežto pravicovou koalici s AfD všichni (veřejně) vylučují, i když některé neoficiální zdroje naznačují, že může nastat určitý posun. Problém je zákonitě v tom, že snaha blokovat AfD nutně znamená vytváření "kočkopsů", resp. neefektivních koalic, což ve výsledku jenom Alternativě přidává další hlasy. Neříkám, že bych "modré" hned vzal do vlády, jenže příklad Rakouska a Svobodných ukazuje, že takhle to nejde dělat navždy. Nakonec "nová pravice" získá tolik hlasů, že bez ní už sestavení vlády nebude vůbec možné. A co chcete dělat potom?

27. ledna 2025
Začínají se stále jasněji rýsovat kontury Trumpova mírového plánu pro Ukrajinu. Zcela zjevně se mýlili ti, kteří strašili, že hodlá "odevzdat" Ukrajinu Putinovi, jelikož nic takového nehrozí. Vypadá to na "zmrazení" frontové linie a poskytnutí bezpečnostních záruk ve formě vojáků NATO na Ukrajině, která bude nadále získávat i masivní dodávky zbraní a munice, což zaplatí za pomoci zabavených ruských aktiv a těžebních smluv pro americké firmy. Pro Moskvu to samozřejmě bude naprostá strategická porážka, protože takhle nikdy nezíská nad Ukrajinou kontrolu, o níž se v Kremlu sní. Nijak proto nepřekvapuje, že Rusko toto uspořádání (zatím) odmítá, a tudíž ho k tomu Amerika prostě bude muset přinutit. Trpělivost však není zrovna Doníkova nejsilnější stránka, takže by se Rusové měli připravit, že by to pro ně mohlo být hodně ošklivé.

26. ledna 2025
Televizní dokument Tajemství automobilů hlav států nabízí seznámení s několika neobvyklými vozy, které používali nebo pořád používají někteří politici. Samozřejmě tam nemůže chybět Hitlerův Mercedes‑Benz 770 nebo Citroën DS, kterým jezdil Charles de Gaulle, jemuž tento výjimečný vůz ostatně zachránil život. Na scéně se objeví rovněž různé papamobily či současná "Bestie", která chrání americké prezidenty. Mně osobně se jistě nejvíce líbily ukázky automobilu Citroën DS, jelikož jej mám dlouhodobě velice rád, avšak pochvalu a doporučení si zaslouží celý tento film.

24. ledna 2025
Dnes už si zřejmě jen odborníci a velcí fandové vzpomínají na obskurní epizodu z poloviny 90. let, kdy Slovensko vedlo jednání s Ruskem o možnosti odpisu dluhu výměnou za dodávku šesti bitevních vrtulníků Ka‑50. Jeden stroj tehdy na Slovensko přiletěl a předváděl tam své schopnosti. Naši sousedé se nakonec rozhodli jinak, ačkoli nelze vyloučit, že kdyby po volbách v roce 1998 zůstal u moci Mečiar, znaky s horami a křížem by se posléze na Ka‑50 objevily. A možná nejen na nich, jelikož nedávno jsem se dočetl, že na stole bylo i dodání bitevních letounů Su‑39! Pokud ovšem tyto úvahy dovedeme ještě dál, tak by zajisté bylo velice zajímavé, kdyby Slováci tuto leteckou techniku věnovali Ukrajině. :‑)

23. ledna 2025
Debata o Evropě a politice Donalda Trumpa vůči ní. Energický projev Donalda Tuska přesně vystihl hlavní problémy a nastínil i jakási řešení, ale skutečné změny podle mě přinese až tlak ze strany USA. Zejména se musí zcela přepracovat (nebo spíše zrušit) Green Deal, který zvedá ceny energií a těžce poškozuje (nejen automobilový) průmysl. Jsou nutné investice do vědy a výzkumu, růst výdajů na obranu a rušení nesmyslných regulací. Očekávám a doufám, že na úrovni EU tyto změny prosadí aliance lidovců, ECR a Patriotů, ze které by se v roce 2029 mohla stát nová "unijní koalice", zatímco v jednotlivých zemích zřejmě přijdou velké obraty doprava. Nadělalo se mnoho chyb, avšak já věřím, že pořád existuje šance na nápravu. Evropa (stejně jako Amerika) byla skvělá a zase může být. Zkusme začít tím, že najdeme "našeho Trumpa".

