Postřehy ze života


17. dubna 2021
Absurdní odsouzení Ondřeje Kúdely za údajný rasismus zapadá do současného šílenství, ovšem tamtéž bohužel patří i naprosto chybná reakce Slávie. Neomarxistická lůza je zvyklá na to, že jí každý ustupuje, takže tady platí klíčová zásada: Nikdy jim neustupovat, neomlouvat se, žádné tresty nepřijímat, eskalovat konfrontace, soudit se a nevzdávat se! Také by se dala vymyslet řada zajímavých odpovědí. Zaplacení a podplacení právníci, novináři, influenceři a hackeři by určitě dokázali vyrobit kauzy, po nichž by se příslušní funkcionáři styděli vylézt na ulici. Původcům toho všeho by se tímto vyslala jasná zpráva, že nejsou nedotknutelní a že metody, kterými oni jiným lidem ničí životy, se mohou velmi snadno obrátit proti nim.

16. dubna 2021
Diskuse o vakcínách (nejen) proti koronaviru. Jak jsem říkal před časem, z vakcín se zřejmě stane další obor se strategickým významem, který bude sloužit pro prosazování zájmů mocností. Pro Česko z toho logicky vyplývá závěr, že v zájmu podpory reálné suverenity by mělo vyrábět vakcíny na domácím území. Vhodné by také bylo vytvořit nějakou vlastní vakcínu, následně budovat i kapacity pro další vývoj či úpravy a spolupracovat s jinými menšími státy, na prvním místě pochopitelně s Izraelem. Nepochybně by si to žádalo velké investice, ovšem ten potenciální medicínský i geopolitický přínos by mohl být obrovský.

14. dubna 2021
Děkuji za všechny pochvaly mého včerejšího vystoupení v Rozstřelu na téma Ukrajiny a Ruska. Jak se již stalo zvykem, přišla i řada výtek směřujících na můj údajně nízký věk (který je ale ve skutečnosti výrazně vyšší, než se zdá, neboť z genetických důvodů patrně pomaleji stárnu) a údajné opakování propagandy té či oné strany. Je ovšem vtipné, že mě zhruba stejnou měrou kritizují fanatičtí zastánci i nepřátelé Ruska, což asi znamená, že mé vystoupení bylo vyvážené, takže i to je forma pochvaly. :‑)

13. dubna 2021
Tomio Okamura poskytl rozhovor o zahraniční a bezpečnostní politice, který vyvolal velké diskuse. Přestože se v něm vyskytuje mnoho nepravd, nepřesností, generalizací a ideologických floskulí (a je z něj zřejmá příliš silná orientace na Rusko), bylo by velkou chybou jej odmítnout jako celek. Obsahuje totiž hluboce pravdivé základní jádro. Česko by mělo bránit a prosazovat primárně svoje vlastní národní zájmy, uskutečňovat aktivní zahraniční politiku a snažit se něco těžit ze sporů velmocí. Prostě to, co se často shrnuje pojmem "politika všech azimutů". Ano, já vím, jsou to jednoduché, vlastně banální teze, ale tím smutnější výpovědí o české politice je skutečnost, že tuto koncepci u nás obhajuje prakticky jen Okamurova SPD.

12. dubna 2021
Co je vlastně kulový blesk? Originální řešení této záhady nabízí Liou Cch'‑sin v románu Kulový blesk, který lze pokládat za volné předkračování jeho trilogie Vzpomínka na Zemi. Tentokrát nejde o kontakt s mimozemšťany, nýbrž "jen" o řešení problémů na hranici možností současné fyziky, resp. vlastně za ní, ovšem příběh není o nic méně působivou kombinací napětí, špičkové vědy a hluboké filozofie. Zkoumání kulového blesku je totiž cesta, na které hrdinové nacházejí sami sebe a bojují s vlastními démony. Na mě osobně román zapůsobil také tím, že řeší morální dilemata okolo vývoje zbraní. Skvělé čtení!

10. dubna 2021
Diskuse o třech strategických bombardérech tří supervelmocí. Když tak čtu a zkoumám informace o americkém typu B‑21 Raider, ruském projektu PAK DA a čínském letounu H‑20, dostavuje se určitý povědomý pocit. Mají nést širokou škálu senzorů a zbraní (včetně energetických a protivzdušných) a mají je doprovázet bojové drony, což umožní průnik i hustou protivzdušnou obranou a ničení různých cílů. Nevím jak kdo, ale já bych řekl, že se jaksi nenápadně uskutečňuje Brownova koncepce Megafortress. :‑)

8. dubna 2021
Včerejší den se zapíše černým písmem do paměti (nejen) fandů kosmonautiky a zpravodajských služeb. Zemřel Karel Pacner, vynikající znalec a popularizátor těchto dvou atraktivních oborů, autor mnoha povedených knih o těchto tématech a také velice příjemný a noblesní pán. Přihlížel startu výpravy Apollo 11 a mnohá jeho díla jsou dosud nepřekonaná. Psal fundovaně a současně čtivě, dokázal oslovovat lidi nejrůznějších názorů a vždy věřil v obrovský potenciál využívání vesmíru. Čest jeho památce.

