Postřehy ze života


1. srpna 2021
Jako velkého milovníka knih mě mimořádně pobavila a potěšila komiksová kniha Ze života knihomolky, protože minimálně na polovině stránek jsem poznával vlastní názory, pocity a zkušenosti. Autorka velice vtipně ukazuje, jak žijí a přemýšlejí knihomolové (a to bez ohledu na pohlaví, jelikož navzdory titulu je kniha "unisex"), resp. ti, kdo nejraději tráví čas čtením, popř. v knihkupectví či knihovně. Takhle to zkrátka se mnou je a koneckonců to platí i o mojí partnerce, jež také miluje knihy. Konkrétně to prokazuje např. fakt, že před několika dny jsme si z Brna přivezli celkem osm koupených a půjčených knih. :‑)

30. července 2021
Akční film Tom Clancy: Bez výčitek sice svým názvem odkazuje na výtečnou knihu slavného spisovatele, jenže z jejího obsahu zůstalo vlastně jen několik jmen postav a náznak zápletky. Místo boje proti narkomafii v období vietnamské války se zde rozehrává nelítostný boj amerických a ruských zpravodajských služeb a speciálních sil, v němž je jen máloco takové, jaké se to zdá. Několik povedených přestřelek, ovšem také spousta klišé a několik podivných chyb. Není to nic úžasného, ale dívat se na to dá.

29. července 2021
Debata o současnosti a budoucnosti značky MiG. Na aerosalonu MAKS‑2021 se téměř vše točilo kolem nového projektu Suchoj Checkmate, a tudíž si ne každý všiml, že firma MiG vystavila tři modely perspektivních letadel. Vypadá to zajímavě, zvláště ten nový palubní stíhač, který zjevně navazuje na koncepci MFI, jenže MiG se teď nachází ve složité situaci, jelikož MiG‑35 si moc dobře nevede a celkově dominuje Suchoj. Hlavní šancí značky MiG je teď program nové přepadové stíhačky PAK DP alias MiG‑41. Jeho realizace je sice nejistá, ale nevěřím, že by Kreml opravdu nechal padnout tak slavné a tradiční jméno.

27. července 2021
Po přečtení románu Chamtivost si už troufám říci, že Marc Elsberg je výtečným nástupcem Michaela Crichtona jako autor napínavých thrillerů, jež se zabývají využíváním a zneužíváním vědy a techniky. Jeho knihy nabízejí nejen excelentní zápletky, ale též jasné postoje k velkým otázkám současnosti. Po energetice, sociálních sítích a genetice tedy přichází na řadu témata z ekonomie a ekonomiky, zejména růst a rozdělování bohatství. Co je pro lidi výhodnější, konkurence, nebo naopak spolupráce? Rovnost, nebo nerovnost? Lze to vědecky dokázat? A co je nejdůležitější, dá se takový model prakticky uskutečnit?

26. července 2021
Diskuse o opatřeních proti pandemii. Vím, že se mnoho lidí obává dalšího lockdownu na podzim, avšak já jsem relativně klidný. Kombinace očkování, promoření a nízké faktické nebezpečnosti mutace delta znamená, že pro plošná opatření nebude důvod. Navíc vláda pro taková opatření nemá nástroje (kromě nouzového stavu, ovšem s tím se asi počítat nedá). A zejména jsem si celkem jistý, že lidé už by plošná opatření prostě nepřijali a chovali by se převážně úplně normálně. Lockdowny totiž vlastně byly vysoce účinným "očkováním", jelikož jsme takto pochopili, že můžeme velice rychle pozbýt spoustu samozřejmých svobod. Lidé si to budou pamatovat, a pokud by to někdo chtěl zopakovat, mohl by ho potkat hodně ošklivý konec.

24. července 2021
Američané souhlasili s dostavbou plynovodu Nord Stream 2, což u mnohých způsobilo překvapení, jenže pokud mám být upřímný, já nijak moc šokovaný nejsem. Stejně jako pokračující stahování z Afghánistánu to dokládá, že se Američané stále méně angažují v oblastech, kterým nepřisuzují tak velký význam (a s trochou škodolibosti přenechávají ten afghánský chaos Moskvě a Pekingu), aby se mohli plně zaměřit na asijsko‑pacifický region. To přece požadovali ti, kteří volali po "multipolárním řádu" a "světě bez dominance USA", že? Takže teď jej budou konečně (částečně) mít. Jsem zvědav, jak se jim bude líbit!

22. července 2021
Někdy člověk zhlédne film, který je technicky vzato perfektně natočený, ale současně je tak podivný, že vlastně nevíte, co si o něm myslet. Právě takový je snímek C.S.A.: The Confederate States of America, jenž nabízí vizi alternativní Ameriky, kde kdysi zvítězili Jižané, a proto bylo otrokářství obnoveno i na Severu a funguje dodnes. Jde samozřejmě o satirickou parodii, avšak ten humor je někdy tak černý (doslova!), že vám jaksi mrzne úsměv na rtech a ptáte se sami sebe, proč a jak to vzniklo a co si z toho máte odnést. Po striktně filmařské stránce není co vytknout, jenže celý ten koncept je prostě totálně bizarní.