22. ledna 2025
Televizní seriál Souboj titánů, jenž vznikl díky kooperaci s tvůrci hry World of Warships, ukazuje čtyři zajímavé epizody z dějin námořního válčení ve 20. století a prezentuje je díky kombinaci dobových záběrů a propracované počítačové grafiky. Konkrétně popisuje osudy bitevní lodě Jamato, bitvu u Cušimy, operace letadlových lodí v Pacifiku a akce bitevní lodě USS Texas. Nejvíce mě zaujala druhá část, tzn. Cušima, ačkoli podařené byly všechny, tedy až na občasné technické chyby českého překladu. Určitě bych uvítal pokračování, které by zachytilo např. některé události z první světové války, každopádně ovšem jde o velmi kvalitně provedenou sérii, kterou by milovníci válečných plavidel neměli opomenout.

20. ledna 2025
Den inaugurace staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ačkoli jako jeho podporovatel doufám, že prosadí změny, ze kterých bude nakonec těžit i Evropa, zároveň musím varovat podobně jako před osmi lety. Prezident USA je sice nejmocnější člověk na světě, ale ani on není zdaleka všemocný. Doník má velké ambice a velké plány, jenže i ty se budou muset sklonit před objektivní realitou. Amerika bude čelit výzvám, které se týkají institucí a ekonomiky (ohledně podrobností doporučují výbornou knihu Bouře před klidem), a proto Doník a jeho nástupce budou muset zejména hledat řešení, díky nimž Amerika tímto obdobím úspěšně projde. USA už četné krize opakovaně zvládly a nepochybuji, že to zvládnou znovu, takže do příští dekády vstoupí ještě silnější než dříve a potvrdí své postavení benevolentního hegemona.

19. ledna 2025
Debata o pozemním rychlostním rekordu. Kdysi mě toto téma hodně zajímalo a dosud pečlivě schraňuji Souboj s časem, přílohu časopisu ABC o jeho historii. Mohlo by se říct, že dnes už jde spíše o anachronismus, ale stále existují velmi zajímavé iniciativy, např. plány překonat hodnotu 1000 mil za hodinu. Pokračují také různé pokusy v kategorii vozidel s přímým pohonem kol, popř. vozů s pístovými, parními nebo elektrickými agregáty. Některé z těchto záležitostí by mohly pomoci i s vývojem technologií pro běžný civilní provoz, a proto držím palce a skládám velkou poklonu za odvahu.

18. ledna 2025
Česká republika má vlastní špionážní satelit! Elon nám na oběžnou dráhu vynesl družici SATurnin‑1, jež bude pořizovat snímky, které se využijí (mj.) při zajišťování obrany a bezpečnosti naší země. Podotýkám, že (zřejmě) nejde o součást projektu GOLEM, protože do toho mají spadat větší družice, zatímco SATurnin‑1 je pouze relativně malý CubeSat, ovšem soudím, že jde o jakousi přípravu na konstelaci GOLEM, aby si Satelitní centrum Armády ČR mohlo tuto schopnost postupně osvojovat. Rozvoj českých vesmírných kapacit každopádně nabírá impozantní tempo, protože je známo mnoho programů družic s vojenským potenciálem a patrně existují také další, o nichž nevíme (ostatně i SATurnin‑1 byl až do vypuštění utajován). Vývoj a výroba družic určitě patří mezi sektory, kterým by se měl český obranný průmysl maximálně věnovat.

16. ledna 2025
Velice dobrý pokus o český techno‑thriller. Tak se dá krátce charakterizovat román Na množství nehleďte: Invaze, který se snaží rozvinout aspoň trochu uvěřitelný scénář, ve kterém Armáda ČR brání naše území proti útoku ruské armády. Samozřejmě je tam leccos nadsazeného a zjednodušeného, ovšem lépe to asi vystavět nešlo. Autor si zasluhuje velkou pochvalu za výbornou znalost vojenské problematiky, a to nejen techniky, ale i taktiky a vojenského života vůbec. Snad jediná vážnější výtka je poměrně malý rozsah, protože spousta témat, která se zmiňují, by si určitě zasloužila větší prostor. Otevřený konec napovídá, že by mohlo přijít pokračování, takže pevně doufám, že nějaké opravdu přijde. Slušná práce.

