Postřehy ze života


22. ledna 2021
Konspirace o možném přežití a útěku Adolfa Hitlera mají tuhý život, ale dnes už skutečně neexistuje prostor pro seriózní pochybnosti. Přesvědčivé důkazy nabízí např. televizní dokument Záhada Hitlerovy smrti, ve kterém se provádí forenzní analýza Hitlerových pozůstatků (konkrétně lebky a zubů) z ruských archivů. Překvapivě to je i chvílemi zábavné, zejména co se týče zacházení s oněmi pozůstatky, ale výsledek překvapivý není. Ano, jsou to zuby Adolfa Hitlera, který zemřel 30. dubna 1945 v Berlíně. Tečka.

21. ledna 2021
Včera se Joe Biden stal 46. prezidentem USA. Nemohu říct, že bych z toho měl nějakou zvláštní radost, ovšem (navzdory určitým pochybnostem) naprosto respektuji výsledek voleb a bez jakéhokoliv sarkasmu přeji novému prezidentovi úspěch. Silná a stabilní Amerika bude totiž ve výsledku dobrá i pro Česko. Zároveň však chápu, že to "Ospalej Joe" nebude mít v rozdělené zemi nijak snadné. Jak ustojí tlak levicového křídla strany? Co se stane s republikány? Založí Donald Trump novou stranu? Co udělají jeho radikální fandové? Mnoho otázek, jen málo odpovědí, téměř žádná jistota, spousta témat k debatám...

19. ledna 2021
Je čas vyhodnotit nejlepší kulturní počiny minulého roku. V kategorii filmů znamenal rok 2020 totální katastrofu kvůli odkladům většiny premiér, takže je v podstatě jenom jediný kandidát, který stihl premiéru ještě na počátku roku. Filmem roku 2020 se proto takříkajíc kontumačně stává Ježek Sonic, určitě jeden z nejlepších filmů podle hry a také skvělá show Jima Carreyho. V oboru knih naštěstí panuje lepší situace, byť výsledek je také naprosto jasný. Titul Knihy roku 2020 tak samozřejmě získává úžasná alternativně‑historická trilogie Maxmilián, ve které Jan Drnek opět ukázal své výjimečné schopnosti. Bravo, Honzo! :‑)

17. ledna 2021
KLDR uspořádala další vojenskou přehlídku (o které samozřejmě budu psát do ATM) a sdělila, že chce postavit vlastní jadernou ponorku. Tento plán vyvolal pochybnosti, které však já vůbec nesdílím. Jaderný pohon totiž už dávno nepředstavuje jakousi extra hi‑tech záležitost. Teoretické základy byly položeny za druhé světové války a první atomová ponorka vyplula v lednu 1955. Jsem si proto vcelku jistý, že funkční (byť jistě ne supermoderní) atomovou ponorku Kimovi kluci a holky brzy zvládnou.

16. ledna 2021
Ještě něco k nedávným událostem v USA. Skutečně velice pochybuji, že Donald Trump zamýšlel něco jako puč nebo povstání, když mluvil ke svým příznivcům. Spíš asi poprvé udělal velkou chybu v komunikaci, když svoje fanoušky podcenil. Podle mě jen chtěl, aby před Kapitolem demonstrovali sílu trumpovského hnutí, a nikoli aby na Kapitol zaútočili. Jejich živelný pokus mu ve výsledku politicky mimořádně uškodil. Základní otázkou teď je, zda si Trump uchová vliv na republikány. Voliči jej podporují, avšak stranický establishment nikoli, a proto bych nevylučoval ani rozpad této strany na tradiční a trumpovskou.

14. ledna 2021
Před několika dny uběhlo deset let od prvního startu čínské stíhačky J‑20, jež přinesla výraznou změnu pohledu na čínské letectvo. Stále vyvolává debaty, které se často točí kolem dvou extrémů, jelikož někteří pokládají J‑20 za nekvalitní propagandistickou kopii, zatímco podle jiných je to snad nejlepší bojové letadlo světa. Realitě však patrně neodpovídá ani jedno a tak to je i s hodnocením celého čínského letectva a v podstatě i celé Číny. Ta má jak své silné stránky, tak vážné slabiny, z čehož má vycházet i realistická zahraniční politika, jež sleduje zájmy a fakta, nikoli dojmy a emoce. Jinými slovy, nemusím Čínu milovat a můžu k ní mít tisíc a jednu výhradu, ovšem kdykoli si s Číňany sednu ke stolu a budu s nimi mluvit o byznysu.

12. ledna 2021
Teprve nedávno jsem zhlédl film Interstellar. Souhlasím, že je hodně zvláštní a komplikovaný, ostatně asi žádné z děl Christophera Nolana není jiné, ale určitě mi nepřipadal příliš dlouhý či nudný. Je to úžasně propracovaný a hluboký film, ze kterého si zřejmě každý odnese něco jiného. Promyšleným způsobem se zde potkává špičková (ale přesto pochopitelná) fyzika s filozofií existence. Na scénu přichází otázka přežití lidstva, resp. správné cesty k zajištění budoucnosti lidí, ale ačkoliv jasně preferuje jednu z cest, nabízí argumenty i zastáncům té druhé, což nepochybně inspirovalo mnoho diskusí. Netřeba snad zdůrazňovat, že po technické stránce je Interstellar takřka dokonalý, ale jeho největší síla tkví v myšlenkové hloubce.

