Ve dnech 2. a 3. září 2006 se na brněnském letišti Tuřany konal další ročník oblíbeného leteckého dne Czech International Air Fest, který jsem si samozřejmě nemohl nechat ujít. Oproti dřívějším ročníkům jsem získal vstupenku VIP, takže jsem se dostal i do prostor, které byly většině návštěvníků uzavřeny. Z množství fotek jsem vybral několik neobvyklých a zajímavých záběrů. Pouze podotýkám, že nebyly pořízeny pomocí telefonu Nokia 6230i, nýbrž zapůjčeným fotoaparátem Olympus μ700.


Boeing 737‑800 společnosti Ryanair přistál a pojíždí k terminálu. Stál jsem pár desítek metrů před ním, a přestože jeho motory pracovaly pouze na minimální výkon, už jsem začínal cítit jejich sání vzduchu.

Tahle svérázná věcička umístěná před stánkem konsorcia Gripen International asi nepotřebuje komentář. :‑) A proč těch pět vlajek? Gripen vznikl spoluprací Švédska a Velké Británie a užívají jej letectva Švédska, Jižní Afriky, Maďarska a Česka. Která vlajka asi bude další? Mohla by být např. slovenská, rumunská, bulharská, norská, dánská nebo indická.

Nádherný model stíhacího letounu JAS‑39 Gripen s protiletadlovými raketami AIM‑9 Sidewinder (na koncích křídla) a AIM‑120 AMRAAM (pod křídlem). Tohle bych chtěl mít v obýváku...

John M. Cottam, regionální manažer společnosti Lockheed Martin Aeronautics Company. Před ním modely dvou verzí letounu Super Hercules: vlevo krátká C‑130J s označením slovenského letectva a vpravo prodloužená C‑130J‑30 se znaky českých vzdušných sil. Můžete si všimnout, že "slovenský" model kdesi pozbyl jeden vrtulový list.

Ukázka slovenského vrtulníku Mi‑24V byla doprovázena vyhazováním světlic a vypouštěním červeného dýmu. Ten se bohužel několik minut držel při zemi a zapáchal tak odporně, že se to blížilo nasazení chemických zbraní.

Slovenský stíhač MiG‑29 po efektní letové ukázce přistává a civilní stroj (podle mého odhadu Cessna řady 3xx nebo 4xx) čeká na uvolnění dráhy.

Alternativní stručný titulek: Stůj, dej přednost v jízdě. :‑)

Švýcarské víceúčelové letadlo Pilatus PC‑6 s opravdu velmi krátkým startem a přistáním ve službách rakouského letectva. Rakušané asi nejsou příliš pracovně vytížení, když mají čas páchat takováto umělecká díla.

Pomocný energetický zdroj (PEZ) na podvozku Avia napájí italský transportní letoun Alenia C‑27J Spartan a účinně brání pořízení lepší fotky.Na úvodní stránku