Postřehy ze života


21. dubna 2018
Debata o totalitních ideologiích a režimech. Nehodlám se zase a znovu zabývat tím, zda byl komunismus horší než nacismus, ovšem jednu věc člověk musí "náckům" (chca nechca) přiznat. Kdyby nic jiného, měli skutečně úchvatný a dodnes jakýmsi zvráceným způsobem přitažlivý vizuální styl. Jejich práce se symbolikou byla zcela výjimečná, jak demonstrují všechny možné vlajky, znaky, řády či medaile. V tomto směru zůstávají komunisté i islamisté za nacisty vzadu takříkajíc o světelné roky.

20. dubna 2018
Po knižní verzi jsem zhlédnul i film Nejtemnější hodina, jenž pojednává o nástupu Winstona Churchilla do čela britské vlády. Od knihy se poněkud liší svým tónem, který je skutečně "temný" (s čímž souvisí nádherná práce s barvami), avšak úhelným kamenem filmu je ohromující herecký výkon Garyho Oldmana. Nebojím se říci, že jde o jeho životní roli, protože to, jak zvládl Churchillovy grimasy a řeč, prostě bere dech. Působivé jsou však i další postavy, a ačkoli film není historicky zcela přesný, podstatné je, že dokonale vystihuje atmosféru a skládá poctu státníkovi, který obstál v nesmírně těžké zkoušce.

18. dubna 2018
Stručně k sobotnímu úderu v Sýrii. Delší text (a také něco o ruských chemických zbraních) bude v květnovém ATM, ovšem pokud jde o můj osobní názor, značně pochybuji, že opravdu šlo o "potrestání" Asadova režimu. Daleko spíše bych to četl jednak jako důraznou zprávu, že USA mohou zaútočit kdekoli podle své vůle (slyšíš, Kime?), a jednak jako součást kampaně s cílem vytlačit Peršany, kteří se v Sýrii hodně roztahují. Hlavně si ale prosím neidealizujte motivy žádného z "hráčů", protože mocnosti nepostupují podle pravidel slušného chování, nýbrž podle racionálních, někdy až cynických zákonitostí geopolitiky.

16. dubna 2018
O Tibetu, jeho historii a čínské nadvládě se stále hovoří, pořád se však poměrně málo ví, že se tam svého času odehrával i dosti intenzivní partyzánský boj Tibeťanů proti Číňanům. Proto mě velice potěšilo, že na toto téma vyšla originální česká publikace Padáky nad Tibetem, jež se zaměřuje hlavně na americkou podporu tibetského odboje. Rozhodně nepatřím mezi "kavárenské" milovníky Tibetu a vyvěšování vlajek pokládám za zbytečnost, kdežto ozbrojený odpor by tam mohl Pekingu nadělat hodně problémů. Pokud by tedy někdo chtěl soudruhům trochu přiškrtit kyslík, tohle se tady ideálně nabízí. Bohužel se ale bojím, že by Tibeťané dopadli podobně jako Kurdové, které velmoci také (a opakovaně) využily a odhodily.

14. dubna 2018
Při rozhovorech o summitu Trump‑Kim vyjednavači KLDR údajně předložili pět požadavků, jejichž splnění je podmínkou denuklearizace. Největší překvapení spočívá v tom, že jde o požadavky velice rozumné, protože o prvních třech lze seriózně jednat a zbylé dva lze (víceméně) bez problémů splnit. Kdyby nešlo o KLDR, asi by šlo všechno hladce, jenže problém je právě v tom, že o KLDR jde. Pchjongjangu nemůžete věřit ani pozdrav a lze od něj čekat téměř cokoli. Ta nabídka zní vskutku krásně a jsem ohromně zvědavý, co opravdu sledují, ale hodně pochybuji, že na Doníka budou takové laciné triky fungovat.

13. dubna 2018
Poslanci ANO kupodivu nemají velký problém s podporou či tolerancí od KSČM, avšak tím víc jim vadí SPD. Tzv. demokratické strany zpravidla popisují Okamurovu stranu jako "extrémistickou", ovšem suterénní užívání cizích termitů je velké rizoto. "Extrémista" je ten, kdo se pohybuje mimo mantinely demokracie a sahá k násilí, ale nevšiml jsem si, že by SPD a KSČM (obě řádně zvolené) páchaly něco takového. Nepochybně jde o strany radikální, ovšem nikoli extrémistické. Mám k SPD své výhrady, její vize přímé demokracie se mi zdá utopická, ale úplně souhlasím s jejími dalšími tématy (jako je odpor vůči ilegální imigraci či likvidace exekutorské mafie), ostatně jsem ji málem i volil a jsem rád, že v parlamentu je.

