Postřehy ze života
Postřehy ze života


7. prosince 2021
Děkuji za všechny pochvaly mého čerstvého rozhovoru pro Parlamentní listy. Dodal bych ještě jednu věc: Jsem si samozřejmě dobře vědom, že můj pohled na mezinárodní scénu je naprosto cynický, podle mě však odpovídá skutečnosti. Pokud má být zahraniční politika malého až středního státu (jako je Česko) úspěšná, resp. pokud je jejím cílem ochrana reálné suverenity a svobody jednání, pak musí být cynická, takřka oportunistická. Zásady a hodnoty jsou hezké, jenže velmoci se jimi vesměs neřídí, protože sledují své zájmy, a tudíž se obávám, že luxus preferování ideálů a hodnot si tím spíše nemůžeme dovolit ani my.

6. prosince 2021
Přečetl jsem další dvě knihy Davida Irvinga, a to tituly Rommel: Liška pouště a Luftwaffe: Vzestup a pád. První z nich představuje detailní životopis slavného německého maršála, zatímco druhá se podrobně zabývá osobností daleko méně známou. Její hlavní postavou je totiž Erhard Milch, budovatel německého letectva, takže kniha líčí též vývoj celé Luftwaffe. Obě publikace mě utvrdily ve dvou věcech. Za prvé, kdyby se Irving úplně nesmyslně nepustil do popírání holocaustu, dosud by byl uznáván jako sice trochu excentrický, ale jinak vynikající historik. Za druhé, v Třetí říši panoval tak obludný chaos, nekompetence a neefektivita, že samotný fakt, že vydržela tak dlouho válčit proti takové převaze, hraničí se zázrakem.

4. prosince 2021
V posledních dnech často dostávám otázku, jestli Rusko opravdu připravuje invazi na Ukrajinu. Na hranicích se hromadí ruská vojska a média zveřejňují zprávy o Putinových válečných plánech, ale už proto, že je to všechno tak viditelné, jsem dosti skeptický. Ostatně podobně tomu bylo už letos na jaře. Určitě se nedá zcela vyloučit, že by se nějaký incident mohl stát rozbuškou velké války, ale nemyslím si, že se jedná o přípravu k invazi. Spíše to bude další kolo politické, psychologické a propagandistické kampaně, jež má vyvinout tlak na Kyjev a nepřímo i na členy NATO. Ne, není to začátek operace Razgrom. :‑)

2. prosince 2021
Diskuse o jaderném odstrašování. Vyskytují se spekulace, že by Joe Biden mohl vyhlásit doktrínu "no first use", ale osobně to považuji za málo pravděpodobné, mj. proto, že něco takového by zřejmě odmítl i Pentagon. Spíše očekávám něco jako "sole purpose", což rozhodně není totéž. A už vůbec se nedá čekat nějaká výrazná redukce arzenálu, jež by mířila k principu "minimálního odstrašení". Mimochodem, většina nukleárních mocností se drží právě nějaké varianty "minimálního odstrašení", jen USA a Rusko mají dosud schopnost "overkill". Nicméně, já bych stejně všechna prohlášení "no first use" vždy bral s jistou rezervou, protože jedna věc je deklarovat v míru a druhá věc je řešit konkrétní situaci v reálném válečném konfliktu.

1. prosince 2021
Jestliže jste četli proslulou sci‑fi trilogii Vzpomínka na Zemi čínského spisovatele Liou Cch'‑sina a pokud se vám líbila, určitě sáhněte i po jejím volném pokračování, které nese titul Nesmrtelnost a které napsal Pao‑šu. Není to jednoduchá četba, spíše naopak, protože vyžaduje perfektní znalost původní trilogie, základy teoretické fyziky a kromě toho i značně velkou představivost. Nesmrtelnost rozvíjí a vysvětluje různé aspekty Vzpomínky na Zemi a posouvá ji na vyšší úroveň. Relativně krátké, ale výtečné.

30. listopadu 2021
Diskuse o nové, resp. ustavující se vládě Petra Fialy. Nejsem voličem žádné ze stran pětikoalice a mám i značné výhrady k samotnému premiérovi, takže na vládu pohlížím spíš skepticky, ale uznávám, že sám Petr Fiala zatím vystupuje vcelku rozumně a přiměřeně situaci. Mou jasnou podporu má Jana Černochová coby nová ministryně obrany, protože vím, že této problematice opravdu rozumí. V plné shodě s Milošem Zemanem si nepřeji, aby se ministrem zahraničí stal Jan Lipavský, který by mohl velmi poškodit naše výjimečné vztahy s Izraelem. A pokud jde o opatření proti pandemii, na nápadech jakékoli vlády záleží stále méně, jelikož virus nezmizí a velká většina lidí postupně přijme jediný racionální postoj, takže se s ním naučí žít.

