Postřehy ze života


27. dubna 2017
Včera jsem se opět zúčastnil diskuse v Souvislostech Jana Pokorného, tentokrát na téma české armády. Kromě poděkování kolegům Dyčkovi, Foltýnovi a Šulcovi za podnětnou debatu musím zdůraznit ještě jednu důležitou věc: Kritka problémů v Armádě ČR není v rozporu s tím, že jsem velký vlastenec a že jsem na českou armádu a naprostou většinu jejích příslušníků hrdý. Na nedostatky upozorňuji právě proto, že chci, aby naše ozbrojené síly představovaly maximálně užitečný a efektivní nástroj.

26. dubna 2017
Čína spustila na vodu první letadlovou loď domácí stavby (byť jde o evidentní kopii sovětského designu). Je to samozřejmě důležitá věc, která si zasluhuje pozornost, nepatřím však mezi alarmisty, podle nichž je to bezmála začátek války. Číňané mají velké plány a ambice, ale mají také problémy a zejména postrádají zkušenosti. A ty se ukrást ani zkopírovat nedají. Proti Rusům, dokonce i proti Indům (nemluvě pochopitelně o USA) jsou pořád amatéři. Chápou, že letadlová loď má i symbolický význam (to potvrzují i ty hry se jmény), ale jen se symboly se vždycky vystačit nedá, což po angažmá Admirála Kuzněcova u Sýrie jistě pochopili i Rusové. Nic z toho ale nemění základní fakt, jímž zůstává dominantní pozice US Navy.

24. dubna 2017
Diskuse o čínských médiích. Jak vážně brát to, co píšou Global Times? Hlavní čínské noviny People's Daily je možné označit za oficiální propagandistický list vlády a KS Číny, ale přece jen jde o médium poměrně seriózní, resp. normálně vystupující (zhruba jako ruský Sputnik). Naopak Global Times působí "bulvárně", občas přímo štvavě, což ale nesnižuje jejich důležitost, protože jde o list, který čínské vedení užívá mj. pro testování nálady lidí či šíření kontroverzních postojů a návrhů. Jinými slovy, obsah Global Times nelze brát úplně vážně, ovšem ignorovat jej by také nebylo zrovna moudrou cestou.

23. dubna 2017
Opět jsem navštívil Přehlídku automobilové techniky v Depozitáři Technického muzea v Brně. Bylo zjevné, že přitahuje zejména milovníky MHD, ale na své si přišli i jiní. Kromě vystavených autobusů a možnosti projet se nějakým historickým "kouskem" (vybral jsem si typ Praga RND) bylo k vidění mnoho dalších vozidel. Osobně jsem samozřejmě strávil nejvíc času u těch vojenských (např. u několika verzí slavné "vejtřasky"), dále stojí za zmínku požární ZIL‑130 CAS‑16, sanitní Avia A21 VRZP či zametací Praga S5T SAM 5. Vystavena byla také třeba technika letištní a četnická. Opravdu povedená akce!

21. dubna 2017
Jako Francouz bych v prezidentských volbách asi hodně váhal. François Fillon, nebo Marine Le Penová? Zbylí kandidáti jsou pro mě absolutně nepřijatelní a to, jak sbírá body ultra‑levičák Jean‑Luc Mélenchon, představuje z mého pohledu veliké varování. Alarmující je ostatně i podpora pro Emmanuela Macrona, který spadá do téže kategorie jako (doufejme, že ne budoucí německý kancléř) Martin Schulz, tzn. mezi politiky, kteří mají přímou vinu za současný tragický stav Evropy. Nedělám si iluze, že by některý kandidát mohl vše napravit, stejně jako vím, že ani Donald Trump nemůže dělat zázraky, avšak to nic nemění na mém přání, aby se do čela západních zemí dostali politici, pro které "národní zájem" není sprosté slovo.

