Postřehy ze života


16. ledna 2019
Britský parlament (podle očekávání) odmítl dohodu o brexitu, takže Velká Británie i kontinent hledí do neznáma a média spekulují nad tuctem scénářů. Vyjednávání ukázala, že celá EU je (zřejmě záměrně) postavená tak, aby se "normálním" způsobem v podstatě odejít nedalo. Jakákoliv dohoda bude špatná a pochybuji, že Mayová byla schopna vyjednat něco lepšího. Každopádně se začínám klonit k tomu, že "tvrdý" brexit bude nakonec asi lepší. Británii nejdříve zajisté potkají problémy (ačkoliv zase ne taková apokalypsa, jakou nás krmí většina médií), ale z celého procesu může vyjít mocnější než nyní, když vhodně využije šance tohoto světa a začne znovu budovat síť globálních vztahů. Snad se tak zrodí British Empire 2.0. :‑)

14. ledna 2019
Opět se vracíme ke zde hodně oblíbené praxi měnit dějepisné osnovy dle politického zadání. Dozvěděli jsme se, že dějepis na školách je "prosovětský". Hádám, že v něm chybí hlavně to, jak Hitlera porazila Evropská unie za velké podpory muslimů a LGBT komunity... Ale vážně: Každý výklad historie je nutně subjektivní a zabarvený, ale přesto, resp. právě proto je žádoucí právě v dějepisu podporovat diskuse a nabízet různé pohledy na historii, nikoli tam uskutečňovat shora diktované politické školení mužstva.

13. ledna 2019
Diskuse o kulových tancích. V minulosti se opakovaně vyskytovaly návrhy tanků ve tvaru koulí, válců a dalších geometrických těles. Nejznámější (a asi jediný fyzicky vyrobený) je Kugelpanzer, jenž sedí v Kubince a o jehož smyslu se pořád diskutuje (osobně věřím "teorii kamikadze"), ale zejména v SSSR se takové nápady svého času množily takřka geometrickou řadou, jak ilustruje mj. kniha Stalnyje šary Stalina nebo modely firmy MiniArt (lze koupit např. v modelářském obchodu u Vágnera). Vnucuje se otázka, jestli by takové vozidlo mělo smysl i nyní. Podle mě by to vůbec nemuselo být špatné, ostatně malé válcové roboty fungují skvěle, a tudíž si klidně dokážu představit třeba takové průzkumné (a)nebo útočné vozidlo.

11. ledna 2019
Kromě Filmu roku 2018 bych ještě měl vyhlásit Knihu roku 2018. Velký výběr knih za uplynulý rok jsem sepsal pro RadioDixie.cz, takže zde jenom uvedu své osobní preference. Mezi romány bych dal na první místo luxusní hardcore sci‑fi Mise Saturn, zatímco mezi naučnými je to Moudrost vlků. Hádám, že asi leckoho překvapuje, že to není nic vojenského, ale tohle dílo na mě opravdu zapůsobilo. A aby tu přece jen bylo něco military, tak mezi zahraničními tituly u mě vyhrály Überschwere Panzerprojekte.

9. ledna 2019
S vyhlášením Filmu roku 2018 jsem záměrně čekal, jelikož tady byl ještě jeden silný kandidát, ale bohužel jsem návštěvu kina zvládl až teď. Čekání se však vyplatilo vrchovatě, protože Bumblebee je opravdu excelentní film, pro mě asi nejlepší z celé ságy Transformers, která poněkud ztrácela šťávu, teď ovšem dostala obrovský impuls a posunula se na úplně jinou úroveň. Příběh sice využívá četná klišé, ale je postavený velice rozumně a nedá se ve všem předvídat. Hlavní hrdinka i sám Bumblebee jsou perfektně prokreslené postavy a z celého filmu dýchá nádherná retro atmosféra 80. let (včetně hudby), která silně evokuje G1. Mně osobně udělali velkou radost také designy trojice Deceptikonů, resp. jejich alternativní "vojenské" módy. Bylo to těsné, ale zpočátku favorizovaný Jurský svět: Zánik říše končí druhý. Film roku 2018 je Bumblebee!

8. ledna 2019
Když vyjde nějaký rozhovor se mnou (např. včera v Parlamentních listech), občas se objevují různé otázky, jež směřují na mou osobu či mé názory. Několik z nich tady proto rád zodpovím: Ano, to, co říkám či píšu, myslím zcela vážně. Ne, neplatí mi Izraelci, Američané, Rusové ani Eskymáci. Ano, v zahraniční politice jsem už dávno absolutní cynik, který si nedělá iluze o žádné mocnosti. Ano, jsem ochotný se domlouvat i s lidmi, o něž bych si jinak neopřel kolo. Ne, zatím nejsem pro Czexit. Zatím.

6. ledna 2019
Ruský film Tanky (známý též pod pracovním titulem Uvidět Stalina) představuje vlastně svérázný "road‑movie" ve válečných a špionážních kulisách, to celé s místy mírně komediálním zabarvením. Je to zpracování známého příběhu o jízdě dvou prototypů sovětského tanku T‑34 z Charkova do Moskvy, jenže autoři do toho zamíchali i několik dramatických zápletek (hlavně snahu Němců o sabotáž celé akce). Film si celou dobu drží dobré tempo, ale hlavní pochvalu zasluhuje skvělé provedení akčních scén se dvěma skutečnými obrněnci. Pro fandy tanků je tento film takříkajíc povinnost, ovšem nudit se nebude snad nikdo.

4. ledna 2019
Do mých rukou se shodou náhod dostala pozoruhodná kniha Protektorátní Praha jako německé město, která se věnuje nacistickým plánům kompletní přestavby hlavního města. Není to úplně snadné čtení, protože jsou třeba mj. dobré znalosti architektury (což já příliš nemám) a Prahy (což už vůbec nemám), přesto se tam však nalézá řada cenných informací a někdy až šokujících vizualizací (např. koncept transverzály). Myslím, že pro znalce a fandy urbanismu má toto dílo ještě daleko vyšší hodnotu než pro mě.

3. ledna 2019
Americká armáda se chystá zavést novou puškovou munici ráže 6,8 mm. Naneštěstí už podobných pokusů bylo nepříjemně mnoho a klidně se může stát, že i tento skončí neúspěchem a zůstane se u evidentně překonané ráže 5,56 mm, jež perfektně ilustruje tezi, že nic nevydrží tak dlouho jako krátkodobé dočasné řešení. Američany by tak mohli s přechodem na nový kalibr předběhnout např. Rusové či Srbové. Osobně mám dojem, že se zde tiše, ale kolektivně a napjatě čeká, až nějaká "normální" (tzn. nikoliv speciální) ozbrojená složka zavede munici nové generace. To bude příslovečná první kostka domina, další se připojí. Někdo ale zkrátka musí najít odvahu učinit jako první něco, co je tak jako tak dlouhodobě nevyhnutelné.

1. ledna 2019
Rád bych zdůraznil některé body z vánočních a novoročních projevů našich nejvyšších ústavních činitelů. Zcela souhlasím s prezidentem Milošem Zemanem, že bychom měli ignorovat "lepšolidi", kteří stále radí, aniž by sami učinili něco užitečného, i s Radkem Vondráčkem, že demokracie znamená diskusi a vyžaduje respekt k názorům jiných. V případě Jaroslava Kubery bych pak zdůraznil nadhled, individuální odpovědnost či úctu k tradicím. To vše radím a přeji nám všem do roku 2019. A ať je úspěšný!


Postřehy z října, listopadu a prosince 2018

Archiv postřehůNa úvodní stránku

WebZdarma.cz