28. listopadu 2021
Ještě něco k modernizaci Armády ČR. Přestože jsou mi vize generála Opaty celkově sympatické, dovolil bych si jeden mírný nesouhlas, resp. spíše doplnění. Určitě je logické počítat s podporou spojenců, avšak zároveň by se ta podpora neměla brát jako 100% a absolutně zaručená věc. Dokážu si představit spoustu scénářů, v nichž nám jiné státy NATO nebudou schopny (a)nebo ochotny relevantně pomoci. Měli bychom tedy budovat kapacity, jež nám dovolí (v lepším případě) odstrašit nebo (v tom horším) odrazit případného agresora i samostatně a budou i silným argumentem pro spojence, že si podporu zasloužíme.

26. listopadu 2021
Knižní trh sice schytal těžké rány, ale kvalitní české knihy pořád vycházejí. Jako příklad z poslední doby musím zmínit mj. publikaci Žhavé nebe nad Československem, která detailně mapuje souboje našich stíhačů nad naším územím od vzniku republiky do přelomu 80. a 90. let. Nejvíce prostoru se věnuje studené válce a zásahům proti narušitelům všeho druhu, což je téma, které takto komplexně dosud nebylo zpracováno. Už jen proto se jedná o mimořádně cenné a přínosné dílo, kromě čehož chválím rovněž excelentní grafické provedení a absenci jakékoli ideologické "masáže". Skvělá kniha, kterou rozhodně nevynechejte.

25. listopadu 2021
Debata o modernizaci Armády ČR, o které mluvila mj. budoucí ministryně obrany a náčelník generálního štábu. Proces se rozběhl, ale musíme pokračovat, protože nás čeká obrovské množství úkolů. Musí se dokončit nákup bojových vozidel pěchoty a není daleko rozhodování o tancích či nadzvukových letounech. Potřebujeme zbraně pro přesné dálkové údery, např. rakety a vyčkávající munici. Potřebujeme bojové prostředky bez osádky, nejen ty vzdušné, ale také pozemní. Potřebujeme systémy k ochraně proti dronům, moderní nástroje elektronického a kybernetického boje, kosmické kapacity, informační a velitelské systémy... A nemůžeme si dovolit na tom šetřit, protože současná bezpečnostní situace nám už nedává na výběr.

24. listopadu 2021
Ještě jednou David Irving. Přečetl jsem dvě publikace o soudním procesu, ve kterém tento kontroverzní historik (a také popírač holocaustu) žaloval Deborah Lipstadtovou. Právě ona napsala knihu Historie před soudem, která mapuje celý proces. Coby znalec v něm vystupoval špičkový historik Richard J. Evans, který poté svůj posudek použil jako základ knihy Lži o Hitlerovi. Zajisté nepřekvapuje, že závěry jsou zdrcující. Irving má sice obrovské znalosti, ovšem systematicky a záměrně lhal, manipuloval a falzifikoval, aby jeho dílo působilo ve prospěch jeho politických postojů. To samozřejmě neznamená, že by se jeho knihy neměly číst, ale znamená to, že by se měly číst s ohledem na vše výše uvedené, tedy maximálně kriticky.

23. listopadu 2021
Diskuse o vojenské technice a obsahu časopisu ATM. Narazil jsem na názor (či spíše výtku?), že ATM se někdy podobá spíše reklamě na ruské (a)nebo čínské zbraně. Na to by se sice dalo vtipně opáčit, že jiné časopisy by se zase daly označit za reklamu na západní zbraně, ale já rozhodně nemám pocit, že by v ATM byly ruské a čínské zbraně nějak nadměrně zastoupeny. Onen dojem patrně vzniká i díky tomu, že Rusko a Čína neustále přicházejí se spoustou novinek, s nimiž tedy chceme detailně seznamovat odborníky a fandy, protože na to máme zdroje a jazykové i jiné kapacity. That's a feature, not a failure. :‑)

21. listopadu 2021
Literatura faktu, která se týká zpravodajských služeb, se často vyrovná nejlepším románům, což se nepochybně týká také vynikající publikace Nejlepší nepřátelé. Hlavní postavy představují dva důstojníci CIA a KGB, kteří si navzdory soupeření svých zemí vybudovali mimořádně silný přátelský vztah, který pak zcela změnil životy jim i mnoha jejich kolegům. Oba byli zapojeni do několika velkých špionážních kauz, museli vzdorovat byrokracií ve svých agenturách a porušovali pravidla, oba si však udrželi čest, protože vždy zůstali věrní svým zemím a svým přátelům. Existuje jen málo mužů, kteří si zaslouží takový respekt.