11. ledna 2021
Diskuse o vakcíně proti čínskému koronaviru. Osobně rozhodně nejsem proti očkování, jenže stejně bude trvat, než by na mě přišla řada, takže alespoň můžu sledovat případné vedlejší účinky. Každopádně mi ale vadí, jak se Česko omezuje pouze na společné nákupy v rámci EU. Přesně v takovéto situaci bychom měli konat i nezávisle na Unii a snažit se získat vakcínu i z jiných zdrojů. Argument, že jsme "malí", je nesmyslný, když člověk uváží, že Izrael je ještě daleko menší. Určitě bych se proto neobával ani ruské (a dokonce ani čínské) vakcíny, protože volit se má výhradně podle reálné účinnosti a bezpečnosti.

9. ledna 2021
Děkuji za tip na dnes takřka zapomenutý, ale kdysi ohromně chválený a úspěšný film Operace Crossbow. Jedná se o válečné a špionážní drama o snaze Britů vzdorovat nacistickým tajným zbraním, tzn. létajícím bombám V1 a raketám V2. Z historického hlediska není příliš přesné a obsahuje spoustu fikce, kdežto po filmové stránce jde o vynikající dílo. Chválím zejména (na svou dobu) výborné triky a kulisy či skutečnost, že Němci v něm hovoří opravdu německy. Dobře vystavěná zápletka vrcholí nesmírně napínavým závěrem a divák si oprávněně odnáší dojem, že se stal svědkem mimořádných historických událostí.

7. ledna 2021
Bohužel se naplnily (nejen mé) obavy, že atmosféra v USA může dospět až k explozi násilí. Čerstvé události lze zřejmě popsat jako amatérský (naštěstí neúspěšný) pokus o převrat, který patří spíše do třetího světa a který by měl být přísně potrestán. Zároveň ale odmítám laciné svalování viny na Donalda Trumpa, který už možná koná první kroky v kampani na rok 2024. Rozdělení americké společnosti je objektivní fakt a k něčemu takovému to asi směřovalo delší dobu nezávisle na osobě prezidenta. Zkrátka začíná ona Friedmanova "bouře před klidem" a Amerika bude muset vyřešit vlastní záležitosti. Číňané, Rusové či Turci se tím nepochybně baví, jenže na jejich místě bych se moc nesmál. Teď jsou totiž na řadě oni.

6. ledna 2021
Děkuji za všechny pochvaly mého rozhovoru pro Parlamentní listy. Kdybych z něj tady měl něco zdůraznit, byl by to určitě ten závěrečný apel na zachování suverenity Česka v nadcházejících neklidných časech. Svět dospěl do situace, v níž patrně neexistuje systémové řešení, a tudíž (tak jako v podobných případech v historii) logicky nastane změna systému, a to nikoli klidnou cestou. Musíme to nějak přečkat, snažit se z toho vytěžit co nejvíce a navzdory nátlaku velmocí si udržet svobodu rozhodování.

4. ledna 2021
Diskuse o naší měně a našich bankovkách, mj. v souvislosti s dokumentem 100 let české koruny. Myslím, že se můžeme pochlubit esteticky opravdu velmi podařenými bankovkami s krásnými portréty významných osobností našich dějin. Stejně bych však možná u některých uvažoval o změně. Zcela jistě by na nějakou bankovku patřili např. Karel Čapek či Tomáš Baťa. Stále většinou nedoceňovaný Alois Rašín se dostal na pamětní stokorunu, ale podle mě by si zasluhoval svoje místo i na "normální" bankovce.

3. ledna 2021
Továrna Diana, která se nalézala v železničních tunelech nedaleko mého rodného Tišnova a kde za války běžela výroba německých letounů Bf 109, nesporně představuje fascinující záležitost. Stala se tedy i tématem několika knih, z nichž nejnovější nese jméno Továrna Diana a historie trati Brno‑Havlíčkův Brod, ve skutečnosti se však jedná o značně rozšířené druhé vydání starší publikace téhož autora, jež kdysi vyšla pod trochu drsným názvem Diana: Továrna na smrt 1944‑1945. Jde o nesmírně fundované dílo, které kombinuje výsledky osobního pátrání na místě, bádání v archivech i rozhovorů s pamětníky. Každý lokální patriot (a)nebo zájemce o válečnou historii či fanda železnice by se s touto knihou měl určitě seznámit.

1. ledna 2021
Přání, ať je nový rok lepší než ten předchozí, samozřejmě znělo vždycky, jenže právě nyní má ještě větší váhu, protože rok 2020 opravdu nepatřil k nejlepším. Musíme doufat, že díky budování kolektivní imunity se budeme vracet k (víceméně) normálnímu životu, byť určitě nemá smysl čekat, že vše bude jako dřív. Pandemie výrazně zasáhla do mezinárodní ekonomiky a politiky, mnoho věcí se nevratně mění a patrně nás čeká velice turbulentní dekáda, jež zřejmě přinese i rozsáhlé konflikty. Takže s tím počítejme a připravujme se na to, aby nás v kritické chvíli neochromila panika a abychom tím úspěšně prošli.


Postřehy z října, listopadu a prosince 2020

Archiv postřehůNa úvodní stránku

WebZdarma.cz