Postřehy ze života


24. října 2020
Nejhloupější konec ministerské kariéry v historii Česka, nebo dobře připravená past? Osobně se kloním spíše ke druhé variantě, protože okolo té schůzky Romana Prymuly a Jaroslava Faltýnka je příliš mnoho různých otázek a podivností. O čem vůbec jednali? Proč zrovna tam? Kde se tam vzali reportéři Blesku? Nedal jim třeba někdo tip? Možná už se AB zkrátka musel zbavit extrémně nepopulárního plukovníka, jenž se z hrdiny jara proměnil v padoucha podzimu. Ještě do toho může nějak promluvit Miloš Zeman, ale pokud by plukovník zůstal ve funkci, mohlo by to dospět až k masovému porušování opatření.

22. října 2020
Zveřejnění dat ÚZIS o zdrojích nákazy vyvolalo obrovské debaty, jelikož se zdá, že nová opatření již nemohou šíření čínského viru nijak zvlášť zpomalit, natož zastavit. Nemyslím si, že jejich účinnost bude zcela nulová, ale zázraky také nečekám. Ten virus zkrátka populací tak či onak projde a zřejmě tady zůstane jako mnoho dalších respiračních chorob, takže teď je nutné zabránit kolapsu zdravotnictví, ovšem nelze ignorovat ani ekonomické a společenské dopady. Alespoň doufám, že lidé začnou více dbát o své zdraví, protože konečně pochopí, že např. obezita nebo cukrovka pro ně opravdu představují vážnou hrozbu.

21. října 2020
Kniha Boss Babiš byla evidentně napsána s cílem prokázat, že Andrej Babiš je padouch non plus ultra a největší hrozba pro českou demokracii. Přes hodně dlouhý seznam výhrad, které proti AB mám, bych však řekl, že tady novinář Jaroslav Kmenta jaxi selhává. Ano, současný český premiér se zapojil do mnoha podivných kauz, stýkal se s podezřelými lidmi a opakovaně se dopustil sporného jednání, ovšem nemám pocit, že by tím nějak zásadně vybočoval ze "standardu" českých miliardářů. Podle mě Babiš rozhodně není nějaký vzor morálních ctností, ale není ani nějaká česká varianta mafiánského dona. Od ostatních politiků se liší zejména tím, že má mnohem více peněz a umí daleko účinněji pracovat s náladami voličů.

20. října 2020
Ještě k aplikaci eRouška. Se směsí údivu a smíchu jsem se dozvěděl, že tvůrci zjevně nejprve napsali aplikaci, a až potom začali zjišťovat, na kolika mobilech bude vůbec fungovat. Jak by tu možná pravil klasik: Nevím, školy nemám, ale nemělo by se to náhodou dělat spíše obráceně? Ve skutečnosti si myslím, že nějaká verze by se dala vytvořit pro téměř kterýkoliv telefon s Modrozubem (a)nebo navigací. Tým eRoušky by měl napsat aplikaci pro co nejvíce systémů, a nikoliv si vymýšlet výmluvy, proč to nejde.

18. října 2020
Velká ega, velké ideje a velké peníze. Díky tomu všemu se roztočilo nové kolo "vesmírných závodů", ve kterém už hrají důležité role také korporace ambiciózních miliardářů. V tomto sektoru nepochybně dominují Elon Musk a Jeff Bezos, ale objevují se i další jména. Je to nesmírně fascinující a inspirující, což dokládá také skvělá kniha Vesmírní baroni, která popisuje právě příchod soukromých aktérů do kosmického podnikání. Jejich soupeření je hodně podobné slavnému závodu zajíce a želvy, ale na rozdíl od této bajky má zatím otevřený konec. Měl by si ji určitě přečíst každý, kdo se nebojí pohlédnout ke hvězdám. :‑)