19. listopadu 2021
Debata o závodech ve zbrojení mezi USA, Ruskem a Čínou. Je vskutku groteskní mluvit o "hrozbě", že by cosi takového mohlo vypuknout. Tyto závody totiž probíhají už řadu let, ovšem až v posledních letech si toho všímá i širší veřejnost. Všechno se samozřejmě točí okolo jaderného odstrašování velmocí, ale ke slovu přicházejí také různé nové či "recyklované" technologie, jelikož s tím úzce souvisí i kosmické systémy, protidružicové zbraně či protiraketová obrana. Jde zejména o kvalitu, nikoliv o počty, byť posilování čínských strategických sil evidentně vede i snaha snížit početní náskok USA a Ruska. Každopádně (zatím) nečekám nějaké redukce nebo zpomalení tempa, protože velmocím prostě (zatím) vyhovuje intenzivně zbrojit.

18. listopadu 2021
Je vládce KLDR blázen, nebo racionálně jednající muž? Dlouho jsem se klonil k první variantě, avšak postupně jsem změnil názor. Je to určitě krutý parchant, ale šílenec téměř určitě ne (a hlupák už vůbec ne). Stejný pohled nabízí i skvělá kniha Dokonalý soudruh Kim Čong‑un, jejíž autorka detailně zkoumá celý jeho život a osobnost. Rozebírá také fungování tamního režimu, společnosti a ekonomiky za vlády "soudruha generála", jak bývá Kim Čong‑un někdy nazýván. Jedná se o velmi zasvěcený a hodnotný pohled za oponu propagandy. Myslím, že tuto knihu by si měl přečíst každý, kdo chce KLDR pochopit.

17. listopadu 2021
Dnešní státní svátek se samozřejmě opět stal příležitostí pro nejrůznější demonstrace, které se však netýkají jen politiky v užším smyslu, ale rovněž opatření proti pandemii. Osobně mám stále větší dojem, že praktický účinek většiny restrikcí je minimální, jelikož by nefungovaly, i kdyby se široce dodržovaly (což se neděje a dít nebude). Nápady typu lockdownu neočkovaných či testování očkovaných jsou každopádně mimořádně riskantní, protože trpělivost lidí je pouze omezená. Vláda (Babišova nebo Fialova, na tom vůbec nezáleží) by mohla brzy zjistit, že se "neposlušnost" občanů mění v jakousi celospolečenskou vzpouru.

15. listopadu 2021
Ruský ministr obrany v nedávném projevu zmínil nový systém protivzdušné obrany S‑550, jenž se pochopitelně ihned stal tématem diskusí a spekulací. Podotýkám, že takhle se jmenoval jeden projekt z časů SSSR, ovšem to nic neznamená, protože i názvy S‑400 a S‑500 byly "recyklovány", a tudíž i v případě S‑550 téměř jistě půjde o nový systém, jenž s oním projektem nebude mít zřejmě nic společného. Většina spekulací směřuje k mobilnímu protiraketovému komplexu, což patrně dává smysl, avšak zatím bych byl opatrný a počkal bych na konkrétnější údaje. Ale ještě jedna poznámka: Přesně kvůli takovým zprávám je nutno sledovat i ruská média typu Sputniku, protože kromě propagandy přinášejí také relevantní články.

14. listopadu 2021
Debata o figurkách pravěkých zvířat od firem jako Schleich, CollectA, Safari nebo Papo. Mnohé jsou nádherné, avšak zásadní faktor nejistoty představují nové paleontologické objevy, popř. nové interpretace těch starých. Ty zákonitě vedou k tomu, že se "správný" vzhled dinosaurů i dalších tvorů neustále mění, jak dobře ilustruje např. Spinosaurus nebo Deinocheirus. Některé figurky staršího data se tudíž hodí spíše do sbírky kuriozit, byť vlastně může jít i o zajímavý doklad vývoje vědeckého poznání. Tož tak...