15. ledna 2025
Debata o klasifikaci válečných lodí. Laikům se může zdát, že pro odborníky je to jednoduchá záležitost, jenže prostě není. Např. sami Číňané svou třídu Typ 055 označují za torpédoborec, zatímco většina západních zdrojů ji považuje za křižník. Stejně tak se u mnoha konstrukcí dá diskutovat, zda jde spíše o velké fregaty, nebo už o menší torpédoborce. Není to koneckonců nic nového, stačí připomenout vášnivý "spor o křižníky" v USA, jenž v roce 1975 vedl ke změně systému klasifikace. Rovněž na konci 19. a v první polovině 20. století se (mj. kvůli mezinárodním dohodám) často řešily různé kategorie, jež dnes mají už pouze historický význam, např. obrněné, chráněné a pancéřové křižníky. Schválně zkuste pochopit rozdíly, a jestliže chcete tip na knihu, kde se to detailně rozebírá, můžete sáhnout po publikací Vládcové oceánů.

13. ledna 2025
Chvilka filmové nostalgie. Budete se možná divit, ale mám takovou zvláštní slabost pro katastrofický sci‑fi film Jádro. Ano, vím o všech výhradách k němu, počínaje spoustou klišé a konče ještě větší spoustou vědeckých chyb (v tomto smyslu je to prý jeden z nejhorších filmů všech dob), ovšem i tak má jakési specifické a tajuplné kouzlo. Snad jde o ten základní nápad, který sice není úplně originální (a ve filmech už se párkrát objevil), jenže je velice přitažlivě zpracovaný. Také se málo ví, že jeden z vědeckých poradců štábu vydal seriózní článek o vyslání sondy do jádra Země. Do kosmu létáme zcela rutinně, avšak o vnitřku této planety pořád víme absurdně málo. Možná by se s tím mělo něco udělat. Elone? :‑)

12. ledna 2025
Brzy lze očekávat schválení závazku států NATO směřovat k 3 % (možná i víc) HDP na obranu. To bude pochopitelně znamenat spoustu zajímavých akvizičních možností i pro Armádu ČR, o kterých se už ostatně začíná potichu diskutovat. Osobně bych měl několik nápadů, ale určitě bych začal obnovením raketového vojska, resp. návratem dělostřeleckých raketometů, ovšem s tím, že by mělo jít o modulární komplety schopné odpalovat i taktické či operačně‑taktické balistické střely. Nabízejí se tady minimálně tři možnosti, a sice americký HIMARS, jihokorejský K239 Chunmoo a izraelský PULS. Patrně bych doporučil PULS, a to nejen díky původu, ale i díky již provedené montáži na podvozek Tatra.

10. ledna 2025
Slavný americký román U nás se to stát nemůže se dočkal druhého českého vydání v novém překladu, takže jsem rád, že jsem si jej mohl přečíst. Musím však přiznat, že jsem čekal něco trochu jiného, jakousi temnou dystopii ve stylu 1984, případně ve stylu alternativních historií jako Otčina, Nadvláda nebo K. Tato rovina je sice v knize přítomna, ale nemám pocit, že by byla skutečně nosná, jelikož je to v podstatě zvláštní maloměstský společenský román plný suchého a cynického, mnohdy až černého humoru, s nímž autor glosuje vzestup a fungování diktátorského režimu v USA. Některé "vztahové" pasáže jsou popravdě hodně nudné a vysvětlení řady politických záležitostí nedává mnoho smyslu, popř. zcela chybí. Navzdory tomu všemu se mi ovšem kniha líbila jakožto "historický artefakt", který odráží atmosféru doby svého vzniku.

8. ledna 2025
Reakce na Trumpovy plány ohledně Kanady, Grónska a Panamského průplavu opět prokazují, že jeho odpůrci ho berou doslova, ale ne vážně, zatímco podporovatelé ho berou vážně, ale ne doslova. Jelikož patřím do druhé skupiny, dokážu jeho teze vysvětlit celkem snadno. USA sice dříve jevily zájem o připojení Kanady, nyní však jde především o "dělostřeleckou přípravu" na jednání o clech. Počítám i s faktickým ovládnutím Grónska, které zjevně míří k nezávislosti na Dánsku, takže lze čekat, že Amerika poté zajistí jeho ochranu a získá práva na těžbu surovin, díky nimž Grónsko nesmírně zbohatne. Konečně téma Panamského průplavu zapadá do soupeření USA a Číny, jelikož Doníkovi zjevně došla trpělivost se situací, kdy průplav částečně ovládají čínské firmy. Myslím, že na vyřešení této otázky by stačila jedna brigáda námořní pěchoty. :‑)

7. ledna 2025
Knihu Generálem z pohodlí domova jsem otvíral s mimořádně velkým zájmem, protože se jedná o vysoce originální kombinaci vojenské (alternativní) historie a koncepce gamebooku. Pohlíží na osm klíčových událostí a aspektů druhé světové války a staví čtenáře do pozic některých historických osobností, které musejí konat osudová rozhodnutí. Zákonitě se tak vytvářejí alternativní scénáře, z nichž mě určitě nejvíce zaujaly ty z východní fronty. Největší přínos této publikace vidím jednak v tom, že zachycuje význam některých méně známých postav, a jednak v tom, že ukazuje i reálné kroky, které ve své době vůbec nebyly tak jasné či samozřejmé, jak se nám teď mohou jevit. Velmi chválím a doporučuji.

