Postřehy ze života


14. října 2019
Debata o dění na severu Sýrie. Jistě nemusím zdůrazňovat, že se mi postup Turecka hrubě nelíbí a že stojím na straně Kurdů, avšak současně si myslím, že emotivní až patetická kritika mířící na USA prostě není na místě. Je nutné na věci hledět realisticky a pochopit, že strategické zájmy USA v Sýrii se limitně blíží nule, a proto Trump zkrátka jen plní sliby. Není zdaleka pravda, že by Američané Kurdy úplně "opustili", jelikož je nadále podporují, navíc mají různé způsoby, jak zkomplikovat život Turkům, ovšem obecně pořád platí, že velmoci sledují vlastní zájmy. Příklad Kurdů (kteří již byli několikrát "použiti a odhozeni") proto budiž varováním, že státy i národy by měly spoléhat zejména samy na sebe, nikoli na sliby jiných.

13. října 2019
Děkuji za doporučení ruského filmu Legenda o Kolovratovi. Jedná se o moderní zpracování klasického příběhu, který se odehrává ve 13. století a ve kterém bohatýr Jevpatij Kolovrat bojuje proti Mongolům. Film bývá někdy označován za ruskou obdobu snímku 300 a toto přirovnání docela sedí, neboť několik scén vykazuje podobnost vskutku nápadnou. Na kvalitě to však naštěstí nijak neubírá a ruští tvůrci si zasluhují pochvalu také za nádherné exteriéry a kostýmy (zvláště ty mongolské). Logika a fyzika sice místy kulhají, ale to se u takového filmu patrně očekává, takže jako odpočinková podívaná je to více než dobré.

11. října 2019
Mnohá média převzala senzační článek The New York Times o "supertajné" ruské Jednotce 21955, která náleží pod vojenskou rozvědku GRU a údajně provádí sabotáže a vraždy s cílem rozvracet Západ a šířit chaos. Zajisté to působí velmi zajímavě a nelze pochybovat, že všechny velmoci mají speciální útvary pro takové akce, ovšem pro mě tenhle příběh vyznívá spíše jako zápletka "béčkového" thrilleru, popř. produkt paranoie lidí, kteří hledají ruku Kremlu i za zpožděním autobusu z Horní Dolní. Navíc tato jednotka patrně tak "supertajná" nebude, když lze vygooglit její adresu... A také silně pochybuji, že by sebelepší ruský Rambo dokázal způsobit problémy horší než ty, které na nás příležitostně sesílá Evropská komise. :‑)

9. října 2019
Podělím se o jednu pozitivní zkušenost, resp. dám doporučení. Obvykle si nekupuji jídlo na stáncích (tedy když nejde o farmářské, vánoční apod. trhy), avšak učinil jsem výjimku se stánkem Sushi Time v Galerii Vaňkovka a byl jsem velmi potěšen. Nejdřív jsem vyzkoušel "testovací" sadu Nogym a potom jsem si dal Tunabeach, což je "inverzní" tuňákové suši. Vše perfektně čerstvé a chutné, navíc připravené asijským personálem, takže se jedná o velmi příjemné seznámení s japonskou kuchyní. Určitě ochutnejte.

7. října 2019
Upřímně doporučuji knihu Zázračné zbraně: Jak se Izrael stal vyspělou vojenskou supervelmocí. V podstatě jde o jakousi obdobu kultovní publikace Start‑Up Nation, avšak tentokrát zaměřenou pouze na vojenskou techniku. Dozvíte se např. o zrodu izraelského zbrojního průmyslu, o vývoji bezpilotních letounů či kompletu Iron Dome, o kybernetické válce... Je to čtení nejen fascinující, ale i inspirující, protože dokazuje, že i malý stát ve zdánlivě beznadějné situaci může uspět, pokud najde správnou cestu.

6. října 2019
Ještě tři krátké postřehy k čínské přehlídce. Za prvé: Prezident Si Ťin‑pching možná vypadá jako Medvídek Pú, pěkně se usmívá a mluví o jednotě či mírovém rozvoji, ovšem jeho stranická a nacionalistická rétorika vyvolává také určité obavy. Za druhé (to se týká zejména raketového dronu WZ‑8): To, že něco působí zvláštně, bizarně, neobvykle... (zde si doplňte jakákoliv slova podobného významu), ještě neznamená, že je to nesmysl nebo že to nemůže fungovat. Za třetí (hlavně pro novináře): Blahopřeji všem, kteří se již dozvěděli o existenci převratného, jim donedávna asi utajovaného vynálezu, který se jmenuje vírník. :‑)

4. října 2019
Diskuse o Ukrajině. Spousta lidí čekala, že nový prezident Volodymyr Zelenskyj bude jenom neschopný kašpar, neboť politici pocházející ze showbusinessu přece nic jiného být nemůžou. Já jsem to tak špatně neviděl, jelikož tento původ měl koneckonců Ronald Reagan a do jisté míry i Donald Trump. Musím říci, že Zelenskyj si dosud vede více než dobře a zřejmě má i rozumný plán řešení situace na Donbasu. Mám ale i určité obavy o to, jak na to mohou reagovat ukrajinští náckové (Azov a spol.), kteří už hrozili, že přijde "druhý Majdan" a kteří se chlubí i vojenskou výzbrojí. Voloďa by si na ně měl dát pozor.

2. října 2019
Odešla největší ikona české populární hudby. Jeho písně jsem příliš neposlouchal, není to prostě můj šálek čaje, ale samotného Karla Gotta jsem jako umělce a člověka velice respektoval. Byl vzácnou kombinací profesionála, bonvivána a gentlemana. Dosáhl obrovských úspěchů, prožíval naplněný život, prošel s tímto národem dobrými i špatnými časy a mnoho let nesmírně přispíval k dobrému jménu Česka ve světě. "Božský Kája" by tedy určitě měl mít pohřeb se státními poctami. Opravdu si ho zasloužil.

1. října 2019
Čekání za to stálo a krutě časné vstávání rovněž. Vojenská přehlídka v Pekingu byla opravdu překrásná a z ryze technického hlediska jí není co vytknout. Aranžmá takových událostí zvládají Číňané dokonale (možná už i lépe než Rusové) a bylo nač se dívat. Tím teď nemyslím takřka strojově mašírující Číňanky, nýbrž spíše balistické a jiné rakety, bezpilotní prostředky, vozidla, nové pušky, uniformy a další výzbroj a výbavu. O všem samozřejmě budu psát v příštím ATM. Zde mi dovolte jen připomenutí, že tato přehlídka byla (jako každá jiná) hlavně show pro domácí i zahraniční veřejnost a média. Všechno předvedené a řečené je tudíž potřeba brát s jistou rezervou, resp. s rozvahou a opatrností, nikoli jako zjevenou Boží pravdu.


Postřehy z července, srpna a září 2019

Archiv postřehůNa úvodní stránku

WebZdarma.cz