12. listopadu 2021
Průmyslovou výrobu ohrožuje nedostatek hořčíku, ale i dalších kovů, mj. těch nutných k produkci čipů, baterií, vodičů a jiných elektrických či elektronických záležitostí, což se týká především prvků vzácných zemin. Drtivou většinu dodávek těchto kovů navíc kontroluje Čína, a tudíž bude patrně nutno zajistit zdroje jinde. To by mohlo vést až k vojenským operacím s cílem obsadit ložiska v Africe, mj. v Konžské demokratické republice, Namibii, Tanzanii, Burundi či Keni. (Připomínám tu román Red Metal.) Vedle národních států by se do toho mohly pustit dokonce i soukromé korporace. Nedá se vyloučit, že nabídku zúčastnit se do takové intervence dostane i Česko. Budování 43. výsadkového pluku náhle dostává nový smysl, že? :‑)

10. listopadu 2021
Ještě jednou k Davidu Irvingovi. Rešerše mě přivedly k docela překvapivému zjištění, že existuje dokonce i film týkající se tohoto nesmírně kontroverzního historika. Nazývá se Denial, v češtině dostal trochu nešikovný název Popírání holocaustu a jde vlastně o hraný dokument, který se týká ostře sledovaného soudního procesu, v němž Irving neúspěšně žaloval historičku Deborah Lipstadtovou. Výsledkem je velice silné drama, které ukazuje četné zvláštní stránky (a rovněž nástrahy) britského soudního systému i moderní historické vědy. Je to ten druh filmu, který nutí k přemýšlení ještě dlouho poté, co jej zhlédnete.

9. listopadu 2021
Vláda rozběhla "brutální očkovací kampaň", jež má pomocí drsně vypadajících fotografií přimět lidi k očkování, jenže podle mého názoru je to ztráta času a peněz. Nebude to fungovat, protože lidi s racionálními argumenty to nepřesvědčí a ty s iracionálními argumenty už vůbec ne. Země, které dosáhly vysoké míry očkování (mj. Izrael, Velká Británie či Portugalsko), konaly naprosto odlišně a jejich vlády nepozbyly důvěru velké většiny veřejnosti. Politici stále mluví o nějakých nových opatřeních, avšak ochota lidí dodržovat jakákoli omezení klesla takřka na nulu, takže zcela ignorován by byl samozřejmě i případný lockdown.

7. listopadu 2021
Autonomní či "chytré" zbraně představují významné a atraktivní téma, které vyvolává velké debaty. Mezi cenné příspěvky náleží i kniha Geniální zbraně: Umělá inteligence a války budoucnosti, která nabízí předpověď vývoje těchto prostředků až ke zbraním, jež bude ovládat "superinteligence" převyšující tu lidskou. Co to bude pro svět znamenat? Jak se k nám tato entita postaví? Stane se existenční hrozbou pro lidstvo? Můžeme s tím něco dělat? Autor předkládá četné znepokojivé scénáře, ale přichází také s návrhy řešení. Výtečně napsané knize dost škodí nekvalitní český překlad plný chyb ve vojenské terminologii, avšak navzdory tomu by mělo jít o povinnou četbu pro každého, kdo sleduje pokrok AI (nejen) ve vojenství.

6. listopadu 2021
Pozastavení výběrového řízení na nová bojová vozidla pěchoty vyvolává na první pohled šok, jenže pro ty, kdo trochu znají realitu MO ČR, o zase takové překvapení nejde. Oficiálně uvedený důvod vyhlíží hodně podezřele, takže mám dojem, že někdo (zase) neví, co chce, ale nedá pokoj, dokud to nedostane. Každopádně ale platí, že nová BVP nutně potřebujeme, a tudíž se proces musí brzy znovu rozběhnout, byť očekávám úpravy požadavků a možná také redukci počtu. Konec nepřichází vůbec v úvahu, protože vzhledem k tomu, co Evropu záhy čeká, si už prostě nemůžeme dovolit na obraně a bezpečnosti šetřit.

4. listopadu 2021
Přečetl jsem knihu Hitlerova válka a válečná stezka let 1933‑1945, zřejmě nejslavnější dílo Davida Irvinga, jenž později získal smutnou proslulost coby popírač holocaustu. V této knize holocaust nepopírá, byť v ní prezentuje velmi kontroverzní pohled na odpovědnost za tento zločin a také řadu dalších kontroverzních názorů. Navzdory tomu (nebo možná i právě proto?) však jde o cennou publikaci, která na základě primárních zdrojů popisuje mj. vztahy v nacistickém vedení či Hitlerův způsob přijímání rozhodnutí. Irving neskrývá jisté sympatie k Třetí říši, jež ale v jeho podání vypadá jako značně chaotická a "slabá" diktatura. Právě tento pohled na fungování režimu tvoří asi největší přínos Irvingova (mimochodem velice čtivého) díla.