7. dubna 2021
Hans Kammler patřil mezi nejvlivnější postavy Třetí říše, dodnes však zůstává osobou poměrně málo známou a velmi záhadnou, k čemuž přispívají i nejasnosti kolem jeho smrti. Opravdu spáchal sebevraždu, nebo ho zajali a vyslýchali Američané? Televizní dokument Hans Kammler, šéf projektu Hitlerových tajných zbraní nabízí četné a dosti přesvědčivé důkazy ve prospěch druhé teorie. Jeho znalosti o nových vojenských technologiích měly pro USA zjevně větší význam než jeho zločiny. Nemohu ale říci, že by mě to nějak překvapovalo, protože takhle se v boji velmocí a zpravodajských služeb konalo, koná a konat bude.

5. dubna 2021
Jsou tu už druhé Velikonoce ovlivněné opatřeními proti pandemii čínského koronaviru, ovšem konec omezení je nepochybně blízko. Slibům vlády lze sice obtížně věřit, ale čísla vypadají příznivě a zejména se zlepšuje počasí, což logicky povede k rozvolnění, ať již oficiálnímu, nebo živelnému. Ostatně nedávné záběry z Prahy lze použít jako ukázku spontánního konce lockdownu. Nebojím se omezení v létě (která by stejně nikdo nedodržoval), ale spíše destruktivních podzimních dopadů ekonomické krize.

4. dubna 2021
Na film Godzilla vs. Kong se kvůli pandemii čekalo velmi dlouho, ale čekání za to rozhodně stálo, jelikož přesně takhle to má vypadat. Nádherné souboje obřích monster, které vyvolávají střídavě obdiv, napětí a salvy smíchu, zatímco lidské postavy jsou (záměrně) vedlejší. Vedle mnoha klasických prvků, které samozřejmě nejvíce ocení fandové žánru kaiju, film poněkud nečekaně nabízí i velkou porci parodování "amerických" konspirací a vysoce zajímavou (a opravdu krásně zpracovanou) aplikaci hypotézy o duté Zemi. Výborný je též soundtrack a designy některých záležitostí (ale nechci více prozrazovat). Je to prostě excelentní film a já jsem ohromně zvědavý, kam se bude MonsterVerse ubírat nyní, protože má obrovský potenciál.

3. dubna 2021
Jak chápat návštěvu čínského ministra obrany v zemích východní Evropy? Je to jen propagandistická hra, nebo jde o něco víc? Nepochybné je, že čínský vliv dnes výrazně expanduje do řady regionů, mj. do Střední Asie, na Balkán či do okolí Černého moře, kde se evidentně doplňuje s tím tureckým. Stejně nepochybné však je, že jde vesměs o tradiční zóny vlivu Ruska, které to logicky nesleduje právě s nadšením, ačkoli to (zatím) nedává příliš hlasitě najevo. Čína je proti Rusku ekonomicky mnohem silnější a dokáže nabízet i atraktivní technologie, jenže to ještě neznamená, že Rusko bude pouze nečinně hledět. Každopádně je vhodné toto skryté soupeření sledovat a snažit se z něj i něco vytěžit pro zájmy České republiky.

1. dubna 2021
Už druhý průzkum ukázal, že ANO v preferencích prohrává s koalicí Pirátů a STAN. Leckdo se raduje, že je to začátek konce Andreje Babiše, avšak pokud pominu to, že Piráti nejsou zrovna velká výhra, tak bych byl stejně hodně opatrný. Za prvé, Piráti sázejí převážně na mladé, a tudíž enormně nespolehlivé voliče, zatímco ANO má velmi pevnou základnu. Za druhé, kombinace oteplení, očkování a promoření logicky způsobí, že virus ustoupí, takže se zruší i nepopulární opatření. A za třetí, to je asi nejdůležitější, volební kampaň stále prakticky nezačala, takže marketingový "válec" ANO se ještě nerozjel. Uvidíme.


Postřehy z ledna, února a března 2021

Archiv postřehůNa úvodní stránku

WebZdarma.cz