21. července 2021
Včerejší den byl hodně náročný, ale stálo to za to! Jeff Bezos odstartoval do vesmíru, zatímco Rusko zveřejnilo první záběry raketového kompletu S‑500. Hlavní show však přišla až večer, protože po spoustě náznaků, úniků, zmatků a odkladů se světu představil nový bojový letoun páté generace Suchoj Checkmate. Jedná se o poměrně originální design, což v záplavě jinak téměř stejně vypadajících letadel určitě potěší, také jeho parametry působí slibně, avšak místy velmi optimisticky, takže doporučuji opatrnost. Stejně bude trvat ještě řadu let, než tento typ dosáhne fáze sériové výroby. Mimochodem, sama prezentace byla krásná, ale její streamování bylo tak strašlivě špatné, že by za to někdo měl jít počítat šišky na Sibiř!

19. července 2021
Bez ohledu na to, zda (ne)máte rádi Andreje Babiše, si určitě stáhněte jeho knihu Sdílejte, než to zakážou! Je to nejen poměrně zajímavá ukázka politického marketingu, který předseda ANO zvládá opravdu na výbornou (a to se mu, marná sláva, přiznat musí), ale také zdroj informací o projektech Armády ČR. Z nejvyšších míst je takto potvrzen vývoj stratosférického balonu STRATOM a vojenských průzkumných družic GOLEM. Do složitých a neklidných časů, které nás čekají, se domácí senzorové kapacity tohoto druhu budou nepochybně hodit, a navíc s nimi lze uspět na světovém trhu, takže já jsem 100% pro.

18. července 2021
Děkuji za tip na výbornou divadelní hru Audience u královny, která naštěstí existuje i jako televizní záznam. Jde o pohled do zákulisí britské monarchie, konkrétně na pravidelná setkání královny a britského premiéra, na nichž se probírají různé (nejen) politické otázky. Naprosto exceluje Iva Janžurová v roli Alžběty II., kromě které se na jevišti objeví mj. tradicionalista Churchill, proletářský Wilson, ostrá Thatcherová či hyperaktivní Brown. Jde ale především o samotnou královnu, jež čelí ohromné odpovědnosti a těžkým dilematům, např. když musí podpořit premiéra navzdory svým osobním postojům. Suchý anglický humor doplňuje hlubokou úvahu o monarchii, jež i v tom dnešním bláznivém světě představuje jakousi pevnou jistotu.

16. července 2021
Plán EU na konec aut se spalovacími motory do roku 2035 je typickou ilustrací tzv. kolektivní stupidity. Kromě menšiny fanatiků, byrokratů a hlupáků všichni vědí, že je to absurdní nesmysl, který nelze uskutečnit, jelikož se nachází zcela mimo ekonomickou a technologickou realitu. Přesto ale většina kýve, buď ze snahy o konformitu, nebo kvůli vidině zisků, případně i ze strachu. Náraz do reality je nevyhnutelný a bude tím tvrdší, čím později k němu dojde. Bylo by potěšující, kdyby se to obešlo bez nás.

15. července 2021
Polsko kupuje 250 tanků Abrams špičkové varianty M1A2 SEPv3 s výhledem na celkový počet až 700 vozidel. Údajně jde o řešení urgentních potřeb, ačkoliv důležitou roli nesporně hraje i politika. Každopádně se potvrzuje, že Polsko cílevědomě postupuje mezi (nejen) vojenské mocnosti, protože takto bude provozovat více tanků než Německo a Francie dohromady. Akvizice tanků K2PL se přinejmenším odkládá, což je samozřejmě nepříjemné pro Česko, protože tím klesají i šance na pořízení K2 pro AČR, ale nové tanky nepochybně potřebujeme, takže bude třeba pečlivě plánovat. Uvidíme, jak do toho všeho zasáhne politika, ovšem vzhledem k nízké hmotnosti a tříčlenné osádce by asi určitou logiku dával francouzský Leclerc.

14. července 2021
Za šest dní začne aerosalon MAKS‑2021, kde se zřejmě předvede nový ruský bojový letoun 5. generace. Nelze asi počítat s prototypem, bude to spíše jen maketa (a možná ani to ne), ale reklamní filmeček aspoň ukazuje, že se Rusové už umí dělat poměrně dobrý marketing a že půjde o lehký až střední jednomotorový stroj s primárně exportním určením. V tomto sektoru trhu bude asi hodně rušno, protože vedle F‑35 tam budou působit mj. typy FC‑31, KF‑21 či TF‑X, ovšem Rusko zajisté nebude bez šancí. Koneckonců ty čtyři ve filmečku ukázané země cosi naznačují... Každopádně se na tu show velmi těším. :‑)

12. července 2021
Debata o Viktoru Orbánovi a Evropské unii. Pořád jsem přesvědčen, že evropská integrace přinesla víc dobrého než špatného, dokud faktickou moc nezískali fanatičtí progresivisté a debilní byrokraté. Ale co teď s tím? Czexit podle mě není správné řešení. Měli bychom zůstat, odmítat stupidity a hledat partnery pro provedení hlubokých systémových reforem EU. Jejich základem by mělo být Orbánových sedm bodů. Začínající dekáda nepochybně přinese konflikty, které smetou nynější unijní establishment a vytvoří příležitost pro nový začátek, který umožní zachovat většinu toho dobrého a eliminovat většinu toho špatného.

