Postřehy ze života


6. srpna 2020
Titul Když velryby ještě chodily zní podivně, ale ve skutečnosti dobře vystihuje podstatu výborného televizního dokumentu, který popisuje evoluci čtyř pozoruhodných zvířat či jejich skupin, a sice krokodýlů, ptáků, velryb a slonů. Kombinuje vyjádření biologů a paleontologů, popisy prostředí, rozbory zkamenělin i působivé počítačové rekonstrukce (nejhezčí je opeřený Deinonychus a "chodící velryba" Pakicetus). Určitě mohu doporučit, protože jde o jedno z nejlepších vyprávění o vývoji živočichů.

5. srpna 2020
Srbská média informují, že Srbsko kupuje čínské protivzdušné systémy FK‑3. Velké překvapení to vlastně není, spekulovalo se o tom už dříve a nedávno vzbudil značnou pozornost fakt, že Srbsko zakoupilo čínské bezpilotní bojové letouny CH‑92A. A pokud k tomu připočítáte další čínské kroky na Balkáně, okolo Černého moře i jinde v blízkosti Ruska, je logické, že Kreml cítí znepokojení, protože Peking se cpe do tradiční sféry ruských zájmů. Začíná to trochu připomínat provokativní scénář The Post‑NATO War z knihy World War 4, a proto bych se na Voloďově místě snažil některé záležitosti poněkud přehodnotit.

3. srpna 2020
CIA zveřejnila informace o programu bezpilotního letounu Aquiline, který byl vyvíjen v 70. letech a pro který se perspektivně počítalo s jaderným pohonem. Vývoj byl sice oficiálně zastaven, avšak vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby z něj vzešlo něco, co se třeba dosud používá. Řekl jsem to mnohokrát a řeknu to znovu: USA v kterékoli chvíli měly mnoho "černých" projektů letadel, takže je logické, že se nějaký někdy odtajní, a neméně logické je, že takové tajné projekty běží i nyní. Je velikou chybou podceňovat Ameriku a její zbrojní průmysl jen proto, že neukazuje demonstrátory či prototypy na přehlídkách.

1. srpna 2020
Milovaná i nenáviděná, vždy respektovaná, často zjednodušeně a zkresleně chápaná. Taková byla a je osobnost Jana Žižky z Trocnova, která se (konečně) dočkala adekvátního životopisného zpracování. Historik Petr Čornej napsal impozantní knihu Jan Žižka, jež vystihuje život a dobu husitského válečníka v celé jejich složitosti. Žižka byl lapkou, žoldnéřem i Božím bojovníkem, uměl být rytířsky čestný i exemplárně brutální, byl fanatikem víry i profesionálním vojákem, vynikal odvahou a charismatem, ale nerad dělal kompromisy. To vše kniha vysvětluje, ale nabízí také rozbor tehdejší politické a náboženské situace, čímž výrazně překračuje rozměr biografie a stává se spíše komplexní historickou studií. Opravdu úchvatné dílo!

31. července 2020
Další ruský válečný film o tancích nese titul Něsokrušimyj. Obdobně jako film Tanky je inspirován skutečností, a sice příběhem Semjona Konovalova, který jako velitel těžkého tanku KV‑1 způsobil Němcům skutečně hodně těžké ztráty. Inspirace realitou je pouze vzdálená a snímek obsahuje mnoho klišé a historických nepřesností, ale nabízí zajímavý pohled do týlu Rudé armády a několik kvalitních bojových scén se skutečnými vozidly. Není to nic světoborného, avšak fandy "plechovek" nepochybně potěší.

30. července 2020
Krátce k pokračující pandemii čínského koronaviru. Podobně jako snad všechno na tomto světě vedlo také toto téma ke vzniku dvou vyhraněných názorových táborů. Zastánci jednoho extrému dospěli někdy až k tvrzení, že všechno je hoax a konspirace, která má umožnit (tady doplňte takřka kohokoli a cokoli). Naopak jiní se chovají, jako kdyby zde řádil hybrid moru a Eboly, a nejraději by nosili roušky snad i doma. Podle mě zcela stačí chovat se rozumně a dívat se na tvrdá čísla, nikoli na dojmy a emoce. A víte, jaký je rozdíl mezi pandemiemi španělské chřipky a koronaviru? Ta první začala až PO válce. :‑)

28. července 2020
Nemívám ve zvyku upozorňovat na blížící se vydání nějaké knihy, tentokrát však učiním výjimku, protože toto dílo si ji zasluhuje. Poznamenejte si datum 23. září, jelikož ten den vyjdou všechny tři díly impozantního eposu Maxmilián od Honzy Drnka. Jak by se vyvíjela Evropa, kdyby místo poctivého, ovšem příliš konzervativního a opatrného Františka Josefa I. vládl jeho dynamický mladší bratr? Dělal jsem pro Honzu odbornou revizi, a tudíž ručím za to, že se můžete těšit na opravdu excelentní četbu!