19. dubna 2017
Nemalou část prodlouženého víkendu jsem strávil hledáním informací k Severní Koreji, její vojenské přehlídce a představené výzbroji. Hlavní část pozornosti získaly balistické rakety, ale bylo toho tam daleko víc. Dřív, než se zeptáte: Ano, sepíšu o tom velký článek. A ano, 9. května budu opět komentovat přehlídku v Moskvě. Stále platí, že přehlídky jsou z velké části "divadlo" pro publikum doma i v zahraničí, ovšem to neznamená, že nejde o působivou podívanou, kterou si prostě nenechám ujít. :‑)

17. dubna 2017
Přeji všem veselé Velikonoce. Bez ohledu na víru či vyznání kohokoli by mělo platit, že by se tyto svátky měly využít k tomu, aby si lidé našli čas na své blízké a sami na sebe. Sice žijeme v informační společnosti, mluví se o spojování a sdílení, jenže to vše platí jen pro digitální či virtuální světy, zatímco komunikace v reálném světě až trestuhodně upadá. Ztrácíme schopnost spolu mluvit, trávit čas a těšit se z maličkostí, které život nabízí, což je tristní výsledek "informační revoluce". Zůstávám však optimistou a vidím i malé, ale slibné náznaky protestů proti tomuto trendu, takže mám důvod věřit, že přijdou lepší časy.

16. dubna 2017
Občasná výzva, aby do politiky směřovalo více mladých lidí, není možná v principu špatná, ale radil bych tady i jistou opatrnost. Mládí přece není žádnou zárukou dobrých výsledků. V nynější české politice máme více než dost příkladů "mladých", kteří za sebou nemají žádné praktické zkušenosti, ale zato se můžou pochlubit velkou sbírkou problémů a skandálů. Lidé jako Matěj Stropnický, Matěj Hollan nebo Dominik Feri jsou hodně silnými argumenty, jelikož bez takových odstrašujících existencí se zcela jistě obejdeme. Jako estrádní umělci by se asi živit mohli, ovšem od politiky by se měli držet co nejdál.

15. dubna 2017
Fašistická KLDR ukázala na přehlídce spoustu balistických raket. Přestože řada z nich jsou zaručeně makety či prototypy něčeho, co nebylo vyzkoušeno, popř. to reálně vůbec neexistuje, lze pozorovat několik trendů. Víc a víc severokorejských raket se přesunuje na pásové podvozky (a)nebo do kontejnerů a přibývá zbraní na pevné palivo. To vše znamená větší pohyblivost a kratší přípravu k odpálení, a tudíž vyšší schopnost provést odvetný úder. Otázka za milion je, zda by kombinace odzbrojujícího a dekapitačního úderu dokázala zneškodnit KLDR včas. Připomíná to šíleného narkomana, který mává použitými injekčními stříkačkami. Kolik byste si vsadili na to, že ho zastřelíte dřív, než nějakou stříkačku po někom hodí?

13. dubna 2017
Státní maturity statečně směřují k dalšímu horrorovému výsledku. Témata slohových prací byla letos navržena tak tragikomicky nesmyslně, že by se to mohlo ucházet o nějakou cenu. Schválně jsem to detailně prostudoval, ale nejsem si jistý, že bych si z toho uměl vybrat, a to říkám jako člověk, který se psaním živí. CERMAT zcela evidentně (ačkoli nevím proč) usiluje o to, aby systém maturit zcela zkrachoval, a proto bych doporučoval, aby byly příslušné zodpovědné osoby přesunuty do výroby nebo do vazby.

11. dubna 2017
Kromě Sýrie ještě Severní Korea. Mám stále silnější dojem, že se už skutečně blížíme do finále. Taková slova, jaká pronesli Trump a T‑Rex, zde dosud otevřeně nezazněla, což na jejich pravdivosti nic nemění. Už více než dvacet let se zkouší diplomacie a sankce, ale pokud není situace horší, není v žádném případě lepší. Vypadá to, že nevojenské alternativy byly vyčerpány. Trump neoplývá moc velkou trpělivostí a Čína nechce nebo nemůže na Kima zatlačit víc... Několik rychlých otázek a odpovědí mi potvrdilo, že zdaleka nejsem sám, kdo cítí, že se tato tragikomedie brzy dočká (ne nutně pěkného) konce.