11. dubna 2018
Množí se spekulace o plánovaném americkém úderu v Sýrii a možné reakci Ruska. Samozřejmě se "recykluje" i oblíbené tvrzení, že tím začne třetí světová válka, jenže podle lidí, kteří to obvykle říkají, začíná třetí světová válka pomalu každý lichý týden kvůli čemukoli, na čem se USA a Rusko neshodnou. Je dost možné, že Trump nějakou akci nařídí, stejně tak lze čekat nějakou odpověď z Moskvy, avšak dělat z toho další karibskou krizi je naprosto absurdní. Pokud jde o mě, já jsem naprosto v klidu. :‑)

9. dubna 2018
Oceňovaný film Nejtemnější hodina jsem ještě neviděl, ale již jsem přečetl knihu, podle níž vznikl a ve které je představen poněkud méně obvyklý pohled na Winstona Churchilla. Největší státník 20. století zde nevystupuje jako polobožská ikona, nýbrž především jako člověk. Kniha tedy zmiňuje i jeho slabiny a omyly, popisuje jeho názorový střet s Edwardem Halifaxem, líčí vznik jeho slavných projevů a hlavně zkoumá provokativní otázku, jestli reálně uvažoval o míru s Hitlerem. Churchill však z toho všeho vychází pozitivně, protože právě takovéto "slabé chvíle" prokázaly sílu tohoto výjimečného muže.

7. dubna 2018
Krach vládních jednání ANO a ČSSD může vypadat jako totální zvrat, ale ze systémového hlediska se toho ve skutečnosti změnilo vlastně jen málo. Ani jedna strana totiž neudělala onen zásadní ústupek, který by byl nutný pro dohodu. Babišova pozice se zhoršila, protože se jednak zúžilo jeho spektrum variant (které bylo na začátku poměrně široké), jednak si pošramotil image a jednak hlavní slovo opět získal prezident. Stále však platí, že ten rozhodující faktor (ne)dohody, tedy Babišova (ne)přítomnost ve vládě, musí být nějak vyřešen, jelikož jedinou alternativou jsou nové volby, které (zatím) (asi) nikdo nechce.

6. dubna 2018
Vůči uděleným Oscarům mám často námitky, což platí i v případě filmu Tvář vody, avšak úplně jinak, než je u mě zvykem. Byl nominován na třináct Oscarů a obdržel čtyři, ale podle mě by si zasloužil všech třináct, možná ještě víc, protože jde o absolutně geniální dílo. Kombinuje mysteriózní "monster" film a romantické drama, má v sobě několik myšlenkových rovin a využívá různé klasické motivy (takřka klišé) originálním způsobem, který vytváří úchvatný celek. Nesmí se (a ani se nedá) brát doslova, protože je to trochu i alegorie, ve které je leccos jenom naznačeno a která nabízí různé interpretace. Guillermo del Toro odvedl krásnou a fascinující uměleckou práci a Tvář vody bych dodatečně označil za další Film roku 2017.

4. dubna 2018
V souvislosti s "bratrskou okupací" ze srpna 1968 jsem narazil na zajímavou kuriozitu, a sice fotografii, která v ulicích města Příbram zachycuje sovětské samohybné dělo SU‑122‑54. Jde o opravdu velkou vzácnost, kterou znají vesměs jen experti a fandové, protože vznikl jen malý počet a tato vozidla se přísně utajovala, ačkoli se o nich na Západě něco tušilo. Přítomnost v ČSSR ale jen potvrzuje, že operace Dunaj byla zejména improvizace a že se do ní vyslalo všechno, co kde komu přišlo pod ruku.

3. dubna 2018
Ještě něco k tomu, co o nás vědí velké IT společnosti. Přestože největší kritika dnes cílí (a nikoli neoprávněně) na Facebook, který asi čekají velmi krušné časy, nemělo by se zapomínat ani na to, co o nás ví strejda Google. Schválně si ověřte, jak vypadá váš reklamní profil, aplikace, historie aktivit či historie lokací. Zvláště obsáhlé je to u majitelů mobilů s Androidem; u mě zná Google jen věk, pohlaví a zcela nepřesně zájmy, někdo však najde v profilu i např. tělesnou váhu či příjem! Je fascinující, jak se lidé bouří proti narušování soukromí, ale sami na Internetu sdílejí (v dobré víře) takřka všechno. Úřadům by takové informace zajisté nikdy nesdělili, ale velkým firmám je klidně podávají na zlatém talíři. A kdo hlídá hlídače?

1. dubna 2018
Na tento den se asi hodí něco vtipného. Filmová černá komedie Ztratili jsme Stalina by taková patrně měla být, můj dojem je však hodně rozpačitý. Podání mocenských bojů po Stalinově smrti tohle formou mi zkrátka příliš nesedlo, jelikož se mi zdálo, že tvůrci pořád tápali mezi věrností hraného dokumentu a drsným humorem. Čistě "řemeslné" filmařské zpracování je kvalitní, u několika scén jsem se pořádně smál, ovšem jako umělecký celek to působí značně podivně. Obrovský vliv nesporně měl zákaz filmu v Rusku, který mu zajistil velikou reklamu, takže se možná tak trochu opakuje kauza filmu Interview.


Postřehy z ledna, února a března 2018

Archiv postřehůNa úvodní stránku

WebZdarma.cz