6. ledna 2025
Debata o čínských stíhačkách šesté generace. Ledacos nasvědčuje, že budeme muset upravit definici pojmu "stíhací letoun", což koneckonců těsně souvisí i s tím, jak se mění taktika vzdušného boje. Ať už se to komu líbí nebo ne, klasické "dogfighty" rychle ztrácí na významu. Akrobatické manévry jistě vypadají krásně na leteckých dnech, ale v reálném boji se uplatní velice omezeně, pokud tedy vůbec. Pro stíhací letoun šesté generace nebude rozhodující vysoká obratnost, nýbrž především silné motory, dlouhý dolet, výtečné vlastnosti stealth, špičkové senzorové a "síťové" schopnosti a silná výzbroj, a tudíž bude nutně větší než současné stíhačky. Vzdušný boj tak patrně bude připomínat námořní bitvy, takže bezpilotní "loajální wingmani" budou určitými protějšky člunů či korvet, kdežto stíhačky budou fungovat jako "létající křižníky".

4. ledna 2025
Jak se stalo zvykem, v prvních lednových dnech vybírám nejlepší kulturní počiny minulého roku. Ani tentokrát mi to nedá příliš velkou práci, jelikož volba je jasná. Ocenění Kniha roku získává publikace Past na Bonaparta 1805, v níž báječný Honza Drnek opět prokázal, že v oboru alternativní historie je skutečně mistrem nad mistry. (Vím, že někdy zní kritika toho, jak do svého díla zapracoval působení Boha, jenže ta kniha tak prostě funguje.) Titul Film roku pak míří k strašlivé atmosféře světa, který zešílel, ale v němž snad pořád ještě něco má smysl, a sice ke snímku Občanská válka.

3. ledna 2025
Zajímavá debata o jaderných doktrínách perspektivních nukleárních velmocí. Jeden krajní pól vychází z "teorie šílence", kdy se o arzenálu stále mluví a stále se jím vyhrožuje, kdežto druhý pól představuje "neprůhlednost", kdy stát mlží a odmítá potvrdit či vyvrátit, zda "Bombu" vlastní, ačkoliv o tom asi nikdo soudný nepochybuje. (Příklady jsou KLDR a Izrael.) Mezi těmito dvěma extrémy se pak nalézá řada různých cest či nuancí. Neměli bychom se ale fixovat jen na to, co učinily nynější atomové velmoci, jelikož si klidně umím představit také např. scénář, kdy nějaká země v utajení nukleární zbraně vyrobí, na případné otázky bude reagovat důrazným popíráním a teprve v situaci nějaké krize oznámí, že je má. Tohle by sedělo třeba na Japonsko či Tchaj‑wan, u kterých by mě vůbec nepřekvapovalo, kdyby už něco takového udělaly.

1. ledna 2025
Co přinese nový rok? Existuje více než dost indicií, že může znamenat zlom pro hned několik válek, resp. konfliktních zón. Lze realisticky (resp. více než kdy dřív) čekat nějaký konec, resp. přerušení bojů na Ukrajině, protože nepochybuji, že Doník nasadí všechny páky na to, aby válku ukončil způsobem výhodným pro Ameriku (což zajisté nebude výhodné pro Rusko). Také zjevně nejsem sám, kdo čeká tah proti Íránu, jelikož Izraelci už pomyslné chobotnici usekali většinu chapadel, ale kořen všeho zla sídlí v Teheránu a tuším, že Bibi a Doník by velice rádi odeslali ajatolláhy na smetiště dějin. A zřejmě přijdou také kroky vůči KLDR a Číně, protože i tam staronový prezident USA vidí nedokončenou práci. Nejlepší strategií pro Evropu by určitě byla maximální podpora amerického úsilí, tak doufejme, že se toho nakonec dočkáme.


Postřehy z října, listopadu a prosince 2024

Archiv postřehů



Na úvodní stránku