10. dubna 2017
Po třech dnech od amerického úderu na Sýrii jsem pevně přesvědčen, že od prezidenta Donalda Trumpa to byl výtečný tah. Vzkázal světu obecně a Moskvě konkrétně, že se naprosto liší od Baracka Obamy, že Sýrie je pro něj důležitá, ale že je ochoten o ní jednat, protože ten zásah byl do značné míry symbolický. Z toho, jak na něj Moskva (ne)reaguje, lze usoudit, že zpráva byla přijata. "The Big Dealmaker" si evidentně připravuje hřiště pro jednání o sférách vlivu. Možná se chtěl stát prezidentem zejména proto, aby se zapsal do dějin jako muž, který uzavřel největší obchod všech dob. Má v tom mou plnou podporu!

8. dubna 2017
Trump vyslal zprávu a musíme doufat, že byla správně pochopena. Zhruba takhle bych shrnul to, co si myslím o americkém úderu na syrskou základnu v odplatě za chemický útok. Další mé názory k tomu najdete ve třech rozhovorech, jež jsem včera poskytl pro iDNES, Lidové noviny a Parlamentné listy. Je klidně možné, že nikdy nebudeme přesně vědět, jak to s tím chemickým útokem skutečně bylo, jelikož odhalit pravdu může být v těch podmínkách prakticky vyloučené. Určitě to ovlivní dynamiku konfliktu a vztahů mocností, Trump získá i ztratí pár příznivců a odpůrců, ale není to něco, co by nějak vybočovalo z rámce americké zahraniční a bezpečnostní politiky, protože geopolitické zákony platí i pro Donalda.

6. dubna 2017
Do své knihovničky jsem zařadil publikaci Obrněný transportér OT‑810, nejnovější knihu řady Retro, ve které značka Grada vydává tituly o různých historických vozidlech. Několik z nich už vlastním, a tak jsem si nemohl nechat ujít tento detailní popis polopásového obrněnce s německými a kopřivnickými kořeny. Kniha obsahuje i podrobnosti o všech odvozených verzích a spoustu dobových i dnešních snímků. Skvělá rešeršní práce, kterou autor odvedl, zaslouží pochvalu před nastoupenou jednotkou. :‑)

4. dubna 2017
Liberální sluníčkáři přesvědčivě ukázali svou naivitu a odtrženost od reálného světa, když vyjádřili velký údiv a zděšení nad tím, že se kvůli sporu o Gibraltar srovnávají námořnictva Velké Británie a Španělska. Jako realista, který chápe fungování mezinárodní politiky, to naopak pokládám za naprosto normální, protože diplomacie bez vojenské podpory postrádá smysl. To platí i v údajně "jednotné" Evropě, jejíž perspektivy asi nejlépe vystihuje nápis na jednom francouzském vozidle VBCI. Určití lidé zřejmě potřebují ještě pár nárazů do zdi, než konečně pochopí, že zahraniční politika bez iluzí je jako aligátor bez harmoniky.

3. dubna 2017
Začalo jaro a s ním pravidelné farmářské trhy v Tišnově. Jako pragmatik a konzervativec samozřejmě patřím k těm, kdo podporují místní producenty a prodejce, protože to má veliký ekonomický a společenský efekt. Chce to plánovat strategicky a racionálně. To znamená běžné každodenní nákupy ve slevách v supermarketech, díky nimž se uspoří finance, které se poté dají použít na nákup místních (a chutnějších a zdravějších) produktů. Jen bych byl rád, kdyby tak uvažovalo víc lidí. Cena je nepochybně velmi důležitá, jenže rozhodování nemůže stát jenom na ní. Takhle bychom tu monarchii nevybudovali. :‑)

1. dubna 2017
Jak si můžete přečíst v dnešních Lidových novinách, konečně se zrealizuje myšlenka, o níž spousta lidí dlouho sní. Česká republika bude mít vlastní válečné námořnictvo, jehož základ vytvoří letadlová loď CZN Masaryk a které bude operovat primárně ve Středomoří. Výborně! Jak vám už (snad) došlo, je to skvělá aprílová fabulace (autorem je můj kolega Luboš Světnička), avšak faktem je, že námořnické tradice máme my Češi velmi bohaté a že vojenské loďstvo jsme svého času opravdu měli.


Postřehy z ledna, února a března 2017

Archiv postřehůNa úvodní stránku

WebZdarma.cz