2. listopadu 2021
Ještě něco k prudce rostoucím cenám energií. Jelikož se už veřejně mluví i o riziku společenských nepokojů, lze očekávat brzké kroky k řešení situace, a to včetně takových, jež budou v rozporu s evropským právem, protože košile českého voliče je bližší než kabát bruselského úředníka. Kromě okamžité regulace cen energií v Česku by se však měly činit i kroky k tomu, aby se tato situace neopakovala. ERÚ musí lépe dohlížet na dodavatele a stát by měl vytvořit koncepci energetické soběstačnosti, jež může zahrnovat mj. obnovení těžby uranu, pokračování těžby uhlí či expanzi těžby domácích ložisek ropy a plynu.

1. listopadu 2021
Proti gustu žádný dišputát, jak se říká. Pochopitelně zcela respektuji, že někdo něco (ne)jí, protože mu to prostě (ne)chutná, případně ze zdravotních důvodů. Absolutně ovšem odmítám současné pokusy vnucovat lidem různé podivné (zpravidla rostlinné) náhražky, které údajně "zachraňují planetu". V tomto případě už totiž nejde o chuť či o zdraví, nýbrž o agresivní ekofašistickou ideologii, na kterou se (podle očekávání) napojil korporátní byznys. Ne, chemicky upravený rostlinný odpad skutečně nenahradí maso ani neovlivní klima. Světový den veganství se tedy chystám oslavit domácími karbanátky a šunkovými toasty. :‑)

31. října 2021
Navzdory strachu z vládních opatření se podzimní burza minerálů v Tišnově uskutečnila podle plánu a osobně ji řadím mezi vůbec nejvíce podařené ročníky celé této tradiční akce. Jako obvykle bylo možno obdivovat, popř. i kupovat a prodávat rozmanité nerosty, horniny, zkameněliny, šperky i jiná díla přírody a lidských rukou. Pro mě byly samozřejmě nejzajímavější zkameněliny, ale nadšení u mě budilo také mnoho dalších exponátů. Velké díky všem organizátorům, vystavovatelům a sběratelům. Nádhera!

29. října 2021
Diskuse o možných válečných scénářích v Evropě. Přímý ruský vojenský útok proti členům NATO považuji za málo pravděpodobný (ač nikoli vyloučený), spíše očekávám, že Rusko bude chtít nasadit své vojenské síly i jiné (např. surovinové) kapacity k nátlaku na vybrané státy ve prospěch svých zájmů. Také je velkou neznámou, jak se Moskva postaví k dění na Balkáně nebo ke konfliktům, které brzy čekají západní Evropu. Jsou tu navíc další země, které by do hypotetické (např. rusko‑polské či rusko‑ukrajinské) války patrně nějak zasáhly, mj. Švédsko či Turecko, možná dokonce i Čína, jež by chtěla chránit své investice. Základní otázkou pro nás samozřejmě je, jaké konkrétní kroky by v takové situaci učinila Česká republika.

27. října 2021
Debata o pandemii Covid‑19 a (ne)účinnosti opatření. Nemalá část (nejen českých) politiků již evidentně ztratila kontakt s realitou běžného života a naprosto nechápe elementární psychologii. Koronavirus je zde už prostě moc dlouho na to, aby lidé akceptovali další a další omezování života. Člověk se bojí neznámých věcí a změn, avšak na Covid‑19 už jsme si zvykli, a tudíž ochota dodržovat opatření logicky klesá. Sebevětší nátlak nepomůže, leda ještě zvýší odpor. Jsem očkovaný, udělal jsem tečku, takže netuším, proč bych měl respektovat nějaká omezení čehokoli jenom proto, že někdo jiný vakcinaci odmítá.

25. října 2021
Růst cen elektřiny a plynu dosahuje někdy takřka neuvěřitelných hodnot, avšak v důsledku přece jen může mít i některé pozitivní důsledky. Především přinese konec ekofašistického šílenství, které je hlavním viníkem situace. Vlády totiž nejspíše sáhnou i k drastickým krokům typu okamžitého odchodu ze systému emisních povolenek či konce podpory tzv. obnovitelných zdrojů. Samozřejmostí musí být výstavba dalších jaderných elektráren. Dá se sice očekávat i hlasitý odpor zelených fanatiků, ovšem nálada ve společnosti se rychle blíží bodu, kdy se tito lidé náhle ocitnou v kategorii se zvláště vysokým pojišťovacím rizikem.