26. července 2020
Někdy dostávám otázku, zda šílenství okolo BLM, LGBT a jiných postmoderních idiotských nesmyslů nemůže dospět až k jakési občanské válce. Některé záběry z amerických ulic tak skutečně vypadají, avšak od masových demonstrací je k ozbrojenému konfliktu velmi daleko. Nanejvýš je to cosi jako "studená občanská válka", jenže kdyby mělo dojít na něco horšího, tak by to nakonec bylo zřejmě dosti jednostranné. Je totiž nutno si uvědomit, kdo má prakticky všechny kvéry. Ne, sluníčkáři to fakt nejsou. :‑)

25. července 2020
Ještě bych se vrátil k rozhovoru, který jsem nedávno poskytl o Číně. Opět děkuji za další pochvaly, avšak mám dojem, že má vyjádření bývají někdy nesprávně chápána. Důsledně totiž odlišuji rovinu národů a geopolitiky od roviny režimů a ideologie. V té druhé uvedené dimenzi opravdu počítám s tím, že stávající režim po gradujících problémech ekonomiky padne, ale ta země, trh a 1,4 miliardy lidí jaksi nezmizí. Odhaduji, že moci se pak chopí jakási "junta" byznysmenů a generálů. Ostatně i ve vedení KS Číny je zjevně řada lidí, kteří jsou přesvědčením komunisté asi jako já, avšak jsou nacionalisté na 200 %. Vzpomeňte si, že i v knize Třetí světová válka se Čína stane rovnocenným soupeřem USA až po svržení Strany.

23. července 2020
Výběr samohybných houfnic CAESAR pro českou armádu stále provázejí diskuse. Jak jsem již nejednou řekl či napsal, osobně bych preferoval jiný typ, zřejmě nejnovější verzi izraelské zbraně ATMOS 2000, ovšem zároveň chápu, proč zvítězil CAESAR. Nabízí prostě nejlepší poměr výkon/cena, umožňuje rozsáhlé zapojení domácího průmyslu a má zkušenosti z reálného nasazení. Debatuje se i o dalších nákupech, mj. o terénních automobilech. Každopádně je potěšující, že navzdory pandemii čínského viru se do AČR investuje a že jsou stále častěji slyšet hlasy volající po akvizicích větších počtů modernější techniky.

21. července 2020
Francie najednou zjistila, že má problém, který se jmenuje islám. Pravda, sice velmi pozdě, ale přece. Jestliže to soupeření velmocí, o kterém jsem psal včera, je prostě "jen" racionálním bojem o moc a vliv, konflikt Západu a islámu má kulturní povahu. Vztah USA a Číny možná dospěje až k válce v Pacifiku, ale expanze islámu dospěje naprosto jistě k válce v Evropě. Demografická data jsou známá. Za generaci či dvě by mohli vyhrát ve volbách, ale klidně již zítra by mohli zahájit ozbrojené povstání. Pro bližší představu lze doporučit knihy jako Podvolení, Kronika zániku Evropy, Řád nebo Krvavé levandule.

20. července 2020
Děkuji za všechny pochvaly mého rozhovoru o vztazích Číny a USA. Chtěl bych zdůraznit dvě věci. Tou první je Friedmanova idea "bouře před klidem", podle níž se jmenuje i jeho nová kniha (The Storm Before the Calm). Ze začínající krizové dekády vyjde Amerika ještě silnější než dřív, a ačkoli velmoci budou stále soupeřit (jelikož geopolitické zákony pořád platí), skutečně nedoporučuji sázet (hlavně ne peníze) na ty falešné prognózy úpadku USA. A tou druhou důležitou věcí je, že malé až střední státy budou v této turbulentní době potřebovat zejména maximálně pragmatickou (možná až cynickou) zahraniční politiku. V prvé řadě bychom měli hájit české národní zájmy a méně se ohlížet na to, co tomu budou říkat tam či onde.

18. července 2020
Takže už konečně víme, co znamená "bělošství" a "bílá privilegia"! Podle jednoho textu a infografiky tam náleží široká škála strašných věcí, např. tvrdá práce jako klíč k úspěchu, rodina se dvěma až třemi dětmi, odpovědnost jedince, ochrana soukromého majetku, plánování budoucnosti, racionální a kauzální myšlení... Skoro se zdá, že se vygumovaní aktivisté pokusili sepsat jakýsi komplexní manifest hodnot západní (tzn. řecké, římské, židovské a křesťanské) kultury, resp. (chcete‑li) civilizace bílého muže. Jsem přesvědčen, že je to nejvyspělejší kultura na světě, a rozhodně se za to nehodlám komukoli omlouvat!