16. října 2020
Z velké vojenské přehlídky v Severní Koreji budu samozřejmě psát reportáž, ještě se tady ovšem podělím o pár zjištění. Spousta lidí je evidentně vyvedena z míry tím, že Kimův nový tank má patrně i systém aktivní ochrany "hard‑kill", avšak to přece není žádná ultra‑moderní a ultra‑tajná technologie. SSSR měl systém Drozd na tanku T‑55AD už před čtyřiceti lety. Ta obří balistická střela by téměř jistě unesla několik jaderných hlavic, ale osobně si myslím, že má nést spíše jednu hlavici a několik klamných cílů. Vedle přehlídky se aktuálně hodně mluví také o TV dokumentu The Mole, jenž ukazuje zákulisí Kimových obchodů se zbraněmi. Pokud byste chtěli někomu k Vánocům koupit raketu Scud, zavolejte do Pchjongjangu. :‑)

14. října 2020
Dokument V síti, který se týká zneužívání dětí na Internetu, skutečně není vhodný pro slabé povahy. Ačkoliv se u něj párkrát zasmějete, v emoční škále dominuje zděšení a znechucení z toho, co se tu každý den děje doslova tisícům dětí, jimž sexuální predátoři ničí život. Přesto (nebo spíš právě proto!) je ale naprosto správně, že vznikl a vyvolal bouřlivé reakce, protože o tomto problému se konečně začalo mluvit. Měli by jej vidět všichni rodiče a učitelé a samozřejmě děti, neboť prevence je u tohoto tématu nezbytná. Celý tým (zejména tři herečky) má můj obrovský obdiv a respekt. P.S. Přečtěte si také knihu Kdo chytá v síti.

13. října 2020
Nová opatření proti šíření čínského koronaviru jsou zajisté tvrdá, ale současně zdaleka ne tak závažná, jak se to mohlo jevit o víkendu. Je otázkou, zda byly výroky o lockdownu míněny vážně, nebo zda náhodou nešlo pouze o záměrné strašení. Ekonomika by si další "zavření" nemohla dovolit, proti se postavil i Miloš Zeman (který tím dal jasně najevo, kdo je tu pánem), a navíc je docela možné, že lidé by již neposlechli, resp. že na lockdown by zareagovali masovou neposlušností. Stále platí: Buďte zodpovědní a dodržujte opatření, ale nepropadejte panice a hlídejte si jak své tělesné zdraví, tak i duševní pohodu.

11. října 2020
Včera jsem sledoval velkou vojenskou přehlídku v Severní Koreji. Z ryze odborného profesionálního pohledu je třeba pochválit excelentní aranžmá a choreografii, která se může měřit se světovými velmocemi. Velmi působivý byl mj. průlet nasvětlených letadel. Dramatický pokrok je vidět i v technice. Jako každá přehlídka samozřejmě i tahle slouží propagandě a může dosti klamat, ale popis armády KLDR jako něčeho mezi muzeem a vrakovištěm už prostě neobstojí. Nejde jen o novou, vskutku obrovskou balistickou střelu, ale také o další raketové systémy, obrněná vozidla či zbraně a výstroj pěchoty a zvláštních jednotek. Severokorejci dovedou mistrovsky kopírovat a kombinovat a rozhodně bych nedoporučoval je podceňovat.

9. října 2020
Diskuse o fiasku a perspektivách ČSSD. Osobně si myslím, že důvody jsou velice prosté. Tradiční stranu, která kdysi mívala jasné vize a silné osobnosti, postupně ovládli zákulisní manipulátoři, neschopní nýmandi a zejména neomarxističtí aktivisté. ČSSD se prostě přestala starat o normálního pracujícího voliče s nižšími příjmy a místo toho začala prosazovat 75 genderů. Potom se jaxi nemůžete divit, že znechucený tradiční volič přechází k ANO, případně také (zvláště je‑li dostatečně naštvaný) k SPD.