10. července 2021
Marc Elsberg se ve svém dalším románu Helix zaměřuje na genové inženýrství. Změny v genomu rostlin, zvířat a nakonec i lidí mohou přinášet impozantní výsledky, ale je to správné? Pokud něco dokážeme udělat, znamená to také, že bychom měli? Jestliže byste dostali šanci zvolit svému budoucímu dítěti vlastností pro lepší život, jak byste se rozhodli? Měli by tu šanci mít všichni? A co když už se to děje? Helix je napínavý thriller, pokládá však i velice znepokojivé etické otázky. Rozhodně doporučuji.

9. července 2021
Debata o automobilech, vyvolaná setkáním s docela vzácným jihokorejským vozem Asia Motors Rocsta. Dobře si vzpomínám, když se v Evropě před lety objevily čínské automobily. Vzbuzovaly kritiku a posměch, jelikož se vesměs jednalo o nekvalitní kopie západních vzorů. Lidé naneštěstí hodně rychle zapomněli, že také japonská či jihokorejská auta kdysi budila (oprávněně) podobné pocity, ovšem postupně se vypracovala na světovou špičku. Také čínský automobilový průmysl dlouho produkoval spíše odstrašující příklady, ale prodělal obrovský pokrok v kvantitě i kvalitě. Některé soudobé čínské vozy jsou již tedy na pozoruhodně vysoké úrovni a prokazují, že se s Čínou prostě musí (a nejen v tomto sektoru) velmi vážně počítat.

7. července 2021
Pamatujete si ještě na knížku Lepší dějiny Česka, která elektronicky vyšla roku 2013? Její autor Jiří Macoun se rozhodl ji přepsat, výrazně rozšířit a vydat vlastním nákladem pod názvem Ještě lepší dějiny Česka. Hlavní idea se nemění a řada pasáží zůstává vlastně shodná, přibyla však spousta věcí včetně zábavných odkazů na reálnou historii i současnost. Kniha se nebojí ironizovat a provokovat, ale přesto (nebo možná právě proto) se dobře čte, a co je ještě důležitější, nutí k přemýšlení. Plní tak jedno z hlavních poslání alternativní historie, tedy ukázat, co a proč se nestalo, protože tak lépe pochopíme, co a proč se stalo.

5. července 2021
Diskuse o stranách, preferencích a kampaních. Za jakési symbolické zahájení volební kampaně bych považoval dopis Andreje Babiše, takže teď nás zřejmě čekají tři měsíce marketingové smrště se značkou ANO, byť zpátky se určitě nebudou držet ani ostatní, protože jde o hodně. Vůči výraznému vítězství Pirátů jsem byl a pořád jsem skeptický, což koreluje i s čerstvými průzkumy. Zajímavý je vzestup Šlachtovy Přísahy, jež ale celkově zůstává těžko čitelná. Spojenectví TSS osciluje, úplně beznadějné to však není. Ale bylo by roztomilé, kdyby komunisté ke 100. výročí vzniku strany dostali od voličů vyhazov. :‑)

4. července 2021
KLDR navzdory embargům udržuje ekonomické a vojenské vztahy v Africe, a to převážně se zeměmi, které se o jakési sankce zkrátka moc nestarají. Ve skutečnosti to není žádná novinka, protože Severní Korea má na státy třetího světa dlouhodobé, silné a dobře zmapované vazby a rozsáhle dodávala různé zbraně a technologie (a to i např. do Emirátů). Vztahy se subsaharskou Afrikou jsou relativně méně známým faktem, což se ovšem výrazně posunulo díky fascinujícímu televiznímu dokumentu The Mole. V kontextu toho všeho by tak nemělo být nějak překvapivé, že některé moderní severokorejské zbraně (jako těžký raketomet KN‑25 či nový tank) mají pouštní zbarvení, protože možná zamíří i do některých exotických destinací.

2. července 2021
Začínají se plnit prognózy, že se koronavirus bude chovat podobně jako jiné viry, a tudíž bude mutovat do verzí s vyšší nakažlivostí, avšak nižší smrtností. Indická mutace, nyní politicky korektně zvaná delta, tomu odpovídá. Pro část politiků a novinářů je to však špatná zpráva, protože už nebudou moci udržovat atmosféru strachu. Pro většinu lidí to znamená, že konečně mohou (při zachování přiměřené odpovědnosti, případně i s očkováním) žít jako dříve. Koronaviru se asi nikdy úplně nezbavíme a musíme být ostražití, a to jak vůči viru samotnému, tak i vůči těm, kteří by dopady pandemie chtěli sobecky zneužít.


Postřehy z dubna, května a června 2021

Archiv postřehůNa úvodní stránku

WebZdarma.cz