17. července 2020
Debata o české politice. Před lety jsem na FSS MU vyslechl názor, že politologové se nehodí do politiky, což mi připadalo docela zvláštní, ale nyní vidím, že je to pravda. Mám na mysli především případ Petra Fialy, předsedy ODS a kdysi nepochybně výtečného politologa se zdravými konzervativními názory. Ostatně také proto jsem jej v roce 2017 volil. Z týchž důvodů jsem ale zklamán tím, že zjevně nedovede pochopit důvody podpory Andreje Babiše a rozhodně nekoná jako předseda konzervativní strany. Pochybuji, že ten projekt pravostředového bloku může uspět, zvláště když se bude paktovat s Piráty. Dovolím si odhad, že pokud se AB nedopustí nějaké fatální chyby, tak příští vládu klidně poskládá s Trikolorou a SPD.

16. července 2020
Kvanta často kýčovitých počítačových efektů v dnešních filmech vedou k touze spatřit poctivé loutky a modely, které museli filmaři používat desítky let. A proč se tedy nevrátit na úplný začátek? Tím byl nepochybně proslulý snímek Ztracený svět (1925) podle románu, který napsal neméně proslulý Arthur Conan Doyle. Právě tehdy byl ve velkém měřítku poprvé využit princip stop motion. Dnes tento film působí místy poněkud naivně, což patrně ještě podtrhuje fakt, že je němý, ale mnohé trikové scény jsou pořád hezké. Před 95 lety musely být ohromující a tvůrci Ztraceného světa si stále zasluhují obrovskou poklonu.

14. července 2020
Zoufalý jekot zklamaných neomarxistů, to je vskutku rajská hudba pro mé uši. Samozřejmě mluvím o výsledku prezidentských voleb v Polsku, kde jsem (což asi nikoho nepřekvapí) držel palce Andrzeji Dudovi. Ale současně bych si dovolil poznamenat, že Rafal Trzaskowski není ve skutečnosti tak docela to, zač jej mnozí jeho fandové i odpůrci považují. Je to vcelku standardní pravicový liberál, který byl do pozice duhového LGBT SJW "vítače" spíš dotlačen, aby se vymezil proti Dudovi. Zjevně to nefungovalo, ač to bylo těsné, ale každopádně jsem velice rád, že zase jednou vyhrál starý dobrý konzervatismus.

12. července 2020
Vztah k Rusku pro řadu lidí zjevně tvoří hlavní definiční bod jejich existence. Rusofilové a rusofobové se hádají a urážejí, avšak ti i oni Rusko mnohdy nechápou. Kniha Putin: Nezkreslená zpráva o mocném muži a jeho zemi vznikla především proto, aby pomohla těm, kteří chtějí Rusku porozumět. Největší důraz klade na to, že Rusko a jeho režim mají "hybridní" povahu, neboť kombinují západní vzory i domácí specifika. Touto optikou autorka hledí na osobu ruského prezidenta, jeho filozofii, politický systém a zahraniční politiku. Předkládá různé názory, chválí, polemizuje i kritizuje. Výsledkem je excelentní, komplexní a zároveň srozumitelná syntéza. Podle mě jde o jednu z nejlepších a nejhodnotnějších knih o moderním Rusku.

11. července 2020
Groteskní šílenství okolo evidentně rasistického hnutí Black Lives Matter začíná produkovat i některé zajímavé, byť pro své zastánce asi ne zrovna příjemné výsledky. Díky debatám o otrokářství se totiž hovoří také o mnoha politicky nekorektních záležitostech, mezi něž patří černí otrokáři, resp. svobodní američtí černoši, kteří vlastnili otroky. Ostatně jedním z prvních soudem uznaných otrokářů Anthony Johnson byl černoch. Také se připomíná, že obchodníci kupovali otroky v Africe od černých náčelníků, že obchod s otroky eliminovali Britové, že zřejmě nejhorší otrokáři byli muslimové, že faktické otrokářství v arabském světě dosud existuje... Inu, prostě tu máme krásnou ilustraci úsloví o následcích otevření plechovky s červy.