7. října 2020
Ještě něco ke konfliktu Arménie a Ázerbájdžánu. Sice je pravda, že Ázeři mají řadu skvělých izraelských zbraní a také nějaké české, stejně však fandím křesťanským Arménům proti muslimským Ázerům, za nimiž navíc stojí agresivní Sultán. Bez ohledu na politiku lze ovšem vyvodit dva důležité závěry pro Armádu ČR: Za prvé, pokud se již nepořídila nějaká malá "vyčkávající munice", resp. kamikaze‑drony (a je dost možné, že 601.SkSS nějaké získala), mělo by se tak učinit; jako příklady zmíním UVision Hero či Elbit SkyStriker. Za druhé, je třeba zavést efektivní komplexy C‑UAS s radary, rušiči a kinetickými efektory; to vše by dokázal i domácí průmysl. A abych nezapomněl, s obojím by se mělo začít ideálně tak včera!

6. října 2020
Děkuji za doporučení výtečné knihy Špion. A zrádce!, jejíž hlavní postavou je Oleg Gordijevskij, zajisté jeden z nejvýznamnějších dvojitých agentů studené války. Publikace popisuje přeměnu někdejšího loajálního důstojníka KGB v nepřítele sovětského režimu a posléze tajného spolupracovníka britské služby MI6, která provedla i jeho nesmírně riskantní exfiltraci ze SSSR. Současně jde o působivý pohled do fungování tajných služeb řady zemí a do (ne)romantické podstaty špionážního řemesla, kterému mnozí lidé obětovali téměř nebo úplně všechno. Opět jedno dílo literatury faktu, jež se vyrovná špičkovým románům.

4. října 2020
Dostávám samozřejmě otázky k bojům o Náhorní Karabach... Takže pár komentářů: Za prvé, hlavním aktérem je evidentně turecký prezident Erdogan, který usiluje o změnu statu quo, zatímco Kremlu to takhle vyhovovalo, protože hrál arbitra a dodával zbraně oběma, resp. posiloval Arménii proti Ázerbájdžánu. Za druhé, bez té ruské podpory by Arménie neměla nejmenší šanci. Za třetí, je otázka, jaké jsou vůbec záměry Baku, protože se zatím nemůže pochlubit velkými územními zisky, může však vést opotřebovávací válku. Arménie prostě tahá za kratší konec provazu a Ázerbájdžán hodlá využít své převahy.

3. října 2020
Hlasy jsou sečteny. Pokud někdo očekával, že krajské volby ukážou nespokojenost s hnutím ANO, mýlil se, ale současně platí, že hnutí Andreje Babiše patrně narazilo na strop svého potenciálu, protože už prostě nemá komu "luxovat" voliče. Navíc je hodně pravděpodobné, že v řadě krajů se domluví koalice "anti‑ANO" na bázi STAN, ODS a Pirátů. Opozice ale také neukazuje velký růstový potenciál. Pro ČSSD a KSČM je to (jak se dalo čekat) další fiasko a důrazné varování, zatímco SPD si tak nějak drží svoje. Trikolóra (kterou jsem volil) překvapila ve Zlínském kraji, určitě však měla a má na daleko víc. Mohu-li to shrnout, česká politická scéna se příliš nemění a spíše se upevňují pozice pro parlamentní volby na podzim 2021.

1. října 2020
Generál Alois Eliáš patří mezi neprávem opomíjené hrdiny naší historie. První předseda vlády v protektorátu byl ve skutečnosti jednou z klíčových osobností odboje, za což pak zaplatil životem. Přiznám se, že jsem netušil, že o něm vznikl i vynikající televizní film Generál Eliáš, v němž hlavní roli excelentně ztvárnil Luděk Munzar. Jeho výkon dokonale ukazuje extrémní dilemata, jimž musel tento muž čelit. Je to příběh se smutným koncem, avšak tím spíše si osobnost Aloise Eliáše zasluhuje naši obrovskou úctu.


Postřehy z července, srpna a září 2020

Archiv postřehůNa úvodní stránku

WebZdarma.cz