24. října 2021
Děkuji za tip na román Šedý muž, který napsal Mark Greaney, někdejší spolupracovník Toma Clancyho. Kniha se odehrává ve fascinujícím a zároveň hodně děsivém světě nájemných zabijáků, nelítostných žoldnéřů, tajných služeb, speciálních jednotek a nenasytných korporací. Pouze máloco je černobílé, ale někteří lidé si stále udržují smysl pro čest. Sledujeme proto právě jednoho takového, který se vydává na náročnou cestu přes celou Evropu (včetně Prahy) a vzdoruje obrovské přesile, takže výsledkem je excelentní adrenalinová jízda, která nutí číst dál a dál. Vřele doporučuji! P.S. Bylo by báječné, kdyby u nás vyšel i Greaneyho velmi chválený román Red Metal, který předkládá jeden mimořádně originální válečný scénář.

22. října 2021
Spousta indicií napovídá, že Andrej Babiš se již patrně chystá ke kandidatuře na prezidenta. Od voleb vystupuje jiným způsobem, než jaký u něj známe. Vyjadřuje se jaksi více státnicky, smířlivě či nadstranicky, pokorně míří do opozice, kritizuje kontroverzní osoby z okolí Miloše Zemana... Sice ví, že velká část voličů jej odmítá, jenže do voleb zbývá ještě poměrně dlouho a řada věcí se může změnit. Podpora tvrdého jádra voličů ANO zajistí, že se AB dostane do druhého kola. Poté již bude vše záležet na tom, který další kandidát postoupí, jelikož si umím živě představit i situaci, že AB bude nakonec "menší zlo".

20. října 2021
Letos zesnulý Olin Jurman byl spisovatelem nesmírně kontroverzním, ale díky své kariéře a přístupu do archivů měl současně značné renomé, protože (jako bývalý rozvědčík) tématu zpravodajských služeb skutečně rozuměl. Právě špioni proto tvoří největší část postav knihy Čeští jidášové: Největší zrádci v našich dějinách, jejíž rozsah začíná u sv. Václava a končí přeběhlíky z roku 1989. Na scéně se objevují špiclové z dob monarchie, konfidenti gestapa i pracovníci čs. rozvědky z časů studené války. Někteří změnili strany kvůli penězům, jiní z přesvědčení nebo pro své ego. Autor neskrývá svůj ryze subjektivní pohled a často se ptá, kdo byl skutečně zrádce a kdo jen oběť složitých her tajných služeb, jež samozřejmě nadále pokračují.

19. října 2021
FOBS Is Back! Nedávné předpovědi, že se orbitální bombardovací systém znovu objeví na scéně, se vyplnily, a to dokonce ve spojení s hypersonickým kluzákem, neboť Čína (údajně) otestovala hybrid těchto koncepcí. Není to tedy vlastně žádné velké překvapení, zvláště když vezmete v úvahu gradující soupeření velmocí a s ním úzce svázané závody ve strategickém zbrojení. Místo extenzivního (tedy převážně na počet zaměřeného) zbrojení ale vítězí pojetí intenzivní, jež sází na převratné technologie, jak ukazují i Putinovy "zázračné zbraně". Ale ani USA nespí, protože už zařazují do služby hypersonický systém Dark Eagle. Očekávám, že se brzy objeví i další nové či staronové koncepce. Připoutejte se, tohle bude akční. :‑)

18. října 2021
Diskuse o nové, resp. budoucí vládě. Naprosto nepochybně to bude mít nesmírně těžké, protože ji čeká spousta náročných a nepříjemných věcí, mj. následky pandemie, zdražování energií či neutěšený stav veřejných financí. Není vůbec jisté, zda a jak bude schopna tyto záležitosti řešit (u některých to možná ani nepůjde), ale jisté je, že voliči jí to budou dávat za vinu a že bude čelit těžké palbě z opozičních lavic. Andrej Babiš velice dobře ví, proč se rozhodl pro opozici. Vládnout teď totiž bude spíše za trest.

16. října 2021
Gradující krize na čínském realitním trhu určitě není ničím překvapivým. Právě naopak, přesně takový vývoj se dal očekávat, protože každá bublina jednou praskne. V Číně budou poté následovat akcie, a když si připočítáte i energetickou krizi, nedostatek surovin a rozpad dodavatelských řetězců, nedá velkou práci pochopit, že Čína má před sebou ekonomickou "dokonalou bouři". Takřka určitě to povede ke konfliktu, ale k jakému? Možná Strana zkusí odvést napětí "ven" do války proti nějakému sousedovi, ale nijak překvapivý by nebyl ani pokus o převrat (a)nebo občanská válka. Nepochybně ovšem přijdou "zajímavé časy".