9. července 2020
Generál František Moravec, někdejší šéf čs. vojenské zpravodajské služby, pořád zůstává kontroverzní osobou, na čemž se nepochybně značně podílí i obsah a forma jeho pamětí s titulem Špion, jemuž nevěřili. Popisuje tam vznik a vývoj čs. výzvědné služby, její předválečné operace především proti Německu a samozřejmě činnost za druhé světové války včetně atentátu na Heydricha. Moravec si nebere servítky a své názory na četné vojenské i politické osobnosti sděluje hodně ostře. Největší přínos této knihy však spočívá ve vzácném pohledu "za kulisy" spletité a často kruté historie první poloviny 20. století.

7. července 2020
Trvám na tom, že požadavek 30mm kanonu pro nové české bojové vozidlo pěchoty je chyba, resp. znamená to zavádět něco, co se bude zanedlouho zase měnit. Ráže 30 mm už prostě nepostačuje. Kalibr 35 mm by měl být minimum, avšak raději šel bych rovnou na 40 mm, popř. 50 či 57 mm. Myslím, že Rusové s ráží 57 mm nalezli výborné řešení a že na Západě představuje dobrou cestu vpřed kanon Bushmaster III ráže 50 mm. Taková ráže už nabízí excelentní průbojnost (zvládne všechno kromě tanků) a střepinový účinek je excelentní proti pěchotě i vzdušným cílům. Osobně bych tedy požadoval právě tohle.

6. července 2020
Dnes mě velmi rozesmál text, jehož autorka si pateticky stěžuje na obrovskou moc Facebooku a označuje ho za silnější než kapitalismus a za jakýsi internetový ekvivalent KLDR. Ano, zřejmě to myslí vážně. A proč? Protože je prý téměř nemožné žít bez Facebooku, Instagramu a Whatsappu! Podle mě je to dokonalá ukázka deformace myšlení, jež pokládá sociální sítě za životní nezbytnost. Autorka jaxi zapomíná, že sociální sítě mají jen tu moc, kterou jim lidé dobrovolně svěří. Já používám jenom striktně profesionální LinkedIn, na žádné další síti nejsem, nikdy jsem po tom netoužil a nikdy mi to ani nechybělo. Bez Zuckerbergovy šmírovací, reklamní a manipulační mašinérie lze evidentně žít vysoce spokojeně a úspěšně. :‑)

4. července 2020
Kolem 5G sítí se rozpoutává bouře. Někteří je pokládají za hrozbu a šíří konspirační teorie, kdežto podle jiných je to takřka jediná naděje lidstva. Praktické testy ovšem ukazují, že pro běžného uživatele je to (zatím) zejména drahá zbytečnost. Současná rychlost pevného i mobilního připojení totiž více než bohatě stačí pro vše, co běžný uživatel reálně potřebuje. (Ne, skutečně není nutné sledovat na mobilu HD videa a ovládat mobilem splachování záchodu.) Jiné je to samozřejmě ve sférách průmyslu, obchodu, vědy či bezpečnosti, tam mají 5G sítě nesporně obrovský potenciál, byť jeho využití ještě nějakou dobu potrvá.

3. července 2020
Diskuse o NATO. Poměrně často se setkávám se dvěma extrémy. První říká, že NATO, resp. členství v něm je zbytečné, kdežto podle druhého naše členství v Alianci "nemá alternativu", jelikož tato organizace nás vždy a za všech okolností ochrání. Nejsem si úplně jistý, která z těchto pozic představuje horší omyl, ale jsem si naprosto jistý, že obě představují hazard. Členství v NATO je vysoce důležité (i kdyby jen symbolicky) a jsem velmi rád, že tam patříme, avšak současně nepodléhám iluzi, že je to absolutní a věčná záruka. Měli bychom být aktivními členy, ale je potřeba mít i záložní plán pro případ, že Aliance selže, resp. že spojenci nebudou schopni či ochotni nám pomoci, případně že se ze spojence stane hrozba.

1. července 2020
Diskuse o Slovanech a slovanství. Vím, že panslavismus je zajímavá a lákavá myšlenka, k níž se dosud spousta lidí hlásí, ale já k nim prostě nepatřím. Představuje totiž až příliš velké riziko příliš silného připoutání k Rusku, a ačkoliv nepopírám, že Rusové jsou mi "srdcem" blízcí, pořád platí, že zahraniční politika se má dělat rozumem, nikoli emocemi. Z geografického i jazykového hlediska je zajisté správné udržovat dobré vztahy se slovanskými národy a zeměmi, ovšem prioritou musí být spolupráce středoevropská, a to bez ohledu na etnickou příslušnost. A navíc, my Češi jsme geneticky spíš Keltové než Slované.


Postřehy z dubna, května a června 2020

Archiv postřehůNa úvodní stránku

WebZdarma.cz