15. října 2021
Kniha Kim Čong‑il uvádí ve mně vzbudila zájem o filmy, které v KLDR natočil unesený režisér Shin Sang‑ok, a jako milovník žánru kaiju jsem musel sáhnout po snímku Pulgasari, což je jakási "severokorejská Godzilla", tzn. jednoduché "béčko", jež má ohromovat hlavně trikovými scénami. Příběh se točí okolo obřího draka, který žere železo a pomáhá rolníkům v boji proti tyranskému vládci. Provedení odpovídá tehdejším standardům, takže teď už takový film vypadá spíše směšně, čemuž ještě pomáhá spousta nelogičností a propagandistická linka, ale jako materiál ke studiu filmů v KLDR je to docela zajímavé. :‑)

13. října 2021
Ještě něco k volbám a vyjednávání o nové vládě. Nyní můžu říct, co už nějakou dobu vím, ale co jsem si musel nechat pro sebe. Přestože liberální mainstream dosud říká opak, nebyla vláda ANO a SPD nikdy vážně na stole. Ne, ne a ne! Andrej Babiš plánoval, že výrazně porazí koalici Spolu, jež by se pak rozpadla, a kromě toho by se zřejmě odehrály vnitřní změny v ODS. Ta by mohla s ANO sestavit vládu, v jejímž čele by ovšem nestál Andrej Babiš, nýbrž Ivo Vondrák. Záložní plán byla vláda s ČSSD (a)nebo KSČM (a)nebo Přísahou, ale nikdo nečekal, že volby skončí takhle. ANO tedy míří do opozice, kde bude mít (podobně jako SPD) luxusní pozici, protože se může ucházet o přízeň milionu voličů, jejichž hlasy propadly.

12. října 2021
Skandály celebrit, únosy, špionáž, praní špinavých peněz, zákulisí totalitní diktatury, to vše nabízí výtečná kniha s výmluvným titulem Kim Čong‑il uvádí. Ačkoli působí jako bizarní román, popisuje skutečnost. "Drahý vůdce" KLDR, který byl velikým filmovým fanouškem, totiž kdysi nechal unést proslaveného jihokorejského režiséra a jeho bývalou manželku, aby mu pomohli vybudovat severokorejský filmový průmysl a také základy jeho osobní moci. Je to příběh napínavý i groteskní, někdy romantický a jindy tragikomický, ale určitě poučný pro kohokoli, kdo chce nahlédnout do fungování režimu a společnosti v KLDR.

10. října 2021
Debata o raketových motorech a palivech, především v souvislosti s testy v KLDR. Někdy se vytváří dojem, že motory na kapalná paliva už jsou zastaralé a správnou cestu představují jedině paliva tuhá, ovšem to je naprosto chybné. Oba druhy motorů mají své výhody i nevýhody, a proto všichni dosud používají i ty kapalinové a proto KLDR jde sovětskou cestou "ampulizace" raket. Otázka kapalných paliv je už sama o sobě ohromně zajímavá a měla svůj historický kontext a závažné dopady. Pokud se o tom chcete dozvědět víc, mohu doporučit vynikající knihy Kosmonautika za oponou či Tajný závod o Měsíc.

9. října 2021
Rychlé hodnocení velmi překvapivých výsledků voleb. Kampaň Andreje Babiše proti Pirátům byl zřejmě účinná až příliš, jelikož mnoho voličů přešlo ke koalici Spolu, která tak získala těsné první místo. Piráti, kteří si ještě na jaře dělali zálusk na post premiéra, budou mít kvůli masivnímu kroužkování jen směšné čtyři poslance. Tradiční levice úplně skončila, takže soudruzi obdrželi krásný dárek ke 100. výročí vzniku KSČ. Přísaze nejspíše ublížily mizerné výsledky v debatách, zatímco SPD značně poškodilo tříštění národovecké scény, a tudíž enormní počet hlasů propadl. "Pětikoalice" sice drží většinu, jenže teď má slovo prezident, takže zrod nové vlády se může ještě zkomplikovat a protáhnout. Překvapení tedy možná budou pokračovat.

8. října 2021
Opět tu máme svátek demokracie, jak se občas poněkud pateticky říká volbám (byť obvykle jen těm "velkým"). Letošní rozhodování trochu paradoxně nebylo příliš složité a Volební kalkulačka vlastně jen potvrdila to, k čemu jsem dospěl sám. Zajisté nejbližší by mi byla koalice TSS, ovšem její šance na úspěch jsou velmi malé a já jsem nechtěl, aby můj hlas propadl, takže jsem šel racionální cestou "nejmenšího zla" a vybral jsem jiný subjekt. Sice mám vůči němu i výhrady a chápu, že jde částečně o protestní hlas, ale součet pro a proti i tak vychází naprosto jednoznačně. V letošních volbách jsem tedy podpořil Samuraje. :‑)

7. října 2021
Včerejší a dnešní den jsem strávil na veletrhu IDET 2021, který je rozsahem poměrně malý, ale navzdory tomu až překvapivě "nabitý" zajímavými exponáty a zážitky. Podrobnosti pochopitelně přinesou reportáže pro ATM a Střeleckou revue, ovšem již teď pochválím např. expozice a zástupce firem Czechoslovak Group, Tatra Trucks, Česká zbrojovka, Agados, Rheinmetall či Lockheed Martin. Spoustu novinek představila též Armáda ČR a na ni navázané podniky jako VTÚ, VVÚ a LOM Praha. Speciální zmínku si zaslouží startup OteSpace, který pracuje na malé kosmické raketě Czech Sparrow. Je nesmírně potěšující vidět, co všechno český průmysl dokáže a jaké možnosti se pro něj otevírají v rámci mezinárodní spolupráce.

5. října 2021
Knihy Strach: Trump v Bílém domě a Oheň a hněv: Uvnitř Trumpova Bílého domu mají zjevně za cíl pošpinit a diskreditovat tehdejšího prezidenta, ale musím konstatovat, že u mě se tento účinek nedostavil. Trump jistě není dokonalý. Je to samolibý a emotivní excentrik, který se většinou rozhoduje impulzivně a jedná chaoticky, ovšem je také neobyčejně odhodlaný a vytrvalý, má charisma a instinkt, umí výtečně improvizovat a dovede rozpoznat silné i slabé stránky jiných, a proto dosahuje výsledků daleko častěji, než by mu jeho nepřátelé chtěli přiznat. Ve své funkci navzdory ohromnému odporu prosadil mnoho pozitivních věcí, takže obě knihy mě spíše jen utvrdily v přesvědčení, že byl (a měl by znovu být) úspěšným prezidentem.

4. října 2021
Do voleb zbývá jen pár dní, a proto mi dovolte několik glos. Letáky, billboardy a televizní či rozhlasové reklamy mají minimální efekt, naopak zabírá on‑line reklama, tradičně účinkují televizní debaty a osobní setkání, nemálo voličů ocení i originální nápady (jako Babišovu knihu či jarmarky SPD). "Černým koněm" voleb by se mohl stát protestní Volný blok. Jelikož tři strany dosud balancují okolo 5 % a enormní počet voličů (možná i skoro třetina) pořád váhá, bude to asi do poslední chvíle nesmírně napínavé.

2. října 2021
Během září uskutečnila KLDR impozantní sérii raketových testů, při nichž vyzkoušela čtyři nové zbraně. Více o tom čekejte v listopadovém čísle ATM. (Neměl bych Kimovi poslat bonboniéru?) A to není zdaleka vše, protože tajemník USAF naznačil, že by Čína mohla plánovat vzkříšení koncepce FOBS, což je vlastně spojení balistické střely a orbitální zbraně, které již kdysi do funkční podoby dopracoval Sovětský svaz v podobě rakety R‑36orb. Nebylo by to v podstatě moc překvapivé, jelikož by to zapadalo do již řadu let probíhajících závodů ve zbrojení mezi velmocemi. K myšlence FOBS by se ostatně mohli vrátit i Rusové. A vzhledem k vývoji v KLDR bychom se mohli dočkat i toho, že by po něčem takovém koukal i Kim.

1. října 2021
Začal jsem trochu zkoumat počítačovou hru World of Warships, zvláště spektrum válečných lodí. Podobně jako v případě World of Tanks totiž platí, že se v nabídce nacházejí i typy, které ve skutečnosti zůstaly jen na papíře, resp. nedočkaly se realizace. Týká se to např. některých pokročilých tříd bitevních lodí a letadlových nosičů, jež byly navrženy v SSSR v rámci Stalinových globálních ambicí. Hra World of Warships zajisté nebude mít takový obrovský dopad jako World of Tanks (to je skutečně naprosto výjimečný případ), ale i tak jde o poměrně cenný příspěvek k výzkumu a popularizaci námořního válčení.


Postřehy z července, srpna a září 2021

Archiv postřehůNa úvodní stránku

WebZdarma.cz